Prasečí tanečky kolem mexické chřipky
Hlavní hygienik Michael Vít nejprve vnucoval čelním představitelům státu a armádě očkovací vakcínu, načež sám nemocný a nenaočkovaný navštívil jednání Bezpečnostní rady státu a nyní se spekuluje o tom, jestli jeho chřipka je ta prasečí z Mexika nebo jiná.
Nedivím se tomu, že hlavní hygienik se snaží vakcíny udat. Vždyť vláda objednala milion dávek za 220 milionů korun a zájem pokulhává. Jak je u nás zvykem, raději všechny kolem ujistíme, že žijeme ve skutečném nefalšovaném Kocourkově, než aby nějaký farmaceutický gigant a uběhaný dealer přišel o provize.
Na tomto infekčním martyriu mne ovšem zaujala jiná věc.
Navštívila jsem web ministerstva zdravotnictví. Mně osobně se zvýšila teplota a tlak hned při načtení úvodní stránky. Fotografie paní ministryně je v pořádku, ovšem ta směska chemických prášků zářící všemi možnými barvami, ta může optimisticky naladit snad jen onoho dealera. O struktuře ministerstva nikde ani slovo.
Na úvodní stránce jsem klikla na odkaz „Veřejné zdraví“. Tam jsem logicky očekávala informace k mexické chřipce a prevenci. Podotýkám, že je začátek února. V levém menu mne zaujal odkaz „Kvalita vody ke koupání – aktuální“. A hned vedle „Pravidla základní hygieny po záplavách“ – tento odkaz si obzvlášť nenechte ujít, pak je vhodné přejít na „Předpověď aktivity klíšťat“. Obsah některých odkazů je možná praktický, ale neměla jsem dostatek trpělivosti ani času proklikávat se nelogickou strukturou. Raději jsem se podívala na firmu, která web vytvořila. Jakýsi Kaktus. Ovšem pozor. Díky jejich webu, jsem se alespoň dozvěděla (chlubí se tím), že vytvořili pro ministerstvo zdravotnictví pandemický portál.
Vracím se tedy na homepage. A skutečně, hned vedle pestrobarevných prášků je hnědý nápis na bílém podkladu „Pandemický portál“. Jdu tam. Nějak mi nedošlo, že mne pandemický portál vyhodí z webu ministerstva zdravotnictví, což mě motivovalo k tomu dotázat se ministerstva, kolik Kaktusu za tento slepenec zaplatilo a především, kdo vytvářel zadání. O pandemickém portálu se v tomto případě totiž nedá hovořit ani se značnou dávkou fantazie. Co se týče problematiky pandemie, najdete tam odhadem 90% vaty a 10% klíčových informací. Jde o primitivní web, kde se dozvíte především informace o tom, kde a jak získat vakcínu. Portálu vévodí velmi jednoduchý nákres, jak se chovat v případě nákazy a jak zajistit prevenci.
„Pandemický portál“ doplňují informace o uzavírání škol, obecné seznamy lékařů, informace o používání roušky najdete překvapivě v odkazu „Nestátní neziskové organizace“. K odpovědím na „často kladené otázky“ se dopracujete až po třech proklicích, které vás navedou k PDF souboru. Škoda, že k informacím o tom, jak si správně mýt ruce, člověk narazí až po tak komplikované proceduře. Obávám se, že ti, kteří by si potřebovali tento návod přečíst, patrně nezvládnou se k němu propracovat. Vesměs se však v tomto souboru dozvíte to, co se lze dočíst i v novinách, ovšem až na jednu poměrně překvapivou informaci: „V současné době není dostupná vakcína, která by chránila člověka před virem chřipky A(H1N1)v, ale pod vedením Světové zdravotnické organizace (WHO) probíhají intenzivní práce na vývoji takové vakcíny“. V této chvíli jsem v koncích a přestávám rozumět i tomu, co je to vlastně za vakcínu, kterou nabízí tento „portál“ na jiném místě a kterou se snaží hlavní hygienik vpravit do těla prezidentu republiky a bezpečnostní radě státu, s tím, že ji mezitím stačil možná úspěšně nakazit…
Na „portálu“ najdete také tabulku o úmrtích osob, u kterých byl prokázán virus mexické neboli prasečí chřipky.
Soupis je pozoruhodný. Naprostá většina případů vykazovala známky jiných velmi závažných onemocnění.
Nechci onemocnění nijak bagatelizovat, jen odmítám být obětí bláznivých nápadů a spekulací. Spokojila bych se s odpověďmi na několik praktických otázek.
1) Paní ministryně (resp. pane náměstku Šnajdre), jistě víte o tom, že viry a bakterie stále mutují a zrovna tak jako každý jiný organismus se i ony snaží přizpůsobit prostředí, ve kterém žijí. Mutace těchto organismů je nepředvídatelná. Jelikož v dnešní době lidé cestují mnohem více, než kdy před tím, je rovněž logické, že předáváním obrovského množství virů a bakterií z nejrůznějších konců světa se náš imunitní systém dostává do zcela odlišné zátěže než před 50 lety. Máme méně TBC a neštovic, ovšem čelíme pro změnu atakům jiných organismů, přičemž zkoumáme, co to vlastně je, co nám občas dává najevo, že člověk možná není tak úplně na vrcholu potravního řetězce. Dnes je to mexická nebo chcete-li prasečí chřipka, zítra to bude něco jiného.
Otázka zní: Je velký problém vybavit ordinace lékařů kromě reklam na vysoce lukrativní léčbu nejrůznějších chorob také kvalitními propagačními materiály na prevenci? Opravdu se domníváte, že je dostačující váš „pandemický portál“? Nemám na mysli vakcinaci za velké peníze. Mám na mysli skutečnou osvětu a kampaň zacílenou na ty občany, kteří se dodnes domnívají, že když poprskají infekčním hlenem své okolí, zvýší mu imunitu a že nachlazení znamená, že v krku někoho bolí proto, že mu den před tím byla „jen zima“, tudíž není infekční.
2) Pacienti by rovněž, tedy domnívám se, přijali s povděkem, pokud by se vláda a potažmo náš vrcholný legislativní orgán zasloužil o odkázání lékařské komory do patřičných mezí, totiž aby jejich hlavním posláním začal být zájem o pacienty, nikoli o vlastní peněženku a dealery zázračných lektvarů, případně o placený výzkum pacienta, který ani neví, že je zkoumán. Nenapadá vás prosím způsob, jak toto zařídit?
3) Nepřipadá Vám logické a praktické vyzvat společnost v době zvýšeného výskytu onemocnění k jistým úpravám zavedených společenských rituálů? Nedávno jsem vstoupila do banky. Zpocená evidentně nemocná slečna si nejprve mocně odkašlala do své ruky, kterou mi vzápětí podávala na uvítanou. Omluvila jsem se slovy: “Slečno promiňte, jsem nemocná a nechci vás ohrozit, proto vám ruku výjimečně nepodám.“ Tvářila se nechápavě. Právě takové situace mám na mysli.
Pokud byste si nevěděli rady, ochotně vám pomohu. Ministerstvu zdravotnictví zásadně bezplatně, v zájmu obecného zdraví. Začít bychom mohli třeba regulérností veřejné zakázky na informační kampaň.
Iveta Jordanová
poradkyně v oboru strategické komunikace
a předsedkyně správní rady protikorupční organizace Růžový panter