Velká Fermatova věta (Fermat's Last Theorem) od Simona Singha je z intelektuálního hlediska nejkrásnější a nejnapínavější kniha, jakou jsem letos četl.
Simon Singh: Fermat's Last Theorem
Vypráví úplnou historii hádanky, která trápila největší světové myslitele 358 let — až dokud matematik Andrew Wiles nenalezl v roce 1993 úplný důkaz tvrzení zformulovaného stovky let předtím slavným hádankářem Pierrem de Fermat. Wiles následoval svůj dětský sen a poté, co se zabydlel v akademické sféře, pracoval léta v naprostém utajení, aby nalezl řešení problému, který již mnozí považovali za nevyřešitelný. Singh odvedl famózní práci v představení dlouhé historie Fermatovy věty čtenářům a rozházel při tom dostatek drobků a nápověd k tomu, aby kdokoli se základní znalostí středoškolské matiky mohl sledovat vývoj celé záhady od jejího zrodu až do závěrečné fáze, jež Wilese nečekaně odhalila jako jednoho z největších myslitelů 20. století. Určitě se nenechte odradit zdánlivě složitým tématem. Kniha je ve skutečnosti velice poutavá a čtivá — jeden z nejúžasnějších výkonů v žánru populárně-vědecké literatury vůbec.
(Jaký je český překlad Velká Fermatova věta, netuším, ale anglický paperback ještě seženete v pražském knihkupectví Budget Books na Spálené 4.)
Tipy na další zajímavé knihy najdete na mém čtenářském blogu Co čtu.