Co Čech, to zloděj?
Jak se to stalo? Stačila jediná směnárna a minuta nepozornosti. Jsem obecně citlivý k podnikatelům a chápu jejich problémy. Současně je naprosto jasné, že si každý podnikatel může nastavovat ceny dle svého vlastního uvážení. Jak by se ale cítil český turista, pokud by dorazil na Times Square a jedna káva tam stála 1.500 dolarů a ještě by na něj z výkladní skříně obchodu koukalo, že se jedná o nejlepší cenu “ve městě”? A to ještě ve chvíli, kdy by neměl ani nejmenší ponětí, jaká je převodní cena dolaru a tedy běžná cena kávy.
Přesně to se stalo i mé studentce a v naprosto totožném poměru. Po příletu do Prahy obratem vyrazila na Staroměstské náměstí a chtěla si vyměnit peníze. Nevšimla si však naprosto absurdního převodního kurzu 1 EUR = 15 CZK od firmy Checkquepoint (http://www.chequepoint.cz). Jen pro jistotu, euro se v momentě psaní tohoto článku prodává za 26 CZK. Dá se to samozřejmě přiřknout nepozornosti, ale jako poctivý podnikatel bych očekával alespoň základní hranice slušnosti a podnikatelské etiky. Tohle už není podnikání, tohle je bez dalšího krádež.
Jako člověka milujícího svoji zemi mne mrzí, když jí šlapou po pověsti podobní šejdíři. Myslel jsem, že je podobným časům již dávno konec, ale jen o několik dní později dalšího mého zahraničního studenta svezl taxikář od Prašné brány na Olšanské náměstí za lidových 1.300 CZK (běžná cena cca. 200 CZK).
Přijde mi ostudné, že se podobné věci dějí za denního světla a nikdo je neřeší. Nejsem si jistý, zda-li by to měla řešit vláda, magistrát, policie či Česká národní banka, ale už nyní tuším, že se s podobnými problémy dá krásně hrát úřednický ping-pong. Snad tedy vyhraje ten nejlepší….. Hlavně aby to nebyl směnárník - zloděj.
Ilustrační fotografie: