Má nejslibnější investice
Možná si po zkušenostech s podvratnými investičními poradci teď říkáte, že to je jistě zase nějaká léčka a ne ona kýžená příležitost pro zúročení pracně nabytých úspor, že ano?
Nuže, mýlíte se.
Než se však dostanu k jádru propozice, musím uspokojit zvědavost zkušenějších investorů, kteří vědí, že se neinvestuje do nápadu, ale do lidí — do zakladatelů a týmu, do odhodlání a pracovitosti, do morální a profesionální integrity. V tomto ohledu budete mile překvapeni, protože v projektovém týmu jsou samá profesní esa:
– Jan Řezáč — přední český webdesignér
– Michelle Losekoot — špičková copywriterka
– Karel Novotný — specialista na budování značek
– Margit Slimáková — nejvlivnější česká výživářka
– Adéla Moravcová — populární dětská ilustrátorka
– Mira Szkandera — ostřílený počítačový grafik
– Adéla Flejšarová — úspěšná mediální PRistka
+ asi tucet dalších profíků z řady oborů
„OK,“ řeknete si. „Lidi to jsou dobrý, ale co výsledky? Mají už nějaký výsledky?“
Ano, mají a velké.
Jejich startup účinně řeší reálný a hojně rozšířený problém, se kterým si po dvě desetiletí nevěděl nikdo rady. Od prvního nápadu v říjnu 2013 odvedli neskutečné množství práce, mají za sebou řadu nečekaných úspěchů a kromě posil do týmu získali už i kapitál od lidí, jako je člen dozorčí rady RSJ Martin Ducháček, nebo e-podnikatel a pořadatel Barcamp konferencí Michal Berg. Zkrátka a dobře, jede v tom řada úspěšných profíků špičkových kvalit, jejichž práci obdivuji a velmi si jí vážím.
„Tak už nás nenapínej! Oč jde?“
Dobrá tedy:
Projekt se jmenuje Skutečně zdravá škola (SZŠ) a jeho cílem je prosazení moderních výživových doporučení do škol, po vzoru vyspělých evropských zemí. Mimochodem, v USA usiluje o podobný posun první dáma Michelle Obamová, v Británii zas kuchařská celebrita Jamie Oliver.
Už žádné automaty plné cukrovinek, přeslazených limonád a solených brambůrků! Sbohem, usmažené langoše ze školních bufetů, polotovarové blafy a děti oplácané jako plážové mičudy!
Prostě moderní zdravá výživa — spousta zeleniny a ovoce, kvalitní maso a mléko, luštěniny a pečivo, nejlépe od místních výrobců. Kupodivu to jde se stejnými náklady, jenom se musí změnit legislativa a zastaralý spotřební koš, který je pro jídelny závazný.
Finanční částku, kterou jsem SZŠ poslal, už najdete na transparentním účtu. Není to dar ani příspěvek, je to investice — investice do zlepšení školního stravování a zdravějšího prostředí na základkách, kam budou jednou chodit naše děti. Iniciativa SZŠ se snaží jít cestou spolupráce mezi rodiči, odborníky, politiky, provozovateli škol a jídelen. Dělá osvětu, sbírá recepty, vysvětluje a přesvědčuje s nebývalým účinkem. Podporují je už i ministři, regionální politici, ředitelé škol, některé instituce a nezávislí odborníci. Přidáte se i vy?
SZŠ mimo jiné dokazuje, že občanská společnost v Česku funguje velice dobře, navzdory obecné skepsi a únavě z politiky. Záleží jen na nás, občanech, do čeho investujeme svůj čas, energii, pozornost a peníze. Takže tady je: Má nejslibnější investice!