Brzezinski a Obama - Hagel nebo Clintonová novým MZV USA - Obama a ČR

06. 11. 2008 | 23:18
Přečteno 5903 krát


Před více než rokem kandidát Obama na poradě u "Zbiga" Brzezinského

Téměř před rokem a půl, v červenci 2007, kdy naděje vyhrát demokratické primárky, kde Hillary Clintonová (navíc s pomocí svého manžela, stále populárního a efektivního politika), jednoznačně dominovala, natožpak dobýt Bílý dům, byly víceméně teoretické, Barack Obama navštívil našeho známého doyena americké geopolitiky, Zbigniewa Brzezinského (jehož manželka Emilie je blízkou příbuznou prezidenta Beneše), aby ho požádal o radu. Přitom mu nešlo o běžné volební slogany a postoje, už tehdy přemýšlel v mnohem širším rámci.

“Čeho by měl v zahraniční politice, během prvních dvanácti měsíců v úřadě, nový prezident dosáhnout, tedy co by se mu už později asi nepodařilo prosadit,” chtěl vědět Obama. Jak by měl nový prezident reorganizovat svůj tým národní bezpečnosti tak, aby to lépe odpovídalo problematice 21. století? Udělal na zkušeného a stále velice uznávaného, letos v březnu v předměstí Washingtonu své - již 80. - narozeniny slavícího profesora Brzezinského velice dobrý dojem a proto se i on stal Obamovým poradcem.

Po úterním volebním vítězství musí nově zvolený prezident a jeho poradci o všech globálních otázkách přemýšlet už naplno. Z komunikace s lidmi, kteří se v Obamově týmů zabývají zahraniční politikou se potvrzují některé obrysy toho, jak bude v této oblasti pravděpodobně postupovat.

Bude si Obama vybírat členy svého kabinetu z obou politických stran?

Obama chce nejdříve vybrat klíčové lidi do svého zahraničně-politického týmu a pak se podrobněji zabývat konkrétními iniciativami. Podstatnou charakteristikou je důraz na “bipartisan tým”, tedy vládní kabinet se zástupci obou politických stran. Závažnost úkolů, které před novým prezidentem i USA stojí, si nepochybně vyžaduje co nejširší politickou a veřejnou podporu.

Proslýchá se, že by Obama měl za ministry jmenovat nějaké prominentní republikány. Uvádí se třeba jméno senátora z Indiany, Richarda Lugara, který je pragmatický, ne nadměrně ideologický, dlouholetý “specialista” na zahraniční politiku. Jeho tradičním předmětem zájmu je evropská politika a to už od doby, když Evropa byla ještě pod hrozbou Varšavské smlouvy a SSSR. Po desetiletí byl senátor Lugar buď šéfem senátního výboru pro zahraniční záležitosti, nebo, když Republikáni byli v Senátu v menšině, jeho “ranking member”, tedy služebně seniorem za svojí stranu. Měl sem, hlavně po většinu 90. let, měl možnost, navíc ke sledování jeho politiky před tím i poté, se s ním více než několikrát setkat, pracovat s lidmi v jeho kanceláři nebo v uvedeném výboru (nejen kolem rozšíření NATO), ale mám dojem, že je, ve věku 76ti let, přece jen trošku za svým zenitem.

Senátoři Charles “Chuck” Hagel nebo Hillary Clintonová novým ministrem zahraničních věcí USA?

Proto bych spíše uvítal jmenování ministrem zahraničních věcí jiného umírněného republikána, Charlese “Chuck” Hagela, 62-letého senátora z Nebrasky. Kdykoliv jsem ho slyšel nebo viděl vystupovat, četl si jeho projevy, byly mě většinou velice sympatické, republikánské, rozhodně ale nedogmatické, realistické a smysluplné. Pocházejíc z Nebrasky, kde je mimochodem také tradičně silné zastoupení české diaspory, Chuck Hagel má německo-polský původ a hlavně, zejména na amerického politika, dobrý přehled a řekl bych zodpovědný a rozumný výklad a přístup k prioritám zahraniční politiky.

To, že byl po léta nejednou velice a veřejně kritický vůči výkonu Bushovy administrativy - hlavně stran válka v Iráku - odpovídalo stavu věcí. Z mnoha konkrétních situací lze třeba citovat jeho výrok z listopadu 2007, kdy vyhodnotil Bushův kabinet jako “nejhorší za posledních 40 let, pokud se týká schopností, politiky, schopnosti budovat konsensus – nejhorší skoro v každé oblasti”. A když jindy řekl: “Musím říct, že toto je jedna z nejvíce arogantních, nekompetentních administrativ, kterou jsem kdy viděl nebo o které jsem kdy četl,” tak mnoho přízně ve stále se tenčících kruzích příznivců prezidenta Bushe také nezískal.

Hagel, který má, coby veterán Vietnamské války – tuším čtyři – vysoká vojenská vyznamenání, je díky svým názorům a postojům respektován. A když po léta označuje invazi Iráku za “nový Vietnam”, ve veřejnosti jeho názor rezonuje. V minulém roce dokonce zvažoval ucházet se, hlavně kvůli zahraniční politice, o místo kandidáta na viceprezidenta na kandidátce Demokratů. Každopádně je charakterní, kvalifikovaný, problematiky znalý kandidát. (více o něm zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Chuck_Hagel)

Hillary v Obamově kabinetu?

Jedním z „horkých“ kandidátů na místo v Obamově kabinetu je údajně i Hillary Clintonová, což je považováno za další z indikací snah zvoleného prezidenta, že si uvědomuje, že závažnost úkolů, který jeho administrativu a zemi čekají si, mimo jiné vyžaduje co nejširší podporu a participaci.

Pokud by Clintonová byla Obamou nominována, “wetting”, tedy jakási lustrace, vyšetřování potenciálních problémů, “kostlivců ve skříni” a střetů zájmů, by nemělo být v jejím případě problém, protože je, hlavně díky politické kariéře svého manžela, rozhodně jedním z nejvíce a skutečně hloubkově prověřovanou osobou v celých USA.

Jediným, zato potenciálně nemalým problémem, je více než 100 miliónů dolarů v honorářích, které její velice pilný manžel po opuštění Bílého domu vydělal (přijímat jakékoliv honoráře a odměny za vystoupení je, nejen v USA, na rozdíl od ČR, zejména pro vysoké ústavní představitele, v době vykonávání daného úřadu, striktně nezákonné). Milióny - v úhrnu i nějaká desítka miliónů – dolarů honorářů Billa Clintona navíc pochází ze zemí Blízkého Východu.

A pak Clintonova nadace (William Jefferson Clinton Foundation), která na své, hlavně na Afriku orientované programy, jako je boj s nakažlivými nemocemi byla schopná sehnat několik set miliónů dolarů, údajně dostala příspěvky i od vlád, včetně zemí Blízkého Východu. Nicméně se zdá, že Clintonovi jsou nakloněni přijmutí nějakého prestižního místa v kabinetu Obamy a Bill Clinton se údajně vyjádřil, že bude na prověřování těchto věcí s Obamovým týmem spolupracovat.

Takže post MZV USA, podle ústavy tuším 4. nejvyšší ústavní post (po prezidentovi, viceprezidentovi a pak předsedovi Sněmovny reprezentantů Kongresu) může být, již potřetí, navíc zasebou, obsazen ženou.
Madeline Albrightová, která se, jako první v dějinách USA, dostala do jedné z nejvyšších čtyř ústavních pozic, zřejmě ukázala cestu.

(Poznámka: Nancy Pellosiová je od ledna minulého roku předsedkyní Sněmovny reprezentantů, takže by eventuelní MZV USA, Hillary Clintonová byla jen o stupínek níže a v USA by „číslo 3“ a „číslo 4“ byly ženy. Pokud se ale šance,aby MZV USA byl, byť na okamžik, nejvyšším ústavním činitelem země týká, ta není veliká. Naposledy, vlastně jen na několik minut, se to stalo MZV Al Haigovi, kdy po atentátu na prezidenta Reagana v Bílém domě jako, jako člověk na pravém místě, navíc zkušený voják, mj. bývalý vrchní velitel NATO, operativně a ve snaze zklidnit pochopitelný rozruch po zprávě, že se leader of the free world stal obětí atentátu - a viceprezident a předseda Sněmovny reprezentantů nebyli okamžitě po ruce - novinářům a světu sdělil: „I am in charge here“. Později za to sklidil, myslím většinou nezaslouženě, různou kritiku, ale to by bylo na jiné povídání.)


Svět právem očekává (někdy větší jindy menší) změnu k lepšímu

Coby bývalý „asistující profesor“ práva, Obama – jako jiný právník a vysoce inteligentní osobnost, Clinton – preferuje vyslechnout si širší paletu názorů před tím, než se pro jedno řešení rozhodne. Tento styl, rychlá, komplexní analýza a nacházení rozumného konsensu, zdá se být také vítanou a užitečnou změnou k lepšímu, pokud se americké (zahraniční) politiky týká.

Během přechodného období (od voleb 6.11. do inaugurace, 20.1. 2009) se Obamův tým nechce nijak plést do rozhodování Bushova kabinetu a údajně chce zabránit tomu, aby zahraničí mělo dojem, že ve zbývajícím čase už může Bushe ignorovat. Otázkou je, do jaké míry se to podaří, a navíc víme, že většina regiónů světa má pro nového amerického prezidenta nachystány své vlastní podněty.

Topolánek a Klaus spojili své gratulace Obamovi s jeho pozváním

V tomto ohledu je, myslím, třeba jednoznačně kladně kvitovat to, že jak Mirek Topolánek, v roli premiéra a budoucího předsedajícího v Radě Evropské Unie, tak hlava státu, Václav Klaus, neotáleli a k protokolárnímu blahopřání Barackovi Obamovi k vítězství ve volbách hned připojili svá pozvání k návštěvě ČR.

Je to dobrý počinek, ikdyž se asi nedá předpokládat, že se za své návštěvy Obama nechá přesvědčit, že pokud se ekonomie a výkladu příčin a poučení z probíhající finanční a tak či onak i hospodářské krize nebo “jen” zpomalení týká, interpretace věcí, třeba profesorem ekonomie Stiglitzem, nositelem Nobelovy ceny, dostatečně dobře nesedí.

Nicméně doufám a věřím, že Obama v uvažovaném termínu, ještě předtím, než mu uplyne pověstných 100 dní “hájení”, k nám zavítá a že to bude produktivní příležitost ke smysluplnému dialogu a novému počátku pilného hledání efektivnější transatlantické komunikace a synergického snažení se.

ČR, navíc předsedající země v Radě EU a Obamova “smršť iniciativ”

Píšu o tom už několik měsíců, neboť mám dojem, že je podstatné i velice pravděpodobné, že z nového Bílého domu přijde “smršť iniciativ,” na které by měly - svět, Evropa a tedy i ČR - vhodným způsobem reagovat a být na ně připraveny.

Platí to zejména v případě Obamova vítězství, protože jeho tým je zjevně ještě pilnější a produktivnější (a to zdaleka nejen v tom, že byl schopen generovat neskutečných 600 miliónů dolarů podpory jeho volební kampaně, trojnásobek dosavadního rekordu) než velice pilný a na politické iniciativy produktivní týmy Billa Clintona. Navíc Obama, pravděpodobně ještě více než Clinton, může být ve svém aktivním nebo i aktivistickém přístupu k věcem i ve svých iniciativách nesnadno uchopitelný, také proto, že nemusí vždy představovat to, co svět od USA tradičně očekává.

Jako předsednická země v Radě EU bude tedy Česká republika mít, jak ve svých vlastních iniciativách, tak i v reakci na podněty z aktivního Obamova Bílého domu a z Demokraty kontrolovaného Senátu USA, dostatek jedinečných příležitostí a úkolů, nejednou disproporčně svému geopolitickému významu, průběh dění v té které míře ovlivňovat nebo mu dát svůj “punc”.

Stran očekávané “smršti iniciativ” z Washingtonu to také znamená mít, v maximální možné a rozumné míře, tým skutečně kvalifikovaných, jak české, tak evropské a hlavně také americké reálie a politický kontext důvěrně znalých odborníků, kteří už teď budou pilovat relevantní analýzy i “what if” scénáře. Pracovat, kvalifikovaně a s nasazením, na podnětech, které reprezentují jak primární zájmy naší republiky, tak Evropu, kterou chceme mít. Už nyní stejně proaklivně komunikovat, konzultovat s partnery a se členskými státy EU, akceptovat jejich smysluplné podněty a hlavně zase budovat efektivní aliance a připravovat rozumný konsensus. Chtěl bych věřit, že zmíněná, bezprostřední iniciativa s pozváním Obamy, je příslibem právě proaktivního a všestranně kvalifikovaného celkového přístupu.

Přitom je, nejen s ohledem na výsledky jak našich voleb minulého měsíce, tak i prezidentských voleb a voleb do Kongresu USA, stejně jako na evidentní posun nálad veřejnosti, kdy, zvláště na Západě a zejména v USA, je pocit ohrožení životního standardu i jistot velice reálný a hmatatelný, patrné, že minimálně do jistého překlenutí současné recese, bude spíše nasloucháno tomu, jak její dopady řešit, než si dávat třeba i dobře míněné ideologické lekce.

Demokraty kontrolovaný Bílý dům i Senát a radar v Brdech

Psal jsem o tom již skoro před 2 lety, že ať bude novým prezidentem Demokrat nebo Republikán, jakákoliv osobnost, nesdílím třeba v minulosti panem Dienstbierem komunikovaný názor, že se pozice nové vlády USA ve věci radaru nějak zásadně změní, nebo že na projekt Kongres nakonec “nebude mít peníze”.

Momentálně si stále nedokážu představit, že by se také Rusko s USA dohodly tak dobře, že by se strategické interpretace věcí Pentagonem a USA, všemi zeměmi, kterých se projekt týká, změnily natolik, že by se plánovaný systém protiraketové obrany zrušil nebo významně časově odložil. Ostatně jakmile se rozeběhl volební souboj McCain-Obama, Obama dal radaru svoji podporu.

Je také otázkou, jaké incentivy by třeba Rusko a ČLR vzhledem k nové vládě v USA a její politice mohly mít, aby, spolu s EU, mohly efektivně působit na Irán, aby se tak či onak nebrojil proti USA, nepodporoval militantní islamisty, atd.

S Obamou spojované naděje v muslimském světě

Euforie a s ní spojené naděje muslimského světa, Blízkého Východu, dokonce i Iráčanů, na dramatické a okamžité opuštění a vyklizení pozic Spojenými státy, jsou – pochopitelně – nejednou nerealistické. Nicméně nejen tato část světa jakékoliv naděje potřebuje a je realistické očekávat nezanedbatelnou změnu v tónu a řekl bych i v sofistikovanějším přístupu nové americké vlády k této části světa.

Rozhodně bude zajímavé sledovat úsilí tohoto amerického prezidenta o posun věcí v izraelsko-palestinských vztazích. Doufám, že syn muslima, pak adoptivní dítě nevlastního otce-muslima, člověk, který sám strávil v největší muslimské zemi léta svého života (a jehož matka pak většinu jejího života), bude při jednání s Palestinci a s arabskými zeměmi mít dostatek jejich důvěry k tomu, aby bylo dosaženo tolik potřebného pokroku,

Rusko, ČLR i americké deficity

Více skutečného oboustranného ohledu a korektního partnerství mezi USA a Ruskem (nafta a přírodní zdroje se dlouhodobě budou spíše zdražovat a Rusko slábnout nehodlá a nebude) bych řekl také s Obamou do jisté míry přijde. Ikdyž Putinovi nemusí tak okatě, jako GW, říkat “Dear Vladimír”.

Stran Číny, největšího věřitele (a investora do dluhopisů a akcií) USA: Na rozdíl od tvrzení Milena Friedmana atd. se už doopravdy zdá, že není pravdou, že nekonečně se opakující obrovské obchodní a rozpočtové deficity (díky zestátnění a sanacím finančních institucí teď i zdvojnásobené), tisíce miliard spotřebitelských úvěrů a hypoték financovaných ČLR nebo zahraničními investory, “nevadí”.

Alespoň trošku změnit americký návyk spoléhání se na rezervní měnu a na to, že svět “musí” nespočetné tisíce miliard dolarů přijímat, mít jich bilionové zásoby na nákup nafty, surovin a mezinárodní obchod, považuji za zdaleka nejnáročnější a popravdě řečeno za neřešitelný, dlouhodobý úkol. Nejen tohoto prezidenta, ale USA jako takových. Bez víceméně vyrovnaných rozpočtu a vyrovnané obchodní bilance ale jakákoliv reálná prosperita (zejména bez pomoci rezervní měny) nakonec nemůže dlouhodobě existovat.

Než prezident USA, Barack Hussein Obama přijede, jak doufáme, před dubnovými oslavami 60. výročí založení NATO ve Štrasburku a v Kehlu, do Prahy, plno lidí, na obou stranách Atlantiku i jinde ve světě, se bude snažit nastartovat poněkud úspěšnější vývoj a směřování věcí. Je pro nás nemalou výzvou i velkou příležitostí, že předsedající zemí v Radě EU bude právě naše republika. Přitom i pragmatik musí uznat, že bychom se, nejen v itineráři Bílého domu i v dění Evropy, bez tohoto předsednictví, jenom jako suverénní stát, současné a nadcházející pozornosti a příležitostem netěšili. Takže, s chutí do toho.


***

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Povzbudivý článek, ale nepřináší žádné konkretní náměty.Jenom chuť nestačí.
06. 11. 2008 | 23:36

kacir napsal(a):

moc dlouhý Bobe
06. 11. 2008 | 23:40

sasa napsal(a):

Pane Millere, nikdo nemuze zmenit svet pres noc. Naposledy se o to pokusil Lenin a jak to dopadlo. Bude dobre, kdyz se Obamovi podari zabranit horke valce s Iranem a studene s Ruskem. Jak by dokazal rozpumpovat ekonomiku USA? To by musel americany presvedcit chtit pracovat za min penez nez jsou zvykli. Bohatym sebrat cast majetku a hlavne zpruhlednit svetove financni toky.
07. 11. 2008 | 00:26

Pavel napsal(a):

Můj názor je ten že bude podporovat Obama soc. slabší obyvatelstvo nějakýma dávkama. Plno lidí tam má problémy se splácením hypoték a to jsou i jeho voliči. Dál si myslím že bude podporovat osydlování USA lidmi hlavě z latinské ameriky , protože ty mu mohou pomoci ke zvolení do dalšího funkčního období.Sám jsem osobně zvědav jak bude vypadat pod vládou prvního "barevného" prezidenta USA za čtyři roky a to hlavně proto že podobnou situaci zažijeme v příštích desetiletích postupně velmi pravděpodobně i v Evropě.Dle mého názoru se jedná o novou epochu v hitorii USA a jen jen otázka zda se z Ameriky stane průměrný stát nebo je to opravdu o systému který je zakovetven v Ústvě od prvních zakladatelů a bude to fungovat nezávisle na vlivu rasy.
07. 11. 2008 | 00:44

petr napsal(a):

dopadne to trochu rasismem,moc se mu toho nepovede, spíše se bílí ,,udělají víc pro sebe,, budou se cítit ohrožený. V zahraniční politice bych velké kamarádění nečekal,budou chtít být dominantnější.třeba má parta v zakulisí chuť uskutečnit programy z 90tých let,investovat do vědy a výzkumu ,zbavit se závislosti na světě a udělat si ameriku pro sebe .
07. 11. 2008 | 01:07

Komančov 008 napsal(a):

Pan Miler to co tady píšete není to nahodou takovy trochu chypis trend.Bombasticke najivní kolik to vlastně vybral na volební kampanˇ .Nejste takovy maly Dupček nahodou .Ja od 68 se snažim sledovat politiku sem tam není pořad na to čas.Ja myslim pozorně jsem sledoval za komančskeho protektoratu aspon všechny radia bohužel umim jen česky takže někdy kdyš se něco dělo taky v češtině jak se řikalo i redio jerevan.Taky se tady nosilo pod vanočni strom republiky dokonce lide davali i zlato penize a jak to dopadlo v tom nebude jina ani amerika jsme přece jen lidi.Nejhorší administrativa všecko prostě nejhorší bylo za Buše a schuti do toho a bude vše nejlepší nejste nahodou takovy novodoby Marxista,idealista.Saša to napsal vystižně,aby nahodou zase neupadly někomo vajgl s pusy a nebuchla aurora...........
07. 11. 2008 | 05:23

Komančov 008 napsal(a):

A vite co těm lidem zbylo po 68 oči pro plač a indulona tak si dam asi k snídani česnekovu .Vaše jmeno si člověk ani nemusi pamatovat takovych jsou moliony jste dobra reklama do budoucna pro pravicove politiky.
07. 11. 2008 | 06:14

Ládik napsal(a):

Článek mě podnítil k úvaze "bližší košile, než kabát". Půjdu si koupit do Polska novou zimní bundu za 30 korun.
07. 11. 2008 | 06:49

Komančov 008 napsal(a):

Ty vole Ladíku ja zapomněl a namazal si hlavu česnekovu indulonu to se za mnu ani koza v polsku neotočí na toš nějaka ženska.Ktera indulona to přehluší asi cibolova rychle si du namazat nohy.
07. 11. 2008 | 07:19

grőssling napsal(a):

No ano, máme šanci. Jenže ten tým povede člověk s dvěma diplomy ze dvou elitních škol.
Koho můžeme posadit na druhou stranu stolu ?
Důležité slovo konsenzus, kdo to u nás umí ?
On by asi i exhiba Sarko byl trpajzlík.
Vypadá to opravdu na konec starých časů, burani postupně odcházejí do neúspěšna, ale nově myslící lidi alespoň u nás nevidět.
07. 11. 2008 | 08:15

Charlie napsal(a):

sasa

souhlas
až opadne Obamomanie (tak jako Putinomanie, Klausomanie, Havlomanie...) nastane obyčejný den.
Přízeň davu je vrtkavá a dokáže se rychle změnit ve fanatickou nenávist.
Ta pak brání věcnému a střízlivému posouzení skutečného stavu věcí, mozností, východisek..
07. 11. 2008 | 09:19

jogín napsal(a):

Ono nejde jen o Obamovu taktiku, ale především o strategii. Jedna věc je vycouvat z nadměrně agresivní politiky USA, druhá je dát do pořádku hospodářství. Pokusy udržet zásobení USA energií pomocí ovládnutí zdrojů ropy vycházejí zatraceně draho a dlouhodobě stejně ropa energeticky nestačí- jsou třeba investice do nevyužívaných technologií jako jádro a syntetický benzin. Druhý centrální problém je přebujelost finančního sektoru, který upřednostňuje spekulace před produkcí, vyrábí nestabilitu a odsává peníze i z kapes průměrných Američanů. Nadšení nad Obamou je sice pochopitelné, jako informovaný optimista ale neočekávám, že se mu podaří docílit o moc víc než kosmetické úpravy.
07. 11. 2008 | 10:03

jarpor napsal(a):

sasa

Není k Vašemu co dodat. Souhlas.

Hezký den
07. 11. 2008 | 10:44

RUMCAJS napsal(a):

dtto sasa.
07. 11. 2008 | 11:51

PU napsal(a):

Zajímavý a bezpochyby poučený text! Se znalostmi amerických reálií.Těmi mnoho komentátorů neoplývá. Prosím ale, pište kratší věty, nepoužívejte tolik vsuvek a pozor na banální češtinářské chyby! Strávit se například píše se s a nikoli se z.... Text je potom srozumitelnější.
07. 11. 2008 | 12:09

RUMCAJS napsal(a):

Já bych podepsal i PU.(Kromě pravopisu)
Souvětí jsou příliš rozvětvená a člověk se v tom ztrácí.Chybí tomu hladkost a jednoduchost jako třeba u KVS.
07. 11. 2008 | 12:40

Charlie napsal(a):

ten Komančov 008 -:))

.....jak to dopadlo v tom nebude jina ani amerika jsme přece jen lidi.Nejhorší administrativa všecko prostě nejhorší bylo za Buše a schuti do toho a bude vše nejlepší nejste nahodou takovy novodoby Marxista,idealista.Saša to napsal vystižně,aby nahodou zase neupadly někomo vajgl s pusy a nebuchla aurora...........
07.11.2008 05:23:50
07. 11. 2008 | 13:01

Skogen napsal(a):

Po Sarkozym svět dostává dalšího politika, který boří zaběhané hranice. Ani Sarkozy nesestavil vládu jen ze svých tradičních politických přívrženců a umožnil tak vznik široké diskuse, konsensu, řešení společných problémů. Obama jde stejnou cestou - mimo ideologické zákopy jedinou možnou. Americká politická scéna je však pod silným tlakem vlivných zájmových skupin z komerčního sektoru, těžko říct, nakolik může nový mladý sebevědomý a vzdělaný prezident zápasit s jejich zájmy. Nejsou totiž slučitelné s "akademickými" trendy, které Obama reprezentuje, těm šel na ruku Bush, jenž o vlivných elitách z business sféry s oblibou říkal, že nejsou špičkou pyramidy, nýbrž jeho základnou. Nicméně výše sponzorských darů ve prospěch jeho kampaně i tak naznačuje optimistický fakt, že starým oportunistickým pořádkům by mohlo odzvonit. Zemře-li však Obama, zemře i taková naděje. Trio Obama - Sarkozy - Merkelová je vskutku impozantní.
07. 11. 2008 | 17:13

vlk napsal(a):

PAne Millere
nejsem expert na americké reálie. Ale váš rozbor považuji za rozhodně dobrý.
Obama je v nelehké pozici . Vzbudil neobyčejná očekávání. A nebude snadné , ne jim dostát, ale splnit alespoň část z nich.
Být na jeho místě, děsila by me například většina, kterou získal u černošského elektorátu -95%. Troufnu si říci , že drtivá většina těchto voličů házel a svůj hla s s vidinou nějakého - bratr nám pomůže! A to tohle očekávání ´je vražedné. ono to totž nejde. Obama má co dělat s gigantickou krizí. A i kdyby se mu povedl zázrak - dokázal během 4 let vrátit spojené státy do s tavu před krizí a to jak ekonomicky , tak fiskálně, pak bratři a sestry budou tvrdě zklamáni.
Totéž bílí prvovoliči.A velmi pravděpodobně Hispánci. Zde všude se hlasovalo pro Obamu.

Zajímavá je pasáž, kde píšete o vztahu US voleb k České republice. Ano, máte pravdu. Pro nás je souběh instalace nového US prezidenta s naším předsednictvím obrovskou příležitostí. Příležitostí s e zviditenit, příležitostí se důkladně představit světu.
Ovšem například pro Topolánka , rozdrceného ve volbách je to doslova dar z nebes! Velmi lacino teď dostane zpět pošramocenou image. Bude neustále ve světlech reflektorů a sdělovací prostředky na dost dlouhou chvíli přestanou akcentovat domácí témata. A voliči rádi show, takže začnou zapomínat také. Nota bene - v období předsednictví nemůže ani oposice jít trvdě za s vým, protože by vládní s trana okamžitě spustila tyrády o škůdcích na pověsti země a podobně.
Topolánek by skutečně dostal dárek od Ježíška,v podobě předsednictví a instalaci Obami, kdyby... No kdyby na Hradě seděl prostě někdo jiný. Jenže on nesedí. A je zcel a zřejmé, že i tenhle bud e chtít svůj a co největší podíl na záři reflektorů a mediálních show.
A při tom nebud e ochoten ani o chlup s e vzdát svých protievropských postojů. V době, kdy budeme ústy celé Evropy. S neratifikovanou LS! S tažením proti euru....
A nepochybně také neuhne ani od svých kuriozních enviromentálních tezí.

Jsme zvědav, jak tohle všechno Topolánek zmistruje. Velmi zvědav.
07. 11. 2008 | 17:52

Kamil napsal(a):

Vlku
celkem souhlasím, až na ty " kuriózní environmentální teze ".
Hezký večer.
07. 11. 2008 | 19:49

grőssling napsal(a):

Tak co pak to dělal Obama třetí den po svém zvolení ?
Sešel se s týmem ekonomických poradců, do kterého zařadil i Roberta Reicha ( ministra práce ve vládě B. Clintona ),
republikána W. Donaldsona, také CEO Time-Warner a Googlu, také bývalého prezidenta Harvardu. Sešel se ředitelem CIA a telefonoval se Sarkem, Brownem, Olmertem a Calderónem.

Před nedávnem jsem tu několikrát odkazoval na Roberta Reicha "Dílo národů, příprava na kapitalismus 21. století" v češtině vydal Prostor 1995 a "V pasti úspěchu, diagnóza kapitalismu 21. století" Prostor 2003.
Reich by mohl směle říkat, "Já jsem to říkal už před deseti lety". Tak by nebylo divu, pokud by byl ideovým základem nového týmu.
Každopádně poradcovský mix, z praktiků "Nové" ekonomiky, intelektuálů, ale také lidí z druhého tábora. Docela inspirativní.

Dnes jsem slyšel v TV lámanou angličtinou číst našeho PM projev na setkání šéfů vojenských rozvědek NATO.
Tristní zážitek.
07. 11. 2008 | 20:16

vlk napsal(a):

groesslingu

neměl jsem dnes moc času sledovat d ění a teď se prokousávám internetem.
chcete nazančit, že Obama volal na každé nádraží a nezavolal na Hrad, neřknu li do Strakovky? Ptám s e s klasikem - jak je to možné???

Určitě s emýlíte- oni mu to nejspíš nezvedli. Neměli na banality čas! Určitě.
07. 11. 2008 | 20:23

grőssling napsal(a):

4 x jsem to stejné sem pověsit nechtěl, zazlobilo připojení na mé straně. Omluva.
07. 11. 2008 | 20:24

grőssling napsal(a):

Zdravím Vlka,
možná to bude krevními skupinami, nebo ti šéfové špionů byli moc zaneprázdnění a nepustili našeho PM k telefonu, nevím.
07. 11. 2008 | 20:27

grőssling napsal(a):

Já si myslím, že ho ty staré struktury oddělají. Leda, že by nám pan Miller z US vysvětlil, že to odtialto vidíme moc dramaticky.
07. 11. 2008 | 20:33

Zacheus napsal(a):

Zbigniew Brezinski je opravdový "stratég". Jak upozornil italský poslanec Evropského parlamentu Giulietto Chiesa,ještě před pádem Sovětského svazu " doyen americké geopolitiky" napsal, že:

"Cílem blízkého budoucna, po likvidaci komunismu, bude muset být likvidace Ruska, jeho rozložení, jeho přeměna do tří republik ( Evropské Rusko, Západní Sibiř, Dálný ruský východ), nejprve volně federalizovaných, pak nezávislých.

Evropská část Ruska absorbovaná Evropou, Západní Sibiř v amerických rukou a Dálný východ k dispozici Japonsku a Číně a pak zase homogenizované americkou globalizací".

Za tato slova by se nemuseli stydět ani tvůrci nacistického plánu Barbarossa.

A možná vysvětlují úpornou současnou americkou snahu obklíčit Rusko ze všech stran, včetně České republiky a Polska...
08. 11. 2008 | 08:43

Honza napsal(a):

Zacheus:

Taky se mi tak nějak pozdává. Navíc s tím co nejrychlejším vstupem Gruzie a Ukrajiny do NATO. Asi je panu Brzezinskemu a jeho příznivcům Rusko trnem v oku, kdo ví z jakého důvodu (strategické a nerostné suroviny, nad kterými ještě nemají tak velký dohled ?)
08. 11. 2008 | 08:52

Zacheus napsal(a):

To Honza. Děkuji za odpověď. Ona ta averze vůči Rusku může mít i hlubší pozadí. Jen tak pro nic za nic se by zaplombovaný vagon s Leninem do Ruska nevypravoval... a to raději nezmiňuji, kdo všechno to platil. O následném cíleném vybíjení Rusů a Ukrajinců se dnes moc nehovoří.
08. 11. 2008 | 09:09

Honza napsal(a):

Zacheus:

Já vím, na co narážíte. Ono se nemluví o spoustě věcí, o kterých by se mluvit mělo :)
Dalo by se to říci asi tak: Mluví a píše se o tom, o čem vlastník médií chce, aby se mluvilo a psalo.
08. 11. 2008 | 09:14

vlk napsal(a):

Zacheus

o oné vizi Brzezinského jsme neměl ani tušení.

Nechápal jsme americkou politiku naprostého zatlačování Ruska až na dřeň jeho základního zájmů. A vyvodil jsem z toho jediný možný závěr - který jsem tu ostatně i publikoval,že to na mně dělá dojem, že USA chtějí Rusko rozdrobit na řadu malých státečků.

A ejhle, ono to dokonce bylo i oficiální doktrinou. Nebo to k ní mělo velmi blízko.

Scénář jak mimořádně hloupý, tak mimořádně nebezpečný.
08. 11. 2008 | 11:09

Honza napsal(a):

vlk:

vlk:

Dějiny se jistým způsoben opakují...Impéria a mocnosti, která jsou jistým způsobem jiným nepohodlná, se rozpadají.. Řím, Rakousko-Uhersko, SSSR.
Na druhé straně se dá věc řešit i elegantně a jinak, podle situace, spojením ekonomicky silných států se slabšími, tak se také omezí jejich moc (Německo, EU...)
08. 11. 2008 | 11:23

Zacheus napsal(a):

To Vlk. Děkuji za odpověď. Možná, že ve světle shora naznačené doktríny ( zjevně připravované k uskutečnění) lze pochopit slova ruského spisovatele Alexandra Solženicyna,který v dubnu 2006 v rozhovoru pro deník Moskovskije Novosti mj. obvinil NATO ze spiknutí proti Rusku a prohlásil, že

"aliance si Rusko podmaňuje a její akce jsou přípravou k totálnímu obklíčení Ruska a ztrátě jeho suverenity". (Mf dnes 29.4. 2006).

Přeji hezký den.
08. 11. 2008 | 12:14

oposum napsal(a):

Pane Miller dobrý, ale s optimismem bych šetřil.
Ale Zibi jako poradce mne (narozdíl od "antispiklenců" typu Zacheus a pomatených vlků) naplňuje velkou nadějí.
08. 11. 2008 | 15:51

robertmiller napsal(a):

Je zajímavé, že někteří komentátoři vnímají spirit mého článku coby (nadmíru?) optimistický. To mě, již ne zcela mladého pragmatika trošku překvapuje. A ikdyž se společenské a hlavně soukromovlastnické vztahy po volbách v demokratických zemí obecně nijak registrovatelným způsobem nemění, právě ten princip naděje, "změny" je v nich vědomě i jinak důležitý k tomu ... aby lidé měli prívě tu naději.

To, že Američané nakonec překonali tzv. Bradley effect, ikdyž k tomu byla "potřeba" aby se Wall Street a finační systém před jejich očima dramaticky sesypal, a zvolili "nového Camelota", Obamu, je podle mne indikací míry obav a strachu, které o životní úrověň svých rodin má rekordně velká část i amerických středních tříd.

Ronald Reagan, ten který podle některých porazil a uzbrojil Říši zla (podle některých prý tato přece spadla sama a ani chartista Havel atd. na tom nemají sebemenší podíl) zadlužil USA mnohem více, než všichni prezidenti za předchozích 200 let dohromady (a ano, počet zaměstanců federální vlády nesnížil, ale zvýšil), měl, ikdyž ne originální, nicméně právě v souvislosti s ním uváděnou předvolební, rétorickou otázku:

"Are you better off?" (Daří se váím lépe?), tedy po 4 let vlády mého předchůdce v Bílém domě?

S pocitem všestranného ohrožení své životní úrovně, ztráty jistot, významná část amerických středních tříd, lidí vzdělaných a profesně úspěšných se proto, v jisté míře i naivně, obrátila ke "změně", kdy dostatečnou změnou, k trpkému překvapení týmu Billary a aktivistického feministického segmentu "historii" nepředstavuje první žena v Bílém domě, ale první neběloch, ikdyž zase "jenom" muž.

To, jak - ačkoliv první americký prezident s ekonomickým vzděláním (MBA) - Bush dokázal makroekonomiku vést, navíc promarnit mnoho set miliard na válku v Iráku (před kterou taktně varoval i V. Klaus), americké střední třídy skutečně vystrašilo a dovedlo (dohnalo?) je k pocitu, že "business as usual", už rozhodně není v jejich zájmu.

Idyž si nědělám iluze (nebylo by to zodpovědné:) a uvědomuji si více, některé z nich fundamentální, limity, co může jakýkoliv prezident nebo Kongres skutečně dělat a změnit, mám dojem, že situace USA je natolik vážná, že veřejnost dá, alespoň zpočátku, Obamovi nějaký čas, aby svoji verzi "úsporných baličků" na zemi tak či onak uvalil.
08. 11. 2008 | 16:56

Karel Mueller napsal(a):

Pane Miller,
o novém americkém prezidentu a problémech, které před ním budou stát jsem se vyjádřil již na blogu prof. Švejnara. Zde to velmi přeně rozvinul přítel vlk: Zkrátka příliš mnoho lidí čeká příliš mnoho a čím víc je někdo symbol "spásy", tím víc a rychleji je nenáviděn.

Srovnání s minulostí není možné z mnoha důvodů - svět je úplně jinde. Prezident Reagan SSSR neuzbrojil, to je nesmysl. Nikdo nemohl Rusům vzít nultou variantu - zánik Země za cenu sebezničení a to platí dodnes. Pokud má nějaký prezident lví podíl na pádu SSSR, tak je to právě onen vysmívaný J. Carter, který "propašoval" možnost ideologické diverze.

Jinak o režimu rozhodly nejen hrubé mezinárodněpolitické chyby (především Afghanistán), ale hlavně toho, že byl ekonomicky nekonkurenceschopný a jako každá diktatura čím dál víc vnitřně prohnilejší.
08. 11. 2008 | 17:21

vlk napsal(a):

Ježkovy voči -Bush měl ekonomické vzdělání? MBA? a k čemu mu bylo? A jak se to dalo poznat?

A jak vůbec udělal zkoušky?

No nic. Život už mi dávno ukázal, že titul nic negarantuje. Jen naznačuje.

Honza:

Ano to , vím. S tím počítám. A platí to univezálně. Týká s e to i našeho s věta a civilizace - Britské imperium, Francie a její koloniállní systém. A bude, či spíše - už s e to týká i USA.

Zacheus

ano, shodujeme se.
S dost velkým příjemným údivem zjišťuji, že jste široce rozkročen i mimo křesťanskou specializaci.
08. 11. 2008 | 20:18

Zacheus napsal(a):

To Honza. Děkuji za přeji Vám pěknou neděli.
09. 11. 2008 | 11:06

Zacheus napsal(a):

...opravuji a omlouvám se...Děkuji a přeji Vám pěknou neděli.
09. 11. 2008 | 11:06

frank napsal(a):

Autorovi

Ve svém jiném, zase výstižném článku jste, před téměř dvěma měsíci upozorňoval na to, že se nevyhnutelně znásobí deficity federálního rozpočtu USA. I tyto Vaše analýzy se zjevně a začínají naplňovat.

iDnes.cz píše:

Spojené státy se v říjnu rekordně zadlužily

14. listopadu 2008 8:36
Spojeným státům nestačil v říjnu rozpočet o 237,2 miliardy dolarů. Deficit je čtyřikrát vyšší než minulý rok a dvojnásobně předčil očekávání ekonomů.

Schodek vznikl kvůli výdajům na stabilizaci bankovního sektoru poškozeného úvěrovou krizí.

Americkou ekonomiku v září srážela eskalace finanční krize. V rukou státu skončilo několik velkých bank a krize také přepsala mapu Wall Streetu.

Minulý měsíc začala vláda pomáhat největším bankám kapitálovými injekcemi, které zatím dosáhly asi 115 miliard dolarů. Za 21,5 miliardy dolarů navíc vykoupila hypoteční cenné papíry od agentur Fannie Mae a Freddie Mac. Kvůli tomu se v říjnu celkové federální výdaje vyšplhaly na rekordních 402 miliardy dolarů.

Říjnový schodek dvojnásobně překonal očekávání. Ekonomové podle agentury Reuters čekali schodek jen 101,5 miliardy dolarů.

Ve fiskálním roce 2008, který skončil v září, uzavřel federální rozpočet s rekordním deficitem 455 miliard dolarů. Odrážel se v něm pokles trhu s bydlením, problémy finančních trhů a slabší růst ekonomiky. Proti předchozímu roku schodek stoupl téměř na trojnásobek.
15. 11. 2008 | 13:54

PetrF napsal(a):

robertmiller napsal(a):
"mentálně si stále nedokážu představit,..že by se plánovaný systém protiraketové obrany zrušil nebo významně časově odložil"

Protože nevidíte, že ji nikdy nechťěl.
V poslední fázi kampaně si nemohl dovolit vypadat jako 'apeaser', jak popsáno zde:
http://zakopnout.blogspot.com/

Povšiměte si grafu, který ukazuje , že

jogín napsal(a):07.11.2008 10:03:23

"jedna je nadměrně agresivní politika USA, druhá je dát do pořádku hospodářství"

jsou opravdu (promiňte klišé) dvě stránky jedné mince.

Poslední : Pokud Obama přijede a Česko se nechce úplně znemožnit, tak by mělo poslat pana Vondru někam, třebá jako vyslance to Afganistánu.
16. 11. 2008 | 05:52

Pája napsal(a):

Domnívám se, že nám "naši" politici udělají v rámci předsednictví EU a setkání s Obamou v kulturním světě takovou ostudu, že už by to nespravilo ani kdyby byl tento národ schopen vygenerovat deset Dvořáků se Smetanou..To bude pohled pro bohy: Topolánek vedle Obamy, Merkelové a Sarkoziho. Taktéž s vševědem Klausem (nepochybuji o tom, že dá Obamovi pár dobře míněných rad...) Setkání třetího druhu. Možná mu Topolánek ukáže, že je jednička..Bože!! Proč nám vládnou burani a kreténi??
16. 11. 2008 | 17:13

Jiří J. napsal(a):

Jaké skandální lekce bude předchozrašcotní absolovent stalinské VŠE krvavých 50. let, inž.eko. Václav Klaus udílet Barackovi Obamovi, pokud tento, jak bych si i já přál, zavítá počátkem dubna do ČR? Kolik našich spoluobčanů přitom stále spokojených, jak se Klaus "dokáže postavit"?

Již 9 měsíců od svého znovuzvolení, evidentně díky genům a výchově své maminky, kde vzájemný vztah mezi synem a matkou byl evidentně patologický a vzdálen jakémukoliv klinickému normálu, svoji sebestřednost nezvládající Klaus skutečně konzistentně dokazuje, že jeho sliby o vystupování v rámci ústavního mandátu byly zase jen sliby kariéristy a oportunisty. Tedy jednání, které si i po předlistopadová desetiletí cvičil.

Jako jiné národy před námi, tak či onak platíme a budeme platit na přetrvávající adikci nemalé části našich spoluobčanů na které Klausovy řemeslnné manipulace a populismus stále dostatečně zabírají.

A oproti Slovákům, kteří se nakonec dokázali své adikce na podobně sebestředného, sobeckého a skutečným zájmům země škodícího populisty, s Klausem si pochopitelně rozumícího Vlado Mečiára, zbavit a země své, Mečiárem způsobené ztráty dohnala, nemalá část našich občanů to vzhledem k masáži od Klause dosud nedokázala.

Zde je příklad toho, jak, doslova jen pár dní po svém znovuzvolení, Klaus v rozhovorech se skandálním Glenn Beck zneužíval a hlavně nechal zneužívat prestiž úřadu prezidenta ČR.

YouTube - Klaus a Glenn Beck

https://www.youtube.com/watc...
17. 11. 2008 | 12:22

chuck norris napsal(a):

Již 9 měsíců od svého znovuzvolení, evidentně díky genům a výchově své maminky
13. 12. 2009 | 16:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy