Je česká společnost dospělá?

27. 10. 2009 | 12:55
Přečteno 5892 krát
17. listopadu to bude právě dvacet let, kdy u nás skončil komunistický režim, a budeme vstupovat do dvacátého prvního roku české demokracie. Právě ten byl vždy považován za rok skutečné dospělosti, psychické i fyzické. To však platí pro jedince, ale co společnost? Bude se také česká společnost po jednadvaceti letech relativně svobodného vývoje chovat dospěle? A jak se vůbec liší chování dospělého a nedospělého jedince?

Často říkáme, že česká společnost na počátku třetího tisíciletí evropského věku je rozhádaná a neschopná spolupracovat, prostě nedospělá. Proč nedospělá? Protože hašteřivost a neschopnost přijmout odpovědnost za svůj vlastní život, stejně jako neschopnost naslouchat druhému (což je totéž jako intenzivní snaha prosadit především sebe sama) je typická právě pro věk dospívání.

U dospívajících je to však přirozený vývojový stupeň, ale co my ostatní? Umíme to snad lépe? Obávám se, že jen zcela výjimečně. Jsme tedy v jistém slova smyslu nedospělí. Není to tak jednoduše rozeznatelné, protože tímto neduhem netrpí jen česká společnost. Společnosti tedy asi 21 let k dospívání nestačí.

A ještě z jednoho důvodu je česká společnost nedospělá. Chtěla by získat všechny výhody, ale není ochotna přinést žádnou oběť. Například: většina občanů podporuje stavbu jaderných elektráren, ale nepřeje si, aby se na území České republiky těžil uran. Stejně tak si přeje, aby území České republiky bylo chráněno ostatními zeměmi aliance NATO, ale špatně snáší, když naši vojáci bojují v Afghánistánu. To je postoj pubertálního dítěte.

To, co bylo právě řečeno, není myšleno jako kritika, nebo dokonce odsudek. Jestliže dospělost znamená přijmout schopnost přijmout odpovědnost za to, co dělám, tj. za sebe (a tedy i za druhé) a otevřít se vůči světu (a tedy i ve vztahu k druhým), není to vůbec jednoduché, protože to především znamená vydat sám sebe v nebezpečí, že budu světem i svými bližními rozdrcen bez nejmenší možnosti se bránit. Je tomu ale skutečně tak?

Abychom se do této situace nedostali, vznikla ve společnosti neobyčejně jemná a důmyslná síť vztahů, která je základem mimořádně silných a trvalých hradeb, které nás sice značně omezují v rozletu, ale na druhé straně nás relativně dobře chrání (alespoň tak se nám to v tuto chvíli jeví). Před kým? Před sebou navzájem přece. To, že jsou tyto hradby pouhým okem neviditelné, ještě neznamená, že jsou méně pevné, než hradby z kamene, spíše naopak.

Každý z nás je jako nějaké hradbami obehnané středověké město. My jsme uvnitř a ti ostatní jsou venku. Právě oni představují určité nebezpečí, někteří větší, jiní menší, nicméně toto nebezpečí je tu vždy. A nám je v této situaci vlastně docela dobře. Umíráme strachy při pouhé představě, že by se tyto ochranné zdi mohly jednoho dne zřítit.

A tento strach je opět nejlepším podnětem k tomu, abychom nabyli přesvědčení, že nejen nemůžeme, ale dokonce ani nesmíme udělat řadu věcí, které by se nám jinak jevily jako to nejrozumnější jednání. Nesmíme přece neuváženě ohrozit sebe, ani své nejbližší (například rodinu).

Nic naplat, stává se, že někdy přijdou tak katastrofální povodně, jako byla například ta na počátku třetího tisíciletí, nebo invaze tzv. „bratrských“ vojsk v roce 1968, že jim ani ty nejmohutnější ochranné hradby neodolají, a nejen ty z kamene. Najednou jsme schopni spolupracovat i s lidmi, se kterými bychom si jinak nesedli ani ke stolu, navíc s pocitem přátelství a soucitu.

Jakoby v této společnosti vznikal úplně jiný duch. A on také skutečně vzniká (alespoň na chvíli) a všichni to cítí. Jsme okouzleni a zdá se nám to neskutečné, ale všichni víme, že to existuje a skutečné to tedy je. Jak by asi řekl nábožensky orientovaný člověk, máme prostě pocit, že „nebesa se otevřela“.

Je to příliš patetické? Snad. Nový a úžasný obzor možností se tu však skutečně otevírá. Proč? Protože se v takových chvílích společnost, která je přímo konstituována onou výše zmíněnou důmyslnou sítí mezilidských vztahů mění ve společenství, které je konstituováno úplně jinak. Ale jak?

Společenství je a musí být všeobsažné, říká známý americký psychiatr a psychoterapeut doktor Scott Peck, který se touto problematikou zabýval po celý život. Velkým nepřítelem společenství je výlučnost. Skupiny, které vyloučily odlišné lidi, protože byli chudí nebo pochybovační, rozvedení nebo hříšní, protože jsou jiné rasy či národnosti, nikdy nemohou vytvořit společenství. Takové skupiny tvoří vlastně obranné bašty proti společenství.

A z této vlastnosti plynou i další, které musí skupina lidí splnit, aby se stala, byť jen na krátkou dobu, společenstvím. A právě to se stalo (a v České republice se to opakovaně stává) v době velkého ohrožení. Všichni si vzájemně naslouchají a respektují se. Nikdo není vyloučen ani v mysli těch druhých, ani jinak.

Členové skupiny, která se proměnila v společenství, mají ze sebe coby kolektivu radost. Dá se spíše říci, že pociťují rozkoš. Vědí, že společně něco získali. Kolektivně objevili něco, co má velikou hodnotu. Když se skupina změní v společenství, dojde k dramatické změně ducha. A nový duch je téměř hmatatelný. Není možné jej přehlédnout. Ten, kdo to někdy zažil, se už nikdy nezeptá: „Jak poznáme, že vzniklo společenství?“

To, co prožívali všichni, kteří se na tragické události pozdně letních dnů při oné tragické povodni na počátku tisíciletí nedívali jen zvenčí, snad nelze charakterizovat lépe. Stejnou zkušenost mají i lidé, kteří prožívali invazi v roce 1968. Ne, že bychom nutně museli čekat na nějakou tragickou událost. Každou zeď, i jinou bariéru, je přece možné zbořit, jak z venku, tak zevnitř. Abychom to však dokázali, potřebovali bychom vyvinout obrovskou vnitřní sílu a to je něco, co se nám v tuto chvíli ještě nedaří.

Miroslav Žák

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Daňový poplatník napsal(a):

Kdyby nebyl podepsaný Miroslav Žák, řekl bych, že to napsala Stejskalova schovanka.
27. 10. 2009 | 13:25

Silvie napsal(a):

Autor pozapomněl na jednu zásadní věc.
V 89. roce, a ještě o rok později ,byli občané Československa připraveni svorně vybudovat ono společenství.
Jakmile si ovšem uvědomili, že nenápadně vklouzli z jednoho politického marasmu do druhého, že vyrovnání s minulostí se nekoná (protože "nejsme jako oni"), že bolševici stihli rozkrást nebo "zprivatizovat" nejlukrativnější státní majetek, že Havel není Mesiáš, na něhož čtyřicet let čekali, byli zbaveni doživotně veškerých iluzí.
Zažila jsem euforii 89. roku, bylo to určitě něco neopakovatelného a úžasného, co ale nejspíš přichází jen jednou za život.
27. 10. 2009 | 13:40

Honza napsal(a):

Dobre poledne,
kdyby to slo, rad bych se pod take podepsal. Vystihl jste, Miroslave, skutecnou prasklinku v ceske spolecnosti, ackoli bychh to uplne nutne nevztahoval jen na CR. Neskrotna honba za uspechem sebou odnasi veskere hezke lidske vazby. Kdy nekdo prijde k nekomu na kafe ciste ze zajmu poslechnout si druheho? Rozhodne to nebude, kdyz se bude muset pripravovat na `meeting`, kdyz bude delat neco akutniho na facebooku, kdyz nebude superstar,... a tech podminek je spousta. Lide si casto vytvareji svuj sebstredny svet a kalkuluji zisk z kazdeho sveho cinu. Co neslibuje karierni narust, zisk informaci, srandu,... to preci nikdo neudela.
JIt si poslechnout cim zije ted Pepa vedle? Sam mam ted starosti nad hlavu a navic bezi v televizi kvalifikace.
Dovolte mi maly premosteni na zaver:
Proto tak doufam, ze bude zakazano koureni v restauracich a hospodach. Tim se da elegantne sprahnou touhy po cigerete k umozneni socializace i s lidma, s kterymi bych se jinak nebavil, pokud by nebyly povodne, `osvobozeni`....
Hezky den
27. 10. 2009 | 13:59

Holubář napsal(a):

Trošku mi to připadá jako plísně a prachu zbavený text jistého zemana Petra Záhorky, zvaného Chelčický. Takový všeobjímající. Také rád čtu před spaním pohádky, vnoučatům. Vždycky dobře dopadnou.

Trochu si vypůjčím model od jednoho německého literáta - esesáka. Připadá mi to ne jako hradba, ale spíše jako cibule. Uzavřený okruh lidí. Těch nej. Pro ně a s nimi vždycky a všechno. Kolem nich první vrstva - s těmi a pro ně skoro vždycky a skoro všechno. A s dalšími ještě méně. A tak dále. Lety člověk zjišťuje, že vrstvy ubývají - ale jen ty vnější.
Zásada zdravé skepse.
Ty velké "pospolitosti" opájejí, ale mají tendenci dlouho nevydržet. Stávají se buď hezkou vzpomínkou, nebo vyvolávají kocovinu.

Autor mě uvedl do dumavé nálady, to bude nejlépe jít pracovat :-).
27. 10. 2009 | 14:14

žena napsal(a):

Pane Žáku,
uvádíte zde:

Členové skupiny, která se proměnila v společenství, mají ze sebe coby kolektivu radost. Dá se spíše říci, že pociťují rozkoš. Vědí, že společně něco získali. Kolektivně objevili něco, co má velikou hodnotu. Když se skupina změní v společenství, dojde k dramatické změně ducha. A nový duch je téměř hmatatelný. Není možné jej přehlédnout. Ten, kdo to někdy zažil, se už nikdy nezeptá: „Jak poznáme, že vzniklo společenství?“

Podle mého názoru spousta skupin a společenství vznikla "impulzivně" - nemůžu najít ten správný výraz, což je znát hlavně u mladé generace.

Na Portě (myslím 1984) zpívala Míla Zichová:
REF.: Řekni mámo čí je vina
Že sníh roztaje zbyde špína
Kdy se čisté k barvám vrátí
Než barevný svět se ztratí
Na lidech jen záleží
Jaký čas dál poběží
Vždyť chyba každá napravit jde ztěží
A málokomu barvy v hlavě leží
Vždyť chyba každá napravit jde ztěží
A málokomu barvy v hlavě leží

Tož záleží jen na nás, jakým příkladem svým potomkům půjdeme a jak je vychováme.

Třeba budou více empatičtí...
Kéž by

Zdravím
žena
27. 10. 2009 | 14:46

Jozef napsal(a):

Moderna /masmedialna/ pamat je len trojdnova.
Preto odporucam seriozny archeologicky vyskum udalosti starsich ako mesiac.

Po 17.novembri vyslo do ulic siroke spektrum obcanov,ktori nedokazali tolerovat policajny zasah,v tom case na kapitalistickom Zapade uplne bezny.
Ano,dnes nielen zahranicie,nielen tunajsia mladez je presvedcena,ze 17.novembra lud zvrhol komunizmus.Ale V.Havla neskor za prezidenta republiky zvolili verejnym hlasovanim ludia,ktori prisahali na socializmus!!

Bez dobreho "archeologickeho vyskumu",bez pohladu pravde do oci,zmozeme sa len na taranie slepych tarajov.
/V r.1990 zacala sa v republike,vo vacsine podnikov a institucii,ba i v rodinach obcianska vojna,ktora presla vo vojnu vsetkych proti vsetkym v meniacich sa koaliciach/

Ad "vseobsazne spolecenstvi"

Tu som presvedceny,ze nieco take,ten pocit spolocnej zodpovednosti je podmienkou nevyhnutnou,aj ked nie dostatocnou k prezitiu ludstva.
27. 10. 2009 | 15:19

jepice napsal(a):

Silvie, napsala jste:
"V 89. roce, a ještě o rok později ,byli občané Československa připraveni svorně vybudovat ono společenství.
Jakmile si ovšem uvědomili, že nenápadně vklouzli z jednoho politického marasmu do druhého, že vyrovnání s minulostí se nekoná (protože "nejsme jako oni"), že bolševici stihli rozkrást nebo "zprivatizovat" nejlukrativnější státní majetek, že Havel není Mesiáš, na něhož čtyřicet let čekali, byli zbaveni doživotně veškerých iluzí."
Já mám spíš pocit, že jen co se lidi rozešli z náměstí, byli připraveni leda tak na to, že se na to svorné budování budou dívat v teple u televize. A když pak v té televizi viděli, že se nebuduje dost svorně a dost rychle a že se krade a sprosťačí, naštvali se a usoudili, že to je konec iluzí na věčné časy.
27. 10. 2009 | 15:33

Ládik napsal(a):

Dočetl jsem 1.odstavec a dále nepokračuji. "...u nás skončil komunistický režim..."..
Neskončil. Komanči si změnili ústavu (4. článek). Komunisti režim pouze změnili. Nic se nastane samo, všechno má svou příčinu.

daňový poplatník:
možná, že Žák je schovanka.
27. 10. 2009 | 15:42

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, proboha, co porád chcete, máme se v této zemi nejlíp za posledních stotisíc let, a nebýt šestileté německé okupace, ruské okupace a skoro pádesátilet vlády komuny, tak bychom určitě už dávno byli první zemi na světě. Jenže teď ta náprava bude ještě chvíli trvat, takže pomálu, prosím, revolucí už bylo doufám dost...
Veselé krizování a vepřové chřipkování...
http://i1.korzik.net/2009-1...
27. 10. 2009 | 15:54

Milan napsal(a):

2 autor
píšete:
....Například: většina občanů podporuje stavbu jaderných elektráren, ale nepřeje si, aby se na území České republiky těžil uran....

To má být důkazem nedospělosti?? Vždyť to nechce žádná evropská země, ani atomová Francie, aby se na jejím území těžil uran. Evropa je přelidněná, kdyby tu chtěl někdo těžit uran, tak by se na něj VŠUDE v Evropě dívali jako na šílence
27. 10. 2009 | 16:43

Targus napsal(a):

To Miroslav Žák:

Vážený, jste-li ten Miroslav Žák, který je ředitelem pochybného ústavu pro údajné studium komunistických lumpáren(= pořádání honů na přestárlé a mrtvé čarodějnice), příjde mi velice legrační, když se doširoka rozepisujete o tom, jak nám=České republice budou v případě nouze všichni pomáhat.
Za takové tvrzení byste měl buď vrátit všechny doklady osvědčující, že jste vůbec kdy studoval historii, anebo byste se měl hrdě vytasit diplomem z VUML-u. Tam nalévali do tupých palic stranických rychlokvaškových kádrů obdobné kraviny.
27. 10. 2009 | 18:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Božebože, to je brekotu.
27. 10. 2009 | 22:50

Gerd napsal(a):

wbgardene,
budu Vám neustále opakovat, že sametová revoluce byla chybou. Neměli jsme povolit lidem, kteří kdy byli členy nebo kandidáty na členství v KSČ, možnost nadále působit v politice a ovlivňovat zákony a vývoj této země. Měli mít zákaz politické činnosti. Pak by nebylo možné beztrestné rozkradení státního majetku. Zkrátka se zhaslo a výsledek vidíme kolem sebe.
27. 10. 2009 | 22:59

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Gerd:
"Pak by nebylo možné beztrestné rozkradení státního majetku" :)))
Tomu opravdu věříte??!
27. 10. 2009 | 23:06

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahý gerde, pokud jde o konec devětaosmdesátého, tak jsem tenkrát osobně navrhoval, v pátek vlídně rozpustit komunisty s tím, že by v pondělí se mohli opět registrovat do nové - stejné strany. Ale pochopte, ne zakázat, rozpustit a znovu se registrovat. No a v tom je ten fígl, měli tenkrát sevřené prdelky, většina z nich by to určitě neudělala, ale my jsme je nechali být v tom jejich smradlavým hnízdě a teď se jenom zase divíme, jak jsou znovu oprsklí, už nemají strach z toho co tady činili skoro padesát roků, už jsou zase demokrati, ale jen co se dostanou k moci, tak to pochopitelně zase slíznem...
Veselé krizování...
http://www.ateo.cz/f/images...
28. 10. 2009 | 00:02

Čochtan napsal(a):

Sametová revoluce:
Byla to chyba. Tehdy měl být postaven před soud a posléze popraven minimálně celý UV KSČ a celá Stb.
Není možné chtít odstranit zlo, aniž bychom ho nezabíjeli. To prostě NEJDE !
Spojenci v Norimberku také popravovali. Museli !
28. 10. 2009 | 07:36

Pípa napsal(a):

Pane autore, obávám se, že jste si položil špatnou otázku. Podle mého, správně jste se měl tázat, je tato společnost zdravá? Myslím duševně.
28. 10. 2009 | 11:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Božebože, to je nejen brekotu, ale i zuřivosti.
28. 10. 2009 | 18:42

vlk napsal(a):

Nechápu, proč řad a diskutujících má potřebu se alespoň otřít o autora, když ne už se do něj tvrdě navézt? Co napasla špatně? Co není pravda? že žijeme ve špíně, lži a přetvářce? A leckdy horší než za bolševika? horší o to, že za komoušů jsme si mohli říkat , že jednou prostě zmizí. tím či oním způsobem. dneska už nemáme ani tuhle naději. Stát je rozkrádán. kšeftuje s epokoutně úplně s e vším. vrchnost s e necítí vázána zákony a dokonc e ani ústavou. Tu si vrchnosta nejvyšší vykrádá podle libosti.
Normální člověk byl degradován tu do role spotřebitele, tu do role marketingové jendotky, nejčastěji do role dańového poplatníka. Ve všech třech případech je na něm zajímavá jen jeho peněženka.
A někdy je dokonc e v roli voliče. to je mu potom mazán velmi krátkodobě med kolem huby. Ve všech čtyřech případech je ovšem pro loutkáře za blba.
Zahradník exhibuje nad tím, že je zatím co jíst. To má sic e pravdu. Je otázkou jak dlouho. Taky vzduch k dýchání je zatím zdarma a pro všechny. Ve třetím tisíciletí po Kristu jsme ovšem mohli být dávno dále.
žádné fňukání, můžem si za to sami. Svou naivitou av letech 90-96, kd y jsme skočili na špek věrozvěstům trhu bez přívlastků, zhasnutí a podobných výzev.
Násldně jsme stejnou naivitu zopakovali opilci, co hlásal čisté ruce. Bodejť ne po tom prvním marasmu. Pak už tobylo jen naivní hledání toho, kdo snad bud e škodit méně. Dnes máme jistotu - pokud s tím chlívem tad y něco rychle neprovedeme sami a přiznám, že nevím co, bud e tady za krátko ještě daleko hůř. Justiční mafie, školní mafie, nutnost aby nezávislost moci soudní šla stranu při ohrožení existence vládní většiny, svévolný výklad ústavní povinnosti podepsat, kd y ten co má dát signum se považuje za soukromoutřetí komoru parlamentu, elementární nedodržení daného slova ohledně voleb, v čele důvěryhodnosti chlápci, kteří jsou profláknutí kam s epodívají.. no je zaděláno na skutečně skvělou budoucnost!
Pokud s tím něco neuděláme. Protože tihle všichni si pamatují jediné - že jsme stádo ovcí, co si všechno nechá líbit. Někteří dokonc e s radostným bečením, že se máme ! Takež -sečteno, podtrženo- nejspíš si to i zasloužíme.
28. 10. 2009 | 19:26

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Pokud by se vzala definice dospělosti do všech důsledků, pak mám pocit, že byl-li by kdo shledán dospělým, byl by současně okolím pasován na blázna.
K ostatním :
Není pravdou, že za všechno můžou komunisti. Snad tu nikdo nechce tvrdit, že by se ve svých funkcích náhle zhmotnili bez pomoci jiných? Nezhmotnili se, byli zvoleni, vyzdviženi z lidu či jak to nazvat, za pomoci jiných. Možná, že ti jiní posléze v úžasu zírali, co že se to děje, protože nepředpokládali takový rachot, ale to byl jen nedostatek představivosti či jiná jejich chyba. A ve funkcích se pak tito „zástupci lidu“ drželi silou volby zmanipulovaného, zastrašeného či lhostejného „lidu“, tedy onen „lid“ opět není bez viny.
A ten lid, moji drazí, to jsme my sami nebo naši předkové.
Tudíž za to, co se nám přihodí si povětšinou můžeme sami. Protože to neradi přiznáváme, je pro nás výhodné shodit vinu na jiné. Své budoucí kroky bychom měli vždy důkladně zvážit a to včetně důsledků, které se nám zdají šílené a skoro nemožné. Jenže jsou nemožné jen skoro.
Ale to by mohlo vést k tomu, že bychom raději nedělali nic. Jenže i nekonání může mít velmi negativní důsledky.
A pak že je život snadný. Není. A chyby nasekáme nekonáním stejně jako konáním. Při onom konání máme ale dobrý pocit, že jsme se přece jen snažili, byť se občas chováme zbrkle a nedospěle.
To Tarqus :
Žáček není Žák, který se při vyprání srazil. Ten první vede onen Ústav, ten druhý nám píše blog.
28. 10. 2009 | 21:23

Zbyněk Matyáš napsal(a):

vlk:
"jsme skočili na špek věrozvěstům trhu bez přívlastků, zhasnutí a podobných výzev.
Násldně jsme stejnou naivitu zopakovali opilci, co hlásal čisté ruce." Zapomněl jste na toho prvního věrozvěsta o lásce, která vítězí nad lží a nenávistí.
28. 10. 2009 | 22:29

buldatra napsal(a):

to Lčp:

být dospělým někoho baví, jiného ne. Možná, že i někoho baví být bláznem.
Já si moc dospěle nepřipadám a tak nemohu posoudit, co to ta dospělost vlastně je. Posoudit to však zřejmě může moje manželka, která mi dost často říká, že se chovám jak malý kluk. Já si zase o ní myslím, pravda jen občas a potichu, že se musela zbláznit. Japa se to přihodí, že je někdo dospělý? Není to nakonec diagnóza?
29. 10. 2009 | 11:06

žena napsal(a):

Lčp, buldatra:

Opravdu krásně jste to vystihli. Takže

přestože jsem dospělý blázen,
díky Vám se cítím dobře rázem :-)

Ještě jednou díky. Hezký den
30. 10. 2009 | 10:26

ugg boots napsal(a):

Je jedno jestli to je v tomto případě iránský režim ( o něm je přece blog), srovnatelný pouze s Hitlerovským Německem nebo bordel, na který narazíte všude v tomto světě.

Vím o čem mluvím, do Maroka jsem to vzal přes Paříž a Marseille, mám co srovnávat (i WC).
31. 10. 2009 | 10:53

IzFDCkDwVm napsal(a):

Here's a quick response to a cenilt who was wondering why our tours cost a little more than some. Thanks for your note and sorry for the delay in responding. Here are a few things that make our trips different. 1) four star accommodations, just outside of town with zero road, chicken or other noise ( we seek out the nicest accommodations in town each year the Rebozo is the best that we have found < cenilts love it > )2) we meet you outside customs and transport you to Valle in our own van with gliders and baggage inside the vehicle many other operators have have people take the bus or ride in a vehicle with bags tied on top3) throughout the week, your gear is transported inside our air conditioned vehicle many other operators use public transportation where they ride in the back of a truck etc.4) we provide coaching on every level during the trip, from launch to landing we coach air to air and have an instructor in the landing area for beginners ( this is actually a huge advantage and a big difference )5) we keep track of our people we don't let anyone go cross country without being close behind, in radio contact with a van en route to the landing area our folks aren't forgotten, don't have to wait and are least likely to have to take a cab6) we provide all the hospitality that you would expect from a premium provider including cold beverages at every step of the way7) our groups are small and usually populated by good natured, well adjusted and courteous fun loving people ( often our dealers/ instructors or repeat customers < people who are just happy to be there ;-) >8) we pride ourselves in taking great pictures and video of our customers to commemorate the trip, provide t shirts or hats and have a lot of laughs9) we are conservative we don't mind telling our cenilts what we think is safe for them even if it means that they don't get to go as big as they could our #1 goal is to get all of our customers back to Mexico City airport in one piece To be fair, our tour is not for everyone. The hotel rooms are every bit of $150 a night so the price is generally up there . There are all sorts of ways to see Valle, ours is very comfortable. Please let us know if you are interested. We will be happy to see you in Mexico either way. CSP.S. we are always available for educational tandems along the way
24. 08. 2013 | 05:29

EizGsmWAm3 napsal(a):

Hello People, im Joe AKA Quazzy B, Im from Reading Berkshire UK, i make music, Fresh Hip-Hop, At the moment i <a href="http://usacma.com">reorcd</a> in my make shift studio in the back room, but im saving money's to buy real studio time, i got 3 tracks up and im looking for valuable feedback because thats where the future is . so if you have a little time to check out a track i would have great appreciation. many thanks !!! and keep happy!
25. 08. 2013 | 05:17

d2Thncw7Yyu napsal(a):

Dude, what happened to your Aggies? Man, that was a schekor to me. I always cheer for a Texas based team in any bowl game, but that was a painful loss. Guess ya can have some comfort that UT barely won.Have a great holiday and see ya on the blog. GO SAINTS!! (I think I'm gonna cry) http://abddoklb.com [url=http://wxolflas.com]wxolflas[/url] [link=http://qeawmuo.com]qeawmuo[/link]
26. 08. 2013 | 15:53

f2I87IPVePd napsal(a):

Jeff,Would like to know a ton of details about the Mexico Trip. Cost for one pilot and one non-flying <a href="http://sczjiq.com">spuose</a>. What are you offering? Mexico City transport, lodging (please be very specific), meals, transport to launch, recovery, coaching, etc??We have been to Valle de Bravo several times and know the general lay of the land. In fact I only want to fly El Penon. El Torre does not look like any fun at all to me.Jack
28. 08. 2013 | 23:37

xuZiYMeqQun napsal(a):

since June the new computer sytesm [installed on maybe, what, 450 PCs?] has had 1300 documents uploaded onto it and we are worried about exceeing our capacity or words to that effect. In other words, an organisation with thousands of employees is worried because documents THAT I COULD FIT ON A MOBILE PHONE have nearly overwhelmed the sytesm. Will heads roll? Probably not as I work for a local council. http://wwfdjw.com [url=http://wnmzfsapwxo.com]wnmzfsapwxo[/url] [link=http://zpmvgsy.com]zpmvgsy[/link]
06. 09. 2013 | 19:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy