Smí vás policista bezdůvodně legitimovat? Či dokonce předvést?
A hned bych si, pane Hemmře, s dovolením objednal další článek na téma: Na co má právo městská policie? Co Vy na to?
A pro pořádek zopakuji: Pan Hemmr (47 let) působil před listopadem 1989 jako vyšetřovatel se zaměřením na násilí (vraždy, loupeže, znásilnění, ublížení na zdraví, mimořádné události - např. Stavby se zraněním). V roce 1988 si dokončil vzdělání na právnické fakultě, v roce 1991 pak začal pracovat u soukromé firmy.
Libor Stejskal, editor blogů Aktuálně.cz
Petr Hemmr napsal:
Co může policista PČR vůči veřejnosti
Policie ČR byla zřízena ve smyslu zákona č. 283/1991 Sb. (Zákona o policii ČR) , kterým se zřizuje ozbrojený bezpečnostní sbor České republiky s názvem Policie České republiky (dále jen "policie"). V § 1 odst. 2 , 3 a 4 ZPČR se říká:
(2) Policie je ozbrojeným bezpečnostním sborem, který plní úkoly ve věcech vnitřního pořádku a bezpečnosti v rozsahu vymezeném ústavními zákony, zákony a ostatními obecně závaznými právními předpisy.
(3) Policie při plnění svých úkolů spolupracuje s mezinárodními organizacemi a policejními institucemi a s bezpečnostními sbory jiných států.
(4) Úkoly uvedené v odstavci 2 plní příslušníci policie (dále jen "policisté").
Toto je tedy základní zákon, který obecně policii zřizuje a ústavně jí vymezuje působnost, z čehož se odvíjejí další práva a povinnosti policistů. Tento zákon vymezuje taxativně i úkoly policie, ze kterých vyplývá právo policistů omezit v určitý čas a za určitých podmínek (zákonných) úplnou svobodu občanů a občané jsou obecně povinni ze řídit zákonnými pokyny policisty.
Vzhledem k tomu, že na základě výše uvedeného zákona policisté působí mimo jiné v ochraně veřejného pořádku, chrání bezpečnost osob a majetku, vede boj proti terorismu a trestné činnosti obecně, může nás, obyčejné lidi, policista například:
- kdykoliv požádat o prokázání totožnosti a učinit si zápis o naší totožnosti.
- kdykoliv řídit dopravu a dávat závazné pokyny v dopravě, vč. zastavení vozidla a perlustrace řidiče a celé posádky vozidla, jako i prohlídku zavazadlového prostoru.
- vyzvat občana k podání vysvětlení a nebo jej předvést k podání vysvětlení na policejní stanici.
- zadržet občana ve smyslu trestního řádu, provádět výslech, vyšetřovat trestné činy, zabavit věci občana o kterých má důvodné podezření že s nimi byla spáchána trestná činnost nebo ke spáchání trestné činnosti vedly.
- účinně zakročit při páchání přestupku nebo trestného činu, kdy je každý občan povinen uposlechnout jeho výzvy.
- vyzvat občana „jménem zákona“, po neuposlechnutí této výzvy může použít fyzických donucovacích prostředků.
- v zákonem stanovené situaci použít zbraň proti pachateli trestného činu nebo na ochranu zdraví či života občanů nebo své vlastní.
Při zásahu do svobod občana je policista povinen v intencích prováděného zásahu poučit občana o jeho právech (je to třeba hloupost při žádosti o prokázání totožnosti) a je povinen dbát toho, aby občanům při jeho zákroku nevznikla bezdůvodná újma a aby zásah do jejich práv a svobod nepřekročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného služebním zákrokem nebo služebním úkonem.
Policista je povinen i mimo službu (povinnost je vázána shora uvedeným zákonem) provést potřebný zákrok k zamezení trestné činnosti nebo páchání přestupku.
Policista naopak není povinen provést jakýkoliv zákrok, pokud tento zákrok překračuje rámec jeho možností, nebyl pro takový zákrok vyškolen, je pod vlivem léků nebo psychotropních látek a nebo tomu brání důležitý zájem služby. Při každém zákroku je policista povinen prokázat příslušnost k PČR buď uniformou nebo služebním odznakem.
Policista nesmí jednat svévolně nad rámec svých práv a povinností daných tímto zákonem, trestním řádem a trestním zákonem a dalšími platnými zákony ČR. Policista, který poruší své povinnosti může být i stíhán pro tr. čin zneužití pravomoci veřejného činitele, podle §158 trestního zákona. Samotné policisty vyšetřuje Inspekce MV, dělená do krajů a samotné inspekce ministra.
Každý občan je oprávněn stěžovat si na zákrok kteréhokoliv policisty buď na jakýkoliv úřad PČR nebo na státní zastupitelství. Stěžovatel vždy dostane odpověď, jak s jeho stížností bylo naloženo.