Ta naše písnička česká
Až se ta písnička ztratí, jinou už nebudem mít, jestli nám zahyne, všechno s ní pomine, potom už nebudem žít.
„Obdivujeme všechno,co jste tu udělali – začínali jste z ničeho a jste na tom líp než my doma“ napsal 27. dubna 1990 do Melbourne Václav Havel a pod podpis namaloval srdíčko.
A to mne přivádí ke dni, ve kterém se zastavili i apoštolové na orloji na Staroměstském náměstí v Praze.Vánoční pohřeb Václava Havla. Zní to zvláštně, zní to hořce. Do lafety s rakví, tak stejně jako při pohřbu prvního československého prezidenta T.G. Masaryka (Osvoboditele) v roce 1937, bylo zapřaženo trojspřeží vraných kladrubských koní. Lafeta je součast děla, na níž spočívá hlaveň, je tam umístěno zařízení k tlumení zákluzu a po výstřelu k návratu do původní polohy. Toto nepíši pro nic za nic. Kladrubský kůň je nejstarším a jediným českým plemenem koní, chová se v Čechách více než čtyři sta let. Jeho klabonosá hlava je nesena na vysoko nasazenémm krku a dodává mu hrdý, majestátní vzhled zejména v zápřeži. To také nepíši pro nic za nic. Václav Havel věřil v sílu slova změnit svět. Přijel mezi nás do melbournského Národního domu v roce 1995. Olga, jeho první manželka, i Havel drželi v rukou kytice australských květin obklopeni vděčnými krajany, vítali jsme mezi námi člověka, který podryl totalitní režim, čekali jsme čtyři desítiletí.
Někomu z našich řad se to nelíbilo a na vrata sokolovny přilepil slizký leták vyzývající ke spáchání atentátu na prvního postkomunistického prezidenta. Nebyl to žert tak jako špinavé a nepravdivé ostouzení namířené na Havla. Tak nás slabomyslně častoval na internetu jakýsi anonymní melbournský tupec. Prezidentské letadlo pak na zpátečním letu zdarma odvezlo díky neobyčejnému Havlovu porozumění z Melbourne do Prahy třímetrákový archiv exilového čtrnáctideníku Hlas domova. Strůjce československého osvobození v listopadu 1989 provázely na poslední cestě nejen pražské zvony, ale i cinkání klíčů. Znovu otevřel naši demokracii. Z celého světa přijelo na pohřeb 45 zástupců různých států včetně 15 prezidentů.V republice byl vyhlášen třídenní státní smutek a jedny přední pražské noviny mne oněměly oznámením, že i “fast foody budou zavřeny“. Tím tyto noviny urazily i Havlovu památku, v posledních letech se zlobil nad korupcí českého jazyka. Kdo viděl některé z jeho dvaceti divadelních her, četl některou z jeho knih nebo slyšel jeho projevy, dobře ví, jak si potrpěl na správnou, přesnou a výstižnou mateřštinu.
V první polovině prosince 2011 navštívil Melbourne Havlův přítel, anglický, ve Zlíně z českých rodičů narozený dramatik Tom Stoppard, britskou kritikou pokládaný za následovníka W. Shakespeara. Před lety jsme zde viděli jeho televizní hru z pražského totalitního prostředí a divadelní hru o východoevropských disidentech, obě otřásly světem.
Ta naše písnička česká! Na Havlově pohřbu zazněla Modlitba pro Martu (slova textu napsal Petr Rada, který po roce 1968 zvolil exil a žil osm let v Melbourne), píseň se stala symbolickým projevem odporu proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa, po dvaceti letech zákazu ji Marta Kubišová zpívala při vyhlášení Sametové revoluce na Václavském náměstí v listopadu 1989
Ať mír zůstává s touto krajinou / zloba, závist, zášť, strach a svár, / ty ať pominou, ať už pominou. / Teď když tvá ztracená vláda věcí tvých / zpět se navrátí, lide, navrátí.
Miloš Ondrášek
Melbourne