Moje knihy roku 2018
Na přední příčky se (i pro mne nečekaně) prodraly knihy, které už jsou nějaký pátek na světě a obě úzce souvisejí s touhou po poznání:
1. Simon Singh: Velká Fermatova věta [Fermat's Last Theorem] — Strhující podání jednoho z největších příběhů v historii matematiky. Moje osobní kniha roku 2018 a klenot populárně-vědeckého žánru.
2. Helen DeWittová: Poslední samuraj [The Last Samurai] — Kniha o radosti z poznání a podle ankety Vulture.com nejdůležitější kniha 21. století. Za mě nejlepší román, jaký jsem četl v této dekádě. Mimořádné dílo.
Z následujících čtyř knih mi každá dala něco zásadního a tak či onak pohla mým viděním světa:
3. J. Archer & M. Jockers: Šifra mistra bestselleru [The Bestseller Code] — Závěry revoluční počítačové analýzy faktorů, které dělají z románu bestseller. Hojně jsem čerpal i z přiloženého žebříčku titulů s nejvyšším skóre, čtou se jako po másle.
4. Matthew Walker: Proč spíme [Why We Sleep] — Pojednání o spánku, které obratem změnilo mé osobní i naše rodinné spací návyky, když jsme vylepšili řadu drobností, které Walker zmiňuje. (Jiné letošní melvilovky jako Faktomluva či Hacknutá čeština 2.0 budu teprve recenzovat.)
5. Adam Alter: Neodolatelné [Irresistible] — Nepříliš optimistická, ale pro mě zásadní kniha o behaviorální závislosti: na mobilech, na sociálních sítích, na seriálech, na produktech, které jsou záměrně vytuněné k tomu, aby návykovost podporovaly a posilovaly. Velké téma budoucích let a doporučená četba pro všechny profesionály v IT a digitálních médiích.
6. Arnold Schwarzenegger: Total Recall — Nezaměnitelný životopis, který vystihuje americký sen lépe než jakákoli jiná kniha. Spousta zajímavých přesahů, a hlavně nářez!
A konečně těchto šest knih jsem přečetl jedním dechem, bavily mě a podněcovaly k přemýšlení i přezkoumání mých postojů:
7. Michal Kašpárek: Hry bez hranic — Debutová satirická novela, která perfektně pracuje s jazykem a úzkostmi dnešních třicátníků. Mj. těží z Michalovy cesty do uprchlického tábora a já jsem hrdý na to, že tuto pasáž psal právě na našem tvůrčím útočišti Retreat.cz v Beskydech.
8. Margit Slimáková: Velmi osobní kniha o zdraví — Neznám nikoho, kdo dokáže nadchnout do zdravého jídla i životosprávy tolik lidí a tak trvale jako Margit. Je jedinečná, stejně jako tato kniha.
9. Maxwell Colonna-Dashwood: Coffee Dictionary — Maxwella jsem potkal na Wave Coffee konferenci v Brně a svým evidence-based přístupem mě zaujal natolik, že jsem si hned přečetl jeho mini-encyklopedii a ta úplně změnila mé kafařské návyky.
10. Patrick Zandl: Apple, cesta k mobilům — Patrick se podíval na úspěch Apple produktovými brýlemi a výsledkem je velice čtivá, hutná kniha, zajímavá specificky i pro mne jako podnikatele. Těším se na revidované vydání, bude-li.
11. Erik Larson: Ďábel v Bílém městě [The Devil in the White City] — Majstrštyk o světové kolumbovské výstavě v Chicagu na sklonku 19. století, který se čte jedním dechem. Velká jízda na hraně mezi fikcí a literaturou faktu.
12. David Graeber: Dluh, Prvních 5000 let [Debt, The First 5000 Years] — Epický, revizionistický pohled na ekonomickou historii, který má vše, co mi chybělo u Harariho Sapiens. Mimořádný titul, který ani při svém rozsahu neztrácí intelektuální drajv.
Tipy na další zajímavé knihy najdete na mém čtenářském blogu Co čtu.