Koho to zajímá - 3

02. 03. 2021 | 11:23
Přečteno 5192 krát
Aneb páté přes deváté včera i dnes na pokračování, snad nabízející skutečnosti, které nám mohou pomáhat v ukotvení v této tekuté době.

Chytré telefony umožní včas diagnostikovat glaukom. Glaukom je závažné oční onemocnění charakterizované především zvýšeným nitroočním tlakem. Včasná diagnóza umožní včasnou úspěšnější léčbu a zvýší šance na udržení zraku. Vědci z University of Birmingham úspěšně provedli experimenty pomocí ultrazvukových vln a modelu oka, které bezpečně změřilo nitrooční tlak. Výzkum dále pokračuje s myšlenkou, že toto zařízení lze instalovat jako aplikace do mobilních telefonů a použít k včasné diagnóze.

Vznik a existence autority. Lidé stejně jako zvířata se neustále navzájem poměřují, pokud jde o sílu, moc a míru autority. Nový zaměstnanec se rychle orientuje v hierarchii na pracovišti, zařadí se do sociálního žebříčku a je mu jasné, kdo se těší největší autoritě. Starší sourozenci se starají o mladší, ale také jim do jisté míry vládnou. Dominantní šimpanzí samec se chová k těm, kteří by chtěli na jeho místo, jako k potenciálním vetřelcům. Tohle není výsadou savců, platí to i pro ryby a chobotnice, kde sociální hierarchie existuje také.

2.3.2021: Konečně jeden rozumný. Vítěz výběrového řízení na tiskového mluvčího Ministerstva zdravotnictví dnes odmítl nastoupit. Jeho jméno bohužel neznáme. Ale jeho motivace, je jasná: Ví, jak to tam chodí a nemá chuť se do toho míchat.

5.3.1946 - W,Churchill poprvé použil termín "železná opona".
6.3.1869 Mendělejev představil svou tabulku chemických prvků.
6.3.1928 se v Arcatanu v Kolumbii narodil spisovatel Gabriel García Márquez.
6.3.1888 se narodil v Čími Oldřich Dvořák, který mi ukázal, jak se chovat v životě a naučil mě milovat Karla Havlíčka Borovského a Cyrana.

9. března 1969 se narodila ta příšernost všeobecně známá jako Barbie.

Přidání nanovláken celulózy do stravy bource morušového má za následek spředení vlákna, které je dvakrát pevnější než původní. Využití je v technologiích, na látky jsou dosavadní vlákna dostatečně kvalitní.

Můžeme začít správně mumifikovat. Vědci z univerzity v Kodani objevili 3 500 let starý papyrus s podrobným návodem, jak mumifikovat těla zemřelých a připravit je tak na plnohodnotný život po životě pozemském. Návody zde objevené jsou mnohem podrobnější, než poskytovaly dosavadní mladší nálezy egyptologů.

Robotizace v medicíně pokračuje. Požadavky na ni urychlila současná rizika přímého mezilidského kontaktu. Výzkumníci Mechanotronického oddělení Simon Fraser University v Surrey vyvinuli robotickou ruku, která umí „sebrat“ spoustu užitečných biomedicínských údajů počínaje EKG, přes tepovou a dechovou frekvenci až po saturaci (nasycení) krve kyslíkem.
Ale již více než před deseti roky výzkumníci a technici z oddělení biomedicinského inženýrství Georgia Tech a Emory University vyvinuli „robotickou sestru Cody“. O zkušenostech referoval jeden z nich na konferenci v roce 2011 takto: Zjistili jsme, že pacient hodnotí úmysl robota a podle toho reaguje. Přestože robot se ho dotýká úplně stejným způsobem, pokud se pacient domnívá, že mu chce očistit předloktí, vnímá to v pohodě, pokud si myslí, že ho chce utěšovat, jsou jeho emoce a pocity značně negativní. To je podobné jako u zdravotních sester, kde instrumentální doteky jsou hodnoceny vesměs neutrálně nebo pozitivně, zatímco utěšující už ne tak jednoznačně kladně. Bylo též testováno upozornění předcházející ošetření robotickou sestrou a zjistili jsme, že pacienti reagují příznivěji na situace, kde slovní upozornění nepředchází ošetření, tedy kdy nevědí, že je ošetřuje robot..

Jak se brání bakterie. Patogenní Pseudomonas aeruginosa je mikrob, který ohrožuje nemocné trpící cystickou fibrózou, u nichž vyvolává záněty plic. Také se vyskytuje v nehojících se vředech diabetiků nebo defektech po spáleninách. Antibiotické léčbě vzdoruje a vědci z Biologického centra univerzity v Montaně objevili mechanismus, který je za to zodpovědný. Bakterie v koloniích totiž vytvářejí silnou vrstvu slizu, který brání proniknutí antibiotik k jejich tělům a jejich zničení. Další léčebné postupy tedy musí hledat způsob, jak tuto obrannou bariéru odstranit.

Leopardi se nedají. Pokud jde o predátory, bývají velcí masožravci obecně citliví na změny ekosystému, protože jejich specializovaná strava a poloha na vrcholu potravní pyramidy je spojena s malým počtem jedinců v dané lokalitě. To zase vede k nižší genetické rozmanitosti u nejlepších predátorů ve srovnání se zvířaty na nižší pozici v potravinovém řetězci. Genetická rozmanitost je velmi důležitá pro schopnost druhu přežít a přizpůsobit se budoucím změnám. Leopard vyniká jako nepolapitelné, všestranné a přizpůsobivé zvíře. Vědci právě zveřejnili první genomová data pro africký poddruh leoparda. Výsledky ukázaly výjimečně vysokou genetickou rozmanitost ve srovnání s jinými špičkovými predátory, což zásadně mění naše chápání populační dynamiky druhů na vrcholu potravinového řetězce.

Zdraví tlouštíci. Obézní jedinci mívají problém s tím, že jejich plazmatickéí koncentrace cukrů a tuků se dostávají do patologických hodnot. Tímto mechanismem jsou daleko více ohroženi metabolickými a kardiovaskulárními chorobami. Současně ale bylo zjištěno, že asi 45 % obézních lidí má normální hodnoty cukrů a tuků a normální krevní tlak. Důvod tohoto rozdílu je nejasný.
Vědci z lékažské fakulty Kodaňské univerzity nyní identifikovali 62 genů, které sice vedou k většímu množství tělesného tuku, ale současně ke snížení rizika kardiovaskulárních a metabolických onemocnění. Tyto geny mohou pomoci udržet tělesný tuk zdravý a otevřít novou cestu pro vývoj léků, které snižují riziko cukrovky a srdečních onemocnění

Geny pro spokojené maželství. Nedávný výzkum naznačuje, že variace zvaná „CC“ v genu CD38 je spojena se zvýšenou úrovní vděčnosti. Při rozšiřování této řady práce použila psycholožka z Arkansas Univ., Anastasie Makhanovové a jejích kolegů údaje ze studie genotypovaných novomanželů k prozkoumání, zda existuje korelace mezi variací CD38 CC a úrovněmi důvěry, schopnosti odpuštění a spokojenosti v manželství. Zjistili, že jedinci s variací CC uváděli vyšší úrovně vnímání považované za prospěšné pro úspěšné vztahy, zejména důvěry.

Spokojenost v manželství má tendenci začínat vysoko, pak klesá, uvedla Makhanova, odborná asistentka psychologie a první autorka studie, publikovaná v časopise Nature Scientific Reports. „Zajímalo nás, jestli některé z důvodů, proč lidé mohou mít v novomanželském období obtížnější udržení spokojenosti se vztahem, jsou způsobeny některými potenciálními základními genetickými predispozicemi.“

Pro tuto práci vědci studovali 142 novomanželů - 71 párů - podmnožinu větší skupiny používané pro jiné studie. DNA novomanželů byla shromážděna tři měsíce po svatbě a v té době také dokončili průzkum, stejně jako jeden každé čtyři měsíce po dobu tří let. Na konci studie vědci porovnali výsledky průzkumu s variacemi CD38 a zjistili, že pacienti se specifickou variací CC vykazovali vyšší úrovně znaků odpovídající spokojenosti s manželstvím. „Jednotlivci CC se cítili vděčnější za svého partnera, hlásili vyšší důvěru ve svého partnera, byli vůči svému partnerovi více shovívaví a byli spokojenější se svými manželstvími než jedinci z AC / AA,“ napsali vědci.

Zatímco práce poukazuje na možnou genetickou souvislost s manželskou spokojeností, Makhanova poznamenává, že to neznamená, že ti bez varianty CD38 CC nebudou mít úspěšné vztahy.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy