Debatě o evropské obraně se nevyhneme

04. 10. 2012 | 09:06
Přečteno 3168 krát
Alexandr Mitrofanov minulý týden v Právu napsal, že o NATO se začíná mluvit jako o umírajícím organismu, který závisí jen na americkém kyslíku, jehož ale může být stále méně a s přepojením USA na Asii možná přestane proudit úplně.

Popis stavu NATO má racionální jádro. Debatuje se o něm na obou březích Atlantiku. Spojené státy považují Čínu za svého hlavního soupeře se kterým soutěží o politický a ekonomický vliv na globální úrovni. Zvláštní význam má přitom oblast jihovýchodní a východní Asie, kam se přesouvá globální ekonomické těžiště. Spolu s Čínou do něj patří Japonsko a Jižní Korea, ale také sílící ekonomiky Indonésie, Malajsie, Singapuru a Vietnamu. S Asií je stále více spojená i Austrálie. Jihočínské moře, kudy prochází hlavní námořní cesty spojující Asii s Evropou a Blízkým východem se stává klíčovým místem vojenského soupeření mezi USA a Čínou.

Američané v Asii NATO v současné podobě nepotřebují. Hlavním úkolem je pro ně upevňování politické, ekonomické a bezpečnostní spolupráce s tradičními spojenci v regionu: Japonskem, Jižní Koreou, Filipínami a Austrálií,. Musí též bojovat o „ekonomické srdce a hlavy“ svých spojenců, protože ti ze stále rostoucí ekonomické spolupráce s Čínou mají velký ekonomický prospěch a ten může ovlivňovat i politické postoje.

Američané dnes již nechtějí, aby automaticky odpovídali i za evropskou obranu, která je oslabována rozpočtovými škrty, což Američané kritizují. Evropané se navíc musí v obranné politice soustředit na deafghanizaci“ svých ozbrojených sil. Afghánská angažovanost NATO se stala dvousečnou zbraní: na straně jedné dala alianci určitý smysl, soustředily se na ní velké vojenské kapacity, na straně druhé ale konečný výsledek určitě neodpovídá investovanému politickému i vojenskému úsilí, což nepochybně ovlivňuje i veřejné mínění v aliančních zemích.

Nebude jednoduché dát armádám evropských členů NATO nový smysluplný úkol, který by byl politicky akceptovatelný a ekonomicky únosný. Jeden se ale rýsuje v podobě vytváření evropské armády. Silný hlas nedávno zazněl z Varšavy, kde se 11 ministrů zahraničí klíčových evropských zemí, včetně Polska vyjádřilo pro zrychlení federalizace Evropy, jejíž součástí by byla i užší obranná spolupráce.

Měli bychom tomu věnovat pozornost i u nás. Příležitost k diskusi o evropské obraně a naší účasti v ní mohla být příprava obranné strategie, která byla minulý týden přijata vládou. Její přijetí bylo ale proti původnímu záměru bez sdělení důvodu urychleno a až na jedno expertní setkání vedení ministerstva obrany s bezpečnostní komunitou probíhala její příprava bez veřejné debaty. Debatě o budoucí podobě evropské obrany a naší účasti v ní se ale zřejmě stejně nevyhneme.

Miloš Balabán
autor je bezpečnostní analytik

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kokoshka napsal(a):

To je sice zajimave,pane autore,akorat že nemužu pochopit pred kym nas-vas ma ta slavna nata branit?
04. 10. 2012 | 09:30

P. V. napsal(a):

Pokud se ostatní nechali zblbmout jako my, místo armády mají hradní stráž, expediční jednotku aby dělala stafáž tam kde USA potřebuje tvrdit že to je mezinárodní společenství a ne jejich agrese, a zbytek který by neubránil ani Tálinskej rybník, pak to funguje přesně do té doby než dojde k prvnímu i malému konfliktu.
A že už na hranici Sýrie Turecko něco kvasí, není to tak daleko od nás
04. 10. 2012 | 09:39

kokoshka napsal(a):

P.V.
Aliance je reliktem studene valky ktera po padu komunismu uplne ztratila svuj vyznam a ted dela žoldnerskou špinavou praci pro dobyvani surovinovych zemi v zajmu svetoveho imperialismu a sionismu.
04. 10. 2012 | 09:42

Gru napsal(a):

Vcelku příznačné, že záoceánský hegemon, jak je jeho zvykem, ochlazuje ve svém zájmu o spojence, které nejdříve vytvořil a moblizoval
To už udělali mockrát.
Příznačná je zmínka o nutnosti "deafganizace" evropských armád, přičemž se cudně pomlčí o předchozí fázi, t.j. "afganizaci" zmíněných armád, jejichž motivátorem a ideovým sponzorem byly právě USA.
04. 10. 2012 | 09:45

Občan napsal(a):

Pane Balbáne,
nedělejte z nás hlupáčky. A ze sebe také ne.
KDYBY bylo NATO OBRANNÝ pakt, pak by nemělo základny po celém světě, ale POUZE v EU a v USA.
KDYBY bylo NATO obranný pakt, pak by nevedlo ÚTOČNÉ války po celém světě, nenajímalo by si ŽOLDNÉŘE (V USA např. za příslib "zelené karty"), neokupovalo by státy MIMO Evropu a USA a nemělo by pracky v kdejaké špíně.

NATO je mocenským nástrojem AIPACu a US neoconů. NIC VÍC. Evropu nejenže nechrání, ale naopak se stalo viníkem toho, že dnes máme na Balkáně DVA islamistické státy a že je rozes...štelovaný celý BV a Severní Afrika.

Ano - EU nutně potřebuje SVOJE obranné síly, které ji chránily na JEJÍM území a nikde jinde.

Jestli Vám ty plky žerou studenti na UK, pak nám budiž Příroda milostiva...
04. 10. 2012 | 09:53

Michal Macek napsal(a):

ja bych udelal evropskou armadu v ramci nato.podilely by se na ni evropske staty ale narodni armady by zustaly zachovany.do EA (evropska armada) by kazda zeme poslala sve nejlepsi jednotky proste to co ma nejlepsiho - my letce (i vrtulniky),chemiky,602.vysadkovou apod,britanie namornictvo,svycarsko horske jednotky atd...samozrejme v pripade globalniho konfliktu by doslo k "evropske mobilizaci"...
04. 10. 2012 | 09:55

scallop napsal(a):

kokoshka

Treba pred statem, ktery ma v Evrope nejvetsi armadu.
04. 10. 2012 | 10:04

kokoshka napsal(a):

scallop:
Tim statem myslite Rusko?
Rusko je spojencem USA a NATO v Afghanistanu,nepřimo se podili na zasobovani Aliance lehkymi zbranemi a povolilo letecky transport vojaku a nakladu přes svuj vzdušny prostor,takže tihle žvasty nechte do hospody!
04. 10. 2012 | 10:09

scallop napsal(a):

kokoska

Nenechava si za to ta nejvetsi armada pekne platit ? A pro je vlastne nejvetsi ?

V hospode uz jsme. A pod timto blogem z ni nevylezeme.
04. 10. 2012 | 10:14

kokoshka napsal(a):

scallop:
Je nejvetši a dela hlavne na težkych zbranich,letectvu,namořnictvu a PVO.Na svem rozsahlem uzemi je fakticky neporazitelna,na utočnou valku je však dost slaba.
Jasan že za to bere velke penize,na to ovšem Alliance ochotne prikyvne protože cesta preš Středni Asii je mnohem dražči.
04. 10. 2012 | 10:22

scallop napsal(a):

kokoshka

Ono je to proste. Dokud bude mit na nejakem uzemi jeden stat vyrazne vetsi armadu nez ostatni, tak ty ostatni staty budou mit tendenci se spojovat proti tomu nejvetsimu. Tak to fungovalo v historii vzdy. Ono je to totiz logicke.
04. 10. 2012 | 10:27

resl napsal(a):

Pozornost bych soustředil jen na Rusko. To je imperiální stát, ekonomicky na dně, armáda se skládá převážně z ožralých důstojníků, lidi žijí nedůstojně a vládce Putin je krutý primitiv. Tak dlouho bude navádět Rusy vůči NATO až útok vyprovokují. Teprve až dostanou Rusové do čumáku a jejch primitivně vyzbrojená armáda se vzdá, začne nový věk a přestanou strkat nos do cizích států, krást a vraždit.
A jestli si někdo myslí,jak jsou vyzbrojeni a jací jsou vojáci, tak se mýlí. Ruská armáda je největší bordel světa a Izrael by je zlikvidoval za 14 dní. Omlouvám se p. Stejskalovi za práci.
04. 10. 2012 | 11:08

Reveil napsal(a):

resl

Snění může být někdy legrační...
Rusko ovšem není na dně, lidé tam žijí docela důstojně a Rusko taky nestrká nos do cizích věcí, nepřepadá cizí státy v odlehlých světadílech, atd...
Je ovšem poravda, že žije v neodpustitelné iluzi, že se svým přírodním bohatstvím si může dělat, co uzná samo za vhodné, dokonce bez předchozího souhlasu Washingtonu. To je jistě pobuřující. Inu, jak pro koho...
04. 10. 2012 | 11:29

buldatra napsal(a):

Kýžený ideální obranyschopný stav v EU nastane tehdy, až budou všichni evropané povinně vyzbrojeni kuličkovými pistolemi.

Povinné střelby 1x týdně, kdy vždy polovina budou střelci, druhá polovina prezidenti a pak si to vymění.

Na Unii ostrostřelců si nikdo netroufne.
04. 10. 2012 | 11:35

santawizard napsal(a):

Půjde Rusko do Evropy :
V každém z nás žije superman zvaný Ježíš Kristus.Až se každý stane supermanem,tak se z lidského mraveníště stane supermraveniště.Superstát EVROPA už ale existuje.Protože Evropa už jednou kolonizovala celý svět,jakékoliv proroctví o konci světa jde ruku v ruce s akciemi na ovládnutí ncelý svět.
Být čechem a nebo evropanem se stává dneska otázkou jako včera v otázce zda-li jsme byli češi nebo čechoslováci.Např.Václav Klaus je čechem ,ale je i evropanem,jako každý z nás.On udržuje svou vlastní rovnováhu !!Někdo spěchá příliš hodně ,někdo jde velmi pomalu.Všichni máme nějaký přebytek nebo nedostatek akce a reakce jako času a peněz.Nakonec celá východní Evropa je prolezlá problémy skoro jako celý Islám.Někdo by strašně rád, aby se do Evropy přidalo i samotné Rusko.(možná že to Klaus chce)Někdo zase v žádném případě nechce ,aby se do Evropy přidalo Rusko(jako to nechtěl Václav Havel)Takže zakladatelé Evropského státu Evropa ,kde bude evropský prezident,evropská vláda,evropské ministerstvo financí,zdravotnictví či ministerstvo práce a sociálních věcí atd atd.je časově velmi náročný úkol.Rovněž otázka evropské společné měny,nabízí tyto možnosti i pro další společnou měnu celé Afriky,nebo další společnou měnu pro celou Ameriku či další jednu pro celou Asii.Globální Spojené národy eventuelně budou mít taky společnou měnu.a společný jazyk.To jsou představy o globálním státu pozemšťanů s evropany a čechy a moravany např.Zlatý věk lidstva,kde budem duchovně a technologicky vpředu ,je za rohem.
04. 10. 2012 | 11:45

Paja napsal(a):

"Nebude jednoduché dát armádám evropských členů NATO nový smysluplný úkol, který by byl politicky akceptovatelný a ekonomicky únosný." Mě by bohatě stačilo, kdyby úkoly naší armády končily na hranicích ČR. To bych považoval za vrcholně smysluplný úkol politicky a ekonmicky únosný.
04. 10. 2012 | 11:50

resl napsal(a):

Reveil,
když napíšete, že tam žijí "docela důstojně" vy, je zřejmé, že žijí nedůstojně, jen si tam z opatrnosti vrazíte to slůvko "docela."
04. 10. 2012 | 12:13

Admirál napsal(a):

resl - kolikrát jste byl v Rusku?
04. 10. 2012 | 12:29

šašek z Jihlavy napsal(a):

resl
40 let pod kuratelou kremlu zřejmě některým lidem nestačilo a pátá kolona se činí seč může. Ta myšlenka spojených evropských sil mi přijde logická. Že to bude něco stát , o tom žádná. Kdo chce svobodu a prosperitu své vlasti i pro budoucí generace, musí něco obětovat. Nejdříve se ale musíme vypořádat s mafiemi všeho druhu a napravit si těžce pošramocenou reputaci, aby se s námi chtěl někdo jako např. Švýcarsko nebo Dánsko vůbec bavit.
04. 10. 2012 | 12:39

šašek z Jihlavy napsal(a):

Reveil
Jestli je něco v Rusku na záviděníhodné úrovni, pak jsou to tajné služby a diplomacie včele s Lavrovem. Tam se můžeme učit.
04. 10. 2012 | 12:46

Občan napsal(a):

Šašku z Jihlavy,
kolikrát naše armáda MUSELA za Varšavské smlouvy bojovat v zahraničí?

Co je NATO zač, to předvedlo v Iráku, Afghánu, Libyi a předvádí PRÁVĚ TEĎ v Sýrii! Otevřená vojenská a finanční podpora teroristů dovezených tam bůhvíodkud. A teď už dokonce i vojenská akce Turecka V JEJICH PROSPĚCH.
Na jednu stranu tady nahnědlo Konvička pindá o islamizaci Evropy a na druhou stranu tatáž Evropa spolu s USA tu islamizaci aktivně NÁSILNĚ provádí!

Než tohle, tak to fakt radši kremelskou kuratelu.
04. 10. 2012 | 13:03

resl napsal(a):

a jsme doma, pan Občan už pošilhává po medvědovi a není sám, za zády mu dýchá Admirál. Jeďte Admirále do Ruska a pak pište, pokud jste ale bývalý, kovaný komunista, nikam nejezděte, škoda času.
04. 10. 2012 | 13:10

stoppa napsal(a):

Jestli je něco v Rusku na záviděníhodné úrovni, pak jsou to tajné služby

Vážně?
Já myslel že nejlepší je Mossad. Nebo CIA?
Teď už nevím. Alespolň jedno je jisté. Že ejvětší hrdina je newyorský hasič.
04. 10. 2012 | 13:14

resl napsal(a):

šašek z Jihlavy,
někteří pořád fantazírují a skutečně si mysí, že by mohli v Rusku i žít. Nemohli, pokud si zvykli tady. Pokud si zvykli jinde v záp. Evropě, nechtějí do Ruska ani na dovolenou, pokud to jsou komouši, či jejich poslušní potomci, ti by tam jeli a zavřeli by uši i oči a přemýšleli, kdy už pojedou domů.
Mimochodem p. Šašku, jak to vypadá s tou bolševickou obludou u vás na náměstí ? Stojí ?
04. 10. 2012 | 13:16

buldatra napsal(a):

Takže, když budeme mít silnou společnou Evropskou armádu, určenou k obraně, budeme mít i NATO, určené k něčemu jinému?
Já myslel, že NATO je obranný pakt, určený toliko k obraně členských států.
Nikoliv k agresi, nebo válečným akcím v okolním světě.

Ale ty takzvané mise mimo Evropu jasně hovoří o tom, že tomu tak není.
Kdo zaručí, že se to stejné nebude dít s Evropskou armádou?

Jsem zastáncem neutrality a myslím si, že celá Evropa by měla být neutrální, když chce žít pohromadě a v míru. Neutralita je nejlepší záruka, že armáda nebude zneužita k žádné agresi.
A aby mohla svou neutralitu v případě potřeby bránit, měla by mít k dispozici silnou armádu.
04. 10. 2012 | 13:22

stoppa napsal(a):

resle ty mi připomínáš bolševické agitátory akorát že s obráceným znaménkem. Vůbec tu asi nikomu nejde o to "žít v Rusku". Ostatně žít třeba v USA například na středozápadě by taky sotva kdo chtěl. Důležité je jak se tam žije jim.
04. 10. 2012 | 13:25

jozka napsal(a):

Klid, resl se vynori vzdy kdyz se mu ozve jeho podmineny reflex. Staci, aby nekde byl clanek o byvalem stRUSkovisti a ihned prikvaci s litanii, kde se opakuji slova jako "zaostaly", "mongoloidni, "ozraly", "diktator" a podobne. Souvislost nula, smysl taktez. Kdyz je zle objevi se i Josef K. :-) Ten je kultivovanejsi, ale to je asi tak vse.
04. 10. 2012 | 13:29

resl napsal(a):

To není blog o mě, tak braňte Rusko, Varšavskej pakt a nadávejte na NATO a EU. Rád bych od vás slyšel nějakou pochvalu pro Rusko a jeho politiku, ale nemotejte do toho mě. Dík "stoppo" za reakci /netykat/ a josko, vy jste nepřesný ve výrazech, které používám.
04. 10. 2012 | 13:37

šašek z Jihlavy napsal(a):

resl
Zatím se jen do nekonečna kecá, odvahui do toho říznou však nemá žádná garnitura, co se na radnici od převratu vystřídala. Abych pravdu řekl, chodím do centra jen když musím, rychle si vyřídím své záležitosti a moc se kolem nerozhlížím. Není to hezký pohled - z náměstí se stalo jedno velké parkoviště a dávají si zde dostaveníčko všelijaké existence. Jak to jde, mažu pryč, tam, kde se cítím volně, do přírody. Mimochodem začínají i u nás růst houby, takže každého dne ve městě je škoda.
Mějte se dobře a nenechte se otrávit zle míněnými replikami, možná časem pochopí, jak se mýlili.

Občan
Angažmá jakýchkoliv armád v Afghanistánu se mi hrubě nelíbí a tyky na to zůčastnění vojácfi těžce doplácí. Tam se nedá dlouhodobě vyhrát a taky proč. Nechal bych je svému osudu a spíš se staral o likvidaci pašeráských gangů na drogových trasách. Jen jsem zvědav, zda stihnout utéct ti, co spolupracují se současnými nositeli pokroku. Nejspíš neujdou kruté pomstě a je mi to líto. Měli bychom jakožto Evropané nabídnout nějakou pomoc všem, kterým hrozí odplata. Víme, že ve vymýšlení utrpení pro tzv. zrádce jsou v těchto končinách neobyčejně vynalézaví.
04. 10. 2012 | 13:37

Gudka napsal(a):

šašek
Angažmá v Afghanistánu, které vzniklo proto, že si Baby Bush potřeboval odstříknout a jinak mu to nešlo, není ničím jiným než projevem mocenské arogance a ze strany zúčastněných vojáků jiných států projevem lokajství jejich vlád. Místní zrádcové museli předem vědět, jak to dopadne a nevím, proč by je měl někdo "chránit". Sami si vybrali krátkodobou výhodu před konečným zúčtováním. Takový výběr je podstatou zrádcovství.
04. 10. 2012 | 13:51

modrý edvard napsal(a):

Angažmá v Afgánistánu vzniklo kvůli tomu, že tamní vláda kryla jistého teroristu.
04. 10. 2012 | 14:01

Gudka napsal(a):

Těžko. Dotyčný terorista byl v tu dobu nejspíš dávno mrtvý, leč sloužil dle potřeby jako prospěšná rekvizita. Jinak jeho spojení s podivným zničením manhattanských mŕakodrapů je jedna z konspiračních teorií (předpokládá existenci konspirace v afgánských jeskyních) a má asi stejnopu platnost jako výskyt zbraní hromadného ničení s Saddámově Iráku.
Afganistán je zvláštní země, kde usurpátora vždycky porazí - o tgom se před US přesvědčili už Sověti a Britové. A to se říká, že jen blbec se může víckrát spálit o stejnou plotnu.
04. 10. 2012 | 14:08

Občan napsal(a):

To modrý edvard:

Tak to radši nikde neříkejte moc nahlas. Byl byste za velikého troubu.

Protože je s podivem, že kucí americký nevybagrovali Pakistán. Tam totiž a nikde jinde bydlí jak mudžáheddíni, tak všechny ostatní partičky, které si amíci léta tak hýčkali a hýčkají.
04. 10. 2012 | 15:01

Maximus napsal(a):

Občanovi

To co píšete je sice pravda, ale nejdete k meritu věci. To je samozřejmě cca 99% lidem v celém euroatlantickém prostoru poněkud utajeno popř. se skutečnou pravdou nesetkali. Ona ta pravda je velmi důmyslně utajována a případné zdroje umlčovány. Musí se to rozbalit pozpátku. Takže:
Většina vrcholných politiků velkých důležitých zemích v tomto prostoru je pod vlivem těchto lidí z USA. Rovněž NATO je pod jasnou kuratelou a nadvládou nejvyšší politické garnitury z USA. O tom snad není díky činům pochyb! No a garnitura USA tj. každý jejich president je ve skutečnosti jmenován a zafinancován těmito lidmi a celá dlouhá řada kongresmanů a senátorů je na výplatní listině těchto lidí. Např. presidenty doslova jmenují tito lidé a velmi často až na dvě výjimky byli či jsou presidenti účastníci či pochází z líhně jistých ústavů zřízených a placených těmito lidmi. Ty dvě resp. tři speciální ústavy se jmenují 1/RMV tj. rada pro mezinárodní vztahy 2/TK trilaterální komise a posléze 3/BS - Bilderbergská skupina. Vše je sponzorováno úzkou skupinou nejvyšší židovské elity sestávající cca z 300 rodin. Ti nejmocnější jsou tak bohatí, že třeba Bill Gates je proti nim socka. Samozřejmě tito lidé nikde nefigurují v žádných seznamech nejbohatších lidí světa. Žijí odděleně od ostatního světa např. mají i svá letadla atd. Nesmí se o tom psát a také to ani nejde, když mají např. 95% médií v USA pod svou kontrolou. V Evropě je to dnes už dost podobné. Svět dokonale ovládají pomocí financí tím, že mají v područí
celý bankovní západní systém. FED nebo ECM samozřejmě ovládají a to naprosto. MMF je samozřejměm také jejich dítě. Dolar, který vlastní (na rozdíl od vlády USA) je rezervní měnou světa a také toho mocně využívají! USA vytváří 20% a spotřebovává 40% HDP světa! V případě potřeby jmenují úřednické presidenty či předsedy vlád jako třeba nedávno v Itálii apod. Jsou často za převraty vlád ve státech i na druhé straně planety. Takže tihle lidé ve skutečnosti režírují veškerou americkou a potažmo evropskou EU politiku. Všechno ostatní je jen mžná clona. Dokonce šli tak daleko, že mají vliv i v nejmilitantnějších islámských skupinách. Je třeba pokud to chce někdo pochopit, seznámit se s příslušnou literaturou a fakty. A ty jsou ohromující. Se jmény těchto lidí se můžete seznámit třeba když si vyjedete vlastníky americké FED, ale to je jen špička ledovce.
Mějte se a těm kdo si myslí, že jsem se zbláznil mohu říci zase, že já si myslím o Vás, že jste obyčejné ovce, které pasáci vypouští na pastvu, aby se nažraly trávy! Ono totiž je třeba si o tom něco přečíst a prostudovat, pak se Vám mozaika poznání složí jako dětské lego. A ještě poznámka, kdo se jich dotkne je okamžitě označen za antisemitu, ale to je účinná finta, ale ve skutečnosti se právě oni nerozpakovali financovat třeba Hitlera, když miliony obyčejných židů posílal do lágrů a plynu .....
04. 10. 2012 | 15:18

Občan napsal(a):

To Maximus:

Jsem ten poslední, kdo by si o Vás něco takového myslel.
To, co jste popsal, je zcela přesné. A o tom, co má tahle parta na svědomí za WWII, psal už rabbi Weissmandel za války a dlouhá léta po ní (dokonce i na ČT2 o jeho zjištěních a zoufalých snahách dávali jednou pořad. Jedinkrát). Je to strašné čtení...
04. 10. 2012 | 15:52

resl napsal(a):

Maximus,
kdo jiný by měl velet NATO, než Američané ? Buďte rád i s "Občanem", že žijete a nemlátí vás Rus. Ze Států totiž nikdy žádná totaita nevzešla a nikdy neuzurpovali cizí zemi, pokud jejich vůdci dodržovali lidská práva a nezabíjeli vlastní občany. Tak to je a ani vaše socialistické myšlenky to nezmění. Bude-li svět chviličku v ruských opratích, skončí vše na co jste si zvykli a protože už se to jednou stalo, nemám chuť s vámi opakovat chyby a vlastizrady. Mně a mým spoluobčanům vzalo Rusko víc, jak polovinu života. Díky nechci více.
04. 10. 2012 | 16:18

Targus napsal(a):

To resl:

"Ze Států totiž nikdy žádná totaita nevzešla a nikdy neuzurpovali cizí zemi, pokud jejich vůdci dodržovali lidská práva a nezabíjeli vlastní občany."

Jste lepší, mnohem lepší, než Dikobraz.

Pinochet byl vzor demokrata a své kamárády zdarma ubytoval na stadióně, případně je bral na vyhlídkové lety. Proto ho ve Špánech chtěli zašít, parchanti jedni.

A takových lumpů dosazených CIA jsou po světě desítky.
04. 10. 2012 | 20:44

kokoshka napsal(a):

Targus:
To jste prišel pozde,pan Stejskal šmahem smazal 10 přispevku co ja a Sladky adresovali reslovi(jenom dela svoji praci)čemu se divite?Uboha ženska elena alias Dagmar z Anglii nema deti,manžela ani život,jenom sedi cele dny u kompu a nenavidi cely svet,budiž ji odpušteno nebot nevedi co čini,mimochodem je v Šupliku beze mne havaj jak chtel pan Zdenek Wachfatl a Vy OSOBNE,už Vas neuraži muj češtin?To je dobre,moc dobre,pane obrlejtenante(c)!
04. 10. 2012 | 21:06

resl napsal(a):

Targus,
já nepřesvědčuji komouše, to ani nejde, jen píši, co je pravda. Mohl bych vám sdělit též, že Alliende byl vrah a zloděj soukromého vlastnictví a Chilani se rozhodli jej zabít, což bylo správné, rozumíte agente CIA, nebo čím vás to vyučili ?
04. 10. 2012 | 21:07

Maximus napsal(a):

resl

Koukám, že vidíte svět černobíle. Nejsem nepřítel Američanů, jen zase nejsem slepý a hluchý, ale možná jste si nevšiml, že Rusové nemají cca 900 vojenských základen po celém světě. Američané si berou ze světa "šlehačku na dortu" jiným způsobem a docela to mají chytře nastavené. Nebojte se, moc dobře taky Rusy znám. Nejhorší je ovšem být naivní a umřít úplně blbej....
04. 10. 2012 | 21:10

resl napsal(a):

Za prvé nikdo, nikde, Rusy nechce, neumí se chovat a ničí přírodu. Pro Rusa vypustit naftu na zem není problém a nikdo je nic jiného neučil. A divil byste se, jak jsou některé státy háklivé na životní prosředí. Za druhé, pokud Rusy opravdu znáte, tak vám nemusím nic vysvětlovat. Ti potřebují nad sebou četníka a to tak dlouho, dokud budou u moci takoví, jako je Putin, Lavrov, ožralá generalita a zkorumpovaní soudci. Mimo Rusů, tam nikdo žít nechce a už jim to začíná být divné. Tak se můžete zase pustit s p. Občanem do Američanů, ale mne vaše argumenty nepřesvědčí, protože ani jeden byste tam žít nechtěl.
04. 10. 2012 | 22:11

P. V. napsal(a):

Proč se tu hádáte zda jsou horší Rusové nebo Amíci. Problém je v tom, že nemáme vlastní armádu, nejsme schopni ubránit ani malou vesničku, a jako vrchol inteligence jsme vymysleli společnou obranu Evropy a USA ´tedy NATO. Jenže války vznikají mezi sousedy a co pak??.
Že by severní Korea vyhlásila válku zrovna ČR a NATO nás ubránilo, to je duševní paskvil
05. 10. 2012 | 07:14

Sladký napsal(a):

Bravo, pane Stejskale.To, že se Resl se zde dopouští HANOBENÍ (rasy,NÁRODA,přesvědčení je OK,že? Ale jeho kritika je nepřípustná a je třeba ji smazat?! Nezacházíte příliš daleko? no nic, boží mlýny melou pomalu.
05. 10. 2012 | 07:14

scallop napsal(a):

P. V.

Armady jsme driv meli. Co jsme s ni ubranili ?
05. 10. 2012 | 08:04

scallop napsal(a):

Targus

Vira ve vsemocnou CIA hory prenasi. Proste kazdy vojensky prevrat na svete a blizkych planetach zaridila skrtem pera CIA !
05. 10. 2012 | 08:09

Sladký napsal(a):

Scallop- přečtěte si knihu Noama Chomského "Hegemonie nebo přežití." To, co píše je solidně zdokumentované.
05. 10. 2012 | 08:19

JAHA napsal(a):

Ad: Sladky

Vam by sa tiez zislo precitat raz za cas nejaku tu knizku, nielen faktograficku, ale ako som si zase vsimol pri navrate isteho nicku ku komentovaniu pri inej debate a Vasich reakcii nanho, tak aj o slusnom vyjadrovani a slusnej debate. Ale to Vam urcite nekonvenuje, takze v zlepsenia velmi neverim☺.
05. 10. 2012 | 08:46

scallop napsal(a):

Sladký

Chomskeho mam rad. Jsa placen prohnilym imerialstickym systemem s definitivou si zalozil zivnost na hromadeni vykalu na tomto systemu. Proste Amerika je zemne neomezenych moznosti.

Ovsem mate-li prostudovaneho Chomskeho, nic dalsiho uz cist nemusite. Ani nesmite !
05. 10. 2012 | 08:47

resl napsal(a):

Sladký 5.10. 7:14,
Divil bych se, že byste neuměl p. Kokoschka a p. Sladký psát slušně, úderně tak, aby vždy vynikl V. Klaus a NATO aby zmizelo ze světa. To by se bojovalo po boku rudých komisařů, politruků, hladových a špinavých vojáků. To byste to každému nandali a sovětský systém by už nikdy a nikdo neničil.
05. 10. 2012 | 10:28

Alena napsal(a):

Scallope- opavdu zkuste přemýšlet, máte li ovšem čím.
Pár pouček vám dám gratis.
*1/Armáda je JENOM NÁSTROJ, brání se stát. Když se stát NECHCE bránit, je armáda samozřejmě na prd. Váš argument je stejně blbý jako byste někomu vyčítal že má nejlepší lyže a není mistr světa. Nebo že má doma perfektně vybavenou dílnu a nepřitluče ani poličku.
*2/ Jestli nevíte nač je armáda, zeptejte se kurdů v Iráku když je Saddám bombardoval v horách jako hejno koz, protože neměli armádu. Nebo se zeptejte židů - pogrom na ně udělali mnohokrát v dějinách kdekoliv kdykoliv. ještě za Hitlera stačila jedna vyhláška a oni poslušně jak ovce nastoupili do transportu a šli se nechat zplynovat. POUČILI SE, dnes mají stát se silnou armádou, jednou z nejlepších na světě. A najednou si nemůžete dovolit ani říci křivé slovo o židech, natož pogrom, je zle, svojí autoritou vás zničí, ani nemusí střílet.
A teď si to dejte dohromady s naší "moudrostí" kdy jsme armádu zničili a neumíme ubránit ani malou vesniočku.
Co myslízte že se stane při prvním konfliktu v Evropě
05. 10. 2012 | 12:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy