Debata – základ demokratické společnosti
Nic proti tomu. Tohle je častý důvod provozování soukromých FB stránek. Samozřejmě ne všech, možná ani ne většiny. V době internetu a sociálních sítí může být „novinářem“ každý. Ačkoli sám FB nemám a nesleduji, nedávno mě přátelé upozornili na FB stránku jednoho mého dlouholetého známého, aktuálně člena RRTV Vadima Petrova. Lidé, kteří zmíněným mindrákem netrpí, své názory většinou ventilují a také si je tříbí v okruhu svých přátel či známých. Pokud na některý problém názor nemají, mlčí a snaží se utvořit si jej. Vzdělaný a zodpovědný člověk má obvykle ucelenou soustavu názorů a je ve svých vyjádřeních konzistentní.
Vadima Petrova znám jako normálního obyčejného člověka, který se doposud nijak nevymykal z myšlenkového a názorového standardu mých přátel. V poslední době se ovšem změnil. Nevím, co je příčinou oné změny a zdráhám se připustit si, že jí je shora zmíněný mindrák. Nebudu dál mluvit o něm, ale jen o jeho vyjádřeních ke všem možným i nemožným tématům, které na své vlastní FB stránce veřejnosti předkládá. Převládající názory, které lze z této stránky vyčíst, okatě souznějí s názory současného vedení země, forma prezentace těchto názorů záměrně vtahuje do debaty lidi frustrované, nevzdělané a sršící nenávistí ke všemu, zejména k tématům, kterým tito lidé nerozumějí. Občané, kteří mají názor jiný, nemají podle členů debatního kroužku vytvářeného Vadimem Petrovem nárok vyjadřovat se čtyři roky k veřejnému dění. Také je Vadim Petrov z diskuse okamžitě vyřadí. Mají nárok jít jednou za čtyři roky k volbám a pouze a jedině jejich prostřednictvím změnit to, co se jim nelíbí.
I když s tímto názorem osobně zásadně nesouhlasím, plně jej respektuji. Diametrálně odlišně se ovšem Vadim Petrov staví ke kroužku svých věrných, který neustále provokuje k vyjadřování vlastních názorů. Je možné současně tvrdit, že lid má být zticha a na druhé straně jej podprahově vyzývat ke kritizování? Ano, je to možné. Na první pohled to sice tak nevypadá, ale při bližším pohledu zjistíme že ti, kteří mají být zticha a ti, kteří mohou být kritizováni, tvoří jednu stejnou skupinu. Lid tak může lát jakoby oběma skupinám najednou. Je to snadné. Není žádným tajemstvím, že do diskusí na FB nejraději vstupují ti, kteří mají chuť vše kritizovat a všem spílat. Tohle samozřejmě dobře ví i Vadim Petrov.
Ráz Jeho FB se blíží praxi některých ruských webů, přebírajících goebbelovskou metodu, kterou ještě zdokonalují. Těm, s nimiž nesouhlasíme, nebo jejichž názoru se bojíme, signalizujeme, ať mlčí a argumentujeme svobodnými volbami, a těm druhým jednoduše umožňujeme kritizovat ty první a ještě je v tom podprahově podporujeme. Tohle trollení zatím není trestné. Může se ho dopouštět kterýkoli občan. Nesmí se ho ovšem dopouštět žádný zaměstnanec státu, kterým se Vadim Petrov ziskem členství v RRTV loni stal. Oficiálními výstupy z jednání RRTV jsou tiskové zprávy. V žádném zákoně nenalezneme, že by se jednotliví členové RRTV mohli vyjadřovat k činnosti Rady a k záležitostem projednávaným na neveřejných zasedáních RRTV veřejně. A veřejně deklarovat názory odlišné od mediálních výstupů RRTV. Za RRTV hovoří tiskové zprávy, jejichž text logicky zaštiťuje svým podpisem předseda Rady. Nikdo jiný. Žádný jednotlivý člen. Je pravdou, že v žádném zákoně rovněž nenalezneme, že by tak členové Rady činit nesměli. Nicméně bod 1 článku 6 Jednacího řádu RRTV říká, že zasedání Rady se konají bez účasti veřejnosti.
Dokážu si sice představit silnější vyjádření, nicméně i z tohoto je jasné, že co se v Radě upeče, to se tam také sní. Rada je prostě kolektivní orgán. V RRTV její členové nezastupují lid, jak se mylně domnívá Vadim Petrov, protože je tam lid nezvolil. Zastupují poslaneckou sněmovnu, protože jsou do Rady zvoleni poslanci. V tomto konkrétním případě poslanci hnutí ANO, KSČM a SPD. (Stenografický záznam jednání sněmovny 23.3.2018: „I v tomto případě zvláštní zákon způsob volby nestanoví. Volební komise konzistentně navrhuje volbu tajnou.“ Pozn. autora tohoto textu ,pro ty, kdo mají ještě nějakou pochybnost: předsedou volební komise je poslanec Kolovratník za ANO. Poslanec Kolovratník: „Konstatuji, že na tato dvě místa bylo od poslaneckých klubů podáno pět návrhů. Čtu je v abecedním pořadí: Milan Bouška, navržen ODS, Ladislav Jakl, navržen SPD, Vadim Petrov, navržen hnutím ANO, Milada Richterová - to je ona radní, která skončila na podzim - navržena TOP 09 a Olga Ulrichová, navržena klubem Pirátů.“)
Jednotliví členové tak mohou na veřejnosti hovořit o způsobu hry Petry Kvitové nebo o průtrži mračen na Ostravsku, ale celospolečenských témat by se měli ve veřejném prostoru vyvarovat. Členstvím v Radě totiž přestávají být obyčejnými občany a stávají se někým úplně jiným. Bod 11 článku 6 Jednacího řádu RRTV zní: Rozhodnutí vyjádřit rozdílné stanovisko musejí členové Rady oznámit nejpozději do ukončení příslušného zasedání Rady a písemně toto stanovisko předložit nejpozději do okamžiku schvalováni zápisu. Stanovisko, včetně jména člena Rady, je publikováno jako součást zápisu u příslušného bodu zasedání. V žádném zápisu z kteréhokoli jednání RRTV jsem nenašel žádné písemné rozdílné stanovisko Vadima Petrova. A nyní konkrétně: V záznamu z rozhovoru radního VP s novinářem poctěným Kyselým citronem L. Xaverem Veselým nacházíme: V. Petrov, člen RRTV s L. Xaverem Veselým v XTV, 22. listopadu 2019: „Naše stanovisko (stanovisko RRTV) bylo, že jste se ničeho nedopustil a pracoval jste p r o f e s i o n á l n ě… a tečka!“
Na rozdíl od tvrzení Vadima Petrova se ovšem v odpovědi, kterou zaslala RRTV Johaně Heřmánkové na její stížnost na nevyváženost a neobjektivitu pořadu Xaver a host na vlnách ČRo uvádí: RRTV tedy jednoznačně konstatovala, že Lubomír Xaver Veselý si „uvědomoval, že zde tato (premiérova) propagace probíhá“ a nezabránil „politizaci rozhovoru a zmaření původního záměru o nepolitické vyznění tohoto dílu“. Někdo by si po porovnání těchto dvou protichůdných vyjádření mohl myslet, že Vadim Petrov lže, popřípadě manipuluje s veřejností. Takový jednoduchý výklad ovšem odmítl na svojí FB stránce sám Vadim Petrov. Citace: Petrov velmi zásadně odmítl, aby obavy z nějakého „tlaku“ vedly k tomu, že radní se raději nebudou s nikým bavit a budou uzavřeni do své „nezávislosti“. „Debata je přece, proboha, základ demokratické společnosti. Nezakazujme si mluvení, mluvme spolu,“ nabádal. A dodal, že si nedovede představit, jak by na něj nějaký politik musel tlačit, aby změnil jeho přesvědčení.
Pominu, že zrovna tady nabádá Vadim Petrov k debatě (jde o politické téma), zatímco jinde vysvětluje občanům, že debatovat se (na politické téma) nemá, stačí přijít jednou za čtyři roky k volbám. Nemusí na něj nikdo tlačit. Vadim Petrov si na sebe tlačí sám. Jeho mediální (sebe)prezentace se podobá „spontánním“ vyjádřením představitelů loutkové protektorátní vlády za heydrichiády. Zajímavé nicméně je, že L. Xaver Veselý poskytl Vadimu Petrovovi prostor v XTV a za několik týdnů později týž Vadim Petrov pasoval L. Xavera Veselého do pozice nejlepšího z kandidátů do Rady ČT. Souvislost je taková, že pokud se pan L. Xaver Veselý do Rady ČT dostane, bude mít pravomoc volit ředitele České televize, což je post, po němž Vadim Petrov zjevně prahne. Bohužel si on sám, podobně jako řada jemu podobných, neuvědomuje, že na takový post osobnostně prostě nemá.
V čem je skryto nebezpečí pro celou Českou republiku? V tom, že se mu to může podařit. To, že všemožně podlézá současnému vedení země totiž může vyústit v další personální omyl premiéra Babiše. Nezbývá než věřit, že se premiér tentokrát už omylu nedopustí a po personálních nezdarech s ministry Kremlíkem, předtím s ministrem Prachařem, předtím s ministrem Hünerem, předtím s ministryní Taťánou Malou, s nepovedeným angažmá europoslance Teličky atd. se dalšího personálního přehmatu v podobě silnějšího angažmá člověka typu Vadima Petrova ve veřejné správě vyvaruje. Risk s bývalým hudebníkem, který nikdy nic neřídil (pomineme-li post personálního šéfa automobilky TPC, kam byl dosazen po skončení svého angažmá na Úřadu vlády) by byl neúnosně velký. Je mi líto, ale srovnání se stávajícím GŘ ČT, zkušeným manažerem Petrem Dvořákem, Vadim Petrov prostě nesnese. Osobně znám oba dva.
Jan Vaculík
Autor je dlouholetý konzultant v oboru elektronických komunikací a broadcastingu a někdejší ředitel Ústředny kriminální policie ČR.