Platil by měl mlčet, anebo začít opravdu mluvit

09. 05. 2011 | 13:05
Přečteno 5529 krát
Ředitel fotbalové Slavie Miroslav Platil veřejně oznámil, že vydá policii co nejvíc lidí, kteří se podíleli na čtvrtečním pogromu na stadion v Edenu. A když v televizi smutnil nad násilím, jež postihlo jeho firmu, přidal doporučení, že zákony proti takzvaným chuligánům by se měly v Česku přitvrdit, protože se ukázalo, jak jsou slabé.

Část z toho je naprosto správná. Davové násilí je odporné a na snímcích z Edenu bylo například vidět dost raubířů, jejichž outfit je volen tak, aby každý věděl, že mají slabost pro myšlenky neonacistů.

Ale nemůžu si pomoci - když mluví přitvrzování o českých zákonů zrovna Miroslav Platil, trochu to smrdí.
Když se podíváme do minulosti, Miroslava Platila jako mocného ekonomického náměstka pražské policie pojilo v 90. letech neskrývané přátelství s mužem šedého světa fotbalových šíbrů Petrem Machem.
Právě Mach, muž svého času proslulý pohybem na hraně zákona, před pěti lety řekl, že měl tohoto vysoce postaveného policistu na své výplatní listině – že mu zaplatil drahý zájezd a že mu Platil dluží 4,5 miliónu korun.

Platil to popřel, od policie odešel s výsluhou (psalo se o 250 tisících) dřív, než ministerská inspekce případ odložila („pro promlčení“ psal tisk), a záhy se stal manažerem Košťálova fotbalového svazu.

Dnes sedí řadu měsíců na vedoucím místě ve firmě, fotbalovém klubu, nad nímž se vznáší opravdu vážné podezření, že se tu staly ty nejvážnější hospodářské delikty – praní špinavých peněz a tunelování.
Je možné, že někdejší přední policista i v takovém prostředí odhalil porušování zákonů až ve chvíli, kdy dav rozbíjel fotbalový svatostánek.

Ale je také možné, že hon na chuligány ze čtvrteční noci a dramatické záběry z bitky v Edenu, hodí mlhu na prapůvod toho, proč se násilníci a s nimi i jinak slušní fandové servali s policií. Že vášnivá debata o zákonech, které by napříště ochránily naše krásné stadiony, přikryje aspoň na nějaký čas ošklivé indicie , že Eden se stal rájem nějaké podnikatelské mafie.

A je také otázkou, proč jako odpovědný manažer nedodržel zákon a neposlal Slavii do insolvence, byť důvody pro to byly.

V Česku se v posledních letech objevilo hodně lidí s „bílými límečky“, kteří ukazují kolem sebe a označují spoluobčany za nepřizpůsobivé a navrhují pro ně nové přísnější zákony.

A pak se ukáže, že někteří z nich se sice nikdy nepoprali nebo nikdy nedlužili za nájem, ale „jenom“ vystudovali podvodně vysokou školu nebo zmanipulovali veřejnou zakázku. Anebo věděli, o stomiliónovém podvodu, ale policii o tom nikdy neřekli.

Bronislav Pavlík, Aktuálně.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Tceld napsal(a):

Správně napsané, protože cílem evidentně bylo fanoušky i "fanoušky" vyprovokovat, aby se na ně mohla svalit vina, i když oni jsou tím nejmenším problémem (jestli vůbec jsou problémem!), co Slavia má.
P.S. Jinak to zas tak hrozné řádění nebylo...
09. 05. 2011 | 13:56

mb napsal(a):

V Česku se v posledních letech objevilo hodně lidí s „bílými límečky“, kteří ukazují kolem sebe a označují spoluobčany za nepřizpůsobivé a navrhují pro ně nové přísnější zákony.

A pak se ukáže, že někteří z nich se sice nikdy nepoprali nebo nikdy nedlužili za nájem, ale „jenom“ vystudovali podvodně vysokou školu nebo zmanipulovali veřejnou zakázku. Anebo věděli, o stomiliónovém podvodu, ale policii o tom nikdy neřekli.

... a .. a ... a vo ttomm ... tto je ....
09. 05. 2011 | 14:02

Al Jouda napsal(a):

Možná, že je v nadpisu chyba - Platil by měl mlčet nebo alespoň platit!
09. 05. 2011 | 15:45

Maximus napsal(a):

Něco o skutečném majiteli Slavie, skovaném v pozadí všeho dění kolem Slavie:
V litoměřických fondech zmizely v 90. letech miliardy korun od tisíců drobných střadatelů. Ti od té doby čekají, než soudy usvědčí viníka, aby po něm mohli žádat náhradu škody. Reportéři ČT nyní objevili, že viníka už soud odhalil. Je jím miliardář Petr Sisák, bývalý šéf zkrachovalé První slezské banky. Rozsudek, o kterém veřejnost doposud neměla ani tušení, však akcionáře příliš neuspokojil. Soud Sisáka shledal vinným, ale nepotrestal ho.
Rozsudek, podle kterého Sisák tuneloval litoměřické fondy, je pravomocný od loňska. "Obžalovaný Sisák byl rozsudkem Okresního soudu v Litoměřicích odsouzen pro trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku," informovala místopředsedkyně litoměřického okresního soudu Kateřina Bečanová. "Tou transakcí, která byla předmětem trestního řízení, poškodil obžalovaný zájmy akcionářů Českého národního investičního obchodně-podnikatelského fondu o částku 28 110 000 korun," upozornil okresní státní zástupce Zdeněk Hammer.
Sisák svou odpovědnost bagatelizuje.
"Osobně je mi líto, že za tuto záležitost nesu za daného stavu odpovědnost sám, protože ke všemu došlo poté, co jsem se dostal do konfliktu s lidmi, kteří společnost přivedli k úpadku," uvedl Sisák ve své svědecké výpovědi. Sisák škodu platit nebude.
Sisáka sice soud shledal vinným, poškozené akcionáře ale miliardář odškodňovat nebude. "Pokud jde o otázky náhrady, v tom řízení se nikdo nepřipojil, a nebylo tedy o čem rozhodovat," podotkl Hammer. Jednoduše řečeno akcionáři nežádali náhradu škody. O probíhajícím řízení v této věci vůbec nevěděli. "Tím, že orgány činné v trestním řízení akcionáře vůbec nevyslechly a neinformovaly o možnosti přihlásit se s náhradou škody, znemožnily tak, aby se akcionáři vůbec mohli náhrady škody proti pachatelům domáhat," uvedla advokátka litoměřických fondů Hana Marvanová.
Poškozených akcionářů bylo více než sto tisíc. Dohromady přišli o více než miliardu. Zdá se ale, že povinnost informovat je nikdo neměl. "Neměli jsme povinnost ani orgány činné v trestním řízení ji neměly," tvrdí Hammer.
Proč nebyl Sisák potrestán?
Sisák nakonec vyvázl zcela bez trestu, nemusel jít ani do vězení, nevysloužil si ani podmínku. "U Okresního soudu v Litoměřicích bylo upuštěno od uložení souhrnného trestu, neboť byl pro obdobnou majetkovou trestnou činnost stíhán u Okresního soudu v Opavě, kde byl samozřejmě pravomocně odsouzen. Okresní soud v Litoměřicích dospěl k závěru, že uložení souhrnného trestu v daném případě není nutné," vysvětlila Bečanová.
Případ, ve kterém Sisáka odsoudil opavský soud, ovšem nijak nesouvisel s litoměřickými fondy, ale s jeho působením v První slezské bance rovněž v 90. letech. Sisák z něj vyvázl s osmiměsíční podmínkou. "JUDr. Petr Sisák se dopustil trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. Žádnou škodu nezpůsobil, neboť trestný čin byl spáchán ve stádiu pokusu," zdůvodnila mírnost rozsudku mluvčí Krajského soudu Ostrava Marie Kozová.
Vytunelování litoměřických fondů bylo ale mnohem závažnějším činem, než Sisákovy nekalé aktivity v První slezské bance. "Tady šlo o trestný čin, který byl dokonán," řekla o kauze litoměřických fondů Bečanová. Proč soud tedy Sisáka nepotrestal, zůstává záhadou.
Odborníci nad rozsudkem v litoměřické kauze kroutí hlavou
"Soud v daném případě usoudil, že za majetkovou škodu 28 milionů není třeba ukládat žádný trest. Proto ten rozsudek vzbuzuje pochybnost o své správnosti," míní vedoucí katedry trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jiří Jelínek.
"V podstatě ten rozsudek říká: Klidně si tady páchejte takovou trestnou činnost, vždyť se vám nic nestane," konstatovala bývalá Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.
Soudce litoměřického soudu Jaroslav Svoboda, který sporný rozsudek vynesl, se k případu odmítá vyjadřovat. "To je stará věc a já vám k tomu nic říkat nebudu," odvětil na dotaz České televize. Celou kauzu litoměřických fondů mohl projednat ještě krajský soud, který k případu příslušel jako odvolací. Petr Sisák i státní zástupce ale vzali svá odvolání zpět, a tak se případ na stůl krajského soudu nikdy nedostal.
zdroj: Reportéři ČT
Tak tenhle pán drží v ruce trumfy Slávky, jdu se vyzvracet, mě pumpnul v r.1992 v litoměřických fondech o 191 tis.Kč.
09. 05. 2011 | 17:23

Maximus napsal(a):

Ježíš marjá ... mělo tam být napsáno v první větě schovaném.... sorry.
09. 05. 2011 | 17:50

Miloslav Lubas napsal(a):

Pane Maxime, u nás v Podkrkonší se říká zásadně - skovaném. U nás se vždycky hrálo jen na skovku. Já Vám moc dobře rozumím. I ve všem, co píšete.
09. 05. 2011 | 19:05

Maximus napsal(a):

Autojovi:

Dík za jeakci a zpjávu, dobjou!
09. 05. 2011 | 21:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy