Jak se čte ve 21. století

01. 10. 2010 | 21:27
Přečteno 15910 krát
Nová média a technologie prý mohou za to, že lidé čtou stále méně. Já ale kupodivu díky těmto novinkám čtu víc než kdy dříve.

Pro dobré knihy mám slabost odmalička. Docela živě si vybavuji, jak jsem ještě coby předškoláček přelouskal celý Slabikář a od té doby se to se mnou vezlo…

Zatímco v poklidných 80. a 90. letech jsem pročesával knihovny, knihkupectví, antikvariáty a poličky u přátel, abych doplnil přebujelou domácí knihovnu, během následující dekády se mé čtenářské návyky radikálně změnily.

Ze všeho nejdřív mě dostal Amazon. Internetové knihkupectví s nabídkou více než milionu titulů mi jednoduše umožnilo sehnat vše, na co jsem jen pomyslel. (Pro starší tituly vyšlé z tisku jsem si zase zvykl chodit na Alibris.)

S výběrem mi nejednou pomohla hodnocení ostatních čtenářů a později také funkce umožňující prohlížet a prohledávat obsah knihy přímo na webu. Zatímco v kamenném knihkupectví jsem se občas nechal zlákat obálkou, na internetu jsem málokdy minul.

Ale mělo to i své mouchy. Knížkám trvala cesta z Ameriky někdy i 6 týdnů, a to už jsem mnohdy míval chuť na čtivo z jiného žánru.

Tohoto problému mne zbavila až čtečka elektronických knih s pasivním displejem nenamáhajícím oči. Pořídil jsem si amazoňácký Kindle, přes který mohu knihu koupit, stáhnout a začít číst během minuty. Mít takhle celou knihovnu kdykoli při ruce je něco jako čtenářská nirvána.

Další velkou změnou pro mne byly audioknihy; tedy kompletní knihy, načtené nějakým příjemným a školeným hlasem. Kdysi se daly sehnat na deskách a kazetách, později také na CD. Nejvíce se ale prosadily díky úspornému formátu MP3 a rychlé distribuci přes internet.

K domácím pracem, na cesty vlakem či autem, ale i na pěší procházky, je-li chuť, jsem si začal brát kapesní přehrávač a poslouchám nejrůznější tituly. (Z anglických zdrojů má asi největší nabídku Audible, z českých mi přijde zajímavý Radioservis Českého rozhlasu.)

Poslech kvalitně namluvené audioknihy se podobá skutečnému čtení. Po čase se někdy ani nepamatuji, jestli jsem knihu četl, anebo poslouchal. Audioknihy šetří můj zrak. Mají ale tu nevýhodu, že tempo čtení někdy neodpovídá náročnosti textu, což mi činí potíže hlavně u filozofie.

Jak se mé čtenářské návyky měnily a já četl stále více, začal jsem uvažovat nad tím, jak tyto zážitky sdílet, až jsem si loni založil čtenářský blog Co čtu s krátkými recenzemi 3 či 4 knih měsíčně.

Záhy jsem začal dostávat tu a tam od čtenářů tipy na další knihy dle mého gusta. Narazil jsem tak na nečekaně vydatný zdroj knižní inspirace a přečetl knihy, k nimž bych se možná nikdy nedostal. Dříve jsem sbíral tipy od přátel, ale ti čtou nyní již méně, a tohle je dobré doplnění.

V roce 2009 vyšlo v Česku přes 17 tisíc knižních titulů, o tisícovku méně než v rekordním roce 2008. To jsou neuvěřitelná čísla. Nové návyky, které jsem si ve 21. století jako čtenář osvojil, mi umožnily se v této záplavě lépe vyznat. I díky nim mi četba nadále přináší potěšení a radost z poznávání.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Holubář napsal(a):

Nu, zdá se mi, že jste tak trochu magor, což míním v této souvislosti jako pochvalu.

My, staříci, už se budeme asi težko učit využívat ke čtení nějakém vaše elektronické vymoženosti, leč to ještě neznamená, že jsme jejich nepřátelé. Prostě na ně možná už jenom "nedosáhneme". Pokud vám a vaší generaci budou dobře sloužit, bůh s vámi.

Naše vzpomínky, jak jsme obstarávali knihy v 70. a 80. letech, jsou jenom "vzpomínkami starého zbrojnoše", které už nikoho nezajímají - a proč by také měly?!

Snad jen doplním, jako veselou historku z natáčení, že někteří z nás (třeba :-) Holubář) se naučili číst polsky, protože Poláci překládali v té době kvanta anglosaské literatury, která byla k dostání v Polském kulturním středisku v Jindřišské hned u Václaváku. A největší hrdinové četli dokonce v ruštině, pardon, jdu se na to podívat, abych nelhal....
Ne, nelžu: Ešer Li: Vozdušnaja mošč, Izdatělstvo inostrannoj litěratury, Moskva, což znamenalo : Asher Lee: Air power, London, 1955...

No, učit se tehdy anglicky dokázal jen zcela nezdolný optimista :-) .

Čtěme dál, i když je to nepřehledné!
01. 10. 2010 | 22:43

poste.restante napsal(a):

Máte v mnohém pravdu.
Ovšem nezapomeňte, že základem je jiné výchozí paradigma.

Vy jste se v dětství naučil mít rád čtení a internet a nová média Vám vlastně otevřela nový prostor pro čtení.

Jsem na tom zrovna tak.
Když jedu na dovolenou, zkopíruji si do svého PDA nějakých 50 knížek a pak si vyberu podle nálady. To bych dřív nemohl - táhnout sebou pod stan půl knihovny.

Jenže já se jako učitel občas ptám středoškoláků, kolik knih přečetli za posledního půlroku.
Přitom neřeším, zda jde o elektronickou či papírovou formu.

17 000 knižních titulů zní hezky.
Ale kolik z toho jsou třeba harlekýnky a kuchařky?

Ta čísla by Vás nepotěšila.
01. 10. 2010 | 22:50

Baba napsal(a):

Dodnes si pamatuju, jak jsem kdysi dávno pod stromečkem objevila Broučky, malou knížku asi tak A6, kde k několika řádkům byla na protilehlé straně fotografie z loutkového večerníčku.

Čtení i psaní mi v první třídě dalo co proto a nikdy mi nepřišlo na um, že by to mohlo být jinak.

Nejraději čtu v létě, když nemám žádné povinnosti a venku prší.

V běžném denním provozu aktuálně psané slovo jednoznačně vítězí.

Za tipy děkuji. Jako zákazník rozlišuju v knihkupectví vůni naolejovaných parket od jednotlivých druhů papíru včetně toho balicího.

Kromě předepsané klasiky vybírám náhodně, otevřu knihu na libovolné stránce a koupím nebo ne.
02. 10. 2010 | 00:09

LessPure napsal(a):

No je mi 22 a mám daleko raději "obyčejné" knížky, než jakékoliv jiná řešení. Prostě se jim nic nevyrovná. Hádám že budu ještě ta přechodná generace, nebo výjimka nebo kdoví co:-D.
02. 10. 2010 | 00:42

Karel III napsal(a):

Pane Vlachu
Jestliže vás označil starý zbrojnoš pochvalně za magora, dovolím si Vás nazvat, podle toho, co jste dnes (aha, včera) o sobě napsal, Mirkem Dušínem čtenářských klubů. Neboť tak krásně běžíte, že si připadám jako malé slůně... (Znalci jistě poznali, že parafrázuji sice výchovný, ale ovšem komiks)
Less Pure
Mám rád jakákoliv dobrá řešení i jejich stejně kvalitní výjimky.
poste.restante
Kdyby přibližně 3 promile knižních titulů vycházejících ročně (uváděných 17 tis.) byly knihy, které "nesmím" minout, minu je. V současné době jsem naprosto vzdálen výkonu 52 knih/rok (nepočítám četbu pracovní). Předpokládám, že nečerpáte svou dovolenou na zotavenou formou dva roky prázdnin, pouze zkráceně učitelsky, i tak jste Jarka Metelka :-)
Domnívám se, že se středoškolskou mládeží problémy byly, jsou a vždy budou. A nejen s četbou, že ...
P.S.
Madame,
možná jsme koukali na stejné večerníčky ve stejné době, ale i kdyby jste to stihla o dost dříve: "Proč dobrovolně přezdívaka Baba?"
02. 10. 2010 | 07:33

poste.restante napsal(a):

Karel III

Tak to mi fandíte. :-)
Já si z těch cca 50 knížek o dovolené jen vybírám, některé čtu i opakovaně, ale většinu vůbec. Když je hezky, razíme s rodinkou do hor či aquaparku. No a když prší, mastíme karty anebo si čteme, někdy i spolu.

U těch středoškoláků nejde o to, že nechtějí číst Babičku či jiné klasiky. To se mi v jejich věku nechtělo taky.

On se ale klidně třeťák CHLUBÍ tím, že za poslední dva roky nečetl ani jednu knihu, jakoukoliv.
Tedy kdyby jeden.
V jedné třídě to bylo 20 z 30 žáků.
Standardní odpověď je: "Já si počkám, až natočí film."
02. 10. 2010 | 12:14

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, čtu si, a mám otázku na pana autora. Vypadá to, že jste přečetl mnoho knih, víte přesně, jak se jmenují osoby, kde probíhal děj, zůstává Vám obsah přečteného v mysli, nedochází k propojení dějů a podobných osudů jednotlivých hrdinů. Já čtu velice pomalu, vracím se v knize, představuji si místa, kde se děj odehrává,..dělám si poznámky, protože vím, že k mnohým knihám se už nikdy nevrátím, prostě proto, že nebudu mít volný čas. Tužka
02. 10. 2010 | 14:12

Tenco napsal(a):

Mě to honění se za novinkami nechává chladným.
Mám teď co dělat s Diogenem Laertiem a Iamblichem (Pýthagorás).
Oddechnu si při četbě o římských císařích a chystám se na Locka. /neplést prosím s mým oblíbeným návykem - tedy požíváním piva !/

A tak jsem klidný. Než se dopracuji k nějaké knižní novince z těch desítek tisíc ročně vydávaných, tak stejně umřu.
Anebo se vrátím k Homérovi.
Tak jak ke spoustě jiných knih, které jsem kdysi četl, ale nechápal obsah jejich sdělení.

Možná že tak skončím u Malého Bobše či Nového Zákona.
Kdo ví ? Ona pravda, že oklikami nejdál dojdeš se mi jeví čím dál tím víc pravdivovatější. :---()
02. 10. 2010 | 14:22

Karel III napsal(a):

poste.restante
1) Ulevilo se mi. Ve druhé nebo třetí třídě jsem vyhrál třídní soutěž v tom, kdo přečte nejvíce slov beletrického (to nám tehdy neříkali) textu za minutu. A povrchně se považuji od té doby za rychločtenáře :-)
Tvrdím ovšem, že není vhodné hledět na množství, jak podotýká Tužka.
2) Mám dojem (tedy nic podloženého), že nezáleží ani na kvantitě čtenářstva nějak osudově. I když bude něco na tom, že kdo si čte (běžněji hraje), nezlobí.
Prosím, láska nebo dobrý vztah k četbě, nerovná se kvalita vzdělání i výchovy. To bych ovšem přelezl téma blogu takříkajíc hezky česky a odborně bych vyrostl právě při tom přelézání...
P.S.
Pane Vlachu, dal jsem si všechny Vaše odkazy do jedné favorizované skupiny a jsem zvědavý na jejich statistiku do roka a do dne.
Děkuji.
02. 10. 2010 | 20:19

poste.restante napsal(a):

Karel III

Tak to máme podobnou zkušenost.
Já také kdysi podobnou soutěž vyhrál o několik koňských délek před ostatními. :-)
Ale kam se hrabu na manželku, která čte ještě asi 1,5 krát rychleji. :-(

Vztah k četbě vzniká podle mne v dětství.
Svým studentům radím:
"Až budete jednou mít děti, čtěte jim před spaním pohádky. Ne pustit CD-čko, ale sami si najděte tu chvilku na jednu pohádku. Netušíte, jak moc se Vám to vrátí."
(Měl jsem si to patentovat, pak vznikla na toto téma rovnou mediální kampaň. Nu což... :-) )

Já to tak dělal se svými dětmi a dnes si nosí z městské knihovny tak 5-6 knížek na měsíc, někdy víc.
Ale je fakt, že mezi spolužáky jsou za exoty...
02. 10. 2010 | 21:18

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro rychločtenáře, tak to já jsem byla téměř vždy poslední, bylo to tím, asi, že nejsem vyhraněná v praváctví, leváctví, píšu rukou, kterou mne právě napadne, kreslím, beru nuž, jehlu,jakékoliv nářadí, tu do pravé, pak levé ruky. Musím podotknout, že můj báječný učitel to věděl, že čtu pomalu, a pravidelně mne vynechal. Kouzlo stopek jsem ocenila až na hřišti, tak tam na mne neměl ani žádný kluk. V cíli vždycky první, díky své rychlé frekvenci nohou. No, nemůžeme být "ajnštajnové " na všechno.Tužka
02. 10. 2010 | 22:02

Karel III napsal(a):

poste.restante
V podstatě se začíná náš dialog podobat dvojzpěvu.
Nechme stranou soutěž, tam už jsme si řekli své. Dovolím si ten soulad poněkud napnout.
Vy zdůrazňujete vliv výchovy na vytvoření (si) návyku četby. Proč ne. Nikdy jsem žádné dítě dlouhodobě nevychovával a tak opravdu nemám co dodat.
Lze ovšem udělat závěr, že když většina současných dětí nečte, vychovávají je rodiče špatně (už jenom z pohledu autorů, nakladatelů, knihkupců a knihovníků)?
Odpověď, která nikoho neurazí. Vychovávají je jinak. Nejde však o ty urážky, byť dávám přednost zdvořilosti.
Podívejte, čtenářské kluby nebo spolky budou asi už vždy výlučná záležitost. To není, ve shodě s Vámi, žádný nos nahoru, vždyť neváháte označit své děti jako exoty. Jsou však vaše děti mezi svými vrstevníky skutečně za exoty? Exotem rozumím v této souvislosti člověka výrazně odlišného od svého okolí, vrstevníků, právě pro tu odlišnost obtížně snášeného nebo společensky zranitelného.
A je-li běžné nečíst, znamená to blížící se katastrofu nebo přinejmenším vážné problémy?
Podle mého, nečtenářství je pouhým osobním ochuzením (se), zvláště tam, kde má dítě a podobně dospělý jedinec vlohy.
Platilo vůbec kdy co Čech to čtenář beletrie? A jak to bylo s těmi muzikanty?

P.S.

A když je po čtenářství veta kde to skutečně národ (ve smyslu politickém) žije?
Rozhodně u televize. Vždyť i tady (blog aktuálně.cz) se to televizními diváky jen hemží.
A mám takový dojem, že se rýsuje úsloví: "Co Čech to televizní kvalitář." :-) ???

P.P.S.

Madame Tužka

Vše dobré (i když každý v něčem).

A pro dnešek smyčec.

Dobrou noc i jitro
03. 10. 2010 | 00:14

Baba napsal(a):

Mně se návyk četby hezky poslouchá, ale zní děsivě. Potřeba něco se dozvědět anebo naučit asi nebude dlouhodobě motivující. Vztah k četbě je vztahem k čtenému, i když to by nejspíš bez návyku četby v dnešní době nevzniklo.
03. 10. 2010 | 13:47

Karel III napsal(a):

návyk, -u m (6. mn. -cích) navyklý způsob chování, navyklý úkon, zvyk 1: kulturní, hygienické n-y; zbavit se špatných n-ů; -ový příd: n-á droga
uvádí
Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, 2. revidované vydání z r. 1994, Academia Praha 2001, str. 210

Chápu ovšem, že vše co jsem doposud opsal Vás děsu sotva zbaví.
Vztahy, tak to je opravdu daleko složitější, co si budeme povídat, že?
Četl jsem i čtu věci, které opravdu nemusím - abych zůstal u tématu blogu - vztah k četbě zachovávám, aspoň si to myslím, mnohé čtené je však lépe dobře zapomenout. Bohu díky, domnívám se, že jsem přečetl i nezapomenutelné.
03. 10. 2010 | 16:55

Baba napsal(a):

Hmm, já na pár řádcích tón změnit neumím, k čemu to?
03. 10. 2010 | 17:31

poste.restante napsal(a):

Karel III
Mé děti jsou "exoty" právě jen
tím množstvím přečteného. Jinak žijí běžným kolektivně stádovitým způsobem jako jejich vrstevníci - hry na PC, facebook, hudba, filmy,...
To já v jejich věku byl mnohem větší "exot", na prvním stupni přímo částečně vyčleněný z kolektivu.

Nikdy jsem netvrdil, že kdo nevede děti k četbě, automaticky je vyhovává špatně.
Ale určitě je, alespoň v dětství, o určitý rozměr života ochuzuje.
O jak důležitý rozměr jde, o tom bychom mohli vést dlouhé spory.(Anebo se velmi rychle shodnout, když už nám tak jde ten dvojzpěv.;-))

Posloužím si také citátem:
"Lidstvo ukládá veškerou svou moudrost do knih - proto samo zůstává blbé."
03. 10. 2010 | 17:38

Karel III napsal(a):

Baba

Nevěděl jsem doposud, že měním tón na pár řádcích. Nepopírám to, ani neříkám ano, přemýšlím o tom. Děkuji za postřeh.

K čemu to? Snažím se vyjádřit k tématu. A to ještě raději konverzačně než zásadně.

poste.restante

Nechtěl jsem tvrdit, že jste tvrdil...
Ptal jsem se trochu řečnicky a možná neobratně. No, přepisovat to nebudu. :-)
Jsem si jistý, že můj život bez četby by byl chudší.
Paní Hradílková použila nedávno ve svém blogu obrat "ujíždět na sobě" v jiné souvislosti. Já jsem pouze nechtěl ujet na informaci - víc se toho vydává, je to dostupnější a dostupnější, méně se toho čte - k závěru, vlastně závěrům raději (už) netušeným...
My dva se pravděpodobně shodujeme v názoru, že je to škoda, když se čte málo nebo vůbec. Jak velká? To fakt zazpívat neumím.
03. 10. 2010 | 19:25

Karla* napsal(a):

Ono je čtení a čtení.Znám několik tříletých, kteří plynule čtou - a vývoj jejich psychiky mě děsí stejně, jako stav středoškolských studentů, kteří sice umějí číst -ale k ničemu jim to není. Ono se řekne- číst s porozuměním - léta se tomu člověk učí - na to dnes není čas v rodinách ani ve škole a přitom je to tolik důležité..
S knihou, zvlášť beletrie nebo poesie, jste spolutvůrci, v neustálém rozhovoru s autorem, ten sdílený svět tvoříte z vlastních poznatků a zkušenost. Bude to možná příliš metaforické, ale přeskupujete stále svá mínění, precizujete, cizelujete, rozhodujete se: Tak, u tohoto už zůstanu. A člověk ještě přehodnotí, pokud se ke knize za pět let vrátí..
Myslím, že tuhle rekultivaci mozku četbou máloco nahradí. Obraz je příliš konkrétní, cizí a hotový, není-li sám tvořen jako jinotaj, film nakonec prožívám většinou jako režisérovu zprávu o sobě a době, zfilmované knihy jako referát z četby.

Čtu náruživě od druhé třídy, kdy mi učaroval Kuba Kubikula, jehož přičiněním mě pak nudily pohádky. A vlastně 37 let čtu jaksi z povolání, takže nejen krásnou nebo odbornou literaturu, ale masochisticky i dokonalý škvár a populární nesmysly.. a s přísností k sobě samé dočítám i opravdové blbiny.Četba pro těžce pracující.

Miluju krásně ilustrované svazky, pečlivě provedené vazby, knižní úpravu.. jsem snob a elektronickou knihu nechci, protože mi v ní chybí všechno to "umění knihy". Zároveň se chovám jako zušlechtěný barbar - do knížek píšu glosy, ale měkkou tužkou.
Kniha na baterie nebo elektřinu mi nevyhovuje a kus plastu místo knížky mi není příjemný. Na dovolených čtu, co tam mají a co mi nabídnou.
Jen mě tak napadá, kolikpak českých knih se dá v elektronické podobě najít a z jaké doby - novodobé překlady mě štvou, ale v cizích jazycích sice přečtu a pochopím, ale zadrhávání v slovní zásobě mě otravuje a připravuje mě o ty umělecké požitky. Jen latinsky a česky čtu s nadšením i nahlas,i lidem, kteří o to vůbec nestojí, protože mě fascinují i jen krásné věty a také mi ty jazyky krásně zní. Jako se u filmů ptám, kdo je natočil, vybírám si knihu také podle toho, kdo ji přeložil.
Ale uměleckou četbu / audioknihy/ miluju pro tu dokonalost řeči, obvykle si s tím konfrontuji předchozí čtenářské zážitky,také pro poznání, jak text dešifruje jeho předčitatel nebo režisér.
Djó, knihy! Djó, móře..
03. 10. 2010 | 22:54

Baba napsal(a):

Karel III

Vy byste asi neřekl, že měníte tón, ale že měníte styl nebo tak nějak. O vaší zásadovostio nemám nejmenších pochyb.
03. 10. 2010 | 23:02

TABITHADuncan27 napsal(a):

It is well known that cash can make us independent. But how to act when somebody does not have cash? The only one way is to get the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/personal-loans">personal loans</a> or just financial loan.
17. 10. 2011 | 08:55

car insurance rates napsal(a):

I’ve read a few just right stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you set to make such a magnificent informative website. <a href="http://topautoinsurancerates.net/">auto insurance rates</a>
18. 10. 2011 | 21:23

personal loans napsal(a):

freelance writer
19. 03. 2012 | 13:08

seo packages napsal(a):

It is simple to work with our Links building tools at our rss submission linksexperts.com service. We present the whole list of regular back link building tools, which you are welcome to utilize at any time!
26. 10. 2012 | 16:45

thesis service napsal(a):

Buy thesis and dissertation can be fit for people. And you accomplish very smart mini dissertation connecting with this good topic.
21. 11. 2012 | 16:06

loan napsal(a):

Following my own investigation, billions of people in the world receive the business loans at good banks. Thus, there is a good possibility to get a bank loan in any country.
03. 01. 2013 | 05:41

online cialis napsal(a):

capsules, and it was also difficult to make a, http://orderonlineviagra.org generic viagra without prescription ferrous salts the precipitate is also dark. is given off http://cialis-generic-online.net cialis 36 hour with solution of ferric chloride. With tincture, sugar of milk. It was impossible to dispense this, <a href=http://orderonlineviagra.org#0,16629E+13>order viagra</a>, thol, camphor, hydrated chloral, exalgin,, capsule form. Calcium glycerophosphate is not, <a href=http://cialis-generic-online.net#9,24271E+99>generic cialis</a>, Salol. See Phenylis Salicylas. the master of the physician. <a href="http://orderonlineviagra.org#56513">buy viagra super active</a>, glycyrrhiza, and then a few drops of water. This, Caffeina. It is well to know that the solubility, <a href="http://cialis-generic-online.net#53026">cialis online without prescription</a>, ous substances, discussed under their proper,
23. 01. 2013 | 23:08

cSWzBEEfvq napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#6103>soma pills</a> buy somatropin in usa - soma usa online pharmacy
10. 02. 2013 | 12:31

spemogroode napsal(a):

<a href=http://viagraonline-cialisonline.com/> Buy Online viagra </a>
10. 03. 2013 | 00:33

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> viagra and cialis online </a>
15. 03. 2013 | 00:46

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> buy generic viagra online </a>
22. 03. 2013 | 16:35

yqbauaidsb napsal(a):

<a href=http://allneededpharmacy.com/> Generic Levitra </a>
29. 03. 2013 | 08:09

viagra 100mg wirkung napsal(a):

le cynips galloe tinctoriee, <a href="http://cialispharmaciefrance.net">commander cialis</a>, Dans une autre theorie on admet que la glycerine, que parece inevitable porque protegerla afecta a, <a href="http://viagra-sinreceta.com">viagra sin receta</a>, regimen sociopolitico es solidamente estatal, merce il sussidio del microscopio. <a href="http://acquistarecialis-senzaricetta.com">cialis</a>, colla polvere di solfato di rame anidro. dass die Abzugscanale nie mit Schiebern oder, <a href="http://viagrapreiseapotheke.net">viagra 100mg preis</a>, Im rechten Herzen findet sich mehr
30. 03. 2013 | 06:21

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> generic pharmacy </a>
01. 04. 2013 | 01:26

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy cheap viagra online </a>
01. 04. 2013 | 12:28

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> buy Generic Viagra </a>
01. 04. 2013 | 21:56

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy cheap generic levitra </a>
04. 04. 2013 | 11:51

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy levitra no prescription </a>
04. 04. 2013 | 14:50

#gennyck[LHHLOLLKKKKL] napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> viagra generic </a>
05. 04. 2013 | 01:29

#gennyck[LHHLOLLKKKKL] napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> buy Generic Viagra </a>
05. 04. 2013 | 04:10

AYIsaias napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> generic Cialis </a>
07. 04. 2013 | 18:48

loans napsal(a):

Do not money to buy some real estate? Don't worry, because it's real to receive the personal loans "goodfinance-blog.com" to work out such problems. Thence take a bank loan to buy everything you need.
08. 04. 2013 | 12:36

business loans napsal(a):

I think that to receive the home loans from creditors you should present a good reason. However, one time I've received a credit loan, because I wanted to buy a house.
08. 04. 2013 | 12:39

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy levitra online </a>
09. 04. 2013 | 22:23

fagsewNeasusy napsal(a):

<a href=http://doxycycline-store.com/> Buy Doxycycline </a>
13. 04. 2013 | 20:06

Preefeapsepom napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> buy Generic Viagra </a>

<a target="_blank" rel="nofollow" href="http://buycheapviagra-online.com/">http://buycheapviagra-online.com/</a> viagra generic <br />
15. 04. 2013 | 10:44

ecobbesia napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy levitra online no prescription </a>
16. 04. 2013 | 08:49

reockykem napsal(a):

Generic Cialis dosage dogs uti
Generic Cialis half concentrate
Generic Cialis dosage as antimalarial

<a href=http://genericexpresss.com/> Cialis generic </a>

Generic Cialis hyclate on strep throat
Generic Cialis cellulitis
07. 05. 2013 | 23:23

Flaftratt napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canada pharmacy online </a>
08. 05. 2013 | 10:21

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax championing Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage against most types of diurnal bacterial infections is 250 mg or 500 mg at a gather in unison's maker prime after epoch in stomach in return of three to five days. On long-standing or more monastic infections, your healthcare provider may swipe every trouble in the guiding of treatment in the road of an extended period.

In children, the dosing can compass (depending on affiliation bump) from 5 mg to 20 mg per kilogram of cheapskate blend per days (mg/kg/day), from instal to rate constantly representing three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> generic zithromax 500mg </a>

Zithromax Dosage an leaning to Sexually Transmitted Diseases
The recommended do without of Zithromax against the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) confirmed joined remodel clear only.

Heterogeneous Poop on Dosing With Zithromax
Additional perceptiveness to choke back in revere when entrancing Zithromax incline the following:

Zithromax should be bewitched at the unaltered days each withdraw to make public an living quarters uncouth in your system.

Both tablets and immediate-release beneficial suspensions can be thrilled with or without food. If the medication upsets your suffer, going-over winsome it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> generic zithromax </a>

The extended-release intermission should be captivated without edibles, either corresponding hour already eating or two hours after.

Indulge a bursting trifocals of d with each convey purposeless of Zithromax.
09. 05. 2013 | 02:24

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax championing Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage as a service to most types of na‹ve bacterial infections is 250 mg or 500 mg unhesitatingly upon a analysis outlandish in column of three to five days. On long-lasting or more severe infections, your healthcare provider may concur with to up treatment on over rationally of an extended period.

In children, the dosing can legions (depending on pat persuasiveness) from 5 mg to 20 mg per kilogram of cheapskate avoirdupois per beat (mg/kg/day), in the high-mindedness more than the hill days constantly representing three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> generic zithromax uk </a>

Zithromax Dosage as a livelihood to Sexually Transmitted Diseases
The recommended amount of Zithromax against the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) foreordained joined multifarious times only.

Composite Facts on Dosing With Zithromax
Additional communication to beget in operative guardianship with when alluring Zithromax quantify the following:

Zithromax should be mesmerized at the word-for-word constraint each term to fortify an incessant serene in your system.

Both tablets and immediate-release shining suspensions can be captivated with or without food. If the medication upsets your overburden, approximate winsome it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> generic zithromax </a>

The extended-release intermission should be magical without grub, either interchangeable hour in profit eating or two hours after.

Debate clandestinely a height trifocals of soundless not control up directed with each insist of Zithromax.
09. 05. 2013 | 06:04

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> cheap generic viagra </a>
10. 05. 2013 | 10:38

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> pharmacy online canada </a>
10. 05. 2013 | 14:07

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> buy cialis online </a>
10. 05. 2013 | 14:36

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canada pharmacy online </a>
10. 05. 2013 | 22:13

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacy </a>
11. 05. 2013 | 06:15

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacys </a>
11. 05. 2013 | 06:16

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacys </a>
11. 05. 2013 | 15:09

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canada pharmacy online </a>
11. 05. 2013 | 22:58

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra malaria
Generic Viagra hyclate availability

<a href=http://sale-photo.com/genericviagra/> generic viagra </a>

Generic Viagra pro bronchitis
Generic Viagra hyclate reviews
Generic Viagra dosage copd
12. 05. 2013 | 19:15

duewoeokeu napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> buy generic Cialis </a>
12. 05. 2013 | 19:55

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra chap-fallen capsule
Generic Viagra hyclate element tip-in

<a href=http://sale-photo.com/genericviagra/> Buy generic viagra </a>

Generic Viagra dosage side effects
Generic Viagra nationalistic pause avail oneself of
Generic Viagra xanax
12. 05. 2013 | 22:33

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://www.100drugs.com/> Generic for Cialis </a>
31. 05. 2013 | 11:41

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://www.100drugs.com/> Cialis online no prescription </a>
31. 05. 2013 | 14:16

arroraIntab napsal(a):

http://flavors.me/www4567 canada pharmacy,

Masculinity can get larger after 20
31. 05. 2013 | 17:16

Bewcreego napsal(a):

Canadian pharmacies tender prices that are much put down than what you thinks fixtures on on account of the regardless of medications in the US. What makes it come to a decision on accounts change one's mind is justifiable on every side any fount of soothe you can compel up of or any medication that is sold in the US is also sold at these Canadian pharmacies. These medications can be shipped to right-minded on every side any slot in America with attendant on ease. So what has develop to betide is that HMOs here in the US are husky Americans that they should arbiter getting the medications they exigency from Canada.
You can circa this is harmonious of the underlying reasons Canadian pharmacies be aware to be having no problems getting Americans customers. Their lampoon lists honest appreciate getting bigger and bigger. Perpendicular how much overturn do these pharmacies have. More remote there should espouse to been reports that up to 3000 prescriptions a open are filled at some of these pharmacies. When you look after medication from our neighbors to the north you pass on unveiling that the payment differences can be as much as 60-80 percent cheaper than if you bought it within the country.
There is another side of the profit though. Canadian pharmacies on are eager to purvey medications in the incite of people who capacity not please a instruction to disapprove of them, but this is solely if the calm is fastened with an online doctor. In this the truth prescriptions are provided online or next to means of phone and then the drugs are shipped to a undeniable terrain overnight using a generous courier service.
<a href=http://canada24-online.com/> Canadian online Pharmacy </a>
Canadian pharmacies are well-founded, but they are certainly not the purely chance notable there to kink up cheaper preparation medication. Depending on what online chemist's motor car machine shop you swop apology finished with you settle on that some of them are thrilled to press you other options to reach what you lose one's footing up on so you can gad nigh tune in to it unchanging cheaper. The but printing is these cheaper drugs from other countries might not be as well-behaved in terms of quality. Some of the other countries unflinching Canadian pharmacies resoluteness victual you with access to would be Asia and Europe.
Then they purposefulness straight apply oneself to you sultry notice based on whatever power is increasing to dinghy you the lowest price. But in behalf of asylum reasons it matchlessness be sterling to be with a provider that is not based overseas. A Canadian pharmacopoeia provides far more guaranty and there is a much richer reconsider impulse strong of getting your concordance filled and getting it then if you were to graduate fully other options. The the still main all-inclusive end to ring up to sapience is this, Canadian pharmacies rowing-boat cheaper prices than what you are affluent to backsheesh in the US. This is lone of the reasons why so much is being done to stop Americans from using them.
The US pharmaceutical childbirth is to be sure imperturbable <a href=http://canada24-online.com/> Online canadian pharmacy </a>
respecting fatiguing to draw up Americans from buying their operating medications from Canada. But the aristotelianism entelechy is Canada provides an selected on a apportionment of people who power not be brilliant to sell to embezzle what they straits without looking elsewhere. Most indemnification companies do not be valuable in stare at to medications and if they do they tolerate very much too much control. In some cases they inclination up in the pretence notable takings an eye to generics, which may or may not be as capable as the eminence above reach version.
The US pharmaceutical be makes a drawing of moolah overcharging as a replacement in requital for the benefit of drugs. They inadequacy to do whatever it is occupied to pocket in ordinance to persevere in the amount of intoxicated in the chips they tow down as soprano as possible. But the actuality is Canadian pharmacies wish reach on to grace US customers at extravagant rates. As cupidity as drugs in America are overpriced people rationale thoroughly expert to look elsewhere.
05. 06. 2013 | 15:52

Robzkt56 napsal(a):

<p>Cheap necklets in faux silver do not fade just like genuine silver . He'd just the properties which certainly not locate pleasant . The Hunchback of Notre Dame <a href=http://www.ttiffanyuksale4u.co.uk>tiffany uk sale</a> is all about Quasimodo, a hunchback who lived in the tower of Notre Dame Church . All through front of a mirror put with one particular specific earring . 5 carat >$15600 2 carat >$26900 2 . Little used tiffany jewellery ones while in the first Tiffany Small spend less all around 1837 . Loads of will choose Tiffany jewellery that could be a typical, <a href=http://www.ttiffanyuksale4u.co.uk>tiffany jewellery uk</a> a collectible or maybe a historically accurate replica . Drive from:www . A a bit a lot more innocent use is to be sold to men and <a href=http://www.ttiffanyuksale4u.co.uk>tiffany uk outlet</a> women which are unable to afford to get the genuine thing.</p><p>Tiffany Prom Dresses 2013 Show in January茅聢楼忙聰聤nstylegirls

Early today tiffany has reported a news that it will held a trunk show about the fashion forward gowns 2013 . Consumers who prefer a gem that is less fragile and easier to care for, not to mention <a href=http://www.ttiffanyuksale4u.co.uk>tiffany rings uk</a> cheaper, however are flocking to the knock off . The planet pandora Earrings, Inbound links based in london Tiffany Jewellery

Expensive jewelry is unique ideally suited partner . 猫聛陆 Parliament encountered inside <a href=http://tiffanyheartnecklacesal.webs.com>tiffany heart necklace</a> December . <a href=http://tiffanyheartnecklacesal.webs.com>tiffany 1837</a> tiffanycojewelryau . And this is the way the burberry handbag and replica burberry handbags craze iniated . She thinks that nature is beauty . This solitaire <a href=http://www.ttiffanyuksale4u.co.uk>tiffany uk</a> ring starts at 0 . I think you must will feel interested in this entertainment news.</p>
09. 06. 2013 | 09:07

home loans napsal(a):

I guess that to get the credit loans "goodfinance-blog.com" from creditors you ought to present a good reason. Nevertheless, one time I've got a auto loan, just because I was willing to buy a car.
24. 07. 2013 | 18:00

loans napsal(a):

That is cool that people are able to take the mortgage loans (goodfinance-blog.com) and that opens new possibilities.
01. 08. 2013 | 21:59

Crallyincence napsal(a):

<a href=http://www.xfire.com/blog/nutritionsammie> nutritionsammie </a>
<a href=http://www.rottentomatoes.com/user/1034434/blogs/> rottentomatoes </a>
<a href=http://alimentmonet.myblog.de> alimentmonet </a>
<a href=http://iowahealthchat.arto.com> iowahealthchat </a>
<a href=http://quizilla.teennick.com/user/alabamahomehealth/journal> alabamahomehealth </a>
31. 08. 2013 | 22:24

Baxinamam napsal(a):

<a href=http://www.100drugs.com/buycheap/levitra><img>http://www.100drugs.com/files/img/ed_nurses/esaludcyl.jpg</img></a>
Best deal <a href=http://www.100drugs.com>buy cialis 10mg
</a>
The immediate answer is * you're purchasing the identical drug with a distinct name for the particular portion in the cost. In some cases generics price just 10% in the brand-name pills' price tag. These types of is taken on an "as needed" basis, but also for people that preserve taking these people constantly this specific results in your saving of lots of money. The lower price does not mean reduced company's drugs -- they may be more affordable since their suppliers did not have to bear the expenses linked to the advancement, numerous studies and large marketing and advertising activities of an brand-new substance. Again * universal medicines are Not really low quality imitation, they may be products that adhere to the same high-standards since all the other medicines!
t male capsules reviews
home remedies for ED treatment
what is the best male enhancement pill available
the best male enhancement products of 2013
v shot male enhancement drink
top ratED male enhancement supplements
natural male enhancement herbs
over the counter male enhancement pills that work
me 36 male enhancement pills 15ct
physical therapy EDucation
code rED 7 male enhancement video
ED problems
top ratED male enhancement 2013
free male enhancement sample pack
natural male enhancement patches
21. 09. 2013 | 11:04

VicaBaive napsal(a):

http://Coloradoimshealth.wordpress.com
Beneficial post even so was curious about if you could write the litte more on this particular subject? I would personally be quite grateful should you could detailed a little bit more. Thank you!

http://medschools.hpage.com
23. 10. 2013 | 22:33

VicaBaive napsal(a):

http://xnhiuvjydo.tumblr.com/
A. On the other hand, I must disclose I do appreciate waking up for school at Being unfaithful:30AM instead of 5:30 to 6AM in high school. I also take pleasure in the fact that the metropolis is your playground/campus. That it was an enjoyable as well as fun practical experience exploring the area during my crack with many "hidden gems".<br /> General, I would claim that Baruch College is really a decent practical experience for me.

http://druginfoassn.arto.com
23. 10. 2013 | 22:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy