Není nad inteligentsi!

10. 12. 2013 | 09:21
Přečteno 36124 krát
„Studuji na této škole šest let a dosud jsem o Bohumilu Hrabalovi nic neslyšel.“
Tomáš Formánek, předseda školního studentského parlamentu v Nymburce.

Tomáš Formánek píše:
Autor v článku uvádí citaci mých slov: „Studuji na této škole šest let a dosud jsem o Bohumilu Hrabalovi nic neslyšel." Ale bohužel vypustil poslední tři slova mého příspěvku, čímž změnil význam věty a poškodil mě. Původní znění bylo: „Studuji na této škole šest let a dosud jsem o Bohumilu Hrabalovi nic neslyšel z úst profesorů."

Nemám důvod tomu nevěřit a jako člověk, který naletěl mediím se mu tímto omlouvám a současně prosím editora, aby můj příspěvek stáhnul a místo něj pod stejným titulkem uvedl tuto moji omluvu.

Radkin Honzák


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kuba kubikula napsal(a):

Nejinteligentenjsi Cech je Lubomir Zaoralek. Budouci ministr zahranici CR.
04. 12. 2013 | 21:47

Michal Macek napsal(a):

Studuji na této škole šest let a dosud jsem o Bohumilu Hrabalovi nic neslyšel.“
Tomáš Formánek, předseda (???) školního studentského parlamentu v Nymburce.

tak to me dostalo...jen toto vubec mozne? vi ten chlapec ze existuje aspon neco jako kniha?
04. 12. 2013 | 21:49

Cupids eloaons napsal(a):

kuba kubikula

neboj o milos nastesti nepripusti :) jak ho nemam posledni dobou moc rad (milose) tak v tomto s nim souhlasim - zaoralek na MZ by byla vetsi tragoska nez tvrdik v csa..:)))
04. 12. 2013 | 21:50

Michal Macek napsal(a):

to sem psal ja vyse captha to nejak zblbla
04. 12. 2013 | 21:51

Maximus napsal(a):

Že prý Hrabal neměl dobrý prospěch, hmmm. Tak to třeba Einstein ve švýcarské střední škole rovněž neměl dobrý prospěch z matematiky a pak něco dokázal, že celý odborný svět čuměl. Jako mladík jsem si přečetl pro veřejnost nádherně vysvětlenou teorii relativity (tu obecnou i spešl) a opravdu jeho pohledy na fyziku a rychlost těles na základě poznání, že rychlost světla je ve vesmíru konečná, přinášely nádherné paradoxy v pohledu na svět vesmíru. Moc zajímavé čtení to bylo, jen mě mrzí, že jsem tu knihu zašantročil.
Je jedno, že později Einstein v části atomové fyziky musel ustoupit fyzikům jako Bohr aj. od kvantové fyziky, to jeho dílo ovšem neumenšuje.

No a Hrabal opravdu něco dokázal a jeho knihy jsou čtivé a oblíbené.... Takže vlastně toto gymnázium proslavil ať chtějí hoši nebo ne. On tam prostě začínal a až dokáží studenti alespoň část toho co on, tak ať kafrají. Ale mám za to, že to není z jejich hlavy, zase jim tam někdo vymývá mozek.
Někdy v r.1996 jsem se ocitnul nakrátko na interně v nemocnici Na Bulovce v Praze a na pokoji byl člověk co umíral na rakovinu a jeden starší pán MUDr., jinak nikdo a tak jsem s tímto lékařem pacientem vedl pár dní debaty. Tenkrát mě dost překvapil. On byl nějaký čas podřízený prof.Švejcara, který byl známý pediatr
a nádherně vždy veřejně hovořil o ženách. Tento člověk ovšem byl vůči němu pln záště a tolik špíny na něj jsem už nikdy od nikoho neuslyšel. Zřejmě mu šlápl někdy na kuří oko a ten doktor to prostě nevydýchal. A tady tato kauza má něco podobného, někdo tam kalí vodu a asi ho Hrabal někdy nepozdravil či někde nepoznal a on se nyní mstí a krmí studentíkům ouška.
Hezký večer.
P.S.
Taky nemám rád Hrabala (-:
Když vždy sedával v hospodě U tygra v malé místnosti za dveřmi (z pohledu výčepního vlevo) hned jak se jde doleva na WC, tak byl často zamračený a čuměl jako když ho štvou lidi. Tehdy jsem nevěděl, že je to on, ale sečtělejší kolega mě upozornil, že ten nenápadný pán je spisovatel Hrabal... Tehdy jsem nenašel odvahu na něj promluvit. On tam stejně byl kravál a ta hospoda na pokec nebyla to pravé ořechové. Později nám to trochu vynahradil Vlado Muller starší, s tím jsme párkrát na stojáka pokecali v Michalské v Blatničce u vína a to byl sakra člověk, škoda ho.
04. 12. 2013 | 21:54

Martin napsal(a):

Válka s blbostí se nedá vyhrát ale nesmí se vzdávat... J.W.... taky spisovatel
04. 12. 2013 | 21:58

dabei napsal(a):

Bohumil Hrabal,Důstojník vojenské katedry na lékařské fakultě,
Joliot (Curie),Svatý Václav,Havlíček,Jerome Klapka Jerome,
Vyskočilův pan učitel Kloheň, Hus ,Žordáno Brůna ,
Tomáš Formánek, předseda (???) školního studentského parlamentu v Nymburce
kardinálové v Kostnici, hrdinka románu Páni mají radši blondýnky
04. 12. 2013 | 21:59

marxík napsal(a):

Příliš intenzivně jsme dětem vtloukali do hlavy, že je komunista prevít, satan, zloděj, vrah a soudruh, a tak nezbyl čas na ostatní látku.
To podstatné ale vědí, nemusíme se o ně bát.
04. 12. 2013 | 22:02

Radkin Honzák napsal(a):

Pojďme si přiznat, že milý pan profesor Švejcar PROZŘEL až na zatraceně stará kolena. V době svého největšího rozpuku byl nesmiřitelným prosazovatelem umělé výživy a kolektivní péče ve zdravotnickém zařízení (bez matky), takže se mu všeobecně říkalo JESLE A NESTLÉ.
04. 12. 2013 | 22:05

Komín z Postřižin napsal(a):

Každopádně,
nebyli to studentíci z nymburského gymplu, kteří dostali to pábitelské vnuknutí pojmenovat ono všeobecně rádobyvzdělávací zařízení po Hrabalovi.

Koneckonců,
Hrabal byl špatný student - rozumějme: měl špatné známky - podobně jako mnoho jiných vynikajících mužů, ba přímo géniů - jako např. Albert Einstein, Bedřich Smetana, nebo já.

Nevím,
jak by dopadla anketa mezi leteckým a pozemním personálem Letiště Ruzyně - zda se chtějí jmenovat zrovna po Václavu Havlovi.

Jak známo - Havel nebyl žádný letec, a pojmenovat naše nejfrekventovanější ranveje po průkopníkovi vzduchoplavectví Kašparovi se zase těm kašparům nechtělo.
Něco mi říká, že by ve věci změny názvu na Letiště Václava Havla byli proti.

Možná je problém v tom,
že je naše mládež převážně konzervativní, a nemá ráda změny.
O čemž by svědčila masová facebookovitá a plackovitá podpora starce Karla Schwarzenberga, posledního viditelného pozůstatku starého c. k. mocnářství, mezi teeenegery. Jakož i jejich odpor k sockám, bezdomovcům a majitelům příliš levného oblečení a zastaralých modelů mobilních telefonů.

Divím se, že vyučující či studenti už nepřišli s alternativním nápadem - když neprošel Hrabal, určitě projde někdo, kdo má nahrabáno. Třeba onen Kníže, co má k Lídlu blíže (jak praví známá nezapomenutelná píseň).

https://www.youtube.com/watch?v=kYDrE6Fy7fI

Karlovi by určitě udělali radost.

A nebo se nabízí další možnost - kdyby neprošel Karel, mohl by projít jeho chráněnec I. M. Jirous, řečený Magor.

https://www.youtube.com/watch?v=f-R97vW0IIU

Neboť, Magor to určitě řekl i za ně (o radaru v Brdech):
"V těchto věcích nechci referendum, protoe tento národ je z osmdesáti pěti procent blbej jak h.vno!"

No uznejte: Magorovo gymnázium, to zní hrdě!
04. 12. 2013 | 22:18

Pradědek Čech napsal(a):

Tak tentokrát smekám před Vámi pane autore svůj pomyslný klobouk. Hrabal je fenomén a nedostižný vzor a pokud to ta mládež nechápe, tak jí není pomoci. Jsou to prostě děti Husákových dětí. Nemají na to pochopit co je kvalita a jsou odsouzeni k posluhování a srážení kufrů. Dobře jim tak. Budou rýt držkami v zemi před Němčoury, Rusáky, Vietnamci a kýmkoliv, kdo projeví zájem o jejich práci slouhů. Nejsou schopni myslet nad rámec osnov a mít nezávislý názor od facebúku. Lituji, že jsem svého vnuka neposlal na východ do Severní Koree. Tamby byli spokojeni.
04. 12. 2013 | 22:20

Jáchym napsal(a):

Pane doktore,
já myslím, že je to dobrá zpráva.

Představte si, že stovky studentů onoho ústavu s IQ tykve po desítky let dělají Hrabalovi ostudu.

Bejt Hrabalem a dozvědět se, že se ten kiosek zabedněnosti, v nějž degradoval jeho starý dobrý gympl, má jmenovat po mně, skočím hanbou z okna.

Třeba byl Hrabal nadán věšteckým darem...
04. 12. 2013 | 22:23

četl napsal(a):

Hrabal prý žil v Kersku,což je nejen z vlaku od Prahy první pěkné místo přírody směrem na Mladou Boleslav.
Ale psal o téměř opaku:Poldi Kladno.Spojení Kersko-Kladno? Na opačnou stranu od Prahy,asi přes Ruzyň nebo Dejvice.
Hrabalova Poldi a B.Němcové Staré Bělidlo.
V Hrabalovi socík vůbec nebyl strašný.Naopak čímsi,co ve mně utkvělo jako nálada doby,na kterou bych ale sám nikdy nepřišel.Groteskně-secesně-i poetická,ironická ,podbarvená melancholií.Nostalgií spíše předstíranou (ne Jesenin)? Nevím.Okolo mne v té době,naopak jezdily i tramvaje i auta vysokou rychlostí,od zkoušek na VŠ se vyhazovalo hodně.Zkumavky kypěly.Možná vystihl tíseň té,které práce,její náplně,vybočenost jistých lidí,ale kritikem nebyl.Ani doby,ani systému,ani konkrétních lidí a lidí vůbec.Po Bezručovi se opičil v tématech a slovních novotvarech,ale údery šly mimo Bezručovy hrabata Géry. Asi vnímal stárnutí technologie,která stále přináší devizy ale.Tím,že vůbec je.Jinde neměli ani to,mnohde ti "vyspělí".Některé hutě švédské podle jejich přeložené knihy Huť Mistra Pavla stojí a pracují od 13.století.
04. 12. 2013 | 22:33

Ateista napsal(a):

Radkin Honzák:

Pane autore, děkuji za dnešní článek. Představte si, že mnozí ani nic nevědí o síle modlení a o skutcích našeho Pána Spasitele Ježíše Krista. A Bůh jim taky nic neříká a vůbec se k němu ani jednou v životě nepomodlí. A jak je to přece jednoduché. Bůh existije, vždyť se to píše i v Bibli a Bible je tak rozšířená, že to prostě musí být pravda.
Vůbec mě potom nepřekvapuje, že někdo nezná Hrabala, když se ani třeba neumí pomodlit, ale Bůh to všechno vidí.

:)
:)
04. 12. 2013 | 22:35

Husákovo dítě napsal(a):

že by produkty současného stylu vzdělávání - škola prý chce po dětech příliš mnoho "otrockého biflování informací " zatímco by si je mohli klidně vyhledat. a studovat spíše spolupráci,kompetence ( ??? ). Mm, vypadá to, že s tím vyhledáváním toho, o čem nemám ani páru, to nebude tak žhavé, a s biflováním už vůbec ne..
myslím, jako husákovo dítě jsem přece dostal trochu lepší vzdělání i když nás bylo ve třídě 40, a na prvním stupni ZŠ jsme museli chodit do školy týden na ráno a týden na odpoledne, abychom se dvě třídy vystřídali v jedné místnosti :-)
04. 12. 2013 | 22:35

Kerský oligarcha napsal(a):

"Hrabal prý žil v Kersku,což je nejen z vlaku od Prahy první pěkné místo přírody směrem na Mladou Boleslav."

Asi někdo, kdo nezná Prahu a její krásná přírodní zákoutí.
Ale proč mají tito neznalci potřebu se takto vyjadřovat?
Že by student Gymnázia Nymburk?

"V Hrabalovi socík vůbec nebyl strašný.Naopak čímsi,co ve mně utkvělo jako nálada doby,na kterou bych ale sám nikdy nepřišel."

Proč by měl být v Hrabalovi socík strašný? "Socík" byl hlavně trapný. Jinak za "socíku" nám vládli lidé stejného ražení, jako za "kapíku". Jen té naděje na změnu je dnes o něco víc. A díky volnosti cestování skutečného i virtuálního máme možnost úniku a srovnání. Což je důležité.
04. 12. 2013 | 22:52

Gudka napsal(a):

Komín

Já bych řekl, že je zbytečné se pozastavovat nad Letištěm Václava Havla. Tento národ je tím přidělováním jmen posedlý - máme mimo jiné už i Knihovnu Václava Havla a v ní Bazén Václava Havla. To máte jako s Masarykem - kromě nejspíš tisícovek Masarykových ulicí a náměstí, škol a nemocnic máme dokonce i Les T.G. Masaryka (vyznačuje se tím, že tam Masaryk nikdy nezavítal a nemá k oblasti žádný vztah).
To je takové postižení. Asi se inspirovali jinde, kde jakési opodstatnění má asi jen Letiště Leonarda da Vinciho u Říma, už CDG u Paříže je trochu přitažené za vlasy, ještě víc JFK - no a Václav Havel Airport je jednoduše komické.
04. 12. 2013 | 22:58

Gudka napsal(a):

Možná by to mohli pojmenovat Gymnázium Šimona Hellera. O tom studenti jistě slyšeli.
04. 12. 2013 | 23:07

Richard napsal(a):

Hrabal je velká postava, ale tahanice, zda-li je hoden, aby po něm byla pojmenováno gymnázium mi přijde jako návrat k povinné četbě.
Spisovatel může být velký jak chce, ale pokud někoho nezajímá, nevidím na tom nic ostudného. Naopak, celkem se mi příčí zas ten "mělbysmus" uctívání vyvolených.
Navíc, myslím, že velikána nemůže dehonestovat nic více než učinit z něj povinnost.
Netvrdím, že mi situace nepřijde zvláštní, ale studenty bych z nezájmu o Hrabala určitě nevinil, zájem nelze nařídit.
Předpoklad, že každého studenta gymnázia by měl Hrabal zajímat, je myslím dost mimo, nehledě na spisovatelu velikost. Mně se naopak celkem líbí, že si študáci nenechávají vnutit pocit, že v tomto kráčí o jejich inteligentsi, jde totiž jen o jejich (ne)zájem.
Spor je tak dle mého pouze o dvou stranách, jedna chce, druhá nechce, jednu zajímá, druhou ne, nejsem si jistý, zdali příslušnost k jedné skupin vypovídá něco o inteligentsi, i když je jasné, že obdivovatelé Hrabala prosazující jeho jméno do názvu školy by si to přáli.
04. 12. 2013 | 23:14

četl napsal(a):

to Kerský oligarcha:

originál: "od Prahy ...

plagiátor: "Proč by měl být v Hrabalovi socík strašný? "Socík" byl hlavně trapný. Jinak za "socíku" nám vládli lidé stejného ražení, jako za "kapíku". Jen té naděje na změnu je dnes o něco víc. A díky volnosti cestování skutečného i virtuálního máme možnost úniku a srovnání. Což je důležité."

Definice důležitého? Ha?
Co to je to "ražení" ?
Co to je "trapný" ,dokonce společenská formace celá?(něco jako stará ženská oblečená do šatů pro mladou holku? -To spíše "kapík"je starý systém v poměru k socíku 200 let: 40 nebo 70 let
čím to,že jsem před cestovkou stojíce tak nerozhodný?

Milej zlatej,ste možná byl v kolébě,když já jezdil s Linklaterem jeho knihou Chuan v Americe po USA ,byť let třicátých,byť je to marxista jako Erich Fromm,psychiatr z USA našich dob.
když sedí pod kokosovou palmou šimpanz a fyzik,první říká,je v tom je dobré mléko,druhý,to padá silou zemské tíže a pokud se tam objeví psychiatr,říká:Oba jste praštěný
04. 12. 2013 | 23:15

Vorlův Gympl napsal(a):

"Já bych řekl, že je zbytečné se pozastavovat nad Letištěm Václava Havla"

"Letiště manželů Havlových" bych ještě pochopil ... tento druh domácího mobiliáře by určitě stoupl v ceně i prodejnosti.

DaVinčiho letiště určitě logiku má. Vždyť Leonardo navrhl i první vrtulník. Z klanu Kennedyů byl pilotem starší bratr JFK Joe, který zahynul při speciální operaci v době 2. sv. války.
To F. je tam jaksi navíc ...

Co se týče de Gaulla ... ten má v Bubenči školku:

http://www.degaulla.cz/

Obávám se, že tito gaullisté ani neumí francouzsky.

P.S.: Někdy je ten počet Masarykových náměstí až nepatřičný.
Jelikož na těchto náměstích povětšinou sídlí obecní a městské úřady, většina bezdomovců má zapsánu tuto adresu: Masarykovo nám XYZ ... A Masaryk byl přece bojovníkem za sociální spravedlost a rovnost.
04. 12. 2013 | 23:20

Kala napsal(a):

Nedělám si iluze o sčetlosti dnešních gymnazistů. Oni si pěkně počkají, až na Hrabala v osnovách dojde řada. Zatím došli asi k Máchovi nebo obrozencům, a tak o Hrabalovi nic nevědí a upřímně to přiznávají. Ale vina neleží jen na nich. Jak to, že nikdo z pedagogů, ředitelem a češtináři počínaje, se o něm nezmínil v souvislsti s historií jejich školy, že např. na chodbě není jeho fotografie jako asi nejvýznamnější osobnosti (to by ho chtě nechtě museli vzít na vědomí). Třeba se podvědomě bouří proti formálnosti, s jakou jsou kolikrát přejmenovávány instituce, ulice a budovy.

Ostatně, nevím, jestli v patnácti letech bych přišla zrovna Hrabalovi na chuť. Mně se to občas ani teď nedaří, je mi jako plavci, kterému náhle dojde dech a začne se topit - v tom nekončícím proudu slov.
04. 12. 2013 | 23:30

Bed Ford napsal(a):

"... ste možná byl v kolébě,když já jezdil s Linklaterem jeho knihou Chuan v Americe ..."

V kolébě jsem nikdy nebyl. Tu možná používala za vašich časů babička Boženy Němcové, Vaše kojná.
Předpokládám ale, že jste na své usedlosti strašidlo za těch 250 let ještě neviděl.

To já jsem jezdil po Americe Toulavým autobusem. Dříve jsem kotvil v New Bedfordu, pak lovil vorvaně se starým Achabem, a bylo to celkem fajn.
04. 12. 2013 | 23:34

Da.Rock napsal(a):

Je ostudné, že studenti gymnázia nic neví o Hrabalovi, ale škola si za to může sama. Co se jich na to vůbec ptá? Prostě ať se vedení rozhodne a hotovo. To si pořád hrajeme na demokracii a pak se divíme. Žák má do pojmenování školy asi tolik co kecat, jako cestující v autobuse do toho, co má řidič oblečeno za triko. Když se mu to nelíbí, ať jede jiným.
04. 12. 2013 | 23:44

marxík napsal(a):

Kala
V.I. Leninovi jste taky nepřišla na chuť, ale víte zhruba, kdo to byl.
Co to je za blbé argumenty?
04. 12. 2013 | 23:47

Názor a rozhodnutí napsal(a):

"Prostě ať se vedení rozhodne a hotovo"

No jo. Jenže pedagogové by měli mít, na rozdíl od běžného "pana vedoucího", elementární znalosti psychologie - a tak ví, že spoluúčast na rozhodování je pro spokojenost těch, o kterých je rozhodováno, velmi důležitá.

Páni vedoucí by měli vítězit argumenty, nikoli nátlakem a bezohledností.
04. 12. 2013 | 23:52

četl napsal(a):

zdá se mi,že někteří nemnozí píší ne pod vlivem četby Té knihy ,ale v ústech zlořečených drží Maryhuanu a na uších sluchátka na bicích von Karakána.Poušť Karakorum,čtu-li slušného Richarda a Kalu.Gymplexperty vůbec.
04. 12. 2013 | 23:53

Richard napsal(a):

ještě, aniž bych hodnotil vztah zmíněných studentů k Hrabalovi, líbí se mi jejich angažovat, to kdysi nebývalo. Mnozí ze zdejších pohoršených za situace, kdy jim ideologičtí vůdcové v dobách jejich studií předhodili jakoukoliv žádoucí osobnost, byť do seznamu povinné četby či do změny názvu školy např. z Baťovy na Fučíkovu, tak to s inteligentsí sobě vlastní zblajzli aj s navijákem. Dnešní mladí se učí alespoň bránit, otevřeně se vyjadřovat, to je každopádně fajn, považuji to za mnohem důležitější než zájem o konkrétní osobnost, která je establishmentem "moudrých" předhozena k uctívání. Byť jak jsem napsal, sám považuji Hrabala za legendu.
--------------------
"To si pořád hrajeme na demokracii a pak se divíme. Žák má do pojmenování školy asi tolik co kecat, jako cestující v autobuse do toho, co má řidič oblečeno za triko. Když se mu to nelíbí, ať jede jiným"
Da. Rock
ale o tom je přece demokracie, že do věcí žáci kecaj, to co vzýváte je autoritativnost.....
Přirovnání k triku řidiče a cestujících je trochu mimo, študáci skutečně nemaj co kecat do toho, jaké tričko si učitel vezme na sebe. Stejně tak mohou cestující kecat do podmínek veřejné dopravy, vyjadřovat se k nim, protože doprava je tady pro ně, stejně jako škola pro žáky.
04. 12. 2013 | 23:54

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Nymburské pivo dá se zakoupiti za celkem ucházející obnos a také následky po jeho požití jsou celkově spíše příznivé. Stejně tak i pivo z Dalešic, to ale chlebnatosti je přeci jen výraznější a i když pito v snesitelném pouze množství vyznačuje se větším tlakem na peněženku.
04. 12. 2013 | 23:55

kokoshka napsal(a):

marxik:
Ne blbe,je v tom logika.
Do nas ve škole cpali Tolsteho a Dostojevskeho aniž by sami pedagogove vedeli o čem to je.Osnovy školni programy.Naprosto zbytečne.Ja pochopil Dostojevskeho o mnoho let pozdeji samostatne,a byl to šok-totalne jiny obrazek než co nam malovali,pochopit genialni šilence vyžaduje mnohem vice praci než jeden diktant na tema "Jak jsem provedl prazdniny z knihou klasika na čundru".
05. 12. 2013 | 00:00

Radkin Honzák napsal(a):

Ti žáci neřekli, že je Hrabal nebaví. Jejich pohlavár ve své velkoleposti o něm za celých šest let NESLYŠEL.
To není o názoru, nýbrž o nevzdělanosti. A s blbejma si hrát na demokracii?
05. 12. 2013 | 00:01

tajemný pan H napsal(a):

já bych chtel přejmenovat letiště václava havla na letiště václava klause. alkoholik veškrna jenom škodil.
05. 12. 2013 | 00:03

zdenekpelda napsal(a):

Také jsem se při čtení téhle zprávy upřímně vyděsil. Ó tempora, ó mores...Občas mi přijde, jakoby se vzdělání leckde posunulo o patro níže. Ovšem ani na základce by tento smutný stav projít neměl.Jako starého pochybovače a zpochybňovatele mne napadá, zda zpráva a citace byly relevantní a nebo si někdo upravil vyřčené...
05. 12. 2013 | 00:05

mb napsal(a):

nejsou blbí Radkine, jsou selektovaní ... je to vyselektovaná elita, která si zakládá na dobrém prospěchu ...

líbí se mi ta pasáž jak šel ( strýc ? ) vizionář proti tankům ...

obratte se a jedte nazpátek ... pak se ta hlava vzpříčila ... a skutečně první tank na chvilku zastavila ... ale pak se rozjel dál a ostatní tanky taky ...

c´est la vie ...

( Bromovi s jeho mysticismem by se to líbilo asi taky ... )
05. 12. 2013 | 00:09

Rána nesmí padnout vedle napsal(a):

"A s blbejma si hrát na demokracii"

Ale jo. Jde to.
Ale blbej musí nejdřív dostat přes ústa, obrazně či skutečně ... a potom už to jde.

Přejít blbost mlčením nelze.
05. 12. 2013 | 00:10

Polo Letec napsal(a):

"já bych chtel přejmenovat letiště václava havla na letiště václava klause"

To raději ne!
Nechci přistávavat "na Kikinu".
05. 12. 2013 | 00:18

marxík napsal(a):

kokoshka
Měl jsi smůlu na špatného ruštináře, případně si myslíš, že dílo dostojevského má jednotný kokoshkovský výklad, a děláš z toho nelogické závěry.
Aspoň si už tehdy věděl, že existuje něco jako Dostojevský.
05. 12. 2013 | 00:28

Richard napsal(a):

"Jednoznačně se vyjádřil také ředitel gymnázia Jiří Kuhn. „Jsem zklamán tím, kam dnešní výchova mládeže směřuje a jaké jsou jí předkládány vzory."
z článku

nepřijde nikomu zvláštní, že se takto vyjadřuje ředitel školy v níž jeho žák pronese...
„Studuji na této škole šest let
a, dosud jsem o Bohumilu Hrabalovi nic neslyšel."

Tak, vždyť žáci chodí do školy právě proto, aby se vzdělávali, ne snad?
No a když jim o Hrabalovi, který navíc na tamním gymnáziu sám studoval, nikdo z učitelů, pod vedením spravedlivě pohoršeného ředitele, neřekne? Či jak jinak si vysvětlit onu studentovu větu?
Nebo to vyjádření znamenalo, že se po celou dobu nebylo v tamní škole narazit na jediný Hrabalův odkaz, ovšem přichází velké výročí a vedení chce náhle celou školu po něm přejmenovat, jakože výročí a musíme se jako škola zviditelnit? Znamená to snad, že nejde o to, aby študáci Hrabala skutečně znali, ale aby škola získala prestiž? Jak jinak si tedy vysvětlit, že študáci shromáždili i jakési argumenty proti přejmenování, se kterými třeba sám nemusím vůbec souhlasit. Je to o neznalosti žáků, či o těch, kteří za ní zodpovídají, nebo o čem to vlastně je?
Přiznám se, že té situaci moc nerozumím a vlastně ani nevím, na čí straně je ona nepatřičná nevzdělanost (neúměrná soc. statusu = žák vs učitel), každopádně je zas zcela jasné, kdo se nad nevzdělaností žáků spravedlivě pohoršuje, sám zřejmě nechápajíc vlastní zodpovědnost. Ostatně to je daleko snazší než žáky skutečně vzdělat, jako je snadné dávat k dobru ego prestižní historky typu: .."řekl Kuhn s tím, že když maturoval v roce 1979, bylo studentským zvykem chodit na pivo 
s Hrabalem. Tedy s jeho knihou podpaží."...
Ach jo, to ego, to když zme byli mladí my, to bylo jinčí kafe a pak pronese takou ideologickou...
" Myslím si, že přihlásit se k myšlenkám a osobnosti Bohumila Hrabala je správné a je to čest," ..
zas také vnucování správnosti pod pohrůžkou zostuzení z nevzdělanosti těch, tuto správnost a "čest" odmítajících....
Zas také určování toho, co je správné, bo my zme chodili z jeho knížkou do hospody...
Myslím, že ti študáci nejsou zas tak blbí, aby tohle divadélko papkali. A tak je možné, že se opět stává to, co jsem zažil ve škole sám, vynucovaná ideologie správnosti a mělbysmů jako nástroj znechucení jinak velmi zajímavých osobností...
05. 12. 2013 | 00:32

mb napsal(a):

... navíc kam ten svět spěje, když už ani babičku nenechají šukat (po světnici) ... viz. J. Peňás ve včerejších LN ...

njn, stane se ... mladí v tom nejedou sami ...
05. 12. 2013 | 00:35

Martin napsal(a):

Autor: A co se divíte ? Četl jste libovolné dílo od Hrabala ? Já ano a s plnou odpovědností mohu prohlásit, že reakce náctiletých je plně v pořádku. Dílo Hrabala vyžaduje takovou míru životních zkušeností, že náctiletý nemůže jinak než dílo Hrabala použít pouze jako podložku pod stůl a na svou alma mater si logicky dobrovolně Hrabalovo jméno nedá. Takže laskavě nedělejte ze studentů hlupáky, to že se nezajímají o Hrabala je v jejich věku přirozené a normální.

Ostatně soudím, že právo pojmenovat školu náleží zřizovateli nebo majiteli nikoliv studentům.
05. 12. 2013 | 00:46

vždyť létat je přece... napsal(a):

Žádné z mých dětí na elitních gymnáziích v hlavním górodě čéšskoj respůbliky neslyšelo nic o Bohumilu Hrabalovi, Otovi Pavlovi, Ivanu Vyskočilovi a dokonce ani o první a druhé světové válce.
Největším autorem epochy byl Václav Havel, jehož díla až na vzácné výjimky nejen že nikdo nečetl, ale o nich ani neví jestli existují; takový je halt postmoderní osud literatury a dramatu.
Výrazně lepší Samuel Beckett nedopadl lépe, zatímco o Robertu Musilovi nebo Karlu Krausovi něco tuší jen lidé nenapravitelně úchylní.
Cortázar a Borges jsou známí pašeráci kokainu.

Základní poznatek mých potomků z dějepravy XX. století zněl, že Rusové měli doma totalitní komunismus a hladomor, který rozšířili násilím i k nám.
A Američani (o Kanaďanech, Australanech a koneckonců i Britech ani zmínka) se vylodili někde v Normandii (buhvíkde to je) a porazili Hitlera, nemocného vzteklinou. Který žil někde v Berlíně pod zemí.
Rozšiřovat jim zorné pole jsem se snažil jen krátce, seznav že by jim to v životě jen uškodilo a navíc zničilo náš i tak chatrný vztah.

Pan doktor zřejmě studoval psychiatrii u profesova Vyskočila.
Dobrá škola.
Jen proboha prosím, ne komické písně.
Ještě stále mi občas v hlavě hučí:
Na Miláno. A na tebe, María. Vzpomínku mám. Madonna mía....
05. 12. 2013 | 00:50

a aj, všecko marnost je a trápení ducha napsal(a):

Ostatně, Balvín se chystá nechat cisterňáky zašantročit Vyšebrodský oltář.
Myslím, že rovnou může i zrušit Národní galerii; nějaké ty nafoukané Rubense ať veme čert.

Ale není mi jasné, pod jakou záminkou v tomto prostoru chtějí dál existovat nějaká ministerstva a vláda.
05. 12. 2013 | 01:06

a aj, všecko marnost je a trápení ducha napsal(a):

Ostatně, Balvín se chystá nechat cisterňáky zašantročit Vyšebrodský oltář.
Myslím, že rovnou může i zrušit Národní galerii; nějaké ty nafoukané Rubense ať veme čert.

Ale není mi jasné, pod jakou záminkou v tomto prostoru chtějí dál existovat nějaká ministerstva a vláda.
05. 12. 2013 | 01:07

Richard napsal(a):

sice si taky myslím, že vzory chybí, ale ty není možné vytvářet skrze povinnost a mělbysmy, jakože, to by Tě mělo zajímat, to bys měl obdivovat, to bys měl znát a mít v úctě, a když ne, tak se styď, bo já sem to věděl, můj táta to věděl a ty to nevíš? Ty to nevííííš? ...ale k čemu jsou takové mechanické znalosti? Znalosti pro znalosti? Jen pro zvyšování vlastního sebevědomí?
to je s prominutím na hovno...
když vzor, tak musí být představen atraktivně, skrze probuzený zájem o něj, nikoliv přes vynucovanou povinnost, to vede většinou jen ke znechucení a útěku od něj, k čemusi atraktivnějšímu, poutavějšímu, byť často jednoduššímu...
Tahle mechanická metodika je dle mého právě záležitostí autoritativního školství, které přetrvalo z dob totality, kdy si člověk do palice nechal nasypat kvantum informací a ty pak, často bez pochopení, memoroval jak papouch,...
Tihle studenti se alespoň ptaj, a kdo je vlastně ten Hrabal, po kterém nám chcete pojmenovat školu a čím byl významný?
05. 12. 2013 | 01:24

Martin1 napsal(a):

Ano - docela dobře si pamatuji, jak starší otcové (v mém věku a starší) se nám snažili občas neformálně něco předat o svých otcích - umělcích - vědcích, které třeba znali osobně.
Když to uměli dobře podat, tak jsem je rád poslouchal. Jen to mělo jednu vadu - já si z toho nikdy nic pořádně nepamatoval a snad ze strachu, aby jsem nebyl později z toho "zkoušen", (už jen z toho slova jsem měl vždy hrůzu) tak jsem na to i občas "přednášejícího" raději upozornil.
Myslím, že na tom byli asi jako já dnes - že byli rádi, že je někdo poslouchá a tak mne uklidňovali, že se jim jedná o to, abych nezapomněl hlavně na tu samotnou atmosféru - že nám bylo při tom vyprávění dobře a že to už bude stačit. Když dnes něco vyprávím svému synovi - už taky otci, tak už přesně poznám, kdy je toho na něj moc. To začne sledovat mraky a klidně mne přeruší otázkou :"Tati, myslíš, že by to dneska pěkně létalo - látá na tom rogalu ?".
Ano, musíme si uvědomit, že dnes žije jiná generace, které způsobuje rozkoš docela něco jiného, než nám, když na nás v půjčovně knih vyšla na pořadník nějaká pěkná knížka.
A Hrabala jeden syn nečetl vůbec a druhý řekl, že to je pěkná blbost. Je nutné si přiznat, že oni mají právo na své hodnocení a pro nás už zbývá jen ta nejmenší zahrádka, o kterou se už nebudeme start my.
A Hrabalova - nebo Nehrabalova škola nás má jen upozornit, že se máme pídit, zda máme všechny poplatky pro poslední pobyt zaplaceny a že chyba bude v nás a ne v nich.
05. 12. 2013 | 01:27

jednolůžák v Hlavově patologickém ústavu napsal(a):

Martin 1
To co hlásáte je defétismus a zmar.
Možná na nějakém tom deku Hrabala nesejde (i když třeba Passerovo Fádní odpoledne jsem schopen si pouštět stále znova), ale možná zrovnatak zbytečný je Hérodotos, který nás v sedmnácti plnil posvátným nadšením.
Možná Aischyles své hořké poznání o poznání psal pro veverky v lese.

Možná názor, že fylogenetický vývoj člověka pokračuje vývojem společenskoekonomických formací a vrcholí ve vývoji kultury je zcela scestný.
Jak nám tvrdí postmodernisté a posthumanisté.
Marcel Duchamp nám prostým ekvilibristickým gestem ukázal, že ve společnosti nalézající smysl v masovém vraždění je kultura zbytečná.

Nezvítězil protest proti takovému stavu ale sto let pinoživého dokládání, že opravdu. Je zbytečná.
Něco se asi lidem musí zase stát.
05. 12. 2013 | 01:45

Martin1 napsal(a):

jednolůžák v Hlavově patologickém ústavu
Když jsem se svého otce zeptal před smrtí, co by dělal jinak. Tak řekl, že by byl více sobecký a věnoval se více sobě. Tak jsem se rozhodl, že nepovedu marné boje a budu dělat některé blbosti, které jsem dříve stále odkládal. Jsou tam i docela obyčejné ještě dětské sny - například jsem si koupil několik stavebnic Merkura a stavím obří modely. Nádherně to uklidňuje. Je tam třeba i procházka na boso po sněhu. Čtení mých knížek a časopisů z dětství - prostě cvok. Vyhledal jsem také kamaráda z dětství. A filozofie? Kdysi otec řekl, že nejlepší větu pro život nemá od filozofů, ale od jedné báby, co chodila okolo jejich domu na roští. "Kdo chce žít, nesmí moc myslet". Stále si myslím, že je v tom dost pravdy.
05. 12. 2013 | 02:10

skeptický napsal(a):

Doktore

Ženská žádnou inteligenci nepotřebuje,jak jednou zjistí jak funguje chlap.
Blondýny jsou upřednostňovány z důvodu toho,že mají tenčí kůži,a jsou naomak hladší.Nejhrubší na omak jsou zrzatky,které jsou pihaté all over.

Další důvod je ten,že po bližším ohledání mají světlé sliznice a kolem anno domini
nejsou přičmoudlé,což vypadá čistěji.Taktéž papilla mammaria působí ve světlém odstínu mnohem estetičtěji.

Kdosi kdesi řekl,že homosexualita vyplývá z estetismu.Bohužel asi zas takový estét nejsem.Gentleman nejspíš taky ne.
Hrabal nesnášel intoše,kteří s ním u piva chtěli debatovat o literatuře.Ani se nedivím.

Školu by měli pojmenovat po letišti,nebo C.Pres.
To byli zaručeně jedničkáři.Ti dostanou ty nejlepčí baby,jak praví Kaměňák Steiner.

Jen ať se vilní staříci na stará kolena vyprasí do růžova,když už se zamlada místo toho šprtali.Pravda je,že na starý kolena si to jeden víc vychutná.

Formule na to je,že věky musí být soudělné v mezích zákona.Takže teoreticky patnáct nebo pětadvacet .

S blbejma se na demokracii hraje nejlíp.
05. 12. 2013 | 02:34

skeptický napsal(a):

Havla jsem viděl s jeho bratrem na jedné fotce z 50. let v uniformě desátníka ČSLA.S jeho původem???
05. 12. 2013 | 02:42

Marie napsal(a):

a aj, všechno marnost

Nějaké oltáře, ke kterým cítí vztah jakákoli církev, mohou být lidem klidně ukradeny.
Navíc ani náhodou nejsou totiž tím pravým oltářem, kterým se církve klaní. Tím jsou spíše plné měšce, nejlépe cizích peněz.

Kolik lidí od "kultury" se v historii nechalo církvemi podvést, a radostně prozpěvovalo "haleluja" či mazalo na plátna či desky tyhle hrůzy, kterých se citlivý člověk musí zděsit.

Konečně se začíná kulturní část veřejnosti ohrazovat proti kultu násilí, jako například vyřazením jakéhosi "umělce" z letošního Zlatého slavíku za text oslavující násilí. Proč bychom tedy měli snášet zobrazování a tím pádem oslavování ukřižování člověka, byť k němu mělo dojít před několika tísíci lety?
05. 12. 2013 | 03:16

olga napsal(a):

Zajímavé úvahy. Já myslím, že máme každý svou vlastní cestu. Každý jsme jedinečný. Je prospěšné pozorovat. Přemýšlet a vyhodnocovat. Ovšem bez pochopení nelze ani kopírovat. Pochopíme až přijde čas. Náš čas. Kdysi jsem říkala, že Hus měl odvolat. Dnes říkám, že Hus odvolat nemohl. Kdysi jsem nevěřila. Dnes věřím.
05. 12. 2013 | 05:38

Hloupý Honza napsal(a):

V životě jsem Hrabala nečetl, ve škole jsme se o něm neučili. Učili jsme se zajímavější a hodnotnější autory, nejen české a navíc mnohem čtivější, dokonce i slovenské, anglické a německé. Bylo to za totality. Součástí studia byly diskuse o dílech, renomované besedy, předčítání ukázek děl v hodinách. Učitelé na to dbali. Dodnes mám více povědomí o literatuře, než dnešní gymnazisté z celé republiky. Své vědomosti předávám svým dětem nenásilnou formou - prostě si jen tak povídáme, když někde v televizi či rádiu zazní nějaké jméno. Mé děti se ptají, já odpovídám. Když nevím, společně si najdeme, co potřebujeme.
Nemám pocit, že by česká literární scéna musela nutné stát na Hrabalově díle. Je to jen subjektivní názor těch, kteří tohoto autora adorovali a adorují. Vnucování pitomostí je však v ČR národním sportem, což pozoruji více, než 40 let. Vlastní názor je pomalu na zavření do kriminálu, zdravá kreativita je startér k šikanování ze strany učitelů a následně zaměstnavatelů. Ovšem kreativci (*zde míněno negativně) mají cestu dokořán. Jen se koukněte na stupidní reklamy a uvidíte inteligenci tohoto zparchantělého národa v přímém přenosu. Nedomnívám se, že by inteligence v ČR klesala. Naopak - POUZE se projevila v plné nahotě. Takových Hrabalů - tlachalů máme ve sněmovně plno. A - prosím - nevyvracejte oči. Hrabal není Bůh. Tak se nepokoušejte přivolat si infarkt zhrozením, že jakýsi neinteligent nemůže milovat Hrabala. Ne. Uznávám variabilitu jak v literatuře, tak i všude jinde. Líbí se mi pestrost. Někdo rád Hrabala, někdo Joan Colins. Osobně nemusím ani jednoho ze zmíněných. Je to jen příklad. Je třeba přestat velebit tlachaly a povrchní pisálky. Je třeba nechat autory, ať se projeví. Pokud ovšem zrovna neležíte u Blesku. Tam je víc rezerv. Bulvár je třeba zakázat a uvidíte, jak národ procitne, že se dá číst i něco hodnotnějšího. Třeba Hrabal:-D
05. 12. 2013 | 06:46

Hloupý Honza napsal(a):

to Martin1 napsal(a):

jednolůžák v Hlavově patologickém ústavu
Když jsem se svého otce zeptal před smrtí, co by dělal jinak. Tak řekl, že by byl více sobecký a věnoval se více sobě. Tak jsem se rozhodl, že nepovedu marné boje a budu dělat některé blbosti, které jsem dříve stále odkládal. Jsou tam i docela obyčejné ještě dětské sny - například jsem si koupil několik stavebnic Merkura a stavím obří modely. Nádherně to uklidňuje. Je tam třeba i procházka na boso po sněhu. Čtení mých knížek a časopisů z dětství - prostě cvok. Vyhledal jsem také kamaráda z dětství. A filozofie? Kdysi otec řekl, že nejlepší větu pro život nemá od filozofů, ale od jedné báby, co chodila okolo jejich domu na roští. "Kdo chce žít, nesmí moc myslet". Stále si myslím, že je v tom dost pravdy.
05. 12. 2013 | 02:10

----Martine, jste moje "krevní skupina". Také tak žiji a je to prima:-) Hezký den!
05. 12. 2013 | 06:48

jozka napsal(a):

To se mi nechce verit, ze by nase budoucnost byla tak spatna, jak pisete, ostatne, vzdyt i ty studentske volby tam vyhral Karel! Ta skola je urcite prospikovana inteligentnimi jedinci s rozhledem, kteri nas, vysle z komunistickeho skolstvi hrave strci do kapsy, no ni?

Dost legrace... je otazkou jak to ve skutecnosti bylo.
05. 12. 2013 | 07:02

Kleofáš napsal(a):

Šmarjá, tak ať se ten gympl jmenuje Gymnázium Radkina Honzáka, no! taky jste doktore kvůli tomu nemusel psát ten blog. Jinak pochopitelně mladý nečtou( maximálně tak něco v cloudu), ale jsou na FCB, stahujeou filmy a koukaj na hustý kousky na you tube. Proč by sakra měli vědět, kdo byl Bohumil Hrabal? Podstatný je mít dobrej džob, německou káru, kvalitní koks a na šukačku dobrou roštěnku. Zcela rozumím - já taky nechtěl, aby se letiště jmenovalo po jednom okresním vobšourníkovi, lháři a alkoholikovi.
05. 12. 2013 | 07:06

dedek napsal(a):

Vivat naše vzdělaná mládež, která nebude umět psát, číst a bude mít nízkou vyjadřovací schopnost, protože právě čtení rozvíjí slovní zásobu. Důležité je, že mají mozoly na prstech od klávesnic počítačů a četování. Jediné co jim jde, jsou protesty, kritika, natahování rukou a znalost slovíček dej, to neřeš, na to mám právo, a můžu kritizovat. Slova jako zodpovědnost, pracovitost, ohleduplnost, takt a pomoc druhým jim nic neříká. V případě přírodní katastrofy se říká, že by na zeměkouli zůstalo pár lidí. Věřím, že by to byli ti staří, kteří mají v hlavě mozek a znalosti a tudíž by si poradili. Ti mladí by vymřeli ihned, protože neznají naprosto nic a selský rozum jim nic neříká. Bože kam jsme to dopracovali. Bohužel mezi ty nevzdělance patří i pár jejich rodičů, kteří jak jsem četl měli stejný názor. Jo asi začíná zase doba temna.
05. 12. 2013 | 07:18

JenTak napsal(a):

Studenti nechtějí v názvu svého gymnázia Bohumila Hrabala?
To je v pořádku - nezaslouží si tu poctu.
05. 12. 2013 | 07:31

standa novák napsal(a):

Popravdě řečeno, vulgarismy od Hrabala nejsou nic uměleckého. Plně podporuji nymburské gymnasisty v jejich odmítání, aby se jejich škola honosila jménem českého popita s nesmírně oplzlým jazykem.
05. 12. 2013 | 07:33

šašek z Jihlavy napsal(a):

Gudka napsal(a):
Komín

Já bych řekl, že je zbytečné se pozastavovat nad Letištěm Václava Havla. Tento národ je tím přidělováním jmen posedlý - máme mimo jiné už i Knihovnu Václava Havla a v ní Bazén Václava Havla. To máte jako s Masarykem - kromě nejspíš tisícovek Masarykových ulicí a náměstí, škol a nemocnic máme dokonce i Les T.G. Masaryka (vyznačuje se tím, že tam Masaryk nikdy nezavítal a nemá k oblasti žádný vztah).
To je takové postižení. Asi se inspirovali jinde, kde jakési opodstatnění má asi jen Letiště Leonarda da Vinciho u Říma, už CDG u Paříže je trochu přitažené za vlasy, ještě víc JFK - no a Václav Havel Airport je jednoduše komické.
04. 12. 2013 | 22:58
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Mně se nejvíc líbil Švermov a Gottwaldov, taky NHKG a důl Fierlinger celkem ušly.
Název letišť jakož i odpalovacích ramp jsou mi Putna, zásadně nelítám, jen občas se vznáším (hovercraft).Ale úplně nejbezpečnější se mi jeví mít obě nohy na zemi. Někdy by se hodila i třetí, např. při zemětřesení.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
k tématu:
Když jeden leží v posteli, postačí i jedna, jako v tom vtipu o novomanželovi, který to zatajil své nastávající, a při svatební noci, když šoupl protézu pod postel, jeho choť nahmátla pahýl. Po prvním šoku svého novomanžela uklidnila: Jen se nestyď, plivnem na to a ňák to tam dostanem (není to náhodou od Hrabala?, měl podobná témata v oblibě). Se divím, že studenti nezbožňují alespoň "Obsluhoval jsem anglického krále", tam to plyne jako řeka, žádná zdržovačka s interpunkcí, jak zmínila Kala. Za to je tam mnoho postřehů ze života, orální sex, vyzitace bursiánů (proto se tolik mladých dalo na finančnictví, nasř. takovej Bakala, teď si to dosyta užije s Misskama), nebýt Hrabalova překladatele Menzela, jeden by se v tom fakt utopil.
Zase je za vším žena a za ní se šklebí Freud.
05. 12. 2013 | 07:36

Anna napsal(a):

šašek z Jihlavy
"Zase je za vším žena a za ní se šklebí Freud."
---------------------------------------------------

To zachytil i Hrabal:
https://www.youtube.com/watch?v=mnAixO2ixm0

Slovy Vodňanského:
Freude, Freude, Freude,
vždycky na tě dojde.
05. 12. 2013 | 07:54

Roni napsal(a):

V Čechách se nabiflování a pak následné odříkání vydává za inteligenci. IQ test je pouze test na schpnost testovaného uspět v školském systému - přesto se vydává za test inteligence.
To už mi nějakej buran v Nymbuce příjde jako slabej odvárek.
Ale jik vše dobré pane Honzák.
05. 12. 2013 | 08:04

šašek z Jihlavy napsal(a):

To zachytil i Hrabal:
https://www.youtube.com/watch?v=mnAixO2ixm0
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
To je jeden z těch Menzelův zdařilých překladů-hororů, Bogan byl jen našeptávač.
Jó, to byly časy, když Hrušínský pásl ovce, Krejčík udil a Vojta Dyk-Pytlík se na houbách nudil.
05. 12. 2013 | 08:10

K.V napsal(a):

Kdo neskáče není čech. A kdo nečte Hrabala, platí to samé, alespoň to říká Honzák.
05. 12. 2013 | 08:13

Laco Grőssling napsal(a):

No když píšete o vazbě té naší rašící inteligence na současnou politiku, jistě by bylo ještě zajímavé zjistit, koho že to ti budoucí nymburští mudrové a ingeniéři volili ve studentských volbách, iniciovaných super výchovnou firmou, Člověkem v tísni.

Pojďte se vsadit, že Piráty, TOP 09, nejhůř snad stejné vlastníky IQ tykve, jako jsou oni, totiž ODS s jejich napomádovanou premiérkou.
05. 12. 2013 | 08:20

Jana Pechová napsal(a):

Nymburské gymnázium by mělo dostat čestný název dle autora článku ve Středočeském deníku. Spáchal dokonalý horor.
Když jsem to četla, pořád jsem čekala nějakou indicii, že jde o strašidelnou legraci. Třeba datum 1. dubna či Silvestra, nebo tak něco.
Argumenty PRO - PROTI v závěru článku v odkazu jsou vyvrcholením té trapné kauzy.
Ale i když je mi docela blbě, k údivu to zas tak moc není. I v těchto diskusích často převažují takoví (nezřídkakdy s VŠ vzděláním), kteří se odmítají sklonit před genialitou kohokoli, kdo "není podle jejich střihu". A protože takový není, zpravidla ho ani neznají. Proč by nakonec měli, když přece není dokonalý?
05. 12. 2013 | 08:35

neo napsal(a):

Oni vůbec někteří lidé jsou hákliví na přejmenování. Vzpomeňte na situaci kolem letiště Václava Havla. Nebo stanice metra. Když někomu přejmenujete ulici z Leninova na Pravdy a lásky, tak je oheň na střeše.

Předseda školního parlamentu podle mě lže, že o Hrabalovi neslyšel. Není to možné a zvláště na gymnáziu ať je jakékoli kvality, protože povinná četba se minimálně probírá, když už nečte...
05. 12. 2013 | 08:44

Martin napsal(a):

Jana Pechová: A kdo určuje kdo je geniální a kdo ne ? Kdo má ten přístroj s rafičkou která indikuje geniálnost ? Odpovím si sám, nikdo.
Lidé uznávají takové lidi které sami uznají za vhodné podle svého myšlení a tak je to správně.
05. 12. 2013 | 08:44

Martin napsal(a):

neo: Pojmenovat letiště po člověkovi který se bál létání a který vynalezl humanitární bombardování je faux pas. Je zvláštní že jsme takovému člověku dali přednost před leteckými hrdiny z II. války, kteří by si pojmenování letiště zasloužili jako první.
05. 12. 2013 | 08:46

neo napsal(a):

Martin:

vždyť píšu, že je kolem toho vždycky hroznej humbuk... každýmá totiž svůj názor na věc.
05. 12. 2013 | 08:51

K.V napsal(a):

Honzák pláče jako malý chlapec, kterému ve škole za něco dali 1*, a potom zjistil že takové vědomosti jsou k ničemu, ostatním pro smích. 5 km za našimi hranicemi nikdo o Hrabalovi neslyšel a žijí jaksi o dost lépe než my.
Ale není sám, vidím to v diskusích o politice, nejzuřivější hurá antikomunisti jsou ( kromě korouhviček) ti co v té době tahali kačera, ale dostali tu 1* za to že ve škole řekli že komunisti jsou fuj
05. 12. 2013 | 08:55

neo napsal(a):

K.V.

předpokládám, že za nácků jste tahal kačera vy, takže určitě náckům fuj neřikáte.
05. 12. 2013 | 08:57

Anna napsal(a):

K.V
"5 km za našimi hranicemi nikdo o Hrabalovi neslyšel"
-----------------------------------------------------------

Pro Vaši informaci - Hrabal se stal nejpřekládanějším českým autorem 20. století. Jeho dílo je také velmi populární i v zahraničí, bylo přeloženo do více než 28 jazyků.

--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------

šašek z Jihlavy

Vidím to obdobně :-)
05. 12. 2013 | 09:03

kokoshka napsal(a):

Anna:
Ne,nejpřekladanejšim českym autorem 20.stoleti je Hašek,kupodivu rudoarmejec a bolševik ktere dr.Honzak tak nesnaši.
Čapek.Kundera.Kafka.
A Hrabala všichni znaji jenom proto že Vančurova lezla na komin a Menzel chtel na nem vydelat Oscara.
05. 12. 2013 | 09:15

Jáchym napsal(a):

Všichni sou tady blázni, jenom já jsem letadlo,
pravil pacient psychiatrické léčebny.

Všichni jste tady blázni, jenom já jsem Letiště Václava Havla,
pravím já.
05. 12. 2013 | 09:21

Anna napsal(a):

kokoshka

Když myslíte :-)

Každopádně to nebyla Vančurová, ale Magda Vašáryová
https://www.youtube.com/watch?v=aImYlF5W1Ho
05. 12. 2013 | 09:26

kokoshka napsal(a):

Jachym:
Prijede Hitler na inspekci psychiatricke lečebny.
Všichni pacienty na chodbe ho vitaji pravačkou jenom jeden nepozvedl ruku.
Hitler:"Co Vam se nelibim,proč mne nevitate?"
Ten odpovida:"Vudče,ja jsem doktor a ne blazen!"
05. 12. 2013 | 09:28

Anna napsal(a):

kokoshka

P.s.: Omlouvám se za nepřesnost - Hrabal patří k nejpřekládanějším českým autorům 20. století.
05. 12. 2013 | 09:34

Anna napsal(a):

Jáchym

"Vy jste normální doktor?" ptá se babička v nemocnici.
"Ne, já jsem psychiatr."
"Aha, a normálního doktora bych tu někde našla?"
05. 12. 2013 | 09:38

buldatra napsal(a):

tajemný pan H napsal(a):

já bych chtel přejmenovat letiště václava havla na letiště václava klause. alkoholik veškrna jenom škodil.

Mám pocit, že když už je to letiště jednou pojmenovaný, čili zadaný, je pro Klause nachystán další významný objekt - tunel Blanka (přičemž Blanka je pouhý současný pracovní název, aby to nepřítele zmátlo).
05. 12. 2013 | 09:40

Filuta napsal(a):

Nymburani se zase předvedli (nedávno si pojmenovali tým basketbalistů jako nymburské svině).

Je vidět, že dnešní studenti středních škol nejsou vůbec způsobilí ke studiu.
V jejich letech už jsem měl Hrabala komplet přečeteného, oni nemají ani potuchy o jeho literárním významu.
Uvádět jako důvod, že se Hrabal špatně učil a nežil jako Mirek Dušín, to snad nemá ani smysl komentovat.
Že by v Nymburce žili samí šprti a vzorňáci? Tomu se ani nechce věřit.
Prý by přejmenováním přišli o své dobré jméno?
Jaké, probůh? To si fakt myslí, že ten jejich vidlákov je středem vesmíru?
Většina Čechů ani neví, kde Nymburk vůbec leží, natož aby slyšela o nějakém obskurním gymnáziu.
Kdyby se jejich škola měla přejmenovat na Schwarzenbergovu nebo Havlovu, určitě by jim to nevadilo.
Jen se mi potvrzuje můj názor na nezvělanou a manipulovatelnou mládež.
Má-li být tohle naše budoucnost, bůh s námi.
05. 12. 2013 | 09:44

marxík napsal(a):

neo
Synku, ty svým způsobem taháš kačera pořád.
Proto tě máme tak rádi.
05. 12. 2013 | 09:48

Filuta napsal(a):

Dědek

Já studoval za normalizace a kdeže by mě napadlo, že v té "demokracii" nastane takový úpadek školství. Naivně jsem se domníval, že dojde naopak ke zkvalitnění výuky.
Takové možnosti mají a tak příšerné výsledky.

My jsme museli zvládnout určité penzum znalostí, dnes se učitelé i žáci odvolávají na internet.
Podle toho to taky vypadá.
Vysokoškoláci dělají hrubky jako žáci pomocné školy, neumí se to vyjadřovat, nečte to... tragédie.

Nedivím se tomu, že 80 procent našich vysokoškoláků je na trhu práce neuplatnitelných. V privátním sektoru tedy zcela jistě. Chytit se to může leda tak v politice nebo ve státní správě.

Divte se pak, že to volí senilního Vopěnku.
05. 12. 2013 | 09:53

čumil napsal(a):

Neznají, ale vymezují se. Vždyť to je tak (hezky?) české a stále naše. Co tak konečně se zabývat kvalitou školství, podporovat finančně ty přemýšlející s pokorou v mysli "vím, že nic nevím" na úkor těch druhých.
05. 12. 2013 | 09:57

marxík napsal(a):

filuto
Systém si je vychoval takové, jaké je potřebuje mít.
My marxisté se nedivíme.
05. 12. 2013 | 09:58

kokoshka napsal(a):

Vodi po blazinci hlavni psychiatr sveho kamarada,kolegu na obhlidce-
"Tady je Napoleon,tady je Hitler,tady litajici do do vesmiru Gagarin...a ten je naš lovec!"-ukazuje na chlapa co beha po chodbe a placa rukama do vzduchu.
"Koho lovi?"-pta se kolega doktor.
"Přece litajici krokodyly,kamo!"
"Jake krokodyly,tady nejake jsou?"
"Vždyt Ti to vysvetluji,tady žadne nejsou protože je všichni ulovil!"
05. 12. 2013 | 10:05

jozka napsal(a):

marxik:

nejspis se od "toho, jenz nikdy nelze" dozvite, ze se mylite, ze prave ohledl a zadneho kacera za sebou nevidel.

A prave proto ho mame radi :-)
05. 12. 2013 | 10:09

modrý edvard napsal(a):

Pokud si to Hrabal nepřál, gymnázium by se po něm jmenovat nemělo. Hau.
05. 12. 2013 | 10:10

Filuta napsal(a):

Tohle by se jim hodilo v Nymburku do názvu.

Žádný učený z nebe nespadl, ale idio...ty jako by shazovali.
Julian Tuwim
05. 12. 2013 | 10:14

Jaroslav Orlík z Jezdkovic napsal(a):

Abych pravdu řekl, já bych to studentům za vinu nedával. Důvod? Minuklý týden jsem byl na Zemědělské škole v Opavě, kde manželka cosi zařizovala a než sekretářka našla, co měla mít dávno připraveno - jak signifikantní, pro naše školství, viďte? - pročítal jsem si na tabulích na chodbách, co čeká mládež u maturity. Když jsem viděl seznam povinné četby, ze které si může každý maturant vybrat daný počet knih z každého období, šly na mě mdloby. Myslím, že Šejkspíra budou číst i za třista let, nechápu vůbec, proč je v povinné četbě pět jeho věcí, když například z beatnické literatury, která byla, alespoň mé generaci, hodně blízká, tam nebylo zhola nic? Pokud si škola myslí, že zařazením bichlí typu Bídníci o cca 1400 stranách tištěného textu, přivedou mládež k literatuře, tak to se krutě mýlí. To jsou všechno knihy, které by možná maturant číst měl, ale to by k tomu musel dojít sám nebo být k tomu veden o základní školy. Začínat pohádkami, přes Otakara Batličku, Julese Verna....konče Idiotem Dostojevského. Tento ryze český způsob přivádění mládeže ke knihám vede jen k tomu, že si studenti přečtou na internetu obsah knihy, kapku změní slovosled a tím to, pro ně, končí. Tak se pak nedivte, že jakýsi Tomáš Formánek, předseda školského studentského parlamentu na gymplu v Nymburce, nezná Bohumila Hrabala. Jen tak mimochodem, ještě si neodpustím dvě drobné připomínky. Za prvé, sám autor tohoto článku považuje čtenáře jeho blogu za blbce, když ve spojistost radioaktivity a jména Joliot dal raději do závorky jméno Curie, a za druhé, rád bych viděl výsledky ankety, kde by se odpovídalo na otázku Kdo byl Bohumil Hrabal a odpovídali by na ni lidé me střední škole až do sta let všude v republice a poté jen obavatelé Nymburka. Nemyslím si, že by to dopadlo růžově.
05. 12. 2013 | 10:14

Baba Jaga napsal(a):

Nu, přejmenování čehokoliv na cokoliv ke zvýšení vzdělanosti národa nepřispěje. Ani ke zvýšení např. popularity nějaké školy. Docela stačí, že už má Nymburk (a tři další města) Hrabalovu ulici. A kolik z nás zná osudy všech, po nichž jsou ulice pojmenovávány.
Zda byl či nebyl pan Hrabal geniální, to ukáže teprve čas. Já se ke čtení jeho knih nevracím (ani k filmům dle nich natočeným), ale každý máme jiný vkus. Naše děti je stejně co dědictví šoupnou do antikvariátu (alespoň zadarmo, jak už tam i mnohé jiné mívají) - doufám, že do sběru nikoliv.
05. 12. 2013 | 10:15

Jana Pechová napsal(a):

modrý edvard (10:10)
Ano, tohle je jediný skutečný argument, který má právo v daném kontextu zaznít.
05. 12. 2013 | 10:15

marxík napsal(a):

No jo, doktor kokoshka na exkurzi.
Hlavně bacha, aby si nesplynul. Ve vlastním zájmu by si měl urychleně opustit ústav.
05. 12. 2013 | 10:17

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane modrý edvarde,

zajímavá informace, to jsem nevěděl. Díky.

Libor Stejskal
05. 12. 2013 | 10:20

Jaroslav Orlík z Jezdkovic napsal(a):

Ještě dodatek. Když se ptali pana Horníčka, co říká na to, že je Babička Boženy Němcové v povinné četbě, říkal, že "to je krásná kniha, ale že by ji měla číst maminka děcku před spaním nebo pak člověk, který k tomu, že si ji přečte, došel vlastním vývojem." Ale nutit číst tuto knihu patnáctiletého kluka, je normální zločin, neboť to je nejlepší cesta k tomu, abychom dětem literaturu totálně zhnusili.
05. 12. 2013 | 10:23

kokoshka napsal(a):

Je to vjednom scifi romanu Artura Clarcka 40.tych let,jak toho chlapa super vyspela galakticka civilizace mimozemštanu přivedla do muzeu zaniklych kultur.
Ten tam chodil cele tydny a objevoval artefakty o kterych nikdo z lidi ani nesnil,nakonec upadl vyčerpanim a prosipel:"Co ode mne chcete?"
"Dalši vitrina v muzeu je prazdna,bliži se konec vaši Zeme,ted sam musiš zvolit co tady zustane na pamatku vašeho druhu!"
05. 12. 2013 | 10:24

Vlado napsal(a):

AUTORE vřelé poděkování.
Že by všeobecný morální úpadek? Mám na mysli vyškrtnutí rapera Řezníka byť na poslední, chvíli ze soutěže o "Slavíka". Děs a hrůza, že se na jeho obhajobu stavějí zpěváci KLUS, Xindl X nebo hitmaker Michal David. Kam ta neznalost, primitivita, či utržená svoboda ze řetězu může vést?
05. 12. 2013 | 10:27

marxík napsal(a):

Pechová
Venca Havlů byl přeci taky skromný člověk hrabalovského typu.
Je to pro vás stejně znělý argument?
05. 12. 2013 | 10:40

Jáchym napsal(a):

Modrý Edward, L.Stejskal:

Nepochybuji, že by si B.Hrabal DNES nepřál, aby se po něm jmenovalo gymnázium s TAKOVÝMITO výsledky ve výuce české literatury.
Nicméně - ať to nemusíme dohledávat - můžete dát relevantní odkaz, ze kterého plyne, že si to Hrabal nepřál ještě za svého života ?

(Ptám se výhradně ze zájmu o Hrabala, současné politováníhodné nymburské učiliště si nejspíš nezaslouží ani název gymnázium, tím méně Hrabalovo)
05. 12. 2013 | 10:41

Pábitel Anton napsal(a):

Pábím, pábíš, pábí.
Pábíme, pábíte, pábí...

Kdo neví vo co go, tak ať tady
nediskutuje!

Poslední žijící pábitel
05. 12. 2013 | 10:44

Filuta napsal(a):

Vlado
Tam je problém jinde.
Řezník je sice odporné individum,pokud nejde jen o "básnickou licenci" a provokaci rádoby rapera.
Neměli mu ale vůbec dovolit účast na tom trapném Slavíkovi, který nikoho extra nezajímá.
Pokud mu ji povolili a vyškrtli ho až v momentu, kdy ve své kategorii zvítězil, tak je opravdu nefér.
Příště se jim může znelíbit kdokoliv jiný. Ona je ale tahle anketa stejně podivně cinknutá, mně osobně je Slavík ukradený. Trapárna.

A teď si ještě trapná Samková chce zvýšit prestiž žalobou toho trouby.
05. 12. 2013 | 10:44

Martin1 napsal(a):

Zastrčit a dát do průměru nějakého spisovatele se dělá i tak, že se dá do školních osnov a do povinné četby a zkouší se na známky.
A ten, kdo chce - chtěl po Hrabalovi něco (cokoli)pojmenovat vůbec Hrabala nepochopil (a vlastně ho tím urazil)i když ho možná zná celého nazpaměť. Vždyť on - Hrabal je více podobný těm gymnasistům, než těm učitelům.
A z těch "nevzdělaných" podprůměrných školáků už možná roste nějaký nový "Hrabal".
05. 12. 2013 | 10:47

neo napsal(a):

Jaroslav Orlík:

o tom se diskuse vedou a vždy záleží na konkrétním učiteli češtiny. Teď si nevzpomenu kdo to počítal, ale prý to nejde stihnout přečíst.

kdysi tu měl na toto téma blog pan Suchánek.
05. 12. 2013 | 10:47

Pradědek Čech napsal(a):

Není pravda že nymburští studenti nevědí nic o Hrabalovi. Oni vědí, že Hrabal byl špatný student. Proto nechtějí pojmenovat po něm školu. Byl špatný student. To je oč tu běží. Tato druhá generace vymydlených husákovských mozků má zafixovány hlavně povinnosti. Vystuduj a máš vystaráno. Zařaď se do šedého průměru, nešprajcuj se vrchnosti, nepoužívej svůj mozek a budeš se mít dobře. Ideálem je zaměstnání u nadnárodní firmy. Šéf je ostříhán dohola a má mobil za pasem? Dej se ostříhat a nos mobil za pasem. Někdy mi je těch mladých až líto. Jsou krásní, vychovaní, slušní, pracovití, ale jsou to roboti. Globální mašinérie futr.
05. 12. 2013 | 10:49

Pradědek Čech napsal(a):

A jak jsou ti mladí nešťastní, že nebudou mít penzi. Vždycky na mě vyvalí oči a vyjadřují upřímnou lítost nad sebou samými. Nebudeme mít penzi. A volí Khárla. Protože se to tak má.
05. 12. 2013 | 10:54

neo napsal(a):

Jáchym:

je to zmíněno v tom článku Jáchyme, že si to údajně nepřál.
05. 12. 2013 | 10:55

marxík napsal(a):

Martin1
No dobře, budeme mít možná jednoho nového Hrabala.
A co ti ostatní?
05. 12. 2013 | 10:55

krajan napsal(a):

Pane doktore,
ten film se jmenoval Vůl z KULMU (!), víte? Nějak jste se přiblížil tomu citovanému študákovi, nezdá se vám ?
05. 12. 2013 | 10:55

kokoshka napsal(a):

Filuta:
Radeji se divejte na supermodly ke kterym se nikdo nemodli,ti divky s nohama co rostou rovnou od uši a večne přilepenym usmevem horšim než masky Fantomasa.
Jestli to ma bejt idealem krasy tak jsem Puškin.
Maj pein rajn,i transvestity v Thajsku maji vetši puvab.
(Škoda že odkaz na Vysockeho genialni pisen Provazohodec ktery jsem dal ALTu nikdo nevšiml,a možna ten odkaz nefungoval,to je stejne jak s Hrabalem)
05. 12. 2013 | 10:56

yaya napsal(a):

Pane Honzáku, skutečně dobrý blog, a pravdivý. Tu školu se žáčky s IQ tykve skutečně zrušit a roprášit, ale nemýlím - li se, jinde je to stejné, stejná stupída nesnažící se přelézt přes pomyslnou laťku inteligence. Dříve maturita byla znakem alespoň elementárních znalostí, tím dnes není ani drtivá většina VŠ.
05. 12. 2013 | 11:05

Martin1 napsal(a):

marxík napsal(a):
Martin1
No dobře, budeme mít možná jednoho nového Hrabala.
A co ti ostatní?
05. 12. 2013 | 10:55
------------
Ti ostatní? Ti ho budou číst, nebo nebudou a budou dělat něco jiného - pokud bude pro ně nějaká práce. Taky mohou chodit do pořadu VILA a budou šťastní, že na ně kouká půlka republiky, jak tam žijí, čůrají, "diskutují", milují se, nenávidí - prostě - jak si vegetují. Určitě budou uznávat nějaké jiné "hodnoty" a na nás se už vykašlou.Jako nás asi zajímala v 60. letech I. světová válka, když tady byla muzika BEATLES.
05. 12. 2013 | 11:05

K.V napsal(a):

A to se jako "ánteligenty" poznají podle toho že četli knihu kterou ostatní "ánteligenty" považují za tu správnou?
Vždyť to je celé nesmysl. Generace předtím hltaly Hitlerova moudra, také Kanta, další generace byla v úžasu nad tím co si Čapek a Masaryk povídali o demokracii, i když měli hlad a stát na ně nechal střílet v hladových demonstracích a nějaké i zastřelil, další generace padala do úžasu nad Juldou Fučíkem a také P.Kohoutem, svazák Honzák za mlada by zešílel že je nemáte načtené, potom přišel ten Hrabal a dnešní mladí na to kašlou a je jim to k smíchu. A Honzák už zase běsní že mladí nečtou to ideově správné.
Co když je to vše trochu jinak??
05. 12. 2013 | 11:11

Filuta napsal(a):

kokoška

Taky jsem čuměl na tu poslední, údajně nejkrásnější Češku (nemyslím Kuchařovou, to je opravdu hezká holka).
Pět chlupů na hlavě, nehezký obličej, kostnatá postava - nikdo by si jí na chodníku ani nevšiml.
Podle jakého klíče se to vybírá, jsem nepobral.
Přitom jsou ulice plné opravdu nádherných českých holek.
Rusky a Slovenky taky nejsou špatné.
05. 12. 2013 | 11:13

Filuta napsal(a):

K.V.
Potíž je v tom, že mladí nečtou NIC!

Jsou furt na příjmu.
Zřejmě aby neopomněli sdělit bližním na FB, že je postihly třeba větry.
05. 12. 2013 | 11:14

marxík napsal(a):

Martin1
Ve vašem pojetí světa ovšem vyvstává otázka, proč vlastně chodit do školy?
05. 12. 2013 | 11:22

resl napsal(a):

Hrabal je málo čtivej, byl nafoukanej a upravoval texty podle bolševických inkvizitorů. Trochu umělě vytvořená a přeceněná postava české literatury.
05. 12. 2013 | 11:23

K.V napsal(a):

Filuto, ano mladí nečtou nic.
Pokud máte dědečka či babičku, zeptejte se jich jak večer po práci byla celá vesnice na zápraží nebo na návsi pod lípou a rozprávěli spolu, vyříkali si i všechny problémy mezi sebou. A ta zkažená další generace někde poslouchala rádio a trsali při swingu, ani neměli čas si popovídat v tom hluku, potom přišla televize, každý večer doma čuměl na bednu a už ani neumí 5 minut sedět a o něčem si povídat, ti dnešní už ani nevnímají okolí protože mají na uších sluchátka a jen se vlní do rytmu, a doma sednou k internetu.
.
Víte mnohem víc než to zda mladí čtou a co, vadí to jak ztratili základní instinkty, že nechápou význam práce, jak si myslí že nás uživí politologie, PR management a reklama, dávání razítek na úřadě, nechápou význam rodiny, haranti by jen zdržoovali od života, leda že by si je pořídili mimo manželství aby na ně dostali sociální dávky
05. 12. 2013 | 11:24

Richard napsal(a):

"To není o názoru, nýbrž o nevzdělanosti. A s blbejma si hrát na demokracii?"
R.H.
Je celkem zajímavé jak spojujete znalost "žádoucího" autora se vzdělaností, tu pak s inteligentsí/blbostí a tu zas s demokracií. Jako výsledek mi z toho vychází, "kdo nezná Hrabala, je blboun a nemá smyslu hrát si s ním na demokracii, protože ta je jen pro také, kteří mají hodnoty, jako já." No, nevím, jestli toto je právě příklad demokratického přístupu, byť vzdělán budete jistě notně. Pokud vím, tak demokracie není o vzdělanosti, ale postoji, přístupu k člověku. Mnohokrát v dějinách se potvrdilo, že i velký vzdělanec může být autoritativní idiot, a prosťáček zas druhého respektující člověk (demokrat).
A neberte to, pokud možno, zas osobně, neutočím na Vás, jen některé Vaše přístupy a spojení mi přijdou skutečně poněkud zvláštní.
05. 12. 2013 | 11:26

dabei napsal(a):

Pod stínem kokosové palmy aneb v doprovodu sexBomby tritium deuterium:

Přestárlí maturanti,nejraději cituji sám sebe.K tomu mám vrozenou důvěru a v TO věřím.
Omílat-omeleta,memorovat-Memorandum,
ze školních lavic dřiny intelektu:
Stefan Heym z NDR:Křižáci na Západě:"duševní obzor na úrovni záchodové mísy"-v zákopech WWI před plyňákem
Bohumil Hrabal:Dědek marně sbírající houby v křoví okolo
Poldi k babce:"Pan profesor Einstein,co vynalezl ponorku na atom"
Převelice rád se mýlím.Nerad v lidech.
Hrabal je pátý díl Pentalogie Říha (3) :Legionáři,Řezáč :Nástup.
Okolo šmíroval Rudolf Luskač s Revírem bez Hranic a předseda husák-SVSPIS Kozák s Lovcem v tajze.
Neb kdo neví,že mozek Turgeněva vážil 3 kg a že Turgeněv roztočil kola moderních dějin.
05. 12. 2013 | 11:26

Alice napsal(a):

Hrabal u mne skončil když Havel pozval Clintona do hospody, a z naší kultury mohl nabídnout jen Plastic People a opilého Hrabala který blábolil, 7 x opakoval jak si vrchní Božena umyla kvůli Clintonovi kundu,..... a hrozně se všichni divili že se společnost moc nesměje.
Máme opravdu hrozně divné "národní hrdiny"
05. 12. 2013 | 11:28

Gustáv Kočí napsal(a):

Mladí lidé docela čtou, ale bavit se o tom nebudou. Nejsou zvědaví na vaše předsudky.
Pod blogy na Aktuálně můžete vidět proč.
05. 12. 2013 | 11:28

kokoshka napsal(a):

vzacne! opakuji za elenou,to neni muj hip hop,ale holky za to nemužou-super!!!
https://www.youtube.com/watch?v=ZooPdPQDFLY
05. 12. 2013 | 11:31

marxík napsal(a):

Já osobně si raději přečtu resla.
Nevím jak kolegové.
05. 12. 2013 | 11:34

Jiří V napsal(a):

Blog ukazuje jak je Honzák zaseklý ve svých podivných ideích a nechápe realitu.
Na druhé straně lepší Hrabalovo Gymnasium než třeba další Havlovo, Magorovo nebo bratří Mašínů
05. 12. 2013 | 11:35

fler napsal(a):

Zřejmě není v možnostech školy stihnout předložit studentům všechny naše i světové spisovatele. A každý má jiný vkus, nemůže se vše líbit všem. Představuji si, kolik od doby, kdy jsem já maturovala /před 38 lety/přibylo slavných jmen. Není v možnostech studenta všechny znát a přečíst jejich díla. To příjde až s věkem, takže nesuďte tak přísně. A mě se sice Hrabalova díla líbí, hlavně ta zfilmovaná, ale Hrabal jako člověk, neruda, milující jen ty své kočky /tím myslím kočky domácí, zvířata milá a přítulná/mě moc nepřitahuje a pivo také nemusím. Takže kamenujte ....
05. 12. 2013 | 11:39

Martin1 napsal(a):

Já si myslím, že ke stáří a ke vzdělání patří i to, aby člověk pochopil, že jednoho dne přijde poznání, že i kdyby se překrájel, na tanečním parketu vyváděl jako za mlada, společnost bavil jako nejlepší lev salónu, měl přehled od posledního brouka až po duální vesmíry - tak je prostě pro mladou generaci "odkecanej". A s ním i jeho "ideály" - té doby - vrstevníci. Vše je negováno.
Když tohle nepochopí, tak mu vše nastudované je k ničemu - začíná trpět senilitou a je na čase si pořídit nějakou mladou milenku - na čas to prý pomůže a ty své rozumy jí pak šeptat v pauzách mezi milováním do ucha.(Pozn.Tomu Mynářovi tu Noskovou přeji i závidím - pěkně stárnu)
A ti gymnazisté to řekli svým způsobem - pro nás je váš "dědek" už mimo. My máme své spisovatele a tady to máte. Myslím, že tu hloupost jen předstírali, aby tu starší generaci ještě více nakakali.
05. 12. 2013 | 11:40

kokoshka napsal(a):

marxik:
Kolegove se ptaji co napsal resl dobreho?
Včera Neo předvedl že ma charakter,kdy to udela resl?
05. 12. 2013 | 11:43

Martin1 napsal(a):

marxík napsal(a):
Martin1
Ve vašem pojetí světa ovšem vyvstává otázka, proč vlastně chodit do školy?
05. 12. 2013 | 11:22
---------
Ne, škola je velice důležitá. Většinou je to vyšší budova a z jejich oken je vidět daleko "do světa" a po vyučování se lze pak za tou zajímavostí vypravit a vzdělávat se.:)
05. 12. 2013 | 11:45

Admirál napsal(a):

Přejmenovávat gymnázium pojmenované po J.A. Komenském byť po z mého pohledu tak významném českém spisovateli je svým způsobem sporný krok. Dá se však pochopit. Hrabal na škole studoval, byl místní.

Argument studentů proti je tristní. Špatný prospěch, alkoholizmus.

Kreativnost prokázalo spousta lidí, kteří dobrý prospěch neměli a chlastali jako duhy. Oproti záplavě premiantů opisujících celý život čísla.

Neznat Hrabala, jako žák gymnázia je špatné vysvědčení. I když osobně se musím přiznat, že Hrabala jsem jako náctiletý také nečetl. A to jsem měl v té době hodně načteno.
05. 12. 2013 | 11:46

modrý edvard napsal(a):

"modrý edvard napsal(a):
Pokud si to Hrabal nepřál, gymnázium by se po něm jmenovat nemělo. Hau. "
Já to nevím. Praví se to v odkazu.
05. 12. 2013 | 11:49

Admirál napsal(a):

Alice - "Hrabal u mne skončil když Havel pozval Clintona do hospody, a z naší kultury mohl nabídnout jen Plastic People a opilého Hrabala který blábolil, 7 x opakoval jak si vrchní Božena umyla kvůli Clintonovi kundu,..... a hrozně se všichni divili že se společnost moc nesměje.
Máme opravdu hrozně divné "národní hrdiny"

A vidíte, já bych se smál na celé kolo. Jak maj ti panáci prkený protažený ksichty.

Ba ne, Hrabal věděl dobře, co říká. Vzdal vážené společnosti "čest", jakou si zasloužila.
05. 12. 2013 | 11:53

Richard napsal(a):

ach ti mladí, ti jsou tak hloupí, že nechtěj být podle představ pánů Filuty a K.V....
mladí nechtěj být dle jejich přání, proto jsou hloupí, oni nechtěj číst a zajímat se o to, co by si pánové přáli, tak jsou blbí...
che che...
ti mladí moc dobře vědí, že nemaj důvod někomu takovým způsobem vyhovovat, že si budou žít po svém....modla nemodla, nějaké moralistní hodnocení, vydávající se za "pravdu", ve skutečnosti však odrážející jen subjektivní hodnoty, maj zdravě maj na párku
osobně mi takový přístup přijde jako velmi chytrý. Hloupost a naivitu svých představ, nechť si ponechají spravedlivě pohoršení nad neochotou jiných, vměstnat se do jejich tužeb, správností a nejrůznějších subjektivních ctí...
Nevím, jestli společnost potřebuje tolik vzdělance, jako spíše moudré starce, bo těch se skutečně nedostává.
05. 12. 2013 | 11:53

Jaroslav Orlík z Jezdkovic napsal(a):

"Víte mnohem víc než to zda mladí čtou a co, vadí to jak ztratili základní instinkty, že nechápou význam práce, jak si myslí že nás uživí politologie, PR management a reklama, dávání razítek na úřadě, nechápou význam rodiny, haranti by jen zdržoovali od života, leda že by si je pořídili mimo manželství aby na ně dostali sociální dávky" - toto je jeden z nejlepších komentářů tady. K.V.-naprosto brilantně napsáno.
05. 12. 2013 | 11:56

jap napsal(a):

Hrabalovo gymnásium ok, i když dnešní gymnazisté knihy nečtou. Letiště Václava Havla s otazníkem. I když: v Belfastu mají letiště George Besta, fotbalového génia, který se upil k smrti. Ale když Best umřel, na poslední cestě ho v Belfastu doprovodilo 100 000 lidí. Havla v Praze 10 000.
05. 12. 2013 | 11:56

Jiří V napsal(a):

Martine 1 škola je důležitá, i když 90% toho co mne učili bylo v životě na prd, a naopak jsem si ty důležité věci musel najít sám.
A speciálně výuka literatury je vždy poplatná době o hodně k ničemu.
Kdyby Honzák psal takový blog před 40 lety, ječel by hrůzou proč se gymnasium nejmenuje po Juliu Fučíkovi, Pavlu Kohoutovi, a nejlépe po Leninovi- nejpřekládanější autor světa.
.
Pamatuji jak jsme u maturity měl naučené že K.H.Mácha věnoval svoji sbírku básní Eleonoře Šonkové, bez toho by mne češtinář potopil, blábol asi jako když dnes Blesk píše o tom s kým zrovna šous..tá. Lucie Bílá. Další generace nacpala do čítanek Suchého + ŠLITRA. Vidím že dnes se za "Inteligensiji" snaží vnutit Hrabala, díky za to že tam opravdu nepronikli Plastic People a Magor Jirous, takový verš
"běžím s hovnem proti plátnu
do plátna to hovno zatnu"
vyvedený na bronzové tabuli by byl na školní budově opravdu velkou útěchou.
05. 12. 2013 | 11:59

Anna napsal(a):

Admirál
"Ba ne, Hrabal věděl dobře, co říká. Vzdal vážené společnosti "čest", jakou si zasloužila."
--------------------------------------------------------------

Vidím to obdobně.

---------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------

kokoshka

Jestli neznáte, doporučuji k poslechu Blondýna - Na stojáka - IQ test
https://www.youtube.com/watch?v=l1eNAuNMb8g
05. 12. 2013 | 12:01

Viola napsal(a):

No já nevím.

Dokážu se vžít i do Nymburských studentů. Jestlipak víte, co znamená, když se řekne: Hrabe ti. V mluvě dnešních mladých lidí je to o tom, že někdo nemá inteligenci. Jméno je znamení. Pan Hrabal napsal pěkné literární dílka, ale opravdu proč by měla tato dílka popisující ranný socialismus zajímat dnešní kapitalistické děti? A můj názor je, že pokud je v Nymburce jen jedno gymnázium, tak nechť je to Nymburské gymnázium, vžtyť samotný Nymburk má dost dobré jméno. No a v případě, že se objeví další gymnázium tak jednoduše pojmenovat po ulici, kde stojí.
05. 12. 2013 | 12:02

Pepe z depa napsal(a):

Některé skvrny nelze vyčistit bez porušení podstaty látky....
05. 12. 2013 | 12:02

Viola napsal(a):

No a toto gymnázium stojí na ulici Komenského, tak proč se za toto jméno stydí?
Nechápu.
05. 12. 2013 | 12:04

marxík napsal(a):

Nalijme si čistého vína. Pan Hrabal proslul hlavně za totáče.
Není divu, že citlivá dětská tykadla, která prodělala svůj vývoj ve veskrze svobodných podmínkách, dávají svobodnému organismu varovný signál. Jediným opravdovým tvůrcem v těchto pohnutých letech našeho národa byl přeci Václav Havel. To ví každý gymnazista.
My poskvrnění to nemůžeme chápat.
05. 12. 2013 | 12:08

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Snad by pomohlo zařadit do povinné četby Odyssea od Joyce a Americkou tragédii od Dreisera.
Takto by asi poptávka po Hrabalovi vzrostla.
05. 12. 2013 | 12:10

Viola napsal(a):

Filuto

"Většina Čechů ani neví, kde Nymburk vůbec leží"¨¨
Nymburk začíná mít jméno a zní.
05. 12. 2013 | 12:10

aga napsal(a):

Tomáš Formánek je evidentně mladý nadějný kádr. Kapitalismus si takové pěstuje a jiné nepotřebuje.
05. 12. 2013 | 12:12

Anna napsal(a):

Richard
"Nevím, jestli společnost potřebuje tolik vzdělance, jako spíše moudré starce, bo těch se skutečně nedostává. "
----------------------------------------------------------------

Podle mě v každé době se nedostávalo moudrých starců a vždy byla potřeba vzdělanců.

Mě překvapuje, že doktor Honzák, který má jednoznačný příklon k psychosomatickému myšlení, tedy bio-psycho-socio-spirituální koncepci, NA ZÁKLADĚ článku v médiích sem dal takovýto blog.
05. 12. 2013 | 12:12

Alice napsal(a):

Admirále i Anno, s tím souhlasím. Sestava která tam přitáhla s Havlem si pravdu nezasloužila lepší "reprezentaci" než opilce co vykřikoval o "umyté kundě". S čím kdo zachází, tím také schází.
Lze jen s podivem žasnout jakou jsme tu měli politickou representaci, a srovnávat jak se chovají k presidentům v jiných SLUŠNÝCH státech
05. 12. 2013 | 12:14

Alice napsal(a):

Anno, když si přečtete všechny starší blogy Honzáka, divit se nebudete. Starý pán se nějak podivně baví, možná až ukájí podivnými tématy které jenom rozhádají lidi. Dnes alespoň vynechal tu nejprimitivnější hurá antikomunistickou část, jindy ji má více na ráně
05. 12. 2013 | 12:16

Acoaco napsal(a):

Film se jmenuje Vůl z Kulmu. Googlování opravdu není tak těžké.
05. 12. 2013 | 12:19

A.N. napsal(a):

Hlavně že ale Tomáš Formánek určitě ve škole slyšel o Miladě Horákové.
Byla by to opravdu ostuda, kdyby Hrabalovo jméno neslo gymnázium, které vychovává tak literárně nevzdělané studenty, kteří nikdy nesylšeli o Hrabalovi natož pak o Kostamlatech.
05. 12. 2013 | 12:19

kokoshka napsal(a):

Anna:
"Ostrov mrtvych"Roger Želazny-
Vetšina lidi v teto galaxii mne chce zabit,vetšina lidi v teto galaxii mne považuje za hrdinu,nevim,stovky let po to všem chci jenom klidne žit na vlastni planete,Illila sedi na terase jako vždy,nadherna kurtizana,davam ji tučnou obalku-"To je za vše,promin!"
Illila:"Doufam,že se vratiš,přece nas tady nepřehodiš přes palubu,co by my bez tebe..."
Vtiskam ji vrouci polibek do tvaře:"Ja se vratim,slibuji,až to vše skonči,slibuji,to je posledni valka..."
05. 12. 2013 | 12:19

Viola napsal(a):

A ještě bych dodala, že pokud studenti čtou blesk, tak jako zde pan doktor, pak se nedivím, že se za jméno Hrabal spíše stydí.
viz:"Proslula tvrzením, že MÁ PRÁVO SEDĚT v metru a také tím, že napadla reportérku televize Nova Terezu Robinson. Od té doby se veřejnost pře, zda paní Julie je nemocná žena, nebo zlá alkoholička. Málokdo ale ví, že byla milenkou Bohumila Hrabala."
Přeci jen jsou mladí mladí a nejsou ještě ironickými starými otrlíky.
05. 12. 2013 | 12:24

Martin1 napsal(a):

Jiří V
O škole - v podstatě máme stejný názor, já jsem se to snažil napsat "zajímavě". Jen jsem měl asi ta okna dát taky do uvozovek.
---------
Ne, škola je velice důležitá. Většinou je to vyšší budova a z jejich "oken" je vidět daleko "do světa" a po vyučování se lze pak za tou zajímavostí vypravit a vzdělávat se.:)
05. 12. 2013 | 11:45
-----------
Ta okna měla znamenat to vyučování - výuku - základ a ta výprava za zajímavostmi po škole - pak vlastní rozhodnutí - další vzdělávání - v čem se zdokonalit. A celé to mělo mít i ten jednoduchý význam - i to totiž platí. Že normální pestrý život někdy vydá za nejednu univerzitu u vnímavého člověka a že univerzita ještě neznamená, že se stane člověk "Člověkem".
V podstatě si myslím, že když si člověk přečte Malého Bobše a Honzíkovu cestu a dokáže z toho pro sebe "vše vycucat", tak má pro pochopení - pro lidství už 70% dobrého základu. Někdo může přečíst celou knihovnu a je to pro něj jen víření prachu a ztráta času.
05. 12. 2013 | 12:24

Aleš Kulm napsal(a):

"Pane doktore,
ten film se jmenoval Vůl z KULMU (!), víte?"

Jste si jist?
Nebyl to Kůl z VUMLu?
05. 12. 2013 | 12:26

species 8472 napsal(a):

Měl Hrabal číro?? Neměl. Tak jak by mohl mladý zajímat!?
05. 12. 2013 | 12:28

resl napsal(a):

Admirál :A vidíte, já bych se smál na celé kolo. Jak maj ti panáci prkený protažený ksichty.
---------------
no vida i ten "admirál" je křupan. čím vulgárnější, tím lepší vtip. pro hlupáky, jak dělané.
05. 12. 2013 | 12:28

scallop napsal(a):

Viola

Jestli to nebude tim, ze blesk ctou dospeli ...
05. 12. 2013 | 12:29

Richard napsal(a):

"NA ZÁKLADĚ článku v médiích sem dal takovýto blog"
Anna
mně to nepřekvapuje ani nevadí, naopak, vítám to, jelikož mám pocit, že je to trochu páně Doktorův styl, který je provokativní, což je prvek, který stimuluje myšlení, diskuzi, v tomto smyslu řekl bych přínosný, a snad se příliš nedotknu, když napíšu, že ono pohoršování se nad nedokonalosti těch, jež nejsou dle vlastních představ (ať už jde o voliče a jejich preference, či mladé študáky a jejich nepreference), je projevem určité míry sebe zalíbenosti, která k panu Doktorovi asi také trochu patří... taký trochu dojem mám...
05. 12. 2013 | 12:29

Alice napsal(a):

Martine, to jste tedy podělal. Zrovna vy a Honzíkova cesta??? Vždyť ta se musela po cinkání klíči přecenzurovat, aby tam nebyla ta "družstevní vajíčka" která se nesmějí brát, poznámky o tom jak se na vesnici měli kdysi dobře a spoustu dalšího.
.
Proboha, kdyby to napsal nějaký co ho nazýváte "zapšklý komunista" tak snad, ale zrovna vy, největší Eso českého hurá antikomunismu???
05. 12. 2013 | 12:29

******* napsal(a):

to Viola:
v Nymburce můžete i z vlaku vysednout,dáti se coby pěšechůdna cestou polní i lesní k hájovně,kde Bedřich Smetana mnohé vytvořil.Na útěcích před čtvrtou manželkou (ala Karel IV),zlou Beatrice (ne Štrkule Košická),která uměla 4 světové jazyky-tolik kolik je stran zeměpisných-sever,jih,východ a západ.Komu a čemu Neruda Hřbitovním kvítím a Hrabal povídkami zvonili umíráček? V baladě Helgolandské loď narazí na skaliska.Útesy Doverské.
Sýčkové? Čas páchnoucí bahnisky se převalil v čas voňavý kosatci,hejna komárů odlétala jinam,tvořily se i páry,mlhy,ledové závěje.Stůj noho posvátná,kamkoliv kráčíš posvátná místa jsou,matko Slávo Slávů Slavných ,Matko Akademie,Tvé stopy pro Děrsu Uzala návodem v karajině Amurské,odkud vyšel děd Puškina Arab,co by zasloužilý nicht-Pugatschev kossack.
05. 12. 2013 | 12:32

Alice napsal(a):

Aleš Kulm, poslední zpráva že film se jmenoval "Uhl s Kulmou" - pro nechápavé, dělá si m)odní pravicové číro.
.
Ale popletené pojmy jsou to poslední co asi na Honzákovi vadí
05. 12. 2013 | 12:33

kokoshka napsal(a):

"Ostrov mrtvych"Roger Želazny-
Tak je to vždy,nelehce byt jednim z nejbohatšich lidi ve vesmiru a tvurcem dejin,ale ja to zvladam,nesmrteknik z 20.stoleti.
Je jenom jedine misto v galaxii kde mne zna Pan-opomenuty klašter na planete Trxx kde pokažde když pozvednu ruku ozve se hromobiti!
Protože jsem jediny z bratrrstvi ze 27 vyvolenych v celem Vesmiru..."
05. 12. 2013 | 12:34

Martin1 napsal(a):

Alice
"největší Eso českého hurá antikomunismu???"
--------
Někdy sám nevím - kdo jsem. Vám nabídnu pohled na mne konzultovat s panem Reslem.
05. 12. 2013 | 12:35

arnazach napsal(a):

Zasloužili by si, aby se "jejich" gymnázium jmenovalo Gymnázium Klementa Gottwalda. Třeba by to ani jejich rodičům tolik nevadilo, kdo ví.
05. 12. 2013 | 12:36

Akrs napsal(a):

Nevím, zda inteligence a paměť jsou na sobě více či méně či vůbec závislé.
Fakt je ten, že ve školách, kam jsem chodil -spolužáci, co byli jedničkáři či dvojkaři -"měli všeobecný přehled o věcech "kolem nás", které školy nezmiňovali, nevyučovali" - podstatně širší nežli žáci s horšími známkami. Možná to souviselo s tím, že zpravidla více četli nepovinnou četbu (zejména knihy) , více se zajímali o svět kolem a z více oblastí. Měli i více zájmů.
05. 12. 2013 | 12:38

Martin1 napsal(a):

arnazach napsal(a):
Zasloužili by si, aby se "jejich" gymnázium jmenovalo Gymnázium Klementa Gottwalda. Třeba by to ani jejich rodičům tolik nevadilo, kdo ví.
05. 12. 2013 | 12:36
---------
Copak rodičům už to bude fuk. To přejmenování udělají až děti dnešních žáků - nevyhazovat staré sochy. Vše se bude jednou zase třeba hodit.
05. 12. 2013 | 12:41

Alice napsal(a):

Akrsi, mám přesně opačnou zkušenost. Když přijdete na sraz třídy po X letech, sedí tam bývalí jedničkáři a brečí že jsou nezaměstnaní, v nejlepším případě sedí na zbytečném úřadě a razítkují. Bývalí trojkaři a čtyřkaři přijíždějí v Mercedesech a vypráví o svých firmách, ukazují fotky vily a luxusní dovolené, také občas atraktivní manželky a milenky
05. 12. 2013 | 12:45

kokoshka napsal(a):

V podstate v genialnim romanu Želazneho jde o proste-existuje skupina polobohu ktere ovladaji magii a nesmrtelnost,samozžejme ekonomickou moc,našeho hrdinu vzyva na smrtelny souboj jeho neuspešny konkurent ktery neprošel zkuškou a nedostal titul mistra na opuštenou planetu,souboj titanu,pozemštan zvitezi tak sotva sotva.
05. 12. 2013 | 12:47

šašek z Jihlavy napsal(a):

Filuta napsal(a):
Nymburani se zase předvedli (nedávno si pojmenovali tým basketbalistů jako nymburské svině).
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Když je vlastní Jansta...
05. 12. 2013 | 12:50

Alice napsal(a):

Martine, fakt je ten že Resla a Neo dokážete překonat jenom v některé vaše lepší dny. A Gymnasium pravého Resla zní lépe než gympl Martina jedničky
05. 12. 2013 | 12:50

Rudi Koutek napsal(a):

Jiří V napsal(a):
"Vidím že dnes se za "Inteligensiji" snaží vnutit Hrabala, díky za to že tam opravdu nepronikli Plastic People a Magor Jirous, takový verš
"běžím s hovnem proti plátnu
do plátna to hovno zatnu"
vyvedený na bronzové tabuli by byl na školní budově opravdu velkou útěchou.
05. 12. 2013 | 11:59"Pane Jiri V, vidim, ze komunisticka propaganda opravdu fungovala.
Vami citovane neni ani od Plastic People, ani od Ivana Martina Jirouse zvaneho Magor, ale od PAVLA ZAJICKA.
05. 12. 2013 | 12:52

K.V napsal(a):

Divím se že Honzák ještě nereagoval, vždyť se mu zase povedlo rozproudit podnětnou diskusi. Obvykle ale nelibě nese nějakou osobní kritiku, zejména tu oprávněnou, a té tady už bylo docela dost
05. 12. 2013 | 12:53

skeptický napsal(a):

Ženy jsou na světě proto,aby doháněly muže k šílenství.V mládí svoji přípudlivostí,později,antož tuto naštěstí v relativně krátké době přežily,v kategorii bab to zkoušejí pozlém.Zakyslý sexdrive.Ženy stárnou,tloustnou,a stávají se mrzutými.
Milenky mají být trochu prdlé.Takový ženský nudnik brzy omrzí.

On totiž Hrabal jaksi nepasuje mezi naši kulturně cirkusovou smetánku,obohacující nás na státní útraty svojí pokleslou tvorbou.Jako třeba jiní,kteří se nedají číst.Jinak by byl opěvován do alelujá.
05. 12. 2013 | 12:55

Jiří, V napsal(a):

Tak vidíte pane Koutku jak mladí mají málo načteno. Díky za upozornění, halt nám chybí ta "inteligentsi-ja"
Takže to bude Gymnasium Zajíčka a ten verš by tam měl být.
05. 12. 2013 | 12:57

Richard napsal(a):

ještě k Hrabalovi,
nevím, čím to, ale prakticky vše, co na něm zdejší odsuzují, stejně jako zazněly podobné námitky z řad studentů, mi přijde na této osobnosti zajímavé = seděl kdesi v rožku hospody, tvářil se nabručeně, nesnášel intelektuály, kteří chtěli žvanit o literatuře, dokázal být nevhodně vulgární, možná nesnášel lidi, nakonec i jeho smrt byla celkem neobvyklá, prostě byl jiný, než by si uhlazený "mělbystický" mainstream přál, tím byl třeba pro mě právě zajímavý. Poskytoval svůj osobitý pohled na svět, ne takový, jaký by měl být, ale takový jaký ho skutečně viděl, ať už ho viděl jakkoliv, v tom spatřuji hodnotu, v té opravdovosti, kterou jako spisovatel dokázal vyjádřit.
A teď malé přiznání, nečetl jsem od něj nic, jen viděl pár filmů, natočených dle jeho knih.
05. 12. 2013 | 12:58

Strýček Joe napsal(a):

Východoněmecká komedie z roku 1954 se jmenovala Vůl z Kulmu vizte http://www.csfd.cz/film/146676-vul-z-kulmu/
s ostatním z článku souhlasím. Protože dnešní děti nečtou, Hrabal jim nic neříká. Pokud by to bylo na nich pojmenovali by gymnázium po Agátě Hanychové.
05. 12. 2013 | 12:58

Viola napsal(a):

********
no vždyť to říkám, že Nymburk je Nymburk a nepotřebuje pro své školy pojmenováváni a přejmenovávání.

P.S. Mohl byste mi trochu rozvést tu vaši větu:
"odkud vyšel děd Puškina Arab,co by zasloužilý nicht-Pugatschev kossack"
05. 12. 2013 | 13:01

Viola napsal(a):

Richarde

Mladí by si měli vzít příklad z nějakého bručouna z hospody? To, že někdo napsal nějaké literární dílko, neznamená, že je hoden, aby si z něj brali příklad mladí a pyšnili jeho jménem na své škole. Možná by bylo lepší školu pojmenovat po některém z jeho děl, když už.
05. 12. 2013 | 13:08

Baba Jaga napsal(a):

Ještě doplnění - dle mapy.cz, možná je jich více:
Hrabalova ulice: Brno, Pardubice,Nymburk, Liberec
ulice Bohumila Hrabala: Kladno, Rychnov n.Kn., Praha (tam je to i náměstí)
Hezky jsem se česky zadrhla - je správně "v Nymburku" či "v Nymburce"?
A dosti už určování, co kdo má číst nebo koho znát. V tramvaji či vlaku vídám mládež číst - ale jsou to zase pro mne většinou zcela neznámí autoři.
Jó kdo ví, co v současné době nejraději čte pan Honzák a kolik žijících českých i cizozemských autorů zná nebo dokonce za své vlastní penízky kupuje. O dalších mnoha umělcích i rádoby umělcích nemluvě...
05. 12. 2013 | 13:12

Baba Jaga napsal(a):

Ano, v Nymburce je správně - je to v blogu.
05. 12. 2013 | 13:14

Jihočech napsal(a):

Když ona inteligence toho se vzděláním moc nemá příbuzného.
05. 12. 2013 | 13:14

Martin1 napsal(a):

Alice
Tak nevím, Resl nyní mlčí - "nezastane se" - má kouřovou pauzu, ale jinak jsem podle něj komunista, milicionář. Já nemám rád ani ty moc levý a ani ty moc pravý. Mne nikde nechtějí. Jedněm jsem moc "levej" - to těm "pravejm" a "levejm" jsem zas moc "pravej". Jsem od obou "označenej" jako "karierista", který to chce mít se všemi za dobře. Protože "spávnej" "čistej" a "čestnej" člověk musí být někde "zařazenej" - disciplína musí být. Jinak by to skončilo, jako s těmi nedisciplinovanými na Karláku na stromech - tak nějak to říkal Švejk.
05. 12. 2013 | 13:15

K, V napsal(a):

Babo jago, zkuste ještě vygooglovat kdo si tady po cinkání klíči naHRABAL a komu z toho hráblo, to bude poučnější
05. 12. 2013 | 13:15

půlználek napsal(a):

to Viola
co neprošlo z důvodu kontinuity u nicku :

*******

v kantátě pro Violoncello,je :
-Beatrice -božská milenka Danta,průvodkyně peklem
-Mír Nankingský 1689 mezi ruským carem a čínským císařem o hranici na Amuru: překládali francoužští jesuité z mise krále žijící v číně,dříve než na trůně francouzském zasedla polská královna ,předchůdkyně Mozartovy Rakušanky.Však de Gaullem a a tou královnou se Poláci prosadili,ale jinak dostávali na frak:Dombrowski umírá-vůdce pařížské Komuny 1871,Rosa Luxembourgová umírá -Spartakovci 1918,Předseda Bavorské republiky rad (ne K.Liebknecht) umírá kulkou na ulici 1918, matematik Schur umírá 1941 v Palestině,Stefan Banach matematik 1945 umírá v koncentráku, Poland ueber Alles ?? Leaders off
-Smetanovy JABKENICE
-STRČKULOVÁ
Není vidět v kukuřici vysoké pranic
05. 12. 2013 | 13:23

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Kdyby todle pročítal Hrabal, tak s největší pravděpodobností skočí znova.
Ještě že se toho nedožil, tolik chytráků pohromadě.
05. 12. 2013 | 13:24

Kňaz Ignor napsal(a):

"Studuji na této škole šest let a dosud jsem o Bohumilu Hrabalovi nic neslyšel.“ řekl Tomáš Formánek, předseda školního studentského parlamentu v Nymburce.

Hmmmm,
pan Formánek to může v české politice dotáhnout opravdu vysoko.
05. 12. 2013 | 13:29

Richard napsal(a):

"Mladí by si měli vzít příklad z nějakého bručouna z hospody?"
Viola

vždyť přece neříkám, co by měli nebo neměli, to si musí rozhodnout sami, co chtějí, v čem naleznou hodnotu, (učitelé mohou jen pomoci hledat, inspirovat, zajímavě předkládat bo jak začnou diktovat, většinou jde o začátek konce celé vzdělávací cesty, která se mění v prostoduchou kumulaci a mechanické memorování informací) resp. z koho si brát příklad, jen se snažím říct, že pokud by si zvolili Hrabala, mohou si z něj vzít příklad v duchu "schopnosti vidět svět svýma vlastníma očima bez cenzury líbivosti, učesanosti, konvencí, opravdově, po svém", resp. bez ohledu, jestli se zalíbím nebo ne...
V tomto smyslu mi čin studentů přijde paradoxní, kdy bojují za vlastní pohled odmítáním autora, který ho měl. Domnívám se, jak už jsem výše napsal, že jde o důsledek jakéhosi vzdoru proti nějakému musu či povinnosti ho uctívat, což je dle mého pro autora s povahou Hrabala ta největší dehonestace, nikoliv čest a sláva, jak tvrdí ředitel tamního gymplu. Hrabal není žádná Gottovská celebrita s vyleštěným úsměvem, v tom spočívá jeho hodnota, alespoň tedy pro mě.
v tom vidím jeho hodnotu, možný příklad, v jeho osobitosti...
Přece netvrdím, že by měli vzít jeho knihu a mazat do hospody jak jejich ředitel, aby se až budou velcí a dospělí jak on, mohli vytahovat, jak byli kdysi uvědomělí a intelektuální a žvanit cosi o ctích a správnostech. Řekl bych, že z takových "uvědomělých" typů by měl sám Hrabal, dle toho jaký údajně byl, právě legraci, resp. nesnášel je. Ale možná se pletu.
Podle toho, jak ten ředitel mluví, nepochopil z Hrabala vůbec nic, byť má možná načtenou celou jeho knihovnu.
05. 12. 2013 | 13:32

skeptický napsal(a):

Když se v Nymburce přesedalo,volal tam pán na zakouřeném peróně : Pívo víno,horké párky.

To byl svátek.Taky mívali šunkovou žemli.Podmazanou máslem.
On prej byl ajznboňák.Lídu blíže.Dá se to číst znova,a na kterékoliv stránce.
Na tu chudobu tady bílá vrána.

Celá situace mi trochu připomíná krásnou scénku filmového ópusu Špinavý tucet z šedesátých let,kde Donald Sutherland předstírá že je generálem,a dělá přehlídku.Vybere si vojáčka,a praví : odkuď jsi,synu?
Vojáček horlivě odpoví.
Chvíli přemýšlí,žvejká párátko,pak zavrtí hlavou,a vece : v životě neslyšel.
05. 12. 2013 | 13:36

Nüm = bývalý napsal(a):

Možná bychom měli přejmenovat ten Nymburk.

Zní moc němetsky.
05. 12. 2013 | 13:36

Akrs napsal(a):

Ad Alice
Pro zajímavost : Měli jsme v prac. kolektivu jednoho hodně podprůměrného středoškoláka, který nikdy nic nevymyslel, dokázal se pouze a právě učit z brožur to co bylo třeba. Jenže v brožurách zdaleka vše není, často se tedy chodil ptát nadřízeného -jak to a to má udělat. Nezpadl mezi nás, -protože nestačil. Hledal tedy místo jinde a vyhrál konkurz do řízení letového provozu na Ruzyni. Plat dostal podstatně vyšší nežli my, výborně se na letišti osvědčil, bezchybně , bez výkyvů dělal svou práci. To by z nás ostatních nikdo nedokázal, tak dobře a spolehlivě jako on, dělat operátora letadel.
05. 12. 2013 | 13:37

Richard napsal(a):

prostě mít tenkrát Hrabala pod paží a mazat do hospody patřilo k dobrému vkusu, jeho póze, jakože aby vypadal, intelektuál, který čte v hospodě kvalitní literaturu, a za svůj vkus je podobně směšnými oceněn ...a teď se tím ještě chlubí, jaký jsem to býval kabrňák a co všechno jsem přečetl...
Nemůžu si pomoci, ale Hrabal na mě svou povahou, z toho mála, co jsem o něm přečetl, působí, že ten ředitel bude ztělesněním všeho, čím pohrdal, byť četl jeho knížky....
Možná ne, nevím...
05. 12. 2013 | 13:42

Martin1 napsal(a):

Tady se někdo před chvílí ptal, proč pan Radkin Honzák na nás nereaguje. Víte, jak to dlouho trvá, než založí u nových zdravotní kartu, rozdělí si tam naše příspěvky, u stálých klientů popíše stav a vývoj našich nemocí?
Má tam nové kolonky:
1) Miluje Hrabala
2) Nemiluje Hrabala
3) Hrabe mu - stále kvoká - stále kvoká
05. 12. 2013 | 13:43

skeptický napsal(a):

Ony s těmihle iniciativami přejmenovávání obvykle přicházejí rozličné nuly, buď aby na sebe upozornily,nebo se zdůvodnily.Ulice jsou nejhorší,chudáci obyvatelé,co si musejí měnit všechny doklady.
Bude to záležet na tom,kdo to tu zkolonizuje.Nechme to na na zahraničním odboru,komu to tady prodaj.Hlavně,že to nebudou Chruščovičky nad Vltavou,na to se úzkostlivě dbá.
05. 12. 2013 | 13:49

Věž v Xeenemünde napsal(a):

"Měli jsme v prac. kolektivu jednoho hodně podprůměrného středoškoláka ... Nezpadl mezi nás, - protože nestačil. ... vyhrál konkurz do řízení letového provozu na Ruzyni."

To by mě vážně zajímalo, o jakou práci šlo.
Řídící letového provozu musí mít vynikající prostorovou představivost, komunikační schopnosti, navíc v cizím jazyce, a nejlépe i vlastní letovou zkušenost (musí získat co nejlepší obraz o tom, čeho se svými pokyny účastní). A musí prodělat kvalitní výcvik pod kvalitním supervizorem.

Toto vše mě vede k podezření, že nešlo o podprůměrného středoškoláka, ale o to, že jen dočasně pobýval mezi blbci.
05. 12. 2013 | 13:52

resl napsal(a):

Hrabal se nevyjadřoval vulgárně proto, že by chtěl dát najevo pohrdání hosty. Dělal to ze stařecké pýchy na sebe, chtěl působit vedle Havla jako disident a zároveň lidovej spisovatel, kterému všechno projde. V té době už neměl hranici vkusu vyjadřování a stával se malým, zapšklým ješitou.
zdravím referenta, milicionáře a českého vykuka, který se umí "otáčet", "emjedničku."
pokud se neplete do politiky, dá se to číst.
05. 12. 2013 | 13:55

Honza napsal(a):

Pane doktore,

mládež by v zásadě měla znát své národní literáty. Aniž jsme si však povšimli, od našeho mládí s Hrabalem uplynulo již zhruba tolik vody, jako od vynálezu žárovky do výbuchu atomové pumy (vygooglete si to). No a jelikož Bohumil Hrabal proslul (vedle dosud jediné kvalitní české poválečné literatury) rovněž depresí, alkoholismem a naodiv veřejnosti vystavovanými pochcanými gatěmi, třeba bychom mohli rozumět přání nymburských ponechat si gymnázium prostě nymburské?
Mimochodem, jak moc jste vy před 60 lety znal Horu, Dyka nebo Havlíčka neborovského?
05. 12. 2013 | 13:56

marxík napsal(a):

Demokraté a demokratky, vesměs svobodní.
Skutečnost, ze mladý pan Formánek nebyl doposud upomenut na Hrabala (a mnoho jiných gůglovatelných věcí), není až tak jeho vinou.
S reklamací byste měli zajít k neviditelné ruce trhu, která si sama takovouto pracovní sílu vygenerovala. Asi ví, co dělá.
Ostatně, má rozhodně víc informací, než máme my všichni dohromady.
Nezbývá nám, než jí důvěřovat.
05. 12. 2013 | 14:04

každé prostředí vyžaduje něco jiného napsal(a):

Věž
Průměrnost, podprůměrnost, stačení - nestačení... Všechno se to odvíjí od požadavků, ke kterým to vztahujete.
ŘLP musí mít pro muže trochu atypickou schopnost multitaskingu ale současně typicky mužskou schopnost přesně sledovat cíl.
Nic, co by na většině středních škol mělo nějaký význam. Dotyčný se tam prostě jenom nudil.
A pracovní kolektiv byl kde? U nějakého překládání lejster na ouřadě? Tam nejlépe se svými sociálními strategiemi uspívají ženy. Z mužů se tam stávají zombie.
05. 12. 2013 | 14:06

Anna napsal(a):

resl napsal(a):

Hrabal se nevyjadřoval vulgárně proto, že by chtěl dát najevo pohrdání hosty. Dělal to ze stařecké pýchy na sebe, chtěl působit vedle Havla jako disident a zároveň lidovej spisovatel, kterému všechno projde.
---------------------------------------------------------------

Kdo ví.
Havel i Clinton byli známi svým mimomanželským poměrem, takže takové Hrabalovy řeči v hospodě mi nepřijdou od věci.
05. 12. 2013 | 14:17

Genus Proprius napsal(a):

"Všechno se to odvíjí od požadavků, ke kterým to vztahujete."

Všechno závisí především na kvalitní přípravě. A ta je v letectví zdaleka nejdůkladnější, protože letecké havárie jsou velice drahé. Jde o katastrofy lidské i finanční.
05. 12. 2013 | 14:18

kdo dneska čte Nerudu? i Pabla, nakonec napsal(a):

resl
Hrabal (vídal jsem ho v té době vcelku pravidelně U Hynků, kam chodil raději než k snobskému Tygrovi) byl v devadesátých letech už jen alkoholická troska. Močil pod sebe a blábolil.
Jeho sebevražda byla vyjádřením zoufalství z toho stavu (kdo četl jeho pozdní věci, ví, jak ho lákalo okno v čtrnáctém patře v Sokolnikách), po smrti manželky se mu frajerský život začal nenávratně rozpadat.

Většina jeho normalizační tvorby je úpadková (o to víc ji obdivují "hrabalisti", kterí vytvořili z náhodného lexikálního objevu "pábení" celou trapnou filozofii) a je především lidským dokumentem o předstíraném siláctví, které zaniká na své vnitřní strukturální praskliny a nepevné morální základy.
Co za revoluci a závan čerstvého vzduchu přinesly v šedesátých létech první vydané Hrabalovy sbírky povídek a Taneční hodiny je dneska zrovnatak těžko pochopitelné, jako zařazení významu Koláře do souvislostí.
Čas to vzal.
05. 12. 2013 | 14:20

Martin1 napsal(a):

každé prostředí vyžaduje něco jiného napsal(a):
Věž
Pozor! Myslím, že i tam v ŘLP pracují i ženy a dobře!
http://www.rlp.cz/generate_page.php?page_id=1634
05. 12. 2013 | 14:23

Tcharodey Dobrodey napsal(a):

"Havel i Clinton byli známi svým mimomanželským poměrem"

No jo ... ale není poměr jako "poměr".
Havel i Clinton zřejmě spadají do kategorie tzv. lehkých mužů - tedy mužů, kteří neumí říct ne.

Tedy - byli-li nějakou bližní o něco požádáni, prostě nedokázali těm vyzývavým řasám, laním pohledům a vzdouvajícím se křivkám odmítnout.
05. 12. 2013 | 14:24

Velitel okruhu napsal(a):

"Pozor! Myslím, že i tam v ŘLP pracují i ženy a dobře!"

O tom žádná! Třeba Magda:

http://www.rlp.cz/generate_page.php?page_id=1639
05. 12. 2013 | 14:28

skeptický napsal(a):

Oni tihle potentáti si musejí dávat pozor,která výzvědná služba jim tu Blaženku do postele nastrčila.Zhusta by si o ně žádná neopřela ani kolo.Případné upřimné zájemkyně přiměřeného věku by zase ani pes nepoccal.
05. 12. 2013 | 14:41

resl napsal(a):

Anna : Havel i Clinton byli známi svým mimomanželským poměrem, takže takové Hrabalovy řeči v hospodě mi nepřijdou od věci.
-----------------
promiňte, ale mimomanželký poměr nemá vůbec nic společného s vytahováním a předváděním se, vulgárními výrazy. někdy mám pocit, že si tady dost lidí nerozumí.
05. 12. 2013 | 14:43

Anna napsal(a):

marxík

„Studuji na této škole šest let a dosud jsem o Bohumilu Hrabalovi nic neslyšel.“
Tomáš Formánek, předseda školního studentského parlamentu v Nymburce.

Podle mě vyřčená věta neznamená, že dotyčný nic neví o Hrabalovi, neumí si vygůglovat, neudělal to...
Podle mě je to vyjádření studenta, že po těch šest let tato škola o Hrabalovi nějak zvlášť neinformovala a najednou má být po něm pojmenovaná.
05. 12. 2013 | 14:50

skeptický napsal(a):

Mimomanželský poměr je zamením mravně pokleslého jedince,daleko pod vytahováním a předváděním se.To jsou jenom slova,první je ale skutek.
Podle výraziva bych lidi nesoudil.Jak rád říkávám,potkal jsem lidi,kteří by v životě neřekli sprosté slovo,hovořili na -ý a -é,a byly to pěkné svině.
05. 12. 2013 | 14:57

Zelený profesor napsal(a):

"Podle mě je to vyjádření studenta, že po těch šest let tato škola o Hrabalovi nějak zvlášť neinformovala a najednou má být po něm pojmenovaná."

Jo. V tom byli soudruzi komunisté mnohem důkladnější. Každý věděl, proč se kde který roh, ulice, továrna či budova jmenuje po Leninovi, Stalinovi a dalších zločincích.

Dokonce tuto dobu předpovídal i klasik Rudolf Těsnohlídek ve svém sci-fi díle "Vrba zelená". Uctívat se měly ikony zločinců a žít se mělo v ruinách - ovšem zdravým životním stylem.
Delikatesou měla být psí pečínka.
A ženy měly vládnout mužům.

Vše se vyplnilo ...
05. 12. 2013 | 14:59

Anna napsal(a):

resl
"promiňte, ale mimomanželký poměr nemá vůbec nic společného s vytahováním a předváděním se, vulgárními výrazy. někdy mám pocit, že si tady dost lidí nerozumí. "
----------------------------------------------------------------

To je podle mě normální, že si tady (a nejen tady) dost lidí nerozumí.

Kdybych se měla pohoršovat a moralizovat, pak bych odsoudila mimomanželské poměry mnohem víc, než vulgární výrazy.

Navíc Hrabalovi bylo v tu dobu 80 a nebyl zdravý.
05. 12. 2013 | 15:00

kokoshka napsal(a):

Havel mel mimomanželsky pomer nebo Dašenka se členy hradni straži a svym tajemnikem?
05. 12. 2013 | 15:01

Akrs napsal(a):

Ad Věž v Xeenemünde napsal(a):
Uměl anglicky. Uplatnil se skvěle v řízení letového provozu. Přesto u nás nestačil a my dělali na něj. Žel jste do svého závěru nezahrnul, že "každý se hodí" k jiné práci. Proto je chybný a navíc ignoruje existenci zákona o přestupcích.
05. 12. 2013 | 15:02

Jáchym napsal(a):

Anna 05. 12. 2013 | 14:17
*********************
Anno,
Známý feminista R.Kippling kdysi pravil:
Žena je jen žena. Ale dobrá cigareta - to je panečku pokouřeníčko !

Prostý tutky vod Tygra řikaly:
Havel je jen Havel. Ale dobrák Clinton - to je panečku pokouřeníčko !
05. 12. 2013 | 15:02

Anna napsal(a):

skeptický

Vyjádřil jste přesně mé přesvědčení. Mohla jsem si ušetřit psaní :-)
05. 12. 2013 | 15:03

kokoshka napsal(a):

Když lidi neveři na lasku a provdavaji se kvuli razitku tak to dopada!
Film Polanskeho Hořky mesic(Bitter moon)muže leckomu napravit mozek!
05. 12. 2013 | 15:05

Anna napsal(a):

Jáchym

:-) Proti gustu žádný dišputát.
05. 12. 2013 | 15:05

kokoshka napsal(a):

V dobe Kiplinga nebyli cigarety ale papirosy,doutniky a dymky pro aristokraty!
05. 12. 2013 | 15:08

Děda mráz z Antarktidy napsal(a):

Pana Hrabale:
V každé hospodě je jenom samá k++va a samý žoldnéř,ale žádný hospodský kaplan a tabákový mági neexistuje.Holt člověk by musel umět páchat kouzla a konat zázraky jako boží zákon a dáblův advokát křížem krážem s božskou erotikou a čertovou pornografii.
Jestli ,že však vláda a opozice a nebo levice a pravice by už nejraději zavírali jeden druhého do vězení a do blázince na převýchovu,.tak to už musí být obyčejní zloději a blbci.
Proč se však do toho plete zákon o registrovaném partnerství?Není to náhodou práce pro obyčejný bordel?
Domina -dominos,anima -animus,na kolena a na lopatky?
Kdo tady ztratil řeč aby mohl improvizovat jass a nebo zpívat jako v opeře ,to co se obyčejně mluví jenom u soudu?
05. 12. 2013 | 15:10

toska napsal(a):

Z toho, co jsem v diskusi přečetl, vidím, že diskutující neznají něco důležitých informací. Kromě zde nepodstatných věcí (například, že Kersko neleží ve směru z Prahy na Mladou Boleslav, ale na Poděbrady...) diskutující nevědí, že toto není 1. pokus pojmenovat GNB p B. Hrabalovi a že již při prvním pokusu v roce 2007 se postavili tehdejší studenti na odpor se stejně hloupými argumenty...

Ti studenti nejsou blbí, jak se tady lze často dočíst , oni jsou zejména nevzdělaní. Což lze v případě díla B. Hrabala i pochopit, v 8 letém gymplu se k tomu dílu dostanou tak v posledním ročníku a ti mladší ho ani nemohou - tedy převážně, čest výjimkám – „pobrat“.
A pokud ti studenti stihli za den, dva zorganizovat a sesbírat pod odmítající petici cca podpisy 95% spolustudentů, těsně před konáním 1. veřejné diskuse vedením školy na toto téma svolané, pak to vypovídá o mnohém dalším... Dovoluji si připomenout jenom jednu možnost: manipulace...

Pro dokreslení ještě sděluji, že ti studenti nejsou jediní odpůrci pojmenování školy, jsou jenom víc zviditeněni a u nich to asi víc překvapuje...
05. 12. 2013 | 15:10

oprava napsal(a):

ne jass ale jazz
05. 12. 2013 | 15:12

kokoshka napsal(a):

Tohle řekl dr.Watson svemu bojovemu kamaradu když ho vyzval na souboj:
"Za vraždu indickeho kluka,pane Sheltone(Hvezda Nilu)
Odpoved byla jasna:
"Delaš srandu,Johne?Zabil jsem 68 Indu a zabiju ješte vice když to Jeji Veličenstvo nakaže,kvuli čemu jsme položili v Indii tolik kamaradu?Abys mne,sveho soudruha obvinoval ze smrti černeho kluka,Tobe snad přeskočilo?"
05. 12. 2013 | 15:14

Dotazník otazníků napsal(a):

"Přesto u nás nestačil a my dělali na něj."

A co jste to vlastně dělali? Napište to - rád bych se zasmál :)
05. 12. 2013 | 15:17

půlználek napsal(a):

to Viola:
existuje něco jako kontinuita veledlouhého Osudu,Všechna čest aktivnímu též synu této Osobnosti,o níž sepíši zde výcuc-přesný, volně ložený, z pramenů země Sovětů,kde žil.
Ouvertůrou budiž:
Inženýr,bratr skladatele Leoše Janáčka žil celý život,za cara i potom v Petrohradě.Leoš byl oblíbený v Lidových novinách a miloval první subretu Brněnské opery.
Ioffe,lenigradský vedoucí fyzik ,je na jednom fotojiž ve vyšším středním věku,jakoby Leoši Janáčkovi z oka vypadnul.Hudba J.S.Bacha je abstraktní,formálně-matematická.Ale česká hudba fyzikální není.Ioffe od nepaměti do konce života někdy v šedesátých létech byl ředitelem Petrohradsko-leningradské fyziky.Začal aspiranturou u Konráda Roentgena 1905 v Mnichově,kde se tamtéž v hospodě scházela celá ,i pozdější německá vědecká elita,s občasnými ruskými hosty.
Ioffe se ženil někde v letech 1910-1915,období,kdy konvertoval z katolictví na protestantství a zpět.Jako Breivik z Norska,z ostrova hrůzy.Když Ioffe řediteloval i L.D.Landaua roku 1932,rok před vypuknutím požáru Ŕíšského sněmu v Berlíně (holanďan van der Lube-trest smrti,Dimitrov,Torgler nevinní Goeringem),přeli se oba o teorii vzniku požáru elektrickým průrazem materiálu.Landau dostal padáka a nazval Ioffeho hlupákem.Ihned mu židovská komunita Charkovské university udělila-Landauovi,poté titul,plat se stolici profesora.Píše se,že později je prý jasno,že pravdu měl pozdější laureát Nobelovy ceny za fyziku L.D.Landau,ne akademik Ioffe.Výzkum polovodičů ,který Ioffe vedl prohrál s výkumem USA,i když z tříleté stáže v USA Ioffe přivezl sovětským fyzikům dar amerických podnikatelů-milardy dolarů -před WWII.PRÝ U NICH POPULÁRNÍ.
v LETECH 1952-54 IOFFE UVOLNĚN Z FUNKCE ŘEDITELE ,ŽE "JE ODTRŽENÝ OD LIDÍ A ŽIVOTA,VYTRŽENÝ Z REALITY":PAK DO FUNKCE VRÁCEN.V ŠEDSÁTÝCH LETECH ZÍSKAL PATENT NA VYUŽITÍ-VELKOVÝKONOVÉ,VELKOSTROJOVÉ JISTÉ NOVÉ FYZIKÁLNÍ SÍLY V širokoplošném velkovýrobním ZEMĚDĚLSTVÍ,KTERÁ NYNÍ FIGURUJE JAKO OTAZNÍM V TEORII ČERNÉ DÍRY,V NÍ POJMUTA.ZDALI JI LZE VŮBEC ZMĚŘIT A ZJISTIT,PROTOŽE JE NESMÍRNĚ SLABÁ.Stěží pohne jedním protonem.
Zmíněný Torgler z roku 1933-tehdy předseda poslaneckého klubu německých komunistů v říšském parlamentu po Lipském procesu volný, neskončil smrtí v koncentráku jako předseda německé KS tehdy Ernst Thaelmann,nebo jako Walter Ulbricht a Wilhelm Pieck v přechodné emigraci v SSSR do konce války,ale v Heydrichově pracovním týmu v Praze a po válce v nSR jako velmi bohatý občan,bez trestů.Španělského interbrigadistu ,komunistu -německého,který odmítnul pozvání Walterem Ulbrichtem uchýlit se do moskevského asylu,oběsilo na stromě v jižní Francii čtyřčlenné komando NKVD.Objevili ho tam po jeho přeletu letadlem z Paříže (kde založil odbojovou organizaci),kde mu hořela půda pod nohama.Ve Frankově armádě bojovali i ruští dobrovolníci,jakož i proti ní,zejména letci proti ní.Po válce jsou frankistické kulturní tělesa hosty v
SSSR,koncerty.Dolores Ibarruri vydržela jako všem Kominterna jen do roku 1943,kdy ji Stalin rozpustil.
05. 12. 2013 | 15:19

Marie napsal(a):

Je spousta zesnulých spisovatelů a básníků, se kterými by se mohla mládež ztotožnit. Namátkou mně napadá spisovatelka Monyová i třeba ještě žijící Nesvatbová. A to nemluvím o tom, jak hezky by znělo gymnasium Vieweghovo.
05. 12. 2013 | 15:19

Viola napsal(a):

Copak Santowizarde, proč to přejmenování?
05. 12. 2013 | 15:20

strejc Josef napsal(a):

Asi by bylo korektní v této diskusi připomenout, že inteligence nerovná se rozhled a soubor znalostí. Autor by si určitě ze své dřívější praxe vzpomněl na klienty s poměrně značným rozsahem znalostí a přitom mizivou inteligencí a naopak. Také vyvolávání div ne pogromistických nálad vůči skupině studentů, o níž nevíme nic a zobecňovat nejspíše náhodné výroky jednoho či dvou studentů vytržené ze souvislosti na celou skupinu je hodně silné kafe. Navíc celá skladba úvahy naznačuje, že je kauza opět spíše záminkou k prezentaci populistických – neoprávněně zobecňujících ale přitom kategorických hodnotících soudů autora, které se tak zdají být jakoby doložené a podepřené skutečností. Zjednodušené schéma "političtí nýmandi" rovná se "neinteligentní studenti" tak jen zamlžuje skutečnou podstatu problému sociokulturní devastace národa.
05. 12. 2013 | 15:21

Starý Mladec napsal(a):

"Namátkou mně napadá spisovatelka ... ještě žijící Nesvatbová."

Což o to. Po Nesvadbové bych se nechal pojmenovat i já (a zavrhnul tak své chlapecké jméno).
05. 12. 2013 | 15:25

půlználek napsal(a):

opravy výše: ...V ŠEDESÁTÝCH LETECH.... FIGURUJE JAKO OTAZNÍK.... ale v Heydrichově pracovním týmu v Praze a po válce v NSR (o Torglerovi)
05. 12. 2013 | 15:28

Jáchym napsal(a):

toska
Ti studenti nejsou blbí, jak se tady lze často dočíst , oni jsou zejména nevzdělaní.
... ti studenti nejsou jediní odpůrci pojmenování školy, jsou jenom víc zviditeněni a u nich to asi víc překvapuje...
*******************************************************
Já bych počkal.
Nejspíš už někdo uvažuje o vhodnějším a evropštějším názvu.

Třeba Škola česko - německého přátelství R. Heydricha by bylo takové hezké české.

Nebo už brzy umře nejaky czesky slechtyc a dojdou vhodná letiště k přejmenování.
05. 12. 2013 | 15:32

Nadraný düler napsal(a):

půpytel,
co berete? Háčko nebo perník?
05. 12. 2013 | 15:34

Viola napsal(a):

půlználku, to je pěkné, ale nevidím souvislost s daným tématem a stejně jste mi nevysvětlil proč jste napsal právě tohle:"odkud vyšel děd Puškina Arab,co by zasloužilý nicht-Pugatschev kossack".
05. 12. 2013 | 15:35

skeptický napsal(a):

Zelený profesor
Lenin není žádný zločinec,nýbrž solidní firma.Jak jinak by dokázali udělat fůzi s ČKD?
05. 12. 2013 | 15:36

kokoshka napsal(a):

Vivega tady už nekdo pohřbil a přidelil k sonmu klasiku?
05. 12. 2013 | 15:37

santawizard napsal(a):

Jak se vede Violo? Bude církev spasena?
Jedině Satan vládce světa nechce žádný konec světa.
Myslíš si ,že on je náš novodobý spasitel?
05. 12. 2013 | 15:38

půlználek napsal(a):

Ioffe,leningradský vedoucí fyzik,je na jednom foto již ve vyšším středním věku
05. 12. 2013 | 15:38

Tchechische Hüstorick napsal(a):

"Třeba Škola česko - německého přátelství R. Heydricha"

Heydrich ... Heydrich ...
To byl nějaký padlý hrdina, ne? Heydrich byl z Nümburgu?
Tak proto ho ten Himmler nechal ve špitálu Buloffka oddělat!
05. 12. 2013 | 15:41

----------- napsal(a):

A.I.Ioffe křestní Abraham..Ioffe papá
05. 12. 2013 | 15:41

zbyněk napsal(a):

Pane Honzák.......
je klidně možné, že ten hoch ví kdo Hrabal byl, řekl to jako nadsázku, kdyby jeho dílo neznal, tak také neznamená, že je vůl, ať z Ulmu, nebo Nymburka. Nevěřím, že ten vámi ostouzený hoch, kdyby vás viděl psát SMS, prohlásí, že jste z Ulmu.
05. 12. 2013 | 15:43

Filuta napsal(a):

Mně přijde zvláštní, když má někdo Hrabala za intelektuálské čtivo.
Vždyť se to četlo samo, jeho knížky nebyla žádná koncentrovaná nuda (filmy podle Hrabalovy předlohy patří k tomu nejlepšímu, co v naší kinematografii kdy vzniklo).

Mám rád třeba Zázrak flamendrů. Hrabala jsem začal číst někdy kolem 15 let a nepřišel mi nijak složitý a nesrozumitelný. Řekl bych, že jsem ho prostě zhltnul, byl v době předlistopadové hotovým zjevením.
Jeho poslední knížky už byly dosti blábolivé, zřejmě měla senilita navrch.

Resl

Vy jste opravdu patologický případ.
Pokud posuzujete umělce podle toho, zda byl nebo nebyl v disentu, tak nejste normální.
Tady platí úplně jiná měřítka a Hrabal byl vpravdě geniálním autorem.
Havel je vedle něho pouhým příštipkářem, kterého nikdo, vyjma pár snobů, nečetl, nečte a číst nebude (a na filmy podle jeho knih nikdo nechodí, protože jsou to žvásty o ničem a naprostá nuda).
U umělců je lhostejné, jakými byli lidmi, někteří byli dokonce pěkné svi...ně. A co na tom, koho to zajímá. Hodnotí se dílo, nikoliv charakter.
Zato Postřižiny a Slavnosti sněženek se budou líbit ještě dětem našich dětí.
05. 12. 2013 | 15:45

frňous napsal(a):

A.I.Ioffe byl do roku ,tuším 1910,velkým konkurentem američana Millikena v měření specifického náboje elektronu olejovou padající kapkou.Milliken vyhrál,ale dnes se neví jak,ale volá se po revizi těch tehdejších měření uváděných ve všech v tabulkách dodnes.
05. 12. 2013 | 15:46

Zbožný alkoholík napsal(a):

No,
zdá se, že Hrabalovo příjmení je příliš kontroverzní.

Co takhle použít jeho křestní jméno?

Bohumil! To je ono ...
Katolická církev, naše znovunalezená máť, co obnovila svoje nejmilejší přikázání: Plať!, by také mohla být pro.

Bohumile, Bohumile ... ku.va se neříká!
05. 12. 2013 | 15:55

Vyšší dívčí napsal(a):

Gymnázium Bohumila???

To vypadá na školu pro vzdělávání padlých žen.
05. 12. 2013 | 15:59

Jáchym napsal(a):

FILUTA.
Co se týče Havlových her - po umělecké stránce to není žádný světový zázrak, ale rozhodně ani žádný propadák. Teď nemluvím o inscenacích - tam do nich režie vkládá něco, co v nich není a snaží se jim pomoci, většinou jim ublíží.

Odcházení jsem nejdříve jen četl a moc se mi líbilo - dá-li se to tak říci. Perfektně vystihuje Havlovu osobnost v celé její patologické rozpornosti. Je to upřímný epitaf krajně neupřímného člověka.

Chce to ovšem přečíst si předtím třeba knihu Ústně více a pár rozhovorů s ním.
Ne každý má na to čas a posléze i žaludek.

Byl to mistrovský lhář, celoživotní pozér a eklektik,který dokázal věrohodně předstírat upřímnost,prostotu, originalitu,myšlenkovou hloubku a lásku k lidem.

Ale psát a přesvědčivě mluvit Havel uměl, marná sláva.
05. 12. 2013 | 16:15

Admirál napsal(a):

Anna - „Studuji na této škole šest let a dosud jsem o Bohumilu Hrabalovi nic neslyšel.“
Tomáš Formánek, předseda školního studentského parlamentu v Nymburce.

Podle mě vyřčená věta neznamená, že dotyčný nic neví o Hrabalovi, neumí si vygůglovat, neudělal to...
Podle mě je to vyjádření studenta, že po těch šest let tato škola o Hrabalovi nějak zvlášť neinformovala a najednou má být po něm pojmenovaná."

Trefa do černého!

Pokud chci školu pojmenovat/přejmenovat po bezesporu velikánu české literatury 20. století, měl bych si dát tu práci jeho dílo mezi chovanci ústavu systematicky popularizovat.
05. 12. 2013 | 16:23

Admirál napsal(a):

Filuta - "Tady platí úplně jiná měřítka a Hrabal byl vpravdě geniálním autorem.
Havel je vedle něho pouhým příštipkářem, kterého nikdo, vyjma pár snobů, nečetl, nečte a číst nebude (a na filmy podle jeho knih nikdo nechodí, protože jsou to žvásty o ničem a naprostá nuda).
U umělců je lhostejné, jakými byli lidmi, někteří byli dokonce pěkné svi...ně. A co na tom, koho to zajímá. Hodnotí se dílo, nikoliv charakter.
Zato Postřižiny a Slavnosti sněženek se budou líbit ještě dětem našich dětí."

Přesné!

Po 17. listopadu jsem zaregistroval v médiích něčí gigantickou myšlenku, že by neměl být propagován Vančura, protože byl komunista.

Ratlíci budou ochcávat boty velikánům zřejmě v každé době.
05. 12. 2013 | 16:31

Jáchym napsal(a):

Tchechische Hüstorick napsal(a):
Heydrich byl z Nümburgu?
*********************************
Z Nümburgu byl drožkář, do jehož opratí se devět měsíců před Reinhardovým narozením zapletla paní Heydrichová.

Byl to prý tehdy takový Tvrdý Déšť, řikala.
Přišla do jiného stavu nenadále jak podzim do Krušnohoří, řikala.
05. 12. 2013 | 16:33

Sch. napsal(a):

Podstatné je, že gymnasium chtělo přejmenovat vedení. Demokracie se hergot musí prosazovat zeshora, ne?
Stejně jako u letiště. Co je do toho kupříkladu letištnímu či hangárnímu personálu! Kdyby byl navíc hypoteticky a většinově tvořen absolventy nymburského gymnasia, tak potěš pánbůh nadvakrát.

Podobně hloupé výhrady jako nymburští gymnasisté měli například občané
k intervenci ČNB. Stejně tragicky neschopní pochopit, že bankovní rada okradla lidi jen pro jejich budoucí dobro.
Jediné štěstí této společnosti spočívá v tom, že v drtivé většině případů se "vrchnost" nezajímá o názory prostoduchých občanů a to je jediná rozumná cesta k utužení demokracie.
05. 12. 2013 | 16:43

Petr Havelka napsal(a):

Pane Honzáku,

je mi těch gymnazistů spíše líto. Já jsem objevil Hrabala na základní škole při návštěvě Městské knihovny. Navíc Pepin a Francin pocházeli od nás z Konice. Menzlovy Postřižiny jsem shlédl ještě před patnáctým rokem věku, poněvadž občanku mi byla vydána před prázdninami a patnáct jsem měl až na podzim. Když máte v ruce ouřední papír pokladní sklapne kramfleky :)

už ani nevím, jestli jsem prvně přečetl Každý den zázrak nebo Městečko kde se zastavil čas pak už asi Městečko u vody tedy Postřižiny Krasosmutnění a Harlekýnovy miliony u těch mi bylo hodně smutno. Vlastně jsem z Hrabala nepřečetl velmi málo. Obsluhoval jsem anglického krále jsem přečetl snad v jednom dnu nebo víkendu. On ho údajně Hrabal napsal také jedním dechem (spíše by napsal vrzem :), když si v hospodě vyslechl povídání člověka z kterého následně vznikl literární Dítě.

To jsou přece tak nádherné knížky? Tolik mi daly do života. Tolik popisovaly lidský úděl, tolik měly blízko k prostému člověku.

Studenti by se měli stydět. Být z Nymburka tak bych chodil na ta místa která popisoval Hrabal. No já tak totiž pátral po Konici, abych našel místa z Pepinova vyprávění. "Jak vyvedl do lesíčka jednu inteligentní krasavici a ona si pak lehla na paloučku pravíc: ""Pane Pepine, Vy tak krásně mluvíte. Jsem Vaše"" , ale Pepin se do toho moc nehrnul, poněvadž její táta měl syfilis"
Hrabalovi zdar!
05. 12. 2013 | 16:45

Diktátor Svěrák napsal(a):

"... a to je jediná rozumná cesta k utužení demokracie ..."

Tak, tak ...
Demogracie se utužovat musí!
Nejlépe diktátem.

http://www.ewa.cz/cj1/
05. 12. 2013 | 16:53

Martin1 napsal(a):

A není za tím vším humbukem nějaká neviditelná umělecká ruka trhu?
Nesplácal nějaký neznámý - známý toho navrhovatele na pojmenování školy doma v koupelně Hrabalovu sochu z hlíny za cca 500 000 hadrů i s pozlacenou destičkou a nápisem:

"Za tuto školu chodil velikán české literatury Bohumil Hrabal"

A potřebuje to nyní už konečně udat, protože se už chce koupat v koupelně v penězích a ne čumět stále jen na hliněného chlapa za stolem s pulitrákem u pysku a kočkou na rameni?
Určitě tam taková socha pak musí být. To dá rozum lidi!
05. 12. 2013 | 16:54

Český stav napsal(a):

"Pepin se do toho moc nehrnul, poněvadž její táta měl syfilis."

To je jasný. Stavovský rozdíly byly vždy na překážku normálním vilným vztahům. U vyšších tříd šlo spíš o vliv než o vilnost.

Vztahu chuďasa s nadměrně zaopatřenou dcerou kdysi nepřál nepřející táta s příjicí. Dnes mají nepřející tátové poršáka.
05. 12. 2013 | 17:01

Filuta napsal(a):

Jáchym
Bez ohledu na to, zda mám či nemám Havla rád (přiznávám, že nemám), je pro mě naprosto nestravitelný a připadalo mi ztrátou času se pokoušet porozumět jeho "hlubokomyslnosti".


Admirál

Lidi jako Resl v tom mají jasno.
Levičácké a komoušské autory rovnou do stoupy.
Nějak jim nedochází, že přemýšlí stejně jako ti bolševici.
Kolik geniálních básníků a spisovatelů bychom museli vyřadit z knihoven, protože s komunismem v mladické nerozvážnosti koketovali, kdybychom se řídili podle Reslů (namátkou - Seifert, Halas, Holan, Hrubín, Nezval, Skácel).
05. 12. 2013 | 17:03

Hehe Reality napsal(a):

"Za tuto školu chodil velikán české literatury Bohumil Hrabal"

No - logiku by to mělo. Ale nejde ani tak o umělce, jako spíš o majitele pozemku za školou.

Určitě patří nějakému panu radnímu, který tam plánuje výstavbu z evropejských dotací. Nějakou tu New York University in Nuemburg.
05. 12. 2013 | 17:07

pepikk napsal(a):

Největší vtip
je v tom že gympl chtěli po Hrabalovi pojmenenovat za jeho života.Vysloveně si to nepřál.
Teď si na jeho hrobě chtějí ohřívat svou polívčičku.
05. 12. 2013 | 17:07

Jiří, V napsal(a):

Pánové a dámy pozor, blíží se disidentska totalita a teror . Rudý Koutek mne i na vedlejším blogu udal, že jsme nevěděl kdo napsal
"běžím s hovnem proti plátnu
do plátna to hovno zatnu"
a ještě vyzval Stejskala aby mne za to odstranil z přístupu do diskuse.
.
Takhle se tady neudávalo ani STB. Vy se teda vybarvujete.
Už chápu, že Honzákův blog byl v podstatě zatrpoubení do útoku proti těm co neznaní antikomunistickou uměleckou tvorbu.
Kdo bude další???.
Trvám na svém právu nemuset povinně studovat ideově doporučené autory a vést si z četby zápisky ve čtenáčském deníku.
.
P.S. je tu ještě někdo kdo se přizná že neznal autora tohoto slavného a kultovního dvojverší.? Nebo jste tu samí ideově správní a máte vzorně vedené výpisky z předepsané literatury???
05. 12. 2013 | 17:10

Anti DG napsal(a):

Skupina DG 307 - Anti

Vystrč hlavu z polštáře
zbav se konečně tíhy
zbav se hroznýho vladaře
vodpráskni kilo stíhy

Žij pij pyj
žij pij pyj

Anti kvete
kdopak s náma dete?
až k vokraji anti žumpy
pumpující antilumpy

Voláme hlavy z polštáře
voláme živýho bleska
svět je plátěná deska
běžim s hovnem proti plátnu
do plátna to hovno zatnu

Anti anti...

https://www.youtube.com/watch?v=eMzELa6ll0U

"... třistasedmička byla dlouhá diagnoza, jedna z těch, který člověk dostal coby nálepku při psychiatrickejch návštěvách a pobytech v léčebnách a jejichž smyslem bylo dostat " knížku" a nejít na vojnu."

http://web.archive.org/web/20010522100345/http://www.dg307.cz/
05. 12. 2013 | 17:22

všeználek napsal(a):

to půlználek a to frňous:

přesná formulace byla o Ioffem 1952:"vykořeněný člověk",a po blokádě Lenigradu 1941-45 spolu s Vladimírem Fokem...
Pokud by se někomu zdálo,že jména ILF a PETROV (12 křesel,Zlaté telátko) jsou první písmena ze jmen Ioffe,Landau,Fok a Pjotr Kapica,nejznámějších sovětských fyziků
pak vězte,že největším konkurentem Einsteina v teorii pohybu rychlého elektronu byl německý fyzik jménem Abraham,který zemřel v Berlínské nemocnici již roku 1922 při operaci mozkového nádoru
05. 12. 2013 | 17:25

Martin1 napsal(a):

Kdepak lidi s mrtvými dělají, co chtějí - ještě, že je neexhumují a nenosí do průvodu.
1) Po jednom, kterému se dělalo špatně už z pohledu na lavičce v parku na letící letadlo ve vzduchu nad Hrádečkem pojmenují letiště. Když se nabízela Ruzyňská věznice, kde byl jako doma.
Až ten navrhovatel zemře, tak navrhuji umístit jeho sochu (nevím ještě kam), kde bude na nějaký ženský v jasně definovené poloze - pro navrhovatele však něco neuskutečnitelného - odporného - že hošši.
2) Po druhém chtějí navrhnout školu, kterou asi (stejně jako já) miloval jen o prázdninách a jinak tam chodil vždy připraven se sirkami a lahvičkou benzínu.
05. 12. 2013 | 17:25

Twist napsal(a):

Pane Radkine, začíná to být na pováženou. Nymburk, Třeboň, vyhulené hlavy, snad nejvtipnější pořad pro vysokoškolskou mládež Partička, dva policejní prezidenti a nikdo za to nemůže, z nich jeden žaluje a dožebrává se milosti u skutečného prezidenta, přestože se tento udělování milostí zřekl, katolická buzna s právem vykládat studentům cokoliv, předseda KDU -CSL Bělobrádek letí do júesej údajně pro kontakty (jaké a ským?) a všichni tomu věří. Atd. atd. Podle sdělení vyslovené jedním filosofem před mnoha lety, se svět vymkl z kloubů To by teda zíral na dnešek. A ze značné části za to mohou média a ne že ne.
05. 12. 2013 | 17:37

Rafanův pragmafaulon napsal(a):

"... běžim s hovnem proti plátnu
do plátna to hovno zatnu ..."

Při těchto slovech se mi vybaví gigant našeho výtvarného umění, pan profesor Knížák.
Zcela v souladu s konceptem konceptuálního stylu se mu poblíž jeho děl několik studentů pod ně takto podepsalo.

http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1len%C3%AD_Rafan%C5%AF_ve_Veletr%C5%BEn%C3%ADm_pal%C3%A1ci

http://www.ahasweb.cz/2004/20041203.htm
05. 12. 2013 | 17:40

Cizinec napsal(a):

Pane Honzáku, díky, že ukazujete jako jeden a dalších zajímavou tvář fandů pana Hrabala. Zdá se, že i lidé souznějící s podobnými názory v diskuzi nemají více "argumentů", než účelové lži, hrubost a povýšenost.

Jsem rád za studenty, že i tváří v tvář takovému hrubiánství ze strany totálně netolerantních lidí dobře kopírujících mentalitu komunistického režimu neoplácejí hulvátství stejnou mincí, ale slušně uvádí na pravou míru cílené novinářské manipulace a následné "výlevy" podobné tomu, co jste vyplodil vy.

Zkuste si někdy přečíst "argumenty" vám podobných, třeba v diskuzi pod vaším názorem a zkuste si představit, že někdo o lži, sprosťárny, hrubosti, nadávky a výsměch nestojí a je rád, že mladá generace je od praktik převzatých za minulého režimu už dost daleko.

Jsme rád za studenty v gymnáziu, byť se teď možná dost tvrdě přesvědčí, že v životě někdy vítězí novinářská manipulace a neochota zjistit si informace, účelové smyšlenky, úřednická moc, množství hrubiánů a mlčení těch, kteří se proti souznění té sprostoty nedokáží postavit.
05. 12. 2013 | 17:41

Jitka napsal(a):

Co čekat od studenta z malého města jako je Nymburk.Měla jsem možnost poznat toto město ?? anebo velkou vesnici.Jako hlav.doprav.prostředek ve městě je kolo.Někdě jsem četla,že kolo je výborné na relaxaci a osvěžení myšlení po nároč.prac.dnu,ale jak je vidět tak to v Nymburce nefunguje.Nejsem obdivovatelka školství za komančů,ale sorry za komančů měla mládež daleko větší inteligenci než mládež naroz.po listopadu 89.Nová polistopadová generace nemá zájem o nic mimo facebook(hlavně když můžou sprostě urážet politiky)a pindat do politického dění.
05. 12. 2013 | 17:42

Jiří, V napsal(a):

DG 307 už je dnes také maturitní otázka? Také neznám. Jsem dost pozadu, umím jen zazpívat Bič Boží jak byl uveden v mjr Zemanovi. Asi bych dnes už neodmaturoval. A Honzák by mne udal na blogu jako černou ovci, a Rudý Koutek by mně zakázal vstup na blogy. Ještě že Stejskal zrovna spí, můžu se ještě chvíli demokraticky vyjadřovat.
05. 12. 2013 | 17:43

pepa napsal(a):

Pane Formánku , když budete na této "alma mater"studovat ještě deset let, pak možna pochopíte, že 1+1= 2.
05. 12. 2013 | 18:01

Počtář není matematik napsal(a):

"... možna pochopíte, že 1+1= 2 ..."

Každý informatik ví, že 1+1=1.
05. 12. 2013 | 18:03

rfeu napsal(a):

Rekonstrukce fotografické eugeniky,rok po smrti Abrahama,1923-při smrti Charlotty Masaryk:

T.G.M.v duchu : ech já nic já jen inženýr muzikant,naši legionáři díky Trockému umrzají na Sibiřské magistrále a On A.I.Ioffe -odpadlík bratr Janáček,si hledá po dvou porážkách akademickou sesli,pohodlí,jistotu ..místo Charlotty měli ve Vídni do blázince zavřít toho Abrahama,nyní Abrama Ioffe,
neomlouvá ani kompozitor Suk,který se po desetiletích vrátil 1905 debutovat operou Lesní car v Národním divadle a bylo to fiasko a propadák až se vrátil do Ruska kmilonáři Mampntovi vést osobní kapelu,však jsem psal do novin 1906 "marxistou nejsem" tehdy ..ale možná příčinou byla čerstvá fotografie letící kulky prof., ochrnutého Ernsta Macha s viditelnou rázovou vlnou

T.G.M. v duchu 1936: ani po třech porážkách si to klíště vědy pokoj nedá,kdyby žila Charlotta,ta by mu šanci v USA nedala,však K.Čapek na náš pokyn zveřejnil uznání sovětskému režimu a systému v novinách a Suk,šéf jejich bolševické státní opery již tři roky mrtev a pohřeb měl s pompou,jaké mně se nyní nedostane..
05. 12. 2013 | 18:06

rfeu napsal(a):

oprava :až se vrátil do Ruska k milionáři Mamontovovi
05. 12. 2013 | 18:09

kokoshka napsal(a):

rfeu:
Možna ke kupcu Mamontovu?
05. 12. 2013 | 18:13

rfeu napsal(a):

to kokoshka:

jaký je v tom rozdíl ?
05. 12. 2013 | 18:17

kokoshka napsal(a):

rfeu:
Rozdil je v tom co ma dedeček v rozkroku narozdil od babičky!
Treba trochu solidneji obracet historicke materialy a ne jenom kopypastit!
05. 12. 2013 | 18:20

Jáchym napsal(a):

Martin 1
05. 12. 2013 | 16:54
********************
To taky není špatné !
Nabízím plichtu.
Současný stav nymurského naškoluvstoupení velikána je opožděným důsledkem extendované teorie konvergence Zbigniewa Brzezinského.

Konvergovala genialita, stupidita, blbost, hovadno, nevzdělanost,převzdělanost,komunismus, antikomunismus a trhovská ekonomika v lůně svobodného umění, závislého jen a jen na penězích.

Jdu si zase uplácat nějaké to paradigmato, nikdo jiný to tady za mě neudělá.
05. 12. 2013 | 18:56

rfeu napsal(a):

to kokoshka:

gospoža-tovarišč Trocká-Sedov a paní Masaryková by Vám a Johnu Reedovi řekly.Vy dva víte houbeles.
05. 12. 2013 | 19:12

rfeu napsal(a):

to kokoshka:
zajeďte si do muzea revoluce v Amsterdamu Lva Sedova,dědka
05. 12. 2013 | 19:14

michal napsal(a):

Stejně ubohá oběť komunismu jako Zeman, Paroubek, ..jeden chlasták, druhý se cpe jako vepř... jeho tvorba dokazuje talent, ale trochu jako u Haška to končí vm soutěsce.. tak i závěr jeho života, sám, ztracen..

Lze po něm pojmenovat hospdou, nádraží..., ale škola je o něčem poněklud opačném, než jen o žvanivosti a verbální obratnosti
05. 12. 2013 | 19:44

Baba Jaga napsal(a):

To: K, V 13:15
Všechno vědět nemusím. A to, "kdo si tady po cinkání klíči naHRABAL a komu z toho hráblo" už vůbec ne.
Doufám, že se panu Hrabalovi ve spisovatelském nebi od včerejšího večera příliš neškytá.
05. 12. 2013 | 20:00

Jáchym napsal(a):

"Lze po něm pojmenovat hospdou, nádraží..., ale škola je o něčem poněklud opačném, než jen o žvanivosti a verbální obratnosti"
05. 12. 2013 | 19:44
*************************************************
Nádraží je o verbální obratnosti? To jste se nymburských ajznboňáků tedy pěkně dotkl!

Ne každý má Vaší inteligentsi a je schopen tak jemného rozlišení skutečného literáta od zmarněného talentu předčasně zesnulého adepta literatury, jímž Hrabal podle Vašeho shovívavého názoru byl.

Jaroslava Haška bych ovšem coby bolševika vůbec vynechal,o tom slušně vychovaný absolvent nymburského ústavu vůbec nemluví, ani kdyby postkomunistická maturitní komise vyzvídala jakkoli.
**************************************************
05. 12. 2013 | 20:13

yanice napsal(a):

ja myslim, ze student to pronesl ironicky a kontext se ztratil při psani one puvodni zpravy. Skolak, ac mlady, jako zodpovedny obcan nevidi duvod, proc by se najednou melo menit jmeno skoly, coz proste bude stat prachy, které by se radsi mely venovat na uzitecnejsi veci.
05. 12. 2013 | 20:19

Rmuťák napsal(a):

Čemu se divíte... v tomhle státě.... dneska...
Na socík primárně každej kydá hnůj. Bodejť by ne, jdyž je ho všude kolem plno. Že je i v hlavách těch blbounků na nymburským gymnáziu... no a co? Hnojný hlavy, hnojný mravy... ať žije svobodná naše zem. I to jméno jí zpaskvilovali. A řekni něco - jseš bolševik.
05. 12. 2013 | 20:52

follow us napsal(a):

Z těch současných politických blábolů fakt nemůže člověk mít pocit,že se děje něco hmatatelného,co by ho přesvědčilo o něčem.Proto Radkin Honzák dovolil na chvíli uniknout. I když já se třeba ke knihám přečteným nevracím,Hrabal výjimkou nebude.Seděl mi do roku 1968.Bereme politiku jako ruské kolo.
18,7 procent voličů uvěřilo,že Babiš s ekonomií uprostřed privatizací a dotací svou znalostí zakopaného pudla zde vše rozhýbe na vzestup.Asi jako Archimedes,kdyby mu dali pevný bod,pohnul by Zemí celou.Tehdy ještě plackou,ne koulí.Páky.Hrabal se nalézal tesknící v jedné z mnoha strojoven,později stehličí,vybrakované,opuštěné,bez jeho groteskních lidiček.Často (někdy?) založené i hrabětem von X.Y. léta Páně 1750-1850.Tryskové stavy, hit filmových týdeníků 1980, prodány již tehdy po štrougalovsku Japoncům jako licence dávno po napsání Hrabalovštiny.Opravdu netuším co justiciár,pekař a pánbíčkův zvěrolékař vymyslí zde za nápady.Třeba mají na to své lidi? Jmenujte! Odseďáckej zbahnělej humus na ministerstvech? Švec Baťa-pekař Marhoul-pekař Babiš a justiciár Šverma (v SSSR s chotí pracovali oba v továrně na rašelinu) -justiciár Husák-justiciár Sobotka.Bůh s námi -průsečík dvou linií-nic na mysli v tomto ohledu nemajících....
05. 12. 2013 | 20:57

sledopyt napsal(a):

Nechte už toho Děrsu Uzala.
05. 12. 2013 | 21:15

a bude hůř napsal(a):

Film se ve skutečnosti jmenoval Krejčík z Ulmu a je o nějakém němci (pojmenování znamená, že nemluví čéesky), který tak dlouho konstruuje zařízení s křídly a padá na hubu, až se nestane průkopníkem letectví.

Žádná velká sranda. Režisér Edgar Reitz se v mládí pokoušel stát představitelem německé nové vlny, ale taky bezvýsledně.
V šedesátých a zkraje sedmdesátých let se ještě zdálo, že Evropa a intelektuálové mají budoucnosť.
05. 12. 2013 | 21:27

všechno de, dyš se ... napsal(a):

Vlastní génius
Letecké katastrofy je jistě potřeba důkladně připravit, neboť vyšetřování některých se táhne leta a leta. Aby bylo možno jej zavést do ztracena.

Samozřejmě když se ŘLP podaří do sebe přesně navést dvě velká letadla ve výšce 7km, chce to velký kus umění.
Na to už je potřeba být pedantickým Švícarem.
05. 12. 2013 | 21:36

dýško napsal(a):

všechno de, dyš se

s těmi uzbeckými dětmi z mezinárodní matematické olympiády
05. 12. 2013 | 21:54

ALENA napsal(a):

V Nymburku je naučná stezka B. Hrabala. Dalších zajímavostí tam příliš mnoho není.A na gymnázium jsou přijati studenti, kteří ani nezjistí, kdo to byl! Jsou tak primitivní, že se tím ještě ohánějí! A toto je naše budoucí "INTELIGENCE"!
05. 12. 2013 | 21:55

Prognostik minulosti napsal(a):

Kdyby to tady četl Hrabal tak by z okna nevyskočil...ale postavil by si vlastní soukromou školu kde by učil...
05. 12. 2013 | 21:57

Az napsal(a):

Já ten výrok pochopil tak, že o něm neslyšel nic v souvislosti s gymnáziem ... ale to by pak nebylo o čem pohoršeně psát, že?
05. 12. 2013 | 21:59

dýško napsal(a):

ALENA

budoucí Potůčkové zurčící,mlynáři,trockisté-hydrodynamici Euleriánci,
zlatokopové z příkladného gymplu Kutná Hora,prostě technici každým coulem ?
05. 12. 2013 | 22:02

Richard napsal(a):

Kdyby to tady četl Hrabal tak by z okna nevyskočil...ale postavil by si vlastní soukromou školu kde by učil... "

však on to jistě čte, za chvíli se na nás všechny z nebe vymočí...nebo možná skočí někomu přímo za krk...
------------------------
"A na gymnázium jsou přijati studenti, kteří ani nezjistí, kdo to byl! Jsou tak primitivní, že se tím ještě ohánějí! A toto je naše budoucí "INTELIGENCE"!"
Alena

samozřejmě jste lepší a inteligentnější než oni, to se hned pozná madam... jste naše současná inteligence, byla by škoda se tím neohánět...
05. 12. 2013 | 22:02

Josef Novák napsal(a):

Už jen na tamním gymnáziu chybí, aby někdo ze studentů se zeptal, proč Jana Husa upálili na hranici, proč jej raději nepustili do Německa!!! Bohužel to není vtip, ale úroveň našeho školství a vlastně i budoucnosti národa. Politici jsou předvoj a studenti se patrně od nich učí. Jen je mi smutno z rodičů, kteří to neumí svým dětem vysvětlit.
05. 12. 2013 | 22:05

Alena napsal(a):

Jádro pudla není v tom, že pan ředitel chce, studenti nechtějí, rodiče nechtějí... ten nebo onen nemá dost inteligence a tak podobně, co se člověk ve článcích a komentářích dočte. Jádro pudla je v tom, že Hrabal nymburský gympl rád neměl, nerad se učil a odmítl mu propůjčit svoje jméno už za života. Vzhledem k úctě, kterou bychom k těm našim pár vyjímečným lidem měli cítit, bychom toto přání a názor našeho vynikajícího spisovatele měli ctít.

P.S. Tady platí to pěkné dětské říkadlo "Kdo to říká, ten to je, pěkně se to rýmuje" nebo "Potrefená husa se vždycky ozve". To jenom k tomu, když si někdo brousí svůj pisatelský um a nemá dost informací a argumentů, tak druhé uráží.
05. 12. 2013 | 22:06

dýško napsal(a):

Ricardo,
musel jste si rejpnout do jemnostpaní? Chvíle bez ženský a jste nesvůj.
05. 12. 2013 | 22:09

nymburštíl Kersku napsal(a):

Co tak po něm pojmenovat např. Romanovo nebo Řebíčkovo sídlo ?
" Hrabal"
/až dohrabal/

Blbé co ? No jen takový pokus o vtip. Já samozřejmě vím, že tito nikdy nedohrabou.
05. 12. 2013 | 22:09

frňous napsal(a):

Já používám dvě hodnotící metriky.Výsledkové.V prvé jsou si génius a blb podobni jak vejce vejci a jsou blízko na dotek ,ve druhé metrice jsou na opačných pólech nekonečné koule.Blb-jih,génius -sever.Rovník je průměr.
S aplikací metriky 1 a 2 nastane problém,když je viditelně málo géniů a přemnoho těžko verifikovatelných tvrzení,resp. když se lámou ledy a pravdy padají do košů s papírem v tisících.
05. 12. 2013 | 22:17

Alena M. napsal(a):

A ještě dodatek, cítím, že v celé té kauze jde o něco úplně jiného, možná, že jde jen o politiku a o prachy a studenti to cítí také..........
05. 12. 2013 | 22:18

Richard napsal(a):

"musel jste si rejpnout do jemnostpaní?"
dýško

bylo to někde na hranici neodolatelnosti, takže vlastně ani nevím, jestli musel či chtěl, nejsem si jistý, zdali jsem určován svým nutkáním či svobodnou volbou...
neměl byste nějaký nápad, jak to změřit, ať vím...
že Hrabal neměl rád školu se vůbec nedivím, myslím, že nikdo skutečně inteligentní, jí rád mít nemůže....
no nic, du si koupit citron, snad do té doby vymyslíte, jak tu prekérnost posoudit...
05. 12. 2013 | 22:19

Jan Mašek napsal(a):

Dávejte pozor,co vám teď řeknu....
Je mi líto všech těch lidí,co urážejí pana Hrabala,je to ukázka této doby.
Pana Hrabala jsem potkal a mluvil s ním pár měsíců před jeho smrtí,nevím kolik let je těm ubožákům,vzpomeňte si na to,co jste napsali ve dvaaosmdesáti letech.
05. 12. 2013 | 22:19

Jáchym napsal(a):

Alena: 22:06
Je hezké, že studenti gymnázia, kteří o Hrabalovi v životě neslyšeli, ctí jeho přání, o kterých neslyšeli taktéž.

Takže pro Hrabala zaplaťpánbu všechno dobře dopadlo.

A studenti budou jistě v hodinách české literatury i nadále ušetřeni zbytečných znalostí o podružných českých spisovatelích typu Hrabal nebo Hašek (Myslím toho co napsal Švejka, ne toho studenta slovenských práv, co pučuje.)
05. 12. 2013 | 22:30

Hus napsal(a):

tepláci a gumáci v Nymburce jdou a jsou příkladem všem demagogům v Česku, asi je osvítil všeználek Klaus s Jaklem a Mynářem dohromady
06. 12. 2013 | 00:21

Boudník, Vladimír napsal(a):

... házet perly jako je Hrabalovo jméno, sviním jako je osádka gymnázia, tam někde, jak se ta díra jmenuje, je nesmysl. Po téměř všech absolventech toho institutu, po jejich "parlamentu", ani ničem podobném pes neštěkne a Hlučnou samotu budou číst lidé v češtině, němčině i francouzštině ... Take it easy, formanek!
06. 12. 2013 | 00:52

skeptický napsal(a):

Neví někdo,jak nagůglit globus středočeského kraje?
06. 12. 2013 | 03:00

Dáša N. napsal(a):

Bylo by škoda pojmenovávat po Hrabalovi něco, co by bylo urážkou Hrabala. Dnes děkuji tomu, že jsem zažila dobu, kdy bylo kdy číst, protože se z televize se neřítil proud otupujících zážitků, to v lepším případě.
O skutečné osobnosti Hrabala nesvědčí jen skvělé povídky, které se staly předlohou filmovému ztvárnění, ale také to, jak dokázal ještě v pozdním věku pečovat o stádo bezprizorných koček, které živil na své chatě v Kersku. Dodnes mi utkvěl v paměti text o tom, jak za "kočenkami" denně jezdil s mlékem a potravou. Že na to padly jeho honoráře, tím se vůbec nevzrušoval.
06. 12. 2013 | 03:06

skeptický napsal(a):

Co taky čekat.Od dob Čáslavské a Bosákové jsme tu žádné kloudné gymnasisty neměli.
06. 12. 2013 | 04:46

Jank napsal(a):

Kdyz je v Nymburku jen jedno gymnasium, neni tedy nebezpeci, ze by se dalo zamenit s jinym. Proc ho tedy prejmenovavat? Kdo byl tak aktivni a vymyslel to? Proc ne treba V.I.Lenina (ucit se, ucit se, ucit se?). Ale vazne.
My jsme se toho na gymplu ucili tolik a dnes z toho nepotrebuji temer nic. Na co derivace, tangenty, chemie - Mendelejevova tabulka, fyzika a uz vubec obcanska nauka a dalsi... Kluk, ktery odemne opisoval cestinu, aby se dostal pak na vysokou, je dnes vazenym profesorem mediciny. Ja od nej opisovala matematiku, ktera pro me byla naprosto nezajimava. Co potrebuji spocitat, na to mi staci trojclenka. A na co je mi platne, jake basne napsal Hrubin ci Sladek, kdyz me zajima vizualni umeni? Nemela bych tedy za zle, ze student nevedel nic o Hrabalovi, treba se o nem jeste neco za svych studiich dozvi a kdyz ne, tak bych o nej stejne nemela obavy. V zivote jsou dulezitejsi jine veci, nez co kdo napsal. Zeptejte se lidi, kteri ztratili praci a maji stredo ci vysokoskolske vzdelani.
06. 12. 2013 | 04:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy