Následující řádky jsou sice 10 let staré, ovšem situace v popisované oblasti, tedy Policie ČR, se v podstatě nezměnila. Dalo by se říci, že za následujících 8 let, jen k horšímu. Při této příležitosti je nutné připomenout zákroky proti účastníkům tanečního setkání Czechtek 2004-5 a naprosto skandální nevyšetření doposud žádného pochybení policie i přes nesporné důkazy. Důležité je připomenout i návrh reformy policie, předložené ministrem Langerem, které vůbec nepředpokládá kontrolu policie a MV nezavislým orgánem a zavádí řadu nových kontraverzních prvků.
Represe černý trh neomezí, navíc je drahá
Stanislav Penc, šéf východočeské organizace Strany zelených, stojí v čele zastánců dekriminalizace konopí. Zodpovědný stát by podle něho neměl uměle vytvářet oběti trestné činnosti a zisky pro mafii.
V sobotu 8. prosince je tomu 27 let co fanatický fanoušek zastřelil Johna Lennona - hudebníka, mírového aktivistu, rebela.
I v tehdejším komunistickém Československu měla řada lidí potřebu na Lennona nezapomenout. Nejznámějším vzpomínkovým místem se stala pražská Kampa. Před 17 lety byl právě na Kampě vyhlášen vznik nové nezávislé iniciativy Mírový klub Johna Lennona. Pro lepší orientaci v tehdejší situaci přepisuji rozhovor, který vyšel v knize trojice autorů (Blažek, Laube, Pospíšil) s názvem Lennonova zeď v Praze - Neformální shromáždění mládeže na Kampě 1980-1989. Vydal Ústav pro soudobé dějiny v roce 2003. Součásti knihy je i CD.
Před 16 lety vznikl otevřený dopis podepsaný některými aktéry předrevolučních protikomunistických vystoupení apelující na vyrovnání se s minulostí jinak než tlustou čárou. Text nazvaný Právo na spravedlnost je nejen z historického hlediska důležitým svědectvím. Co se od té doby stalo si může každý čtenář zodpovědět sám.
Po listopadu 1989 měla velká část obyvatel naší republiky radost z pádu komunistického režimu a z možnosti vytvářet si život podle svého. Tato radost, dle výzkumů veřejného mínění a v podstatě i malé angažovanosti občanů ve věcech veřejných, jako by se vytratila.