Romské děti na zvláštních školách? Ne, asi se nám to všem jenom zdálo

31. 05. 2012 | 11:25
Přečteno 8392 krát
Jako velkou chybu v datech označil první náměstek ministerstva školství Ladislav Němec v rozhovoru pro Aktuálně.cz informace o procentu romských dětí přeřazovaných do bývalých zvláštních škol. Ministerstvo podle něj přece nemá žádnou právní oporu, aby etnicitu žáků zjištovalo. Čísla jsou tak postavená na vodě a problém žádný není. Kolikrát jsme již tuhle písničku z úst ministerských slyšeli a pro velký úspěch ji tahle kapela, byť s novým kapelníkem, hraje dál. Co naplat, že v posledních letech provedla řada různých subjektů výzkumy prokazující pravý opak. Asi se nám to všechno jenom zdálo.

Když v roce 2007 udělala společnost GAC výzkum mapující vydělanostní dráhy romských dětí, čísla, ke kterým jsme tehdy dospěli, leckoho překvapila. Na vzdělávací programy Zvláštní škola podle nich odcházela ze základních škol asi třetina romských dětí. Šlo tehdy o malé mapování pro potřeby Nadace rozvoje občanské společnosti a výzkum se uskutečnil jen na devíti školách. Mnozí nad čísly jen mávli rukou. Vždyť to je jen sonda a ne zcela reprezentativní. Stejná společnost v roce 2008 pak na popud ministerstva školství obdobný výzkumný design aplikovala i na repreprezantivním výběru bezmála sto škol. A co se nestalo? Výsledky byly v zásadě totožné. Dobrá, šlo o stejnou společnost a podobnou metodologii. To ještě nic neznamená. V roce 2009 další nezávislé šetření provedl Ústav pro informace ve vzdělávání. Mnohem větší vzorek, jiná metodologie a jiná instituce. A světe div se. Výsledky zase stejné. Podobu přeřazování mimo běžné základní školy následně kritizovala i Česká školní inspekce.

Většina z těchto studií vycházela z takzvané externí etnické identifikace. Výzkumníci prostě požádali pedagogické pracovníky, aby odhadli, kdo je a kdo není Rom. Neptali se samotných žáků, zda se Romi cítí. Nikdo rovněž neposuzoval etnicitu podle „objektivních“ kategorií jako genetický kód, barva kůže či délka nosu. Tato metoda má určitá úskalí, nicméně důraz ne vnější posouzení lze považovat v otázkách spojených s diskriminací spíše za její výhodu. Právě vnější identifikace je to, oč v případné diskriminaci běží. Nejde o to, zda jedinec patří mezi Romy podle nějakých objektivním měřítek, pokud tedy vůbec lze nějaké vymezit, zda se za něj cítí, ale hlavně o to, zda ho za něj považuje jeho okolí. Pokud ano, tak se tak k němu i chová, bez ohledu na to, co si o tom dotyčný myslí. Samozřejmě je zajímavou otázkou na základě jakých kritérií je tato etnická identifikace konstruována. Ale to je trochu jiná kapitola.

Pro tento výzkumu pak nepotřebujeme mít definici etnicity obsaženou v zákoně, ani tato metodologie není nějaký český vynález. Obdobných výzkumů lze v zahraničí nalézt celou řadu. Nicméně v České republice se v posledních letech udělalo celkem dost práce. Vedle citovaných výzkumů je nutno zmínit i výzkumnou činnost organizace Člověk v tísni či českého týmu pracujícímu s výsledky mezinárodního výzkumu PISA. Tohle všechno tedy ministerstvo považuje v současnosti za velkou chybu v datech. Asi my všichni, co jsme na těchto výzkumech podíleli a bereme je vážně, trpíme nějakým bludem, či osnujeme plot usilující poškodit bezvadné české školství v očích evropské veřejnosti. Nicméně, ať tak, či tak má ministerstvo k řešení minimáně jeden závažný problém. Buď české vysoké školství neumí vychovat vědce, kteří by uměli daný problém adekvátně zkoumat, nebo ministerstvo odmítá vzít v potaz skutečný stav věcí. Jsem zvědav, jak se k tomu kapela z Karmelitské ulice postaví.

Karel Čada

Autor je sociolog podílející se na výzkumech společnosti GAC. V současnosti působí na Centru evropských studií Australské národní univerzity v Canbeře.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Jsou i bílí cikáni. Rozlišit jdou podle chování a pachu.
31. 05. 2012 | 11:40

gaia napsal(a):

doktor Mengele také dělal pěkoné pokusy a z nich vyvozoval vědecké závěry. Měl dokonce výzkumný ústav a spoustu spolupracovníků. nikomu by nevěřil,m že dělá neco špatně.
A v jeho šlépějích se zdá jde i sociolog z Canbery.
Dělá "vědecké" závěry z výsledků agentury JPP (jedna paní povídala).
31. 05. 2012 | 11:47

Občan napsal(a):

Jak se pozná cikánský žák, jestliže o etnicitě žáků NESMÍ být vedeny žádné statistiky?
JAKOU metodologii tedy GAC používá?

Do speciálních výukových programů odcházejí děti, které nezvládají běžnou výuku. Např. asijské děti mezi nimi nenajdete...
31. 05. 2012 | 12:00

Občan napsal(a):

Tahle věta mě zaujala:
"Neptali se samotných žáků, zda se Romi cítí."

Romi Schneiderovou asi většina z nich nebude znát, tudíž se jí těžko mohou cítit. Otázka by tedy skutečně byla bezpředmětná.
31. 05. 2012 | 12:04

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Az sa zrusi nepripustnost zistovaniea etnicity, potom sa naozaj mozete bavit o tom,ci su, alebo nie su Ciganske (lebo neexituju iba Romovia, ktori su etnicky Cigani!!!) deti niekam preradovane, ci su alebo nie su Cigani diskriminovani vacsinovou spolocnostou a ako a pod. Aj pomoc by smerovala presne a adresne. Pokial ste si ale vybrali a vybojovali, tak ako cernosi v USA (tzv. afroamericania, co je teda do neba volajuca hlupost ako europoamerican, azioamerican, antarktidoamerican, juhoamerikoamerican☺) pomenovanie malo prisposobivi,ci neprisposobivi, ci nieco ine, potom sa nemozete cudovat, ze vec sa nedari roky riesit. Prijal sa zakon, etnicita je tabu a bodka. ZISTOVALI STE si napr., ci v tej triede su deti Romov, alebo aj Cechov a Slovakov (overit sa da NARODNOST ich rodicov), alebo to beriete tak, ze ked je ETNICKY Ciganom, tak je zaroven ROMOM?
31. 05. 2012 | 12:07

Zdeněk Brom napsal(a):

Autor blogu:

Cituji: "Většina z těchto studií vycházela z takzvané externí etnické identifikace. Výzkumníci prostě požádali pedagogické pracovníky, aby odhadli, kdo je a kdo není Rom. Neptali se samotných žáků, zda se Romi cítí."

Tan nějak to dělali lékaři SS v Osvětimi a rasových komisích.
31. 05. 2012 | 12:11

pěvec napsal(a):

čado, tvá věta "...mapující vydělanostní dráhy romských dětí", znamená, že jsi sledoval dráhy, jak a kde se romští žáci vydělali?
31. 05. 2012 | 12:12

neo napsal(a):

jestliže je 30% z Romských žáků hloupějších než ostatních 60% a jsou tedy dáni na zvláštní školu, asi to nebude rasou či národností nebo náboženským vyznáním ne?

Pokud vim, tak to posouzení sleduje určitá kritéria a národnost mezi nimi není. Jedná se o posuzování schopností, nikoli vzdledu. Vietnamští, polští nebo slovenští žáci by podle toho také měli končit na zvláštních školách, ale to se neděje.
31. 05. 2012 | 12:12

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

JAKOU metodologii tedy GAC používá?

Inu, autor to napsal - požádali učitele, aby to odhadli.

To je nacismus v plné kráse.
31. 05. 2012 | 12:13

Michal Macek napsal(a):

Obcan

on myslel princeznu Romi ze serialu Willy Fog a cesta kolem sveta za 80 dni...

(jsem willy fog vsem znamy,
mam dobrodruzne plany
dlouhou cestu chystam... :))
31. 05. 2012 | 12:15

gaia napsal(a):

souhlas, ale pochybuji, že by jim to ti učitelé takhle naplno řekli. To může říci tetička na trhu, chováš se jak cikán, ale profesionál ve škole? Divila bych se, že to takto někdo ze školy říkal navíc ještě pro potřeby nějakého výzkumu. K tomu by se nikdo nesnížil..
31. 05. 2012 | 12:19

Gejza Lakatoš napsal(a):

Ste rasísti, Romové spou stejně ynteligentní jako gadžové, jenom je nechtěj ve školách, nastředních a visokých, mě taky nevzaly, kamoša jo, že aktivnější je von a ne ja. Nemáte nás rádi, to nám nevadí, my vás taky ne, ale kdo na vás bude dělat, děcka nemáte, jenos se za něčím honíte, my jsme budousnost země, tak nás koukejte nechat studovat, nebo uvidíte, poženemeto do Štrázburku, chceme taky pořádný byty a práci, teda peníze za práci.
31. 05. 2012 | 12:23

Michal Macek napsal(a):

gaia

jsou jista vzita geograficka/etnicka uslovi napr:

cikanit - lhat

balkanizovat - uvest do chaosu
31. 05. 2012 | 12:31

VFISCHER napsal(a):

JEDNOU ... UŽ JE TO DÁVNO ...
jsem se stal nedopatřením vedoucím oddílu desetiletých kluků (4 třída) na třínedělním dětském prázdninovém táboře. Měl jsem tam 11 bílých a 1 slovy jednoho 10ti letého cikánka ! Dnes, když na to po letech vzpomínám a když to někdy vypravuji, nikdo mi to nechce věřit ! Do té doby jsem si myslel, že nejsem nijak předpojatý a že snad umím zvládnout v tom sme´ěru své emoce !! Ujišťuji všechny zde čtoucí přispěvatele, že za těch 21 dní jsem prozřel na celý život a dostal co proto !!! Ten cikánský spratek svým slovníkem, chováním, vystupováním, nesmírnou drzostí a současně doslova debilitou zcela ochromil veškerou činnost, která by se jinak dala se skupinkou „normálních“ bílých kluků dělat !! Bydleli jsme ve srubu, kde spali všichni pohromadě a vedoucí měl zvláštní místnost. Nikdo si nedovede představit, jakým slovníkem tento výlupek své spolutáborníky před spaním po večerce častoval ! ! ! Někdy mi povolovaly nervy na hranici naprosté bezmoci a zuřivosti ! Není zde místo na obsáhlejší výklady ! Ale zásadně se domnívám, že genetické rozdíly obkjektivně existují a podmiňují jak chování tak celkovou takzvanou inteligenci ! A zásadně se domnívám, že na vychcané debily platí jedině tvrdá, důsledná a neoblomná ruka !!! Všechny psychologicko - sociologické studie se mohou jít vycpat !!!
31. 05. 2012 | 12:32

sedlec-prčice napsal(a):

Myslím, že australští Aboriginové by pana Čadu s nějakými dojmy učitelů poslali rovnou cestou do .. Michalovců, teda.
Někteří expatriantští zdělanci tu snad ani nechybí.
31. 05. 2012 | 12:36

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia 31. 05. 2012 | 12:19:

On to učitel ani dělat nesmí.
31. 05. 2012 | 12:38

gaia napsal(a):

sedlec-prčice

přesně, téma je vyčerpané a již není co dodat. Diskuse může skončit.
31. 05. 2012 | 12:39

gaia napsal(a):

Zdeněk Brom

taky přesně a taky to každý učitel ví, že kdyby se takto vyjadřoval, že by sám narazil.
Takže si to asi vycucali z prstu, hlavně že jim na to dal Člověk v tísni prachy.
31. 05. 2012 | 12:41

Lspeedy napsal(a):

Proč sledovat podíl Romů ve zvláštních školách není rasismus a sledovat jejich podíl na páchané kriminalitě rasismus je?
31. 05. 2012 | 12:42

češka napsal(a):

To VFischer
To Cikáně bylo vizitkou společnosti, ve které vyrostl.
Jeho přítomnost jistě poškodila zdravý vývoj ostatních táborníků, včetně vedoucího.
Jenže to dítě za společnost, ve které vyrůstá, nemůže.
Stejně jako děti pana Ratha nemohou za to, že je jejich otec zloděj.
Pokud ale rodiče nebudou vědět, že za jejich chování zaplatí jejich děti, společnost se dál nepohne.
Dříve byl pojem "dobrá rodina" základním stavebním kamenem společnosti.
Děti zlodějů byly ze slušné společnosti automaticky vyloučeny, např. stavitel Schwarzenbergského kanálu, nemanželského původu, musel od Marie Terezie dostat "legalizaci", aby mohl studovat.
31. 05. 2012 | 12:51

n.č. napsal(a):

Tak to už je fakt moc!

Kopíruju: ....Výzkumníci prostě požádali pedagogické pracovníky, aby odhadli, kdo je a kdo není Rom. Neptali se samotných žáků, zda se Romi cítí.

....Vedle citovaných výzkumů je nutno zmínit i výzkumnou činnost organizace Člověk v tísni
....

....Pro tento výzkumu pak nepotřebujeme mít definici etnicity obsaženou v zákoně, ani tato metodologie není nějaký český vynález.

A pak že neexistuje rasismus , tak ať žijí výzkumy a výkumníci!!!
31. 05. 2012 | 12:58

gaia napsal(a):

češko

ta legalizace původu je také projevem patriarchální společnosti. Společnost stigmatizovala děti bez otce, neb to byl kolektivní strach mužů, aby ženy neměly děti s kým chtěli a oni se nemuseli start o kukaččí mláďata.

A pokud stavíte děti zlodějů na roveň dětem nemanželským, pak je něco špatně.

I to, že se předpokládá dědičná vina. Např. diskriminace dětí kvůli rodičům, které si ony ale nemohly vybrat.

Děti by neměly platit za chyby rodičů.Jinak se z toho nevyhrabem.
31. 05. 2012 | 13:02

jája napsal(a):

češka - snad tomu svému blábolu nevěříte? S cigočema mám tisíckrát větší zkušenosti než vy a mohu hodnověrně a nezaujatě hodnotit toto nepřizpůsobivé etnikum. Za všechno může Havel!!! V r. 1989 je začal nazývat Romy, přestali dělat, začali zadarmo dostávat dávky a především bagatelizovala se jejich kdiminalita, nebylo výjimkou několik podmíněných trestů za krádeže a loupeže pro Cigoše. Stali se skutečně nepřizpůsobyvími, málokdo si dokáže představit řivot vedle Cigošů, skutečný očistec, vybydlený byt za pár měsíců užívání, děti kradoucí jak straky. Stal jsem se rasistou, ale pouze proti nepřizpůsobivým, kterých je max 95%, jsou to paraziti společnosti která nic nedávaji, jenom vysávají. Dokážu si představit řešení, to by ale asi neprošlo.
Ve velké míře se jedná o individua na hranici debility, jedno ovšem umějí všichni, vědí, kam jít na úřad pro dávky a jak vyřídit papíry na invadní důchod a jak se chovat k úředníkům, kteří o nárocích rozhodují, aby dostali strach.
31. 05. 2012 | 13:04

Zdeněk Brom napsal(a):

n.č.:

Cituji: "ani tato metodologie není nějaký český vynález. "

Ale to je pravda. Tady patří prvenství jistému nacionálnímu socialismu a RSHA. :)
31. 05. 2012 | 13:04

n.č. napsal(a):

češka: Jak dlouho budeme ještě omlouvat nezletilce, že kopíruju:
Jenže to dítě za společnost, ve které vyrůstá, nemůže....

Do nekonečna?

A kdo teda pak může za dětské gangy? Ještě nejsou dospělí - taky je budeme ustavičně omlouvat?

http://www.novinky.cz/diskuse?id=279901&articleId=/krimi/269140-v-havirove-dopadli-gang-lupicu-nikdo-z-nich-jeste-neni-plnolety.html&sectionId=3
31. 05. 2012 | 13:05

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia:

Zlatým hřebem toho všeho je, že to byli právě aktivisté, kteří evidenci národnosti ve školách požadovali zrušit. Teď ji za velké peníze zase zjišťují.
31. 05. 2012 | 13:08

stejskal napsal(a):

Takže není důležité, zda jsou některé romské děti v některých případech posílány do škol pro mentálně retardované (protože jen a pouze pro děti s mentální retardací jsou bývalé zvláštní a dnešní praktické školy určeny), i když tam třeba vůbec nepatří. Ale o to, jakou metodikou v jednom konkrétním výzkumu byla etnicita posuzována.

Nejde zjevně o to, jak se snažit, aby co nejvíce dětí nebylo takto diskrminováno jen kvůli tomu, že mají jinou barvu pleti (a některé třeba neumějí dobře česky či mají jiné návyky, než je ve škole běžné). Ale o to, že někdo má zkušenst s jedním Romem z dětského tábora, jiný si myslí, že jsou Romové geneticky méněcenní, další pro jistotu hned hovoří o nacismu.

Rasismus je posílat děti do zvláštní školy, když tam nepatří. Ne se snažit zjistit, kolik jich tam je jen proto, že mají jinou barvu pleti (a jistě tam jsou někteří i správně, mentální retardace se bohužel vyskytuje jak v romském etniku tak i ve většinové společnosti etnických Čechů).

Hezký den všem.

Libor Stejskal
31. 05. 2012 | 13:12

gaia napsal(a):

Zdeněk Brom

nechápu lidi, kteří v Austrálii dělají podobnou práci. Že se nestydí, že jsou úplně zbyteční a k ničemu.
Proč raději nepomáhají těm dětem přímo, aby měli radost z dobře odvedené práce a své vlastní užitečnosti.Nemaí jich v Austrálii dost?

Proč vlastně u nás kde kdo chce vylepšovat školství, které je ale vlastně horší a horší.

Např. mne úplně odrovnal v TV šot, jak mládež vzala útokem pedagogicko psychologické poradny a těsně před maturitou všichni chtějí potvrzení o dyslexii, aby měli jiné hodnocení u státní maturity.

Žáci, kteří to nikdy nepotřebovali kvůli svým učitelům, to najednou potřebují kvůli státnímu úředníkovi, který má metody doktora Mengeleho, stejně jako tento sociolog z Austrálie.

Kde to jsme???????????????

Kdo drží toho Zeleného a podobné neumětely, kdo za nimi stojí a prosazuje je?
31. 05. 2012 | 13:16

n.č. napsal(a):

Kopíruju: Rasismus je posílat děti do zvláštní školy, když tam nepatří...

A jak víte, pane Stejskale, že tam nepatří? Oni stíhají v nezvláštní škole? nechtějí je zrovna romští rodiče přeřadit, aby měli od školních povinností svých d+ětí co největší pokoj??
31. 05. 2012 | 13:18

neo napsal(a):

pane Stejskale, mýlíte se, není určena jen pro mentálně retardované děti.

v ZŠ praktických jsou děti, které nemohou s úspěchem studovat na ZŠ. Jsou to většinou děti s lehkým mentálním postižením nebo s podprůměrnou rozumovou schopností, nebo také děti hyperaktivní, s poruchami koncentrace, psychicky a nervově nemocné, děti se SPU.
cílem je příprava žáků na zapojení, případně úplnou integraci do běžného života
obdobné předměty jako na běžných ZŠ donedávna s výjimkou cizích jazyků (ty byly vyučovány jako nepovinný předmět), dnes se však již i na ZŠ praktické vyučuje od 6. třídy cizí jazyk; důraz je kladen na velký počet praktických hodin a tělesné výchovy
školy jsou devítileté
v současné době se řídí základní škola praktická podle Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání s přílohou upravující vzdělávání žáků s lehkým mentálním postižením
31. 05. 2012 | 13:19

Pamela Bárnsová napsal(a):

stejskal

až budu hledat lokaje na své sídlo v Southforku, tak se ozvu, byl byste ideální kandidát.
31. 05. 2012 | 13:20

Čochtan napsal(a):

Rozhodně byla ta metoda odhadujících učitelů přesnější, než kdyby se ptali cikáňat, zda se ausgerechnet teď cítí být cikány.
Nejpřesnější by bylo zeptat se mého vlčáka. Ten je na to expert. Ten, když se naježí, a vycení tesáky, tak si mohu být jist, že do 5 minut půjde kolem cikán.
31. 05. 2012 | 13:20

Zdeněk Brom napsal(a):

stejskal:

Rasista jste především Vy sám, protože dělíte děti na romské a ty druhé. Tedy podle rasového klíče.

Zkuste se někdy přijít podívat na to, v jakém stavu Vám někteří rodiče přivedou dítě k zápisu. Kdo pak pozná mentální retardaci od sociální? Zkuste se někdy přijít podívat, jak si někteří rodiče vynucují, aby jejich dítě šlo na praktickou školu. Jenže to se Vám nechce. Za klávesnicí aktualne.cz je to bezpečnější a jasnější.
31. 05. 2012 | 13:22

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
Pokud dítě není schopno sledovat výuku ve škole, pak patří do zvláštní školy, jedno z jakého důvodu není schopen. Buď špatně funguje jeho mozek, nebo špatně fungují jeho rodiče. V obou případech patří do zvláštní školy. V případě druhém má jakousi naději, že se ze zvláštní školy dostane zpět. Třeba když jeho rodiče se uchlastaj a cikáně se dostane do děcáku.
31. 05. 2012 | 13:30

Ambra napsal(a):

U nás bychom hlavně potřebovali extra školy pro děti z rodin, kde se jim nikdo nevěnuje, kde děti v první třídě ani netuší, že jsou nějaká písmenka natož aby uměly počítat třeba do deseti. Dnes není neobvyklé, že velká část dětí tohle v první třídě už umí. A dětem, které to neumí, se musí celou první třídu rodiče velmi věnovat. (Konec konců někde se toto děti učí inciativně už v předškolácích v mateřské škole.)
A když do normální první třídy přijdou děti z cikánských rodin, kde se jim povětšinou nikdo vůbec nevěnuje a nechodily třeba ani do školky, tak je strašné, jak tyhle děti celou třídu zdržují. A pochopitelně se paní učitelka nebude věnovat těmto dětem místo toho, aby nechal zlobit děti, kteří se toto naučily už ve školce nebo jen při sledování televize.
Stále se mluví o kvalitnějším vzdělávání a přitom stále nějací multikuturalisté chtěji, aby se vzdělání řídilo tou nejzaostalejší vrstvou populace. To je přece typický vzdělanostní rasisus. Všichni se mu musí chovat a učit jen tak, aby lenoši nebo hlupáci se nemuseli více učit a snažit a nepřipadali si jako méněcení ve třídě, protože dostávají pětky. Já prostě nechápu, proč se stále někdo u nás chce degradovat výuku na úroveň těch nejneschopnějších.
31. 05. 2012 | 13:34

Ivana M. napsal(a):

Vy všichni co chcete včlenit cikánské děti ze zvláštních škol do normální školy asi už máte svoje děti dostudované. Já z vlastní zkušenosti vím, že stačí jedno jediné cikánské dítě ve třídě a jsou z toho jen problémy . Rodiče je podporují v jejich drzém, vulgárním a násilném chování vůči spolužákům a běda když si chce učitelka stěžovat. V naší škole jich několik je a už máme například podruhé ve škole žloutenku. Pokud by se zvláštní školy zrušily a cikáni se včlenili do běžných škol, tak můžeme všichni učit děti doma , protože by ze škol byl jen cirkus.
31. 05. 2012 | 13:36

gaia napsal(a):

Čochtan

přesně, zvláštní školy jsou propustné a když se ukáže, že tam někdo nepatří, tak může jít klidně na ZŠ zpět.

Stejně tak se může i ze zvláštní školy vyučit spoustě řemesel např. na OU v Chroustovicích a může se stát právoplatným občanem.

Ale pokud si budem myslet, že pokud někdo nestačí na ZŠ, že kdyby nebyl přeřazen, tak by mu toto nestačení stačilo až k VŠ titulu, tak to je jasně na hlavu.
31. 05. 2012 | 13:37

mb napsal(a):

bromovy řeči o rasismu jsou chucpe ...
31. 05. 2012 | 13:41

stejskal napsal(a):

Je to trochu složitější, pane neo, směšujete obecnější pojem speciální školství s termínem praktická škola (mám s tím pomerně bohaté zkušensoti, už pět let se tím z osobních resp. rodinných důvodů zabývám).

Do praktické školy dítě s intelektem mírně podprůměrným, v průměru a vyšším prostě nepatří (na to jsou i vyhlášky, oni ho tam ani správně nesmějí vzít), protože ho tam nemají co naučit. Zde je naopak většinou dětských psychologů jednoznačně preferována inkluze. Chyba je, že neexistuje dost jiných specializovaných škol, takže celá řada pedagogů i psycholgů řeší "problematické děti" tím, že se jich zbaví, tedy je pošlou do zvláštní školy (samozřejmě ne všichni, mám osobní velmi dobré i špatné zkušenosti). Romům se to bohužel stává dost často (samozřejmě ne všem a ne na všech školách).

Ano, paní Pamelo Bárnsová.

Pane Brome, mám sto chutí Vás kvůli Vašemu agresívnímu tónu a ostentaivní neochotě pochopit, co chce sdělit druhý, poslat do háje, ale přemůžu se.

To, že někdo není schopen rozeznat retardaci mentální od sociální, není problém toho dítěte, ale systému. Pokud to Vy neumíte (a na to máte nárok, nemáte na to patřičné vzdělání), tak u zápisu musí být někdo, kdo to umí (zkušený dětský psycholog, který se v takových věcěch vyzná). Určitě není řešení poslat sociálně zanedbané dítě mezi děti mentálně handikepované. To je špatně pro obě.

Vím, že řada rodičů chce, aby jejich děti chodili do praktických škol. Některé proto, že tam jejich děti jednoznačně patří a pomáhá jim to v rozvoji. Jiné proto, aby s tím měli co nejméně práce. V tom prvním případě je věcí psychologa, aby dal doporučení pro praktickou školu (bez doporučení SPC ho ta stejně vzít nesmějí). Ve druhém je to opět špatně jak pro dítě těch rodičů, tak pro ostatní žáky praktické školy. Nakonec i pro pedagogy. Takže to není možné nechat na rodičích.

Víte absolutní kulový o tom, kolik takových případů důvěrně znám.

Toto je vše, co jsem ochoten Vám za těchto podmínek, tedy Vašeho neustálého napadání a arogance napsat. Z další debaty s Vámi se omlouvám.

Libor Stejskal
31. 05. 2012 | 13:45

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Ivano M,

obě moje děti jsou ve třetí třídě ZŠ. Od školky chodí do školy i s několika Romy. Nikdy s nimi žádné problémy neměly ani ony, ani pedagogové. Z vlastní zkušnosti vím, že úplně stejně, jak píšete Vy, dokáže třídu negativně ovlivnit dítě, jehož rodiče mu vtloukají do hlavy, že je středobodem vesmíru a neučí ho toleranci k druhým.

Libor Stejskal
31. 05. 2012 | 13:53

hergina napsal(a):

Zajímalo by mne, zda autor někdy přišel do styku s romskou komunitou jinak, než při plnění výzkumného úkolu. Řadu let jsem učila na tzv. "cikánské" škole, byla ředitelkou a nedomnívám se, že by žáci této komunity byli diskriminováni. Naopak, v porovnání se žáky majoritní skupiny měli mnohá, státem zajištěná, privilegia. Tato situace přetrvává dosud. Jinak mě překvapuje, že vysokoškolsky vzdělaný sociolog není schopen napsat krátký článek bez chyb. 9 chyb na 30 řádcích textu (gramatické, vyšinutí z větné vazby, nesprávné slovesné vazby, užití anglismu, interpunkce, atd.)je tristní výsledek dlouholetého vzdělávání.
31. 05. 2012 | 13:55

Čochtan napsal(a):

Tady je to jak u blbejch. Za těch asi pět let jsem tu už několikrát psal o povzdechu ředitelky zvl.školy (tuším že v Šumperku?). Šlo o to, že cikánští rodiče CHTĚJÍ aby jejich dítě navštěvovalo zvláštní (dnes praktickou) školu, protože tam má sourozence, kamarády a "nejsou tam tak přísní". Několikrát jsem to psal, ale furt to někteří neberou na vědomí. Holt je ideologie silnější než fakta a rozum. Jak u blbejch.
31. 05. 2012 | 13:56

Petr z Tábora napsal(a):

Mnoho mladých dět z pohledu naší společnosti nemá rodiče jako pozitivní životní vzory (mírně řečeno).Chceme-li změnit ten začarovaný kruh, tak jedinou cestou je víceméně nucené podchycení problémových dětí, bez ohledu na barvu kůže, už ve školkách tak, aby získaly návyky, které mají jejich vrstevníci a mohly tak ve větším podílu nastoupit do prvních tříd. I tam by bylo nutné, aby se jim i po vyučování chvíli někdo věnoval a nahradil tak usměrňování výchovy rodiči. Řeknete - drahé a složité, týkalo by se třeba 10% populačního ročníku, výběr dětí problematický, kapacity školek nejsou ? Ale jinak se situace nezlepší a naopak bude podíl problémových dětí všech barev kůže narůstat.A problémy s nimi jsou i ekonomické (včetně ústavů, věznic atd), takže výdajům se nevyhneme tak jako tak.Tím nijak nepodceňuji vliv genetického základu každého z nás - nejde o výchovu vědeckých kapacit, ale lidí, kteří se v životě o sebe postarají normální prací.
Jsem obyčejný rodič, kamarádka léta učila na "zvláštní" škole.
31. 05. 2012 | 13:57

n.č. napsal(a):

mb: proč si to myslíte?

Pan Brom má nebo měl ve třídě Romy. Takže asi dost ví o romských dětech. Pochybuji, že ti tady, kteří ho kritizují, se někdy postarali, aby romské dítě přišlo k zápisu alespoň trochu připravené.
31. 05. 2012 | 13:58

Občan napsal(a):

To Z. Brom, Čochtan, Gaia a další:

Zhodnotili jste to přesně. To, co produkují tihle pavědci, je rasismu HORŠÍ než ten nacistický. Proto že je postaven na ODHADU a navíc odhadu prováděném z NEZÁKONNÝCH důvodů!

Zcela vyjímečně souhlasím i s Neem. Jeho popis žactva ZvŠ je přesný. Do ZvŠ jsou zařazovány děti mentálně retardované, sociálně retardované, děti s poruchami učení a chování.
NEJDE o žádnou diskriminaci, ale o ZVÝHODNĚNÍ těch dětí před ostatními. Protože je jich ve třídě pár a učitelé mají k dispozici asistenty. Mají tedy větší péči, KVALITNĚJŠÍ výuku a LEPŠÍ možnost se naučit a přejít do běžné školy.

1) Školy jsou vzájemně prostupné a záleží na žácích a rodině, jak se snaží
2) KAŽDÝ žák Zvš má možnost udělat v 9. třídě rozdílové zkoušky a buď dochodit devítku v běžné škole, nebo v běžné škole devítku opakovat
3) KAŽDÝ absolvent Zvš má dále možnost v dospělosti absolvovat kursa po něm devátý ročník běžné školy. Tutéž možnost mají i ti, co běžnou ZŠ nedokončili.

Znovu tedy opakuji. NEJDE o diskriminaci, ale o ZVÝHODNĚNÍ. A je jen a jen na rodičích a žácích, jak je využijí.
Vím, o čem mluvím, protože jeden náš příbuzný takovou školu navštěvoval. Byl v pubertě zcela nezvladatelný a pobyt ve speciálce mu náramně prospěl. V devítce přešel do běžné školy, protože se významně zlepšil jak jeho prospěch, tak jeho chování. A pak šel do učebního poměru s maturitou. Sice mu trvalo sedm let, než ji udělal, protože tři první ročníky opakoval (problémy s ním se obnovily), ale odmaturoval nakonec s docela slušným prospěchem a dnes je rád, že jsme ho celá rodina k tomu doslova dokopali. Díky naší tvrdosti a neoblomnosti se velice slušně živí jako informatik. Ty nerváky nám za to stály.
PROTO říkám, že záleží na rodině a žákovi, NIKOLI na typu školy, kterou navštěvuje. Kde chybí zájem, nepomůže žádná "inkluze".
31. 05. 2012 | 14:07

český maloměšťák napsal(a):

Předpokládám, že Karmelitská ulice...že to je asi sídlo naší nové, milé, malé...ministryně střediskové ? Je to tak, že ?
Hmm - pak nemám valných představ ani o jejích poskocích.

Ale zas tak moc z řady nevybočuje. Na MPSV zase vymysleli - jak na nezaměstnanost. Prostě strčí chlapovi do ruky lopatu a ženské koště a hybaj na ulici ! A makej zadarmo - bo není peněz.

Tož tak je to - taková " zvláštní práce" ...analogie "zvláštní /speciální...to je politicky korektnější/ školy".
Pravda - tam se to podle subjektivně vnímané, popisované a rozuměné etnicity nedělá...spíše podle toho, zda je jeden povaleč, nebo prostě má při hledání práce smůlu. Taky se to určuje objekti...eh, tedy tkzv. metodou "pokoutního
pokuku". /doufám, že ne i "pomaku" (uděvčat a tak)/

Ostatně doba asi nazrává na nějaké sofistikovanější metody rozlišování etnicity / stále nevím, komu to k čemu bude....to se pak jako vezme kouzelná hustilka a nafouknou se rozpočty ministerstev ? (školství, spravedlnosti, soc. věcí...)....aby bylo na kvalitnější výuku i v těch "speciálních školách" ? Nebo k čemu to bude vlastně ? Aby Čochtan mohl hýkat, že cikáni jsou nevzdělatelní paraziti ?Anebo naopak, aby si tkzv. inteligence ze sektoru škosltví mohla opět zahýkat, že bude třeba minimálně dalších tří generací na tohle a tamto a že to vůbec není snadný problém../ - tedy doba je asi zřejmě už zralá na pořádné příručky, ne nějaké improvizování :

Rassenkunde des deutschen Volkes - Hans F. K. Günther

Protože já tomu jinak nerozumím. Nač tedy rozeznávat etnický původ, když vyznáváme občanský princip a odsuzujeme selektivní přístup k občanovi - v oblasti rovného přístupu(zabránění ???) ke vzdělání /zdravím pana Zdeňka Broma/ např. na základě jeho barvy pleti.... a kulturní evoluci nevnímáme jako jakousi bumažku od Hospodina, že se vývoj ubírá správným směrem pouze a jen když je na světě více diplomů např. z bankovnictví nebo a že ten, kdo umí nakrást nejvíc a nejméně pozorovatelně...je vrcholem evoluce.
Nebo jo ? Hmm...tak todle rozhodně dobře neskončí.

Proč se tedy nepřiznají zodpovědní lidé k tomu, že na skutečné řešení nemají buď intelektuální výbavu nebo peníze ? /potažmo obojí/
K čemu je pak to podloudné pokukování ? (prej podle barvy pleti ne...to ne, to tedy jaksi rozhodně odmítáme....my pouze definujeme " vímání Roma"...jak je vnímán a jak bude vnímán a o i v době , kdy místo pubertální vyrážky bude mít stařeckou pleš....)

Blázni.

Jak asi může dopadnout školství ve kterém rozhodujou blázni ?

Kdy z něj vypadávají paka s diplomy na jedné straně a formálně ne příliš vysoce vzdělaní, však skuteční vzdělanci na straně druhé.
31. 05. 2012 | 14:07

stejskal napsal(a):

Ano, pane Petře z Tábora.

Není to jednoduché, muselo by se postupovat hodně obezřetně, ale toto je dle mého cesta. Už se o něco podobného pár lidí pokusilo, ale nakonec to bohužel skončilo (vždy a proti všemu se zvedne apriorně odpor, který mnohdy zadusí i nadějné pokusy).

A znovu opakuji, jsou jistě školy, kde se ze všech sil snaží pomoci dětem s jejich hendikepy bez ohledu na barvu pleti (možná o takové píše i paní hergina). A pak jsou jiné, které se problémů raději zbavují tím, že je přechodí na někoho jiného. Tak to chodí v celé společnosti, v jakékoliv oblasti. Jde jen o to, kolik bude těch prvních a kolik těch druhých. A o neustálé hledání mechanismů, jak věci zlepšovat ve prospěch co nejvíce (v tomto případě) dětí.

Hezký den.

Libor Stejskal
31. 05. 2012 | 14:08

neo napsal(a):

Pane Stejskale,

mám pocit, že právě vy zaměňujete speciální a praktické školy.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ment%C3%A1ln%C3%AD_retardace
31. 05. 2012 | 14:11

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
"Určitě není řešení poslat sociálně zanedbané dítě mezi děti mentálně handikepované."
A kam byste ho chtěl poslat ? Do normální školy ? Aby tam zdržovalo a rušilo výuku normálních dětí normálních rodičů ? Kdo tu školu platí ? Češi nebo cikáni ?
Ať si cikáni z daní cikánů postaví svojí cikánskou školu s cikánskými učiteli, nejlépe v nějakém cikánském státě na cikánském území. Pak bude pokoj od těchto hloupých tahanic jak co nejméně "uškodit" cikáňatům bez ohledu na to, zda se tím uškodí českým dětem.
31. 05. 2012 | 14:14

Sladký napsal(a):

Ivana M. Máte naprostou pravdu., ale formuloval bych to trošku jinak,neutrálněji, obecněji. Pokud dětí z praktických škol zařadíme do běžných tříd normálních škol, uděláme z nich PRAKTICKÉ -přesněji řečeno zvláštní až pomocné školy PRO VŠECHNY.A to si snad někdo myslí, že se s tím rodiče bez odporu a reptání smíří?
Naprosto nechápu, jak taková NAPROSTo SAMOZŘEJMÁ věc může uniknout člověku alespoň průměrné inteligence.
Pane Stejskale, řekl bych, že argument vycházející ryze a čistě z VAŠÍ osobní zkušenosti je více než chabý. Výjimka odjakživa potvrzuje pravidlo.
31. 05. 2012 | 14:17

mb napsal(a):

n.č. ... zdenek brom pred kazdym vyucovacim dnem chodí osobně do domácností upravovat romy ze své třídy podobně jako václav havel rozvážel své romské spoluobčan(k)y v mercedesu do trutnovského pivovaru ... a tak to má být ... rasismus nicht mehr ... leda by posloužil dobré věci ... :-/
31. 05. 2012 | 14:17

Sladký napsal(a):

Stejskal, noch einmal. To, že jste dosud na náledí neupadl a nezlomil si žádnou končetinu je naprosto irelevantní námitka proti faktu, že spoustě lidí se to stalo, že led je kluzký a chůze po něm daleko nebezpečnější, než po běžném povrchu.
31. 05. 2012 | 14:20

n.č. napsal(a):

Tak to jsem o panu Bromovi nevěděl. A o Václavu Havlovi taky ne. Vv ty dvě info víte odkud?
31. 05. 2012 | 14:21

Občan napsal(a):

Já bych se, Čochtane, zeptal ještě trošku jinak.
PROČ mají za nezodpovědnost některých rodičů trpět Cikáňata, jejichž rodiče se starají o svou obživu a děti jako řádní občané a která navštěvují běžné školy???

Protože tyhle rodiny to mají přece jen o něco těžší než rodiny bílé. A jejich děti taky. Takže proč by zrovna ony, které se musí leckdy snažit víc než naše děti (jsou víc pod drobnohledem), měly nést následky nezodpovědnosti jiných?
To samé platí o dětech cizinců, navštěvujících české školy. Musejí zvládnout jim cizí jazyk i výuku v něm. A zvládají to! Bez asistentů a privilegií. Mnohé z nich při tom zažívají SKUTEČNOU diskriminaci a šikanu. A přesto to zvládají.
Jen Cikáni ne...
31. 05. 2012 | 14:23

n.č. napsal(a):

Občan 14:23 - nezlobte se, ale jaksi vašemu poslednímu příspěvku nerozumím. Asi špatně čtu....
31. 05. 2012 | 14:27

stejskal napsal(a):

Není to tak, pane neo (mimochodem wikipedia není zrovna spolehlivý zdroj informací). Praktická škola je to samé, co se dříve nazývalo školou zvláštní a je určena pro děti s mentální retardací. Speciální školství se ovšem věnuje nejen tomuto hendikepu, ale všem, které existují (respektive mělo by se), třeba dětem slabozrakým (ale i zde se již dává přednost inkluzi).

Pane Sladký, a tím myslíte třeba romské dítě, které bylo kvůli tomu, že neumí dobře česky, posláno do školy pro mentálně hendikepované? Mýlíte se, tuto zkušenost (kterou jste přirovnal k pádu na náledí) mám. Stejně jako třeba není možné vystavovat pedagoga, který nemá příslušnou specializaci, agresivitě některých nezvladatelných jedinců bez ohledu barvy pleti, není možné odkládat sociálně zanedbané děti do zařízení, které mají za úkol pracovat s dětmi mentálně hendikepovanými.

P.S. Škoda, že jste si nepřečetl, co jsme napsal výše.

Libor Stejskal
31. 05. 2012 | 14:28

Sladký napsal(a):

Ještě jiný říklad, pane Stejskale. Jestliže se třeba v osmé nebo deváté třídě v tělesné výchově rozhodneme vytvořit skupinu sprinterů, kteří dokáží zaběhnout 6O m pod poměrně přísný limit, bude v ní výrazně víc chlapců než děvčat.Budete to vnímat jako diskriminaci na základě pohlaví?
31. 05. 2012 | 14:30

český maloměšťák napsal(a):

"...Řeknete - drahé a složité, týkalo by se třeba 10% populačního ročníku, výběr dětí problematický, kapacity školek nejsou ? Ale jinak se situace nezlepší a naopak bude podíl problémových dětí všech barev kůže narůstat...."

Investice do obecného školství jsou investicemi, které zdaleka nejsou na křivce sestupných mezních výnosů - tak jak je tomu ve školství vyšším.
A to nebereme v potaz náklady sekundární...které vyplývají z nízkých investic do obecného školství a tak snižují výnosy jako takové /v agregátu nákladů a tedy i ve vztahu k sektoru vzdělávání/.
Ve školkách je v Kozloistánu Zelném situace tristní - nakolik za to může tkzv. Neviditelná ruka trhu a nakolik bohužel až příliš viditelní magoři nalezlí do politických stran....lze jen spekulovat.

Takže souhlas.
Až na to donucení...lepší je motivace.

Mám aspoň takové zlušenosti - vždy jsem si vydělal více peněz pokud jsem byl pozitivně motivován - pokud mě někdo nutil tak jsem ho poslal dříve nebo později do prdele.
31. 05. 2012 | 14:31

mb napsal(a):

nč ... hvězdy nelžou ... hezký den ...
31. 05. 2012 | 14:31

Jan Kramoliš napsal(a):

Karel Čada & Libor Stejskal

Vážení pánové, jsem přesvědčen o tom, že zařazování velké části romských dětí do tzv. praktických škol (nebo jak se to teď jmenuje) je správné a je v zájmu samotných těchto dětí. Striktně vzato to není k tématu příspěvku, ale rád bych zpochybnil něco, co zřejmě implicite předpokládáte.

Jde prostě o to, že na základní škole možná můžou brzdit spolužáky, ale nemají nejmenší šanci své zpoždění dohnat. Je lepší, když se v praktické škole pod vedením speciálního pedagoga, který se jim může individuálně věnovat nesrovnatelně víc než učitel na základce, naučí ALESPOŇ NĚCO, než když se na základce nenaučí vůbec nic.

Problém je prostě v tom, že děti, kterým se rodiče svědomitě věnují, často umí číst už ve čtyřech letech, zatímco velká část malých Romů (jistěže ne všichni) nemá ani v sedmi letech ani základní hygienické návyky. Neměli bychom ZAMĚŇOVAT SVÁ UŠLECHTILÁ PŘÁNÍ ZA SKUTEČNOST. Podle mého názoru může být řešením jen předškolní výchova - v šesti letech už je tragicky pozdě. Zanedbané děti, které teď nastupují do škol (ať už základních, nebo praktických), jsou (další) ztracená generace. Bohužel. Předškolní výchovu v takových případech musí stát vynucovat velmi tvrdě, protože jde o základní lidská práva těchto dětí, takže pro "svobodné rozhodování" jejich nezodpovědných rodičů zbývá jen minimální prostor.

Omlouvám se, že jsem se tak rozhohnil - :) ale ten nepodložený optimismus mě opravdu dráždí. Zajišťování lidských práv musí být reálné, nikoli formální, a inkluze sama o sobě neřeší vůbec nic - a hlavně nemůže být první fází řešení.

Zdraví jk

PS: Než se mi to podařilo odeslat, všímám si, že pan Petr z Tábora už mě předešel.
31. 05. 2012 | 14:31

Sladký napsal(a):

OK, pane Stejskale, přečtu si vás výše. Jen mi není jasné, jak a kde jste zjistil, že cikánské dítě bylo posláno do praktické školy PROTOŽE neumí nebo špatně umí česky. Můžete mi dát odkaz?
Pokud vím, tak v pedagogických poradnách pracují odborníci a mají k dispozici tzv."culture fair" inteligenční testy. Ty může vyplnit i Indián z Amazonie, nebo Pygmej.
Ale to není důležité. Důležitá je jiná věc. Zařadte tyto děti do běžnáých tříd běžných škol a zažijete vzdělávací masakr, neřeknu-li rovnou sebevraždu.
31. 05. 2012 | 14:37

jája napsal(a):

Pane Stejskale, nevěřím vám ani slovo o vašich dětech chodících s cikánama do školy. Ale budiž, za dva roky se budou rozhodovat, zda půjdou na gympl, nebo budou pokračovat nadále ve třídě stávající. Se svými dětmi jsrm toto dilema zažil a vyřešili si je sami, oba odešli na gymnázia, nikdy nezalitovali. Od učitele, který mě nabádal, abych je ze školy vzal, tedy jednoho, jsem slyšel, že ZŠ není pro nadané děti, tam musí učitel brzdit a orientovat se podle těch pomalejších. Také z tohoto důvodu je stav škol takový, jaký je. Nadanější děti odcházejí, piokluid mají možnost, zbytek zůstává. Při studiích na VŠ zkuste uhádnout poměr dětí , které prošly víceletými Gymnázii a ostatními, tady vlastně bude problém, protože znám pouze fujtajbl, ale nevadí, zkrátka cikánská populace - nula, za osm let, co mohu posuzovat.
Před nějakými deseti lety jsem měl nápad, udělal internátní školu pro nadané cikány, od druhé do deváté s cca 10ti žáky ve třídě. Naprostý nesmysl, dítě by se nestačilo vyučit invalidném důchodcem v rodině a žádná rodina by dítě nenechala zkazit v takovémto zařízení. Měl jsem i nádhernou usedlost s odpovídajícími prostorami, prý by tam několikrát do roka hořelo.
31. 05. 2012 | 14:38

Občan napsal(a):

To embéčko.

ano, milej hloupej žvanile.
Přesně to učitelé dělají. Prohlížejí krky, uši, pracky a kontrolují, aby děti neměly vši a jiné parazity. Mnohým z nich musí doblba vysvětlovat, že mýdlo je na mytí rukou, že lžící se jí, že ty srandovní věci na tácu jsou příbor, kterým se také jí, že ta barevná lámavá dřívka jsou pastelky a těmi se maluje (takhle...), že to matlavé barevné je modelína a z ní se modelují prostorové předměty, a že ten hadr vedle umyvadla fakt není na mlácení spolužáků, ale na utírání mokrých rukou.
TOHLE dělají dnes a denně učitelé ve třídách "oblažených" cikánskými žáky. To samé dělají vychovatelé na letních táborech a v dětských domovech.
Doblba furt kolem dokola, protože kdykoli tyhle děti jedou/jdou domů, okamžitě odkládají civilizační návyky a musí se je učit stále znovu.
Vedle nácviku základních civilizačních návyků je však učitel nucen ještě zvládat alespoň nějakou výuku těchto tvorů a vedle nich ještě normální děti. PROTO takto sociálně retardované děti patří do speciálek. Nejsou hloupé, ale jsou zanedbané tak strašně, že se jejich intelekt pohybuje v hranicích slabomyslnosti až debility (IQ 80 - 50).
31. 05. 2012 | 14:38

Šašek z Jihlavy napsal(a):

Ivana M zmínila jeden důležitý aspekt a to problémy s hygienou a z toho plynoucí nebezpečí nákazy pro méně odolné děti. Kdo zná místy katastrofální hygienické poměry v některých cikánských rodinách, nemůže tyto oprávněné obavy rodičů zlehčovat.
Co se týče častého selhávání malých Cikánů při výuce v běžných školách je do značné míry zapřičiněno jejich temperamentem a neposedností. Výukzu cizích jazyků nezvládají ne kvůli nižší inteligenci, ale špatné metodě všeobecně a hlsvně nechápou, proč by se měli učit další jazyk, když sotva zvládnou češtinu. Slyšel jsem, že děti cikánských emigrantů v Britanii nebo Kanadě s tím nemají problém, učí se živou řeč bez nudných gramatických pravidel tak, že ji odposlouchají. Pravopis asi nezvládají, možná i četba bude dělat problémy, ale to s inteligencí nesouvisí. Jsou jiní než my a nevěřím, že se je podaří vtěsnat do našich pravidel soužití, alespoň ne v brzké budoucnosti. Přesto nám nezbývá, než se o to snažit. Zde je velká výzva pro pedagogy všech stupňů. Čest a sláva těm, kteří se o to poctivě snaží. Jinou cestu nevidím.
31. 05. 2012 | 14:39

Sladký napsal(a):

Jan Kramoliš- Váš příspěvek podepisuji, nemám co bych k němu dodal.TAK TO PROSTĚ JE.
31. 05. 2012 | 14:39

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Kramoliši,

vždyť píši to samé, co pan Petr z Tábora ;-) Problém je, že praktické školy NEJSOU vhodné pro to, aby tento problém řešily. Je to špatně jak pro ty, kterým jsou určeny, takl pro děti sociálně zanedbané, které jsou tam posílány.

A největší problém je, že řada lidí toto vůbec netuší (akorát prostě nechce, aby jejich děti chodili s Romy do školy, protože s nějakým Romem někdy udělali špatnou zkušenost). Samozřejmě že není možné (respektive nemělo by být) jen tak posadit dítě, které nemá základní hygienické návyky, elementární schopnosti zařadit se do kolektivu při výúce apod, do bežné třídy ZŠ a tvářit se, že je vše v pořádku. Ale stejně takl není možné ho poslat mezi mentálně hendikepované (tedy pokud samo takto hendikepované není). "nebo jak se to jmenuje" ;-)

To je to jediné, o co podle mne v textu jde. A ministerstvo si ulehčuje práci, místo aby tento problém systémově řešilo (protože ví, že nezanedbatelná část společnosti ho proto cigánům stejně podpoří).

Libor Stejskal
31. 05. 2012 | 14:40

VFISCHER napsal(a):

NEJEN PRO PANA STEJSKALA

Ještě jednou se zapojím do marné a zbytečné diskuze. Xenofobie, stejně jako rasismus, stejně jako jiné „sociopatické“ jevy, vždy byly, jsou a budou poznamenávat a doprovázet lidskou společnost ! ! ! Budou existovat skrytě nebo zjevně a na tom se - pane Stejskale - nic, ale vůbec nic nezmění, ani zdejším, nic neřešícím mlácením prázdné slámy ! ! ! Averze proti jinakosti, hlouposti, neschopnosti nebo naopak vyčůrané zlodějině a parazitnímu životnímu stylu mají krom toho v mnoha případech své opodstatnění !!!
AVŠAK - tato společnost ve zdejším státě Absurdistán - Gangsteristán, vedená dvacet let gangy obrzlodějů, obrlupičů , obrpodvodníků a lhářů se s „kauzou“ cikáni vypořádat nejen že neumí, ale ani nechce, protože pro vládnoucí zbohatlickou oligarchii je to vynikající únikové téma, které odvádí pozornost plebsu od jejich vlastních svinstev, která svým charakterem milionkrát a milionkrát převyšují nějaké okrajové zlodějíčkování a parazitování cikánského etnika !

Kdyby se (zcela hypoteticky), podařilo zabránit rozkrádání státu vládnoucími kastami, potom by bylo i na vzdělávání cikánů, nebo na katr pro nenapravitelné zlodějíčky, stejně jako na zdravotnictví, terciární a sociální služby, důchody a jiné požitky charakerizující společnost 21. století.

Proto se v podhradí řeže chudina o podružné problémy a vládnoucí panstvo nerušeně mlaská u plných koryt !
31. 05. 2012 | 14:42

mb napsal(a):

vidíte občane ... taky si myslim že by stát měl učitele řádně zaplatit, že to nejsou žádní parazité tyjící z veřejného danového cecíku ... popíráte snad že václav rozvážel rom(k)y medvědem ???

jestli ano, vyzývám vás na virtuální souboj ...

pistole, na tři kroky a přes šátek ...

https://www.youtube.com/watch?v=ivP5RNiMbxM

4:30 a dále ...

hezký den ...
31. 05. 2012 | 14:46

neo napsal(a):

je mi líto pane Stejskale, ale wikipedia je o dost spolehlivější než názor jednoho člověka.

tady jsou další:

Základní škola praktická by měla být charakterizována tím, že vzdělává žáky neúspěšné na ZŠ, tj. mentálně postižené, se sociálně kulturním handicapem, s těžšími formami vývojových poruch učení včetně kombinací uvedených poruch.

http://www.herfort.cz/co_jsou.htm

----------------------------------------------------------------
Praktické školy jsou primárně určeny pro lehce mentálně retardované děti, mohou ale přijmout až 25 procent žáků bez jakéhokoliv znevýhodnění. Doporučení k zařazení do praktické školy dává pedagogicko-psychologická poradna. Podmínkou umístění je souhlas rodičů
31. 05. 2012 | 14:47

Zdeněk Brom napsal(a):

stejskal:

Pane Stejskale, osobně bych Vás za to, co pášete na dětech v ZŠ svojí mediální podporou sociálním experimentům, které ničí osudy mnohých dětí, poslal ještě dál a ještě hlouběji.

Nemám agresivní tón, to už je jen zufalé volání o pomoc. Ne pro mě, ale pro ty žáky.

Cituji: "Pokud to Vy neumíte (a na to máte nárok, nemáte na to patřičné vzdělání), tak u zápisu musí být někdo, kdo to umí (zkušený dětský psycholog, který se v takových věcěch vyzná). Určitě není řešení poslat sociálně zanedbané dítě mezi děti mentálně handikepované. To je špatně pro obě."

Řeči člověka, který o tom nic neví. Takové dítě jde obyčejně ještě po poradny, ale ani tam se to těžko poznává. Když prostě dítě jen hýká, nerozezná barvy, neumí vzít do ruky tužku, tak je to skutečně hodně těžké.

Po roce-dvou v praktické škole učiteé to dítě někdy pozvednou o řadu úrovní výše a může pak klidně přejít do standardní ZŠ - systém je totiž prostupný.

Cituji: "Takže to není možné nechat na rodičích."

A což takto ctít právo rodiče na výběr školy, to už sociálním inženýrům moc nevoní.

Víte co, tak si debatujte ve svém sterilním propadáku lživě nazvaném Interpelace. Tam Vás nikdo nevhodnými myšlenkami obtěžovat nebude. Klidně tady z aktualne.cz dělejte bulvár slovníkem hyeny, učitele nazývejte deprivanty atd.
31. 05. 2012 | 14:48

stejskal napsal(a):

Pane Sladký, jak Vám mám dát odkaz na něco, co vím z vlastní zkušenosti? S rozhovory s lidmi, kteří pracují jako terénní asistenti, školští asistenti, s dětskými psychology.

"Pokud vím, tak v pedagogických poradnách pracují odborníci a mají k dispozici tzv."culture fair" inteligenční testy."

Ne úplně to sem patří, ale specializovaná pedagožka při SPC diagnostikovala mému dítěti sníženou inteligenci, protože vůbec netušila, co to je vývojová dysfázie (a žádala, abychom ho dali do praktické školy). Naopak dvě expertní pracoviště potvrdili (na základě STEJNÝCH testů), že je v pásmu vyššího nadprůměru. Vždy jde jen o lidi, dobrou vůli a ochotu zabývat se problémy druhých.

To, o sociálních a kulturních hendikepech, jsem psal výše. Nemyslím, že by to autor zpochybňoval, každopádně to nezpochybňuji já (viz vše výše).

Libor Stejskal
31. 05. 2012 | 14:48

Občan napsal(a):

n.č. napsal(a):
"Občan 14:23 - nezlobte se, ale jaksi vašemu poslednímu příspěvku nerozumím. Asi špatně čtu.... 31. 05. 2012 | 14:27"

Jednoduché.
Do běžných základních škol chodí i hafo Cikáňat, která dobře prospívají, protože jejich rodiče jsou slušnými běžnými občany. Pár takových rodin znám a mám je v hluboké úctě.
Přesto to mají ty děti o něco těžší, než děti bílé. Ale snaží se a třída je stabilizované, protože si děti na sebe zvykla a jsou v pohodě.

A teď si představte, že do takové stabilizované multikulti třídy "inkludujete" sociálně retardovaného tvora, který s přehledem spotřebuje veškerý učitelčin čas pro sebe a ještě stíhá terorizovat spolužáky a zavěšovat keňary na strop (drastická vzpomínka na "spolužáka", který v 16ti letech opustil základní školu na konci 6. ročníku).
Ubezpečuji Vás, že nejhorší dopad to bude mít právě na ta snaživá Cikáňata. Ta tím budou trpět nejvíc.
PROTO jsem poněkud modifikoval páně Čochtanův dotaz.
31. 05. 2012 | 14:48

stejskal napsal(a):

Dobře, pane neo.

Hezký den.

Libor Stejskal
31. 05. 2012 | 14:50

Čochtan napsal(a):

Občane, (14:23)
pořád lepší, když bude (možná a maličko) "trrrpět" těch pár "slušných" cikánů za chování SVÉHO etnika, než aby trpělo (hodně a mnoho) českých rodičů chováním CIZÍHO etnika.
31. 05. 2012 | 14:51

skeptický napsal(a):

Už žiju moc dlouho.Cesta kolem světa za 80 halířů už není.Halíře taky ne.
Ale princezna Romi?Který idiom to vymyslel??O princezně Audě jsem slyšel.
31. 05. 2012 | 14:53

scallop napsal(a):

Zdenek Brom

"Obcan: JAKOU metodologii tedy GAC používá?

Zdenek Brom: Inu, autor to napsal - požádali učitele, aby to odhadli. To je nacismus v plné kráse."

Mate tohle zapotrebi ??
31. 05. 2012 | 14:55

Čochtan napsal(a):

Stejskal: "Problém je, že praktické školy NEJSOU vhodné pro to, aby tento problém řešily. "
Normální školy jsou ještě méně vhodné, aby napravovaly, co cikánští rodiče zanedbali.
31. 05. 2012 | 14:55

Zdeněk Brom napsal(a):

n.č.:

Pan Brom je idealista, který chce dodržovat zákony a ústavu, která jasně říká, že ke vzdělání má každý rovný přístup. Takže odmítá žáky dělit na romské a ty druhé.

Irituje to Stejskala, mb, Scarabea ... kteří ale jinak mají plné klávesnice řečí o tom, že se máme respektovat atd.
31. 05. 2012 | 14:55

stejskal napsal(a):

Jen na okraj, píšu tu poněkolikáté to samé, co pan Občan v 14:48. A jen dodávám, že praktické školy nejsou dle mého pro tento druh problému řešením. Je třeba začít dále rozlišovat hendikep mentální a kulturně-sociální (protože jinak podle mne poškozujeme obě postižené skupiny). To je ostatně to, o čem píše i autor. Všechny, které jde zařadit do běžného školství, zařadit. Těm, u nichž to není možné (z nejrůznějších důvodů, tedy i sociální zanedbanosti), zajistit v co nejširší míře potřebnou pomoc s cílem, aby se mohli o sebe ve společnosti postarat a neškodit jí (nebude to dnes, ani zítra, nebude to nikdy dokonalé, ale je to dle mého jediná možná cesta).

Libor Stejskal
31. 05. 2012 | 14:56

ghándí napsal(a):

většina romských dětí do zvláštní školy patří. jde spíše o to, umět poznat ty jednotlivce, kteří mají inteligenčně i sociálně na to být v normální třídě a taky navázat nějaký kontakt s rodiči takového cikána.
31. 05. 2012 | 14:57

Jan Kramoliš napsal(a):

Dobrý den, pane Stejskale,

s panem Petrem z Tábora se shoduji na důležitosti předškolní výchovy. Ale - pokud tato nefunguje, je podle mého názoru lepší zařazovat velmi zanedbané (nikoli lehce podprůměrné, jen protože jsou romské) děti do praktických škol než do základních. Nepatří sice ani do jednoho z těch typů, ale praktické školy jim dají alespoň něco.

Velice mě štve ta povrchnost, s níž se procento inkluse považuje za jediné kritérium. Inkluze je přitom spíš dlouhodobým cílem. Až bude opravdu úspěšná, budeme z nejhoršího venku. A ostatně ani u té předškolní výchovy bych vůbec na inkluzi netrval. Ať existují romské školky, kde se romčátka budou cítit dobře a v rámci Komenského "školy hrou" budou tancovat romské tanečky. Podstatné je, co jim škol(k)a dá, nikoli inkluze za každou cenu.

Zdraví jk
31. 05. 2012 | 14:57

kormoran napsal(a):

Ze to neni jednoduche , se vyjadril i Milous Jakes o prestavbe.

Tak nejak proste soudruzi proste)))))
31. 05. 2012 | 14:58

Zdeněk Brom napsal(a):

scallop:

Ochránce lidských práv mi dává do ruky metodiku, jak rozpoznat romského žáka pomocí fyzických znaků. Názor rodičů žáka a názor žáka samotného nikoho nezajímá. Dělali to nacisté jinak? Víte vůbec, co tu rozjíždíme?
31. 05. 2012 | 14:58

scallop napsal(a):

Zdenek Brom

"Víte co, tak si debatujte ve svém sterilním propadáku lživě nazvaném Interpelace. Tam Vás nikdo nevhodnými myšlenkami obtěžovat nebude. Klidně tady z aktualne.cz dělejte bulvár slovníkem hyeny, učitele nazývejte deprivanty atd."

Takhle se kaci modly ...
31. 05. 2012 | 15:00

scallop napsal(a):

Zdeněk Brom

Naciste taky pouzivali zachod. Jsem snad nacista kdyz se jdu vymocit ???
31. 05. 2012 | 15:02

Zdeněk Brom napsal(a):

scallop:

Pokud vnímáte používání záchodu ve stejné rovině jako rasové sčítání dětí, pak nemám, co dodat.
31. 05. 2012 | 15:03

ghándí napsal(a):

z vyprávění me známé vím, že jeden psychopatický spratek dokáže zničit výuku celé třídě. navíc jsou to děti z rodin, kde komunikace s rodiči není možná, maximálně přijde početná skupina příbuzných do školy učitelům vyhrožovat. . takže se musí také brát zřetel na zájem dětí, které se učit chtějí.
31. 05. 2012 | 15:05

n.č. napsal(a):

Zdeněk Brom: Samozřejmě vím, už dlouho čtu vaše příspěvky a příspěvky Vámi jmenovaných.

A víte co je zajímavé. Je to pořád stejné, tedy Vaše příspěvky a jejich příspěvky. Trochu zafilozofuji :-) Kdyby alespoň rosmský problém zůstal tak stejný, jako ty všechny příspěvky, bohužel, ten se prohlubuje čím dál více.....

Ještě, že tu máme toten optimismus pana Stejskala: nebude to zítra, ani dnes, ani za rok, či dva (taky se tato věta objevuje pravidelně u romské problematiky a nemění se :-) ).... a léta běží vážení......
31. 05. 2012 | 15:06

stejskal napsal(a):

Pane Kramoliši,

pokud bychom si sedli ke stolu a měli čas to podrobně rozebrat, asi bychom se shodli. O co jde mně (a myslím i autorovi) je, že ta praxe odkládání "problémových" dětí (a nejen romských, a ne všech a ne všude a všemi) do zvláštních škol trvá už dost dlouho. Je to pro mnohé takové paradigma. "Neumíš se chovat, špatně se učíš, šup do zvláštní školy". A tohle, alespoň podle mne, by se mělo změnit. Ne "je to špatně, ale aspoň něco". Ale "mělo by se to dělat lépe, pojďme to zkusit". Klidně zkusme specializované školky pro nejvíce sociálně zanedbané děti (a navažme na ně i část vyplácených dávek). Já osobně jsem pro (ale samozřejmě někdo bude proptestovat, vždycky někdo protestuje. Je to tak správné, jedině tak se mohou věci nějak posouvat. Konfrontací různých názorů).

Inkluze je dle mého dobrá věc, ale samozřejmě se může dělat špatně, přehánět se, udělat z ní dogma. Je to pak stejný extrém jako posílat všechny "problémové" děti šmahem do zvláštní školy. Jinak než debatou se ale takovéto věci stejně měnit nedají (žádný génius nikdy sám nevymyslí nějaké ideální řešení).

Libor Stejskal
31. 05. 2012 | 15:07

Občan napsal(a):

Pane Stejskale,

1) Základní škola praktická NENÍ Praktická škola
2) ZŠP (dříve ZvŠ) NENÍ primárně určena dětem mentálně RETARDOVANÝM, ale dětem ZNEVÝHODNĚNÝM sociálně, intelektuálně, zdravotně, vývojově (poruchy učení a chování) a smyslově. Děti s těšmito znevýhodněními tam PATŘÍ, protože nestíhají zátěž běžné výuky. A to i děti s jinak vysokým intelektem.
3) Dětem mentálně RETARDOVANÝM je určena Praktická škola (dříve Pomocná škola)
4) A pak jsou ještě k dispozici běžné základní školy, ale se speciálním výukovým programem pro děti s různými handicapy. Bohužel jsou často soukromé a platí se na nich školné.

Pokud toto nerozlišujete, pak problém není na straně pana Broma a dalších, ale na straně Vaší.
Kromě toho jsem Vám nedávno poslal seznam SPECIÁLNÍCH BĚŽNÝCH základních škol, vyhovujících potížím Vašeho potomka. Pokud Vám nevyhovují veřejné školy, můžete si vybrat některou ze soukromých speciálek. Bylo jich tam asi 20 všeho druhu jenom v Praze, pokud se pamatuji.
31. 05. 2012 | 15:09

český maloměšťák napsal(a):

Bude líp :

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2082013/yardeni-ropny-vrchol-se-nekona-je-tu-energeticka-revoluce-a-z-usa-bude-cisty-vyvozce-energii.html

Ale jen v zemích, které si umějí na ministerstva vybrat lidi vzdělané skutečně - ne pouze formálně.

P.S. Na druhé straně ale...bude líp jen dočasně.
A taky ta voda - viděli jste onen film o nekonvenční těžbě plynu - jak těm lidem teče z kohoutku "hořící voda" ? Žertovné...kdyby to tedy nebylo dost hrozné.

Stejně ale - na co všechno ti vzdělanci nepřindou, co ? Opékat si pod vodovodním kohoutkem párkový....
-----------
A jedéééém - back from CHina...všecky ty bleší cirkusy jedou zpátky domůůůůůůů....hurááááááá.

:(
31. 05. 2012 | 15:11

skeptický napsal(a):

Tzv.elity mají svoje školy mimo rámec něčeho,co by mohlo být ohroženo nějakými cikány nebo retardovanými etnickými čechy.
Zvyšování úrovně školství rozhodně není na pořadu dne.Na všech úrovních.

Dejte jim nepřítele.To se používalo dávno,pokaždé je to někdo jiný,a pokaždé to slouží někomu jinému.Když se dva perou,třetí se směje.
Každý člověk má technologii poznat svůj vlastní druh.Primárně oči a uši.Když už tohle není pro společnost přijatelné,pak někdo jí řídí k zániku.Umělá bezmocnost.
Měli bychom se smísit,a byl by pokoj.A komu se chce chodit do školy?
31. 05. 2012 | 15:14

Občan napsal(a):

To Scallop:

Pan Brom má pravdu. To JSOU nacistické metody. To je dokonce HORŠÍ než nacistické metody. Protože to je založeno na ODHADU!!!!!

Se zděšením si vybavuji, co se (podle různých pamětí a dobového tisku) dělo v německých školách před WWII. Učitelé si brali žáky k tabuli a podle FYZICKÝCH znaků je třídili na židy a ty ostatní.
Přesně takovouhle NACISTICKOU "metodologii" používají pavědci z ČvT a GAC!!!!! Ba co hůř - aby je někdo neobvinil z nezákonností, tak provádějí "výzkum" a k používání takových NEZÁKONNÝCH metod přemlouvají a NUTÍ učitele!
31. 05. 2012 | 15:17

honolulu napsal(a):

Takze se bude zavadet RACIAL PROFILING !
Rasovy profil zarazuje kazdeho z vas k urcite skupine a ta je hodnocena na zalkade statistik.

U vas jsou statistiky zakazane zverejnovat to zn., ze nekdo chce s vami manipulovat a proplachovat vam hlavy ideologickym HNOJEM, ktery vyhovuje jeho dabelskyn cilum na zniceni vaseho naroda.

Amendment americke Konstituce cis. 4 a RACIAL PROFILING se vzajemne nemaji radi, ale v praxi profiling vyhrava na cele care. Americka policie se bez neho neobejde. Muj zivot a prace v africke bushi byl chranen znalosti kmenovych a rasovych profilu.
Pro toulani americkymi mesty je dulezite vedet co cekat, kdyz vlezete kam nemate. Profiling vam pomaha.
Povazuji racial profiling za dobrou vec ! Nejsem sam !
Ten nejchytrejsi z vas je vlcak pana Cochtana a ten je na moji strane.
Pane Cochtan, pozdravujte pejska a dejte mu jeho oblibenou pochoutku. Vyridte mu, ze ho mam rad a dejte mu pohlazeni !
On vi moc dobre, jak je dulezity rasovy profil.
31. 05. 2012 | 15:19

Scarabeus napsal(a):

Zdeněk Brom:

ad 31.05.2012 14:55

Pane učiteli, poněkud jste si nevšiml, že jsem se této diskuse zatím neúčastnil, ale když tak po tom toužíte ...

"Pan Brom je idealista, který chce dodržovat zákony a ústavu, která jasně říká, že ke vzdělání má každý rovný přístup. Takže odmítá žáky dělit na romské a ty druhé."

"chce dodržovat zákony a ústavu"

Porušování zákonů ale trpíte jiným, např. členovi Vašeho adoračnímu fanklubu ing. K. K. alias Čochtanovi, ani jste "nepípl", když mně vyhrožoval, protože jsem si jej dovolil upozornit na to, že porušuje zákon.

"odmítá žáky dělit na romské a ty druhé"

Ale romské dítě pozná velmi dobře, když romskému dítěti někdo daruje počítač.

"Irituje to Stejskala, mb, Scarabea ... kteří ale jinak mají plné klávesnice řečí o tom, že se máme respektovat atd."

Dodržování zákonů a ústavy mě neirituje.

"že se máme respektovat"

Kde jsem to psal?

Pak kdo lže.
31. 05. 2012 | 15:22

Jan Kramoliš napsal(a):

Pane Stejskale,

v podstatě jde asi hlavně o to, že já trvám na pořadí: NEJDŘÍV plošně rozjet předškolní výchovu pro zanedbané (sociálně hendikepované) děti, a až bude mít výsledky, navázat inkluzí. Ano, bude to stát peníze, přičemž úspory za problémy, kterých díky tomu budeme v budoucnosti ušetřeni, se dají dost těžko vyčíslit. Ale politika (i školská) je vždycky rozhodováním o penězích...

Autor zatím nereaguje (můžete ho zkusit trochu popíchnout - :) ), ale z příspěvku mám dojem, jako by ho nic jiného než procento inkluze nezajímalo. A to by jistě byla chyba.

Zdraví jk
31. 05. 2012 | 15:24

stejskal napsal(a):

Pane Občane,

nezlobte se, ale já nemohu pořád dokola vysvětlovat, že někdo píše o něčem jiném než já, případně že doslova - ve zdánlivé polemice se mnou - píše to samé.

Tento text je - jak stojí v úvodu - o "romských dětech přeřazovaných do bývalých zvláštních škol" Též se jim říkalo pomocné. Čili se zde o nich bavíme, tedy o praktických školách.

Váš seznam jsem tehdy egistroval a napsal Vám, že jej znám. Nejsem nespokojen s veřejným školstvím, ale s přístupem jedné konkrétní školy a jedné konkrétní dětské psycholožky, které naprosto nesprávně diagnostikovala (a je úplně jedno koho) a doporučila přestup do Praktické školy. Navštívil jsem od té doby cca. osm dalších škol (soukromých i nesoukromých) a zaznamenla v každé jiný postup (jedna soukromá se zachovala v podstatě obdobně), ředitel a speciální pedagožka jedné běžné ZŠ naopak naprosto fantasticky. Chtěli hlavně pomoci, ne hledat důvody, proč to nejde. A přesně o toto jde. Nic jiného. Některé školy (lidé) řeší problémy tím, že je házejí na druhé. Jiné (jiní) se snaží pomoci.

Libor Stejskal
31. 05. 2012 | 15:25

zdenekpelda napsal(a):

Mnó, za dvaačtyřicet let pedagogické práce s(nejen) romskými dětmi v polepšovnách toho snad vím dost na to, abych mohl vyjádřit svůj pohled na věc...Zažil jsem tři generace těch nejpotřebnějších (ročníky 1952 až 1997) z nejrůznějších sociálních prostředí a s hendikepy nejen mentálními. Shrnu to velmi stručně...
1)Každému dítěti se má dostat co nejvyššího možného vzdělání bez ohledu na původ

2)Výchova a vzdělávání mají být prestižně takové, aby z dítěte vyrostl platný člen společnosti, pro kterou bude přínosem, bude v ní rád a bude se podílet na jejím rozvoji

3)Každý kantor (je-li jím vnitřně) a každý činitel ve školství (má-li tu pravomoc a odpovědnost) budou vždy usilovně hledat všechny cesty, jak tento záměr optimálně naplnit.
Howgh...
31. 05. 2012 | 15:28

český maloměšťák napsal(a):

Stejskal
Vy byste měl dělat proroka.
Vy jste tak trpělivý....vám by se jistě některé z proroctví splnilo.
:))

/smajlík znamená souhlas....trpělivostí je míněna snaha věci donekonečna vysvětlovat...hlavně těm, kteří evidentně o takové vysvětlování nemají zájem/

Mějte se.
-----------
Dámy a pánové - uvědomte si, že tuto zemi nezachrání ani deset bilionů vybraných daní ročně a padesát ušetřených.
Tady jistí lidé rozkradou/nesmyslně rozházejí/ všecko. Všecko. Ať už je to aktivum - nebo pasivum.
Všecko se hodí...i dluh se dá prodat.

Předevčírem přišel k nám do knajpy ochránce nebohých důchodců Škromach. Nebudu komentovat jeho fyzikální parametry získané tkzv. okukem /znám spoustu lidí při těle, kteří za to nemohou...geny a tak/. Jen mě zarazilo, že ve třech lidech /jeden z nich žena/ platil účet za kořalky tak mastný /skoro dva tácy/.

Kurva - kdo je platí ? Ty tkzv. rozpočtově odpovědné politiky ?
Nějací magoři- nebo kdo vlastně ?
:))
31. 05. 2012 | 15:30

Kanalnik napsal(a):

je zajimave, ze mnoha rasistum se nelibi scitani deti podle rasy ... asi proto, ze by se zlepsenim systemu mohli nektere romske deti dostat do beznych skol ...

jo, pocit ohrozeni je zapeklita vec...

njn, stane se :)
31. 05. 2012 | 15:30

Pepa Řepa napsal(a):

Zdeněk Brom napsal(a):
Pane Stejskale, osobně bych Vás za to, co pášete na dětech v ZŠ svojí mediální podporou sociálním experimentům, které ničí osudy mnohých dětí, poslal ještě dál a ještě hlouběji.
---------------
Jsme dva.
Děsný kydy. Jako ÚV KSČ za Milouše.
Inkluze je dle mého dobrá věc, ale samozřejmě se může dělat špatně, přehánět se, udělat z ní dogma.
:-)
Jednou se nesmí etnicita zjišťovat, podruhé se jaksi odhaduje.Jak se to hodí.
Inkluze ocamcať pocamcať,soudzi z Červeného hrádku..
Školství jde dolu, ale cílem je -zřejmě-vychovat pitomce ze všech.

Učitelskej nezávidím vám.
Těžký povolání, když máte nad sebou kocábovité aktivisty.Vykašlete se na ně.Sociální Mičuriny.

Kdo to neumí, ten to učí, říkal Jan z Kampy.
KDO NEUMÍ UČIT, TEN DO TOHO KAFRÁ A SNAŽÍ SE TO ŘÍDIT.
INKLUZIVNĚ.
Po Vás zůstane pár dobrých žáků, není to málo.
.
31. 05. 2012 | 15:32

Petr napsal(a):

Ja sice asi chapu,ze to byl preklep autora,ovsem skutecne kouzlo nechteneho,ktere trefilo hrebicek primo na hlavicku-BUM!
Cituji:"Když v roce 2007 udělala společnost GAC výzkum mapující V Y D Ě L A N O S T N Í dráhy romských dětí, čísla, ke kterým jsme tehdy dospěli, leckoho překvapila."
Koukam,ze se tu velice ucene diskutuje a pritom vec je velice prosta a jde jen a pouze o prachy az v prvni rade...ona ta "romska" (cesky cikanska) otazka je predevsim pro urcitou skupinu lidi perfektni byznys,ktery platime my danemi a nase deti v lepsim pripade modrinami a v tom horsim...
31. 05. 2012 | 15:34

stejskal napsal(a):

Pane Kramoliši,

autora popíchnout nemohu, už jen proto, že v Canbeře je teď kolem půlnoci ;-) Ale i bez toho je pouze a jen na něm, zda se bude chtít připojit. Nikoho zde nechci do debaty nutit.

To pořadí je myslím trochu moc kategorické. Podle mne je nutné sáhnout k inkluzi v případech, kde je to možné a kde to škola zvládá (třeba i podle lokality). Ale ne za každou cenu a tak, aby to ohrožovalo ostatní děti (samozřejmě že vůbec nejde jen o Romy a zdaleka ne o všechny, ale to si snad většina rozumných lidí uvědomuje). Rozjet se musí jak přeškolní výchova, tak asistenti, tak možná i specializované škosltví.

Problém ale je, žeb se do toho nikomu moc nechce. Přečteme-li si tuto debatu (či jakoukoliv jinou na podobné téma) snadno pochopíme proč. Na Romy je každý druhý odborník, ví o nich úplně všechno. A hned má po ruce nějaké řešení. Politici bohužel většinou přemýšlejí jen od voleb k volbám, a proto vědí, že jakékoliv nepopulistické řešení jim body nepřinese resp. jim jich hodně sebere. A tak se toho dělá hodně málo (a spíše potichu a někdy ne právě efektivně).

Libor Stejskal
31. 05. 2012 | 15:35

aga napsal(a):

pan Stejskal 15:25

Až bude cikánský rodič se svým problémovým dítětem obcházet 8 škol a větší počet rozličných psychologů a dalších institucí, pak přijde čas na pomoc jeho dítěti. Dokud cikánský rodič problémy svého dítěte ignoruje nebo sabotuje, je každá snaha o pomoc vyplýtvanou energií a prostředky - které pak chybí třeba právě tam, kde by byla pomoc účelná. I psycholog je jen člověk, a po určitých zkušenostech nastává nutně vyhoření.
31. 05. 2012 | 15:36

Katrina napsal(a):

Moc prosím: Co je to "vydělanostní dráha"?? Překlep, nebo nějaké odbornické ptydepe příšerně přeložené z angličtiny??
Sociologii jsem studovala a tam to (tehdy) nebylo, pokud mi paměť slouží...
Rozhodně to zní opravdu strašně.
A ještě: Co znamená "osnovat plot, usilující poškodit české školství"??
Anglicky "plot" znamená "spiknutí" - a mě nezbývá, než začít trochu pochybovat o erudici člověka, který to neumí napsat česky. Vypadá to snad anglicky odborněji? Nebo by to autor přeložil podobně jako "vydělanostní dráhu"?
Pak je ještě možnost, že tím autor myslel plot, ale to se pak už v textu opravdu ztrácím...:-)
31. 05. 2012 | 15:37

Občan napsal(a):

Ne, pane Stejskale.
NE, NE, NE!
ZVLÁŠTNÍ škola byla VŽDY školou pro děti s PORUCHAMI intelektu, učení, chování, se zdravotními problémy, smylovými problémy atd. S PROBLÉMY, NIKOLI s retardací.
POMOCNÁ škola VŽDY byla školou pro děti s mentální RETARDACÍ.

Dnes je to Základní škola praktická a Praktická škola. NIKDY to nebylo jinak. VŽDY se jednalo o dva odlišné typy škol.

Děti s problémy PATŘÍ do zvláštních škol, případně do speciálních "běžných" škol. Děti retardované patří do pomocných škol. Děti bez pronlémů patří do běžných škol. V NĚKTERÝCH případech (třeba vozíčkáři nebo nevidomí) NENÍ zdravotní postižení na škodu tomu, aby dítě navštěvovalo běžnou třídu. BYŤ je oproti ostatním dětem zvýhodněno neúčastí v některých předmětech, což bývá vnímáno dětmi negativně.

Ad ona porucha - mě spíš zaráží, že s tím máte takový problém. Napadlo Vás vůbec, jak může být tomu dítěti ublíženo, když bude za každou cenu cpáno do běžné třídy?
Víte, jak by dopadl náš synovec, kdyby býval nešel do speciálky? Hrozně. Pravděpodobně by skončil v pasťáku. Také to byl pro nás šok, ale pak převážil pragmatismus a zájem synovce. A vyplatilo se to - po čase se vrátil do běžné školy.
31. 05. 2012 | 15:37

Pepa Řepa napsal(a):

Opravuji svoji nekorektní větu s vůlgaritou.
Školství jde dolu, ale cílem je -zřejmě-vychovat české maloměšťáky ze všech.
31. 05. 2012 | 15:38

aga napsal(a):

PS

Můj předchozí příspěvek se pochopitelně netýká jen cikánských rodičů, ale blog se taky nezabývá problémy necikánských dětí.
31. 05. 2012 | 15:38

stejskal napsal(a):

A jen na okraj: Škoda, že paní Sedláková už nepíše do svého blogu http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/miroslava-sedlarova.php Zdá se, že všechno jde, když se chce.

Zdravím Vás, pane Peldo. Nechcete o svých zkušenostech někdy napsat do svého blogu? Mne by to moc zajímalo, jiné možná též.

Libor Stejskal
31. 05. 2012 | 15:39

Dagmar napsal(a):

Obecně mám problém se sociologickými výzkumy, jejich metodologií, možnou mírou zobecnění získaných "informací" a zejména s jejich často účelovou interpretací. Všechny tyto "nedostatečnosti" shledávám v článku pana Čady.

Pokud by se námitky diskutujících držely kritiky výše uvedených problémů, s gustem bych se přidala. Pochopitelně s výhradou srovnání cílů citovaného výzkumu s cíly nacistické genocidy Židů, potažmo praktikami výzkumů MUDr. Mendeleho (sic!) To je naprosto nehorázné srovnání.

Ale diskuse se posunula, možná právem, jinam. Ke kritice "nevzdělatelnosti" romských dětí. Pokud vynechám příspěvky, na které škoda reagovat, neboť "předsudečnost" jejich autorů je z věcné a slušně vedené diskuse naprosto diskvalifikuje, je tu několik příspěvků, které za reakci stojí.

Zdeněk Brom

Možná, že máte dnes, pane učiteli, špatný den. Oproti vašim dřívějším příspěvkům na téma romské populace a možnostech vzdělávání romských dětí, jako by ty dnešní psal někdo jiný. V naší pro mne památečné diskusi, jste mezi několika málo možnostmi, které mohou, alespoň některé Romy, pomoci vyvést z ghetta, jmenoval vzdělání. Napsal jste také, že je to nesmírně těžké a často neúspěšné úsilí. Ale také jste naznačil, že tuto možnost nesmíme nikdy vzdát. Zdá se, že už tohoto mínění nejste. Škoda. Ale chápu, že na rozdíl od veškerých "teoretiků" jste praktik a na skepsi máte čas od času zasloužený nárok. Hlavně, aby ten pocit marnosti, byl jen dočasný :-)

Libor Stejskal, Petr z Tábora, Šašek z Jihlavy

Vidíme problém podobně. Bez individuálního přístupu nelze problém vzdělání Romů vyřešit. Posílat šmahem romské děti do praktických škol, které jsou určeny opravdu pro jinak handicapované děti, s poukazem, že tyto školy jsou tzv. "prostupné", je jen zametáním problému pod koberec. Dát výběrově příležitost těmto dětem v základních školách, poskytnou jim, budou-li mít snahu uspět, maximální pomoc, je cesta jistě velmi nesnadná, ale přeci jen s odkazem na jejich lepší "budoucnost" nadějná.
31. 05. 2012 | 15:45

Pepa Řepa napsal(a):

Katrina
to neřešte.
pan Čada má-zřejmě-bohaté zkušenosti s inkluzivním začleńováním králíků do života australské společnosti, ta nás přišel "obohatit" o své zkušenosti.

Červen bude zřejmě ve znamení převýchovy-jak říká buldatra- nemyté a nečesané společnosti pajdavých čecháčků.
Nejdříve Marx-Tominová se sude´táky a evergreenem permanentních omluv, teď se bude -inkluzivně-začleňovat.
Opravdu aktuální témata.
31. 05. 2012 | 15:46

Katrina napsal(a):

Nu, teď jsem si dočetla pod článkem, že: "V současnosti (autor) působí na Centru evropských studií Australské národní univerzity v Canbeře." Tak proto plot, proto vydělanostní dráha! Abychom si všimli! To se hnedle splete plot a plot, když působíte v Canbeře!
Ale stejně by mě význam té vydělanostní dráhy zajímal... nevíte někdo??
31. 05. 2012 | 15:49

stejskal napsal(a):

Pane Občane,

nezlobte se, ale já toto vnímám jako slovíčkaření. Problém je dle mého někde jinde, ale možná se pletu.

Ad "Mě spíš zaráží, že s tím máte takový problém." Už se mi to sem nechce psát znovu, probírali jsme to pod jiným blogem. Mám jediný problém a to, že mi nejrenomovanější odbornice v tomto oboru (pí. Krejčířová) řekne, že dítě má intelekt v pásmu vyššího v průměru a má navštěvovat běžnou ZŠ (a že je to pro něj důležité), tento verdikt potvrdí i specializované pracovistě zabývající se touto specifickou poruchou a škola vezme za bernou minci dobrozdání na tuto poruchu nespecializované dětské psycholožky, který s tímto problémem navzdory znalosti předchozích posudků zřejmě nemíní ztrácet čas. Je to jako kdyby mne obvoďák změnil diagnózu srdečních potíží, kterou po několika vyšetřeních stanovil profesor Pirk, a nutil mne vysadit léky a přikládat si náčinky. Možná by to pro mne mohlo mít fatální důsledky. Stejně jako neodborný a neprofesionálníc přístup NĚKTERÝCH odborníků k NĚKTERÝM dětem. Nejen k mým.

Libor Stejskal
31. 05. 2012 | 15:51

český maloměšťák napsal(a):

Pepa Řepa
Vy jste, Pepko, dnes opět vtipný/á/ jak hejno králíků na australské louce.
------------
...raději kdyby už konečně zapršelo.
31. 05. 2012 | 15:51

honolulu napsal(a):

RACIAL PROFILING je stary, jako je stare lidstvo samo.
Barva pokozky je pouze maly indikator, stejne jako napr. vek.
Ve skutecnosti je vse genech.
Kulturni, zdravotni, kriminalni reputace kazde skupiny je dana tim, jake ma geny a z toho vypliva kultura a chovani.
Snaha nekterych "autorit" znicit veskere rozdily mezi skupinami jsou prosazovany pro snadnejsi ovladani vsech. Kvalita nekterych to vsak znemoznuje... Proste nekteri se nadaji znicit a z toho bude jednou posledni velka valka na teto planete. Cinane, Japonci, Rusove, Ukrajinci, Polaci, Baltove maji velmi silne RASOVE VEDOMI. Stejne napr. Arabove atd.

Hlupaci v Bruselu a Bilderberg - skupina mocnych a dusevne nemocnych, znici Evropu a Ameriku, aby umoznila vladu Cine nebo Rusku - zemim rasove a kulturne kompaktnim.
Tyto skupiny mocnych (dusevne nemocnych) budou likvidovany telesne hned, jak to Cinane vyhraji, diky tomu, ze znici nas.

Nerozcilujte se, ze to neodpovida vasim utopistickym theorijim.
Proti prilivu oceanu se nada curat.
31. 05. 2012 | 15:53

zdenekpelda napsal(a):

Pane Stejskale,také srdečně zdravím. Za svůj profesní život jsem sepsal dost nepříliš konvenujících názorů na principy výchovy...Když zmizela povinnost pracovat, motivace ke vzdělání se tak nějak polarizovala...Filosofie života nepostavená na aktivním začlenění do společnosti mi také kantorsky přišla mimo, ale řada věrozvěstů z jiných struktur mne přesvědčovala, že je to správně...Ta první ztracená generace dětí, které nezažily pracující rodiče, mne paradoxně dává zapravdu...Až spolu vyrazíme na houby, důkladně to všechno probereme...
31. 05. 2012 | 15:57

Pepa Řepa napsal(a):

Jako Vovka Železný- když byl v největší formě- říznutý kozlíkem Přemkem Podlahou.

Píše nám pan Pelda z Brodu, chválí nás jak to hezky děláme a chce se s námi "podělit" o zkušenost, jak vyrobit z PET láhve krtkoplaš.

Pan Stejskal chyti slinu učitele národů.
31. 05. 2012 | 15:58

zdenekbrom napsal(a):

Kanalnik:

Rasistům se nelíbí sčítání podle rasy. Kdybych nevěděl, že to píše mb, tak bych se asi nad tím zamyslel.
31. 05. 2012 | 16:03

český maloměšťák napsal(a):

Stejskal
To chce klid - jedné osobě /zcela nedávno/diagnostikoval jeden felčar naražené žebro. Ač tvrdil, že si žádného naražení není vědom.
Vyklubala se z toho embolie a JIPka.
Ale až poté, co dotyčný celou věc TELEFONICKY konzultoval se svou známou - skutečnou doktorkou...češkou, t.č. pracující v GB jako lékař - konzultant.

Ta mu pak poradila, že má celou věc dát k soudu.
Mávl nad tím rukou...že tady to stejně nemá cenu.

Ona na to, že by měl...z hlediska prevence - aby obvodní felčar nespáchal něco podobného i v budoucnu. Že by si měl čichnout aspoň na pár měsíců k nemocnici - aby si uvědomil, o čem vlastně že to zdravotnictví vlastně má být.

Já jen dodám, že v jistých letech se na medicínu / a nejen na ni/ dostávali lidé mnohdy na základě takovém..kolik jejich příbiuzných bylo jak vysoce postavenými funkcionáři KSČ.
No a prý v Kozloistánu - asi taky nejen v medicíně - platí, že primář je první a pak nejsou hned ti nejlepší...ale ti, které má primář v oblibě. Což tedy odbornosti také moc nepřidá.
Ale má se to zlepšit - teď budou ty zlegalizované úplatky /všiml jste si, že se legalizuje i uplácení ohledně získávání SPZ ?/...no a tak budeme mít žebříček, že...Jak v ATP.

Ale ani vlastně nevím proč to píšu...jo - jako reakci na ten váš příměr...že by se to a to mohlo přihodit, kdyby ten a ten lékař toto a tak...

Jo, jo - rezervy/zdroje/ jsou...ale paradoxně nespočívají v tom zaměstnat více lidí ....ale naopak jich docela dost vyházet.

Měli ti komunisti docela " dlouhodobě udržitelnou" personální politiku, co ?
31. 05. 2012 | 16:05

zdenekbrom napsal(a):

Dagmar:

Na tomto názoru jsem nezměnil nic. Bohužel se situace zhoršuje a radikalizuje díky experimentům některých aktivistů a jejich organizací, kterým se např. podařilo ze skvělé myšlenky inkluzivní školy udělat strašáka.

Kolik let to stálo, aby se podařilo připravit alespoň teoretické zázemí pro informace učitelů a vše je v troskách.
31. 05. 2012 | 16:06

zdenekbrom napsal(a):

Pepa Řepa:

Ano, český maloměšťák náš cíl :)
31. 05. 2012 | 16:07

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Děkuji za Vaši trpělivost, se kterou se snažíte o nemožné.
31. 05. 2012 | 16:07

mb napsal(a):

Takové dítě jde obyčejně ještě po poradny, ale ani tam se to těžko poznává. Když prostě dítě jen hýká, nerozezná barvy, neumí vzít do ruky tužku, tak je to skutečně hodně těžké.

... zaměřte se na větnou skladbu a vztahy mezi větami ať nejste jako dítě, které prostě jen hýká ...
31. 05. 2012 | 16:08

Pepa Řepa napsal(a):

Chtělo by to besedu s inkluzivním mágem.
Pro to je ND se Sedĺáčkem jako stvořené.
Proč mně to jen připomíná Hřebejkovu besedu s pohraničníkem?
31. 05. 2012 | 16:08

aga napsal(a):

Dr. Honzák nás tuhle upozornil na jezuitského génia Ivana Illiche, který kromě jiného propaguje tzv. "deschooling" - odškolnění, právem považuje ideologickou nalévárnu, které jsou ubohá děcka vystavena téměř od narození, za zdraví a civilizaci škodlivou. Ivann Illich je evidentně ubohý teoretický plagiátor praxe romského etnika - "nas nedogonjat" je jejich devizou. A to říkám ironicky pouze zpoloviny. Snaha systému dostat do matrixu i posledního malého disidentského Cikána je podezřelá. Systém nic nedělá z lásky či pro blaho bližního - proč tedy tato marná lásky snaha?
31. 05. 2012 | 16:09

zdenekbrom napsal(a):

aga 31. 05. 2012 | 15:36:

Plný souhlas.
31. 05. 2012 | 16:10

scallop napsal(a):

Z blogu :

"Ladislav Němec v rozhovoru pro Aktuálně.cz informace o procentu romských dětí přeřazovaných do bývalých zvláštních škol."

Tohle je jak diskutovat o tom, ze ve dne je svetlo a v noci tma. Kdyz se zatahne zaves, je tma i ve dne. Takoveho cloveka platime ze svych penez ? Vzdyt se nam smeje do oci !

Ale nekteri slastne prikyvuji.
Zdenek Brom

Uprimne doufam, ze je to jen spatny den. Ten mame nekdy kazdy.
31. 05. 2012 | 16:10

mb napsal(a):

občan 14 48 ... co je to keňar ?
31. 05. 2012 | 16:10

Občan napsal(a):

To Dagmar:

A co si takhle, Dagmarko, zamést před vlastním prahem?
"...Pokud by se námitky diskutujících držely kritiky výše uvedených problémů, s gustem bych se přidala. Pochopitelně s výhradou srovnání cílů citovaného výzkumu s cíly nacistické genocidy Židů, potažmo praktikami výzkumů MUDr. Mendeleho (sic!) To je naprosto nehorázné srovnání...."

Fakt počteníčko. Škoda, že tu nejde řádit s červenou propiskou.
Takže, až se zase budete chtít někde entelektuálně kasat, nejřív si svůj výplod pečlivě přečtěte.

Ad: "...Dát výběrově příležitost těmto dětem v základních školách, poskytnou jim, budou-li mít snahu uspět, maximální pomoc, je cesta jistě velmi nesnadná, ale přeci jen s odkazem na jejich lepší "budoucnost" nadějná...."

KDO to zaplatí?
PROČ výběrově?
PROČ jen Cikáňata?
PROČ ne Vietnamčata, Ukrajinčata, Italčata, Súdánčata a jiná cizinčata?
31. 05. 2012 | 16:11

zdenekbrom napsal(a):

mb 31. 05. 2012 | 16:08:

Od Vás s Vaší stavbou vět to dost sedne.
31. 05. 2012 | 16:11

Občan napsal(a):

To mb:

Hebl, chrchel, flusanec - prostě fujtajbl.
31. 05. 2012 | 16:12

aga napsal(a):

čm

Nechci být lacině ironický, ale děsím se představy, kdy budou z medicíny vycházet pozitivně diskriminovaní členové menšin, nebo ostatně i české děti, úroveň jejichž výuky se přizpůsobila těm násilím začleněných...Tak PC věrchušky se to týkat nebude, to je jasný, tak vo co gou...
31. 05. 2012 | 16:13

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Cituji: "PROČ ne Vietnamčata, Ukrajinčata, Italčata, Súdánčata a jiná cizinčata?"

Pod minulým blogem pana Holomka to Scarabeus napsal jasně. Ty to totiž nepotřebují. A je vymalováno.
31. 05. 2012 | 16:13

český maloměšťák napsal(a):

zdenekbrom
To těžko. Ta almužna co dostáváte vás k tomu nikdy nebude schopna namotivovat tak, aby se vám to povedlo.
V tomto su klidný.
Vy budete stále vychovávat ty poslušné pacholky a děvečky. Co jsou rádi/y/, když jim shůry hodí k ohlodání nějaké kosti. Pak jsou spokojeni.
:D
:)))
31. 05. 2012 | 16:13

mb napsal(a):

budu tu až později ... diskutujte slušně / věcně / a zdvořile ... ( :-)
31. 05. 2012 | 16:13

mb napsal(a):

obcan dik za odpoved ... nikdy bych brome neudelal logické faux pas ... abych zaměnil ani s ale i ... prostě ty věty musejí dávat smysl ... servus ...
31. 05. 2012 | 16:14

Emissary napsal(a):

Dobrý den, pane Stejskale

Posílat děti do zvláštní školy jen proto, že neumí dobře česky není žádný rasizmus. Může se jednat pouze o dočasný handicap. Učitel pozná velmi rychle, zda žák je schopen se řeč naučit dost rychle, aby mohl byt úspěšný v jiných předmětech a pokračovat bez problému dál. Pokud to nedokáže, pak se asi jedná o určitou formu mentální retardace a žák patří do praktické nebo speciální nebo do zvláštní školy pro žáky romského etnika.

Já třeba Rom nejsem, ale i kdybych byl, nic by se nezměnilo z mých dovednosti na ZŠ. Již v první třídě jsem uměl nejrychleji číst, měl jsem jeden z nejhezčích krasopisů a nejrychleji počítat a většinou bez chyb až do deváté třídy. Žádná sociální situace ani rodiče na to neměli vliv. Mohl jsem si za to sám.:)

Postupem času, pravda, mě gramatika dost sužovala, ale za to jsem si mohl také jen sám. :)

P.S. Zdeněk Brom má pravdu, já i on máme zkušenosti z pohledu učitele (já mnohem kratší), Vy je nemáte.
31. 05. 2012 | 16:15

zdenekbrom napsal(a):

scallop 31. 05. 2012 | 16:10:

Zkusím to ještě jednou.

Nepřikyvuji žádnému potentátovi z Karmelitské. Ten úřad tam bych zrušil naprosto klidně.

Ohradil jsem proti pochybnému sčítání tzv. romských žáků v blogu.
31. 05. 2012 | 16:18

zdenekbrom napsal(a):

mb 31. 05. 2012 | 16:14:

No tak to si o sobě dost myslíte.
31. 05. 2012 | 16:19

zdenekbrom napsal(a):

český maloměšťák:

No nechci se Vás dotknout, ale jsem učítel a ne vychovatel.
31. 05. 2012 | 16:20

Scarabeus napsal(a):

zdenekbrom:

Pane učiteli, psal jsem pouze o vietnamské menšině, nikoliv o jednotlivcích, že ve školních výsledcích, jako menšina, nezaostává za majoritou, tudíž jako menšina pomáhající školní programy nepotřebuje.

Pak kdo lže, teď už podruhé, viz můj příspěvek 31. 05. 2012 | 15:22.

"A je vymalováno."

U Vás doma? Tak to Vám gratuluji. :-)
31. 05. 2012 | 16:23

zdenekbrom napsal(a):

Scarabeus:

Psal jste o vietnamské a ukrajinské menšině. O ukrajinské jste tvrdil, že tu nemá děti. To na okraj první Vaší lži.

Očividně jste nezaznamenal, že jsem Vám pak na několika příkladech ukázal, že potřebuje.
31. 05. 2012 | 16:27

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Emissary,

pojďme si prosím nejdřív ujasnit, co rozumíme pod pojmem zvláštní škola. Specializovanou školu pro děti s nějakým hendikepem (třeba totální neznalostí jazyka, v němž je vedena výuka)? Nebo školu pro mentálně retardované děti? Řada lidí v tom zjevně guláš (možná i já).

Pokud jde o školu pro děti s jakýmkoliv mentální hendikepem, pak mi systémově nepřijde vhodné, aby tam byly posílány děti proto, aby učitel zjistil, že se dokáží dobře a rychle naučit cizí jazyky (a pak je případně poslat jinam). Nepřijde mi to dobré ani pro ně, ani pro ty, co jsou tam kvůli svému mentálnímu hendikepu.

Libor Stejskal
31. 05. 2012 | 16:28

stejskal napsal(a):

Ach jo, řada lidí už to prostě bez napadání a obviňováni druhého neumí (tím není míněn Váš vstup výše, pane Emissary). Myslíme si, že víme, co ten druhý chce sdělit, a tak o tom ani moc nepřemýšlíme. Dost těžko se pak debatuje.

Taká já také jdu. Přeji všem hezký podvečer.

Libor Stejskal
31. 05. 2012 | 16:31

Scarabeus napsal(a):

zdenekbrom:

Pane učiteli,

napsal jsem, v příspěvku 30. 05. 2012 | 10:51, že "ukrajinská menšina to jsou většinou pracovníci na stavbách, kteří sem přijíždějí bez rodin"
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/karel-holomek.php?itemid=16533#c

Nikde jsem nepsal, že ukrajinská menšina pomoc nepotřebuje.

Jednotlivci, z menšin i majority, pomoc potřebují.
31. 05. 2012 | 16:39

zdenekbrom napsal(a):

Scarabeus:

Cituji: "napsal jsem, v příspěvku 30. 05. 2012 | 10:51, že "ukrajinská menšina to jsou většinou pracovníci na stavbách, kteří sem přijíždějí bez rodin"

To jste napsal, ale není to pravda. Ve škole je řada žáků z Ukrajiny. A někteří pomoc potřebují.

Cituji: "Jednotlivci, z menšin i majority, pomoc potřebují."

To píšu stále dokola, takže souhlasím.
31. 05. 2012 | 16:43

Pepa Řepa napsal(a):

Bron
pochopil jsem, proč jste v nemilosti.
Rušíte "jejich" kruhy.
Máte diskutovat, pak zase diskutovat-jako ta šestkrát pálená vodka- a ve finále přistoupit na původní nápad inkluzivních afirmátorů.

V konečném důsledku inkluzivní školství povede jenom k dalšímu rozdělení společnosti na bohaté a chudé, tedy k pravému opaku toho, co proklamuje.

Kdo má prachy, vezme potomky ze školy a dá je jinam.za prachy, bude nutno solit.
Kdo ne bude skřípat zuby a sledovat, jak se jeho potomci mění............inu, v maloměš´táky.

Pochybuji, že by to snížilo jeho předpojatost, spíše naopak.
Ať si každý dělá mengelovsko-mičurinské pokusy.
Ale na svých dětech.
31. 05. 2012 | 16:43

scallop napsal(a):

zdenekbrom

"pochybnému sčítání tzv. romských žáků"

Autor je korektni - sam zduraznil, ze je pruzkum zavisel na subjektivnim nazoru ucitelu. Ok, ptejme se: ma tento vyzkum nulovou vypovidaci hodnotu ? Lisil by se, kdyby se ptali jednotlivych zaku, jestli sami sebe vnimaji jako Romy ? To by bylo slozitejsi a drazsi. Pochybuji, ze by se vysledky vyrazne lisily. Proc taky - maji ucitele nejakou motivaci zkreslocat odhady ? Jsou faktory jako "tvar" nebo "nareci" nejak zavadejici ?

Ale autori pruzkumu by mohli tyto dva udaje na nekolika tridach porovnat, dodalo by to vysledkum na vaze.

Ja nechapu, proc budi blog tolik emoci, kdyz jen rika: ve zvlastnich (praktickych) skolach je vyrazne vice romskych deti, nez by odpovidalo procentu v populaci. To je prece evidentni.

Klicova slovech "diskriminace" a "Clovek v tisni" mohou vyvolavat negativni emoce, blog je ot om, abych nezavirali oci pred realitou.
31. 05. 2012 | 16:44

Sylva napsal(a):

Když se rodiče domívají, že jejich dítě není zralé pro první třídu, dítě musí absolvovat psychologické vyšetření. Není to tak, že rodiče, nebo učitelka v mateřince se rozhodne, že děcko dostane odklad. Jak je to tedy v případě speciálních škol? Velice by mě zajímalo, ať se ptám, kde se ptám, stále bez odpovědi. Kolik začleňovacích agentur, spolků , združení, je v naší zemi. Kolik financí do nich teče. Jaké jsou výsledky jejich práce. Kontroluje někdo jejich činnost. když za nimi nejsou výsledky, jako, že nejsou, je někdo schopen, ochoten tyto zrušit? Kdyby pracovali tak jak mají, nemohlo by to dojít tak daleko. Najde se alepoň jeden státní představitel a zvedne zadek s tím, že v Bruselu vysvělí jak to tady vlastně funguje?
31. 05. 2012 | 16:44

Dagmar napsal(a):

Občan

Bez starosti, mám zameteno :-) Pokud nerozumíte, nemohu ani nemíním s tím nic dělat. A to vynechávám cizí slova :-) Ale nechme škádlení.

Z mnoha vašich příspěvků na mnoha zdejších diskusích soudím, že jste zastáncem principu společenské solidarity. Pokud jste i praktickým zastáncem tohoto, podle mého velmi užitečného principu, nikoli jen "teoretikem", pak nějak nerozumím vašim otázkám. Podotýkám, že se jedná o děti, nikoliv o dospělé.
31. 05. 2012 | 16:46

Pepa Řepa napsal(a):

aga
o důvěryhodnosti produktů AA tady psal honolulu, šlo o lékaře.
Přirozeně se to nedá generalizovat, ale ani ne opomíjet.
Afirmative action a její různé produkty, jsou norimberské zákony naruby.
31. 05. 2012 | 16:47

český maloměšťák napsal(a):

"Přirozeně se to nedá generalizovat, ale ani ne opomíjet.
Afirmative action a její různé produkty, jsou norimberské zákony naruby. "

...řekla Pepka a šla/šel/ svou soukromou firmu afirmovat na E 55.

Ta mozková paralýza je fakt zlá choroba. Chtělo by to zrušit affirmative action - ve prospěch takto postižených. Mohli by nakazit mládež a děti školou povinné.
Plus infantilní starce.
31. 05. 2012 | 16:54

zdenekbrom napsal(a):

scallop:

Školy dříve národnost a etnicitu evidovaly. Pak dostaly od aktivistů nakládačku, že to je špatné a diskriminační. Evidence byla zrušena. Jinými slovy, dříve bychom měli k dispozici jasná a průkazná fakta.

Za sebe jsem rád, že ta evidence je pryč, protože pokud chceme skutečně dojít k tolerantní společnosti, pak v ní tento údaj nehraje roli.

Na tom průzkumu mi zásadně vadí, že byl v rozporu se zákony (evidence národnosti a etnicity bez souhlasu a vědomí rodičů) a na základě odhadu druhých lidí, kteří se proto nutně museli uchýlit k rozeznávání podle barvy pleti, vlasů atd., což skutečně zavání rasismem. Názor rodiny a žáka byl ignorován, což je prostě nepřípustné.

Cituji: "Jsou faktory jako "tvar" nebo "nareci" nejak zavadejici ? - Myslím, že jsou.

Cituji: "Ja nechapu, proc budi blog tolik emoci, kdyz jen rika: ve zvlastnich (praktickych) skolach je vyrazne vice romskych deti, nez by odpovidalo procentu v populaci. To je prece evidentni."

To je klíčové. Jde o neověřené a nepodložené tvrzení, které se velmi rádo využívá ke kritice školství. Navíc stále dokolo opakuji, že bychom se měli bavit o žácích a ne o romských žácích a těch ostatních žácích.
31. 05. 2012 | 16:58

Scarabeus napsal(a):

zdenekbrom:

Pane učiteli,

"většinou", to znamená, že ne všechny, tzn. že v některé konkrétní škole může být "řada žáků z Ukrajiny".

Nejsem sociolog, abych měl možnost přesně zkoumat, kolik procent Ukrajinců si sem vzalo své děti, navíc město od města se to může lišit, to co jsem napsal byl pouze můj odhad na základě amatérského pozorování na několika(tzn. ne na všech) stavbách.

Pokud máte přesnější čísla/procenta z nějakých statistik, tak je dodejte.

Vy národnost a rasu žáků nepoznáváte/nerozlišujete/nezjišťujete/nezkoumáte, ale v příspěvku 31.05.2012 16:43 jste ukrajinskou národnost žáků poznal.
31. 05. 2012 | 16:59

zdenekbrom napsal(a):

Pepa Řepa:

Tak to je naprosto přesné. To mohu podepsat.

Jinak, kruhy ruším rád :)
31. 05. 2012 | 17:00

Dagmar napsal(a):

Zdeněk Brom

No, tuhle jsem se náhodně potkala s "materiálem", který byl původem z Pedagogické fakulty UK a pojednával o inkluzivním vzdělávání jako výzvě pro přípravu pedagogů. I když je to téma opravdu hodně vzdálené mé profesi, ze zvědavosti (inspirována vašim tlumeným klením na toto téma) jsem prolistovala. A víte co? Na cca 60 stranách jsem se nedobrala, cože to inkluzivní vzdělávání vlastě je, leč perel typu - "...inkluzi můžeme chápat jako jeden z nástrojů, pomocí kterého současná společnost usiluje o zapojení všech svých členů bez rozdílu do života společnosti" tam bylo jak nakveteno. Tak jsem se pokřižovala a byla ráda, že s tím nic nemám.

Jestli se neurazíte, tak s vámi hluboce soucítím.
31. 05. 2012 | 17:02

Pepa Řepa napsal(a):

scallop
Autor je korektni - sam zduraznil, ze je pruzkum zavisel na subjektivnim nazoru ucitelu. Ok, ptejme se: ma tento vyzkum nulovou vypovidaci hodnotu ?
-------------
A až půjde o obdobný odhad či subjektivní názor na kriminalitu, budete mezí prvními, kdo budou ječet o nekorektnosti a latentním rasismu.
Připomenu Vám tu vypovídající hodnotu.

To je přesně ten slepý aktivistický hujerismus. Obhajovat cokoliv.
31. 05. 2012 | 17:03

zdenekbrom napsal(a):

Scarabeus:

Cituji: "Vy národnost a rasu žáků nepoznáváte/nerozlišujete/nezjišťujete/nezkoumáte, ale v příspěvku 31.05.2012 16:43 jste ukrajinskou národnost žáků poznal."

Tito žáci mají zhusta i cizí státní příslušnost, takže toho si musíte všimnout, neb je to sledovaná záležitost.
31. 05. 2012 | 17:03

zdenekbrom napsal(a):

Dagmar:

Inkluzivní škola je jeden z nosných modelů školy a jsem zásadně pro. Jenže sama jste viděla, co z toho také vzniká. V duši smutek ne kvůli mně, ale kvůli zmarněné příležitosti.
31. 05. 2012 | 17:11

honolulu napsal(a):

Scarabe prestan lhat (15:22)
Ty jsi zacal vyhrozovat Cochtanovi nejakymi zcestnymi zakony a Ty jsi jeste predtim zacal psat, ze Z. Brom nema byt ucitelem.
Jsi drzy, vlezly, proticesky, rasistiky Rom / Cikan. Ty jsi jeden z tech, co daji pocitac hnedym a ne bilym detem.

Ty byt inspektorem a ja ucitelem, tak te vyhodim z okna skoly.
A snizovat inteligenci a kvalitu ceskych deti nasilnou integraci s barbary bude zakazana, hned po revoluci pravdy.. Mam svedomi na rozdil od Tebe. Kazdy na SVOJI zahradce Ty opozdena makuvko.

A zadne "zarazovani" proti vuli nikoho se dit nebude ! V Australii to uz vzdali. Aborigines a Cikani maji stejne prarodice. Proto se zarazovat nebude. Krast z vasich kapes ve jmenu zarazovani se bude do nekonecna, az nebudete mit na chleba.
31. 05. 2012 | 17:17

Dagmar napsal(a):

Zdeněk Brom

Víte, já jsem hodně vytrvalá, když mě něco zaujme. Když jsem se v tom "materiálu" nedobrala informace, našla jsem si ji jinde. Docela mne překvapilo, že prapůvodem požadavku po inkluzivní škole je hnutí rodičů, kteří se brali za práva svých postižených dětí na vzdělání v "běžných" školách.

Takže inkluzivní škola, řečeno jednoduše (zdravím Občana) NECHCE vylučovat z vyučování potažmo z výchovy nikoho, jen proto, že je jiný. Naopak protože je jiný, jsou pedagogové i žáci v takové škole ochotni a schopni obětovat svůj čas, schopnosti, dovednosti, jsou ochotni pomáhat, sehnat i peníze na to, aby "jiní" mohli ve škole být a aby jejich přítomnost byla užitečná pro ně samé i pro všechny ostatní.

Krásná myšlenka. Jen sakra nevím, jak k to může v tradičně "přežákovaných" třídách českých škol fungovat :-(.
31. 05. 2012 | 17:36

ghándí napsal(a):

v každé zvláštní škole by měly být třídy rozdělený podle typu a závažnosti poruchy dítěte. není možný všechny hodit do jednoho pytle. nicmeně to nikdo nezaplatí.
31. 05. 2012 | 17:43

zdenekbrom napsal(a):

Dagmar:

Základní myšlenka inkluzivní školy stojí na tom, že každý žák se vzdělává podle jeho individuálních potřeb.

To ale neznamená, že jsou pořád spolu v jedné místnosti a jedné třídě. Např. při výuce jazyka se třída dělí běžně na skupinky podle schopností žáka atd.

A tady je kámen úrazu - inkluzivní škola je drahá. Dokonce hodně drahá. Na jednu hodinu potřebujete několik učitelů a asistentů. My u nás o inkluzi sice hodně mluvíme, ale v praxi se děje spíš opak.
31. 05. 2012 | 17:45

scallop napsal(a):

Zdenek Brom

Kdo mluvi o evidenci narodnosti ? Ja jsem psal o korelaci mezi odhadem ucitele (coz neni zadna evidence) a skutecnou etnicitou, jak ji vnimaji zaci (toto evidovano nebylo).

Kdyz uz pamatujete dobu (pred >20 lety), kdy skoly evidovali narodnost/etnicitu, tak se zeptam: bylo tehdy na zvlastnich skolach vice romskych zaku, nez by odpovidalo procentu v populaci ? A zmenilo s neco tim, ze se evidence zrusila ?

Treba romske nareci je myslim docela charakteristicke. Nekteri romove urcite mluvi dobre cesky, ale cesi mluvici "romskou" cestinou budou spis vyjimky. Tedy odhad ucitele podle tohoto byl nizsi, nez realita.

Co je na nazoru ucitele nepripustne ?? Kdyz potkate na ulici nekoho, kdo vypada arabsky (=odhad), je to normalni. Stava-li se tento clovek pro Vas nebezpecnym islamistickym fanatikem, je to blbost.

Zaveru "etnicita se nesmi evidovat, tudiz podil romu ve zvlastnich skolach neni vetsi nez v populaci" nerozumim. Fakt ne.
31. 05. 2012 | 17:46

zdenekbrom napsal(a):

Dagmar:

No a pak je tu ještě jeden problém.

Nějak moc se koukáme do Anglie, ale zapomínáme na Finsko.

Někteří aktivisté si navíc pletou inkluzi a integraci, takže vznikl pojem romská inkluze, což je nesmyslný pojem.
31. 05. 2012 | 17:49

Scarabeus napsal(a):

honolulu, máte smůlu, Vaše příspěvky nemám čas momentálně číst, stejně to nemá význam.
31. 05. 2012 | 17:54

zdenekbrom napsal(a):

scallop:

Před těmi lety ještě nebylo zkoumání Romů ve zvláštních školách tak in, takže se prostě přiznám, že nevím. Hodně to ale bylo podmíněno místem, kde ta škola byla.

Cituji: "Treba romske nareci je myslim docela charakteristicke." Které?

Cituji: "Co je na nazoru ucitele nepripustne ??" Nepřípustné je, aby jeden rozhodoval o určení národnosti druhého. Navíc velmi pravděpodobně nebyli informováni zákonní zástupci žáka.

Cituji: "Zaveru "etnicita se nesmi evidovat, tudiz podil romu ve zvlastnich skolach neni vetsi nez v populaci" nerozumim. Fakt ne."

Nedivím se, protože jsem nic takového nenapsal.
31. 05. 2012 | 17:56

scallop napsal(a):

Pepa Repa

"A až půjde o obdobný odhad či subjektivní názor na kriminalitu, budete mezí prvními, kdo budou ječet o nekorektnosti a latentním rasismu."

Nikdy jsem nic podobneho nepsal. (Ale od Vas se veci, ktere jsem nepsal, dozvidam pravidelne). Poridte se vic skatulek, kdyz uz mate nutkavou touhu lidi skatulkovat.

Obecne (to pise i ostatnim): ja jsem zvykly se vyjadrovat presne (a bere mi to dost casu). Ctete, umite-li.

"Připomenu Vám tu vypovídající hodnotu.

To je přesně ten slepý aktivistický hujerismus. Obhajovat cokoliv."

Co k tomu rici ? Mate presnou evidenci poctu islamistu v Evrope ? Ne, mate jen podobne odhady jako pocet romskych zaku ve zvlastnich (praktickych) skolach. Jedno berete jako fakt, ze ktereho plyne ohrozeni Evropy, druhe pro Vas nema vypovidaci hodnotu.

Vzkumy, podle kterych klesa uroven vzdelani, berete jako fakt. Podobne vyzkumy (take stejne jako v jinych zemich), ktere ukazi vtsi pocet romskych deti mimo standardni skoly, odstrelite jako blabol.

Radis se drzte se sve ironie. Tam jste doma.

Loucim se na par dnu, at se za svetla dostanu domu. Zkusim doma podiskutovat o tom, jestli je svetlo nebo tma.
31. 05. 2012 | 17:56

scallop napsal(a):

zdenek brom

Ten zaver byla parafraze. (Podle meho odpovidajici.)

Znam brnenskou "romskou" cestinu. Pocitam, ze ucitele na zvlastnich skolach i znaji tez (lepe nez ja).

Odhadnout narodnost druheho neni nic spatneho. Podle meho odhadu jste cech.
31. 05. 2012 | 17:59

zdenekbrom napsal(a):

scallop:
Myslím, že ta pararáze neodpovídá tomu, co jsem chtěl napsat.

Myslel jsem toto:

Tvrzení o počtu romských žáků na praktických školách nelze ověřit, protože statistika neexistuje.
31. 05. 2012 | 18:02

Dagmar napsal(a):

Zdeněk Brom

No, musím vám věřit :-), že vzdělávání podle individuálních potřeb žáků (všech) je základní myšlenkou takové školy. Vyložila jsem si tu zásadu jen ve prospěch "jinakosti". Leč děkuji za upřesnění. Pak ale provoz takových škol je jen pro bohaté státy nebo bohaté vrstvy ve společnosti. Ach jo.
31. 05. 2012 | 18:07

Dagmar napsal(a):

Zdeněk Brom

P.S. Rozdíl mezi integrovanou a inkluzivní školou jse pochopila až na druhý pokus :-)
31. 05. 2012 | 18:11

zdenekbrom napsal(a):

Dagmar:

Peněz ve školství je hodně. Problém je v tom, jak se využívají.
31. 05. 2012 | 18:14

Dagmar napsal(a):

Zdeněk Brom

Tak to jste, pane učiteli, snad první zaměstnanec MŠMT, o kterém vím, že tvrdí, že ve školství je hodně, špatně používaných pěněz. V oboru zdravotnickém je to konstatování něco jako mantra, ale že by i ve školství? Jsem udivena. Ale já se divím ráda :-)
31. 05. 2012 | 18:20

gaia napsal(a):

Dagmar

že se divíte, se zas divím já.

Copak nevidíte, co se ve školství točí peněz?

Že např. Cermat může celý rok evaluovat. validovat. dělat pretesty(určitě ne za minimální mzdu), že pak může najmout ansámbl státních úředníků na opravy testů, ač před tím(samozřejmě ne zdarma) 2 roky školil armádu středoškolských učitelů , aby jim vydal certifikáty, že mohou činit totéž, akorát jim neumožněno a umožněno si ty certifikáty dát za sklo(samozřejmě za své koupené.)

A že ač neschopno obhájit to Fo.pa letos u státních maturit, převede se to samé testování ještě na základní školy a výhledově i do MŠ, ač povinná docházka do tohoto typu škol není uzákoněna povinnou?

Že tyto stamilionové testy o ničem nevypovídají a vysoké školy je neuznávají?

Co na tom, necháme ještě rodiče vyplajznout 700 za testy v jiné agentuře a ty pak na přijetí na VŠ uznáme.

Dagmar, Dagmar, děláte tu ze sebe chytrou a spravedlivou, tohoto jsou plné noviny, vy si však nic nespojíte, ale divíte se ráda?

Vaše inteligence, jak rozumová tak sociální mi zůstává záhadou.
31. 05. 2012 | 18:33

třebaKarel napsal(a):

Čtu a nevycházím z údivu , lidí co smýšlejí podobně jako já je tady míň než pověstná čtyři procenta snad . Ale taky možná že když viději ten strašnej hnus a neskrývanou nenávist ( to by se Pepo maloměšťák styděl) ,
nemaji chuť nic říct . Taky s tim bojuju , ale přijde mi dobrý aspoň ty spolusmýšlející pozdravit . Padaji tu latinský výrazy přičemž pisateli vzápětí dělá potíž měkké a tvrdé Y . Zákopová válka bez milosti , to co píšou někteří by nahlas neřekli protože je to strašná hanba , jak napsala Dagmar , jsou to děti , proboha . Smutný téma , smutný reči . Jsem rád že nenosim v hlavě takovýhle svinstvo . tK
31. 05. 2012 | 18:35

Pepa Řepa napsal(a):

třebaKarel
Co Vám brání, abyste -spolu se stejně smýšlejícími- prováděl podobné experimenty na svých potomcích?
Kde berete tu "odvahu" mluvit za jiné, vytvářet systém i pro ostatní, kteří s tím nesouhlasí?
Pokud Vás to překvapuje, tak zcela jasně sděluji, že bych z takové experimentální školy potomky vzal. Pokud bude jiná možnost,kam je dát, pokud takový model nevnutíte všude.
Z jednoho prostého důvodu. Nemám zájem, aby šla úroveň pořád dolu, mám zájem o co nejkvalitnější vzdělání a nehodlám si nechat vnutit podobné modely.
Jestli toto je nenávist, tak jsem nenávistník.

Dagmar
nevím jestli znáte někoho, kdo zpracovává žádosti o granty. Dělá to-zcela legálně-řada firem.
Ano, okolo školství se teď točí nejvíc peněz. Proto rezignace ministra Dobeše.
Kam prachy jdou je jiná věc.
31. 05. 2012 | 20:20

resimi napsal(a):

Ještě jedno upřesnění, sice už se to tu psalo, ale ani jednou jsem to nenašla správně. Je možné, že jsem se v tom množství příspěvků přehlédla (a v tom případfě se omlouvám :-):
základní škola = základní škola
zvláštní škola = základní škola praktická (9-ti letá)
pomocná škola = základní škola speciální (10-ti letá)
praktická škola = 1-2 letá forma dalšího bezoborového vzdělávání pro žáky ZŠ speciálních(pomocných), kde si žák doplní a rozšíří všeobecné základy vzdělání, osvojí si znalosti a manuální dovednosti potřebné k výkonu jednoduchých pracovních činností a získá tak možnost uplatnění v různých profesních oblastech i v životě. Absolventi praktické školy se mohou v rámci svých možností a individuálních schopností uplatnit např.v chráněných pracovištích a při pomocných pracích v různých oblastech.
31. 05. 2012 | 20:27

honolulu napsal(a):

17:54, gratuluji ti pomateny hovnivale Scarabe, k povzneseni osobni inteligence. Napsal jsi to DOBRE, ze se mnou to ani "nema vyznam". Ano, jsem kovany v presvedceni. Zil jsem na Hillbrow.

Cikany neznam, ale vse co jsem se o nich dozvedel na Aktalne CZ je udesne. Pri prepadeni bych se nikdy neval branit jakoukoliv zbrani..
Vsimnete si prispevku 31.5.2012.
Proto zadna integrace neni mozna.
Vy multi-kulti jste tyrani ceskych deti, a za to, co prosazujete se budete zodpovidat az prijde ke zmene pravidel na zaklade reality.

njn stane se
njn stane se
njn stane se = T.j. heslo pizmem smrdicich opic. Co to znamena nevim.

trebaKarel, (18:35) neni ti rozumet, co chces vyjadrit ?
Ty curas po vetru, nebo proti vetru ?

Vam, co nadavate Zdenku Bromovi je treba poradit, aby jste se smirili se svoji zaostalou nevzdelanosti ! Nejste kvalifikovani na nic. Narod vas odepsal. Nic jste v zivote nedokazali. Nicim jste nebyli, krome po vetru se tocicimi sebedulezitymi korouhvicami.
Vase jedina budouci perspektiva je prdeni do hliny na Olsanech a tlaceni ze spodu daisies. (To jsou kvetiny.)
31. 05. 2012 | 20:35

zdenekbrom napsal(a):

resimi:

http://www.ceskaskola.cz/2010/06/karel-kapralek-zakladni-skoly-prakticke.html
31. 05. 2012 | 20:49

Dagmar napsal(a):

třebaKarel

Šetřete si emoce. Je to jen diskuse. A aniž byste to zamýšlel, povedlo se vám něco nečekaného. Vyvedl jste Pepu Řepu z ironické rovnováhy.

Pepa Řepa

Hm, co to do vás vjelo? Nějak mi ušlo, že by třebaKarel vytvářel nějaké systémy pro ostatní, kteří s tím nesouhlasí :-) Já si to přečetla spíš jako povzdech nad lidskou nesnášenlivostí, které je tady habakuk.

Ano, OKOLO školství se točí spoustu peněz, ale nikoli VE školství. Slušně znám systém financování vysokých škol a těžko bych jej mohla popsat jako finančně předimenzovaný.

Gaia

Cermat je příspěvková organizace řízená MŠMT a rozhodně bych ji nechápala jako "školství". Samozřejmě vím, že takových "příspěvkových organizací" je OKOLO školství - tedy institucí, které přímo zajišťují výuku a proto se v nich vyskytují žáci (studenti), pedagogové a další administrativní personál, přisáto hodně a finanční prostředky nestydatě odčerpávají, ale - znovu si dovolím tvrdit, že do školství prostě napatří. Trvám na tom, že naše školství je podfinancované a trpí nedostatkem peněz. Proč je jiná píseň.

A to víte, gaia, divím se opravdu ráda a s chutí :-) Vaše invektivy odstrkuji znechuceně stranou. Těm se nedivím :-)
31. 05. 2012 | 20:50

zdenekbrom napsal(a):

A jak to dopadne, když se aktivista přemůže a do té zvláštní školy se dojde podívat?

http://zpravy.idnes.cz/tihle-romove-do-zvlastni-skoly-opravdu-patri-uznal-rumbursky-aktivista-1qf-/domaci.aspx?c=A110923_152856_usti-zpravy_oks
31. 05. 2012 | 20:59

Čochtan napsal(a):

Zdeňku Brome,
"inkluzivní škola je drahá. Dokonce hodně drahá. Na jednu hodinu potřebujete několik učitelů a asistentů. "
Tak mě napadlo, nepřinesla by inklusivní škola nesrovnatelně víc prospěchu, kdybychom ji aplikovali pro inteligenčně nadprůměrné, nadané děti ? Než ji vyplýtvat na to, aby se cikáňata dostala alespoň na tu nejnižší úroveň ? Aby se jako příjemci sociálních dávek uměli jakžtakž podepsat ? Nejsou to vyhozené peníze a hlavně lidské zdroje ?
31. 05. 2012 | 21:04

zdenekbrom napsal(a):

Jen pro zajímavost:

Kodex blogerů říká: "- Pokud je zdrojem informace internetové médium (webové stránky), musí být součástí citace zdroje..."

Autor blogu, přestože je z akadmeckího prostředí, a ani editor nedali odkaz na rozhovor, který je základem textu blogu.

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=745248
31. 05. 2012 | 21:04

zdenekbrom napsal(a):

Čochtan:

Vedle kvalitního vzdělání je důležitým efektem inkluzivní školy socialní soudržnost a komunikace mazi dětmi, která se pak přenese do doby dospělosti.

Obcházeným bodem ale je, co se stane, když v inkluzivní škole bude větší počet žáků, kteří se prostě nebudou chtít učit. Tohle třeba Finsko moc dobře nezná a Anglie cudně zamlčuje, že takové žáky také přeřazuje do speciálních škol.
31. 05. 2012 | 21:07

Marcela Bernardová napsal(a):

Vážený pane Čado,
dovoluji si malé upozornění k Vámi uvedené větě: ". Na vzdělávací programy Zvláštní škola podle nich odcházela ze základních škol asi třetina romských dětí.", že žádné děti nikam z hlavního vzdělávacího proudu neodcházejí. Návrh na změnu vzdělávacího programu nutně vychází ze strany základní školy hlavního vzdělávacího proudu a vždy je toto doporučení podloženo fakty, které jsou na základě zjištěných nedostačivostí žáka, nebo jeho dlouhodobého selhávání ve školní práci. Je zcela mylné se domnívat, že pedagog doporučí zákonnému zástupci žáka speciální vzdělávání jenom proto, že se mu "chce". Pedagog narozdíl od Vás nerozlišuje žáky na základě jakýhkoliv znaků odlišnosti (například velké uši, malé nohy, zlaté vlasy, nebo příslušnost rodiče), ale podle schopností a možností každého žáka individuálně - mám na mysli pedagogy všeobecně.
Pokud se však žák dostane do systému, který mu umožní se plně zapojit a realizovat své schopnosti v plné míře, není dobré tuto skutečnost vnímat jako pozitivní ve smyslu pomoci konkrétnímu jedinci? Byť se jedná o drahý a exkluzivní systém? Z tohoto systému žáci totiž odchází na odborná učiliště a upřímně řečeno, pokud o vzdělání stojí, pak jsou z nich velmi dobří řemeslníci. Co Vám na tomto systému vadí? Proč se zabýváte skupinou obyvatel s nějakými pro Vás konkrétními znaky. Systém speciálního vzdělávání je dobře propracovaný a jeho úspěšnost tkví právě v uplatnění absolventů v dalším vzdělávání i na trhu práce, pokud o vzdělání a uplatnění mají zájem. Nemyslíte, že by stálo za to, věnovat pozornost právě kvalitě vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami všeobecně, bez diskriminačních označování k jakékoliv příslušnosti? Právě speciální školství je antidiskriminační. Přistupuje ke všem svý žákům stejně a to bez rozdílu v jakékoliv oblasti.
Nezabývejte se výzkumy, průzkumy a statistikami,které jsou mnohdy neobjektiní a bez valné vypovídající hodnoty.
S pozdravem
Marcela Bernardová
31. 05. 2012 | 21:26

pozorovatel napsal(a):

zdenekbrom napsal(a):
A jak to dopadne, když se aktivista přemůže a do té zvláštní školy se dojde podívat?

http://zpravy.idnes.cz/tihle-romove-do-zvlastni-skoly-opravdu-patri-uznal-rumbursky-aktivista-1qf-/domaci.aspx?c=A110923_152856_usti-zpravy_oks
31. 05. 2012 | 20:59

Pane Brome, možná se za chvíli dočteme, že to není ten správný aktivista :-)

Jinak Vám přeji krásné prázdniny! Už se Vám to blíží! Užijte si je v pohodě. A díky Za Vaše příspěvky na blozích o Romech. Obdivuju Vás za Vaši trpělivost odrážet útoky ze všech "světových" stran. Držím palce, ať Vám to vydrží i nadále.
31. 05. 2012 | 21:30

zdenekbrom napsal(a):

pozorovatel:

Díky za přání.

V podstatě nejde o mě. Tady se bohužel experimentuje s lidskými osudy a se zatím fungující soustavou škol takovým způsobem, že to budí hrůzu.
31. 05. 2012 | 21:34

dany napsal(a):

Finsko má samozřejmě také speciální školy:
http://www.european-agency.org/country-information/finland/national-overview
V Británii je speciálně ped. péče zabezpečena nejlépe v soukromých nebo církevních školách, veřejné školství není na dobré úrovni.
Prosím oddělme dvě témata: romské dti x handikepované děti. Problematiku vzdělávání romského etnika nevyřešíme rušením zš praktických.
31. 05. 2012 | 21:39

Čochtan napsal(a):

Zdeňku Brome,
1. Takže kvalitní vzdělání. Něco jako kvalitní setba. Jenže ta musí padnout na kvalitní půdu, teprv pak přinese úrodu.

2. Socialní soudržnost - to je pěkná věc. To dobře znají Angličani a i Němci (v menší míře) z internátních škol. Tam získaná přátelství drží hodně dlouho a přináší mnohé výhody. Myslíš, že v inkuzivní škole vznikne přátelství mezi českými a cikánskými dětmi, které vydrží i po absolvování vysoké školy ? Cikáni mají soudržnost. V široce rozvětvené rodině drží se všemi příbuznými i lotry. Ale soudržnost s gádži ?

3. "...kteří se prostě nebudou chtít učit." To je ten největší problém. Cikánské rodiny mají úplně jiné hodnoty. Vzdělání není u nich (až na pár vzácných vyjímek) na prvním místě. Ani na druhém, obávám se. Tak proč jim to vnucujeme ?
31. 05. 2012 | 21:48

Marcela Bernardová napsal(a):

Vážení, nezabývejme se označováním příslušnosti. Bohužel musím upozornit na skutečnost, že tuto chybu známe z temné historie. A pokud se necháme vtáhnout zájmovými skupinami a neziskovými organizacemi do podobných úvah, které tímto krokem sledují pouze své vlastní a asi finanční zájmy, pak se řítíme do velkého problému. Domnívám se, že většina dětí současné a zmiňované menšiny jsou české národnosti již několikátou generaci. Jak skoro správně píše předcházející pisatel, žáci se speciálními vzdělávacími potřebmi jsou žáci se sluchovým postižením, se zrakovým postižením, s poruchou dorozumívacích schopností, s tělesným postižením s mentálním postižením a také žáci s poruchami chování s vývojovými poruchami....opravdu se nejedná o žádnou konkrétní skupinu podle nějakého znaku etnické nebo národnostní příslušnosti. Problém u vámi zmiňované skupiny žáků je v jejich kultuře a tedy v předškolní a rodinné výchově avnímání důležitosti vzdělání (jejímu postavení v žebříčku hodnot). Tady jsou odlišné normy. Domnívám se, že vnucovat komukoliv můj názor na výchovu jiného dítěte není vhodný, ale je možný, pokud jej druhá strana akceptuje. Pokud neakceptuje, je to jeho volba a jeho právo. Zde by měly všechny zájmové skupiny a neziskovky, ketré propagují rušení škol pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, opřít svůj zájem a žádat dotace z EF, vypracovat dotační programy a plány na dlouhu dobu dopředu pro předškolní péči, nebo do péče o mladé rodiny, které stojí o takovou péči a chtějí přizpůsobit svůj život většinové společnosti. To je efektivní způsob změny. Malinko přeskočili důležitý - možná nejdůležitější článek dané problematiky.
Marcela Bernardová
31. 05. 2012 | 22:07

Pavla napsal(a):

Moje dcera na speciální škole učí.
Její vzdělání. Speciální pedagogika Mgr. Sociální pedagogika Mgr.
Tohle všechno, aby mohla učit na zvláštní škole, tak se jim říkalo za mého mládí.
Ve třídě má tak do deseti žáků a může se jim maximálně věnovat. Ovšem jak by to vypadalo ve třídě třiceti dětí, kde by ti pomalejší byli brzdou těm nadanějším. Třicet dětí, nějaký ten asistent. Třídy nejsou nafukovací. Zřizovat více tříd? Mají školy takovou kapacitu? Rodiče si vybírají školu podle hodnocení, nebo doporučení. Zatím si vybírat mohou. Raději budou dítě vozit i do vzdáleného místa, když jsou přesvědčeni, že se jedná o kvalitní školu. Jen aby to nedopadlo po čase tak, že ty slabší děti v té veliké škole zůstanou sami.
31. 05. 2012 | 22:12

Marcela Bernardová napsal(a):

Ano, možnost volby vzdělávacího programu pro zákonné zástupce je řešením, ale musí se nutně vypracovat právě ona nabídka v rozšířené míře spolu s koncepcí vzdělávání, která je již opravdu trochu staršího data a novela by jenom prospěla.

Marcela Bernardová
31. 05. 2012 | 22:16

mb napsal(a):

zdenekbrom napsal(a):
Kanalnik:

Rasistům se nelíbí sčítání podle rasy. Kdybych nevěděl, že to píše mb, tak bych se asi nad tím zamyslel.
31. 05. 2012 | 16:03
zdenku, když je to pro dobrou věc ... potřebujete data ... bez dat se nehnete ... tak to dali odhadem učitelů ...

nějak ta data získat asi potřebujete, ne ... ?

je fakt že spousta specialnich skol funguje jako ´rodinné školy´ pro romy ... ale ti jsou pak vpodstatě diskriminováni ve své další vzdělávací dráze ....

takže nabídnout / pomoci ... když se to neosvědčí ... tak ne no ... hezký večer ...
31. 05. 2012 | 22:18

Čochtan napsal(a):

Marcela Bernardová napsala: "Domnívám se, že většina dětí současné a zmiňované menšiny jsou české národnosti již několikátou generaci."
To se domníváte špatně. Cikán je cikán a Čech je Čech. Možná mají papir s občanstvím, ale to z nich Čechy nedělá.
31. 05. 2012 | 22:20

mb napsal(a):

( podobně scallop 16:44) ... brome že vás takhle neutrální blog dokáže ale vytočit ... přiznejte se, že nemáte (b)romy rád ?
31. 05. 2012 | 22:21

mb napsal(a):

brom napsal: To je klíčové. Jde o neověřené a nepodložené tvrzení, které se velmi rádo využívá ke kritice školství. Navíc stále dokolo opakuji, že bychom se měli bavit o žácích a ne o romských žácích a těch ostatních žácích.

... no a když se to chce ověřit, tak vykřikujete: rasismus, nacismus ... tak si vyberte pozici, a tu hajte ...
31. 05. 2012 | 22:25

mb napsal(a):

romská inkluze není nesmyslný pojem ... znamená to: zahrnutí romů ... ( do normální školy/vyuky )
31. 05. 2012 | 22:31

mb napsal(a):

brom kolem 18: 00 ... priserny alibismus
31. 05. 2012 | 22:34

Marcela Bernardová napsal(a):

Vážený pane, o jakém ověřování hovoříte? O ověřování počtu jedněch nebo druhých? K čemu taková zjištění budou dobrá a na základě čeho stavíte validitu těchto zjištění?
Bavme se o konkrétních a důležitých věcech. Ne o příslušnosti, ale potřebě dětí, které pochází třeba z Finska, Japonska, Gruzie, nebo odkud chcete. Nebarvěte nedostatky v rodinné péči a kulturní odlišnosti.
O rasismu ani o nacismu jsem nehovořila, nepodsouvejte mi do úst Vaše názory. Nesouhlasím s nimi a jsou mi zcela cizí.
Zdravím
Marcela Bernardová
31. 05. 2012 | 22:35

mb napsal(a):

dagmar napsala: Já si to přečetla spíš jako povzdech nad lidskou nesnášenlivostí, které je tady habakuk.

njn stane se je ( pro honolula) povzdech nad něčím, co by být nemělo, ale je ... njn stane se ...

zdravim kanalnika ... zatim hezký večer ...
31. 05. 2012 | 22:45

Marcela Bernardová napsal(a):

Vážení, pokud poslední zpráva ČŠI uvádí 27% žáků daného etnika jako alarmující počet na speciálních školách, proč nikdo nemluví o tom, že 73% žáků stejného etnika musí nutně navštěvovat školy hlavního vzdělávacího proudu. Také je pořád někdo sleduje, testuje a pronásleduje neúměrnou pozorností? Berme skutečnost jako skutečnou a přijměme ji jako fakt se všemi důsledky a odlišnostmi. Nevyvolávejme zbytečně rozdílnosti. K ničemu to nevede. Stále se bavíme o dětech, které jsou bez dosud bez zatížení našich nesmyslných dohad.
Ke všem předcházejícím odkazům a námitkám musím podotknout jediné: Každé nevhodně zařazené dítě do systému speciálního vzdělávání, je neodpustitelný omyl. Ale nestavme to, prosím, jako dogma.
Marcela Bernardová
31. 05. 2012 | 22:45

mb napsal(a):

to marcela bernardova ... pokud jste reagovala ve 22:35 na mě, tak já k vám ve 22:25 nehovořil ... ( hovořil jsem k bromovi ) ...

tu vaši větu: Každé nevhodně zařazené dítě do systému speciálního vzdělávání, je neodpustitelný omyl.

patrně lze podepsat ...

u těch romů to často funguje ( fungovalo ?) --- jako naučená záležitost ... rodiče chodili do zvláštní ( speciální ) školy ... děti tam budou chodit rovněž ... učitelé jsou tam na ně hodnější ... a mají tam rovněž víc kamarádů - romů ... pak se ale reprodukuje vzdělávací neúspěšnost a je to tak trochu začarovaný kruh ... mozna kdyby se podarilo ten zacarovany kruh rozetnout, bylo by dobře / lépe ( ted zas nekdo spočítal, kolik utíká čr prachů na nezaměstnanosti ( tímpádem nevzdělanosti a nepřipravenosti a nevyužitelnosti) romů peněz ...

kdyby se podařilo ten potenciál rozvinout ( pokud je to ovšem možné ) ... asi by se situace zlepšila ... jj ...

tak uvidíme ...
31. 05. 2012 | 23:09

Marcela Bernardová napsal(a):

Ani já k Vám nehovořila.
Marcela Bernardová
31. 05. 2012 | 23:18

mb napsal(a):

tak to se omlouvám za omluvu i neomluvu ... :-)
31. 05. 2012 | 23:20

Marcela Bernardová napsal(a):

Vaše omluva i neomluva je zcela zbytečná. Při zpětném shlédnutí Vaší rekce v uvedeném čase byvch ji ani nepovažovala za útok nebo rekci hodnou obrany. Diskuzi považuji za vhodnou a to ve všech směrech. Nedomnívám se, že jeden názor je nad jiné. Pouze zbytečné útoky pomíjející další diskuzi považuji za zbytečné.
S pozdravem
Marcela Bernardová
31. 05. 2012 | 23:27

mb napsal(a):

mě se tam spojil ten nacismus a rasismus (o kterém mluvil brom v souvislosti se sčítáním/evidováním romů)a tak jsem myslel že reagujete na mne zatímco jste reagovala na čochtana ...

dizkuze je vhodná ...

někdy je jeden názor nad jiné ( příklad: vést válku nebo ne ( a kdy ) ... nebo třeba zmasakrovat nevinné oběti anebo ne ... )

Pouze zbytečné útoky pomíjející další diskuzi považuji za zbytečné. ... to asi jo ...

s pozdravem ... mb
31. 05. 2012 | 23:42

mb napsal(a):

mě opr. mně
31. 05. 2012 | 23:43

Pavel Zelenka napsal(a):

Pane Stejskale, zveřejněte aspoň jeden případ, kdy romské/cikánské/ dítě bylo zařazeno do zvláštní školy z rasových důvodů !!!
Pokud takový případ neznáte, nepapouškujte tu tendenční informace bez důkazů !
Znevažujete práci pedagogicko-psychologických poraden, které o zařezení do těchto škol rozhodují. A, aby bylo jasno, mentální retardace není hl.důvodem proč Romové/Cikáni/ končí v těchto školách. Hlavním důvodem je sociální a kulturní zaostalost a plejáda poruch chování !!!
P.S. Všiml jsem si, že v diskusích o problémech romské/cikánské/ komunity v ČR rád relativizujete veškerou kritiku směrem k této menšině a používáte argumenty typu měl jsem hodného spolužáka a znám slušnou cikánskou rodinu, atd. Tím kryjete bohužel 90% ostatních, tzv. nepřizpůsobivých a nezaměstnatelných !!!
01. 06. 2012 | 00:51

Kanalnik napsal(a):

mb - taky zdravim :)

Zdenek Brom - nerozumim vasi reakci
01. 06. 2012 | 01:10

honolulu napsal(a):

V zajmu politicke poplatnosti k Bruselem diktovanym nesmyslum si zde vzajemne lzete ! Kazdy z vas vi, ze lide jsou na ruznem stupni vyvoje, temperamentu a kultury a jsou si vzajemne odlisni.
Kazdy z vas vi, ze kdyz budete michat ceske deti s barbary, tak barbarum nepomuzete a ceskym detem ublizite. (To nemusi byt pouze Cikani).

Kdyz mate akademicke vzdelani, tak by jste meli byt schopni myslet samostatne a prokouknout lzi. Vedet,za jakym ucelem se vam lze a NEspolupracovat na destrukci sve vlastni budoucnosti.
Vy nikomu nic nedluzite ! Vykaslete se na ty, ktere zivite po generace zdarma a mate od nich akorat kriminalitu ! Nenutte je chodit do skol !

Embecko je zde cesky lovec nacistu - opozdeny o 70 let +/-, ale to je pouze malickost. Ted bude sranda.
Embecko, odpovez na otazky, aby mohla byt prozkoumana tvoje kvalifikace lovce.
Jake cislo nohy mel Adolf ? Jaka byla znacka jeho hodinek ? Jake plnici pero mel u sebe ? Jake boty nesmel nosit a po kterem jidle prdel jako Clydesdale (kun) ? Ktere jidlo mel rad a ktere nesnasel ? Na jeho sexualni zivot dotazovan nebudes, dokud se nedostanes z opozdene puberty. Embecko, ty pouze predstiras, ze znas Nacisty.
Pane Cochtan, pozdravujte vlcaka ! Mel by jste mu sehnat nejaky akademicky diplomm protoze NEma popletene priority.
01. 06. 2012 | 01:32

honolulu napsal(a):

Pane Pavel Zelenka, (00:51)
pan Stejskal to ma narizeno. Samozrejme, ze je velky rozdil mezi jeho prirozenou inteligenci a vety ktere nekdy pise.
Jeste pet let a dostane titul hlavni prazsky NATERAC.

Amici s rodinami jsou take prizdisraci. JA, pro zmenu jsem byl postrachem vsech sefu, protoze jsem nemel deti. Me pripadala prace mezi lidozrouty a lvi v Africe mene nebezpecna, nez v tomto svete zla, vychovat deti.

A co kdyby z toho vyrostl malomestak ? Zakroutil bych tomu krkem a nekdo by jeste omylem nesouhlasil....
01. 06. 2012 | 01:45

honolulu napsal(a):

Pane presidente Ceske republiky Klausi ! UTIKEJTE ! Uz jdou po Vas ! NEDEJTE SE !
Nejaky pan Liska o Vas povida na videu v Letech u Pisku, ze pomahate "rasistum". Stve proti Vam ambasadory. A je tam plno skoro nobl lidi. A Liska nadava take pani Rapkove a nejakemu Cunkovi, starostovi v Pisku za veprin a pani Janackove. (Nevim kdo to vsechno je.)
A nejaky Sladek za to muze take. Toho neznam vubec.
Pane presidente nedejte se ! Po moji stare teticce najdete ve sklepe stetku. Ona to dotahla az na hajzl babu na Hradcanech, tak at mate po ruce primerenou zbran na obranu proti utocnikum z Letu u Pisku.
01. 06. 2012 | 03:19

Zdeněk Brom napsal(a):

mb:

Cituji: "romská inkluze není nesmyslný pojem ... znamená to: zahrnutí romů ... ( do normální školy/vyuky )"

To si ale ráčíte plést inkluzi a integraci. Zbytkem Vašich nelogických výkřiků se zabývat nebudu.
01. 06. 2012 | 07:11

Zdeněk Brom napsal(a):

Čochtan:

Přečtěte si příspěvky mb. Na nich snadno pochopíte, proč vznikají projekty, které nikam nevedou. Znalosti a zkušenosti se nahradí fanatickou vírou v nějaké dogma a je to.
01. 06. 2012 | 07:18

Zdeněk Brom napsal(a):

Kanalnik:

Psal jste stejně jako mb, takže bylo snadno nabýt dojmu, že jste jedna osoba.
01. 06. 2012 | 07:27

Zdeněk Brom napsal(a):

Marcela Bernardová:

Cituji: "Vážení, nezabývejme se označováním příslušnosti. Bohužel musím upozornit na skutečnost, že tuto chybu známe z temné historie. A pokud se necháme vtáhnout zájmovými skupinami a neziskovými organizacemi do podobných úvah, které tímto krokem sledují pouze své vlastní a asi finanční zájmy, pak se řítíme do velkého problému."

Děkuji za Vaše slova.
01. 06. 2012 | 07:30

n.č. napsal(a):

Zdeněk Brom: mb u mne na tomto blogu ztratil i ty poslední sympatie, na jiných blozích jsem občas s ním i souhlasil, ale jak vidno, diskuze s ním není diskuze, je to přesně tak, jak píšete v 07:18

Paní Bernardová: Vaše diskuzní příspěvky jsou přínosem a mělo nebo aspoň mohlo by se o Vašich slovech přemýšlet, ale bojím se, že i Vás zahrnou spíše mezi nás - rasisty, protože si dovolíte napsat to, co oni neradi slyší....

Diskuze by měla být přínosem. Ale diskuze pod romskou problematikou je jen hádání a vlastně i o ničem, protože všichni, i ti největší ochránci námi zubožených Romů vidí, že se nic nelepší.
A věty: Zlepšení nebude dnes ani zítra ani za rok, ale je to nadlouho - jsou spíše k smíchu než aby něco vypovídaly. Ale stále dokola omíláním stejných frází jsme si už všichni tak nějak zvykli, i když je to rok od roku horší.
01. 06. 2012 | 07:59

mb napsal(a):

inkluze ve smyslu zahrnutí ( někoho nebo něčeho ) se může s pojmem integrace překrývat ... když někoho zahrnete ... tak jej můžete i integrovat ...

ty výkřiky brome nejsou nelogické ... a/le zda budete nebo nebudete reagovat je jen a jen na vás ...

mohl jste se ovšem vyjádřit k tomu začarovanému kruhu ( nevzdělanosti ) jak jsem jej načrtl paní bernardové ...

... žádnou fanatickou víru v nějaké/žádné dogma nemám ...

to je zase vaše zavádějící tvrzení ...

n.č. ... mrzí mě že jsem ztratil i ty poslední vaše sympatie ...

diskuze se mnou je dikuze ...

tak hezký den ...
01. 06. 2012 | 09:16

Dagmar napsal(a):

n.č.

Dovolím si s vámi nesouhlasit, když píšete, že "diskuze pod romskou problematikou je jen hádání". Není to vždycky jen hádání. Občas je i smyslplná, užitečná a informativní. To když máme možnost diskutovat např. se Zdeňkem Bromem, nebo když sem napíše třeba paní Bernardová.

Už jsem se přiznala, že romská problematika je mi prakticky i teoreticky vzdálená. Ale díky diskusím na Aktuálně si dovolím tvrdit, že se v ní začínám poněkud orientovat :-)

Víte, jen stále nechápu to vzájemné "napadání nicků". Proč ztratil mb vaše sympatie? Že má jiný názor než vy? Já tomu fakt nerozumím.
01. 06. 2012 | 11:24

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Zelenko,

nebudu zde uvádět konkrétní jména, protože nemám souhlas jejich nositelů či zákonných zástupců.

Potřebám tohoto textu odpovídají údaje uváděné institucemi, které se touto problematikou dlouhodobě zabývají. Konkrétní případy, které znám, tyto tendence potvrzují (neumím odhadnout rozsah, řekl by ale, že mnozí jej záměrně nadsazují a jiní zase podhodnocují)

Problematika, o které píše autor blogu a někteří další je shrnuta třeba zde http://zpravy.idnes.cz/tisice-deti-chodi-do-zvlastnich-skol-i-kdyz-tam-nepatri-potvrdila-inspekce-1tt-/domaci.aspx?c=A100205_205727_studium_abr

http://zpravy.idnes.cz/tisice-deti-chodi-do-zvlastnich-skol-i-kdyz-tam-nepatri-potvrdila-inspekce-1tt-/domaci.aspx?c=A100205_205727_studium_abr

http://zpravy.idnes.cz/poslete-romy-do-beznych-skol-zvlastni-na-rok-zavrete-vyzyva-cechy-amnesty-1ue-/domaci.aspx?c=A100113_135916_studium_bar

To, že Vy či kdokoliv jiný, takové případy nezná, neznamená, že neexistují.

P.S. Všiml jsem si, že uvádíte, že mezi Romy je 90% tzv. nepřizpůsobivých a nezaměstnatelných. Můžete mi prosím sdělit, z čeho tato Vaše informace, kterou prezentujete jako fakt, vychází? Celou dobu zde píšu, že je třeba volit individuální přístup (samozřejmě nejen v případě Romů, jiný pro deklasované a sociálně znevýhodněné jedince, jiný pro ty, kterých se některé školy místo adekvátního vzdělání zbavují posláním do škol pro mentálně retardované. Jako se o to třeba pokusila škola v případě mého syna, psal jsem to výše). Samozřejmě se to netýká všech škol a všech učitelů, jak zde zřejmě mylně z mých vstupů vyvozují někteří, kteří píší o svých zkušenostech. Řada pedagogů i úředníků (popř. aktivistů) se snaží pomoci, seč může. Jiní se zase problémů zbavují na úkor jiných. Třeba i dětí).

Libor Stejskal
01. 06. 2012 | 11:49

n.č. napsal(a):

Dagmar: Ne, že má jiný názor, ale pro jeho napadání pana Broma na každé diskuzi. Vše, co pan Brom napíše se snaží zpochybnit. On je zásadně proti všemu, co učitel napíše.
Tak to mi vadí.

V čem je diskuze užitečná? Že si vyměníme své názory? Řešení problémů s Romy to nepomůže. Ale jsou to jen diskuze.
Řešení se stále hledá, vymýšlejí se nejrůzněší programy, do všeho jdou hromady peněz. Buďte upřímná. Vidíte za těch 23 let demokracie v této otázce nějaké zlepšení? Vidíte nějaké zlepšení v docházce do škol romských dětí? Vidíte nějaké zlepšení v romských rodinách, které mají více a více dětí a nedokážou se o ně postarat - tedy postarat ve smyslu, aby z nich vyrostli občané, kteří tuto zem posunou o kousek dál....atd.atd.
Já, bohužel, nevidím zlepšení v ničem. Zdá se mi to po těch 22 letech jen horší a stále se zhoršující....
01. 06. 2012 | 11:59

Dagmar napsal(a):

Libor Stejskal

Neodvážila bych se zeptat, kdybyste sám nenakousl. Soudím však, že váš syn na škole, kde se mu líbilo, "setrval". Doufám, že jsme to pochopila správně. Moc bych mu to přála a vám taky.
01. 06. 2012 | 12:01

Pavla napsal(a):

Za minulého režimu byli ve školách zřizovány vyrovnávající třídy. Dítě nastoupilo do prvního ročníku, výuku nezvládalo, v prvním pololetí přešlo do vyrovnávající třídy. Tam bylo pár dětí, kterým se pedagog mohl lépe věnovat. Děti neztratili kontakt se svými spolužáky. Po absolvování druhého ročníku, nebo třetího (nevím určitě) se vrací do své domovské třídy, ,a opravdu minimum šlo do zvláštní. Ne vše staré je hloupé a zavrženíhodné. Je zřejmé, že každý ministr do školství zaťal až nezůstal kámen na kameni. Fungující a osvědčené by přece mělo zůstávat za každého režimu, za každé vlády. Někdy by stačilo něco přidat, něco ubrat a ne hned bořit. Tak to chodí ve všech odvětvích. Dostanu pravomoce, tak jim ukážu. Že za nimi zůstává spálená země nikoho nezajímá. Jen já mám patent na rozum.
01. 06. 2012 | 12:03

Dagmar napsal(a):

n.č.

Já mám dojem, že si mb rád hraje. Taky nemyslím, že by z toho byl pan Brom nějak nešťastný, ale mohu se mýlit. Možná, že je dobře, že jste se pana Broma zastal. Každý z nás občas potřebuje "nakopnout" k lepší sebereflexi.

No ano, máte pravdu, jsou to jenom diskuse, které samy problém nevyřeší. Ale abychom mohly problémy úspěšně řešit, musíme je nejdříve dobře pochopit. A pro to je diskuse asi nejlepším prostředkem. Jistě, nemáme odpovídající kompetence něco změnit -kromě vlastních názorů. A to není, podle mne, málo.

Vaši skepsi musím nejspíš sdílet, ale to mne od diskusí nesmí odradit. Důvod viz výše.
01. 06. 2012 | 12:09

Dagmar napsal(a):

n.č.

Já vlastně nevím zda jste muž či žena. Pokud jste muž, prosím v předchozím mém příspěvku v příčestí minulém přimyslet místo tvrdého měkké "i" :-)
01. 06. 2012 | 12:13

n.č. napsal(a):

Pavla: tady se ale píše především o romských dětech. A za minulého režimu, aspoň co si pamatuju, nebylo v Česku tolik Romů a tím bylo ve školách i daleko míň romských dětí. Jsem z města, kde je teď Romů nespočítatelně. Za minulého režimu se mnou do třídy nechodil žádný romský spolužák a ani na chodbách jsem z jiných tříd ve škole Roma nepotkal. Tak i to málo romských dětí za soc. muselo navštěvovat nějakou jinou školu....asi - nevím....

Kde a jaké školy navštěvovaly za minulého režimu romské děti ze slovenských osad, kde jich už tehdfy bylo dost by mne ale zajímalo protože právě ti, kteří tady přivandrovali ze Slovenska moc študovaní nejsou.
01. 06. 2012 | 12:16

n.č. napsal(a):

Dagmar: n.č. je zkratka nasraného čtenáře ;-)
01. 06. 2012 | 12:17

n.č.. napsal(a):

Dagmar: každý si rád hraje, ať dítě či dospělý - aspoň si myslím, protože já si hraji furt (někdy i na nervy - některým), ale při takovém vážném tématu jako tento, bych hraní přece jen dal trochu do pozadí....
01. 06. 2012 | 12:25

ali napsal(a):

po přečtení příspěvků nabývám dojmu, že my, Češi, jsme opravdu výsledkem všech po tisíciletí křižujících národů a nehorázným paskvilem..jedinej, komu to tady myslí normálně je Zdeněk Brom..
01. 06. 2012 | 12:32

Pavla napsal(a):

Dcera má ve třídě na zvláštní škole chlapce, který je na vozíku, mimo jiné postižení má i problémy s požíváním potravy, někdy jídlo nezvládne a pozřené vrátí. Dovedete si představit tohoto žáčka v "normální třídě". To samotné s při pomáhání na toaletě.
Ten kluk by trpěl. Takto chodí do školy, do malého kolektivu, tam ho děti berou takového, jaký je. To je jen jediný příběh. Každé dítě tam má nějaký hendikep. Jak už jsem psala, dcera má dvě vš, na kterých se připravovala, jak má učit, jak má pomáhat a táké jak se chovat k těmto dětem. Zvládnou to učitelé na školách?
01. 06. 2012 | 12:38

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Dagmaro,

nikoliv. Škola sice spolupacuje lépe než tomu bylo na začátku (kdy nám kategoricky doporučili, že ho máme dát do školy pro mentálně postižené), ale poté, co jsme zvážili všechna pro a proti a navštívili několik jiných škol, rozhodli jsme se pro změnu. Těch důvodů je více, ale základ byl, že - ač jsme jim jeho hendikep vylíčili záměrně v co nejrealističtějších barvách - projevili nebývalou ochotu ke spolupráci, individuálnímu přístupu i nabídku z našeho pohledu velmi zajímavých postupů vhodných pro to, co syn potřebuje (Feuersteinova metoda).

Naštěstí to kluk nebere nijak tragicky a prý se docela i těší na nové kamarády (kdyby to bylo naopak, asi bychom tu změnu neudělali).

Libor Stejskal
01. 06. 2012 | 12:51

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Pavlo,

ale ta debata zde je o tom, jestli je správně nastaveno rozdělování žáků podle jejich potřeb. Samozřejmě že celá řada zcela správně navštěvuje specializované školy včetně těch praktických a je ji to ku prospěchu. Existuje ale důvod domnívat se (mimo jiné proto, že to připouští i stát a jsou známy konkrétní případy), že se v tom dělá i řada chyb. A hodně se jich týká romského etnika, protože zde u mnohých (ne u všech) převládá myšlenkové schéma, že Romové jsou nevzdělatelní. Nic více, nic méně. Mnohokrát zde zaznělo, že nikdo nechce násilně všechny děti dát do jedné třídy bez ohledu na potřeby všech žáků (třeba deset malých Romů právě přišedších zřeba ze slovenského ghetta, nemajících třeba základní hygienické návyky, neschopných zapojit se do práce v kolektivu apod.) Nic méně, ale také nic více.

Libor Stejskal
01. 06. 2012 | 12:58

Pavla napsal(a):

n.č.
proč by se nedalo toto praktikovat i pro romské děti? V naší zemi je uzákoněná povinná školní docházka. Jak už jsem psala, když chtějí rodiče odklad při nástupu do prvního ročníku, musí dítě podstoupit psychologické vyšetření zralosti. Bez toho odklad nedostane. Tím pádem by se mělo dát zjistit také, do kterého školského zařízení dítě patří, které je pro dítě vhodné. Bylo by to podloženo odborným posudkem a nikdo by nemohl vykřikovat o nějaké diskriminaci. Když pominu to, že kdo neposílá děti do školy, jedná protizákoně a měl by nést následky, ať je to kdokoli.
To by měl být začátek tvrdé postihy pro rodiče. Trestný čin: Ohrožování výchovy dítěte
01. 06. 2012 | 13:05

Dagmar napsal(a):

Libor Stejskal

Tak hlavně, aby se mu na nové škole dařilo, učil se a byl spokojený. Jak jste kdysi psal, má nespornou výhodu v pozitivním naladění psychiky. To je požehnaný dar. Není vyloučeno, že bude na "staré" škole dětem chybět. Děti umí být zlé, ale také velmi vstřícné, když se to s nimi umí. A ač se to dnes zdá být neuvěřitelné, lidé opravdu spíš tíhnou k dobru, než ke zlu, mohou-li si vybrat.

Přeji vám vše dobré :-)

n.č.

Kdo by to řekl, tak pěkné příspěvky pod takovým nickem :-)

Mějte se.
01. 06. 2012 | 13:06

n.č. napsal(a):

Dagmar: Vy lichotnice !!! Tohle mne rozesmálo - no, já si zase myslím, že právě nick je celkem pěkný (kdo nebyl někdy nasranej)a příspěvky pod ním nic moc
01. 06. 2012 | 13:18

Pepa Řepa napsal(a):

Dagmar
nevjelo do mě nic a píšu v naprosté pohodě.Kvalita výuky jde šupem dolu a makarenkovci chtějí zavádět cosi, co ten sešup jen urychlí.

Pavla napsal(a):
Raději budou dítě vozit i do vzdáleného místa, když jsou přesvědčeni, že se jedná o kvalitní školu. Jen aby to nedopadlo po čase tak, že ty slabší děti v té veliké škole zůstanou sami.
¨---------------
Asi tak, jak psala Pavla.
Vnutila se představa, že všichni mají mít VŠ, že montérky jsou cosi podřadného a tak neseženete řemeslníka, každý bude Bc či Mgr obskurních-uměle vytvořených-předmětů absolutně na h....
Místo toho, aby se zvedla laťka nároků má se nadanější přizpůsobovat tomu méně nadanému, což vede k tomu, že nikdo nezaběhne stovku ani za 12,00, ale všichni za 50vt a budeme se chlubit tím, že jsme dokázali pozvednout jednoho, který by jinak běžel stovku za minutu.
Tím blbne celá společnost.

Na tom, že někomu nejde škola a učení jako takové, není nic potupného, ať se věnuje něčemu jinému, hraje na housle nebo dělá truhláře.
Proč z něj dělat docenta, když na to nemá?
Ale hlavně ať ten systém aktivisté nenutí ostatním.

ali napsal(a):
po přečtení příspěvků nabývám dojmu, že my, Češi, jsme opravdu výsledkem všech po tisíciletí křižujících národů a nehorázným paskvilem..jedinej, komu to tady myslí normálně je Zdeněk Brom.
-------------------------
Zaplať pánbůh za Broma. Část potomků absolvovala osmiletý gympl na Míráku.Tam takových Bromů bylo....Cyril by mohl vyprávět, měl tam čtyři kousky. Peněz málo, ale uplatnění na VŠ vynikající.
Laťka vysoko, zkraje říkali vezměte je ze školy, když na to nemají. Pak pochopili a vše se srovnalo.
Té škole jsem vděčný, jen s jazyky to byla bída.
01. 06. 2012 | 13:39

Pavla napsal(a):

Dobrý den, pane Stejskal.
Jsem jen obyčejná ženská, která celý život pracovala rukama. Z dětí vychovala slušné lidi, kteří této jsou této společnosti prospěšní. Proto, co jsem zažívala já, tak jsem si přála, aby mé děti žili lépe. Kdybychom měli chroupat suchý chleba, tak na vzdělání dětí jsme nikdy nešetřili. Moje myšlení a uvažování je spíš "sedlácký rozum." Proto jsem přesvědčená, že ta nejjednodušší řešení bývají nejlepší.
01. 06. 2012 | 13:46

n.č. napsal(a):

Pavla: Krásně napsáno. A myslím si, že tak by to mělo být v rodinách a taky si myslím, že v mnoha rodinách je. Ale už si nejsem jistý, že se tak ději i v rodinách romských. Jinak by přece nebyly blogy o tomto problému, jinak by se přece neřešilo, proč dětské přídavky a různé dávky v těchto rodinách končí mnohdy i v automatech a pak děcka nemaj ani na svačinu...atd.atd.
už tady padlo dost úvah, že se musí začít u dětí. Že generace jejich rodičů, kteří nikdy nepracovali, je ztracená. Ale je to možné začít právě u dětí? A jak?? Vždyť právě v demokracii je brána rodina jako základ. Rodiče maji v první řadě mít zájem o své děti, aby se vzdělávaly. Že to u Romů neplatí, víme všichni. A že se nedaří toto ojejich myšlení - že život je dnes a zítra zase nějak bude, odbourat víme taky. tak proč všechny ty snahy, které nevedou nikam? Ani povinná docházka a z toho plynoucí různé postihy, když rodiče této povinnosti nedbají, mnohé Romy nepřiměje k tomu, aby své děti vedli k větší vzdělanosti. Pro mnohé je to zátěž, i když nepracují a maj volna dost a dost.
Je to prostě jejich mentalita. Je to v nich. Tak proč je chceme proti vůli začleňovat, převychovávat a nutit do něčeho, co nechtějí. Když si romští rodiče zvolí jinou školu, tak je to jejich vůle. Ale my začneme obviňovat učitele, vychovatele, školu.....je to jejich rozhodnutí!!!! Když s rozhodnutím o umíst+ění dítěte do jiné školy nesouhlasí, ať s ním běhají tak jako běhal s klukem pan Stejskal. Když se uvidí snaha, tak snad na potřetí nebo podesáté uspějí? Ale chtějí to oni nebo jen my!!!!
01. 06. 2012 | 14:05

mb napsal(a):

n.č. ( + dagmar ) ... nenapadám broma a priori ... dokonce myslím, že se i ve spoustě témat shodneme ... nicméně mně relativně vytáčí když se brom uchyluje k demagogii ( a umí to ) ... či si protiřečí nebo něco zamlčuje ...

to že někdo aby získal ( hrubá ) data spočte počet romů ( ve speciálních školách ) není ani nacismus ani rasismus ( a brom to ví ) ... slova o rasismu / nacismu jsou tedy od něj chucpe ( můj první příspěvek ) ... no a od toho se patrně odvíjí to další ....

stejně tak brom ví, že zrzek, který se dosud neprohlašoval za roma .... se za něj nemůže prohlásit náhle ... jen proto aby dostal počítač ... viz. nápory středoškoláků v praxích PPP kvůli úlevám k maturitě via náhle objevenou dyslexii apod ...

to že se neshodneme na smysluplnosti nebo funkčnosti nebo záhodnosti afirmativních akcí ... je fakt ...

to by ale nemělo bromovi bránit diskutovat korektně ...

což je to, o co se budu snažit ( jsa alergický na bromovo demagogie či autoritativní tvrzení ... )

zatím zůstávám s pozdravem ...
01. 06. 2012 | 14:10

stejskal napsal(a):

Paní Pavlo,

nemyslím, že jsou lidé obyčejní a neobyčejní. Nebo spíš mám za to, že každý člověk je svým způsobem neobyčejný. Každého, kdo ze svých dětí vychová slušné lidi (a je jedno, jestli se živí víc rukama či hlavou) si vážím.

Chci, aby moje dět byly především šťastné. Jestli budou šťastné jako truhlář (to bude asi v případě syna, protože mu jeho hendikep asi žádná další studia neumožní), prodavačka či v nějaké pozici, ke které je potřeba vyšší vzdělání, je z mého pohledu úplně jedno.

Rozum je dost ošidná záležitost. Správně se rozhodnout asi dopředu nezaručí ani ten tzv. "sedlácký" ani nějaký akademický. A ani oba dohromady ne. Asi je spíš důležitější dobrá vůle a morální základ, který nám vštěpovali rodiče a my jej pak celý život tvarujeme podle svého.

Díky za Váš příspěvek.

Libor Stejskal

P.S. Pokud se vaše decera věnuje práci s dětmi ve zvláštní škole, myslím, že na ni můžete být právem hrdá.
01. 06. 2012 | 14:14

mb napsal(a):

n.č. napsal: Za minulého režimu se mnou do třídy nechodil žádný romský spolužák a ani na chodbách jsem z jiných tříd ve škole Roma nepotkal. Tak i to málo romských dětí za soc. muselo navštěvovat nějakou jinou školu....asi - nevím....

já jsem měl za minulého režimu 2 romské spolužáky a i na chodbách jsem z jiných tříd ve škole další romy potkával ...

... v současnosti několik romských žáků učím ...

/ jak praví brom / tak pravil zarathustra / neexistují romští žáci ... jsou jenom žáci ... :-)) /
01. 06. 2012 | 14:15

honolulu napsal(a):

Zde potvrzuji jako svedek, ze Zdenek Brom byl vzdy magnetem pro nejhloupejsi politicke prostituti, kteri ho stale napadali pro jeho schopnosti a cestnost.

Zivocichove jako napr. mb, scarabeus, tencokyda/slapka, kteri zasadne prosazuji dvojity standard vzdy na ucitele z Vodnan lopatovali nalepky Nacismu i kdyz ucitel z Vodnan vzdy demonstroval prikladny, kladny pomer ke sve ceske zemi.

Je treba Zdenka Broma udelat ministrem skolsvi, ale az po VYDESIFINKOVANI budovy ministerstva po Liskovi - ktery mel strasny projev v Pisku.

Vy vsichni ostatni, kteri se zde predhanite a predvadite v theoriich o potrebe Cikanu na vzdelani zapominate na zakladni potrebu ceskych deti. Nesedet ve skole ve smrade, spine a kriminalite.
Vase integrace nici narod.

Bydlel jsem na Hillbrow v Johannesburgu. Vedlejsi ctvrt Braamfontein mela jednu z nejlepsich universit na svete.
Po uteku belochu se tato instituce uplne zhroutila, tak jako cela civilizace. Ted tato universita produkuje "inzenyry", kteri maji problemy s trojclenkou a kupy sracek kolem budov.
To je dobre ! Cim bude hure, (at uz v Cechach, nebo na Braamfontejne), tim bude lepe pro nas pro realisty.

Vam se to v Cesku take zhrouti. Ceskych deti je stale mene a tech druhych stale vice. Ceka vas uplny kolaps.
01. 06. 2012 | 14:19

ali napsal(a):

Pepa Řepa
je dobře, že můžete mít na výběr školu pro potomky..ve městech s jednou nebo dvěma ZŠ je to tragedie..ale myslím, že hůř jsou na tom děti, co jsou nadprůměrně nadané, než ty podprůměrné..tento problém se ale zatím v tichosti obchází, nepíše se o něm, nediskutuje, neboť tyto děti nejsou budoucností, ale jak tvrdíte, budoucností je výchova maloměšťáků..
01. 06. 2012 | 14:23

Pavla napsal(a):

Když ono všechno souvisí se vším. Říká se, co vložíš do dítěte do jeho tří let, tak se ti to vrátí. Je toho opravdo mnoho, co človíček musí zvládnout. Chůze, slova věty, hygienické návyky, manuální zručnost. Respektování autorit. Má vymezené mantinely za které už nemůže. Děti zkouší co si mohou dovolit. Tohle vše okouká u rodičů, nebo si zažívá formou hry. Na takových základech se dá potom stavět a usměrňovat život dítěti až do dospělosti. Myslím, kde tyto základy chybí, nepostaví se pevná stavba a všechno ostatní je jen mrhání časem a penězi.
01. 06. 2012 | 14:25

n.č. napsal(a):

mb: pane bože, musíte furt rejt do pana Broma!?!
Já nevím, jak to je teď na školách s romy či neromy, já jsem psal o době tuhého socialismu, kdy jsem byl dítě a student!!! Tehdy se vlastně ani nemluvilo o Romech, ale o cikánech!

kopíruju: ... v současnosti několik romských žáků učím ...

To je chvályhodné a abych řekl, tedy napsal pravdu, tak mne to překvapilo. i když se snažím číst vše, tak tohle, že jste učitel, jsem asi přehlédl.
Tak přeji hodně úspěchů a o prázdninách - máte je zanedlouho, si užijte volna.
01. 06. 2012 | 14:25

ali napsal(a):

honolulu
asi tak..všechny trápí otázka dětí, které jsou hloupé buď odjakživa, nebo přičiněním svých rodičů. Dává se do toho vše, aby z takového dítěte udělali člověka schopného být ve společnosti..je to v pořádku. Ale kdyby jen polovinu dali na děti nadprůměrné, bylo by líp. S těmi dětmi je víc trápení, než s dětmi podprůměrnými..to mi věřte..
01. 06. 2012 | 14:30

Dagmar napsal(a):

n.c.

Jakapak lichometnice :-) Mate prispevky lepsi nez nick, na tom trvam. Nick je jakci permanentne ve fekalne tekutem stavu, cemuz se vase prispevky uspesne brani.

Pepa Repa

No vida, je tu a v dobre kondici. Reklamy jsou fuj, ale ta o tom, ze: "I muzi maji sve dny" se mi "vtiskla" :-)

mb

No jo, jen prosim rozsirte tu alergii na mnohem pruhlednejsi, zasadnejsi a zaludnejsi zdejsi "demagogy". Pan Brom je "demagogem" v puvodnim slova smylu a tak muze byt i ucelovy, vite? Zejmena, kdyz ma diskuse zacit, posunout se, nebo zkoncit muze "demagog" demagogicky zasahnout. V antice umeli demagogii pouzivat a vnimali ji pozitivne. To jen dnes ji vlasne nerozumime a zachazet s ni, jak si zaslouzi, uz neumime vubec.
01. 06. 2012 | 14:31

mb napsal(a):

dík za přání n.č. :-))

/ snažil jsem se vysvetlit že do broma neryji z principu, jen kvůli demagogii, které se tu a tam (rád) dopouští ... /

zatim ...
01. 06. 2012 | 14:31

honolulu napsal(a):

Pane Stejskal,
delate chybu, kdyz berete posudky "specialistu"
ohledne Vaseho syna vazne.
Oni nevi nic ! Oni pouze skatulkuji lidi a rozhoduji o druhych, bez druhych. (Musi se najak zivit, ne ?) Zivot dela s lidmi velke zmeny kazdych 7-8 let.
Zivot pridava nebo ubira schopnosti. Nervovy system a mozek je ve vyvoji, stejne jako jine casti tela.
Byl jsem toho svedkem mnohokrat.
Zadne nasili na psychice ! Mirovy prirozeny vyvoj. Az mu bude 22 let, tak budete zasnout nad promenou a vzpomenete si na moje slova.
01. 06. 2012 | 14:39

Pavla napsal(a):

Ještě dodám jeden příspěvek a už nebudu otravovat. I po tolika letech si vybavuji pocit, který jsem zažívala po narození dětí. Veliké štěstí a okamžittě nastoupil pocit velké odpovědnosti za ty človíčky. Ten dlouholetý každodení závazek. Chránit je, pomáhat, učit samostatnosti, klepnout přes prsty, když si zasloužili.
01. 06. 2012 | 14:40

stejskal napsal(a):

Může to tak být, pane honolulu. Nebudu se zlobit, pokud ano. Nebudu zklamám, pokud ne. Snažím se dělat, co je v mých silách (a to je asi tak to jediné, ono to nějak dopadne, život to vyřeší).

Hezký den i Vám.

Libor Stejskal
01. 06. 2012 | 14:43

honolulu napsal(a):

Aha, uz to vim !
Francek, Alfons (Marquis de Sade) dal embeckovy licenci na uceni a muceni ceskych deti. ProBoha, jaky predmet ucis embecko ?
Jsou-li to dejiny, napisi autoritam zadost o Tvoje ukrizovani.

Panove, ja opravdu verim v certy ! Odchazim ze velebnym panem na poradu...Musite nasitit a napojit dusevni hlad a zizen po pravde docasne nekde jinde...
01. 06. 2012 | 15:00

ali napsal(a):

pane Stejskale
zdravím a dávám jednu zkušenost: s dcerou jsem byla u psychologa když jí bylo 15. Neřekl mi nic, co bych nevěděla, radu mi nedal, pouze konstatoval, že k rozumu přijde až tak ve 28, i kdyby měla děti v 18. V 18ti se vdala a do 24ti už měla tři děti. Dnes je jí 33 a terve teď začíná vidět realitu. U chlapců je "věk poznání" posunut do 31-33..
A jak říká jeden můj známý, který má dětí šest: v pubertě o děti přijdete a pak musíte dalších 15-18 let čekat, než se vám zase vrátí.. :o)
01. 06. 2012 | 15:10

Pepa Řepa napsal(a):

ali
jako bych slyšel svou ženu.....
Inu já jsem třeba také opožděný. Dvojnásobně.
"U chlapců je "věk poznání" posunut do 31-33."
Děkuji za naději.
"věk poznání" je tady.
Jak to poznám, mám si sednout pod jabloń jako Siddhártha Gautama a čekat?
01. 06. 2012 | 15:37

stejskal napsal(a):

Díky, paní ali :-)

v tomto případě jde ale hendikep typu dyslexie a dalších asi pět dys- poruch. Bez velmi specifického přístupu se lidé s ním nedokáží naučit ani počítat do sta.

Ale nechci tu psát o sobě a naší rodině. Uvedl jsem to jako příklad proto, že mám osobní zkušenost s tím, jak se ve školství (samozřejmě nejen tam) NĚKDY problémy házejí na druhé, místo aby se hledalo dobré řešení (nicméně jsem vcelku asertivní a disponuji nějakými těmi znalostmi, takže se nenechám odbýt a zatlačit někam, kde být nechci, zejména v případě dítěte ne. Jenže je spousta případů, viz třeba mé odkazy panu Zelenkovi, kde to zbavování se problémů na úkor jiných - a zejména dětí samotných - prostě funguje. A to je třeba měnit, ne tvrdit, že nic takového neexistuje; tím nemyslím Vás).

Hezký den.

Libor Stejskal
01. 06. 2012 | 15:41

Pepa Řepa napsal(a):

ali
ještě k tomu výběru škol.
Bydlím v lese 30 km za Prahou. Pokud jde o školy, je to opravdu problém. Velký problém,bohužel. Jsem rád, že jej nemusím řešit. Praha je o něčem jiném.
I k doktorům dojíždím.
01. 06. 2012 | 15:42

ali napsal(a):

Pepa Řepa
tak pravil psycholog..jestli kecal, nebo mě chtěl jen uklidnit, ví Bůh. A jak praví klasik, inteligent to nepozná nikdy a blbci je to jedno..
Čím psycholog myslel "věk poznání" taky nevím..asi schopnost normálně vidět realitu, mít normální reakce..ovšem zase se nabízí otázka, co je to normální..pořád je to začarovaný kruh..
Ale budeme-li se držet toho normálního, právě inteligentní děti dochází k "věku poznání" až dýl. Proto by se mělo víc zaměřit na tyto děti. Teď píšou, že student neudělal maturitu na gymplu a skočil z okna. Tohle se rozhodně dětem ze zvláštních škol nestane.. =o)
01. 06. 2012 | 15:51

Pepa Řepa napsal(a):

ali
z Pygmeje pivota NBA inkluzivně nevyšlechtíte. A proč taky?
Umí něco jiného, co zase neumí pivot.
Jestli mě něco popuzuje, tak nedostatečná podpora státu, pokud jde o skutečně postižené, kteří se nemohou postarat sami o sebe. Tady má přitlačit stát.
Znám jednu matku, obětovala karieru i osobní život a teď ji Drábek vzal ještě víc u držky.
01. 06. 2012 | 16:11

ali napsal(a):

Stejskal
dysfunkce jsou velkým problémem..prostřední vnučka je dysvšechno a je to mazec. Je ve 4třídě, IQ jí naměřili o 5 let dopředu a navíc jí silně štve školský systém..nechápe smysl vyučování, známkování, písemky, 10ti minutovky jí děsí, domácí úkoly neřeší stejně tak, jako obrácené boty, ale štve jí nespravedlnost a nesmyslnost určitých věcí..stala se terčem šikany, trpí školní docházkou..takže Vás chápu. Člověk se snaží pro děti to nejlepší..pokud je tedy normální =o)
hezký den, jdu, manžel přivezl děti a cestou se mu nějak pomnožily. Místo 3 vnuček jich přivezl 6. Každá si vzala kámošku a všechny jsou stejný..ach jo..

Pepa Řepa
Vůbec se Vám nedivím..tady je to někdy děs i s doktorama..chodím s rodiči, kteří už jsou opravdu staří, pak s vnučkama a ještě navrch s tchýní..na sebe kašlu neboť kdybych měla sečíst ty hodiny z čekáren, tak by to dalo možná nějakej pátek. To mě ještě uzemní, když mají napsáno na dveřích Neklepat, čekejte..pak vyjde sestra a suše odvětí "musíte si počkat"..na to odpovídám, že nemusím a že by jí slušelo, kdyby řekla dobrý den..
01. 06. 2012 | 16:12

ali napsal(a):

Pepa Řepa
osobně bych brala nevyšlechtěného Pygmeje..
Popuzení mám na stejné příčce..moje matka je ZTP a slabozraká, takže se pohybuji v kruhu slabozrakých a nevidomých. Ti lidé, co si nevyžebrají, nemají..podpora státu je směšná, až urážející..
01. 06. 2012 | 16:21

Divobyj napsal(a):

Za to,že je dnes v praktických školách většina cikáňat přece nemohou pedagogové!Ti mají pro příjem žáků jasná kriteria,a velice pochybuji o tom,že by si nějaký pedagog dovolil posuzovat schopnosti žáka dle jeho rasy."Člověkem v plísni"by byl okamžitě vypátrán a s patřičným humbukem by byl zbaven místa.
Autore,splaskněte laskavě tu svou bublinu!
01. 06. 2012 | 16:23

gaia napsal(a):

v tomto případě jde ale hendikep typu dyslexie a dalších asi pět dys- poruch. Bez velmi specifického přístupu se lidé s ním nedokáží naučit ani počítat do sta.

proboha a na jakou jinou, než speciální školu by takové dítě mělo chodit?
01. 06. 2012 | 17:29

Zdeněk Wachfaitl napsal(a):

Dnešní diskusi jsem si přečetl a jsem bez práce. Nemusím mazat svůj příspěvěk, nemusím psát o ničem, co směřuje k tématu. Mám svátek, je MDD /Mystery Dagmar Day/, pozdrav všem, poklona panu Stejskalovi a úsměv pro Smíška.
*
Krása, a ještě si tady čtu a dozvídám se, že pan mb je učitel. No to je tedy bingo, pane Bažante, ještě mi tedy laskavě prozraďte, který předmět či předměty vyučujete a s jakým úspěchem. Ptal se na to již pan Honolulu a řekl bych, že by zde Vaše upřímná odpověď mnohé osvětlila. Zejména to, proč druhého pedagoga pronásledujete s téměř syndromem "Demagogie". Osobně bych řekl, že je s Vaší demogogií přesně obráceně.
*

Dagmar
Večer je krásný,
šedé oblaky překryly modrý den.
Na blogu klid je nastolen,
pozhasínám monitor,
službu má již editor.
Práci za výkonný výbor,
tolik zastane sám Libor.
**

Ali
k Vám též úsměv, jistě to zvládáte s těmi dětmi. /dětmama/.
Vaše příspěvky přinášejí racionalitu, pohodu, a sílu z duše. Čtu Vás rád.
**

Hezký večer všem, jsem rád, že si mohu cikány z I.A nechat na jindy.
01. 06. 2012 | 19:39

honolulu napsal(a):

Divobyj (16:23)
To znamena, ze v Cesku, kdyz Cikan chodi 8 roku do prvni tridy, tak se nesmi rikat, ze je od prirody hloupej ?
Tak to je rasismus !
Moje theorie jsou spravne ! Cikani ukradli atomovou bombu a vydiraji Evropu.
To je uplne jiny svet to Cesko v dnesnich dnech. Ma matka kdysi napsala dopis ucitelum, aby me namlatili, kdyz se budu houpat na osvetleni, nebo me chyti na strese skoly. Oni ji odepsali, ze jsou to nepripustne vychovni metody.
Mel jsem opravdu krasne detstvi, ale do pionyru me nevzali.

Pravdou zustava, ze vliv skol na budouci karieru ci osud je minimalni.
PROVIDENCE ma svoje plany s kazdym z nas. A SUDICKY rozhodnou o nasich inklinacich a vlohach.
Kdyz se divam zpet, tak vim, ze jsem byl nasmerovan vesmirem na vse, co jsem prozil ve svete.
Radujme se proto ze zivota, je kratky.

Ucitele jste povinni vychovavat deti k cestnosti a rovnemu charakteru a NEpoplatnosti k politicke doktrine, ktera se stale meni a k cistemu svedomi, i ke kritickemu zkoumani autorit.
Nedejte ze sebe udelat loutky v rukou Bruselu !
01. 06. 2012 | 19:42

stejskal napsal(a):

Paní gaio, podle paní doktorky Krejčířové (nejuznávanější kapacity na outismus, dys- poruchy a podobné hendikepy v této zemi), která syna diagnostikovala, do běžné základní školy s asistentem. Tento verdikt potvrdilo i specializované SPC, které se synem již dva roky intenzívně pracuje.

A kam Vy myslíte (a na základě čeho), že by měl chodit?

Dobrý den, pane Wachfaitle, řekl bych, že nepronásleduje.

Vyjádřil tento názor poté, co mne dotyčný nazval "rasistou" a obvinil z nacistických metod a dalších několika odsouzeníhodných postojů a aktivit (zdaleka ne poprvé). Přečtěte si tuto debatu od začátku.

P.S. Nedržím zde žádné služby, ale to není důležité.

Hezký večer všem.

Libor Stejskal
01. 06. 2012 | 21:04

Divobyj napsal(a):

honolulu
Zdravím Vás do tej Vaší Emeriky,nebo zkrátka tam,kde se právě nacházíte!
Ano,máte jistě pravdu v tom,že člověk by si měl svých "pět minut slávy" na planetě Zemi řádně užít a radovat se i z maličkostí.
Na druhou stranu by NEMĚL MLČET,když vidí jiné páchat zločiny a chovat se jak ubohá ovce.Právě se nacházím v Polsku,a mohu sem tedy psát.Doma v Čechách sem psát nemohu,jelikož mi to Stejskal znemožnil.
Jsem asi podle něj příliš negativistický(flustrovaný)a tvrdošíjně odmítám se podílet na budování lepších zítřků s našimi pseudohumanisty,multikulturalisty a jinými zločinci.
Přeji Vám vše nej.
01. 06. 2012 | 21:14

Scarabeus napsal(a):

Pane Stejskale,

to já jsem také "rasista", skrze to, že poznám(hlavně zrakem) romské dítě, také proto, že mně nevadí existence dotačního programu zaměřeného romskou menšinu, v rámci kterého několik(nevím přesně kolik) romských dětí dostalo počítač.

Diskuse pod "cikánskými" blogy už mě hodně nudí, je to stále dokola. Někdy si myslím 'to je tak jasné a jednoduché, když to napíši, tak přece proti tomu nikdo nemůže nic namítat', následně se ukáže, že tomu tak není, jsem vyhlášen za (domnělého) multi-kulti aktivistu a škůdce, který za všechno může, marné je psát, že nepatřím k vládě, že za přispívání do diskuse zde, ani za další záležitosti spojené s tímto tématem, nedostávám žádné peníze.
01. 06. 2012 | 21:38

ali napsal(a):

Zdeněk Wachfaitl
ó díky..zase jste mě rozhodil..že Vás to ba =o)
už jsem osprchovala poslední dítě, neboť nechat 6 holek v koupelně samotné je jako nechat chemickou laboratoř bez dozoru a naivně čekat na reakci HMTD s peroxidem vodíku. Nehledě na spotřebu vody, byť máme svojí studnu. Tak jsem je postavila do řady a od nejmenší do největší je vzala koupelnovou wapkou.. =o)
01. 06. 2012 | 22:14

ali napsal(a):

jo a všechno nejlepší k svátku..po dnešním dni mezi dětmama si připadám taky jako harant o)
hezký večer i Vám..
01. 06. 2012 | 22:17

Zdeněk Wachfaitl napsal(a):

pane Stejskale
z rasisty si nedělejte, to jsme totiž úplně všichni a Romové, aby nebyla mýlka, samozřejmě také. Rasismus je tak starý jako lidstvo samo. Více informací nezaškodí, já to, co se děje kolem pana Broma sleduji docela pozorně a nestačím se divit, co si tu na něj "nerasisté" dovolí. Vycházím z toho, že tu má blog, od Vás ne?
Takže tu správnou komunikaci máte podpořit Vy, jestli jste byl tak však nazván, bůh Vaší duši pomáhej. Doporučuji přečíst Jitro kouzelníků.
Ale dost klidu pro Vás, mírně jsem si "zapreludoval", pana mb jsem považoval za solidnějšího diskutéra, ale odmaskoval se sám, je natřený na zeleno, brčálově zeleno. Nechutně a nestravitelně. Možná by mu pomohlo, když mu sem dáte také blog, abychom viděli skutečnosti ve skutečnosti, na férovku.
Prostě Férová škola...,
**
Pěkný večer.
01. 06. 2012 | 22:50

Zdeněk Wachfaitl napsal(a):

ali
pozdrav do omluvy, a děkuji za přání k svátku.
Pokusím se Vás nerozhazovat, přeji Klostermanna na celý víkend. ☺
01. 06. 2012 | 22:55

mb napsal(a):

to Mr ... Wachfaitl ... sice nevím, proč bych vám měl skládat účty nicméně budiž ...

učím na druhém stupni základní školy ...

učím v Mostě ...

moje aprobace ja anglický jazyk, tělesná výchova ...

úspěchy / neúspěchy ... asi posoudí někdo jiný ...

ted kluci uspěli na republikovém finále gymnastiky časpv ...

když jsme se tu bavili o romech ... tak romové byli součástí družstva, které uspělo v mostecké divizi v basketbalu, z okresu do kraje se nám již nepodařilo postoupit ...

rasismus mě neuvěřitelně sere ( což se zde nesmí psát ))

nepopírám, že někteří romové jsou ´problémoví´ podobně jako jsou ´někteří bílí´ ...

to že je tady rasistická partička / honolulu, čochtan, na kterou volně navazuje národní fronta / brom, mueller, řepa, patrně vy .... možná dříve hrdí nositelé řádu pathologické ssedliny (tak dlouho zde nediskutuji doléhají ke mě pouhé ozvěny) / je taky fakt ...

těší mne že se zde vyskytují lidé jako scallop, kanálník, sylva šauerová, scarabeus a spousta dalších na které jsem zapomněl a spousta dalších nových, které neznám ...

blog mi libor stejskal nabízel ... ale pak vzal svou nabídku zpět ... on si myslí, že bych se neudržel a mluvil vulgárně ( což bych neudělal )

ohledně mého natření nazeleno ... jsem členem strany zelených od roku 2008 ... byl bych tam byl býval nalezl již dříve ... protože si myslím, že ( teoreticky ) je to ta správná pozice / ochrana životního prostředí / pro snesitelný život, trvale udržitelný život, vybalancovaný život s nároky přírody, které nejsou válcovány neudržitelnými nároky člověka ...

to je asi zatim všechno, kdyžtak se nějak doptejte co byste ještě potřeboval vědět, a pak si třeba písněte ( obhajte ), proč si myslíte, že nejsem korektní diskutér ...

relativně si zakládám na tom, že korektním diskutérem jsem ...

blogu se nebráním, můžete to domluvit s panem stejskalem ...

tak se mějte prima ...
01. 06. 2012 | 23:34

honolulu napsal(a):

Pane Divobyj, pane Zdenek Wachfaitl, pane Zdenek Brom.
Je DOBRE, ze pisete a nenechate utopisticke zvasty dominovat Aktualne CZ. Vase psani na ktere jste nadani je dulezite, aby nezkuseni nepodlehy fantaziim a frazim, ktere vedou k totalni destrukci a zotroceni.
Zde zlo, usiluje o to, aby z Prahy byl dalsi Johannesburg a aby Cesi meli jednou osud jihoafrickych Boeru. Vase psani hati plany zla.
Kdyz bude mlada generace ideologicky silna, tak si s certy poradi snadno a sama. Kdyz ji nechame na pospas lidem jako je mb, Scarabeus a Tencokyda/Slapka, kteri jim budou vymyvat hlavy hnojem, tak bude v Cesku konec sveta.
Cesi nedejte se !
Jedu se toulat v lete a nebudu moci psat. O to vice musite psat Vy. Umite to moc dobre, tak nenechte vas dar od Providence zahalet.

Pane Wachfaitl,
24.6. mate otevreny "telefon" do vesmiru. Podekujte POLYHYMNII ! Dala vam hodne !
Zdenku Brome, 24.6. podekujte vesmirne mocnosti, ktera se jmenuje KLEIO ! Ta stala u Vasi kolebky.
Pane Divobyj a pane Stejskal, 24.6. NEPRACUJTE nic ! Odpocivejte u vody v zelenem prostredi. Pijte vino a jezte lehke pochoutky. (Ovoce, syry, zeleninu a sladkosti). Mejte u sebe neco zluteho.
Bohyne Fors Fortuna ma svatek. Pada z ni zlato a zplnuje prani).
(To, ze se my ted vsichni smeji je my jedno. Ja vim svoje a hvezdy ctu kazde 2-3 dny.)
01. 06. 2012 | 23:56

Zdeněk Wachfaitl napsal(a):

mb
Vy jste fakt zelená liška ☺, to je dobré - vy sám si myslíte, že jste korektní diskutér a nálepkujete lidi jak se Vám zlíbí. Dokonce je prohlašujete za rasisty - to je přece projev naprostého neumění na úrovni komunikace v mezilidských vztazích. Pan Honolulu prošel půl světa a má jaksi názory globálního charakteru - Vy sedíte na zadku rodné hroudy v Mostě a o problémech jste mluvil již před válkou s okresním hejtmanem. Pane mb, jste jen osoba lokálního charakteru, to Vám ještě přidávám, rozumíte že. Ještě to máte daleko ke globálním znalostem, těžko tedy Vy sám můžete někoho nazývat rasistou, když se s tím sám nedokážete vypořádat, a ještě ke všemu toho hejtmana už zavřeli... ☻

Takže - zkuste lidi přestat nálepkovat a škatulkovat, uděláte tím prvním a významný krok k odstranění rasismu sám sobě, který nezvládáte a neumíte s ním správně zacházet. Z toho všeho, co jsem vyčetl od pana Broma a o panu Bromovi byste se u něj ještě měl pedagogice učit a uctivě šoupat nohama i při Vaší angličtině a o těláku nemluvě.

Blog je Váš problém, ne můj, pokud o něco takového vážně stojíte, můžete psát své úvahy a představy do rubrik, které jsou publiku přístupné jen po splnění dvou náležitostí - napsáno pod vlastním jménem a schválení editorem. To myslím jistě zvládnete a budete moci třeba popsat a rozebrat co všechno ve školství je špatně...
*
Přeji pěkný večer a děkuji za ochotu k důkladnějšímu rozboru.
02. 06. 2012 | 00:18

honolulu napsal(a):

Embecko, rasismus je usakonena diskriminace a proto me rasismus 'sere' (Tvoje slova) stejne jako Tebe ! To zn. i positivni rasismus - TEN TVUJ 'sere kazdeho' - kdy NEmeris vsem stejne. Kdyz snadno zduvodnis, aby ceske deti nedostaly pocitac a ti druzi ano.

Kdy zlehcujes kriminalitu a terror prepadavani a strach v ulicich mest. Kdy neodsoudis zabijeni a ignorujes i obeti na zivotech, napr. zivot te pani v Decine, coz je nekde vedle Tveho mesta.

Pamatuj, nevzdelance, ze zvyhodnovani jedne skupiny lidi na ukor druhe skupiny lidi vzesel z Noriberskych zakonu 15.9.1935. a tyto zakony byly namireny proti Cechum a zvyhodnovaly Nemce. To byl rasismus.
Ted podobne zakony znovu zvyhodnuji nekoho jineho a znovu na ukor Cechu. To je dnes rasismus !
Co to je narodni fronta nevim.
Rasismus je, kdyz duchdci nemaji na najem po celozivotni praci, ale rodina v Dubi, ktera nikdy v Cesku nepracovala dostane
92 000 Kc. mesicne zdarma. A kdyz o tom starosta mluvi mezi obcany, tak samotny ministr Drabek ho sprdne. (Cetl jsem to ve zpravach z Ceska.)
Jsi hloupy a nemas prehled o tom co se kolem Tebe deje.
Embecko neda se manipulovat s nasimi mozky. Jeste nam rekni z ktere zeme jsi do Ceska prisel. Napisi ti na oplatku vsechno to nejehorsi co mas po dedovi....
02. 06. 2012 | 00:35

mb napsal(a):

no vidíte zdenku, tak jste mne onálepkoval jako osobu lokálního charakteru ( a to mi ještě přidáváte )

když něco kdáká jako kachna a má to další atributy kachny, bude to (pravděpodobně) kachna ...

když se někdo chová jako rasista ... patrně to bude rasista ...

blog je můj problém, jen jsem vám chtěl objasnit, že publikování pod svým jménem ( a obličejem / ksichtem ) mi problém nedělá ....

pěkný večer už přát nebudu a zkuste vystupovat méně autoritativně a více věcně ... díky ...

// akorát nevim odkud uniklo, že jsem o problémech mluvil již před válkou s okresním hejtmanem ... ale díky za věcný a nearogantní přístup, díky ... //
02. 06. 2012 | 00:36

Zdeněk Wachfaitl napsal(a):

mb
přidejte více úsměvu, to vám na zelené barvě duše neubere, my si nebudeme nikdy v diskusi úplně rozumět. Já jsem o generaci jinde a zažil jsem jiné věci než Vy. Zejména exkluzivní školství. A to není vše, také jsem byl 24 měsíců na vojně se zážitky, o kterých se Vám nemůže ani zdát ani tady v nejdivočejší diskusi. To ale nyní nerozhoduje.
*
Ale mohu pro Vás něco vymyslet a navrhnout - Vy jste ze školství a Váš kolega Brom rovněž. Jeden z učíte v Mostě a druhý ve Vodňanech, Vy máte ten basket atd., Váš kolega bude mít zase něco jiného. Dříve se takovým pokusům o sblížení vzdáleností říkalo družební školy nebo nějak podobně a koneckonců důvodem bylo umožnění vzájemného průniku informací a učebních metod a znalostí.
To je celý problém mezi Vámi a Vaším kolegou Bromem. Vystupujete osaměle a nakonec jeden proti druhému, to jistě sám víte, že nikam nevede - možná jen sem, do těchto náročných diskusí.
*
Okresní hejtman je nadsázka, je dobře, že se s tím netrápíte, v každém případě myslím, že spolupráce na jakékoliv úrovni Most-Vodňany bude prospěšnější pro Vás i pro ostatní.
Ráno je moudřejší večera, tak dobrou.
**
02. 06. 2012 | 00:56

mb napsal(a):

aj vám dobrou ...

příště po dobrém rovnou ...

díky ...
02. 06. 2012 | 01:01

honolulu napsal(a):

Pane Wachfaitl,
myslim si, ze druzba Vodnany a Most nebude pracovat. Vodnany nedokazi slevit z intelektu tolik stupnu, aby dokazaly poklesnout na uroven Mostu.
Eagle a papousek opakujici fraze se nedomluvi.

Take si myslim, ze budouci ministr kultury a skol pan Zdenek Brom a budouci pan hajzl baba na nadrazi v Moste - embecko mluvi kazdy jinou cestinou...

Neznam cesky zemepis. Utekl jsem drive nez jsem poznal vetsinu mist v Cesku. Ted nekdy zasnu nad rozdilem mezi lidmi v Cesku.
Vy jste nadany na psani a mate postreh. Napiste pane nekdy neco o ceskych a moravskych mestech a o jejich atmosfere.
Americke carodejnice z klubu New Age jezdi tajne do Sumperka. Nikdy jsem tam nebyl. Co tam hledaji nevim...
Dalsi 2 mista jsou velmi zajimava v Cesku pro nase exentriky a hledace zahad. Tak piste pane Wachfaitl, at se nemusime porad hadat.
Nasle zitra.
02. 06. 2012 | 01:51

n.č. napsal(a):

mb: Byl bych rád, kdybyste napsal blog (Zdeněk Brom napsal několik a měly úspěch), takže si myslím, že i ten Váš by jistě diskutéři nepřehlédli. A proč by ho editor nezveřejnil? Nevymlouvejte se na to, že si JEN myslí o Vaší neudržitelnosti v mezích slušnosti. Tomu nevěřím!!! Buď chcete a napíšete a on uveřejní nebo nechcete a jen si myslíte, že by neuveřejnil.
Opravdu, a to myslím upřímně, bych rád četl nějaký Váš blog a taky by mne zajímalo o čem by třeba byl.
Tak do toho a pište! Těším se i s ostatními!!!
02. 06. 2012 | 08:54

gaia napsal(a):

já si nemyslím, že asistenti spasí naše školství, ani že by vyřešili problémy romských a opožděných dětí.

Navíc v době, kdy se škrtá a škrtá.
02. 06. 2012 | 09:12

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane n.č.

jen pro upřesnění: panu mb jsme kdysi blog přislíbil (na základě toho, že si o něj řekl, a toho, že se zúčastnil diskusního panelu, který jsem pořádal). Než mi ale stihl poslat náležitosti, podařilo se mu opakovaně porušit kodex debatujícího (použitím hrubých urážek a vulgarismů) a toto se děje přes mé opakované výzvy dodnes (minulý týden jsem byl dokonce nucen z těchto důvodů dočasně zablokovat na několik dní jeho IP).

Blog za těchto okolností zde tedy mít nebude (nerespektuje-li vědomě a opakovaně Kodex diskutujících, mám důvod se domnívat, že se může dít i v případě Kodexu blolgera).

Pokud by chtěl publikovat text ve Čtenářově blogu, má množnost mi jej poslat (za stejnýžch podmínek jako kdokoliv jiný, komu v tomto blogu text vyšel).

Pane Wachfaitle,

ne, nejsme všichni rasisté.

Pan Brom zde má samozřejmě blog ode mne. Sám jsem mu ho nabídl - a udělal bych to znovu - stejně jako dalším zhruba dvěma tisícům lidí nejrůznějších názorů, diskusních stylů apod. Jak to souvisí s naší včerejší večerní debatou, netuším. Ale už se mi to nechce dále rozebírat.

Hezký den všem.

Libor Stejskal
02. 06. 2012 | 11:51

mb napsal(a):

... to bylo nedorozumění ...

zkoušel jsem si jen, jak fungují lomítka ...

<>, <>, <> ...

a ani jsem se nestačil omluvit ali / jelikož jsem byl máznut a zblokován /

ale vítejak, vy jste tady šéf ...

všem hezký den

mb
02. 06. 2012 | 12:28

Zdeněk Wachfaitl napsal(a):

Pane Stejskale
jistě, ale mýliti se je lidské.
V každém případě je dobře, že tady jste Vy, pomáhá to a pomáháte také na všechny strany. Přeji Vám dnes čisté víno, mějte se a hezký den.
*
02. 06. 2012 | 14:16

Čochtan napsal(a):

Pan Stejskal napsal že "ne, nejsme všichni rasisté."
Ano ne všichni, ale čím dál tím víc. Zaplať Pánbůh za to. Proč ? Protože všichni na světě jsou rasisti. Vždycky držel, drží a bude držet černoch s černochem (abych necitoval Marka Twaina) Vietnamec s Vietnamcem, Číňan s Číňanem, cikán s cikánem atd. atd. Vždycky. Spolu, a proti nám.

Jen mezi bělochy jsou ještě hlupáci, kteří musí spasit svět a zachraňovat ubohé, vykořisťované ubožáky (jen ne vlastní bílé) celého světa, samozřejmě že za peníze bělošských poplatníků. Jen bílou civilizaci rozežírá nádor sprostého, nelogického "humanismu" spojený s levičáckou nenávistí vůči všemu vlastnímu, vlastnímu národu, rase, civilizaci.

Svět je patnáctkrát přelidněn. Už teď se cpou barevní celého světa do Evropy a množí se tu jak králíci. Který hlupák si myslí, že budou na nás Evropany brát ohledy až nás "přerodí" ? Vždyť to jejich politici říkají už dlouho a důrazně, že nejsilnější zbraní islámu jsou dělohy jejich žen ! A naši hloupí "humanisti" na to neslyši a žvaní dál o rovnosti a jinych pitomostech. Myslíte, že muslim ve vás nevěřících psech vidí člověka jemu rovného ? Blázni !

Jen se podívejte hlupáci, jak vámi opovrhují ti cikáni, kteří žijí z našich daní ! Nevidí ve vás humanisty se "vznešeným ideálem rovnosti nerovných", ale naivní hlupáky. Hlupáky, kteří chtějí drahé asistanty pro cizí cikáňata a pro vlastní inteligentní děti nemají dost peněz na podporu nadaných. Styďte se hlupáci !
02. 06. 2012 | 14:39

Divobyj napsal(a):

Čochtan
O.K.s tím,co jste napsal se dá souhlasit.Humanista z přesvědčení-hlupák.Já ještě přidám-naivní hlupák.To,že takoví lidé mají většinou dobré srdce je samozřejmě neomlouvá.Tito lidé totiž tvoří onu zneužívanou,finančně i materiálně přispívající masu,bez které by ti zneužívatelé samozřejmě nemohli prosperovat.Tímto jsme se dostali k druhému druhu "humanistů".K humanistům z prospěchu.
Ti nejsou ani zdaleka hloupí a už vůbec ne naivní.Pár jich sem také píše.Jak je charakterizovat?Vychytralí,bezcharakterní,odporní.....Aniž by lidstvu pomáhali,naopak mu fatálně škodí,a většina z nich to dobře ví.V dnešní obě se mají dobře,a černé svědomí zahánějí všelijak.Znám jednoho,který své svědomí chlácholí chlastem....
02. 06. 2012 | 15:45

honolulu napsal(a):

AT ZIJE COCHTAN (14:39) !!! To je briliantni prispevek !
AT ZIJE DIVOBYJ (15:45) !!! Velmi vystizne a realisticke !
Dekuji vam panove. Nikdy neprestante psat !
Politicka poplatnost destruktivnim lzim bude odhalovana a pamatovana.
(Chci vas poprosit, aby jste me tykali a ne vykali. Jsme pod jednim praporem, praporem pravdy.)
02. 06. 2012 | 18:28

Pavla napsal(a):

Když je tu diskuse o vzdělávání. Našla jsem článek který s tímto souvisí. Nevím, zda neporuším pravidla, když vložím odkaz. Jestliže ano, prosím o smazání. Děkuji
http://grinvalskystefan.blog.idnes.cz/c/271176/Romove-a-vzdelavaci-system-v-CR.html
Jen dodám vůbec nezávidím a lituji všechny pedagogy.
02. 06. 2012 | 18:46

Divobyj napsal(a):

honolulu
díky za nabídku tykání,nabízím Ti to samé.
Tvé názory dlouhodobě čtu a většinou s nimi i souhlasím.
Mám s nimi jen jeden jediný problém.
Jsem přesvědčen o tom,že jednotlivé národy na Zemi by měly být na svém území svrchovanými pány.Jinak řečeno-Rusové by si měli vládnout v Rusku,Francouzi ve Francii,Holanďané v Nizozemsku.Jiné národy by to měly ctít a uznávat pravidla domorodců,ať již jde o turisty,či přistěhovalce.
Z tohoto titulu se domnívám,že běloši NEMAJÍ PRÁVO strukturálně zasahovat do dění v černé Africe,předělávat Afričany k obrazu svému,či se jim dokonce snažit vládnout.
Nejspíše se mnou v tomto souhlasit nebudeš,nicméně přátelé by k sobě měli být upřímní...
02. 06. 2012 | 19:37

pozorovatel napsal(a):

Pavlo,

díky za odkaz. Přečetl jsem a po přečtení jsem dlouho zíral do neznáma, protože jsem nebyl schopen vstát ze židle, jak jsem byl omráčen. Už dlouho jsem nečetl něco tak - a teď jsem v koncích, prostě nenalézám slov pro tohle jak to pojmenovat, co jsem se dozvěděl. Možná mne pojala i trochu hrůza, že vše snažení je jedna veliká zbytečnost.
Podle toho článku by měli Romové mít svůj stát a hospodařit si sami. Jinak to nevidím, je mi líto!
02. 06. 2012 | 19:45

pozorovatel napsal(a):

A další překvápko. Mb.1) učitel - ok
2) učí i Romy - tak klobouk dolů
3) na diskuzích píše vulgárně, že pan Stejskal musel mazat - ???
4)a prý někdy to bylo až tak neúnosné, že se i blokovala ip adrasa - ?????
5)tak není povolen ani blog - škoda

Pane Brome, co Vy na tohle? nebo jste to vše věděl?
02. 06. 2012 | 20:10

Pavla napsal(a):

Ano, mám podobné pocity. Opravdu nevím, co si myslet. Připadá mi, že na všem tom nepovedeném, nefunkčním a špatném, co se minoritě děje mám velký podíl viny. Ze všech stran to slyším a čtu. Jenže já mohu pomoci jednou, dvakrát...., ale po osmé už nemám sílu a ani chuť pomáhat, naslouchat a chápat. Každý má v dnešní době haldu svých problémů. Kolik toho lidé ještě unesou, když se jim na hřbet ještě přihodí tato vina.
02. 06. 2012 | 20:22

Čochtan napsal(a):

Pozorovateli,
"...by měli Romové mít svůj stát a hospodařit si sami.."
Gratuluji k poznání a vítám tě mezi námi rasýsty. Já to tu tvrdím už hodně dlouho, a vyneslo mi to čestný titul "zarytý rasista", propůjčený jeho blahorodím, sluníčkem jasným sedmitečným, cenzorem Stejskalem.
02. 06. 2012 | 20:31

Vandal napsal(a):

začlenit nepřizpůsobivé je jako chtít sestrojit perpetuum mobile,
ještě se to nikdy, nikde a nikomu nepodařilo. Zcela nelogicky a neekonomicky tato nesmyslná utopie spotřebovává čím dál víc prostředků, které společnost pracujících vytváří na naprosto neefektivní a neproduktivní účel. Zásadní a nevyvratitelný argument, porovnání dnešní situace s dobou před dvaceti lety. Kolik bylo celoživotních pobíračů sociálních dávek, kolik bylo vyloučených ghett s nepřizpůsobivými, kolik bylo kriminality a jaká je situace dnes? A kolik stát, včetně evropských dotací vynaložil na politiku tzv. pozitivní diskriminace za těch dvacet let? To se všechny ty stamiliardy vyházely proto, aby narostl problém do gigantických rozměrů? Nepodobá se to rakovině, která totálně rozežírá organismus společnosti? Komu tato politika prospívá? Snad poctivě pracujícím, daně platícím a zákony dodržujícím občanům? Řítíme se do propasti, daně se zvyšují, škrtí se na všem, dluh státu roste jak divý, ale peníze pro nezodpovědně se rozmnožující musí být. Chtít řešit problém tím, že se do něj bude lít víc a víc prostředků, připomíná hašení ohně benzínem. Řešení je jediné, ty, kteří se neumí nebo nechtějí postarat ani sami o sebe, celoživotní pobírače soc. dávek, dotlačit nekompromisně k zodpovědnosti, jednoduše nebudou dostávat štědré dotace z kapes druhých. Bez práce nejsou koláče a jak si kdo ustele, tak si lehne. Musíme se vrátit k osvědčeným historickým hodnotám. Jeden metr na všechny, a skoncovat se všemi druhy diskriminací. Tak to funguje všude ve světě, tak proč ne u nás?
02. 06. 2012 | 20:34

Čochtan napsal(a):

Pavlo,
cikáni nejsou u nás doma. Nejsou "naši". Nemáme k nim žádné povinnosti, ani povinnost je živit, ani povinnost je snášet. Nic. Takže nemáme ani žádnou vinu na tom, jak žijí. Je to jen jejich věc.
02. 06. 2012 | 20:34

n.č. napsal(a):

Ne, paní Pavlo! To si nesmíte připouštět. vy žádnou vinu nenesete, Vy ji snad jenom cítíte, protože jste moc citlivý a zřejmě moc hodný člověk. Já žádnou vinu necítím. Jen je mi líto těch dětí, to je vše, co mohu. Soucítit, ale ne si přikládat vinu!Je mi líto všech dětí, ať už cikánských nebo tam někde v Africe nebo Indii ap., kde nemají co jíst , žebrají, umírají. Ty cikánské alespoň mají co do úst, dávky jsou. A možná i vysoké, protože když vidím, co romské rodiny nakupují, to ani já bych si nemohl dovolit. Nákupy si odvážejí taxíky....., bydlet mají kde, peníze mnozí hážou do automatů, propíjejí, atd. Tak proč bych za jejich život měl nést nějakou vinu?
Sama píšete, že problémů máte dost a dost. Já také mám. A kdo nemá? Musím uživit rodinu a je to rok od roku těžší. Někdy jsem v práci celý den, abych měl korunu navíc, když chci s rodinou aspoň o prázdninách na dovolenou. Ne někde k moři, ale do českých hor, které máme rádi, ale i to vyjde na pěkné peníze. Tam hrad, tam zámek, tam jeskyně, ZOO atd. A peníze jsou pryč. Ale odmítněte dětem( i to potžebují pro svůj život - poznávat. Na takových místech ale romské rodiče s dětmi neuvidíte. nezajímá je to. Je to tedy jejich věc! Ne moje!!!
02. 06. 2012 | 20:40

Vandal napsal(a):

n.č.

není mi líto jejich dětí, to přece nemá smysl. To musí být líto jejich rodičům. Člověku nemůže být líto všech dětí co strádají, když má sám problémy, aby uživil své děti. Proč tito lidé mají tolik děcek, když se o ně nechtějí nebo neumí postarat? A pak hrají na strunu lítosti u těch zodpovědných? Řešení je jen jedno, donutit nezodpovědné k poznání, že doba štědrých soc. dávek skončila, finito. Kde nic není, ani čert nebere. Jděte zase o dům dál, zkuste to jinde.
02. 06. 2012 | 20:56

pozorovatel napsal(a):

Čochtane, nejsem rasista. Mám rád lidi. Nemám rád jen tzv. a teď mi zase došlo slovo - prostě vychcance. A těch je mezi cikány dost a dost. A po přečtení odkazu si myslím, že by tomuto národu bylo nejlíp ve vlastním státě. Tam by je nikdo nenutil k něčemu, co odjakživa nedělají. A to přece není rasistický názor, ne?
02. 06. 2012 | 20:57

Čochtan napsal(a):

n.č.
"Na takových místech ale romské rodiče s dětmi neuvidíte. nezajímá je to. ... "

Bodejď by je to zajímalo, není to jejich země. Kočovníci nejsou nikde doma. Z kočovníka se během několika desetiletí nestane usedlý občan země.
02. 06. 2012 | 21:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy