Chtěli jste Kosovo ? Máte Jižní Osetii !

10. 08. 2008 | 08:58
Přečteno 42237 krát
Přesto, že zcela nepochybně budeme číst a slyšet o posledních událostech na Kavkaze spousty komentářů typu „Rusové vpadli do Gruzie“, neměli bychom přehlédnout zcela zjevnou podobnost mezi nedávnou situací a nedávnými událostmi v Kosovu a srovnávat je se současnou situací v Jižní Osetii.

Není snad zcela zjevná podobnost mezi Gruzií a Srbskem? V obou zemích se národnostní menšina, jejíž příslušníci mají jinak svůj stát za hranicemi „mateřské“ země, rozhodla, že se chce odtrhnout – v Srbsku Albánci žijící v Kosovu, v Gruzii Rusové žijící v Jižní Osetii. Když v srbském Kosovu zasáhla srbská armáda, aby obnovila „ústavní pořádek“ (argument gruzínského presidenta pro vojenskou akci v Jižní Osetii), bombardovalo NATO Srbsko ve snaze přimět srbskou armádu, aby se stáhla ze srbského území, tedy z Kosova. Bude nyní NATO stejně reagovat na stejné chování gruzínské armády ?

Jenom mi, prosím vás, neříkejte nic o etnických čistkách, kterým muselo být v Kosovu mezinárodním společenstvím zabráněno! Tento záměr, byl-li takový, se v balkánském konfliktu zcela zjevně nezdařil a v případě kavkazského konfliktu je týmiž argumenty veřejné mínění z obou stran již dostatečně zásobeno…A neříkejte mi nic o mezinárodním právu! Po Kosovu by to bylo trochu směšné, nemyslíte? Uzemní celistvost Gruzie musí prý být zachována (M. Topolánek i G.W. Bush). A Srbska zachována být nemusela ? Podle jakého práva?

Samozřejmě vím, že na každém srovnávání současných i historických událostí lze najít bezpočet odlišností. V této věci snad uvedu jen jedinou: Kosovo patřilo k srbskému státu po stovky let, Jižní Osetie patří ke Gruzii teprve od r. 1922 na základě svévolného rozhodnutí bolševiků…. V každém případě bude zajímavé sledovat, jak se budou, ve světle zřejmé podobnosti obou událostí, světoví politikové chovat, resp. kroutit. Pochopit lze všechno, ale jenom z nás nedělejte hlupáky!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr z Tábora napsal(a):

Bohužel malé státy v citlivých regionech nemají šanci být neutrální. Pane poslanče, když už bych si musel vybrat v tom dnešním globálním a současně rozděleném světě, tak si vyberu USA a NATO, jehož jsme součástí. Vy si asi vyberete Rusko - je dobré že to víme.
10. 08. 2008 | 09:10

Tupelo napsal(a):

Podobnost s Kosovem se nabizi, pekny prehled o vyvoji v Jizni Osetii je na http://www.novinky.cz/clane... . 7. srpna, tesne po vyhlaseni primeri, Gruzie zautocila na jihoosetske hlavni mesto a ruske jednotky. Nasledkem bylo srovnani Cchinvali se zemi a stovky, mozna i tisice mrtvych. Prezidentu Gruzie Saakasvilimu preji aby byl brzo dopaden. A je zde jeste jedna podobnost, pokud americane tvrde trestaji ty, co zabijeji jejich obcany, mohou ocekavat ze se podobne budou chovat i ostatni velmoci.
10. 08. 2008 | 09:31

Čochtan napsal(a):

Tohle je důležitá věta:
"Kosovo patřilo k srbskému státu po stovky let, Jižní Osetie patří ke Gruzii teprve od r. 1922 na základě svévolného rozhodnutí bolševiků…."

Chtělo by to solidní historickou studii, jak to na Kavkaze vypadalo před ruskou invazí koncem 18.století. Pane Stejskale, nemaj nějakého historika v rukávu ? Ale aby nebyl i hysterik ! :-))
10. 08. 2008 | 09:50

vlk napsal(a):

Já zatím konstatuji pouze jediné. Pan Křeček se frefil docela dobře. Leč dá s e arhumentovat preizněji. Ale počkám si až se objeví zarytí antirusisté a parkanovští fandové Ameriky.

do té doby stačí přesně to, co prezentoval pan Křeček. Ostatně - tohle je jen začáte podobných malérů.Odstartovaných Kosovem a naprosto nepochopitelnou a nesmyslnou akcí amerických vlád.
10. 08. 2008 | 10:13

Karel Mueller napsal(a):

Pane Křeček,
debatu o Osetii jsem zahájil sám na poslední bloku prof. Hořejšího.
Pepa Řepa nadhodil otázku, kdo napíše první masážní článek.
Typoval jsem pani Hybáškovou. První článek jste napsal Vy. Tou "nemasážností" jste mě porazil :-). Gratuluji.
10. 08. 2008 | 10:13

vlk napsal(a):

Petrovi z Tábora

pan Křeček si nevybral a ni Rusko, ani USa. On jen konstatuje ,že buď bude latit model Kosovo nebo model Gruzie. Obecně. Nic víc. Ale nemůže někdy platit Kosovo a jindy gruzie. Podle výběru člověka, který zrovna sedí v Ováné pracovně.
10. 08. 2008 | 10:15

tomas napsal(a):

Jenom bych si dovolil pripodotknout, ze v dobe naseho predsednictvi EU budeme muset resit i takoveto situace. Zatim Osetie, zaplatbambu, spadl ado rukou Francie, nikoliv Topolanka.
10. 08. 2008 | 10:29

jepice napsal(a):

Myslím si, že územní celistvost současného gruzínského státu není o nic posvátnější než územní celistvost kterékoli země, (Velké) Srbsko nevyjímaje.
Mezi důležitější kritéria posuzování jednotlivých případů ze strany mezinárodního společenství pro zaujetí nějakého bazálního stanoviska by měla patřit vůle převážné většiny obyvatel na daném území a možnost naplňování jejich individuálních občanských práv v původním státním útvaru.
Pokusy o srovnávání místně a časově nesouvisejících pokusů o samostatnost může být zavádějící, a to i v tomhle případě, kdy časový odstup není tak velký.
V této souvislosti by mě zajímal názor kritiků samostatnosti Kosova, kteří svůj nesouhlas opírají o respekt ke státní celistvosti, k nekonzistenci postojů Moskvy - Kosovo neuznala a zdůvodňovala to právě touto nedělitelností, zatímco v Osetii je zřejmě všechno jinak. Gruzínský konflikt staví ruský nesouhlas s odtržením Kosova do zvláštního světla - bez ohledu na to, nakolik se o tento střet zasloužil /a to zřejmě z vnitropolitických důvodů/ prezident Saakašvili.
10. 08. 2008 | 10:33

Axlboy napsal(a):

Rusko nechce svobodnou Jižní Osetii, chce aby byla připojena k Ruské severní. Tomu se říká anektovat území suvereního státu.
10. 08. 2008 | 10:46

Karel Mueller napsal(a):

jepice:
Zásadní omyl. Do zvláštní světla to ruský nesouhlas s Kosovem nestaví.
Rusko totiž nepožaduje odtržení provincií od Gruzie a na svoji misi v Jižní Osetii má souhlas OSN. Teď reagují na napadení gruzínskou armádou - podrobně jsme o tom přeci psali na blogu prof. Hořejšího.
Rusům teď vše hraje do karet: V případě Kosova nemusí ztratit tvář a Saakašvilli si naběhl na vidle sám, jak napsal trefně Pepa Řepa.
10. 08. 2008 | 10:46

nepolitik napsal(a):

Od poslance ČSSD, což je KSČ s lidskou tváří, se nic jiného čekat nedá. Alespoň víme, koho nemáme volit. Dát hlas KSČSSD je výrazem touhy vrátit se do roku 1968. Děkuji, nechci.
10. 08. 2008 | 10:59

třebaKarel napsal(a):

Ať máme širší vzorek pro podobnosti - co třeba hnutí "sever italie ",
které se snažilo taky o jakousi samostatnost ?
Neumím si představit , jak by třeba JAR nechala osamostatnit oblast diamantových dolů , USA Texaská ropná naleziště ,... .Taková "privatizace rodinného stříbra " , ?
10. 08. 2008 | 11:02

sasa napsal(a):

2 jepice, Axlboy, Karel Mueller
existuje na vec Kosova a Osetie velmocensky pohled na vec: Zajmem USA je mit v Gruzii radar protiraketove obrany, je to zvazovano v planech MDA generala Oberinga. Proto chteji Gruzii v NATO. Nemecko v Bukuresti vetovalo vstup Gruzie z duvodu nekontroly vlastniho uzemi. Nyni Gruzie o Osetii a pripadne Abchazii prijde. Bude mit konsolidovane hranice a bude moci vstoupit do NATO. Radar bude postaven a Rusko bude mit problem se samostatnou Jizni Osetii, ke ktere se bude chtit pripojit Severni, nyni soucast Ruske federace. Utok na Cchinval byl Saakasviliho pokusem o ziskani bonusu.
10. 08. 2008 | 11:11

Vico napsal(a):

Jsou li obyvatelé Jižní Osetie občany Gruzie, tak prezident Saakašvilli vyrazil proti svým občanům tanky a raketomety. Inu stalo se. Vnějškově to samé udělalo Srbsko v Kosovu, mám li věřit například panu Janu Urbanovi/ naštěstí nejen jemu/. Saakašvilli se plošného dělostřeleckého bombardování dopustil v zájmu potlačení iredentistických snah většinového obyvatelstva provincie, které nechce sdílet společný stát. To samé se stalo v Kosovu. Zasáhly bombardéry, tam ruské a tam americké. Chybička se stala tam při zásahu civilního cíle místo vojenské základny, tam při zásahu státní televize...Všechno zdánlivě stejné. Vsadím sto ku jedné, že komentáře události budou tentokrát diametrálně rozdílné. Až maniakálně se těším na reakci Hybáškové, Urbana a Štětiny.
10. 08. 2008 | 11:18

sasa napsal(a):

2Vico myslim, ze vasi "oblibenci" tentokrat ani nepipnou. Ozvou se az se bude znovu jednat o clenstvi Gruzie v NATu.
10. 08. 2008 | 11:21

Blue Jay napsal(a):

Otazky pro mistni politology,

V pripade ze Gruzie da Jizni Osetii nezavislost a zaruky neagrese, budou to taktez respektovat Rusove? Stahnou se a uznaji nezavislost tohoto noveho mini statu? A nechaji jit Gruzii smerem jaky si preje? A nebo po "osvobozeni" zustanou v Jizni Osetii desitky let tak jako v pripade Ceskoslovenska po roce 1968 ci Madarska po roce 1956? Pokud vim tak Jizni Osetie chce byt samostatna. Aspon to tvrdila kdyz jim Gruzie nabidla autonomii.
10. 08. 2008 | 11:32

libor napsal(a):

Než začneme známkovat ruskou politiku, měli bychom se podívat na naší vlastní, českou.
Ministr Schwarzenberg včera vzkázal Osetincům, že by neměli zapomínat, že jejich území patří Gruzii. Pozorohodné rady. Jenom mi vysvětlete, proč knížecí rady z Prahy Albáncům zněly v analogické situaci zcela opačně?
Kritizovali jsme postup Rusů v Čečensku, Srbů v Bosně a Kosovu, ale Gruzie najednou má právo střílet Osetince.
Já osobně se stydím za českou zahraniční politiku. Podle mě jsme ztratili právo poučovat někoho ve světě o lidských právech. Saakašvili je druhý Miloševič, ovšem Praha mu nadšeně tleská.
10. 08. 2008 | 11:36

Karel Mueller napsal(a):

sasa:
Ale no tak, takoví pitomci Rusové nejsou, aby si Jižní Osetii připojili. Ztratili by kartu s názvem Kosovo. V JO pouze obnoví pořádek a oblast se dostane do totálního ruského područí, nic víc a nic míň.
Také nedovedu odhadnout další nálady v Gruzii - do války s kolosem se asi nikomu moc nechce a ta čtvrtina Gruzinců škemrajících o práci v Rusku může být ze dne na den v Gruzii zpět.
Gruzie (nebo i Ukrajina) v NATO ? Proč ne. Také může mít Chávez i Írán vodíkovky. Třeba ze dne na den.
Neba také může jít celá planeta ke všem čertům.
10. 08. 2008 | 11:36

Řeřicha napsal(a):

Blue Jay - "V pripade ze Gruzie da Jizni Osetii nezavislost a zaruky neagrese, budou to taktez respektovat Rusove?" --- EEECH? To má být pokus o vtip, nebo se snažíte trumfnout KJ Erbena a Boženu Němcovou v jednom? K takové situaci nedojde ani na filmovém plátnu, takže wo co go??

libor - Ministr Schwarzenberg svým jednáním v osledních cca 24 měsících již zcela ztratil můj respekt i důvěru. Důvodů je víc, a tak nyní sleduji jeho "moudré" jednání pouze s trpkým pobavením.
10. 08. 2008 | 11:47

Ghola napsal(a):

Ono Rusko asi ani nic jiného udělat nemohlo, než vojensky proti Saakašviliho hurá akci zasáhnout, většina Osetinců má ruský pasy a bylo by to pro Rusko hodně ponižující se jenom dívat, jak je tam Gruzínci srovnaj se zemí. Nemyslim si, že by Rusové toužili po expanzi do Gruzie, minimálně proto, že dobře ví, že proti nim bude vyvolaná hysterická kampaň. Bude se o nich mluvit a psát jako o agresorech, kteří si chtějí podmanit malou zemi atd. A o porušení mezinárodního práva v případě Kosova se ani nepípne. Stejně je smutný, že Saakašvili vystavuje obyvatelstvo Gruzie hrůzám války, jen aby se zalíbil svým americkým ochráncům a pokusil se od nich na oplátku získat např. členství země v NATO a americkou vojenskou základnu navrch...
10. 08. 2008 | 11:49

Pumprlidentlich napsal(a):

Konečně má lidská ubohost období jistoty a prosperity.

Putinn vybudoval, stejně jako Hitler, armádu, před kterou není obrany. V Rusku řádí stejní putinovští magoři, jako SAmani v Německu. Svoje útoky na imigranty a cizince si nahrávají na videa a hrdě se tím chlubí.

Historie se opakuje. Stejně, jako Hitler obsadil Sudety, aby ochránil henleinovce před zlými Čechoslováky, ze stejného důvodu obsadil Putin část Gruzie. Henleinovci, stejně jako Rusové, dlouho před obsazením vyvolávali rozbroje a obsazení Československa byla mírová mise. Nikdo nepomohl Československu a nikdo nepomůže Gruzii. Nadále se budou Putinovi dělat ústupky, ale nakonec vše dopadne stejně.

V blízké budoucnosti budou eskalovat lži a ubohosti lidských ubožáků, pro které konečně vznikla lidská zrůda, která jim dá možnost se v životě realizovat. Antiamerikanismus je dobrý ukazatel stavu společnosti. A ten je teď hodně špatný.

Křeček, jako mnoho dalších socialistických lhářů, publikuje svoje nesmysly na blicích listech, což je ekvivalent socialistických intelektuálních perel Das Reich a Tvorby.

Mít hranici s putinovským Ruskem je katastrofa, jako hranice s hitlerovským Německem. Státy hraničící s Ruskem a těžce zkoušené od SSSR, jsou dnes v téměř beznadějné situaci. Rusko posledních 400 pouze zvětšuje svoje území a po pádu SSSR hodně ztratilo. Co bude dál? Pobaltské republiky? Další tradiční území Ruska? Napíše Paroubek další výplod a tradičně integrálním území Ruska?

Rusko, které ani neprožilo průmyslovou revoluci a z bídy nevolnictví skočilo do socialismu a hladomoru, je na úrovni Evropy před polovinou 20. století. Historie se opakuje stále dokola a je nevyhnutelné, co bude následovat. Tragédie.

Může některý místní socialistický intelektuál vysvětlit, proč v USA žije 1 460 000 Čechů?

Je to smutné. USA bohužel nejsou nafukovací, bude to i bolestivé.

Na druhou stranu, jedinci typu vlk, Mueller a další, se mohou konečně v životě nějak realizovat. A kolektivně ochránit svět před před USA.....

Křeček je jenom předvoj, hlavní nášup tipuju na Hořejšího, který jistě vysvětlí všem zabedněncům, jaký byl v SSSR blahobyt.

Kolik Čechů bude žít v USA v roce 2030? A co budou dělat šaškové, kterí umí jenom kecat a radit, jak je třeba pomáhat a co dělat? Co vlk? Objeví dnes další fyzikální veličinu?

Dotaz pro Mueller: Pátral jsem v knihovně po fyzikální veličině, kterou objevil vlk a nic jsem neobjevil. Je vlk opravdu tak geniální? Chlubil se, že je odborníkem na reaktory RBMK, poté změnil na "četl jsem" a nakonec zbyl nějaký výplod o modré šabloně. Poté byl u spouštění všech reaktorů v ČR a dokonce potvrdil existenci perpeta mobile. Vlk je bezkonkurenčně nejgeniálnější socialistický intelektuál v místních diskuzích. Proč, když se zeptám na podrobnosti o socialistickým objevech, vlk reaguje stále stejnou odpovědí? Jak chcete budovat socialismus, když nikomu neprozradíte svoje úžasné objevy?
10. 08. 2008 | 11:51

mbar napsal(a):

Poslanec Křeček se dopustil jednoho omylu - v jižní Osetii nežijou Rusové, ale Osetinci. Většina z nich má ale ruský pas.

Jinak bych se zeptat místní amerikanofilů: když NATO bombardovalo Bělehrad, tak to bylo v pořádku, že jo. A proč není v pořádku, když se Rusko v Gruzii chová stejně? Američani (a my s nima) můžou všechno a vždycky mají pravdu??
10. 08. 2008 | 11:52

fous napsal(a):

Křeček má výjimečně v základu pravdu. Chybou ale bylo Kosovo, nikoliv Jižní Osetie. Ohlupuje ale v jedné důležité věci: v jižní Osetii nejosu Ruosvé, ale Osetinci (tj. občané Gruzie), kterým Rusko dalo své pasy, aby si vytvořilo záminu se do záležitosti Jižní Osetie vměšovat. "Ochranu svých občanů" už totiž dostatečně předvedlo ve dvou válkách v Čečensku.
10. 08. 2008 | 12:02

Řeřicha napsal(a):

Pumprlidentlich - A co já? Nelibuji si ve vyhřívání v nějaké řiti (jakéhokoliv původu), příkoří, nespravedlnost a mocenskou zhůvěřilost vnímám objektivně (ať už ji páchá kdokoli...), mám prostě rád čistý vzduch... asi sem nepatřím, jsem tak trochu mimo-středoevropan. ;D
10. 08. 2008 | 12:06

Vico napsal(a):

Pumprlidentlich : Vy jste se vydal na cestu kolem světa nikoliv za osmdesát dní, ale za pět minut/ asi tak dlouho trvá čtenáři, než si přečte váš článek včetně jazykalámajícího nicku.Vy jste to vzal přes Sudety, časopis Tvorbu, Paroubka, prognostický odhad o počtu Čechů v USA v roce 2030, blahobyt v SSSR a skončil jste u reaktorů typu RBMK. No, já si přece jen raději počkám na paní Hybáškovou.
10. 08. 2008 | 12:06

Blue Jay napsal(a):

Musim ale uznat,
ze Rusove jsou vychcani. Nejdrive daji vetsine obyvatel Jizni Osetie Ruske pasy. Pak tam poslou "mirove" jednotky na ochranu svych obcanu a potichu rozdmichavaji nepokoje. A kdyz se s tim Gruzie snazi neco udelat , tak tam poslou mirovou armadu. Chytre. Neni to sama mirova armada co tak mirumilovne pomahala Cecensku?
Btw. Jak Gruzinci skemraji o praci v Rusku? Neskemraji snad i Cesi o praci v jinych zemich? Lol. Politruk Mueller se nezapre.
10. 08. 2008 | 12:07

sasa napsal(a):

2 Karel Mueller, Myslel jsem to tak, ze Gruzie se stahne z Jizni Osetie a USA JO uzna stejne jako Kosovo. A Gruzie bude prijata do NATa.
10. 08. 2008 | 12:13

Josef K. napsal(a):

To: pumprlidentlich. Ano, velmi přesný popis stavu věcí. V jednom však nelze souhlasit, bez ohledu na politické smýšlení, nepleťte socialismus (to je evropská záležitost a cela jiná) s hávem ruského imperiálního nacionalismu, který se už dnes změnil z rudého národního socialismu Sovětského svazu na hnědý pustinovského režimu (ostatně povšimněte si podobných změn v ČR) a zítra ho čeká přebarvení do zlatova, v jakousi formu imperialismu pravoslavného, už bez přídomku socialistický, kdy 140 milionů (z nichž je 85% zcela zbídačených na úrovni asijské chudoby), bude poučovat svět. Ostatně dnešní agrese je v ruských médiích vydávána histericky za agresi NATO. Povšimněte si, prosím, také, že česká média včetně tohoto serveru, nejsou schopna na tak zřejmé ohrožení demokracie a míru reagovat. Další milion Čechů dnes žije v Západní Evropě. Proč asi? A jak velká je vnitřní emigrace v ČR těch lidí, kteří se cítí bezbranní?
10. 08. 2008 | 12:15

cempírek napsal(a):

zajímavý, jak ti co mají problemy s uznáním kosova obhajují postup ruska v osetii.... že by nešlo o hledání spravedlnosti, ale o ten "správný" ideologický pohled

destabilizuje a válčí gruzie na území ruska nebo rusko na území gruzie?
10. 08. 2008 | 12:23

ok napsal(a):

V průběhu několika let docházelo k přestřelkám mezi Gruzínci a Osetijci, až si na to média zvykla a nevěnovala tomu dost pozornosti. Hlavní město Jižní Osetie Cchinvali, ležící na dohled od osetsko-gruzínské hranice bylo odstřelováno snajpry a minomety, osetská strana odstřelovala zase gruzínské vesnice. Kdo vystřelil první kulku či granát, ví Bůh. 8.8.2008 v 00:53 hodin místního času se však stalo něco dosud nevídaného - gruzínská vojska zahájila odstřelování. Nikoliv odstřelování vojenských cílů protivníka, kasáren, vojenských zařízení, dopravních prostředků, skladů střeliva apod., ale odstřelování civilistů. Přitomto palebném přepadu, který byl uskutečněn raketomety české výroby RM-70 a houfnicemi české výroby ShKH vz.77 Dana, došlo k praktické likvidaci Cchinvali a k masakru civilního obyvatelstva. Jak je známo, dle prvních odhadů zemřelo 1500 lidí a další zůstali pohřbeni v troskách, včerejší údaje se vyšplhaly na 2000 mrtvých civilistů. Po tomto raketometném a dělostřeleckém masakru následoval útok gruzínských tanků a obsazení trosek jihoosetského hlavního města. Člověk nemusí být vojenský odborník, aby pochopil, že tato akce gruzínských ozbrojených nebyla náhodným útokem, ale pečlivě připravenou ofenzívou, na které štáb gruzínské armády musel pracoval minimálně v řádu týdnů. Proto mě přijdou i pokrytecká slova gruzínského prezidenta Saakašviliho, který chtěl den před útokem"jednat o míru."
Naše sdělovací prostředky však tento raketometný a dělostřelecký masakr pojaly "po svém" dle politického zadání. Kdo je agresor a kdo se brání, je jasné, tak je to správné a tak to má být. Ty tisíce mrtvých osetijských civilistů zkrátka označily jako oběti bojů a hotovo. V této souvislosti mě napadá analogická situace v Kosovu, kde se též řešil principiální problém, zda je přednější právo na sebeurčení či mezinárodní smlouvy o celistvosti států. Představme si, kdyby nechal Miloševič srovnat se zemí nějaké město, v němž by zahynulo 2000 Albánců a další tisíce je opouštěly. To by byly titulky v novinách! Hovořilo by se o masakrech, genocidě, vyhánění, etnických čistkách, hovořilo by se o tom, že velitelé útoku patří před soud v Haagu. Česká televize by ukazovala rozbořené domy, zavražděné civilisty a kolony uprchlíků, Člověk v tísni by uspořádal humanitární sbírku a poslal konvoje pomoci do postižené oblasti. V případě osetijských civilistů se nic neděje, tisk i televize ukazují jen to, co se jim v propagandistickém protiruském klišé hodí do krámu. Soudruh Goebels a propagandističtí soudruzi NKVD musejí mít v pekle svátek.
10. 08. 2008 | 12:28

Josef K. napsal(a):

Obecně lze za velmi zvláštní argumentaci považovat srovnání Kosova s Abcházií a Osetií. Pokud vím, Titova Jugoslávie byla do jisté míry prosperující zemí, ve které byly národnostní vášně potlačena ( i potlačovány). Pokud vím, byli to srbští nacionalisté, kdo zneužili jugoslávskou armádu k zahájení občanské války, k nim se pak s chutí přidali ti chorvatští atp. Pokud vím, Kosovo nebylo přičleněno k nějakému impérie, jak se o to snaží obě enklávy. EU lzepovažovat za impérium opravdu stěží. I kdyxž, co si ase kdo vymyslí z tuzemských komentátorů...Pan K5eček je však opravdu mimo, on není socialista, on je normalizační produkt.
10. 08. 2008 | 12:29

Stanislav Křeček napsal(a):

Zoufalý pořad ČT 24 od 12 hod. k prolému. Nějaká "odbornice" tam vkládá, že Osetie je ke Gruzii něco jako Chodsko k Čechám. Uniká jí 1000 let rozdílů. Proč si něco takového ČT do vysílání bere?
10. 08. 2008 | 12:35

Endler napsal(a):

to Josef K. Vy opravdu v žádné diskusi nezklamete. Problém je ve Vašem "pokud vím...." Cp když nevíte?
10. 08. 2008 | 12:38

Čochtan napsal(a):

Josefe K. :
Kosovo bylo v podstatě přičleněno ke vznikající Velké Albanii. Další území,která budou následovat leží v Černé Hoře, Makedonii a Řecku.
10. 08. 2008 | 12:49

malma napsal(a):

Stanislav Křeček
Jo frau Schmit..přechytračelá baba odbornice s evidentně neutrálním pohledem problému :)
10. 08. 2008 | 12:56

Laura napsal(a):

Všichni farizejové světa spojte se!
Pane Křečku, díky za vaše slova. Samozřejmě, že máte pravdu!
Obviňovat vás z proruského postoje je nehorázné a svědčí o zatmění mysli těch, kteří to tu prezentují.
To se přece dalo čekat, jestliže bude Kosovo samostatným státem. Čekal snad z diskutujících něco jiného v Osetii a v budoucnu i dalších územích s jiným etnikem?
A pan Topolánek - je vidět, jak je neschopný premiér. Hloupějšího premiéra snad nikde ve světě nenajdete!
10. 08. 2008 | 12:59

Karel Mueller napsal(a):

Pumprlidentlich:
Poslechněte, Vy jste moc soudnosti nepobral, že?
Rusko tu vládlo 42 let v důsledku 2. WW. Předalo stát ve stavu, kterém ho předalo. Myslíte, že za nepříliš vzdálenou dobu bude Český stát a český národ ještě existovat? Není to jisté - změna struktury obyvatel probíhá opravdu rychle. Ale Vám je líto, že nevyhrál Hitler, že?
Z Vašeho popisu Ruska nestačím žasnout. Stačí se podívat na zahraniční vojenské základny, částka na zbrojení, války vedené mimo území vlastního státu ... myslíte, že v tom Rusové vedou světovou ligu?
Jasně jsme Vám napsali, že Pandořinu skříňku otevřelo Kosovo, které bylo pošlapáním všech mezinárodních dohod a důsledky jsou nedozírné. Tak co teď k sakru fňukáte? Každá příští velmoc - nejen Rusko, těch bych se bál nejmíň - bude mít kartu menšin a návod na destrukci kteréhokoliv státu. Jste schopen to pochopit? Tu nejsilněší kartu tím dostal islám. Potřebujete to ještě v jiném jazyce?
Pokud jde o vlka nebo mě, proč to sem taháte? To, co jsem napsal o svých názorech na fyziku byla jen poznámka kolegovi, jde o mé některé domněnky, nijak netvrdím, že musí být správné. Ale také jsem nenašel jejich přesvědčivé vyloučení. Vy OTR ovládáte? Prosím, můžeme si o tom začít psát. Ale není mi jasné, proč to zde zmiňujete.
10. 08. 2008 | 12:59

Mard napsal(a):

Proboha, tohle je snad naplnění sk.p.tr.č. šíření poplašné zprávy. Když tady nějaký alternativně inteligentní člověk vykládá že Gruzínci zabily 8000 Rusů v nějaké Ruské Srebrenici, tak to je buď hnusná lež nebo výplod chorého mozku. Je jasné že poslanec za ČSSD asi příliš inteligence nepobral, ale takovéhle blbosti bych od něj nečekal.
10. 08. 2008 | 13:02

Laura napsal(a):

OK bravo!
K tomu není co dodat!
10. 08. 2008 | 13:03

veverka napsal(a):

Pane Křečku naprostý souhlas.Tzv. "západ" sklízí co sám zasel uznáním Kosova.A následovat bude i Abcházie.Nejsmutnější je sledovat pokrytecké a naprosto ostudné chování našeho pana premiéra,pana knížete a dalších amerických lokajů,kteří nyní najednou vyzývají k "zachování územní celistvosti Gruzie" a podobné kecy.Vzhledem k tomu jaké zcela opačné postoje zastávali u Kosova to působí neuvěřitelně směšně a účelově.

Tak prostě buď existuje právo na sebeurčení,nebo ne.Kdo ho kosovským Albáncům přiznává a Osetincům ne,ten je pokrytec(anebo slouha který pouze plní příkazy z americké ambasády).
10. 08. 2008 | 13:13

Řeřicha napsal(a):

Mard - Srebrenica neleží v Kosovu, vy inteligente. A nebyli tam povražděni kosovští Albánci, ale to byste musel chtít pátrat dál, než ve večerním zopravodajství TV NOVA. A nemíchat koláče s posípátky.
10. 08. 2008 | 13:19

Honza999 napsal(a):

Čochtan
Inu, vdobě, na kterou se ptáte, tam bylo TURECKO... Žádná Gruzie.. Žádná Osetie.. Žádná Abcházie...

T U R E C K O ....

Z tohoto pohledu se domnívám, že Rusko tehdy tato území OSVOBODILO z pod turecké nadvlády a buďte si jist tím, že i tehdejší Gruzínci hleděli na "ruskou rozpínavost" zcela jiným pohledem, než tak dnes činíte Vy..
Národy Gruzínců, Osetů a Abcházů (a dalčích) však existovaly již tehdy. Nevidím důvod, proč by dnes Oseti a Abcházové měli být pod nadvládou Gruzínů. Dříve Gruzínci trpěli pod tureckou nadvládou soplu s nimi a dnes by sami chtěli ovládat - připadá mi to mírně řečeno schizofrenické..
10. 08. 2008 | 13:21

cempírek napsal(a):

veverko..
myslíš že rusům jde o vytvoření samostatné ostetie nebo o osetii v rámci ruské federace...
.... a říkáš tedy, že postup v kosuvu byl tedy správný, nebo jseš pokrytec?

(osobně nesouhlasím ani s kosovem ani s osetií, rusáci předváděj v osetii vůdči gruzíncům, to co amíci na balkáně vůdči srbům)
10. 08. 2008 | 13:24

třeba Jan napsal(a):

OK
díky, usnadnil jste mi práci, chtěl jsem napsat něco podobného. Je k zamyšlení v jak bídně závislém modrém stavu jsou naše média.
Přesně jak píšete jsem z prvních zpráv pochopil, že oněch 1500-1600 obětí je následek bombardování ruským letectvem. Něco v tom smyslu : ruské bitevníky zaútočily na gruzínské vojenské i civilní cíle.... je dohadováno 1600 obětí. (asi jsem necitoval přesně, ale neznalý divák to takhle mohl pochopit).
Diskuzi, kterou opakovala ČT24 dnes v poledne jsem sledoval již včera večer. Doufám, že se ČT divékům za tento jednostranně zaměřený pořad omluví.
10. 08. 2008 | 13:49

Romann napsal(a):

Vojenský konflikt na Kaukaze zo strany Tbilisi proti neuznanej republike Južné Osetsko je na olympiáde v Pekingu jednou z hlavných tém. Príčinou je to, že mocenskí predstavitelia Gruzínska zahájili vojnu proti Južnému Osetsku v deň otvorenia olympiády. Zahájenie vojenských konfliktov protirečí olympijským tradíciám, zdôraznila oficiálna predstaviteľka Olympijského výboru Gizzele Davisová v odpovedi na otázku o situácii v Južnom Osetsku. Podčiarkla, že konflikty by nemali byť ani v jednej časti sveta. Gruzínsko odpovedalo na výzvu svetového spoločenstva dodržiavať olympijské prímerie počas olympiády v Pekingu, rozsiahlym delostreleckým útokom, ktorý úplne zničil centrum Južného Osetska Cchinvali a z povrchu zeme zotrel mnohé obce. Gruzínski mocenskí predstavitelia pritom nielen narušili celosvetovú tradíciu odstaviť delá počas olympiády. Prezident Gruzínska zabudol na svoj verejný sľub... Pokračovanie na: http://voltaire.netkosice.sk, Trezor, téma: Účel Gruzínska a jeho ochrancov pokaziť sviatok Číne
10. 08. 2008 | 13:52

Bessy napsal(a):

cempírek- no já by jsem přeci se na to dívala z pohledu historie-tedy kde který národ skutečně žil dejme tomu v v tisícileté historii- pak by Osetinci měli nárok na samostaný stát a Kosovští albánci ne/dokonce si myslím, že Kosovo bylo založeno Srby.
10. 08. 2008 | 13:53

Goral napsal(a):

Je zde malý rozdíl v chování velmocí.Gruzii okupovala velmoc zvaná CCCP , totéž nelze říci o Jugoslávii potažmo Srbsku .Komanči vedou v lumpárnách 2:0!
10. 08. 2008 | 13:56

Kely napsal(a):

Jen bych si dovolil podotknout, že mi nějak uniká ze článků, kdo ruskou armádu vlastně pozval. Musel tam být někdo, kdo o pomoc požádal. Pokud se vrátím k historickým událostem, k okupaci Sudet potažmo i celého Československa, pozvali Německo více méně Anglie, Francie a Itálie v Mnichovské smlouvě. K okupaci České republiky v roce 1968 pozvali armády Ruska, Polska, Mad´arska atd. někteří členové ÚV KSČ jako Bilak, Husák, Hofmann apod. Takže kdo je ted tou silou v tomto konfliktum, kdo hraje roli Trojského koně?
10. 08. 2008 | 14:23

queribus napsal(a):

Dokonce jednou mohu s panem Křečkem v podstatě souhlasit. Kéž by konečně opustil demagogii i na svém "bitevním poli" (regulace nájmů). Brněnskému lékaři bych připomněl, že podle všech nestranných komentářů byl konflikt zahájen dělostřeleckou a raketometnou palbou gruzínských jednotek do jihoosetinských civilistů v Cchinvali na pokyn prezidenta (též však zločince)Saakašviliho. Podrobněji příspěvek "ok" výše.
10. 08. 2008 | 14:28

Plim napsal(a):

Ok

Vyborny prispevek,ktery by se tu mel nekolikrat opakovat plus historii prideleni JO Gruzii Stalinem....To by snad otevrelo oci zaslepencum

Krecek

Jsem velmi rad za vas blog k tomuto tematu,nesmime si nechat jen tak lhat a k poradu CT nemam bohuzel ani slov
10. 08. 2008 | 14:40

Blue Jay napsal(a):

to queribus,
Jo ten ok. Nekde si rika copy. Vsude tapetuje stejnych par clanku ktere si prelozil z Russia Today. Skoro slovo od slova. Velmi poucne a hlavne nezaujate. Stejne jako je vas prispevek,:-).
10. 08. 2008 | 14:44

Honza999 napsal(a):

Kely

Mírové jednotky v Osetii mají mandát OBSE - Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Mimoto se nejedná o čistě ruské jednotky, ale o mezinárodní síly včetně toho, že příslušníci těchto mírových sil jsou (byli) i vojáci Gruzie..
10. 08. 2008 | 14:50

Kely napsal(a):

Pane Politiku,
Zkusím Vám položit jednu otázku. Jak se ve světle současné politiky ODS díváte na Mnichovskou smlouvu a na zradu našich současných spojenců, to je Anglie, Francie, Itálie a Německa a na to, že jsme si jako svého současného nepřítele teď vybrali Rusko? Vy si asi nepamatujete válku a Gestapo.
10. 08. 2008 | 14:51

cempírek napsal(a):

to plim a čochtan,
nevím kde berete ty povídačky o přidělení osetitie gruzii jako dar stalinem... stalin ač gruzínec nebyl moc vlastencem...
osetie nikdy nebyla státním útvarem či tak, její současné území bylo povětšinu historie součástí gruzie a po dobytí zakavkazka ruskem spolu s gruzií součást ruska.... začátkem 20. v rámci politiky oslabení svazových republik nadělal stalin spousty autonomních republik a tehdy se poprvé objevila osetie...
10. 08. 2008 | 14:58

tata napsal(a):

Je vidět že vše se dá překrotit.Bohužel pro ty zaslepené sled událostí ne.Atam je jasny kdo začal mužete to okecávat jak chcete.Nejlepe to zvladnul pan Tomský.

citace:Gruzie si napsala další hrdinnou stránku do své pohnuté historie.

Opravdu hrdinství začít a pak brečet.Opravdu rozum zustavá stát jak se nas někdo snaží oblbovat.
10. 08. 2008 | 14:59

Blue Jay napsal(a):

Mozna jsem naivni,
Ale me to pripada ze stale sovietske Rusko se svymi 150 miliony obyvatel a obrovskou armadou se snazi znicit Gruzii ktera ma mene obyvatel nez Slovensko a snahu byt demokratickym statem. Opravdu hrdinej kousek. Ale nakonec me to vubec neprekvapuje. Puppet master je porad dustojnik KGB Putin. A puppet Medvedev poskakuje podle toho jak Putin za ty nitky taha. Opravdu velka zmena v "modernim" Rusku. A ani se nedivim ze v CR je porad tolik lidi co bezmezne obdivuji SSSR. Holt 40 let brainwashing a cenzury nemuze byt bez nasledku.
10. 08. 2008 | 14:59

Petra napsal(a):

Díky pane Křeček, vše co píšete je pravda, ale kdo ji nechce znát, ten lže sám sobě do očí. Na ČT se objektivity už nedočkáme a že tam zvou nějakou Šmídovou, tím škodí sami sobě. Připomínala mi Madlen A. líbající vraha Taciho. Na zprávy se raději díváme na NOVU.
10. 08. 2008 | 15:11

tata napsal(a):

Ono nejde oto obdivovat Rusko,to mě osobně je ukradený a je jasný že si chraní všemožnými zpusoby i těma co by se neměli tolerovat.ALE je to velmoc ,kdo jí to zakaže,353 ostrá nota?

Ale toto je jiný případ jeden šílenec si myslel že muže všechno.Že lidi kteří nenavidí rusko dokažou překroutit jasné fakta je zase jiná.
10. 08. 2008 | 15:12

Řeřicha napsal(a):

Brněnský lékař - Vy máte mrtvé známé v Sarajevu? V tom případě vám je jistě velmi sympatická UCK, které se podařilo z Kosova vypoklonkovat Bosňáky... a pár jich rovněž povraždit.

A nepředhazujte mi Karadžiče, Miloševiče, a spol. na ty mám stejný názor, jako na Thacicho a Gotovinu. A tom mám známé Chorvaty, heč.
10. 08. 2008 | 15:19

tata napsal(a):

Brněnský lékař

Take sem udělal vyjímku a vynechal pane což dělám malokdy ale k Vám by se určitě nehodila.Je zajímavé že to šup do Gruzie mnělo mrtvé v Osetii,To by mě zajímalo jak to ty Rusové udělali no zloduši uměj i zazraky.
10. 08. 2008 | 15:27

Lion napsal(a):

Že by se nám z odborníka na bytové právo přes noc stal odborník na mezinárodní politiku ? :-)))
10. 08. 2008 | 15:42

třeba Jan napsal(a):

Blue jay, Brněnský lékař, BleblePus apod.
Vy jste slepí, hluší, nebo máte tento názor nařízen z Jánského vršku? Každý myslící tvor, když se seznamuje se situací, tak se zajímá o příčiny a průběh. Vám stačí, že se bitvy zapojili i vaši odedávní nepřátelé a máte jasno. Já rusy taky moc nemusím, ale alespoň jsem si zjistil vývoj situace. Tak jen pro vaší informaci : na okraj správního střediska Cchinvali rozestavila gruzínská vláda těžké frontové zbraně ( děla a raketomety) a během pár hodin srovnala skoro celé město se zemí. Přičemž zabila několik set až tisíc civilních osob.
A teď přichází vaše chvíle (kde vy začínáte) : poté se do bojů vložila armáda Ruska, protože většina obětí jsou Rusové. V podání USA se tomuto řešení říká mírotvrný vojenský útok, který byl v posledních 10 letech použit nejen v Evropě, ale hlavně na blízkém východě.
10. 08. 2008 | 15:54

jarda napsal(a):

Podle argumentace mnohých z vás, že na určitém území mají příslušníci menšiny právo na sebeurčení a odtržení od státu...by pak měli být odškodněni Sudetští Němci za vyhnání v r.1945, kteří v r.1938 JEN chtěli svobonou volbu, ve kterém státě chtějí žít..jste trapní amatéři a být vámi , držím ústa co se politiky týká..
10. 08. 2008 | 15:59

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s posláním zdejších stránek, i.e. poskytovat prostor pro korektní a věcně vedenou diskusi (viz Kodex diskutujících).

To platí i pro jinak poměrně věcný text pana brněnského lékaře, který si v závěru bohužel neodpustil hrubou urážku autora.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
10. 08. 2008 | 15:59

veverka napsal(a):

Cempínek:
Mě nezajímá co chtějí Rusové,ale co chtějí Osetinci.A ti chtějí samostatnost.

Pokud jde o Kosovo,tak tam byl dán jasný precedens. Pokud naše vláda uznala Kosovo,jistě uzná i Jižní Osetii a Abcházii. Proč ne,když ti lidé tam chtějí samostatnost? Nebo mají právo na sebeurčení jen satelity USA a ostatní ne? Proč?
10. 08. 2008 | 16:04

veverka napsal(a):

třeba Jan
Přesně tak.Zaslepenost některých amerikanofilních fanatiků je takřka bezbřehá.Prostě slepě věří všemu co řekne naše vláda a státní televize.
10. 08. 2008 | 16:07

Blue Jay napsal(a):

veverko,
A ty si myslis ze Rusko zajisti Jizni Osetii opravdovou nezavislost? Jiz jsem se tu na to zeptal. Byl jsem nazvan naivnim hlupakem. Ty tomu opravdu veris?
10. 08. 2008 | 16:17

vlk napsal(a):

Pumprlidentlich

vřele doporučuji, aby jste si někam skočil na transfuzi -Modré krve . Budete ji totiž potřebovat. Vaše vidění světa, založené na jednoduché indoktrinaci a slepé bolševické víře ve vaše svaté je pozoruhodné.

Věcně se už svámi s vaším hlupstvím vypořádala řad a příspěvků přede mnou.
.
10. 08. 2008 | 16:20

Blue Jay napsal(a):

To treba Jan,
Mimochodem, kdyz tu je uz trebaKarel proc ne trebaJan. Je to takove originalni. Nejsem ani slepej, ani hluchej a ani me nikdo neovlada z Janskeho vrchu. Ja si delam svuj usudek nezavisle na Ceskych mediich. Asi na rozdil od Vas. A prosim Vas, uklidnete se. Zlata slova praveho Ceskeho vlastence Krause.
10. 08. 2008 | 16:26

Blue Jay napsal(a):

veverko?
Kdo jsou ( pochopitelne vcetne me) ti Amerikanofilove? A muzes take vysvetlit kdo to jsou ti Rusofilove? Jiste ti ta posledni otazka nebude delat potize.
10. 08. 2008 | 16:31

Patrman napsal(a):

At mame ruzne nazory na chovani Rusu u nas, resp.srpen 1968, nesmime nikdy spojovat obycejneho Rusa s rezimem.SSSR byla komunisticka zeme jako je Cina,ale dopustila se chyby, ze zasahovala do vnitrnich zalezitosti cizich narodu.To ovsem nebyla vina obycejneho Rusa, ktery za cela staleti trpel
proto, ze Rusko bylo vzdy tercem zajmu jinych velmoci.Vzdy ho chtely omezovat at jiz v pristupu do ruznych mori anebo vyprovokovanim ruznych valek.
Prvni svetova valka byla jiste vyprovokovana v Srbsku, aby zabitim rakouskeho naslednika trunu,zapad cekal, ze si to nenecha Srbsko jako spojenec Srbska libit. A Nemecko jako spojenec Rakouska mu musel pomoc.
Nyni chteji vyprovokovat Rusko a zaridili, aby Armeni utiskovali ruskou mensinu.Ma si to nechat Rusko libit, kdyz nakonec Stalin jako Gruzinec vladnul nad vsemi narody SSSR.Gruzinci vlastne byli preferovanym narodem a nyni je nekdo zatahl pod vliv USA.
A samozrejme to je zase provokace.
A kdo na to nejvice doplati - ne USA ale obycejny rusky clovek, ktery se musi opet uskrovnit, jit na frontu a hajit svoji vlast.
10. 08. 2008 | 16:44

Čochtan napsal(a):

Že by Saakašvili chtěl Rusko jen vyprovokovat, aby je dostal do špatného světla ?
10. 08. 2008 | 16:54

Pumprlidentlich napsal(a):

vlk, jste smutný, ale tady se můžete alespoň realizovat.

Mueller, ptal jsem se na fyzikální veličinu, kterou objevil vlk a nikde jsem se s ní v literatuře nesetkal, ale to je už jedno. Prezentujete se zde jako člověk se tech. vzděláním, ale jste to samé, co vlk. Můžete mě vysvětlit, rozdíl mezi Západní Evropu, Japonskem a USA a zeměmi pod vlivem Ruska? Vám se zdá normální to co píše vlk? Nebo Veverka? jaký je rozdíl mezi henleinovci a separatisty, kteří podporování Putinem vytváří rozbroje? Kdyby Rusko poslalo mírové síly do ČR, aby ochránilo ruskou menšinu v Karlových Varech, budete psát to samé?

Může mi někdo z místního socialistického panoptika vysvětlit, proč v USA žije 1460000 Čechů?

A co Tito? Socialističtí intelektuálové, myslící na neblahé Kosovo, se nějak nevyjadřují k úspěchům socialismu pod vedením Tita.
10. 08. 2008 | 16:57

Pumprlidentlich napsal(a):

vico, to s těmi Čechy a Čechoslováky není odhad. To je prostě fakt. 0,6% obyvatel USA má původ v Česku nebo Československu.
10. 08. 2008 | 17:17

Čochtan napsal(a):

Osseti, jazykově patřící k Iráncům, jsou přímí potomci Alanů, přišli v antice z území jižně od Donu do Kavkazu. Nejdřív se usadili severně od něj, až pak ve 4. a 5. století začali pronikat do jižních částí. V 5. století postavil gruzínský král Wachtan I. v Darielském průsmyku pevnost na obranu před jejich útoky. V roce 1774 se severní Osetie dobrovolně (?) připojila k ruskému imperiu. Jižní Osetie patřila až do začátku 19.století ke Gruzii.

To je zatím vše, co se mi podařilo najít, (německá Wikipedie), o 19. a 20. století je toho mnohem víc.
10. 08. 2008 | 17:18

Karel Mueller napsal(a):

Pumprlidentlich:
Tohle nevede k ničemu. Jasně jsem se Vás zeptal, jestli znáte OTR, čekám na odpověď, můžeme si o tom povídat.
Nevím, co přítel vlk psal a tak se k tomu nemohu vyjádřit. Mimochodem znáte neutronovou fyziku? Transportní teorii neutronů? Já to měl součástí diplomky. Pokud se chcete seznámit se základy, tak doporučuji stáhnout z netu Doc.Ing.Jaroslav Zeman, CSc. Fyzika jaderných reaktorů. Je to psáno velmi srozumitelnou a matematicky nenáročnou formou.

Pokud tedy OTR znáte a rozumíte jí, tak si můžeme povídat. Napsal jsem zde dříve, proč pochybuji o teorii černých děr a proč z mého determinismus v OTR není nijak zřejmý. Mohu se mýlit rád si Vás poslechnu. Pokud k tomu nemáte co říct, tak nebreptejte.

Proč žije v USA tolik Čechů? Z nějakého důvodu je USA přilákala, nejspíš šli za lepším. Proč má dnes Rusko nejvyšší imigraci na světě? Asi jdou lidi do Ruska za lepším ...

Nesmírně složité otázky ... pro Vás. Asi jste potřeboval podrobnou odpověď.
10. 08. 2008 | 17:19

Blue Jay napsal(a):

to Pumprlidentlich,
Mueller me to uz jednou vysvetlil. Rakl ze by stacilo vyslat par Ruskych raket do oblasti Yellowstone National Park a vybuchl by supervulcan ktery by znicil celou severni Ameriku. Jsem se na to zeptal par lidi z US geographical survey a rekl jsem jim ze to predvida vedec Karl Mueller z CR. Dostal jsem odpoved. "Je ten Karl nejakek komik?" Netroufal jsem si jim odpovedet. Neznam ho a nevim v jakem klubu v CR vystupuje. Ale jak se zda z jeho mistnich vystoupeni tak je opravdu dobrej. Prej ho uz pozvali i do Ruska.
10. 08. 2008 | 17:19

Pumprlidentlich napsal(a):

ok, to jste zkopíroval z blicích listů? Miloševič nemá nic na svědomí? Fujtajbl
10. 08. 2008 | 17:20

Čochtan napsal(a):

mbar,
jste si sist, že v jižní Osetii není z těch 160 000 obyvatel hodně velká část čistě ruská ? Koneckonců, za dobrých 150 let ruské vlády tam bylo odkomandováno hodně úředníků a ti měli potomky. Krajina je to k životu příjemnější než třeba okolí Petrohradu.
10. 08. 2008 | 17:24

Martin napsal(a):

Milosevic toho ma hodne na svedomi, pronasledovani opozice a medii, manipulovani voleb no a etnicke cistky. Totez jako nas demokraticky pritel pronasledovany osklivymi Rusy Saakasvili.
10. 08. 2008 | 17:25

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem další urážlivý příspěvek, který byl v rozporu s posláním zdejších stránek, i.e. poskytovat prostor pro korektní a věcně vedenou diskusi (viz Kodex diskutujících).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
10. 08. 2008 | 17:25

Karel Mueller napsal(a):

Blue Jay:
Milý mandrake,
Tobě už z té sopky asi opravdu hrabe. Napsal jsem to před rokem jako spekulaci o následcích proražení její poklice. Je to součást strategie úderů na neuralgické body.
Ty výpočty jsme neviděl a tak nemohu posoudit, jak dalece se jedná o spekulace.
Neboj se. Rusové Vám tu poklici neprorazí.
10. 08. 2008 | 17:28

Pumprlidentlich napsal(a):

Mueller, je zvláštní, že tady se svým vzděláním chlubí stále stejný typ lidí. Takový fyzik a nezná jednotku výkonu? Zapomínáte často? Hodně se chlubte svým géniem. To s tím Ruskem myslíte vážně? Ubohé. Všichni se opravdu ženou do Ruska. Stejně, jako za Hitlerem do Německa.

Toto je dnešní Rusko
https://www.youtube.com/watc...

Kde je místní editor Stejskal, odpůrce nasilí a záruka "věcné diskuze"?
10. 08. 2008 | 17:31

Štěpán napsal(a):

Pro Pumprlidentlich:

14600000 lidí z česka..žije v USA proto..prostě proto.

Jaký to má vliv na to..že kdyby byla Gruzie v NATO...tak jsme v III světové válce...to fakt nechápu.

Jak může někdo obhajovat sebevrahy planety nechápu.

Může mi někdo říct co by stalo kdyby Mexická většina sluhů a služek v jižních státech chtěla Samostatnost?

Viděl jsem v TV a četl v dějepise..co dělá USA..když nechce mít velký ztráty..

používaj zmizík jménem ATOM.
KDyby do toho začali tlačit ještě Mexico..a útočilo..

vyhlásilo by USA referendum?
stejně jako to dělá v Iráku..a voni jim to asi kazí..nebo se to knám nedoneslo?

Bože..lidská blbost..a ta česká konkrétně..
no nic..už víte proč PROTO je 1460000 čechu v USA?
o tady s náma! dyť jsme banda hovat ("t" nesmažete že ne Democrate Stejskale?)
10. 08. 2008 | 17:33

Honza999 napsal(a):

Blue Jay

Věřím Vám, že si děláte úsudek nezávisle na čekých médiích. Děláte jej totiž závisle na médiích vydávaných na americkém kontinentu - a na dvou židlích zpravidla nelze sedět...
10. 08. 2008 | 17:34

Čochtan napsal(a):

Gruzie byla obydlená různými kmeny, nejvýznamnější z nich byly Kakartvelské, později známé také jako Kolchové a Iberové. Ty se dostaly nakonec pod vliv Urartské říše. V 1. století n. l. obsadili Římané území dnešní Gruzie, jako jednu ze svých nejvýchodnějších provincií. Po rozdělení na západní a východní část se Gruzie stala součástí Východořímské říše, neboli Byzance. Kolem roku 340 zde bylo přijato křesťanství. V dobách oslabování Byzantského impéria se tohoto území nejdříve zmocnili Sásánovci, později Arabové. Jejich vláda byla poté vystřídána knížectvími (abchazské, kachetinské, eretínské a tao-klardžetské). Na začátku 13. století už tak byla země sjednocená, přesto však začínala být v ohrožení jak ze západu z Turecka, tak z východu z Persie - ty získávaly postupně vliv v jednotlivých knížectvích. Pod nátlakem těchto dvou velkých impérií se podařilo tak část obyvatelstva islamizovat. V roce 1783 byla uzavřena smlouva jedním z východních vládců o suverénnosti ruského carství nad těmito knížectvími, čímž získali Rusové fakticky nad nimi moc.
Roku 1810 se východní dvě knížectví formálně připojila k Ruskému impériu. Do roku 1864 se podařilo Rusům anektovat celou Gruzii, kromě přístavů Suchumi a Batumi, které získali až po rusko - tureckých válkách. Do konce 19. století vliv carství a rusifikace země natolik zesílil, že se obyvatelstvo začalo bouřit, začal růst gruzínský nacionalismus. Při nepokojích v roce 1905 v Rusku vypukl v Gruzii ozbrojený boj.
10. 08. 2008 | 17:35

Čochtan napsal(a):

Po vypuknutí Říjnové revoluce moc v zemi rychle získali gruzínští sociální demokraté pod vedením Noe Zhordania. Byl ustanoven výbor Zakavkazský komisariát, což byla společná vláda nacionálních stran všech tří budoucích sovětských republik. Ten rozhodl o odtržení od Ruska a vytvoření Zakavkazské demokratické federativní republiky. Existovala až do doby, než Ázerbájdžán začal požadovat politickou i ekonomickou orientaci na Turecko, zatímco s tím nemohli představitelé Arménie a Gruzie souhlasit. Gruzie po vyhlášení samostatnosti požádala Německo o ochranu, čemuž bylo vyhověno. Roku 1920 byla podepsána také mírová smlouva s RSFSR, kterou byli bolševici legitimizováni a pomoc bělogvardějcům zastavena. Rudá armáda se ale země nakonec zmocnila silou, ruské bolševické vedení porušilo veškeré smlouvy, menševická vláda uprchla do exilu. V roce 1924 vypuklo protisovětské povstání, které bylo potlačeno. Byla tak postupně ustavena Gruzínská SSR s Adžarskou ASSR na jihu, Abcházskou ASSR na severozápadě a Jihoosetinskou autonomní oblast, po několika pokusech s integrací s Arménií a Ázerbájdžánem byla vyhlášena 5. 12. 1936
10. 08. 2008 | 17:35

Karel Mueller napsal(a):

Pumprlidentlich:
Co tady melete o nějakém chlubení? Vždyť jste to téma nahodil sám. Já na Vás jen reaguji. Že jsem měl transportní rovnici neutronů jako součást diplomky? Co má být? Co napsal přítel vlk jsem nečetl a tak se k tomu nemohu vyjádřit.

Takže Vy mě chcete zdrtit argumentem, že v USA žije tolik lidí českého původu a uvedení holé skutečnosti, že Rusko má nejvyšší imigraci považujete za ubohost?
Jste muž opravdu k pohledání ...
10. 08. 2008 | 17:46

Tupelo napsal(a):

Pane Muellere, divim se Vam ze odpovidate na stale stejne fluskule ;), ktere navic jsou zamereny pouze za ucelem dehonestace tech, kdo maji jiny nazor. Aniz bych si Vam dovoloval radit, tak myslim ze nejlepsi reseni je totalni ignorace, myslim ze vetsina ctenaru si z jejich reakci udela(la) obrazek sama.
Co se tyce Yellowstonu, netreba pochybovat ze tam supervulkan skutecne byl ( http://www.google.com/searc... ) a ze je tam dosud velmi silna vulkanicka aktivita, proto se take stava predmetem vyzkumu ( http://www.solcomhouse.com/... ). Podle me nikdo nevi kolik jadernych strel by bylo potreba k protrzeni plaste a s jakymi nasledky, ale rekl bych ze tohle misto neuslo pozornosti odborniku i na druhe strane a pri dnesni zasobe jadernych hlavic jiste nebude problem jich par zamerit i na tohle, potencionalne slabe misto USA.
10. 08. 2008 | 17:47

Blue Jay napsal(a):

Se mylite vazeny Honzo triple9,

Delam si sve usudky na zaklade dalsich mediich o kterych mam presvedceni ze jsou nezavisle. Parave jako je Washington Post, The Guardian a dalsi. Na zaklade jakych si delate usudky Vy? Al Jazeera? Russian Weekly? A nebo umite jen cesky jazyk a spolehate se na Novinky, aktualne ci Idnes jako ti primitivove v obecnych debatach na aktualne? Mel jste sanci se podivat na tu "kvalitu"? Nektere debaty jsou zastaveny nez zacnou. Nechapu aktualne ze to neumi kontrolovat. Tam neni nic vzacneho ze nekdo nekomu vyhrozuje smrti. Co je to za server?
10. 08. 2008 | 17:52

Anička z Kuřimi napsal(a):

Helejte se Pumprlid, co se týče české a slovenské enklávy žijící v Jůesej, tak 95% jich přišlo do 39roku minulého století !!
Pouze 5% z celkového počtu po r.1945 a r.1968.
Takové mezery bych nedávala na vědomost ostatním.
Je jiná doba Pumprlid, nějak to nestíháte s Hitlerem, minimálně 70let ...
Pěkný podvečer vám všem čumilům na bednu
10. 08. 2008 | 17:56

Jirka Hemzal napsal(a):

Hledat v tomto komfliktu nějakou spravedlnost s velkým "S" je asi zbytečné. Spíše se jedná o zástupnou válku. Prostě Rusové a Američané usilují o vliv v této strategicky důležité oblasti a v rámci toho se snaží přetáhnout na svou stranu jednotlivé kavkazké národy. Běžný člověk si tedy asi vybere jednu stranu podle svých sympatii nebo zkušeností s oběma velmocemi. Já tedy fandím spíš Američanům, než Rusům, ale je to asi z velké části záležitost emocí.
Srovnávat Kosovo a Osetii nemá příliš smysl. Oni totiž všechny analogie dost kulhají.
Stejně tak bych nedělal posvátnou krávu ani z práva na sebeurčení, ani z územní celistvosti. Je to záležitost míry a zdravého rozumu.
10. 08. 2008 | 18:03

Pumprlidentlich napsal(a):

ubohost je toto https://www.youtube.com/watc...

Tupelo, moc dobré. Čím více budete psát, tím lépe. Stejně tak i vlk, veverka a Mueller. Každý debilismus dopadne vždy stejně.
10. 08. 2008 | 18:05

Blue Jay napsal(a):

To vis ze to nebude tezke tupy Tupelo,
Zamerit par Sovietskych raket na Yellowsone. Ale budes mit sanci o tom neco dalsiho napsat? Tupelo je dalsi Cesky hrdina. Zvatla ale kdyby k necemu v CR doslo tak se bude klepat strachy a se okamzite vzda. No aspon je na svete porad par Gruzincu. Ti aspon vedi jak se SSSR postavit. Doufam ze budou trapit Rusko aspon par tydnu. A Tupelove budou porad neco odvazneho vykrikovat. Jak to Cesi nakonec tak dobre umej. Otazka? Kdy se za poslednich nekolik 100 let objevil v Cesku nekdo kdo by mel odvahu odporovat kdyz Cesku neco hrozilo? Cesi jsou zbabelci plni hesel a malo cinu. Sorry.
10. 08. 2008 | 18:06

Čochtan napsal(a):

Dost mi historie Kavkazu připomíná Balkán. Také rozhraní křesťanského a islámského světa, zmatek nad zmatek, multikulti s jejími nejhoršími následky kam se podíváš.
10. 08. 2008 | 18:09

Mor napsal(a):

Pane Křečku,

Rusové tedy čekali na to, až bude Kosovo samostatné, aby měli legitimitu pro odtržení tohoto území? Jak šlechetné. Oni potřebují pro něco nějakou legitimitu? Postřílet, Sibiř , tanky a už to jede, ne? Nikdy si na nic takového jako legitimita nehráli. Kosovo je jim u zadku.
Kosovo uznáno být nemělo, to je pravda, ale jste skutečně taková trumpeta a myslíte si, že by se Rusové chovali jinak, kdyby Kosovo uznáno nebylo? Gruzie o to území přijde, stejně tam chtějí všichni k Rusku, ale stálo by to za to, kdyby už Gruzincům a celýmu světu ty bolševický prasata dali jednou pro vždy pokoj, to bych bral. Válka je hnusná věc.

Nazdar!

Mor
10. 08. 2008 | 18:15

Luba napsal(a):

I když chování obou největších vojenských velmocí může pro povrchního pozorovatele vypadat takřka stejně, je nutné je hodnotit odlišně.

Vycházejme při tom z toho, jak vznikly Spojené státy, na jakých principech a jakou formou se tam vládne. Pak naše zjištění srovnejme se situací v Rusku.

Rusko se ze středověkého carského samoděržaví, státu plném bezprávných nevolníků, rázem, bolševickou revolucí, proměnilo na stát v principu stejně bezprávných lidí, žijících v iluzi, že již nevolníky nejsou.

Takřka jediným zdrojem sebevědomí Rusů není jejich vlastní práce a schopnost svobodného rozhodování o svém životě. Ne! Jejich sebevědomí je vyjádřeno sloganem "Nas mnoga!" Prostí Rusové jsou v přímém kontaktu velmi příjemní a pohostinní lidé. Ale jakmile příjde řeč na politiku, armádu a zájmy Ruska - stávají se militantními hlupáky.
Právě proto, že se nenaučili demokraticky myslet, vnímají vše vně, vše neruské jako nepřátelské. A všemu, co říká "věrchuška" z Kremlu se naučili věřit! Nenaučili se kritickému myšlení, stejně tak, jako k němu nebyly vedeny generace v totalitě žijících Čechů. Ovšem, naše tradice není tak vystavěna na budování síly a vojenské převahy, jako tradice ruská. A přece jen - masarykovská první republika byla prakticky jedinou otevřenou společností a skutečnou demokracií Evropy.

Spojené státy jsou, přes všechny své chyby a politiku "slona v porcelánu" státem demokratickým.
Jejich chybou je, že řada důležitých strategických a geopolitických nuancí je mimo zónu jejich vnímání. Přes to všechno je americký pragmatismus zdravější, než ruská slepá poslušnost.

V principu je ruský militarismus stejný, jako militarismus německý v období po Versaillesské smlouvě. Rusové se vlivem opuštění pozice světové velmoci cítili poníženi stejně, jako Němci podmínkami oné poválečné kapitulace. A platí, že každý velký a ponížený národ se může stát národem šíleným, který ochotně naslouchá nejrůznějším nabubřelým demagogům, zvláště, když je hlučně osloví. A ukáže jim nepřítele, který může za jejich frustraci.

V tomto smyslu je možno označit za novodobého Hitlera nikoli Bushe, ale Putina!
A zdá se, že si USA riziko takovéhoto vývoje v Rusku velmi dobře uvědomuje.

Uvědomme si, prosím, že v Rusku, na rozdíl od Ameriky, žádná skutečná demokratická opozice neexistuje! Stejně, jako demokracie.
A z této pozice bychom měli hodnotit i rusko-gruzínský konflikt.

Saakašvilli asi není zrovna ideální a uvážlivý politik, ale zdá se, že ho podporuje většina
národa. A když je něčí země vojensky napadena, platí, že jde o záležitost ryze osobní. Jde o obranu rodiny, své ženy a dětí.

Ptám se:
Čí rodiny, ženy a děti brání hluboké gruzínské vnitrozemí bombardující Rusové?
10. 08. 2008 | 18:18

třebaKarel napsal(a):

Blue Jayi ,
ale každou chvíli , jen nesmíte hledat pořád mezi těma co jsou vidět na první pohled ."Zbabělci plni hesel a málo činů" -nepřeháníte to trochu ?
A jestli si tohle myslíte , je Vaše přispívání sem jen takový souvislý ironický posměch ?A proč ? Máte Vy za sebou něco aspoň tak hrdinského jako třeba podepsání charty , zastání se slabšího ,...,apod .?
Nebo jste statečně utekl
na západ a teď vidíte jací jsme my co zůstali srabi? Nechte tohle mudrování jací jsou češi radši koňovi .Stejně na to nepřijdete .Maximálně někoho nakrknete , na to jste borec vy .
10. 08. 2008 | 18:20

Karel Mueller napsal(a):

Pane Tupelo,
děkuji za příspěvek. V podstatě jsme před časem měli debatu o možné strategii v jaderné válce, uvedl jsem, že hlavní pozornost je zaměřena na využití neuralgických bodů, která účinek úderu zmnohonásobí.
Vím, že na přelomu 60/70 let byla rozpracovana nultá (tzv. zmrzlá) varianta "propálení" zemského pláště a postupného zániku povrchu Země. Název je převzat podle šíření lomu v ledu. Existuje řada dalších spekulací - vyvolání zemětřesení atd.
Všechny tyto teorie využívají tzv. neuralgické body.
Ta sopka je jednou z objektů spekulace. Dnes už je proražení asi možné, existují speciální "hlubinné" bomby, mimo jiné se uvažuje o jejich použití v Íránu za účelem vybombardování těch reaktorů.
K smíchu tyto teorie mohou být jen těm, kdo ruský arsenál považují za šrot ... jako někteří diskutéři. Mě ovšem ne.
Zdraví KM
10. 08. 2008 | 18:22

Blue Jay napsal(a):

Ocekavam ze me tu napadne
par Soviotomilu jako Mueller ci vlk. Nez neco reknete, i Indiani se v Severni Americe branili Evropanum. A to i za cenu ztrat svych zivotu. Nakonec tem "modernim" Evropanum podlehli. Opet se ptam. Kdy si Cesi naposled branili suverenitu? Zda se ze se k tomu dochazi az ted. Hrdini Cesi se brani posadce 200 techniku a vojaku z USA co tu chteji postavit radar. Po dohode kterou zacali a dokoncily ruzne Ceske vlady. Obroda a Ceska statecnost, lol. Ale uprimne. Hrozi CR vice ze zapadu ci z vuchodu? Staci se podivat na situaci v Gruzii a myslim ze pro CR je odpoved jasna. Dneska Gruzie, zitra CR, Polsko, Ukrajina...atd. Lide bdete! Lol.
10. 08. 2008 | 18:24

Martin napsal(a):

Lubo, ja bych se vas zeptal, ci rodiny branilo plosne bombardovani Osetie provadene Saakasvilim a ktere kupodivu predchazelo naletum Rusu na Gruzii.
10. 08. 2008 | 18:24

vlk napsal(a):

Luba

tohle je ale náramné! To muselo fakt dát práci něco takového napsat.
Pokdu je zmáno tak Rusové v hlubokém gruznském vnitrozemí ojedinělými leteckými útoky bombardovali zejména tyto cíle:
Přístavní zařízení v Poti. Proto, aby Gruzie prostě nemohla dostávat další transposty zbraní. Dokážete pochopit, že je to vojenský cíl? Dále - na předměstí Tbilisi bombarbovala jednak vojenské letiště a jednak továrnu na letadla.
V městě Gori pak bombardovala kasárna.

Můžete doložit, že Rusové napadli Gruzii , aby s e Saakašvilli bránil? Rád si to přečtu. Cleý svět bez vyjímky tvrdí, že naopak Saakašvilli napadl OSetii.
Kdybyste byl včer qa koukal alespoň na ČT1 , která má jinak dost podobný pohled jako vy, byl byste tam zaznamenal naprosot zoufalou ženu, která na kameru říká - jak mám jako Gruzínka vysvětlit svým dětem, že nás bombardují gruznská letadla?? Ta žena byla z Cvhinvalli.

A jak to vypadá číselně? OSetinců je v Jižní Osetii celých 60 tisíc. Téěmř všichni mají, dobrovolně, ruský pas. Zdroje udávají, že jich 30 tisíc uteklo do Ruska! Jiné zdroje udávají, že na mrtvých už ztratil tenhle národ 2% svého obyvatelstva a na zraněných 2,5% : Slušná genocida, co říkáte?
A ješět něco - ČT 24 teď přinesla reportáž Jana Petránka. Žádný fand a bolševiků. A ten konstatoval, že Gruzínci zapaluji všechna místa , odkud s e stahují. Dále uvedl, že Gruzínc právě zaútočili na pravoslavný kostel ,kd e je umístěno humanitární středisko Mezinárodního červeného kříže. Dělostřelbou a kazetovými bombami.

Taková je realita. Zksute o tom alespoň přemýšlet.
10. 08. 2008 | 18:29

Ladic napsal(a):

A nebo čečensko, soudruhu martine..apropos : Luba - výstižn+ě popsané...díky
10. 08. 2008 | 18:33

Martin napsal(a):

Kdyby se Saakasvilimu nechala volna ruka, tak do dvou mesicu by uz zmizel problem s Jizni Osetii, a to proto, ze by Gruzinska armada vsechny obyvatele vyvrazdila (jeji tempo bylo 1500 lidi behem 24 hodin). Zajimalo by mne jen jestli by pak pan Tomsky stale tleskal odvaznym utokum na civily a mirove jednotky.
10. 08. 2008 | 18:35

Ladic napsal(a):

vlku bojuj, dokud KGB platí..historie vzniku velmocí byla Lubou popsaná velice výstižně...apropos...leží otázka: Musíš se přestěhovat: USA nebo Kuba, Severní Korea, Rusko?
10. 08. 2008 | 18:35

Luba napsal(a):

Martine,
pokud vím, tak o žádné plošné bombardování nešlo. Máte-li jiné průkazné informace, sem s nimi!
10. 08. 2008 | 18:36

Martin napsal(a):

Soudruhu Ladici, to Saakasvili krome civilu v Osetii bombardoval i Cecensko ? Sem s nejakym zdrojem.
10. 08. 2008 | 18:36

Ladic napsal(a):

jo martine, znáš tu říkanku kdyby byly v pr....li ryby?
10. 08. 2008 | 18:36

Blue Jay napsal(a):

Muellere?
Studoval jste v NDR? Pocitam ze ano. Covece vy tu Ameriku mozna znicite i blabolenim. Porucime vetru, desti a ted i zemetreseni. Lol Muellere.
10. 08. 2008 | 18:37

Martin napsal(a):

Soudruhu Ladici, podivejte se cim strileli na mesto plne civilu - kde zila temer polovina osetijske populace. Mate to i na videu kde se hrdinska armada chlubi Gradem.
10. 08. 2008 | 18:37

Ladic napsal(a):

Martin evidešntně nechápající soudruh, ostatně průzkumy o voličích levice hovoří jasně...gratuluji
10. 08. 2008 | 18:38

Martin napsal(a):

Soudruhu Ladici, ty se ridis podle pruzkumu ? Tak to budes asi Paroubek.
10. 08. 2008 | 18:38

Blue Jay napsal(a):

Vlku,
Gruzinci by se nemeli branit! Meli by se vzdat jak by to udelal kazdej odvaznej Ceskej vlk. And he huffed and he puffed and he than laid down. Ale ty tu pohadku asi znas. Hodnekrat.
10. 08. 2008 | 18:42

Pumprlidentlich napsal(a):

může někdo z místního panoptika vysvětlit, proč mírové síly Ruska ostřelují území Gruzie mimo Abcházii a Osetii? Proč útočí na plynovod?

Tragégie, na které vydělává lidská ubohost
10. 08. 2008 | 18:47

Tupelo napsal(a):

Pane Muellere, velmi podobne jsem o tom uvazoval i ja, po shlednuti nejakeho dokumentu BBC. Ja tezke rict jak by utok na YS park dopadl, je jasne ze i jeho propocitani je velmi tezke, prilis mnoho neznamych. Zalezelo by na poctu a sile hlavic, ale i na tloustce zmeskeho plaste a take na tlaku magmatu v miste. V tomto oboru je muj nazor je nazorem laika (bez problemu se k tomu priznam), ale erupce sopek je podle me dana nahromadenym tlakem magmatu. Takze pokud existuje v YS parku dostatecne mnozstvi otvoru, ktere zabranuji tvorbe tlaku, nemusely by byt nasledky tak tragicke. Na druhou stranu procesy pod zemskym plastem jsou nejspis vysoce dynamicke, takze zitra by mohlo by jiz vse jinak.
Diky za Vase prispevky, rad si je vzdy prectu. Narozdil od tech, kteri se drzi znameho hesla, 'radeji se budu mylit s USA nez mit pravdu s Ruskem' (a ze jich tu par je ;)). Osobne bych se nerad mylil ani s jednou velmoci, myslim ze to mozne je ;).
10. 08. 2008 | 18:49

Martin napsal(a):

Pumprlidentlich, rika se tomu humanitarni bombardovani. Meli by jeste rozstrilet budovy vladni, budovy medii, rozbombardovat elektrarny a mosty. A pripadne taky odbouchnout nekolik velvyslanectvi a nemocnic. Tak by to bylo spravne a demokraticke. Jen ti hnusni totalitni Rusove se snazi koncentrovat na vojenskych cilech. Mel by je nejaky komicky demokrat od nas nebo ze Spojenych statu poucit, ze to chce vetsi zaber, pak mu ruzni pumprlidentlichove zatleskaj.
10. 08. 2008 | 18:50

vlk napsal(a):

Pumprlidentlich

Proč útočí Rusové na vojenské letiště? Nebo na fabriku na výrobu letadel? Nebo na kasárna? Nebo na přístavní terminál? Nebo na pátení plynovod? no to je skutečně těžké pochopit. Tedy pro někoho jako ty. Ale zkus na sobě popracovat. Třeba na to přijdeš sám.
10. 08. 2008 | 18:51

Tupelo napsal(a):

Pumprlidentlich: ptate se proc Rusove utoci v Gruzii? To myslite vazne? Mala napoveda, ze stejnych duvodu proc Nato bombardovalo Srby i mimo Kosovo, treba mosty v Belehradu. Tehda nasi politici nic nenamitali, mozna ze by nic nemeli proti ani dnes, kdyby Rusove zacali bombardovat Tbilisi, zvlast pokud by slo o bombardovani humanitarni :).
10. 08. 2008 | 18:53

Blue Jay napsal(a):

Mueller ,
Zajimavej clovek. Nenavidi USA, miluje SSSR. Porad ma theorie o konci sveta. Mozna to ma z Bible. Mueller predpovedel Armagedon. Prohlasil ze konec sveta nastane o pulnoci na prelomu stoleti. Svet prezil ale Mueller tu strasi dal.
10. 08. 2008 | 18:55

Mike napsal(a):

Ano pane Petrmane, konečně inteligentní příspěvek na této stránce. Rakousko – Uhersko a tedy potažmo české a slovenské obyvatelstvo bylo na straně velmocí, které vyvolali 1.světovou válku, a to at chceme a nebo nechceme. Měli bychom se za to stydět, že jsme stáli na straně útočné velmoci, která vyvolala válku proti malému Srbsku – jako první obět´ útočných akci Rakouska-Uherska. Měli bychom se bohužel stydět i za oběti dobrých českých chlapců, kteří mají pomníky v každém našem českém městě. Vrací se opět otázka, kde stála tehdy česká katolická aristokracie – potažmo např. rodina Schwarcenbergrova v době Bílé Hory u nás? Tedy řečeno slovy historiků, na pokraji doby temna českého národa a následné pak ostudné role českého národa v útočné habsburské 1. světové válce proti Srbsku. Přeskočím desetiletí. K bolševizaci Ruska došlo vlivem neúspěšných bojových operací ruské armády v 1. světové válce proti Německu a Rakousku –Uhersku (a tedy i českým vojskům pod hlavičkou Rrakouska- Uherka). Dokázali jsme si vnuknout představu, že jsem vlastně byli národem Švejků, kteří za tuto válku ani nemohli, což samozřejmě není pravda. K tomu je třeba dodat, že německá diplomacie (brutálně řečeno, tehdejší spojenec českého národa) vezl Lenina do Ruska provést v Rusku socialistický převrat a vyřadit takto Rusko z války proti Německu a udatným českým vojskům, v zapečetěném diplomatickém voze přes Finsko. Položím nyní otázku, má dnes právo Klaus a ODS se snažit se vtěsnit do role bojovníků proti bolševismu a podporovat akce proti srbskému národu jako byla např. samostatnost Kosova?
10. 08. 2008 | 19:09

Karel Mueller napsal(a):

Pane Tupelo,
ty výpočty jsou nesmírně obtížné a my to můžeme vzít jen jako informaci "nezaručeně", ty výpočty leží v patřičných trezorech.
Ale podle poněkud hysterické reakce onoho Blue Jay tuším, že to bude dost citlivé téma.
Pokus se týče různých přispěvatelů ... dal bych ruku do ohně, že dříve vyznávali zásadu přesně opačnou :-).
A tak ještě jenou díky, z mé strany platí totéž a nashledanou v příští debatě.
10. 08. 2008 | 19:13

Peol napsal(a):

kazdopadne je to uleva cist po dlouhe dobe zase neco racionalniho.
V nekterych Ceskych novinach se bylo mozne docist ze Rusove behem konfliktu zabili 2000 Osetiincu.
10. 08. 2008 | 19:14

Jirka Hemzal napsal(a):

Díky Lubo, výborně jste vystihla rozdíl mezi Ruskem a Amerikou. Taky si neděláte iluze, ale rovněž byste si asi spíš vybrala hegemonii Ameriky, než Ruska anebo lépe řečeno méně by Vám vadila hegemonie americká, než hegemonie ruská.Doufám, že jsem Vás dobře pochopil.
S úctou
10. 08. 2008 | 19:15

Luba napsal(a):

Vlku,
poslechnul jsem si komentář pana Petránka, o kterém jste se zmínil.

Pan Petránek je solidní novinář, proto uvedl i zdroje, ze kterých své informace čerpal. Není tedy očitým svědkem a informace má pouze zprostředkované. Hovořil o jakýchsi nezávislých pozorovatelích. Kdo to může asi být, když jde o uzavřenou zónu bojů a žádná mezinárodní inspekce tam doposud nepůsobí?
Hovořil rovněž o tom rozstříleném pravoslavném kostele, ke kterému se nemohou dostat pracovníci Mezinárodního Červeného kříže. Vaše informace je tedy nesprávná. Spletl jste více věcí dohromady. Dále Jan Petránek hovoří o užití kazetových pum. Ptám se: Jsou vůbec takové zbraně v gruzínském arzenálu? Zatím jsem viděl tyto zbraně jen v držení Rusů a Američanů. Jsou totiž zatraceně drahé. Dále jste se zmínil o oné naříkající ženě, co si stěžovala na bombardující Gruzínce. Umíte gruzínsky, milý Vlku? Gruzínština je zatraceně těžká řeč, které rozumí skutečně málokdo. Anebo si stěžovala rusky? A jak poznala, kdo ji bombarduje? Vždyť ta letadla letí zatraceně rychle a dost vysoko. Nebo spíše někdo řekl, kdo na ně zaútočil? A kdo asi?

Víte, co je to informační válka, Vlku? Dnes je součástí každé válečné operace. Obzvláště takto špinavé, jako v Osetii.

Neříkám, že se gruzínští vojáci nedopustili něčeho krutého a neospravedlnitelného. Někteří velitelé jsou pěkní maqoři. V každé armádě. Ale po zkušenostech s ruskou sveřepostí bych předpokládal, že je to trochu jinak, než píšete a než tvrdí pan Petránek, jehož názorů si rovněž vážím. Ale každý se může nechat zblbnout, pokud disponuje pouze jednostrannými informacemi.
10. 08. 2008 | 19:19

Blue Jay napsal(a):

Ale no tak soudruhu Muellere,
To vas ucili v NDR? A nebo vam Old Faithfull zastinil zrak? Byl jste vubec nekdy ve Wyoming, Montane, Oregon, Idaho , BC, Alberta? Kdekoliv na severozapade.? Videl jste tu neporusenou krasu? Hory, reky,?A ted se podivejte po Cesku. Nezda se Vam ta Vase nenavist trochu mala? Ale asi ne. Muellerove si musej v zivote najit neco co kritizovat aby se citili lepe. Vy mate USA. Ja spise kritizuji tu neuveritelne pochrochmanou Ceskou povahu. Ale aspon tomu rozumim. 40 let komunismu zanecha jizvy i na tom co se povazuje za inteligentniho cloveka. Peace Mueller.
10. 08. 2008 | 19:31

Jirka Hemzal napsal(a):

Pozor, dělat jakékoliv závěry z informací podávaných jednou nebo druhéhou stranou uprostřed válečného konfliktu je zcestné. Velmi snadno muže jeden posloužit jako příslovečný užitečný idiot. Žádný nestranný pozorovatel se do této oblasti nedostane. Válka o média je stejně zuřivá, jako ta na bojišti. "vlastecké" lži k válce patří odnepaměti.
10. 08. 2008 | 19:33

mčč napsal(a):

pane vlku

píšete (10:15)
"Ale nemůže někdy platit Kosovo jindy gruzie."

To je rétorická figura, které jistě ani sám nemůžete věřit.Vždy to bylo,je a bude, tak jak chce určující mocnost(i)
a jak jí to mocnoct(i) jiné tolerují.
V Kosovu byla určujíci mocnost U.S., v Gruzii to bude Rusko.
Tedy platit bude v obou případech varianta Kosovo (= právo národů na sebeurčení, jemuž, jen tak mimomochodem, my a v míře nepoměrně větší Slováci vděčíme za svou
samostatnou státní existenci).

tahle shoda je ale zcela náhodná a někdy přístě to může a taky bude přesně naopak a platit bude
varianta státní srvrchovanost. Jak se to komu bude zrovna hodit.Přejme to třeba našim přátelům za Moravou.
A co s tím my?. No v přídadě Kosovo se mi chce řící skoro nic - způsob jakým byl kosovsko-srbský konflikt řešen se nás málo týká.
I když malinko solidárnější se Srbskem, které se hloupě nechalo vmanérovat do role "bad boy" jsme být mohli (mám na mysli
uznat-neuznat). Ovšem tak pádný argument jako Slováci jsme po ruce neměli.
V případě Gruzie se trochu obávám vzedmutí antiruského resentimentu.Myslím, že ho potřebujeme stejně málo, jako antiamerické vášně.
V našem bytostném zájmu je, aby partnerství NATO-Rusko fungovalo ( alespoň jakž takž) .
A ještě poznámka:
gruzínsko-osetinský konflikt trvá léta, vznikl ještě když byla Gruzie v Sajúzu, má svou vlastní logiku a vývoj
a v nějaké formě by vyeskaloval bez ohledu na to jak byl řešen konflikt jiný. S tezemi Kosovo to odstartovalo,
Kovovo otevřelo Pandořinu skříňku se nemohu ztotožnit.
10. 08. 2008 | 19:36

vlk napsal(a):

Luba

Petránek nenechal nikoho na pochybách, kdo ež bombarduje pravoslavný kostel! Zksuet s e zeptat jeho.
Apokud jd e o onu gruzínskou ženu- nemumím gruzínsky. A spoléhám na to, že ČT 1 závěry prověřila. Už proto, že zaujímá ke keonfliktu oficiální s tanovisko české vlády. Viz právě odeznělý komentář Jakoba Szanto z Tbilisi.

Máte pravdu , akc e v Osetii je špinavá. Ale enbyli to ani Osetinci, ani Rusové, kdo to začal.
A je evidentní lží, že Rusové chtějí obsadit Gruzii. Kdyby chtěli, udělali by to. Nechtějí. Jejich podmínka byla jediná, aby Gruzínci vypadli. Osetinci nejsou Gruzínci. Osetinci patří k Iránským národům. jd e o samostatnou entitu.
A rozhodně nechtějí být součástí Gruzie. Což ostatně deklarovali už v roce 90.

Ano , máte rpavdu. Já a pan Petránek jsme s enechali zblbnout jednostrannou propagandou... Tohle je v mi vlastní.už od roku 68.

Noa teď s e vrátím k vaší pěkné definici rozdílů mezi Ruskem a Amerikou.
A zksuím to na příkladu Osetie a Kosova.

V Kosovu prý šlo o humanitární tragedii a vyhánění Albánců. Nevím přesně kolik jich bylo. Ale Osetinci udávají, že jich v bojích zahynulo 2% z celkového počtu. Zraněných je 2,5% z celkového počtu. Zdroje udávají , že jich na sever urteklo 30 tisíc. Což je polovina národa.
Amerika bez mandátu jakéhokoliv , napadla Srbsko . Humanitárním bombardováním. Ničila infrastrukturu. Vedel vojenských cílů. Mosty , silnic e , tunely , dopravní uzly , elektrárny , vedení: Systematicky. K tomu sem tam nemocnici, čísnkou ambasádu, celé ctvrtě obytných budov. Rusové mají mandát OBSE jako mírové jednotky. Dokonc e na žádost Gruzie. Kosované, takzvaní ve většině přišli na kosovské území z Albánie. Poddstatná část až po 2.ww. Alanové, tedy Abcházci žijí na s vém území od 5.stol. n.l.
Osetie byla ke Gruzii připojena v r. 1935. Osetinská knížata vsdtoupila do svazku s Ruskem r. 1774. Dobrovolně.
Američané vcálčí v Kosovu tisíce kilometrů ood svého území. Rusoové na s vé hranici.

tak takhle vypadá praktiický rozdíl mezi americkým a ruským imperialismem.

nejsem žádný fand a Rusů. Jedno ale vím zcela bezpečně. Můžeme si vybrat, jestli chceme mít Rusy za spojence nebo za nepřátele. Můžeme si vybrat mezi tím jestli je natlačíme jako posilu k Číně a Iránu. Nebo jestli z nich uděláme svoje spojence. Co myslíte, jakby to vypadalo, kdyby Rusko prodaleo, žřekněme 50 kousků raket Bulava T Iránu? Ať si tam namontuje svoje atomové hlavice. Budete rád?

Copak, dkyby Amerika místo honění svalů v OSN ohledně Abcházie a OSetie radši něco rozumného peřdvedla v takovém Darfouru? Tak je skutečně demorkacie vyválená v krvi. Je tam genocida. Je tam prostě veškěrá vláečná patnost, co si umíme představit. Nezaznamenal jsme, že by to USA nějak chtěly řešit. A přece to po řešení přímo volá. Po řešení velmocenskou silou. Jenže Darfour má smůlu.Není tam nafta, jako místo pro vojenskou základnu je to bezcenné, nelze ani počítat s tím, že by snad Darfouřané poslali svoje vojáky do Iráku nebo do Afghu.
Nemá ani strategickou polohu. Takže co je nám do nějaké genocidy, která prý stála víc než 2 miliony mrtvých, že? Gruzie jezajímavější. To je tedy fakt.
ZA to spálenou zemi tam arabské milice provozují stejně spolehlivě jako Gruzinci.
10. 08. 2008 | 19:39

vlk napsal(a):

mčč

nespíš to skončí tak,jak říkáte. Já zase říkám, že přesně tohle je špatně! Neboť je celému s větu řečeno, že místní hrubá síla je prostě rozhodující. Dále je řečeno, že pokud má někdo jaderné zbraně, je prostě nepostižitelný a může si dělat co chce,neboˇ%t jadernou válku není nikdo ochoten riskovat.

Dále je řečeno, že velmocii nebudouochotny se domluvit a budou si hlídat své sobecké zájmy a budouse snažit oslabit jedna druhou. Středověké prostředky v =ře zbraní hromadného ničení! Báječné.
Přesně tohle jsem čekal při uznání Kosova.
Amerika měla ještě na výběr. Mohla začít uvažovat nikoliv sobecky , nýbrž globálně. Hledala sobecký zájem. Všichni jsme rukojmím této politiky.

Ale nejsme v žádném sporu. Ano osetinsko gruzínský konflikt začalještě za Sojuzu. Tedy žádná provokace Ruska. A žádný legitimní nárok Gruzie.
10. 08. 2008 | 19:46

Lorenc napsal(a):

Diskuze ukazuje, jak je naše společnost rozeštvaná. Zastánci těch pravých názorů neváhají použít těch správných, srozumitelných pojmů, útočit sprostými výrazy proti zastáncům jiných stanovisek. Pane z Tábora, děkujeme, skutečně nám otevíráte oči kdo je kdo.
10. 08. 2008 | 19:49

Blue Jay napsal(a):

Vlk opet vyje,
Se vsadim ze vlk by i jasal kdyby Sovetske Rusko napadlo Ukrajinu. By to nak ospravednil. Kde se bere ve vlcich v CR porad tolik lasky k SSSR?
10. 08. 2008 | 19:52

vlk napsal(a):

Moucho

nech s e vyštřit. Z atomové války může mít radost jen někdo jako ty. Nech se rychle vyštřit.
10. 08. 2008 | 19:54

Luba napsal(a):

Vlku,
jestli se srovnáváte s panem Petránkem, je to poněkud troufalé, ale budiž.

To, jakým způsobem zpracováváte informace však svědčí o Vaší zaujatosti, nikoli o Vaší schopnosti kritického odstupu.

To, že USA sledují především své vlastní zájmy je také nesporné. Za mezinárodní bojovníky se Zlem je mohou vnímat jen opravdoví naivové, a to zřejmě nejste ani Vy ani já.

Já však, narozdíl od Vás, o "blbého hromotluka" jako spojence nestojím. A také nestojím o jeho otrokářský panslavismus.
10. 08. 2008 | 19:54

Mike napsal(a):

Kde se bere ta arogance české politiky potažmo „Zelených“ podporovat odtržení Kosova od Srbska.
Měli bychom mít na paměti, že:
1) máme podíl na ostudné válce proti Srbsku v rámci Rakouska –Uherska 1918
2) pouze zemí, která podporovala v Evropě Československo proti Německu v před–Mnichovském období bylo Srbsko, tedy srbský král Alexandr (bohužel zabit Chorvaty v době návštěvy Francie)
3)zemí, která dala dále plně najevo svůj nesouhlas s okupací Československa v roce 1968 byla Jugoslavie
A naše vláda, to je ODS + Zelení podpoří odtržení Kosova, 3 x fuj ODS + Bursíkovi
10. 08. 2008 | 19:57

Čochtan napsal(a):

Jak to skončí ?
Gruzie dostane tak přes hubu, že si příště rozmyslí cokoliv udělat bez požehnání z Moskvy. A o to Rusku jde. Ukázat kdo je na jihu pánem.
V podstatě jsou Rusové už hotoví, ještě zbaví Gruzii letectva a těžkých zbraní, už tak jeden, maximálně dva dny a příměří může nastat. Příměří podle ruských podmínek.
10. 08. 2008 | 19:59

Blue Jay napsal(a):

To Lorenc,
Vidim to podobne. V CR je porad pretahovani mezi temi co si mysleji ze SSSR bylo to nejlepsi co Cechy potkalo a mensinou co by radsi mirila na zapad. Zda se ze ta stara garda ma porad prevahu. Viz CSSD, KSCM a par frakci v SZ a KDU. Rikam to tu uz casto. CR se te zelezne koule a retezu ktere ji uvazalo SSSR hned tak nezbavi. Je to znat i na lidech velmi inteligentnich. Bude to v CR trvat jeste par generaci nez se toho zbavi. Jestli vubec nekdy.
10. 08. 2008 | 20:02

sasa napsal(a):

Pane Stejskale, pro me vzdelani, mohl byste vzdy napsat autory jejichz prispevek jste smazal?
P.S. Kdyby jste pridal duvod, lepe bych se v diskuzi orientoval.
10. 08. 2008 | 20:05

Blue Jay napsal(a):

Mike?

Myslim ze jsi rikal ze uz nekolik let zijes v UK. Proc? A hlavne me zajima proc ze zapadni zeme nepretrzite posilas do CR nenavistivou levicou propagandu. Jsi tam tak nestastnej? Co tam delas? A nebo pises z Turecka. lol?
10. 08. 2008 | 20:11

vlk napsal(a):

Lubo
nesrovnávám. Do téhle pozic ejste men svým výrokem dostal vy. Volte slova lépe.
Zpracovávám informac e korektně. Nejsme totiž zaslepený příznivec USA. A nevolím proto podivné srovnávání nesrovnatelného.

Jsem rád, že jste se dopracoval třetího odstance. Neříkám nic jiného.

No až si půjdete vařit kafe, tak zkuste popřmýšlet nad sporákem o blbém hromotlukovi. On vám totiž pouští ten plyn, na kterém si tto kafe uděláte.
Až roužnete vypínačem, tak si na něj zvpomeňte také. Třeba ten proud do žáírovky jd e z Tmeleína nebo DUkovan. Je to pravděpodobné. Jedou na ruské palivo.
otrokářský panslavismus? Jo? A jak to vypadá? A máte na mysli třeba to jak si Rusko podrobilo třeba Ukrajinu?
10. 08. 2008 | 20:14

mčč napsal(a):

to vlk 19:46

ad 1.odstavec, je mi to samotnému
líto ale nezbývá mi než ocitovat klasika J.de C.: můžeme s tím hluboce nesouhlasit, můžeme protestovat, více ale asi těžko.
je třeba starat se o vlastní přežití

ad 2.odstavec - totéž
V závěru naznačujete, že že Amerika je jaksi horší. S tím globálně nemohu souhlasit. Ovšem v tomto kontrétním srovnání
Kosovo-Gruzie se mi z dostupných informací zdá legitimita počínání Ruska nepoměrně vyšší.Jedná se přece jenom x desítek tisíc jejich občanů.

ad 3. odstavec ano
naš pohled na rusko gruzínský konflikt se určitě neliší

v úctě mčč
10. 08. 2008 | 20:17

Blue Jay napsal(a):

To vlk,
necham se vysetrit az ty se naucis psat cesky. Tolik chyb od nekoho kdo se snazi na zdejsim podiu vystupovat jako inteligentni clovek jsem jeste nezazil. Ale mozna jsi autistic a si jen porad pletes pismenka. Tomu bych rozumel.
10. 08. 2008 | 20:18

Luba napsal(a):

Vlku,
sledujte víc ruskou politickou scénu, a pak má slova o panslavismu pochopíte. Jinak, ta ruská ropa je vážně mizerná. A namísto plynu by to chtělo více Temelínů.
10. 08. 2008 | 20:20

Blue Jay napsal(a):

Ted si ma druzka precetla tuto debatu,

A jako Ceska vsem vzkazuje. Sud kulaty, rys tu pije, tu je kara, ten to ryje. Uplne s ni souhlasim. Have a nice day you all.
10. 08. 2008 | 20:30

Mike napsal(a):

Ne pane Blue Jay, jsem v zájmu českého státu v jiné, poněkud exotičtější zemi. Já nejsem v zásade levicový, já se snažím jen být fér ve všem co dělám, což samozřejmě nehraje se současnou praktikou ODS. Tak nějak jsem se dostal na druhou stranu barikády. Upřímně Vám řeknu, že je to k podělání dnes být fér. Svět kolem Vás je plný Kubiců a jim podobných a z nich na Vás padá trauma.
10. 08. 2008 | 20:30

Jirka Hemzal napsal(a):

To vlk:
O úrovni ruské vlády svědčí i to, jak používají výnosy z plynu a ropy. Zatím za tyto peníze kupují zbraně, staví "úžasně užitečnou" superponorku. Obyčejný Rus by výrazu "blbej hromotluk" možná rozuměl více, než si myslíte.
10. 08. 2008 | 20:31

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Saso,

prakticky vždy píši důvod, proč nějaký text mažu (nejčastěji je to proto, že se jeho autor dopouští hrubé urážky, ať už autora blogu či kohokoliv jiného).

Nemám důvod ve většině případů jmenovat ty, kdo se porušení pravidel koretní disksuse dopustili. Řada lidí to udělá jen výjimečně (protože jim třeba ujedou nervy) a já nemám důvod nikoho zde veřejně pranýřovat (tedy pokud neporušuje pravidla zcela vědomě a opakovaně).

Přeji Vám příjemnou, korektní a slušnou diskusi.

Libor Stejskal, editor blogů
10. 08. 2008 | 20:36

Mike napsal(a):

Pane Blud Jay, dnes to je jako sledovat fotbalový zápas, kde nevíte, kdo koho uplatil. Copak se na takový zápas dá dívat?
10. 08. 2008 | 20:45

Mike napsal(a):

Řekněme modelový případ pro Melčáka, 5 melounů ted a pět melounů potom, šel byste do toho se všemi důsledky, které to pro něho příneslo?
10. 08. 2008 | 20:55

mores napsal(a):

V Kosovu získala albánská populace převahu nad srbskou přirozenou cestou díky vyšší porodnosti. Do Osetie Rusové vtrhli coby okupanti a také jako kolonizátoři. Tak to ostatně dělali po celé dějiny. Na nově dobytá území ihned přemísťovali nejen vojáky, ale i zemědělce (mužiky)a jiné občany ruského impéria.
Takže když někomu vleze do bytu zloděj, není snad právem majitele jej ihned vyhnat?
10. 08. 2008 | 21:02

Kely napsal(a):

Ne pane Mores, přečtěte si historii, bylo to jinak.
10. 08. 2008 | 21:06

Acidburn napsal(a):

Vážený pane Křečku,
v něčem máte pravdu, v něčem lžete, jako když Rudé právo tiskne. Stát Kosovo je chybou, která svým podstatným argumentem - tedy že jakmile se z národnostní menšiny stane většina, má právo na vlastní stát - dává tutéž možnost Jižní Osetii a Abcházii.
Vše ostatní je jiné - Kosovo bylo vyhlášeno sice jednostranně, ale bez hrozby vojenského zásahu proti Srbsku. Rusové naproti tomu pořádají mírovou invazi do Gruzie, protože se nemohou srovnat s tím, že už není orientována prorusky. Putin žvaní cosi o genocidě, což je směšné, protože k žádné nedochází. Jediné, k čemu dochází, je naprosté porušení mezinárodního práva, nesrovnatelně závažnější, než vyhlášení státu Kosovo.
Zatímco Miloševič pořádal opravdové etnické čistky, a teprve v situaci, kdy Srbové porušili příměří a NATO nechtělo čekat na další stovky a tisíce mrtvých v Kosovu, došlo k zásahu. Srovnávat rok 1999 a rok 2008 je úplně mimo mísu, vážený pane.

A poslední věc - než zase budete zvát do ČR ruské generály, tak si rozmyslete, koho vlastně zvete. Takové pozvání už tu jednou bylo, pane Křečku, jeho výročí bude za necelé dva týdny!
10. 08. 2008 | 21:07

Kely napsal(a):

Myslím tím, proč dnes je na srbském útemí více Albánců než Srbů. A víte proč bylo v Sudetech více Němců než Čechů? A kdo vyhrál volby v roce 1938 u nás?
10. 08. 2008 | 21:12

vlk napsal(a):

mčč

ok.Celkem souhlas.
Já nenaznačuji, že Amerika je horší. Já jen říkám, že ona měla ohledně Kosova na výběr. Buď věci řešit z celoplanetárního pohledu a zájmu nebo je řešit z úzké specifiky amerických zájmů. To prvé vyžadovalo velkorysost, odstup a vizi do budoucnosti. Vybrala si druhou cestu. Nemůže s e divit, že to ostatní vzali na vědomí a chovají s e podle toho. Od jediné supervelmoci jsme měl právo čekávat více.
10. 08. 2008 | 21:15

vlk napsal(a):

Luba

mno , žádal jsme váš opříklad toho otrockého panslavismu, dočkal jsme se vemi podivné odpovědi.

Ohledně toho Temelína, no zřejmě jste přehlédl, co jsme vám psal o palivových článcích pro Temelín a Dukovany. Pocházejí od ruské firmy Tvel... TA nahradila články od Westinghouse, které měly řadu technických defektů dost vážného charakteru. Jak by také ne, když reaktor je sic e ze Škodovky , ale podle ruské dokuemntace . A Westinghouse dělá standardně články v jiné geometrii. Tvel je umí v té,c o potřebujeme. Takže - víc Temelínů?
10. 08. 2008 | 21:18

vlk napsal(a):

Jrka Hemzal

Pokud je mi známo nedává Ruskona zbrojení ani polovinu toho, co dává na téže účely USA. Při obrovském státním dluhu a dlouholetém, obrovském deficitu v platební bilanci. Ale jste ekonom, takže tohle všechno víte také.
To, ež s e snaží modernizovat ozbrojené síly, po řádově dvou dekádách jejich rozkladu, bych celkem pokládal za normální , Jedná s e přeci jen o velmoc. Ne supervelmoc ,a le velmoc. Ostatně, jak vypadá technický stav ruské armády a zejména námořnictva , tak na to vám jsme schopen poslat velmi kvalifikované linky.

Já osobně, kdybych byl Putinem, bych si počínal jinak a daleko víc e modernizoval infrastrukturu. ale nejsmem na jeho místě. a je problém RUsů, že příjmy z ropy nejspíš projídají.
10. 08. 2008 | 21:24

ramaszeuski napsal(a):

kdyz se nemylin, tak osetii rozdelil na dve pulky, a tu jizni pripoji ke gruzii stalin v 40-50 letech...
10. 08. 2008 | 21:31

vlk napsal(a):

Acidburne
jediný kdo tu lže,není Křeček, ale vy. A není to poprvé.
Je fajn, že vyhlášení , jednostranné, samostatnosti Kosova, nebylo doprovázeno dalším bombardování Srbska, aby s tím souhlasilo. To je fakt pokrok. Ono to Srbsko tomu jednostrannému vyhlášení nijak nemohlo zabránit. USA tedy usoudili, ež bombardování neptřeba.
Tím s e ovšem dostáváme k tomu, kd e lžete. Rusové podle vás pořádají invazi do Gruziue!
Lžete. Není zatím nejmenší důkaz pro to, že by Rusko překročilo pozemními jendotkami gruzínsko osetské hranice.
Jinak ruské jednotky jsou v Osetii jako mírotvorn=é a to nikoliv smai, v rímci mandátu OBSE , tzv. minské skupiny. Na základě dohody několika stran. Dohodu, dobrovolně podepsala i Gruzie. Dokonce v době jednání požadovala výrazně větší angažovanost Rusů jako mírotvorců. Prootže nebyla schopna chránit ani silnic e, ani železnice. A ruské jednotky byly v OSetii napadené jednotkami Šaška Švilliho. Není nikdo , kdo by si troufl tvrdit, že Gruzie nezaútočila jako první. A použila k tomu dalekonosná děla a minomety. JAk ukazují průkazné záběry. Úlohou tzv. mírových jednotek zpravidla je udržet status quo mezi bojujícími stranami. Takže to dělají. Což znamenalo vytlačit agresora.
No a teď k té humanitární katastrofě a genocidě. Osetie má 60 000obyvatel. Podle zdrojů 30 000 tisíc uteklo do severní Osetie. tedy polovička národa. Osetinci nejsou Gruzínci. Jsou iránského původu.
Ovšem když je půlka národa na útěku,nejsou to podle vás etnické čistky...
Pokud jd eo mrtvé a raněné. Mtrvých prý je na dva tisíce. Což je přes 3= z celkového počtu OSetinců. Zraněných řádově také tolik. Celkem 7% z celkové populace. Od jakého procenta podle vás začíná genocida?

opravdu srovnávat Kosovo a Gruzii nejde. Třeba proto,že Alani, tedy Osetinci žijí ve svém prostoru od 5.století. Zatímco Albánci v Kosovu z pořevážné většiny až po 2.ww.

Osetinské knížetctví s e dobrovolně připojilo k Rusku už roku 1774, zatímco kosovští drogoví dealeři chtěli vždycky samostatnost.
Kosovo nebylo nikd y samostatné. Osetii rozdělil Stalin a roku 1935 její jižní část definitivně přidělil Gruzii. Jjeíž součástí před tím byla jen chvilkově od r. 1918.
Mimochodem Osetinci si dvakrát uspořádali referendum a nikdy nechtěli být v Gruzii. Asi vědí proč. Mají totiž zkušenosti s Gruzíny ty nejlepší. Jednak z pátku a tohohle víkendu. a jednak třeba z roku 1990,kdy vyhlásili samostatnost. A vtrhlina ně gruzínské milice. Ztaímco gruzie vyhlásila nezávislost až ,myslím, 9.4.1991. Takže Osetie byla samostatná dříev než vznikla Gruzie. Zajímavé Acidburne , že?
že něco nevíte, není hanba. Že něco přkroutíte je tady obecně známé. proč ale pottřebujete lhát, jajo jste to dělal ve své replice nechápu.
10. 08. 2008 | 21:41

mčč napsal(a):

to vlk 21:15

Jsem příliš velký skeptik nebo chcete-li cynik, abych očekával od kohokoliv, že může jednat celoplanetárním zájmu.Mohla maximálně jednat s větším respektem k ruským zájmům.
Jsme však svědky dohrávání studené války.U.S. zkoušela kam až může v Evropě zajít a Rusko ho teď začíná odkazovat do patřiných mezí. Další kolo: radar v Brdech!!!

doufejme že se to brzo setřepe a
US Rusko a EU zůstanou víceméně spojenci a my zůstanem tam kde jsme dneska, tedy v NATO a ne v ruský sféře!!

Vyhraje-li McCain dají se ovšem čekat komplikace (chce vyloučit Rusko z G8, komentoval fakt,že nám Putin zavřel kohout z ropou v reakci na podepsání dohody o radaru)

Ale možná mu někdo vysvětlí vo co dneska v tom světě gou.
10. 08. 2008 | 21:43

Ladic napsal(a):

Chtěli jste regulované nájemné jako já komunista křeček? Máte soud a budete platit i když jste si barák postavili...
10. 08. 2008 | 21:49

Jirka Hemzal napsal(a):

Vlk:
Jasně, ale není možné srovnávat nominální výdaje, ale poměrnou částku. No a není deficit, jako deficit. To, že různé subjekty po celém světe jsou ochotni nakupovat americká aktiva a vytvářet tak deficit USA je něco úplně jiného, než obrovský vnitřní deficit Ruska na vlastní infrastruktuře a životní úrovní vlastního obyvatelstva. Což jste vlastně napsal i vy. Srdečně Vás zdravím.
10. 08. 2008 | 21:51

Luba napsal(a):

Vlku,
Vaši reakci jsem očekával. Takže, řekněme, že by nám tentokrát pomohla Francie, která pokrývá svou energetickou spotřebu z jádra ze 70%.

Takže - více energie s pomocí od civilizovaných přátel, nikoliv od barbarských nájezdníků.

Je dobré si rovněž připomenout dlouholetou de-facto krádež uranové rudy, kterou těžili pro naše rudé osvoboditele naši političtí vězni - vězni komunistických zločinců.

Kdo kdy spočítá, o kolik set tun této strategické suroviny nás sovětští soudruzi připravili?
10. 08. 2008 | 21:51

Ladic napsal(a):

to mike - hrajete tedy na straně rokových šibalů...gratuluji...
10. 08. 2008 | 21:52

Ladic napsal(a):

Ruský dluh prošantročila socanské vláda ...ostatně soudruzi soudruhům...asi jako sobotka s paroubkem dvořákovi....ale to je na vlka složité...
10. 08. 2008 | 21:54

Ladic napsal(a):

10. 08. 2008 | 21:56

Ladic napsal(a):

Vláda Miloše Zemana prodala této zcela neznámé společnosti stamiliardový ruský dluh za pětinu jeho hodnoty. Stalo se tak bez jakékoli soutěže a bez ohledu na fakt, že ruská vláda na umoření dluhu uvolnila v přepočtu přes padesát miliard korun.
Všechny indicie naznačovaly na podezření z korupce či praní špinavých peněz.

Respekt požádal o zpřístupnění smluv na základě zákona o svobodnému přístupu k informacím v říjnu 2001. Ministerstvo financí odmítlo smlouvy zveřejnit.

Nynější rozsudek po pěti letech říká, že vláda a její úředníci nemohou jen tak rozdávat razítka tajné na jakýkoli dokument. Důrazně také úředníky upozorňuje, že právo českých občanů je důležitější než mezinárodní závazek, v tomto případě slib Zemanova kabinetu ruské vládě, že bude o smlouvě mlčet. http://soudni-spory.respekt...
10. 08. 2008 | 21:58

vlk napsal(a):

mčč

no vidíte , já v eře zbraní, které jsou schopny zničit zeměkouli tak, že přestane ve vesmíru existovat, bych tohle očekával.
Mc Cain mne nepřekvapil. Tohle je proněj dobrá příležitost ukázat, jaký je chlapák. A jsou toproněj body.
Ať Rusy klidně vyloučí z G8. Nemyslím, že sse kvůli tomu osypou. Dřív nebo později je bud e potřebovat. Pokdu Rusové začnou Irán dodávat nejmodernější protiletadlové koplety, jsme zvědav,co s tímzačne dělat.

Jirka Hemzal

americký deficit primárně nevzniká nutnou emisí pro třetí strany. Tahle etapa je dávno pryč. Vzniká z d eficitu obchodního. A z deficitu státních financí. A pokdu by velcí hráči - Čína , Arabové a Rusko nekupovali americká aktiva, mohlo by to vypadat docel a zajímavě. A jsem si celkem jistý, že jak Čína, tak Rusko dávno tuhle možnost modeluji a hledají způsob,jak tuhle závislost použít ve vhodný okamžik jako zbraň vůči USa.

Pokud jd eo vnitřních deficity Ruska. Zastaralá, resp. chybějící infrastruktura je bezesporu obrovský problém. A měli by tam nutně invetsovat. Životní úroveň obyvatelstva nikoliv. To je zvyklé vydržet všechno. A časem to přijde.

Jinak - píšete hodně dobré a hodně zasvěcené komentáře. Ne sevším, co jste tu pustil souhlasím, a le přiznávám, že není snadné napsat kontrarepliku. Píšete fakt hodně dobře. njesme ve sporu. Časem asi zajiskříme, ale respektuji vaše penzum znalostí.
10. 08. 2008 | 22:01

klarasamkova napsal(a):

Čochtane, nejlepší (neboť nejvěcnější) příspěvky jsou zde od Vás ohledně historie Kavkazu. (A říkám to i přes to že to máte u mne momentálně rozlitž kvůlivá tomu zastávání se početstnéh otce rodiny, co si to rozdal s dcerunčinou spolužačkou až do jejího úplného zbouchnutí. už vím, před kým mám zavírat svoji dceru - před vámi).
Domnívat se, že by od 17. století cokoliv na Kavkaze bylo učiněno ve směru Rusku, systematicky postupujícímu od jedné anexe ke druhé "dobrovolně" mi přijde skutečně legrační. včetně "dobrovolného" připojení obou dvou knížectví, o kterých hovoří Vlk. Imperialistická cesta Velkoruska vedla vždy k Indickému oceánu a po této cestě prahlo/prahne doposud.
Nevidím jinou spravedlivou možnost než úplné rozdrobení Kavkazu na jednotlivé státy.
Ovšem od té doby, co rada Evropy vyslala do Čečny svoje pozorovatele a ti prohlásili, že se Rusko neodpustilo porušení Úmluvy o lidských právech a svobodách, nevěřím již naprosto ničemu.
Je mi nesmírně líto všech obyčejných lidí v té oblasti. Setkala jsem se s některými čečenskými uprchlíky a jejich osudy byly více než strastiplné. Doufám, že naše statečné Česko bude i v případě Jižní Osetie statečně odpírat komukoliv právo na azyl, jak to činilo v případě Čečenců i dalších prokazatelně politických uprchlíků. (Stále čekám, kdy se v Iráku vynoří bratři Haroajanové a přijedou sem dát jistým blíže mnou raději nespecifikovaným, leč velmi dobře identifikovatelným osobám po ústech. Dlužno říci, že oprávněně..)
KVS
10. 08. 2008 | 22:02

Lex napsal(a):

Pro Acidburn
Vážený (-á), ty žvejky máte z Lidových novin nebo MfD? Vy jste skutečně schopen věřit tomu, co píšete? Vy si skutečně myslíte, že v případě Kosova šlo USA o albánské obyvatelstvo Kosova? Svatá prostoto! A co pak ta obrovská US vojenská základna v současném Kosovu? Ta také slouží k ochraně modlících se v mešitách? Anebo ke kontrole Balkánu a Blízkého východu s jeho ropnými zdroji a přepravními kapacitami ropy a plynu? Tak jako v Turecku a dalších zemích regionu. K čemu mají sloužit vojenské základny, o jejichž trvalé zřízení v Iráku tak jde americké administrativě? Vy si skutečně tak prostince myslíte, že Kosovo, Irák, Jižní Osetie a Abcházie, Gruzie a další nestabilní oblasti na Kavkaze v bezprostřední blízkosti Ruska, stejně jako radarová základna v Česku a raketová v Polsku (nebo kdekoliv v blízkosti Ruska směrem na západ), jsou izolované záležitosti. Doporučuji Vám zadat si do vyhledávače heslo "PNAC" (nejen na českých stránkách). Až to prostudujete, snad se Vám rozšíří rozhled!
10. 08. 2008 | 22:03

vlk napsal(a):

Ladič

už zase namol? No já si naopak vzpomínám, jak nějaká jiná vláda pordala podstatnou součást ČSA nšjaké velmi pddivné firmě, která byla před prodejem zaregistrována asi den a měla a má sídlo v nějakém bytě v paneláku. A nikdo do teď neví, kdo za ní vlastěn je . A jd eo strategickou firmu. Resp. o strategický byznys.
Zlatej Zeman.Chce tonemí t selektivní paměť.
Jinak k tomu ruskému dluhu.Skutečně došlo k jeho odblokování a proplacení. Divné, co?
10. 08. 2008 | 22:04

Lion napsal(a):

To vlk: Tak nevím, v historii nejsem kovaný, ale zaznamenal jsem, že v bitvě na Kosovem poli stáli kosovští Albánci po boku Srbů (jako křesťané) a teprve během osmanské nadvlády konvertovali na islám. Takže tu 2.ww beru jako tendenčně zkreslenou informaci, byli v tomto prostoru podstatně déle ...
10. 08. 2008 | 22:05

Ladic napsal(a):

ano, pro tebe a izraelce nestavějící dálnici zlatej zeman....vlku...ještě něco k tomu zýlatému rusku..tvému vzoru , kde se podle kavana, nebo kavan podle nich necávají odstřelit nepohodlní novináři..
10. 08. 2008 | 22:13

vlk napsal(a):

KVS

milá paní KVS. Je micelkem jedno,co se domníváte vy nebo co vám přijde legrační.
Víte , řad anárodů na kavkaze si totiž mohla vybrat mezi totálním vyhlazením Turky nebo poturčením nebo zachováním svého národa a pravoslavného náboženství a soužití uvnitř ruské říše. Tuhle záchranu v ruské náruči totiž dobrovolně volili nakonec i Gruzíni. Stačí se mrknout do Wikiny.Soužit s Ruskem asi přidalalo gruzínům o moc jistější a lepší než patřit pod turky či peršany. A můžete se zeptat Arménů, jak to bylo u nich. Ale teřab to vidíte jinak.
A citováno z dneška od Petrušky Šustrové -tgruzíni vždy vyčítali Ostetincům jejich odjakživa zásadně pro ruský postoj.
10. 08. 2008 | 22:13

Acidburn napsal(a):

To vlk:
tak teda bez rukavic.
Rusové jsou takoví mírotvorci jako v roce 1968. Tehdy to taky byla bratrská mírová pomoc proti údajné kontrarevoluci. Jenže našim rudým bratrům z Ruska se nějak nechtělo domů. Zdrželi se u nás nějakých 22 let.
Rusové překročili hranice Gruzie, zároveň se jich asi 7000 vylodilo v Abcházii, kde k žádným bojům s Gruzínskou armádou ještě nedošlo. Tam taky hájí vlastní občany? Gruzínci nemohou být agresory na vlastním území, to je naprostá pitomost. První výstřely v celém konfliktu stejně vypálili Rusové - střelami vzduch vzduch zničili Gruzínské letadlo, jenže to bylo před víc než 14 dny, tak kdo by si to, vlku, pamatoval, že?
Rusové se na konflikt připravovali měsíce, stačí se podívat na pohyby ruských vojsk. Co se týká cílů Ruska, tak to není nic jiného než urvat z Gruzie asi čtvrtinu její rozlohy. O nějakou samostatnost takto urvaných území nejde, budou hezky přičleněny k Rusku a hotovo. Putin dodnes považuje rozpad SSSR za tragédii.
Ke genocidě nedochází - genocidium je totiž systematické vyvražďování určitého etnika, to se v Gruzii (zatím) neděje. To, že z válečné zóny utíkají civilisté, není genocida, ale pud sebezáchovy. Gruzie má plné právo bránit se ruské invazi, tak se brání. Račte se laskavě podívat do slovníku, než začnete sepisovat takové nesmysly!
Gruzie byla samostatná už ve dvacátých letech minulého století, anektoval ji až Sovětský svaz. Víte, vlku, co to bylo "velké vyhnanství národů"? Víte, kde tyto národy končily a kdo osídlil takto uvolněné území? Tak se do Jižní Osetie dostaly ty tisícovky Rusů.
Jižní Osetie je součástí Gruzínské republiky, oba to víme, takže slova o agresi na vlastní území může myslet vážně jen blbec.Když už je řeč o zkušenostech, tak Gruzínci mají s Rusy taky jen ty nejhorší zkušenosti.

Je vidět, že Rusové se poučili u Hitlera - vyprovokovaný útok á la Polsko, argumenty k ochraně Rusů, kteří "chtějí domů, do Říše" (pardon, do Ruska). Zastávat se Rusů může jen blázen, nebo člověk neznalý novodobých dějin.
10. 08. 2008 | 22:14

Ladic napsal(a):

pardon, nechávají..ty budeš vlku asi také taková sociální vyžírka jako autor, ale já jsem si dům postavil a proč na takové pijavice budeme platit pokuty? není vám to trapné...no vám ne...
10. 08. 2008 | 22:15

Ladic napsal(a):

http://zpravy.idnes.cz/doma...
"Jsme stranou československého proletariátu a naším nejvyšším revolučním štábem je skutečně Moskva. A my se chodíme do Moskvy učit, víte co? My se od ruských bolševiků do Moskvy chodíme učit, jak vám zakroutit krk. A vy víte, že ruští bolševici jsou v tom mistry," řekl na den přesně před pětasedmdesáti lety Klement Gottwald.

Byl to vlastně jeho první projev z parlamentní tribuny. A po válce, když se komunisté dostali k moci, začali svým nepřátelům opravdu kroutit krkem.
10. 08. 2008 | 22:16

Gru napsal(a):

Lion

Ano, máte púravdu, Albánská populace skutečně v Kosovu byla užř dávno, ale ještě před 2. sv. válkou jich bylo méně než 50%. Světová valka - která stála Srby asi polovinu mužské populace - tento poměr obrátila, navíc po válce byli kosovští Albánci chránění Titovým režimem - bylo např zakázáno požadovat po nich navrácení srbských majetků (pozemků), kterých se za války zmocnili, takže zájem srbského obyvateltva se do Kosova vrátit se významně snížil. Dalším faktorem samozřejmě bylo i množení albánského elementu, který byl do Kosova po celá 50. -80. léta importován z Albáínie, opět pod ochrannými křídly titovského režimu.
10. 08. 2008 | 22:17

Ladic napsal(a):

10. 08. 2008 | 22:18

vlk napsal(a):

Lion

nevímjestli Albánci bojovali na Kosově poli spolu s se Srby. Tuhle informaci jsme nikd ynezaznamenal.
Tomu, co píši ,můžete klidně věřit. A můžete si to i ověřit. Varchivu ČT vyhledat pořad Uloupené Ksovo.Najdete tam detaily.Jak to vlastně bylo. Albánci před 2.ww byli v Kosovu minoritou.
A když už budete jaksi v tomarchivu CŤ, tak si najděte také diskusi k tomu filmu. Byl tam jsitý Pelikán, který dělal co mhl , aby ten film shodil. Přesto ovšem musel konstatovat, že byl konzultován autorem. Že mu v původní verzi filmu vytknul řadu chyb. Věcných. Ale na přímý dotaz, zda tam ty chyby jsou furt, musel odpoěvdět,že až naněkolikbylo všechno napraveno. to abyste neměl pochyby.
10. 08. 2008 | 22:18

Martin napsal(a):

Soudruh Ladic zjistil ze tema je na nej prilis slozite, tak zas zacal kopirovat to same co v kazdem jinem clanku libovolneho socialne demokratickeho politika. To uz zavani spamovanim.
10. 08. 2008 | 22:18

vlk napsal(a):

Ladič
máš pravdu,jako vždycky. Dálnici Izraelci , jak známo , nestaví. Soc dem vlád a to zarazila. Ale třeba mi budeš umět vysvětlit, proč současná v láda staví dálnic e dvakrát dráž než v Německu..
10. 08. 2008 | 22:19

Ladic napsal(a):

10. 08. 2008 | 22:19

Acidburn napsal(a):

A mimochodem, vlku, existuje článek, ke kterému byste nenapsal romány reakcí? Já před vámi smekám, vy máte názor na všechno, to já takové štěstí nemám.
Nevím, kdo vám dodává informace, podle jejich kvalit asi FSB, tedy bývalá KGB, tedy bývalá GRU, tedy bývalá OGPU, tedy bývalá ČEKA (a to jsem některé zkratky vynechal).
A znovu - pište aspoň tak, aby se to dalo číst (abstrahuji od obsahu).

To Lex:
víte, kdo to je Madeleine Albrightová? Takže to nejsou žvejky z LN (ty nečtu) nebo MfD. Bohužel, vy zase žvýkáte Rudé právo, nebo snad Haló noviny?
10. 08. 2008 | 22:20

Ladic napsal(a):

dobrý vlku, dobrý ....soc, vláda to zarazila...ještě prosím která to rozjednala? Apropos.....vláda staví? Nechodíš ty na školení demagogie k paroubkovi? Sovětský demokrate...
10. 08. 2008 | 22:26

Ladic napsal(a):

Jo vlčáku...Vláda se rozhodla zahájit nová jednání s izraelskou firmou Housing & Construction o výstavbě dálnice D 47 do Ostravy na základě požadavku ministra dopravy a spojů Milana Šimonovského (KDU-ČSL). Cílem jednání mělo být dostat ze smlouvy některá pro stát nepřijatelná rizika. Ministr také vyslovil podezření z korupce při sjednávání kontraktu.
--------------takže by nakonec lidovec a ne čestní socialisté?
10. 08. 2008 | 22:28

vlk napsal(a):

Acidburn

znovu- lžete! Rusko má oficiální statut mírotvorných jednotek od OBSE. Snad víte, co toje .
Pokud jdeo vylodění - v Abcházii. Jednak to není potvrzeno,jednak jejich status mírotvorných jednotek se vztahuje mandátně i tam. Takže pokud by , po zkušensotech z Osetie posilovali, sotva se jim soudný člověk může divit.Důležité je slovo soudný
Tak Rusové zahájili válku tím,že sestřelili něčí bezpilotné letoun. NAd svými pozicemi? Zajímavá úvaha. Ty dohody OBSE o umístění Rusů v Abcházii a Osetii podepsala, DOBROVOLNĚ,a tenkrát velmi ráda i Gruzie.
pokud jd eo urvání něčeho. Zatím je známo pouze to , že od Srbska bylo oderváno jeho historické území o rozloze 1/6. Od Gruzie nic. Kdyby to RUsové chtěli udělat, dáávno už to tak bylo.Gruzínský nárok na obě provincie je víc než sporný.Ale o tom už jsme psal minule. takže psát ještě jednou mi připadá zbytečné. Kdybyste chtěl pochopit, pochopil byste..Ale proč byste chápal něco, co je pri vačim dojmům, že?
Jo Gruzie s ebrání invati? Už zas e lžete! Brání s e tím, že zaútočila. Bez vyhlášení války. Brání s e tak, že s e všude chlubí , co všechno bsadila? JO Gruzie byla svobodná? Asi jako Slovesnká republika rad.
Tisícovky Rusů v oSetii. Asi bud e dobře když si zjistíte základní fakta. Žádné tisice Rusů. OOSetinci nejsou ani Rusové ani Gruzíni. Iránského původu. Původně tzv. Alani.
Jižní Osetie je součástí Gruzie rozhodnutím Stalina.Nikoho jiného. Součástí ruského státu je od roku 1774.
prostě jen lžete anic víc.
Alžete i s tím Poslkem. Prostě lžete jako vždycky.
10. 08. 2008 | 22:32

Ladic napsal(a):

Zlatý vlkův zeman , autista, koloťuk, Roko.......za kolik se prosím v té době stavěli dálnice....když už tedy vlku staví vláda...
10. 08. 2008 | 22:34

Ladic napsal(a):

všichni lžetéééééééééééééééééééééééé - Roko říkal, že to je jinak a já vlk macura mu důvěřuji------opakuji: lžetééééééééééééééé, odstuptéééééééééééé
10. 08. 2008 | 22:35

vlk napsal(a):

Acidburn

to nažčení z fízlováí si vyhrazuji. A pokud s e náhodou potkáme,tak vám to připomenu. Velmi rasantní formou.
Jakkoliv každý soudí podle sebe- vězte ,že nejsem jako vy.

No a že nemáte na spoustu věcí názor? Žádný div. Na Jánském vršku fakt všechno nestíhají. Maj spoustu práce s průšvihy všeho druhu, takže nestíhají. Takže nemůžete mít názor.
10. 08. 2008 | 22:36

Karel Mueller napsal(a):

Milý Acidburne,
nevím, jak dalece jste trefil situaci Gruzinců dnes, ale v mnoha směrech jste popsal osud Srbů.
Pokud jde o vztah Rusové vs. Gruzínci ... zajímavě píšete.
V dobách těch čistek a masových zločinů v SSSR vládli neomezeně ... tuším dva Gruzínci.
10. 08. 2008 | 22:40

Luba napsal(a):

Vlku,
s tím totálním vyhlazováním Turky jste totálně vedle. Pomineme-li genocidu Arménů v novodobí, ke které se v té době již sekularizovaní Turci nehlásí.
Politika Osmanské říše byla, co se náboženských svobod jejich vazalů týká, celkem benevolentní. Mělo to svůj dobrý důvod. Národnostně i nábožensky nejednotné a rozhádané obyvatelstvo se mnohem lépe ovládá. Islám tedy nebyl povinný, ale neislámské obyvatelstvo bylo občany druhé kategorie.
10. 08. 2008 | 22:42

Acidburn napsal(a):

Obě provincie - Abcházie i Jižní Osetie - jsou oficiálně součástí Gruzie, nikoli Ruska. Proto jsou vaše tvrzení o gruzínské agresi volovina.
Rusové až do roku 2004, kdy se k moci dostal prozápadní prezident Saakašvili, neměli důvod Gruzii (nebo její část) anektovat, protože Gruzie byla prorusky orientovaná. Problémy začaly až od roku 2004. Takže nikoli, že kdyby Rusové chtěli, už by Jižní Osetii dávno obsadili - oni to dělají teď.
Ruský status mírových jednotek - to je výsměch. Jasně, deset tisíc Rusů s těžkou technikou překračuje hranice Gruzie, ruská letadla bombardují letiště v Tbilisi, tedy v gruzínském hlavním městě, hluboko v Gruzii. Takhle vypadají ruští mírotvůrci. Schválně, že nás v roce 1968 taky osvobodili Rusáci? A já blbec jsem měl za to, že je to invaze! Já hlupák!
To, že obsazují Abcházii, potvrzuje moje slova o ruské invazi. Nemají k tomu jediný důvod. Kdyby takto reagovaly všechny státy, které mají s Ruskem špatné zkušenosti, tak je z Ruska radioaktivní poušť.
Důvod ruské invaze - ochrana ruských občanů, ať jsou kdekoli - to je to samé, jako ochrana Sudetských němců, kterým se v Československu tak špatně vedlo, Hitlerem. Podle vaší logiky je to naprosto v pořádku. Obyvatelé Jižní Osetie mají íránský původ, ale ruské pasy, jsou tudíž ruskými občany.

A s tím Polskem - Němci převlečení do polských uniforem napadli německou rozhlasovou stanici, což byla záminka k útoku na Polsko. Už zase přepisujete dějiny? Nebo jste tak hloupý, že nevíte ani tohle?
10. 08. 2008 | 22:43

Gru napsal(a):

Acidbrun

Vaše úvahy by za normálních poměrů byly zcela správné. Jenmže normální poměry v obvlasti mezinárodního rpáva ukončily v r. 1999 "mírové síly" NATO v Jiugoslávii. Takže - ono už nbeplatí, že státy mají právní nárok na integritu svého území. Po Kosovské epizodě by bylo trvání na těchto principech už směšné.

Sportovní disciplinu bombardování metropolitního území kvůli separatistické provincii, včetně útoků na infrastrukturu, rovněž moskevští vládcové převazli, zřejmě pod dojmem úspěšnosti takových metod, z jugoslávského vzoru.
10. 08. 2008 | 22:48

Acidburn napsal(a):

To Karel Mueller:
já se nezastávám ani samostatného Kosova (obrovská chyba USA a EU), já vím, že osudy jak Srbů, tak Gruzínců jsou v lecčem velmi podobné.
Ano, ironií osudu v té době vládl SSSR gruzínec (a bandita) Džugašvili, tedy Stalin. Jediné, co udělal pozitivního, bylo, že nenechal Beriju zmasakrovat Gruzínce tak, jako ostatní národy na Kavkazu.

To vlk:
to není nařčení z fízlování, to je jen úžas nad tím, odkud berete zcela jednostranné, šílené informace.
Ruská flotila je v Černém moři, Ukrajinci o nich ví velmi dobře, Rusové se vylodili v Abcházii už před několika hodinami.
Na Jánský vršek si pro informace nechodím, pokud vy chodíte do Lihového domu, pak chápu, že rozumíte všemu. Takových už tu bylo - Paroubek, Zao Ce Tung, Sobotka, Gross...
10. 08. 2008 | 22:51

Luba napsal(a):

Vlku,
ta Vaše umanutost, s jakou se snažíte hájit neobhajitelné je pozoruhodná.

Takže,
Vy chcete stále tvrdit, že vstup ruských vojsk přes mezinárodně uznané státní hranice jiného státu není invazí?

Člověče,
nejste náhodou pisatelem toho zvacího dopisu z osmašedesátého?
Že vy jste tehdy žádal o bratrskou pomoc a záchranu sociálismu bez lidské tváře, že?

To by mnohé vysvětlovalo. To pak chápu, že stěží můžete uznat něco tak zbytečného, jako je mezinárodní právo. A také to, že cizí stát, Rusko, bez vyhlášení války, s klidem bombarduje strategické i jiné cíle daleko za bojovou linií!
10. 08. 2008 | 22:55

Martin napsal(a):

Acidburne, nejak jste zapomnel co bylo pred tim nez ty tisice ruskych vojaku prekrocily hranici Gruzie. Nebombardoval tam nahodou nekdo pozice mirovych sil, ktere do konfliktu nezasahovaly ? A nesrovnaval nekdo se zemi hlavni mesto Osetie a nevybil pri tom 1500 civilistu a dalsich 30 tisic (temer polovinu populace osetie) nedonutil k uteku? Pamet vam funguje jen od patku odpoledne ?
10. 08. 2008 | 22:56

Acidburn napsal(a):

To Gru:
pro mne mezinárodní právo stále ještě platí, normální situaci nenarušilo NATO v roce 1999 (opakuji, mír porušil Miloševič někdy v březnu), normální situaci narušilo až USA s EU jednostranným vyhlášením samostatného státu Kosovo, čímž pohřbili vše, o co se do té doby snažili. Ano, jeden z jejich argumentů používají Rusové - že v Jižní Osetii převažují Rusové nad Gruzínci a tak má být samostatná. Oba víme, že nejde o samostatnost, ale o přičlenění gruzínského území do Ruska. Koneckonců, ne nadarmo má v Jižní Osetii vojenskou základnu.
10. 08. 2008 | 22:57

Čochtan napsal(a):

Paní Kláro,
úplně nejdřív a vlastně jen na okraj protože to vlastně patří jinam, já jen nesouhlasil s následujícím:

1. Když nic nevím tak do toho nekecám. A my o té cause opravdu věděli jen minimum. Rozhodně nesrovnatelně méně než soudkyně.

2. Dle vašeho "Padni komu padni" by výše trestu neměla být závislá na věku. Tedy ne aby zletilý mladík dostal podmínku a o 25 let starší chlap málem gilotinu. Jen kvůli těm letům. Móóóc se mi nelíbila slova autorky.

3. Taky by se mělo vzít v úvahu, že dívčina si s ním měsíce vesele užívala. Trest dostal, a zda výše je v pořádku, to není naše věc. To že jako starší chlap by měl mít víc rozumu, to je jasné, ale zřejmě juristicky nerelevantní.
Tolik juristický laik.
10. 08. 2008 | 23:00

Gru napsal(a):

Luba

Ale samozřejmě, že to je invaze - ovšem, co je na tom tak špatného? Takové invaze prováíí USA v posledních letech poměrně houfně, jakož i bombardování strategických a jiných cílů daleko za bojovými liniemi - to je přece už uznávaná a dokonce obdivovaná metoda.
Mezinárodní právo, jak už tu mnohokát zaznělo, je v této souvislosti dávno nepodstatné, jak prosazují USA a jejich spojenci, kteří už roky hlásají, že toto mezinárodní právo je přežilé a je třeba je změnit.
Tak co se tak divíte?
10. 08. 2008 | 23:00

Lex napsal(a):

Pro Acidburn
Rudé právo neexistuje a Haló noviny nečtu, ani jsem je nikdy neviděl. Můj vztah k novinám je obdobný, jako Miloše Zemana - hodnota informací v nich obsažená je výrazně nižší než jejich cena. Jméno Madeleine Albrightová jsem už slyšel. Dokonce jsem si ji velmi vážil pro to, co zažila, co dokázala, pro její češtinu, kterou považuji za lepší, než řeč nejednoho z českých emigrantů po dvaceti letech v USA. Než jsem si její podpis přečetl jako podpis právě jednoho z původních signatářů onoho PNAC, který jsem Vám doporučoval si osvojit. Také její některéí postoje v čele Ministerstva zahraničí Clintonovy administrativy byly jistě diskutabilní, a to především ve věcech Balkánu. A to můj vztah k ní poněkud oslabilo. To, že něco řekla nebo napsala uznávaná autorita, pro mě ještě neznamená dogma. Věda je o pochybování.
10. 08. 2008 | 23:01

Acidburn napsal(a):

To Martin:
já nepovažuji ruská vojska, dislokovaná nikoli v Jižní Osetii, ale nachystaných u pořád ještě rusko-gruzínských hranic, za mírové síly, ale za invazní armádu.
Ano, na ruskou vojenskou základnu spadlo pár dělostřeleckých nebo minometných granátů, zabilo to asi deset Rusů. Fakt skvělá záminka k invazi, ještě jich zbývá asi 200 milionů.
Hlavní město Jižní Osetie bylo srovnáváno až poté, co došlo k bojům mezi gruzínskou armádou a rusko-separatistickými silami. Kdyby je nechali obsadit to město bez boje, nemuselo to tak dopadnout, že?
Civilisté zdrhají v každé válce, pokud jsou to ruští občané, tak je jedině dobře, že opouští Gruzii. Paměť mi funguje skvěle.
10. 08. 2008 | 23:03

vlk napsal(a):

Acidburn

zkuste chvíli nelhat. A třeba si opatřit informace. Napříkal d v britské nebo německé Wikyny.

Nenaptařím k těm, co rozumí všemu. Na to jsou tu jiní. Třeba mladé konzervy.
A je zajímavé, co vy všechno nevíte o pohybech Rusů . Zřejmě máte horkou linku do jejich generálního štábu.

A ten poslední blábol , co jste napspsal už nechávám zcel a bez komentáře.Vy prostě nehodláte vzít na vědomí, že Rusové mají pro s vou přítomnsot v Jižní Osetii jasná mandát ONSE. A že jej mají se souhlasem Gruzie. A že jsou na to vícestrané mezinárodní smlouvy. A že mírotvorné jednotky jsou tam od toho, aby ubržovali status quo. A status OBSE mají jak pro OSetii , tak pro Abcházii.Tohle prostě jsou nezvratná fakta. Ne nějaké vaše naprsoto nepodložené ekcy. A že pokud někdo zaútočí, je logické mu rozbít letiště a dopravní cesty.Nikoliv plošně , ale ty , co souvisí s válčištěm.
A ochrana ruských občanů je ,řekl bych daleko průkaznější důvod než bombardování Srbska nebonapochodování do iráku.Nebo na Grenadu. Nebo do Panamy.

ten kdo s e snaží přepsat dějiny jste vy. On jkýsi Šašek Švilli vyhlásil v televizi v Tbilisi , že jeho vojsk a zahájila útok za připojení odbojné provincie. Takže máte pravdu asi jako Radio Jerevan. To je co by kamenm dohodil.

Ale lgát jste s e naučl neuvěřitelně suverénně a drze. To je tedy fakt.
10. 08. 2008 | 23:06

Gru napsal(a):

Acidburn
Situace není odlišná od kosovské kampaně jen proto, že v jednom případě jsou pachatelem naši spojenci.
Je to zcela ekvivalentní.
Naopak, Miloševič nespustil v Kosovu plnou válku (s dělostřelectvem a bombardéry).

Potud podobnosti. Ostatní je třeba vyčkat, např. je otázka, zda Rusové zatknou Saakašviliho a postaví ho před soud.

Mimochodem - USA přece v Kosovu taky mají základnu,. Druhou největší základnu, jakou v cizím státě mají.
10. 08. 2008 | 23:06

stále rebel napsal(a):

Něco z novodobé historie Gruzie.

Po uklidnění situace v roce 1995 se do čela země dostal bývalý ministr zahraničí SSSR Eduard Ševarnadze a vydržel jako prezident země až do revoluce v roce 2003. Během této „růžové“ revoluce protestovaly tisíce lidí v čele s pozdějším prezidentem Michailem Saakašvilim proti Ševarnadzeho vládě, která nevyřešila základní hospodářské a politické problémy-chudobu a korupci. Roku 2004 byl Saakašvili zvolen prezidentem už demokratickou cestou, kdy získal 95% hlasů. Opozice tvrdila, že volby byly zmanipulované a že se na volebním výsledku podepsaly dary od nadací amerického miliardáře George Sorose a dalších nadací financovaných vládou USA. Saakašvili po nástupu k moci prosadil úpravy gruzínské ústavy, aby vytvořil „superprezidentský systém“ a soustředil veškeré pravomoci v exekutivě. Gruzínským parlamentem byly schváleny zákony, kterými byla snížena nezávislost soudní moci či podle kterých jsou ústřední i volební komise jsou sestavovány pouze z lidí jmenovaných prezidentem. Postupně byla eliminována plná svoboda tisku, bylo omezeno vysílání. V roce 2006 se v Gruzii konaly demonstrace, při nichž lidé žádali odstoupení prezidenta. Policie proti demonstrantům brutálně zasáhla začala zatýkat představitele opozice. Roku 2007 protesty přerostly v masové demonstrace, při nichž lidé kritizovali dramatický pokles životní úrovně a korupci. Prezident vyhlásil „výjimečný stav“, zakázal nestátní média, zakázal veřejná shromáždění a začal podnikat nedemokratické kroky proti svým politickým oponentům. Koncem listopadu 2007 Saakašvili z funkce odstoupil, ale již v lednu 2008 se konaly volby, při nichž byl zvolen znovu prezidentem a které opozice označila jako zmanipulované.
Mezinárodní organizace kritizují stále přetrvávající nedemokratické praktiky v Gruzii, které pošramotily jak zásahy proti demonstrantům či opozici, tak přetrvávající náboženská nesvoboda. Mezi největší gruzínské skandály, v němž jsou zapleteny politické špičky, patří zavraždění Sandra Girgvlianiho.
10. 08. 2008 | 23:06

Martin napsal(a):

Acidburn, mirove sily ktere byly v Osetii tam byly na zaklade mezinarodnich dohod ktere Gruzie plne akceptovala. Mela tam i svuj batalion stejne pocetny jako ten rusky. Takze nazyvat to invazni armadou muze jen ignorant.

A k vasemu hodnoceni kdo se kdy mel nechat obsadit, doufam, ze souhlasite s plynovanim Kurdu Saddamem Husajnem. Byl to jeho stat a ti blbci se branili, tak je mel vytravit vsechny. Mohli si za to sami, nemuselo to tak dopadnout, ze ?

Osetijci, stejne jako Abchazove nejsou Rusove, jsou to narody co tam ziji prinejmensim stejne dlouho jako Gruzinci. Proc by meli podle vas opoustet sve domovy, ktere jim patri vice nez tisic let ?
10. 08. 2008 | 23:08

Acidburn napsal(a):

To Gru:
nechcete snad srovnávat zásah USA proti diktátorskému režimu Saddáma Husajna s tím, co se teď děje v Gruzii? Protože právě to děláte. O přežitém mezinárodním právu mluví všichni, povýtce z vlastních důvodů - EU likviduje suverenitu členských států, USA zasahují proti diktátorským režimům, což je jistě barbarské, uvážíme li, že ty diktátorské režimy likvidují především vlastní občany. No a Rusko se snaží znovu získat do své sféry vlivu to, oč přišlo rozpadem SSSR. Jo, právo je přežité. Ale bezpráví je nemožné.
10. 08. 2008 | 23:08

Martin napsal(a):

Gru, Milosevic take za jeden den nepovrazdil tolik Albancu jako hodny demokrat pronasledovany zlym Ruskem Saakasvili. Kdyby se choval stejne jako on, tak dnes zadny kosovsky problem neexistuje, protoze by neexistovali kosovsti albanci.
10. 08. 2008 | 23:09

stále rebel napsal(a):

Tady je odkaz na zdroj.
http://cs.wikipedia.org/wik...
10. 08. 2008 | 23:10

Martin napsal(a):

Acidburn, proc diktator Saddam se vam nelibi a diktator Saakasvili pronasledujici opozici, zavirajici media a vrazdici etnicke mensiny vam se zda super ?
10. 08. 2008 | 23:10

Martin napsal(a):

Dvakrat Acidburn

Tyka se to Gruzie
Hlavní město Jižní Osetie bylo srovnáváno až poté, co došlo k bojům mezi gruzínskou armádou a rusko-separatistickými silami. Kdyby je nechali obsadit to město bez boje, nemuselo to tak dopadnout, že?
Civilisté zdrhají v každé válce, pokud jsou to ruští občané, tak je jedině dobře, že opouští Gruzii. Paměť mi funguje skvěle.
Tyka se to napriklad Iraku
USA zasahují proti diktátorským režimům, což je jistě barbarské, uvážíme li, že ty diktátorské režimy likvidují především vlastní občany.

Zaver
kdyz nas kamarad likviduje vlastni obcany tak jsou to vlastne obvykle v konfliktech civilni obeti, ktere si za to muzou samy, mohly se vzdat, kdyz to ale dela nas nepritel tak je to diktatorska hnusarna, na kterou se musi reagovat
10. 08. 2008 | 23:14

vlk napsal(a):

Lubo
jste jen namol nebo tak neuvěřitelně drzý?

Jestliže ná někdo statut jednotek udržujícíhc stus quo, tak tam má z pravidla policejní síly.
Jestliže na ně někdo podnikne tankový útok za podpory těžkého dlěostřelectva a raketometů a masivně nasadí pěchotu a k tomu vyhlásí všeobecnou mobilizaci , pak je logické, že tyto jednotky jsou posíleny. Protože jinak budou rzstříleny.Je to celkem jednoduché. Pro myslícího a střízlivého člověka.

Pokud jd eo zvací dopis - poohlídněte s e spíše ve valstní rodině. Psali to takoví , co mysleli vaším způsobem . Totiž je jedno jaká je pravda, důležité je , co slouží naší věci.
No a jestli ne zvací dopsi, pak asi pak otec byl jeden z 99 Pragováků, že? Stejná chátra.

A že RUsko bombarduejza frontou? a kd e by asi tak mělo bombardovat? A by toho Gruzíni rychle nechali? A ukončili konflikt?

Znáte heslo - kdo s čím zachází, tím také schází.A na Šaška Švilliho to sedí úplně přesně.
10. 08. 2008 | 23:14

Luba napsal(a):

Martine,
jste ochoten připustit, že činíte závěry z nesprávných informací?

S těmi počty opatrně! Odsunutí Čeští Němci, například, již léta bezostyšně tvrdí, že 200.000 z nich Češi při tzv. divokém odsunu povraždili. Přitom jde o zjevný nesmysl. Takový počet obětí by prostě ani v té době nešel utajit.

Je běžné, že jedna strana konfliktu počty obětí zveličuje a nadsazuje, a druhá strana naopak. Podle toho, co se jim zrovna hodí.
10. 08. 2008 | 23:15

Martin napsal(a):

Lubo, tyto pocty se pomalu zacinaji objevovat i mimo ruska media. O poctu uprchliku uz referoval i cerveny kriz a to gruzinci zarputile tvrdili ze to tak neni ze je to jen ruska propaganda.
10. 08. 2008 | 23:16

Luba napsal(a):

Vlku,
konečně jste se ukázal v celé své ubohosti!

Doufám,že teď vzteky zatínáte pěstičky a zbrunátnělým obličejem přiznáváte barvu.

Ale možná jde jen o únavu z ideologického vyčerpání a vyprázdnění demagogického laufu.
Čest!
10. 08. 2008 | 23:21

Gru napsal(a):

Acidburn

Já přece nesrovnávám zásah USA proti diktátorovi Hussejnovi se současným děním v Osetii, ale diktátora Saakašviliho s diktátorem Hussejnem - v období, kdy to byl z pohledu USA ještě hodný diktátor, kterému poskytovaly plnou podporu. Tím chci zároveň naznačit, že ho čeká podobný osud - přestane být jednu chvíli užitečný a stane se přítěží. Pak ho předhodí vlkům. Jako to udělaly s jinými hodnými diktátory - svými loutkami (Diemem, Noriegou, Suhartem, Pinochetem...).
10. 08. 2008 | 23:21

Acidburn napsal(a):

To Martin:
hm, nevšiml jsem si, že by gruzínci měli v úmyslu rozpoutat genocidu, ale pro vaše uklidnění - nejste první blázen, který to tvrdí. Už vím o Putinovi a Lavrovovi, poté je tu ještě vlk a teď už i vy. Skvělé, kdo bude další?

Osetijci mající ruské pasy a tím také ruské občanství jsou Rusové. Pokud mám americký pas a americké občanství, jsem Čech, nebo američan? Nápověda - dvojí občanství mít, dle mez. smluv, nemůžu.

To vlk:
horkou linku nemám, sleduji dostupná média, povýtce americká, třeba CNN.
Ochrana ruských občanů - výborně. Takže jste mi právě potvrdil, že požadavky Hitlera na přivtělení Sudet k Třetí říši (ochrana Němců před českým útlakem) byly zcela v pořádku, úplně legitimní (víte, proboha, co to slovo legitimní znamená?) důvod! Super, skvělé hodnoty!

Mírové jednotky? Jasně, ale ty Rusům nějak nestačily, proto měsíce shromažďovali na hranicích s Jižní Osetií své vojáky - úplnou náhodou! Protože chtěli bojovat za mír. Pokud někdo zaútočí, je logické ho zničit. Jasně, ale ne hluboko v jeho vnitrozemí, tedy pokud má jít o udržení statusu quo. A o to přece nejde, o to nešlo už před několika měsíci, kdy se Rusáci rozhodli, že Gruzínce vyprovokují a poté jim okrájí území.

Ano, Saakašvili (to, jak komolíte jména, je na úrovni školky) poslal do Osetie jednotky, aby znovu nastolily pořádek a zabránili ruské invazi.Osetie v té době byla stále gruzínským, ne ruským územím.
10. 08. 2008 | 23:22

Martin napsal(a):

A Lubo, ted sam popremyslejte. Kdyz po nekolika naletech na vojenske cile, ktere jsou relativne presne, stejne zemrela necela stovka civilu na gruzinske strane, tak jak mohou vypadat obeti po celonocnim plosnem bombardovani mesta s nejakymi 30 tisici obyvateli dosti nepresnymi zbranemi ? A jeste k tomu pripoctete nalety a bombardovani dalsich mestecek a vesnic ve stejne dobe.
10. 08. 2008 | 23:23

Martin napsal(a):

Dvoji obcanstvi dle mezinarodnich smluv samozrejme mit muzete. Zalezi to na podminkach kazde zeme. Muzete mit obcanstvi ceske a dalsi k tomu, pokud jste je nabyl automaticky, napriklad narozenim. Takze si to priste zjistete presneji.

Co si myslite, ze ma za cil plosne bombardovani huste osidlenych oblasti nepresnymi zbranemi ? Genocida to urcite nebude. Meli se prece vzdat. Vy byste jeste doporucil aby na ne pouzili plyn jako na Kurdy, ti se taky meli vzdat a nic by se jim nestalo, vidte ?
10. 08. 2008 | 23:26

Acidburn napsal(a):

To Gru:
Diem se zdiskreditoval sám, Američané ho ani nemuseli bránit, jižní Vietnamci ho zabili sami.
Noriega - to je pravda. Dokud byl užitečný, tak nevadil.
Pinochet - zachránil svou zemi před komunismem, bohužel zavedl svou vlastní diktaturu, takže to vyšlo zhruba nastejno.
Suharta - diktátor na Jávě, taky na začátku nevládl vyloženě špatně, ale pak se to nějak podělalo.
10. 08. 2008 | 23:31

vlk napsal(a):

Acidburn

pokud československá armída střílela na Cheb nebo LIberec z děl a ansadila proti nim tanky tak jistě.Můžete doložit příkald , že s e tak stalo?
Můžete doložit, že USA chránili s voje občany v Iráku nebo v panamě nebo na Grenadě?

Tak rusové shromažďovali svoje vojáky na hranicích měsíce? Aby jim trvalo dva dny než dokázali něco podniknout? A že přesunuly 150 jednotek ze zakavkazkého vojenské okruhu? Kd e mají odobný arzenál už kvůli Čečně? A nota bene museli mít scénážř , co dělat při vyhrocení situace. Podle vás měli sedět na zadku, a nic nepřipravovat, co by kdyby.
Jistě můžete doložit, že Rusko vzneslo územní požadavky vůči Arménii. Při vašich skvělých informacích to bud e brnkačka. Prostě - jen opět lžete.

No Omyl Osetie vyhlásila nezávislost už roku 1990. Tedy před vznikem samostatné Gruzie. takže Osetinci si myslí něco jiného. Proč by měli mít menší práva než drogoví dealeři z Albánie. Pardon z Kosova?
A Rusové prostě status mírotvorců OBSE mají. NA tom vy nic nevylžete. Takže RUsové už tamjsou a mají jistě právo tam udržovat tak silné jednotky ,aby byli schopné plnit úkol, pro který je tam OOBSE , za souhalsu Gruzie poslala.

Jen absolutní hlupák či demagog tohle nechápe. Nejspíš jste obojí. S lhářem není komunikace možná.
10. 08. 2008 | 23:34

Gru napsal(a):

Saakašvilliho akce, s US požehnáním vůbec nebyxl nějaký něúspěch - tedy vojenský ano, ale ten byl žádoucí. Šlo o získání krvavého argumentu, kterým by se zlomil odpor západních vlád proto přijetí Gruzie do NATO. Ted se bude poukazovat "vidíte, kdyby byli v NATO...".
Samozřejmě, že Rusko, jakožto regionální velmoc a garant podle smluv nemohlo jednat nijak jinak, bylo do toho šikovně vmanévrováno - jinak by ztratilo své postavení. Velmoc, ,která garantuje bezpečnost segmentu populace a pak nečinně přihlíží likvidaci té menšiny - to by byla absolutní blmáž.
Dalo by se to srovnat s útokem na Guantanámo (taky základna na cizím území), kdy by USA základnu prostě opustily... To by asi taky nešlo.

Čili, výsledek byl propočítaný - žádný šílený plán opilého gruzínského Hussejna, ale chladný kalkul, který malý gruzínský Hussejn jen podle instrukce provedl.
10. 08. 2008 | 23:36

Acidburn napsal(a):

To Martin:
dvojímu občanstí brání řada smluv, jak dvoustranných, tak vícestranných, existence bipolitů je totiž nevýhodná (resp. nepřijatelná). Ano, záleží na podmínkách jednotlivých států. Nemůžete mít současně české a americké občanství. A pokud Rusové tvrdí, že jdou zachránit své občany, tak buď lžou, nebo mají pravdu. Pak to ale s těmi Osetinci bude trochu jinak, že?

Kdy k tomu plošnému bombardování došlo? V jakém rozsahu? Co mu předcházelo? To jsou otázky, na které nemám odpovědi - zatím. Ale nepochzbuji o tom, že Rusové předvedou svoji verzi.
Ano, když už jsme u toho, tak se separatisté v Jižní Osetii mohli vzdát. Genocidu na nich nikdo páchat nešel, přestaňte je srovnávat s Kurdy, těch se nikdo na nic neptal, Saddám je chtěl nechat vyvraždit, kdežto Saakašvili chtěl mít své území znovu pod kontrolou, asi jako kdyby se zbláznila Morava a Češi sem přijeli udělat pořádek, tedy obsadit hranice a strategické body, zabavit zbraně a zneškodnit povstalce.
10. 08. 2008 | 23:39

Martin napsal(a):

Vlku, mala nepresnost, rusum to netrvalo 2 dny nez neco podnikli ale 6 dnu (valky tam rozhorely nekdy 2 srpna). Na to ze byli nazhaveni na uder a hrali na hranicich motory je to trochu divne. A mirumilovny Saakasvili donucen okolnostmi a vubec nepripraven behem par hodin byl schopen po primeri temer obsadit Osetijske hlavni mesto co se mu predtim vubec nedarilo.
10. 08. 2008 | 23:39

Martin napsal(a):

Acidburne, jaka obcanstvi ma pan Svejnar ? Fakt si nedelejte srandu psanim o tom cemu moc nerozumite.

A u Saddama taky toho moc nevite. Ten nechtel Kurdy vyvrazdit (podle stejne logiky jako v Gruzii), on chtel mit sve uzemi jen pod kontrolou. Pokud jste si nevsiml, tak Kurdove byli plynovani protoze se snazili o vlastni stat vojenskou silou. Kdyz nebyly na uzemi Kurdistanu povstani, tak na ne nikdo neutocil.

A co se tyce bombardovani a vubec obsazovani Osetie, tak mne staci gruzinske zdroje, ktere se chlubily jak jim to skvele jde, az do momentu nez zasahlo Rusko. Nemam verit Gruzincum protoze ti nic nedelali a to osklive Rusko na ne uderilo ?
10. 08. 2008 | 23:43

Blue Jay napsal(a):

Ma vubec cenu argumentovat s vlkem?

Ten clovek je po 40ti letech omivani propagacemi a tiskem neschopny utvorit svuj vlastni nazor. Bude proste pro SSSR a proti mandelince bramborove. Mu to nezazlivam. Stal se socialistickym robotem.
10. 08. 2008 | 23:48

Acidburn napsal(a):

To vlk:
ne, k nasazení dělostřelectva nedošlo, došlo pouze k vyhlášení stanného práva (to Saakašvili vyhlásil v Jižní Osetii taky) a poté k nasazení československé armády, která Henleinovce během týdne vypráskala do Německa. Teprve pak došlo k anexi Sudet. Dle vás to bylo v pořádku. Co k tomu dodat.

USA se rozhodly zlikvidovat diktátora, který porušoval rezoluce OSN a z bojkotu si nic nedělal. Mimochodem, Saddám měl být zlikvidován už v roce 1991, že k tomu nedošlo, je vina arabských států. O žádnou ochranu svých občanů nešlo, tak neplácejte.

Rusko zatím nevzneslo žádné územní požadavky vůči Arménii, proč by to taky dělalo, stačí pěkně potichu vjet na "odvěky ruské území" tankem.
Co se dělo na hranicích Osetie a Gruzie? Můžete mi to říct?
10. 08. 2008 | 23:48

Gru napsal(a):

Acidburn

Ano, správně, Všechno to byli napřed hodní hoši, pak se začali chovat tak, že začali být na obtíž. Už tolik neposlouchali a mysleli si, že mohou do věcí vnášet i své nápady. Diema zlikvidovala CIA fyzicky. A to jsem ještě zapomněl na jednoho hodného žáčka, který nakonec taky začal zlobit, který se jmenoval Ussama bin Ladin. Nebo ještě jeden, tak zaslouží zmínku - Alberto Fujimori.
Atd.
Ti všichni byli tak dlouho hýčkaní svými patrony ve Washigntonu, až dospěli k přesvědčení, že si mohopiu dovolit všechno. Saakašvilli je zjevně už taky v té fatální fázi.
10. 08. 2008 | 23:50

Pavel Novák napsal(a):

Vážený pane poslanče Křečku.
Přesto, že jsem Váš zarytý odpůrce snad ve všech vnitrostátních politických otázkách (jsem příznivec pravice) byl jsem potěšen postojem, který jste zaujal k tomuto tématu. Máte totiž naprostou pravdu. Srovnání těchto na první pohled pro někoho možná odlišných (ať už zeměpisně či historicky) konfliktů (Kosovo x J.Osetie), je naprosto korektní. A bruselští mravokárci si před tím můžou zacpávat uši jak chtějí, můžou nám stokrát říkat, že srovnáváme nesrovnatelné a stejně jim už nikdo neuvěří. My (a vidím, že je jedno či stojíme vlevo či vpravo) dobře víme, že i Kosovo 2008 a Mnichov 1938 má mnoho pararel a to ani nemusíme mít doktorát z historie či politologie. Prosil bych tedy všechny "mírotvorce" z EU, aby dokázali měřit stejným metrem a Vám pane poslanče děkuji za pro někoho nejspíš nepochopitelné stanovisko. Pavel Novák
10. 08. 2008 | 23:53

Acidburn napsal(a):

To Martin:
Do prd§§e, vy jste demagog, že Goebbles bledne závistí. Saddám Husajn chtěl vyvraždit nepohodlné etnikum, nikoli zajistit pořádek a územní integritu. Co chtěl Saakašvili, vyvraždit celou Osetii? Vy mu vidíte do hlavy? A to myslíte vážně? No jasně, Putin to říkal, tak je to pravda.
Švejnar má americké občanství, náhodou má taky české, získané narozením. Nicméně, kdyby se stal prezidentem, americké by automaticky pozbyl. Nebýt narození, tak by mít dvojí občanství nemohl. Tečka.
10. 08. 2008 | 23:55

Martin napsal(a):

Acidburne, proc Saddam nevyvrazdoval Kurdy v momentech, kdy proti nemu nevedli povstani ? Vite vubec o tom, ze v dobe Iracko-Iranske valky Kurdove podporovali Iran (pred plynovym utokem na Halabdzu). Takze byste mel byt dusledny a hajit ted Saddama stejne jako Saakasviliho, protoze on jen chtel zavadet poradek na svem uzemi. A separatisti se maj vzdat a ne strilet, pak se jim nic nestane. O demagogii ci koukani nekomu do hlavy moc vy radej nepiste pokrytce.

Ejhle najednou muzou mit lide dvoji obcanstvi, tak si to ted urovnejte a nedelejte z osetijcu co tam ziji jiz tisicileti rusy co tam nemaj co delat.
11. 08. 2008 | 00:13

Blue Jay napsal(a):

Je to bizarni,

Cesi napadeni v 1968 dnes fandi Rusum.
11. 08. 2008 | 00:14

Gru napsal(a):

Acidburn

Nehádejte se pořád tak dětinsky kvůli okrajové problematice dvojího občanství. Právo na dvojí občanství zaručuje Charta lidských práv každému obyvateli planety, takže dokonce i Češi s US občanstvím už zase mohou mít i české občanství (to nešlo od r. 1929 donedávna).

Dělat pořádek je obvyklá výmluva pro invaze - od invazí římských až po invazi US do Kosova a Iráku a Afganistánu, na Haiti, na Grenadu, do Panamy...
11. 08. 2008 | 00:20

Acidburn napsal(a):

To Martin:
víte co, jděte někam k těm Kurdům, vy to nepochopíte, protože to pochopit nechcete. Saddám prováděl genocidu, nešlo mu primárně o kontrolu, ale o konečné řešení kurdské otázky.
A já se vás ptám - šlo Saakašvilimu o genocidu? Ne, nešlo, ani nemohlo, genocida plošným bombardováním území se třetinou vlastních občanů, nebuďte směšný!
Co se týká bipolitů - každá země se to snaží ošetřit mezinárodními smlouvami, takže někdy lze nabít dvojí občanství narozením. Dvojí občanství je výjimka, nikoli pravidlo, víte, jaký brajgl to dělá v mezinárodním právu soukromém? Že u bipolitů selhávají některé kolizní normy, takže se postupuje dle náhradních hraničních určovatelů?

To Gru:
Diema nezabila CIA, zabili ho jihovietnamští vojáci, kteří provedli převrat. Původně ho i s jeho bratrem měli dopravit na americkou ambasádu, ale když je svázané naložili do transportéru, velitel se neudržel a diemova bratra probodnul bajonetem. Poté byli Diem i jeho bratr popraveni kulkou do týla a pohřbeni do neoznačeného hrobu poblíž americké ambasády v Jižním Vietnamu.
11. 08. 2008 | 00:36

Martin napsal(a):

Aha, vy vidite do hlavy Saakasvilimu a Husajnovi, ale ja jim do hlavy nevidim. To ze ignorujete prosty fakt, ze Kurdove behem iracko-iranske valky vystupovali na strane Iranu vam take nijak nevadi. Saddam nemel pravo zavadet poradek na svem uzemi proti vzbourencum a de facto zradcum, ale Saakasvili ho samozrejme ma. A dokazete aspon vysvetlit, proc Saddam nevyhlazoval Kurdy pred tim nez se postavili na stranu Iranu ?

Ja na rozdil od vas odsuzuji oba tyto pokusy o pacifikaci mensin. Vy si vybirate podle toho kdo je vas kamarad a argumenty ktere pouzijete na jedne strane neplati pro stranu druhou ackoliv situace byla podobna, byt u Saddama vyrazne brutalnejsi.

Dvoji obcanstvi je existujici veci. Komplikuje mnohe, ale jeho existence dokazuje, ze jste puvodne napsal nesmysl. A o to tady jde, ne o pravnicke otazky.
11. 08. 2008 | 00:48

Gru napsal(a):

Ano, Diemova vražda tak proběhla - v režii CIA.

Ne, Saakašvili se nedopustil genocidy (má to svá kritéria). Sice útěk 30 tisíc obvatel je podstatná část etnika, ale to by musel jejich odsun přímo organizovat.
Nikoliv, Saakašvili se dopustil válečného zločinu, který je s genöcidou na stejné úrovni - byl zodpovědný za plošné, tzn., nerozlišuující bombardování.
11. 08. 2008 | 00:54

deja vu napsal(a):

Lione - zkus uvažovat hlavou. v bitvě na Moravském poli stála spolu s Čechy a Moravany i slezská knížata. Znamená to snad, že v čechách nebo na Moravě žili Slezané? :-)))
11. 08. 2008 | 01:26

im napsal(a):

Při pohledu z dálky to vypadá na šikovně zrežírovaný kus - Gruzie se dostatečně zviditelnila ve vhodnou dobu, v době OH, kdy by zbraně měly mlčet, a sbírá tak argumentační body na podporu svého budoucího členství v NATO.

Hrdinsky se vrhla na malou Jižní Osetii, která má rozlohu tří českých okresů Pelhřimov, a počet obyvatel jako český okres Písek. Světový mediální ohlas byl naprosto bezprecedentní, téměř zstínil olympiádu. Chudáci Osetinci.
11. 08. 2008 | 01:46

veverka napsal(a):

Blue Jay
To víš,Češi už se tak snadno oblbnout proamerickou propagandou z ČT,Aktuálně a dalších mediálních perel nedají.Mají s propagandou obecně ze své historie bohaté zkušennosti a jsou opatrní.Asi nejlíp je to vidět u radaru,kterej Klvaňovi nesežrali ani po brutální mediální propagandě.Tohle je podobný.
11. 08. 2008 | 01:49

jimmy napsal(a):

Kláro Veselá Samková - podivuješ se nad tím, že se osetínská knížata přidala dobrovolně k Rusku. Na Kavkaze soupeřily mocnosti irán, Turecko a Rusko. Křesťanští Osetínci se nemohli dlouhodobě udržet, proto se raději přidali k Rusku. Budeš se divit, ale podobně i Gruzínci. Pokud víš, co jsou to v muslimských zemích "dhimmi" a znáš jejich postavení, nebudeš se té dobrovolnosti divit. Oba národy tak Rusko zachránilo před několika holocausty křesťanů, které proběhly v Turecku. Arméni se zachránili pouze na části Arménie obsazené Ruskem. Gruzínci, Arméni a Osetínci tak Rusku vděčí za svou fyzickou existenci v současnosti.

To je z historického pohledu nějak nenormální, když Rusko anektovalo nějaké oblasti? Proč se nad tím podivuješ? Postupovali tak úplně všichni. Británie měla polovinu planety, Francie, Nizozemí Sundy, Španělé Ameriku, Thajci podstatnou část khmerské říše, Čína... i Tibet kdysi anektoval jiné... a což islám...Jak skončili jinověrci v Turecku, na Blízkém Východě v Severní Africe, Iránu, střední Asii, Afghánistánu? Jak řádilo Turecko na Balkáně? Třeba genocidy Bulharů a Srbů... Pokud se podíváme za moře, jak vznikly USA? Programové zatlačování (možno mluvit o genocidě) původního obyvatelstva, vyhubení mnoha jeho skupin, anexe jeho území, anexe jižních států USA na Mexiku, anexe francouzských držav, anexe Britského Oregonu... anexe Portorika Španělsku, po II světové válce anexe ostrovů v Tichém oceánu. Také můžeš mluvit o touze získávat další a další. I český stát byl kdysi regionální velmoc až k Jadranu a později téměř k Baltu. Neidealizuj si historickou situaci. území... ............Nechci se Ruska nějak zastávat, ale v rámci objektivity musím říct (bylo to částečně řečeno výše), že v něm cizí etnika, skupiny s jiným náboženstvím a jiným stupněm kulturního vývoje dopadly lépe, než u jeho sousedů a mnoha ostatních zemí. Stačí porovnat osud jinověrců v Iránu a Turecku a muslimů a buddhistů v Rusku. Nebo přírodních národů v USA a Rusku. Jen na jihu Karélie a přilehlé oblasti se udrželo okolo 10ti drobných národností, žijících na svém původním území. V USA se původní obyvatelstvo ve zbytcích udrželo pouze v rezervacích....
11. 08. 2008 | 01:52

Blue Jay napsal(a):

No tak veverko,

Bud rad ze tu nebudou rakety jak to puvodne chtel Tvrdik. Ale doufam ze stavba radaru jak to puvodne chtela CSSD a ODS dojednala se uskutecni. Priklad Gruzie je snad dobry podnet. Rusku se musi celit. CR je clenem NATO i kdyz se to Ceskym veverkam nelibi.
11. 08. 2008 | 02:43

Majda napsal(a):

Představa že Rusko začalo podporovat separatismus v Jižní Osetii a Abcházii odvetou za podporu Kosovských Albánců se skutečně může vylíhnout jenom na mozku člověka, který se domnívá, že sociálně únosné bydlení stojí na socialistických regulovaných dekretech, jejichž náklady platí majitel domu.
K tomu fakt není co dodat.
11. 08. 2008 | 04:17

trošku objektivity do té PR mlhy napsal(a):

Drahý Stando, laskavě si přeti stručnou chronologii jihoosetínského konfliktu a zvláštní pozornost věnuj datumům. Pak už snad nebudeš konjunkturálně a imperiálně prorusky hledat souvislost mezi Kosovem a Osetií:

"Spor Ruska s Gruzií se táhne prakticky už od rozpadu Sovětského svazu. Už v listopadu 1989 vyhlásila Jižní Osetie autonomii na tehdy ještě Gruzínské sovětské socialistické republice, což vedlo k tříměsíčním bojům.
O rok později se ozbrojený konflikt znovu rozhořel a trval až do roku 1992. Rok po uzavření míru za asistence Ruska přijala Osetie vlastní ústavu a v roce 1996 zvolila vlastního prezidenta. V roce 2001 byl prezidentem zvolen Eduard Kokoity, který rok na to požádal Moskvu o začlenění země do Ruska. V roce 2005 se Gruzie a Rusko dohodly na tom, že Osetii Gruzie poskytne širokou autonomii výměnou za to, že Moskva odmítne osetskou nezávislost.

Listopad roku 2006 přináší osetské referendum, ve kterém jednoznačně vítězí návrh na odtržení od Gruzie. Ta to považuje součást snahy Ruska rozpoutat v oblasti válku. V dubnu 2007 přijímá gruzínský parlament zákon na ustanovení dočasné správy nad Jižní Osetií. O dva měsíce později Osetijci obvinili Gruzii, že ostřelovala jejich hlavní město. Snaha o mírové rozhovory ztroskotala. "
11. 08. 2008 | 04:34

mčč napsal(a):

to jimmy

díky za velice věcný příspěvek.
I když s tou chválou Ruska bych to nepřeháněl.

Dneska to směruje k tomu, že se Rusko neposkojí s tím, že neztratí Osetijii a Abcházii a anektuje celou Gruzii (formou nějaké loutkové vlády ve finále - nejpíše).

Pro ty, kteří jak smyslu zbavení
chtějí neustále srovnávat Gruzii a Kosovo to je jasná zpráva: Rusové v Gruzii zajdou mnohem
dále než US na Balkáně- Ti Srbsko neanektovali (pokud za anekci nebudeme chtít považovat
připoutání Srbska k EU)

Západ k tomu bude mlčet. Teda
přesněji řečeno nemlčení bude jediné co udělá.Na víc momentálně nemá.Evropa je na Rusku absolutně závislá (ropa plyn) a US mají jiné starosti.

Co my s tím. Nu v souladu naším
národním hrdinou: to chce klid...

A asi odmítnout radar. Dráždit
probouzejícího se medvěda by se nám nemuselo vyplatit.
11. 08. 2008 | 06:45

jepice napsal(a):

Osetinci, co chtějí nezávislost, mají smůlu. Tu jim nedopřejí ani Gruzínci, ani Rusové. Největší smůlu ale mají ti lidé, co se v Osetii narodili a chtěli by tam i klidně dožít a jiná přání s nimi necloumají. Na nich mi záleží. Takoví určitě taky jsou. Jim podobní byli i v českém pohraničí, v Čečně, v Bosně, v Kosovu, než na jejich domy začaly létat granáty anebo než je navštívila očistná komanda.
Jděte už doprčic s těmi vašimi nesmiřitelnými zásadami a fábory. Tam i tady.
11. 08. 2008 | 07:19

Pepa Řepa napsal(a):

To jimmy
dobrý příspěvek.Kromě několika členů společnosti česko-postsovětského přátelství, kteří už zase tahají z klobouku radar, sionisty, antiamerikanismus a neocony, v historii nešlo a domnívám se, že dosud nejde o projev lásky k imperiálnímu Rusku, ale o zcela pragmatickou úvahu, které zlo je v tu danou chvíli menší.

Gruzínci a Arméni kdysi pragmaticky zvolili raději ruskou kazajku před hijábem.
Byl bych nerad, kdyby před stejnou volbou stál někdy můj prapravnuk.

Pokud jde o Čečence, věřím tomu, že příběhy jednotlivých uprchlíků jsou otřesné. Ovšem po prasárnách v Beslanu a moskevském divadle naprosto ztratili kredibilitu. Bezpečnostní riziko u asylantů je vysoké.

Gruzínci, pokud vím, k takovým akcím nikdy nesáhli. Nabízí se otázka:Čímpak to asi bude?
11. 08. 2008 | 07:34

bigjirka napsal(a):

Zase levičácká rusofilní pěna u huby. Gruzíni nenapadli žádné hlavní město. Okres žádné hlavní město nemá. Pokusili se obnovit kontrolu nad jedním okresem a Rusko napadlo Gruzii vojensky na celém území, včetně civilních cílů. Rusko je agresivní velmoc a nikdy jí být nepřestalo. Což je vidět i v Abcházii. Rusko sere na obyvatele, což ukázalo i v Čečně. Jediné, o co jde, je agrese vůči sousedním, dříve anektovaným státům.
11. 08. 2008 | 08:12

mčč napsal(a):

ano

chladnokrevně a pragmaticky zvážit co je meší zlo, o to jde
(skoro) vždy.

ale chápu, že lidma cloumají emoce, emocema nás, nevím ani proč, evoluce vybavila.

a pak taky vždy a všude jsou a budou lidé, kteří mají své privátní zájmečky, které se se zájmy komunity, v které žijí zrovna nekryjí, ba jsou přímo v protikladu.Ale i to je přirozené a s přírodou konformní.
11. 08. 2008 | 08:15

Čochtan napsal(a):

Bigjirko,
Rusko po delší pauze znovuobjevilo politiku síly. To co teď dělá s Gruzií má být zároveń varováním pro celý Kavkaz. Zřejmě nejen pro Kavkaz.
V debatách o Kosovu jsem něco podobného očekával, přišlo to dřív.
11. 08. 2008 | 08:21

Acidburn napsal(a):

To Martin:
Saddám Husajn se rozhodl pro genocidu, nikoli pro pořádek v odbojné provincii. Já ten rozdíl vidím, vy ne, což je na pováženou vzhledem k tomu, že pojem genocida je v každém slovníku. Saakašvili není sám zodpovědný za exodus 30 tisíc obyvatel Jižní Osetie, on je za ni spoluzodpovědný, stejnou zodpovědnost za onu "humanitární krizi" mají Putin s Medveděvem - jsou to taky váleční zločinci? Ale kdepak, jsou to Rusové, jedou bojovat za mír!
Dělostřelecké ostřelování města je standardní postup, jak víte, že bylo plošné, že to nebylo cílené ostřelování pozic osetinských separatistů? To město stojí, není srovnáno se zemí - zatím.
11. 08. 2008 | 08:28

jogín napsal(a):

Souhlasil jsem s americkým radarem v Česku. Po Osetii jsem změnil názor. Když jsou USA ochotné vyzbrojovat cvoka co zplanýruje město i s obyvateli a není schopen odhadnout konečný výsledek, je takové zařízení u nás krajně riskantní. Kdyby byla na Bushovo naléhání Gruzie přijata do NATO, mohla nám hrozit třetí světová válka. Pokud jde o media, je jejich propaganda místo objektivního informování katastrofální, včetně Aktuálně. V zahraničí to není o moc lepší, doporučuji The Independent.
11. 08. 2008 | 09:03

jipindripich napsal(a):

To bigjirka:

trochu objektivity by neškodilo.
Nicméně Gruzie není zase až tak malá zemička, do které by se nevyplatilo investovat (chcete-li přezbrojit). Rozděl a panuj, znič a buduj. Pořád dokola.
Pod příslibem vstupu do NATO je potřeba složit kandidátské zkoušky. V dnešní době je to především vojensko-ekonomická floskule.
Nyní bude míti jeden hegemon vůči druhému o něco větší důvod pro "přezbrojení" budoucího člena značně prohnilého spolku.
Rusové mají jen jednu možnost, a tou je chirurgický řez ve vládnoucích špičkách Gruzie.
Ergo, buďto Rusko vojensky uspěje a změní vládu v Gruzii, nebo USA vyprázdní sklady a zase o něco zpomalí pád svých "hodnot" (jako je třeba benzín za babku).
Pro svět by byla lepší první varianta. Úspěšné dosažení druhé by mohlo vést vítěze k domněnce, že tato metoda je jedinnou správnou a pak je mezinárodní konflikt pouze otázkou času.
Jo a pojem agresivní velmoc je vždy poplatná v určitém dějinném okamžiku a věřte, že se s ním musel v historii popasovat leckerý současný "demokrat".
11. 08. 2008 | 09:15

Míďa napsal(a):

Díky, pane Křečku, za pěkný aktuální a osvětlující článeček.
Je zřejmé, že mocnosti v dnešním světě si dělají, co chtějí, a jak se to komu hodí. Naše (pravicová) propaganda se usilovně snaží dát do souvislostí i náš srpen 1968 s "vpádem" Ruska v srpnu 2008. Snad u nás bude dost myslících lidí, kteří to pochopí a nedají si vymývat mozky Goebblesovskými výtvory.Neboť běda národu, který nezná svou historii - je odsouzen k tomu, prožít si ji znovu (nápis v Osvětimi).
11. 08. 2008 | 09:37

liljič napsal(a):

Pane Vlku,
nejsem zřejmě tak dobře informován jako Vy, mám jen informace z českých sdělovacích prostředků a tak prosím o vysvětlení:
Je pravda, že mírotvorné jednotky OBSE instalované v Osetii sestávají z ruských a gruzínských jednotek pod společným ruským vedením? A jsou to tedy ony, co bombardovaly Tbilisi a napadly přístav na gruzínském území?
11. 08. 2008 | 10:23

mleziva napsal(a):

Spíš bych to viděl na paralelu se Sudety u nás, kdy jim tenkrát na "pomoc" přijely už připravené německé tanky.
11. 08. 2008 | 10:27

Lion napsal(a):

To deja vu: Miluji inteligenty, kteří všechno vědí, všechno znají a všude byli dvakrát. Takže: obě etnika váže k tomuto regionu silná historická tradice, což znesnadňuje nalezení kompromisního řešení. V povědomí Srbů je Kosovo zapsáno jako "kolébka srbství". Tamější albánská většina se zase považuje za potomky starověkých Ilyrů, kteří na území Kosova žili dávno před příchodem Slovanů.
11. 08. 2008 | 10:38

Acidburn napsal(a):

To Míďa:
no jasně, že nemůžete srovnávat rok 1968 u nás a dnešní ruský vpád do Gruzie - vždyť naše území nebylo bombardováno, nemáme moře, USA nám nepomohly, nepomůžou ani Gruzii bla bla bla.
Ta paralela je evidentní - a není to otázka pravice nebo levice, ale znalosti dějin. Rusko k sobě poutá území, o které přišlo rozpadem SSSR. Vede regulérní válku, snaží se rozšiřovat svou sféru vlivu. V tomto se nezměnil ruský přístup od roku 1956 (Maďarsko), 1961 (Východní Německo), 1968 (Československo), 1979 (Afghánistán).
11. 08. 2008 | 10:46

Pavel napsal(a):

to Acidburn
Mobilní raketomety dle obrázku asi typu Grad jsou především určeny pro plošné ostřelování.Cíleného,t.j.přesného nejsou schopny.Při střelbě jednotlivými raketami se nám pdařilo zasáhnout cíl jen naprosto vyjímečně a to cíl představoval čtverec 500x500 m!Zato byla díra velikosti krechtu na brambory.
11. 08. 2008 | 10:52

Čochtan napsal(a):

http://aktualne.centrum.cz/...

Gruzínci si několik hodin před olympiádou v Pekingu začali vlastní hry o Jižní Osetii. Naprosto nečekaně vtrhli do separatistické republiky, za den jí dobyli a mělo být hotovo.

Jenže netrvalo dlouho a čtyřkilometrovým tunelem pod průsmykem Roki začali ruští "bratři" do Osetie chrlit tanky jak z běžícího pásu. Situace se za pár hodin obrátila proti Gruzíncům. Najednou začali přibývat mrtví.

"Žádná Osetie neexistuje! Osetinci byli vyhnáni z Iránu. Honili je Mongolové, všichni, my jsme jim poskytli útočiště, nakrmili je a podívej, jak se nám odvděčili," říká důrazně, ale přesvědčivě. A jak mám tedy Os... té zemi říkat? "Přece Samačablo!"

Tolik bývalý reportér aktualne.cz

Čochtan:
Šťastná země, která je etnicky čistá, která nikdy nikomu neposkytla útočiště, kde žije jen jeden jedinný národ bez jakýchkoliv menšin.
11. 08. 2008 | 11:30

Karel napsal(a):

to deja vu: chtít od Liona aby se zamyslel je skutečně zcela marná práce.
11. 08. 2008 | 12:39

Lex napsal(a):

Pro Pavel Novák
Podepisuji do posledního písmene Váš příspěvek. Jenom si dovolím doplnit, že těmi mravokárci nejsou jenom bruselští, ale také, a to zejména, washingtonští, kteří jsou k tomu těmi mistrovskými loutkovodiči. Těm navíc jde o mravy až na posledním místě, na prvním stojí vojenská základna v Kosovu, druhá největší mimo USA. Je úžasné, jak na základě tak zjevných faktů, tak přímočaré paralely dokáží někteří vytvořit až pseudovědecké dílo, aby ospravedlnili neospravedlnitelné, aby ten zapáchající trus z hnízda jeho vzniku dokázali přemístit do opačného hnízda. A jak ve jménu této "svaté" snahy není žádná lež a žádné dogma k zahození. Záměrně nejmenuji žádného z autorů komentářů, každý potrefený i každý soudný je pozná sám.
11. 08. 2008 | 12:40

petrN napsal(a):

to bigjirka: Poznáváte? "Zase pravičácká yankeefilní pěna u huby. Srbové nenapadli žádné hlavní město. Okres žádné hlavní město nemá. Pokusili se obnovit kontrolu nad jedním okresem a NATO (čti USA) napadlo Srbsko vojensky na celém území, včetně civilních cílů. NATO (čti USA) je agresivní velmoc a nikdy jí být nepřestalo. Což je vidět i v Afghanistánu. NATO (čti USA) sere na obyvatele, což ukázalo i v Iráku. Jediné, o co jde, je agrese vůči vzdáleným, dříve na USA nezávislým státům. :-)))
11. 08. 2008 | 12:42

RUMCAJS napsal(a):

Takhle se tleská a takhle se hrozí !

Když se chcet trhnout Kosovo tak se hrozí.
Když se chce otrhnout Osetie, tak se tleská!

Přesně do takového stáda troubů,viz film, zapadáte pane Křečku.
11. 08. 2008 | 12:46

jepice napsal(a):

Lex:
"Je úžasné, jak na základě tak zjevných faktů, tak přímočaré paralely dokáží někteří vytvořit až pseudovědecké dílo, aby ospravedlnili neospravedlnitelné, aby ten zapáchající trus z hnízda jeho vzniku dokázali přemístit do opačného hnízda. A jak ve jménu této "svaté" snahy není žádná lež a žádné dogma k zahození."

Ptám se se Slávkem Janouškem: Kteří jsou kteří?

Čochtan: Možná se pletu, ale neposkytla i vám jedna země útočiště?
11. 08. 2008 | 13:46

Martin napsal(a):

Acidburn, procpak ti uprchlici zacali utikat jeste pred tim nez vkrocila ruska armada ? Vzdyt je za to spoluzodpovedny Putin, takze Saakasvili asi vykonava jeho rozkazy.

A u Iraku si zjistete zakladni fakta, Saddam dal Kurdum nejdrive omezenou autonomii, to clovek jehoz jedinym cilem je je vyhubit by asi nedelal, ze ? Je zvlastni ze konflikt mezi Kurdy a Irakem v dobe vladnuti Husajna zacal ve chvili, kdy oni behem valky Irak-Iran vystoupili na strane Iranu. To zarputile ignorujete, pritom byste mel Saddama pochvalit za to, ze se pokusil zavest poradek a je to jen chyba Kurdu ze delali bordel a neslozili zbrane, nic by se jim nestalo. Vase dvoji pokrytecka meritka jsou dosti odpudiva.
11. 08. 2008 | 13:59

ROSSIAN napsal(a):

Celá ta mediální demagogie naší vlády, prodejných novinářů a intelektuálů pod vedením světové mediální i politické oligarchie US neocons je odpudivá i zároven směšná.
"pan šlechtic" švarcenberk podporuje nedeělitelnost území gruzie a spolu s topolánkem a vondrou odsuzují "ruskou agresi", zatímco před několika měsíci se přidali ke sboru kývačů řízených us neocons - tzv. "mezinárodní společenství" a bezostyšně spolu s nimi odkývali mafiánský stát hrdlořezů s učk. V té době na těchto blzích horlivě p. Urban a p. Gabal obhajovali tento mafiánský stát, před několika týdny tady plodily pokleslé propagandistické agitky při zatčení válečného zločince karadžiče, a kde jsou dnes? Jaktože neobhajují nezávislost osetie proti gruzínskému útlaku, proč nevolají po potrestání válečného zločince Saakašvilliho (genocida v osetii)?
Tady v ČR už každý prokouknul tuhle komedii, je to směšné a odpudivé zároven.
A nehoráznost největší jsou snahy srovnávat tuto situaci s rokem 68. Hluboce se stydím za současnou vládu a přeji si její brzký konec, včetně nesmyslných plánů na radar.
Někdy si opravdu přeji aby Rusko bylo natolik silné a mělo prostředky jak stavbě radaru u nás zabránit, a pomoct těm co nenávidí tuto vládu k jejímu svržení.
11. 08. 2008 | 14:51

deja vu napsal(a):

Lione, bohužel- nic nenasvědčuje tomu, že jsou Albánci potomky illyrů. Pokud víme místní topodyma mají slovanský, nebo amtický základ. Albánce tam začali usazovat uměle Turci po gencidách původního obyvatelstva, zvrat nastal po II světové díky protisrbské politice Tita. V Kosovu neexistují staré albánské památky. Albánština není illyrštině ani trochu podobná. Co říkají uchvatitelé a etničtí čistitelé v Kosovu dnes, není podstatné. jeto, jako bys spojoval Bóje s Bohemií, takže Češi jsou potomci Bojů. ´Tomáš Pešina z Čechorodu si to skutečně myslel. Stejně vědecké. Mezitím došlo k několikerému vystřídání obyvatelstva.

Bohužel, pro tyto politické teorie, mající dodatečně dát právo na ukořstěné úzení a vyhnání původního obyvatelstva, žádné kritické vědecké důkazy nesvědčí.
11. 08. 2008 | 15:09

deja vu napsal(a):

Rumcajzi, vyjádři se konkrétně s čím nesouhlasíš, emoční výlevy namají žádnou cenu
11. 08. 2008 | 15:11

Čochtan napsal(a):

Jepice:
1. jenže já tu nevytvářím žádnou menšinu,
2. kulturně a ani jinak se od zdejších obyvatel neliším,
3. polovina mých předků pochází z tohoto hostitelského národa. Češi a Němci jsou tak promíchaní a žili prakticky tisíc let spolu na jednom území, že nebýt té jazykové neschopnosti poválečné generace, tak není takřka rozdílu.

Pár jedinců ano, etnika ne.
11. 08. 2008 | 15:12

Martin napsal(a):

V raholci zatim jsou na urovni hry s auticky na ovladani, proto konkretni namitky asi nebudou.
11. 08. 2008 | 15:21

Lex napsal(a):

Pro jepice
Odpověď najdete v komentáři Pavla Nováka.
11. 08. 2008 | 16:28

Jirka Hemzal napsal(a):

Zdravím Vlka:
Děkuji za vlídná slova. Vaše příspěvky jsou pro mě taky podnětné. Mnohdy nahlodáváté "mé pravdy", a to je moc dobře. Mezi mnohdy emotivními příspěvky jsou vaše oázou věcnosti. Zdraví a s úctou JH
11. 08. 2008 | 16:32

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých výroků a úvah na téma, že kdosi "patří ke zdi".

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editir blogů
11. 08. 2008 | 16:36

Karel Mueller napsal(a):

Milý Čochtane,
leckde se možná neshodneme, ale poslední dva příspěvky bych mohl podepsat a přidat vykřičník.
Češi a Němci? Seděl jsem se svým německým známým v hospodě a říkám mu, ať se poohlédne po osazenstvu a posoudí, jakd dalece se od sudetských Němců lišíme. Odpověď zněla nichts, Null ... on sám byl ze severního Německa. Mezi námi a sudetskými Němci nedělal rozdíl (doufám, že případné potomky našich bývalých krajanů nepřivedu k infarktu).
Pokud jde o menšiny: Už léta se zde píšu, že při pohledu na následky 2. WW, na tu zkázu, šílenství a hory mrtvol politici pochopili, že není důležitější úkol, než vytvořit maximum monoetnických a monokulturních států, pokud se celé to šílenství nemá opakovat. A není posvátnější zákon, než princip nevměšování a respektování suverenity států. Krátce to chápali.
V 90. letech odbíjela nultá hodina. Princip, který se měl stát nejvyšším, shořel Kosovem. Multi kulti podminovala Evropu.

Máme se na co těšit.
11. 08. 2008 | 17:39

HH napsal(a):

To Hemzal: hovoříte o tom "vlkovi", který tady s pěnou u úst šíří proruskou propagandu s takovou zuřivostí, až se začínám obávat o jeho oběhovou soustavu? O tom "vlkovi", který tady hájí Putina tak vášnivě, až mu to znemožňuje psát správně česky a klepat do těch písmenek na klávesnici aspoň přibližně ve správném pořadí?
(a nebo si jenom děláte legraci??)
11. 08. 2008 | 17:42

Lex napsal(a):

Pro Acidburn
Vaše neschopnost vnímat a reprodukovat věci v souvislostech je bez hranic. Vězte, že znalost dějin nestačí, pokud také není chápána v souvislostech. Přece svět v letech 1956, 1961, 1968 či 1979 nebyl světem roku 2008! Nebo snad vznik bipolárně rozděleného světa po druhé světové válce bylo výhradně "zločinným dílem" SSSR? CO tak Teherán a Jalta? Který vojenský pakt vznikl po válce jako první? Kdo má po zániku bipolárního světa jaké tendence a hegemonistické cíle? Kdo má své vojenské základny rozmístěny po celé zeměkouli, a to o mnoho dříve, než po 11.9.2001? Již dříve jsem upozornil na americký projekt PNAC. Pro ty, kdo se nestačili se se základními informacemi o něm seznámit, si dovoluji několik základních údajů o projetku zkopírovaných z dostupných stránek internetu (žel internetové stránky vlstního projektu v USA již byly suspendovány a jsou nedostupné, při zadání adresy vás o tom internet informuje):
"Projekt pro nové americké století (anglicky The Project for the New American Century, zkráceně PNAC) je think-tank amerických neokonzervativců se sídlem ve Washingtonu, který byl založen jako vzdělávací nezisková organizace Williamem Kristolem a Robertem Kaganem na jaře roku 1997. Cíl PNAC je „povýšit americkou globální vůdčí úlohu“.
Pro PNAC je zásadní, že „americká vůdčí úloha je dobrá pro Ameriku a dobrá pro svět“, a též podpora „reganovské politiky vojenské síly a morální čistoty“. Základní argumenty ideologie Projektu pro nové americké století jsou obsaženy v jeho dokumentu ze září 2000, nazvaném"Znovu vybudovat obranu Ameriky: Strategie, jednotky a zdroje pro nové století". V tomto dokumentu vypočítává PNAC, co je nutno učinit, aby si Amerika mohla vybudovat své globální impérium. Musí:
• Přesunout své permanentní jednotky do jižní Evropy, do jihovýchodní Asie a na Blízký východ
• Zmodernizovat americkou armádu, včetně modernizace stihaček, ponorek a válečných lodí
• Vybudovat globální obranný protiraketový systém a ovládnout strategicky vesmír
• Ovládnout "mezinárodní společný prostor" internetu
• Zvýšit výdaje na obranu na minimum 3,8 procent amerického hrubého národního produktu.
PNAC vynaložil velký vliv na špičky americké vlády v administrativě prezidenta George W. Bushe a silně ovlivnil její rozvoj vojenské a zahraniční politiky, zejména v souvislosti s národní bezpečností. Dokument PNAC také vypočítává čtyři základní úkoly americké armády. Dvěma hlavními z nich jsou "být schopen rozhodným způsobem zvítězit v celé řadě simultánně vedených velkých válek po celém světě" a "vykonávat policejní povinnosti v souvislosti s vytvářením bezpečnostního prostředí v kritických regionech".
Autor poznamenává, že je důležité, že dokument nepožaduje pouze připravenost k těmto válkám, ale rovnou, aby se vedly, aby všichni viděli americkou světovou nadvládu.
V důsledku zpochybňovaného zvolení George W. Bushe americkým prezidentem a dále v důsledku útoků z 11. září 2001 se tato strategie stala hlavní strategií americké politiky. Když se stal Bush prezidentem, autoři této analýzy byli jmenováni do čela Pentagonu, amerického ministerstva obrany a Bílého domu. Po 11. září se jim dostalo konečně šance učinit svou vizi podstatou politiky Bílého domu."
Tolik jen ze základních údajů. Nepřipomíná Vám to něco?
PS. Omlouvám se směrem k paní Madeleine Albrightové, není uvedena jaků původní signatářka projetku, ale až jako následná (vedle jiných i čtyř jmeno osob z ČR).
11. 08. 2008 | 18:04

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane bigjirko,

chápu (opravdu, bez ironie), že Vás psaní provokativních textíků baví (lidé se holt baví různě). Ale mně přiděláváte práci.

Váš návrh vyměnit "střelivo a zeď" za "provaz" jsem smazal.

Co s tím textem o radaru, mám ho číst?

Libor Stejskal
11. 08. 2008 | 18:09

Kritik napsal(a):

Nejhorší na tom je, že z nás dělá hlupáky také veřejnoprávní televize. Od Topolánka nebo Bushe se to dá čekat - jaký intelekt a duše, taková slova.

Děkuji za pěkný článek, pane Křečku!
11. 08. 2008 | 18:32

pesimista napsal(a):

tak jsem si prošel snad většinu příspěvků; autory lze rozdělit na dvě části (nepočítal jsem větší): "přátele USA" - ti nejsou schopni si zjistit ani základní historické a současné skutečnosti (nebo je zkreslují a lžou)a jako srgumenty používají především obecné a osobní urážky; "přátele rusů" - zajímavé je, že téměř nikoho neuráží, trvají ovšem striktně na svém; ti první požadují každou informaci o současné situaci nutno notářsky prověřovat, ti druzí získávají informace na zahraničních zdrojích. A tak mi laskavě poraďte - komu mám věřit?
11. 08. 2008 | 18:49

Jirka Hemzal napsal(a):

To HH:
Reagoval jsem na Vlkovi ekonomické příspěvky. Tohle Rusko - Gruzínské téma, plné dojmů a pojmů mě moc nebere
s úctou JH
11. 08. 2008 | 18:53

Čochtan napsal(a):

A jeje Bigjirko,
kohopak že´s to chtěl střílet ? Já že bych ti ládoval flinty a pucoval laufy.

Pane Stejskale, tak jsem doufal že Vás přátelsky pošťouchnu tou šťastnou zemí,
která je etnicky čistá, kde žije jen jeden jedinný národ bez jakýchkoliv menšin, a Vy nic. Stává se z Vás flegmatik.

Ale teď vážně, co se tak potuluju po diskuzích, to se nedá se zdejšími srovnat. Dobře to tu kučírujete, ani Respekt na vás nestačí. Snad ještě christnet, ale tam jsem už dlouho nebyl. Jen tak dál a vydržte s námi !
11. 08. 2008 | 19:06

westly napsal(a):

Podobnost s Kosovem již několik hodin není vůbec na místě - Rusko agresivně napadlo vlastní Gruzii a obsadilo město Gori, které s "ochranou Jihoosetinců" nemá nic společného. Zase se ukázala pravá, agresivní tvář Ruska.
11. 08. 2008 | 19:39

Gru napsal(a):

Westly

nejspíš Vám uniklo, že NATO během kosovské kampaně bombardovalo nejen srbské jednotky v Kosovu, ale také celé srbské území, a to nejen vojenské cíle.
Paralela s Kosovem je výstižná (neoconům to samozřejmě vadí, upozorňovali podrážděně hned v únoru, při "uznání" Kosova, že to je "zcela jiná situace" než kdekoliv jinde.... Není.)
11. 08. 2008 | 19:53

jiří ševčík napsal(a):

Uznání samostatnosti Kosova bylo fatální chybou a dalším historickým projevem zbabělosti, pohodlnosti a konformismu tzv. západních mocností. Bylo srovnatelné s násilným odtržením Sudet od Československa. To, co se děje v Osetii, je odvetou Ruska za uznání Kosova. Rusko tím chce dát razantně najevo, že poud USA v oblasti svých strategických zájmů si budou dělat co se jim zlíbí bez ohledu na názor Ruska, pak Rusko se bude chovat v oblasti ruských strategických zájmů úplně stejně. (Mimochodem, na území Kosova je situovaná druhá největší vojenská základna USA v zahraničí s posádkou cca 70 000 mužů). Výsledek vzájemných siláckých gest může být jediný, a to další eskalace napětí ve světě a de facto další studená válka.
11. 08. 2008 | 20:17

skeptický napsal(a):

Já měl zato ,že ta základna je v Albánii.

A 70000 se na jednu základnu nikdy nevejde,byla by to v době atomových zbraní blbost.Dost bych se divil.
11. 08. 2008 | 20:37

bigjirka napsal(a):

Nojo, tohle byla blbinka.. fakt lehká provokace... ale pro zrádce je kulky opravdu škoda... myslel jsem, že Vás potěší, když s Vámi budu souhlasit ;-))) ... ne, o zveřejnění toho textu o radaru již nemám zájem (po tom "výchovném" mazání).

Čochtane, kdepak, já střílet nechtěl... je to hlučný a drahý... eh, zapomněl jsem, že u nás už death penalty není ani pro ty nejvážnější zločiny jako seriové vraždy a vlastizradu.
11. 08. 2008 | 20:46

Pepa Řepa napsal(a):

Až na ten počet 70 000 je to ovšem dobrý a střízlivý příspěvek.
11. 08. 2008 | 21:21

Michaela Gegidze napsal(a):

Pan Krecek by si mel zoopakovat historii. Navazuji na komentar "Jizni Ossetie patri ke Gruzii teprve od roku 1922...."Nez napisete nejaky komentar,mel by jste se neprve poradit s odbornikem....Posilam odpoved:
Medieval and early modern period
The Ossetians are originally descendants of the Alans, a Sarmatian tribe. They became Christians during the early Middle Ages, under Georgian and Byzantine influences. Under Mongol rule, they were pushed out of their medieval homeland south of the Don river in present-day Russia and part migrated towards and over the Caucasus mountains, to Georgia[14] where they formed three distinct territorial entities. Digor in the west came under the influence of the neighboring Kabard people, who introduced Islam. Tualläg in the south became what is now South Ossetia, part of the historical Georgian principality of Samachablo[15] where Ossetians found refuge from Mongol invaders. Iron in the north became what is now North Ossetia, under Russian rule from 1767. Most Ossetians are now Christian (approximately 61%); there is also a significant Muslim minority.
11. 08. 2008 | 21:25

Michaela Gegidze napsal(a):

Ocekavam odpoved od pana Krecka!!!Pokud ma problem s prekladem, velice rada mu to prelozim.
11. 08. 2008 | 21:42

Čochtan napsal(a):

Bigjirko,
drahý to není, .22 je po koruně, a je to rychlý !
Trest smrti, ten stát neuděluje, škoda, ale my občani ho můžem udělit, jenom ho nesmíme provést. To si musíme schovat na ten den, kdy nám doktor řekne: " Máte už jen pár měsíců".
11. 08. 2008 | 21:42

Čochtan napsal(a):

Překládej Michaelo,
já už to jinde také přeložil z německé Wikipedie, tak ať vidíme zda se texty spolu sejdou na různých cestách. :-))

K pochopení problému je strašně důležité znát celou historii, kavkazské národy mají velmi dlouhou paměť.
11. 08. 2008 | 21:54

im napsal(a):

@skeptický

Ale je v Kosovu, link tady

http://en.wikipedia.org/wik...
11. 08. 2008 | 22:01

bigjirka napsal(a):

No já jsem Čochtane navrhoval mnohonásobně použitelný provaz, já nevím, dvaadvacítka za korunu, to je na špačky, ne?
11. 08. 2008 | 22:11

Michaela Gegidze napsal(a):

Cochtan,
rada bych si precetla i tu nemeckou verzi. Mimochodem, manzel je z Gruzie (puvodem z Abchazie), takze tech informaci mam vic i z Gruzinske strany.

M
11. 08. 2008 | 22:26

Čochtan napsal(a):

Bigjirko:
Mossad ji úspěšně používá. Berettu. .22 je tichá a s tlumičem zní jako když se moucha uprdne. Zřejmě používají upravené střely. Já bych ji třeba naříz do kříže. No nechme to téma, než pan Stejskal dostane z nás žaludeční vředy. Ty bych mu nepřál.
11. 08. 2008 | 22:28

Čochtan napsal(a):

Fajn Michaelo informace to je to co potřebujem. Tady info v němčině:

Die iranischsprachigen Osseten, direkte Nachfahren der Alanen, wanderten in der Antike aus Gebieten südlich des Don in den Kaukasus ein. Zunächst lag Ossetien nördlich des Kaukasus. Im 4. bis 5. Jahrhundert migrierten die Osseten in südlichere Gebiete des Kaukasus. Im 5. Jahrhundert sicherte Georgiens König Wachtang I. Gorgassali den Darielpass mit einer Festung, um Angriffen der Osseten vorzubeugen.

1774 trat Alanien (Nordossetien) freiwillig dem Russischen Reich bei.

Die Besiedelung des heutigen Südossetien durch Osseten begann schon im 5. Jahrhundert. Gleichwohl gehörte das Gebiet vom Mittelalter bis Anfang des 19. Jahrhundert überwiegend zum georgischen Machtbereich. 1842 wurde die russische Verwaltungseinheit Okrug Ossetien (Kreis Ossetien) gegründet. 1918 bis 1921 war Südossetien Teil der von Russland unabhängigen Demokratischen Republik Georgien. 1920 proklamierten die Bolschewiki eine südossetische Sowjetrepublik. 1922 wurde es als Südossetische Autonome Oblast ein Bezirk der Transkaukasische SFSR, ab 1936 der Georgischen SSR in der Sowjetunion.
http://de.wikipedia.org/wik...
11. 08. 2008 | 22:33

antizel napsal(a):

soudruhu
trochu se vám to plete
a)rusové jižní osetiji ovládají už 15 let
b) srovnání s kosovem značně kulhá, protože kosovo se chtělo OSAMOSTATNIT, JO chtějí získat rusové pro sebe
11. 08. 2008 | 22:35

Standa napsal(a):

Rusové jistě s Gruzii nezacházejí v rukavičkách.Ale chovali se Američané a NATO jinak v Srbsku?? Jsou to stejní hajzlíci
11. 08. 2008 | 22:42

Lex napsal(a):

Pro "pesimista"
Já tu vidím ještě třetí kategorii. Jsou to autoři, kteří nejsou na straně USA, ani Ruska, protože mají vlastní hlavu, poctivě vyhledané informace a schopnost myslet samostatně a logicky. Jenže ti, protože nejsou nekriticky na straně USA (tedy i současného českého establishmentu), jsou automaticky těmi prvními řazeni do kategorie příznivců Ruska. Což je pro českou scénu příznačné. "Kdo nejde s námi, jde proti nám!" Tuhle poúnorovou poučku si tihleti, dnes mocní, a ti na jejich straně, velmi záhy osvojili a bezezbytku ji uplatňují. Chválabohu že hlavně v rétorice, kde k tomu mají prostor (přirozeně, že i v personalistice tam, kde na to mají možnosti). Což je bída Čechů a české mediální sféry zvlášť. Vlastní nezávislý postoj se nepromíjí.
11. 08. 2008 | 22:45

Michaela Gegidze napsal(a):

Cochtan,
Gleichwohl gehörte das Gebiet vom Mittelalter bis Anfang des 19. Jahrhundert überwiegend zum georgischen Machtbereich.
No nemecka verze jen potvrdila, ze mam pravdu!!!!Takze neni se o cem bavit.
11. 08. 2008 | 23:04

Michaela Gegidze napsal(a):

No nevim, o cem se tady se mnou dohadujes Cochtane!
11. 08. 2008 | 23:10

Michaela Gegidze napsal(a):

jen bych opravila konec vety 'bis anfang des 19. Jahrhundert...' a misto toho bych napsala 1992 (do roku 1992 Jizni Osetie patrila ke Gruzii).Roku 1992 se Jizni Osetie oddelila od Gruzie a usiluje o samostatnost...
11. 08. 2008 | 23:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy