K diskusím na téma, zda referendum rozhoduje správnějším způsobem než hrstka profesionálů, vychází aktuálně v letošním květnovém čísle amerického časopisu Decision článek vědeckého týmu Max Planck Institutu v Berlíně nazvaný Don't abandon national referendums, but smaller groups often make wiser choices (Neopouštějme národní referenda, ale malé skupiny často dělají moudřejší rozhodnutí). Profesorka Mirka Galesic se spolupracovníky v něm docházejí k závěru, že referendum je nazýváno „moudrostí davů“, aniž by se přihlíželo k tomu, kolik lidí dělá ve skutečnosti dav rozumným.
Co nedal, to sliboval, ale na svá bedra vzal funkcí hromadu. Hru Kat a blázen od Voskovce a Wericha znám docela dobře. Jednak jsem si v ní jako ochotník v mládí zahrál, jednak jsem ji párkrát se zájmem (jak to udělali oni) zhlédl a také jsem si ji mnohokrát připomínal v okamžicích, abych tak řekl ne sice dějinných, ale z hlediska dějin zajímavých. Tady lze najít v originální nahrávce centrální píseň: https://www.youtube.com/watch?v=26CRWH8weew
Otázka, co je placebo a jak funguje, je často odbývána tím, že jde o sugesci a v podstatě podfuk na pacientech. Také celé oblasti léčení jsou řazeny mezi šarlatánské praktiky s pejorativním označkováním, že jde „jen o placebo“. Porozumění účinku placebo-efektu je ale mnohem složitější, než se většině laiků a mnoha odborníkům zdá a redukující vědecké medicíně se do toho ani nechce. Navíc tato reakce nemá jen jeden specifický charakter a průběh, ale několik cest, kudy se může ubírat.
Dneska už víme, že vosy nejsou tak hloupé, zapsal po dvojnásob bolestivé zkušenosti Péťa Bajza. Vzpomeňme, že si také pochvaloval chytrost jezevčíka Pajdy, ale to zdaleka netušil, jak chytří jsou ptáci.