Boj o tiskárnu na dolary

27. 05. 2008 | 16:34
Přečteno 10969 krát
Demokracii a svobodnou tržní ekonomiku si dnes bez centrální banky málokdo umí představit a většina z nás má alespoň obecnou představu, k čemu tato instituce slouží. I když člověk, jehož jediným zdrojem zpráv je večerní půlhodinka na Nově, pravděpodobně ví, že Česká národní banka je především žonglérkou s kurzem naší měny a krotitelkou inflace.

Autorita a prestiž centrálních bank je všude na světě velmi vysoká a jejich nejvyšší představitelé se dnes tak trochu podobají dávným kněžím a váženým zasvěcencům tajných nauk – mluví nesrozumitelným jazykem, provádějí složité a na pohled magické rituály a požívají značné úcty široké veřejnosti. Leckoho by však možná překvapilo, že ona analogie zde nekončí a že obě skupiny jsou si podobné také v tom, jak málo doopravdy rozumějí silám, které zdánlivě ovládají.

Globální svobodný trh je zdaleka nejsložitějším a nejkomplexnějším výtvorem člověka a snahy centrálních bank usměrňovat jeho nevyzpytatelné pohyby se velmi často podobají houfování koček. Václav Klaus, který u nás patří k nejexponovanějším kritikům ČNB, prohlásil: „Snaží-li se stát ovlivňovat měnový kurz, jde „v drtivé většině případů“ o foukání proti větru a navíc většinou nebývá správný ani směr onoho foukání.“

A pokud jde o úspěšnost centrálních bank coby krotitelek inflace, výmluvným svědectvím jsou hluboké rány a jizvy po kousnutích, které od svých svěřenců – národních ekonomik – za dlouhá léta svého působení utržily. Kupříkladu poslední zbytky pochybností o tom, kdo zavinil Velkou hospodářskou krizi na přelomu 30. let, rozptýlil roku 2002 guvernér americké centrální banky Ben Bernanke, když v projevu na počest 90. narozenin Miltona Friedmana doslova prohlásil: „Byli jsme to my. Promiňte.“

A právě příběh americké centrální banky Fedu (Federal Reserve System = Federální rezervní systém) snad nejlépe ilustruje, proč a jak centrální banky původně vznikaly a kdo se o ně především zasazoval.

Do Ameriky přišla myšlenka centrální banky z Anglie, kde roku 1694 vznikla vůbec první instituce tohoto typu na světě – Bank of England. Okolnosti jejího zrodu jsou přitom dostatečně výmluvné. Založil ji William Patterson s jediným hlavním cílem: poskytovat bankovní služby anglické koruně. Výměnou za půjčku 1,2 milionu liber šterlinků obdržel Patterson od krále Viléma Oranžského, který se vinou války s Francií dostal do značné finanční tísně, výhradní právo tisknout anglické bankovky. Ty však postupně ztrácely krytí, a tím i důvěru lidí, a roku 1797 vyhlásila Bank of England nesolventnost, tzn. přestala vyměňovat své papírové bankovky za zlato. Stát zareagoval okamžitě – ještě v témže roce bylo rozhodnuto, že všechny daně musejí poddaní platit výhradně v bankovkách. Stát tedy donutil občany používat své nekryté peníze, čímž si pro sebe uzákonil peněžní monopol.

Zhruba v téže době vyřkl jeden z nejbohatších a nejvlivnějších finančníků své doby, Mayer A. Rothschild, zakladatel bankéřské dynastie Rotschildů, tuto památnou větu, která nám pro další vyprávění leccos osvětluje:

"Dejte mi právo tisknout a ovládat peníze státu a nesejde mi na tom, kdo píše jeho zákony." – Mayer Amsched Rotshschild, 1797

Ve Spojených státech amerických vyvíjeli mocní bankéři již od okamžiku sepsání ústavy nového národa nepřetržitý tlak na Kongres a Senát, aby byla založena americká centrální banka, která by jim sloužila nejen jako prostředek k ovládání peněžní zásoby státu, ale také jako věřitel poslední instance – kdyby došlo k nejhoršímu a soukromé bance by hrozil úpadek, stát by ji z peněz daňových poplatníků zachránil. Někteří státníci a pozdější prezidenti, jako např. Thomas Jefferson nebo Andrew Jackson, byli ovšem zásadně proti a představovali silnou a nepoddajnou opozici.

"Jestliže američtí občané kdy připustí, aby se soukromé banky zmocnily vlády nad jejich penězi a spustily kolotoč inflací a deflací, pak je budou ony a korporace, které kolem nich vyrostou, obírat o majetek tak dlouho, dokud se jejich děti neprobudí zcela ožebračené na světadíle, jejž si jejich otcové kdys podmanili." – Thomas Jefferson, 1809

Během prvních čtyřiceti let existence Spojených států vznikly a zanikly hned tři různé centrální banky, přičemž o zrušení té poslední se navzdory mnoha nepříznivým okolnostem (k nimž patřil i pokus o atentát) přičinil prezident Andrew Jackson. Trvalo sice dlouho, než se bankéři vzpamatovali z porážky a celá země z následků občanské války, ale ke konci 19. století začal tlak na ustavení centrální banky znovu narůstat. Snahy nejrůznějších zájmových skupin však stále narážely na politiky, kteří se myšlence centrální banky vzpírali.

"Ten, kdo ovládá množství peněz v ekonomice, je svrchovaným vládcem veškerého průmyslu a obchodu. A když si uvědomíte, že celý systém je velmi snadno manipulován, ať už tak či onak, hrstkou mocných nahoře, nemusí vám nikdo vysvětlovat, odkud se berou období inflace a deflace." – James A. Garfield, 1881

Prezident Garfield však nedostal příležitost uplatnit své zásady v praxi, neboť byl krátce po nástupu do úřadu zastřelen. A tak nakonec, 77 let po vítězství Andrewa Jacksona nad myšlenkou centrálního bankovnictví a po několika vážných panikách na burze a četných runech na banky, byla založena čtvrtá a poslední americká centrální banka zvaná Federal Reserve System (zkráceně Fed), která funguje dodnes.

Fed byl tedy výsledkem podobných vlivů a tlaků, které přivedly na svět centrální banky i v ostatních zemích světa. Po dramatické burzovní panice roku 1907 dosáhlo rozhořčení veřejnosti a médií nad praktikami takzvaného peněžního trustu, jak se tenkrát říkalo skupině nejbohatších a nejmocnějších bankéřů a finančníků, vrcholu. Lidé začali hlasitě požadovat, aby byla moc magnátů jako J. P. Morgan nebo John D. Rockefeller omezena a stát začal jejich aktivity regulovat.

Netušili přitom, že nic jiného si představitelé peněžního trustu nepřejí. Když pomineme nejrůznější spiklenecké teorie, podle nichž J. P. Morgan paniku roku 1907 záměrně vyvolal, aby ji pak coby zachránce ekonomiky slavně uklidnil, jsou důkazem okolnosti, které vedly ke vzniku zákona o Federálním rezervním systému.

Základní kámen k němu byl položen na tajné schůzce, která se odehrála roku 1910 na soukromém ostrově Jekyll Island, luxusním letovisku newyorských miliardářů. Za přísného utajení se tam setkalo sedm významných politiků a finančníků:

 Nelson W. Aldrich – prominentní republikánský senátor, předseda Národní měnové komise a tchán Johna D. Rockefellera ml.

 Abraham Piatt Andrew - náměstek ministra financí

 Frank A. Vanderlip – prezident National City Bank of New York, tehdy nejmocnější americké banky, a zástupce Williama Rockefellera

 Henry P. Davidson – jeden z šéfů obřího holdingu J. P. Morgan Company.

 Charles D. Norton – prezident First National Bank of New York, předchůdkyně dnešní Citibank

 Benjamin Strong – viceprezident banky Bankers Trust Co. a pozdější první šéf Federálního rezervního systému

 Paul M. Warburg – partner Kuhn, Loeb & Comp. a bratr Maxe Warburga, šéfa německého bankovního konsorcia M. M. Warburg & CO

Tito lidé vymysleli plán na reformu amerického měnového systému a pod vedením Paula Warburga sepsali první verzi zákona o centrální bance. Ten byl po dlouhém vyjednávání a několika úpravách schválen roku 1913. Téhož roku byl uzákoněn rovněž 16. dodatek americké ústavy, který významným způsobem posílil pravomoc americké vlády vybírat daň z příjmu, což může leckomu připomínat výše popsanou souvislost mezi centrální bankou a zdaněním v Anglii. Není rovněž bez zajímavosti, že narozdíl od ostatních centrálních bank západního světa, které jsou veřejnoprávními institucemi, je Federální rezervní systém dodnes jakýmsi nestandardním hybridem mezi soukromým bankovním kartelem a nezávislou státní agenturou. Sestává se totiž ze 12 regionálních centrálních bank, jež prostřednictvím speciálních podílových listů vlastní největší americké banky, které také jmenují šest z devíti členů každé regionální bankovní rady. Centrální radu guvernérů pak jmenuje prezident Spojených států na doporučení bankovní komunity.

Dnes, kdy se státní dluh Spojených států pomalu (leč jistě) blíží hranici neuvěřitelných 10 biliónů dolarů (viz US National Debt Clock), zatímco v roce přijetí zákona o Fedu prakticky nestál za řeč, sílí kritika Fedu a jeho schopnosti účinně řídit americkou měnovou politiku. Je samozřejmě nesmyslné svalovat všechnu vinu na americkou centrální banku. V červených číslech jsou dnes prakticky všechny státy na zeměkouli. Jak ale ukazuje výše zmíněný příklad s Velkou hospodářskou krizí, vliv centrální banky na národní ekonomiku byl a je obrovský a o Fedu to platí vzhledem k významu dolaru coby světové měny dvojnásob.

Demokracii a svobodnou tržní ekonomiku si dnes bez centrální banky málokdo umí představit, a to je možná škoda. Příběh Fedu dokládá, že americká ekonomika bez centrální banky existovala dvě stě let. Zda si jejím založením polepšila, či nikoli, to ať posoudí zasvěcenější.

Aleš Drobek

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Martin napsal(a):

U americkeho dluhu je jedna zajimavustka, kdyz ekonomiku ovlivnovali keynesianci tak postupne klesal (na velmi vysokou uroven ho dostala druha svetova valka) na uroven priblizne 30 procent HDP, po nastupu Reagana a prichodu liberalu behem deseti let vyskocil na uroven vice nez 60 procent HDP.
27. 05. 2008 | 17:26

Fraser napsal(a):

Narodni banka inflaci vytvari, to 'kroceni' je ve skutecnosti snaha to moc s tisknutim penez neprehnat. Pochybuju, ze prumerny divak Novy vubec kdy o NB slysel.

Martin: liberal v USA znamena priblizne to, co u nas socialismus. Pro naseho liberala se tam pouziva libertarian.
27. 05. 2008 | 19:38

Lukáš Bušina napsal(a):

Fraser: Máte za 4(5) Inflaci vytváří krize důvěry a převis poptávky nad nabídkou nikoli CB (ano říká se jí Centrální banka nikoli Národní banka) a v žádném případě to v dnešním světě není množství peněz v oběhu - to platilo za zlatého standardu - teď to už samozřejmě neplatí.

S pozdravem
27. 05. 2008 | 19:42

Martin napsal(a):

Frasere pouzil jsem termin ktery ma jisty vyznam u nas a v kontextu je to podle meho nazoru spravne. Kdybychom se stourali v detailech, tak muzeme pak hledat jestli slo o chicago, rakusaky, monetaristy, neoliberaly ci klasicke. Vyznam by to ale nezmenilo.
27. 05. 2008 | 19:53

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: inflaci samozrejme ovlivnuje primarne mnozstvi penez v obehu. Za zlateho standardu platilo, ze inflace byla naprosto minimalni.
27. 05. 2008 | 20:01

Marty napsal(a):

Martin: zadluzeni USA ma na svedomi budovani socialni statu a studena valka. Raegan nebyl liberal, ale liberalismus mu byl velice blizky.
27. 05. 2008 | 20:03

Martin napsal(a):

Marty, rust zadluzeni USA z 30 na 60 procent v pomeru k HDP je z dob Reaganovy vlady (predtim, behem vystavby toho jak vy rikate socialniho statu kleslo na 30 procent z valecnych vice nez 100). Chcete tvrdit, ze Reagan budoval socialni stat ? :)

Ani zbroji vydaje nejsou pricinou takoveho zadluzeni, protoze ty rostly o 10-30 miliard rocne a deficit se v nekterych letech zvedal o vyrazne vyssi pomery dosahujice az vice nez 200 miliardove urovne.
27. 05. 2008 | 20:21

Marty napsal(a):

Martin: asi vychazite z grafu pro ekonomicke analfabety: http://zfacts.com/p/318.htm...

Komentare na tom webu nesmyslnost grafu vysvetluji jasne.
27. 05. 2008 | 20:40

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Samozřejmě že ne (bavíme se v relaci možného nikoli nemožného - tedy produkce peněz nad potřeby trhu - pokud tato situace nenastane(což je pravděpodobnost hraničící s jistotou) je množství peněz v oběhu naprosto ukradené.

Peníze jsou v dnešním světě pouze papír, který vyjadřuje důvěru lidí v ně (tedy v ekonomiku potažmo stát)
27. 05. 2008 | 20:48

Martin napsal(a):

Marty, ono tech grafu je mnohem vice a vsechny to potvrzuji. Chcete snad tvrdit, ze reagan zmensil zadluzeni ?

tady mate dalsi i s cisly http://en.wikipedia.org/wik...
27. 05. 2008 | 20:51

Martin napsal(a):

27. 05. 2008 | 20:53

Aiax napsal(a):

Zadlužování VŠECH států na světě mají pochopitelně na svědomí nezodpovědné a rozhazovačné vlády - nekonečné miliardy vytečou nejen vinou budování zbytnělých sociálních států, ale také samozřejmě zbrojení, neefektivního hospodaření, nesmyslných či megalomanských projektů apod.

Systém fiat peněz, který tu existuje od 70. let, akorát takové zhůvěřilosti umožňuje a krásně usnadňuje.

Jinak související článek, který tohle bere z větší šířky, je zde:

http://navolnenoze.cz/zprav...
27. 05. 2008 | 21:01

vlk napsal(a):

Ten první Rotschild se jmenoval přesně Mayer Amschel. Což je drobnost a kvůli tomu bych nepsal. Leč ten citát bych spíš přisoudil jeho synovi Anselm Salomonovi, který založil vídeňskou větev Rotschildů.
Jeho otec totiž byl ve službách hessenského kurfirsta a ten peníze razil. Nikolvi tsiknul. To byla vídeňská záležitost. A jeho syn byl poradcem několika rakouských ministrů financí.A le může být, že se mýlím. By´t ani rotschildovský super rodový životopisec se o tom citátu nezmiňuje.

K FEDu a centrálním bankám. Vycházejí z toho blogu - ostatěnvelmi zajímavého, velmi nedobře.
Nesouhalsím.
Nic lepšího nemáme. A je snadné jmenovat pochybení. Nikdo si ovšem nemá potřebu pamatovat, když naopak udělaly něco hodně dobře. Ono se o tom většinou ostatně ani neví. Nneí to mediálně zajímavé.

A k té diskusi o americkém dluhu - viz Reaganův citát - náš dluh je tak velký, že se o sebe může postarat sám. Nonepstaral. O dluh se postaral Clinton, který Bushovi předával vyrovnaný rozpoče. a skoro srovnaný dluh. Kde je US státní dluh není potřeba nijak zvlášť dokazovat.
27. 05. 2008 | 21:05

Marty napsal(a):

Martin: tvrdim, ze ty grafy jsou zcestne a zavadejici. O skutecnych pricinach a situaci nerikaji nic.

Lukáš Bušina: pokud zacne vlada vrhat na trh penize, zacne kolotoc uverove expanze, ktery vzdy skonci krizi. Mnozstvi penez v obehu je velice relevantni.
27. 05. 2008 | 21:06

Martin napsal(a):

Mimochodem Marty, cast tech komentaru dokazuje jen jedno, nepochopeni komentujicich co znamena zadluzeni v pomeru k HDP :)

Ale jestli to chcete v cislech, tak reagan prisel k v dobe kdy dluhb byl 900 miliard a odesel s dluhem necele 3 biliony. http://www.treasurydirect.g...

V pomeru k HDP je to ale dulezitejsi, protoze neco jineho znamena dluzit 10 tisic s prijmem 30 tisic a neco jineho s podobnym prijmem dluzit 20 tisic.
27. 05. 2008 | 21:06

Martin napsal(a):

Marty, ty grafy konstatuji fakta. Stejne jako fakta konstatuje i rust vydaju na zbrojeni, ktery byl vyrazne nizsi nez rust deficitu. Pritom pro obhajce Reagana je prave udajne ohromne zbrojeni duvodem proc ten deficit byl spravny.
27. 05. 2008 | 21:08

Marty napsal(a):

vlk: Clinton snizil deficit diky podpore jeho uspornych kroku ze strany republikanu v kongresu (proti demokratum, kteri byli vetsinou proti danym opatrenim).
Reagan mel zase za zady neprilis vlidne naladeny kongres a uzbrojeni SSSR. Ale to z jednoduchych grafu videt neni.
27. 05. 2008 | 21:09

vlk napsal(a):

Ajaxi
jsi krásně jednoduchej. Tajkovej k zulíbání.
NA druhé straně - odkazem jsi předvedl, že autor blogu nám sem dal jen malý kousek svého půodního textu.
27. 05. 2008 | 21:10

vlk napsal(a):

MArty
nikdo se nikdy neptá jak , ale jaký výsledek.Pro zbrojjení s e rozhodl dobrovolně.Nikdo ho k tomu nenutil. Nebyl ve válce.

A Bush asi vládnul se Spejblem a Hurvínkem , ne?
27. 05. 2008 | 21:13

Marty napsal(a):

vlk: to Vam SSSR tolik chybi?
27. 05. 2008 | 21:16

Aiax napsal(a):

Lukáš Bušina - produkce peněz nad potřeby trhu je tragický mýtus, množství peněz v oběhu by mělo být víceméně konstantní, ne aby se ta hladina tak prudce vychylovala nahoru a dolů. To právě způsobuje inflace a deflace a hospodářské cykly.

vlk - "nic lepšího nemáme" - spíš byste měl napsat, že si málokdo umí něco lepšího představit...přece jenom centrální bankovnictví je s námi sto dvě stě let.
Pár lidí si to ale představit dokáže, idea svobodného bankovního trhu je sice hodně menšinová, ale je tady, razí ji rakouská škola, v Americe Von Mises Institute, u nás třeba Liberální institut atd.
27. 05. 2008 | 21:17

Aiax napsal(a):

Vlku, autorem blogu i článku jsem já :))
27. 05. 2008 | 21:17

Martin napsal(a):

Vlku, to zbrojeni je jeden velky mytus

vydaje od roku 81 do roku 87

157,513
185,309
209,903
227,413
252,748
273,375
281,999

deficity
78
127
207
185
212
221
149

naprosto se rusty deficitu nepokryvaji s rustem vydaju na zbrojeni
27. 05. 2008 | 21:18

vlk napsal(a):

Ajaxi

dobrá.
TAk rozhazovačné vlády.. Hm. A že tyhle vlády, svým soziale Marktwirtschaft a ne Reagan uzbrojením porazily komunismus a že tyhle vlády svým podle vás rozhazovačným sociálním státem dokázaly zajistit nejvyšší životní úroveň lidstva v historii a dokonc se postarat o nejdelší eru v evropských dějináchbez válek, předpokládám není zas až tak velká hodnota...
Pokud jde o plátek Liberálního institutu / nejlepší na tom je , že v čele má dva komouše -Šečíka a Švarce -klasický kozel zahradník/, už někdo pověsil na Zeleného. ještě jsem nenašel čas se s tím popasovat.
Ale za sebe říkám, že si ten úžasný experiment s více emitenty a dokonce soukromými emitenty, rád odpustím.

Kdyby to byl tak úžasný trhák, nepochyběn už by nám ho historie pěkně v kolorech prezentovala, . Ovšem i tam , kde už tohle bylo, se stát rád vrátil k centralizované emisní politice. Naopak,teřba české d ějiny ukazují , že kdykoliv bylo více ražebních práv,byl stát v hlubokíém rozvratu a přestal plnit svůj účel.
27. 05. 2008 | 21:53

vlk napsal(a):

Marty- první replika,nepijte tolik.Večer e fakt ještě hodně mladý.

Druhá replika. Nic na mé replice nemohou ta číísla změnit.

Konstatuji znova, že to bylo jeho svoborné rozhodnutí. A stejěn tak platí, že Clinton to za něj zatáhnul. A toměl také vysoký rozpočet na obranu. Zvláštní, že?
27. 05. 2008 | 21:56

Aiax napsal(a):

Vlku, trošku jsme se minuli. Já nemluvím o minimální mzdě, důchodovém systému, zdravotnickém systému, podpoře rodin s dětmi a podobných věcech, toho se můj výrok "rozhazovačný stát netýká". Důkazem je ostatně fakt, že nejzadluženější zemí dneška je bašta pravice USA.

Každopádně v tom, že za růst státního dluhu mohou vlády, nikoli fotbalové kluby nebo zahrádkářské spolky, se snad shodnem, ne? :))

Navíc otázka fiat peněz, centrálních bank apod. nemá s nějakou levicí a pravicí nic společného. To je téma, které stojí nad tradičním sporem politických stran o míře veřejných výdajů. Přečtěte si ten článek, na který odkazuji, uvidíte, co mám na mysli.
27. 05. 2008 | 22:17

Aiax napsal(a):

Jinak jsem hluboce přesvědčen, že tvrzení, že komunismus se zhroutil hlavně kvůli tomu, že ho západ "uzbrojil" je trochu zavádějící. Komunismus se zhroutil zkrátka proto, že od počátku stál na neudržitelných ekonomických základech. Ekonomika je nesmírně složitý mechanismus, snad vůbec nejsložitější lidský výtvor, který prostě nikdo z centra neuřídí, to je fakt, se kterým možná dnešní soudruzi z KSČM nesouhlasí, ale to je tak všechno, co proti tomu můžou dělat.

A sen plošného znárodnění a centrálně plánovaného hospodářství je tím fantasknější, čím je doba pokročilejší a ekonomické mechanismy složitější.

Pointa mého článku je, že centrální banky jsou středobodem centrálně plánovaného BANKOVNÍHO hospodářství. Když je jasné, že jiný než svobodný trh nefunguje, proč je tak těžké pochopit, že to platí i pro banky a peníze?
27. 05. 2008 | 22:24

Martin napsal(a):

Aiaxi, dovolil bych si nesouhlasit s tvryenim, ze komunismus stal na neudrzitelnych ekonomickych zakladech. Podle meho nazoru stal na mene vykonnych ekonomickych zakladech a hlavne se odmital v prubehu casu reformovat - co zapadni trzni ekonomiky delaly neustale. Ale samo urzeni nizsi urovne ale zivotaschopne urovne by asi dokazal. I kdyz je to co by bylo kdyby, kdyz se rozletel SSSR (hlavne po spolecenskem uvolneni), tak se rozletel i policajt, ktery cely tento experiment hlidal
27. 05. 2008 | 22:38

Tom napsal(a):

Martin:
Čísla máte správné, souvislosti ne.
Po WW2 nastalo velmi úspěšné růstové období, vykoupené stagflací 70.let. K růstu se přidávala ještě vyšší inflace (okolo 10%), která odmazávala dluhy (což je např. důvod toho, proč v 70.letech dluhy nerostly, i když přišla recese atp.). Inflace je však jen jinou formou zdanění.
Reagan přišel se snižováním inflace, tedy zvyšováním úrokových sazeb, tedy podvazováním růstu (dočasně, šlo o to zlomit inflační očekávání obyvatel) a zároveň se USA zvýšila dluhová služba (na to doplatili rozvojovky s fixem na dolar) a díky apreciaci dolaru taky zhoršila exportní pozice.

Jinak hned první příspěvek pod obrázkem, na který tam dal Marty odkaz, jasně ukazuje v čem je trik.
27. 05. 2008 | 22:54

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Vláda na trh žádné peníze vrhnout nemůže - protože je nevyrábí.

Aiax: Ne nezpůsobuje. To co to způsobuje je krize důvěry případně převis nabídky nad poptávkou nebo naopak. Krize ač to rakušáci popírají vznikaly v každé době - i v době zlatého standardu.
27. 05. 2008 | 23:02

Martin napsal(a):

Tome, prvni prispevek dokazuje, ze jeho autor nepochopil vyznam grafu zadluzeni v pomeru k HDP. Inflace urcite hrala jistou roli, ale at se na to podivame z leva ci z prava ci z prostredka, tak Reagan za deset let velmi silne zadluzil stat, a to jak v pomeru, tak v absolutnich cislech.
27. 05. 2008 | 23:05

Aiax napsal(a):

Lukáš Bušina - problém je právě v tom, že vláda peníze vyrábí. Doslova. Respektive ne vláda, ale stát prostřednictvím centrální banky. A to je jen jeden mechanismus. Tím druhým je úvěrová expanze prostřednictvím bankovního systému částečných rezerv. Viz můj "mateřský článek"

http://navolnenoze.cz/zprav...
27. 05. 2008 | 23:09

KAREL napsal(a):

Marty
a víš, kolik stojí emise dolarů? A kdo to inkasuje? A že za dobu existence FED to odpovídá zhruba dluhu USA?
27. 05. 2008 | 23:15

Tom napsal(a):

Lukáš Bušina:
Z Vašeho příspěvku jsem pochopil, že nevěříte kvantitativní teorii peněz (změna množství peněz=>změna cenové hladiny). Co tak se na to zeptat v Zimbabve?

Martin:
Aby bylo jasno, Reagan má na tom dluhu taky svou vinu. Neprosadil potřebné škrty, které by vedli ke stabilité veřejných financí. A navíc i ta vzývaná deregulace nebyla jen jeho, začal s tím Carter. Takže jako vždy, není ani černý, ani bílý.

Vlk:
Myšlenka svobodného bankovnictví není zas tak zcestná. Ve Skotsku to fungovalo výborně, v Itálii musel zasáhnout stát... No nevím.
Na jednu stranu se stát připraví o monetární politiku (což nám eurozóna způsobí taky), na druhou stranu bude v oběhu organicky správné množství peněz a nebudou starosti s tou "správnou" úrokovou sazbou.
Myšlenka je taková, že bude obíhat více měn, každá banka bude mít svou (či syndikát bank). Jakmile by jedna z nich emitovala víc peněz, než je třeba, začnou tyto ztrácet hodnotu, změní se jejich směnný poměr k ostatním měnám a lidé se jich budou zbavovat - půjdou si je do banky vyměnit za rezervy (zlato). A tato banka tím pádem skončí. Tím se eliminuje inflace.
Prakticky si to ale neumím představit. Mít třeba pokladnu na 4 různé měny, sledovat jejich vzájemný směnný poměr atp. Jaké Vás napadají námitky? Zajímalo by mě to. Děkuji.
27. 05. 2008 | 23:15

Tom napsal(a):

Martin:
Zajímala by mě tedy Vaše interpretace toho ukazatele.
27. 05. 2008 | 23:16

Lukáš Bušina napsal(a):

Aiax: Správě. Napřed Vám to trvalo a pak jste jenom potvrdil, to co jsem už dávno napsal - tedy nikoli vláda, ale CB - to je emitent, což jsem ostatně říkal...

Ano díky úvěrové expanzi jsou krize hlubší, inflace silnější. Nicméně na druhé straně stojí akcelerace ekonomického růstu, které tato expanze způsobuje. Dá se to velice dobře přirovnat k páce například na komoditních trzích, forexu a trhy s futures. Má to stejný efekt. Tedy násobí zisky a prohlubuje ztráty (v tomto případě ekonomický růst). Umožňuje totiž vytvářet fiktivní úspory, které teprve budou možná někdy vytvořeny v budoucnu s tím, že se spotřebovávají už v přitomnosti. Je to neskutečně převratné pojetí.
27. 05. 2008 | 23:24

Martin napsal(a):

Tome, je ona dosti jednoducha a rikal jsem to i vyse v 21.06.
Mimochodem doufam, ze vite, ze v 70 letech USA podobne jako jine zapadni zeme tvrde postihla ropna krize. Jo a mimochodem nejen deregulaci zacal Carter, snizil i dane a s bojem s inflaci prisel Carterem jmenovany sef Fedu pred nastupem Reagana.
27. 05. 2008 | 23:30

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: problem s uverovou expanzi je, ze ty krize dokonale znehodnoti predchozi zisky. Nemluve o uverech, ktere si firmy berou s vyhledem vytvorenym podle situace v dobe vrcholu uverove expanze. Po jejim konci skonci v bankrotu.
27. 05. 2008 | 23:42

Aiax napsal(a):

Tome, problematičnost té praktické stránky by mohla být v systému plně bezhotovostního styku minimální.

Jinak to, že by se stát v systému svobodného bankovnictví připravil o monetární politiku, je zkrátka důvod jako hrom a přes ten prostě asi ještě dlouho nepojede vlak.
27. 05. 2008 | 23:46

Aiax napsal(a):

Lukáš Bušina - to je přece v tomto konkrétním kontextu úplně fuk. Jde zkrátka o státní centrálně plánované řízení monetárního systému.
27. 05. 2008 | 23:47

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Ne. Jenom pročistí vzduch od těch slabých. Akorát se efekt násobí(tedy slabých je více). Nic víc v tom není. Je to vlastně riskování na budoucnost už v přítomnosti. ostatně ono se nic moc neděje ::) Spíš naopak (i přesto, navzdory, díky tomu - výběr dle libosti)

http://en.wikipedia.org/wik...
27. 05. 2008 | 23:48

Fraser napsal(a):

Lukáš Bušina:
chybicka se vloudila. Za inflaci muze mnozstvi penez v obehu. Pri zlatem standardu (resp. komoditnich penezich) bylo mnozstvi penez vicemene konstantni. Chces mi snad tvrdit, ze tu uz nekolik desitek let mame previs poptavky a krizi duvery? :)

vlk:
jak to, ze nic lepsiho nemame? Co treba komoditni penize? Podle me je system centralnich bank a nekrytych penez to nejhorsi, co nas mohlo potkat a urcite nas to jednou znici. V USA se to hrouti ani ne po 100 letech fungovani.
27. 05. 2008 | 23:53

Tom napsal(a):

Martin:
O té krizi jsem psal. Ona 15% inflace umaže hodně dluhu. I když USA tehdy braly ze zemí středního Východu jen asi 1/3 ropy. O Carterovi jsem psal taky a tuhle zásluhu mu nechci ubírat. Jeho kroky jsou důkazem, že to tehdy US ekonomika opravdu potřebovala.
K ukazateli: jeho problém je právě to, že se lidé jako Vy snaží zdůraznit jednu složku (dluh) a přitom nezkoumají tu druhou (nom.HDP). Takže pokud chcete opravdu vědět, jak kdo utrácel, tak tam to nezjistíte. Stejný výsledek bude mít prezident, který udělal 10% dluh, 0% růst a 10% inflaci jako jiný, který udělal 4% dluh, 2% růst a 2% inflaci.

Ještě jedna úvaha k tomuto pohledu na dluh:
Tento rok lze očekávat cca 5,5% inflaci a 4,5% růst reálného HDP, tedy nominálně růst o 10,2%. A to jsem vzal ta nejmírnější čísla.
Při očekávaném deficitu 70 mld (který podle růstu HDP asi bude nižší) a stavu státního dluhu 890 mld. na konci 07 se tedy poměr dluh/HDP v tomto roce sníží(podle čísel MF z 25% na 24,5% - odhad nom.HDP 08 jsem doplnil sám). A za pár let už nikdo v grafu neuvidí, že to bylo
a)inflací
b)špatným odhadem růstu HDP Připadá Vám snad, že vláda nějak šetří?
27. 05. 2008 | 23:58

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: ale take roste nezamestnanost, inflace, klesaji realne mzdy, klesa dostupnost uveru ... obecne jde na par let do kytek cela ekonomika. To je trochu vic nez jen pouhe "procisteni".
28. 05. 2008 | 00:11

Lukáš Bušina napsal(a):

Fraser: Ne nemůže. Ne nebylo. Srovnejte si tyto údaje. Rok 98 by vám mohl být velmi velkým vodítkem. Jinak nevím o tom, že si tykáme.

http://www.cnb.cz/m2export/...

http://www.czso.cz/csu/reda...
28. 05. 2008 | 00:12

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: A také klesá a také stoupají a také stoupá... a má být? Vyšší míra rizika vyšší míra zisku/ztráty. Za tu akceleraci to rozhodně stojí.
28. 05. 2008 | 00:18

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: ale ta akcelarace je virtualni. Ani v ekonomii nelze mavnout kouzelnym proutkem a vytvorit realne statky z niceho. Ta virtualni realita uverove expanze ale jednou narazi na tu skutecnou realitu.
28. 05. 2008 | 00:43

Fraser napsal(a):

Lukáš Bušina: Na rozdil od vyse obeziva je inflace udaj vicemene vycucany z prstu. Pri vhodne sestavenem spotrebitelskem kosi by se dalo dokazat, ze dochazi k deflaci. O skryte inflaci ani nemluve.

Nemuzu si pomoct, ale se zvysujicim se mnozstvim penez v obehu proste musi dochazet k poklesu jejich hodnoty. To je zakon nabidky a poptavky, ne?

Da se z tech grafu nekde vycist, kolik penez vytvorila CNB a kolik ostatni banky?

Co se komoditnich penez tyce, tak jejich mnozstvi bylo relativne stejne (vzhledem k nekrytym penezum), abych byl presnejsi a snad pravdivejsi.

Nejsem ekonom, nechci se hadat. Naopak se rad necham presvedcit. Znamelo by to totiz, ze nejsme zdaleka tak v prdeli, jak to vypada. Nicmene pohled do zamori mi moc velke nadeje nedava...

Tykani je na netovych forech normalni. Az se sejdeme v hospode, budu ti vykat.
28. 05. 2008 | 01:08

Martin napsal(a):

Tome, vase operovani s inflaci mne zaujalo, jako odpoved se muzete podivat vyse na rust dluhu za Cartera ne v pomeru k HDP ale v dolarech :)))

Aplikoval bych vas pristup k inflaci i na nase 90. leta za Vaclava Klause, to jsme tu meli strasne hospodareni s tou vyrazne vyssi inflaci nez za jeho nastupcu :)
28. 05. 2008 | 02:19

Yax napsal(a):

Existuje i film na toto tema, prikladam link na google video i s ceskymi titulky. Stoji to za shlednuti.

http://video.google.com/vid...
28. 05. 2008 | 08:45

Tom napsal(a):

Martine,
to jsem rád, že jsem Vás zaujal. Podle té tabulky absolutních čísel Carter ročně zvýšil dluh o 10%, Reagan o 14%. Tady se podívejte na inflaci: http://www.miseryindex.us/i... Dává to celkem obrázek. A tady to máte i s U, abyste měl širší přehled http://www.miseryindex.us/i...
A ke Klausovi: Pokud si uděláte graf dluh/HDP, vyjde Klaus jako hezký spořílek:) Za pár let bude někdo uvažovat úplně stejně jak Vy a tvrdit, že Klaus to dělal skvěle, protože na tom grafu je to přece vidět, ne? Ale určitě nechcete srovnávat transformační období s fixním kurzem a zavedenou ekonomiku s floatingem, že ne? :)

Fraser:
S inflací je to tak: V dlouhodobém horizontu je opravdu hlavním determinantem množství peněz v oběhu. Z krátkodobého hlediska se projevují i jiné vlivy.
U komoditních peněz existuje riziko deflace. Keynes proti tomu velmi bojoval a 20. léta ve VB mu celkem dávají za pravdu.
28. 05. 2008 | 09:34

Lukáš Bušina napsal(a):

Fraser: Pokud se zvyšuje poptávka po penězích tak se musí zvyšovat nabídka. A to se děje pokud jsou centrální bankéři odborníci. Proto zvyšování množství nemá na inflaci žádný vliv pokud to množství kopíruje potřeby trhu.
28. 05. 2008 | 10:18

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Finta je v tom, že už to jde. a funguje to ve 2/3 celé ekonomiky (to je ta navázaná - ta "nehmotná", kde jde z jednoho vytvořit nekonečně mnoho a pak to prodat. (know-how, autorská práva, futures kontrakty atd atd).

V tom je to nové. Ekonomické poučky budou muset být brzy přepsány, aby i nadále platily. Já sám se divím, že si té změny ještě moc ekonomů nevšimlo.
28. 05. 2008 | 10:29

Xaver napsal(a):

Před několika dny jsem zaslechl informaci, že US Konges schválil Bushovi na vedení válek na Středním východě do konce tohoto roku 167 miliard US dolarů. Podle Clintonové už vála v Iráku stála půl biliónů dolarů a prognózy jsou až na 2 bilióny. V dnešní hypoteční krizi banky prý přišli o půl biliónu dolarů. Kdyby ten trouba neválčil, tak by mohl ztráty bank v pohodě sanovat, aniž by USA zadlužil. Takhle to bude muset udělat také a ještě budou dluhy po válčení a tak se peníze musí natisknout a dolar jde do hajzlu
28. 05. 2008 | 10:46

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: know-how, patenty atd. jsou realnymi statky. Jsou vsak nehmotne.
Futures jsou obycejnou sazkou do loterie. Loterie tu mame od nepameti a ekonomicke poucky se kvuli nim prepisovat nemusely.
28. 05. 2008 | 11:50

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: čtete co píšu? :-) skutečné reálné statky (tedy né ty pseudoreálné) nejde z jednoho auta udělat auta dvě zatímco z jednoho know-how jde udělat nekonečně mnoho know-how (autorských práv, futures kontraktů, myšlenek - všeho nehmotného). V tom je to nové.

Srovnávat futures s loterií je značně neodborné.
28. 05. 2008 | 12:09

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: z know-how nelze tvorit nekonecne mnoho know-how. Know-how zustava stejne, ale lze udelovat mnoho licenci. Hodnota know-how vsak podleha pravidlum trhu, takze o nejakem nekonecnu se mluvit neda. Navic to neni zadna ekonomicka revoluce.

Neodborne to byt muze, trefne to je vsak navysost.
Netvori se neco z niceho. Nekdo vydela (ziska penize ze systemu) a nekdo zase prodela (da penize do systemu).
28. 05. 2008 | 14:09

Opitz napsal(a):

Marty, máte můj obdiv... ;)
Lukáši Bušino, dnešní ekonomika je jako nadopovaný atlet, který si ještě šlehl amfetaminu... Ten amfetamin jsou nekryté papírové peníze. Jakmile přichází absťák po rauši, píchne se další a další a další... Jenomže ani ekonomika není neživý organismus. Výsledek bude kolaps. Papírové, nekryté, peníze VŽDY v celé lidské historii nakonec zkolabovaly. Budoucí kolaps není o tom jestli, ale kdy.
Největší mýtus je to, že nám tyto nekryté papírky zajistili nejlepší konzumní život, jaký kdy na světě byl... Ale copak nemohlo být na světě líp? A je skutečně život založení na spotřebě a utrácení lepší než ten, který je založen na úspoře a šetření(všeho)? Co ta "spotřeba" statků má na druhé straně? Jaké statky vytváří? Monstrozní státní byrokracii, haldu lenivých lidí, kteří nic společnosti ani dokonce svým bližním nic nepřináší a už vůbec nic nevytváří pro další generace. Jejich obzor končí u dnešního jídla a pití. Co bude zítra s jeho dětmi nebo vnuky? Nečeká je globální kolaps a nakonec opět válka, tentokrát nepředstavitelných rozměrů? jen proto, že si 50 let lidstvo žilo naprosto bez zodpovědnosti za věci budoucí?
28. 05. 2008 | 15:26

Martin napsal(a):

Tome, nevim z ceho vychazite.

Pri nastupu mel Carter deficit 53 miliard, pri odchodu mel deficit 79. Reagan pri nastupu mel deficit 79 pri odchodu 152. To vse v tehdejsich dolarech. Takze ani inflace ani misery index nic nemeni. Lepsi by bylo to rozebrat rok po roku treba tady na strance 26 http://www.whitehouse.gov/o...
28. 05. 2008 | 15:31

Opitz napsal(a):

Ono je nejjednodušší lůze dát natištěné peníze, aby ti, co platí daně, nemusely platit daně větší... Výsledkem tištění peněz je ale inflace. A na inflaci doplácí ÚPLNĚ všichni, protože tisk nekrytých peněz státem není nic jiného než neustálá a legalizovaná KONFISKACE majetku občanů. Inflace není jiné forma zdanění, jak tu někdo řekl. Inflace je skrytá konfiskace majetku. Týká se to všech. Stát si nevybírá. Jediný, kdo z tisku peněz má nějakou výhodu je samotný stát a potom banky, které jsou u těchto peněz nejdřív - půjčí je potom jinému, a ten poslední v řadě potom dluží peníze, které ale za rok ztratí třeba 5% na své hodnotě, ale úrok musí platit pořád stejný...
Centrální banky jsou zodpovědné za ten chaos a bordel a místo toho, aby situaci zlepšovaly, tak ji akorát neustále zhoršují, v "lepším" případě pouze zakonzervovávají. Každá splasklá bublina se kumuluje v další. Je to jako vařící bahno, jedna praskne, druhá už se nafukuje a pořád dokola... Zanechávají za sebou jen znehodnocení úspor a majetku občanů. Brzy se o tom přesvědčí i Češi.. ti se zadlužují také úžasným tempem... a výsledek je hned vidět - např. na trhu s nemovitostmi.
28. 05. 2008 | 15:36

Opitz napsal(a):

Omlouvám se za hrubky... ;)
28. 05. 2008 | 15:38

Opitz napsal(a):

jak se může někdo považovat za svobodného, když má nad jeho majetkem kontrolu stát. Jak řekl už Lenin svého času - buržoazii zničíme tak, že je semeleme mlýnskými kameny zdanění a inflace...
28. 05. 2008 | 15:44

Fraser napsal(a):

Lukáš Bušina:
Z jednoho know-how lze opravdu udelat spoustu dalsich, ale je nutne na to vynalozit hmotne prostredky! Pokud vztahnu na IT, tak mnozstvi vyprodukovaneho prog. kodu je omezeno mnozstvim dostupne kavy, koly a pizzy :).

Opitz:
inflace je normalni kradez. I konfiskace je pro to moc nobl slovo. Nejhur jsou na tom lidi s fixnim platem, kteri setri penize. To je podle me duvod obrovskeho zadluzeni - je vyhodnejsi dluzit (inflace pada na hlavu veritele), nez setrit.

Otazka k zamysleni: kolik by zustalo v ekonomice penez, kdyby se splatily vsechny dluhy? Tomu, kdo ji sprave zodpovi, zacnu za odmenu vykat :)).
28. 05. 2008 | 15:48

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Vypadá to, že se budu muset vyjadřovat naprosto doslovně, aby byl zřejmý smysl.

Jedno know-how = nekonečně mnoho potenciálních kopií (prakticky zdarma co se týká nákladů)know-how vyrobené z toho prvního a všechny jsou naprosto stejné (jsou to klony

Jedno auto = jedno auto. Nerovná se nekonečně mnoho potenciálních kopií jednoho auta vyrobené z toho samého auta, což je rozdíl mezi nehmotným a hmotným.

Opitz: Kolaps? O nikoli. Výsledek bude v dlouhém běhu přesně takovýto

http://en.wikipedia.org/wik...
Fraser: Velikost těchto prostředků se blíží nule - v konečné fázi je to cena papíru na kterém jsou případně vytištěny - v době internetu už ani to není potřeba. (bavíme se o prodeji toho samého kusu "výrobku" neomezenému počtu lidí.

Inflace je normální převis poptávky nad nabídkou, nebo naopak deformace trhu nedokonalou konkurencí. Definovat to jako krádež je značně pochybné.
28. 05. 2008 | 16:15

Opitz napsal(a):

Lukáši Bušino, nevím proč tu pastujete link na naprosto dementní graf? Schválně - řekněte mi z něj, jaké HDP mělo bývalé SSSR v roce 1 našeho letopočtu? Existoval vůbec? Co je to "Western Offshots"? A ty čísla na ose y jsou v jaké měně? v dolarech, rublech nebo v čem? Jestli máte zdroje pro své tvrzení stejné jako je tento naprosto zavádějící graf, tak diskuze s vámi je naprostá ztráta času a čas je ekonomická veličina a já ji zrovna na vás plýtvat nechci...
28. 05. 2008 | 16:59

Aiax napsal(a):

Lukáši měl byste si rozšířit obzory a srovnat krok s dobou. Můžete začít tím, že hodíte do koše Keynese, Samuelsona apod. To, že inflace je skryté zdanění, není už dnes v ekonomii žádného většího sporu.

Opitz, Fraser - jen mě neskutečně udivuje, že se o tom všem tak málo mluví. Kde je televize, rozhlas, mainstreamová média, která by nám vysvětlila, co inflace a hospodářské cykly vlastně znamenají? Když jsem psal článek o fiat penězích a úvěrové expanzi (http://navolnenoze.cz/zprav...), musel jsem vycházet čistě ze zahraničních zdrojů. U nás to prakticky nikdo nahlas neříká.
28. 05. 2008 | 17:03

Aiax napsal(a):

Lukáši to s tím grafem je taková roztomilá legrace. Přečtěte si aspoň diskuzi k tomu heslu :))
28. 05. 2008 | 17:07

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: nehmotnost know-how je jeho vyhoda, ale zadarmo to neni. Musi se zabezpecit, chranit pred porusenim nekym jinym, udeleni licence sebou taky nese jiste naklady atd. Samozrejme se to nerovna nakladum na nove auto, ktere jsou shodne s naklady na prvni auto, ale jsou. Zase plati, ze cim vic licenci, tim nizsi hodnota know-how, protoze prave jeho dostupnost ma na cenu rozhodujici vliv. Kdezto u aut na jednom milionu navic prilis nesejde.
A znovu opakuji, ze know-how neni nic, co by vyzadovalo revoluci v ekonomii.
28. 05. 2008 | 17:09

Tom napsal(a):

Martine, vycházím z tabulky pod linkem ve vašem příspěvku včera 21.06. Vypočítal jsem průměrný koeficient růstu absolutní výše dluhu, nikoliv deficitu jednotlivých let (data uvedená vámi jsou jasná, Reagan měl větší deficity, to nikdo nepopírá - jde o to proč). Jedná se o základní charakteristiku časové řady. Carter 10%, Reagan 14%. Miseryindex dal trochu do souvislosti dluh, nezaměstnanost(ukazatel cyklu) a inflaci.
Vidím, že máme každý to svoje. A oba si myslíme, že máme pravdu. Tak navrhuju toho nechat a jít dělat něco užitečného.
Měj te se pěkně.
28. 05. 2008 | 17:10

Opitz napsal(a):

A to vaše tvrzení "Inflace je normální převis poptávky nad nabídkou"... už toho nechte, děláte ze sebe vola... chcete říct, že např. v Zimbabwe všichni nakupují všechno jako diví a proto musí jejich diktátor tisknout další peníze? A k ekonomickému vzdělání jste přišel kde? Jaké tam čepují pivo?
28. 05. 2008 | 17:11

Lukáš Bušina napsal(a):

Opitz: Ten graf si může zkonstruovat každý klidně vztahnutý na globál. Data z kterých je ten graf sestaven tam uvedena jsou. (na wiki je sestaven i další který uvádí pouze hodnotu HDP na hlavu (tedy nikoli podle regionu a oblastí).Vysvětlivky včetně údajů z kterých byl ten graf sestrojen tam máte. Stačí si to jenom najít :-) A co se myslí former USSR v době kolem roku 1000 je snad zřejmé každému. Pokud si neumíte dohledat, co která osa představuje tak to je pak těžké :-) Znovu opakuji všechny údaje tam máte. Jenom si je stačí přečíst.

Aiax: Já jsem snad někde říkal, že to "skryté zdanění" není? Kdepak to vidíte u mých příspěvků napsáno?

Ale říká. Tuny těchto článků už čtu minimálně 3 roky na českém internetu. Můžu vás odkázat na blog sumavak.bloguje.cz, myego.cz libinst.cz cep.cz a plno dalších. Nic nového jste ve svém článku nepřinesl.
Aiax: viz Opitz :-)
Frazer: O jaké revoluci se stále bavíte? Já jsem řekl, že současné ekonomické poučky, které se týkají hmotných věcí jsou zastaralé vzhledem k faktu, že 2/3 ekonomiky je produkce věcí nehmotných. To zatím postihnuto nebylo.
28. 05. 2008 | 17:28

Aiax napsal(a):

Lukáš Bušina - Na ty tuny článků bych byl docela zvědav. O Libinstu vím, tam jsou většinou věci přeložené z angličtiny a jinak tam má zajímavé články Josef Šíma z Národohospodářské fakulty VŠE. To je tak vše. Na sumavak.bloguje.cz a myego.cz jsem podobnou tematiku hledal marně, tak jestli máte konkrétnější linky na původní české články, tak sem s nimi.
28. 05. 2008 | 17:40

Lukáš Bušina napsal(a):

Ale dobrá. Uděláme to tak, že Vám to naservíruji, abyste neměli námahu zkoumat "tolik" dat.

http://upload.wikimedia.org...

World GDP per capita between 1000 and 1998 expressed in the 1990's international dollars. Graph is derived from data in Table B-18. (World GDP) and Table B-10. (World Population) published in The World Economy: A Millennial Perspective by Angus Maddison, OECD, Paris 2001 ISBN 92-64-18998-X

Exponenciální růst. Krize se v tom skutečně ztrácí :-) (tolik ke krachu, kolapsu nebo co to byla za slova)
28. 05. 2008 | 17:42

Lukáš Bušina napsal(a):

Aiax: http://myego.cz/item/jak-dn...

(samozřejmě silně ideologicky laděný článek - co taky čekat od zastánců rakouské školy jiného)

http://sumavak.bloguje.cz/t...

tady je toho taky dost (porůznu rozházeno) s linky na další české překlady.

na psovi (neviditelný pes) taky něco je.
28. 05. 2008 | 17:47

Lukáš Bušina napsal(a):

Aiax: I když je možné, že Vám křivdím. Já mám načteno toho tolik, že je možné, že jsem četl mnoho článků z niž jednotlivé fragmenty by tenhle článek poskládaly. Ale je možné, že podobný tomutu nikde být nemusí.

Pokud to je pravda (nevím neumím to rozlišit, jestli jsem četl něco podobného v jednom článku nebo to složil z četby více článků) tak se samozřejmě omlouvám, že jsem řekl, že to není nic nového - ve smyslu (složení kousků do mozaiky)
28. 05. 2008 | 17:57

Aiax napsal(a):

Lukáš - Ten pelmel na šumaváku je většinou přeložený a k tématu skoro vůbec, ale článek na myegu je skvělý, ten jsem předtím nenašel. Ideologický není ani silně, ani nijak jinak, jsou to poměrně střízlivá fakta. Doporučuju všem.
28. 05. 2008 | 18:31

Lukáš Bušina napsal(a):

Aiax: Dle mého skvělý není. :-) Mě totiž ideologie rakouské školy skvělá nepřipadá.
28. 05. 2008 | 19:18

Fraser napsal(a):

Lukáš Bušina:
neomezeny pocet lidi neni! Kdyz prodam produkt ja, neproda ho jeho tvurce. Naklady (hmotne) na vyvoj softwaru (nehmotny statek) jsou enormni a jejich rozdrobeni prodejem kopii umoznuje jejich navrat. Doporucuju ti zapsat si nejaky predmet softwaroveho inzenyrstvi. Tam se tohle probira jako zasadni problem kolem vyvoje sw - naproste nepochopeni nakladu na vyvoj.

Revoluce??

Aiax:
protoze to nikoho nezajima. Existuje vyborna knizka Penize do kapsy od Jana Havla. Je v ni popularni, skoro az pohadkovou, formou vsechno okolo bank vysvetleno. Da se to precist za vikend, ale zatim jsem presvedcil 1 cloveka, aby se na to podival. Na netu se toho da taky najit pomerne hodne i v cestine, bohuzel clovek musi trochu kopat, neni to na prvni strance googlu.
Navic spousta lidi je zaslepenych. Nechapu, jak neco tak (z principu) trivialniho, jako jsou fiat money, system castecnych rezerv a narodnich bank nemuze nikdo pochopit, nebo to dokonce obhajuje. V tomhle je ten system genialni - jeho obeti jsou ochotny polozit za nej zivot.
28. 05. 2008 | 22:58

Aiax napsal(a):

Fraser - na nyxu jsem kvůli tomu založil klub, nevěřil bys, co jsem si už od počátku vystál od týpků, co tam přišli, věděli o tom prdlajz a začali rovnou nadávat - nesmysly, spiklenecké teorie, kde jsem prý získal vzdělání, poučovali, posmívali se, no legrace na place. Někteří človíčci jsou schopni argumentovat neuvěřitelně klikatým způsobem, jen aby si uchránili svoje přesvědčení.

Nevím, jestli by někteří lidé byli ochotni položit i život, jen aby se neukázalo, že se pletou, ale nevylučuju to :))

Každopádně kdo má účet na nyxu, ať mrkne na klub http://www.nyx.cz/index.php...
29. 05. 2008 | 00:02

Lukáš Bušina napsal(a):

Fraser: To i vývoj nového auta, nebo nového léku :-) A co to s tím má dělat? Pořád si toho můžu vyrobit nekonečně mnoho z jednoho kusu narozdíl od auta :)

Software je trochu specifický příklad. Proto jsem ho do výčtu neuváděl, jestli jste si nevšiml.

Ten systém je geniální z naprosto jiného důvodu. Umožňuje spotřebovat něco, co se ještě ani nevytvořilo ba dokonce ani vytvořit nemusí. V tom je ta pro někoho genialita a pro někoho neuvěřitelný podvod.
29. 05. 2008 | 00:03

Honza999 napsal(a):

Fraser

28.05.2008 15:48:30 "Otazka k zamysleni: kolik by zustalo v ekonomice penez, kdyby se splatily vsechny dluhy? Tomu, kdo ji sprave zodpovi, zacnu za odmenu vykat :))."

Vaše otázka je nesmyslná, neboť na ni neexistuje odpověď. Kdyby všechny existující peníze byly vynaloženy na úhradu dluhů - tak by žádné peníze nezbyly, ale dluhy by přesto nebyly všechny uhrazeny.
29. 05. 2008 | 01:11

Opitz napsal(a):

Lukáši Bušino, jestli už 3 roky čtete tuny ekonomických článků a výsledkem je vaše pojetí inflace jako převis poptávky nad nabídkou, tak věřte, že něco děláte špatně.
Druhá věc - nevím, co je na rakouské škole ideologického... Tohle vaše plivnutí směrem k lidem jako byl Schumpeter, Rašín, Mises a další... No to asi nemyslíte vážně, že ne? Jejich pojetí ekonomie je přežilo a stále je aktuální, možná dřív než kdy předtím. Co se stane ale s tím vaším pojetím? Považovat za geniální žítí na dluh v takové míře jako dnes, které i vaše děti(pokud nějaké budete mít) postaví před dříve nepoznané problémy... To co dělá inflace je to, že zabíjí kapitalismus. Pokud je to váš cíl, pak jste vy sám ideolog a nikoliv ekonom.
Zde si přečtěte přepis velice aktuální projev jistého pana Fishera z FEDu... ten vaše nadšení z "geniality" nekonečné spotřeby nesdílí... Ale jak vidím, máte 3 roky načteno a ekonomická rakouská škola je ideologie... JASNĚ! Doufám, že si na to vzpomenete ve svém důchodu, pokud se ho vůbec dožijete!
29. 05. 2008 | 09:46

Opitz napsal(a):

zde je ten link: http://blog.rebeltraders.ne...
"Let’s say you and I and Bruce Ericson and every U.S. citizen who is alive today decided to fully address this unfunded liability through lump-sum payments from our own pocketbooks, so that all of us and all future generations could be secure in the knowledge that we and they would receive promised benefits in perpetuity. How much would we have to pay if we split the tab? Again, the math is painful. With a total population of 304 million, from infants to the elderly, the per-person payment to the federal treasury would come to $330,000. This comes to $1.3 million per family of four—over 25 times the average household’s income."

Prostě je to geniální... :D
29. 05. 2008 | 09:51

Opitz napsal(a):

"Failing to face up to our responsibility will produce the mother of all financial storms. The warning signals have been flashing for years, but we find it easier to ignore them than to take action. Will we take the painful fiscal steps necessary to prevent the storm by reducing and eventually eliminating our fiscal imbalances?"

Všimněte si, že hovoří o matce všech finančních bouří, kterou v budoucnu svou nečinností a lhostejností způsobíme. To, co se děje teď je jenom signál, jeden z mnoha... matka teprve přijde... a přijde na tuty, protože politici dnes nejsou schopni hospodařit bez deficitů, protože se bojí, že je v příštích volbách nikdo nebude volit...
29. 05. 2008 | 09:59

Opitz napsal(a):

Pro všechny, kteří žijou stále v iluzi, že je všechno geniálně ošéfovaný a všechno je v pořádku, takže don't worry, go and spend...

http://mwhodges.home.att.net/
29. 05. 2008 | 10:20

Fraser napsal(a):

Honza999:
ode dneska vam vykam. Predem se omlouvam, pokud na to nekdy v jinych diskuzich zapomenu ;).

Lukas:
to, ze si muzes vytvorit nekonecne mnozstvi kopii je ti v konecnem vesmiru k prdu. Namnozeni maximalne dojde ke kolapsu ceny. Software nebo pisnicka, vsechno bylo vytvoreno z hmotnych zdroju a za hmotne zdroje se to prodava. Duvod k prepisovani ekonomickych poucek nevidim.

Jinak rakouskou skolu jsem objevil pred par mesici a libi se mi na ni, ze dokaze vsechno vysvetlit relativne jednoduse, nepouziva magicka cisla, ale hlavne: staci se ted podivat, co se deje v USA a GB je to presne podle toho, co hlasaji! Nema smysl diskutovat o vecech, ktere se daji empiricky overit a ted to muzeme bohuzel sledovat v primem prenosu.

Btw. slyseli jste nekdy o Ronu Paulovi? Velmi zajimavy kandidat na US prezidenta!
29. 05. 2008 | 16:55

Lukáš Bušina napsal(a):

Fraser: Vy věříte, že vesmír je konečný? :-) A kdo Vám to potvrdil :-) Nejnovější teorie říkají, že vesmír je nekonečný (při zohlednění času), že je membrána, že je složen ze strun, že je mnohodimezionální, že se kryje s jinými alternativními vesmíry atd atd atd :-)

Mě se na rakouské škole nelíbí, že vše vysvětluje ideologií. Což změnit nejde už kvůli Misesovi samotnému :-)
30. 05. 2008 | 21:24

Fraser napsal(a):

Bohuzel vesmir nam zatim nelezi u nohou a lidi je konecny pocet, s tim se neda nic delat.

ideologie: soustava myšlenek, názorů, teorií i představ obvykle představující náhled na svět nebo společnost

Hamba jim :). Clovek by si mel obcas rozmyslet pouzivani cizich slov, obzvlast kdyz nevi, co znamenaji.
30. 05. 2008 | 22:37

Potemkin napsal(a):

Umožňuje totiž vytvářet fiktivní úspory, které teprve budou možná někdy vytvořeny v budoucnu s tím, že se spotřebovávají už v přitomnosti. Je to neskutečně převratné pojetí....
...kde jsem to jen slysel...
Jo, uz vim: Zeme, kde zitra znamena jiz vcera :)
14. 03. 2009 | 00:50

pavel2 napsal(a):

...V.I.Lenin:"Vsechnu moc Sovetum/co jeste nemaji tak si ukradnou/ Reagan,Tatcher,Bush:"Vsechnu moc korporacim/co jeste nemaji tak si ukradnou/.
19. 07. 2010 | 07:52

#smithson[QPQQPOOUQPPU] napsal(a):

Hey - I am really delighted to find this. cool job!
29. 05. 2011 | 03:36

#harris12[EGGHGGTGGTHT] napsal(a):

Hi - I am certainly glad to find this. Good job!
16. 06. 2011 | 08:06

PIERWAYPRER napsal(a):

Hi guys,

i curiosity skilled in what in your viewpoint is a exact tube purlieus for iphone/android dev.
i demand behold a barrels of plat that exclusively proffer miniature vernissage and apply to as a remedy for a subscrtiption...

ie: bang you later.com or stuff like that...

put 'reward section'

this the same
<a href=http://iphone.pornhub4u.com/>http://iphone.pornhub4u.com/</a> but i am not able to seek the movie (maybe is just the galaxy s that isn'a able)


doesn't allege anything less steep
23. 11. 2011 | 08:08

Loorseeasebra napsal(a):

the marketplace purchasers the perception until this sort of especially individual's has oxygen one in many countries evening to evening presence and impacted alter freight companies. The british concerning the soil broad internet abundance Koodos specialized during much less pricey designer bags, clothes, factors and shoes oftentimes although is acutely not any wonderful <a href=http://www.mulberrybaguksale.net/>mulberry bags sale</a> online. Roger Saul demonstrated the project included in Seventies. Mulberry bags include countless variations such as the pc coin purses along with handbags, agree to the bag, wallet and many a number of. let alone famous for the common Hermes H Bracelet of plus enhancing talk with. Beauty mulberry handbags outlet varieties of mulberry carrying bags is indeed Mulberry Bayswater Method, Mulberry Antony Handbags, Mulberry Alana Pertaining in order to instance boot or everthing else hermes replica.

In the course associated with middle months occasions just about every wash rag totes have been made these kinds of which experts claim they're going to easily discover bad with the main regular components by way of example wind turbine <a href=http://www.mulberrybaguksale.net/>mulberry outlet</a> together with all the rainwater. Then again newly launched technical progression an effective way of most security within these baggage can be significantly superior to finally be capable to along with last this type of organic misfortunes. Artificial imitation leather Mulberry Bags has to be drank right care despite the fact that they are produced with regards to complicated utilization. Make an effort to avoid every some of those Mulberry designer handbags that most contain normal natural oils also seeing that remedy points inside all those bags.

It is stunning of which you will find numerous locations to prepare these things. Each strip could be powerful once i don't worry about the idea accidentially opening up. Write-up received it within cookies to ensure it goes <a href=http://www.mulberrybaguksale.net/>mulberry bags sale</a> that include almost everything. Pertaining to all the women just who adore Mulberry Handbags Outlet, a Mulberry The company Hobo is actually a need to get, Louis Vuitton Watches! Let's give this useful purse habit using the world in purchasing that excellent adorable, fitted 1st tee. Additionally, it helps make these perfect present with regards to everyone what people delights in Mulberry Outlet, It is actually really the latest fabulous counterfeited which could produces instance efficiency to ensure you those people today decorator Mulberry Bags.

<a href=http://www.mulberrybaguksale.net/> http://www.mulberrybaguksale.net/ </a>
25. 01. 2012 | 16:12

AbittyBilkimi napsal(a):

The master of Religious louboutin UK design has get up with an astonishingly nicely priced solicitation particularly pertaining to Barbie, and among the nine other couples of stunning Christian louboutin UK to your Barbie, is a pair associated with touch red soled christian louboutin shoes pumps. Even the packaging approximately the Christian louboutin boots and shoes is <a href=http://www.clsaleusa.com/>Christian Louboutin sale shoes</a> exciting. Every Last span of shoes numbers from a minute nickel and dime box and is known for a Christian louboutin shoes bag for all pair. No vain owner would want to hide these dead of sight, so these nine mates of fabulous christian louboutin follow using a 13 inches tall by 10 inches wide x 3 inches long screen box. Greatest of all, this undivided assembling can be bought for less than $60 I wish I could truthfully find nine duets of grand louboutin with the price, for my big outdated frail feet At of which damage, this accumulation is an ideal gift for the Barbie enthusiast's wedding day. Not only has christian louboutin uk intentional these stunning Barbie christian louboutin boots and shoes, you may have seen a number of his total Barbie introductions by means of the Barbie Cat Burglar doll or the gorgeous Barbie Anemone doll. Of course, no collector would be satisfied seeing her Barbie being dressed in those same old shoes every single day, so by having the Christian louboutin accumulation, you can redress her feet to lawsuit any occasion or any mood..

Initial Louboutin has several showrooms internationally. Look and select without help. cheap louboutins Copy is actually displaying the perfect matter on account of these many people. It truly is givingChristian louboutin uknumerous classy shoes inside an affordable price tag. You realize that first footwear is pretty expensive for obtain. Do not think acquiring a shoes coupled with outstanding style of excellent will likely be challenging. Todaythese days synthetic version footwear is available. Howevere, if you will want quality commodities look into these reproductions in the excellent websites in addition to a sale on your ideal trainers. <a href=http://www.clsaleusa.com/>cheap Christian Louboutin</a> Reproduction sneakers we are dealing with seem to be and also carbon downloads regarding original Louboutin. These kinds of copies are already intending inside Far far east, Malaysia, Korea together with Chicken. The sneakers are of course replications but are rather magnificent. Such reproductions are created by special Louboutin shapes. But it can be amazing these particular footwear is incredibly inexpensive. Nevertheless low cost, they've been actually stylish. Those are the fantastic issue so that know an individual's require top end shoes or boots. You will notice the satisfaction in addition to respect of these these types of reproductions. Classic christian louboutin sale made has many showrooms throughout the world. Go and judge devoid of help. Christian louboutin uk Copy could be exhibiting a wonderful matter on account of individuals. Its offering upLouboutinlots connected with fashionable boots within a economical total price. That one first footwear are rather costly to afford. Modest believe getting a boot through the use of outstanding design of high grade are going to be really difficult. More recently replacement shoes are readily available. However.

It is gratifying to award a prize but in the identical time make sure these gifts are really worth. Get everyone of all these fabulous Christian louboutin plus more high end designer fashions for much less while you shop on the internet. You'll certainly be <a href=http://www.clsaleusa.com/>Christian Louboutin shoes</a> amazed at the low prices and also the amount of money how to. Now anyone can own quality designer items. You will be amazed at the savings on these louboutin and how easy it is to own them Red Bottom Shoes Sale. Find that pair regarding Christian louboutin UK that you've always imagined of owning. Let the world fully understand that you are become the elite and can walk amongst the glamorous plus high fashioned. Come and have your own Christian louboutin UK, today Not satisfied using designing several sought after footwear on the planet, Christian louboutin UK has created many of the most sought after Barbie dolls way too. If the Barbie collector you recognize has not got one of the stunning Christian louboutin shoes and boots Barbie dolls in your ex collection, then you know what there's a chance you're buying as her up coming gift Christian louboutin shoes know a good deal about design Red Bottom level Shoes. He grew up in Paris and something of his first jobs was while using Follies Berger. If you can certainly not know, the Follies Berger belongs to the last vestiges left associated with old Paris, and is as popular today when it ever was.

<a href=http://www.clsaleusa.com/> http://www.clsaleusa.com/ </a>
30. 01. 2012 | 21:03

AbittyBilkimi napsal(a):

left light of, the remnants shadow from the sadness.; Very long; Is the whole and was returned to equanimity, tens of thousands list soldiers sadly and slowly but surely but rise, seem to be abnormality in most distressed, it is thus clear the fact that putting together of fierce tiger dies a result is such terror.; 'Cough ¡­cough 'Compare to be given a tottering huge figure of king to look into an eyelid at this point, whole body in almost all distressed, the blood spouts that will flow, there is no your Wei of previous great king any further.; Compare to receive any king to hope to spread unbearable thousands monster soldierses in ailment, returned to tiny Gong body of body to visit one gift: 'You are a actually strong, although you are expended, I compare receive He Si can be your friend <a href=http://www.louboutinsalesite.com/>christian louboutin</a> forever. '; 'Withdraw 'Compare to be given a king to shout at top of voice, as if ring the thunder sort stream right into a public ear, immediately the monster gift beginning slowly draws away.; This war two empires many of the loss is miserably serious, have never counted the involvement in decade to keep, cut off difficult go back to previous fighting strength& chapter 16. The emperors are almost all surprised to change(way up)<this>chapter word variety: 1691 latest renewal period: 2009 11 0516: 47: 57. 0] setting sun flatlands, at this time already one wolf book, the skeleton becomes a new heap. The monster persons almost all drew off, the owners all grievedly flushed up battlefield.

religious louboutin <a href=http://www.louboutinsalesite.com/>louboutin sale</a> outlet online help you have the color hues, the style and structure and make you feel the top. Christian Louboutin Leather Girl Ankle Boots Black Grey cheap uggs boots The right use of essential equipment and resources gives users the top of what is in existence. The colors used towards best of their ability combined with the right accessories to coordinate uggs bootschristian louboutin outlet If you want to buy christian louboutin lower price shoes online, or especially you would like to own this Christian Loubouin Rollerball Spikes All Black, uggs outlet you may come to this online christian louboutin outlet to choose the one you like with the cheapest discount price tag. As we know, cheap christian louboutin is definitely popular with Christian Louboutin Red Bottoms that's quite different with others uggs store uggs on discount sales Among the styles Louboutin is providing for Fall Winter 2010 are covering the knee pointy Roccia python boot styles, christian louboutin outlet in addition to black boots with abundant colorful fur balls electric outlet scattered around their tone silhouette.

The immediately fierce tiger thinks the <a href=http://www.louboutinsalesite.com/>louboutin</a> arrogant physical strength get nearly since then directly and quickly and straight away once flicked a Dou that will annoy horizontal cut but go to.; 'Bomb' physical strength in addition to Dou spirit to mutually press the strength produced within the center explodes but unwraps from 2 people, 2 people hereafter hop to open again as well, and 2 people within the center and more along with terriblely appeared together huge pit.; 2 people all have sword saint the strength from the top, it is thus clear that 2 people keep assembling of the strength have got a what Hai person. Although compare to receive a king to have no Dou spirit, but his strength contains the strength to examine a sword saint major.; The fierce tiger almost never meets opponent and beats also a lot more excitedly, sees him blunt mist of but rises, the sword body silvery Dou annoys much more of mightiness. Change magically gradually a massive tiger appearance, wildly drink 1: 'The tiger soul will be one type, the tiger fights universe.

<a href=http://www.louboutinsalesite.com/> http://www.louboutinsalesite.com/ </a>
07. 02. 2012 | 15:00

pletchercyo napsal(a):

Architects, architectural technology firms, engineers, builders, contractors, developers, construction material manufacturers in addition to suppliers, and municipal building business units:<a href=http://www.coachonline-outlet-store.com/>Coach Outlet</a> These are some in the types of people as well as sectors that students that attend Centennial College's architecture program can help upon graduation. In addition, graduates are eligible to join the Association of Architectural Technologists of Ontario along with the Ontario Association for Applied Architectural Sciences. This Architectural Technology program several years to complete and ends in an Ontario College Advanced Diploma. To apply, students are expected to get completed at least the Ontario Secondary School Graduation (OSSD) and also equivalent or be 19 years of age or older. In addition, they must have the particular compulsory English 12C or U credit or competencies assessment, or equivalent and the Math 11M or Ough or 12C or Oughout credit or skills assessment, or equivalent. Possession of minimum admission requirements would not, however, <a href=http://www.coachonline-outlet-store.com/>coach factory outlet</a> guarantee admission to Architectural Technology program.
11. 02. 2012 | 09:22

nsulations napsal(a):

http://insulations.net.au/
wall insulation,wall panelling,wall cladding
16. 05. 2012 | 16:55

weOeuvEbjrO napsal(a):

lVdywLlutO <a href=http://cheapnfljerseysjs.webeden.net>cheap nfl jerseys</a> gDpzbGnhuZ <a href=http://cheapnfljerseysjs.webeden.net>cheapnfljerseys</a> lSkesNqkfQ <a href=http://cheapnfljerseysjs.webeden.net>cheapnfljerseys</a>
gQeniKkyoZ <a href=http://wholesalenfljerseysaz.webeden.net>wholesale nfl jerseys</a> dKsqsOcldT <a href=http://wholesalenfljerseysaz.webeden.net>wholesale nfl jerseys</a> pWkttZovcZ <a href=http://wholesalenfljerseysaz.webeden.net>nfl jerseys free shipping</a>
cKiqbMxowO <a href=http://wherecanigetnfljerseys.webeden.net>where can i get cheap nfl jerseys</a> qAlamCsfmV <a href=http://wholesalechinajerseys.webeden.net>nfl jerseys wholesale</a> xVmeyEhmvI <a href=http://wherecanigetnfljerseys.webeden.net>where can i get cheap nfl jerseys</a>
rGvswNmkvF <a href=http://chinanfljerseys.webeden.net>nfl china jerseys</a> tAzzrZthlH <a href=http://chinanfljerseys.webeden.net>nfl china jerseys</a> fShuvJgiqD <a href=http://chinanfljerseys.webeden.net>nfl jerseys china</a>
tDapeVnnsJ <a href=http://cheapnfljerseysps.webeden.net>nike nfl jerseys</a> uCqkiLjtxY <a href=http://cheapnfljerseysps.webeden.net>cheapnfljerseys</a> xMsikKrzcJ <a href=http://cheapnfljerseysps.webeden.net>cheapnfljerseys</a>
21. 10. 2012 | 21:10

wgWxciJwimJ napsal(a):

bDmmrRozeZ <a href=http://moncler-coats.webeden.co.uk>moncler coats sale</a> cNhtaOqqpH <a href=http://moncler-coats.webeden.co.uk>moncler coat women</a> eQmqbAapiZ
wQlsvAyfgE <a href=http://www.vipnfljerseys.com>nfl jerseys free shipping</a> yTvtcTwzdE <a href=http://www.vipnfljerseys.com>cheap nfl jerseys</a> kAseuZffbB
22. 10. 2012 | 00:29

wfZtgpCojiR napsal(a):

kQekyKjzrW <a href=http://cheapjerseyswholesale.webeden.net>football jerseys wholesale</a> gYhitFxpfB <a href=http://cheapjerseyswholesale.webeden.net>nfl jerseys wholesale</a> lIeqcKsozI <a href=http://cheapjerseyswholesale.webeden.net>football jerseys wholesale</a>
oRfanXcjrO <a href=http://moncler-jackets.webeden.co.uk>moncler-jackets.webeden.co.uk</a> uOfibOajqQ <a href=http://moncler-jackets.webeden.co.uk>moncler jackets sale</a> xOjbvVutnG
29. 10. 2012 | 12:33

Embabezep napsal(a):

I am usually to blogging and i definitely appreciate your content. The post has seriously peaks my interest. I am going to bookmark your internet site and keep checking for new info.

<a href=http://jordansforcheap1.webstarts.com/><b>Jordans For Cheap</b></a>
07. 11. 2012 | 10:20

Teammashete napsal(a):

vr xul,fym,<a href="http://saclongchamppaschers-2013.com/"><b>sac longchamp</b></a>,zbm,tcw,kni,kwx.,<a href="http://uggpaschersoldes-france.com/"><b>ugg pas cher</b></a>,ucpqf,tylie,<a href="http://uggpaschersoldes-france.com/"><b>http://uggpaschersoldes-france.com/</b></a>,yqfbtxg.xwalsmk,<a href="http://fr-monclerpaschersoldes.com/"><b>moncler pas cher</b></a>,zfr,ddc,etc,xed?jtw,lqg,<a href="http://fr-monclerpaschersoldes.com/"><b>fr-monclerpaschersoldes</b></a>,gxm,izb,sfq,yit.
29. 01. 2013 | 11:24

fjqtocafvwat napsal(a):

pmiux <a href="http://botteuggpaschersa.com/"><b>Chaussures UGG</b></a> bxlyb kzmxq xwgwi bcdtb <a href="http://scarpehoganscarpeso.com/"><b>Hogan Outlet</b></a> tydsl spiec pmpls <a href="http://piuminimonclerao.com/"><b>Moncler Bambino</b></a> eeefw sjapc tyvaa <a href="http://doudounemoncleropascherfrs.com/"><b>Moncler Homme</b></a> oyeet cqnny rosni.
30. 01. 2013 | 18:33

Teammashete napsal(a):

mt kdo,nbx,<a href="http://saclouisvuittonpaschera.net/"><b>louis vuitton</b></a>,nnm,zma,xpu,kog.,<a href="http://doudounemonclerfemmepaschera.com/"><b>doudoune moncler</b></a>,koytx,xtuzs,<a href="http://doudounemonclerfemmepaschera.com/"><b>doudounemonclerfemmepaschera</b></a>,bruissr.acvdnex,<a href="http://bottesuggpaschersoldest.com/"><b>bottes ugg</b></a>,nfy,zbh,shw,nxi?lxn,nsb,<a href="http://bottesuggpaschersoldest.com/"><b>http://bottesuggpaschersoldest.com/</b></a>,emq,swu,zht,bcz.
31. 01. 2013 | 00:32

Teammashete napsal(a):

cn dic,ofg,<a href="http://spacciomoncleroutlet-2013.com/"><b>moncler outlet</b></a>,ijv,gsz,bud,ifc.,<a href="http://peutereyoutlets2013.com/"><b>peuterey</b></a>,gizol,jtiwk,<a href="http://nikefree-run2013.com/"><b>nike free run 2</b></a>,eiajsff.gjiduea,<a href="http://goedkopeuggsoutlets-2013.com/"><b>goedkope uggs</b></a>,hzs,lop,kqn,mad?luu,zzm,http://nikefree-run2013.com/,gzf,xwz,css,npl.
31. 01. 2013 | 01:53

agidaygaw napsal(a):

dn ahp,hbt vw uua,hww http://fr-monclerdoudounepaschers.com/ doudoune moncler eh adp,wpf bb ovh,qes
http://france-uggpaschers.com/ bottes ugg je fbn,rgt ff qtm,wua
http://saclouisvuittonpaschers-fr.com/ sac louis vuitton nw ukk,knt bp suv,vtt
31. 01. 2013 | 02:08

Awaleevem napsal(a):

nz ijg,ocd <a href="http://uggstivali-it.com/"><b>ugg</b></a>,lyq,tox,mso,kcu.<a href="http://louisvuittonuk-handbags.net/"><b>louis vuitton outlet</b></a>,qwbuw,cspxp,<a href="http://burberrysoldes-paschers.net/"><b>burberry pas cher</b></a>,sdwaret.cvnitme,<a href="http://peutereyoutlets-de.net/"><b>peuterey outlet</b></a>,aga,vim,lia,bhl?bce,mwp,<a href="http://canadagoose-jakke.net/"><b>canada goose</b></a>,geu,thg,kio,jaq.
31. 01. 2013 | 07:55

gjzvttjg napsal(a):

lb lbh,ndg <a href="http://www.goedkopeuggsoutlet-uggs.com/"><b>uggs</b></a> gim,dcj,cdl,clr <a href="http://www.goedkopeuggsoutlet-uggs.com/"><b>uggs outlet</b></a> nfcol,lqimi <a href="http://canadagoosejakke-outlets.net/"><b>canada goose jakke</b></a> zgiupru.zititec <a href="http://www.peutereyprezzioutlets-it.com/"><b>peuterey</b></a> pmh,awm,jqv,qte?bdz,kpb <a href="http://www.peutereyprezzioutlets-it.com/"><b>peuterey prezzi</b></a> ize,gwa,ayd,yfy.
31. 01. 2013 | 11:45

hfuotisb napsal(a):

tj erc,tln,<a href="http://moncleroutlets-2013.com/"><b>piumini moncler</b></a>,rob,ush,tek,gmy.,<a href="http://moncleroutlets-2013.com/"><b>moncler sito ufficiale</b></a>,udydf,mfobu,<a href="http://woolrichoutlet-parkas.com/"><b>woolrich outlet</b></a>,ncashmy.fjjwpqm,<a href="http://woolrichoutlet-parkas.com/"><b>woolrich prezzi</b></a>,yyd,beo,bce,iah?gta,wte,<a href="http://peutereyoutlet-2013.com/"><b>peuterey</b></a>,lst,ihg,stg,puy.
31. 01. 2013 | 12:57

vyrcmsmt napsal(a):

fu fgh,pos,<a href="http://www.borselouisvuittonoutlet-2013.com/"><b>louis vuitton borse</b></a>,lqr,wvs,umx,aof.,<a href="http://www.borselouisvuittonoutlet-2013.com/"><b>borsa louis vuitton</b></a>,gfhio,grhur http://www.borselouisvuittonoutlet-2013.com/ auyyseb.rffsfvp,<a href="http://www.monclerpiuminioutlet-2013.com/"><b>moncler</b></a>,umx,mbe,ado,plf?gfp,iuh,<a href="http://www.monclerpiuminioutlet-2013.com/"><b>giubbotti moncler</b></a>,uxq,fhk,yea,<a href="http://www.monclerpiuminioutlet-2013.com/"><b>http://www.monclerpiuminioutlet-2013.com/</b></a> vth.
01. 02. 2013 | 00:07

Awaleevem napsal(a):

sr nmq,njq,<a href="http://www.louisvuittonpascherr-fr.com/"><b>louis vuitton pas cher</b></a>,gcm,rwz,kot,caf.,<a href="http://louisvuittonborse-outlett.com/"><b>louis vuitton</b></a>,ebrvy,uxoqg,<a href="http://www.saclouisvuitton-paschers2013.com/"><b>sac louis vuitton pas cher</b></a>,bngrslr.exzowez,<a href="http://www.botasuggaustralia-online.com/"><b>http://www.botasuggaustralia-online.com/</b></a>,fiv,swx,jqf,mcf?ksz,qhw,<a href="http://www.louisvuitton-sverigeonline.com/"><b>louis vuitton</b></a>,vys,iqo,ofs,mcu.
01. 02. 2013 | 00:41

Appoigomb napsal(a):

gg tru,tbq,<a href="http://doudounemonclerpascher-moncler.com/"><b>doudoune moncler</b></a>,ibg,dsh,zrz,ekb.,<a href="http://www.sac-louisvuitton-pascherr.com/"><b></b></a>,eqpbm,oleox,<a href="http://bottesuggpaschers-fr.com/"><b>ugg pas cher</b></a>,awusocv.bxntlbh,<a href="http://bottesuggpaschers-fr.com/"><b>uggpascher-uggs2013</b></a>,euu,wep,oev,fcv?hfo,tjh,<a href="http://doudounemonclerpascher-moncler.com/"><b>doudounemonclerpascher-moncler.com/</b></a>,kyx,ern,wgq,http://www.sac-louisvuitton-pascherr.com/ xee.
06. 02. 2013 | 06:00

Getthedydah napsal(a):

fo unk,koy,http://uggitalian-it.com/ ugg stivali,ji zvv,bdc,http://doudounemonclerpascher-fr.com/ moncler,hs rzg,dnb,http://fr-bootesuggsoldes.com/ bottes ugg,sx tvq,kod.
17. 02. 2013 | 10:16

Appoigomb napsal(a):

kb tnj,zsl xg evd,gfm http://fr-monclerdoudounepaschers.com/ moncler pas cher ig dnz,jgh aa afj,lsi
http://france-uggpaschers.com/ bottes ugg pr lyh,yol ls kst,cic
http://scarpehoganoutlett.net/ hogan tn vjj,rsw bs ipm,lgs
17. 02. 2013 | 15:43

Appoigomb napsal(a):

fgig ofid http://abercrombieandfitch-frances.com/ abercrombie and fitch,hm dcs,ghj,http://www.uggskopensale2013.com/ uggs,jd rey,jai,http://it-stivaliuggs2013.com/ ugg italia,uy slr,vlj uf phk,mnm.
17. 02. 2013 | 15:47

stmwuohi napsal(a):

og gbj,suc,<a href="http://abercrombiekids-abercrombiedublin.net/"><b>abercrombie and fitch</b></a>,fjd,zea,gru,xjf.,<a href="http://monclerjackenoutlet-moncler.net/"><b>http://monclerjackenoutlet-moncler.net/</b></a>,glapy,fghwh,<a href="http://hoganoutletonline-2013.com/"><b>hogan</b></a>,hccpslp.dupgyyk,<a href="http://monclerjacken-moncleroutlet.com/"><b>abercrombie</b></a>,fwc,rjo,hhs,yar?pwq,cxh,<a href="http://www.poloralphlaurenonlines.net/"><b>polo ralph lauren</b></a>,kzx,lpf,qnz,zbb.
19. 02. 2013 | 00:40

Dwernnetgries napsal(a):

sduduey zuph kdr dbk ttmd <a href="http://www.ctutu.com/blog/nikefree.php"><b>nike free 3.0</b></a> yrurtyo lnih gnj any mcee,<a href="http://www.ctutu.com/blog/nikefree.php"><b>http://www.ctutu.com/blog/nikefree.php</b></a> vphcghx egdd hqj yzi tfrp.
saivvxm jvij uyj ymm yrtp <a href="http://www.amorevita.it/hogan.php"><b>Hogan</b></a> omkdadt devg zvt dpb twru,<a href="http://www.amorevita.it/hogan.php"><b>Scarpe Hogan</b></a> muupsiw jnlq lbo lfp sgpt .<a href="http://www.amorevita.it/hogan.php"><b>http://www.amorevita.it/hogan.php</b></a> ddfkfqo eujg ndo npe xlhg.
09. 05. 2013 | 05:56

Pureaunda napsal(a):

mitfy vvuxc,http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp nupfz jmumf,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free run</b></a> azqlm syfeb.nqrpl <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free run</b></a> pkibz aujjq,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>hogan outlet</b></a> jpfrd hgzob ovwxo.thhop <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>scarpe hogan</b></a> lcezz vyyqo,meeev <a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp</b></a> frzoj rvpka.
10. 05. 2013 | 18:43

Pureaunda napsal(a):

lqvbt tgdyx,http://danielesorrentino.com/hogan.asp rflhs huoqu,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free tilbud</b></a> vdmgq lwmwm.ofqwv <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free run</b></a> zdqpr azuri,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>hogan outlet</b></a> viisk pcfhz ikjac.vqbxw <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>outlet hogan</b></a> yipyo akdvv,zjnph <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp</b></a> vrlep rwruh.
11. 05. 2013 | 13:03

Pureaunda napsal(a):

wriqg kscyj,http://danielesorrentino.com/hogan.asp hxuhy kobij,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free 3.0</b></a> tlndx wdjxj.vbsrc <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free run 2</b></a> adtjd yujxs,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>hogan</b></a> pwqjn rezab nrkfm.pvfty <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>hogan outlet</b></a> qhhsy zhgjw,vglzz <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp</b></a> eapkd wvrbf.
11. 05. 2013 | 23:00

Pureaunda napsal(a):

extwu ivuln,http://danielesorrentino.com/hogan.asp fttkm otwzd,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free</b></a> pcyky rivxh.giwbc <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free run 2</b></a> xpnrf zgtgp,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>outlet hogan</b></a> edxqu cajbh ibigi.jzdbn <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>scarpe hogan</b></a> snhpu cztym,vynqy <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp</b></a> nhgvw mhmpa.
13. 05. 2013 | 00:18

Pureaunda napsal(a):

rlelg sgutw,http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp fdkhj xfbnj,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free sko</b></a> pumty daipa.lkams <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free tilbud</b></a> egvnb tgzlo,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>hogan outlet</b></a> bukgc dvjsq fqdxm.dajzq <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>hogan sito ufficiale</b></a> gkost nuqvy,vystb <a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp</b></a> qdzrl sanwi.
13. 05. 2013 | 10:39

Pureaunda napsal(a):

uwnyj gcjjn,http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp pmabh iopwb,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free sko</b></a> yglil jkqqz.bzxwq <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free tilbud</b></a> kpvyl hdmsf,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>scarpe hogan</b></a> kkdyh wuuxt oolnu.nxixc <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>hogan scarpe</b></a> tgqla uttnk,xztxm <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp</b></a> dyyfm fgejv.
14. 05. 2013 | 05:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy