Podobnost čistě náhodná?
Dne 17. října letošního roku uveřejnil Respekt článek upozorňující na možné podezření z korupce při udělování prezidentské milosti slečně Radce Kadlecové pravomocně odsouzené ke dvěma letům vězení za opakované přijímání úplatků při výkonu policejní služby na útvaru cizinecké policie v Karlových Varech. Na Aktualne.cz vyšly na toto téma dva blogy: Je Respekt zločinný? Není, jen plní svou povinnost. a Milost pro Radku Kadlecovou.
Jen o den později 18. října komentoval článek Respektu pan prezident v reportáži České televize z Litoměřic, kde se zastavil v rámci své třídenní návštěvy Ústeckého kraje.
"Já vetuji, vetuji zcela jednoznačně, že by se něco takového mohlo stát, že by to bylo možné. Ta technika, jak ty milosti udělujeme, vůbec něco takového neumožňuje. Já jsem neuvěřitelně rozhořčen na skutečně zločinný časopis Respekt, on je zločinný dávno a známým způsobem, mě to nepřekvapuje. Znehodnotit, zneuctít institut prezidentských milostí způsobem, jak oni si to dovolují, je pro mě zničující." Udělování milostí je těžká agenda, které se musí intenzivně věnovat. Číst tisíce rozsudků a žádostí o milost je podle prezidenta náročná práce. "Jejich pokus znevážit to takovým způsobem mě opravdu zásadně uráží a nevím, co s tím udělat," řekl Klaus v Litoměřicích.
Také reakce šéfredaktoru Respektu Ericha Taberyho byla blesková.
Pokud dáme pryč osobní invektivy, tak jediná faktická odpověď je následující: "Musím kategoricky vyloučit, že by k podobnému jednání vůbec mohlo dojít. Stanovený systém pro posuzování žádostí o udělení milosti prezidentem republiky jakoukoli možnost zneužití vylučuje." Pokud to tak je, měli by si svůj systém nechat patentovat, protože neexistuje rozhodovací proces, který se nedá ovlivnit. To není kritika, to je fakt.
Obrana je možná jen jedna - transparentnost. Děje se ale pravý opak, protože kancelář prezidenta nám říká, že nelze veřejnosti sdělit, na základě jakých informací se milosti udělují, ani jak se na Hradě rozhoduje.
Naštěstí nežijeme v době, kdy se tvrdí, že hlava státu byla vybrána samotným Bohem, a proto se její rozhodnutí nezpochybňují. Všichni jsme omylní a všichni musíme být připraveni se zodpovídat za své kroky. Prezident a jeho tým má přece situaci ve svých rukách, tak ať zveřejní podklady, které vedly k udělení svobody korupčnici. Jestli toho není kancelář prezidenta schopna, tak přiznává, že je situace ještě dramatičtější, než se dosud zdálo.“
http://respekt.ihned.cz/nenechte-si-ujit/c1-53261980-hrad-priznava-chybu
2. Nastavení zrcadla
Dne 19.10.2011 vystoupila v pořadu Radia Impuls vedoucí akreditační komise Vladimíra Dvořáková, která mimo jiné uvedla:
„U Jana Ámose Komenského jsme u dvou oborů, jednoho magisterského, jednoho doktorského usoudili, že ještě je nutné to omezení zachovat, aby nebrali studenty. U toho doktorského to souviselo s vědeckým výzkumem a granty a tak dále, to je možná moc složité a není tak podstatné svým způsobem, a u toho magisterského nám šlo o to, že vlastně když se ta škola akreditovala, tak předpokládala, že bude mít tak, já nevím, 200-300 studentů, možná 400 a najednou jich měla 1700. A ve své podstatě s přibližně stejným personálem co se týče těch kvalifikovaných pracovníků, těch profesorů, docentů. A zároveň v té době my jsme dostávali poměrně dost stížností od studentů, kteří říkali, že na ně učitelé nemají čas, když se píší bakalářské a diplomové práce, přičemž když jsme dělali kontrolu bakalářských a diplomových prací, tak jsme zjistili, že ta kvalita není úplně ideální. Proto jsme řekli, navrhujeme omezení, dejte si to dohromady, sníží se vám počet studentů, naberte si mezitím lidi, zapracujte je a půjde se dále. Z nějakého důvodu opět ředitel tedy odboru vysokých škol, pan doktor Nantl, vlastně to zamítl. Návrh Akreditační komise zamítl, což bylo takové jako hodně netradiční, to se prostě v životě nestalo, za 20 let se to nestalo “
http://www.impuls.cz/clanek/video-vladimira-dvorakova-studium-na-nekterych-vysokych-skolach-ovlivnuje-korupce/231571
Dne 25. října reagoval na vystoupení paní Vladimíry Dvořákové pan ministr Dobeš.
„Ministr školství Josef Dobeš kvůli prověrkám na soukromých vysokých školách ostře kritizoval šéfku Akreditační komise Vladimíru Dvořákovou. Vadí mu, že Dvořáková o případech mluví v médiích, ačkoliv ministerstvo ještě neukončilo prošetřování. Dobeš také uvedl, že v budoucnu by už o akreditacích neměla rozhodovat Akreditační komise, ale nově vytvořený nezávislý orgán“.
Spor vznikl kvůli návrhu komise na omezení akreditace soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) a odebrání akreditace Bankovnímu institutu. Ministerstvo však poprvé v historii nedalo na návrh komisařů a vyhovělo odvolání UJAK.
U Bankovního institutu pak odebralo jen akreditaci pro výuku v angličtině, škola se ještě může odvolat.
"S jistou mírou nadsázky mediální počínání předsedkyně Akreditační komise připomíná 50. léta, kdy dělníci v závodech předem rozhodovali o výsledcích politických soudů. Stejně tak profesorka Dvořáková vyvíjí svými výroky v médiích nepřípustný nátlak. Oba případy nejsou definitivně rozhodnuté. Jako ministr jsem nepodepsal ještě žádný závěr," konstatoval Dobeš.
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/skolstvi/dobes-se-oprel-do-dvorakove-moc-si-poustite-pusu-na-spacir_215662.html
A i zde reakce přišla dříve než za 24 hodin.tenější články:
Zveřejňování zjištěných nedostatků na vysokých školách je ve veřejném zájmu, společnost má právo vědět, proč ministerstvo školství zamítá sankční návrhy Akreditační komise vůči těmto školám.
Tak reagovala komise na úterní výtku ministra školství Josefa Dobeše (VV), kterému vadilo, že šéfka komise Vladimíra Dvořáková mluví o některých kauzách do médií. Komisaři také uvedli, že budou i nadále zodpovídat dotazy novinářů bez ohledu na to, zda je to ministerstvu příjemné či ne.
„Proč ministerstvo zvažovalo šest měsíců, zda odebrat akreditaci vysoké škole, která nedokázala doložit studijní dokumentaci absolventů studia na pobočce na Ukrajině, kteří magisterský titul získali za jeden semestr studia; nedokázala doložit, jaké předměty a za jakých podmínek byly těmto studentům uznány, kde, jak a před jakou komisí probíhaly státní závěrečné zkoušky, jak probíhaly obhajoby?," ptají se komisaři.
http://zpravy.tiscali.cz/dvorakova-chce-i-pres-dobesovy-vytky-zverejnovat-kauzy-na-vs-je-to-ve-verejnem-zajmu-105274#Rychlá_půjčka_utáhla_opasek_splátkám_o_15_procent._Stiskni_ENTER!
Nejsou tato nastavená zrcadla v souladu s úspěchem obou politiků v anketě papaláš roku?
Jsou jenom fantazii a moc bych si přál, kdyby tomu tak bylo, slova Martina C. Putny v Respektu (43/2011 , str. 54-55)?
„Nová vláda, kterou složí Václav Klaus, bude ještě daleko odpornější. V té bude Ladislav Bátora ministrem školství, Vít Bárta ministrem vnitra, Michal Semín bude mít speciální ministerstvo pro rodinu a Jana Bobošíková bude stát v čele parlamentu“.
„Chtějí autoritativní stát s omezenou demokracii, se silnou rolí vůdce, s pečlivě kontrolovanými medii a s nadstandardní vazbou na Rusko- poté co Česká republika vystoupí z Evropské unie“.
Osobně jsem přesvědčen, že ani Pavel Dobeš, „nejlepší ministr školství po listopadu 1989“, by nezůstal bez významného postu ?
Aleš Zima