Výzva pro Obamův tým: Rendez-vous s nedostatkem

04. 11. 2008 | 23:47
Přečteno 4119 krát


Dovoluji si předložit článek jednoho z předních komentátorů New York Times, Davida Brookse, v originálu nazvaný „A Date With Scarcity“ (Rendez-vous s nedostatkem). Mám dojem, že tón článku, jakkoliv v některých směrech je, podle mne, trošku (dost?) novinářskou hyperbolou, je dostatečně relevantní a nejen pro „srdce Evropy“, Českou republiku, užitečný pohled a reflexe emočního a názorového rozpoložení dnešních USA. Práce k alespoň částečné nápravě mnoha věcí bude mít Obamův tým a celé USA víc než dost.

4. listopad 2008 je historickým dnem, protože vyznačuje konec jedné ekonomické éry, politické éry a generační éry, všech najednou. Ekonomicky znamená konec Dlouhé expanse (Long Boom), která začala v roce 1983. Politicky pravděpodobně znamená konec dominantní role konzervativizmu, která začala v roce 1980. Z generačního hlediska vyznačuje konec prominentní role „baby boomers“ (poválečných silných populačních ročníků), která začala v roce 1968 (viz. Paříž a Pražské jaro na této straně Atlantiku, pozn. RM). Po posledních 16 let baby boomeři, kteří způsobili vřavu 60. let, okupovali Bílý dům. Toto úterý večer, pokud se dá věřit průzkumům veřejného mínění, se příslušník nové generace stane nově zvoleným prezidentem. Takže dnešek není jenom bodem zvratu, ale bodem několika zvratů.

Až se budou historikové vracet zpět k éře, která se teď uzavírá, uvidí dobu soukromých úspěchů a veřejných zklamání. V minulých dvou dekádách Spojené státy byly zajímavým místem. Firmy jako Starbucks, Apple, Crate & Barrel, Microsoft a mnoho jiných dělaly každodenní život pestrým. V občanském soukromí, zejména mladí lidé, opravovali předivo společnosti, věnovali se službě místním obcím a snížili míru adikce na drogy a těhotenství teenagerů.

Ve stejnou dobu ale veřejné sféra nevzkvétala. Přes desetiletí blahobytu dlouhodobé problémy jakým je zdravotnictví, vzdělávání, energetika a dluhy způsobené sociálními dávkami nebyly v dostatečné míře řešené. Baby boomeři, kteří vstoupili do věku dospělosti se sliby celoživotního aktivismu byli, z politického hlediska, generací k nerozeznání od jiných.

Baby boomeři nám dali nám dva prezidenty a ani jeden nedostál svému potenciálu. Byli příliš zaujati “zápasem kultur”, který rozštěpil jejich generaci. Dnes předávají svoji vedoucí roli poté, co promrhali tučná léta a zlaté příležitosti. Měsíc po měsíci rostla frustrace veřejnosti. Američané mají obavy, pokud se týká jejich soukromého života, jsou ale zhnuseni svými představiteli. Takže je zde požadavek na změnu.

Republikáni nominovali starého válečníka s evidentní historií schopnosti přijímat těžká rozhodnutí a být schopen absorbovat rány, které s tím souvisí. Mnoho z nás ho považuje – a vždy bude považovat – za jednoho z hrdinů našeho života. Ale veřejnost požaduje, aby změna byla totální a pokud mají průzkumy veřejného mínění pravdu, voliči zvolí muže, který se ve všech směrech odpoutá od nedávné minulosti,

Barack Obama je dítětem 60. let. Jeho matka se narodila jen o pět let dříve než Hillary Clintonová. Pro příslušníky Obamovy generace k velké změně došlo již v době, kdy dosáhli dospělosti. Jejich generace představuje konsolidaci neotradicionalismu, je to generace “sunscreenu a cyklistických helm”, nejvíce ze všeho se zajímající o svoji rodičovskou roli.

Obama ale není jenom příslušníkem generace střídmosti, ale patří i do jejího nejvíce vzdělaného segmentu. Celý svůj život prožil jen několik mil od některé z 10 předních univerzit v zemi.

Tato jeho špičková, post-boomerovská společenská skupina ho podporovala s nezměrnou vášní. Noviny předních vysokých škol jej podpořily v poměru 63:1. Horní vzdělané vrstvy, od univerzit, přes média, právníci a finanční centra – financovaly jeho (několikanásobně nejdražší kampaň v historii USA, pozn. RM) 600 miliónovou kampaň (která se těšila velkým dolarovým darům mnohem více než George Bush v roce 2004). Tyto společenské vrstvy se brzo stanou vládnoucí třídou.

Je přitom ironií, že budou konfrontovány problémem, se kterými mají nejmenší zkušenosti a na které jsou ze všeho nejméně připravené: problémem nedostatku.

Vyrůstajíc v prosperitě, majíce výhodu v genetice, tito mladí meritokraté budou muset vládnout v době, kdy požadavky na zdroje národa budou větší než to, co bude k dispozici. Budou zápasit s cenami energií. Budou muset kompenzovat výdaje biliónu (tisíce miliard) dolarů, které vláda utratí na to, aby se předešlo hluboké recesi.

Budou se muset snažit dodržet své sliby snížit daně, provést energetickou revoluci, schválit drahý návrh zdravotního pojištění a vše ostatní.

Tak, jak o tom píše Robert J. Samuelson ve své nadcházející knize “Velká inflace a to, co přijde po ní” (Great Inflation and Its Aftermath): “Američané již nyní čelí tolika nárokům na svůj příjem, že je nemohou snadno uspokojit.”

Během několika příštích let bude bohatství národa stagnovat, nebo se zmenšovat. Fiskální tlaky budou stále horší. Bude úporný boj o stále vzácnější zdroje, rozdíly mezi třídami se budou prohlubovat. Výzvou pro nového prezidenta bude to, jak zmírnit bolest současné recese a přitom se snažit budovat pevnější fiskální základnu tak, aby země mohla někdy v budoucnosti zase prosperovat.

Jinými slovy: pravděpodobně vstupujeme do éry, ve které chytří, mladí levicově orientovaní narazí na “jako kámen studený” nedostatek, který nebudou schopni rozpoznat a na který se ani plánovitě nepřipravili. V této éře přechodu jsou děti ponechání, aby se samy sepraly s břemenem zanechaným svými rodiči.


***

Douška k povolebním komentářům a prvním analýzám nebo spíše reflexím.

Zdroje citují dva představitele Republikánské strany, texaskou dámu a senátorku, Hutchinsonovou a penzionovaného generála a mj. bývalého MZV USA, Powela. I v USA vysoká (možná i "rekordní") volební účast znamenala drtivé vítězství středolevého směru. A komentáře těchto dvou prominentních Republikánů o potřebě sebereflexe strany také zní po našich volbách v minulém měsíci - více než familiérně.


“Certainly, we have to examine this,” Senator Kay Bailey Hutchison, a Texas Republican, said on CNN on Wednesday. “We have to listen to what the people are saying if we’re going to be a forceful voice.”

Colin Powell, the former secretary of state in the Bush administration who endorsed Mr. Obama, became emotional on Wednesday in an interview with CNN from Hong Kong, confessing that he and his family wept when Mr. Obama was declared the winner.

“I have to share in the pride that Americans have now for the fact America did this,” said Mr. Powell, one of the country’s most prominent black leaders. Mr. Powell added that he believed this was a time for “deep introspection on the part of the Republican Party.”
“They have to take a very realistic look at themselves — we do — I am a Republican, and see where we went wrong, where we aren’t attaching ourselves to the hopes, dreams and ambitions of the American people,” he said.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vlk napsal(a):

Výborný článek! Díky za něj.
Pochopil jsme sz něj, proč bych volil Mc Caina.Ale to není důležité.

Za důležitější pokládám to, co autor předpovídá, že čeká Ameriku. A asi bude mít pravdu. Ale já osoběn velmi pochybuji, že amerika bud e ochotna snášet dlouhodobě někoho , kdo dokáže zajistit dlouhodobě nanejvýš stagnaci a kdo pro vede dlouhodobý , brutální útok na peněženky Američanů. Tohle se ještě nikd ynikomu, s výjimkou válečných časů, nepodařilo.
A přišel jsem i na to, proč můj instinkt nevěří Obamovi. nevěřím tomu, že ten úkol, takhle podaný, je shcopen realizovat.
05. 11. 2008 | 00:01

Jan Vaculík napsal(a):

Ano, Vlku.
A ta obava je vyjádřena už i v tom článku. Ale oproti tomu je tam až téměř fatalisticky: změna je nevyhnutelná.
Moc hezky napsáno.
05. 11. 2008 | 00:20

Kuba napsal(a):

Diky za clanek. Vyborny!

Jen doufam, ze ten teply polstar dostatku vydrzi jeste 5 let. 5 let. Vic nechci.
05. 11. 2008 | 01:18

BL napsal(a):

Re:vlk
Ale já osoběn velmi pochybuji, že amerika bud e ochotna snášet dlouhodobě někoho , kdo dokáže zajistit dlouhodobě nanejvýš stagnaci a kdo pro vede dlouhodobý , brutální útok na peněženky Američanů. Tohle se ještě nikd ynikomu, s výjimkou válečných časů, nepodařilo.
--
Jestli právě kvůli tomu nenastanou ty válečné časy...
05. 11. 2008 | 01:25

DB-Kalifornie napsal(a):

Diky, ze jste prelozil tenhle clanek. Dnes rano jsem ho v originale poslal nekolika svym znamym v Cesku. Ted ho preposlu jeste cesky! Myslim, ze velice presne popisuje realitu ve ktere se generace dnesnich americkych ctyricatniku nachazi. Vzpominam na jeden komentar, ktery se uz koncem devadesatych let zamyslel, nad tim, ze v USA vyrusta generace, ktera nezazila zadnou velkou ekonomickou krizi, ktera zna jenom svet vzestupu a neomezenych moznosti. Ten komentar si uz tenkrat kladl podobne otazky jako dneska Brooks. Well, ted je tahle generace u moci a musi resit to co nikdy nezazila. BUde zajimave sledovat, jak si bude pocinat.

Mimochodem clanky Davida Brookse jsou obecne velmi inspirativni. Je to komentator, ktery je obema nohama na zemi. Doporucuji vsem, kteri se o deni v Americe zajimaji trosku do hloubky!
05. 11. 2008 | 04:41

Ládik napsal(a):

Také Američani půjdou "zpátky do trenek".
05. 11. 2008 | 07:30

F. Adamec napsal(a):

Volici v USA porazili rasismus, segregaci a nevzdelanost starych vladnich komunistickych struktur, nejen v USA.
05. 11. 2008 | 07:36

Čochtan napsal(a):

Ano, Ameriku čekají těžké časy.
Ať si to tedy vylížou levičáci.
Mimochodem, to co píšete "Noviny předních vysokých škol jej podpořily v poměru .."
to není zrovna nic pozitivního, když si vzpomenu na to, co píše Ota Ulč o poměrech na amerických universitách. Já znám dost dobře poměry na německých universitách v 70.tých letech. Je to hodně podobné.
05. 11. 2008 | 08:49

Pavouk napsal(a):

Petr Paulczyňski provozující informační web ODS si úplne stejný překlad dal na svůj web. Začíná trochu hloupějším úvodem a píše, že na Brooksův článek sám narazil, což je u člověka, který anglicky neumí, docela výkon a je jasné, kdo od koho opisuje.

Jak to vypadá, hlásní troubové z ODS jsou z výsledku voleb a toho, že jejich taťka jim dosud komentář nedal, tak na hlavu, že už se nezmohou na nic jiného, než opisování od lidí kolem Jana Švejnara.
05. 11. 2008 | 09:04

Demosthenes napsal(a):

Díky za článek. Jen bych si dovolil poznamenat,že pokud někoho konfrontujete s výzvou kterou nečekal a na kterou není připraven, nutně to neznamená, že neuspěje. A naopak, i dobře připravený může fatálně selhat. Takže uvidíme....
05. 11. 2008 | 09:33

Pobo napsal(a):

(Dnes asi) Vzácně střízlivý článek.
05. 11. 2008 | 09:42

Pocestny napsal(a):

Podnětný článek, zábavná diskuse.

Ono je to všude stejné - ti, kteří v potu tváře své korýtko dobyli a leta ho hájili, ti se teď bojí, že staré rovnice přestávají platit.
Ti, kteří jsou ještě na vzestupné fázi své sinusoidy života, ti zase doufají, že jim nová generace otevře nové cesty.

Někoho nejistota děsí, protože je to ztráta směru, kterým se šlo několik dekád a jedna generace už v tom stačila zestárnout.

Jiný nejistotu vítá, protože minulá nejistota mu žádnou šanci nedávala.

Vždyť to známe od nás, je to to samé.

Tenká lejna nečekají jen Američany, pan autor americky míní svět=USA, my víme, že oproti "krisi" v USA to Evropa odnese daleko hůře, jako vždy a ve všem.

V každém případě je dobré, že se Američané tentokrát rozhodli většinově, odpadá pocit nelegitimity, který druhé Bushovo období provázel pro všechny, kdo trvají na tom, že president USA nemůže vzniknout na základě soudního judikátu.

Je také dobré, že se USA - opět jako první z velmocí - zbavuje generace 68, která selhala v celosvětovém měřítku v minulých měsících.

Je čas zbavit se zpolitizovaných organizátorů mas, je třeba dát prostor lidem, kteří nevylézají z partajních inkubátorů a popelnic (lokální koryta pro "zaledované talenty" jako Paroubek), naopak, pokud s sebou Obama přivádí k moci lidi nové, lidi, kteří s tím mocenským dvoutaktem Clinton/ Bush nemají nic společného, možná vidíme ten sen MLK, který se po dekádách konečně ztělesnil. Muže, který není pimprlovým maňáskem chrapounů zvyklých na tringl z obvyklých zdrojů, ale leadra ldí, kteří přinášejí jinou Ameriku, na kterou si budeme muset zvyknout.

Je to i výzva k nám, je třeba zase kopírovat, co jinde rychleji vymysleli a sehnat mezi čtyřicátníky podobnou personu, která pootočí kolem dějin jako Obama.

Je potřeba pootočit kolem i u nás, aby sprostokracie v podání Toporoubkovité generace, zastřešovaná Vrchním kuním ksichtem republiky odešla do achivů.

Ano, Amerika vyslal světu jasný vzkaz:
"Zbavte se osmašedesátníků!"
05. 11. 2008 | 09:43

Charlie napsal(a):

Při vší úctě, nepřál bych panu McCainovi, aby na stará kolena musel řešit prázdnou mísu americké ekonomiky.
Mohu se jen usmívat naivitě (i těch nejvzdělanějších), že jeden člověk v čele státu tento úkol zvládne. Barack Obama vzbudil (poněkud populisticky) velké naděje. Američané podlehli iluzi, že stačí vyměnit jednoho muže a vše bude zase OK.
Ale pokud jeho nadšení voliči nebudou pro jejich splnění ochotni něco obětovat, jednoho dne si stejně Amerika bude muset vyslechnout "mohu vám slíbit jen krev, pot a slzy".
Jsou to záležitosti systémové a velmi hluboké. Zdá se, že liberalizmus v moderním světě narazil na hranici svých možností.
Přeji novému prezidentovi USA Obamovi úspěch, protože s Amerikou padá (zatím) celý svět. Ať se to někomu líbí nebo ne.
05. 11. 2008 | 09:50

Pocestny napsal(a):

Je dobré si dnes připomenout jednu věc.

Vážení, dnes opravdu a navždy končí Studená válka. Co se stane odednes dál, to už nebude pokračování US /CCCP konfliktu, to už bude "nová kapitola dějin" vztahů mezi dvěma zeměmi.

Stejně tak, jako duo Merkel / Schroeder ukončilo epochu postnacistického Německa a dnes tu vidíme Německo plně politicky emancipované, bez Kohlova mindráku z války, bez jakýchkoliv osočení z revanše, Německo, které vstoupilo do nové éry.

I my potřebujeme překročit hranici, za kterou bude to poválečné budování konečně historií, kdy už nebude nutné podezřívat každého "humanistu" ze skladiště koster ve své almaře.

Je čas si najít člověka, který přirozeně ukončí "studenou" válku mezi námi - tím, že se svinstvy dob minulých nebude nijak spojen.

Já netrdím, že musí být smetena každá osoba toho věku, ale musí být smeteno to, co representuje to myšlenkové klišé, které si tato generace již sorok ljet táhne jako bágl s sebou.

A to je ta dualita lidu v nás - MY dobří, ONI zlí.
05. 11. 2008 | 09:58

Pocestny napsal(a):

Charlie, já se zase usmívám vám, víte proč?

Ono totiž dojde k fysické výměně celého státního aparátu, tak to v Americe chodí.

To je to ozdravné, co nám nehrozí, protože u nás hrají stejní lidé už leta mocenské "chodí Pešek okolo".

Ano, Charlie, bude to hromská změna, protože tím, že byl zvolen, přebere v lednu Obama celkovou zodpovědnost za USA, za což mu voliči poskytnou skrze ústavu totální pravomoc nad exekutivou státu.

Víte, Charlie, to není jako u nás - Topolánek a jeho podrazáci, ale to známé "all presidents men".

On není mašinfíra jako Topolánek, Paroubek, on není Vrchní kladěč květů a Nejvyšší Potřásal pravicí jako Velký Vezír, on je pilot letadla America, on je THE BOSS.
05. 11. 2008 | 10:07

Charlie napsal(a):

Pocestný,

já mám pro Vás doporučení - dejte si občas při té cestě nějaké pivčo a nezanášejte tyhle stránky svými předlouhými litániemi (úvahami se to nazvat nedá).
Jejich smysl mi již po několika větách uniká.
05. 11. 2008 | 10:19

Rejpal napsal(a):

Čeká-li lidi v USA čas omezování vlastní spotřeby, nebudou to mít lehčí ani lidé v Evropě. Patrně se už nevyplatí "žít nad poměry".

Osobně si myslím, že se konečně lidé zamyslí nad "posvátnou krávou" nedotknutelnosti pracovní doby včetně dosahovaných příjmů. Považuji za smysluplné mít menší příjmy, více klidu a volného času včetně vyšší daňové zátěže pro zlepšení veřejných činností.

Prezidentu Obamovi přeji, aby se mu podařily jeho plány na změnu USA k uspokojivějšímu životu jejich obyvatel.
05. 11. 2008 | 10:22

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Článek mi připomíná konstatování jedněch známých z Británie po jedněch volbách "volili jsme Labour party, aby museli napravit, co nám nadrobili".
05. 11. 2008 | 10:30

us resident napsal(a):

Pan Miller a Brooks jsou zoufale nervozni ,ze jejich "hrdina" a jeho spolecnost dnes historicky prohrali americke volby.Je konec
ery nenasytnosti a unethical vedeni.Proto dnes Republikani prohrali ,obcane USA vyzaduji budoucnost ze zmensenym prebytkem a zvyseny humanismus.
"Chytri mladi americane" zvolili senatora Obamu protoze jasne rozpoznali nedostatky a bremena stvorene svymi rodici a prarodici. Nemusi na to clovek byt "levicove" orientovany aby okamzite rozeznal ze Bush cislo jedna toho hodne zvoral,Clinton ekonomii a svetovy nazor z hluboke diry vytahl,jen aby Bush cislo dve (spis cislo nula co se tyce IQ) to do te diry nadherne kopl.Nechava novou generaci z dvema prisernymi valkami,ekonomii totalne zkrachovanou a historicky deficit.
Cili na zaver je clanek pana Brookse a i vas preklad pouze posledni zoufaly vykrik totalniho fiaska.
Nastesti zitra je novy den na ktery jsme zde vsichni cekali,i ti z nas kteri vubec nejsme "nalevo" ale pouze ne totalni moronove.Bude to cesta dlouha a tezka,protoze jste toho tady hodne zblbli.Aspon jedna vec je jasna ze ten typicky rasismus ktery vetsina ceskych a slovenskych imigrantu sebou privezli v kufrech pred mnoha generacemi mozna uz konecne nebude to za co jsem se vzdy tolik stydela.Bylo by mnohem lepsi kdyby pan Miller prekladal inteligentni clanky misto konzervativnich propagand.Moc do leva ani do prava neni zdrave.Jak to ta nase mlada generace dnes dokazala.
05. 11. 2008 | 10:38

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Před měsícem jsem četl komentář od spisovatele Fredericka Forsytha. Má velkou rubriku v Daily Express.
Napsal, že volání po Změně, je hezké a voličsky přitažlivé, ale nikdo neřekne pořádně, JAKOU změnu chce udělat.

Na to zbývá jen jediné. Staré rytířské heslo:

Čekej! Uvidíš!
05. 11. 2008 | 11:01

ivanT napsal(a):

Souhlasim s "us resident". Dodal bych, ze v 'prednich komentarich' v USA je nazor, ze McCain by byl lepsi v naproste mensine.

Nejen komentatori, ale i nekteri predni republikansti politikove jako Powell podporili Obamu. A ne jen proto, ze slibuje zmenu (nakonec zmenu sliboval i McCain), ale protoze je inteligentni, vzdelany, mlady, schopny manager (jak prokazala jeho volebni kampan, ve srovnani s fiaskem kampane McCainovy), atd.

Jeho ukol bude velmi tezky a pochybuji, ze muze splnit vse co slibil, ale McCain by musel resit stejne problemy a pokusit se splnit podobne sliby a navic nebylo vubec vyloucene, ze reseni by pripadlo pani Palin.

Preji Obamovi uspech v zajmu USA a celeho sveta.
05. 11. 2008 | 13:08

jepice napsal(a):

Ludvík Vaculík kdysi ve svém pamfletu zvaném Dva tisíce slov napsal: Toto jaro právě skončilo a už se nevrátí. V zimě se všecko dovíme.
Nuže, pro Američany skončil tento podzim a už se nevrátí. Dozvědí se všecko /skoro všecko/ v příštím roce a zbytek v tom následujícím.
05. 11. 2008 | 13:16

jogín napsal(a):

Obamův problém bude nahradit ekonomiku založenou na ziscích z papírů bank ekonomikou postavenou na reálné produkci. Otázka je, nakolik tomu sám rozumí a co mu bude povoleno. Moc státu se zmenšila a moc bankéřů vzrostla.
05. 11. 2008 | 14:13

Líný černý pes napsal(a):

to jogín :
Jak je mi známa US Ústava, není president oprávněn k takovému kroku z moci úřední. A že by se mu podařilo bankéře a brookery přesvědčit???
05. 11. 2008 | 16:19

vlk napsal(a):

Pavouk

Paulczynského, jestli jde o toho z Brna, pamatuji z diskusního fora ODS. A jakkoliv jsme každý stáli na opačné straně a leckdy hodně tvrdě, pokládám jej osobně dost za frajera. v dobrém slova smyslu. J e to sice už asi deset let, lidi s e mění a s věkem ne k lepšímu.
Ale jako jednoduchého kopíráka si jej nepředstavuji ani dnes.

A pokud ano, nebylo by to poprvé, co si někdo odtud z Aktuálně cosi půjčil, nez uvedení zdroje. Byl by v docela slušné společnosti.

BL
Budu doufat, že nemáte pravdu a jde jen o bonmot.
Jinak s e velmi bavím tvrzením , že generaqce poválečných dětí selhala. Nejsme si toho nijak vědom. a to si dávám pozor, abych viděl hodně realisticky.
Mimo jiné zvládla rozbití komunistického bloku, dosta se na měsíc, výrazně prodloužit lidský život. A nejen tohle. Ale i kdyby JEN tohle, docel a v klidu půjdem do důchodu a budeme doufat , že generace našich dětí to dokáže alespoň udržet.
05. 11. 2008 | 18:01

Piži napsal(a):

Ona generace po baby boomers se jmenuje Generace X.
http://en.wikipedia.org/wik...
Je tam celý přehled těchto názvů amerických generací.

Co se týče překonání rasismu, nejásal bych předčasně. Díky tomu, že Obama zdědil ekonomickou krizi, možná bude výsledkem diskreditace černochů jako prezidentů. Za pár let se objeví hlasy, zkusili jsme to s černochem a podívejte jak to dopadlo. Nezaměstnanost stoupla, inflace, atd... Dokonce jsem slyšel hlasy, že to je celé schválně. Že Obama "byl nastrčen" aby zdiskreditoval tyhle MLK ideály. Vznikne podvědomé spojení černochů a současných sentimentálních volebních nálad plných slz dojetí s následnou krizí. Když pak někdy v budoucnu přijde další I have dream, budou se ozývat hlasy, vzpomeňte jako to dopadlo minule, když jsme brečeli dojetím při volbách... krize...
Nemyslím, že obama do toho jde s tím, že jeho cílem je tahle dikreditace. Jen se bojím, že k tomu dojde, protože krize přijde bez ohledu na prezidenta. Bežný člověk ale bude přesvědčen, že přišla kvůli prezidentovi.
06. 11. 2008 | 11:35

RM napsal(a):

Piži:

Baby boomers NENÍ "generace X".

Jsou od sebe vzdálené (alespoň) jednu, řekl bych de facto dvě generace. Baby boomers jsou poválečné silné ročníky, v těchto letech skoro začínající odcházet do penze. V USA je nejnižší věk nároku na penzi 62 let, pro muže i ženy, ale se sníženou penzí státního penzijního pojištění. Nárok na plnou penzi je, zase jak pro muže, tak pro ženy, až od 65 let. Takže baby boomers sotva začínají systém penzijního pojištění zatěžovat.

Wikipedie popisuje "generaci X" takto:

Generation X is a term used to describe the generation of people born between the approximate years of 1965 to 1980,[1][2] or 1968 to 1979,[3] depending on the source. The term has been used in demography, the social sciences, and marketing, though it is most often used in popular culture.

In Boom, Bust and Echo, author David Foot defines Generation X more narrowly, as those born 1960 - 1966 in Canada and 1958 - 1964 in the US (post birth-peak Boomers). Foot distinguishes Gen Xers from those born 1967 - 1979--the 'Baby Bust' generation. He notes that the latter faced many of the same problems as Generation Xers but, because they were younger and there were fewer of them, they were better positioned for job opportunities when the economy improved and they faced reduced peer-group competition.
07. 11. 2008 | 14:45

Poptropica napsal(a):

thanks you very much
14. 02. 2010 | 22:02

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting ,i like it thanks you very much for youf information
06. 03. 2010 | 05:26

carpinteyroeod napsal(a):

锘縑olet 5: Williams se rend sur et abavailable Joyce withinside la quatri猫me. Couper 6: brillant rencontres Description de blog de Doubledays pour atteindre Jose Ma <a href=http://sboclub.net/wp-content/index.php?longchamp-le-pliage-travel-bags-in-green-longchamp-longchamp-tote-sale-p-27292.html>longchamp le pliage travel bags in green longchamp longchamp tote sale p 27292 </a> rmolejos inclus dans un tr猫s sixi猫me. Couper 7: Cody Gunter de Doubledays personnes seules 脿 payer les fonds dans le sixi猫me.

Alors que vous 锚tes une longueur d'avance sur tout le monde si vous effectuez. Les fabricants comme mentorat noir fait Timberland sont sortis avec quelques chasseurs impressionnantes qui peuvent durer une utilisation de quelques ann茅es prendre en compte votre 'Macho' Bonne r茅putation. Ils ont bonne mine avec deux pantalons qui a un tt-t mat茅riau coton de d茅part, et sera 茅galement la jalousie d'un homme dans <a href=http://www.eikeharant.de/wp-blog.php?sac-longchamp-brodeacute-c-10.html?zenid=6fc22439f987ddbc162018ab5908b029>sac longchamp brodeacute c 10 </a> la r茅gion,

partir de maintenant voir l'ourlet. Faites-vous de quelle mani猫re dans la vos chaussures vous ne pouvez pas 锚tre c <a href=http://www.eikeharant.de/wp-blog.php?longchamp-glandulifera-sac-de-voyage-reine-bleu-p-58.html?zenid=84c83d77026c69fc6e24346bf7606ce3>longchamp glandulifera sac de voyage reine bleu p 58 </a> onscient de la couture 脿 la base de vraiment la seule? D茅licatement les deux couvre-chaussures pas vraiment en fait cousu Goodyear, Simplement la chaussure mentorat 茅carlate est consid茅r茅 comme. Le rouge chaussures couleur de mentorat est connu pour sa semelle de serviette, Et aussi le rejoint pas <a href=http://ptgroup.com.vn/wp-content/index.php?index.php>website</a> ser par votre welt, entre la semelle interm茅diaire, Et apr猫s la semelle Vibram christy sera <a href=http://ptgroup.com.vn/wp-content/index.php?cart.php?add&amp;id_product=157&amp;token=8dc0b121eeeba9d2a8960547954bf879>cart</a> riv茅 脿 ce particulier.

Que vous 锚tes employ茅 par un march茅 de fabrication, Allez les messages de l'appareil tout le temps, ou peut-锚tre une autre un des fournisseurs de conception d'am茅nagement paysager, Les chaussures de chaussure en particulier que vous choisissez pour la position peut avoir un impact parce consolation, la g茅n茅ration, la pratique pourtant s没r. Depuis plusieurs messieurs pneu maker usage galoches g茅n茅ralement forte, mettre la protection, et un minimum de bien d茅fendre, Pr茅f茅rences est en fait un r猫glement sur l'茅l茅ment dans le choix de carri猫re aa chaussures. Mais il ya beaucoup plus 脿 croire, m锚me grande,<a href=http://onlineedewageningen.nl/wp-blog.php?authentique-longchamp-tour-eiffel-sac-red-light-p-33.html>http://onlineedewageningen.nl/wp-blog.php?authentique-longchamp-tour-eiffel-sac-red-light-p-33.html</a>
<a href=http://vkdynamic.com/wp-blog.php?sac-a-dos-longchamp-vert-classique-pas-cher-54.html>http://vkdynamic.com/wp-blog.php?sac-a-dos-longchamp-vert-classique-pas-cher-54.html</a>
<a href=http://www.krtenovice.cz/wp-content/index.php?cart.php?add&amp;id_product=16&amp;token=04315bba81406cc37fbac06b110db56b>http://www.krtenovice.cz/wp-content/index.php?cart.php?add&amp;id_product=16&amp;token=04315bba81406cc37fbac06b110db56b</a>
<a href=http://geniestudy.com/wp-content/index.php?longchamp-pas-cher-grande-poecircle-achats-vietnamienne-style-p-141.html?zenid=84c83d77026c69fc6e24346bf7606ce3>http://geniestudy.com/wp-content/index.php?longchamp-pas-cher-grande-poecircle-achats-vietnamienne-style-p-141.html?zenid=84c83d77026c69fc6e24346bf7606ce3</a>
<a href=http://suachuadieuhoahaiduong.com/wp-content/index.php?longchamp-pliage-medium-tote-gris-sacs-p-87.html>http://suachuadieuhoahaiduong.com/wp-content/index.php?longchamp-pliage-medium-tote-gris-sacs-p-87.html</a>
26. 08. 2014 | 05:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy