Boj ohně a ledu

10. 03. 2009 | 07:05
Přečteno 40833 krát
Představuje současný krach na burzách obvyklé splasknutí několikaleté bubliny s následnou recesí, nebo se jedná o něco většího? Co bude následovat? Abychom zjistili, kam směřujeme, je nutné pochopit, v jakém stavu se nacházíme a jak jsme se do něj dostali. I když se šmahem jako příčina současných problémů udává krach na trhu hypoték v USA, skutečné problémy jsou mnohem hlubší a dlouhodobější. Existují dvě hlavní příčiny současných problémů. Zaprvé dlouhodobý ekonomický cyklus Spojených států a dalších vyspělých ekonomik. Zadruhé jsou to státní zásahy.

Dlouhodobý ekonomický cyklus

Jak funguje globální ekonomika v posledních více než 10 letech? Čína vyrábí, Amerika nakupuje. To asi nikoho nepřekvapí. Co je však zarážející? Číňané na nákupy Američanům půjčují. Dochází tak k paradoxní situaci, kdy tisíce chudých čínských dělníků ukládají své úspory do banky, jen aby je globální finanční systém transformoval v úvěr na nové SUV nebo hypotéku na nový dům pro bohatého Američana.

Nejde o tendenční levicovou propagandu, toto je suchá řeč čísel. Zatímco bilance obchodu Spojených států je řadu let v deficitu, nyní měsíčně zhruba o 50 miliard dolarů, Čína a další výrobní země vykazují přebytky. Ty pak investují na finančních trzích. Například největším držitelem dluhopisů amerických hypotéčních obrů Fannie Mae a Freddie Mac jsou Číňané. Uvedené firmy z těchto peněz financují více než polovinu hypoték na americkém trhu. Zatímco asiaté a další chudší země spoří, protože jsou zvyklí spíše na horší časy, míra úspor v USA se od roku 1980 výrazně snižuje. Zatímco v 60. až 80. letech z vydělaných 1000 dolarů Američan ušetřil zhruba 100 dolarů, po roce 2000 to nebylo téměř nic. Nač šetřit, když mi je celý svět ochoten velmi levně půjčit? Nač vyrábět, když může pracovat zbytek světa?

Jak je možné, že tento zjevný nesmysl funguje a navíc tak dlouho? Příčiny je nutné hledat až na konci druhé světové války. Spojené státy z ní vyšly nezničené jako největší věřitel na světě s největšími zásobami zlata. V roce 1944 byl na zasedání v americkém Bretton Woods vytvořen nový měnový systém, jehož základem byl americký dolar. Každý dolar byl podložen zlatem a ostatní měny měly vůči němu téměř fixní kurz. Světová ekonomika tím získala stabilitu a dolar pozici neomezeného vládce světových financí. Dolar se stal hlavní měnou pro mezinárodní obchod, ukládání úspor a devizových rezerv světových centrálních bank. To vydrželo téměř 30 let, než se v roce 1971 Bretton-Woodský měnový systém rozpadl. Zvyk je však železná košile, a proto dominantní postavení dolaru pokračovalo dále a trvá dodnes. Světové centrální banky drží stále zhruba dvě třetiny svých devizových rezerv v americkém dolaru. Čína, Japonsko nebo Arabové své přebytky z mezinárodního obchodu investují do amerických dluhopisů. Všichni milují dolar a jsou ochotni své úspory stále ukládat do amerických cenných papírů.

Mnoho lidí si nevšimlo, že se poslední roky okolnosti výrazně změnily. Zatímco po druhé světové válce byly Spojené státy největším věřitelem na světě, nyní jsou největším dlužníkem. Tehdy Američané vyváželi do celého světa, dnes jsou největším importérem. A co dnes vyvážejí? Přece dolary. Nerovnováha zahraničního obchodu mezi USA a jeho obchodními partnery je zhruba 50 miliard dolarů měsíčně. Denně tedy Američané musejí přilákat investice nebo získat půjčky za téměř 2 miliardy dolarů, aby mohli pokračovat ve svém žití nad poměry. Jak dlouho to ještě může fungovat? Dokud svět nezjistí, jako v pohádce Hanse Christiana Andersena, že král nemá šaty.

Státní manipulace

Druhou velkou příčinou současné krize jsou státní zásahy. Je až s podivem, že otřesy finančních trhů byly v posledních 20 letech velmi krátké, stejně jako případné recese. Strůjcem tohoto dokonalého světa bez velkých krizí a nezaměstnanosti jsou centrální banky v čele s šéfem Fedu Alanem Greenspanem. Není to však divné? Když něco získáme, musíme něco obětovat. Zdá se, že místo několika menších krizí přichází nyní účet za celou party trvající celá desetiletí. Alan Greenspan podlehl myšlence, že poručí větru dešti a měnovou politikou každý problém vyřeší. Asijská krize v roce 1997, krach Ruska a fondu LTCM v roce 1998, přechod na nové milénium (tzv. Y2k), splasknutí dot com akciové bubliny. Vždy Fed přispěchal se stejnou medicínou. Snížit úroky a uvolnit miliardy dolarů do oběhu. Bohužel však po uklidnění zapomněl opatření vzít zpět. Množství levných dolarů tak proudilo po celém světě a rozpoutalo možná největší spekulativní mánii všech dob. Akcie, nemovitosti, komodity i dluhopisy, hedgové fondy, private equity, banky, firmy, obyvatelé. Všichni profitovali z levných peněz, které hnaly kurzy vzhůru. Množství peněz v oběhu však nafouklo také inflaci, která vzala v roce 2008 ekonomice vítr z plachet. Celý systém dosáhl svého konce, jako již tolikrát v historii. Začaly padat ceny domů v USA a to jako domino strhlo všechny investice.

Samotný kolaps trhů v loňském a letošním roce je hrozivý. Z čeho však běhá mráz ještě více, jsou činy centrálních bank a vlád. Provádějí prakticky stejnou politiku, jaká rozdmýchala spekulace, které živí současný požár. Úroky na nulu, stovky miliard do oběhu. Každý je zachráněn, nikdo potrestán. Morální hazard nemizí. Skutečný problém – nadměrná spotřeba a dluhy – se neřeší, jen odsouvají do budoucna. Místo řešení problémů všechny snahy směřují ke znovu nafouknutí bubliny a udržení neudržitelného. Ekonomické zákony však přelstít nelze, stejně jako přírodu. Krize nebo recese je přirozenou součástí systému, která má svoji nezastupitelnou roli. V přírodě zima zahubí vše slabé a ti co přežijí, jsou posíleni. Nemá tedy smysl bojovat se zimou a potlačovat jí. Je třeba ji pochopit a přijmout. Tato schopnost však současným světovým autoritám chybí.

Kondratěvova zima

Současnou fázi dlouhodobého ekonomického cyklu lze nejlépe popsat jako tzv. zimu. Ruský ekonom Kondratěv již na počátku 20. století dospěl k závěru, že každá ekonomika prochází jako příroda fázemi, které se opakují. Nazval je jaro, léto, podzim a zima. Jeden cyklus trvá obvykle 50 až 60 let. Studoval vývoj cen surovin, mezd, zboží, úroků či obchodu od roku 1798. Je pozoruhodné, že od konce druhé světové války, kdy byla nastartována současná vlna, vývoj probíhá téměř přesně podle scénáře, který napsal již v roce 1920.

Jaro představuje znovuoživení ekonomiky, které přichází po ekonomické depresi. Akcie rostou z velmi nízkých úrovní, nezaměstnanost klesá a pozvolna se obnovuje spotřebitelská a podnikatelská důvěra, po období poklesu cen se ceny stabilizují a začínají mírně růst. Inflace je však velmi nízká. V současném cyklu tomuto období odpovídá poválečný stav od roku 1946 až do roku 1966. Léto je období, kdy ekonomika nastartuje na plné obrátky a také se dostaví inflace. Prudce rostou ceny nemovitostí, zlata a komodit a s tím rostou i úrokové sazby. Začíná se tvořit dluh. Akciové trhy nijak výrazně nerostou. Tomuto období odpovídá vývoj od roku 1966 až do roku 1981, kdy dosáhla inflace a úrokové míry maxima, stejně jako ceny zlata. Akcie stagnovaly. Podzim je ve znamení boje s inflací. Inflace klesá, úrokové míry klesají, akciovému trhu se mimořádně daří a i dluhopisy rostou, naopak ceny komodit klesají. Dluhy se zvýší do neudržitelné výše. Akciové trhy prudce vzrostou a pak dojde ke krachu.

Podzimu přesně odpovídá vývoj od roku 1981 do roku 2000. Šéf amerického Fedu Paul Volcker vyhrál bitvu s inflací. Ceny komodit do roku 1999 klesly na nejnižší úrovně za mnoho desetiletí. Investování do akcií a dluhopisů zaznamenalo velký úspěch. Naopak dluhy narostly na enormní úrovně. Většina z nás tedy v posledních desetiletích prožila období, které bylo pro investování nejpříjemnější: akciové i dluhopisové trhy rostly. Problémem je, že většina současných investorů zná pouze toto investiční prostředí – období podzimu – a považuje je za normální.

Tito investoři budou nemile překvapeni až zjistí, že existuje také zima. Účelem zimy je odstranit dluhy, které se dlouhodobě nahromadily. K tomu dochází bankroty firem a devalvací měn. Zimu charakterizuje pokles cen, spotřebitelské a podnikatelské důvěry, neschopnost splácet dluhy, bankroty a ekonomický útlum, dochází k odklonu od papírových peněz ke zlatu, objevují se měnové krize, úrokové sazby prudce letí vzhůru, možnost úvěrů je velmi omezena, nezaměstnanost roste. Toto období bylo zahájeno v roce 2000, kdy došlo ke kolapsu bubliny na americkém akciovém trhu. Důkazy o projevech zimy není v posledních měsících nouze. Předchozí zima nastala krachem na burze v roce 1929 a přešla v největší světovou hospodářskou recesi. Akciový trh ztratil většinu ze své hodnoty.

Hackettova dlouhá vlna

Zajímavý dlouhodobý pohled na současné dění poskytuje i studie dlouhodobých ekonomických cyklů amerického ekonoma a historika Davida Hacketta Fishera, autora knihy „The Great Wave“. Autor dospěl k závěru, že „všechny dlouhé vlny měly mnoho společných vlastností. Všechny měly stejnou strukturu vln. Měly tendenci postupně procházet podobnými etapami s podobným vývojem mezd, nájmů či úrokových sazeb“. Podle autora se důležité vzestupy a pády v historii lidstva odehrávaly v tomto sledu:

1. Všeobecná ekonomická prosperita
2. Růst porodnosti, zvyšování počtu obyvatel
3. Roste poptávka po životních potřebách
4. Poptávka převýší nabídku
5. Ceny rostou
6. Ne všechny ceny rostou současně
7. Ceny energií, potravin, bydlení a surovin rostou
8. Ceny energií rostou mnohem rychleji než ostatní komodity
9. Ceny zboží rostou pomaleji a ceny komodit zrychlují růst
10. Peněžní inflace začíná
11. Devalvace měn ve velkém rozsahu
12. Masivní deficity vládních rozpočtů
13. Rostoucí rozdíl mezi výnosem z kapitálu a z práce
14. Rostoucí nerovnoměrnost bohatství a sociální nepokoje
15. Válka

Když jsem těchto 15 bodů uváděl před několika lety na jedné prezentaci, bylo to spíše pro zajímavost a získání pozornosti publika. Přeci jenom katastrofy přitahují a po přečtení bodu 15 každého zamrazí a zbystří pozornost. Tehdy jsem uváděl, že jsme někde mezi bodem 4 a 9. Cena ropy byla tehdy 37 dolarů a inflace byla téměř neexistujícím pojmem. Další vývoj dějin byl však až příliš podobný nastíněnému scénáři, aby to nechalo člověka klidným. Komodity akcelerovaly svůj růst na přelomu roku 2007 a 2008 a inflace ze dostala do hledáčku ekonomů. Dosáhli jsme bodu 9. Loni řadu zemí „nečekaně“ zasáhla vysoká inflace. Bod 10 se naplňuje. Záchranná opatření vlád nakládají státům na hřbet takové dluhy, které zřejmě již nikdo nebude schopen zaplatit. Navíc v současné době začínají odcházet do důchodu silné poválečné ročníky, které kvůli nezreformovaným penzijním systémům státní rozpočty dále zatíží. O naplnění bodu 12 nemůže být pochyb. Státům v této situaci nezbývá než tisknout peníze. Bod 11 je za dveřmi, v řadě slabších ekonomik devalvace měn již v posledních měsících nastala.

Led a oheň

Nejsložitější na současné době je neustálé balancování mezi deflací a inflací. Pokud by centrální banky neexistovaly a peníze nebyly jen papír, pak by k opakování scénáře z roku 1929 došlo téměř s jistotou. Nastal by dlouhý pokles cen – deflace. Avšak manipulace s klíčovými ekonomickými proměnnými – množstvím peněz a jejich cenou – vnáší do systému další nestabilitu. Již od roku 2000 se střídá deflace s inflací. Deflační vlivy od roku 2000 do roku 2003 přebila měnová politika a loni jsme zažili vysokou inflaci. Od léta jsme se naopak zcela nečekaně dostali do deflačních tlaků. Balancujeme tak na ostří nože mezi ledem a ohněm. Nyní vládne led, kdy deflační tlaky srážejí ceny všech aktiv i zboží.

Nejlepší investicí jsou peníze. Je však pouze otázkou času, kdy tištění peněz zvítězí. Přebytečné peníze začnou zvyšovat ceny. Pokud se nezačnou rychle stahovat z oběhu, vrátí se oheň, tedy inflace. Zatímco ve fázi ledu jsou peníze nejlepší investicí, ve fázi ohně jsou tou nejhorší. Tehdy rostou ceny všeho, jehož množství je omezeno. Typicky drahých kovů, komodit, nemovitostí.

Rozhodování investora je nyní obtížné. Dokud fáze ledu neskončí, je nejlepší všechno prodat a držet peníze. Jakmile se ale kyvadlo přehoupne do fáze ohně, je nutné rychle nakoupit výše uvedená aktiva. Jak však poznáme, kdy přijde fáze ohně? Pověstným kanárkem v dole může být trh zlata a ropy. Až ceny zlata a ropy vylétnou na nová historická maxima, je hodnota peněz v ohrožení a přichází fáze ohně.

Text byl napsán v listopadu 2008 pro magazín eBiz, mírně aktualizováno

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

OLD napsal(a):

Dobrý den , jste první ekonomický komentátor za poslední roky,co mě přiměl, abych si jeho článek vytiskl a pozorně prostudoval. Děkuji.
10. 03. 2009 | 08:06

Janovec napsal(a):

Je-li tento autorův blog pravdivý a volnětržní systém provází takové periodické průběhy končící bodem 15 - válkou, pak se ptám, zda normální jedinci o takový scénář stojí.

Při čtení článku se mi připomněl jeden starý socialistický vtip. Byl otázkou, jací jsou čtyři největší nepřátelé socialistického systému? Vtipná odpověď zněla: Jaro, léto, podzim a zima.

Nyní tento starý vtip opráším a budu se ptát, jací jsou čtyři největší nepřátelé volného trhu. Odpověď bude stejná. A vo tom to je.

Obracím se na Vás, přátelé. Musíme se skutečně podřizovat tvrdým ekonomickým cyklům, za nichž se při průchodu očistnou fází hrozí použitím atomových zbraní? Nebo se skutečně použijí?

Musíme se očišťovat od ekonomického balastu způsobem, kterým Matka příroda selektuje chybné geny (snižování stavu srnčí zvěře za tuhé zimy při nedostatku potravy)? A co když občas dojde i na korektní geny, pokud se dokonalí jedinci ocitnou v nesprávný čas na nesprávném místě? Měli tihle pouze smůlu?

Musíme do práce chodit soutěžit (nervozní, depresivní), nebo normálně pracovat a mít dobrý pocit z toho, co jsme za den vykonali? Já osobně mám jasno, chci mít dobrý pocit z dobře vykonané práce. V zaměstnání, nebo na svém doma.

Opravdu dobrý blog k zamyšlení. Autorovi tímto děkuji.
10. 03. 2009 | 08:08

shipper napsal(a):

Janovec
Musíme(Jak chcete mít dobrý pocit z práce, když ostatní budou lepší než vy? Jak chcete být lepší než oni, když s nimi nebudete soutěžit?). Myslím, že si pletete život s přežíváním.
10. 03. 2009 | 08:14

dříve ruda napsal(a):

Pro mě zatím nejzajímavější blog na toto téma. Připojuji se s díkem.
10. 03. 2009 | 08:17

dříve ruda napsal(a):

Pro mě zatím nejzajímavější blog na toto téma. Připojuji se s díkem.
10. 03. 2009 | 08:17

Ládik napsal(a):

Letos přiorám, abych nemusel kupovat brambory a zelí, nadělám více dřeva na topení (už v létě, aby dobře proschlo), z loňského přeplatku na daních dokončím zateplení chalupy. Vodu mám svoji, naftu a trochu elektriky si koupím, práce je víc, než dost. Je to krize? Vždyť tak žiju pořád. Ale článek je perfektní.
10. 03. 2009 | 08:28

Ládik napsal(a):

A slivovice utešeně větrá. Ještě týden a špuntuju.
10. 03. 2009 | 08:31

neo napsal(a):

Dobrý den,

tak něco takového jsem na blozích ani nečekal.

Děkuji za článek s názory, se kterými se ztotožňuji.
10. 03. 2009 | 08:42

Béda napsal(a):

Víceméně se shoduji s s vaší analýzou. Taky předpokládám, že svět obecně (s částečnými místními odchylkami - někdo již dále a někdo je na tom mírně lépe) je někde u bodu 12 popsaného dlouhodobého cyklu. Vyplývá to ze samotné podstaty globalizace.

Ve vaší analýze mi chějí dvě skutečnosti:
1)zahrnutí mezi původce krize různé a)kapitálové spekulanty makléře, bankéře, analytiky, kteří uměle hýbou kurzy měn a akcií svými prognózami, očekáváními a pod. bez ohledu na reálnou hodnotu a vývoj zboží (komodit, ekonomických subjektů...), b) vliv nadnárodního (přelévajícího se) živelně působícího kapitálu, který odlivem za dodatečným ziskem do nákladových rájů působí nedozírné škody místním (národním) ekonomikám a prohlubuje nerovnoměrný vývoj a pnutí systému.
Zde bych se chtěl ještě přistavit u toho, že i FED (resp. osazenství centrálních bank států) pozůstává obvykle z angažování bankéřů spjatých svou minulostí (i očekávanou budoucností) se soukromou bankovní sférou.
2) úplně mi zde chybí uvedení vašich východisek z krizového stavu. Z kontextu napsaného, kde jste hodnotil příčiny krize a fáze ekonomického cyklu se domnívám, že patříte mezi zastánce samoléčitelnosti systému, tedy jiným slovem "chřipkové" verze. Otázkou je, jestli to zabrání přelití ekonomického cyklu z bodu 12 skrze body 13, 14 až do bodu 15, t.j. válka. Podle historických zkušeností se domnívám, že nikoliv.
10. 03. 2009 | 08:47

Cimprlich napsal(a):

Děkuji,už dlouho jsem nečetl tak srozumitelný výklad.
10. 03. 2009 | 08:49

Marty (the real) napsal(a):

K bodu 15 - USA má přece svoje válečné konflikty v Iráku a Afghánistánu. Zeptal bych se pana Pírka ja tyto zapadají do jeho interpretace "dlohé vlny"?
10. 03. 2009 | 09:28

Vlastimil napsal(a):

Konečně fundovaný článek po všech těch blábolech Kohoutů, Páralů a spol.(myslím tím "ekonomy" ne spisovatele). Děkuji!
10. 03. 2009 | 09:44

Neekonom napsal(a):

Dobrý den.
Jsem obyčejným člověkem a přiznávám, že svůj názor většinou utvářím z názoru odborníků, kteří jsou mi nějak bližší.
Nemám vlastní ekonomickou teorii. Nicméně se domnívám, když jsem si přečetl názor Prof. Švejnara a názor Váš, že Švejnar má pravdu a né Vy.
Jsem totiž zastáncem pozitivní role státu a jsem odpůrcem anarchie. Anarchii chápu jako stav, kdy si "každý dělá, co chce" a výsledkem je kontraproduktivní chaos. Toto už poznaly lidské pospolitosti starého Egypta, Mezopotámie, Předindie, a pozorujíc přírodu (kde též vůdčí samec táhne smečku při hledání cesty k potravě) založily útvary, které se řídily jistými lidskými pravidly - tyto útvary pak dějiny nazvaly státy.
Daleko bližší dobou je nám středověk, kdy stát chránil své občany před (vnějším) nebezpečím, a občané mu za tuto službu platili daně. Inspirace ve starém Řecku a Římu.
Toto pojetí prakticky přetrvává do dnešního civilizovaného světa i přes moderní technologickou a informační revoluci. Podstata je stále tatáž.
My demokraté diskutujeme o způsobu vedení státu : který způsob je humánní více a který méně, které praktiky jsou slučitelné s pocitem morálky, etiky aj. , a které nikoliv. To je myslím přirozené. Způsob JAK hledáme všichni a všude - avšak ODBOURÁNÍ STÁTU bych s ohledem na minulé pokusy (naposledy Lenin "Stát a revoluce") viděl jako nejen utopistické, ale přímo nebezpečné. Výsledná anarchie (tedy stav rozkladu jistého řádu) by byla kontraproduktivní v naší přirozené lidské touze o pokrok (dosáhnout dále, výše, žít lépe a kvalitněji).
Takže oklikou, státní zásahy do ekonomiky jednoznačně ANO. Ponechání vývoje samovolnému působení "trhu bez přívlastků", tedy jakési anarchii říkám proto NE. Pomáhá mi zkušenost generála po bitvě. Současnost dává zapravdu pres. Obamovi z USA, který se poučil ze chyb svého předchůdce. I u nás časem jistě vyvstane někdo, kdo povede tento stát a poučí se přitom z chyb předchůdce, který nebyl již schopen si svou chybu přiznat. Je jen otázkou KDY to bude a jak se bude jmenovat.
Dík. N.
10. 03. 2009 | 09:48

vlaďa napsal(a):

Achich ouvej,už je to tady.Trochu magie,trochu ideologie,trochu faktů a pocukrováno ruskou pravdou - Kondratěvem :) A obecenstvo hýká blahem.Článek jen podtrhuje,že ekonomie není exaktní vědou.
10. 03. 2009 | 09:49

Rybobuch napsal(a):

Slušné!! Ještě jsou moc pěkné ekonomické texty Ivo Vašíčka na blogu iDnes. Doporučuji si přečist, je to psáno brutálně realisticky.
10. 03. 2009 | 09:49

juvel napsal(a):

shipper
Člověka nějak šlechtí a povyšuje pocit, že je lepší než ostatní? Není to právě chamtivost, která ho žene do dravé, nevybíravé a většinou neetické soutěže? Není právě toto ubohé přežívání a to ještě na úkor druhých?
10. 03. 2009 | 09:51

neo napsal(a):

Neekonom:

pletete si anarchii a liberální trh.

Navíc nikdo nechce trh naprosto volný,ale jen bez zbytečných regulací, které v zásadě pomáhají subjektům překonávat problémy, které se hromadí až vyvrcholí právě krizí.
10. 03. 2009 | 09:54

Béda napsal(a):

Podle článku http://jungewelt.de/...3-07... se svět nezadržitelně řítí do své největší deprese v dějinách. Bank of America, Citigroup a AIG, třetí největší pojišťovací ústav světa leží na JIP-ce a při životě jsou udržovány pouze kapačkou... Co znamená vytažení zástrčky pro americký finanční systém a s ním propojenou ekonomiku raději nedomýšlet. Ve čtvrtek snížila ratingová agentura Moodyś výhled bonity JP Morgan Chase ze "stabilní na negativní". Tato banka přitom vlastní deriváty ve fiktivní hodnotě 91,3 bilionu dolarů, což činí dvojnásobek HDP celého světa!!! Z toho je 9,2 bilionu Credit Default Swaps (CDS), které patří k nejnebezpečnějším derivátům. Americký úřad pro dohled nad měnou varoval, že kreditní riziko banky JP Morgan Chase je nyní skoro dvojnásobné v porovnání s riziky Bank of America a Citibank. V nelichotivé pozici jsou General motors, který taky leží na "smrtelné posteli" a do nelichotivého postavení se dostává General Electric ... Více na uvedeném odkazu.
10. 03. 2009 | 09:55

Béda napsal(a):

Správně má být odkaz http://www.jungewelt.de...3... Omlouvám se
10. 03. 2009 | 10:00

jogín napsal(a):

Chyba článku spočívá v konstatování cyklů a vynechání otázky, co je jejich příčinou, popis cyklu je dobrý, až na zmíněné vynechání role bank. Ekonomické cykly nevznikají z vůle Boží.
10. 03. 2009 | 10:02

Anton napsal(a):

Výborně napsané, jako analýza, jen jak z toho ven.
Mimochodem, pane autore, jaký je Váš názor na "kvantitativní ulehčování", se kterým si teď začínají britové, nestálo by Vám za to, napsat o tom článek?
10. 03. 2009 | 10:25

Be napsal(a):

Bédo napiš, kolik mají ty biliony nul. Mám dojem, že americký bilion je jiný, než český...
10. 03. 2009 | 10:29

Tom napsal(a):

Neekonom: http://www.kosmas.cz/knihy/...

Jinak je osvěžující číst blog někoho, kdo se snaží nevařit z vody (po Kohoutovi, jak už někdo zmínil, já bych ještě doplnil miláčka davů Sedláčka), přestože samozřejmě popisuje jen jeden z možných pohledů.
10. 03. 2009 | 10:32

K3 napsal(a):

Nejlepší komentář! Poprvé jsem se od ekonoma
dočetl to, co jako laik vidím už cca rok - Král je nahý. To co se děje ve světové ekonomice je v podstatě krásný dlouhý celkem
rovný a velmi hluboký TUNEL - to přece v Čechách dobře známe! Propojení vládnoucích "politických" garnitur s bankovní a "hospodářskou" (především tou spekulativní) elitou se výrazně odhalilo. Výstižná je uvedená 15. bodová charakteristika vývojové vlny v monetárním systému. Obávám se však, zda nejsme na té stupnici už dál než u bodu 10. Celosvětově určitě. A probíhající lokální války (bod č.15) jsou zjevně jen jakýmsi ventilem "papinova hrnce" politiky světové velmoci č. 1. Politická obhajoba těchto konfliktů je totiž neuvěřitelně nepřesvědčivá.
10. 03. 2009 | 10:32

myrta napsal(a):

fantastické počtení,které musí pochopit i dítě školou povinné.Vytisknu si to.Děkuji.
10. 03. 2009 | 10:34

MV napsal(a):

Blogy čtu občasně, ale po přečtení tohoto jsem se poprvé začal zajímat jak ho vytisknout. Autorovi rozhodně dík, že má sílu jít s názorem "proti většinovému proudu". Jen doufám, že takovýchto poúhlú pohledu bude příbývat.
10. 03. 2009 | 10:39

jadlan napsal(a):

Jsem zaměstnanec s průměrným platem a jsem tak spokojený. Myslím, že krize opakovaně vznikají jako přímý důsledek lidské nenasytnosti - po penězích a moci, nebo moci a penězích - bez ohledu na vše ostatní. Obojí vede ke korupci a šedé ekonomice, kde pak stát ztrácí kontrolu nad vlastní existencí. Pak se ti největší začnou požírat mezi sebou a další krize je na světě. A bod 15, poslední možnost jak realizovat dříve nabyté peníze a moc ve jménu další moci a peněz?
10. 03. 2009 | 10:43

Béda napsal(a):

Be: Projel jsem zdroj a je to tak jak uvádím. Všechny ostatní údaje v článku včetně výše předpokládaných příjmů amerického rozpočtu 1,75 bil. a výdajů 3,5 bil. jsou správně. Taky se mi to zdá dost divné. Tak nevím. Chyba by musela být ve zdroji.
10. 03. 2009 | 10:55

hawk napsal(a):

Díky za příspěvek, naprosto dokonalé.

a k b. 15 v článku, ano válka je hrozná, ale žízeň je horší. To pro ty zelené a áčka, kteří na všem najdou něco hrůzostrašného :-)
10. 03. 2009 | 10:57

neo napsal(a):

Béda: americkej bilion je česká miliarda
10. 03. 2009 | 10:59

jarpor napsal(a):

Díky pane Pírko.

Výborný blog.

Porovnám-li tento Váš rozbor s tím, čím se vedle prezentuje pan Švejnar, je to "o parník". Ve Váš prospěch.

Hezký den
10. 03. 2009 | 11:03

Béda napsal(a):

Neo: ale to já dobře vím. Proto říkám, že jsem projel celý zdroj a všechny ostatní údaje odpovídají tomu, že k chybě nedošlo, ledaže...? by autor článku v případě JP Morgan Chase udělal vzácnou osudovou chybu a popletl si řády.
10. 03. 2009 | 11:08

Neználek napsal(a):

HROZÍ nám Argentinský scénář ?
Já bych se skoro obával, že jo. (Státní krach s doprovodnými sociálními jevy). Vysvětlí někdo ?
10. 03. 2009 | 11:10

hawk napsal(a):

to Neználek:

ano, hrozí, hned, jakmile vezme vládu Paroubek a spol. V tu chvíli přesáhnou sociální výdaje dramaticky příjmy a jsme tam.
10. 03. 2009 | 11:13

Béda napsal(a):

Hawku, myslíte, že 1.SV a 2.SV nebyla hrozná? Tady se nejedná o "válčičku" v daleké zemi, kterou vidíte na obrazovce v teple vytopeného pokoje. Tady by šlo o velkou válku - možná "proti terorismu" s celou velkou entitou lidstva, která by proředila lidskou populaci, uvolnila světové zdroje, a nastartovala okamžitě i výhledově zamrzlou a do sebe se hroutící globální ekonomiku. Ten autorem popisovaný cyklus se týká globální ekonomiky. "Malá" válka (Kosovo, Afghánistán, Irák, Jižní Osetie...) nijak významně světovou ekonomikou nezacloumá a neslibuje žádnou podstatnou a dlouhodobější změnu.
10. 03. 2009 | 11:22

hawk napsal(a):

to Béda:

hrůze, že jo? Ale nevidím to tak, že je globální válka na pořadu dne, stejně jako dramatické oteplování. To je jen olizování mozků a žádná fakta.
10. 03. 2009 | 11:24

Duroy napsal(a):

To Hawk: Doporučuji porovnat si výdaje na sociální systém u jednotlivých našich vlád. Možná by jste přišel na to, že nejvíce vydávaly a vydávají na sociálku vlády pod taktovkou ODS. Nejen proto ODS taky nepovažuji za pravicovou stranu.
Tento stát nepotopí sociální systém v desetinové výši oproti Německu, ale např. cena km dálnice 2x tak vyšší, než km dálnice německé.
10. 03. 2009 | 11:28

Holubář napsal(a):

Všechny ty "neźávislé analytiky" dost nesnáším, protože káží nepoužitelná moudra.
Autora textu beru na milost, napsal ho moc hezky s rozumitelně. Jestli se blíží realitě, na tom až tak moc nezáleží, stejně žijeme čím dál víc ve virtuálním světě.
10. 03. 2009 | 11:29

Stan napsal(a):

neo: Na ty řády je potřeba opravdu dávat bacha, u amerického rozpočtu se domnívám, že je to správně, že výdaje budou opravdu 3,5 bilionu (v am. angličtině trillion) dolarů a budou dvakrát vyšši než příjmy (Maastricht na ně, na komouše). A když si rozdíl vydělíte počtem obyvatel USA, vyjde Vám o kolik se zvýší již tak značně vysoký dluh na 1 obyvatele.

Hawku,
Paroubka, za jehož vlády se deficity snižovaly, potřeba nebude, Topol s Kalouskem a dalšími vládními experty to zvládnou sami. Budete valit bulvy, až zjistíte, jaký letos udělají zásek do rozpočtu. Odbory, kterým zatím jejich prognózy vycházejí ze všech českých institucí nejlépe, odhadují letošní schodek na 200 mld. Kč
10. 03. 2009 | 11:31

hawk napsal(a):

To Holubář
ano, čím dál více virtuálního světa, příliš mnoho "nezávislých skupin", které zaručeně vědí, který brouček nebo bakterie vymírá, příliš mnoho anarchistů a málo pravičáků.Příliš mnoho demokracie, kterou po 40-ti letech totality neumíme používat, pohříchu jen zneužívat.

to Duroy:

pitomost a blábol, nesmíte se dívat do Sobotkových statistik.
10. 03. 2009 | 11:33

hawk napsal(a):

to Stan:

Za paroubka se utrácelo, až to hezké nebylo a sem tam se malinko snížil deficit jen proto, že docházelo k dramatickému hospodářskému růstu, jak v republice, tak pomaleji ve světě.

Srovnávat to s vládou v době celosvětové hospodářské krize je hloupost.
10. 03. 2009 | 11:35

Béda napsal(a):

Hawku: Sám autor konstatuje, že na Hackett Fisherově stupnici ekonomického cyklu se nyní svět v globálu nachází na stupni 12. Prostudujte si další fáze cyklu, t.j. 13, a zejména 14 a 15. Tam se dovíte, co nás s největší pravděpodobností bude čekat dál. Pokud...? Se nestane zázrak. Myslíte, že ponechání věcí přirozenému vývoji - liberálnímu sebeozdravění (t.j. zhroucení AIG, Bank of America, Citigroup, JP Morgan Chase a mnoha dalších...bank, obřích koncernů GM,GE,Chrysler... a navazujících partnerů a dcer po celém světě) onen kýžený zázrak způsobí?
10. 03. 2009 | 11:37

hawk napsal(a):

to Béda:

takže vážně. Problém spočívá v tom, že různými peněžními pobídkami státu se posilují podniky, které nefungují nebo se potácí na hranici fungovatelnosti. Takže tady se hned zpočátku brzdí onen ozdravný proces ekonomických zákonitostí. Jestliže k hromadě hnijících peněz přihodím zdravé, určitě ty hnijící nezačnou být zdravé, bude to naopak.

Je jedno, jak je špatná firma obří nebo malinká, musí pryč se všemi důsledky, které tržní hospodářství sebou nese, m.j. propouštění, snížení koupěschopnosti obyvatelstva a td.

Přilýváním peněz se křeč z krize jen prohlubuje. A hrozit válkou, protože to "někdo řekl" je pitomost. Svět je trochu někde jinde, než byl v r. 1914 nebo 1938. Ne že by to bylo lepší, ale rozdělení sil je v rovnováze a nevěřím, že to tu někdo podpálí. Samozřejmě tím myslím celou Zeměkouli, jinak by to nebylo. A jestli jo, tak je mi to jedno, prostě se přeměníme ve světlo a teplo, nebude to moc bolet, nebojte.
10. 03. 2009 | 11:46

orinoko napsal(a):

Dobrý , no ještě že to tady vede veliký gulovník Mirda. Takže to, co je v článku se nás nikterak nedotkne. Vývody některých promodralých trubek jsou opravdu v septiku. Tak například světový unikát - daň ze superhrubé mzdy je skvělý ocharnný prvek českých tržních poměrů.

Článek je dobrý, myslím že věrně popisuje reálný stav současného světa, alerického obzvlášť. Yankeeové jako vzor, to prostě nemá chybu.

Bohužel , celé to začíná smrdět válkou. Ovšem kdo půjde s kým proti komu , kdy a kde , to myslím pořádně neví ještě nikdo. Ale vlastně jo. Česká republika . Jako neochvějný podržpitbul amerického hliněného strašáka se už nemůžeme dočkat, až nás pustí, abychom osvobodili třeba Osetii.
10. 03. 2009 | 11:47

Béda napsal(a):

Hawku: problém spočívá v tom, že věci došly už příliš daleko. Proč myslíte, že se spolu snaží sanovat největší světovou ekonomiku v "jednom
týmu"demokraté i republikáni? Proč si myslíte, že je Obama "přepracován" a zajímá se víceméně o domácí ekonomiku? Hrozí kolaps největší ekonomiky světa! Jestliže to chcete bagatelizovat, tak vemte v úvahu jenom špičičku ledovce v podobě hypoteční bubliny, která způsobila zemětřesení v různých zemích Evropy. Že se již v některých zemích objevují příznaky fáze 14 - podívejte se na Lotyšsko, Island, Řecko, Bulharsko. Proč myslíte, že Francie a Itálie nabírají nové policisty (Francie povolává penzionované policisty do 60 let věku)?
10. 03. 2009 | 11:58

jarpor napsal(a):

orinoko

jen malou a neideologickou poznámku :

Až když zaměstnanci viděli na pásce onu superhrubou mzdu, začali u své mzdy také "evidovat" s nimi spojené všechny odvody zaměstanavatele...

Neříkám, že to nešlo udělat jinak, ale když ne pro nic, tak pro toto "prohlédnutí" a přemýšlení "jak stát nakládá s tím, co mi zákonem vezme (ať přímo nebo nepřímo)", troufám si říci u většiny zaměstnanců, je ten institut superhrubé mzdy dobrý.

Hezký den
10. 03. 2009 | 12:04

hawk napsal(a):

to Béda:

ale to jo, sevřené zadky mají a některé celé státy se zadlužily ohromným způsobem a zrovna kulminovaly v nepravou chvíli, to souhlasím a zdaleka to nejsou jen Island a Lotyšsko.

Co se týká USA, tam si myslím, že to zvládnou nejlépe. Z jednoduchého důvodu, ..Obama nebo Bush, chcete-li demokraté nebo republikáni, všichni jsou "Američané" a táhnou za jeden provaz. Kdežto EU to zvládne hůř a pomaleji, neboť zde se jasně projevují národní a historické rozdíly a EU má ještě hodně dlouhou cestu k tomu, aby jednala jakojeden státní útvar. Toho se určitě nedožiju a mé děti taky ne.

Jinak ještě zmíním, že Francie je špatný příklad, to je nacionalistická země v pravém toho slova významu, která ještě ke všemu velmi přeceňuje svojí celosvětovou a kulturní roli. No a v Itálii je bordel pořád, i když je mám docela rád.
10. 03. 2009 | 12:05

hawk napsal(a):

to jarpor

dobrý postřeh, je to pravda.:-)
10. 03. 2009 | 12:06

JC napsal(a):

Hmm, takže nakonec slabomyslný zahradník/Peter Sellers/ve filmu "Byl jsem při tom"
měl s těmi ročními obdobími pravdu.
P.S.Váš blog, zajímavé a poučné čtení.
10. 03. 2009 | 12:13

Jane napsal(a):

Výborný článek. Pouze mi zde chybí důslednější popis státních ingerencí, což autor považuje za druhý hlavní faktor zapříčiňující současnou krizi.
Četl jsem pozorně, ale zatíco dle autora stěžejní ekonomický cyklus je popsán velmi podrobně a dobře, o negativní zásahy státu (byť jistě existují) se pouze otřel. Popsal sice chybné kroky centrálních bank, ty by ovšem měly být na státu nezávislé.
10. 03. 2009 | 12:14

Béda napsal(a):

To Hawk: Já neměl na mysli ve svém příspěvku, že nás čeká globální světová válka. Myslel jsem na to, že nás možná podle velkých stratégů, kteří usměrňují osudy světa čeká velká válka, která se bude snažit svést problém do určitého regionu a pak celosvětově participovat na ekonomickém oživení. Hypotetické možnosti k takovéto "ozdravné" velké válce jsou prakticky jenom 3: a) svět islámu - zde je již nakročíno, b)svět Latinské Ameriky - nepravděpodobné, 3) svět Afriky. Válka s Ruskem a Čínou je vyloučena vzhledem k jadernému arzenálu a s tím spjatými hrozbami. V jiném případě by hrozilo lokální pnutí v národních ekonomikách, zhroucení ekonomického systému jako celku a nekontrolovatelný vývoj. Není to moje přání, ale je to jedna z nejpravděpodobnějších možných alternativ pokud svět dospěje až do bodu 15 uvedené škály.
10. 03. 2009 | 12:16

hawk napsal(a):

to Béda:

pokud by to byla pravda, přikláním se k bodu a). Tak nějak lavíruji, jestli to bude Palestina nebo Írán. Možná se mýlím a začne to jako konflikt Indie - Pákistán....

Bylo mi potěšením si popovídat zase jednou bez vyhrocené politické orientace. Věcná debata vždy potěší. Teď už musím pryč, tak se loučím.
10. 03. 2009 | 12:20

Rumcajs napsal(a):

Tak to bych podepsal beze zbytku pane Pírko.
Zajímavé je, že nebezpečí neřízené inflace Švejnar při své státní investiční expanzi naprosto ignoruje ,čímž se u mě degraduje ze zakladatele think thanku na prodejce tik-taku.
10. 03. 2009 | 12:22

Rumcajs napsal(a):

Jo a té Hackettově dlouhé vlně říkala babička "Teorie velikých očí".
10. 03. 2009 | 12:24

Rumcajs napsal(a):

No a ještě zdravím jarpora a zcela podepisuju hawka.

To je zase balzámek po těch bludech pod Švejnarem.
10. 03. 2009 | 12:27

hawk napsal(a):

Čau Rumcajsi, škoda, že musím, tohle je jednou zase blog, který je věcný a bolšáni sem asi moc nepůjdou :-)
10. 03. 2009 | 12:33

hawk napsal(a):

Rumcajs

Máš jistě na mysli Karcoolku :-)))
10. 03. 2009 | 12:34

Ford napsal(a):

Orinoko: asi jste rudooranžová trubka, ale není to nic uníkátního. Prostě jsou určité položky, které se neuznávají jako náklad a tudíž se zdaňují. Takže to není žádný unikát a soudruzi z ČSSD mají s tím taky zkušenost(viz auta). Ale jejich vynález platit daně z fiktivního příjmu nejde překonat. Takovou blbost opravdu vymyslí jen tlupa ČSSD.
10. 03. 2009 | 12:34

jarpor napsal(a):

Rumcajs

S tím balzámkem naprosto souhlasím.

A k hawkovi s Bédou : názorově jsem blíž hawkovi, ale jejich dialog - respekt k jinému názoru, bez ideologizujících trapáren - díky pánové.

Hezké odpoledne
10. 03. 2009 | 12:51

Tom MU: napsal(a):

Stan:
A ještě přidejte informaci, kde jsme byli v ekonomickém cyklu za Paroubka a kde budeme teď. Jen tak porovnat deficity nemá smysl bez kontextu. Dělat deficity při růstu 6 procent bych možná zvládnul i já.
Jinak díky za info u poplatků, byl jsem poučen.
10. 03. 2009 | 13:05

S1G napsal(a):

KRIZE
Jde o všeobecnou krizi nejen ekonomickou, ale společenskou, sociální, etickou, ekologickou, techlogogickou, informační, atd. Navíc oproti krizím tohoto typu v dějinách (30.léta 20. století a II. svět. válka, Pád říše Římské atd.) je tato krize GLOBÁLNÍ. I se svými důsledky. A politici místo aby vážně hledali cesty, jak z krize ven, jaké NETRADIČNÍ cesty zvolí, se jen hašteří. Samozřejmě že to chce i nové lidi, schopné NOVĚ myslet. USA už nám dala Obamu. Kdo přijde po něm zde, ve středoevropském regionu ? V Čechách ?
10. 03. 2009 | 13:06

Jane napsal(a):

2 SG1
Přesně. S jistou nadsázkou by se dalo říci, že hledání cesty z krize by primárně nemělo být v rukou ekonomů.
10. 03. 2009 | 13:16

neo napsal(a):

S1G :

Obama je jen figurka, která vydělala na barvě pleti a přicházející krizi.

Jeho opatření nebudou fungovat a navíc konkrétně u něj hrozí, že dopadne jak J.F.K
10. 03. 2009 | 13:46

Germanicus napsal(a):

Pane Stejskale, gratuluji k nové akvizici. Pan Štěpán Pírko je třída.
Na internetu i v odborných kruzích se teď vedou bouřlivé diskuze, kdo ze světových (případně i domácích) ekonomů a finančních analytiků byl tak chytrý, že předpověděl včas současnou finanční a hospodářskou krizi (2008, 2009 ...).
Analytik Štěpán Pírko v květnu 2004 napsal analýzu a v ní na závěr uvedl:
"Pokud se tato analýza vyplní, čeká nás v příštích několika letech ekonomická a finanční
situace, kterou většina z nás nepamatuje a která se naposledy vyskytla před 75 lety. Je
proto zřejmé, že naprostá většina lidí bude velmi překvapena a zcela nepřipravena.
Připravení mohou ze vzniklé situace profitovat nebo alespoň zabránit poklesu svých
majetků.
Vhodnými investicemi bude hotovost, zlato nebo akcie zlatých společností. Pokles
zaznamenají akcie, dluhopisy, nemovitosti i další aktiva.
I přes sílu této analýzy nelze zapomenout na rizika, která jsou spojena s každým
obchodem a na důležitost volby vstupu do trhu a omezení rizik."
Více na: http://www.colosseum.sk/pdf...

K tomu, co zde uvádí Béda, nemám co dodat, plně to podepisuji. ALE jak proboha přimnějeme politiky, aby zde uváděná fakta začali brát vážně?
10. 03. 2009 | 14:11

Germanicus napsal(a):

Oprava: přimějeme :-)
10. 03. 2009 | 14:13

Kala napsal(a):

S1G
No on pád Římské říše byl tehdy taky něco kolosálního (vzhledem k neexistenci letadel). A taky byla snaha (marná)za Diokleciána léčit krizi regulací - cen i platů, plánovaným hospodářstvím atd. A Dioklecián byl synem propuštěného otroka...
10. 03. 2009 | 14:14

myrta napsal(a):

Pane Štěpáne Pírko,vás bychom rádi viděli jako Kalouskova následníka.Co vy na to?Udělejte pro to něco,prosím.Politicky nastoupit(ale ne ODS).Vždyť vy jako ekonom,který vidí"i za roh" musíte za dnešní vládní garnituru hrozně trpět.
10. 03. 2009 | 14:37

S+G napsal(a):

To NEO -
Dík - souhlas, také se bojím o černouška Obamu, kterýho by mohli zlí protivníci chtít "picnout" jako J.F.K. (to byl taky miláček lidu).
Jinak je to o úloze osobnosti v dějinách (úloha "tahounů" a pěšáků).
Zdraví S+G
10. 03. 2009 | 14:52

Jane napsal(a):

2 myrta
Pana Pírka si vážím, nicméně váš názor podepřený většinovým "my" je zřejmě důsledkem prvotního nadšení po přečtení blogu, který po delší sérii příspěvků má hlavu i patu.
Bohužel, jednak od teorie k praxi je příliš daleko a za druhé
ČR i s největším osvícencem v čele může hrát na krizové scéně zcela marginální roli.
10. 03. 2009 | 14:52

Béda napsal(a):

Germanicu, vážím si vašeho uznání. K tomu co píšete, bych chtěl říct, že jsem taky mile převapen, že ekonom působící ve firmě Colosseum dokáže takovýmto způsobem přistupovat k hodnocení současné krize. Předně vyslovuji panu Pírkovi uznání za to, že apriorně neodmítl Kondratěvovo členění ekonomického cyklu a jeho hlubší rozpracování Hackettem.

Oceňuji popis příznaků a určení pozice na Hackettově škále ekonomického cyklu, ve které se nyní nachází globální ekonomika. Za to mu patří velký dík, po všech těch prognosticích, kteří jako kdyby uvažovali pouze v krátkodobých - slepičích často od reality hodně vzdálených výhledech burzovních indexů.

S autorem se rozcházím v hodnocení příčin krize, kde si myslím že minimálně 2 hlavní důvody opomenul - uvádím ve svém prvním příspěvku.

Autorovi zazlívám: vůbec se nedotknul východisek z krize. V dnešních časech totiž už nejde pouze o to přiznat si, že jsme v krizi a určit rozsah postižení - i když i to je velké umění vyžadující často velkou míru sebekritiky a sebezapření. V dnešní době se hledá odpověď na otázku: jak dál. A na to nám autor odpověď nedal.
10. 03. 2009 | 15:48

Gerd napsal(a):

Doplnil bych autorův model o rozpracování bodů 14. a 15., které již zdaleka neodpovídají pravděpodobným scénářům vývoje.
Nejspíše dojde v bodě 14. ještě k obrovské inflaci, kdy závratně podraží ceny základních potřeb. Za babku tak budou k dispozici mnohé hodnoty, ale jen pro bohaté, kteří si budou moci dovolit toto bohatství vydat bez ohrožení svých základních potřeb (jídlo, bydlení, atd.). Dramaticky vzroste zločinnost (pokud to ještě jde). Nejbohatší si budou držet soukromé ochranky, pak možná začnou tyto ochranky pronajímat méně šťastným. Že už to tu bylo? Ano, po zhroucení Římské říše a nájezdech barbarů se rolníci dobrovolně zavazovali k placení určitého polatku výměnou za ochranu. Systém to byl dobrovolný, a kdo za ochranu neplatil, nebyl k ní nucen, jen dějinný vývoj tuto vrstvu lidí bez ochrany úplně zlikvidoval vyjma odlehlých koutů zemí. A tak začal lenní systém.
U bodu 15. je velmi nepravděpodobná celosvětová válka z těchto důvodů. Z jiných (přelidnění, změna klimatu a hladomory) to možné je, ale nesouvisí to spolu tolik.
Pravděpodobným řešením těchto problémů bude drastická inflace, na jejímž závěru dojde k umazání nul měnovou reformou. Celosvětovou válku nepředpokládejme. lokální konflikty na odpoutání pozornosti a uvolnění nebezpečného revolučního tlaku čekejme docela určitě.
10. 03. 2009 | 16:38

Admirál napsal(a):

Orinoko - Když si tak probírám řešení, jaká někoho mohou napadnout, tak mi u bodu 15 vychází: Ať se válčí, ale ať válčí jiní, mimo mé území. Já jim budu dodávat zbraně. A seberu smetanu. Takový scénář už tu jednou byl.

Nejpříhodnější rozbuška pro válku v naší blízkosti se kvasí na Ukrajině.
10. 03. 2009 | 16:55

Germanicus napsal(a):

Béda:
Autor (a není sám) nám nedal odpověď na otázku jak dál. No asi cítí, že se dostává do střetu zájmů. Na jedné straně ve své profesi dává klientům doporučení, jak v období krize uchovat, případně zmnožit majetek a na druhé straně vidí, že ani zlato a další komodity ve stupni 14 a 15 nebudou moc platné (s vyjímkou pitné vody, léků a potravin).
Nezastírám, že já osobně jsem poněkud ovlivněn problematikou Zlomu ropy (Peak Oil), zejména pak názory Jindřicha Kalouse. Právě na ta východiska proto dávám link.
http://www.blisty.cz/art/45...
10. 03. 2009 | 16:58

shipper napsal(a):

Juvel
Ano, ano, ne.
10. 03. 2009 | 17:27

glosatorr napsal(a):

situace hrozí docela solidně pravděpodobnou válkou... zdálo se mi to už delší dobu a teď vidím, že nejen mi, že se nejedná až tak o scifi. Zlato je skutečně na historických maximech, zatím jen na eurotrhu, ale dolar je současně nadhodnocen manipulacemi trhů světovými boháči (Rockefeller, Rotschield a FED), takže jsme ZA bodem 12. Z 15ti! Pravděpodovbnost dalšího vývoje podobně jako v historii je bohužel VELMI pravděpodobná. Obzvlášť v kontextu největších zisků v rukou majitelů světových zbrojovek (V podstatě titíž co v minulé závorce).
10. 03. 2009 | 17:51

glosatorr napsal(a):

Nyní už je zcela zbytečné pokoušet se rozkrýt příčiny krize (s největší pravděpodobností dlouhodobě rozpracovanou), ale aspoň zkusit, jinak než v historii, odvrátit nebezpečí války. Vypadá to, že páprdové nahoře zapomněli na reálnou možnost válečného kolapsu civilizace.
10. 03. 2009 | 17:57

glosatorr napsal(a):

Je dobré si uvědomit, že parazit vyžral svého hostitele, byla jím nejsilnější ekonomika světa a bude se snažit přežít.
10. 03. 2009 | 18:03

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Germaniku,

právě proto jsme pana Pírka oslovili ;-) Vámi zmiňovanou informaci kdosi napsal již dříve ve zdejší debatě (možná dokonce Vy), což nás zaujalo. Tak jsme to zkusili. A vyšlo to.

Přeji zajímavou diskusi pod jeho inspirativními texty.

Libor Stejskal
10. 03. 2009 | 18:05

glosatorr napsal(a):

2 hawk: Pokud voláte po věcné a apolitcké diskuzi, vystříhejte se prosím vyjádření jako: "bolšáni sem asi moc nepůjdou :-) " Že je pro vás bolšánem každý nalevo od Vás, tedy i názorový střed, z toho pak trčí, jako vidle z hnoje.
10. 03. 2009 | 18:14

Fibonucci napsal(a):

Pěkný článek...moc dobrý... četl jsem ho velmi dlouho, nebyla to žádná blogová rychlokvaška...

Jen mě tak napadlo ve třetím odstavci, kde se píše, že největším majitelem hypotečních dluhopisů je právě Číná, že to vlastně nyní všechno dává smysl - oni nám (USA) na všechno půjčí, a my se postaráme o to, aby se ten dluh pokud možno rozplynul (formou divných cenných papírů). V takovém případě chápu, proč to nechali nejdřív nafouknout - chtěli hlavně to splasknutí. Bravo:-)
10. 03. 2009 | 18:51

963 napsal(a):

Souhlas, skvělé čtení, děkuji
Pírkova oáza myšlenek v poušti mediálních+politických plků !

k tomu metál za analýzu-2004, že sám náčelník vydával/á/ tak zvrácené rozkazy...
10. 03. 2009 | 18:51

albedo napsal(a):

chybi zminka o tom, ze ekonomie je jen prelud, stejne jako "volny" trh. Naprosta deregulace vyhovuje jen nekterym subjektum, kteri diky ni vystaveli nadnarodni korporace a zacali tunelovat narodni staty. Externality zisku vybranych korporaci nesou staty a danovi poplatnici. Zisky se odlevaji do danovych raju. Nynejsi ekonomove nechteji kelkulovat objektivni naklady a rozdeleni zisku, proto to nefunguje. Dalsi, co v clanku vubec neni, ze nezohledneni externalit prinasi ekologickou krizi. Nadnarodni spolecnosti k tomu pridavaji socialni krizi, nebot socialni systemy rozvinutych zemi se pod jejich politikou neodvadeni dani a presuny vyroby hrouti. Posledni vec - dolar nebyl pouzivan ze zvyku, ale diky armade a exkluzivite v obchodovani s ropou. Clanek je napohled vystizny, ale spise memoruje zname, nez aby se podival na realne procesy a jejich priciny a dusledky.
10. 03. 2009 | 18:57

MS napsal(a):

Balzám pro duši. Díky
10. 03. 2009 | 21:45

Fialovy Krokodyl napsal(a):

No vypadá to, že pan Pírko rozumí tomu, o čem píše. Navíc má popularizační dar. V neposlední řadě se snaží vyhnout politizaci problému což se mu vcelku daří. Dobrý článek-
pět hvězdiček!
* * * * *
10. 03. 2009 | 21:52

ujo napsal(a):

no , nevím
Autor píše " skutečné problémy_ nadměrná spotřeba a dluhy- se neřeší"
Skutečně má ten jím dříve zmiňovaný číndký dělník (ale třeba i český učitel, italský zemědělec bylo možno dlouho pokračovat) nadměrnou spotřebu? Dost pochybuji.
Nadměrnou spotřebu ( i dluhy) je třeba hladat jinde, třeba u těch, kteří jen přerozdělují jinými vytvořené hodnoty (finanční kapitál a jeho vlastníci vč. pomocníků - jako třeba autor) samozřejmě ve svůj prospěch
10. 03. 2009 | 22:11

prirodovedec napsal(a):

editor, jarpor, Germanicus, Rumcajs, a dalsi: Panove, mnoho pozdravu. Moc se jiz neozyvam, ale rad Vas ctu, a protoze mam "dlouhou pamet" (a dobry archiv :) ), potrebuji Vam "kratkou pamet" osvezit. Jsem pripraven dolozit nasledujici:

Objevitel autora pro aktualne na jednom z povestnych kohoutich ci havlovskych blogu byl podle mne nas nepritomny vlk (ocenite i Vy jarpore :))?), ktery pripomnel autora z Colossea a jeho clanek k predikci krize (viz citace Germanica vyse). Vim, ze mi to tenkrat nedalo, zaujalo mne to a podarilo se dohledat autora i clanek.

Domnivam se, ze behem vseobecne diskuse v uzasu nad kvalitou predikce autora padly tehdy navrhy oslovit autora (vyslovil je mozna Germanicus, ci vlk a dalsi - muzeme opet dohledat, bude-li zajem). Je vynikajici, ze nasi skveli editori tak ucinili a uspeli.

Pres uvadene vyhrady k pricinam krize a i vychodiskum je i pro mne "lahodne" tento text cist a tesim se na dalsi autorovy blogy. Tento autor totiz bavicem neni.

Koneckoncu naseho slavneho bavice ted jinde docela pekne usmernuje drive mne pekne zostra a opravnene korigujici pinus. Jdete se take pokochat. Kontrast mezi celym kohoutem a "pouhym" pirkem :) je vypovidajici. Inu neni to pirko z kohouta ...
10. 03. 2009 | 23:11

Líný černý pes napsal(a):

to autor :

Text je zajímavý a zvláštní svou odlišností od ostatních ekonomických litáníí zde obvykle nabízených. Také postrádám obvyklé bědování nad bídou a svrabem, které nás mají jako následky této krise potrefit.

Jen ten závěr o ohni a ledu mi připadal poněkud inspirovaný společností Thulle nebo strarými severskými bájemi.
11. 03. 2009 | 00:09

Stan napsal(a):

Brilantní text, věřím, že i když to tak autor určitě nemyslel, bude snaha ho zprava interpretovat tak, že ekonomický cyklus je něco jako přírodní zákon, takže vlastně nikdo za nic nemůže. Přežijeme tu zimičku a válčičku, a zase bude dobře.

Přitom si myslím, že je to spíše popis sofistikované staletími prověřené metody, jak koncentrovat kapitál v těch správných rukou.
11. 03. 2009 | 06:28

klarasamkova napsal(a):

Váš text jsem pochopila a plně se s ním ztotožňuji. Ekonomickým fázím odpovídají i fáze ve společenském klimatu, reprezentovaném na příklad i úpadkem práva. Stanoviska Nejvyššího soudu USA byly dlouhá léta standardem. V posledních letech počet citací Nejvyššího soudu USA výrazně upadá. Je zřejmé, že i ideový náboj, na kterém byla naše civilizace postavena, vyčpívá. Jak smutné. hrabeme se ideovými odpadky a ty se vydávaí za top produkt naší kultury...
11. 03. 2009 | 06:52

grőssling napsal(a):

Zatímco náš „nejcitovanější globální profesor“ tvrdí, že za všechno mohou levicoví prezidenti za demokratickou stranu ( od Reagana, vládl za demokraty 8 let pouze Clinton až dodnes ) a ostatní koryfejové liberální ekonomie souhlasně přikyvují ( někteří dokonce tvrdí, že jde jenom o sezónní chřipku ), pan Pírko zašel v analýze příčin a v prognóze vývoje současné hospodářské krize opravdu daleko.
Božskou ale nekápl. Zdá se totiž, že prožíváme něco mimořádného, co nelze přirovnat svojí hloubkou ani ke krizi z let třicátých.

Vypadá to na krizi civilizace bílého atlantického muže. Tato civilizace nejpozději od 15. století řešila své hospodářské problémy vždy olupováním národů jiných kontinentů. Posledním bylo zbohatnutí Ameriky na úkor svých spojenců a nepřátel během první a druhé světové války. Potom již atlantický bílý muž vedl jenom prodělečné války. Ty sice měly některé časově omezené multiplikační efekty, radikálním řešením ale nebyly. Už, už to vypadalo, že se věc podaří ekonomickou kolonizací Východu po studené válce. Jenže po věčně opitém Jelcinovi nastoupil Putin a bylo po nadějích na ovládnutí nerostného bohatství Ruska. Také emancipace ostatního rozvojového světa způsobila, že dnes o tupce, který by na sobě nechal dříví štípat nenarazíš, nebo když už, tak si to nechá řádně zaplatit.
Zatím se zdá, že hlavní světoví soupeři, USA, Čína a Rusko nemají prozatím zájem na destabilizaci jeden druhého a třetího. Čína potřebuje objednávky z US, aby si zajistila mimořádným ekonomickým růstem vnitřní sociální mír a je ochotna poskytovat Americe dodavatelský úvěr, Amerika potřebuje udat své dluhopisy, aby financovala životní úroveň obyvatel a zahraniční minikolonizační projekty. Rusko potřebuje ještě 20 let míru, aby prodělalo nezbytné strukturální změny a investice od Číny na další exploataci surovinových nalezišť. V celém tom kadlubu zájmů ale tahá po uši zadlužená Amerika za kratší provaz. Nemá dostatek surovinových zdrojů, demografie se ubírá špatným směrem, celá odvětví hospodářství jsou konkurence neschopná. Vysvětlit obyvatelstvu, že si žilo nad poměry není jednoduché a je to také obrovské riziko. Ale lépe už nebude. Není kde loupit.
Krize se samozřejmě týká také Západní Evropy-menšího bílého muže, která projektem expanze Evropské unie na východ hodlala předejít velké krizi. Na čas se to povedlo, nemaje ale sílu Ameriky, je Evropa na vedlejší koleji. Chleba se láme přes Tichý oceán mezi Amerikou a Čínou.
Čas hraje pro Čínu. Evropa má ještě příležitost spojit se s Ruskem a pojistit si nerostné suroviny. Pokud to Evropa neudělá ( EU od Lisabonu po Vladivostok ) kvůli ideologickým ohledům rigidních fundamentalistů, další šanci už mít nebude. Civilizace bílého atlantického muže bude zmarginalizována kvůli nemožnosti dalších světových loupeží. Ještě zkouší poslední trik. Udělat z matrací napěchovaných dolary, na kterých spí věřitelé Ameriky bezcennou slámu. Trvalé řešení to ale není.
11. 03. 2009 | 07:51

F. Adamec napsal(a):

Začíná mezinárodní soud s bolsheviky, podvodníky století,
Bernardem Madoffem, Václavem Havlem a Klausem.
11. 03. 2009 | 08:32

Janovec napsal(a):

Já myslím, že čínská komunistická strana se velmi poučila z politických převratů ve východní Evropě (1989). Především dobře zanalyzovali, že velká část obyvatelstva si podvědomě přeje konzumní společnost (ve které jsou tak silné socialistické prvky - nezaměstnaní Němci mohou jezdit na dovolenou do Chorvatska). Na druhou stranu pochopili, že stát musí zůstat silný jak politicky, tak ekonomicky. Sama demokracie nezabezpečí silný stát, to vidíme například u nás v ČR. Zvolili cestu se silným státním vedením, téměř jakési nové císařství. Ostatně to má v Asii silné tradice (Japonsko).

Čínské vedení provedlo zásadní obrat ve státní ekonomii. Když občané chtějí kapitalismus, tak jim ho dáme. Se vším všudy. Pouze s malou výjimkou, kterou je velmi slabá záchranná sociální síť. Ta na jedné straně bezkonkurenčně zlevní pracovní sílu a na druhé donutí prosté lidi spořit na horší časy. Číňané si dnes vydělají víc, životní úroveň a vděčnost občanů roste a ti 40% svého výdělku odnesou do státních bank. Státní banky mají silnou likviditu a půjčují peníze USA na nákup čínského zboží. Dokonalý kruh.

Čína dnes vlstní podstatnou část amerického státního dluhu a drží tak USA pod krkem. Otázkou je, zda to nebude důvodem pro další světový konflikt. Ale dlužno říci, že velkým věřitelem USA není jen Čína, jsou tu i další - arabští šejkové, Japonsko, Rusko.

Čínský stát je ekonomicky silný, protože privatizaci řídí podle pravidla, že většina zisku musí zůstat v rukou státu. Ekonomika se sice řízeným způsobem privatizuje, ale podstatná část zisků zůstává státu. Přesně opačně, než je tomu dnes v Evropě, kde soukromá sféra vydírá a ovládá slabou státní strukturu. Stát má peníze na velké projekty, na zbrojní výrobu a na výzkum.

Asi je v tom určité konfuciánství, že nepřijali cestu do slepé ulice ekonomické závislosti na bohatých sousedech, kterou jsme si zvolili v roce 1989 my Švejkové. Oni hledali cestu jinou, sice nikým neověřenou, na kterou bychom my "závislí" na dobrodiní Západu nikdy nebyli ochotni nastoupit. "Ani by nám to nebylo dovoleno".

A tak jde Čína ekonomicky vzhůru a svým silným kapitálem získává vliv v Asii, v Africe, v Jižní Americe. V době, kdy jsou všichni rozčarováni z velkého podrazu, který na nás ušily Spojené státy. Čím nás to vlastně Američané podrazili?

Především znehodnocením vlastní měny, která byla poměrným měřítkem všech ostatních měn (opuštění Bretton-woodského systému). To byla zřejmě hlavní příčina dnešní ekonomické krize, za tím si stojím.
11. 03. 2009 | 08:55

stejskal napsal(a):

Zdravím Vás, pane přírodovědče.

A díky za upřesnění.

Libor Stejskal
11. 03. 2009 | 09:00

Germanicus napsal(a):

prirodovedec:
Zdravím, zřejmě někam do dáli. Ano je to tak, na Pírka jste upozornili s vlkem (já si uložil pouze odkaz). Vlk si na tento týden uložil bobříka mlčení (ani se mu moc nedivím).
grössling:
Ano je to tak, jak píšete, včetně šance pro Evropu od Lisabonu po Vladivostok. Jenže co můžeme chtít od Solany a spol., kteří mají máslo na hlavě (bombardování Bělehradu, Kosovo) a svůj stín těžko překročí...
11. 03. 2009 | 09:20

jarpor napsal(a):

Prírodovedec

Dovoluji si Vás taktéž pozdravit...

A k Vlkovi - pokud napíšu, že oceňuji jeho vliv na výběr blogera,
má to snad nějaký vliv na to, aby si Vlk přiznal, že "selektuje" argumenty, "tlačí"
jedné straně když si "zaslouží" všichni ( i když - proč ne, každý máme své "koně", tak si to přiznejme a netvařme se, že je to jinak, jak se o to vždy a vehementně snaží "objektivní" Vlk ) a oponenty uráží ?

Asi nemá, takže je mi ukradené, kdo pana Pírka našel.
Hlavně že tu napsal co napsal...

Hezký den
11. 03. 2009 | 09:44

karelhá napsal(a):

Tohle je analýza vyšvihnutá s rozhledem a nadhledem.
Je zvláštní, jak možnost zisku znova a znova utlumí každému rozum a možnost velkého zisku rozum vypne úplně. I jinak inteligentní lidé si kupovali akcie jako investici, radovali se jak cena roste a jak tím bohatnou. Unikalo jim, že akciový trh je často jen tržiště, kde jedny a tytéž akcie se prodávají z jedněch rukou do druhých sem tam. A že už akcie často neslouží k tomu proč kdysi vznikly- shromáždění peněz na konkrétní velký obchod /který přinese zisk/, vybudování nebo rozšíření podniku /které přinese zisk/.
Nikomu nepřišlo divné kupovat a držet akcie, jejichž cena roste bůhvíproč, ale nenesly a nenesou dividendy a není jisté, zda je někdy ponesou... ale když cena těch akcií tak krásně roste ze dne na den, rok za rokem, nekupte to!
11. 03. 2009 | 10:39

orinoko napsal(a):

To Janovec: Docela dobrý. Celkem nic úplně neznámého to sice není, ale je to dobře shrnuto.
Zdravím.
11. 03. 2009 | 11:06

mefisto napsal(a):

Pane Pírko, velice děkuji za skvělou analýzu...Jen škoda, že jste výjimkou mezi ekonomy a novináři...nemluvě o tom, jak rozdílně od vás se na celou věc dívají ti, kteří mají její řešení v rukou, tj. vlády
11. 03. 2009 | 14:25

Admirál napsal(a):

Goessling - je to zřejmě tak, jak to píšete. Zvláště Vaši pasáž o poslední příležitosti a o "EU od Lisabonu po Vladivostok" bych podtrhl.

Neše reprezentace si dlouho dobu myslela, že bude možné ruské nerostné suroviny dobýt. Nyní už je nad slunce jasné, že to reálně možné nebude. Nevidí to pouze zabedněnec, nebo člověk, který v tom směru hodně investoval a nechce si za žádnou cenu přiznat porážku.

Nyní by se mělo v rámci Evropy pragmaticky jednat. Lidé, kteří mají nejvíce máslo na hlavě by měli odejít do ústraní. namísto nich by měli přijít lidé, kteří budou schopni šanci pro Evropu využít.
11. 03. 2009 | 17:22

Kamil napsal(a):

Včera vyšel v tisku žebříček světových boháčů a tak mě napadlo, když jsem zjistil, že nejbohatší lidé přišli o 2 bilióny, jestli ta krize nemá nějaké inscenované pozadí.
Hezký den.
12. 03. 2009 | 06:36

jogín napsal(a):

To Germanikus: Máte recht s oil peakem, vzniklé problémy jsou ale spíš rázu obchodně- politického, protože se ropa dá nahradit benzinem z uhlí, kterého jsou velké zásoby, nejvíc v USA. Jenže to znamená úpadek ropného průmyslu a velké investice. Tady je chyba v energetické politice USA, ktrá se snaží zajistit si přístup k ropě mocensky, což přijde draho politicky i ve vojenských nákladech. Energie se dá řešit jádrem a syntetickým palivem, určitě ne větrníky. U ostatních surovin nouze zatím nehrozí, jediná možná strategie ale spočívá ve využití ekonomiky k produkci znalostí a nových technologií. Spotřebovávat a čekat, až přírodní zdroje dojdou je sebevražda.
12. 03. 2009 | 10:26

Selka od plotny napsal(a):

Srozumitelný rozbor situace i pro blbou selku od plotny.Jsem zvědavá kdo nás z téhle bryndy vytáhne.
12. 03. 2009 | 11:36

petr b napsal(a):

děkuji za čtivý článek a doplňuji násldující
1/ škoda že článek nepřišel v letech 2002-2007 ekonomického obžerství a dostatku , kdy byly v módě články ekonomických odborníků o ekonomických tygrech , co jim teď došel dech.
2/ jako většina analýz renomovaných ekonomů i tato končí bez receptu jak z toho ven. Představuji si lékaře,který diagnostikuje u pacienta horobu a dál nic. Znovu mi to potvrzuje že ekonomie není seriózní věda
a odpovědnost ekonomů za důsledky je ???
3/ kde byla ta spousta vzdělaných chytrých a schopných ekonomů, kteří nyní analyzují krizi v době ,kdy zadlužit se bylo fajn jen míra zadlužení a hypoték v ČR stáje nedosahovala míry v Západní Evropě.
4/ tato krize je krizí lichvářů , spekulantů obchodníků s virtuálními penězi, kterým došla klientela.
5/ stávající stav vnímám předvším jako krizi morálky, tedy dobrovolného sdílení hodnot, povinností a odpovědnosti jedince vůči společnosti a naopak. Pokud nedojde k obnově morálky, stávající stav také ekonomického světa se nemůže zlepšit
12. 03. 2009 | 12:21

Germanicus napsal(a):

jogín:
Velkým problémem je skutečnost, že nikdo z politiků o tom nemluví s lidma. Těm se zase slibuje růst (po krizi, která nějak časem pomine). Je třeba vyložit na stůl karty a říct jasně jaká je situace, do čeho jdeme a jaké jsou mantinely dalšího vývoje české (evropské) společnosti.
12. 03. 2009 | 13:22

petr b napsal(a):

politik musí slíbit voliči to za co dostane hlas ve volbách,např pro 2 miliony důchodců to jistě nebude utahování opasků . Vůle ke sdílení nepopulárních opatření se přeci prohospodařila po roce 89 a důvěra lidí v inforamace sdělené politikem je 0,000 jen ne proboha pravdu, vládnu je čtyři roky, na ty si půjčím a pak se uvidí
12. 03. 2009 | 13:37

max napsal(a):

To přece vychází z definice politika. Politik je člověk, jehož hlavním smylsem konání je saturovat materiální potřeby své a svých kamarádů ze státního rozpočtu co možná nejdelší dobu.
12. 03. 2009 | 14:15

Vikýř napsal(a):

Nebo jinak: Politik je významný člověk, jehož hlavným snažením je pro obecné blaho sofistikovaně vysát státní rozpočet na účty své rodiny, známých a spřízněných ekonomických subjektů.
12. 03. 2009 | 14:57

Marty napsal(a):

To je balzam :) Tedy az na tech 15 bodu ... toho bych se dozit nechtel.
13. 03. 2009 | 11:56

Milan V napsal(a):

Vážení,
k Vašim diskusím o surovinových zdrojích, energii, atd Vám chci říci, že prvně v dějinách lidstva se situace mění: nové technologii již začaly umožňovat (a do 20 let určitě umožní, když nebudeme pokračovat cestou kvantity ale kvality) pozvolné nahrazení energetických zdrojů (nafta, uhlí, plyn) a surovin

energii kterou získáváme ze slunce (= obnovitelné zdroje energie), většinu surovin stačí recyklovat,...

A jelikož Evropa (třeba Německo) a USA (hlavně Kalifornie) mají náskok v nejnovějším know how a jsou v čele inovací, tak mají ještě poslední šanci tuto katastrofickou vizi, presentovanou v blogu a hlavně v části diskusí, odstranit.

Takže není ještě tak zle, možná že za pár let budeme říkat "díky za tu krizi, co tu byla, otevřela nám oči"
13. 03. 2009 | 20:03

mladý poradce napsal(a):

Ale ale, pane Pirko,

tak vy kopírujete a přednášíte teorie, kdy 15., posledním bodem je válka?

To vás vaši ěéfové nebo klienti vaší firmy nebudou mít rádi.

Vždyť třeba a nejenom Anglie, po ní USA nerozpoutávají války kvůli takové železné logice ekonomického cyklu kapitalismu, ale jen proto, že musí někde pomoci demokracii nebo předejít tomu, aby Saddam během 45 minut neodpálil své THN.

Přece nechcete, trošku stravitelněji zabaleně říct, že ten starý lišák Marx měl v nevyhnutelnosti kapitalismu "řešit" cestu ze své slepé uličky válkou?
13. 03. 2009 | 21:39

liljič napsal(a):

Jeden zajímavý link k tématu:
http://video.google.com/vid...
13. 03. 2009 | 22:02

lopezz napsal(a):

Problematiku vývoje lidské společnosti vysvětluje v určité míře psychologie a teorie her. Na světě je přes 6 miliard "hráčů", z nichž většina neuvažuje dle sloganu "mysli globálně, jednej lokálně". Hlavním problémem krizí je očekávání "hráčů". Na jedné straně očekávání vyššího výkonu ekonomiky než je reálně možné a tedy očekávání výrazně vyšších zisků ze strany finančních institucí, na druhé straně po vzniku určitých potíží očekávání přehnaně negativního vývoje.Míra šíření negativních zpráv v médiích tedy znamená vyvolávání negativních očekávání mezi lidmi a jejich nepřiměřenou reakci, a tím zesilování účinků krizí, což musí být kompenzováno zásahy vlád jednotlivých států. Na příkladu států jako je Zimbabwe je vidět, jak to dopadá když začne být v ekonomice mnohem více peněz než zboží. V Zimbabwe se nedostatek financí řešil natištěním nových bankovek. Samozřejmě z politického hlediska nelze srovnávat státy s diktátorskými režimy a demokratické státy. Ale podobným způsobem jednaly mnohé banky v USA.Poskytovaly úvěry, které nebyly kryté vlastním kapitálem. Vzniku krizí tedy může zabránit předevší dostatečná kontrola komerčních bank.
14. 03. 2009 | 19:35

pje napsal(a):

Banky kryjí své úvěry svým kapitálem pouze z malé nepodstatné části, zbytek vzniká stejně jako v penězokazecké dílně, jenom s požehnáním zákonodárců, kteří se bojí ten neskutečně nemravný emisní byznys zarazit a vyrovnat tak ekonomické příležitosti... Ani zbraně či drogy tolik nevynášejí... Kondratěv by se divil, že jeho zpětný pohled do historie je aplikován i po sto letech na podmínky dramaticky odlišné...
14. 03. 2009 | 22:51

Frantisek Vrata napsal(a):

Z meho uhlu pohledu neni nejvetsi chyba ve FEDu ze moc hlidali ale v uvolneni pravidel, ktera uz nikdo nehlidal.A tak se mohlo stat ze nejvetsimi vlastniky ropy nebyly ropne spolecnosti ale banky, ktere si ji prodavaly navzajem a pri kazde transakci prirazili na cene az ji vysroubovali nesmyslne vysoko ,coz fungovalo jako hozeni drevaku do stroje.Stejne banky pujcovaly miliardy na pujcky na baraky lidem kteri baraky nepotrebovali a ani na ne objektivne receno nemeli nebo je kupovali zase jen na spekulaci.Bankeri si mnuli ruce davali si milionove bonusy a vse skvele fungovalo.Az...A Evropske banky podvadely a misto financnich rezerv v hotovosti si cpaly sejfy pojistovacimi derivaty americkych hypotek, vzdyt ceny preci muzou jit jen nahoru a nikdo to nebude muset zaplatit.A najednou po nich nekdo chtel to vyplatit a mile banky jsou najednou nesolventni.Problem je v tom ze za to neni nikdo pohnan k zodpovednosti takze az se hladina uklidni budou se opakovat stejne chyby...
15. 03. 2009 | 09:59

Pepi napsal(a):

Hlavní problém současné krize je nadvýroba, která už nejde prodat ani na dluh.
Prodej na dluh musí být také proto, že spotřebitel(výrobce) nedostal dostatečně zaplaceno za svoji práci (viz.Marx) proto mu už kupuje, musí zaplatit jen to nezbytné: drahé energie, nájemné a jídlo a už mu zbývá málo (nebo nic) na koupí věcí, výrobků zbytných: auta, byty, domy, TV, LCD...atd..atd.. Prodej na dluh také částečně „dlouhodobě“ odložil problém nadvýroby a kapitalistické honby za stále větším ziskem, za každou cenu.
Současné finanční dotace všech vlád bankám a výrobcům, to je další odklad problému nadvýroby dalším zadlužováním z budoucnosti...
A kdy skončí skutečně tato krize? Až se začne postupně zkracovat pracovní doba a omezí se tím neprodejná nadvýroba. A nebo až bude celý svět zadlužen u Číny... a pak nastoupí nový ekonomický systém...??
Když se dva perou (Rusko - USA), třetí (Čína)se směje, že?
Rusko se ekonomicky "uzbrojilo" první. Ale ani USA to moc déle nevydržely a prodejem na lichvářské dluhy, těm co to nemohli nikdy splatit doplatily na vlastní hamižnost, tím, že ještě prodávaly tyto trochu nadhodnocené nevratné dluhy do světa. A tak se USA dostaly sami do dluhové pasti u Číny.
A naivní Obamovo dotace na záchranu USA ekonomiky jsou zase na příští, budoucí dluh. A kdo jej zase skoupí..Čína...??...!!
15. 03. 2009 | 10:33

Pepi napsal(a):

úvaha:
Dluh USA u komunistické Číny stále narůstá a je nyní v hodnotě cca 2-3biliony USd a možná že už i 11bil.USd což je až 80%HDP-USA...
USA (židovští) lichváři tak sami chytily (USA) do vlastních sítí lichvy. Čína skoupila jejich zlodějské zisky z lichvy ze „hry Letadlo“:
http://www.denik.cz/ze_svet...
Říkal jsem si co s těmito „slabými USD“ „komunistická“ Čína podnikne: nechá zbankrotovat USA dolar... to by jí dost stálo a nestojí jí to za to, že.:??
ALE komunistická Čína využila akumulovanou (nevyplacenou) nadhodnotu lidské práce svým “skromným“ pracovníkům (viz. Marx) na skupováni USA dluhu, za podpory prodeje svých výrobků na USA trhu.
A ona nyní komunistická Čína docela levně skoupí v době „splasklé bubliny“, krize, padající firmy v Evropě (Španělské, Německé, Švýcarské, VB a možná i další) a ovládne Evropskou ekonomiku a možná i světovou. Jakýsi ekonomický „ CHINA drag na Europe“, že...?
A „nejmocnější zemi světa“ USA dále naivně zadlužované Obamou (12%HDP za r 2009, což je 80% odhadovaných příjmů) dožene k ekonomickému a následně i sociálnímu kolapsu, který potom vyvolá občanskou válku v USA černí/bílý. Takže pak se stane Čína nejmocnější zemí světa.....
A v budoucnosti se do Evropy nebude dovážet levná pracovní síla z východu, Mongolska a Vietnamu, ale v Evropě budou vládnout ekonomice „komunistické“ čínské firmy:
http://aktualne.centrum.cz/...
a budou si samy určovat koho zaměstnají...??
15. 03. 2009 | 10:33

jared napsal(a):

Mno teoretik je fakt Pírko dobrej, ale když mi v Colosseu prosrali prachy zase bych ho tak neopěvoval!!!o slavné šíře anhalt bych raději pomlčel
15. 03. 2009 | 14:25

martin napsal(a):

Ze životopisu pan Pírka vyplývá že je
poněkud spekulant.. I tento jeho
článek má spekulativní povahu ..
15. 03. 2009 | 16:52

Důchodce68r napsal(a):

Pane Pírko
výborný článek, takových tu v Česku ještě moc nevzniklo.(Ale co je to za pochvalu od laika. Snad nepohrdnete.)
A co asi bude dál?
Neskončí ta cykličnost nějakou kvalitativní změnou?
Libra neexistuje, dolar existuje už jen "jako", protože není náhrada, a svět mu nevěří. Takové finančnické zahaprování už světová ekonomika jen tak za 2-3 roky nepřejede. Amerika a investoři okradli svět, lidé se vzdělají v peněžnictví, a bude zle.
Prý se už objevil jakýsi Karel Narx, který napsal jakési veledílo Záchranný balíček. Prý je v něm heslo Poctivě a užitečně pracující všech zemí spojte se, finančníky a jimi zkorumpované politiky vyžeňte.
No, nevím nevím, bude-li hodně zle, mohla už by ta nejhrubší cykličnost skončit. Co myslíte?
15. 03. 2009 | 18:53

Důchodce68r napsal(a):

Možná mám zbytečné obavy.
Od toho tu bývá ta válka.
Radost z takovýc vyhlídek moc nemám.
Zdravím vespolek.
15. 03. 2009 | 18:59

Frantisek Vrata napsal(a):

Pro Pepiho
Ne ze bych byl nejak nadsen ze zadluzenosti USA a ziti na dluh,coz akcelerovalo od osmdesatych let kdy Regan z duvodu uzbrojeni SSSR a udrzeni nizkych dani vyhlasil ze deficitni hospodareni se muze udrzovat i v dobe hospodarske konjuktury ne jen v dobe nouze.Za Clintona se mirne zvysily dane a rozpocet se privedl do rovnovahy take diky obrovskemu prehrati ekonomiky a tim zvyseneho prijmu z dani.No a prisel Bush, zavedl zpet Reganomiks a takhle to dopadlo.Ale neodepisoval bych jeste USA jiz to tak jednou vypadalo i za meho zivota.Na konci osmdesatych let vlastnili obrovske mnozstvi realit hlavne v Californii a byly obavy ze skoupi celou zemi.Potom prislo ochlazeni realitniho trhu,japonci prodali sve drzavy s velkou ztratou a stahli se z trhu.Od te doby se z toho jeste nevzpamatovali.Daimler Benz koupil v minule dekade Chrysler a za par let ho prodaval za desetinu ceny a s hodnotou zavazku ktere mu zustali na socialnim zabezpecenim zamestnancu v podstate zadarmo.Citibank nebyla uz dlouho vlastnena americany ale saudskoarabskymi sejky a jejich petrodolary a jakpak dopadli...Americane jsou v tomhle neuveritelne vynalezavi a bez jakychkoliv skrupuli.Takze at si klidne Cina nakoupi co chce, pravdepodobne se v tom utopi, jejich baliky $ serozpusti a vse bude zase v rovnovaze.Ne ze by kratkodobe nehrozily boure a nepokoje, v USA se uz toho moc neprodukuje a prelevani penez z leve kapsy do prave nemuze fungovat naveky...
15. 03. 2009 | 19:22

Frantisek Vrata napsal(a):

Ted bych jeste doporucil aby Cesi kupovali reality naa Floride,jsou neuveritelne levne za cenu jednoho domu v Cechach tam koupite dva a pokud tam nebudete chtit dlouhodobe bydlet dai se celkem rozumne pronajmout.I kdyz kvuli nadbytku je jiz nepronajmete za 1500 /mesic urcite je pronajmete za 8-900 /mes a v lete si tam muzete zajet na dva mesice na dovcu.Nejmenovany byvaly cesky masinfira a premier uz to tak udelal, pouze velice nesikovne, kupoval na vrcholu vlny.Mozna muzete koupit i jeho byt za polovicni cenu...Ted jsme na dne vlny ale vsichni se boji, coz je nejlepsi cas pro srdnate jit do boje!
15. 03. 2009 | 19:45

max napsal(a):

to Frantisek Vrata a Pepi
pánové, mám pocit, že se vše redukuje na ekonomicko matematické chytračení a další spekulace, východisko přece není v tom, kdo koho přechytračí nebo výhodně nakoupí.Je to jen pokračování uvažování, které nás dovedlo tam, kde se dnes potácíme.
16. 03. 2009 | 12:19

gentlemoun napsal(a):

Vážený autore, naznačíte svým čtenářům a z ohlasu k Vašemu fundovanému blogu vidím, že i vlastně fandům, cestu ven, z toho, co jste popsal? Mohlo by to být nějaké vhodně řízené kapitalistické hospodaření se zásahy státu nebo např. "třetí cesta"? Ta ale dle V.K. neexistuje!!!!!
16. 03. 2009 | 14:29

Důchodce68r napsal(a):

CESTA Z KRIZE
1) Prezident má pravdu: Třetí cesta neexistuje.
2) Já mám taky pravdu: Třetí ceta je nutná, musí se hledat a najít.
3) Zdůvodnění: viz odkazy a mnoho dalších na internetu.

http://www.outsidermedia.cz...
http://Http://www.outsiderm...ět stupňů kolapsu
http://www.czechfp.cz/site/...
http://www.outsidermedia.cz...
http://project-respublica.b...
16. 03. 2009 | 15:50

Důchodce68r napsal(a):

... opravuji druhý odkaz:
http://www.outsidermedia.cz...
16. 03. 2009 | 16:04

Frantisek Vrata napsal(a):

Max
A o cem myslite ze dnesni ekonomisky system je?Jak uz nekdo vyse poznamenal akciove trhy uz dlouho nefunguji jako zdroj penez pro firmy,tak funguje jen IPO potom je to jen prelevani penez s lidmi kteri koupi levne a prodaji draze jako vitezi temi druhymi jako porazenymi.V USA dve tretiny GDP je spotreba a sluzby, kolik se toho teda vyrobi?Spis se jen preleva,cehoz je pan autor Pirko clenem a i pres tento clanek jednim ze strujcu tohoto debaklu jako obchodnik s derivaty,ktere jsou tak neuveritelne leveregovane ze mala chybycka ci skytnuti na trzich dokaze zrujnovat stolete firmy operujici s biliony dolaru.
Ale jak z toho?Doufam ze po komunismu nikdo nevola, na to neni lidstvo vubec pripraveno.Takze nam zbyva jen vetsi regulace trhu a doufat ze to s tou regulaci neprezeneme jelikoz lide si proste pod pojmem volny trh predstavuji anarchii bez jakychkoliv mantinelu a licenci nakrast si ne jako vozidlo k udrzitelnemu rozvoji a prosperite.Nemuzeme ale nastavit omezeni moc vysoko jelikoz by jsme mohli dopadnout jako Japonsko po osmdesatych letech,kde je sice inflace nizka,az do ted byla zamestnanost a socialni zabezpeceni vysoke ale rust temer zadny,akciove trhy v neutralu uz dvacet let...Kdo toto konundrum vyresi?To opravdu nevim....
16. 03. 2009 | 19:18

Vasek v Seattle napsal(a):

Snad jediny clanek,co jsem od Cecha cetl,ktery o tom neco vi.Jinak je to tam jen banda namyslenych pitomcu,hlavne ve vlade...
Dve poznamky...krize hypotek v USA je jen spickou ledovce,hlavni problem jsou derivaty za asi 700 bilionu dolaru,tato krize je rizeny kolaps dolaru a nasledne USA a prerozdeleni bohatstvi a sily ve svete.
A dale...valka bude,ale proto,ze ji chteji,pravdepodobne nejaka atomovka na USA,vina se hodi na Pakistan nebo teroristy,dolar zkolabuje,zbavi se nejake populace,zabiji nekolik much jednou ranou....Podle me uz zbyva jen par mesicu
16. 03. 2009 | 19:21

Frantisek Vrata napsal(a):

A dnes jsme se dozvedeli ze president Obama se bude zastavit odmeny ktere si rozdali spicky AIG.Vlada jim musi dat 160 miliard dolaru aby nezkrachovali a nestahli s sebou polovicku bank sveta kvuli jejich neregulovanemu obchodovani s CDS a oni si daji 160 milionu v odmenach.No neni to krasne?Co by jste rekli tomu ze byste vyrabeli jen zmetky a dostali firmu na kolena a mohli si sami dat tucny bonus?Jejich operacni slovo je ze musi udrzet nejlepsi lidi aby firma nezkrachovala.Moje odpoved je ze kdyz oni jsou nejlepsi tak bych radsi mel lidi nejhorsi snad by udelali mene nez 50 % zmetku a firma by nesla do kopru...Ti lide proste neznaji studu, s temi u kormidla se z toho nevyhrabem...
16. 03. 2009 | 19:31

Barbora napsal(a):

Jde mi z toho mráz po zádech. Ale děkuji, je to jediný ekonomický rozbor, kterému se dá věřit. Žádná ideologie, chlácholení nebo vedlejší úmysly.
17. 03. 2009 | 08:38

max napsal(a):

to all
Jak můžete chtít řešení po ekonomech, kteří to nechali dojít tak daleko, jak můžete chtít řešení po vládách, kterým nevěříte ani slovo. To je taková přdstava že ti oni tam někde najednou najdou to zázračné řešení, které nás dostane zpět do bezstarostné pohody. Zaponěnte na to! Přestaňte spolehat na léčitele ekonomiky , kteří sami improvizují a vlastně neví jak z toho průšvihu ven. Systém je příliš komplikovaný, produkující menšinu společnosti ovládá řídící, kontrolující a servisní většina , kterou produkující menšina udržuje při životě a dopřává ji nekontrolované bujení. Začněte se ptát sami sebe po změně vzorce vlastního chování, kolik času během dne dělám nesmysly, a kolik času dělám smysluplnou práci,jestli musím mobilovat tak moc,cestovat tak moc, kupovat jahody v zimě a podobné nesmysly a jesli není lepší přibrzdit a dovolit si ten luxus prostě nekteré věci nemít, možná budete svobodnější.
18. 03. 2009 | 08:22

Frantisek Vrata napsal(a):

Max
Navstivte Amish nebo Kibbutz tam Vam bude dobre!
18. 03. 2009 | 08:51

max napsal(a):

Frantisek Vrata
děkuji , třeba se tam potkáme
18. 03. 2009 | 08:54

Frantisek Vrata napsal(a):

Max
Vsechno je mozne...
18. 03. 2009 | 09:12

Lord Helma napsal(a):

Klobouk dolů, dobrý článek. I když namísto Friedmana a Keynese tu máme Kondratěva:)). Ještě tu v krizi atlantického muže pro mě zůstavá opomenuta další z hlediska prostého člověka důležitá věc. Úpadek kapitalistů. Dřív tento stav zosobňoval živelnost, nespoutanou podnikavost v touze za ziskem. Státní zásahy, které původně možná měli uchraňovat muže z lidu před ekonomickými cykly, se nakonec ukázaly být ideálním nástrojem pro kapitalisty. Trocha peněz, získat vliv na politiku a máme stát v rukách, čili stát nám půjde na ruku. Schumpeter měl pravdu, enterpreneuři vymřeli, z kapitalismu se stal socialismus. Bohužel o socialismus se nezasloužili "zneuznaní" intelektuáli, nýbrž sami enterpreneuři, kteří zjistili, že mnohem jednodušší bude přimět stát, aby ovlivňoval ekonomiku seshora a bránil stávající stav, než se denně snažit v potu tváře urvat si své místo na slunci. Socialismus (rozuměj současný kapitalismus) tak nesloužil intelektuálským outsiderům, nýbrž kapitálu. A doposud se tak děje, za pomocí bankám a velkým podnikům bych nehledal nic jiného. I když z perspektivy pravičáka to vypadá asi jinak
18. 03. 2009 | 22:40

G_G napsal(a):

Lincoln řekl: "Privilegium vytvářet a vydávat peníze je nejen svrchované a neodvolatelné právo, ale je také největší tvořivou příležitostí vlády. Přijetím těchto principů ušetří daňoví poplatníci nesmírné sumy peněz, které by jinak zaplatili na úrocích." V únoru a březnu 1862 a v březnu 1863 získal Lincoln schválení Kongresu, které umožnilo státu vypůjčit si od lidu 450 milionů dolarů prodejem obligací, neboli "zelených bankovek", aby mohl zaplatit Občanskou válku. Ty nebyly splatné až do roku 1865, kdy mohly být tři papírové dolary směněny za jeden stříbrný. Lincoln tak vyřešil americkou finanční krizi bez pomoci mezinárodních bankéřů.
19. 03. 2009 | 08:43

Ruda napsal(a):

Po přečtení diskuzních příspěvků jsem byl trochu překvapen veskrze kladnou až nadšenou odezvou (až na jednoho přispěvatele, kterému asi Colosseum trochu pomohlo od peněz - ale to je jeho problém, neb musel vědět,že jde do rizika). Nabízí se otázka : jde o tak skvělý příspěvek, nebo spíše vyniká proto, že ostatní ekonomičtí komentátoři jsou tak průměrní ? Domnívám se, že za b) je správně. Bezesporu je článek velmi hutný a věcný, strukturovaný, srozumitelný. Nicméně - přece jen jde o umnou recyklaci již známých fakt a teorií. Východiska, či jejich náznak chybí. To ostatně nelze očekávat od ekonomů a od politiků už vůbec ne. Ti totiž velmi dobře vědí (alespoň ti fundovanější), že je zle (otázka jak moc) a hrají o čas. To, co platí v managementu, platí i zde : problém nelze úspěšně řešit na úrovni, ve které se jeví. Má hlubší příčiny a je jich více. Tohle je úkol pro nějaké gremium nejskvělejších mozků světa, v zásadě bez ekonomů, to raději nějakého entymologa. Otázkou je, jak by s jejich závěry a doporučeními naložili politici ...
Na závěr : domnívám se, že určitá východiska lze hledat u Ilyi Prigogina (komu něco říká termín bifurkační bod, ví, kam mířím...). V tomto duchu by se dal očekávat velmi originální příspěvek od Ing. Kopčaje (firma SILMA, Rychvald). K administrátorovi : pokuste se jej oslovit.
19. 03. 2009 | 10:51

Toilet Banking napsal(a):

G_G, to jistě, ale tenkrát byly takové peníze KRYTÉ ZLATEM a ne jako dnes, kdy to jsou jen "papírky", které jsou kryté jen očekáváním, že někdo (třeba cizí stát) bude splácet své dluhy...

Takže první, revoluční krok k nápravě je tento:

zrušení státního monopolu na tisk papírových, ničím nekrytých pěnez
19. 03. 2009 | 10:52

Toilet Banking napsal(a):

Ruda, východiska tu samozřejmě jsou, ale platit za návštěvu nikoliv 30,- Kč, ale třeba 300,-Kč budete? A co zbytek? Všichni ti socialisti, odboráři, chudí dělníci, vykořisťovaní zlými a bohatými kapitalisty (a Židy)?
19. 03. 2009 | 10:54

Ruda napsal(a):

T.B. :
Nemyslím, že vyšší sazba za návštěvu u lékaře by něco vyřešila. Poněkud nevhodný příklad. Spíše silně omezit vyplácení "sociálních" peněz - pokud se pohybujeme v této oblasti.
19. 03. 2009 | 11:41

jogín napsal(a):

Milan V: Obnovitelné zdroje energie nestačí, veškerá půda v ČR nedokáže pokrýt současnou spotřebu benzinu a nafty. Důvodem je jen 5% účinnost fotosyntézy. Vodíkové hospodářství je utopie, výroba vodíku má obrovské ztráty energie- a nejdou odstranit. Zatím je reálné jen jádro, v budoucnu možná fotovoltaika a thermonukleární reakce. Dočasně jde benzin produkovat z uhlí. V každém případě jsou investice do základního výzkumu nedostatečné, investuje se hlavně do krátkodobě výnosných aplikací.
19. 03. 2009 | 12:01

Toilet Banking napsal(a):

Rudo, já to myslel spíše obrazně. Ten problém totiž není v tom, že by na to nebyl ekonomický lék, ale v tom, že aplikaci tohoto léků brání politické zájmy buď té, nebo oné skupiny.
Tady musí prostě vzniknout nový myšlenkový proud, nové hnutí, které bude žádat malý stát, málo byrokracie, nízké přerozdělování, nízké zdanění, absolutně žádné zasahování státu do ekonomiky atd. Musí tu vzniknout vůle, že stát může poskytovat jen to, na co má peníze. Že nemůže poskytovat něco, na co nemá. Že na solidaritu se musí nejprve vydělat a ne si na neustále (už 14 let btw.) půjčovat od jiných nebo od příštích generací.
Je to o myšlení, o postoji k životu, k nám samotným, k naší zemi, k našim dětem a co jim dáme do vínku. Zda jim vytvoříme prostředí, ve kterém bude více svobod a příležitostí než dnes, anebo na ně nahrneme problémy, za které oni vůbec nemůžou a ani to nemohli ovlivnit.
Já chci svému synovi dát prosperující zem, svobodu, nezávislost, možnosti uplantnění a splnění si svých snů, ale s tím, že ho také učím tvrdě a poctivě dělat to, co se po něm žádá. To musí dělat většina. Musí se přiznat pravda, že bez tvrdé práce to nejde. Že solidarita s blízkým je možná pouze tehdy, pokud mám něco vyděláno a ne pokud jsem zadlužený až po uši. Kdo pak bude solidární se mnou?

Je to o etice, filozofii, vizi naši společnosti a její budoucnosti. Je to o tom, co nám politikové programově NIKDY nenabízí, protože žádnou vizi nemají, případně jim vyhovuje systém, tak jak je dnes. Přitom my na tom nejsme tak špatně jako naši sousedé a můžeme si vyskakovat, tak jako jsme si vyskakovali celá dlouhá staletí. Nejsme žádní blbečkové, my jsme spoluutvářeli evropskou civilizaci a máme na co navazovat a nejsme jenom špatní a blbí. Mnoho věcí umíme udělat líp a rychleji než Němec, Angličan nebo Francouz či Ital... Nejsme o nic horší. A proto nepotřebujeme takové "sociální jistoty" jako pro dementy neschopné vlastního rozhodování a řízení vlastních životů...
19. 03. 2009 | 13:28

Toilet Banking napsal(a):

Ale možná někomu vyhovuje mít nás pořád pod kontrolou jako ovce. Pořád nás regulovat, manipulovat. Každou naši ekonomickou aktivitu zdanit. Všechno pokrýt zákony, příkazy, regulacemi, směrnicemi. Pořád nám nutit to, co nechceme, co nepotřebujeme, protože to někdo nahoře vidí jako náš zájem. Možná někomu vyhovuje, že jsme tak hluboko držkou v zemi... ale držkou v zemi nelze rýt dlouho... člověka to jednou přestane bavit... nedej bože, když přijde nějaká krize a von ten sociální experiment začne drhnout...
19. 03. 2009 | 13:35

Ruda napsal(a):

T.B. : K tomu nelze mít výhrady. Snad jen malý dodatek :
Ukazuje se, že mezi světovými vůdci asi není žádná silná osobnost s jasnou vizí a netradičními recepty na řešení stávajících globálních problémů.
Velmi vzdělaných a moudrých, obklopených houfem relevantních poradců ze všech oborů lidské činnosti (dnes mezi nimi převažují ekonomové aj. verbež
např. z bankovní sféry).
Přibližuje se snad této představě nějaký politik u nás ?
Ne, bída, kam se podíváš.
19. 03. 2009 | 13:41

OSVÍCENÝ napsal(a):

Okomentuji!
19. 03. 2009 | 14:39

Konavi napsal(a):

Jistě, takže ti, kteří to všechno zavinili nakonec budou spravovat zimu, maj být těmi jedninci, kteří v údajné napr. přirozené evoluční mezní křivce budou mít navrch - chtěl bych jenom autorovi připomenout, že ve válečných dobách platí trochu jiná logika než v dobách strojeného ekonomického míru - válka má nejraději štěstí, samozřejmě připraveni jsou ve výhodě, ale nikdy nemohou eliminovat riziko na nulu, takže s těchto období vycházejí většinou vítězně subjekty, které by v dobách klidu tř. seděly v base nebo v hospodě a propíjeli svou pravidelnou inflační dávku.... ale válka má něco do sebe, že, umožňuje se dostat na místa a posty které jsou pevně obsazené.... zatím..)
20. 03. 2009 | 08:30

G_G napsal(a):

T.B.:
No máte pravdu. Jen bych to doplnil, že politici delají to co musí aby byli zvoleni. Lidi si musí uvědomit co chtějí a jaká je situace at už s finačním systémem nebo energetiokou, ropou,uhlím,plynem či životním prostředím. A to myslím je hlavně o tom mít dobré školství které s danými problemy dostatčne každého seznámí ještě před specializcí do jednotlivých oborů. To je dle mě to první co by se mělo udělat. Jenže hloupí volič = ideální ovečka.
20. 03. 2009 | 13:49

galopino napsal(a):

Sem to přelouskal až po diskusi. A nějak nechápu, co na tom článku vidíte. Pěkný kompilát běžných plků, ale objevná myšlenka v tom fakt žádná. Těch 15 bodů mě fakt dojalo.

1. Všeobecná ekonomická prosperita
- to jsme tady měli tuším loni zjara ;)

2. Růst porodnosti, zvyšování počtu obyvatel
- prej v posledních letech, mírně...

3. Roste poptávka po životních potřebách
- to slyšim prvně, ještě nedávno to byl "konzum", teď se tomu říká životní potřeby?

4. Poptávka převýší nabídku
- tak to prej teď určitě nehrozí, prej je problém s odbytem (auta, skláři ...)

5. Ceny rostou
- ??? Dyk minulej týden psali, že i ty baráky v Praze jdou s cenou dolů

6. Ne všechny ceny rostou současně
- zdražení toaletního papíru se obvykle kompenzuje slevou lokomotiv, to už tu taky bylo

7. Ceny energií, potravin, bydlení a surovin rostou
- to už několik desetiletí, taky pamatuju dvoukilovej chleba za 5,60, rohlík za třiceťák, benzín za dvě pade.

8. Ceny energií rostou mnohem rychleji než ostatní komodity
- viz. 6

9. Ceny zboží rostou pomaleji a ceny komodit zrychlují růst
- viz. 6

10. Peněžní inflace začíná
- ta je tu furt. Proč se asi přepočítávaj koeficientem výdělky z minulých let pro potřebu výpočtu důchodu?

11. Devalvace měn ve velkém rozsahu
- v třiadevadesátém jsme ji taky měli

12. Masivní deficity vládních rozpočtů
- masívní, masívní... to je kolik procent HDP?
- deficit rozpočtu máme skoro furt. Esi ono to taky nesouvisí s tou inflací...

13. Rostoucí rozdíl mezi výnosem z kapitálu a z práce
- no to sme si přece vycinkali před dvaceti lety. Ono to bylo špatně?

14. Rostoucí nerovnoměrnost bohatství a sociální nepokoje
- tak to tu máme, to je fakt, ale ještě loni tvrdili, že je to tak potřeba. Žádné rovnostářství přece!

15. Válka
- není to žalovatelné? Něco jako šíření poplašné zprávy?

Stane, zdravim ;)
20. 03. 2009 | 17:53

Ruda napsal(a):

Galopino :
Tak to jsme snad jediní dva diskutující, kteří nehýkají z tohoto blogu nadšením.
20. 03. 2009 | 19:51

JPP napsal(a):

V podstatě je to komentování staré známé pravdy.Světlo na konci tunelu nebylo objeveno.Ale několik věcných poznámek, tedy spíše dotazů.
a)Není snad úloha státu celkovou globalizací potlačena?
b)Klesla světová ekonomika (protože o národních v době globalizace nelze mluvit) tak hluboko, že "mocní tohoto světa" začnou něco dělat, kromě rozkrádání zbytečných finančních transfuzí do ekonomickou rakovinou prolezlých bank a monopolů?
c)Lze nastartovat ekonomiku s lidmi, kteří ji dovedli tam kde dnes je?
d)Válka je možná, ale není řešením. USA, ale i Evropa se skřípěním zubů zjišťují, že jsou i jiné velmoci.Co kdyby zase "rusáci šlápli na hadici,nebo zavřeli jiný strategický kohout"?
21. 03. 2009 | 21:46

antiekonom napsal(a):

Jako neexistují věštecké zákony, neexistují ekonomické zákony. To je proto, že není nic tak pomíjivého jako ekonomické teorie. Já tvrdím, ekonomické zákony nemohou existovat, ale pouze existují zodpovědní a nebo nezodpovědní hospodáři. Neplést si hospodář=ekonom.
22. 03. 2009 | 19:53

realysta napsal(a):

Vážím si vážného, leč pravdivého názoru. Ve vlně článků rádoby ekonomických analytiků a poradců vlád vytvářejících poslední dobou spíše falešné pozitivní nálady, jste trefil hřebíček na hlavičku.

Sám jsem tento vývoj předvídal od roku 1991 a je děsivé, jak se scénář naplňuje.
30. 03. 2009 | 11:49

realysta napsal(a):

Ještě pár postřehů:
Pane Pírko, napsla jste: "Ceny komodit do roku 1999 klesly na nejnižší úrovně za mnoho desetiletí." Určitě jste si všiml, že v letech 1993-1998 odprodala většina centrálních bank své zlaté rezervy. Zkuste mi odpovědět, zda pokles komidity-zlato byl způsoben tímto přílivem prodávaného zlata na trh, anebo tento prodej vyvolalo vlivné (skryté) lobby, které předvídalo vývoj a zlato následně zkoupilo pro své budoucí zajištění, resp. pro emisi nové měny zajištěné zlatem?

Znáte, kdo by mohl být tímto "nákupčím" zlata?

Bod 15. očekávám během 12-18 měsíců. Ne později! Víte, že teorie Malthusyho již před zhruba 160lety predikovala start redukce druhu homosapiens mezi roky 2006-2010?
30. 03. 2009 | 23:32

Kateřina Amiourová napsal(a):

Beru zpět návrh, že bych použila něco z Vašich textů v připravované knize. Domníváte-li se, že pád cen domů způsobila přemíra peněz v oběhu, nejste v obraze, jen škodíte. a) ceny padly až když zůstaly nesplácené bankám za drápy. b) zůstaly bankám nepslácené, protože v ekonomice US toho nefunguje více a ceny byly vyšší, než čemu odpovídal demografický vývoj. c) a nyní se proti nízkým cenám bojuje jejich bouráním. Jak se Vám líbí?
18. 05. 2009 | 19:46

petr napsal(a):

Zajímavé postřehy pana Pírka, zvláště, pokud si uvědomíme, že je ekonomem firmy Colosseum, která využívá peníze důvěřivců v obchodech s komoditami. Zajímalo by mě, jak se jeho poznání slučuje s nabízením jejich produktů. Zvláště po roce 2000. Na jedné straně volá po odpovědnosti, ale to, že patří k těm, kteří pumpovali do celého systému další a další peníze se ho asi netýká
01. 06. 2009 | 13:38

ako1 napsal(a):

podle mého laického rozumu jde především o oslabení ekonomik Evropy.Celá krize je naprosto přesně řízena dlouho před jejím začátkem. V době, kdy Amerika začne zvedat hlavu, začnou pro Evropu a ostatní ekonomik ty nejhorší časy. Pak Amerika s Čínou ovládnou další velkou část tété planety.
02. 09. 2009 | 14:06

Harry napsal(a):

Tak co Pírko, co zase něco pěkného napsat? Bloggeři Vás na jiných stránkách vychvalují, shodou okolností jste to psal, když byly hlavní indexy na dně ... jak to vidíte teď? lokální trhy až o 100% up ...
13. 09. 2009 | 23:53

sleva 20% napsal(a):

Jde mi z toho mráz po zádech
23. 09. 2009 | 23:09

hakim napsal(a):

Soudruhu Glosattore,
i ja jsem VELMI rad, ze mimo vas tu jsou rozumni lide. Snad by pomohlo, kdybyste svym klientum a podobnym lidem, kteri placaji energii protoze to za ne zaplati nekdo jiny, zalozil u Putina ucet. Ja sam si vystacim se sluncem, vodou a vzduchem. Ale bud se nam podar, ze komousi zustanou okrajovou zalezitosti nebot vic nam daji zabrat mohamedani - a my sami.
07. 10. 2009 | 21:36

hakim napsal(a):

PS Soudruhu galopino, muj prispevek je taky pro vas, prominte, pred 5ti minutami jsem o vasi existenci (zaplatbuh) jeste nevedel.
07. 10. 2009 | 21:42

cheap mbt shoes napsal(a):

We should so live and labor in our cheap mbt shoes time that mbt shoes on sale what came to us as seed may go to the next mbt walking shoes generation as blossom,and what reviews mbt shoe came to us as blossom may go to them as fruit. This is what mbt shoes clearance we mean by progress. It is better to die on your feet than to live on your knees. http://www.mbttoday.com/
24. 11. 2009 | 07:51

Luis napsal(a):

Dobrý den , jste první ekonomický komentátor za poslední roky,co mě přiměl, abych si jeho článek vytiskl a pozorně prostudoval. Děkuji.
12. 12. 2009 | 03:18

evening dresses napsal(a):

poslední roky,co mě přiměl, abych
10. 01. 2010 | 18:24

淘宝皇冠店铺 napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
26. 01. 2010 | 16:24

BEMA napsal(a):

Pane Pirko, smekám klobouk, Vy by jste se měl zabývat ekonomickými prognózami, častěji je uveřejňovat, aby i tzv. obyčejní lidi pochopili o co tady jde.Dle vašeho scénáře se blížime bodu 14. Souhlasím.
Dle nejnovějších ekonomickopolitických informací je zadlužení států EU Řecko,Španělsko,Portugalsko,Irsko,slengově PIGS na neúnosné míře a míří ke státnímu krachu. Těmto zemím teď Brusel ústy Angely Mercklové deklaruje,zatím politicky, ekonomickou pomoc. Je zaujímvé si povšimnout jak se zdůrazňuje, že Řecko nežádá o pomoc. Je to hrdost řeků, který radši zkrachují než by požádali o pomoc. Němci jako nejsilnější ekonomika v EU pomůže, ovšem neví jak. A teď se dostanu k bodu 15. Jak dlouho vydří němci a ostatní větší-silnější národní státy podporovat státy, které se zadluží až po uši a mají to tzv. na salámu. A teď jsem u merita věci.Tady vznikne ta 3.světová válka. Jako vždy v Evropě. Německý poplatníci nebudou snášet to, že oni se snáží být disciplinovaní a řeci na to kašlou. To bude ten impuls k nesváření národů v Evropě.Zatím, jsou to jenom zapálené auta, demonstrace ap. To přeroste až se vytratí trpělivost s utahbováním opasků kvůli nezodpovědným hospodářům.Tak to bylo v minulosti a bude to i v budoucnosti.
13. 02. 2010 | 23:02

tiffany napsal(a):

sungguh informasi yang menarik
19. 02. 2010 | 10:20

lemon napsal(a):

čtení článku se mi připomněl jeden starý socialistický vtip. Nyní tento starý vtip opráším a budu se ptát, jací jsou čtyři největší nepřátelé volného trhu. Odpověď bude stejná.
25. 02. 2010 | 08:25

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
04. 03. 2010 | 02:46

montblanc watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 08:50

montblanc watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 08:51

omega watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 08:53

omega watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 08:54

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 04:35

breitling mont brillant napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 04:37

armani classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
13. 03. 2010 | 04:05

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 04:06

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 03:42

pariuri sportive napsal(a):

Good post and a fantastic read. You have raised some valid points. Great work, keep it up. I love returning back to this site and reading the quality content you always have on offer.
21. 03. 2010 | 22:11

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 03:03

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:48

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 04:16

air jordan 7 napsal(a):

thank you very much !!
02. 04. 2010 | 08:14

dfgfdg napsal(a):

<a href="http://www.3721.com/">aaaaaaa</a>
06. 04. 2010 | 05:39

dfdfg napsal(a):

[url=http://www.3721.com/]uuuuuuuu[/url]
06. 04. 2010 | 05:39

werty napsal(a):

<a href="http://www.hztqjd.cn/hy9.htm">椒江婚姻调查</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/huny...">温州婚姻调查</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/huny...">衢州婚姻调查</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/hzsw.htm">杭州商务调查</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/tzsw.htm">台州商务调查</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/huny...">浙江婚姻调查</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/">杭州私人侦探公司</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/hy15.htm">浙江婚姻调查</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/hy18.htm">东阳婚姻调查</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/zt6.htm">企业债务追讨</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/zt13.htm">手机定位</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/fuwu...">杭州打假维权</a>
<a href="http://www.kingzo.com/">钻戒</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/zt1.htm">调查公司</a>
<a href="http://www.hztcdl.cn/">杭州搬家公司</a>
<a href="http://www.kingzo.com/">钻石</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/huny...">台州婚姻调查</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/flzd...">慈溪私家侦探</a>
<a href="http://www.hzdgyy.com.cn/">google排名</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/zt8.htm">商务调查</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/hy19.htm">龙游婚姻调查</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/hy16.htm">新昌婚姻调查</a>
<a href="http://www.hzyfzscl.cn/">粉刷石膏</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/huny...">绍兴婚姻调查</a>
<a href="http://www.51ggs.com/zhizuo...">T恤衫</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/flzd/2...">宁波私家侦探</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/hy10.htm">海宁婚姻调查</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/huny...">丽水婚姻调查</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/ding...">舟山手机定位</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/hy7.htm">苍南婚姻调查</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/ding...">温州手机定位</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/zt11.htm">打假维权</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/shan...">公司财产调查</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/zt9.htm">知识产权维护</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/huny...">象山婚姻调查</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/huny...">慈溪婚姻调查</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/hy8.htm">平湖婚姻调查</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/jxsw.htm">嘉兴商务调查</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/zt17.htm">婚姻调查</a>
<a href="http://www.hztdjp.cn/">杭州特价机票</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/dw16.htm">天台手机定位</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/">上海私家侦探</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/hy21.htm">临海婚姻调查</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/huny...">宁波婚姻调查</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/nbsw.htm">宁波商务调查</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/flzd...">宁波私家侦探</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/zt10.htm">商业调查</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/shan...">个人财产调查</a>
<a href="http://www.hztqjd.cn/hy6.htm">瑞安婚姻调查</a>
<a href="http://www.hzbaima.com/">杭州网站建设</a>
<a href="http://www.hzgolden.cn/huny...">余姚婚姻调查</a>
15. 04. 2010 | 09:16

werty napsal(a):

<a href="http://www.baiduhz.cn/hangz...">杭州SEO</a><br/>
<a href="http://www.baiduhz.cn/hangz...">杭州Google排名</a><br/>
<a href="http://www.baiduhz.cn/hangz... ">杭州google推广</a><br/>
<a href="http://www.baiduhz.cn/hangz...">杭州Google优化</a><br/>
<a href="http://www.baiduhz.cn/baidu...">百度关键词优化</a><br/>
<a href="http://www.baiduhz.cn/seo.html">Google左侧优化</a><br/>
<a href="http://www.baiduhz.cn/">网站优化</a><br/>
<a href="http://www.baiduhz.cn/hangz...">杭州网站推广</a><br/>
<a href="http://www.hzxhlt.cn/">苗木批发</a><br/>
15. 04. 2010 | 09:16

discount air max shoes napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
16. 04. 2010 | 08:18

http://www.air-nike-max.com napsal(a):

http://www.air-nike-max.com

GOOD NEWS!
THE LOW PRICE!
THE HIGH QUALITY1
28. 04. 2010 | 10:29

good news napsal(a):

<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Futbol Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Ben 10 Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Bakugan Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Spiderman Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Batman Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Transformers Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Yemek Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Peri Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Kız Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Giysi Giydirme Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Makyaj Yapma Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Bebek Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Pasta Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Winx Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Barbie Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Bratz Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Sue Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Powerpuff girls Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Sünger Bob Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Scooby Doo Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Hugo Oyunlar</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Sonic Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Teletabi Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Çizgi Film Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Çocuk Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Yetenek Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">3 Boyutlu Oyunlar</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Macera Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Zeka Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Strateji Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Boyama Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Webcam Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Casino Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Komik Oyunlar</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">İşletme Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Yapboz Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Ameliyat Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Müzik Dans Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">Oda Oyunları</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com/?pa...">2 Oyunculu Oyunlar</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com">kral oyun</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com">kraloyun</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com">oyun</a> -
<a href="http://www.oyunlarz.com">oyunlar</a>
<a href="http://www.haberab.com">haber</a> -
<a href="http://www.haberab.com">haberler</a> -
<a href="http://www.haberab.com">haber oku</a> -
<a href="http://www.haberab.com">haber sitesi</a>
<a href="http://www.minikperi.tv">kral oyun</a> -
<a href="http://www.minikperi.tv">kraloyun</a> -
<a href="http://www.minikperi.tv">oyun</a> -
<a href="http://www.minikperi.tv">oyunlar</a>
<a href="http://www.video75.biz">video 75</a> -
<a href="http://www.video75.biz">video75</a> -
<a href="http://www.video75.biz">video</a> -
<a href="http://www.video75.biz">video 75 ara</a> -
03. 05. 2010 | 11:37

pvp serverlar napsal(a):

The Unreal Engine is a game engine developed by Epic Games . First illustrated in the 1998 first-person shooter game Unreal

<center> <a href="http://metin2pvpserverlar.f...">metin2 pvp serverlar</a> </center>
<center> <a href="http://metin2pvpserverlar.f...">pvp serverlar</a> </center>
<center> <a href="http://metin2pvpserverlar.f...">soacs</a> </center>
<center> <a href="http://metin2pvpserverlar.f...">pw koxp</a> </center>
<center> <a href="http://metin2pvpserverlar.f...">koxp</a> </center>
30. 05. 2010 | 15:15

vibram shoes napsal(a):

25. 06. 2010 | 09:40

p90x Workout DVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 08:39

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 07:32

http://pvpservercilar.blogspot.com/ napsal(a):

29. 11. 2010 | 16:33

cheap jerseys napsal(a):

Really good post. thanks for share.
21. 03. 2011 | 03:42

buy edu backlinks napsal(a):

Wow, awesome weblog layout! How lengthy have you been blogging for? you make blogging glance easy. The entire glance of your website is magnificent, as neatly as the content! <a href=http://edubacklinksstore.com/>edu backlinks</a>
27. 07. 2011 | 23:29

uggs napsal(a):

Upright job! I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business.
21. 11. 2011 | 15:27

Aquanymnanolo napsal(a):

saavxdzn <a href=http://achatlongchamppliageonline.com/#3854>sac longchampy</a> kcyjvtzv <a href="http://achatlongchamppliageonline.com/#1984">longchamp pas cherj</a> hrnrwoos http://achatlongchamppliageonline.com/
06. 09. 2012 | 06:45

broossimb napsal(a):

ffzzh <a href=http://frdesacvuittonnmagasinn.info>sac louis vuitton pas cher</a> kezykt <a href=http://frdeabercromfitchmagasinn.info>abercrombie pas cher</a> yrbcb http://frdeabercromfitchmagasinn.info kn pxl http://christnnloubutinnsdesoldes.com
21. 10. 2012 | 09:54

HovetlyMekket napsal(a):

Štepán Pírko &raquo; Boj ohne a ledu maeeig hvihkwc cliwes <a href="http://frdoudounemonclermagasinn.blogspot.com/">moncler pas cher</a> zherezta <a href="http://frabercromfitchdesoldes.blogspot.com/#9417">http://frabercromfitchdesoldes.blogspot.com/</a> ztehnad hxgrc
29. 10. 2012 | 03:22

Sorscoozy napsal(a):

kcxzf dtaco <a href="http://www.frmloubutinnchaussuresoldes.info/#0303">http://www.frmloubutinnchaussuresoldes.info/</a> wwwon zaymoh Štepán Pírko &raquo; Boj ohne a ledu hcquory <a href="http://www.frmabercromfitchmagasinn.info/">abercrombie</a> wkzahrp uamgp
06. 11. 2012 | 06:55

Hafenenna napsal(a):

Štepán Pírko &raquo; Boj ohne a ledu kovrpj jqwgvqz datsaf <a href="http://frabercromfitchdesoldes.blogspot.com/#4675">abercrombie</a> zqznvys koaedjfj <a href="http://chaussureslouboutinsoldes.blogspot.com/">louboutin</a> ugkcsyo yqoci
07. 11. 2012 | 04:19

Digemoobe napsal(a):

wwvluv cflsgx <a href="http://www.ukimulberriesbagsonline.eu/">mulberry bags sale</a> ztteiyvb <a href="http://http://frcadoudounemonclairpascher.webnode.fr/">doudoune moncler</a> qkatddy omjcavz vvjuy Štepán Pírko &raquo; Boj ohne a ledu vyckswx <a href="http://www.ukipoloshirtsbyralphaluren.eu/">ralph lauren sale</a> pnisqcrc <a href="http://www.jpzsoccershoesonlines.info/#9828">スパイク サッカー</a> tdatjwjs
08. 11. 2012 | 17:09

Glinnadeade napsal(a):

Štepán Pírko &raquo; Boj ohne a ledu pyxzou whihflj jimflu <a href="http://www.jpzmonclairsonlines.com/">モンクレール</a> dzjilfj ydzosljp <a href="http://www.japsmonclairsstores.com/">モンクレール ポロシャツ</a> aolondm mscco <a href="http://frdoudounemonclermagasinn.blogspot.com/">doudoune moncler pas cher</a> ufizzzwr <a href="http://frabercromfitchdesoldes.blogspot.com/#1039">http://frabercromfitchdesoldes.blogspot.com/</a> dqmjwoex <a href="http://chaussureslouboutinsoldes.blogspot.com/">louboutin</a> zdqlcxas
10. 11. 2012 | 04:36

HovetlyMekket napsal(a):

Štepán Pírko &raquo; Boj ohne a ledu fsrcam okymyuz plntjd <a href="http://doudounesmonclairmagasinns.blogspot.com/">doudoune moncler</a> pkhiwtr gacbiagy <a href="http://doudounevmonclairmagasinns.blogspot.com/">doudoune moncler pas cher</a> cjvagjv ktixj <a href="http://doudounesmonclairmagasinns.blogspot.com/">doudoune moncler</a> jqrajcfx <a href="http://abercromfitchupascher.webnode.fr/">abercrombie soldes</a> yumovfar <a href="http://abercromfitchzpascher.webnode.fr/">abercrombie france</a> qgmzhmvm
10. 11. 2012 | 19:14

saloweteslupe napsal(a):

wgrcx dxebu <a href="http://frdoudounemonclermagasinn.blogspot.com/">doudoune moncler</a> xsbyr qjbxao Štepán Pírko &raquo; Boj ohne a ledu kpjkzzb <a href="http://frabercromfitchdesoldes.blogspot.com/#7234">http://frabercromfitchdesoldes.blogspot.com/</a> hlbmqxk nzvvb <a href="http://chaussureslouboutinsoldes.blogspot.com/">louboutin femme</a> siotdbit <a href="http://frairjodannensoldes.blogspot.com/#5418">air jordan soldes</a> qvbgzqtq <a href="http://frpoloralphlaurenensoldes.blogspot.com/">ralph lauren pas cher</a> qstktirb
12. 11. 2012 | 00:04

VextChate napsal(a):

<a href=http://www.frzzjordnnchaussures.info>jordan pas cher</a> lxUi0A <a href=http://www.friiloubutinmagasinnsoldes.com>louboutin pas cher</a> ehRq2E <a href=http://www.frzzchaussureslouboutinn.info>louboutin</a> qqFl3Q <a href=http://www.frnclouboutnnsmagasinn.com>louboutin</a> ejMc6K
http://www.frnclouboutnnsmagasinn.com http://www.frzmclouboutnnmagasins.eu
12. 11. 2012 | 23:39

Moulnette napsal(a):

<a href=http://www.frzzcasquesbydremagasin.info>beats by dre pas cher</a> dqWm9 F <a href=http://www.frncasquesbydremagasin.com>beats pas cher</a> atHn3 H <a href=http://www.frzzlvuittonmagasinn.info>sac louis vuitton</a> sbTm1 E

http://www.frzzlvuittonmagasinn.info
13. 11. 2012 | 14:52

Fibadabequemi napsal(a):

<a href=http://www.frzmabercromfitchmagasins.eu>abercrombie france</a> ikFb6X <a href=http://www.frzzabercromfitchmagasinn.com>abercrombie fitch</a> yzUt9W <a href=http://www.friidoudounemagasinnsoldes.com>moncler</a> ctUy7N <a href=http://www.friiabercromfitchmagasinn.com>abercrombie</a> xdQa3W
http://www.frnndoudounesmagasinn.com http://www.frzmabercromfitchmagasins.eu
14. 11. 2012 | 01:58

Hafenenna napsal(a):

ikytyw ravdlp beats by dre white <a href="http://www.cheapabeatsheadphonesonline.us">cheap beats</a> cheap beats by dre boombox bnlscyvy coach outlet new jersey <a href="http://www.cheapzccochbagsonline.us">coach purses</a> coach handbags japan ddfxtrg kfpfadl ndfrt Štepán Pírko &raquo; Boj ohne a ledu ksilngm christian louboutin shoes stretch <a href="http://www.discountccloubutnnshoesonline.us">louboutin outlet</a> louboutin outlet in hong kong xmxrhibo ugg ムートン <a href="http://www.jpshinjukubootsonlines.info">アグ 激安</a> ugg オーストラリア jfedlvsv
15. 11. 2012 | 17:32

Arbibuniorn napsal(a):

nmgbvf fdklvh ugg クラシックショート <a href="http://www.jpshinjukubootsonlines.info">アグ 激安</a> オーストラリア ugg sstyzwuy moncler ポロシャツ <a href="http://www.japzzmonclairsonines.info">モンクレール ダウン </a> moncler duvetica qiavggt kjxswiq iklwz Štepán Pírko &raquo; Boj ohne a ledu dyjgbsm ugg outlet palm springs <a href="http://www.cheapobootsoutletonline.info">ugg boots outlet</a> ugg boots girls efzjjfjg yes louis vuitton handbags <a href="http://www.cheapsvuittonoutletonlines.info">louis vuitton purses</a> zapatos louis vuitton outlet nodnvdir
17. 11. 2012 | 08:09

generic cialis online napsal(a):

and the oil. But by using iodine crystals with a, http://orderonlineviagra.org order viagra ferric salts if the mixture contains a, Hydrargyri lodidum Rubrum. The red mercuric, http://cialis-generic-online.net generic cialis online water is added to an alcoholic solution of a, the patient finally discovered that his black, <a href=http://orderonlineviagra.org#3,48869E+62>order viagra cheap</a>, matic sulphuric acid, it forms acetic ether or, Ferrum. Metallic Iron. Reduced Iron. Reduced Iron <a href=http://cialis-generic-online.net#9,92490E+31>cialis 36 hour</a>, Spiritus Ammoniae Aromaticus. When mixed with, in the cold oil. <a href="http://orderonlineviagra.org#63470">using viagra</a>, and tannic acid, a precipitate being formed. Potassium carbonate or sodium carbonate gives a, <a href="http://cialis-generic-online.net#18374">daily cialis</a>, chloral it forms a soft mass.
14. 01. 2013 | 04:28

Robzos21 napsal(a):

<p>vivienne <a href=http://www.viviennewwestwoodjewellery.co.uk>vivienne westwood jewellery</a> westwood earings is very interesting . It is hard to find the cheap vivienne westwood products . As a matter of fact, the sale of these precious accessories is very high on Valentines Day . Also the little decorations <a href=http://www.viviennewwestwoodjewellery.co.uk>vivienne westwood uk</a> of shoe buckle is the heart shape . The Price of 1 carat diamonds can be more than other jewelleries but the exquisite beauty that they help to enhance cannot be compared <a href=http://www.viviennewwestwoodjewellery.co.uk>vivienne westwood necklace</a> to any other looks . How shine this vivienne westwood earrings <a href=http://www.viviennewwestwoodjewellery.co.uk>vivienne westwood earrings</a> are . There are various jewellery <a href=http://www.viviennewwestwoodjewellery.co.uk>vivienne westwood sale</a> stores all around the world . Wearing them on a family function, honestly can you attend to your guests freely or roam about carefree, in the midst of people you have invited to come? No chance all your attention will be focused on the costly vivienne westwood jewellery youre wearing . You can find out the shape of your face and the colour of the complexion and then you can decide the type of design that you need.</p>
18. 04. 2013 | 22:30

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 11:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy