Profesionalita těch nejlepších je často nejmenší!
Před týdnem jsem měl příležitost se setkat Michaelem Mogillem, který patří k nejuznávanějším marketingovým kouzelníkům v právním sektoru. Jeho workshop nebyl upřímně ničím výjimečný kromě jednoho momentu v samotném závěru.
Huawei, Kanada a trest smrti, zásadní slova mezinárodní politiky posledního týdne
Poprava? Kanadského státního příslušníka? Za pašování drog z Austrálie do Číny v množství přesahujícím 220 kg? V Evropské unii nebo Spojených státech by člověka napadla jako první slova „nepřiměřený trest“. Zejména pro Evropana je to potom něco naprosto nepředstavitelného.
Vzdělávací systém, černá díra praktičnosti!
Vždy když se podívám na osnovy současných univerzit kdekoli po světě, tak je mi velice smutno. Témata dnes již často nepotřebná mimo univerzitu a když už správně zvolená, tak přednášená prakticky vždy od profesorů, kteří si o nich maximálně četli v knihách. Tento text nemá být o házení špíny na univerzitní vzdělání, ale je o zklamání, které pociťuji, vždy když se podívám na chování zaměstnanců univerzit vůči svým klientům - studentům.
Hlad, Kenny Rogers a poker
Nepovažuji v podnikání žádnou vlastnost za důležitější pro úspěch než hladovost a související tvrdou práci. Hlad po dalším kroku vpřed, a potom dalším, dalším a dalším. Udělat produkt lepší, levnější, zasáhnout nový stát, najmout hvězdu ze Sillicon Valley, dokázat vynaložit více na CSR nebo získat ocenění pro Podnikatele roku. Je úplně jedno co, jen se nezastavit.
Můžete být nejkreativnější, nejinteligentnější, nejmajetnější, nejznámější či mít nejvíce byznysových kontaktů, ale bez hladu po úspěchu a dravosti se projekt nikam nepohne. Právě tato vlastnost má však svoji hodně temnou odvrácenou stranu.
Respekt, důvěra a zalíbenost - 3 klíče k podnikání
Existují tři základní parametry, které musíte v podnikání s partnery vytvořit, aby vše úspěšně fungovalo. Předsvědčil jsem se o tom opakovaně dříve a přesvědčuji se o tom stále každý den.
Jak efektivně zmrazit český pracovní trh
Před několika týdny bylo zajímavé sledovat kauzu Tomáše Čupra, Rohlíku a nelegálního zaměstnávání Ukrajinských dělníků. Téma zahraničních zaměstnanců je pro podnikatelský sektor posledních několik let nesmírně živé a komplikované. Zaměstnanci v České republice jsou, o tom asi žádná, jen si často neuvědomují, jak je složité dokázat ukočírovat firmu tak, aby byli spokojení investoři, zaměstnanci i management.
Co Čech, to zloděj?
Před týdnem se jedné z mých studentek stala extrémně nepříjemná zkušenost. Hned první den po příletu do Prahy přes půl světa byla okradena. A to ne v noci, ale za denního světla a přímo vedle stojících policistů na Staroměstském náměstí. Mrzí mne to zejména kvůli tomu, že hned o 5 minut později prohlásila navzdory svému začátku studia nejbližší 2 měsíce v Praze, že Českou republiku a toto město už nyní nesnáší. Je to velký varovný vykřičník.
Podnikatel - vizionář - opatrně s ním
Podnikatelé se dělí na dva typy, vizionáře a finančníky a ti si většinou nerozumí. Alespoň takto vidí situaci Leon Jakimič, zakladatel Lasvitu podle jeho textu v nedávném Forbesu (květen 2017). Hned zkraje bych se rád přiznal k tomu, že Lasvit jako firmu obdivuji, protože dělají nádherné skleněné instalace a jako jedna z mála firem z České republiky se dokázala prosadit na světovém extrémně náročném trhu. A to už znamená hodně, zejména v době, kdy česká média úspěchy českých firem často přibarvují. Některé jsou vykreslovány jako světově nejlepší, ale při důkladnějším zkoumání narazíte na to, že tomu tak úplně často není. To je ale konstatování hodné vlastního textu, rád bych se věnoval spíše zajímavé myšlence podnikatele vizionáře versus tvrdého finančníka, protože s tímto mám také své zkušenosti.
O autorovi
Zakladatel European Centre for Career Education a prezident Czech China Entrepreneurs Forum. Tomáš přednáší na Institutu ekonomických studií při Univerzitě Karlově v Praze. Přednášel i na Arizona State University, John Marshall Law School a mnoha dalších předních univerzitách v Číně, včetně Peking University a Tsinghua University. Jako expertní člen se účastnil práce v organizaci UNCITRAL v oblasti obchodu a online řešení sporů. Zároveň je členem mnoha mezinárodních expertních neziskových organizací. V minulosti Tomáš pracoval v prestižních mezinárodních právních firmách, byl zaměstnán jako generální ředitel First Eastern Co. a vedl právně-obchodní analýzy v Hospodářských novinách a v Ekonomu. Tomáš je spoluautorem několika knih a mnoha akademických a analytických článků.
Pro více informací:
Twitter (@TomasHulle)
Linkedin