K 20 výročí - Nenechme se znechutit

12. 11. 2009 | 11:44
Přečteno 5368 krát
Události před 20 lety lze z dnešního hlediska hodnotit různě. Jinak ji hodnotí generace,která komunistickou totalitu zažila a jinak ta mladší. K té první, ať chci či nechci, patřím. Tedy i proto vnímám velice pozitivně nenásilný přechod z komunismu do demokracie, zrušení hranic, cenzury, povolení soukromého podnikání a možnosti výběru služeb a různého sortimentu. Už míň pozitivně vnímám nevyrovnání se s naší nedávnou minulostí, korupci a klientelismus, takřka nefunkční kontrolní mechanizmy státu. A taky stále přítomné papalášství. Míň říkám z pohledu generační výmluvy, která umožňuje negativní jevy ve společnosti ospravedlňovat zveličováním důležitosti svobody vydobyté právě připomínanou Sametovou revolucí.Ovšem co pohled člověka, který se narodil bez tlaků normalizačního režimů a svobodné přijímání informací, cestování, svobodné podnikání, plné obchody a služby všeho druhu jsou pro něj běžnou přirozenou věcí? Co ten si tak může myslet o naší generační výmluvě? Možná to, že politici jsou většinou bez vizí a společně s většinou úředníků jim při rozhodování jde o osobní prospěch. Revoluci hodnotí s historického hlediska jako poklidné předání moci a z pohledu České republiky k tomuto došlo z východního bloku jako v jedné z posledních zemí. Další vývoj jako rozkradení a zničení fungujících podniků, nehospodárnost ve státních financích, korupce, klientelismus, nefunkčnost kontrolních mechanizmů a papalášská nabubřelost většiny, která ve státní správě a samosprávě rozhoduje.

Jelikož většina té starší „pamětnické generace“ se do věcí veřejných angažuje pouze komentáři, z kterých pro tu generaci mladší bohužel vyplývá, že v podstatě nic s nešvary ve státní správě a samosprávě nelze dělat. K tomu je nám realita předkládána při běžném sledování věcí veřejných skrze média v podstatě tak, že kdejaká lumpárna a nelogičnost úředníků a politiků projde.

To co je na dvacet let staré listopadové události z pohledu pamětníka důležité je vědomí, že blbost a nečestnost je v každém režimu a také to, za komunismu bylo hůř. Nenechme se znechutit tím, že se dozvídáme o tom, jaká sebranka za nás všechny také rozhoduje. Buďme aktivní nejen řečí, ale i činem. Přeci každý z nás se může jakékoliv státní instituci zeptat na vše, co ho ve veřejném rozhodování štve a může se pokusit ve svém volném čase konkrétna změnit.

Věřím v mladou generaci a doufám, že život ve svobodném světě naučil dnešní dvacetileté studenty, kteří nastoupili do prvních ročníků vysokých škol a za 7 let budou pracovat pro státní správu a samosprávu, že dají přednost službě občanům před zneužíváním pravomocí, klientelismem a korupcí.


Psáno pro časopis Ekonom

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Nepočítáte dobře. Musí vymřít 2 generace, než se dílo komunistů začne hroutit. Vy se viditelné nápravy možná dožijete ve svých 80 letech, já budu o dost starší.
12. 11. 2009 | 11:51

neon napsal(a):

To Ládík:
Díky Vaši generaci je všechno v análu. Vy jste tak dlouho bojovali proti komunistům až jste zapoměli pracovat a díky této vaší činnosti se zhroutila ekonomika a morálka po roce 89. Zas tento váš odboj by vám měli sebrat důchody a nahnat vás lenochy zpátky do práce za mzdy před rokem 89.
12. 11. 2009 | 12:08

Ládik napsal(a):

neone,
vy jeden komunisto.
12. 11. 2009 | 12:21

bor napsal(a):

žádná ekonomika se nezhroutila.ta byla zhroucená už pěkných pár let před listopadem. jeden zhlavních důvodů zhroucení realsoc.režimu.měl jste si ho víc bránit neone.kde jste vůbec byli vy dnešní obhajovatelé zkrumpovaných komunistů? dnes je to už bez rizika,že.a každý národ má vládu jakou si zaslouží.my holt dnes máme právě tu garnituru vychovanou v tom husákově normalizačním močále.tak se nedivme.vždyt je to podobné od zdola až na špičku.
12. 11. 2009 | 12:29

Arnold Llayne napsal(a):

Ládíku, my už dvě generace žít nebudeme. Nemáme tolik času. Věci je třeba změnit velice rychle.

Kdo, když ne my, a kdy, když ne teď?
12. 11. 2009 | 12:29

neon napsal(a):

To Ladík: Dík za titul roku, to je nadávka nebo kvalifikační předpoklad. V tom případě jse vy co, představitel komunistického močálu.
12. 11. 2009 | 12:47

Béda napsal(a):

Autor,

zeptat se můžu a to je asi tak všechno co s tím můžu dělat.

A aktivní řešení? Máme snad jít opět cinkat na náměstí klíči?

Za dvacet let se prokázalo, že bývalý komunista, křesťan či disident jedna sorta jest. Každému bližší košile nežli kabát. Každý ztržněl spolu se svojí morálkou a vírou. Každý má svou cenu a každý z nich baží po moci.
12. 11. 2009 | 12:50

babča napsal(a):

Neon
nejdřív jsem si myslela, že jste zapomněl přidat smajlík.
Pokud jste mladý muž, tak lze Vaše nenávistná slova pochopit. Pokud jste ale éru komunizmu zažil, tak máte IQ houpacího koně a přehled tak asi jen o svém dvorku. A možná ani to ne.
12. 11. 2009 | 12:58

Ládik napsal(a):

neon:
to je nejhorší nadávka; když to vyslovím před svým psem, začne štěkat (reaguje na to lépe, než na povel "sedni").
12. 11. 2009 | 13:01

neon napsal(a):

To babča: Ale babčo, já jsem hrdý na 20 let existence demokracie jako vy, máme co jíst, máme banány, nemusíme stát fronty, mohu si koupit všechno na co pomyslím, mohu diskutovat s vám, mohl bych pokračovat do nekonečna nač jsem tady hrdý, jste hrdá ale i vy?
12. 11. 2009 | 13:04

neon napsal(a):

to Ládiku: Tak že vy jste ten představitel husákova režimu, to se vám líbí nadávat lidem do psů, nebo to potřebujete k životu, mít kolem sebe samé psy co by vás poslouchali naslovo. Takové tu ale už nenajdete Ládinku, musíte se přestěhovat jinam, třeba do KLDR, Číny,atd.!
12. 11. 2009 | 13:14

babča napsal(a):

Neon
a jakou máte zásluhu Vy na tom, že je tady demokracie, byť s jejími současnými chybami a nedostatky ? Co jste dělal za komunizmu ?
Proč děláte moralistu teď a nevytrhnul jste ekonomiku tím, že jste nevyhnal komunisty ze všech funkcí ?
Ano, jsem hrdá na to, že jsem před komunisty neohnula hřbet a musela jsem se živit rukama.
12. 11. 2009 | 13:17

neon napsal(a):

To babčo: Vy jste sice neohnula hřbet, ale pracovala jste do úmoru pro bývalý režim, kdežto já jsem chodil do kostela a modlil se za Vás a za naši demokracii u našeho pana biskupa.
12. 11. 2009 | 13:23

babča napsal(a):

Neon
koukám, že jste asi profesionální "rozprouďovač", diskuze. Pokud ano, jste hulvát asi svým založením.
Pokud ne, nejspíš si z nás "střílíte", ale v tomto případě je Vaše hulvátsví o to horší.
Teď jdu dělat něco rozumnějšího a Vám přeji, abyste brzy dostal rozum a potom se zcela jistě zastydíte.
Mějte se pěkně.
12. 11. 2009 | 13:44

Kristýna napsal(a):

Tu aktivitu ani u mladé generace zatím nevidím. Lidé jsou většinou pasivní, apatičtí, nikomu se nechce se veřejně angažovat pro obecný prospěch. Když se má přiložit ruka k dílu, ty ruce chybí, zato všichni mají plná ústa řečí a vědí, jak by se co mělo dělat. Jenže by rádi, aby TO někdo udělal za ně. Většinou to očekávají od politiků a úředníků, jimž ale paradoxně nevěří. Pozoruji, jak je těžké se k jakékoli občanské iniciativě sdružit a efektivně spolupracovat. Češi jsou velmi pracovití a vynalézaví, když jde o jejich osobní, většinou materiální zájmy. Udělat něco třeba pro zlepšení života okolo sebe a nápravu nepořádků, nešvarů už se jim už tolik nechce. Co je za plotem jejich domu je nezajímá. Hlavně že mají doma naplněnou ledničku a hezky sestříhaný trávník.
12. 11. 2009 | 13:56

mb napsal(a):

Dobrý článek Penc ...

jenže ... ti mladí / ta mladá generace .... nevkládal bych žádné velké naděje nebo očekávání ....

viz. kauza ´Morava´ .... mladej Richter v praze atd. atp ...

bylo by to hezké kdyby dali přednost službě občanům před zneužíváním pravomocí, korupcí a klientelismem ....

ale obávám se, že realita bude jiná, stejně jako jiná byla po roce ´89 .... než jsme si my všichni představovali .....
12. 11. 2009 | 14:01

Ládik napsal(a):

neon:
z Vás to vytáhne až hlína.
12. 11. 2009 | 14:05

kormoran napsal(a):

12. 11. 2009 | 15:00

howk napsal(a):

Penci, si to nejak malujes. Synackove ruznych rozkradacu co si kupuji tituly a studuji jen proto, ze jejich rozkradacske klany jim to mohou zaplatit to zachrani. Spise pujdou ve slepejich svych zlodejskych taticku, kteri se postaraji. A to plati i v pripade uplatneni na trhu prace. Protekcionismus neni o nic mensi, nez byl za bolsevika, naopak a moznosti jsou daleko sirsi. Jen naivka si muze myslet, ze tihle kapri si vypusti sami rybnik
12. 11. 2009 | 15:29

alesdrobek napsal(a):

"Věřím v mladou generaci a doufám, že život ve svobodném světě naučil dnešní dvacetileté studenty, kteří nastoupili do prvních ročníků vysokých škol a za 7 let budou pracovat pro státní správu a samosprávu, že dají přednost službě občanům před zneužíváním pravomocí, klientelismem a korupcí."

A víra vaše vás vyléčí.

Jinak víra v takzvané vymírání generací bývalého režimu je tak evidentní nesmysl, že nechápu, jak mu může jakýkoliv alespoň minimálně racionální člověk věřit.

V Americe mají západní liberální demokracii už čtvrt tisíciletí. Může někdo s čistým svědomím prohlásit, že tam korupce a klientelismus v politice neexistuje? Vyřešilo snad vymírání generací binec v americké státní správě? Není to spíš tak, že ten binec s novými generacemi naopak narůstá?

Nevím jak vy, ale já bych řekl, že čistota správy věcí veřejných nevzniká zázračně s příchodem nové generace. K tomu je zkrátka a dobře třeba vymyslet kvalitní a účinné kontrolní mechanismy. Dát veřejnosti větší zájem na politickém procesu, aby k volbám jiným než parlamentním nechodilo kolem 20 procent voličů. Umožnit lidem větší podíl na moci (referendum, přímá volba prezidenta apod.) Podřídit politiky a úředníky přísnějším kontrolám a regulacím.

Spoléhat se, že s novou generací se to takňák všechno vyřeší samo, je sice hezké a plyšové, ale to je tak všechno.
12. 11. 2009 | 16:39

julča napsal(a):

myslím, že klíčovým příběhem "zhořknutí" naší demokracie, je ten o kuponove privatizaci, nesmi se otevirat, dokud mame na hrade spunt, ktery tam posadila v minulych prezidentskych volbach odska.
jako se nesmelo v 80.letech volne mluvit o zakleti ze srpna 1968, presto ze uz v Rusku bezela perestrojka. Lide srpna stale sedeli ve funkcich a zem byla jak spici zamek.
Obdobne je tomu dneska, zkusme si kazdy dosadit do vzorce - jak jsem vztazen do pribehu kuponove privatizace - svuj osobni pripad, nebo zajimavy pripad nekoho koho zname, a budem vedet vic o tom, co se vlastne stalo, ze je to jinde, nez jsme si mysleli v roce 1989.
Nase soucasnost se tvorila v tom velkem prerozdeleni majetku.
12. 11. 2009 | 16:55

Ládik napsal(a):

alesdrobek:
kompohrobci mají křivárny zažité už v dětství (od rodičů), ve 20 se po nástupu do funkcí nemusí ničemu učit. Normální populace se bude snažit podvádět, až když se "okouká" a "uvelebí" - zde je na místě každý kontrolní systém. Na kompohrobky nic neplatí, zejména když je kontrolují komunisti. V parlamentu jich je pořád 50%.
12. 11. 2009 | 16:59

Ládik napsal(a):

julča:
například já jsem se kupónovky nezúčastnil - nejsem hyena, žeroucí z mršiny. Svědomí mám čisté.
12. 11. 2009 | 17:03

julča napsal(a):

Ládík
a proč, jaké jste měl důvody? to je hrozně zajímavé, že jste udělal něco jiného než většina.
12. 11. 2009 | 17:14

Ládik napsal(a):

julča:
nabytí majetku tímto způsobem mi připadalo pochybné, proti mému přesvědčení. Dokážu si vydělat slušně.
12. 11. 2009 | 18:06

Pocestny napsal(a):

Ale Stando,
nám bylo tenkrát dvacet, celý samet bylo pár tisíc "dospělých" a sto tisíc nadšených dětí.

Nemohlo to ani jinak dopadnout
1. "Mládí řídí republiku", to tu zkoušeli v padesátých komouši, dopadlo to neslavně, koneckonců Brňáků, kteří tohle nemohli minout, je tu ještě dnes dost.
Jsem celkem pyšnej na to, že většina z nás si potom zase šla životem po svém, hoši jako Langr, Benďák, Vidím nebo Pajerovic děvčata jsou dostatečně dobrou ilustrací toho, že to tak bylo správně.

2. Lidí dospělých, kteří měli od začátku jasno, bylo málo, ono se nedá permanentně revoltovat a ti, kdo jsou spojeni s revoltou, musí dříve či později být vyměněni ksichty, které znamenají stabilizaci.

3.Revolta přešla, vrátili se "lidé pro všední den" a ti mohou být jen takoví, jak za život narostli. Je prostým faktem, že do té "přestavby" společnosti z lágru zpět na republiku šla paradoxně generace, která věděla "vše o komunismu", ale nic o světě okolo. Je prd platné, že tu vždy byla matematická množina technicky schopných, když totéž neplatilo v lidské rovině.

Upřímně, když uvážím, že tuto zemi reformují ročníky, které jsou zároveň první generací bezezbytkového chovance socialismu, tedy někoho, kdo narozdíl od Havlovy a starších generací nepamatoval to před tím a do zralého věku byl pěstován jako lidská plodina na socialistické plantáži, tak to také mohlo dopadnout daleko hůře.

Bylo by asi naivní si myslet, že stejně jako my, první generace, kterou bolševik nestačil požrat a oženit, abychom byli hodní, se bude chovat a myslet generace, která byla předmětem "výchovy" systémem od svého narození.

Bylo by asi naivní hledat elán a chuť v těch mnohých, kteří si natolik uvykli na pasivitu, že jim to, jak s nimi režim manipuluje a smýká, přišlo normální, stejně tak jako to, že jsme všichni stejně chudí.

Oni tu budou dál, oni dál budou považovat svobodu za chaos, diverzitu za nepořádek, cizinu za nebezpečí, protože tak narostli a jsou už příliš dřevnatí, aby byli bez napaření narovnáni.

Pan Drobek tu ohnivě píše o systému, ten ale tvoří lidé, tyto ročníky evidentně mentalitu Aloise Rašína nemají, tak je poněkud liché jim vyčítat to, čeho přirozeně nejsou schopni.

Pocit, že mladá generace "má v paži" je naprostým nesmyslem, oni mladí mají celkem - narozdíl od mazáků - hoňku, protože oni nepřišli do chvíle, kdy jedinci stačilo se umět sehnout, poněvádž obživa se válela po ulici, oni přišli do světa dospělých už v těch letech, kdy karty byly rozdány, jsou tedy většinově závislí na tom, co tu zpytlíkují ti starší. Oni jen žijí svůj život jinde a jinak a místní veteráni vůbec netuší jak, proto rádi zobecňují o generaci feťáků.

Od generace notorickejch alkoholiků to sedí...

Ono, bohužel, pro ně pořád platí, že díky svému egoismu neznají ani nás, ani ty mladší, ale my, opět bohužel, známe dobře je.

Nemělo by nás překvapovat, jací jsou.

Přeju ti, abychom se tu zase za dvacet sešli, a až potichu pobafáme, řeknem si, že těch dvacet, co nás možná čeká, nebylo horších než ty, které brzo zapijem.

Za půl roku se staneme tou generací republiky, která žije nejdéle bez cizího kvéru u své hlavy v celé její historii a to je dobrej důvod k napití!

To, jak žijem, už je jiná věc...žijem JAK UMÍME...
12. 11. 2009 | 18:31

Pocestny napsal(a):

Drobku,
naopak, dokud v tomto nemorálním zvěřinci nenarostou ti, kdož se nesníží z principu, protože to nutně k životu nepotřebují, nebude lépe.

Korupce vymře s těmi, kdo si bez ní neumí poradit, ona v dlouhodobém horizontu přináší více negativ, než kolik positiv přináší v horizontu blízkém.

Já myslím, že naopak mezi mladými začínám pozorovat dost citelné pohrdání tímhle stylem života.
Čeká nás další generační střet a hamižnost zase rychle vyběhne z mody, jako na západě v šedesátých. Dnes se nemusí revoltovat za volnou lásku a za menšiny, dnes se nemusí revoltovat proti pendrekům, bude se prostě revoltovat proti hamižnosti a bafuňářství, které ne a ne vymřít v hlavách a nelze už čekat, až hlavy zemřou i s myšlenkou.

Tenhle svět nezlepší ani úsilí starců, ani emoce mas, ale to, že se do leading generation dostanou lidé, kteří dosáhli úspěchu bez partaje, korupce a socialistického řetězení.
Ti vymění mentalitu sekretariátu za mentalitu korporace a minimálně přitlačí výrazně na produktivitu a pravidla v eráru, tak jako tak činí každý "náhradní kabinet", jako je ten současný.

My nemáme až tak děravé zákony, jen je jedni obcházejí, druzí zneužívají, ale skoro nikdo je tak nerespektuje.

Sebelepší zákony nás neochrání před uplácejícími lobbysty, úplatnými erár úředníky a zaměstnanci, zmršenými právníky, žalobci a soudci, dokud je všichni my ostatní nedonutíme je dodržovat tím, že prostě nepřipustíme, abychom je celý čas ignorovali.
12. 11. 2009 | 19:31

Béda napsal(a):

Pro ty, kteří zde utopicky sní o nenadálém objevení ušlechtilé rostliny uprostřed lánu porostlého plevelem, která postupně pozře parazita. Zahradnická literatura zde vybízí k trpělivé práci na zahrádce, zalévání, hnojení, vysazování ušlechtilé rostliny, protrhání plevele a pod..

V našem případě tím starostlivým zahradníkem je táta-plevel. Starostlivě vysazuje plevel, hnojí jej, zalévá a protrhává ušlechtilou rostlinu, aby "nezaplevelovala" politické hnojiště.
12. 11. 2009 | 19:52

ali napsal(a):

Béda
Nojo, politické hnojiště..ale opravdová zahrádka zahálí. Kašlu na politiku. Mám jiný starosti :o(
Nedávno mi byla diagnostikována následující choroba:
VPDSP - Věkem Podmíněný Deficit Soustředění Pozornosti.
Projevuje se například takto:
Rozhodnu se zalít zahradu. Když jdu k hadici na zdi garáže, všimnu si, že i auto potřebuje opláchnout. Jdu si pro klíč od auta, abych ho vyvezla na prostor před garáží..ovšem přitom vidím na stolku v předsíni neotevřenou poštu. Položím klíče od auta na stolek a začnu probírat poštu..najednou vidím řadu reklamních letáků a jdu je hodit do odpadkového koše v kuchyni..vidím,že je plný, takže letáky položím na kredenc a půjdu vyhodit odpadky z koše do kontejneru..pak si uvědomím, že vedle kontejnerů je schránka na dopisy, takže by bylo dobré hned dát do schránky i ten dopis, co jsem večer psala. Jdu
si tedy pro něj do pokoje..na stole u dopisu leží hrnek s kávou, kterou jsem před chvílí pila. Vezmu ho do ruky a cítím, že káva už vychladla. Nevadí, uvařím si novou..vezmu hrnek a jdu do kuchyně. Cestou vidím, že kytka ve váze začíná uvadat..tak položím hrnek na parapet a chci vzít vázu a napustit do ní
čerstvou vodu. Přitom uvidím na parapetu své brýle, které jsem hledala ráno! Musím si je dát na svůj pracovní stůl, abych o nich věděla. Ale nejdříve přece jen doleju vodu do vázy..položím brýle, vezmu vázu do ruky a vidím, že za vázou leží dálkové
ovládání od televize. Proboha, zase ho budeme večer hledat. Musím ovladač položit k televizi v obýváku. No ale to počká, napřed přece jen je nutno dolít vodu do vázy. Jdu do kuchyně a napouštím vodu. Přitom mi vyšplouchne na kuhyňskou linku. A trochu i na podlahu..a tak jdu do koupelny pro hadr, abych to utřela. Pak se vracím do předsíně
a přemítám, co jsem chtěla dělat.
K večeru - zahrada není zalitá, auto není umyté (a nemůžu k němu najít klíče), na okně je hrnek se studenou kávou, kytky ve váze jsou už úplně zvadlé, dopis není vhozený do schránky (a taky ho nemůžu najít), ztratily se mi brýle a televizi musíme ovládat ručně, ovladač je bůhví kde.
Divím se, že nic není hotovo, když jsem se celý den nezastavila a jsem docela utahaná. No nic, jdu zkontrolovat došlé maily.
Jo a nesmějte se, jestli tyhle stavy neznáte! Váš den se blíží!
12. 11. 2009 | 21:09

filip napsal(a):

Pane Penc!
Obávám se, že spoléhat na lepší budoucnost, kterou by měla vytvářet současná mladá generace,je čirá iluze.
Současná mladá generace, která vyrůstá nebo jejíž vývoj byl poznamenán porevolučními 20 léty, je infikována nenávistí a pohrdáním ke všemu minulému. Budiž. Ale současně se mladá generace naučila pohrdat fyzickou prací, vytvářením hodnot a snahou rychle zbohatnout bez vlastního přičinění. Kdo pracuje za průměr. plat je u nich socka, kdo nemá plnou kapsu peněz je pohrdáníhodný chudák.Úpadek morálky je vidět na každém kroku, drogy a násilí, obdiv k západnímu světu, to jsou hodnoty, které mladí převážně vyznávají. Peníze jsou cílem života. Kredo než hárovat za pár šup, to je lepší jít pro podporu. Na pivo bude, přespat mohu doma a máma mě hlady nenechá. Čestné výjimky ovšem jsou, ale v menšině. Bohužel.
12. 11. 2009 | 22:23

Joska napsal(a):

Penc zde hýří optimismem ve světlé zítřky. Ale nejprve nabádá, abychom se jaksi smířili se současným marasmem poznámkou, že přeci můžeme cestovat, žvanit, co chceme, obchody jsou plné a můžeme podnikat. Problém je, že už dnes platí, že toto může jak kdo. Může toto bezdomovec, nezaměstnaný, člověk pracující za minimální mzdu...jako ukázka typů lidí, které produkuje právě naše doba ? Žvanit mohou všichni,ale nikdo je neposlouchá. A pro většinu dalších ty ostatní "přednosti" budou platit stále, když se ekonomicky, kulturně a vzdělanostně propadáme ? A z čeho pramení optimismus ve štastnou budoucnost? Jen z toho, že někteří mladí budou studovat v zahraničí. Ale většina ostatních vychovávaných doma na upadajících školách, vychovávaná v současném marasmu a pokleslé morálky, lži - ta bude poctivá, pracovitá ? Tak tomu může věřit jen trouba.
12. 11. 2009 | 22:29

majolenka napsal(a):

pane Penci, díky za článek, ale je to jen malá útěcha, nebudu vás plísnit, záměr dobrý, ale na koučovaní jste přílis měkký a svobodomyslný a demokratický, dnešní mladí jsou děti totalitních rodičů a kdo měl snahu a odvahu děti vychovat dobře či nedobře, učinil by tak i kdyby "samet" nebyl..... narvaný obchody a slevy na banány, odvádí pozornost od hlavních problémů, a v tom se musí snažit jak študák tak kmet, co nám zřejmě vesměs chybí je sebevědomí a vědomí, že na ledasco máme právo a není třeba se ohýbat a doprošovat, a to zřejmě bude trvat víc než 2 - 3 generace
13. 11. 2009 | 00:50

grőssling napsal(a):

Pocestný napsal,

Tenhle svět nezlepší ani úsilí starců, ani emoce mas, ale to, že se do leading generation dostanou lidé, kteří dosáhli úspěchu bez partaje, korupce a socialistického řetězení.
Ti vymění mentalitu sekretariátu za mentalitu korporace a minimálně přitlačí výrazně na produktivitu a pravidla v eráru, tak jako tak činí každý "náhradní kabinet", jako je ten současný.

No neudržel jsem se smíchy. Před dvěma dny jsem v televizi viděl pořad o karieře Romana Prodiho. Hodně mne v něm zaujala část italské novodobé politické historie, kdy kvůli korupci byl vyšetřována téměř polovina parlamentu bez ohledu na pravo nebo levo.
Jó ty zajeté demokracie, které nezažily Husáka, to opravdu nemá chybu. Tak v tom Taliánsku nějaký klaďas soudce začal tu žumpu čistit no a výsledkem je Berlusconi. Taky jeden s mentalitou korporace, nezasažený reálným socíkem.

Ale ony to spraví ty čisté generace, nebo čtvrtgenerace co přijdou. Větší hloupost jsem o systému, který má ničemnost v DNA nečetl. Nejlepší je pořád se vymlouvat, to voni, to voni, to voni.
13. 11. 2009 | 07:06

yorick napsal(a):

Pane Penci,
to co jste dnes napsal připomíná za všeho nejvíc takový svazácký referát uchazeče o vstup do jediné strany, s nadšeným výkřikem konstruktivní naděje na konci. Jestli čtete po sobě tuto diskusi, myslím si, že vám tu zdatní debatéři vysvětlili, v jakém že žijete omylu. To se ovšem dalo čekat.
Co ale horšího, že se nyní musíte srovnat i s tím, že mezi ty nadějné mladé, k nimž zde promlouváte, bude nutno započítat i takového prostoducha, který se zde připojil se svým perspektivním viděním světa pod nickem neon.
Lituji.
13. 11. 2009 | 08:05

patriot napsal(a):

Ali:

VPDSP ještě nemám a při čtení jsem se opravdu hodně smál! Krásné!
13. 11. 2009 | 08:48

Arnold Llayne napsal(a):

Pane Pocestný,

ten váš dlouhý vstup je pěkný. Skoro by se chtělo s ním hned souhlasit. Ale přece jen, pár much v tom vidím.

Reformovaly ročníky, které nic neuměly; sem tam zapomenutý disident, sem tam převlečený soudruh, sem tam agent, sem tam někdo, kdo nepatřil nikam, ale objevil volnou židli.

Problém ale vidím v těch druhých deseti letech; ta první parta reformátorů-amatérů se usadila a opevnila docela bytelně, a začala si tahat nahoru mladé, kteří jsou k jejich obrazu; moc toho neumí, ale mají sebevědomí kopec; a charakteru pramálo.
V devadesátých letech to ještě nemuselo být patrné a dalo se to házet na komunisty; ale dnes už je zřejmé, že se nám to měnění generací nějak ošklivě zadrhlo.

Máte pravdu, že dnes už se umět musí víc, jinak jako mladý neobstojíte. Problém je ale v tom, že i když mladý umí, není mu to nic platné; na ty vyšší židle máte nárok jen s falešným doktorátem a jako kamarád někoho dalšího.

Chyba se regeneruje a replikuje. Je třeba pár lidí vyhodit; teprve pak se to začne chovat normálně.
13. 11. 2009 | 08:59

Béda napsal(a):

ali,

Správný zahradník stíhá všechno - zajistit si obživu, udržovat zahradu i přemýšlet o tom, jak zajistit v příštím roce dostatek úrody a naložit s plevelem.

Jenom od věci - včera krom zajištění obživy, jsem poklízel listí a dělal pořádek. Taky jsem si zde poklábosil s prima lidma jako jste vy. Paměť mi pokud vím ještě celkem dobře slouží.
13. 11. 2009 | 08:59

Tužka napsal(a):

Vážený pane Penci,jste mladý,silný,ještě plný nadšení.Já jsem z předválečného materiálu,něco pamatuji,a lecjaké ořezávatko se do mne za život pustilo. Všechny problémy,o kterých tady píšete Vy a další komentáře,tu v lidském společenství byly.Přečtěte si ,ALE POZORNĚ,Cicera,a jak se to dál vyvíjelo v Římě,přečtěte si JJ Raussea a jak se to dál vyvíjelo ve Francii a další významné filozofy. No a z dnešní horké současnosti,přečtěte si projev presidenta Obamy na úplném začátku jeho nástupu,....a, jak se mu nedaří splnit daná předsevzetí,MOLOCH TOUHY PO PENĚZÍCH A PO MOCI,koulí lidskými dějinami.Najdou se tam,v těch dějinách,malé oázy,to když malému národu nebo malému státu vládl osvícený monarcha.Najdete ho třeba v dějinách ostrova Srí Lanka.My,co bychom si přáli,aby to vykračovalo lépe,jdeme cestou PIA DESIDERIA,jak píše Cicero,cestou zbožného přání.Nakonec,děkuji Vaší generaci za svobodu a za to,že jste do toho "šli".Tenkrát to bylo opravdové riziko.U nás ve fabrice už lidové milice měly fasovat "vostrý" a jet do Prahy. Ale někdo "ztratil"klíče od trezoru a nakonec po velkých hádkách sundaly flinty z ramen. Nedoufám,že to bude lepší:PIA DESIDERIA.Tužka
13. 11. 2009 | 09:49

Pípa napsal(a):

Potvrzuje se, že ze shnilých kořenů nemůže vyrůst nic dobrého. (Navazuji na několik zahrádkářů v diskusi.) Navíc, když se místo ozdravného řezu použije zparchantělý roub. Na letošním dvacetiletém výročí změny režimu není v zásadě co oslavovat, pro většinu slušných lidí, pouze je třeba se zamýšlet. Zamyšlení p. Pence je podle mne dobré.
13. 11. 2009 | 10:39

buldatra napsal(a):

Pane Penci,

Nevím, jestli je pravdivé rčení: když se nechce, je to horší, jak když se nemůže. Ale pravdivé asi je, páč si myslím, že zdejší společenský vývoj od listopúadu 1989 do dneška to potvrzuje. Je to můj subjektivní pohled. Nikomu ho necpu, jsem z toho jen trošičku smutný, ale jsem si jist, že se to spraví. Chce to jen ještě nějaký ten čas.

To moje subjektivní oko vidí, že když nastala změna, otevřely se současně dvě ohrady, jedna hmatatelná a ta umožnila stádu vyběhnout do prostoru a nadechnout se čerstvého vzduchu.

A druhá ohrada nehmotná, ta v lidských myslích, ohrada nesmírná a nejdůležitější, kterou si někdo ani neuvědomuje, páč mu o ní nikdo neřek.
Jenže ta se otevřela jen u někoho a u někoho jen pootevřela. A u někoho zůstala zavřená a těch zavřených ohrad zůstává ještě nějak mnoho.
Bohužel, platí stále, že když chce člověk jít za lepším, musí jít vlastníma nohama a musí jít jinam, než tam, kam ho původně zavedli. Protože tam se mu to sice nelíbí, ale zvykl si na to a jinde nemá svý jistý. rak tam pro jistotu nejde.

Jenže jediná jistota v té duševní ohradě je nejistota a připustit si to je problém. Pasáci se přece o své stádo starají. Pasáci slibují, muly se radují.
Jsou stáda plnokrevníků, kterým když otevřete ohradu, tak vás ušlapou radostí ze svobody a jsou stáda mul, kterým můžete odstranit ohradu celou a ony stojí na fleku a přemýšlí o ohradě nové, lepší.
A úpěnlivě zírají na pasáka se smutným odevzdaným výrazem a němou výčitkou v očích.
Takže, kdo chce kam, pomožme mu tam.

Stále ještě pro tolik lidí platí, že když se nechce, je to horší jak když se nemůže.
Ona ta svoboda nechodí totiž sama, ale jde ruku v ruce se zodpovědností a zodpovědnost je dokonce před tou svobodou a to se těžko chápe. Dokud se to nepochopí, bude v mysli zavřená ta ohrada a tu nikomu ani pan Penc nedokáže otevřít, to holt musí každý sám.

A tak já sám za sebe ani nikdy nedokážu dost poděkovat panu Autorovi a všem těm lidem, kteří se přičinili svým dílem, že dnes zde můžu být a dělat dusno a mít radost z toho, že to můžu dělat a nebudu za to muset nikam prchat a vůbec. DÍKY.
13. 11. 2009 | 11:41

Lojza napsal(a):

Pane Penci,nejraději bych vám rozbil hubu, anebo vás aspoň nakopal do prdele! Víte za co? Za to, že mé jméno a nejenom mé, je na společném seznamu s těmi, kteří udávali.Byl jsem mezi těmi, kteří byli sledováni a vy jste mě zařadil mezi mé udavače. Bojím se pomyslet na to co si o mně můžou myslet přátelé a ti, kteří mě znají.Díky vaší hlouposti, nadutosti a domýšlivosti.Vyzval jsem vás, aby jste mi odpověděl už pod vašim článkem o estébácké minulosti, kde vysvětlujete důvody zveřejnění těch seznamů. Vyzývám vás, abyste tuto sprostotu napravil.Mám snad přijet na vaši farmu a požádat o to osobně?

Pane Stejskale, prosím nemažte můj příspěvek ať Penc má čas si ho přečíst.Děkuji
13. 11. 2009 | 12:16

Pepa Řepa napsal(a):

To Velkomoravský nadkulak

Kolego, Vy jste odborník.
Hradílková optimistický článek, Kozí taťka optimistický článek.

Nebude to v tom mlíku?
13. 11. 2009 | 12:23

Pepa Řepa napsal(a):

To ali
snadná rada
https://www.youtube.com/watc...
13. 11. 2009 | 12:26

Lojza napsal(a):

buldatro,
prosím tě vzpamatuj se.Penc se narodil v r.1970. Jak on se prosím tě mohl přičinit o to že dnes tady můžeš dělat dusno? Přičinili se o to spíš někteří z těch, které dal do jednoho pytle s jejich udavači.
13. 11. 2009 | 12:33

Pepa Řepa napsal(a):

To ali
ale co, nejste sama.
https://www.youtube.com/watc...
13. 11. 2009 | 12:34

ali napsal(a):

patriot, Béda, Pepa Řepa..kluci dík.. :o), dneska už jsem zašantočila i mobil. Čekám na muže, až mi pomůže..hezký den
13. 11. 2009 | 12:43

egoíst napsal(a):

rozkradení a zničení fungujících podniků, nehospodárnost ve státních financích, korupce, klientelismus, nefunkčnost kontrolních mechanizmů a papalášská nabubřelost většiny, která ve státní správě a samosprávě rozhoduje.

Ovšem jinak se máme dobře.
13. 11. 2009 | 12:53

buldatra napsal(a):

pane Lojzo,

jsou dnové, za které se sluší poděkovat a jsou jiní dnové, za které se sluší nakopat někomu do hader.
Blbý je, když se jedná o ten stejný den a o stejnou personu, to pak nastane rozpolcenost.
Jenže s tím já nic nenadělám, bohužel.
Myslím, že se někdo zapříčil o ten dnešek třeba jen svým malým dílem a i za to mu rád poděkuji. Někdo ale neudělal ani to. Navíc, mě se to teť a tady, líbí víc, jak tehdy a tenkrát. A jsem za to rád, i když to není to pravý vořechový, ale s tím snad můžeme něco udělat, nejsme snad úplný lemry, nebo jsme?

Jestliže Vám pan Penc ublížil, pak mi nezbývá, než přát si, aby se Vám za to omluvil a dal věci do pořádku. Život mě naučil, že lidi jsou jen lidi a nikdo není svatej a i ten svatej má své běsy, o kterých nemluví.

Ale proboha, proč bych nemohl někomu poděkovat, když to uznám za vhodné? Je to neslušné? Něco mi uniklo?
13. 11. 2009 | 12:58

Lojza napsal(a):

Ali,
rázem jste mi sympatická i když mám na něco jiné názory. Letos v létě jsem vešel do trafiky a když se trafikant zeptal co si přeji, vynalézavě jsem odpověděl že nic, že jsem vešel proto, že byly otevřené dveře.Pani vedle se spiklenecky a s pochopením usmála.Nebyla jste to vy?
13. 11. 2009 | 13:02

Lojza napsal(a):

no tak buldatro,
nejde o to neděkovat.Pence osobně neznám, ani jeho "zásluhy" o nápravu poměrů.Vycházel jsem jen z data jeho narození.Nemálo lidí ovšem dostal do hodně blbé situace.Osobně znám pár lidí, kteří prokazatelně byli na druhé straně barikády, nikdy nespolupracovali s režimem a dnes jsou na Pencových seznamech.A proč? Protože Penc, jak píše pocestný "bafá"?

Děkujte dál.Werich se nechal slyšet, že vína a ústřic není nikdy dost.Klidně k tomu můžeme přidat i děkování, to ještě ve větší míře.Možná přece jen trochu z rozmyslem. :-)Jen tak si povídáme, že?Přece nemusí být každé slovo perla, nebo každá věta aforizmus. Ahoj
13. 11. 2009 | 13:23

ali napsal(a):

Lojza
děkuji..dost možná jsem to byla..s takovými soucítím.

Když ve fofru rodiných událostí - manželovi večeři, dětem vyprat, psovi žrádlo, papouška zavřít a kocoura vyhodit, hodíte do pračky párky, dáte si ruce v bok a víte, že něco neštymuje, pak už je to na bednu..i na doktora :o)
Jiné názory jsou zdravé, ale nesmí to jít do extrémů..pokud mě nikdo nedráždí, jsem přívětivá..hezký den
13. 11. 2009 | 13:26

buldatra napsal(a):

Ali,

zapomínat s úsměvem je lepší, než zapomínat na ůsměv.

Moje babička věčně hledala buď šátek a měla ho přitom vždy na hlavě, anebo brýle a ty měla na čele, a la Bartoška.

Zato zubní protézu nehledala a tak ji upekla i se sekanou.
Dodnes se nepřišlo na to, jak se tam ten náhradní chrup dostal z hrnka, ve které se obvykle máčel v jakési kapalině. Ještě, že měla protézy dvě.
13. 11. 2009 | 13:28

ali napsal(a):

buldagra
:o))) taky dobrý..se zubní protézou jste mi připoměl maminku..pokládala si zuby na krb, zabalené v ubrousku. Přišla ségra, chronická uklízečka. A nám bylo hned divný, že ten oheň v krbu tak smrdí..druhý den, z vyhaslého krbu jsme vytáhli úžasnej škvarek a máma lámala rukama - bože čím budu koušat? Ani čigaretu nešluknu..neměla dvě protézy..
13. 11. 2009 | 13:58

Ivan Čapek napsal(a):

Pane Penc, celkem dobře vystiženo, zdá se mi. Každá doba má své, ta minulá byla hrozná, ta dnešní je zase jinak hrozná. Máme ale společnost bezesporu lepší,třebaže plnou různých nepravostí, ale takovou, kde se věci můžou měnit a změnit - ale my, co jsme se nenarodili po ale před nejsme moc jiní než tehdy, a asi my (až na takové výjimky jako vy nebo vám podobní) to dopředu moc nepohneme, ne že bychom nechtěli, ale neumíme to, nevíme jak na to, a tak asi spíše zůstaneme svým myšlením ve starých schematech. Je to teď na těch mladých co se narodili po a ne před, a aby taky ty, co se narodili před a jsou zdrojem dnešních nepravostí, aby je odstranili a nahradili vlastní lepší realitou. Aspoň abychom jim byli ochotni pomoct když to půjde, to by myslím stačilo.
13. 11. 2009 | 14:16

Tužka napsal(a):

Nenechme se znechutit vlastním zapomínáním.Já,když něco zapomenu,tak řeknu,že buňka,která si to měla pamatovat,právě odumřela a ta vedle ní,co měla zástup si právě hodila chrupku. Zaklepu hlavou,jako klepu se starým budíkem,když ho dotáhnu nadoraz,aby se zas rozešel. Jsme oba předválečný materiál,on ale šlape líp,já musím zvedat špičku u levé nohy,jinak škrtám o chodník,asi to bude ta jedna hloupá nemoc,pšššt,abych ji nepřivolala,pořád ji v myšlenkách přeškrtávám. Tužka,a bude hůř.
13. 11. 2009 | 14:31

Pepa Řepa napsal(a):

To Lojza
nechte Kozího taťku žít. Pomyslete na ty sirotky, Lízinku, možná i toho z Popovic.
Jsem na těch Pencových seznamech taky a je mi to šumafuk. Byl tam každej, kdo vyjížděl ven a nebyl jejich.

S tou protézou, jsem si vzpomněl na to, jak kmotr mých dětí, starej sudeťák jednou kejchnul a zuby jsme lovili z míchačky.
Asi bych to měl dát jako příklad sudetoněmeckého usmíření.
Zuby jsem vylovil já.
13. 11. 2009 | 14:58

Pepa Řepa napsal(a):

ali napsal(a):
buldagra

Kouzlo nechtěného, řekl bych.Něco jako podágra?
13. 11. 2009 | 15:04

ali napsal(a):

Pepa Řepa
už jsem se vetřela o pomoc k doktorovi Jarolímkovi.. :o) snad mi poradí, jestli jsem ještě použitelná, nebo jestli mě má dát odpůrce utratit :o)
p.s. ale ty zuby kmotra sudeťáka vedou..kam se hrabe Bitner..
13. 11. 2009 | 15:14

stanislavpenc napsal(a):

Lojza - Email co uvadite nefunguje. Muzete se podepsat nebo uvest skutecne spojeni? Pro vsechny prosim prectete si na http://www.svazky.cz o cem stranky a zverejnena databaze je. Jestli Lojza neumi cist tak to nedokaz
u zmenit. Kontakt chci na Vas proto, ze ase s Vami hodlam sejit jelikoz si me nebude jen tak nejakej Lojza vyhrozovat.
13. 11. 2009 | 17:19

Pocestny napsal(a):

MUHAHA, fízlové!
80% populu se na ty seznamy nedostalo, asi nestáli frontu tak zkraje, jako ty , "co vyjížděli a nebyli u nich".
Jednoho takovýho jsem znal, také "nebyl u nich", také "byl dobrej", také mohl vše to, co jiní nesměli....zabil tím vlastního syna....
Jmenoval se Václav Holý...

Jo znal jsem podobnej charakter, Pepo, jmenoval se Rudolf Hegenbart....

On tu dnes není problém s rudými, těm se podělal mlýnek na maso, tak už jen drobně škodí a kradou.
Tady je obrovský problém s tou masou "slušnejch", kterým nevadilo, že jejich "nadrovnost" mezi rovnými vůbec nepochází z jejich ojedinělého intelektu, ale z naprosto ojediněle atrofovaného smyslu pro rovnováhu a férovost. Směšuje se tu sobectví a arogance titulovaných "lepších souhů" s tou larvální bezpáteřností socialistického občanského červa, který je člověkem jen skrze svou společenskou roli.

Měli se dobře tehdá, mají se dobře dál, ale ten pocit vyjimečnosti je pryč a to je činí zlými, jak jen být mohou.

Nenechme se znova opíjet rohlíkem od lidí, kteří svůj brutální tah na koryta předvedli v dobách, kdy jejich úspěch byl přirozeně vyvážen utrpením jiných.

Ona ta rakovina mozku už spočívá v tom, jak tu mnozí zapáleně sloužili režimu, který držel jejich bližní v koncentrácích.

Je to to samé, jako kolaboranti s okupační silou nacistickou, jen se to dělo více skrytě, aby se to vždy dalo zatlouci.

Dnes tihle nelítostně kritizují vše okolo, protože se už nedá slizce bohatnout a tvářit se přitom oposičně.
Chucpe.

Jojo, řitom bylo jednoduché se stát "antisocialistickým živlem" a jako terč mít od všech "nabídek na morální kšeft" pokoj.

V životě bych nesloužil státu, který zavírá lidi za názor nebo původ do kriminálu, holt jsem asi "mladej a nerozumnej", ale máme tu takové starší a zkušené, kteří mi to rychle a jasně vysvětlí.

Ono, kvůli platu, baráku, devizám a káře z Tůzu se revoluce nikdá nedělaly, ale leccos se proto podepsalo.

Je důležité si uvědomit, co tu tihleti myslí slovem svoboda...
13. 11. 2009 | 19:03

Lojza napsal(a):

Pane Penci, nevím jestli nepotřebujete brýle.Že umíte číst, o tom pochybovat nebudu, u vás bych to tipopval na něco jiného.Na tu adresu dostávám denně maily.Podíval jsem se jestli jsem neudělal chybu, je to správně, ale pro jistotu ji uvádím ještě jednou.Vám spíš jde o něco jiného, že?Nějakej Lojza vám nevyhrožuje a docela rád se s vámi sejde.Sekundanty snad nebudeme potřebovat.Ale měl byste vědět, že"nějakej Lojza" se zatím z "nějakého pasáka koz", ani ze soudruhů vyšetřovatelů z Úseku boje proti vnitřnímu nepříteli či jak se to jmenovalo, neposral.

No, teď jsem se pro jistotu podíval o čem podle vás stránky jsou.Pro ostatní cituji:"Tyto stránky vznikly jako reakce na laxní přístup státních institucí v poznávání pravdy o naší nedávné minulosti. Obsahem jsou dvě nejobsáhlejší databáze StB, které doposud nebyly zveřejněny ".Nijak jste neupozornil na to, že ve vaší databázi jsou udavači i ti, které sledovali.
A světe div se, jedna databáze, ta, ve které jsem byl, zmizela.Soudě podle vaší reakce, těm, kteří v ní byli, se omlouvat na blogu nebudete.Nebo ano?
13. 11. 2009 | 22:52

Lena napsal(a):

Ládiku,
tak takového psa, co začne štěkat na výraz "komunisti" znám taky!
13. 11. 2009 | 23:13

Lojza napsal(a):

Tak a nenapsal jsem tu adresu, takže teď snad nezapomenu
14. 11. 2009 | 00:32

znalec napsal(a):

Pane Penci, jste o třídu výš. Chápete s předstihem, než vaši kritici, že je potřeba předat palcát. Ale komu? Vy to víte, že to není lehké. Přesto oceňuji váš posun, od neoblomného "potížisty" k moudrému filozofovi, který myslí na dobu, kdy už nebude.
14. 11. 2009 | 02:05

Krištov napsal(a):

Vašík první po Velkém sametu provedldohodu že se na komunisty šlahat nebude, ani na jejich majetek, Čalfa a Adamec jsou první kamarádi, Vašík druhý zavřete na pět minut oči, špinavé peníze nevadí, více Kožených a spol. A toto je pokračování na dalších padesát let, jablka turbotitulů a turbozbohatlíků nebudou padat daleko od strmů.
17. 11. 2009 | 13:06

PDG napsal(a):

Pro Ali.Nádhera,díky,smích osvobozuje od frustrací.Jen houšť a větší kapky.
18. 11. 2009 | 14:00

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

30. 01. 2010 | 04:03

breitling superocean napsal(a):

Did I really earn this or did I just wear you all down? Although skyracer it ended up winning only three awards, Avatar seemed to loom larger over the proceedings breitling super avenger than any other film, from the CGI sprinkling on stage of its bioluminescent floating sprites super avenger to Ben Stiller's blue-skinned homage in his best makeup presentation. Oddly, Avatar wasn't even breitling superocean nominated in that category . Avatar might have lost to Hurt Locker superocean in the end.
12. 03. 2010 | 06:09

breitling skyracer napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
12. 03. 2010 | 06:12

franz napsal(a):

nenechte se znechutit,výborná rada v době,kdy už znechucení pomalu a jistě přechází v kolosální nasranost.
04. 02. 2011 | 11:03

spiked hair girls napsal(a):

What a really fun blog
15. 10. 2011 | 03:56

cigarette électronique jetable napsal(a):

Thank goodness some bloggers can write. My thanks for this read!!!
22. 11. 2011 | 17:54

Imran Khan napsal(a):

Youre quite right on this blog!!!
04. 12. 2011 | 09:24

news Online napsal(a):

At least some bloggers can still write. My thanks for this blog..
15. 12. 2011 | 13:31

Jirka napsal(a):

Před listopadem to byla zvrácená doba! A dnes...kecy,kecy.......
21. 08. 2013 | 14:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy