Před 65 lety připravil nečekaný nálet na Prahu o život na sedm set lidí

14. 02. 2010 | 00:16
Přečteno 8107 krát
Devět minut trval šok, který Pražané do té doby nezažili. Devět minut vyplněných explozemi bomb a rachotem hroutících se trosek domů. Devět minut, během nichž zahynuly stovky lidí. Kalendář ukazoval 14. února 1945.

Pokud pomineme stále poněkud záhadný shoz bomb z osamoceného amerického letounu na holešovickou elektrárnu 15. listopadu 1944, Praha byla – na rozdíl od jiných českých a moravských měst (např. Plzně, Pardubic či Brna) – ničivým následkům letecké války ušetřena, třebaže byla nesporně důležitým komunikačním uzlem. Časté letecké poplachy i bombardovací svazy směřující vysoko nad hlavami obyvatel Prahy na cíle kdesi v Německu je nechávaly v podstatě klidnými. Vše se mělo změnit právě onu osudnou Popeleční středu 14. února 1945.

V minulosti byla publikována různá (i ideologicky zabarvená) vysvětlení, proč k tomuto nečekanému náletu došlo, ale dnes není pochyb o tom, že skutečnou příčinou byl navigační omyl. Podle dostupných pramenů 61 ze 435 bombardérů typu B-17 z americké 8. letecké armády, které měly za úkol zaútočit Drážďany, se kvůli extrémně silnému větru nad nizozemským pobřežím odklonilo od určeného kurzu. Zjednodušeně řečeno, v okamžiku, kdy se otevřely pumovnice, osádky se domnívaly, že mají pod sebou Drážďany, případně nevěděly, kde přesně se nacházejí.

Potvrzuje to jeden z aktérů této tragické mise - Ralph McIntyre z 398th Bombardment Group:

„Toho dne jsem navigoval ve vedoucím letadle Lower Squadron (601st Bombardment Squadron) kapitána Scofielda. Jakmile jsme vystoupali do výšky, kterou jsme měli udržovat až k cíli, zjistil jsem, že je tam taková viditelnost, že se nemohu orientovat podle země a nemohu zjistit skutečný směr a rychlost větru – klíčové faktory k tomu, abych přesně zaměřil polohu. Na palubě našeho letadla se nenacházel radar H2S Mickey, takže jsem ani neměl jinou možnost, jak určit polohu.

Zanedlouho mraky natolik zakryly oblohu, že jsem zemi ani na okamžik nezahlédl, takže jsem pokračoval v zaměřování polohy letadla podle starých údajů. Mezitím jsem obdržel nejméně dvě radiové depeše od navigátora vedoucího letadla (osádka plukovníka Ensigna), jenž se ptal, jakou máme podle mých výpočtů polohu, neboť radary na vedoucím letadle i na letadle zástupce vedoucího nepracovaly, jak by měly. Oznámil jsem, že mé záznamy hovoří o tom, že jsme asi padesát mil jižně od kurzu, ale že to nemohu tvrdit stoprocentně, neboť vycházím ze starých údajů o síle a směru větru, které nyní nemohu ověřit. Krátce poté vedoucí navigátor oznámil, že se radar podařilo znovu zprovoznit a že se mu podařilo identifikovat cíl. Bomby jsme shodili vizuálně, neboť se mraky krátce před bombardováním rozestoupily. Všichni, co jsme se vrátili zpět na základnu, si mysleli, že jsme skutečně nalétávali na Drážďany.

Omyl se ukázal, jakmile byly vyvolané fotografie pořízené po náletu. Zjistili jsme, že jsme bombardovali Prahu. Museli jsme uznat, že jsme chybovali. Skutečně jsem se nacházeli asi padesát mil jižně od kurzu. Radar, jakmile začal znovu fungovat, patrně zachytil Plzeň a Prahu místo Saské Kamenice a Drážďan, které se nacházejí v relativně stejné pozici.

Vzpomínám si, že jsem se díval na zem, když jsme bombardovali, a porovnával jsem, co jsem viděl, se snímky města, které jsme před touto misí dostali. Zpozoroval jsem, že řeka se od severu stáčí v poněkud jiném úhlu. To ve mně pochopitelně vyvolalo otázku, kde to vlastně jsme. Ale na druhou stranu musím přiznat, že kromě tohoto rozdílu vypadala obě města až neuvěřitelně podobně.“


Jeho svědectví, stejně jako svědectví některých jeho kolegů, najdeme v nedávno vydané knize Praha v plamenech, která se detailně věnuje operacím za druhé světové války nad hlavním městem a okolím.



Smrtonosný náklad od 12.25 do 12.34 hodin pustošil zástavbu a zabíjel v Radlicích, na Smíchově, ve Vršovicích, Nuslích, na Žižkově a především na Novém Městě (v okolí Karlova náměstí) a na Vinohradech (v okolí Vinohradské, tehdy Schwerinově třídě). Civilní protileteckou ochranu i Pražany zastihl nálet zcela nepřipravené – sirény se ozvaly až pět minut po dopadu prvních bomb. Mnohé oběti vůbec nevyhledaly nebo nestačily vyhledat ochranné kryty.

Celkový počet obětí mezi českými a německými civilisty a německými vojáky se nakonec vyšplhal na 701, dalších 1184 osob bylo zraněno. Jeden muž byl odsouzen k trestu smrti a popraven za rabování v opuštěných bytech a živnostech. Podle PhDr. Evy Skalické z Útvaru rozvoje hl. m. Prahy, která zpracovala podrobnou statistiku pro výstavu „Válečné jizvy“ v roce 2005 (kopie seznamů jsou rovněž obsaženy ve zmíněné knize), bylo zničeno nebo v různé míře poškozeno 2645 obytných a veřejných budov (např. dům na rohu Resslovy ulice a Rašínova nábřeží, kde dnes stojí známý Tančící dům, Emauzský klášter, Faustův dům, vila Gröbovka v Havlíčkových sadech aj.).

V bezprostředním ohrožení života se ocitla Eva Tomanová, které tehdy bylo osm let. Její svědectví jsme zaznamenal: „Bydleli jsme v posledním patře domu č. 9 v Dittrichově ulici, co by kamenem dohodil od Emauzského kláštera i Palackého mostu. Otec sice pracoval ve stejném domě, ale ten den nebyl v kanceláři. Když zahoukaly sirény, nevěnovaly jsme tomu s maminkou pozornost, ostatně jako nikdy předtím. Šokovalo nás proto, když jsme uslyšely výbuchy. Vyběhly jsme na chodbu a chtěly se dostat co nejrychleji do protileteckého krytu ve sklepě. Nic jsme si s sebou nevzaly, což bylo v rozporu s příručkami o tom, jak se chovat při náletu, ale člověk v takové chvíli se moc dlouho nerozmýšlí co dělat. Maminka mě chytla do náručí a přitom jsem ztratila jednu bačkorku. Pak někdo řekl, že střechu prorazila zápalná bomba a na půdě začalo hořet. Pochopitelně vypukla panika, umocněná tím, že od jiné bomby, která dopadla na dvůr, se oheň rozšířil do přízemí nebo prvního patra, cesta do krytu tak byla zablokována.

Mezitím domem otřásaly další a další výbuchy v okolních ulicích. Poprvé v životě jsem se modlila, ale maminka mě stále utěšovala, že určitě budeme v pořádku. Nakonec se nám i ostatním sousedům podařilo bez úhony sejít dolů. Měla jsem vlastně dvakrát velké štěstí. Mimo jiných byl totiž zasažen dům na rohu Resslovy a Gorazdovy ulice, kam jsem s jinými dětmi chodila do rodiny své spolužačky na domácí vyučování, ale ten den odpadlo, protože spolužačka byla nemocná. Ani nevím, jestli to přežili. Z jiného domu, který stojí na rohu ulic Dittrichovy a Na Moráni, kde měla rodina Černých pekařství, zbyla jen část, bomba strhla přední zeď, vypadalo to, jako by obrovský nůž dům shora dolů rozřízl. Nikdy nezapomenu na pohled na odkryté byty a na zápach, který vycházel z trosek a byl cítit ještě mnoho dní.“




Dodejme, že Prahu postihl ještě jeden, tentokrát naplánovaný nálet – 25. března 1945. Americké letectvo bombardovalo vysočanský průmyslový areál, kde se vyráběly mimo jiné tzv. stíhače tanků Hetzer, a letiště ve Kbelích a Letňanech. Koberec tříštivých pum, bohužel, zasáhl také okrajové obce (např. ve Vinoři připravil o život 49 lidí, v Satalicích 62). Prahu také několikrát "navštívili" tzv. hloubkaři (viz http://hloubkari.bloguje.cz) - americké stíhací letouny, které útočily na železniční dopravu.

Filip Vojtášek
Autor blogu o útocích hloubkařů na železniční dopravu v českých zemích
http://hloubkari.bloguje.cz



Zpracovala PhDr. Eva Skalická z Útvaru rozvoje hlavního města Prahy na základě hlášení pojistných událostí z neinventarizovaného fondu Archivu hl. m. Prahy v roce 2005. Byly použity jako podklad výstavy "Válečné jizvy" prezentované Útvarem rozvoje hl. m. Prahy v roce 2005 v Sále architektů na Staroměstské radnici v Praze.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy