Rok koně

03. 02. 2014 | 19:19
Přečteno 5334 krát
Rok hada končí a začíná rok koně. To se musí patřičně oslavit, nikoliv lahví rumu, jak velí české mravy, ale ohlušujícím třeskotem raket, uši trhajícím bušením do bubnů a gongů, po městských chodnících se proplétá netvor na 24 nohách pokud jej tvoří dvanáct akrobatů v pestrobarevném převleku s nasazenou lví hlavou. Čínský Nový rok nemá pevné datum, loňský začínal 8. února, letošní v roce 2014 dříve, kalendář se řídí lunárním oběhem, nikoliv našim solárním. Austrálii nyní vidí Číňani jako zemi zaslíbenou, desetitisíce si zvolilo za nový domov australská města, venkovu se vyhýbají. V Melbourne, kde nyní žiji, se čínský Nový rok oslavuje také, letošní je zasvěcen koni.



V tradičním čínském zvířetníku se plazí, běhá či skáče 12 zvířat (krysa, kráva, tygr, králík, ještěr, had, kůň ovce, opice, kuře, pes a prase), v sepjaté mytologii zaujímá první místo ještěru podobný drak, dlouhé, šupinaté čtyřnohé zvíře s koňskou hlavou. Tento drak představuje mocnou a vše slibující sílu vládnoucí vodám, dešti i záplavám. Navíc přináší štěstí. Byl také symbolem imperiální císařské Číny. Příbuzným tohoto draka je do letošního kalendáře zařazený kůň, je jak se sluší a patří oceleně zdatný, vitální s krásným tělem, představuje ctnost a vrozenou inteligenci. Volný a svobodný duch také patřil k jeho zbroji, komunistická Čína se k tomuto příliš nemá, lépe ji asi vyhovuje vybavení jiného mytologického kopytnatého stvoření nazývaného Quilin, má koňskou hlavu dštící oheň. Evropské kultury jsou rozdílné, není však obtížné vystopovat jakési paralely. I s koněm. Pegas, posel Diův ze starověké řecké mytologie se dostal i do hvězdného nebe severní polokoule. Byl vybaven křídly i nesmrtelností, dodnes symbolizuje věrnost a vytrvalost. Pegasa sedlají básníci. Do starých pověstí českých vskočil rytíř Horymír. Z Křesomyslova věznění na Vyšehradě ho vysvobodil věrný kůň Šemík skokem do Vltavy. „Já mám koně, vrané koně“ jistě znáte. Vraťme se ale do staré Číny. Vznikla tam spirituální disciplína nazvaná Falun Gong přikloněná k učení Budhy. Základem je jak cvíčení v morální kázni, tak v pěti tělesných vlastnostech k dosažení smysluplného a zdravého života. Podstatou této praxe (členové tohoto hnutí se nazývají “praktikující“) jsou hodnoty věrnosti, soucitu a sebeovládání. Těmto kvalitám má být podřízen každodenní život k dosažení vnitřní čistoty a tělesné vyrovnanosti. Cesta tohoto učení údajně vede k překonávání nejrůznějších obtíží a těžkostí včetně vzdorování chamtivosti, žárlivosti a nečestnosti. Falun Gong je popisován jako úplný přístup mysli a současného tělesného cvičení. Toto “osvícenectví“, jak se v Asii toto hnutí popisuje, je přístupné všem a bezplatně. Instruktoři nejsou honorovaní, tak jako autoři a výrobci relevantních tiskovin a audio informací (více na www.Falum Dafa.org).



Vznik tohoto hnutí není starého data i když založeno na zásadách budhismu a meditace. Byla to reakce prastarých etických zásad na doktrínu novodobého čínského režimu. Pod rouškou “čínského tradičního lékařství“ se Falun Gong začal praktikovat v padesátých letech minulého století, do roku 1980 se vynořily stovky učitelů. Miliony občanů Číny se zapojily. V existující politické atmosféře se zdůrazňují hodnoty a zdroje staré čínské kultury. Čtyři druhy tělesných cvičení se provádí ve stoje, v podstatě jde o pohyby paží, nejsou obtížná, páté se provádí v sedě, je zaměřeno také na mentální soustředění. Vystěhovalectví a snadnost internetových informací znamenaly rozšíření Falun Gong po celém světě. Anglicky nazývaný týdeník Epoch Times vychází v mnoha jazykových mutacích, k mému překvapení sídlo česko-slovenského vydávání je v Bratislavě, na webu http://velkaepocha.sk, zaměřeno na Čínu, tamní zajímavosti, vědu, zdraví, kulturu, názory a publicistiku.



Aby bylo jasno, k Falun Gong nepřináležím, ani nepatřím k aktivním příznivcům. V Číně samotné jsou “praktikující“ krutě pronásledováni, neztotožnují se s ateistickou ideologií masové převýchovy, aktivně se ale o zvrat režimu nepokouší, sledují cestu rezistence. Jde zejména o zdraví jak těla, tak mysli. To se znelíbilo některým představitelům komunistické strany Číny, zvláště když se hnutí začalo silně rozšiřovat. Úřad stranické propagandy zakázal publikaci Falun Gong knih a časopisů. Brutální persekuce začala v roce 1992, spočívala nejprve v bití společně cvičích , někteří bylo zatčeni. Více než deset tisíc vyznavačů se v Pekingu sešlo na mírovém protestu a žádajících, aby se zastavilo pronásledování a trýznění. Předseda vlády je ujistil, že nenamítá proti jejich činnosti, pokud není namířena proti existenci současného politického systému, ale předseda čínské komunistické strany dal příkaz k likvidaci Falun Gong s oddůvodněním, že filosofie hnutí není slučitelná s marxismem. Do slovníku komunistů nepatří “pravdivost, laskavost a tolerance“, o to dnes usiluje 25 milionů praktikujících. Persekuce se nevyhýbá rušení zpravodajských serverů i mimo Čínu, nevyhýbá se rozšiřování falešné propagandy, odmítání vydávat víza tém, kteří sympatizují s hnutím (akademikům, novinářům apod). Dochází k vysíláni agentů do Falun Gong skupin. Čína vytváří se diplomatický tlak k omezování činnosti hnutí v jiných zemích. Důležitou a mezinárodně uznávanou okolností bylo statistické zjištění o úmrtnosti v Číně: u vyznavačů 0.087 na tisíc obyvatel, u ostatní generace 6.7 na tisíc obyvatel.



O zdravé vyznavače Falun Gong projevuje čínská vláda zájem. Zpráva na Googlu Organharvestinvestigation.net. vypovídá o odebírání tělesných orgánů mrtvým, k tomu účelu usmrceným a dokonce i živým. Obchoduje se se srdci, játry, rohovkami. O tomto porušování lidských práv nemám chuť se rozepisovat. Světová media referují o trestu smrti čínské lékařce, která na porodnici zneužívala své postavení. Rodičům tvrdila, že se jejich dítě narodilo s těžkou vrozenou vadou a nepřežilo. Bylo ale zdravé a prodala je, přepočítáno na koruny, vždy za sto až dvěstě tisíc.



Do konce loňského roku platil v Číně kategorický zákon – na každou rodinu jen jedno dítě. Důvod: obava z přelidněnosti a postrašenosti, že se národ neuživí. Ženám, které porodily první dítě, bylo zákonně a brutálně zaváděno vnitroděložní tělísko zabraňující další početí. Nepovolené odstranění tohoto přípravku bylo trestné. Pokud otěhotněla žena mladší 23 let, zákon nařizoval přerušení těhotenství. Vyjímkou byly venkovské rodiny, pokud prvorozenec byl ženského pohlaví. Známá filmová režizérka Zhang Yimou musela zaplatit pokutu, v dolarech jeden milion, za to, že měla tři děti. Diskriminace “jedno dítě“ hrubě porušovala lidskou přirozenost a svobodnou volbu. Kromě toho se dotýkala životní úrovně stárnoucí generace. Aniž by to přiznal, čínský politický a stranický systém zdůvodnil před 30 lety toto nařízení teorií, kterou v roce 1798 vyslovil anglikánský pastor T.H. Malthus: obyvatelstvo se rozmnožuje rychleji než rostou životní prostředky. Marx tuto teorii vyvrátil, Mao Ce-tung (1893-1976), předseda ústředního výboru KS Číny od r.1942, ji až do své smrti ale přidržel. Tak jako módní myšlenkový trast “Club of Rome “, který v polovině minulého století předpověděl bezprostředně hrozící zhroucení civilizace následkem populační expanze a zmenšujících se zdrojů udržet lidstvo k životu. Tato prognóza byla mylná, tak jako Malthusovy názory a diktum Maovy krutovlády.

Miloš Ondrášek
Melbourne
Foto: autor

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy