Milan Paumer – oběť bratří Mašínů

05. 08. 2010 | 10:57
Přečteno 33487 krát
Položme si jednoduchou otázku. Byli by Gabčík s Kubišem národní hrdinové, kdyby jenom podřízli obecního policajta, zastřelili pokladníka při loupeži, zapálili vesničanům stoh a pak se úspěšně probili nazpátek do Anglie?

Jinak by situace byla stejná. Tj. riskovali by život se zbraní v ruce, v zemi vládne zločinný režim neštítící se ničeho.

Odpověď je: „NE, nebyli by národní hrdinové“

Protože ve všem na světě je důležitý výsledek a ne jen úmysl. Motivace k sestavení skupiny byla bezesporu ušlechtilá, statečnost obdivuhodná, výsledek však prostě špatný. Byli zabiti zcela nevinní (s režimem nespojení) lidé, komunistický režim to propagandisticky velmi posílilo.
Kdyby zastřelili dva okresní tajemníky a prokurátora Urválka – jmenují se dnes po nich v každém českém městě ulice. Ale to se nestalo. Výsledkem bylo fiasko a …. Úspěšný dobrodružný útěk do západního Berlína.
Milan Paumer to, alespoň na besedě, co měl před lety u nás ve škole, částečně přiznával a v jeho postojích byl cítit jistý smutek z celé věci. Byť velmi věrohodně popisoval okolnosti a důvody, proč a jak se do skupiny zapojil. Také se vrátil do své rodné země hned, jak to bylo možné. Budiž mu země lehká. Z postojů Mašínů není cítit ani stopa pokání dodnes. Havel i Klaus – všechno polokomunistická pakáž, v Čechách není demokracie ani v roce 2010, ničeho nelituju. Pokladník byl slouha komunistů (protože vozil peníze národního podniku) patří mu to, obecní policajt v Čelákovicích tím spíš. Patologická nadřazenost.

Moderní česká historie má málo hrdinů, ale ani kohorty mediálních politiků honících dvacet let po revoluci levné protikomunistické body účastí na sledovaném pohřbu – to nezmění. Tragický příběh Mašínů zanechal oběti, pachuť a lítost. Nikoli slzy dojetí a hrdost – beznadějných obránců krypty kostela v Resslově ulici.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

yara ze země krys napsal(a):

Dejte už pokoj s tímhle tématem,
veřejnost by spíš zajímalo, proč Váš "gyml" dostal od zeťáka K.Dyby
pana M.Romana 100 mil.Kč ? Panečku to jsou podivné asociace.
05. 08. 2010 | 11:10

V.K. napsal(a):

Hm, zajímavá první reakce k tématu.
Ale když už: Gympl není můj (pracuju tam), pan Roman není zeť K. Dyby a motivaci založení Nadace prezentoval ve sdělovacích prostředcích.

Václav Klaus
05. 08. 2010 | 11:14

jenicek napsal(a):

Jejich neúčast na pohřbu Paumera resp. její zdůvodnění je od nich pěkná stupidita.
Na pohřbu kamaráda(?) přece nejde vůbec o to co si myslí o současným režimu, nějakým politikovi nebo třeba o teorii evoluce, je to poslední rozloučení s člověkem a pokud nejsou schopni se nad svoje dojmy a názory o úplně jiným tématu povznýst, tak ať jdou doprdele.
05. 08. 2010 | 11:15

hoven napsal(a):

klausi,
trochu jste vzal rudým vítr z plachet, pod tímhle blogem nemůžou kvičet, vrazi, vrazi! tak alespon to yara hned otočil na jiné téma. rudí bez kvičení být nemůžou. je to proně nezbytnost, jako pro člověka vzduch nebo pro paroubka funkce.
05. 08. 2010 | 11:16

honza napsal(a):

Tak s tímto blogem mohu vyjímečně souhlasit. Svět není černobílý a dělit tyhle fešáky buď na vrahy, nebo hrdiny zavání fundamentalismem. Pravda v takových případech bývá někde uprostřed a myslím, že to i z toho blogu vyplývá.
05. 08. 2010 | 11:22

Jana napsal(a):

Co by, kdyby, ubohé tlachání, které nezakryje,že naše země má v čele člověka, který toho není hoden. Nastrčí svého syna,aby bránil jeho malost.Brát plnými hrstmi co život přináší a před tím špatným se schoulit a čekat jestli to samo vyhnije, nebo ne. Tak vidím já celou tuto rodinu.
05. 08. 2010 | 11:24

kopřík napsal(a):

hoven :
pan Klaus vzal asi trochu vítr z plachet všem : pravičáci nechápou, že "pravičákovi" se nelíbí "střílení do komoušů" a některým levičákům možná vadí, že by s "pravičákem" museli tentokrát souhlasit...
05. 08. 2010 | 11:25

rejpal napsal(a):

kopřík
Já s tím problém nemám. Blog je velmi blízký tomu, co si o celé věci myslím sám. A je mi srdečně jedno, kdo to napíše. Vlastně ani nevím, jestli je autor levičák, pravičák, středopolař nebo tvor apolitický.
05. 08. 2010 | 11:30

jj napsal(a):

Jsou bratři Mašínové národními hrdiny? Nejsou. A kdo to o nich tvrdí? Pokud vím, nikdo. Tak proč to je třeba popírat?
05. 08. 2010 | 11:34

Petrman napsal(a):

S názorem pana Klause souhlasím je to napsáno velmi výstižně, ale hlavním důvodem proč to bylo napsáno asi bude to, že se mu nelíbí postoj Mašínů k jeho otci, který chudák už ve čtyřech letech stavěl barikády při pražském květnovém povstání.
05. 08. 2010 | 11:35

Trunda napsal(a):

Souhlasím, pasovat žoldáky na národní hrdiny mi přijde poněkud pokřivené. Z jejich skutků je cítit především zájem o sebe sama, ať už pohnutky byly jakkoliv pochopitelné. Což je od hrdinů zcela zásadně odlišuje.
05. 08. 2010 | 11:36

rejpal napsal(a):

jj
Právě že tvrdí. Za posledních pár dní jsme to slyšeli mnohokrát - z médií i od ústavních činitelů. Jinak by nebyl žádný důvod o celé věci diskutovat, leda v obecné rovině.
05. 08. 2010 | 11:40

honza napsal(a):

2 Petrman: dost dobrý :-))
05. 08. 2010 | 11:42

kopřík napsal(a):

rejpal :
mě je názor prezentovaný v blogu také velmi blízký. A pokud Vy neberete při komentářích ohled na to, kdo je autorem toho či onoho článku, je to skvělé. Faktem ale zůstává, že pro velkou část diskutujících je to naopak velmi důležité. Klasickým příkladem jsou myslím diskuze pod blogy pana Pehe.
Jinak co se týče politické orientace pana Klause ml., vycházím z toho, že byl pokud vím členem ODS, kterou ale již opustil (okolnosti popsal i na blogu).
05. 08. 2010 | 11:42

JF napsal(a):

V tomto případě není dobré se omezovat na samotný akt násilí, které v té době vzniklo. Dobré je se podívat na okolnosti, v kterých vznikalo.

A třeba nezúženě porovnat osud rodiny Mašínů a třeba jiné "normálnější" rodiny XY ... bojující se sebezapřením doma možná až do dnes a možná sama se sebou ...
05. 08. 2010 | 11:43

matů napsal(a):

Co se stane,až nějaký hrdina zastřelí nějakého občana a bude se obhajovat,že chtěl změnit režim v republice.Dnes jej odsoudí a za několik let bude hrdina 4 odboje.Dostane vyznamenání a na pohřeb pujdou někteří představitelé státu.V čem bude změna?Jen historie se bude opakovat.P.Klausi,máte uplnou pravdu,i když nesouhlasím s s váma v jiných věcech,mohl bych kritizovat,ale né zabíjet.Jak to dělají vrazi
05. 08. 2010 | 11:43

jj napsal(a):

pro rejpala: no, já to neslyšel. Ale mezi náma, nekrology by se stejně počítat neměly.
Problém je v politické vyváženosti - mě v tom článku od p. Klause chybí věta: "Udělali to zcela blbě, ale přesto si jich vážím, protože sám jsem k tomu neměl dost odvahy."
05. 08. 2010 | 11:46

Dingo napsal(a):

souhlas s Klausem, sice jsem spíš středo-levý volič, ale vy a váš otec jste mi z pravice asi nejsympatičtější, rozhodně více než všichni Topolánci, Nečasové, Kalousci, Johnové, Vondrové a spol., a to i přesto, že ODS nikdy volit nebudu......hodně štěstí a ať se Gymnáziu daří
05. 08. 2010 | 11:48

Ládik napsal(a):

O taťkovi a Havlovi byste neměl tak psát....
05. 08. 2010 | 11:48

rejpal napsal(a):

kopřík:
o tom vystoupení z ODS jsem slyšel. Jenže ono - i kdyby člověk chtěl - je obtížné lidi zařazovat z absolutního hlediska. A naví se mi zdá, že v očích řady lidí je měřítkem pravicovosti (levicovosti) míra radikalismu. Přitom člověk s konzistetním pravicovým nebo levicovým myšlením může být zcela umírněným a naopak. Ke všemu je to všechno strašně relativní. I proto, že v pracových stranách bývají křídla, kzerá se vymezují směrem doleva vůči zbytku. Je to jako s elektronegativitou nebo kyselinami a zásadami v chemii. Abych byl konkrétní - v případě autora blogu mi vychází, že není fanatik, má umírněné postoje a je tudíž úplně jedno, zda je pravičák nebo levičák.
05. 08. 2010 | 11:50

hoven napsal(a):

kopřík,
mě vítr z plachet nevzal. v době, kdy tu řadili mašíni, tak celý pracovní kolektivy , spousta lidí psaly dopisy požadující trest smrti pro doktorku horákovou. ta luza byla sfanatizovaná jako lidi v německu za hitlera. tam si taky každej kopnul do židů. já pořád tvrdim, že nemužeme ty činy mašínů vytrhnout z tý doby a posuzovat dnešníma očima. dokonce i kdyby to dělali za normalizace, tak už je to uplně něco jinýho. ale to byly prostě padesátý léta.
05. 08. 2010 | 11:51

investigator napsal(a):

To že musí Klaus st. vystrkovat před sebe potomka, aby argumentoval proti kritické poznámce Mašínů jen potvrzuje, že je zasažen a má problém. Ano klausovi spolupracovníci Bém, Tlustý, ale i ti starší z prvé party, jsou spolutvůrci poměrů plných korupce, zlodějny a lhaní, včetně významné role komunistů pro dvojnásobné Klausovo zvolení prezidentem země, jejímiž hrdiny Mašínové ani nechtějí být. Je to vlastně docela trapas pane Klausi, že ...
05. 08. 2010 | 11:53

rejpal napsal(a):

jj
Ale na to nevážit si jich, má právo. Je to jednoduše otázka priorit. Nevážím si fanatiků žádného zbarvení, pokud ve svém počínání kladou výše ideologii než lidskost. Mohu je odlišit od prostých vrahů, mohu jejich čin nazývat jinak než vraždou, protože se snažím brát v úvahu situaci v zemi i jejich osobní, ale vážit si jich neumím. Nejlepší by IMHO bylo, kdyby celou tu kauzu nechali historikům a privátní výměně názorů. Jenže to se bohužel nestalo, protože si smočila nejvyšší politická garnitura (a paradoxně se jí žádného ocenění od bratrů Mašínů nedostalo).A navíc je celá tahle věc dost nebezpečná, protože otevírá prostor o charakteru současného režimu a možnosti nenásilné opozice.
05. 08. 2010 | 11:56

Kid napsal(a):

investigator: trapas jste vy sám, vrazi Mašíny nazýváte hrdiny, máte zvrácený žebříček hodnot, to bohužel u pravičáků bývá pravidlem......jinak souhlas s tím, že Klaus a defacto celá ODS může za současný politický marasmus, v tom máte pravdu
05. 08. 2010 | 11:57

Jiri napsal(a):

Naprostý souhlas, doufám že si tento blog přečte i Tomáš Klvaňa.
05. 08. 2010 | 12:05

kopřík napsal(a):

rejpal :
souhlas

hoven :
ano, samozřejmě nějaký kontext doby vždy existuje, tehdejší doba byla extrémní,ale...zabít někoho, koho v zásadě zrovna náhodou potkám a připlete se mi do cesty? Nebo si předem ověřovali, kdo proti nim stojí, jestli zrovna je nebo není členem Lidových milicí apod.?
Myslím, že i mnozí zastánci Mašínů to trochu cítí, třeba pan Žáček, bývalý šéf Ústavu pro výzkum totalitních režimů, se nám proto snažil namluvit, že reálně plánovali atentát na Gottwalda. Aby to trochu líp vypadalo.
05. 08. 2010 | 12:09

yara ze země krys napsal(a):

V.K.
Docela jste mě překvapil, že reagujete na příspěvky, to vysoce hodnotím a jste u mě sekáč. Příště se zeptám více k tématu.
05. 08. 2010 | 12:12

Petr B. napsal(a):

S tímto blogem se nechá souhlasit a je jedno, jestli ho napsal "pravičák" či "levičák". Velmi přesně vjádřeno. Pokud si vzpomínám na film "Doznání" a metody esebáckých vyšetřovatelů, souhlasil bych s odporem vůči těmto stvůrám. Nicméně s akcemi Mašínů, které nepostihovaly zločince, ale spíše nevinné, velmi důrazně nesouhlasím.
05. 08. 2010 | 12:13

MaB napsal(a):

Já bych řekl, že postoj pana Klause jr. se celý odvíjí od pohrdavého postoje bratří Mašínů ke Klausovi sr.

Obávám se, že nic více, nic zásadnějšího v tom není. Důvody se vždycky najdou, v tak komplikovaných kauzách o to snáz.
05. 08. 2010 | 12:14

Lenka Pšeničková napsal(a):

Synové jsou většinou stějně postižení jako jejich otcové, to, Vašíku, na úvod! Nečekala bych, že možný sterilní a impotentní ředitel školy vytáhne jako "pseudoargumenty" ubohost srovnání se skutečnými hrdiny - s československými parašutisty. Vašíku, já ti podříznu - v rámci boje za svobodu, kterou mi včera svým servilním projevem zaručil Petr Nečas - fotříka a ty pak napíšeš to samé, platí? (nemluvím o tom, že pokud nepodříznu já či jiní, bude tento ekonomický dobrodruh řádně souzen za své vědomé zlodějny let devadesátých-nenávidím rodinu Klausů!!!)
05. 08. 2010 | 12:16

SuP napsal(a):

Pane V.K. -
Neotřelá úvaha!
05. 08. 2010 | 12:20

mb napsal(a):

Zdena Mašínová o Václavu Klausovi starším : Václav Klaus je postava patologická, nepatří do čela státu ...

tento názor podtrhuju a podepisuju ...
05. 08. 2010 | 12:30

hoven napsal(a):

kopřík,
já nejsem znalec , ale co takhle vim z novin, tak zabili strážníka, hasiče a ozbrojenýho pokladníka. . je to skutečně na hraně, je na debatu, jestli to byli civilisti nebo ne. protože pro mě je ta červená linie právě v tom, jestli jsou zabíjeni civilisti. tam už je to pro mě nepřijatelný. já se klonim k nazoru, že to civilisti nebyli.
05. 08. 2010 | 12:30

Virlex napsal(a):

jj
To jako máte na mysli, že Klaus ml. (který v doityčné době nebyl na světě) neměl odvahu stát se banditou?
Ať žije nehynoucí památka bandity Leciána, mučedníka, který bojoval proti "pohůnkům režimu"
05. 08. 2010 | 12:32

Vysedlina napsal(a):

Fajn, pane Klausi, byl jste tak statečný a řekl alespoň mamce, aby vystoupila z KSČ a nepodporovala svým členstvím zločinný režim?
05. 08. 2010 | 12:33

kopřík napsal(a):

hoven :
jenže to se jim také mohl do cesty připlést třeba nějaký vojín, která zcela nedobrovolně a proti svému přesvědčení zrovna v té době musel v komunistické armádě kroutit povinnou vojenskou službu.
Pokladník, který má kvůli obraně jemu svěřených peněz přidělenou zbraň, není přece příslušníkem nějakých oficiálních ozbrojených složek státu. Hasič je člověk, který hasí požáry, není to uniformovaný bojovník za režim.
05. 08. 2010 | 12:47

Naštvaný napsal(a):

"proč Váš "gyml" dostal od.... 100 mil.Kč" ptá se yara.... Na to je jednoduchá odpověď: manažér je šikovnej, a co hlavní, škola je důvěryhodná, a že je, to vím; mimojiné i proto, že manažér školy je holt dobrej. No yaro..., upřímně, vy byste pro svůj podnik nesháněl a nebral podporu? a nedrmolte tu primitivní nesmysl: kdoví, kam ty prachy v tomto případě šly...
05. 08. 2010 | 12:49

rejpal napsal(a):

kopřík
Jenže ten hasič byl slouha režimu, protože bránil vzniku hospodářských škod, které režim oslabovaly. Pokřivená logika? Ano, ale ne moje. Je to jen implicitní závěr z některých příspěvků.
05. 08. 2010 | 12:52

siven napsal(a):

Neuveritelne! Skvele napsany a vyargumentovany clanek. Kdyz blahe pameti vzpomenu na blog o zirafach, je vskutku s podivem, ze jej napsal stejny autor... pane Klausi, jen tak dal!
05. 08. 2010 | 12:52

Enkidu napsal(a):

Poprvé v životě souhlasím s někým z Klausovy rodiny, ač udiven autorem i sám sebou :-).
05. 08. 2010 | 13:04

Kessu napsal(a):

"Protože ve všem na světě je důležitý výsledek a ne jen úmysl."

Což o to, mě a mýmu kámošovi Nicolovi, je tohle chápání světa docela blízké a s blogem souhlas. Koneckonců (a je to dobře), jestli je na něco v týhle zemi spolehnutí, tak že kdokoliv se jménem Klaus bude uvažovat podobně :)

... jenže ... maličký stín pochybnosti přeci jen zůstává. Opravdu VE VŠEM jde jen o výsledek? Nebo jde občas o poměr výsledku a snahy? A opravdu Mašíni&Co. spadají zcela jistě a neomylně do kategorie "počítá se jen výsledek"?

... ach jo, ten relativismus mě jednou zahubí. Asi se dám na víru...
05. 08. 2010 | 13:04

Mirek F. napsal(a):

to: Vysedlina
Takže v tom případě byla matka p. Klause ve stejné organizaci jako matka bratří Mašínů.
05. 08. 2010 | 13:11

Tereza napsal(a):

Zcela s Vaším názorem souhlasím, pane Klausi. Dokonce si myslím, že hrdinů, kteří se ve svých osobních životech postavili proti komunistickému režimu, bylo poměrně hodně. Seznam vězňů v uranových dolech a věznicích by mi jistě dal za pravdu. Ale jejich osud není tak mediálně atraktivní a z těchto drobných hrdinství se nedá „vytlouct“ téměř žádný politický kapitál. Je mnohem lákavější bojovat v přímém přenosu proti lovu velryb než při procházce v lese zvednout zapomenutou plastovou lahev.
05. 08. 2010 | 13:13

Virlex napsal(a):

Hovewn

Jasně, že to nejsou civilisté... jednak hasič přece občas nosí helmu... jednak doprovod peněz měl zbraň (všude ve světě to tak je, tudíž jakýpak civilista, že)... a potom: kdyby to byli civilové, pak by Mašínové přece nemohli být hrdiny, ale byli by vrahy, že?
05. 08. 2010 | 13:15

snowfox napsal(a):

Zanechme zjenodušených odsudků. Pochybuji, že je mezi námi někdo natolik morálně povolaný (pan Klaus promine), aby mohl od zeleného stolu odsoudit dvacetileté kluky ,kteří se rozhodli bojovat v době, kdy to většina ostatních zabalila.
05. 08. 2010 | 13:24

Virlex napsal(a):

Snowfox

Ale, ale... případ mašínovského banditismu není natolik spletitý, aby nebylo možno z aujmou vyhraněný postoj. Aby bylo jasno: o jakém "boji" to mluvíte? O neúspěšném boji Mašínů s vlastními sadistickými sklony?
05. 08. 2010 | 13:41

jj napsal(a):

pro Virlexa: p. Klausovi jr. bylo v roce 1989 20 let.
05. 08. 2010 | 13:46

dennis napsal(a):

to koprik, rejpal, Virlex
Nemeli bychom podcenit skutecnost, ze pozarnik (dobove oznaceni hasice) mohl mit hasicskou sekyrku. A navic pozarni ochrana byla rizena ministerstvem vnitra. Cimz se asi zasadne lisila od rizeni dnesni protipozarni a dalsi ochrany obyvatelstva. Dalsi pritezujici okolnost vedle napr. prislusnosti v Lidovych milicich!
05. 08. 2010 | 13:49

mp napsal(a):

...no, já nevím...ty oddíly Lidových milicí která včera ukazovali v hlavních zprávách, se kterými se Mašínové utkali...nebyla to přesila? To by hrdinství nasvědčovalo...")
05. 08. 2010 | 13:50

Karlík napsal(a):

"zapálili vesničanům stoh..."

Pouze technická poznámka: ten stoh už vesničanů nebyl, byl družstva, které ho ukradlo původním majitelům - sedlákům a chalupníkům. Tož tak.
05. 08. 2010 | 13:57

rejpal napsal(a):

dennis
Máte pravdu. Ta sekyrka, ta z těch hasičů opravdu dělala ozbrojenou pěst dělnické třídy. Škoda, že jsewm to nevěděl dřív. Když kolem roku 1960 hořel plynojem v Michli, možná bych jako kluk vzal klacek a šel ty hasiče mlátit -:))
05. 08. 2010 | 13:58

Endy napsal(a):

Souhlasím s autorem,osobně mi na tom celém příběhu vadí jedno - ve jménu čeho, je člověk schopen podřezat jinému hrdlo? Myslím, že bych to pochopila a asi i souhlasila, pokud bych chránila svůj osobní život, nebo život někoho, kdo je v ohrožení..Dítěte, příbuzného, ale i cizího člověka, který je napaden a nic jiného nezbývá, než se bránit. Tahle situace byla však jiná. Podle mého, podříznout krk komukoliv,to vyžaduje notnou dávku otrlosti. Moc se ani neliší od toho, co dnes dělají fundamentalisti, ve jménu Aláha. Také zabijí nevinné, zase pro svou svobodu. Nevidím v tom rozdíl, jen ten, že Mašínové se víc podobají řezníkům, kteří při podříznutí zvířete, nepociťují nic mimořádného,ale u nich je to rozdíl, je to jejich práce! A kdoví, možná i oni u toho cítí.
Dnešní šaškování kolem Mašínů je podle mého trapas. A že nepřijeli na pohřeb? No je to vysvětlení tak trochu podobné jejich masakru.Smysl pro některé hodnoty klukům přebývají a jiných se jim naopak nedostává. Ale to je jen můj názor, každý to vidíme jinak. Hezký den
05. 08. 2010 | 13:59

ld napsal(a):

Pane Stejskale,

žádám o smazání tohoto Klausova blogu. Ve druhé větě se píše..."kdyby jenom podřízli obecního policajta..."

To implikuje, že JENOM podříznout obecního policajta je v podstatě maličkost. Tato věta je v rozporu s kodexem diskutujících, jakož i bloggerů.

Kdybych já napsal, podřežme jen křivohuba, byl bych vámi plísněn, na každý pád pak po zásluze zmizen.
05. 08. 2010 | 13:59

kopřík napsal(a):

dennis :
:-))
05. 08. 2010 | 14:02

stejskal napsal(a):

Není, neboť neimplikuje, pane ld.

Pokud zde budete vyzývat k podříznutí kohokoliv či někoho nazývat křivohubem, budete mnou patrně smazán.

Přeji zajímavou, korektní a pokud možno slušně vedenou debatu.

Libor Stejskal
05. 08. 2010 | 14:05

claudius napsal(a):

Nemohu si pomoci,ale diskutující s tzv.pravicovým a Mašíny oslavující názorem v naprosté většině uvádějí emoce,nálepky a nadávky.Čím to je,že zastánci pravicových názorů jsou na tom s intelektem hůře a s nakládáním s mocí lépe?
05. 08. 2010 | 14:09

ld napsal(a):

Stejskal,

když tak argumentuje Klaus, tak je vše v pořádku. Pokud stejnou větu napíšu já, je to problém.

Pročež vaše přání korektní debaty vidím jen pouze v rovině mlhavé objektivity; takové farizejství.
05. 08. 2010 | 14:12

franťýk napsal(a):

Pokud se na Mašíny podíváme optikou doby a srovnáme je s Kubišem a Gabčíkem musím konstatovat toto:
Parašutisté zabili pžedstavitele režimu, který byl mezinárodně již ve SVÉ době uznán zločinným a byl proti němu veden mezinárodní ozbrojený boj.
Mašínové zavraždili dva občany státu, který byl mezinárodně uznáván, měl své zastoupení v OSN. Kdo TEHDY dal Mašínům právo rozhodnout, že režim je zločinný? Tehdejší režim věl v TÉ době dost podporu svých obyvatel, k prvním procitnutím došlo až o desetiletí později. Pokud měli Mašínové TEHDY právo rozhodnout o zločinnosti TEHDEJŠÍHO režimu, mám já stejné právo rozhodnou o zločinnosti DNEŠNÍHO režimu. Proto je akce parašutistů hrdinstvím a akce Mašínů sprostými vraždami
05. 08. 2010 | 14:15

schlimbach napsal(a):

Lenka Pšeničková

byly ty osobní a stupidní invektivy vůči autorovi blogu nutné? Nezdá se vám, že jste trošku hodně ujela?
05. 08. 2010 | 14:16

Ferdinand napsal(a):

Výstižně napsaný článek, s obsahem plně souhlasím.
05. 08. 2010 | 14:17

mp napsal(a):

rejpal
Ale jak si můžete nevážit ideologických fanatiků projevujících lidskost na pohřbu ideologického fanatika v přímém přenosu?
05. 08. 2010 | 14:20

schlimbach napsal(a):

karlík

nejste trošku zmatený? V naší vesnici, kde jsem žil byli prvními a dobrovolnými členy družstva sedláci z gruntů. někteří, protože ami na to skutečně nestačili a jejich děti se chtěli živit jinak než dřinou od rána do večera a někteří, protože im byly odpuštěny dluhy. Prvním předsedou družstva byl sedlák, na odborných funkcích byli jenom sedláci. Píšete kraviny. V okolí zůstalo i několik sedláků i v 80. letech jako soukromě hospodařící rolníci - dřeli se stejně jako v 50. letech, jen ti ostatní pracovali v průměru 8 hodin denně, měli k dispozici moderní techniku, neplatili daně a stavěli si obrovské vily. Tož tak.
05. 08. 2010 | 14:21

Lenka Pšeničková napsal(a):

Schlimbachu, pokud si na demokracii pouze nehrajeme, dovoluji si znovu zopakovat, že KLAUSOVIC RODINU NENÁVIDÍM!!! Navíc když vidím, že jsou komunismem nakaženi všichni z nich! Invektivy a urážky BYLY NUTNÉ!! Byla bych ráda, kdyby odešli pryč - a již se nevraceli!! Přijde ti, že udělali něco záslužného??? Musím se MOC držet, když o nich pouze slyším. Nejsem české (komunistické) stádo, abych papouškovala, že je Klaus a jeho blízcí úžasní!! Jsou to naprosto průměrní CHUDÁCI!!!
05. 08. 2010 | 14:27

Mr. Neutral napsal(a):

To je přesně ono, o čem píšete, pane profesore. Mě prostě vadí ten způsob, jak toho dosáhli. Mám na mysli ty brutálně podřezané. Kdyby se třeba bránili střelbě a někoho při střelbě zabili, ok. Tady by to bylo něco jiného. Jenomže oni potřezali svázané. Lehce jim lze podsunout, že v nich zavládla psychopatologie. Kdo dokáže, jaké nietrné pohnutky je vedly k tomu způsobu provedení. Pro někoho jsou oficiálně hrdinové, ale ty usmrcené oběti hovoří i psychopatologii. Havel a Klaus mají odlišné názory, přesto ani jeden jim vyznamenání nedal. Jistě oba dva měli své pádné dúvody. Havel snad někde poznamenal, že se za Mašíny stydí. Topolánek jednal ukvapeně. Ale on jedná často unáhleně. Takže s Vámi souhlasím, pane profesore.
05. 08. 2010 | 14:27

Neumann napsal(a):

Vaše srovnání je opravdu perfektní. Jen pevně doufám, že i pan prezident, Váš otec , má obdobné názory.
05. 08. 2010 | 14:27

Karlík napsal(a):

schlimbachu,

nejsem. Stohy podpálené Mašíny byli družstevní.

PS. Zkušenosti z vaší vesnice jsou zkušenosti jen z vaší vesnice. Např. u nás na vesnici probíhala kolektivizace trochu jinak.
05. 08. 2010 | 14:29

schlimbach napsal(a):

dennis

nes nejsou hasiči v gesci ministerstva vnitra? Dnes hasiči nemají sekyrky? Doufám, že to od vás mělo být jen ironické prohlášení :)
05. 08. 2010 | 14:29

mp napsal(a):

Endy
jestli to nebyla jenom obyčejná zbabělost od těch hrdinů, když nepřijeli co České reepubliky kamarádovi na pohřeb...
05. 08. 2010 | 14:29

Karel napsal(a):

Souhlasím s autorem, napsal to myslím velmi výstižně.

Pro Claudia: zajímavé, já mám úplně stejný jako vy, ale narozdíl od vás stran nositelů levicových názorů.

P.S. Četl jsem nedávno v příloze LN reportáž o vesničanech, kteří v 50. a polovině 60. let schovávali u sebe ve stodole 15 let (ano, patnáct let) člověka pronásledovaného z politických důvodů komunistickou policií (protože znal lidi ze skupiny, která hodila granát do kanceláře KSČ - ti byli pochopitelně obratem uvězněni a myslím i popraveni). To jsou podle mě hrdinové: 15 let šlo o život celé jejich rodině, pochybuji, že by je čekal jiný osud, a přesto mu nezištně pomohli ...
05. 08. 2010 | 14:31

schlimbach napsal(a):

karlík

družstevní stoh byl členů družstva a těmi byli téměř výlučně lidé, kteří do toho družstva dali nebo museli dát své majetky. Sám nyní zjišťujete, že vše nebylo jako ve vaší vesnici. Vše bylo, je a bude o lidech. Sebelepší věc může idiot zprofanovat a naopak.
05. 08. 2010 | 14:31

Alex napsal(a):

No pane Klausi napsal jste to hodně expresivně.
Přesto věci dle mého názoru stojí trochu jinak.
Kdo se seznámí dostatečně dopodrobna s osudy členů skupiny bří Mašínů a jejich blízkých, může je plně pochopit.
Oni vyrůstali, když přišli o otce, jenž byl popraven jedním nelidským režimem. Ten druhý nový vzniklý po r. 48 nemohli považovat za nic jiného než plně srovnatelný s tím předešlým. Osud jejich blízkých z okruhu přátel a lidí, jichž si celá rodina právem vážila, byl příliš krutý. Mezi členy skupiny byli tací, jejichž rodiče byli vyhnáni ze svých statků. Z mnoha jejich přátel, kamarádů, jejich rodičů či příbuzných byli učiněni občané podředné kategorie, mnozí byli bezdůvodně popraveni. S přihlédnutím k jejich věku lze pochopit, že pro ně byl nový režim totožný s tím předešlým (oběma byli osobně dotčeni a to hodně). Též lze vzít v potaz délku jejich tehdejšího života stráveného v režimech, kdy cena lidského života byla ponížena na minimum. Lze tedy i pochopit, že pro ně nebylo jiné cesty než se chopit zbraně. Lze je pochopit, že všechny, kdož se zbraně nechopili proti takovému režimu, považovali za jeho exponenty.
Máte pravdu, nikdy nebudou národními hrdiny, neb hrdina musí rozlišit, že jejich oběti nemuseli být nutně exponenty nového režimu, že mohli být z dnešního pohledu i oběťmi režimu, v něhož tehdy nemalá část obzvatelstva vkládala naděje na lepší a spravedlivější řád.
Jistě je nelze z tohoto hlediska považovat za národní hrdiny, ale pochopit jejich tragédie lze a hledět na ně jako na sprosté vrahy podle mého názoru také nejde, pokud je skutečně pochopíme. Zdrženlivý postoj Vašeho otce chápu a domnívám se, že je zcela přiměřený.
Mohu pochopit politika, jenž se účastní pohřbu Milana Paumera, ale nemohu pochopit jejich projevy. Ty lze totiž chápat jen a jen za účelové či pomýlené zejména s přihlédnutím k jejich vlastní minulosti.
05. 08. 2010 | 14:32

mp napsal(a):

Lenka P.
přiznejte se, že si jdete hrát odpoledne do stohu se sirkami?
05. 08. 2010 | 14:33

Lenka Pšeničková napsal(a):

mp, já zcela vážně uvažuji o tom možném podříznutí jednoho z členů ODS, abych znovu vyvolala debatu o tom, zda je vražda vraždou, či politická vražda-například pana Paumera- je "něčím jiným". A ptám se-je na to naše zkorumpovaná justice připravená??? Sirky doporučím tobě, to je tak tvoje parketa, mlíčňáku!
05. 08. 2010 | 14:37

schlimbach napsal(a):

Lenka Pšeničková

budete se divit, také mám své výhrady jak pan president ve své obě prováděl privatizaci, ale neznamená to, že bych mu musel házet do obličeje nějaké svoje osobní výpotky. Na druhé estraně dovedu ocenit jeho postoje v některých situacích, kdy jednal sám proti všem. Zcela jistě mu nelze upřít kontinuitu v názorech. Že s ním může být lidsky těžké vyjít zcela chápu, ale je to zase jen můj problém, jak to prožívám, nemusím jej urážet. Autora blogu osobně neznám, ve věci tohoto blogu s ním bez výhrad souhlasím (pod jinými blogy třeb nesouhlasím) a je zcela nepodstatné, jaké k těmto názorům má pohnutky. Ostatně, ty máme každý nějaké.
05. 08. 2010 | 14:39

babča napsal(a):

Koukám, že někteří diskutující jsou jako komunisti- děti jsou to samé, jako rodiče a proto je házeli do stejného pytle.
Nezdá se Vám paní Pšeničková, že jste trochu vedle a nesrovnáváte nesrovnatelné?
Na rozdíl od tehdejší doby si dnes můžete říkat a psát co chcete, klidně si můžete opustit republiku taky kdy chcete a dávat svou nenávist otevřeně najevo vůči komukoliv taky kdy chcete. A nečeká Vás žádný Jáchymov.
O Mašínech nevím, co si mám myslet, Klause st. si velmi vážím a mladší mě dnes příjemně překvapil.
05. 08. 2010 | 14:43

schlimbach napsal(a):

Alex

díval jsem se dnes po oběne na interview se sestrou bří Mašínů. Máte pravdu v tom, že měli skutečně nesnadný život. Toto však nikoho neomlouvá, aby vraždil. problém této rodiny osobně vidím v tom, že mají obrovské ambice pasovat se samozvaně do jakéhosi "morálního etalonu", podle kterémo musí jednat všichni ostatní - obávám se, že takové ambice jsou kontraproduktivní a až psychologicky patologické. Celkem jsem s uspokojením slyšel z jejich úst, že nemůže zanevřít nebo odsuzovat celý národ (jak to s oblibou dělají sebemrskači v politice), že je třeba brát v potaz individualitu občanů i historický kontext doby. Škoda, že si toho její bratři v té době nebyli vědomi.
05. 08. 2010 | 14:45

amdg napsal(a):

Dobře jste to napsal. Nebude se to líbit, nevadí. Nepotřebujeme hrdiny a mučedníky. Jsem pro střízlivý pohled na hodnoty žití.
05. 08. 2010 | 14:49

Lenka Pšeničková napsal(a):

babčo, ty ubožáku! Já nejsem vyznavačka žádné strany, ODS odsuzuji a KSČ(M) pohrdám!! Je mi špatně z těch, kteří si myslí, že nesympatizanti Paumera a Mašínů musí být levicoví. Já ti mohu podříznout jak krocana tvoji matku, ano? Uhrajeme to na to, že žila za komunismu. Blbý, co? Já chci svobodu a Nečas k ní včera se zbraní v ruce vyzýval...
05. 08. 2010 | 14:49

dej2 napsal(a):

Pane Klausi.Do teď jsem si myslel,že ve Vaší rodině je problematická osoba pouze pan otec....
05. 08. 2010 | 14:49

L.B. napsal(a):

Skvělé. Děkuji.
05. 08. 2010 | 14:50

Lenka Pšeničková napsal(a):

Alexi, kdo má dnes život snadný??? A je svoboda??? Ty ji pociťuješ? Já tedy ne. Stále si přehrávám ta včerejší slova Nečase a Němcové a nevidím rozdíl mezi 50.lety a dneškem!!
05. 08. 2010 | 14:53

mp napsal(a):

Lenka P.
nechcete jít radši někam na zmrzlinu? Tady to vypadá už jen na dost ohlodané kosti...
05. 08. 2010 | 14:55

wet salted napsal(a):

V.Klaus ml.
je to velmi výstižné, rozumné a logické. Přesto však doba ve které se děj odehrál, měla a má blíže k letů 1938-45 než k dnešku. A tímto náhledem je třeba hodnotit situaci a činy a vědomí lidí na jedné i druhé straně. Ti lidé se chovali stále stejně jako za války - nešlo o dodržování zákonů - šlo zásadně jen o přežití a o život.

A stejně jako za války když by třeba utíkali z válečného nasazení v Německu, museli pro svou záchranu a přežití udělat vše. Udělali a přežili, pokud by to nezvládli, nepřežili by. Stejně jako ti, které režim padesátých let poslal na popravu.
Je třeba to chápat a posuzovat jinak než v padesátých letech, komu ale komunismus zatemnil mozek tak v Mašínech objevil třídního nepřítele a nedá si nic vymluvit.

Jinými slovy, Mašínové se ven dostali, ale zde to morálně projeli. Jejich jedinou možností je zůstat do smrti v USA a sem se již nikdy nevracet.

Ostatní nemá cenu řešit. Jedině snad to, že pokud dostali ocenění, byli potom ti, které cestou odstranili nepřátelé dnešního státu? A proč tedy sedí jejich strana v parlamentě? atd.? atd.?
05. 08. 2010 | 14:57

Lenka Pšeničková napsal(a):

babčo, mohu vědět, ZA CO si Klause st. VELMI vážíte??? Vy snad máte nedostatek informací, ne? Víte, v jaké rozvědce mohl sloužit a víte, čemu může sloužit nyní? Víte, z jaké rudě ultra komunisticko-stalinistické rodiny byla jeho žena Lívie? Víte, kolik komunismu MUSEL Klaus recipročně nasát za své možnosti studovat v Itálii či v USA? Víte, kolik mrtvých mohl zanechat za svou školáckou formou privatizace z 90.let? Tak buď trochu kecáte anebo o Klausovi toto nevíte! Řekla bych, že jste ovcí v českém stádu říťolezců, kteří ani nevědějí, proč tomu Klausovi "TAM" lezou... Ale - třeba se nepatrně mýlím ... Proč si ho vážíte???
05. 08. 2010 | 14:59

Lenka Pšeničková napsal(a):

mp, já ti ji zaplatím! Zmrzlinu již nejím tolik, jako ty. Už jsem poněkud vyrostla. Běžte s Klausem, já to platím ...
05. 08. 2010 | 15:01

hoven napsal(a):

kopřík,
je to diskutabilní. to násilí začali komunisti. s komunistama žadny slitování být nemůže. pokud se dostanou do vlády, odboj by měl pokračovat.
05. 08. 2010 | 15:04

dallas napsal(a):

Psenickova bez si dat mokrej hadr na hlavu a napocitej alespon do sta...to jsou blaboly.
05. 08. 2010 | 15:04

Lenka Pšeničková napsal(a):

Nyní platný trestní zákoník stanoví
"§ 365 Schvalování trestného činu

(1) Kdo veřejně schvaluje spáchaný zločin nebo kdo veřejně vychvaluje pro zločin jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

(2) Stejně bude potrestán, kdo v úmyslu projevit souhlas s trestným činem
a) pachatele nebo osobu jemu blízkou odmění nebo odškodní za trest, nebo
b) na takovou odměnu nebo odškodnění pořádá sbírku."

Ústava ČR stanoví:
"čl.2 (3) Státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon."

Pokud Mašínové byli pravomocně odsouzení trestním soudem, pokud členové vlády ČR schvalovali tuto jejich trstnou činnost, tak jsou čelnové vlády odpovědni, podle výše uvedeného ustanovení trestního zákoníku.
05. 08. 2010 | 15:08

mp napsal(a):

Lenka P.
On by se mnou nešel. Nosím batůžek a piju minerálky z plasových lahví. Hihi. Já myslela, že půjdeme spolu. No nic.
05. 08. 2010 | 15:08

Lenka Pšeničková napsal(a):

mp. klidně. Já jsem zcela přístupná. Tak kdy a kde? Pokud se teda nebojíš!
05. 08. 2010 | 15:18

Deratizátor napsal(a):

V gangu Mašínových nebyl Pauer oběť, musel dobře vědět do čeho se zapojil. Znal jsem občana, který byl vězněn mnoho let za údajné zapálení stohu, které on nezpůsobil, ale zapálil gang Mašínů. Nevidím podstatný rozdíl mezi surovosmi estébáků a surovostmi gangu Mašínů, nemají si co vyčítat. Ještě bych chtěl připomenout - čím více se bude o komunismu ať negativně nebo pozitivně mluvit, tím bude populárnější. Každý ví z vlastní zkušenosti, že když chce něco vymazat z paněti, tak si to nepřipomíná.
05. 08. 2010 | 15:18

JF napsal(a):

články pánů Klausů obecně jsou polarizační. Jen ten nadpis: "Milan Paumer – oběť bratří Mašínů"

Vyjádřil se sám pan Paumer někdy ve smyslu, že byl poškozen bratry Mašíny?

Nevím proč se jinak pan Klaus naváží do vzájemných vztahů v této skupině ... názor pana klause je velmi tendenční a propagandistický jako obvykle
05. 08. 2010 | 15:23

hoven napsal(a):

lenka pšeničková,
ty tady obhajuješ zločineckou a teroristickou organizaci komunistickou stranu. za to by mělo být doživotí.
05. 08. 2010 | 15:25

JC napsal(a):

Pane Klausi,
Každá doba má své hrdiny a bandity. Mám dojem že posuzování kdo je kdo zůstane navždy subjektivní.
Když už jste u toho "kdyby"

Zkuste si odpovědět na dvě otázky.
1. Byli by Gapčík s Kubišem hrdiny, kdyby hozená bomba nezabila jen Heidricha, ale třeba ještě dva náhodné české nevinné kolemjdoucí ?
2. Byli by Mašínové hrdiny, kdyby hodily na 1.Máje bombu na tribunu nejvyšších komunistů a kromě nich zabili i několik nevinných spoluobčanů ?

P.S. Osobně v otázce Mašínů nemám jasno, ale snad se o tom může diskutovat.
05. 08. 2010 | 15:26

hoven napsal(a):

já navrhuju přejmenovat vaclavský náměstí na náměstí bratří mašínů.
05. 08. 2010 | 15:26

Alex napsal(a):

schlimbach
Lenka Pšeničková
Ona doba a ta předchozí byly vykloubené z kloubů. Pokud se ocitnete v jejich situaci, kdy kdy o své blízké, přátele a lidi, jichž si vážili, přicházeli o životy, byli z nich činěni občané druhé kategorie jen z vůle režimu ať jednoho či druhého - jsem schopen to pochopit a to tím spíše s ohledem na jejich věk. Ono pokud Vám režim bude ničit Vás a Vaše blízké, asi ho v lásce mít nebudete. Pokouším se jen pochopit s ohledem na dobu, její reálie a osobní dopad na rodinu Mašínů. Nemusím sdílet ani jejich tehdejší ani dnešní postoje, ale pochopit je mohu. Nic více nic méně.
05. 08. 2010 | 15:26

Gudka napsal(a):

Alex

Jsem rád za váš pohled na psychologické pozadí Mašínů a doufám, že stejné pochopení u vás najdou i všichni ostatní, kteří měli podobný vývoj - jako např. právě Martin Lecián, František Ondráš, Emile Buisson, Olga Hepnarová, jakož i mnozí ostatní bandité a teroristé,. Dysharmonické dětství v tvrdých nepříznivých podmínkách (Lecián, Hepnarová, Buisson, Mašínové, ale např., teky Rudolf Hoess, Josef Stalin, Klement Gottwald a spousta dalších). Rád vidím vaši snahu je všechny pochopit.
A co tedy dál?
05. 08. 2010 | 15:28

Petr z Tábora napsal(a):

Na Vašem pěkném příspěvku pane Klausi nezmění nic odpůrci Vašeho otce, kteří si svou nelibost vylévají na Vás.
Při krátkém pobytu v USA jsem poznal několik emigrantů z konce 40.-tých let, kteří myšlenkově ustrnuli v tehdejší době a nevzali na vědomí, že se u nás od té doby změnily metody KSČ až krachla.Jinak to byli vitální sympatičtí staříci.
05. 08. 2010 | 15:30

babča napsal(a):

Pšeničková
děvče, Vy jste nějak mimo. Buď jste pod parou, nebo Vám ta nenávist zatemnila mozek, že ani nevíte, co plácáte.
Tolik nenávisti v jednom člověku jsem snad ještě neviděla, o hulvátsví ani nemluvě.
Vy být tehdy v roli Mašínů a Klaus být pokladník, tak se zachováte jako oni. Pokud by byl Klaus na opačné straně, tak byste dnes byla souzena jako byla souzena Polednová. Možná, že byste uplatnila i jako bachařka.
Ať tak nebo tak, nemám si s Vámi už co říci.
Přeji Vám příjemný život.
05. 08. 2010 | 15:30

Gudka napsal(a):

Hoven
Ne, ne, milý Hovne, s přejmenováím jsem přišel první já!
Ne ovšem přejm,enovatz Václavák, nýbrž městskou čtvrt Praha-Hrdlořezy na Praha-Mašínov.
05. 08. 2010 | 15:31

hoven napsal(a):

gudka,
až komunisti uznají sve zločiny, ja uznám zločiny mašínů. ale do te doby to pro mě budou hrdinové.
05. 08. 2010 | 15:38

Radek napsal(a):

Dobry den,
Mozna jsem to ne uplne dobre pochopil ale veta ve Vasem blogu: "Protože ve všem na světě je důležitý výsledek a ne jen úmysl" se mi zda trochu stupidni.
Vyplyva z toho ze pokud nelze garantovat uspesny vysledek v cemkoliv tak radeji sedet a nic nedelat ?? Nevim proc ale zavani mi to trochu zbabelosti a prognostickym ustavem, ale asi tezko lze z Vasi strany v teto otazce hledat objektivni nazor.
05. 08. 2010 | 15:38

Admirál napsal(a):

hoven - "v době, kdy tu řadili mašíni, tak celý pracovní kolektivy , spousta lidí psaly dopisy požadující trest smrti pro doktorku horákovou. ta luza byla sfanatizovaná jako lidi v německu za hitlera."

Jste si tak skálopevně jistý, že žít v té době, nebyl by pod dopisem také Váš podpis?
05. 08. 2010 | 15:44

Kanalnik napsal(a):

S clankem v celku souhlasim.

Doplnil bych, ze z meho pohledu je dost podstatne to, ze i kdyz zde panoval totalitni rezim, nebyla to diktatura ve stylu "vladne nam diktator" ale ve stylu "jedna pulka naroda se na totalite podili aktivne a druha pasivne". - Tam nekde se totiz stira ta hranice mezi dobrem a zlem pro cely narod.

Pak totiz neexistuje spolecny cil a spolecne definovane dobro pro cely narod, protoze narod je vnitrne rozstepen a tudiz logicky nemuze mit dostatek sily vyporadat se s konretnim zlem v podobe totalitniho rezimu, na kterem sam narod z velke casti participuje. Neni totiz jasne kdo je pro a kdo proti, neni jasne proti komu bojovat.

Odtud pochazeji ruzne dnesni nahledy na jednani Masinu a jejich skupiny. Odtud take pochazi vnitrni rozstepenost a paralyza tohoto naroda dnes napr. v pojeti politiky. Lide nejsou spolecne na jedne lodi. Ta vnitrni schizofrenie pretrvava dodnes.
05. 08. 2010 | 15:48

Admirál napsal(a):

Jinak nechápu, proč se současná vládní sestava pustila do budování kultu Mašínovic skupiny.

Smyslem budování kultů bylo vždy dát lidem sjednocující ideu. Od sv. Václava to platí i u nás.

Ale na nebe vynesení Mašínovic skupiny je všechno iné, než spojující. Málokteré téma tady na diskuzích ale i jinde tak ostře rozděluje.

Jediný závěr, který se z toho dá vyvodit, že se současná vládní sestava ideologicky chystá na občanskou válku.
05. 08. 2010 | 15:53

JC napsal(a):

Viděl jsem v TV jednoho parašutistu, který seskočil do protektorátu, který v polích potkal obecního policajta.
Měl 3 možnosti.
1. Zabít policajta, protože ho učili v Anglii zabíjet a dál plnit úkol, protože voják prostě musí plnit rozkazy.
2. polknout ampulku s jedem, protože tak byl vycvičen pro případ dopadení.
3. nechat se policajtem zatknou, odvést na Gestapo a modlit se, ře to přežije.
Volil třetí možnost, přežil, vyprávěl a měl smutek v očích.
Možná proto, že nesplnil rozkaz, možná proto že nepoužil jedu.
P.S. S Mašíny to nijak nesouvisí, jen aby nevznikl dojem, že za války to bylo vždy jednoznačné.
05. 08. 2010 | 15:54

Alex napsal(a):

Gudka
Nejde o žádnou psychologickou studii. Jde jen o pochopení všech souvislostí. Jak jsem napsal sdílet postoje obou bratří i sestry nemohu (včetně nařčení VK z patologického chování - jakkoliv s ním mnohdy nesouhlasím). Všichni jsme jen lidé a jako takoví se chováme. Jsem schopen pochopit i Váš postoj, nikoliv ho sdílet, jak vyplývá z mého vyjádření. Jde o můj postoj, můj názor a chápu, že se Vám líbit nemusí. Soudcem v dané věci bych nechtěl být ani náhodou.
05. 08. 2010 | 15:56

Lenka Pšeničková napsal(a):

babčo, ani pod parou, ani jinak. Já chci - jako matka - upozornit, že vražda zůstává vraždou. Pokud ji ale včera dal premiér jako "politickou jednotku" v boji za svobodou, nerozpakovala bych se dnes podříznout Václava K. - prezidenta země. Moc času nezbývá a čekat, až zas tady bude někdo překrucovat zákony ve svůj prospěch ... Hulvátství zde zavedl jako normu prezident Havel a nenávist v sobě mám. Jen peníze a jen peníze a lži politiků ...-to je nějaký život?
05. 08. 2010 | 15:56

Alex napsal(a):

Admirál
Myslím, že nejde o budování kultu. Je možné, že u některých politiků jde o autentický postoj, ale spíše se domnívám, že holt honí politické body či že se prostě v posuzování věci mýlí.
05. 08. 2010 | 15:58

DavidS napsal(a):

ČR - oběť Václava Klause a spol.
Slušní lidé jako Milan Paumer to vědí(věděli).
05. 08. 2010 | 16:01

hoven napsal(a):

admiral,
ne, ja bych se připojil k mašínum.
05. 08. 2010 | 16:01

myšák napsal(a):

Vzpomínáte někdo na Olgu Hepnarovou? Budeme ji taky oslavovat, třeba za to, že tatrovkou poslala na věčnost osm slouhů komunistů, čekajících na komunistickou tramvaj, aby mohli hákovat v komunistické fabrice?
Po Mašínech - ať se dívám jak se dívám - žádnou odbojovou činnost nevidím, jen žhářství, dvě elpíčka provázená jedním zabitím a jednou brutální vraždou, s následujícím útěkem. A motiv? koupě nábytku a motorky... kdyby aspoň odpravili nějakého tajemníka nebo estébáka, ale takhle? Ne, nevěřím.
05. 08. 2010 | 16:14

krok napsal(a):

ad hoven: "až komunisti uznají sve zločiny, ja uznám zločiny mašínů. ale do te doby to pro mě budou hrdinové."..opravdu jste takový ignorant, že jste nezaznamenal omluvu komunistů za jejich zločiny?..omluvili se již v eoce 1990 a od té doby ještě několikrát..jen blb a "hoven" to nevidí a neslyší:-))
05. 08. 2010 | 16:22

Lenka Pšeničková napsal(a):

Olga Hepnarová, nar.30.6.1951. Čin spáchala 10.7.1973,odsouzena 6.4.1974, popravena 12.3.1975 ... Ano, vzpomínám si velmi dobře. Ona - bohužel - popřela politické pozadí, ačkoli jako útok na tehdejší společnost by se to dalo kvalifikovat. Pokud by měl někdo pár zbytečných milionů, právníka Sokola, Lžičaře či rovnou Choděru, otevřelo by se to. Holce to život nevrátí, ale dojde na včerejší Nečasova slova.
05. 08. 2010 | 16:28

Lenka Pšeničková napsal(a):

Ještě k myšákovi: Tehdejší i dnešní společnost (k 5.8.2010) je tak hnusná, že novináři píší stejně černobíle ... Jak si vysvětlit dnešního Navaru z MF DNES, který se snažil na každé mašínovské oběti najít členství v KSČ či alespoň v LM ... To jistě budeme umět také, najít mezi obětmi Olgy Hepnarové členy KSČ, LM, či alespoň sympatizanty s KSČ, LM či alespoň s režimem. Vždyť čekali na "komunistickou" tramvaj, ne? Tomu Nečasovi to včera vážně nevyšlo a bude za to jednou trpět!!
05. 08. 2010 | 16:32

Valaška napsal(a):

Každý začátek má svůj konec, že skončil pro Milana Palmera a bratří Mašínových tragicky je bolestné, ale přesto povzbuzující že se našli mladí hrdinové a vzepřeli se totalitnímu režimu, chtěli nastolit PRÁVO DEMOKRACIE. Bohužel, při útěku se střetli s lidmi, kteří jim v tom chtěli zabránit a došlo k nechtěné tragedii. Přesto tyto bojovníky považuji za hrdiny a patří jim dík a obdiv všech utlačovaných bolševíky, kteří se mnohem drastičtěji chovali k svým nevinným obětem, kdy popravy, Jáchymov byly na denním pořádku.
Je dobře, že naše nová vláda to konečně pochopila, ocenila je a za všechno jim vzdala dík a ČEST !
05. 08. 2010 | 16:39

wet salted napsal(a):

Hepnarová si na to půjčila Pragu RN, takže žádnou Tatru, myšáci.
05. 08. 2010 | 16:44

kolemjdoucí napsal(a):

píšete: "Tragický příběh Mašínů zanechal oběti, pachuť a lítost. Nikoli slzy dojetí a hrdost.."
Pro mě zanechávají ještě pachuť vzteku. Personifikaci zla, bláznů, co ve jménu své pravdy vraždí.. Jen mají jméno.
Děkuji za rozumný příspěvek autora.
05. 08. 2010 | 16:44

snowfox napsal(a):

myšák

Co já vím, tak motivem jednání Mašínů bylo osvobození ČSR od bolševika, v řadách americké armády. To je - pro svobodomyslného člověka - chvályhodné rozhodnutí a zcela jistě akt odboje.
05. 08. 2010 | 16:49

Gudka napsal(a):

Myšák
Ovšemže na ni vzpomínám, už jsem o ní psal včera, mám stejný náhled. A upřímně, nechápu, proč si dnešní režim (to není teprve teď Nečasova vláda) vybral ke glorifikaci mezi všemi bandity a teroristy právě Mašíny, jejichž motivace i provedení jsou minimálně pochybné, a úplně pominuli Hepnarovou, jejíž motivy byly doloženě nemateriální (popsala je před činem v dopise novinám, čili nic dodatečně upraveného) a které šlo o "potrestání společnosti". Byla efektivnější, protože zavraždila víc "pomahačů režimu" než Mašínové. Navíc by se z ní dala udělat mučednice protikomunistického odboje - něco jako moderní Panna Orleánská či demokratická Zoja Kosmoděmjanská...
05. 08. 2010 | 16:49

Lenka Pšeničková napsal(a):

Mohu to jako žena zhodnotit? Kdo má peníze, má i moc. Pokud má moc, bude hlásat do společnosti, že červená krychle je zelený trojúhelník. Pokud se premiérovi zachtělo, poklonil se vrahovi. On přece nebere na vůli svých voličů zřetel. On je potřebuje pouze před volbami. Pokud se najde premiér, který označí všechny masové vrahy od 25.2.1948 - 17.11.1989 za "hrdiny" a bojovníky proti komunismu, budeme zde opět diskutovat, leč nic si nevydiskutujeme. Myslím, že uzrála doba na nějakou "hmatatelnou" vzpouru proti režimu. Nečas nám ji včera nad rakví vraha Paumera vlastně nabídl-pusťte si jeho řeč. Možná chtěl dodat - Bojujte proti svobodě, zřejmě i zabíjejte (ukloním se), ale mě (bez ochranky) nechte na pokoji a moje haranty se ženou též. To už bych souhlasit nemohl. Cizí si zabíjejte, moje nechte na pokoji!!
05. 08. 2010 | 16:52

Gudka napsal(a):

Valaška
K jaké trgédii podle Vás došlo na útěku?
Máte na mysli východoněmecké vojáky?
Mně jde o české oběti které nezabili při útěku, ale zavraždili dva roky předtím.a
05. 08. 2010 | 16:53

karelhá napsal(a):

Zajímavé hodnocení, pane VK. Často s vašimi názory nesouhlasím, často ano, ale většinou oceňuji vaše pohledy a argumenty. Děkuji.
05. 08. 2010 | 16:55

Lenka Pšeničková napsal(a):

Myšáku, u Jupitera, máš pravdu! Už vidím, jak je náměstí Olgy Hepnarové, vyznamenání Olgy Hepnarové a autoškola Olgy Hepnarové. K ničemu jinému to tu totiž nesměřuje. Brzy bude policejní Akademie Manželů Stodolových. Bude i zbraň zvaná Mrázek. Lano bude nazváno po Kájínkovi a Mírov přejmenován na Kájínkov. Já teda dávám podnět ke zvážení uznat zoufalý čin Olgy Hepnarové z 10.7.1973 jako hrdinství. Paragraf o obecném ohrožení tím pádem ale pozbývá platnosti... Nechci být rasistka, ale jak můžeme překvalifikovat "rasové" útoky ...???
05. 08. 2010 | 16:59

kolemjdoucí napsal(a):

Což je další argument proti povýšení "hrdinných"-odbojářů-vrahů z gangu Mašínů: co dělali v US armádě? Pokud byli (navíc rádi a aktivně) vytěžováni pro získání reálií, komu zde (příp. jak) efektivně podříznout hrdlo - nechám na komkoliv, jak se s představou sama sebe v zákopu, kam nečekaně přesně padá např. napalm vyrovná. Pěkní hrdinové.
Na toto nezapomínejme - rovina jistých "vznešených" ideálů a rovina škvařeného masa vašich blízkých je něco, co ne všichni uvažují...
05. 08. 2010 | 17:00

Lenka Pšeničková napsal(a):

Myslím, že by měli být všichni, kdož odsoudili Olgu Hepnarovou, sami odsouzeni. Popravčího bych svázala a podřízla.
05. 08. 2010 | 17:04

Stařečk napsal(a):

pane Klausi, za to Vás tu někteří moc chválit nebudou. Já s váma ale souhlasím. Stařeček
05. 08. 2010 | 17:11

hovorka11 napsal(a):

Na celé kaze Mašínů je nesmírně cynické a pokrytecké jednání Mirka Topolánka a Petra Nečase.
Oba tito pánové vyrostli za socialismu. Topolánkovi rodiče byli komunisti a Topolánek oddaně studoval na vojenském gymnáziu.
Udělil však Mašínům čestné ocenění. V době, kdy Mašínové vraždili, by se určitě stali slavnější, kdyby zavraždili Topolánkova otce, jako předsedu závodní stranické organizace nebo následovně Mirka Toplánka jako aktivního studenta vojenského gymnásia komunistického režimu, který se hrdě hlásil ke svému dělnickému a komunistickému otci a proto mohl být přijat na školu, než nějakého nevinného úředníka.
Obdobně svazák Nečas byl brzdou demokracie a určitě mohl při následné možné návštěvě Mašínovců pro likvidaci bolševického režimu být vhodným terčem třeba při skládání svazáckého slibu.
------------------
Vidíte tu přetvářku a bezpáteřnost těchto osob, proč zrovna tito dva je vanášejí a ne skuteční hrdinové, kteří prošli nezlomeni vězněním ? Copak jen vraždy nevinných jsou hrdinstvím ?
05. 08. 2010 | 17:13

tomas napsal(a):

Pane Vaclave, maji Gabcik a Kubis ulice v kazdem ceskem a moravskem meste? Maji je tam take tri kralove Balaban , Masin, Moravek?

to Psenickova koho, podle vas, zabil Milan Paumer?
05. 08. 2010 | 17:23

hovorka11 napsal(a):

Ještě k motorkám:
Paumer argumentuje, že Mašínovci si za uloupené peníze koupili JAWU 500 jako spolehlivý stroj!
Totální nesmysl. Na JAWĚ 500 jsem několikrát jel, je to souběžný 4takt, který při volnoběhu dělá 2m skoky (díky charakteru falešného dvouválce a pomalu zrychluje).
Byla to nápadná motorka na frajeřinu a proti pérákům 250 a 350 neměla v obratnosti a zrychlení z pomalých zatáček šanci. Co se týče spolehlivosti, tak na dvoutaktní péráky neměla.
Závěr: chtěli se pouze předvádět i za cenu rizika prozrazení vzhledem k málo používané a drahé motorce.
05. 08. 2010 | 17:27

Alibernet napsal(a):

Váš názor Vám neberu, pane Klausi jr., asi máte pravdu v tom, že odboj bří Mašínů byl jaksi nedotažený. Doba byla ale prostě taková, v podstatě srovnatelná s protektorátem, nikdy nikdo nevěděl, kdo koho udá nebo kdy ho seberou. Možná, že bratři Mašínové měli zůstat na území Československa a podniknout něco většího a svůj boj dotáhnout třeba do hořkého konce. Možná měl i Váš otec vytrvat a odolat nátlaku, který na něj byl vyvíjen v souvislosti s podpisem LS. Neodolal, ač mu nic nehrozilo, takže nechápu, že myje ve spolupráci s Vámi hlavu nějakým Mašínům. I jeho boj je jaksi nedotažený...
05. 08. 2010 | 17:30

Gudka napsal(a):

Dovolím si oprášit svůj někdejší návrh. Jak všichni vědí, ošívá se pan prezident udělit Mašínům státní vyznamenání, snad by se dala cesta urovnat zavedením zvláštního vyznamenání jen pro lidi této kategorie a nazvat je - právem - po zakladateli novodobého českého odbojářství Řádem Martina Leciána. Lecián, který měl nešťastné dětství a neharmonické mládí a kterého režim nutil do vojenského munduru, utekl z vojny a na své cestě za svobodou zabil celkem 10 přisluhovačů režimu, naposledy už po odsouzení k smrti, když na vězeňské chodbě odzbrojil dvacetiletého přisluhovače v uniformě a zastřelil jej jeho vlastní zbraní. Lecián taky vydával četná prohlášení do médií, v nichž zdůrazňoval svůj boj za svobodu a proti útisku. V jeho šlépějích pak šli další odbojáři - za 1.- republiky odbojová skupina Františka Ondráše a na Slovensku Rudolfa Andrássyho (kteří byli přímým vzorem Mašínů, protože podřízli svázaného pokladníka jedné firmy a založili slavnou čs. tradici hrdlořezů - zdá se, že náš odboj měl vůbec spadeno na pokladníky, že?). A pak už tu byli Mašínové a po nich Olga Hepnarová. Těm všem by měl prezident udělit Řád Martina Leciána, Leciánovi samotnému zlatý In memorian a Hepnarové In memoriam s brilianty a dubovými ratolestmi...
05. 08. 2010 | 17:30

Werner napsal(a):

Díky, pane Klausi!(už jen tuhle větu jsem nikdy nepředpokládal že vypustím z úst nebo klavesnice)! Krátké, přesné a vyvracející všechny ty sáhodlouhé elaboráty a nesmysli Mašínovských obránců!
05. 08. 2010 | 17:30

JP napsal(a):

tomasi, Milan Paumer byl členem skupiny, která zabíjela. Jen on věděl, koho zabil. Tys mu u toho svítil, že víš, že nezabíjel? Proč teda po něm šli?
05. 08. 2010 | 17:31

Morová rána napsal(a):

Vážený pane Klausi, překvapil jste! Tak rozumný názor jsem od vás skutečně nečekala.
Jinak bych i pod tento blog napsala totéž, co už jsem si dovolila umístit i jinam.
Přepadení a zavraždění pokladníka NENÍ hrdinský čin! Zcizení výplat dělníků, NENÍ odboj. Podpálení stohu slámy NENÍ bojem za svobodu.
Tyto činy jsou - z hlediska vyššího principu mravního - zločiny. Za každého režimu! A jejich adorace režimem součastným vypovídá o naší společnosti sice mnohé, nicmně nikoliv neznámé pravdy.
05. 08. 2010 | 17:35

tomas napsal(a):

to JP. Proc sli komuniste po MIlade Horakove, generalu Pikovi, letcich z Anglie, cirkvi ..?
Berte jako fakt, ze Paumer nikoho nezabil, vsechny obeti, o kterych je tady rec, padly rukou Masinu.
to Gudka, povazujete za hrdiny skupinu z babic? ti prece naplnili to, po cem mnozi z diskutujicich volaji jako po podmince k uznani odboje - zabili komunisticke funkcionare/
05. 08. 2010 | 17:46

JP napsal(a):

tomasi, zeptej se těch komunistů, proč šli po M.H., gen. H.P., letcích z Anglie, církvi ... A dnes se po lidech nejde, ty chytrej? Kdybys včera zkusil mít jiný názor na funuse Paumera, asi bys byl potrestán. Tato vláda jde po lidech i ekonomicky. Nevím jak ty, ale já shledávám situaci v ČR za alarmující!
Mám ti citovat zákon, dle kterého je každý, kdo schvaluje trestný čin, či neohlásí trestný čin, také soudně stíhatelný? Prostě se v tom Paumer na věky veze s vrahy Mašiny. A klanět se mu může pouze svazák Nečas. A propos - to je v pořádku?
05. 08. 2010 | 17:53

Tomáš Kolín napsal(a):

Pane Klausi,

podle čeho zařazujete pokladníka, který směl na počátku 50.let 20.stol. v této zemi legálně držet zbraň a příslušníka SNB jako člověka nespjatého z tehdejším režimem ?
Trochu si dobu ještě pamatuji a proto pokud to nevíte tak vězte, že tito lidé nejen, že byli spjati s režimem, ale často s velkým zanícením vykonávali a prosazovali jeho vůli stejně jako poslední nacistický voják, který přijel v 39.roce do Prahy ...
05. 08. 2010 | 18:08

Tencokida Hnuj napsal(a):

Ještě zbývá, aby blog o panu Paumerovi, blahé paměti napsal Nečas, Kalousek a John.
A estráda může skončit.

Mějte se, milí revolucionáři.
05. 08. 2010 | 18:12

tomas napsal(a):

to JP. co to je za argument, rec je snad o Paumerovi, ne o Necasovi. Niajk jsem si nevsiml, ze by nekdo z tech, kteri se tady vyjadruji, autori blogu, o Masinech - byl potrestan
05. 08. 2010 | 18:14

Jirka 3 napsal(a):

Děkuji -vystižně a spravedlivě napsáno.Jenom nechápu postoj about některých politiků-účast na pohřbu....
05. 08. 2010 | 18:16

Lenka Pšeničková napsal(a):

tomasi, tady (ještě snad chvíli) diskutovat můžeme. Leč včera, včera by tě za odlišný názor, než měl Nečas či Němcová, asi sebrali. Potichoučku informovala všechna media jen o plakátech, které psaly, že VRAH ZŮSTANE VRAHEM. Nikdo z novinářů nepřipustil, že by mohl být Paumer vrah či napomahač. To je ideologické školení jak za normalizace. Pokud by tu byla svobodná stanice, mohla by mít názor opačný-alespoň připustit, že se v 50.letech dalo utíkat bez mrtvých za sebou. Znovu zde nastoluji dotaz - Budu souzena, pokud zmlátím v tomto politickém nečase vysoce postaveného politika? To ale bude "politické" napadení! Jinak bych se třeba "čmýrující" Němcové nedotkla ani omylem!
05. 08. 2010 | 18:20

tomas napsal(a):

to psenickova / koho zabil paumer?
05. 08. 2010 | 18:30

Gudka napsal(a):

Tomáš Kolín
Co je to za absolutní demagogii, vážený??

Doprovod transportu peněz MUSEL být při transportu ozbrojený, na to byl a je předpis, resp. zákon - už za Rakouska-Uherska, a nejen zde, nýbrž ve všech zemích. Nebo snad víte o nějaké zemi, kde to předepsáno není?
Prosím, uveďte.
05. 08. 2010 | 18:31

Gudka napsal(a):

Tomáš

Koho zabil Paumer? To se neví, on sám přece říkal, že neví, jestli někoho zabil v přestřelkách za hranicemi, jen, že by si býval přál, aby střílel rychleji.
Ovšem, byl účasten na banditských vraždách - v USA stačí být jen u toho, vůbec nemusíte ani držet zbraň a dostanene trest smrti jako spolupachatel.
05. 08. 2010 | 18:33

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lenka Pšeničková:
"nevidím rozdíl mezi 50.lety a dneškem!!" A jinak zdravá?
05. 08. 2010 | 18:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

hoven:
"já navrhuju přejmenovat vaclavský náměstí na náměstí bratří mašínů." Jo, a namísto koně instalovat hovna.
05. 08. 2010 | 18:45

Lenka Pšeničková napsal(a):

13. září 1951 v Chlumci nad Cidlinou zabit příslušník SNB Oldřich Kašík při přepadení stanice SNB za účelem získání zbraní.
28. září 1951 v Čelákovicích Ctiradem Mašínem podřezán po podání chloroformu svázaný příslušník SNB strážmistr Jaroslav Honzátko při přepadení stanice SNB za účelem získání zbraní.[2] Tento čin Mašínů je nejčastěji odsuzován, neboť i v případě vyhlášeného válečného stavu by se v souladu s Úmluvou o zacházení s válečnými zajatci z roku 1929 jednalo popravou bezbranného zajatce o válečný zločin. Na druhé straně při partyzánské válce se se zajatci často podle těchto pravidel nejedná. Podobné případy se ostatně vyskytly jen pár let předtím v rámci československého protinacistického odboje[3][zdroj?] a byly následně vyviněny Zákonem č. 115/1946 Sb.
2. srpna 1952 mezi Čáslaví a Hedvikovem byl zastřelen svou zbraní pokladník (člen Lidových milicí) Kovolisu Josef Rošický při přepadení vozu vezoucího výplaty pro zaměstnance do Hedvikova. Dle tvrzení Milana Paumera se však zastřelil, když při potyčce stiskl spoušť ve chvíli, kdy mu Josef Mašín zkroutil ruku, tak že hlaveň mířila na pokladníkovo břicho.
Ozbrojený pokladník bránil peníze před Mašíny, kteří byli převlečeni do uniforem Lidových milicí. Pokladník nejprve zatajil, že má u sebe zbraň a poté se snažil zadržet neozbrojeného Josefa Mašína. Ten ho však v následné potyčce zastřelil.[4] Vedou se spory, zda zmíněný pokladník byl členem milicí. V knize Odkaz[5] je citována řeč vysokého představitele Lidových milicí a bezpečnostního referenta Karla Skokana, který také jel ve vozu a který tehdy prý tvrdil, že Rošický je člen závodní milice. Zaznívá také názor, že v tomto případě došlo k záměně jmen, milicionář se měl jmenovat Rosický a Mašínové měli zastřelit bezpartajního nečlena milicí Rošického.[6] Podle některých svědectví si za uloupené peníze (cca 900 000 korun) pořídili motorky, kožené boty, módní oblečení a jeden z členů skupiny si měl nechat zavést vodovod v domě a koupit rozkládací gauč.[7][8] V obhajobě zaznívá, že motorky byly určené pouze k rychlému přemisťování v rámci odbojových akcí a vybavení do bytu Václava Švédy zakoupili pouze proto, že ho komunisté o všechen majetek připravili a on neměl ani na čem spát, jinak žádné z uloupených peněz nepoužili pro vlastní (osobní) potřeby.[9]

7. září 1953 na Olomoucku po zapálení 11 stohů byl těžce zraněn člen požární hlídky a zároveň příslušník Pomocné stráže Veřejné bezpečnosti Lecián, který se pokusil Mašíny zadržet (přišel o oko).

(zdroj: Wikipedie)
05. 08. 2010 | 18:47

Lenka Pšeničková napsal(a):

Hodnocení aktivit Mašínů v porevoluční době
Jelikož při přípravě útěku a při něm zabili celkem šest osob (dva ozbrojené příslušníky bezpečnosti, odzbrojeného pokladníka, který vezl výplaty, a nakonec tři ozbrojené příslušníky východoněmeckých ozbrojených složek), je česká veřejnost rozdělena na dva tábory, z nichž jeden považuje skupinu bratrů Mašínů za vrahy, zatímco druhý za národní hrdiny, kteří vedli legitimní ozbrojený odboj proti totalitnímu komunistickému režimu.

Podle politologa Bohumila Doležala (1999[10], 2003[11]) měl soud po revoluci prohlásit, že činy nebyly trestné (nikoliv jen že byly promlčené), protože se skupina postavila proti zločinnému režimu. Na druhou stranu, prostředky, které Mašínové použili, byly nepřiměřené a neodpovědné - vhodné spíše pro občanskou válku než pro tehdejší situaci. Neměli by proto být dáváni za vzor.

Novinář Tomáš Zahradníček u příležitosti úmrtí Milana Paumera (29.7.2010) odsoudil činnost celé skupiny. Podle něj špatně posuzovali situaci, protivníky i prostředky. Nedokázali nic víc než zabít několik náhodných lidí, které považovali za nepřátele. Byl to extrémní projev rozpadu společnosti na malé skupiny („ostrůvky svobody“) se silnými vazbami uvnitř a nedůvěrou navenek, který začal už za nacistické okupace. Hrdinstvím v 50. letech bylo nestřílet, ale snažit se v rámci možností o něco užitečného (za příklad dává bratry Medkovy a Havlovy); Mašínové místo toho jen způsobili mnoho utrpení nevinným bez jakéhokoli výsledku. Zahradníčkův postoj nepřímo podpořil i prezident Václav Klaus.[12]

Premiér Petr Nečas na pohřbu Milana Paumera v Poděbradech (4.8.2010) oponoval historikům, kteří pokládají skupinu bratrů Mašínů za kontroverzní z důvodu lidských obětí jejich činů. Vyslovil názor, že proti zotročení může člověk bojovat všemi prostředky; opak by zpochybnil všechny odboje.[13] Předseda senátu Přemysl Sobotka tamtéž řekl, že: "Režim, který popravil stovky nevinných, věznil statisíce svých odpůrců, vyháněl občany z jejich vlasti a devastoval stát, měl každý plné právo zvednout zbraň. Za takové situace měli svaté právo ti nejstatečnější pozdvihnout zbraň proti diktatuře".[14]
05. 08. 2010 | 18:47

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lenka Pšeničková:
"členství v KSČ či alespoň v LM" Máte to naopak, správně má být ´členství v LM či alespoň v KSČ´. Všichni členové LM byli čeny KSČ.
05. 08. 2010 | 18:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lenka Pšeničková:
Pokladník Rošický nebyl členem LM.
05. 08. 2010 | 18:53

Lenka Pšeničková napsal(a):

Milý Zbyňku Matyáši, mocní 50.let a dneška stejně drze prosazují své názory. Gottwald nehnul brvou, když popravovali Horákovou, Nečas se dokonce uklonil vrahovi Paumerovi. Ještě ti něco není jasné? Ano, v 0.letech nebyl internet, mobily a televize. Lidi úměrně tomu blbli míň. Pokud bude chtít dnešní Nečasova vláda kohokoli zabít, nepotřebuje svolení nikoho. Dvě mrtvé mladé policistky jsou ve společnosti, kterou se nestydíme nazývat "demokratickou", nic? A všimni si, že se o tom nemluví!!
05. 08. 2010 | 18:55

Lenka Pšeničková napsal(a):

Milý Zbyňku, já vím, že pokladník Rošický NEBYL členem LM. Já jsem jen citovala Navaru z MF DNES, který se snaží v dnešním plátku házet na ty komunistické oběti špínu!
05. 08. 2010 | 18:58

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lenka Pšeničková:
Kdo popravil ty dvě mladé policistky? Anebo např. nějakého opozičního politika? Máte snad informace o nějaké justiční vraždě po plyšáku?
05. 08. 2010 | 18:58

Lenka Pšeničková napsal(a):

Ale Zbyněčku! Členové LM mohli být kandidáty KSČ. Vím o MNOHA členech LM, kteří NEBYLI členy KSČ. Prober se. Hádáš tu jak ROM z kávové sedliny. Každý člen ODS také nemusí být bývalý člen KSČ...
05. 08. 2010 | 19:01

Lenka Pšeničková napsal(a):

Zbyňku, co Dubček?
05. 08. 2010 | 19:02

DavidS napsal(a):

Oprava Pšeničkové
tzv. skupina bří Mašínů dostala 4 příslušníky ozbrojených východoněměckých složek
05. 08. 2010 | 19:02

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Václav Klaus:
"Byli zabiti zcela nevinní (s režimem nespojení) lidé, komunistický režim to propagandisticky velmi posílilo." To je klíčové. Vrhové vraždili a komunisté toho propagandisticky využili. Ostatně tehdejší KSČ si ´nepřátele lidu´ vyráběla (Světlana a další), aby získala alibi pro diktaturu.
05. 08. 2010 | 19:03

Ivan napsal(a):

Ano! Váš článek je o morálce púane autore. Tomu kolem nerozumím, nebo již morálka není.
Každý z přispěvatelů na tento článek, by si měl definici morálky zopakovat.
05. 08. 2010 | 19:05

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lenka Pšeničková:
Prosím Vás o přesnost. Kandidátství členství v KSČ tehdy neexistovalo, nečlen KSČ nemohl být členem LM.
05. 08. 2010 | 19:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lenka Pšeničková:
Dubček byl popraven?
05. 08. 2010 | 19:07

Lenka Pšeničková napsal(a):

No, rozhodně se to dodnes JASNĚ nevysvětlilo. Povídej si co chceš, pochybnosti zůstávají. Dnes se (politicky) popravuje již bez ovací, davů a novinářů. Že je ale tato společnost nezdravá, to si buď jistej. Jestli jsi politik či lobbista, nemá cenu tě přesvědčovat. Ty mladé policistky něco věděly, tak musely zemřít. Ono se to dá vždy nějak narafičit. Smiř se s tím, že když máme tolerované komunisty v parlamentu, nemůže tu být demokracie. Tu tady stále jen vnucujeme takovým, jako jsi ty. Nepřipomíná ti to vnucování komunismu za normalizace? Je to jako snažit se hrát kanastu s kartami na prší. Pochop to, máme tu stejné lidi jako za komunismu! Stejné agenty! Pokud se přejmenuješ ze Zbyňka Matyáše na Honimíra Ručního a budeš třikrát denně cvičit, budeš to pořád ty!!!
05. 08. 2010 | 19:13

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý text, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
05. 08. 2010 | 19:33

veverka napsal(a):

autor

Nesouhlasím.Jejich motivem nebyl žádný odboj,to by dělali úplně jinak,takoví hlupáci to zas nejsou.Oni prostě zabíjeli a kradli.Byli to loupežní vrazi,nebo chcete li bandité.Až když se na ně přišlo ,tak si vymysleli báchorku o odboji.Bohužel jim to spousta lidí žere.A jejich "slavný" úprk do Berlína?Opět žádné hrdinství,ale pouhopouhá vynucená nutnost kriminálníků na útěku.
05. 08. 2010 | 19:36

vlk napsal(a):

Výborně pane Klausi ml!
Přesně napsáno.
Jak mám problém a to většinou zásadní s Vaším otcem, nemám sebemenší problém s Vaším viděním světa.

Ovšem kdo s tímhle blogem má zásadní problém, je eskarda zdejších pravověrných. tedy většinově. Symptomatické je, jak málo s e jich zapojilo do diskuse. A zcela charakterická SuPova replika a úplné zoufalství čiší z takového hovena. Levičáci prý mají problém. nemají. Zdejší rozumná levic e pouze konstatuje - myslíme si prostě to samé.

Shrnu to do jednoduché premisy- Mašínové měli právo zabíjet, ale neměli právo vraždit!! Což se bohužel stalo.

A ještě si nemohu odpusti t dvě osobní poznámky.
Nikdy bych nevěřil, že mohu napsat že
jeníček
napsal dokonalou repliku, A přec e s e stalo. Jeho postřeh ohledně neúčasti bratrů Mašínů na Paumerově pohřbu je skutečně naprostý trapas.

Poznámka osobní druhá:
Nechápu ty, kteří si zd e exhibují nad panem Klausem ml. kvůli tomu , že je synem s vého otce a byl ředitelem a tvůrcem gymnásia, kterí dostalo balík od ČEZU.
Pro tuhle chásku , kterou by ch srovnal s vykradači hrobů , mám dvě poznámky :
1- nikdo namůže za to do jaké rodiny se narodí. A já osobně doufám, že doba, kdy synové a dcery byi nuceni se veřejně zříkat svých rodičů, je jednou pro vždy pryč a nikdy se nevrátí.
2- gymnasium Klaus e ml. by určitě bylo naprosto perfektní školou i bez dotace od Romana. Nechápu, s čím taková Lenka Pšeničková a několik dalších problém.
05. 08. 2010 | 19:38

hoven napsal(a):

zbynek matyas,
víš kdy měl mečiar na sobě naposledy monterky???? když seřizoval dubčekovi brzdy
05. 08. 2010 | 19:38

hoven napsal(a):

mam neblahý pocit, že lenka pšeničková je legendární diskuter z novinek minarik-kubice. měl sem za to, že někde leží v blazinci v klecovem lužku.
05. 08. 2010 | 19:44

Lenka Pšeničková napsal(a):

Kdepak, hovene. Jsem vědecká pracovnice, které není jedno, že zde již přes 60 let vládne komunismus. Mrzí mě, že Havla, Klause a ani teď Nečase neodsoudili. Štve mě, že budeme mít III.odboj, ale KSČ(M) tu je v parlamentu. Minařík-Kubice, to snad nemyslíš vážně! Útok na rádio Svobodná Evropa? Spíš bych jen nafackovala Kájíkovi Hvížďalovi za to, že "spolupracoval" a dnes - jako když se nechumelí - přispívá sem. Já jsem AA - absolutně apolitická. Bavím se inteligencí Havla, dětinskostí Klause, mlíčňákovstvím Nečase. Vadí mi Němcová - moc!
05. 08. 2010 | 19:53

veverka napsal(a):

hovene

Ty jsi klasický příklad inteligentního a vzdělaného voliče pravice.Choď sem prosím co nejčastěji,rád tvé příspěvky čtu.Jsou dokonalé.Fandím ti.
05. 08. 2010 | 19:56

hoven napsal(a):

pšeničková,
no nikdo neni ideální člověk, havel, klaus, nečas....ale všichni tihle jmenovaní mají tisickrát více inteligence než ty a taky něco v životě dokázali. když tu sleduju tve myšlenky, mam dojem, že seš zralá na vyšetření hlavy.
05. 08. 2010 | 19:59

hoven napsal(a):

veverka,
popsal si mě dobře. no vidíš, a ja myslel že si uplně k ničemu.
05. 08. 2010 | 20:01

myrta napsal(a):

Je otázka,zda by syn prezidenta napsal stejný názor,kdyby starý pán,t.č.bohužel prezident byl Mašíny pochválen za to,jak se vyrovnal se svou komunistickou minulostí a celé své rodiny.On se nemusel na tento post prostřílet,on tam podvody dokličkoval.Ke škodě nás všech.A proto jste pane V.Klausi ml.nedůvěryhodný,jen motto vašeho blogu říká vše.Za taťuldu bojuji,protože z toho žiju.Promiňte pokud se vás dotýkám,ale já prostě celou vaši rodinku nemám ráda.Jen faleš i ve vlastní rodině,lidé jsou vám šuma fuk,hlavně že to sype.
05. 08. 2010 | 20:08

Lenka Pšeničková napsal(a):

hovene, chceš napsat, že politici, které jsi citoval, něco málo předvedli- a novináří se toho chytili a publikovali to. Nechci tě tu unavovat tím, co dělám. Zřejmě tebou citovaní politici nemohou být tisíckrát chytřejší - to už nejde. Sám víš, že láska hory přenáší, ale blbostí ani nehne. Urážej, na to jsem zvyklá z pracoviště. Kdo vidí dál, je těch pár dní považován za neinteligenta. Dočkej času, budeš se politicky divit! Ani já nejsem ideální, ani ty. Že ale z agentů cizích rozvědek u nás dělají prezidenty a my máme volat Ať žije demokracie, to nechápu!
05. 08. 2010 | 20:09

Mirek F. napsal(a):

2 myrta
argumenty ad hominem jsou jen trapné. Zkuste vyvrátit obsah.
05. 08. 2010 | 20:16

Lenka Pšeničková napsal(a):

Pokud by měl Václav Klaus ml. denní všední starosti - např. jak uživit rodinu - takovéto pošetilosti by ponechal jiným. Je to rozmazlený snobáček, který by bez tatínka zřejmě posílil soubor maňáskového divadla.
05. 08. 2010 | 20:17

hoven napsal(a):

myrta,
jo jo, na lidi myslí jenom standa gross. a ještě k tomu upřímě.
05. 08. 2010 | 20:18

hoven napsal(a):

pšeničková,
ukaž se si lepší. ale ne kdákáním, ale činama.
05. 08. 2010 | 20:21

myrta napsal(a):

Mirek F.
mě nejde tolik o obsah,ale o upřímnost Klause ml.Kdyby byl prezident Mašíny pochválen,napsal by syn tento blog?Určitě ne,protože taťka by se toho Affentheatru rád zúčastnil ,že?
05. 08. 2010 | 20:28

mirda napsal(a):

myrta napsal jste to přesně,i já to tak cítím
Pro mne jsou Mašínové HRDINY je mě 64 takže si něco pamatuji a vím,že lidi včetně mě neudělali nic chodili volit komunisty a dnes z toho mají mindrák a omlouvají sebe a svoji zbabělost.
A pokud se tu vyjadřují lidi mladší 45let tak mluví o něčem co neznají,nezažili.Trochu se to změnilo tak kolem 64roku,ale 50tá léta kdy se šlo na uran za kecy v hospodě.Kdy stačilo že blokovej důvěrník na vás něco prásk a šli jste bručet.
ANO MAŠÍNOVÉ JSOU PRO MĚ HRDINY JAKO JEJICH TÁTA
a vůbec se jim nedivím že sem nepřijedou co by zde hledali v našem komunistickém kapitalizmu kde řádí jističní mafie
05. 08. 2010 | 20:34

Mirek F. napsal(a):

Myrta:
je to jen trapné. Kodobným způsobem lze obvinit kohokoliv z čehokoliv, pomocí "kdybysmu". Ostatně, vsadím se, že kdyby vám Klaus starší dal nějaké vyznamenání, tak byste oba teď nekritizovala, že?
05. 08. 2010 | 20:42

DavidS napsal(a):

mirda
přesně přesně přesně
05. 08. 2010 | 20:53

hoven napsal(a):

každej by měl s kritikou začít u sebe. například já, já sem chudej, protože sem línej. a nikoho neobvinuju, žadnýho Klause.
05. 08. 2010 | 20:54

veverka napsal(a):

mirda
Co kdyby Mašíni při svém "odboji" svázali do kozelce a podřízli řekněme tvého otce.Třeba jen proto,že byl ve špatnou dobu na špatném místě.Stále bys je považoval za HRDINY?Ano jejich otec hrdina byl,v tom s tebou souhlasím.Jenže jejich otec nepodříznul svázaného obecního policajta,nevystřelil oko hasičovi ,který dělal svou práci a nezastřelil a neokradl obyčejného pokladníka,který vezl výplaty obyčejným lidem.Prostě to nebyl vrah a lupič,ale HRDINA.Chápeš ten rozdíl?
05. 08. 2010 | 21:04

mp napsal(a):

Dá se říci, že Mašínovi a spol. svými činy přispěli k tomu, že jsme se všichni posunuli od doby kamenné směrem k civilizaci? Je systém "oko za oko, zub za zub" to pravé, co společnost potřebuje? A co jejich karma? Čím asi budou v příštích životech?
05. 08. 2010 | 21:08

hoven napsal(a):

veverka,
tady byla v padesátých letech válečná zona, protože komunisti vyhlásili třídní boj. kolik nevinných lidi bylo zabito v občanský válce ve španelsku ve třicátých letech, kde se španělé postavili se zbraní v ruce proti fašistum?? hodně. bohužel nakonec prohráli, stejně jako třetí odboj u nás.
05. 08. 2010 | 21:12

DavidS napsal(a):

hovene, doporučuji si přečíst něco o španělské občanské válce. Věta "španělé se postavili se zbraní v ruce proti fašistům" může být klidně zaměněna větou "španělé se postavili se zbraní v ruce koalici socialistů, komunistů a anarchistů". Není bez důvodu, že žádný demokratický stát nechtěl mít s touto válkou nic společného. Jeden za 18, druhý bez dvou za 20. Hitler vs. Stalin
05. 08. 2010 | 21:22

Lex napsal(a):

autor
Bezezbytku souhlasím s obsahem blogu a virtuálně připojuji svůj podpis.
Lex
05. 08. 2010 | 21:25

Anba napsal(a):

Autor: souhlas s Vaším blogem.
Nevím, proč do toho je diskutéry zaplétán Váš otec. Ač mám značné výhrady k jeho ekonomickým kuponovým počinům, tak jeho zahraniční politika a celkově uvážlivý přístup ke kontroverzním momentům v našich dějinách je mi sympatický.

Zamýšlím se nad Admirálovým podnětem - adorování Mašínů na Paumerově pohřbu čelnými politiky není nahodilé a samoúčelné. V kontextu s uveřejněnou zprávičkou na Čt24 -" Schwarcenberk kývl na návrh prověřit ústavnost existence KSČM" - mě napadá, jestli ekonomická situace státu není ještě horší než nám říkají a ovčanstvu je třeba předhodit obětního berana, protože nenávist ve společnosti se stupňuje k bodu varu (viz hoven a Pšeničková) a je třeba ji patřičně nasměrovat?
Další otázkou je, zda ministr zahraničí přijímá návrhy zevnitř své strany nebo ze zahraničí?
Třetí otázkou čistě osobní je - k hovenovi a Pšeničkové - půjdete do toho v jednom šiku nebo proti sobě?
05. 08. 2010 | 21:27

veverka napsal(a):

hovene

Odboj má režimu proti kterému je veden uškodit.Mašíni svým idiotským zabíjením nevinných lidí dělali pravý opak odboje,protože tím režimu jen pomáhali.

A i na tebe stejná otázka jako na Mirdu,ty se třeba nebudeš bát odpovědět.Co kdyby Mašíni při svém "odboji" svázali do kozelce a podřízli řekněme tvého otce.Třeba jen proto,že byl ve špatnou dobu na špatném místě.Stále bys je považoval za HRDINY?
05. 08. 2010 | 21:34

hoven napsal(a):

anba,
s nenávistí přišli komunisti. pokud se jí vzdají, bude jenom dobře. nebude pak duvod proti nim bojovat.
05. 08. 2010 | 21:38

veverka napsal(a):

hovene

A ještě něco.Žádná válka tady v té době nebyla,s tím srovnáním se Španělskem si naprosto směšný.U nás naprostá většina lidí v té době komunistickou vládu podporovala(zda to bylo dobře či ne je jiná věc).Jediný kdo vyhlásil někomu válku byli Mašini.Vyhlásili válku obecnímu policajtovi,hasičům a pokladníkovi.A když se na to přišlo tak zdrhli.Hrdinové.
05. 08. 2010 | 21:39

hoven napsal(a):

veverka,
ne.
05. 08. 2010 | 21:45

hoven napsal(a):

veverka,
20% neni naprostá většina, to bys měl vědět.,
05. 08. 2010 | 21:47

hoven napsal(a):

veverka
po pravdě řečeno mašíny za hrdiny nepovažuju, ale nepovažuju je ani za vrahy. zabíjeli dospělý ozbrojený mužský a už to nemá cenu dokola omýlat. prostě se v tom neshodnem.. za vrahy považuju komunisty, který zavraždili doktorku horákovou a spoustu dalších lidí.
05. 08. 2010 | 21:55

DavidS napsal(a):

aha, odtud vítr vane. Prý v 50.letech komunistickou vládu podporovala naprostá většina obyvatel. Ještě v době, kdy KSČ slibovala úplně něco jiného, než potom realizovala, dostala ve volbách 46 "jen" 40% (v Čechách). Důvodem k únorovému puči byl spolu s tlakem Moskvy i strach z nadcházejících voleb 48, jelikož podpora KSČ silně upadala.
Tak to dopadá, když někdo dnešní média smázne "žumpou" a své znalosti historie čerpá z dobových Týdeníků.
05. 08. 2010 | 22:00

Killing Joke napsal(a):

"...Rozhodli jsme se, že třaskaviny na vyhození vlaku získáme tady... Byli jsme čtyři; já, Václav, Zbyňa a "Kikina", Vláďa Hradec..."
(Ota Rambousek, Jenom ne strach-vyprávění Ctirada Mašína, strana 63, NTS, 1990)

Nebylo jich tedy pět? :-)
05. 08. 2010 | 22:21

af napsal(a):

Ano, to je asi docela přesné a musím souhlasit.
To je informace a ne propaganda.
05. 08. 2010 | 22:21

Jan napsal(a):

Zcela souhlasím s Klausem.
Kdy jsem naposledy mohl něco takového říct?
Dávno...
05. 08. 2010 | 22:27

Gudka napsal(a):

Milý Hovne,

to je pěkný žvást s tou válečnou zónou. Docela imbecilní slogan, který je stále dokola omílán (nikoliv "omýlán", jak píšete) zdejšími mašínisty.
Válku měli jen Mašínové. Proti Rošickému, ovšem ne už proti penězům, které vezl. Ty jim připadaly naopak velmi přijatelné, že?
Není pochyb o sadistických sklonech Ctirada, myslím, že i jeho bratra. V některých režimech jsou saďourové zkrátka a dobře glorifikování (např. Stalin v Sovětsku, Pinochet v Chile). Zdejší rychle se rodící odrůda fašismu pinochetovského střihu si z důvodů, které příliš nechápu, vybrala ke glorifikaci zrovná Mašíny, ačkoliv třeba Hepnarová, když už se mají hledat hrdinové mezi bandity, by byla vhodnější typ.
05. 08. 2010 | 22:29

Gudka napsal(a):

Při zapalování stohů na Moravě se Mašínové ironií náhody setkali s Leciánem - tedy ne se svým vzorem, ten už byl dávno popravený, ale s hasičem - neozbrojeným - stejného jména a skoro jej zabili. Každopádně mu vystřelili oko.
Jistě byl každý hasič komunista, nebio alespoň přisluhovač? Tak mě napadá, Hovne, čím vlastně byli Vaši rodiče (protože tuším, že jste v dotyčné době ještě chodil po houbách a i páni rodičové ještě za sebou táhali dřevěného kačera, že?) - ale zřejmě stojíte na stanovisku, že každý, kdo zrovna nestřílel pokladníky a hasiče, byl pomahačem režimu - tak proto se ptám.
05. 08. 2010 | 22:37

hoven napsal(a):

gudka,
já už sem svoje argumenty napsal, jenom bych se opakoval, ty si budeš taky pořád mlýt svou, takže to už nemá smysl. hlavně, že sme se těch komunistů zbavili a sme v NATO. ted by to chtělo ještě americkou základnu a budu spokojenej.
05. 08. 2010 | 22:44

DavidS napsal(a):

Milý Gudko,
kdybyste něco tušil o tom, co se dělo (a chystalo) v Chile několik let před 1973, pak byste také chápal, proč je dodnes Pinochet oblíbený u velké části chilské veřejnosti. Dnes má Chile svobodu a na poměry Lat. Ameriky prosperitu. Kuba má svého comandanteho a holou řiť.

A že válku tu měli jen Mašínové ? Ano, to je na tom to smutné, že většina nakonec zvolí rytí držkou v zemi.
05. 08. 2010 | 22:48

Zbyněk Matyáš napsal(a):

mlít, nikoliv mlýt, už to tady někdo napsal.
Dyslektik, dysgrafik, a mele.
05. 08. 2010 | 22:50

lubka napsal(a):

Pane Klausi,přiznám se,že vy nejste můj šálek čaje. Vy a ani váš pan otec. Dokonce se přiznám,že k vám oběma cítím velmi silnou nechuť.
Proto i mě samotného překvapilo,že s vaším blogem bez výhrady souhlasím.Vyjádřil jste přesně mé pocity a v dnešní době hysterického obdivu k Mašínům jste si zachoval smysl pro objektivitu.
Sice se nestanete mým idolem,ale za tenhle blog vám děkuji.
05. 08. 2010 | 22:51

Lukáš Pokorný napsal(a):

Nezapomeňte pane Klausi, že akce proti Heydrichovi byla naplánovaná zahraničním odbojem do všech detailů a stejně se málem nezdařila. Oni žili v zemi, kterou komunisti zotročili, byli to ještě mladí kluci, synové vojáka-hradiny a jednali na vlastní pěst. Nebyl tehdy nikdo nad nimi, kdo by akci naplánoval, dodal jim zbraně a logistickou podporu. Vše si museli opatřit sami a riskovali při tom permanentně život. Neměli bychom místo toho, abychom ve všem hledali jen výsledek, se spíše sklonit nad tím, že neohnuli páteř, jako většina národa a dělali, co mohli, resp. na co stačili? Přečtěte si román "Zatím dobrý" od Jana Nováka, možná pochopíte. Pro mě jsou to hrdinové s principiálním postojem ke zločinům komunismu. S úctou, Lukáš Pokorný
05. 08. 2010 | 23:02

Baryk napsal(a):

Pan Klaus řekl svůj názor. No a co? Máme blít krev? Můj názor je z druhé strany barikády. Vrahem pro mne je třeba Štrougal a další komunističtí darebáci. Nazdar!
05. 08. 2010 | 23:06

Killing Joke napsal(a):

https://www.youtube.com/watc...

Kdo z vás těm vrahům nedržel palce?
05. 08. 2010 | 23:13

pavel fadrný napsal(a):

Schlimbachu, zkušenosti z různých vesnic se liší.Nejhorší je, když v zimě nemáš kravám čím podestlat.Čili, podpálené stohy nejvíce poškodily hovězí dobytek.
Pane Klausi, srovnání s atentátem na říšského protektora je k ničemu.Nejde o Mašíny.Nyní se tvoří legenda.S mírnou nadsázkou.Milada Horáková je nový Jan Hus, Mašínové jsou noví husité.
05. 08. 2010 | 23:38

DavidS napsal(a):

pavel fadrný
toto je originální pohled na téma. Bez ironie musím uznat, že z tohoto důvodu bych s tím zapalováním stohů také nesouhlasil. Skotu mi je na rozdíl od komunistů líto.
05. 08. 2010 | 23:50

Pamětník napsal(a):

Celá diskuze kolem skupiny bratrů Mašínů je ve skutečnosti diskusí o stalinistickém režimu Klementa Gottwalda a boji proti němu.
Pokud přijmeme pravdu o tom, že tento režim představoval absolutní zlo, jsou členové skupiny hrdinové.
Lze je samozřejmě obvinit z břídilství, jako to udělal pan Klaus, chyb udělali poměrně dost (kdyby např. pokladníka pořádně prohledali, nemusel ho Josef Mašín v sebeobraně zabít).
To je ale zároveň ostuda celého národa, protože (kromě několika zpravodajců, kteří svůj boj zaplatili životem), NIKDO NEDOKÁZAL VÍC NEŽ ONI.
Z toho břídilství navíc nutno vyjmout jejich útěk, byť se z původně pětičlené skupiny probili jen tři.
To byl pořádký kopanec do komunistické dršky v Praze, Berlíně i Moskvě.
05. 08. 2010 | 23:54

DavidS napsal(a):

Pamětník
Zbabělost se usadila v genetické výbavě obyvatelstva české kotliny více než u mnohých jiných národů. Je to pohodlnější a hlavní je mít klíídek. Čeština na to má dost pořekadel.
06. 08. 2010 | 00:19

mp napsal(a):

Pamětník
No já nevím, ale Jeníček s Mařenkou se dokázali SAMI dostat domů z hlubokého lesa, kam je zavedl jejich táta. Takže podle mně jasní borci nakonec.
06. 08. 2010 | 00:37

Konrad napsal(a):

Opravdu bych nechtel byt v kuzi, syna ucetniho Rosickeho, a ostatnich pribuznych brutalne zavrazdenych, loupeznymi vrahy bratry Masinovymi, Paumerem a spol.Byt jimi, radsi bych nezil, nez se divat jak jsou vrahove jejich blizkych heroizovani,a opevovani dokonce i nekterymi politickymi spickami zeme.Ani v bezpravnem rezimu nema nikdo pravo vrazdit nevinne. Za penize z loupeze, kterou zaplatil vrchni ucetni Rosicky zivotem, byli nakoupeny motorky, luxusni boty, nabytek, a jine zbytecnosti. Na pomoc pronasledovanym, ci na vyrobu protirezimnich tiskovin,nebyla chamtivymi vrahy pouzita ani koruna.Pred svym utekem ze zeme, zapalili nekolik stohu pravdepodobne proto, aby presvedcili vysetrovatele v americke zone, kam se chystali utect.O zadny odboj neslo, jen o krvave radeni nekolika dobrodruhu, a zmenit na tom nic nemohou ani zdejsi zastanci vrazd a loupezi.
06. 08. 2010 | 00:42

Pamětník napsal(a):

A mimochodem, i Olga Hepnarová měla a má své příznivce. Jsou to lidé, kterým tehdy bylo ze zbabělosti českého národa v počátcích normalizace natolik na blití, že je štvali i lidé v jejich okolí. To jsou ovšem už vyšinutí jedinci.
A ještě něco. Ono se pořádně neví, jak proběhl atentát na Heydricha. Generál František Moravec, pod kterého akce spadala, píše o tom, že Kubiš a Gabčík měli rozkaz nezapojovat do akce daĺší lidi, ale patrně to jinak nešlo. Němci poté vyvraždili všechny, kdo o tom něco věděli tak dokonale, že se dnes jeho průběh nedá zrekonstruovat.
A ještě připomínám, že Gottwaldova propaganda atentát farizejsky odsuzovala, s odkazem na oběti nacistických represálií. Cudně mlčí o tom, co by to pro nás znamenalo, kdybychom byli zařazeni mezi státy, spolupracující s Hitlerem.
06. 08. 2010 | 00:47

hoven napsal(a):

vojta filip prohlašuje , že mašini byli vrazi a gottwald rozporuplná osobnost. ....to je ta komouška sebereflexe...
06. 08. 2010 | 01:04

Konrad napsal(a):

Pametniku, o atentatu na Heydricha nejsou znamy jen detajly, vse ostatni,je znamo. Bez podpory druhych, by parasutiste nikdy nemohli atentat provest, at uz plukovnik Moravec pise cokoliv. Ja osobne za nejduveryhodnotnejsi material o cele zalezitosti, povazuji knihu historika Jaroslava Andrejse "Smrt boha smrti".
06. 08. 2010 | 01:11

Čtenář napsal(a):

Výstižný komentář p. Václava Klause mladšího. Díky.
06. 08. 2010 | 04:20

prirodovedec napsal(a):

Pametnik: StB zrejme dokazala vyvrazdit/popravit komunisticke funkcionare v Babicich, cili podle Vasi logiky dokazala vice nez Masinove a kopla tak rezim do drzky zcela zretelne. Byl to tehdy priznak odporu vuci rezimu uvnitr StB nebo sarada umoznujici zduvodnit utahovani sroubu?

Nebo byste to s tim "nikdo nedokazal vice" mel upresnit. Minite pouze utek? Co pak unos letadla a jine uteky? Tam sice byl odstreleny pilot, ale jiste to byl take jen pomahac rezimu.

Utek bez loupezne vrazdy pokladnika Rosickeho? Tam je to utrpeni, co zpusobili nekomunisticke rodine, zcela zrejme, vcetne toho, ze se vuci tomu co zpusobili, nedokazali z chlapskeho hlediska postavit a omluvit se tehdejsimu diteti, ze potrebovali penize na motorky a nabytek a jeho otec byla pro ne jen ta letajici triska, ktera leta, kdyz se kaci les. Viz

http://www.novinky.cz/domac...

Nasledujici formulace autora povazuji za pro mne zcela vystizne:

"Položme si jednoduchou otázku. Byli by Gabčík s Kubišem národní hrdinové, kdyby jenom podřízli obecního policajta, zastřelili pokladníka při loupeži, zapálili vesničanům stoh a pak se úspěšně probili nazpátek do Anglie?"

"Odpověď je: „NE, nebyli by národní hrdinové“ Protože ve všem na světě je důležitý výsledek a ne jen úmysl."

"Byli zabiti zcela nevinní (s režimem nespojení) lidé, komunistický režim to propagandisticky velmi posílilo."

"Kdyby zastřelili dva okresní tajemníky a prokurátora Urválka – jmenují se dnes po nich v každém českém městě ulice. Ale to se nestalo. Výsledkem bylo fiasko a …. Úspěšný dobrodružný útěk do západního Berlína."

"Z postojů Mašínů není cítit ani stopa pokání dodnes. Pokladník byl slouha komunistů (protože vozil peníze národního podniku) patří mu to, obecní policajt v Čelákovicích tím spíš. Patologická nadřazenost."

"Moderní česká historie má málo hrdinů, ale ani kohorty mediálních politiků honících dvacet let po revoluci levné protikomunistické body účastí na sledovaném pohřbu – to nezmění. Tragický příběh Mašínů zanechal oběti, pachuť a lítost. Nikoli slzy dojetí a hrdost – beznadějných obránců krypty kostela v Resslově ulici."

Pro mne neni co dodat. Jasne a strucne pohled, ktery sdilim. Jen bych se zeptal. Ma syn pokladnika v tom tvrdem svete pravo na pomstu za smrt otce a zniceni sveho detstvi? Oko za oko, zivot za zivot?
06. 08. 2010 | 08:00

m24 napsal(a):

Bravo. Stručné, věcné,bez ideologického balastu.
06. 08. 2010 | 08:14

tomas napsal(a):

to prirodovedec ..myslite, ze se dockame komenatre od pana klause ml, ktery by se tykal odsunu Sudetskych Nemcu? tam prece byly take prokazatelne zavrazdeny stovky zjevne nevinnych lidi? maji pravo, stejne jako onen pokladnikucv syn na pomstu? troufnu si tipnout, ze podobneho blogu se nedockame, protoze odsoudit Masiny si nevyzada zadne odvahy a nejdete tim proti vetsinovemu proudu. je to jen takov ata chaluparska statecnost. V Masinech se neshodneme, v jejich pribehu vidim spise symboliku lidi, kteri se postavili zlocinemu rezimu a sli za svobodou, v dobe, kdy se vetsina jejich spoluobcanu nechala podporit. A tenhle symbol nelze prejit tim, ze odboj meli delat jinak, nebo vubec apockat si az na uredni schvaleni. Ale v jedne veci by me vas nazor zajimal, psal jste jiz neco u Kohouta, a to je ta ucas nasich politickych spicek, donedavna nevidana. Jak si to vysvetlujete? Proc zrovna takova odvaha v pripadu, ktery tak rozdeluje ceskou spolecnost. Mozan jsem paranoidni, ale trosku mi to zapada do soucasneho masochistickeho trendu, kdy se hovori o reformach, ktere budou bolet a ti, kteri to skutecne pociti volaji bravo. Politick areprezentace jakoby ztracel apud sebezachovy, kdyz prichazi s koncepty, ktere skuyecne zaboli, zvedneme vam dane, propustime, odebereme benefity. jak tohle budou chtit ustat ve chvili, kdy se papirove proklamace promeni v cin?Nebude se pak hodit taktika spolecnost rozdelovat, ukazovat ji a vyhledavat nepratele, cikany, nezamestnnae, duchodce, bolseviky, kteri za to muzou? Nebude se hodit taktika vymezovani se na tematech, ktera spolecnost rozdeluji - tim jsou i bratri Masinove?
06. 08. 2010 | 08:51

rejpal napsal(a):

tomas
Ono by se dalo diskutovat o celém způsobu, jak se u nás vypořádávala okupace. Reakce lidí se dají pochopit, ale přiživování celé věci většinou politiků i jiných osobností tehdejší doby, má určitou pachuť. Vždycky někde v pozadí je osobní vyřizování účtů a majetkové zájmy. Například zavedení "omezené demokracie" po roce 1945 se zákazem řady politických stran se v té době náramně hodilo těm zbylým, ubyla jim konkurence - a tak trochu si ty zbylé strany zadělaly na svůj další osud. Tenkrát to tak ovšem neviděli - ani tohle, ani odsun (a hlavně to, co se možná zákonitě při tom dělo), ani ty různé tribunály. Těch, kteří dávali najevo výhrady, bylo opravdu málo, a byly to osoby hodně statečné. I když zbraň do ruky nevzaly.
06. 08. 2010 | 09:17

s.p. napsal(a):

atmosferu te doby lze tezko dnes nejak vyjadrit. Vetsina z diskutujicich v te dobe nebyla na svete :o/.
Jako dite, jsem byl pametnikem te doby a zazil jsem - pozoroval honby milicionaru, SNB po uprchlicich z Jachymova. Ty ubozaky zastrelil tehdejsi predseda mestskeho vyboru KSC v Kacove. V 68 zrejmne z obavy zastrelil sam sebe v mistnostech ONV.
Muzete vubec pane Klausi mladsi chapat co se v Cechach v te dobe delo?
Vas tatinek samozrejmne cetl v literarkach ... my ostatni jsme cetli otrhane sesity Rychle sipy. :o)
Rovnez nas pohled na Masiny je asi jiny nez Vas a Vaseho otce.
Zkratka a jasne pane Klausi pisete o necem co jste nezazil, pisete chymery. Proc? To se mohu jen domnivat.
06. 08. 2010 | 09:27

Milan napsal(a):

Já bych skupinu Mašínů uznal, jenom mi někdo napište, jaké prokazatelné činy proti režimu udělali.V pondělním vysílání rozhlasu nějaký historik řekl, že od převratu v roce 1948 do r.1951 neudělali nic proti režimu a pak se probili na západ. Třeba Tigrid-nikoho nezabil a vím o jeho protikomunistických činech mnohem víc, než o Mašínech. Prosím, sdělte mi někdo jejich prokomunistické akce, než jen tu, že se probili na západ za tragických událostí (např. podříznutý člen SNB ve chvíli, kdy byl omámen a v bezvědomí).Víte, když někdo zabije jiného člověka v rámci své svobody, je na tom něco divného.
06. 08. 2010 | 09:42

rejpal napsal(a):

s.p.
S tou atmosférou těžko vyjádřitelnou bych dost souhlasil. Byla totiž velmi složitá, každý člověk ji vnímal posvém a velmi odlišně. I režim sám byl v mnoha ohledech rozporuplný (kromě ideologie). Vezměte si třeba případ Huberta Pilčíka. Tento člověk (podle některých zdrojů agent StB) pod záminkou převádění přs hranice své klienty vraždil a okrádal. Čímže vlastně bránil lidem v činnosti, kterou bolševici tvrdě trestali. A přesto po něm jel celý policejní aparát, dopadl ho a uvěznil (nakonec údajně spáchal sebevraždu za nejasných okolností). Jak celou věc POLITICKY pojmout? Nebo ta již zmíněná Hepnarová. Ta dokonce najetí do lidí sama písemně prohlásila za akt proti režimu. Byla to odbojářka nebo psychopat. Ten režim na jedné straně brutálně potlačoval jakýkoli nesouhlas s ním (což jistou dobu, jen méně brutálně dělali i v USA, a ty neměly za zadkem Velký Vzor). na druhé třeba zavedl zdravotní profylaxi, dostupnost lékařské péče i pro ty nejchudší. Každý si z toho vybral to, co se jeho týkalo osobně. A když máme posuzovat režim očima té doby a ne dnešníma, pak - ať se nám to líbí nebo ne - většina lidí spíš stála na straně režimu, i když se jim třeba nelíbily některé praktiky. Zápotocký nebyl o nic lepší než jeho kumpáni, ale kdyby se tehdy dělaly žebříčky polularity, stál by hodně vysoko. A spousta lidí nechtěla věřit, že je to jen fasáda. Závěr: odboj má šanci na úspěch jen tehdy, když je možnost získat pro něj širokou podporu. Jít do odboje je - už kvůli riziku pro okolí, příbuzné a nezúčstněné - velmi závažné rozhodnutí. Pokud se postavím režimu na základě toho, že činí příkoří mně a mé rodině osobně, mohu to lidsky chápat, ale odboj to není, spíš soukromá válka. Nic proti ní, ale neutrálové by měli být tabu.
06. 08. 2010 | 10:03

prirodovedec napsal(a):

tomas: Co jsem chtel, to jsem napsal. K tomu konkretnimu.

Sudetaci se tady jiste zase budou resit. Je mi hluboce lito vsech nevinnych lidi (deti, zen, starych), kteri trpi za mocichtive politicke bestie-deprivanty (coz jsou pro mne vice ci mene vsichni do teto politicke sfery smerujici - tim odpovidam, i na Vasi posledni otazku - i nasi politici se chovaji v souladu se svymi zajmy a ocekavanymi vyhodami, proto ucast na pohrbu nekterych a neucast jinych. V pripade vyhraneni diskuse se jedna podle mne o jejich chybny odhad, ze antikomunismus bude vetsinove vazit vice nez sevreni lidi zmenou jejich existencnich pomeru. Precenuji docasnost 118. Uvidime, zda e nemylim. Je mozne, ze svymi postoji predem absurdne legalizuji budouci nasilne zmeny politickych a majetkovych pomeru a davaji navod, jak maji budouci nespokojeni postupovat.).

Na autorovi neresim jeho pro mne nepodstatnou statecnost, ale formulacni preciznost a argumentaci, ktere si osobne a subjektivne cenim. O jeji kvalite svedci to, ze argumentace oponentu k autorem napsanemu je zde podle mne mimobezna (resi se jeho otec, mladi, CEZ, ...). Koneckoncu ani Vy jste se nepostavil jeho argumentum, ale posunujete se jinam.

Zminujete vetsinovy proud a staveni se jemu. Zde ale roli hraje nic jineho. Pomijite roli medii dnes, kde vetsinovy nazor je spise ten Vas a pro autora vystoupit znemena jit proti "hvizdajicim drozdum" jak pise Vico, cili proti bulvaru medialnich prostitutu. To je statecnost s ohledem na to, jak umi tito zumpaliste stvat ty, kteri maji jine nez jejich nazory. Cili cena blogu je pro mne v nenaslouchani mediim a naslouchani te Vasi vetsine - obcanum, na kterych i soucasny rezim stoji a kteri politikum propujcuji legitimitu.

Blbcu, kteri neustale vedi, co je dobre pro narod, CR atd., co se ma reformovat, je vsude kolem plno. Jejich vira jim vetsinou kompenzuje jejich neschopnost o sve pravde presvedcit druhe odborne, argumenty, v diskusi. Proto ocenuji momenty, kdy nikdo z tech nahore nasloucha nejen sobe, poradcum, NERVum, ale i obcanum. Byt treba z tzv. populistickych duvodu.

Muj nazor je muj a celkem nepredpokladam, ze bych nekoho presvedcil a ani to zejmena pri Vasem pohledu necekam.

Nevim ja se to vztahuje podle Vas ke Kohoutovi.
06. 08. 2010 | 10:07

tomas napsal(a):

to rejpal, ale odboj za druhe svetove valky taky nemel sirokou podporu. gabcika s kubisem se jako prvni pokusili zadrzet jejich cesti spoluobcane, vodu do kostela pumpovali cesti pozarnici ..
06. 08. 2010 | 10:10

tomas napsal(a):

to prirodovedec dobra tedy, predstavme si situaci, ze gabcik s kubisem po spachani atentatu na heydricha zastreli nekolik ceskych spoluobcanu, v civilu napr. pokladniku, kteri se je pokousi na jejich uteku zastavit. predstavme si, ze zastreli nekolik ceskych pozarniku, dobrych otcu od rodin, kdyz pumpuji vodu do jejich krytu. budou stale jednoznacnymi hrdiny.

k ucasti na pohrbu,mne to zapada do ramce bolest, reform abude bolet, reform abude tvrda, vidim za tim kalkul rozdelit spolecnost na kontroverznich tematech, cikani, nezamestnani, duchodci, masini ... a pak tuto rozdelenou spolecnost lepe ovladat, jinak prece absolvent vumlu sobotka, nebo absolvent vojenskeho komunistickeho gymnazia topolanek nemuze svuj antikomunismus myslet vazne. tady je t asouvislost s vasimi reakcemi pod , pardon, to bylo pod hvizdalou, kdy jste psal o tom vytesnovani, ted se snad nepletu
06. 08. 2010 | 10:19

prirodovedec napsal(a):

tomas: To neni o predstavme si.

Otazka zni: Zastrelili Gabcik s Kubisem ty pokladni a hasice? Odpoved zni ne.

Proc? Mozna meli stesti, mozna byli profesionalove, mozna meli zabrany. Zkratka mozna byli tim, cim jini byt chteli, ale nestali se jimi a nedokazali byt. Nicmene dnes lze vse dohnat pres media.

Zkratka i deti mohou predstihnout sve rodice nebo vzory nebo byt jejich karikaturami. Je to jejich zodpovednost a volba. Tak jak nekteri pisi, ze za to mohl rezim tak pak za jejich vnimani nemohou lide v CR ale oni sami.

Jeste podle Vasi paralely Masiny zastavil cesky pokladni na uteku? :)) Neznam Vas, Vas nick tu byva, ale znite mi nove, muzete se ale vyjadrovat precizne a neposouvat :) jako jini?

Ja se domnivam, ze toto tema vyprcha. Ja mam pro sebe jasno a mne neoslovuje jinak nez stale stejne. Navic je to nevolebni tema. Hra na hony na carodejnice (mozna poradana pro FB generaci) nezapusobi ani na ty mlade.

Potreboval bych presnou citaci psaneho u Hvizdaly, priznam se, ze neni cas ji ted hledat.
06. 08. 2010 | 10:30

rejpal napsal(a):

tomas
Jedna věc je, kolik lidí se do odboje zapojilo (dost málo), kolik jim nějak pomáhalo (těch bylo docela dost a řada to nepřežila), kolik lidí zůstalo pasivních, i když vnitřně okupanty nesnášeli, jen se báli důsledků), a kolik aktivně udávalo. Když porovnám oba režimy(a je to subjektivní, nemám data a navím, zda vůbec existují), pak odbojářů bylo za okupace víc, podporovatelů ze stejného důvodu asi taky, vnitřních, ale pasivních odpůrců rozhodně, udavačů - to nevím. Existují svědectví, že gestapáci spoustu udání házeli do koše, protože šlo o evidentní nesmysly. Z pohledu lidí tady šlo o vládu cizáků, kteří sem přišli násilím, u komunistů to bylo mnohem složitější. Vždyť u nich byli naši známí, spolužáci i příbuzní - řada z nich v našich očích normálních a slušných lidí. Byla tady propaganda a omezený přístup k věrohodným informacím. A byly tady nesporné klady, které každý no name občan zaznamenal (a režim je dovedl prodat). Navíc to období, kdy vládl fyzický teror, bylo krátké (ne déle než do roku 1955) a ještě působil selektivně. Ke všemu ještě často postihoval lidi, kteří byli součástí režimu. Nebylo to dobré podhoubí k ozbrojenému odporu, zvlášť když se ještě zdůrazňovalo, že jde o přechodné období, kdy se účtuje s nepřáteli. Kdyby se někdo dokázal přímo zeptat lidí, zda si přejí návrat demokracie skrze válku, vsadím se, že víc než 90 % by řeklo, že ne. Byl bych mezi nimi. Zvlášť když se šermovalo jadernými zbraněmi na obou stranách.
06. 08. 2010 | 10:32

rejpal napsal(a):

tomas
ještě k těm požárníkům. Ano, ale ti v tom sklepení uměli rozlišovat a nestříleli po nich. Věděli, do čeho jdou a věděli, že ti hasiči si moc vybírat nemohli. Možná to je ten zásadní rozdíl.
06. 08. 2010 | 10:33

tomas napsal(a):

myslim, ze jste tam pripominal jeho angazovanost... j avam vase nazory neberu, respektuji, nebudu vas za ne pronasledovat, ani strilet.
dobra gabcik , kubis nikoho ze jmenovanych nezabili, ale , zranili vazne, snad zabili , Heydrichova ridice, a to nebyl zadny autor planu na vyhlazeni Cechu, jenom chlapik, ktery musel jit, musel obleknout nejakou uniformu a plnit sv epovinnosti ..jako pan Rosicky, jehoz syn snad uci jeste v penziv Pardubicich
06. 08. 2010 | 10:37

tomas napsal(a):

to rejpal, nevim jestli v pripade pozarniku, byla motivace pro rozhodnuti nestrilet n ne, takova jakou naznacujete .. ale myslim, ze jste vystize popsal, v cem je opravdu problem s masinovymi, nikdo, nebo temer nikdo nema ve svem okoli nejakeho gesapaka, ale mnoho z nas ma komunistu, byvaleho komunistu, sympatizantu komunistu .. masinove to je obcanska valka
06. 08. 2010 | 10:41

vl napsal(a):

To franťýk (napsal(a):

Parašutisté zabili pžedstavitele režimu, který byl mezinárodně již ve SVÉ době uznán zločinným a byl proti němu veden mezinárodní ozbrojený boj.
Mašínové zavraždili dva občany státu, který byl mezinárodně uznáván, měl své zastoupení v OSN. Kdo TEHDY dal Mašínům právo rozhodnout, že režim je zločinný? Tehdejší režim věl v TÉ době dost podporu svých obyvatel, k prvním procitnutím došlo až o desetiletí později.) Kdo měl tehdy rozum a nebyl zbabělec, věděl, že ten režim KSČ se dostal k moci podvodem, že komunisté "lhali, podváděli, kradli a vraždili". (Arcibiskup z Canterbury). Když byl stačný, šel bojovat. Dnes ho nemáte právo soudit.
A Lenka Pšeničková je pubertální hlupák, ať je stará jak chce.
06. 08. 2010 | 10:47

rejpal napsal(a):

tomas
Jistěže to nevím. Nicméně o osudu parašutistů (včetně jednoho z nich Čurdy) se napsalo hodně již v dobách "oteplení" za vlády KSČ a podstatě nikdo jim nepřisuzoval špatnou nebo nemorálné motivaci. O co se vedl spor, bylo spíš to politické rozhodnutí. Byly ty oběti represí opodstatněné? Ta diskuse je nesporně legitimní, každý z nás na to může mít svůj názor, ale to se týká všech civilních obětí ve válkách. Většinový názor je, že pokud se "pachatelé" nedopouštějí válečných zločinů, jsou vojenské akce legitimní, naopak nelegitimní jsou represe na civilech (což bylo nacistům samozřejmě jedno a exilová vláda to věděla). Podobný morální spor s nejednoznačným výsledkem se vede i o nasazení atomových zbraní. I tam byl hlavní cíl vojenský, Japonci nechtěli kapitulovat, ale musely být nasazeny obě nebo tam byl ještě nějaký silný vedlejší záměr? K tomu řidiči. Myslím, že jiná možnost prostě nebyla. Ne proto, že sloužil (třeba nedobrovolně), ale protože nešlo zastihnout Heydricha jinak. Nezabili ho proto, aby ho zabili, aby je neudal nebo z nějakého plezíru.Pokud akceptuji legitimitu atentátu, pak musím akceptovat i tohle.
06. 08. 2010 | 11:10

Petr Trachta napsal(a):

Vynikají článek. Díky.
06. 08. 2010 | 11:30

vl napsal(a):

To rejpal: Tehdy bylo období, kdy komunisti nevládli se souhlasem většiny obyvatel: přesvědčených komunistů bylo málo. Většina z nich byli prostě konjunkturalisti. A ze zbytku národa - mnoho lidí si Sovětský svaz představovalo jako Rusko z románů Čarské a byli ochotni se podřídit, větší část však už tušila, o co jde a měla strach. Pomohli k tomu Volynští Češi - už nakažení strachem z bolševiků jej šířili mezi lidi. Proto ke svržení komunistů by býval byl nutný ozbrojený boj - a bylo neštěstím jak Mašínů, tak celého národa, že se k němu nikdo neodhodlal. Dost lidí čekalo že "USA to tak nenechají a pomohou nám," ale málokdo si dodal "... jen to musíme rozjet".
06. 08. 2010 | 11:43

pavel fadrný napsal(a):

Vzpomene si někdo z diskutujících na "Vyšehradské jezdce"?
06. 08. 2010 | 11:49

rejpal napsal(a):

vl
Možná by lepší formulace byla nevládli proti vůli (nebo nesouhlasu) většiny. Jedna taková malá ukázka: měnová reforma. Jakési protesty tehdy byly, byly rychle zlikvidovány, ale měly lokální charakter, i když většinu lidí to naštvalo. ak jako je i teď naštvána řada lidí kvůli různým věcem. Je těžké vidět do hlav lidí, kteří se bojí, ale něco málo vypovídá chování veřejnosti na jaře a v létě 1968. Tehdy se již o zvěrstvech "kultu osobnosti" vědělo, byla tady svědectví politických vězňů, byla tady KAN a pokusy založit jiné politické strany. Ale více než 90 % procent si zásadní změnu politického systému nepřálo. Naopak, byl tady přímo kult Dubčeka i jiných, kteří si to vůbec nezasloužili, byl tady odpor proti okupaci vedený argumenty TADY ŽÁDNÁ KONTRAREVOLUCE NENÍ, a pár dní tu byla tak masová podpora internované vlády, jakou po roce 1990 žádna naše nezažila. Jistě, byla to jiná doba, ale vedoucí úloha KSČ v ústavě byla (v 50. letech ne). O příčinách těchto postojů by se mohla vést předlouhá diskuse, ale byl realitou.
06. 08. 2010 | 11:57

rejpal napsal(a):

Vyšehradští jezdci - myslím, že to byla skupinka mládeže někdy na konci 50. let, kteří byli vydáváni za archetyp chuligánů. Ale jak to bylo doopravdy, nevím.
06. 08. 2010 | 11:58

snowfox napsal(a):

06. 08. 2010 | 12:37

vlk napsal(a):

pavel fadrný

jak souvisí Vyšehradští jezdci s Mašíny? Pamatuji tu aferku jako kluk. A jak byli prezentováni popsal už rejpal.
06. 08. 2010 | 13:01

JF napsal(a):

dle mého názoru dlouhodobým ideovým programem Klause st. je nastínit rehabilitaci reálného komunistického zlořádu. (např. hlavní silou odporu byla pasivní většina - dobrý populismus pro pasivní většinu + postoj k občanské společnosti v jeho oficiálních vyjádřeních)

Jeho postoje k tomu dlouhodobě směřují, ale domnívám se, že v obecné rovině má problém s možnostmi reálné politiky. (ale to je jeho obecný problém) (jeho dogmata)

Přístup jeho politického jednání by se v jeho lepším případě dal nazvat pedagogickým (stupínek a žáci)
Proto si myslím, že pozice VK mladšího jako pedagoga je spíše odpovídající jejich naturelu.

Rovněž jeho blog v této věci je svou formou splnění domácího úkolu.

Hodnotit VK ml. i st. v postoji k Mašínům je rezignace na schopnosti posuzovat okolnosti. Oni svou pozicí k této věci akorát mohou mlžit - v tom jim rozumím. Jsou to šachysté (východní přístup v politice).

Souhlasit s názorem pana Klause ml. je dobrý náběh na vidle. Poměrně mě překvapuji tyto ohlasy.
06. 08. 2010 | 13:10

DavidS napsal(a):

Možná mám jen po Zemanovsku nedostatek informací, ale už se někdy V. Klaus ml. odchýlil svým názorem na veřejnou záležitost od svého otce ? Nezaznamenal jsem. Zatím je to takový "vykladač" či "dovětkář".
Když už tu na to téma vznikla diskuse.
06. 08. 2010 | 13:57

kmet napsal(a):

Když vládnoucí vrstva státu omezí svobodu volného pohybu svého obyvatelstva oplocením hranic ostatným drátem, když zruší volnost slova a vyznání, když zincenisuje procesy, aby mohla popravovat politické odpůrce, má občan právo se bránit i se zbraní v ruce.
Pak může každého v uniformě nebo ozbrojence pokládat za slouhu režimu. Třídní boj rozpoutali komunisté a každý, kdo jim sloužil, musel počítat s risikem.
06. 08. 2010 | 16:48

Jan Kozák napsal(a):

Velmi dobrý článek. Obohatil jsem se o nové argumenty. Zajímá mě, proč píšete blog? Stojí Vám za to nechat se ostouzet těmi většinou pologramotnými debatéry nebo si myslíte, že jsou vzdělavatelní?
06. 08. 2010 | 17:15

s.p. napsal(a):

rejpale:

z Vasi odpovedi jsem srozumel ze tu dobu jste bud nezazil, nebo nepochopil. Dnesni tz, dokumentace naprosto neodpovida zkutecnosti!
Vypada to jako by Masini meli pozadat o "vyjezdni dolozku" a "valutovy prislib".
Idealizujete si situaci v 50 tych letech.
Masini nemeli a to podtrhavam jinou moznost nez tu probit se!
Tezko je lidem jako jste vy dnes vypravet o zdruzstevnovani, mlaceni lidi kteri nehodlali pred bolseviky kleknout a nebo zalezzt.
V dobe kdy v Praze se musel kazdy navstevnik ktery chtel prespat u pribuznych zapsat u domovniho duvernika byli jen dve vrstvy obyvatelstva a) ta co slouzila bolsevicke vrchnosti b) ta co bud zalezla nebo bojovala. Tech co bojovali bylo zatracene malo, jak je videt. Tech co kolaborovali s bolsevizmem bylo dost. (coz se reflektuje i dnes)
Kam patrili Masini je jasne kam patrili Klausove se ted jasne ukazuje.

Hrani si na "moravske bratry" je platne jako drevaky Batovy!
06. 08. 2010 | 17:35

vl napsal(a):

s.p. a kmet - 100% souhlas
rejpal: Dubček, Svoboda - vůle národa! - to nevzniklo v hlavách prostých lidí, to vymysleli a rozšířili novináři a také herci a zpěváci. Kdo - kromě komunistů - se tehdy zajímal o politiku, věděl, že systém je nereformovatelný a Dubček je jen figurka
06. 08. 2010 | 21:02

Zbyněk Matyáš napsal(a):

s.p.:
Srdečně zdravím.
Dovolím si osobní otázku, protože vím, koho se ptám: Vy osobně tehdy byste podřezal svázaného omámeného policajta? Pochybuji.
06. 08. 2010 | 21:09

Zbyněk Matyáš napsal(a):

vl:
"to nevzniklo v hlavách prostých lidí, to vymysleli a rozšířili novináři a také herci a zpěváci. Kdo - kromě komunistů - se tehdy zajímal o politiku, věděl, že systém je nereformovatelný a Dubček je jen figurka" Nepravda.
06. 08. 2010 | 21:10

s.p. napsal(a):

Z.M.

tu dobu si pamatuji jako pruvod prislusniku LM spolu s SNB a jinymi ciniteli pochodujicimi s vesim vcetne pancerovych pesti podel Sazavy se zajici a liskou uvazanymi u pasu pronasledujicimi tri chudaky co utekli z Jachymova.
V jedne z rokli za Kacovem je zastrelil zcela sproste asi tak jako esesak predseda KSC a ONV v Kacove... mate snad dojem ze byt Masinem bych jednal s podobnou "nevinou" pesti delnicke tridy ci jak si rikali jinak?
Clovece ja vim kdo byli oni "nevini esenbaci atd"
Jsem clovek nesmirne toleranti ... na rozdil od 99% lidi zde jsem prosel opravdovymi valkami, videl jsem veci nad kterymi by tuzemsti lidumilove zvraceli jeste ted .... z hlediska vyssiho principu nemohu mit s postupem Msinu zadny problem! S nekterymi lidmi v Cechach problem mam. Pan profesor Klaus je jeden z nich.
06. 08. 2010 | 22:20

Zbyněk Matyáš napsal(a):

s.p.:
Měl jsem dojem, že svázaného omámeného obecního policajta byste nepodřezal. Asi jsem se mýlil.
06. 08. 2010 | 22:32

s.p. napsal(a):

z.m.

"svázaného omámeného obecního policajta" nebyl to jeden z tech co pochodovali po trati v honbe za uprchliky?
z.m. byl to ne obecni policajt ale prislusnik Sboru Narodni Bezpecnosti mocenskeho organu KSC!

S tim "podrezanim" je to tak nejak podle interpretu dost zmateny. Ze tenot prislusnik SNB "padl" jak tehdejsi PR KSC prohlaovalo, tak se stalo.
Ti uprchlici z Jachymova ktere bolsevik zabil (shora) nebyli predvojem niceho.
Srovnejte si pojmy.
Dnesni krokodyli slzy mne opravdu nedojimaji, Masini byli ve valce bez pravidel, konecne vase komunisticka strana neuznavala zadna pravidla boje jen vrazdila takze tak.
06. 08. 2010 | 23:15

s.p. napsal(a):

obecni policajt__

Služební přísaha příslušníka SNB, platná od června 1949 do dubna 1961:

„Já, občan lidově demokratické republiky Československé, přísahám, že budu vždy čestným, statečným, ukázněným a bdělým příslušníkem Sboru národní bezpečnosti, budu přísně zachovávat a střežit služební a státní tajemství a bezpodmínečně plnit uložené mi povinnosti a rozkazy svých velitelů a nadřízených. Přísahám, že budu do posledního dechu věren a oddán Československé republice, jejímu lidu, lidovědemokratickému zřízení a jejím zákonům, presidentu republiky a vládě. Přísahám, že budu bránit vždy a všude, mužně a neochvějně, nešetře své krve ani života, bezpečnost státu, bezpečnost všech jeho občanů, lidově demokratické zřízení a revoluční vymoženosti pracujícího lidu, vedeného dělnickou třídou k socialismu. Jestliže poruším slavnostní přísahu, nechť mne postihne tvrdý trest zákona, obecná nenávist a opovržení pracujícího lidu. Tak přísahám.“
06. 08. 2010 | 23:35

připomínač napsal(a):

@S.P.
pokavad's byl na vojně, tak jsi také něco takového přísahal. A nebo jsi to odmítnul? A pokud jsi neměl to štěstí se na vojnu u nás dostat (jo, tys přece bojoval u jinejch), tak jistě bys to odmítnul, že.
07. 08. 2010 | 06:58

Vojtěch Matějček napsal(a):

Činy bratří Mašínů (a Milana Paumera) byly s největší pravděpodobností motivovány snahou vyrovnat se s odkazem jejich otce. Bohužel za každou cenu. Polistopadové hodnocení jejich činů (stejně jako III. odboje) je snahou vyrovnat se se skutečností, že zde bez většího odporu komunistický režim vládl 40 let.
To trauma spočívá v rozdílu mezi odbojem proti nacistům a "odbojem" proti komunistům a je možná v tom, že převážná většina těch, kteří byli souzeni, odsouzeni a ve většině případů popraveni za německé okupace, se svým zatčením, mučením a snad i popravením počítala. Své činy proti nepříteli konali vědomě a s cílem ho poškodit. Naopak ti, kteří byli zatýkáni, mučeni a v některých případech i popraveni (nebylo jich také bohužel právě málo) za vlády KSČ s tím ve většině případů vůbec nepočítala a cítili se jako nevinné oběti komunistické zvůle.
Bratři Mašínové se snažili být těmi, kteří bojují aktivně a riskují svůj život za každou cenu. Vybrali si však špatnou dobu a špatné oběti.
07. 08. 2010 | 07:12

s.p. napsal(a):

Prip[ominaci

tam kde jsem byl "na vojne" se prisaha na konstituci ne na vernost komunisticke strane. Nechci te sokoliku vyvadet z konceptu ovsem srovnavat neco co nejen nejde, ale to nepochopis takze to nema cenu.
Z.M ti muze o mem zivote podat informace ... ja nerad o sobe vypravim.
07. 08. 2010 | 08:01

s.p. napsal(a):

Na rozloucenou

Na mne ten pohreb pusobil depresivne.
a) pan Paumer byl vojak Spojenych statu, mel byt pohrben podle ritualu (regulaci) US Forces. (takto to bylo jako trampsky potlach, i kdyz alespon to kdyz nic jineho.)
b) Prezident Klaus neni prizdisrac, je jen produkt systemu proti kteremu Masini bojovali. Navrch jeho, Klausovi soustavne konektivity s dnesnim kremelskym rezimem jsou vic nez divne.
Oznaceni tohoto politika jako "patologicka osoba" bylo presne.
c) Chaos v mysleni lidi v CR (Masini to oznacili jako "state of the mind)se projevil naplno. - naprosta neochota prenest se do doby kdy Masini se probijeli na zapad. Oznacovani zabiti prislusnika SNB jako vrazda na "nevinem policajtovi" je bud vymluva, nebo naprosta pitomost, ovsem vseobecne prijimana. Prislusnik SNB (ne obecni policajt) byl clenem opresivni bolsevicke organizace a prisaha techto "prislusniku" je pristupna na inetu.

Dopis Masinu popisuje situaci v CR presne do pismene. To ze lide se zucastnili toho pohrbu je hezke a dojimave, avsak nevyresi nic.
Komuniste jsou i dale legalni politicka strana v CR, byvali prominenti a jejich mocenske organizace (pohranicni straz, vezenska straz, atd.) maji sve srazy a pobiraji velmi benevolentni penze.

Malo se zmenilo, pouze nove aranzma v ylohy, duch spolecnosti je stejny jako za bolsevika.
07. 08. 2010 | 08:10

M. Vít napsal(a):

Jo,přesně takhle to cítím i já.
Nejsem ani levičák,ani pravičák.Zajímá mě vždycky pravda a správný krok,který je v dané chvíli udělat.Někdy vede doprava,někdy do leva,někdy rovně,někdy zpět.
07. 08. 2010 | 08:59

Zbyněk Matyáš napsal(a):

s.p.:
Mnoho slov bez konkrétní odpovědi na konkrétní otázku. Těch mnoho slov má omluvit zločin. Ani podle pravidel vedení války není dovoleno podřezat bezmocného svázaného protivníka. Kdybyste něco podobného provedl ve Vietnamu, byl byste US Army potrestán (anebo měl být). Nejde o ´krokodýlí slzy´, ale o chování na úrovni civilizace. Omlouvat necivilizované chování Mašínů necivilizovaným chováním vládnoucího režimu znamená přijmout atributy takového chování a úrovně za své.
Je jenom dobře, že Mašínové a jim podobní zůstali v emigraci, zde by se nesrovnali se žádným režimem. Jste příliš svéhlaví a arogantní. Osobně Vašim řečem o nějaké tolerantnosti nevěřím, jste-li schopen schvalovat vraždy. Sbohem.
07. 08. 2010 | 10:51

pavel fadrný napsal(a):

vlk
Vyšehradští jezdci-pokud si pamatuji,jejich akce byla také spojena s krádeží zbraní a přepadem poliajtů.Chuligáni byli skutečnými odpůrci SNB a tedy i socialismu.
07. 08. 2010 | 11:57

Jan napsal(a):

Je škoda, že u nás vznikla zvláštní kultura - nehodnotit obsah názoru, ale kdo ho řekl. S panem Klausem ml. souhlasím, vystihl to naprosto přesně.
Jan Veleba
07. 08. 2010 | 12:57

chemba napsal(a):

Tento týden odpůrci režimu - tvz. odbojáři vytrhli v Břeclavi plný bankomat na peníze a odjeli s ním. Protože u toho nepodřezali nočního hlídače, tak z toho žádná medaile za odbojářský postoj nebudou.
07. 08. 2010 | 16:08

af napsal(a):

Můžete si to ještě srovnat s článkem, který k Paumerovi je ještě méně laskavý:
http://kapal.blog.idnes.cz/...
07. 08. 2010 | 16:18

připomínač napsal(a):

@s.p. ty jsi přísahal na konstituci, se kterou si tvoji prezidenti něco vytíraj, to ti ale nevadí, že?

Ale já jsem tě ptal, kdybys tady zůstal, tak bys asi na vojně přísahu hrdinně odmítnul že?
07. 08. 2010 | 16:50

s.p. napsal(a):

Z.m.
boj bez pravidel zahajili bolsevici ne Masini to za prve, za druhy dostanuli ranu vratim ji dveama ranami - nejsem Chelcicky! Konec koncu o tom jsme se bavili mnohokrat a nikdy jsme se nemohli shodnout.
BTW me pozvani do LA stale plati :o)

pro individum podpisujici se pripominac: s komunisty jako jses ty se ze zasady nebavim, dopadlo by to jako z Masiny chytrolko!
07. 08. 2010 | 17:23

připomínač napsal(a):

@s.p.:
A z čeho jsi usoudil, že jsem komunista?
A co jako "z Masiny"? Chceš říct, že bys mně chtěl taky podřezat. Ale to tě asi učili v té hrdinské armádě, co tys na ní tak pyšnej.
BTW, tvoji prezidenti ten náš bolševický režim uznali a poslali sem svého vyslance, který se poníženě poklonil našemu s. prezidentovi. A kupodivu nás nezařadili do seznamu "zlovolných" (rogue)států. Jinak by jim jistě nevadilo, že se tady budeme jeden druhého podřezávat, jako se to dělalo za jejich občanské války.
07. 08. 2010 | 17:46

s.p. napsal(a):

pripominaci kontaktuj dr. Chocholuska, ja nemam zajem se dohadovat s retardovanym diskuterem!

Pane Stejskale halooo, tady se nejaky obcan pominul na rozumu :o))))
07. 08. 2010 | 18:14

argun napsal(a):

Nerad používám příliš expresiví výrazy, ale bohužel nemohu jinak.

Stupidní text a neméně stupidní debata.

Hejno zdejších postbolševických přizdisráčů, pro něž nejextrémnější životní situací byla zřejmě zkouška z matematiky na základní škole, si zde osobuje právo mudrovat nad tématem, o jehož existenciální horizont pčesahuje o několik světelných let jakoukoliv jejich představivist.

vlk
"Mašínové měli právo zabíjet, ale neměli právo vraždit!!"
Sorry, univerzální vševědče, ale pokud to nebyl vtip, je to co jste napsal neuvěřitená stupidita.

Zbyněk Matyáš
"Ani podle pravidel vedení války není dovoleno podřezat bezmocného svázaného protivníka. Kdybyste něco podobného provedl ve Vietnamu, byl byste US Army potrestán"
Kolika válek jste se zúčastnil, hrdino od Zborova? Víte, že plácáte naprosté a neuvěřitelné nesmysly, které s realitou tohoto světa jsou v absolutním rozporu?

Pánové neračte se zlobit, ale vaše rozumářské sentence s prdelí bezpečně uloženou v suchu jsou k zblití. Avšak něčím jsou pčřece jen cenné. Dávají pregmanntí odpověď na otázku po příčinách aktuálního stavu této společnosti.
07. 08. 2010 | 19:47

argun napsal(a):

Autor
"Protože ve všem na světě je důležitý výsledek a ne jen úmysl."

Nesmysl. Cílem je cesta, vždy a ve všem. Tak hloupou větu by, domnívám se, Váš otec nikdy nenapsal. Aby mohl nastat jakýkoliv výsledek, musí být nejdříve úmysl. Výsledek může být, pravda, dobrý nebo blbý. Ale jeho kvalita záleží nejen na aktérech dějů, ale zhusta také na souhře nejrůznějších okolností, samozřejmě subjektivních, ale také objektivních, nahodilých a nepředvídatelných. Dopotučuji ke studiu knihu Ken Kesey: Vyhoďme ho z kola ven (nebo Formanův film Přelet přes kukaččí hnízdo). Na útěku z psychiatrické léčebny dopadený MacMurphy říká: "Ale alespoň jsem to, kurva, zkusil". V té větě je obsažena esence příběhu Mašínů. Ale to Vy nikdy nepochopíte.

S Vaším vážením poměru užitků a výnosů konání Mašínů a spol. běžte laskavě do hajzlu. Tady se pohybujeme ve zcela jiných významových kategoriích. Možná jste si toho ještě nevšiml, ale člověk má dvě mozkové hemisféry. I tu pravou. Je-li vybaven jen jednou, tou levou, pak už není člověkem.
07. 08. 2010 | 20:11

Janeb napsal(a):

Argun
přesné ohledně kalkulace "výnosu", zde Klaus jr. evidentně selhal.

K Hepnarové.
Tato osoba byla prokazatelně nemocná, zde nejde o žádnou kamufláž STB.
Nebyl problém přejet skupinu představitelů režimu -za vraždu jakéhokoliv jednotlivce byla stejně
šibenice.
Srovnávání této labilní a psychicky choré osoby s Mašíny je slaboduché.

A ještě malý postřeh. Pohled na Mašíny v naší zemi odráží dokonale mentalitu Čechů. Jsme známi tím, že si nedokážeme dupnout, nedokážeme obhajovat ani svá elementární práva.
Jsme nejhorší v Evropě v reklamacích vadných výrobků-raději mávneme rukou a přijdeme o pár stovek či tisícovek, necháváme si do nádrží svých aut na která mnohdy léta šetříme natankovat kdejaký patok. Poskakování auta s polozadřeným motorem řešíme večer u piva. Setrváváme coby klienti v těch nejhorších bankách, přesto, že informací je dost. Jsme k laxní k volbě svých obecních zastupitelů. Preferujeme práva dlužníků před jejich věřiteli. Chráníme kriminálníky, postižené ponecháváme jejich osudu.
My nebojujeme vůbec za nic, ani slušně ani neslušně, ani regulérně ani neregulérně ani legitimně ani nelegitimně.
Nemáme morální kredit hodnotit Mašíny.
07. 08. 2010 | 21:32

Gudka napsal(a):

Janeb

Já bych si tím rozdílem tak moc jistý nebyl. Mašínové jsou přece rovněž choří na hlavu, jak patrno nejen ze způsobu vraždění, ale i z jejich současných postojů a vyjadřování.
Hepnarová byla jistě odvážnější a konzistentnější. Na rozdíl od Mašínů za svůj čin zaplatila.
Je zajímavé, jak u Mašínů hodně lidí tvrdí, že "je nemůžeme hodnotit či soudit", ale u Hepnarové takové zábrany nemají.
07. 08. 2010 | 23:08

Josef K. napsal(a):

Paní Hepnarová. No, kdo si mysl, že byla objektivně nemocná? Kdo to řekl, kdo uznal? Bože, lidé udělají ze zoufalství mnoho věcí, totalita jeoznačí za nemocné...Normalizační kecy. Nikdo už neví jak to bylo, ale odsoudit tu ženu jako nemcnou - to bylo asi 10% obyvatelstva země, jak řekli soudruzi z prověrkových komisí.
07. 08. 2010 | 23:23

Komentář napsal(a):

Pane Klausi, k vašemu tvrzení že byli zabiti zcela nevinní (s režimem nespojení) lidé mohu dodat následující:

Josef Rošický, pokladník a příslušník ozbrojené složky politické strany!!!, které nemají v demokratickém státě místo prohlásil: „Jsem připraven chránit se zbraní v ruce zájmy strany, revoluční vymoženosti dělnické třídy a socialistický stát před vnitřním i vnějším nepřítelem a v případě potřeby nebudu váhat při jejich obraně položit i svůj život. Tak přísahám“

Vámi označený „obecní policajt“, příslušník SNB četař Jaroslav Honzátko, prověřený člen komunistické strany, odváděl do vězení Čelákovické občany jen proto, že byli živnostníky.

Asi to nepochopíte....
07. 08. 2010 | 23:40

Zbyněk Matyáš napsal(a):

argun:
V kolika válkách jste bojoval Vy? A tak jste podřezával svázané protivníky?
Namísto zlostných výšplechtů si raději běžte zaběhat a neotravujte slušné lidi.
08. 08. 2010 | 01:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

s.p.:
Děkuji, už nevyužiji.
08. 08. 2010 | 01:45

Čochtan napsal(a):

Nemáme morální kredit hodnotit Mašíny.
Velmi pravdivá věta. Mašíni stojí tak vysoko nad velkou částí tohoto morálně zdegenerovaného národa.....
08. 08. 2010 | 02:20

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
Máte pravdu, jenom morálně zdegenerovaný člen národa může adorovat vrahy.
08. 08. 2010 | 02:25

Michal Morte napsal(a):

Z Vaší úvahy vyplývá, že pokud nebude výsledek boje vypadat z hlediska historie "sexy" a nebude zhodonocen stoprocentně kladně,tak nemá cenu se do něčeho pouštět, a lepší je sedět za pecí, dívat se na televizi a čekat na změnu. Připomínáte mi postavu vesničana z filmu Sedm statečných, který neustále vyzývá k opatrnosti a poslušnosti,aby pak zradil. Ovšem když už je boj skoro u konce, změní názor a umlátí jednoho banditu. Hlavně vědět, KDY začít bojovat!
08. 08. 2010 | 08:43

Lex napsal(a):

Hned první den jsem pod blogem autora připojil své souhlasné stanovisko. Tím jsem se ale jaksi sám zařadil do kategorie "přizdisráčů", kterou tu později pro nás vytvořil nick "argun". Budiž, jsem rád v takové skupině lidí, kterou zde představují ti "přizdisráči". Naproti tomu by se mi břídilo sdílet stejnou střechu s tvůrcem této kategorie a jemu podobnými.
Může být, že se ve svém hodnocení Mašínů mýlím - podobně jako se mýlí ti, kdo jejich činy v podobě vražd a loupeží připisují jejich aktivitě při "útěku na západ", k němuž došlo až v říjnu 1953. Kdy však byly spáchány ony vraždy, které jsou apologety Mašínů hdnoceny jako odboj proti režimu – cituji z webu „válka.cz“ http://www.valka.cz/clanek_...
„datum, místo: 13.9. 1951, Chlumec nad Cidlinou
oběť: příslušník SNB Oldřich Kašík
akce: přepad stanice SNB za účelem získání zbraní
plán: nechat se taxíkem zavést na místo, omámit a svázat taxikáře, vylákat příslušníka SNB ze stanice, venku ho udeřit železnou tyčí a tím zneškodnit (konkrétní postup nebyl přesně stanoven, mělo se postupovat dle situace na místě)
provedení: když se příslušník otočil zády, aby si zašel pro cosi zpět do stanice, Ctirad Mašín vytáhl z rukávu ocel a praštil ho po zátylku. Příslušník se otřesen pomalu otočil zpět a pokusil se vytáhnout pistoli. Josef Mašín ho okamžitě dvěma výstřely zastřelil.
výsledek: Přepad se nezdařil, střelba mohla vyburcovat celou stanici a proto bratři Mašínové okamžitě rychle ujeli.
datum, místo: 28.9. 1951, Čelákovice
oběť: příslušník SNB četař Jaroslav Honzátko
akce: přepad stanice SNB za účelem získání zbraní
plán: přivolat sanitku k fingované nehodě, zmocnit se jí (taxík nepřipadal po přechozím nezdaru v úvahu), řidiče a zdravotníka omámit a přivázat ke stromu (běžná praxe Mašínů), sanitkou se dopravit k policejní stanici v Čelákovicích, vylákat příslušníka, omámit ho a svázat, sebrat mu klíče a zmocnit se zbraní
provedení: podle plánu, příslušník vylákán k fingované nehodě, odzbrojen a spoután, zavezen zpět na stanici, přinucen vydat klíče a ukázat ukryté zbraně, následně omámen a po vyhodnocení nebezpečí (příslušník byl evidentně velmi zkušený a celou dobu si bratry Mašínovy pozorně prohlížel), rozhodnuto že musí být zabit, aby nemohl vypovídat a podat popis pachatelů, jež si zjevně velmi dobře zapamatoval. Ctirad Mašín ho tedy podřezal.
výsledek: Přepad byl úspěšný, zbraně byly získány.
datum, místo:2.8. 1952, mezi Čáslaví a Hedvíkovem
oběť: pokladník Kovolisu Josef Rošický
akce: přepad vozu vezoucí výplaty do Hedvíkova za účelem získání většího finančního obnosu na úplatky pro akci na osvobození Ctirada Mašína, který byl toho času ve věznici v Jýchymově
plán: zastavit vůz převážející hotovost v stejnokroji lidových milicí, předstírat vyšetřování, posádku vylákat z auta, omámit a svázat……..
výsledek: Přepad byl úspěšný, peníze byly získány.“
Všimněme si – první dvě vraždy dva roky před útěkem, třetí rok. Také účel získání peněz z třetí akce byl zajímavý.
Ano, jsem ochoten akceptovat, že činnost skupiny Mašínů byla namířena proti režimu jako činnost tzv. „záškodnická“. Avšak vraždy přitom spáchané byly vraždami ve všech aspektech, a trestně postižitelné ve všech společnostech. Velmi přesně to zaznělo z úst nezapomenutelného Františka Smolíka ve filmu „Vyšší princip“ – „…protože vražda na tyranu není zločinem“. Jakými „tyrany“ byli Oldřich Kašík, Jaroslav Honzátko a Josef Rošický, o dobrovolném hasiči Janu Leciánovi, který přežil, jemuž Ctirad Mašín „jen“ vystřelil oko z hlavy, ani nemluvě?
Ale nepřísluší mi dělat zasvěcené hodnocení. To udělali kvalifikovaně jiní – doporučuji knihu Miroslava Kačora „Svědomí hrdinů“, anebo alespoň si přečíst jeho článek „Pěšák“ v „Právu“ ze včerejška. Velmi poučné.
08. 08. 2010 | 10:17

hádek napsal(a):

Nevím kolik lidí četlo knihu Oty Rambouska-Jenom ne strach,doporučuji.Názory ve společnosti budou hodně dlouho roztříštěné - výchova,škola a vzdělání,vše u nás kulhá.
Jsou to podle mne hrdinové,jak bojovali bylo adekvátní době.
Dnes mám vládu,kterou jsem nevolil a prezidenta za kterého se stydím,bohužel v demokracii.....
08. 08. 2010 | 10:28

kouzec.ova@gmal.com napsal(a):

Jeden z mála rozumných článků. Bez ideologických emocí, které většině lidí, kteří mašíny adorují zatemňuje mozek. Článek naopak stručně hodnotí fakta, vedoucí k výsledku, že mašínové a spol měli na začátku chvályhodnou idealistickou myšlenku, ale díky jejich malé schopnosti domýšlet věci, tak zjistili, že to asi nebude takové jak si to představovali. Tak zvolili cestu osobního prospěchu,útěk bez ohledu na následky pro ostatní. Odsouzení hodné je to, že se ani za ty následky nebyli ochotni omluvit!
08. 08. 2010 | 11:26

Jarsa napsal(a):

Polovina tohoto národa, a to minimálně, jsou kryptokomunisté. Nedivím se, že jakýkoliv odpor proti nim, vyvolává komentáře typu klauna mladšího. Od potomka šéfa českého podsvětí nelze ani nic jiného čekat.
Ostatně, skupina Mašínů se musela prostřílet ke svobodě. Nebo snad stačilo na hranicích předložit pas ? V normálních zemích ano a nebylo by třeba Mašínů. U nás, v zemi obehnané ostatnatým drátem, byl celý národ obětí vrahů se srpem a kladivem na hrudi. Všichni ti, kdo z hrdinů skupiny Mašínů chtějí udělat vrahy, prosím o odpověď na jednu prostou otázku. Kdo byl čí vězeň ? Menšina komunistů většiny nekomunistů ? Nebo naopak ? Děkuji za odpověď všem rudým "lidumilům" s rukama od krve asi 300 obětí, namátkou Píka, Horáková,...
08. 08. 2010 | 11:53

Lex napsal(a):

Protože vím, že ne každý má k dispozici list „Právo“ ze včerejška, dovoluji si článek Miroslava Kačora přetisknout (z blogu novináře a spisovatele Břetislava Olšera, http://olser.cz/2347/vim-ze... kde byl připojen M:Kačorem 4. srpna.

„Pěšák
Jsem asi jeden z mála, který si prohlédnul všechna čtyři místa činů tzv. skupiny bratří Mašínů. Nikoliv z piety, ale z povinnosti dokumentaristy. Jsem asi jediný na světě, kdo navštívil a vyzpovídal potomky a příbuzné všech čtyř českých obětí tzv. skupiny bratří Mašínů. Nikoliv z piety, ale ve snaze najít pravdu. Přečetl jsem snad všechnu dostupnou literaturu a většinu spisů uložených v archivech. Mluvil se svědky i odborníky. Přemýšlel a porovnával. Natočil dokument, napsal knihu. Nehodlám rozebírat individuální pohnutky, které vedly členy skupiny k spáchání závažných trestných činů, ba ani hodnotit obecně tehdejší politickou situaci. Chci jen připomenout co se tehdy opravdu stalo a narovnat tak některé obecné, z neznalosti faktů , či úmyslně šířené bludy.
Mašínové nelikvidovali své oběti až při svém útěku za hranice v říjnu 1953, jak často vídáme psát novináře a slyšíme mluvit komentátory. První vraždu spáchali dávno předtím, 13.září 1951 v Čechách. Cestu na Západ si začali probíjet východně od svého bydliště, v Chlumci nad Cidlinou. „Utíkali“ dlouho a bloudili přitom českými a moravskými kraji sem a tam. Než konečně po dvou letech překročili hraniční čáru zabíjeli třikrát a jednou se o to pokusili. Oběti mají svá jména. Oldřich Kašík, Jaroslav Honzátko, Josef Rošický a Jan Lecián. Obyčejní lidé se svými sny, radostmi, starostmi a nadějemi. Ne překážky. Ani jeden z nich Mašínům a spol. nestál v cestě. Naopak. Byli to bratři, kteří svým obětem, z vlastní vůle, násilím odebrali to nejcennější. Životy. Dodnes si to nedokázali přiznat.
V Československu (a také v Německu) spáchali členové skupiny řadu dokonaných činů, trestných na celém světě (vražda, pokus o vraždu, ublížení na zdraví, žhářství, peněžní loupež, krádež, omezování osobní svobody, únos atd.). Účelová politizace těchto kriminálních skutků probíhala a stálé probíhá ex post, bez ohledu na právní a morální aspekty. Pomíjela se a pomíjí skutková podstata a ohavnost činů a ty se zakrývají imaginární válkou s režimem a rodinným původem pachatelů. Zcela se ignorují a často i nepřímo urážejí oběti a potomci obětí. Už třeba tím, že jsou vrazi jejích rodičů navrhováni na státní vyznamenání.
Pokud jde o činy spáchané u nás, všechny tři vraždy byly (podle dostupných archivních materiálů a výpovědí svědků) provedeny zvlášť zavrženíhodným způsobem. Pachatelé své oběti nezabíjeli v boji, jak se uvyklo psát, ale popravili. Stalo se tak nejen při známém podříznutí omámeného Honzátka, ale také při likvidaci Kašíka a Rošického. Oba byli usmrceni dvěma výstřely, z nichž vždy nejméně jeden byl vypálen z bezprostřední blízkosti, a to vždy do již „zpacifikovaného“, bezmocně ležícího těla (u Rošického do zad). Kdo nevěří, může si fakta ověřit z pitevních protokolů, uložených v archivu ministerstva vnitra. Také čtvrtou oběť (a neozbrojený hasič Lecián, ač nakonec přežil, takovou obětí byl) střelil Ctirad nečekaně do hrudi a hlavy bez toho, že by jim byl přímo fyzicky ohrožován. Jen synka naštvala drzá dědkova otázka. Kdo nevěří, nechť si přečte paměti Mašínů.
Milan Paumer byl pěšákem. Při akcích nikdy sám nepáchal násilí. Jen dvakrát (Chlumec a Čelákovice) dělal v uloupených autech pachatelům kočího. Snad jim také pomáhal svázat taxikáře, saniťáky a nebohého Honzátka. A pak po dvou letech, už jako vojenský zběh, prchal Německem za svobodou beze zbraně, kterou cestou ztratil. A byl přitom postřelen. Nepřísluší mi hodnotit jeho život a dílo. Jako každý zesnulý si zaslouží důstojný pohřeb. Nejsem ale přesvědčen, že je za své činy, spojené se zločiny Mašínů, hoden poct a úcty, náležející hrdinům.
Miroslav Kačor , dokumentarista“
08. 08. 2010 | 13:14

charles napsal(a):

Pane Klausi, ne vždy s Vámi souhlasím, ale nyní jste se trefil na 100% do černého.
08. 08. 2010 | 14:44

D.M. napsal(a):

http://www.novinky.cz/domac...

Pro ty bojovníky poslední hodiny, některé po 12. :-))Vrah zůstane vrahem. Za to provedli by válečném stavu dostali kulku(svázat,omámit a podřezat protivníka) za daleko menší zvěrstva jsou souzeni příslušníci US ARMY v Iráku a Afganistánu)V míru by dostali doživotí :-))Takže se podívejte a někteří se i udělejte:-)),když máte radost z vražd!!
08. 08. 2010 | 20:07

Čochtan napsal(a):

A co případ generála Luži ?

Československo padesátých let bylo stejně tak "normální" a právní stát jako byl Protektorát. Zabití příslušníků SNB bylo stejně morálně v pořádku, jako zabití protektorátních četníků, kteří se podíleli na zatýkání partizánů. Dejte si do Googlu "generál Luža" . Je to precedentní případ.
08. 08. 2010 | 21:57

Medikolog napsal(a):

Čochtane, schvalování trestného činu (zločinu) ... je i podle trestního zákoníku trestné, stejně jako glorifikace či podpora pachatele. Vražda a loupež jsou pak trestné i podle téhož zákoníku.

V právním státě by za vyznamenání vrahů a lupičů Topolánka ochránila jenom imunita .. .. V době studené války šlo o to uchránit životy příslušníků národa a otčinu před zničením a rozkradením do ciziny. Tehdy jsme byli hraničním územím mezi dvěma mocnostmi jdoucími si po krku. Kdyby studená válka přerostla v horkou, skoro nikdo z nás by tu dnes nebyl. Mě osobně je zcela lhostejné, zda mě oddělá Rus, Amík, Němec, nebo zrádce národa v cizí uniformě. Služba v cizím vojsku je trestná rovněž i dnes.. ..A vy si pro změnu vygooglujte, státní dluh ke dne předání/převzetí moci v roce 1989, státní (=národní) majetek k témuž datu a v současnosti a např. i kam dnes plynou peníze z dřívějších zdrojů státních příjmů. Možná pochopíte, že jsme zase v určité formě protektorátu. Vláda poslouchala Berlín, pak poslouchala Moskvu a teď poslouchá zase Berlín, Brusel, Washington, .. ..TO je precedentní pane.
09. 08. 2010 | 07:44

jokles napsal(a):

Opravdu vzácným způsobem diskutér se značkou "hoven" naplňuje indície své značky ! Chtělo by to už jen spláchnout...
09. 08. 2010 | 09:21

Pavel napsal(a):

Najděte mi prosím jednoho či raději dva politického vězně z 50. let nebo pozůstalé po popraveném (prosím pouze z období 48-62), kteří tuto skupinu považují za teroristy a vrahy. Většina Čechů byla v socialismu pouze v roli pozorovatelů toho, co se izolovaně dělo mezi státem a jeho oběťmi. Když vezmu v potaz, že Mašínové začali odboj v době, kdy již přes 80 zcela nevinných lidí skončilo na šibenici a stovky/tisíce lidí byly ZÁKONNĚ mláceny a vězněny, tak jejich ILEGÁLNÍ A SOUČASNĚ LEGITIMNÍ odboj chápu a cením si ho. Divím se, že většina ostatních obětí šla na popraviště a do vězení tak pokorně... Je škoda, že příslušníci třetího odboje, který právně v ČR ještě ani neexistuje, jsou už mrtví nebo tak staří, že se těchto internetových diskusí tzv. „opinion-makerů“ ani nemohou účastnit. Mohli by svým názorem aspoň trochu naředit tyto diskuse. A na jejich vzpomínky někde jinde než na internetu? Na to přece dneska není čas...
09. 08. 2010 | 09:37

Taky rozumprd napsal(a):

Závěr Vaší nenápadné filipiky za tatínka: "Moderní česká historie má málo hrdinů, ale ani kohorty mediálních politiků honících dvacet let po revoluci levné protikomunistické body účastí na sledovaném pohřbu – to nezmění. Tragický příběh Mašínů zanechal oběti, pachuť a lítost. Nikoli slzy dojetí a hrdost – beznadějných obránců krypty kostela v Resslově ulici."
je tristně ubohý.Jistě,že na pohřbu pana Milana Paumera bylo několik politiků,honících si tričko popularity,ne kohorty-ostatně,kde jste ten výraz sebral?-na Virtually?!-ovšem i mnoho naprosto nepolitických lidí,kteří přišli tiše a nenápadně vzdát úctu zemřelému.Vesměs lidé staří až hodně staří.Vaše "hodnocení" je jejich urážkou.Už opět píšete dopis tatínkovi?On není v žádném případě populista?Ale ano,jako "vyšitý",akorát to umí líp,než jiní "politici".Názor můžete vyblognout,urážet byste neměl.Jinak byste mohl patřit k bandě tří,vyznačujících se jistou vzájemnou podobou,jsou to:Ransdorf,Vondra a Vy.P.S.Podlá podpásovka?Ano,jistě,laskavě si tedy ten Váš závěr přečtěte znovu!
09. 08. 2010 | 11:30

snowfox napsal(a):

09. 08. 2010 | 12:42

jankruta napsal(a):

Je mi úplně jedno, kdo toto zamyšlení napsal. Jednou jsem ale slyšel vyprávět pana Paumera a měl jsem naprosto stejný pocit jako autor. Vidím v komentářích sliny a záněty spojivek v očích... Srovnání autora mi připadá velmi na místě. Kdo z nás dá ruku do ohně za proklamované motivy kohokoliv před tolika lety? Očistím-li čin od nánosů emocí, přikláním se na stranu autora, aniž beru zasvěcenějším právo na jejich názor. Zajímavější je, promítnout sám sebe do podobné situace! Jak bych se asi zachoval já? Zkoušeli jste to?
09. 08. 2010 | 13:35

s.p. napsal(a):

Masini jsou svedomim Cechu. Bolsevici a radoby "neutralni" komentatori je vidi jinak, nez ti kteri byli bolsevikem perzekuovani.

Ze do dnes je blsevizmus do ceske spolecnosti doslova vklinen je dany,
Komunisticka strana je do dnes legalnim clankem ceskeho politickeho sveta.

Nedivym se Masinum ze nikdy nehodlaji do takove spolecnosti vstoupit, mohu je ujistit ze takovych jako jsou oni je dnes po svete dost.
09. 08. 2010 | 14:21

tomas napsal(a):

to cochtan, no ono jeste navic ti cetnici, kteri zastrelili luzu se svemu osudu vyhnuli. partyzani prisli do pribyslavi a popravili ty, ktere tam nahodou zastihli. shodou okolnosti nikdo z techto cetniku se na akci, ktera skoncila zastrelenim luzi nepodilel.
09. 08. 2010 | 20:29

vl napsal(a):

To jankruta: Zkoušel. A nejen v myšlenkách. Nevyšlo to, chytili nás dřív, než jsme cokoliv dokončili. A proto mám před Mašíny respekt: udělali to způsobem, který tehdy byl jedině možný a aspoň s částečným úspěchem. Kdybych se byl tehdy dostal do jejich situace, nebyl bych váhal - byli jsme poučení partyzánskou literaturou, že se to právě tak má dělat - každý, kdo se postaví do cesty je nepřítel a každého nepřítele je nutno zneškodnit. On nebo já.
09. 08. 2010 | 21:26

vl napsal(a):

Odpověď Z. Matyášovi(Zbyněk Matyáš prohlásil za nepravdu tento můj výrok:

"to nevzniklo v hlavách prostých lidí, to vymysleli a rozšířili novináři a také herci a zpěváci. Kdo - kromě komunistů - se tehdy zajímal o politiku, věděl, že systém je nereformovatelný a Dubček je jen figurka".
Možná že opravdu nebyl pravdivý - začátek měl znít: Kdo - kromě komunistů a rozumově vadných lidí - ...
Byl jsem v únoru 1948 v oktávě gymnázia (tehdy gymnasia). V našem ročníku bylo asi 70 lidí, z nich TŘI byli ochotní souhlasit s komunisty. Z těch 67 ostatních nikdo nadšeně nevítal Pražské jaro - všichni jsme věděli, že komunismus (jako politický směr) je nutné zničit, ne reformovat.
09. 08. 2010 | 21:49

vl napsal(a):

Poznámka: bylo to ovšem v Plzni.
09. 08. 2010 | 21:50

Zbyněk Matyáš napsal(a):

vl:
Prosím o ujasnění: máte na mysli únor 1948 anebo 1968?
09. 08. 2010 | 23:11

Zbyněk Matyáš napsal(a):

s.p.:
Také jsme byli bolševiky perzekuovaní kvůli bratrově neúspěšnému pokusu o útěk na Západ. Otec byl aktívním ilegálním protinacistickým odbojářem a přes odpor proti komunistické diktatuře ani on, ani jeho kolegové vraždy bratří Mašínů ani tehdy ani později neschvalovali.
Svět není černobílý a neřídí se jednoduchými digitálními názory o svědomí národa.
09. 08. 2010 | 23:26

scallop napsal(a):

Dobre a jednoduse napsany blog. Jenze az prilis jednoduse.

"Kdyby zastřelili dva okresní tajemníky a prokurátora Urválka – jmenují se dnes po nich v každém českém městě ulice."
Kdyby skutecne nezabili nikoho "nevinneho"
a sami i toho zemreli, pak jiste ano. Ale nechceme toho po hrdinech prilis mnoho ? Jinymi slovy, chceme mit narodni hrdiny ?

Byly odbojari za valky hrdinove ? A kolik oni zabili lidi, kteri se jen "snazili prezit" ? (A kolik obecnich policajtu ?)

Na tyto otazky se da asi podrobne odpovidat, protoze nemecka okupace byla jednoznacne uznavane zlo. Ale komunisticka totalita takto vnimana nebyla (a neni). Tedy, slo se chovat v komunismu hrdinsky ? Nebo presneji: co dnes chapeme jako (narodni) hrdinstvi v dobe komunismu ?

Pocit autora blogu je pochopitelny, ale nutne z neho vyplyva, ze pozadavky na hrdiny v dobe komunismu nedovoli nic jineho nez se nechat nenasilne zabit.
10. 08. 2010 | 09:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy