Konference OSN o ekonomické a finanční krizi - válka (ideových) světů

06. 07. 2009 | 21:10
Přečteno 4654 krát
V posledním červnovém týdnu se na půdě OSN v New Yorku konala konference na nejvyšší úrovni, jejímž tématem byla ekonomická a finanční krize a její dopad na rozvoj; skončila kompromisem přijatelným pro všechny zúčastněné strany. Zásadní byla nejen kvůli předmětu jednání, ale také kvůli rozdílné míře důležitosti, kterou jí přikládaly zúčastněné státy.

Na nejobecnější úrovni schůzka jasně dosvědčila, že boje o reformu ekonomického a globálního vládnutí stále trvají. Konference byla především střetem dvou ideologií – ortodoxního a heterodoxního pojetí řízení světové ekonomiky. Pro OSN představovala zatěžkávací zkoušku jejího postavení v současné mezinárodní politice. V sázce byla také reforma mezinárodní finanční architektury.

Účastníky konference je možné rozdělit do dvou základních „bojových táborů“. První z nich tvořily vlády rozvinutého Severu, druhý vlády zemí globálního Jihu. Oba tábory už před samotným zahájením vstupovaly do jednání s naprosto odlišnými představami o poslání a cílech konference. Státy Severu považovaly konferenci za zbytečnou, snažily se omezit její mandát i budoucí dopady. Pro státy Jihu měla naopak zásadní význam. Ohniskem konfliktu se stalo rozdílné pojetí termínu „rozvoj“, obsaženého v názvu konference. Toto slovo automaticky svádí k očekávání, že konference bude řešit tradiční témata, jakými jsou rozvojová problematika globálního Jihu a zajištění dostatečných zdrojů pro jeho rozvoj v době krize. Tak pojímaly konferenci státy Severu – považovaly ji jen za jednu z mnoha rozvojových schůzek. Státy Jihu se však do New Yorku vydaly se zcela jiným přesvědčením. Vynakládaly značné úsilí na to, aby se jednání zaměřila na diskusi o samotných příčinách a dopadech krize, a celkově směřovala k jednáním o reformě finanční světové architektury, zejména dvou bretton-woodských institucí – Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB). Snažily se prosadit, aby konference neupadla v zapomnění a aby na ni navázala další podobná setkání na úrovni OSN.

Požadavek návazných jednání na půdě OSN odráží zmiňovanou zkoušku pevnosti pozice OSN v mezinárodním uspořádání. Státy Jihu spolu s organizacemi občanské společnosti vnímají bretton-woodské instituce, uskupení G8 i G20 jako nedostatečně legitimní a reprezentativní k tomu, aby hájily zájmy všech států světa, tedy nejen rozvinutých. Jedinou institucí, která podle jejich přesvědčení demokraticky reprezentuje zájmy všech, je uskupení G192, tedy OSN.

Konference, která byla vyvrcholením dlouhodobých vyjednávání o závěrečném dokumentu, odhalila obecnější souboj dvou ideologií zmiňovaných v úvodu. Ve Wellsově románu z roku 1898 rozpoutala válku světů invaze Marťanů do Anglie. Naproti tomu právě probíhající válka ideových světů, světa ortodoxního a heterodoxního řízení mezinárodní ekonomie, byla zahájena z mnohem prozaičtější příčiny, kterou je finanční a ekonomická krize. Představitelé rozvojových zemí, stejně jako organizace občanské společnosti, vnímají krizi jako historickou příležitost prosadit alternativní způsoby globálního řízení na mezinárodní úrovni. Východiskem je jim heterodoxní přístup k politické ekonomii jak na národní, tak na i mezinárodní úrovni, pro který jsou charakteristické uznání státních zásahů, procyklických fiskálních politik, větší míra ochranných prostředků v mezinárodním obchodě pro rozvojové státy a odmítání primární úlohy trhu. Odpůrci tohoto přístupu, ke kterým se řadí mezinárodní měnové instituce a hlavní globální hráči – USA spolu s EU, se opírají o Washingtonský konsenzus.

Tento názorový nesoulad byl patrný především z projevů delegátů jednotlivých států jak u kulatých stolů, tak ve Valném shromáždění. Nejpůsobivější byl hodinový projev ekvádorského prezidenta Rafaela Correa, který jako jeden z mála představoval delegáta na nejvyšší úrovni. Correo zcela otevřeně volal po změně mezinárodního řádu a odstranění převládajícího ortodoxního paradigmatu. Kritizoval primát trhu a kapitálu, nezávislost centrálních bank a působení nadnárodních korporací. Vystoupil nekompromisně proti G20 a Světové bance. Na adresu MMF dokonce vzkázal, že „by měl zmizet“!

Přes všechna zmiňovaná úskalí ale konference neskončila naprostým fiaskem. Oba rivalové se vraceli domů s dílčími úspěchy. Především bylo dosaženo kompromisu o reformě mezinárodních finančních institucí, o větší roli OSN a stupni významu samotné konference.

Přístup EU i USA k reformě mezinárodních finančních institucí byl od začátku jasně negativní. To se projevilo i v závěrečném dokumentu. Reforma je zde sice zakotvena, Unie i USA ji uznávají jako nutnou, ovšem spíše z dlouhodobého hlediska. Nepodařilo se prosadit návrhy žádných formálních mechanismů, konkrétních návrhů a závazných termínů, určených k reformě mezinárodních finančních institucí. Za zmínku stojí, že USA se zásadním způsobem postavily proti tomu, aby reforma bretton-woodských institucí byla v mandátu OSN.

Také země globálního Jihu mohou být spokojeny. I přes specifické výhrady jednotlivých zemí vyjádřili všichni delegáti svoji spokojenost s průběhem konference i se závěrečným dokumentem. Dokladem spokojenosti je i fakt, že pouze 10 zemí globálního Jihu zdůvodňovalo ve Valném shromáždění svoje hlasování, tedy prezentovalo kritické připomínky. Velvyslanec Lumumba, hlavní vyjednávač skupiny G77, vyjádřil na schůzce se zástupci občanské společnosti, která se konala den po konferenci, s výsledkem konference spokojenost. Dokument považuje za „vyvážený kompromis“, podle jeho názoru se podařilo „mnohého dosáhnout“.

Nejdůležitějším úspěchem rozvojových zemí je dohoda o budoucích jednáních, která navážou na výsledky konference. Na dobu neurčitou bude ustavena pracovní skupina věnující se problematice, která byla předmětem jednání konference. Podle dohody má být zřízen také ad hoc panel expertů na finanční a ekonomickou krizi a dopadu krize na rozvoj, který by měl za úkol monitorovat směr mezinárodního ekonomického vývoje, uveřejňovat analýzy a vydávat doporučení pro potřeby mezinárodního politického rozhodování. Tím byl zároveň naplněn požadavek globálního Jihu na zdůraznění úlohy OSN v globálním ekonomickém řízení.

A jak hodnotí konferenci její účastník a příslušník organizace občanské společnosti, autor tohoto článku? Byla to jen další z řady konferencí typu „talking shop“, pro které je příznačná spousta planých slov a žádné činy?

Je známo, že sociální svět se řídí jinými pravidly než svět přírodní. Klíčový rozdíl spočívá podle George Sorose a jeho teorie reflexivity ve schopnosti lidského myšlení a řeči ovlivňovat a měnit realitu kolem sebe. Každý výrok v sobě nese potenciál přivodit reálnou změnu v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu. V moci OSN není bezprostředně přimět mezinárodní instituce, aby podstoupily radikální reformu. K tomu se musejí odhodlat členské státy těchto organizací samy. Organizace typu OSN se však vyznačují schopností postupně vytvářet takové intelektuální a ideové klima, díky kterému se kdysi nemyslitelné stane běžným diskurzem. Viděno z této perspektivy, byla konference zajisté významná.

Na úrovni střetu paradigmat však boj pokračuje dál a jenom budoucnost ukáže vítěze. Ať už jím bude kdokoli, trápí mě jedna otázka: kdo jsou v této bitvě špatní Marťané a kdo hodní Pozemšťané? Obávám se, že odpověď nám zůstane navždy utajena.

Ivan Lukáš

Autor je analytikem ekonomické, finanční a rozvojové politiky v Pražském institutu pro globální politiku - Glopolis

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy