O mrtvých ptácích
Věděla jsem, že na Maltě jsou lovci ptáků, slyšela jsem i o lovcích v jižní Itálii a o sítích na Kypru - na světě se děje spousta špatných věcí, zvlášť teď, řekli byste jistě - ale netušila jsem, v jakém se ve Středomoří ptáci masakrují rozsahu. (A troufám si tvrdit, že přes osvětu českých ornitologických a ochranářských organizací to neví také mnoho z vás, kteří si již chystáte zrní na krmítko.)
Následující informaci čerpám z webové stránky společnosti Bird Life International, která sdružuje sto dvacet „ptačích“ organizací z celého světa.
„Ilegálně zastřeleni, chyceni do sítě nebo do pasti, kde se přilepí.
Ve Středomoří je takto každoročně zmasakrováno přibližně dvacet pět miliónů ptáků.“
Tato organizace samozřejmě podniká mnoho kroků proti ilegálnímu lovu, ale:
„A tušíte, kolik ptáků je ročně v Evropě uloveno legálně?“ ptá se jeden z diskutérů pod článkem o ptačích pytlácích. „Tady v USA je to 30 milionů tažných ptáků a pět milionů stálých,“ doplňuje svou otázku informací.
Nevím, jestli jsou známa i přesná čísla pro Evropu, nepodařilo se mi je dohledat, ale přečetla jsem si, že například přes zmíněnou Maltu vede migrační trasa ptáků z nejméně 48 zemí a že 41 druhů ptáků tam mají povoleno střílet od září do ledna, v jarní sezóně pak 2 druhy.
Lidé z maltských organizací na ochranu ptáků i jejich sympatizanti z celé Evropy léta sepisují petice a články a točí o maltském masakru ptačích pěvců filmy, ale stále to nestačí. Část obyvatel Malty totiž zjevně považuje evropské a africké ptactvo za svůj nejoblíbenější terč. (Tito střelci a jejich podporovatelé navíc těsně zvítězili v letošním jarním referendu, ve kterém se ovšem rozhodovalo pouze o zákazu lovu hrdliček a křepelek.)
Kdyby to nebylo tak smutné, vypadalo by to až směšně – v krajině chodí ozbrojení muži oblečení v maskáčích, kteří s důležitým výrazem ve tváři střílí po malých ptáčcích. Na ostrově samozřejmě nikdo netrpí hladem ani těžkou podvýživou v důsledku nedostatku potravy, lov ptáků tu představuje pouze oblíbenou kratochvíli a ptačí maso laskominu.
Sepsali jsme s rodinou alespoň výzvu určenou maltskému premiérovi na stránky Petice24.
Petenti? To jsou ti gaučoví bojovníci, co si myslí, že z bačkor změní svět!?
Ne, nedělám si iluze, že výrazně vylepším svět kliknutím, že se petice špičkových odborníků minuly účinkem, ale jedna laická emotivní naráz všechno změní. Doufám jen v „kapku vody, která by možná mohla pomoci hloubit kámen“, a v to, že po mnoha dalších podobných výzvách kámen povolí a z maltské oblohy přestanou padat mrtví tažní ptáci.
Alžběta Dvořáková