Zatknou můžou, pustit musí. I tak se dá popsat krátká epizoda, která se tento víkend odehrála v Praze během návštěvy kontroverzního bělocha Davida Dukeho. Tato událost, která zajisté bude mít právní i mediální dohru, mě ovšem vede k hlubšímu zamyšlení. Žijeme ve společnosti, která má v sobě zakořeněné rasistické a xenofobní postoje. Tuto konstatování jasně naplnil ministr vnitra Ivan Langer v televizním výstupu v souvislosti se žhářským útokem ve Vítkově. Tam předákovi jedné z romských iniciativ Ivanu Veselému sdělil, že Romové musí začít sami u sebe. Dle Langera mají chodit do práce a posílat děti do školy. V této větě je v podstatě vše zakleto. V momentu, kdy se kdokoli pouští do hodnocení etnika jako celku a je schopen vypíchnout údajná negativa, které přisuzuje právě této skupině lidí, jde o netolerantní postoj ke společnosti. Je-li u této skupiny lidí „odlišnost“ barva pleti jedná se o rasismus. To by si Langer a další měli uvědomit. Je rozdíl mezi takto pojímanou realitou ze strany prostého občana a výkonného úředníka nebo přímo ministra vlády ČR. Tento současný ministr se mimo jiných nenaplněných slibů pustil i do návrhu zákazu Dělnické strany. Přesto, že soud jeho úřad vyzval k doplnění tohoto podnětu a za vágnost podání byl kritizován řadou znalců extrémistické scény, nic takového neudělal a soud na základě nedostatku důkazů Dělnickou stranu nezakázal. Langer se s tím vypořádal po svém. Zhodnotil to tak, že se v podstatě nic nestalo, že to bylo první podání na zrušení politické strany a svým rozhodnutím dal soud návod jak případně v budoucnu správně postupovat. Myslím si, že kdyby demokracie v ČR skutečně fungovala Langer by měl nejen potrestat úředníky za špatné zpracování podání, ale vyvodit i pro sebe nějaký závěr. Ovšem politický matador Langer, kterému prošlo v jeho politické kariéře řada věcí, za které by v jiných státech tak nanejvýš zametal chodníky, z tohoto nevyvodí žádný závěr. Nedá se počítat ani s tím, že by poučený Langer podal kvalitně zpracovaný senátorský návrh na zrušení KSČM. Langer je jen typickým mluvkou, kde se slova míjí s činy.
Neštěstí ve Zlíně, kdy strom zabil dva chlapce, vyvolalo v celé republice nebývalou aktivitu správců zeleně. Například i v Hradci Králové byla pokácena řada zeleně. Máte přehled kolik bylo pokáceno dřevin a zda oprávněně?
To co se stalo ve Zlíně je naprostá tragedie. Ten strom, co spadl, byl visuelně v pořádku. Vypadl ze země jako houba. Kořeny zůstaly v zemi. Nedokážu posoudit, jestli šlo předem zjistit jeho nebezpečnost. Obava z takovéto tragedie je pochopitelná. Ovšem nelze přijmout návrh řešení, že se většina ještě žijících starých stromů vykácí. Kolik bylo během letošní zimy v našem kraji pokáceno stromů a dřevin bohužel nevím, ale znám případy, kde nebylo stromy nutné kácet.
V Nedělní partii televize Prima mě Jiří Paroubek připomněl 3,5 roku starý příběh arogance moci, který se odehrál po brutálním zásahu Policie ČR proti účastníkům tanečního setkání Czechtek u obce Mlýnec na Tachovsku. Tehdy několik stovek policistů zablokovalo příjezdovou cestu na pronajmuté louky a většinu přítomných brutálně seřezalo. Tehdejší papaláši, mezi nimi Paroubek, a tehdejší ministr vnitra Bublan zásah obhajovali a s použitím lživých nebo zkreslených informací prezentovali potřebnost zásahu a obranu soukromého majetku před veřejností.