Pět tisíc korun jako míra neúcty vlády k seniorům
Dlouhodobě se podíl na těchto výnosech pohybuje kolem 8 % HDP. Toto lze ověřit z údajů Českého statistického úřadu. Valorizační mechanismus stanovený zákonem zajišťuje, aby se tato míra, která vyjadřuje také sociální smír mezi mladší a starší generací, udržovala bez větších výkyvů. O to zde jde, aby tento mechanismus fungoval tiše a spolehlivě, protože jen tak je důvěryhodný.
Pokud však nějaká vláda tvrdí, že dává seniorům „něco navíc“, pak nejde o nic jiného než manipulaci se seniory, aby je vládnoucí strany populisticky získaly na svoji stranu jako voliče. Je to velmi ubohé a velmi nedůstojné zneužívat seniory pro takovou kampaň. Svědčí to také o odborné neznalosti politiků, kteří nechápou, že právě penzijní systém, který funguje jaksi tiše a spolehlivě a na pozadí poltického dění, je nejlepší zárukou, aby v tento penzijní systém měli lidé důvěru.
Pokud však máme vládu, která tam přidá 3 stovky měsíčně, tam 5 tisíc ročně, a tvrdí, že dává seniorům něco navíc, je třeba být maximálně obezřetný. To není vláda, která by měla v úctě seniory, snažila se udržovat sociální smír a usilovala o dlouhodobě vyvážené a udržitelné veřejné finance. To je vláda, která v penzijním systému vidí jen zdroje, které může použít (jakýmkoli způsobem, kdy účel světí prostředky) jako nástroj svého populismu a získání voličů.
Pro takovou vládu nejsou senioři principem sami o sobě a osobami, které si zaslouží naši úctu, ale jen prostředek pro udržení se u moci za každou cenu. 5000 Kč totiž není nic jiného než chlubení se něčím, co zde provádí každá vláda každý rok, ať v ní byly jakékoli strany. Je to zahrávání si s důvěrou seniorů i s důvěrou v penzijní systém.
Je to uvádění seniorů v omyl, což usvědčuje současnou vládu z neúcty k těmto seniorům. Mylně je jim prezentováno, že dostávají něco navíc. Ne, oni dostávají přesně to co, co odpovídá dlouhodobému sociálnímu smíru v České republice, přibližně 8% HDP, tedy asi jednu dvanáctinu celorepublikového příjmu.
Ing. Pavel Večeřa