Rozhodnou nepokoje v muslimském světě o Obamovi?
Každá z verzí událostí ukazuje slabost stávající libyjské vlády, která nekontroluje bezpečnost v zemi. Stát, který nemá monopol na vojenskou moc a sílu není schopen vzdorovat mimořádným událostem a čelit ozbrojeným extremistům, kteří využívají náboženských vášní jako záminku k rozpoutání násilí. Neschopnost zajistit bezpečnost diplomatů a diplomatických misí, ale samozřejmě i všech občanů je přitom jedním z významných rysů, tzv. „zhrouceného státu“, což se promítá i do politického a ekonomického života země.
Opakuje se situace známá z Iráku a Afghánistánu, kde se stejně jako v Libyi přímo vojensky angažovaly Spojené státy a NATO. Irák ani Afghánistán i po dekádě rozsáhlé americké přítomnosti, vojenské a ekonomické pomoci a bohužel i po chybách ve zvolené strategii vůči nim mají mnohé rysy „zhroucených států“ a je velkou neznámou jak se v nich bude vyvíjet politická a bezpečnostní situace po již dokončeném, či plánovaném stažení amerických a aliančních sil. A navíc zde vyvstává i perspektiva dalšího „zhrouceného státu“, kterým může být, či spíše již je Sýrie nacházející se ve víru občanské války.
Západu se dosud nedaří plně eliminovat bezpečnostní hrozby vycházející z tzv. duhy bezpečnostní nestability táhnoucí se od Mali až po Pákistán a Afghánistán. Její existenci přitom znovu připomněly nepokoje vyvolané zmíněným kontroverzním filmem o proroku Mohamedovi.
Poslední události v muslimském světě mohou zároveň zasáhnout do americké předvolební kampaně. Prezident Obama se v ní spíše vyhýbá zahraniční politice, neboť Američané nechtějí příliš slyšet o Iráku, Afghánistánu, Sýrii či Libyi. Teď se to může změnit a Američané mohou žádat od svého prezidenta akci, která by byla odpovědí na útoky na jejich spoluobčany. Ta by ale nemusela dopadnout dobře a prezidenta by stála druhé volební období v Bílém domě, podobně jako prezidenta Cartera před 32 lety po neúspěšné akci na záchranu amerických rukojmí na velvyslanectví USA v Teheránu. Příštích šest týdnů do prezidentské volby tak může být ještě hodně dramatických.
Miloš Balabán
autor je bezpečnostní analytik