Vysoké daně zabíjejí

17. 09. 2012 | 09:04
Přečteno 42103 krát
Že vysoké zdanění přináší do státního rozpočtu od jistého momentu méně peněz než daně nižší – je známo a historií a učebnicemi prokázáno.
Například po posledním zvýšení spotřební daně z alkoholu v roce 2010 klesla výtěžnost daně o třetinu.
Že vysoké daně ničí aktivitu lidí a firem, hospodářský růst, bohatství země – je triviální.
Nově můžeme v posledních dnech sledovat, jak vysoké daně zabíjejí.


Současná mediální metanolová hysterie, na kterou jak můry na lampu reagují naši bezkoncepční politici, tradičně nemá úroveň, míru ani srovnání.
Například porovnejme počet obětí metanolu třeba s počtem sebevražd, s počtem obětí dopravních nehod, kouření či přejídání (jsme řádově někde jinde).
Zakážeme zítra auta, provazy na oběšení, cigarety a bůček?
Tento článek však nechci věnovat prohibici, ani ministru Hegerovi, který se v řešení problémů shlédl v přitroublém sebestředném králi z pohádky Sůl nad zlato.
Chci zmínit příčinu současného stavu, a sice extrémně vysokou spotřební daň na alkohol, přičemž navazující DPH je nemalé rovněž.
Na 40% litrové flašce prodávané řekněme za 300Kč tvoří daně 164 korun (114 spotřební daň, 50 DPH). To je trochu dost, že?
A lidé reagují (všichni nějak): někdo pije méně, někdo si pálí švestky doma načerno, jeho kamarádi si od něj kupují, někdo si dováží alkohol z Polska.
Hospodské, stánkaře, vedoucí ubytoven i obchodů to svádí více – poptávka po levných panácích je reálná a elastická. Řada z nich tak koná a prodá 5-10-30, někdo i 100 procent černého alkoholu. Ten musí někde vzít, vznikají tajné palírny (čím jsou daně vyšší – tím vyšší objem výroby) až jsou z nich úplné lihovary.
Reagují i policisté a kontroloři: vládou, resp. vysokými daněmi vytvořený černý trh generuje velké peníze, přičemž ale policisté a kontroloři velké peníze normálně nevydělávají. Řada z nich tak (s výjimkou posledních pár dnů) kontroluje raději trochu méně a uleví černému trhu od části zisků.
Všechno popsané jsou nepěkné a nemorální věci, ale lidé nejsou svatí a chovají se tak. Nicméně impulsem, který tento trh roztočí – jsou vysoké daně.
Normálně by totiž hnusné patoky vyráběné polokriminálními strukturami v zastrčené stodole v polonemytých barelech neměly na trhu šanci proti zavedené značce s moderním procesem a organizací výroby, reklamou, logistikou prodeje a hodným panem ředitelem.
Nemohly by konkurovat kvůli technologii, logistice a objemu ani cenově. Při víc než polovičním zdanění (jako u nás) mohou a konkurují.

A někdy zabíjejí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Eleshar napsal(a):

"Například porovnejme počet obětí metanolu třeba s počtem sebevražd, s počtem obětí dopravních nehod, kouření či přejídání (jsme řádově někde jinde).
Zakážeme zítra auta, provazy na oběšení, cigarety a bůček?"

A kolik lidí teda má umřít, abychom to řešili? Moc srovnáváte čísla a neuvědomujete si, že prostě zbytečně umřelo 20 lidí, kteří by jinak neumřeli. Takhle uvažovali naposled lidi jako Stalin nebo Hitler.

Tenhle demagogicý blábol z dílny Klausovy famiglie mi připomíná styl myšlení, jako když řekneme, že oběť znásilnění si za to může vlastně sama, když šla v noci po parku nebo měla "vyzývavě krátkou" sukni. Těch 20 lidí neumřelo z vysokých daní, ale proto, že je někdo sprostě OTRÁVIL.
17. 09. 2012 | 09:19

Martin napsal(a):

Plný souhlas. Potíže začaly po roce 2009, kdy nenažrané ministerstvo financí spotřební daň na alkohol a na pěstitelské pálení zvýšilo nad magickou hranici a lidi přestali na legální alkohol mít peníze a tak se obrátili na černý trh, popřípadě si to pálí doma.
Stejný problém je v oblasti tabáku, daně už jsou kolem 2,50 Kč na jednu cigaretu a tak se pančuje a pašuje jako na běžícím pásu, jenže pančovaný tabákový výrobek sice nezabíjí ihned a tak se o tom nedozvíme ve zprávách.
17. 09. 2012 | 09:19

Martin napsal(a):

Eleshar: Těch 20 lidí zemřelo díky nenažranému Ministerstvu financí. Docela bych se vsadil o láhev destilátu, že kdyby spotřební daň na alkohol zůstala na úrovni roku 2008, tak by nezemřeli na methanol.
17. 09. 2012 | 09:21

Eleshar napsal(a):

Martin:
Ano... "kdyby si pod tu blůzičku vzala alespoň podprsenku, tak bych se určitě udržel a nevrazil jí ho tam"...
Taky dovážíte ostřikovačovou kapalinu z Polska?
17. 09. 2012 | 09:29

scallop napsal(a):

Kdyz byla znicena dvojcata WTC, hodne lidi zamudrovalo, ze si za to Americane muzou sami. Kdyz se lide otravi z nelegalniho alkoholu, dovidame se, ze za to mohou vysoke dane.

Vse je relativni, obzvlast kdyz se mudruje u piva v hospode pate cenove skupiny. A kdyz vlada zakaze tuzemak, je treba se teto zvuli postavit. Jak ? Stvorit blog !
17. 09. 2012 | 09:29

oranžáda obecná napsal(a):

ano, tento článek je správný, argumentace nezpochybnitelná, bohužel, co na to Kalousek, co na to ODS (která stále je neúnavným bojovníkem proti zvyšování daní )? A pro ty, kteří se budou navážet do autora, protože je synem někoho, vy primitivové, trhněte si nohou....
17. 09. 2012 | 09:35

Martin napsal(a):

Eleshar: Příklad s podprsenkou je totálně mimo, to jsou dvě různé věci. Jde o to, že stát zvyšováním daní na alkohol lidem účinně blokuje přístup k legálnímu a bezpečnému alkoholu. Správný příklad je vybírání poplatků na dálnicích, od jisté výše poplatku na to lidi přestanou mít a začnou se zabíjet při jízdě po okreskách kolem dálnice.
17. 09. 2012 | 09:37

dalimír napsal(a):

Vážený pane v česku platí daně akorát pracující lidé !Zatímco kapitalisté ,soukromnící a různí pochybní podnikatelé se tomu umí zdárně vyhýbat ! 20 let se s tím nic nedělá ! Proč asi ? Na tohle mi odpovězte ! Hezký den ! Dl
17. 09. 2012 | 09:38

comrade napsal(a):

Odhalit příčinu a mechanismus dnešní metyalkoholové hromadné otravy bude to nejobtížnější na ní.Protože to není tak průhledné jako hromadná kolize aut na
dálnici.Naopak územní rozsah se obdobně příkladu z autohavárií-nekoncentroval do bodu-malé oblasti-ale měl opačný charakter-expamsi do velkého prostoru,už i na Slovensko.
Typické pro Česko dneška na rozdíl od totality,je a bude,že lihová aféra především vyvolá košatý strom socioekonomických teorií,zatímco technologie -rovněž možná příčina bude a je mrzáčkem vesrovnání s objemememhavarijní socioekonomie.
Použilv bych příklad triviální-jak nepatrné procento vysokoškolských elektrotechniků umí doma opravit rozvody,elektrospotřebiče.Všude jinde je to podobné-i v jiných oborech.Vysokoškolák,určuje "strategické parametry" výroby -jako koupi typu destilační kolony podle prospektů a rovněž její funkce zná z prospektů,ale jako všude faktické umění výroby předvádějí střední technické kádry nevysokoškolské-které musí mít "pod palcem" empirii a rozmary přírody a techniky.To nelze učebnicemi nahradit.Po starém mistrovi zeje díra i půlstoletí.
Připočtěme,že letos probíhá ekologická katastrofa mnoha druhů fauny a flory,která se nevyhnula,zejména na Moravě,nejčastějšímu materiálu palírny-švestkám.Nasnadě je,že někdo mohl hledat náhražku,ať to bylo co bylo-dřevnaté staré kedlubny,piliny atd.Tedy zdroje kvasného metylalkoholu.Tedy kvašení nebo destilace.
Dále vezměme v úvahu jak drahá by pro firmu většinou byla kontrola obsahu každé flašky jdoucí do distribuce.Naopak kdyby to hradil i prováděl stát-což jediný je nestranný,pokud nepodplacený arbitr,pak by firma neměla šanci úniku na daních ani halíř.
Pravděpodobně ekologie s někde v dírou v praktické technologii -může být i příčinou.
Obecně.Dnešní vysokoškolák,i český,je představa slušné manželské vysokoškolské dvojice,kteří dostudují,dostanou pěkný plat,narodí se hezké dětičky,postaví baráček,koupí autíčko.
Věda,kterou se jim má snažit Vysoká škola nasadit do hlavy,ale vznikla činností úplně jiných typů lidí:podivínů,starých mládenců-fanatiků,kteří se v tom šťourali od rána do večera.Nebo činností nositelů Nobelových cen,kteří jeli chimérické teorie,které přinesou slávu,na užitek z nich nekoukaje.Do třetice,činností praktiků,kteří nikdy nebyli schopni empirické klouboví svého umění přeložit do jazyka vysokoškolských matematických abstrakcí,protože to ani nejde.
Výsledek,který je pravidlem,je že vysokoškolácí-úspěšní-totálně nic neumí a neznají ani pět let v praxi po vysoké škole.Slušňákům do hlavy nevneseš co se od nich liší původem drasticky.
Další obecná poučka (Engelse i řady jiných) zní :Nutnost se prosazuje náhodami:
Všude i zde:klasikou je havárie automibilsty:vysoká rychlost je nutnost,která přivodí havárii,Náhody jsou,které to umožní-promile alkohoholu v krvi řidíče,protijedoucí vozidlo poněkud mimo svůj jízdní pruh a kolize je lehce-nepřiměřená nebo už zbytečná reakce řidiče třeba matného alkoholizovaného vědomí a vidění.
Naposled,pokud spadne při přistání nebo startu z nebo za letu někdy letadlo z letiště Václava Havla-domnívám se osobně,že to bude mít spojitost s lihovou aférou.Pokud pozoruji :Havla má v zubech a zejména na Moravě enormně občanů.Dávají to najevo.
17. 09. 2012 | 09:39

Admirál napsal(a):

Ano, vyšší spotřební daň má Vámi popisované účinky. Je plně v rukou ministra financí (má v rukou výši daně i celní zprávu) aby na tuto skutečnost reagoval. Buďto motivovat represivní orgány ke zvýšené aktivitě nebo,pokud to nedokážu, spotřební daň snížit na hodnotu, kde se aktivita v šedé zóně přestane vyplácet.

Požadavek občana tohoto státu na exekutivu je jednoznačný a nepřenosný. Zajistěte, abych nemusel se nemusel v restauraci bát a připijet si "zítra se uslyšíme v nemocnici".

Pokud to danná exekutiva nedokáže zajistit, měla by zvážit demisi.
17. 09. 2012 | 09:40

Vše stejné napsal(a):

Umíralo se furt ,jenomže diagnoza byla uchlaastal se . Metyl nikdo nehledál ani patologové . Až teď se hledá metyl .
17. 09. 2012 | 09:41

český maloměšťák napsal(a):

Co tak daně zrušit ?
Nebylo by líp ?
/pitomý pokus o vtip/

Jistě nám pan Klaus ml. sdělí, kolik by tedy ty daně měly činit a poté namodeluje jakou valuaci lihovin vytvoří trh. Nejen ve vztahu k maržím - ale i ve vztahu k zahraniční konkurenci (to chce autor nechat zaplavit ČEZko lihem z Číny nebo Ruska ??)
Potom by mě zajímalo také to, jak by to bylo ve vztahu k harmonizací daní s EU a zda by se náhodou ČR nestala Lihovarem Evropy.
No a také by mě zajímalo, jak tomu bude s výdaji na zdravotnictví - v případě, kdyby skutečně došlo k naplnění jeho " koncepční " vize a cena Rumu by šla někam k 60 Kč za litr.

Doplňující otázka :
Co tak zrušit či omezit další spotřební daně /či DPH/? Třeba z cigaret, zbraní, jedů, nafty ?? Nebo z aut ?
Teď mě tak napadlo - nezabíjely by pak ale např. auta či cigarety VÍCE ?
P.S. Komplexní společnosti mají za účelem řešení čím dál tím složitějších problémů zřízeny instituce /jisěže i instituci DPH či spotřební daně...ale také jiné instituce). Jejich provoz něco stojí. To ví každé malé dítě.
Panu Klausovi provoz jeho instituce částečně zajistil jistý pán z ČEZu (tuším že se neví zda ze zdaněných peněz, či jen zcela nesystematicky provedl transfer části své daňové povinnosti - selektivním způsobem a to ve prospěch subjektu o kterém vznikají pochybnosti zda jeho činovníci nebyli v kontextu tohoto trsnsferu ve střetu zájmu....nebo se to ví ??)
JIné instituce to štěstí ale nemají - proto je třeba vybírat daně. Dělá se to tak skoro na celém světě - snad s výjimkou Somálska a pod. - kde se ten výběr tak jaksi nedaří /nevím ale nic o tom, že by někdo z intelektuální věrchušky Somálska volal po rezignaci - ve směru lepšího výběru daní a jejich efektivnějšího INVESTOVÁNÍ - ano, vážení - veřejné výdaje je možno v mnoha případech označit coby INVESTICI - to jen grázli a hlupáci v Kraďákově JIMI prováděné administrace fiskálu považují za VYŽÍRÁNÍ - a bohužel mají často pravdu/.

Pracovat na rozvratu státu se dá i tak, že se jeden nechá financovat ze státních peněz /z daní/- ale jinak volá po snížení daní.
To je dost paradoxní.
Nicméně coby milovník paradoxů si toto ukládám.
17. 09. 2012 | 09:41

Petr napsal(a):

"Jde o nedbalostní trestné činy!"
Zatím 20 mrtvých a desítky s vážně poškozeným zdravím a nespočítaně těch s mírně poškozeným zdravím.
Jen nedbalost, říkají čeští mocní.
Každý ví, že denaturák, savo, fridex a pod. je jed. Takže jakékoliv míchání do potravin je úmysl, možná že cílem nebylo hromadné vraždění, ale o ničení zdraví museli aktéři vědět. A nejsou to jednotlivci. Jedná se o organizovaný zločin a proti tomu stát tvrdě nepůjde. Kolik gangsterů dostane alespoň 3 roky fešáckého kriminálu s plasmovou televizí? Jeden, dva? A za 1/3 jsou doma jak připravuje vláda.
Takže denaturák a další jedy budou v českých potravinách dál, i když možná sofistikovaněj. Za směšné trestíčky se pančování a poškozování zdraví lidí se pančování v Česku vyplatí.
17. 09. 2012 | 09:43

comrade napsal(a):

oprava výše :ve srovnání s objemem havarijní socioekonomie.
17. 09. 2012 | 09:44

dříve čtenář napsal(a):

Jedna naše Paní Profesorka na gymnáziu říkávala :"Bože, Bože, proč´s dal dušu do barana"!
17. 09. 2012 | 09:45

Kelt napsal(a):

Nečas,aby neztratil tvář,tak by měl Kalouska promptně odvolat.
Kde je ale ten hrdina bez bázně a hany,co fackuje kluky na ulici-zalezlý jako potkan v některém kanále?/

Tím by Nečas dosáhl dvojího efektu:

1/ TOPKA by odešla z vlády a vláda by s pravděpodobností hraničící s jistotou skončila.

2/Odcházel by jako hrdina,který veřejné blaho povýšil nad osobní ambice.

3/Dostal by pod kontrolu i vlastní "rebely"bojující proti zvyšování daní/tomu důvodu nikdo nevěří/

4/Konec této vlády přijde,i pokud Kalousek zůstane, dříve,nebo později.O to se postará t.č.Václav II.

5/V předčasných volbách by si ODS na úkor TOP09 nezpochyb polepšila a měla slušnou vyjednávající pozici.

To by na místě Nečase bez jakýchkoliv pochyb udělali V.Klaus,či M.Zeman.Má Nečas tolik fištrónu? Uvidíme.
17. 09. 2012 | 09:46

dwarf napsal(a):

Pane Klausi mladší,

jak je možné, že Vaše gymnázium dostalo dar z Romanova státního ČEZu 100 000 000 Kč??
Přitom jiným školám ČEZ dary nedává... Nejedná se zde náhodou o korupci, malou domů, kvůli dlouholeté politické funkci vašeho otce ??????

A jak je možné, že jste ty peníze přijal??????
17. 09. 2012 | 09:47

comrade napsal(a):

oprava výše :expansi do velkého prostoru
17. 09. 2012 | 09:47

český maloměšťák napsal(a):

Martin
Můžete prosím doložit, jaký cenový nárůst způsobila zvýšená dań ?
Stačí na několika příkladech - kolik činila finální cena /pultová/před zvýšením spotřební daně a kolik po.
Jistě tyto údaje máte pohromadě - protože sem už asi týden píšete o tom, že na aktuálních masových vraždách má velký - ne - li rozodující podíl pan Kalousek /nebo ten, kdo tyto daně zvýšil/ - kterýžto názor (jak vidno) zastává i pan Klaus ml.
Zajímá mě to - jaký rozdíl v ceně motivoval ty zločince k tomu, aby se dali do pančování /o kterém se ale ví, že probíhalo čile i za dob, před zvýšením této daně - nicméně zkuste ta čísla doložit - zajímalo by mě to (vyzývám vás k tomu již po třetí - zatím jste žádná čísla nedodal)/.
17. 09. 2012 | 09:47

dalimír napsal(a):

Dobrý den všem ! O rusku se traduje že je to země opilců ! Vodka tam po staletí teče proudem ! Ale já si nevzpomínám že by tam během tak krátkého času podlehlo alkoholu tolik lidí ! V čem to asi vězí vážení ? Rusové na rozdíl od čechů si dokážou vždy zvolit lepšího a moudřejšího vůdce ! Vážená bohorodičko ,zapomen na zpívající markuše, jsou produktem západní zkažené civilizace ! At žije bátuška Putin ! Dl
17. 09. 2012 | 09:48

neo napsal(a):

dwarf:

a je to tu zase.

Dar nebyl z čezu ale z peněž Romana. To je podstatný rozdíl.
17. 09. 2012 | 09:50

Targus napsal(a):

S chlastem se na Těšínsku šmelí už 22 let. A šmelit se bude dál, protože celníci i policajti dostávají svůj desátek.
Až tu budou daně adekvátní výdělkům, až bude solidní kariérní řád pro všechny státní zaměstnance, až Kalousek nerezignuje na výběr všech ostatních daní kromě DPH, až peníze získané z prodeje čištěného denaturáku nebudou sloužit k financování politických stran, až přestane být pančování chlastu přestupkem a stane se znovu trestným činem, pak můžeme očekávat, že otrav metanolem podstatnou měrou ubude. Do té doby můžem hrát ruskou ruletu při každém pozvednutí štamprle.
17. 09. 2012 | 09:52

Věra Pohlová, 72 let, důchodkyně napsal(a):

Tyhle metylalkoholy každého jenom otravují. Já bych všechny ty vodky a tuzemáky zakázala.
17. 09. 2012 | 09:53

Eleshar napsal(a):

Jako sorry, jsem živnostník, takže taky podnikám, abych si vydělal. Ale nikde necítím tlak po tom, abych míchal alkohol z kapaliny do ostřikovačů. Pokud si chcete vydělat a alkohol vám nepřipadá kvůli zdanění jako lukrativní prostor pro podnikání, nikdo vás nenutí porušovat zákony a nebrání vám najít si jinou branži. Pokud to někdo dělá, tak to není "kvůli daním", ale kvůli jeho závadnému, kriminálnímu charakteru, který by se stejně projevil dříve či později někde jinde. Lidi neumřeli kvůli daním, ale protože jim nějaký zm*d přidal do chlastu JED! Za tohle se dříve popravovalo mimořádně trýznivým způsobem.
17. 09. 2012 | 09:56

neo napsal(a):

Eleshar:

nemáte pravdu.

právě výše daní a tedy i výše vejvaru z nezaplacených daní dělá pančování lukrativním byznysem v kombinaci s mizernými tresty a tedy velmi nízkým rizikem.

Asi jako by vám za přepadení benzinky kde seberete tak 30 tisíc hrozilo doživotí, zatímco za vyloupní banky kde šlohnete 30 milionů by vám hrozilo napomenutí a podmínka.
17. 09. 2012 | 10:03

Viola napsal(a):

Na vše, co zabíjí by měly být vysoké daně a vysoké tresty.
Jo a vše začalo rokem 1989, kdy tatíček Klaus řekl, tak ano, nastolíme kapitalismus bez tváře a s neviditelnou rukou trhu. A vy jste trestem božím za jeho hříchy. Bůh oprý trestá až do sedmého kolena, zajímalo by mě , zda jsou vpořádku vaše děti.
17. 09. 2012 | 10:05

Ateista napsal(a):

Bůh neexistuje a nemůže nikoho trestat a to ani do kolena ani přes koleno
17. 09. 2012 | 10:08

Vlkodav napsal(a):

český maloměšťák :

Tak co říkáte návrhům na licencování prodeje alkoholu? Navrhuje to i CSSD. Jen malé šťouchnutí k naší páteční debatě :)
17. 09. 2012 | 10:09

jan napsal(a):

farizej... ten kterej tyje ze státního nejvíc a svou živnost si zařídil za prachy ze státní firmy (monopolu), jejíž dlouholetý ředitel byl znám těsnými styky s jeho jeho Otcem, nás dnes bude poučovat o tom, jak má vypadat kapitalistická ekonomika... slov nemám
17. 09. 2012 | 10:16

Eleshar napsal(a):

Neo:
Nájemné vraždy, obchod s drogami či s bílým masem a překupnictví jsou taky úžasný byznys, pokud jste v tom jen trochu dobrý. To neznamená, že se to smí dělat.
A furt se tu nerozlišuje mezi obcházením daní u normálního potravinářského lihu a výrobou lihovin z jedu (ať už špatným "čištěním" nebo dokonce přimýcháváním methanolu do lihu). Tohle se nedělá kvůli výši spotřební daně, tohle se dělá zřejmě proto, že methanol je i sám o sobě levnější než nezdaněný ethanol. Jsem poslední, kdo by hájil Nečasovu nebo Topolánkovu vládu, ale považuji za naprosto neuvěřitelné připisovat za to, že vám někdo nalije do pití utrejch, daním.
17. 09. 2012 | 10:17

martin_ka napsal(a):

neo:
ty už máš asi taky dost v krvi....(bohužel to asi není tím)

pančování není byznys! je to kriminální čin! i když věřím tomu, že ti "zákazníci" co jsou dneska v márnici by to chlastali i kdyby věděli, že pijou jed....
17. 09. 2012 | 10:21

Matematik napsal(a):

Post bolsevicti modri soudruzi. Drive mavali mavatky SSSR , dnes jsou z nich liberalove...Dialekticky a v souvislostech jako treba ten Sevcik na VSE.
Jestlipak ty dane z lehkych topnych oleju byly pravicove nebo levicove , konzervativne nebo liberalne ukradeny? Nebo Ministr financi a premier nevedili o tech lodich, vlacich kamionech s naftou jak jezdili pres hranici? Jako Al kapone....

Je mozne, ze jsoui vesti lumpove, nez Klaus junior, ale to neni omluva. Kecy o zavadnosti statu a soucasne prisati na statni cecik penezovodu, to je jejich. Dialekticky a v souvislostech...Kdopak byl hlavou CEZu kdyz se dostavoval Temelin?
No kdo?

Nebat se a nekrast
prima demokracie
Referendum Muze rozhodnout spatne, kmotri -kasari pred otevrenou pokladnou statu spatne rozhodnou VZDY. V tomto absurdnim divadle si jeste hraji na liberaly...

Davam kmotrostanu rok, maximalne dva roky....
Knihtisk-Demokracie 1.0
Internet -Demokracie 2.0
17. 09. 2012 | 10:22

neo napsal(a):

Eleshar:

vy nečtete a nechápete. Za nájemnou vraždu dostanete slušnej trest, za obchod s drogama taky. Nikdo neříká, že se to smí dělat. Jde o poměr rizika a výdělku a u pančování alkoholu je díky vysoké dani a nízkým trestům velmi slušnej prostor.
17. 09. 2012 | 10:23

neo napsal(a):

martin_ka

podle všeho začínáš slepnout ty a nevidíš na ty písmenka.

zkus to znovu a pak znovu a pak si to nech někým vysvětlit. Až ti to dojde, tak se vrať.

btw: nikdy jsem taky nepsal, že je to legální byznys.
17. 09. 2012 | 10:25

Anna napsal(a):

Je vážně zarážející, že pan Klaus ml. napsal takovýto blog. Přitom stačí málo, aby si člověk vyhledal:

Spotřební daň u tvrdého alkoholu je v Česku v rámci zemí EU mírně podprůměrná. V přiložené tabulce máme uvedenu u jednotlivých členských zemí EU spotřební daň v eurech na hektolitr čistého alkoholu. Spotřební daň jsme následně přepočítali na půllitr 40% lihoviny. A následně jsme přepočítali na koruny. V Česku činí spotřební daň u půllitru 40% lihoviny 57 Kč (1,4250 Kč x 40). Pro přepočet jsme použili aktuální kurs 1 euro = 25,05 Kč.
Nejvyšší spotřební daň u tvrdého alkoholu je ve Švédsku, Finsku, Irsku a Velké Británii. U půllitru 40% lihoviny dosahuje spotřební daň ve Švédsku 274 Kč, ve Finsku 217 Kč, Irsku 156 Kč a Velké Británii 149 Kč.
Nejnižší spotřební daň u tvrdého alkoholu je v Bulharsku, Kypru, Rumunsku a Itálii. U půllitru 40% lihoviny dosahuje spotřební daň v Bulharsku 28 Kč, Kypru 30 Kč, Rumunsku 38 Kč a Itálii 40 Kč.

Nejvíce tvrdého alkoholu vypijí Estonci

Nejnižší spotřeba veškerých alkoholických nápojů (tedy vína, piva i tvrdého alkoholu) je v Norsku, Švédsku, Kypru a Maltě. Právě zdravý životní styl Seveřanů je důvodem dobrého zdravotního stavu obyvatelstva.
http://www.finance.cz/zpravy/finance/345535-spotrebni-dan-u-tvrdeho-alkoholu-v-cesku-platime-stale-i-petkrat-mene-/
17. 09. 2012 | 10:25

Eleshar napsal(a):

Jan:
Ano, to je vtipné, jak famiglia Klaus ráda káže o volném trhu, zatímco:

1) don Václav Klaus st. nikdy nepracoval v nestátním sektoru a vždy cpal do politické funkce

2) Livia Klausová seděla v České spořitelně, když to byl ještě státní podnik (taky ji toto vedení přivedlo téměř ke krachu, takže se to muselo privatisovat - tam dona Livia dostala za odměnu místo v dozorčí radě, ale moc si tam nepobyla), a pak taky dost dlouho ve státním ČEZu

3) Václav Klaus ml. řídí soukromé gymnasium, které dostává od státní firmy ČEZ enormní (ale dozajista tržní) sponsorské dary... Bylo hrozivé, když se president Klaus účastnil otvírání pobočky soukromé školy svého syna Klause, na kterou přispěl ČEZ vedený Klausovým kamarádem 100 milionů Kč.

4) Jan Klaus, druhý syn dona Václava, zastává ve státním ČEZu manažerskou posici.

Prostě vždy neomylně přisáti na státní cecík.
17. 09. 2012 | 10:26

Jana Pechová napsal(a):

Problémem nejsou prioritně vysoké daně.
Problémem je vysoká poptávka po levném alkoholu a jeho neúměrná spotřeba. Lidi jsou prasata.
Neznám jediného člověka, který by potřeboval lít do sebe nekvalitní pití a neznám jediného, pro kterého by bylo kvalitní pití nedostupné. Samozřejmě v rozumné míře.
Jestliže i navzdory situaci, o níž dnes víme naprosto všichni, se dospělí lidé mohou doma opíjet levným chlastem, nadto z nekolkované flašky, pak to fakt není v daních.
17. 09. 2012 | 10:29

Hloupý Honza napsal(a):

Klaus junior je zřejmě taky zastáncem tatíčkovského "že neviditelná ruka trhu všechno vyřeší". Co to je 20 obětí, ve srovnání třeba s oběťmi infarktu, že ? Nechme tomu volný průběh, nebuďme hysteričtí, však trh to samo vyřeší. Bohužel tomu tak není a toto je smutný učebnicový příklad. Ve světě mají rovněž vysoké spotřební daně, ale nikdo se tam nebojí dát si frťana, protože tam na rozdíl od ČEZka stát funguje. Existují licence na prodej alkoholu, specializované prodejny, přísné postihy, regulace, kontroly aj..

Tady je státní kasa jen dojná kráva, která potřebným mléko nedává, ale přímo smetanu, ale to jen některým. Kravička je však již pohublá a brzy pojde. Je hezké, že největší zastánce neviditelné ruky trhu (a jeho rodina) žije celý život ze státního eráru, a to více než dobře. Sají a sají ze státního cecíčku, tu přímo, tu nepřímo z různých dozorčích rad a "darů" ředitelů státních podniků, a pořád melou a melou o neviditelné ruce.

Ano tady funguje neviditelná ruka, ne však trhu, ale korupce.

A když jsme u těch daní, není to daněmi, ale právě tou korupcí, neboť ta holt něco stojí a ČEZký stát je obyčejný podvodník, neboť si nechává draze zaplatit za služby , které neposkytuje.
17. 09. 2012 | 10:31

Rudolfko napsal(a):

Martine..Ano, poplatek za dálnici je správný, ale pro OA nespravedlně nastaven. Já na těch 8km co tu máme platím 6Kč á km a pražák cca 0.002Kč na km.
17. 09. 2012 | 10:33

Viola napsal(a):

ateisto

to je jen vaše doměnka. Pan Klaus junior je jasná vizitka.
17. 09. 2012 | 10:33

Ateista napsal(a):

Violo, to není doměnka. Bůh je výmysl bláznů jako jste vy. Taky nepocházíte z opice jako jistý pán z Hradu?
17. 09. 2012 | 10:38

resl napsal(a):

V mnoha evropských státech je kořalka dražší, to jen českej bordel s nepracující kontrolou, s nepracujícími ministry, s nezájmem poslanců o vagony methylu, přinášejí zákonně problémy. Ale kdo by řešil kontroly, když už váš taťka se zajímal vždy jen o moc a nikdy ne o právo, spravedlnost. A v tom má své zdatné následovnky v přeplněné sněmovně. Velký zloděj ukázal cestu a tak vyvolení a zvolení se starají jen a poze o své finance.
17. 09. 2012 | 10:45

Kazim napsal(a):

Souhlasím,že vysoké daně škodí a způsobí pád této vlády !Již na podzim bude oranžovo a rudo !Co se týká metylu.prohibice musí trvat až do bezpečného zjištění zdroje a odstranění škodlivých láhví !Nesmí se hledět na finanční propad,zdraví především !!!!!!
17. 09. 2012 | 10:47

Michal napsal(a):

Úplný souhlas s daňovým rozborem, na druhou stranu se současné problematiky příliš netýká. Rozhodnutí pana ministra Hegera je prostě iracionální, nicméně on nemění daňové zatížení, ale připravuje stát o finanční prostředky získané na spotřební dani, podnikatele o jejich zisky, Českou republiku o její zahraniční návštěvníky. Správný postup podle mého názoru bylo sdělit všem občanům, že poskytování zdravotní péče v předmětné souvislosti bude jimi samotnými plně hrazeno. Každý zodpovídá za své zdraví a kdo chce nyní riskovat, nechť riskuje, ale za své. Každý si jistě rád (pokud má chuť) připlatí za láhev značkového alkoholu, než-li by měl zaplatil následnou drahou léčbu. Podotákám, že se opravdu netýká těch nešťastníků, kteří v dobré víře nakupovali, ale těch občanů, kteří již nyní mají dost informací na to, aby se svobodně rozhodli.
17. 09. 2012 | 10:49

beranka napsal(a):

No to je úžasné, hlavně že to Klaus ml. ví až teď. Normální člověk to ví už dávno, že státní chamtivost nikomu neprospěje, jedině darebákům.
17. 09. 2012 | 10:50

Viola napsal(a):

Ateisto

tak vám nestačí viditelné důkazy?
17. 09. 2012 | 10:51

Vlkodav napsal(a):

Kazim:

"prohibice musí trvat až do bezpečného zjištění zdroje a odstranění škodlivých láhví !Nesmí se hledět na finanční propad,zdraví především !!!!!!"

Uvědomujete si, že teď je nejlepší doba na růst černého trhu a na etablování nových organizovaných skupin na produkování čeného alkoholu? Pokud bude prohibice dýl, budeme tu mít "novou a lepší" mafii.

Já bych volil zakazování alkoholu po šaržích. Vše, v čem byl nalezen metyl bych zakázal, zbytky stáhnout k výrobci.. Tak jako se to děje u všech potravin.
17. 09. 2012 | 10:52

Viola napsal(a):

Michale

jo, jo, napřed levným alkoholem zblbnout a pak kázat o tom, že každý by měl mít pevnou vůli. Proč asi existují sanatoria na odvykání alkoholu? Proto, že to jde tak snadno?
17. 09. 2012 | 10:54

martin_ka napsal(a):

neo:
většina lidí chápe byznys jako legální počínání! že ty jsi ten exces, za to já nemůžu! to je tak k tomu názvosloví... žádný nelegální byznys neexistuje - pak už to není byznys, pak je to kriminalita!!!!!

mimochodoem došlo ti (a dalším), že spotřební daň má i regulační funkci? kdo stojí aby se po ulicích potáceli agresivní ožralové nebo aby někoho srazilo auto (ne)řízené nějakých vychlastaným bezmozkem?
17. 09. 2012 | 10:56

JC napsal(a):

Klausi, je to tak.
17. 09. 2012 | 11:01

Anemari napsal(a):

Nevěřím tomu, před pár lety když snižovali daň, uzákonili strop pro zaměstnavatele na socálním i zdravotním, tak psali, že podnikatelé budou mít více peněz a budou je moci investovat do lepšího zařízení, vytvoří více pracovních míst atd, také, že klesne zadluženost státu, že státní rozpočet bude mít více peněz, opak je pravdou. Lidská nenažranost nemá hranic. Vždy když se mění zákony, tak něco tomu předcházelo a předtím když se měnili, tak to většinou byl opak, historie již toto mnohokrát měnila a zase se vrací k původnímu. Jednoduše lidé nejsou na takové úrovni, aby bez přísných zákonů a omezení fungovali, také si nemyslím, že alkohol je zrovna produkt, který by se měl propagovat. Proti kuřákům se vedou kampaně, ale kolik alkohol zabije lidi, to se nikde nepíše. Dnes je nenormálni, když ve společnosti řeknete, že nepijete, ale opak by měl být pravdou, copak ke štěstí potřebujem alkohol. Levné daně by měly být na zboží každodenní spotřeby, na potraviny, na benzín, protože ho potřebujete k podnikáni-práci atd, nemyslím si, že alkohol je potřeba propagovat, asi si vládnoucí třída myslí, že čím budou lidé víc opilí, tím budou míň myslet a to jim vyhovuje.
17. 09. 2012 | 11:01

český maloměšťák napsal(a):

Anna
Jenže i v Norsku došlo k "methanol outbrake".
Možná že to má ale souvislost s Breivikem - kdy pak odstoupil šéf policie.
Jak zareagovali politici či zodpovědní lidé v Norsku v případě toho " methanol outbrake" mi ale není známo.

Znovu je ale třeba připomenout , že :
1. Snad již dekádu se hovoří /viz např. novinářka Lorencová/ o tom, že černý trh s alkoholem je v ČR velký problém - a že tedy v budoucnu /což jsou dnešní dny/to může způsobit to, co nastalo dnes
2. Byla zpracována zpráva, na které se /což je vzhledem k jeho předchozímum působení ve funkci šéfa UOOZ absurdní) podílel i pan Kubice. V ní se píše, že stát nemá tento černý trh vůbec pod kontrolou.
3. Roste dovoz metylalkoholu
4. NKU hovoří o tom, že MF neumí vybrat daň z importu (ze zemí mimo EU)
5. Hlavní hygienik je v jakémsi režimu domácího vězení, či co. Navrhuje se privatizovat zdravotní ústavy.
6. Škrtá se hygienikům, kontrolním orgánům, policii - a přitom se nakoupí CASA či IZIP.
7. Celníci odhalili několik milionů znovupřelepených kolků.
8. Lidé z branže tvrdí, že černý trh je až 25 % celkového trhu s lihovinami.
9. Celníci prudí drobné vinaře či šofery - místo detailních kontrol a přepadovek v podezřelých místech - o kterých se veřejně šušká - ale celníci jako by nic neviděli a neslyšeli.
10. Kalousek a spol. opakovaně vystupují proti registračním pokladnám , majetkovým přiznáním /podle mě by také omezení plateb cash přineslo jistý efekt/.

Všeobecně pak tkzv. pravice zde několik let provádí politiku daňových experimentů - ad hoc úpravy tak, jak špatně minulý rok prorokovali vývoj na rok aktuální. Přičemž se snaží /nejen politikou nízkých mezd/ hnát zemi kamsi do Číny /spíše ale do Somálska/. A slibuje, jak vše jednou vyřeší ta obdivuhodná neviditelná ruka.....
Daňové kejkle ad hoc plus politika tupých škrtů - na jedné straně.
IZIP, Rampula, CASA....na straně druhé.

Ano - byl odvolán Lessy - (a vzápětí se - náhoda ????.....objeví na trhu jedovaté lihoviny). Jenže takového obětního beránka...snad veřejnost nesežere.
Navíc byl odvolán z jiných důvodů. Ne kvůli selhání policie /poddimenzované - jak vidno nejen ve vztahu k policejní práci při odhalováni organizovaného zločinu - korupce...ale i ve vztahu k organizovanému zločinu - černý trh s lihovinami.
Co na to Kubice ?
Odvolá Lessyho proto - že si neumí poradit se sníženým rozpočtem. /podobnost s odvoláním Pospíšila - který z mně nepochopitelných důvodů stále drží bobříka mlčení - NENÍ náhodná.

Kam se podíváte - tak snaha o rozvrácení státních institucí - za účelem jejich znevěrohodnění a následného zprivatizování /substituování privátní institucí např. tak, že se státní isntituce eliminuje/.

-------------

Pan Klaus ml. tvrdí, že za masovou vraždu může Kalousek (zvýšení spotřební daně). Kterého ale jmenoval do funkce jeho otec /to je jedno, že na návrh Nečasův i tak je to paradoxní/.
Jeden klan se rve s druhým o to, co ještě zbylo.
17. 09. 2012 | 11:01

SuP napsal(a):

Zajímavá debata. Je tu spousta názorů, se kterými lze souhlasit, ačkoli se navzájem vylučují.
Daně jsou vysoké, tudíž nutí lidi podvádět....
Daně jsou ve srovnání se světem nízké a přesto ....
Lidi jsou prasata a chlastají zbytečně a svinstva ....
Daně nejsou vysoké - obchod s alkoholem je stále velmi lukrativní ....
17. 09. 2012 | 11:02

Neklaus napsal(a):

Zabíjí chlast, nee daně. A když daně, tak ty nevybraný. Jednadvacet mrtvejch by možná mohlo to chlastání trošku přibrzdit, a tím by taky mohlo být míň nablito po ulicích, níň mrtvol na silnicích, míň debilních novorozenců, míň škod způsobených vožralými ministry a poslanci ...
17. 09. 2012 | 11:03

Artur Klement napsal(a):

Ono je to s alkoholem na pováženou (ani náhodou nejsem abstinent !na tom bych ,prosím,trval).Ethylalkohol dlouhodobě přináší samozřejmě daleko víc obětí na životech,ale rozkládá oběti,a to nikoliv v malém počtu,do času.Toho si všimnou jen statistiky zdravotníků.Methylalkohol zabíjí rychle a dá se říci vzhledem k velikosti ČR,bodově.Po dlouhodobém užívání ethyalkoholu(v míře větší než velké)zblbnete,po krátkodobém požití methylu zemřete nebo oslepnete.Takže výběr je na každém z nás.Delirium je z obou alkoholů stejné,z lepšího pití je jenom dražší.Jenom pár jedinců vykazuje rezistenci na alkohol viz Churchil.Zatím je plošná prohibice nutná a věřím,že postupně tzv. lepší alkohol dojde milosti(např.Scotch Whiskey).
17. 09. 2012 | 11:04

Ateista napsal(a):

Violo, jaké viditelné důkazy? Až bůh sestoupí z oblak na zem, dojde se představit jako pantáta v pohádce o Dařbujánovi, pak uvěřim.
17. 09. 2012 | 11:04

Jokles napsal(a):

Hned první diskusní příspěvěk a taková hovadina od Elesharta ! Tomu opravdu už chybělo jen dodat, že za to může komunistický tatíček a zloděj tužek a že nám dělá v zahraniči ostudu ! Ukázka naprostého hloupého dogmatizmu. Samozřejmě, že mladý Klaus má jednoznačně pravdu. A to zejména se včerejším prohlášením ministra zdravotnictví, že "situaci by pomohlo zvýšit cenu alkoholu" ! Za tento výrok, který lze považovat za naprostou absenci elementární logiky by mělo následovat jeho odvolání přinejmenším stejně rychle, jako v případe Lessyho ! Nebo si snad někdo myslí, že že si toho výroku zahraniční komentátoři nevšimnou ? Proč je u nás tolik dogmatických nemysličů a navíc k tomu ještě psavců ?
P.S: Konečně se mi dostalo čitelné heslo pro zápis !
17. 09. 2012 | 11:05

x@x.cz napsal(a):

Četl jsme komentář k problému pančování. Autor píše:

Jedna z věcí, se kterou se setkal a kterou nechápal, byla posedlost Tchajwanců sbírat v obchodech účty. Bez rozdílu, zda si kupují láhev vody, ledničku, oděv, nápoj nebo prací prášek, si účtenky pečlivě ukládají. Pokud si sám spotřebitel účtenku nevzal, byl mu prodávajícími de facto vnucována. Autor konstatuje, že zpočátku neviděl důvod, proč by si ji mohl schovávat, pokud je však měl, rád je podaroval známým a ti mu byli vděčni. Jistě nechápete, proč to píši, ale vysvětlení je nabíledni.
Všichni podnikatelé na Tchajwanu musí používat registrační pokladny. Nyní následuje ta nejzajímavější a pro nás závidění hodná část autorova popisu z Tchaj-wanu. Každý účet z registrační pokladny má totiž unikátní osmiciferné číslo. Každého 25 dne v lichém měsíci pořádá ministerstvo financí velkou státní loterii.Vylosují šest výherních čísel (něco na způsob naší Sportky) a lidé si zkontrolují všechny své účtenky za předchozí dva měsíce.Pokud občan zjistí, že se poslední vylosované trojčíslí shoduje s trojčíslím jeho účtenky, vyhrává 200 tchajwanských dolarů (114 korun). Za čtyřčíslí tisícovku, za pět čísel čtyři tisíce a tak postupně až dva miliony tchajwanských dolarů. Je přitom úplně jedno, zda byla účtenka za deset dolarů, nebo za desetitisíce.
Tchajwanský berňák si tak vlastně z celého národa udělal kontrolní orgán, který žádnému obchodníkovi neodpustí nevystavení daňového dokladu. Navíc vítězné účtenky, za něž si vyzvedne občan svou výhru, zadá finanční úřad do počítače a zkontroluje, zda se údaje shodují s tím, co přišlo z registračních pokladen od podnikatelů. Pokud ne, tak běda. Je to ďábelsky jednoduché a neuvěřitelně účinné. Uvádí se, že zavedením této státní loterie (oficiálně se to jmenuje Uniform Invoice Lotery) se zvýšil na Tchaj-wanu výběr daní o 75 procent!
Daňová loterie tam funguje déle než 50 let a všichni si díky ní zvykli, že je normální platit daně. Autor uvádí, že se tam nikdy nesetkal s žádným pokusem obejít tento systém. Zřejmě díky tomu, že všichni řádně platí daně, je na Tchaj-wanu jednotná sazba daně z přidané hodnoty (DPH) jen 5 %! Už chápete, proč by měl tento email číst Kalousek, ale i Nečas a celá ta parta prolhaných mudrlantů, kteří zvedají ruce pro každé vládní opatření a proti registračním pokladnám obzvlášť? No jak by ne, vždyť umíte si představit, jaké by měli utrum, kdyby muselo jít všechno legálně přes registrační pokladny? Myslím si, že jak rádi předhazují prý ty nejlepší zahraniční zkušenosti a poznatky, tak pro tuto zkušenost budou ochotni tvrdit, že Tchaj-wan neznají, ba že snad ani neexistuje!
17. 09. 2012 | 11:06

Jo, jo, Járo, bejvaly to tenkrát časy: napsal(a):

Daně na alkohol byly tenkrát docela přiměřené – to v čase, kdy Václava Klause, sponzoroval velkopančér Radovan Krejčíř, člen ODS, stejně jako jeho otec, dnes již kadávr zapomenutý někde v kališti.
Zrovna zemřela jedna z Těšína, možná Markéta, dojede jí agent Jára zazpívat? Václav Klaus pronést řeč?
17. 09. 2012 | 11:07

Vag napsal(a):

Dobrý den, pane Klausi,
daně opravdu nezabíjejí, zabíjí alkohol (tím nechci říci, že jsem příznivcem zvyšování daní, to rozhodně ne). Pokud bude spotřební daň nižší a omezí se tím černý trh, alkohol bude zabíjet dál. Jen bude více zabíjet ten "čistý" ethanol. Asi to nebude tak mediálně vděčné téma, a tak se o tom moc psát a mluvit nebude. Mimochodem nějak statistiku pro srovnání, kolik lidí má na svědomí "čistý" alkohol bych uvítal.
17. 09. 2012 | 11:07

český maloměšťák napsal(a):

Vlkodav
Správně zadministrované stažení /doprovázené přezkoušením/ zdistribuovaného alkoholu by nemuselo trvat tak dlouho.
Chce to jen trochu přemýšlení a práce.
je to lepší než nevědět, proč vlastně prohibice má trvat týden - nebo měsíc.

Pokud ny navíc velkou část nákladů nesli lidé z branže - tak by konečně pochopili, že krytí zločinců jejich podnikání neprospívá - ba naopak.
A že stát zasáhne znovu tvrdě - pokud i oni nebudou dbát kontinuelně na to jak branži chránit před šmelinou s podloudným alkoholem a tak před ztrátou pověsti /aby lidé neměli strach si lobčas zajít na panáka/.

Podle mě je situace ohledně mrtvých taková, že by klidně stát mohl využít i armádu. Či požádat o pomoc jiné státy - jejich instituce.
17. 09. 2012 | 11:08

neo napsal(a):

martin_ka

to, že to tak chápeš ty nic neznamená.

Byznys může být jak legální, tak nelegální. Pojem dobrej či lukrativní byznys se používá běžně i v souvislosti s nelegální činností.

zbytek je polopravda. Regulační funkci jistě má, to je bez pochyby, ale ožralové a nasávající řidiči se vyskytují a budou vyskytovat i přes spotřební daně na alkohol, stejně jako kuřáci při spotřebních daních na cigarety.

Jde ale především o poměr trestu a výše daní. Dokud nebude zvýšeno riziko a snížena daň tak, aby se z pančování stal nevýdělečnej podnik, tak k tomu bude docházet i nadále.
17. 09. 2012 | 11:11

Jokles napsal(a):

P.S: Ještě k nějakému Neklausovi...: ", míň mrtvol na silnicích, míň debilních novorozenců,..." Zdá se, že ty máš právo na tohle poukazovat ! Ale chlapče doma ! U táty !
17. 09. 2012 | 11:11

martin_ka napsal(a):

co vůbec dělá Kaloussek? nějak o něm nebylo slyšet v poslední době....žije ještě? snad neleží někde na ARO po otravě alkoholem :-)
17. 09. 2012 | 11:12

Anna napsal(a):

Ze zdejšího blogu J.Lorencové:
Sleduji všechna možná média a také pohotovost reportérů a redaktorů, kteří se snaží vypátrat, kde se tady vražedný alkohol najednou vzal. A tak jsem zalovila ve svých vzpomínkách a archivech. Musela jsem sáhnout hodně hluboko. Je to totiž už zhruba čtrnáct let, co jsem o výrobě, dovozu a prodeji natočila pro Českou televizi řadu reportáží. Tenkrát šlo „jenom“ o peníze – o desítky miliard.
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jana-lorencova.php?itemid=17492

Jan Kubice je bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Ředitelem ÚOOZ byl od vzniku útvaru v roce 1995.

Co dělal pan Kubice a jeho útvar proti organizovanému zločinu týkajícího se alkoholu?

Cituji: Na tajné zprávě o trhu s alkoholem se podílel i Kubice
Ministr vnitra Jan Kubice musí v posledních dnech metanolové tragédie zažívat smíšené pocity.

Když před několika lety odešel po Paroubkových útocích z policie, založil soukromou detektivní kancelář a byla to právě ona, která přede dvěma lety ve zcela průlomovém vyšetřování tajně zmapovala černý trh s alkoholem.

Jeden ze závěrů dokumentu, který vznikl na zakázku renomovaných výrobců alkoholu, totiž zněl: stát nemá nelegální obchody s lihovinami vůbec pod kontrolou.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=757367

Zajímalo by mě, co pan Kubice ve funkci ministra proti tomu podnikl PŘED současnými úmrtími???
17. 09. 2012 | 11:12

kočka šklíba napsal(a):

Nejstručnější a nejvýstižnější odpověď na ty plky Klause ml. je podle mě toto z příspěvku Hloupého Honzy : "Ve světě mají rovněž vysoké spotřební daně, ale nikdo se tam nebojí dát si frťana, protože tam na rozdíl od ČEZka stát funguje. ....."
Dál nemá cenu s tím trapným textem Klause polemizovat. Natož s plky některých zdejších modráků.
17. 09. 2012 | 11:13

český maloměšťák napsal(a):

x@x.cz
Víte to Vy - ví to možná spousta jiných lidí....

Jak to, že to nevědí lidé, kteří za naše peníze jezdí posvětě /asi tamchlastají nebo co/, které za naše peníze obskakují armády podržtašek a mudralů....

Nebo to vědí - ale právě proto že to vědí - tak se rozhodli, že se neodstřihnou od zisků jen tak - dobrovolně. Natož aby sami přišli s iniciativou.
--------
Znovu se musím usmát tomu, jak se pan Klaus ml. dopustil výroku, že za ty masové vraždy je předebším odpovědný Kalousek.
Ono se mpžná dokonce dočkáme i toho, že Tluchoř a spol. vystpoupí se stejnou polopravdou - a shodí tak vládu /vidíte - kam vede zvyšování daní/.

Zcela výjimečně jejich nesmysly podporuji. Ochrana - teď už nejen duševního - zdraví občanů za to stojí.
17. 09. 2012 | 11:16

neo napsal(a):

x@x.cz

u nás by to nejspíš vedlo k bonzování neoblíbené konkurence, padělání účtenek, obchodu s účtenkama na černém trhu atd..

A nejlepší jsou benzinky, vždycky se ptají, chcete doklad?
(potřebujete jet, spěcháte, nechcete zdržovat tu frontu za vama, už jste tvrdnul ve frontě dlouho.... tak řeknete NE)
17. 09. 2012 | 11:17

marxík napsal(a):

Kolegové,
když už nám jde o lidské životy v první řadě. Existuje ještě jedna závislost, než kterou naznačil sám pan Klaus. Čím nižší budou daně na chlast(cigára, naftu), tím budou přístupnější ony produkty , a tím více budou zabíjet než doposud.
U alkoholu je to prý 250 úmrtí "zdravým" alkoholem do roka. Levnější poháněcí hmoty znamenají větší provoz na silnicích, a ten zase větší počet nehod.

Jde nám vůbec o ty životy?
17. 09. 2012 | 11:18

Josef napsal(a):

Já chci opravdu pravicovou vládu, která ví, že levné daně=vyšší zisky pro stát, svobodu podnikání a konec úřední šikany, ale koho volit, když zde nám tzv. "pravicová vláda" jen daně zvyšuje a brání svobodnému podnikání-např. potíráním švarcsystému, na kterém přitom není nic trestuhodného, vysokými sociálními a zdravotními daněmi a odvody za zaměstnance - tím zdražuje práci a brání rozvoji rozkradené republiky. Vždyť už tu není nic českého, veškeré zisky jdou do ciziny atd...
17. 09. 2012 | 11:19

Jana Pechová napsal(a):

Vlkodav 10:52
Mluvíte mi z duše, myslím na totéž. (Já tedy nikoli na stahování po šaržích, ale podle zasažených značek. A po veřejné výzvě donášet alkohol s těmito značkami i z domácích zdrojů.)
17. 09. 2012 | 11:19

Exakt napsal(a):

ČLÁNEK JE MYSLÍM ZAVÁDĚJÍCÍ AŽ DEMAGOGICKÝ! Methanolem lze vždy cenově konkurovat ethanolu - vyrábí se totiž průmyslově (katalytickou hydrogenací oxidu uhelnatého) a je podstatně levnější! (Podle posledních zpráv někdo ze zištných důvodů ředil methanolem.) A že výtěžnost spotřební daně klesla po jejím zýšení o třetinu? Je-li to pravda (což jsem neověřoval), je pravděpodobné, že jsme snížili spotřebu tvrdého alkoholu (konečně!) a zvýšili spotřebu méně problematického vína, nezatíženého spotřební daní: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/158712-spotreba-alkoholu-klesa-jen-vina-pijeme-vic/
17. 09. 2012 | 11:21

Falcon napsal(a):

Pan Klaus mladší má pravdu v tom, že každé nesmyslné zvýšení daní snižuje ochotu obyvatel a firem je zlodějskému státu platit. V Česku je tato neochota ještě vyšší o neuvěřitelnou míru korupce a rozhazovačnosti státu.
Nicméně, nejen zvýšení daní je příčinou oné podpory černého trhu. Dalším činem jeho podpory je ten absurdně vysoký počet míst, kde se může a nebo mohl koupit rozlévaný alkohol. Stát tento černý trh defakto podporuje tím, že umožňuje jeho prodej i na novinových stáncích a na spoustě jiných míst, kde si člověk může dát panáka. Ten počet míst, kde se alkohol prodává není možné dlouhodobě uhlídat.
Stát na jedné straně chce vytřískat z prodeje alkoholu co nejvíce peněz a proto na něj uvalí šíleně vysoké daně a povolí ho prodávat skoro všude a na druhé straně není schopen dlouhodobě provádět efektivní kontroly. Čímž hloupost a nebo i zlá vůle či úmysl politiků a státních úředníků vysloveně nahrává černému trhu.
Proč není prodej alkoholu omezen je na vybrané typy obchodů, které budou snáze kontrolovatelné? Proč není omezeno balení alkoholu na menší balení? A tak by se dalo pokračovat.
Tento stát a všeho schopní politici jen dokazují svoji naprostou neschopnost a současně i naprostou zkorumpovanost.
17. 09. 2012 | 11:30

Hloupý Honza napsal(a):

x@x.cz

Něco podobného funguje i u nás, avšak bez podpory státu na soukromé bázi (jak jinak v ČEZku), stačí si zadat do nějakého vyhledávače "účtenka", výhry jsou placeny z reklamy, vše je úplně zdarma a lidé si zároveň mohou hlídat výdaje za nákupy.
17. 09. 2012 | 11:31

český maloměšťák napsal(a):

Jana Pechová napsal(a):
Vlkodav 10:52
Mluvíte mi z duše, myslím na totéž. (Já tedy nikoli na stahování po šaržích, ale podle zasažených značek. A po veřejné výzvě donášet alkohol s těmito značkami i z domácích zdrojů.)
17. 09. 2012 | 11:19
----------
To je naivní představa - že někdo bude dobrovolně donášet alkohol se
" zasaženou značkou". Tedy mimo konzumentů. Vy si myslíte, že se někdo bude přiznávat k masové vraždě ?
Já si myslím, že razantní - a pro lidi z branže nákladná - akce ze strany státu by trh vyčistila daleko lépe.
To " donášení" musí proběhnout rychle - v tom se zase s vlkodavem shoduji já.
JInak bude efekt minimální a všechny to jen naštve.
Subjekty se musejí dostat pod tlak - aby s ohledem na své BUDOUCÍ zisky de facto INVESTOVALY teď /buď tedy alkohol předají státním orgánům k přezkoušeníči likvidaci - nebo jej zlikvidují či nechají si přžezkoušet sami.

Zní to paradoxně - ale situace je neobvyklá - a tak i některé významy dostávají nové významy.. tak i toto by bylo INVESTICÍ- nehledě na efekt v podobě obnovy důvěry (koukejte - oni sami ti podnikatelé se zachovali seriozně - a reflektovali skutečně obrovskou společenskou nebezpečnost aktuálního dění.....navíc pozudávali ty, co jim i do budoucna mohou poškodit jejich trh.....).

Jistě - i toto je svým způsobem naivní - myslet si , že takto zauvažují.
Ale když je motivací zisk /budoucí zisky/ - většina podnikatelů na to slyší.
Jen by bylo záhodno jim to takhle oznámit.
Ne že Heger bude v TV plantat něco o tom, že neví jak dlouho bude prohibice trvat a že tvrdým opatřením je týdenní prohibioe - takové pindy ať si strčí za klobouk.
17. 09. 2012 | 11:32

Martin napsal(a):

Česko vede statistiky v počtu alkoholiků,kuřáků cigaret i uživatelů drog. Když snížíme daně na alkohol tak se alkohol stane dostupnější a to i pro mladistvé, kteří denně umírají na silnicích právě pod vlivem alkoholu. Pan Klaus by si nejdříve měl podívat na statistiky ohledně lidi zemřelých v důsledku alkoholismu - kteří zemřeli na silnicích,kteří zemřeli na srdeční infarkt nebo jinou nemoc spojenou s alkoholismem, kolik bylo sebevražd, rozvrácených manželství nebo vražd v důsledku alkoholismu.

http://vinar.bigbloger.lidovky.cz/c/287593/Znici-pohibice-nasi-ekonomiku.html
17. 09. 2012 | 11:33

Vlkodav napsal(a):

Jana Pechová napsal(a):

"Mluvíte mi z duše, myslím na totéž. (Já tedy nikoli na stahování po šaržích, ale podle zasažených značek. A po veřejné výzvě donášet alkohol s těmito značkami i z domácích zdrojů.)"

Dobrý nápad. Souhlasím.
17. 09. 2012 | 11:34

Exakt napsal(a):

Dodatek: Ono taky záleží na schopnosti státu daně vybírat a bojovat s nelegálními výrobci alkoholu. Ale u nás myslím šlo od 90. let spíš o to, aby stát nefungoval..
17. 09. 2012 | 11:37

martin_ka napsal(a):

neo:
udat nekalou konkurenci? to je snad dobře ne?

jak se dá padělat účtenka? tedy tak aby se na to nepřišlo? a proč by to kdo dělal?

u benzínek na zmiňovanou otázku odpovídám: pochopitělně že ano! proč bych ji neměl chtít?
tady aspon vídíš kam vede ten tvůj systém - sami "byznysmani" a v podstatě co pumpař to zločinec
17. 09. 2012 | 11:39

Petr z Tábora napsal(a):

Autor, Admirál, Targus - pěkné příspěvky, naprosto souhlasím.

U lihovin k tomu přistupují další vlivy, například :
- vysoký korupční potenciál. Pokud se konzumuje 20% nezdaněných lihovin dle Unie, nebo 10% dle min.financí, tak jsou to takové objemy, že se skutečně někteří celníci a policisté museli mnoho let dívat jinam - jsou nyní dostatečně motivováni k chytání pachatelů, nedochází k únikům informací ?
- malá rizikovost černé výroby - není ani trestným činem a ministerstvu financí to dlouhodobě nevadí. Proč, když jinak se snížilo pro snížení výdajů k takové podlosti jako je snížení valorizace důchodů o 2/3 ? Že by měli pravdu ti, kteří v diskusích tvrdí, že peníze tečou do kopce hodně vysoko ?
- u nás je spousta lidí skrytými alkoholiky a taková objemová potřeba se může pokrýt jedině levným alkoholem, jinak by je ta častá opice zruinovala. Každý přeci kolem sebe vidíme lidi, kteří se každý den dříve či později opijí či alespoň "líznou".
17. 09. 2012 | 11:40

Jan. napsal(a):

Souhlasím.
Naproti tomu jsem dnes zaznamenal "nápad" ministra Hegera, že by měla být spotřební daň ještě zvýšena. Co si mám myslet o této vládě? Ministr Kalousek jakoby se vypařil, ministr zdravotnictví navrhuje, jak naplnit státní kasu...
17. 09. 2012 | 11:45

Jana Pechová napsal(a):

český maloměšťák
Ta akce by samozřejmě musela proběhnout rychle. Musela by se udělat sběrná místa v každé obci (například na úřadu), alkohol by byl zaregistrován a jmenovitě označen, aby se to v případě pozitivní kontroly dalo dohledat.
Nesdílím vaše obavy, že by si takový alkohol někdo schoval (například prodejce). Ten, kdo ho pančuje, ho samozřejmě nedonese - a když jde o život, nejspíš ho raději zničí, prodat by ho už nemělo být komu.
S dalším krokem by totiž měli přijít výrobci pozměněním etiket, aby to bylo identifikovatelné.
17. 09. 2012 | 11:47

neo napsal(a):

martin_ka

záleží na úhlu pohledu. Samotné udávání je problém. Především pak lživé jen s cílem zatopit konkurenci.
účtenka se dá padělat velmi snadno, kolik má ochranných prvků? Bankovky je mají a přesto se padělají.

Já u benzinek říkám občas ne, když se nechci zdržovat.
17. 09. 2012 | 11:49

Analytik napsal(a):

Kalousek se snaží finančním teoretikům dokázat, že zvyšování DPH nepřinese více peněz do státní kasy.
Finanční odborníci to hlásají už dlouho, ale ještě žádný nenalezl dost odvahy vyzkoušet to v praxi.
Jsme to právě my, kteří máme to štěstí posloužit Velkému Chemikovi jako pokusné myši, na nichž vykoná svůj geniální pokus.
Čest naší památce!
17. 09. 2012 | 11:50

Vlkodav napsal(a):

neo:

Ty účtenky se nedají padělat, protože obchod má protikus a tym jsou detaily které padělatel nemůže znát (co za zboží bylo na účtence).

Taky argument s pumpou se mi zdá mino, to čekání trvá asi 5 vteřin.

Já bych takovou loterii a registrační pokladny bral, pak by měli totiž smysl.
17. 09. 2012 | 11:52

Ferda napsal(a):

Klaus mladší podle jeho blogu skutečně žádný veleduch a přitrouble aplikuje jedno ze základních hesel našich kletokratů, že "Nízké daně" nás přivedou k prosperitě, v tomto případě, že ubude černého trhu se lihovinami a lidé budou kupovat jen kvalitní pití. Když se sníží daně, bude alkohol levnější, tak se logicky bude více chlastat. Přibudou nehody na silnicích v opilosti, narodí se více debilních dětí, přibude rozvrácených rodin, stát bude chudší se všemi důsledky na kvalitu služeb jím poskytovaným. A škody na společnosti budou mnohem a mnohem větší, než aktuální počet mrtvol. Ona pravda je někde jinde. A to je právě v ideologii Klausů a zlodějů, kteří je následují. Ta ideologie se dá vyjádřit jejich primitivními hesly jako "trh vyřeší vše", "stát je špatný hospodář, proto by měl být minimální", "každý se má postarat sám o sebe" ...A tak náš malý stát už nezajistí ochranu proti kriminálním činům, kterých jsme svědky,.. A postarejte se o sebe, když Vám někdo přidá do potravin jed. A neviditelná ruka truhu jaksi dnes zabíjí bude asi zabíjet tak dlouho, dokud nevybije všechny, kteří budou ochotni se napít alkoholu. Co na tom, že nás bude už mnohem méně. Hloupé je třeba i srovnání s autonehodami, protože případ s metanolem se dá srovnat jen s takovými, kdy Vám třeba někdo nařízne rozvody brzdícího systému.
17. 09. 2012 | 11:55

ludwig.II napsal(a):

Tedy, ač jinak s názorem tohoto "blogátora" obvykle souhlasím, tady mi vadí trochu nepřítomnost druhého aspektu. Alkohol je prokazatelně zdraví škodlivý, proto chápu vysoké daně a spotřební daň jako určitý tlak ze strany státu, který výjmečně akceptuji. Když se mluví o kouření, tak všichni přikyvují, na krabičkách je varování, jedná se o možnost všem dát unifikovaný obal, nesmí být na ně reklama, ale s alkoholem je to jiné. A nemám pocit, že bych během svého života zaregistroval zprávu, že kuřák srazil pod vlivem cigarety dítě na přechodu a odjel.
17. 09. 2012 | 12:02

Matematik napsal(a):

Kdyz tahle familie zacne hovorit o danich vzdycky zbystrim. Batuska Klaus zavedl svetoivy unikat. Hospodarskou soutez finacnuich uradu nazvanych orwellovsky zdravotni pojistovny. Co ho k tomu vedlo?

Kde by byla rodina Klausova vcetne toho PORGu bez ceciku statnich penezovodu?
Nekteri lidi o nas nerikaji hezke veci. Ja nerikam ani tak ani tak. Je to slozite. Rodina vsak ma drzet pohromade. Co takhle vydat vyhlasku o dovozu lehkych topnych oleju cislo 2? Proc ne? Ted mame jine metody? Aha rodina je prece jenom tvurci ze....

Nebat se a nekrast
Prima demokracie bez kmotru a penezovodu a vytahu k moci.

Az vam Klaousove budou tvrdit, ze byste si zruzsili armadu a dane, poslete je do Svycarska azeptejte se proc tam vlastne vysetruji nasi mosteckou uhelnou....
Referendum neni samospasitelne, je to vsak jedinny mozny zpusob restartu systemu.
Jinak se probudite a bude zase unor 1948. Kde by byli bolsevici pri volbach 1946 bez mnichovske zrady 1938?

Nemyslete, neprepinejte ahlavne, po nicem nepatrejte.....
Zdravi vas CEZ a jeho fanklub.
17. 09. 2012 | 12:10

Corwin napsal(a):

Viola

A vy máte nějaký důkaz (viditelný i neviditelný) existence Boha?
Což nechápete, že tzv. Bůh umožňuje "jeho služebníkům a vykladačům" ovládat lidi a vymývat jim mozky k získání bohatství a moci?
Je mi vás líto!
17. 09. 2012 | 12:13

Stano napsal(a):

Velmi pravdivý a výstižný článek. Vysoké daně jsou opravdu podstata této aféry. Nic na tom nemění fakt, že autor článku je synem našeho předního ekonoma a prezidenta republiky. Každý člověk s průměrným ekonomickým vzděláním to musí vědět. Při čtení reakcí na tento článek, jsem si vzpomněl na nedávné vystoupení M. Zemana u paní Bubílkové na televizi Barandov. Zeman prohlásil, že když si o sobě myslí že je blbý, tak si zapne internet a zavítá na některou diskusi. Po přečtení některých " příspěvků " zjistí, že to s ním tak špatné zase není. Podobné je to i u mně, když čtu zde některé troubovské příspěvky např. resla a jemu podobných. Okamžitě vím, že úplný blb nejsem.
17. 09. 2012 | 12:18

marxík napsal(a):

Corwin
Přiznejme si otevřeně, že vyznavači víry v demokracii jsou postiženi stejně.
17. 09. 2012 | 12:20

Viola napsal(a):

Stano

podstatou této metylové aféry je přát druhému to nejhorší - smrt, nebo trvalé postižení, nebo slepotu. Ani bych se nedivila, kdyby právě podobní panu Klausovi mladšímu byli iniciátory, protože takoví jsou nejzlostnější a závistiví.
To, že zvoník u Matky boží byl dobrák, ikdyž měl pokřivenou tvář a celé tělo je jen světlá vyjímka.
17. 09. 2012 | 12:25

Viola napsal(a):

corwine,

Bůh viditelně trestá hříšníky na jejich dětech až do semého kolena, je to v Bibli a na vlastní oči to můžeme vidět.
17. 09. 2012 | 12:27

nestranný napsal(a):

Výše spotřebních daní a DPH ovlivňuje zcela kompletně ekonomiku země.
Zcela chybně nastavené od geniálního Kalouska nás pomalu pohřbívá.Už se pomalu
nevyplácí u nás kupovat cokoli.Lidé jak můžou,tak raději nakupují v zahraničí.
Ať už je to z důvodu nižší ceny,nebo z důvodu vyšší kvality za cenu stejnou,nebo jen o maličko vyšší.Naši peudoekonomové si neuvědomují,že kdyby DPH a spotřební daně
byly nižší,tím by veškeré zboží bylo levnější a naopak by ze zahraničí jezdili
nakupovat k nám.Bláboly o tom,že EU to tak nařídila jsou jen lež .Už kdysi starý pan Baťa velice vydělával na jediné myšlence.Tou bylo,že nikoli cenou,ale obratem
vznikají nejvyšší zisky.Po našem zboží by byla poptávgka,mohlo by se daleko více vyrábět,zaměstnalo by se spousta lidí a do kasy by to přineslo i po těch nižších částkách daleko více.Navíc se zvýšenou výrobou by se prudce snížil počet nezaměstnaných a tím i financí vynaložených na podpory.Říkejte to však nejmoudřejšímu ekonomovi v naší galaxii.
17. 09. 2012 | 12:28

Stano napsal(a):

Ferda 11: 55, ty také nejsi " veleduch ", ale ani " maloduch ". Po přečtení tvého příspěvku si myslím, že máš s alkoholem zkušenosti. Ovšem alkohol který požíváš, se od dnešního dost liší. Ten to piješ ty, vypadá, že rozleptává mozky a ty jsi toho zářný příklad. Začni abstinovat, jestli již není pozdě.
17. 09. 2012 | 12:28

marxík napsal(a):

Corwin
Ruka trhu je neviditelná stejně jako Bůh.
To nebude náhoda.
17. 09. 2012 | 12:28

gaia napsal(a):

Violo, možná bůh trestá, neb je to machistický geront, ale matka příroda, která řídí, kdo se na planetě narodí a kdo ne, je k trestům a odměnám naprosto indiferentní.

Věřte mi, pro vás veřit by neměl být problém
17. 09. 2012 | 12:31

Stano napsal(a):

Viola

nevím co k tvému tlachání říci. Je to hnus, zvlášť když se vyjadřuješ k jeho postižení. Mohu ti sdělit pouze jedno, jestli opravdu seš žena, tak šíleně závidím tvému muži nebo milenci. Toť asi vše.
17. 09. 2012 | 12:34

neo napsal(a):

Vlkodav:

předevšim je maji pokladní. V českých podmínkách to vidim na solidní podvody...

5 vteřin je dost času, ale spíš tak 10-20 a mně je další doklad k ničemu, mám účtenku z karty, to mi stačí.
17. 09. 2012 | 12:37

Viola napsal(a):

Stano

kdyby žil jeho otec mravně a i on sám, o jeho postižení bych se nevyjadřovala. Ale tento dravčí systém jeho tatík pomáhal nastolit, byl to on, kdo řekl, tak kapitalismus přátelé, takto si to v roce 1989 nikdo nepředstavoval, takovou licoměrnost - licoměrnost se odrazila přímo na tváři syna, aby bylo poznat z jakého je vejce.
17. 09. 2012 | 12:39

Meňo napsal(a):

Dobrý den,
no tak vidíte, pane Klausi. Pořád že všechno vyřeší (neviditelná) ruka trhu, osvobozená od státních kontrol v příšeří bezprávností, a ejhle ! Alkoholová aféra s metanolem je tu ! Netrvalo to tak dlouho, nějakých 20 let a 20 mrtvých, co to je ??
Takže základní postulát státu s tržní ekonomikou bez přívlastků je tímto prvním případem prokazatelně a nade vší pochybnost VYVRÁCEN. Co jste učili těch 20 let ???
Zdraví M.
PS - "Tuneláři všech zemí, splet´ jsem se".
17. 09. 2012 | 12:42

neo napsal(a):

Viola:

proč ne do 8 kolena? A jak trestá? Proč myslíte, že je to bůh a ne genetika?

Věřte si čemu chcete, na to máte právo... já dám přednost třeba Řeckému či Římskému božstvu, ti maj dle mého názoru reálnější základy.
17. 09. 2012 | 12:42

HlasZdravotnictví napsal(a):

A L K O H O L opis dle časopisu BYTÍ č. 12/06
_________________________________________________________________________

Nejde jenom o rakovinu. Škodlivin je mnoho, a každá se nějak podílí na různých nemocech nebo na celkové degeneraci.
Lidé požívají alkohol. Je to divné, vyšší tvor než člověk by tomu neuvěřil. Alkohol je přece JED, který ovlivňuje a otravuje centrální nervovou soustavu. Copak si to člověk neuvědomuje? Asi ne, jinak by takový nesmysl nedělal.
Uvědomme si, co se děje při jídle. Vědci vědí, že už když přijde jídlo na stůl, začíná se zažívací soustava na ně připravovat. Počnou se vylučovat sliny, a když potrava přichází ze žaludku do tenkého střeva, začíná úžasný, dokonale seřízený proces trávení a zažívání. Potrava se rozkládá, přetváří se na jiné látky, nastává biochemický proces, který je jemně a neobyčejně dokonale řízen centrální nervovou soustavou.
A v tom učiní člověk něco neuvěřitelného. K jídlu pije pivo, třeba jen malé, nebo víno. Alkohol, jako NERVOVÝ JED, poruší mu jemnou nervovou koordinaci právě v době, kdy nervy musí velmi jemně a pečlivě řídit zažívání. Nastává chaos, nesouhra v trávení a předávání živných látek orgánům a tkáním. Látky se nerozkládají tak, jak se rozkládat mají, a nejsou dirigovány tam, kam patří. Naopak, dostávají se tam, kde být nemají, a chybí tam, kde býti mají. Játra a žlučník špatně pracují a chátrají. Cholesterol se usazuje ve stěnách cév a vytváří atherosklerozu.
Je toho mnoho, čeho je i malá sklenka piva příčinou. Samozřejmě nemluvím o těch, kteří požívají alkohol v nadměrných dávkách. Tam už je to jasné.
Proč požívají lidé to, o čem vědí, že je jedovaté ? Je to z nerozumu. Mohou to být lidé vzdělaní, velmi chytří, ale nejsou moudří. Jen nemoudrý člověk bude prosazovat ve svém životě své největší nepřátele.
17. 09. 2012 | 12:43

Radek napsal(a):

Violo,
podstatou vašeho příspěvku je, to, co sama kritizujete - slušní lidé na takové věci, jako vy, nenarážejí. Článek jsem si přečetl a nikde jsem nenašel přání toho nejhoršího - jen srovnání, že i jiné věci zabíjejí a ty se mimo zákon nekladou - protože pak by muselo být zakázané všechno. A to, že se zvyšováním zdanění rostou daňové úniky a tedy se snižuje výběr daní, to snad už začíná být zřejmé. Takže diskusi o daních a vlivu na lidi bych bral, špínu, co vy jste kydla, nad tou se dá jen - "otočit se zády".
17. 09. 2012 | 12:43

Viola napsal(a):

gaio

příroda a Bůh jedno jest, věřte mi gaio. :-)
Příroda umí velmi důsledně trestat tak, aby se špatné už znovu nenarodilo. V případě pana Klause ml. zafungovala chtivost peněz a moci a tak má tři děti na které platí měsíčně 40 000.
17. 09. 2012 | 12:43

Corwin napsal(a):

Pokud někomu vadí, co způsobuje "kvalitní" alkohol, cigarety, drogy atd., není moc možností - ať se to vše zakáže úplně nebo se ponechá či ještě zvýší spotřební daň s tím, že 20 mrtvejch za měsíc přece stojí za to, aby "kvalitní" alkohol, cigarety, drogy tolik nezabíjely svým plíživým způsobem.
Uvědomujete si tu nesmyslnost vašich představ? Prostě lidi budou dál chlastat, kouřit, žrát bůček a čím budou vyšší daně, tím víc bude vzkvétat černý trh! A prohibice může sizuaci jenom zhoršit. Vezměte si, jak to s ní dopadlo v Americe.
17. 09. 2012 | 12:46

Viola napsal(a):

Radku

tolik mrtvých, k tomu se není možno otočit zády a svalovat to na daně, ale na lidi přímo zodpovědné a u moci a ve vedení státu a kdo je ve vedení státu, prezident a jeho synové z něj čerpají a tlachají nesmysly.
17. 09. 2012 | 12:46

Radek napsal(a):

Violo,
to si zjednodušujete. V Americe byla prohibice a rozrostlo se tam mafiánství ve velkém. To stejné způsobuje vysoké zdanění. To je věc k diskuzi. Ale plácat, jako samozvaný prorok něco o spravedlivém trestu, čehož je pan autor důkazem - to je hodně povrchní (lidsky) a skoro bych řekl, že se to dá označit za kletbu (duchovně). S tím bych si nehrál, může se vám to vrátit.
17. 09. 2012 | 12:52

neo napsal(a):

HlasZdravotnictví:
Pane Nešpore, to bude dobrý...
připomíná mi to vtip u doktora:
Doktor sa ptá pacienta:
"Kouříte?"
"Ne."
"Pijete?"
"Ne."
"A co sex?"
"To už vůbec ne."
"Tak proč žijete?"
17. 09. 2012 | 12:53

Corwin napsal(a):

Viola

žádný, ale opravdu žádný důkaz nemáte a podobní fanatici jako vy v těchto dnech vraždí nevinné ambassadory. Největší zabíjení v dějinách lidstva bylo vždy ve jménu Boha či Alláha či jiného podobně demagogického učení.
Na světě bude klid až nebude náboženství, nebudou církve, nebudou falešní vykladači nesmyslných dogmat.
17. 09. 2012 | 12:54

Martin napsal(a):

český maloměšťák: Kritické bylo zvýšení 0,5 litru tuzemského Rumu 40 % nad 100 Kč a u pěstitelského pálení nad 100 Kč z 1 l čistého ethanolu. Ono se řekne že nějaká koruna sem tam nic neznamená, jenže u produktu za cca 100 Kč je to ta psychologická pomyslná kapka k utrhnutí ucha.
17. 09. 2012 | 12:57

propyl napsal(a):

Václave, vše je výsledkem té slavné neviditelné ruky trhy, kterou váš tatínek tak proslavil. POdstata je omezování kontrolní funkce státu. Nikde v zahraničí není dovoleno míchat si lihoviny po stodolách a garážích z techn.a denaturovaného lihu ilegálně dovezeného z Polska, či Ukrajiny Zde se 20 let takto podnikalo, miliardy unikly na daních a dnes tu máte smrtelné případy.
17. 09. 2012 | 12:59

vasja napsal(a):

Viola.
Vyndejte si sedláčka a chrápejte.
17. 09. 2012 | 13:03

Viola napsal(a):

Corwin

nevinné ambasadory možná, ale ne z nevinného státu. Ale to by byla debata do jiného článku. Kdo ví, zda pan Klaus junior nebyl počat v opilosti.
17. 09. 2012 | 13:04

Viola napsal(a):

vasjo

děte do háje zeleného.
17. 09. 2012 | 13:04

Viola napsal(a):

Radku

píšu to jako upozornění pro ostatní. Protože jde o čítankový příklad, který mají všichni na očích. L i c o m ě r n o s t.
17. 09. 2012 | 13:06

Zeměžluč napsal(a):

Lidi co se divíte, vždyť je to jen účetní jako jeho táta dvacet lidí sem, dvacet tam a poučka, že při vyšším zdanění se míň vybere, je ze stejných učebnic ve, kterých je napsáno, že trh všechno vyřeší, tak co chcete.
17. 09. 2012 | 13:07

gaia napsal(a):

Violo

jděte své nesmysly hlásat před dětskou onkologii.

Uvidíte, co vám na ně řeknou nebozí rodiče těch dětí.

děti jsou dar matky přírody, jsou jako nepopsané listy, svojí nevinností mají moc dělat lidi lepšími.
Nic na světě se neděje náhodou, možná i malý kaz na tváři autora měl ten smysl udělat své rodiče lepší a moudřejší. Možná to ta matka příroda udělala právě naschvál, aby nositel myšlenek neviditelné ruky trhu bez přívlastků viděl, že nic není absolutního a neomezeného, že svět nepatří jen mladým krásným všehoschopným.
Že i jeho vlastní dítě může mít chybičku ho mělo nasměrovat k přemýšlení, že vady může mít i ta neviditelná ruka trhu, která je příčinou dnešních úmrtí.
Jsou to ty externality, ta socializace ztrát, po privatizaci zisků.

Avšak otec nepochopil, že neviditelná ruka trhu si musí nasadit zelenou rukavici.

Neměl to být trest, ale něco, co ho mělo posunout dál a udělat lepším a moudřejším.

A platit na děti, to přeci není trest. My s manželem dáme na děti všechny peníze, co vyděláme. A za trest to nepovažujem, děláme to rádi.
3 děti měsíčně stojí daleko víc, než nějakých usmolených 40 tisíc, což je nějakých 13 litrů na jedno.

Ty děti dle tabulek chudoby žijí pomalu na její hranici.

A čím se provinily ony, za co je ten váš vykonstruovaný bůh trestá?

Zač trestal bůh neviňátka zavražděná v plynových komorách, či zprzněná pedofilními kněžími?
17. 09. 2012 | 13:07

oranžáda obecná napsal(a):

propyl.....ale to je veliký omyl !!!!! 100%ní zdanění lihovin nezařídil trh, že.... naopak, nenasytný úředník (či libo euroúředník) , protože úředníků je jako hnoje, a všichni chtějí dobře žít, proto nás musejí zdaňovat, i kdybysme měli chcípnout... vezměte, dnešní složená daň v ČR (včetně zdravotníh a sociálního, což je také daň), činí asi 60 %, myslíte, že už je tento systém otrokářský ???? Když brala církev 10%, mohli se komači podělat do výšky....
17. 09. 2012 | 13:11

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Autor má pravdu, když poukazuje na některé vysoké daně, bohužel však již neříká, proč tomu tak je.

Máme nadprůměrně vysoké DPH a spotřební daně, jedny z nejnižších majetkových daní a neprogresivní daně z příjmu. Co stát nevybere zde, tak se snaží dohnat u spotřebních daní. DPH jsou navíc daně regresivní a s výši příjmu klesá odvedený podíl, daně zatěžují především lidi s nižšími a středními příjmy, platí jej i děti a důchodci, což vede k nesmyslnému zdaňování sociálních dávek.
17. 09. 2012 | 13:13

Antroid napsal(a):

Pan Klaus má pravdu. Navíc, existují lidé, kteří jsou na alkoholu více či méně závislí. S rostoucí závislosí klesá jejich kupní síla, tedy schopnost pravidelně si kupovat flašku black labelu. Nezbývá tedy, než jít s nároky na kvalitu, a tedy i cenu, dolů.

Na jejich cestě dolů jde s těmihle chudáky ruku v ruce stát, který průběžně zvyšuje svou OBCHODNÍ MARŽI (spotřební daň a DPH je marže, nic víc, nic míň), aby je na jejich kvalitativní stupnici stlačil ještě níž.

Výsledkem je přirozená snaha získat tenhle pofidérní zdroj potěšení bez ohledu na to, zda je "legální". (Obávám se, že pro řadu lidí tenhle stát výpalného legitimitu do značné míry ztrácí.) Kde je poptávka, je i nabídka.

Jednoduché řešení? Zrušit prohibici a snížit nemravnou státní marži (daně), kterou si stát coby výpalné uzurpuje. A vykopnout Kalouska z MF.
17. 09. 2012 | 13:16

Radek napsal(a):

Violo,
je to: n á z o r, vy máte jiný, to je vše. V demokratickém státě se nekontroluje každá sekunda každého člověka a každý milimetr každé věci. To se možná dělá v policejním státě. Autor je navíc učitel, ne tvůrce státu. Prostě pláčete na špatném hrobě. Ale máte právo mít jiný názor.
Na posmívání se ale právo nemáte. V Bibli se mimo jiné píše (pokud nevíte): Každý umře sám za své hříchy - už nebudu trestat vinu otců na synech. Nesuď, abys sám nebyl souzen. Udeří-li tě někdo do tváře, nastav druhou. Např.
Prostě, myslím, že byste se v jednom příspěvku měla omluvit za ty hloupé řeči o zvoníkovi. A nemíchat tam politiku, tu si piště jak chcete v jiných příspěvcích. Jestli teda jako člověk za něco stojíte. Nenávidět umí každý, ale ne každý se umí chytit za nos.
Jdu do HZ jako ostatní.
17. 09. 2012 | 13:17

gaia napsal(a):

oranžádo

vydím, že jste odborník na daně.

již to někdo vysvětloval, že církev brala 10%, ale ze zisku. Náklady ma vše museli hradit nevolníci a z toho, co vypěstovali a vyrobili, ještě museli dát 10%.
To by byla při dnešním zdanění daň tak 90%. Chápete?
Ti nevolníci si nemohli odečíst náklady , odečíst si děti a nezaměstnanou manželku.
Neměli daňové paušály apd.

komanči se z církve podělávali právem.

Vyšší zdanění alkoholu, oproti třeba dětským plenám, měl za cíl, aby lidé méně chlastali, neb stále platí, bez peněz do hospody nelez.

Ale bohužel neviditelná ruka trhu v honbě za ziskem nehledí na lidské životy.

Já hlasuji za viníka pro neviditelnou ruku trhu.
17. 09. 2012 | 13:21

Jedla napsal(a):

1. Přiměřené (!) daně.
2. Za část výnosů přiměřené daně účinnou kontrolu obchodního řetězce. Ne papírovou. Rozumí se laboratorní kontrola vzorku. Ve státních, nikoliv outsourcovaných laboratořích. Kvasný líh od syntetického se pozná levnou analýzou, na to stačí nepatrná část výnosu daně. Když můžeme chránit cizí oděvní značky zabavováním falešně "značkových" tenisek, kalhot a tašek, můžeme také chránit legální výrobce značkového pití stíháním falzifikátů. Daní legální výrobci zaplatili republice víc než adidas s nike dohromady.
3. Profesionální státní správu (služební zákon). Tím eliminovat "politické krytí" mafie.
4. Trestní odpovědnost právnických osob. Skuteční organizátoři jsou skryti za majetkovými podíly obchodních společností. Žádné písemné příkazy ke zločinům za sebou nenechají, takže se loví jen malé ryby, a oni nejen že nejsou stíháni, ale ani o nic (majetek) nepřijdou. Trestním stíháním příslušné firmy (právnické osoby) by bylo možno připravit mafii o majetky, které k páchání zločinů využívá.
17. 09. 2012 | 13:23

Viola napsal(a):

Radku

kdyby se autor alespoň zachoval jako Zvoník u Matky boží, ale on opustil tři děti pro milenku o dvacet let mladší. Ta jeho nová musí být pěkná potvora.
Nechtěla bych být žákem takového učitele, otřásala bych se odporem, musela bych změnit školu.
17. 09. 2012 | 13:23

Al Jouda napsal(a):

Nejhorší je na tom, že ta vysoká daň z alkoholu půjde špatně napravit. Pokud by se totiž snížila, tak prodejci cenu nesníží (lidé si už na tu cenu zvykli) a budou mít vysoké zisky!
17. 09. 2012 | 13:28

oranžáda obecná napsal(a):

Viola.....pan Klaus mladší je úspěšným pedagogem, úspěšným ředitelem jedné z nejúspěšnějších škol u nás , což pro tento stát znamená velmi mnoho ve vzdělání lidí, nehledě na to, že jsou mu hlavně vděčni studenti školy.. Je pro tento stát zkrátka cenný, na rozdíl od lidí nepřejících,závistivých a zlých, kteří v životě nedokázali nic.
17. 09. 2012 | 13:28

Radek napsal(a):

Violo,
to všechno je hezké, ale to vaše je prostě za hranou. On může mít svoje nepravosti, ale vy byste se měla starat hlavně o svoje vlastní nepravosti. Víte jak dopadlo 42 dětí, co se posmívalu Elizeovi slovy: Jdi ty, lysý! ? Jestli mi chcete napsat, některé věci nejsou vhodné veřejně, tak: radek.kubak@volny.cz.
17. 09. 2012 | 13:29

oranžáda obecná napsal(a):

gaia.....ano, tak to v demokracii chodí, i hlas blbce má stejnou váhu, jako hlas univerzitního profesora...
17. 09. 2012 | 13:32

Eleshar napsal(a):

oranžáda obecná:
Na ja, to se to panu Klausovi mladšímu úspěšně řediteluje, když dostává od státních firem stovky milionů "sponsorských darů". Z toho uživíte 30 kantorů s 50tisícovým platem 5 let (včetně prázdnin) a ještě vám zbude.
17. 09. 2012 | 13:35

Viola napsal(a):

gaio

děti jsou požehnání od Boha, nerodí se nevinné, viny otců i matek tahají sebou a podle Bible je to až do 7 kolena.
Velmi správně jste napsala, že nic na světě se neděje náhodou.
Zmínila jsem se o placení na děti ne jako o trestu, ale o tom, že jeho žena si ho vzala jen ze zisku a profitu.
17. 09. 2012 | 13:40

Antroid napsal(a):

gaia

"neviditelná ruka trhu v honbě za ziskem nehledí na lidské životy"

Více, než neviditelná ruka trhu, se za ziskem honí STÁT! Odlehčenou formou se o tom dočtete třeba zde:
http://vetvicka.blog.idnes.cz/c/272314/Jak-stat-legalne-coruje-v-CZSR.html

Pokud Vám dělá dobře, že obchodní marže státu je vyšší, než obchodní marže výrobce, distributora a obchodníka dohromady, máte o čem přemýšlet.
Chcete-li argumentovat tím, že stát tím "chrání" nás všechny před nezodpovědným pitím, tvrdím že ne a pro důkazy netřeba chodit daleko.
17. 09. 2012 | 13:41

Viola napsal(a):

oranžáda obecná

jsem si jistá, že jim dává velmi špatný příklad, zvláště s touto kauzou, kdy dává za vinu daně. Ctí ho jedině to, že ctí svého otce.
17. 09. 2012 | 13:44

Viola napsal(a):

Radku

některé věci nejsou vhodné veřejně, to by mě zajímalo, co v takové žumpě už nemůže být veřejné.
17. 09. 2012 | 13:47

Anna napsal(a):

autor: Že vysoké daně ničí aktivitu lidí a firem, hospodářský růst, bohatství země – je triviální.
Nově můžeme v posledních dnech sledovat, jak vysoké daně zabíjejí.
---

To prokazatelně není pravda. Názorným příkladem je Švédsko:

Zadlužení České republiky se pohybuje přibližně na polovině průměru Evropské unie, který činí cca 87 procent HDP, což je výrazně výše, než připouštěla Maastrichtská kritéria. O aktuální výši státního dluhu můžeme tedy říci, že jsme na tom velmi dobře. Jediné ze „starých“ států EU, které mají nižší dluh než ČR, jsou jen Švédsko a Lucembursko.
https://www.conseq.cz/?news=731

V 25 členských státech došlo v roce 2011 ke snížení vládního schodku (ve vztahu k HDP) ve srovnání s rokem 2010 nebo ke zvýšení vládního přebytku. Maďarsko, Estonsko a Švédsko zaznamenaly v roce 2011 vládní přebytek.
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Government_finance_statistics/cs

Mezi státy Evropské unie jsou velké rozdíly v daních. Zatímco například nejvyšší sazba u daně z příjmu fyzických osob letos ve Švédsku dosahuje 56,6 procenta, tak v Bulharsku je to deset procent a v České republice a v Litvě 15 procent. Dokládají to zveřejněná data Evropského statistického úřadu (Eurostat).
Na druhém místě za Švédskem skončilo Dánsko s daní z příjmu fyzických osob 55,4 procenta. Právě v těchto skandinávských státech jsou ale jedny z nejvyšších platů v EU. Navíc Švédsko je také známo jako země s velmi rozvinutým sociálním systémem, v němž je například široká podpora rodičů s dětmi a rozsáhlá podpora zaměstnávání.

Daň z příjmu fyzických osob v roce 2012

země
hodnota (v procentech)

Švédsko
56,6

Dánsko
55,4

Belgie
53,7

Nizozemsko
52,0

Španělsko
52,0

Rakousko 50,0
Velká Británie
50,0

...
ČR 15,0

Zdroj: Eurostat


Statistici navíc pro své údaje o daních ve Skandinávii využili nejvyšší možnou sazbu, která se může výrazně lišit od sazeb v dalších zemích, v nichž jsou příjmy zdaněny progresivně podle jejich výše.
http://www.novinky.cz/ekonomika/268184-ve-svedsku-daji-na-dane-pres-pul-platu-cesko-je-pod-prumerem.html

DPH
Švédsky „MOMS“. Platí od roku 1969 a od roku 1991 je sazba většinou 25 % z ceny. DPH se vztahuje téměř na všechny typy zboží.

Odlišné sazby:
•potraviny, hotely, kempingy, cestování v tuzemsku 12 %
•deníky, kulturní a sportovní události 6 %
http://www.mesec.cz/clanky/danovy-system-ve-svedsku/

V každoročně zveřejňovaném žebříčku korupce se Česko nadále propadá. Ještě v roce 2008 patřilo Česko 45. místo, za rok 2011 až 57. místo. Zatímco Švédsko je na 4. místě.
http://www.finance.cz/zpravy/finance/338447-cesko-pada-v-indexu-korupce-zebrickem-dolu/

Washington – V žebříčku Doing Business 2011, který sestavuje Světová banka ve spolupráci s Mezinárodní finanční korporací (IFC) a který udává, jak je těžké v dané zemi podnikat, obsadila Česká republika 63. místo. Oproti minulému roku tak poskočila o devatenáct míst, což je největší skok ze všech 183 hodnocených zemí. Navzdory zlepšení ale Česká republika zůstává daleko za Slovenskem a vede si skoro nejhůře z celé Evropské unie.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/106186-ceska-republika-je-v-zebricku-obtiznosti-podnikani-na-63-miste/

Švédsko je v tomto žebříčku na 14. místě.
http://www.doingbusiness.org/~/media/FPDKM/Doing%20Business/Documents/Annual-Reports/English/DB11-FullReport.pdf

Spotřební daň u tvrdého alkoholu je v Česku v rámci zemí EU mírně podprůměrná. V přiložené tabulce máme uvedenu u jednotlivých členských zemí EU spotřební daň v eurech na hektolitr čistého alkoholu. Spotřební daň jsme následně přepočítali na půllitr 40% lihoviny. A následně jsme přepočítali na koruny. V Česku činí spotřební daň u půllitru 40% lihoviny 57 Kč (1,4250 Kč x 40). Pro přepočet jsme použili aktuální kurs 1 euro = 25,05 Kč.
Nejvyšší spotřební daň u tvrdého alkoholu je ve Švédsku, Finsku, Irsku a Velké Británii. U půllitru 40% lihoviny dosahuje spotřební daň ve Švédsku 274 Kč, ve Finsku 217 Kč, Irsku 156 Kč a Velké Británii 149 Kč.
http://www.finance.cz/zpravy/finance/345535-spotrebni-dan-u-tvrdeho-alkoholu-v-cesku-platime-stale-i-petkrat-mene-/

Další: http://siska.blog.idnes.cz/c/200721/Svedsky-model-fungovani-ekonomiky.html

Brzdou ekonomického rozvoje tak spíše než vyšší zdanění může být např. korupční prostředí, špatně fungující infrastruktura, vysoká míra kriminality, sociální nejistoty, špatně fungující zdravotnictví apod.
17. 09. 2012 | 13:47

Admirál napsal(a):

Jedla - dobré!

A jestlipak víte, proč se soubor Vámi uvedených v podstatě jednoduchých a logických opatření nedá realizovat, proč bude muset dojít nejprve na dlažební kostky a benzín?

Protože "špína je zažraná!"
17. 09. 2012 | 13:58

nezvěstný kalousek napsal(a):

Neviditelná ruka trhu,podnikatel,více Kožených,milosti pro největší polistopadové zloděje,krádeže místo reprezentace státu,výhody pro členy rodiny-ČEZ,atd.atd.. Myslím,že toto je založení požáru,který Heger jen hasí...
17. 09. 2012 | 14:02

Honza L. napsal(a):

tam kde je zdanění alkoholu vyšší než u nás, by měl být výskyt nelegálního alkoholu ještě četnější než u nás. jenomže ono tomu tak není. lafferova křivka a zdejší bordel na všech frontách jsou dvě rozdílně věci. teorie budou fungovat až tady bude jiné právní prostředí.
17. 09. 2012 | 14:18

veselá opice napsal(a):

Zdárec Venco, jak se těšíš na 'privatizaci' školství? Nemůžeš se dočkat co? :)
17. 09. 2012 | 14:22

MA-FU napsal(a):

pro nezvěstný kalousek a autor

...taky ještě na počátku devadesátých let nějaký Klaus senior "že nerozeznává špinavé peníze od čistých a " zhasnul pro tunelování...teď se zase pojede podle jeho receptu,protože premiér padá na kolena a prosí o jeho milostivé shlédnutí z výšin..
17. 09. 2012 | 14:23

neo napsal(a):

Eleshar:

další takový. Pletete si sponzorský dar od státní firmy nebo lépe řečeno akciovky s majoritním podílem státu a soukromé osoby.
17. 09. 2012 | 14:26

Falcon napsal(a):

Anno, porovnáváte tak trochu neporovnatelné, protože nezohledňujete výši průměrného příjmu fyzické osoby v Česku a kupříkladu zrovna v tom Švédsku. A rovněž i celkovou míru zdanění práce v Česku, Švédsku a dalších zemích.
A rovněž nezohledňujete i míru úrovně služeb ze strany státu, které občan dostane v Česku či jiných státech Evropy.
Ideálem je Švýcarsko, kde je celkové zdanění práce v závislosti na výši příjmu od 34 % do 42,8 % z ročního příjmu. Přičemž průměrný roční hrubý příjem je ve Švýcarsku cca. 49 tis euro a po zdanění 34 815 euro.
Pokud vezmeme Česko, tak zde je průměrné zdanění práce 46,5 % přičemž průměrná výše ročního čistého příjmu je v Česku necelých 7 tis euro.
A dále je ve Švýcarsku i základní DPH ve výši 7,6 % a snížená 2,3 %.
A přesto i v době krize Švýcarsko razantně svoji zadluženost snížilo, kdežto většina ostatních států Evropy sdružených v EU je v hospodářských problémech, které se spíše zvyšují.
Švýcaři mají relativně nízké celkové zdanění, směšně nízkou DPH a přitom mají nejvyšší průměrné platy na světě a velmi prosperující ekonomiku, protože mají správně nastavenou míru zdanění obyvatelstva, zodpovědně hospodařící vlády a i vládnou systémem obecně závazných referend, kdy místní a velmi vyspělé obyvatelstvo je schopno zodpovědně rozhodovat o svojí budoucnosti a kupříkladu si schválilo změnu ústavy, která hovoří o tom, že Švýcarsko musí hospodařit s vyrovnaným státním rozpočtem.
Švýcarsko odpovědně hospodaří a prakticky v něm neexistuje korupce, rovněž v sociální oblasti není možné, aby si kupříkladu některá menšina jen díky barvě svojí pleti vydupávala větší výhody než mají jiní obyvatelé, je to země, kde funguje právo a policie a její obyvatelstvo si pečlivě hlídá, jak jeho vláda hospodaří s jejich státu odevzdanými penězi.
Co s toho funguje u nás?
Obyvatelstvo se chová nezodpovědně už tím, že volí stále stejné zlodějské politiky a nechává se doslova opít rohlíkem, korupce je u nás snad jak někde v temné Africe a označení banánový stát není daleko od pravdy, stát rozhazuje peníze naprosto neuvěřitelným způsobem, vymahatelnost práva je minimální a policie je dlouhodobě parodií na ochránce zákona a státní zastupitelstva nefungují.
Pak v takovém státě plném nezodpovědných obyvatel co si stále volí lumpy, můžete platit daně třeba 90 % a stejně vám nebudou stačit, protože je politici rozkradou a stát tím pádem prošustruje.
Nejlepší cestou k prosperitě jsi opravdu nízké daně a odpovědný stát a jeho vlády. V Česku nefunguje ani jedno.

http://byznys.ihned.cz/c1-57333950-cesko-v-zebricku-konkurenceschopnosti-opet-propadlo-na-spici-se-drzi-svycarsko

http://www.mesec.cz/clanky/vyse-dph-v-evrope-mimo-eu/

http://www.finance.cz/zpravy/finance/214858-svycarsko-nejvyssi-cista-mzda-na-svete/
http://www.zemepis.com/korupce.php

http://www.finance.cz/zpravy/finance/338447-cesko-pada-v-indexu-korupce-zebrickem-dolu/
17. 09. 2012 | 14:29

Kelt napsal(a):

To oranžáda obecná,
"hlas blbce má stejnou váhu jako un.profesora"..................

Svatá pravda-tak si VV přišly k 11%.
17. 09. 2012 | 14:30

Falcon napsal(a):

Anno, porovnáváte tak trochu neporovnatelné, protože nezohledňujete výši průměrného příjmu fyzické osoby v Česku a kupříkladu zrovna v tom Švédsku. A rovněž i celkovou míru zdanění práce v Česku, Švédsku a dalších zemích.
A rovněž nezohledňujete i míru úrovně služeb ze strany státu, které občan dostane v Česku či jiných státech Evropy.
Ideálem je Švýcarsko, kde je celkové zdanění práce v závislosti na výši příjmu od 34 % do 42,8 % z ročního příjmu. Přičemž průměrný roční hrubý příjem je ve Švýcarsku cca. 49 tis euro a po zdanění 34 815 euro.
Pokud vezmeme Česko, tak zde je průměrné zdanění práce 46,5 % přičemž průměrná výše ročního čistého příjmu je v Česku necelých 7 tis euro.
A dále je ve Švýcarsku i základní DPH ve výši 7,6 % a snížená 2,3 %.
A přesto i v době krize Švýcarsko razantně svoji zadluženost snížilo, kdežto většina ostatních států Evropy sdružených v EU je v hospodářských problémech, které se spíše zvyšují.
Švýcaři mají relativně nízké celkové zdanění, směšně nízkou DPH a přitom mají nejvyšší průměrné platy na světě a velmi prosperující ekonomiku, protože mají správně nastavenou míru zdanění obyvatelstva, zodpovědně hospodařící vlády a i vládnou systémem obecně závazných referend, kdy místní a velmi vyspělé obyvatelstvo je schopno zodpovědně rozhodovat o svojí budoucnosti a kupříkladu si schválilo změnu ústavy, která hovoří o tom, že Švýcarsko musí hospodařit s vyrovnaným státním rozpočtem.
Švýcarsko odpovědně hospodaří a prakticky v něm neexistuje korupce, rovněž v sociální oblasti není možné, aby si kupříkladu některá menšina jen díky barvě svojí pleti vydupávala větší výhody než mají jiní obyvatelé, je to země, kde funguje právo a policie a její obyvatelstvo si pečlivě hlídá, jak jeho vláda hospodaří s jejich státu odevzdanými penězi.
Co z toho funguje u nás?
Obyvatelstvo se chová nezodpovědně už tím, že volí stále stejné zlodějské politiky a nechává se doslova opít rohlíkem, korupce je u nás snad jak někde v temné Africe a označení banánový stát není daleko od pravdy, stát rozhazuje peníze naprosto neuvěřitelným způsobem, vymahatelnost práva je minimální a policie je dlouhodobě parodií na ochránce zákona a státní zastupitelstva nefungují.
Pak v takovém státě plném nezodpovědných obyvatel co si stále volí lumpy, můžete platit daně třeba 90 % a stejně vám nebudou stačit, protože je politici rozkradou a stát tím pádem prošustruje.
Nejlepší cestou k prosperitě jsou opravdu nízké daně a odpovědný stát a jeho vlády. V Česku nefunguje ani jedno.

http://byznys.ihned.cz/c1-57333950-cesko-v-zebricku-konkurenceschopnosti-opet-propadlo-na-spici-se-drzi-svycarsko

http://www.mesec.cz/clanky/vyse-dph-v-evrope-mimo-eu/

http://www.finance.cz/zpravy/finance/214858-svycarsko-nejvyssi-cista-mzda-na-svete/
http://www.zemepis.com/korupce.php

http://www.finance.cz/zpravy/finance/338447-cesko-pada-v-indexu-korupce-zebrickem-dolu/
17. 09. 2012 | 14:31

michal napsal(a):

To jsou ale hnusný demagogický kecy pane Klausi mladší. 20 lidí neumřelo na vysoký daně, ale na otravu, kterou způsobili konkrétní lidi. A nejde o žádnou mediální hysterii, média si ty mrtvý nevymslela, jen o nich informujou. A srovnání s počtem sebevražd, mrtvých na silnicích apod. je úplná hovadina. Hruška s jabkama a ořechy navrch. Pro vaši "geniální" myšlenky, že s výší daní roste černej trh a že policajti vydělávaj míň než mafiáni, by to chtělo míň demagogie a víc soustrasti. Přeci jenom umřelo 20 lidí a pár desítek jich skončilo polomrtvých v nemocnicích. Ale to je zřejmě pod vaši rozlišovací schopnost, že?
17. 09. 2012 | 14:45

PB napsal(a):

Vy jste stejný demagog jako váš otec ...
Pokud je zde vážná situace, máte tendeci vše zesměšňovat a zlehčovat.
Váš otec to takto VELKOU MĚROU zu Grund přivedl.
Můžete být vůbec rád, že jste (opět díky svému otci) tam, kde jste. Kdybyste měl totiž SKUTEČNĚ pracovat a shánět si peníze sám (nikoli sponzoring jen proto, že jste Klaus), takovéto hrůzné myšlenky by vás přešly.
STYDÍM SE ZA TO, ŽE VÁŠ OTEC DEFORMOVAL ČESKOU POLITIKU TAK, JAK DEFORMOVAL.
Myslím si ale, že ho po zásluze může čekat to, co takovéto existence čeká.
Promiňte, ale DEVADESÁT PROCENT lidí by již vašeho otce rádo vidělo pryč z českého politického života a pokud mu někdo "věří", těší se "důvěře" maximálních 15%.
Nemohl byste s ním promluvit, a poprosit ho (alespoň za mě), aby si při vašem rozhovoru odpustil jízlivý tón všeumělce?
Váš otec umí pouze kecat a trpět neuvěřitelnou velkohubostí. Bohužel mu na to kdysi hodně lidí skočilo.
Děkuji, že se nad mým názorem alespoň zamyslíte.
O to samé poprosím i p.Stejskala.
Děkuji.
17. 09. 2012 | 14:47

mb napsal(a):

Zabíjejí Václav otec a Václav syn a jejich perverzní politická ideologie ...
17. 09. 2012 | 14:48

mb napsal(a):

Všechno popsané jsou nepěkné a nemorální věci, ale lidé nejsou svatí a chovají se tak. Nicméně impulsem, který tento trh roztočí – jsou vysoké daně.

to je vaše ideologie v kostce Klausi otče a Klausi syne ...

pryč s morálkou hurá ... ať žije volný trh ...

styďte se oba dva ... ale vy nevíte, co stud je ...

... njn, stane se ...
17. 09. 2012 | 14:50

profesor Vyšší princip napsal(a):

a ten hodný pan ředitel na závěr, samozřejmě konkurenceschopný, to už je jen třešnička na dortu.

Vážení, jak může někdo takovému mimoni svěřit své děti?

Jakou ideologií tam otravuje jejich křehké nevinné duše?

Ty chudáky zabilo prorůstání mafií a organizovaného zločinu do politiky, což tady jeho rodina úspěšně 23 let buduje a za Kelnerovy peníze bude budovat dál.
17. 09. 2012 | 14:53

mb napsal(a):

Podobně perlil akorát táta ... když napsal že nás v 68 NEPŘEPADLI RUSÁCI ( že to bylo velikou chybou ) ... ALE KOMUNISMUS ... PŘEPADL NÁS KOMUNISMUS ... takže ted lidi votravují vysoké daně a votrávili už 20 lidí ... njn stane se
17. 09. 2012 | 14:53

nezvěstný kalousek napsal(a):

Václav Klaus a bratři Třískové mi měli jít před soud a vysvětlit veřejnosti spoustu věcí!!!
17. 09. 2012 | 14:55

nezvěstný kalousek napsal(a):

Oprava-by.
17. 09. 2012 | 14:57

kočka šklíba napsal(a):

Ještě tu žádný z kejvalů Klausovu textu nevysvětlil, to co napsal Hloupý Honza, a sice, že jinde mají spotřební daně i vyšší, ale takováhle katastrofa se tam nekoná (s jedinou výjimkou Norsko). Takže ty daně asi neobstojí co?
17. 09. 2012 | 14:59

rony napsal(a):

Naprostý souhlas. Za situaci kolem otrav metanolem může daňová politika státu. Nejen výše spotřební daně, ale také její špatné rozložení (víno 0,-Kč). Viz. http://diskutujsvobodne.cz/node/316
17. 09. 2012 | 15:00

Morová rána napsal(a):

Zajímavá úvaha, až na to, že pan ředitel si spletl pojem a průjem. Kdyby totiž za vše mohly vysoké daně (což je ostatně neoliberální mantra), vypadalo by to na černém trhu trochu jinak. Producenti by vyráběli opravdové lihoviny, které by se následně snažili prodat pod rukou, bez zdanění.
To, že někdo za pár šupů doveze s Polska smrtelně jedovatou směs do ostřikovačů, kterou pak následně a ve velkém vydává za konzumní lihovinu skutečné nemá s daněmi co dělat.
17. 09. 2012 | 15:02

Honza napsal(a):

Autor:
"Například porovnejme počet obětí metanolu třeba s počtem sebevražd, s počtem obětí dopravních nehod, kouření či přejídání (jsme řádově někde jinde).
Zakážeme zítra auta, provazy na oběšení, cigarety a bůček?"

Úplně chybná úvaha. Bůček opravdu zabíjí a přesto ho nikdo nezakazuje. Na druhou stranu, kdyby se ukázalo, že v českých řeznictvích se nachází zásoba bůčku otrávená kyanidem, a že nikdo nemůže spolehlivě říci, v jakém bůčku ten jed není, vláda by prodej bůčku bezpochyby musela okamžitě zakázat - až do vyšetření případu a odstranění zdroje kyanidu.
Nechápu, že se učitel matematiky a gymnaziální ředitel může uchýlit k takové demagogii.
17. 09. 2012 | 15:05

naděje umírá poslední napsal(a):

už se těším, až se methanol začne rozlévat v parlamentím bufetu.
17. 09. 2012 | 15:09

mb napsal(a):

Úplně chybná úvaha. Bůček opravdu zabíjí a přesto ho nikdo nezakazuje. Na druhou stranu, kdyby se ukázalo, že v českých řeznictvích se nachází zásoba bůčku otrávená kyanidem, a že nikdo nemůže spolehlivě říci, v jakém bůčku ten jed není, vláda by prodej bůčku bezpochyby musela okamžitě zakázat

přesně tak ... ethanol zabíjí podobně jak bůček ... akoratže methanol zabíjí ještě rychleji ...

VYSOKÉ DANĚ ZABÍJEJÍ ...

... vás to pane Klausi, jenom lízlo ...
17. 09. 2012 | 15:12

Šachista Kapr napsal(a):

To není argumentace hodná dobrého šachisty.
Šachové pozice jsou otevřené a uzavřené. Společenské smýšlení je levicové a pravicové. A daně jsou nižší a vyšší.
Obhájce volného trhu a nízkých daní jistě bude souhlasit s tím, že menší cena podněcuje větší spotřebu. A větší spotřeba alkoholu s sebou přináší jiné negativní jevy - rozvrácené rodiny, větší nehodovost, větší náklady na zdravotní péči apod. Stát se pak musí postarat o účinnou ochranu před těmito jevy. Jistě je i pro pravicového obhájce volného trhu a nízkých daní nepřijatelné, aby nějaký blb v opilosti za volantem zabíjel ostatní lidi na ulici.
Vysoké daně jsou samozřejmě živnou půdou pro černý (kriminální) trh. Ale podsouvat jako hlavního viníka otrav ty, kteří zavedli nebo obhajují vysoké daně je ubohost. To hovado, které zaměnilo cisternu metanolu za cisternu etanolu, by to samé udělalo, i kdyby daně byly třetinové.
Vinit vysoké daně ze zabíjení je stejně nesmyslné jako vinit svoji zavřenou pozici z toho, že jsem dostal koněm dušený mat. Bezprostřední příčina matu nebo otravy metanolem se nachází jen o pár tahů či černých překupníků výše.
P.S. Možná se shodneme na tom, že velkou vinu na celé situaci má Kalousek. Vy ho viníte z výše daně, já ho viním ze zanedbání boje s finanční kriminalitou obecně – s hazardem, černým trhem.
17. 09. 2012 | 15:17

mb napsal(a):

P.S. Možná se shodneme na tom, že velkou vinu na celé situaci má Kalousek. Vy ho viníte z výše daně, já ho viním ze zanedbání boje s finanční kriminalitou obecně – s hazardem, černým trhem.

... vono to začalo už za pana votce ...

... njn ...
17. 09. 2012 | 15:21

Anna napsal(a):

Falcon

Naprosto s Vámi souhlasím. Reagovala jsem na "Vysoké daně zabíjejí" a "Že vysoké daně ničí aktivitu lidí a firem, hospodářský růst, bohatství země – je triviální."

Jako každý normální člověk toužím odvádět co nejmenší daně. Ale argumentace pana Klause doložitelně není pravdivá. Jen chci připomenout, že žádná vyspělá země nemá zavedenu rovnou daň, nýbrž mají progresivní zdanění. Navíc je zásadní, jak je s vybranými daněmi naloženo. A tady vidím u nás ten zásadní problém - předražené zakázky, nulová zodpovědnost...
Např.:
Ačkoliv v kauze ProMoPro policie obvinila 12 osob, včetně tří podřízených nynějšího šéfa resortu obrany Alexandra Vondry, sám ministr tomu unikl.

A to navzdory faktu, že podle závěrů detektivů před čtyřmi lety coby vicepremiér pro evropské záležitosti věděl jak o rostoucích nákladech obří vládní zakázky, tak o vystavení sporných faktur, a nijak nezasáhl.

Policistům totiž chybělo, že nikdo Vondrovi písemně neuložil či ho nevyzval, aby situaci řešil.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=740851
17. 09. 2012 | 15:24

Bára napsal(a):

Má pravdu ve všem. Začátek je sice krapet cynickej, ale to se už asi od Klause (jakéhokoliv) prostě dá očekávat.
Pokud by daně byly poloviční, černý trh by se tak nevyplácel a spousta lidí do něj zapojená by šla od válu.
Přijde mi to logické.
Raději už nepřemýšlím o tom, kdo všechno je v tom současném černém alkoholovém byznysu zapojenej a má z něj prašule :/
To se nikdy nedozvíme.
17. 09. 2012 | 15:25

oranžáda obecná napsal(a):

kočka šklíba.........ono daň 40% ze 60 oookč měsíčně (průměrného platu např. v Norsku) a 40% ní daň z platu 25000 Kč, to je kočko, opravdu trošičku rozdíl, víš, kočko, ono těm Norům zbyte z toho platu jaksi víc peněz, a to bys i ty, kočko, pochopit mohla .
17. 09. 2012 | 15:26

nezvěstný kalousek napsal(a):

Totální paralýza státu a rozkrádání našich daní má také na svědomí tuto situaci a také klan Klausů a jejich ultraliberální ideologie a neznalost slov-korupce a etika !
17. 09. 2012 | 15:31

Jan Holík napsal(a):

Aneb tak pravil Václav Klaus junior....my si za to vlastně můžeme sami. Ti, co porušují pravidla a vždy hledají skuliny v zákonech vlastně za nic nemohou. Bolševické myšlení o kolektivní vině z Klause juniora doslova čiší. Jde tu přeci o lidské životy a o prorůstání organizovaného zločinu do struktur státu. To pana Klause evidentně nevzrušuje. Je naprosto nesmyslné (a kdo ví s jakým úmyslem řečené) srovnávat počet sebevražd či automobilových obětí nehod s počtem usmrcených pančovaným alkoholem. Tady jste, pane Klausi, šlápl hodně vedle a budeme si to pamatovat. Co kdybyste se ještě vyjádřil ke kauze lehkých topných olejů, kde hráli spolustraníci Vašeho otce z ODS nezanedbatelné role? Za to mohl kdo ???
17. 09. 2012 | 15:34

Quest Ion napsal(a):

Pekny, strizlivy clanek. Vitejte zpet, pane Klausi.
Pokud budu o necem premyslet, jsou ty "polokriminalni struktury". Zadni adepti na hlavni roli pri spartakiadnich manevrech na stadionu, ale pouhopouhe polokriminalni skupiny. (...)
17. 09. 2012 | 15:36

Anna napsal(a):

Bára
"Má pravdu ve všem. Začátek je sice krapet cynickej, ale to se už asi od Klause (jakéhokoliv) prostě dá očekávat. "

Opravdu, ale opravdu tomu tak není. Ale to jsem zde již doložila. Jen zopakuji:

Spotřební daň u tvrdého alkoholu je v Česku v rámci zemí EU mírně podprůměrná. V Česku činí spotřební daň u půllitru 40% lihoviny 57 Kč (1,4250 Kč x 40). Pro přepočet jsme použili aktuální kurs 1 euro = 25,05 Kč.
Nejvyšší spotřební daň u tvrdého alkoholu je ve Švédsku, Finsku, Irsku a Velké Británii. U půllitru 40% lihoviny dosahuje spotřební daň ve Švédsku 274 Kč, ve Finsku 217 Kč, Irsku 156 Kč a Velké Británii 149 Kč.

http://www.finance.cz/zpravy/finance/345535-spotrebni-dan-u-tvrdeho-alkoholu-v-cesku-platime-stale-i-petkrat-mene-/
17. 09. 2012 | 15:39

Miglandc napsal(a):

V této nepříjemné chvíli si asi každy z nás chce okomentovat nepříjemnou událost z jedovatým alkoholem a součastnou politiku. Od takových chytrých lidí bych čekal více než konstatování děje o ktrém štěbetají i poslední přeživčí vrabci. To že se zvyšují daně a jakým vzpůsobem během 20ti let,je podobné jak když mafie vybírá výpalné apd. Podle mého mínění jde o to co nejdříve ty peníze vybrat(jak když Vás cigáni okradou)a co bude po tom(chtělo by se napsat že je jim to fuk),no úplně to samé do nekonečna..Píčinu toho stavu musí hledat policejní složky,ješnže když sedí na jedné lodi,je to problém který se nedá řešit!Ale troufám si tvrdít že ta zloděna přez mrtvoly je z jiného důvodu a to z nenažranosti zlodějů.Mě osobně nejde do hlavy to že i kdyby se o nejvyššich politicích vědělo že jsou třeba i vrahové,nic se jim neděje.a takovou mafii vybudoval Váš otec! Jaká bude historie po rodině Klasových?
17. 09. 2012 | 15:46

kočka šklíba napsal(a):

Anno Vy jste to napsala, Hloupý Honza to napsal a pak přijde Bara a jí podobní a zopakují stejný nesmysl jako Klaus, ti lidé snad opravdu nemyslí. Navíc, vždy se vyplatí černý trh bez daní oproti zdaněnému legálnímu. Takža ani snížení daní by tomu nezabránilo nehledě, jak mnozí upozorňují, zdravotní a sociální komplikace spojené s alkoholismem.
17. 09. 2012 | 15:52

modrozloděj obecný napsal(a):

Pane Klausi mladší,

vaše slova o daních zde byla odhalena jako čirý modrý populismus. Zapoměl jste nám vysvětlit, proč např. ve Skandinávii je danění alkoholu ještě daleko vyšší než v ČR
a přitom tam na alkohol, zakoupený v kamenných obchodech, lidé neumírají!?????!!!

okopírováno od Dwarfa:
jak je možné, že Vaše gymnázium dostalo dar z Romanova státního ČEZu 100 000 000 Kč??
Přitom jiným školám ČEZ dary nedává... Nejedná se zde náhodou o korupci, malou domů, kvůli dlouholeté politické funkci vašeho otce ??????

A jak je možné, že jste ty peníze přijal??????

I MNE ZAJÍMÁ ODPOVĚĎ

Ps: fantazie Nea o tom, že to byly Romanovy peníze a ne ČEZU (ČVEZ podle Nea patří Romanovi?! :-))), svědčí pouze o tom že Neo je zdejší modrý komik :-))))
17. 09. 2012 | 15:59

modrozloděj obecný napsal(a):

Tak se nám odhalila podstata volného neregulovaného trhu, kde neviditelná ruka trhu zavraždila přes 20 lidí.
Nebo to nebyla neviditelná ruka a ti vrazi mají modrou barvu???

Vrazi, kteří neregulovaný trh budovali pro sebe, aby z něj rýžovali na úkor státu co to dá????

A vymlouvali se jako řemeslní prostituti na jiné, přesto, že lidé začali umírat po 6 letech modré katastrofální vlády???
17. 09. 2012 | 16:02

modrozloděj obecný napsal(a):

Převzato od nicku: sammy napsal(a):

Upozornil bych, že ODS vždy chtěla neregulovaný trh.
Modří soudruzi bojovali do poslední chvíle proti kolkování alkoholu a kolkování cigaret, což aspoň daňové úniky snížilo... ČSSD se to podařilo prosadit navzdory odporu modrých parazitů.
Cop se nepodařilo demokratickým stranám prosadit, jsou REGISTRAČNÍ POKLADNY. Které by prakticky znemožnily podvody s alkoholem ve stáncích a restauračních zařízeních.
MODŘÍ SOUDRUZI DOBŘE VĚDÍ, PROČ REGISTRAČNÍ POKLADNY NECHTĚJÍ!!
(Ví to i náš Josífek, přesto bude pindat své modré fantazie, kterým dnes už nikdo, ani on sám, nevěří!:)

Ale alkohol s metylem si můžeme koupit i v kamenných obchodech a kolkovaný. Jak píše Le Monde, modrá česká pravicová vláda odbourala jakékoliv kontroly a paralyzovala hygienický Úřad. Proto byl zákaz alkoholu celoplošný - modří soudruzi dobře vědí, že pančovali i renomované značky...

Čí je to vina?
Tato bezprecedentní situace nenastala v Rusku, Francii ani v Kamerunu. Nastala u nás, v laboratoři nefungujících neoliberálních idejí. Přitom všude, kde byl neoliberalismus implantován, zchudla převážná část obyvatelstva za astronomického zbohatnutí několika jedinců (neoliberalismus je právě pro ně), za přílivu nekvalitních poživatin (u oděvů to nevadí), zadlužení státu kvůli výpadkům daní a hospodářské krize.
Tento nevídaný jev, kdy po nákupu alkoholu z kamenného obchodu zemřeli lidé (od posledních 50 let trvání Rakousko - Uherska , od roku 1918 do roku 2012 jev NEZNÁMÝ!) a dnes nevídaný pro celý svět vedle zemí rozvojových, JE PŘÍMÝM DŮSLEDKEM MODRÉ NEOLIBERÁLNÍ VLÁDY.

POKUD TATO VLÁDA NESKONČÍ, PODOBNÉ EXCESY BUDOU POKRAČOVAT !!!!!!

Mimochodem - pro současné parazity ve vládě je typické, že žádný nevyvodil z případu osobní zodpovědnost !!!
Oni nemohou za nic, za vše mohou ostatní. Na to, že vládnou už 6 let, je tato výmluva tak absurdní, že by jí neošálili ani 2 leté dítě na pískovišti...
17. 09. 2012 | 16:03

neo napsal(a):

modrozloděj obecný:

Ps: fantazie Nea o tom, že to byly Romanovy peníze a ne ČEZU (ČVEZ podle Nea patří Romanovi?! :-))), svědčí pouze o tom že Neo je zdejší modrý komik :-))))
-------------------------------------------------------------
mýlíte se pane modrozloději obecný. To není fantazie, ale prostý a nevyvratitelný fakt. Dar instituci PORG byl od pana Romana nikoli od ČEZu. Jinak ČEZ panu Romanovi samozřejmě nepatří. A nakonec, modrá je barva ODS a já nejsem ani její člen a ani jsem ji nevolil.
17. 09. 2012 | 16:08

Fialenka napsal(a):

Autor píše nesmysly. Vysoké daně nezabíjejí. Hlavní příčinu metylalkoholové katastrofy vystihl deník Le Monde citovaný na Novinkách:

„Drastické omezení personálu inspekčních služeb (hygienické, obchodní a zdravotní inspekce) kvůli rozpočtovým škrtům prováděným ultraliberální vládou …“.
17. 09. 2012 | 16:14

Josef K. napsal(a):

Pozoruhodná úvaha selského nerozumu.
Levnému alkoholu, cigaretám, drogám se daří vždy v chudých zemích. Jestliže je chudoba v českoteritorium cca 70% , měřeno hranicí dávek pro chudé v Německu, pak se nelze divit, že Klausové písí nesmysly.
Pstatně bylo statisticky dokázáno, že průměrný Dán zapltaí na daních za nezbytné služby (školství, zdravotnictví atp.) méně než stejně průměrný Američan.
Takže nejde o daně, jde o kvalitu komunity, společenství a státu.
Ať si Klausovic rodina "pindá", co si "pindá". Vynechme hospodaření na státním pana otce, které v rámci brandingu této země, posunulo české teritorium kamsi mezio australské ovce.
Jo. a nezapoměňme na sovětské spolupracovníky pana otce, instruktory zpoza stolu v Prognostickém ústavu.
17. 09. 2012 | 16:14

Pavel napsal(a):

Na věc je třeba dívat se reálně. Obecnou vlastností člověka je hledat nejjednodušší cestu. Je- li cena určitého druhu zboží na pultech vysoká, pak na základě uvedeného principu je hledáno levnější zboží pod pultem.Nezáleží na tom, je-li člověk chudý nebo bohatý, slušný, nebo prase. A v tom záleží umění řídit stát. Pan Klaus ml. má pravdu v tom, že pokud jsou příliš vysoké daně, a tedy i ceny, pak občan hledá místo s cenami nižšími. Na druhé straně však nelze jako příklad uvádět neřesti, jako je přejídání, bláznivá jízda, hysterie se sebepoškozovacími sklony apod. To s tím nesouvisí. Leckteří pisatelé také u svatém rozhořčení podivuhodně blábolí. Nelze srovnávat daně na základě měnových kurzů. Musí být srovnávány na základě koupěschopnosti obyvatelstva. A teorie, že vysokoškolák je trouba, zatímco středoškolák je málem synonymum génia... No, to není ani třeba komentovat. Všichni se však jistě shodneme v tom, kdo za to může - politici, kteří jsou zcela nekompetentní a především nedovedou řídit národ - viz princip chování člověka.
17. 09. 2012 | 16:15

mb napsal(a):

arbitrem toho, jak vysoké daně ještě nezabíjejí a toho jak vysoké daně už zabíjejí ... je václav klaus junior ...

peníze od čez ... nesmrdí ... vot čistyj kapitalizm ... i bez přivlastku ...
17. 09. 2012 | 16:17

Aerocell napsal(a):

Zdravím a dovoluji si zaprovokovat, že všechno je jinak. Mladý pán V. Klaus vidí problém z pohledu liberála - trh vyřeší vše, pokud budou základem nízké, případně žádné daně. Má samozřejmě jistý díl pravdy, nakonec současná situace je klasickým tržním řešením, na které doplatily životy a zdravím desítky našich spoluobčanů. Podnikání v lihu je prostě podnikání jako každé jiné v tomto státě, často na úkor našich životů a zdraví, jako např. na úkor životního prostředí, které máme nejhorší v Evropě, nebo obdobou podnikání v kamionové dopravě, zde navíc na úkor peněz daňových poplatníků.

Protože ryba smrdí od hlavy a schody se zametají ze shora, tak se podívejme na současnou kauzu metylalkoholu, kde je ta skutečná žába na prameni. Problém současného marasmu v této, trhem těžce zkoušené zemi, je však v tom, že stát přestal plnit svou základní funkci - chránit ty slabé - a naopak je využíván těmi silnými k ještě většímu oslabování těch slabých, kteří se nezřídka stávají naprosto bezbrannými proti útisku a zvůli těch silných a bohatých, např. exekutoři, lichváři, podvodníci všech kalibrů a neochrání vás ani ti co mají na různých dveřích napsáno pomáhat a chránit, ani státní správa a soudy. Pokud nemáte na soudní poplatky a advokáty - zapomeňte. Peníze dělají zákony a zákony dělají peníze. Dnes si už nemůžete být jistí z potravin "české kvality" ani životem a zdravím.

K meritu věci. Lidé by neumírali, pokud by kmotři ve sněmovně neprosadili zákon, který z hlediska trestního zákona vypustil metylalkohol ze seznamu jedů (jedovatých látek). Do té doby byl vždy metylalkohol na seznamu zvláště nebezpečných jedů a jako se všemi jedy evidence a práce s nim podléhaly státnímu dozoru a manipulovat s nim směly jen osoby s odbornou způsobilosti pro práci s jedy viz např. http://industry.biomed.cas.cz/332/www332_CZ/dokumenty/jedy.pdf Problém nastal, až když parlament, schválil nový zákon, nařízení vlády č. 467/2009 Sb., kde z pohledu trestního zákona není metylalkohol jedem a každý ho tak může vlastnit bez omezení libovolné množství a libovolně s ním nakládat. Navíc v roce 2010 €U povolila používání jedovatého, ale lacinějšího metanolu pro směsi do ostřikovačů. Metanol je třikrát levnější než etanol a výrobci, kvůli snaze ušetřit, ho přidávají do nemrznoucích směsí stále více. Přitom někteří prodejci autokosmetiky v Polsku neuvádějí, že produkt obsahuje místo etanolu metanol. A právě tato skutečnost je zřejmě klíčová. Organizované skupiny nelegálních výrobců alkoholu totiž dokážou i tyto směsi do ostřikovačů "vyčistit" a získat z nich líh. Jenže netuší, že někdy je tam i jedovatý metanol. Nejsou to tak jen ti různí oddenaturovači technického lihu savem a pod. a jejich dealeři. Ti jsou, pokud si odmyslíme tu jejich chamtivost, jen podnikatelé (první milion je většinou nelegální), kteří jen využívali jim nabídnuté tržní prostředí, s velice lukrativním malým rizikem, podobně jak to bylo s lehkými topnými oleji s požehnáním ministerstva financí a objektivně jsou svým způsobem také obětmi, protože způsobili z nedbalosti, nikoliv úmyslně, to co způsobili a teď za to budou pykat. I v oboru vzdělanému člověku by na rozum nepřišlo, že se metylalkohol, dříve vždy považovaný za zvlášť nebezpečný jed, se může tak snadno dostat do volného oběhu.

Pokud jde o vinu ministerstva financí, tady má V. Klaus ml. jistě svým způsobem pravdu, ale opět snad ne pokud se týká výše daní z lihu, ale jejich výběru a ponechání prostoru šedé ekonomice. Pokud jde o cigarety, tak ty jsou opatřeny kolkem, který je ceninou a výrobce je musí od min. financí zakoupit předem a na každou krabičku nalepit. Jejich padělání je tresně srovnatelné s paděláním peněz. Pokud jde o alkohol, láhve jsou opatřeny spíše nějakými, z finančního hlediska bezcennými, plombami, které není problém prakticky beztrestně padělat. Šedé ekonomice byl dám prostor, který náležitě využívala, dokud nespadla klec. Prostě došlo jen k hlubokému, ale opravdovému jen hlubokému nedorozumění, které stálo životy a zdraví desítky našich spoluobčanů - metyl v nemrznoucích směsím neměl vůbec být a bez označení JED na obalu už vůbec ne!!! Vláda bude muset přijat vůči Polsku příslušné kroky, protože podnikatele (ani v šedé ekonomice) si rozvracet (a zavírat už vůbec ne) nedáme!!!

PS. Nemá někdo náhodou pravý pančovaný tuzemák? Koupím za dobrou cenu zn.: Pro tchyni na Silvestra (ať to nemusím zkoušet s tím Savem)
17. 09. 2012 | 16:17

mb napsal(a):

Problém současného marasmu v této, trhem těžce zkoušené zemi, je však v tom, že stát přestal plnit svou základní funkci - chránit ty slabé - a naopak je využíván těmi silnými k ještě většímu oslabování těch slabých,

ano to je pravda ... neboli problém tkví v nespravedlnosti ...

nespravedlnost do českých luhů a hájů pomáhal instalovat Klaus senior ...

tchyni dejte na silvestra rovnou odstřikovač, akorat v darkovem balení a pěkné broušené lahvi ...
17. 09. 2012 | 16:27

Fialenka napsal(a):

Autor píše „Že vysoké daně ničí aktivitu lidí a firem, hospodářský růst, bohatství země – je triviální.“
Tý jo to je lež.
Země nejbohatší, s hospodářským růstem a které jsou oblíbené firmami a hlavně obývané nejsvobodnějšími a nejšťastnějšími lidmi mají nejvyšší daně na světě. Česká republika spolu s Bulharskem atd. patří k zemím s nejnižšími daněmi.
17. 09. 2012 | 16:29

český maloměšťák napsal(a):

Martin napsal(a):
český maloměšťák: Kritické bylo zvýšení 0,5 litru tuzemského Rumu 40 % nad 100 Kč a u pěstitelského pálení nad 100 Kč z 1 l čistého ethanolu. Ono se řekne že nějaká koruna sem tam nic neznamená, jenže u produktu za cca 100 Kč je to ta psychologická pomyslná kapka k utrhnutí ucha.
17. 09. 2012 | 12:57
----------------------

Z kolika na těch 100 CZK to šlo ? Z 95 ???

A to že namotivovalo kriminální živly k tomu, aby se pomnožili jak octomilky na agaru ?

Sám tomum jistě nevěříte - nějakým kecům o psychologické hranici. Vždyť jen DPH tvoří cca 18 korun pultové ceny. A DPH se přece snižovala (pak zase zvyšovala - ale to je už jiná věc a v jiném kontextu ůvah).

Údajně se dá z denaturáku vyrobit litr vodky při nákladech 30 korun.
Tak se zamyslete - kde je ta psychologická hranice - a kam by teda musela jít cena. /ale i to je sporné - nabídková strana jednak reflektuje poptávku (svou valuací produktu)...a jednak má vždy tendence přizpůsobovat své ceny konkurenci a to nejen směrem dolů ale i nahoru- podívejte se třeba na ceny piva - jak malé pivovary vždy nakopírují zvyšení ce mamutů..(Kácov či Krakonoš jsou vzácnými výjimkami) - nebo na ceny u benzínových pump....tam jako by šlo o celonárodní kartel...

Takže selské počty :
101 CZK minus 30 CZK je 71 CZK /zjednodušeně - samozřejmě že se jedná o organizovaný zločin - a tak se na zisku podílí více článků řetězce/.
95 CZK minus 30 CZK je 65 CZK.
Rozdíl na jedné lahvi je 6 korun - což činí cca 10 % nárůst možného zisku, přičemž dosud byl i tak zisk - ve vztahu k vstupům na úrovni přes 100 %.

Nevěřím tomu.

Navíc realita ukazuje - že ten byznys jede už dlouho - a ve velkém.

Kalousek prostě není viníkem v tom, že zvýšil daně. Je viníkem v tom, že instituce, které ovládá, nebyly schopné - přes četná varování jak z obce novinářské, tak od policie, jakožto i od statistiků ale i odjinud (např. NKU - nevýběry DPH na straně importů)...razantněji situaci řešit tak, aby se těmto aktuálním masakrům /jde o masové vraždění/předešlo.
17. 09. 2012 | 16:32

Fialenka napsal(a):

Autor: „Nově můžeme v posledních dnech sledovat, jak vysoké daně zabíjejí.“

Perfektně tu hloupost vyvrátila Anna:
V Česku činí spotřební daň u půllitru 40% lihoviny 57 Kč.
Nejvyšší spotřební daň u tvrdého alkoholu je ve Švédsku, Finsku, Irsku a Velké Británii. U půllitru 40% lihoviny dosahuje spotřební daň ve Švédsku 274 Kč, ve Finsku 217 Kč, Irsku 156 Kč a Velké Británii 149 Kč.
17. 09. 2012 | 16:34

S. Vochmelík napsal(a):

Článek pana Klause je kvalitní, a to tím víc, že je Václav sám pěkný násoska a je mu úplně jedno, co pije. Minulé úterý jsme společně zkonzumovali 7 čtvrtlitrových lahví lihového čističe WZ nails, který se používá k čištění nehtů, štětců a stírání gelového výpotku, a Václav si při tom vyloženě liboval. Jeho osobní zájem na snížení spotřební daně z alkoholu je tedy nulový a svůj text napsal z čistého zanícení pro obecné blaho.
17. 09. 2012 | 16:58

Václav Vaněk napsal(a):

Za smrt dvaceti lidí nemůžou daně ale systém založený na vzájemném okrádání. Peníze jsou jediná hodnota a na to kde si je vzal se nikdo neptá, z tohohle státu je mi na zvracení. Jediné co mi opravdu vadí je to že jsem se v 89 účastnil nástupu téhle zrůdné společnosti.
17. 09. 2012 | 17:01

modrý edvard napsal(a):

Autor: Špatně. Flaška rumu stojí 90 Kč. To jsou jsou 3 jízdy tramvají /v Praze/, kilo podřadného masa nebo týden poplatku za koukání na televizi. Flaška rumu by měla i zdatnému alkoholikovi vystačit na den. Ukažte mi, kdo na to nemá.
/za bolševika stávala 30 Kčs./
17. 09. 2012 | 17:06

Fialenka napsal(a):

Takže Le Monde ta zbytečná úmrtí dává do souvislosti s tím, že česká neoliberální vláda drasticky omezila personál inspekčních služeb (hygienické, obchodní a zdravotní inspekce) a tím zajistila restauratérům a majitelům stáčíren prakticky naprostý klid na jejich kšefty (psaly Novinky.cz). Já to také dávám za vinu pravicové minimalizaci státu.
Neoliberální minimální stát je ideologií Klausů a české pravice. Asi aby se Češi nemohli obracet na Evropský soud ve Štrasburku, tak pro nás Klaus vyjednal výjimku z lisabonské smlouvy, která mimo jiné obsahuje články:
1) Právo na ochranu zdraví a ochranu životního prostředí
2) Ochrana spotřebitele

A v roce 2009 prezident Václav Klaus napsal do Financial Times:
„Nejlepším způsobem jak reagovat na probíhající hospodářskou krizi by bylo dočasně suspendovat všechny ony nadbytečné standardy, které jsme si vytvořili v zemích Evropy v oblasti sociální, ekologické a zdravotní.“
17. 09. 2012 | 17:13

zchzch@centrum.cz napsal(a):

Co na to všechno náš neoblíbený chemik ??
17. 09. 2012 | 17:17

Matematik napsal(a):

Vražda, krádež, lež nebo válka nejsou ani levicové ani pravicové.
Je to stále stará poctivá vražda, krádež, lež nebo válka.

Samozřejmě nejde vůbec o daně. Jde o to, že peníze nejsou ani špinavé aničisté. Jsou to peníze...Kdopak to říká?
Daně by se mohly snižovat až by se za nima prášilo, kdyby byla majetková přiznání. Alespoň na úrovni finančního přiznání dle USA.

Jenže soudruzi modráci to vidí dialekticky a v souvislostech.
Pokud by například majetek nad 10 mega musel být doložen, to by bylo mezi krysama kmotrostánu nejdou živo....

Tyto zákony jsou v USA přes 50let. Že by komunisti?
ČEZ a jiné penězovody státních cecíků tečou a tečou a řada lidí s mávátky klausistánu tomu ještě tleská a mává...

Klaus si z vás dělá srandu a smíchy se válí doma po koberci.
Kdopak byl autorem vyhlášky o dovozu lehkých topných olejů a dani z nich?
Chápu, že existuje procento placených PR roztleskávačů, ale ze zkušenosti vím, že je tu řada z vás, kteří to děláte prostě z čistého fandovství.....
Nebát se a nekrást
Přímá demokracie bez penězovodů, bez kmotrů u otevřených státních pokladen.
Knihtisk Demokracie 1.0
Internet Demokracie 2.0
17. 09. 2012 | 17:22

český maloměšťák napsal(a):

Fialenka
A myslel pan Klaus tím " standardem " i to, že si za peníze daňových poplatníků zajede zapřednáškovat....přičemž peníze za tyto přednášky zkasíruje - coby osoba soukromá ?

Hmm - asi by se mu líbil čínský model společenské smlouvy.
Otázkou je, zda by pak(po slavnostním připojení se k Číně coby západní provincie Kradklausomitang) - i ten Klaus nakonec nemusel vstoupit do KSČ /Číny/ - aby i on takto nepřišel dočasně o své " standardy".

Tak blbá slova ale jistě pan prezident z úst nevypustil. Nevěřím tomu - vždyť by se mu v cizině opětb smáli.... a doma opět plakali.
17. 09. 2012 | 17:28

Masaryk napsal(a):

Mladý Klausi, zhovadilá primitivní ideologie "klaussismus" zabila, zabíjí a ještě zabije více našich občanů, než kolik zabili Němci za protektorátu ! I ideologie zabíjí a věř tomu mladý Klausi, že klaussismus je jednou z nejzhovadilejších ideologií, kterou tato země zažila !
17. 09. 2012 | 17:28

Antisionista napsal(a):

Sice starej Klaus mě sere, ale nyní se synkem souhlasím, ale musíte pochopit podstatu jeho příspěku! To co se nyní děje s lihem, je takřka s každou komoditou na trhu, jak, nekvalitní potraviny, dovážené z různých konutů světa, ale vždy se něco řeší až to má, jako napřiklad s alkohelem smrtelné následky! U alkoholu, jednoznačně nahrává vysoká daň pro různé spekulanty, kteří vůbec nemají zájem na kvalitě, ale pouze využívají stále klesající životní úroveň a nedostupnost produktu díky vysokým daním z něj! Stejně tak cigatery, které dnes mají více výrobců v čechách, než legitnímních výrobců na celém světě. Jednostnačně klesající životní úroveň přinese ještě do budoucna nemalé problémy a spoustu lidských životů.
17. 09. 2012 | 17:30

Skogen napsal(a):

Hm. A nevraždí náhodou neviditelná ruka trhu? Totiž, mám za to, že v duchu své ideologie o škodlivosti regulace má ODS na přítomnosti methanolu v lahvích konzumentů lví podíl, když začala decimovat státní správu spolu s hygienickými stanicemi a kontrolními pravomocemi. Tak na zdraví, pane Klaus!

Kdy už konečně lidem dojde, že zákony trhu fungují nanejvýš post factum s křížkem po funusu, nikdy preventivně a už vůbec ne tam, kde nelze vymoci odpovědnost!
17. 09. 2012 | 17:31

melčákova pohanka napsal(a):

zchzch@centrum.cz. Teď Červíček říkal,že k hlavě té chobotnice se ještě nedostali !
17. 09. 2012 | 17:34

Martin napsal(a):

Moje slova! Konečně to někdo vyslovil nahlas. Pseudopravicový ministr Hegr ať si podá přihlášku do ČSSD...
17. 09. 2012 | 17:35

Quest Ion napsal(a):

modrý edvard (17. 09. 2012, 17:06), dovolím si podotknout,
vtip je v tom, že tu máme nevýběr. Říkáte správně kilo podřadného masa, ale ne flaška podřadného rumu (za těch devadesát). Bral bych - označení "podřadný, bazénový rum", panák 10 korun. Tato možnost tu není. Naivní cizinec zřejmě dostal za padesát korun panák rumové savovice bez upozornění. Co přijde příště - vyhrabané maso ze zvířat z kafilerie do resturací? To už tady také bylo, v devadesátých letech!
17. 09. 2012 | 17:35

evix napsal(a):

Stano napsal(a):
Viola, nevím co k tvému tlachání říci. Je to hnus, zvlášť když se vyjadřuješ k jeho postižení.
.......................
Viola vy jste nikdy neslyšela o tom, že se může dítě poškodit i při porodu v porodnici??? Se tedy divím. A k tomu bohu, úplně nejstarší kmeny na zemi žádného boha nemají, mají buď magii,nebo a většinou věří ve Velkou matku. Bůh je výmysl zcivilizovaných lidí....
K famílii Klausových nemám co říct, jen se divím, že syn pana presidenta píše jak píše. Ještě jen dodám k sponzorskému daru pana Romana, pokud to byly jeho soukromé peníze tak kde je vzal?? On snad podniká nebo podnikal, jak je možné, že si někdo pořídí takový majetek ze státní firmy? Určitě majetek nezdědil, v Česku tohle není zatím možné....
17. 09. 2012 | 17:39

melčákova pohanka napsal(a):

Masaryk. Naprostý souhlas ! Odvrácení tzv. třetí cesty ke klausismu a jeho podpora zmasírovanou normalizační masou nás dovedla,až k těmto koncům. Bohužel,až smrt,třeba i imaginární viz 17.11.1989,probudí lhostejnou většinu ke změně...
17. 09. 2012 | 17:39

aroma souznění napsal(a):

Co přijde příště?

sádra přidaná do dětského mléka, nadrcené cihly místo papriky, rohlíky z pilin, paštiky z krys a slimáků,obarvená mouka v máku, prášek z hlíny v kakau, fantazii se meze nekladou.
Něco podobného již jistě v oběhu je, jen se na to neumírá tak rychle a viditelně.
17. 09. 2012 | 17:41

Fialenka napsal(a):

„Že vysoké zdanění přináší do státního rozpočtu od jistého momentu méně peněz než daně nižší – je známo a historií a učebnicemi prokázáno.“

Skandinávci mají daně nejvyšší, a peněz do státního rozpočtu to nepřináší méně než v zemích s nižšími daněmi. Nízký státní příjem z daní nenastane když jsou daně vysoké, ale nastane, když se daně neplatí, viz Řecko.

Tam jsou daňové úniky skutečně jedním z hlavních problémů. Říká to i profesor Ioannis Katsoulakos z aténské Univerzity pro ekonomiku a obchod: "Korupce a daňové úniky, to jsou hlavní příčiny problémů řeckých státních financí. Loni jsme prováděli odhady celkové úrovně daňových úniků a dospěli jsme k částce 60 miliard eur, to je v podstatě totéž co státní rozpočet. Pokud by se Řecku daňové úniky podařilo zlikvidovat beze zbytku, bylo by do pěti let bez dluhů. Osoby samostatně výdělečné činné daně neplatí vůbec. Na rozdíl od zaměstnanců státního i soukromého sektoru."
17. 09. 2012 | 17:43

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

pane autore,

nevíte náhodou, kdo stojí v čele toho Vámi pěkně popsaného chlívu?
Kdo je prvním mužem tohoto státu (a tudíž ať chceme nebo nechceme je vzorem chování)?

Neporadil byste mu, aby tam odtud zmizel? Neb tento stav je i jeho zásluha, a možná dokonce on nese zodpovědnost největší.

A nejde ANI ZDALEKA JEN O DANĚ, ale především o MORÁLKU. Říká Vám toto slovo něco jako vedoucí figuře vzdělávají instituce?
17. 09. 2012 | 17:45

krajan napsal(a):

Pane Klausi,
nevíte náhodou, kdou umožnil "život" této a předchozí vlády? Zkuste si vzpomenout.
17. 09. 2012 | 17:45

Pravolevé paradoxy napsal(a):

Anna:

Nejste vy Anna proletářka, že tady bojujete za nesmyslný Skandinávký socialismu? Ona se ta míra socialismu jak ve Švédsku i v dalších zemí snižuje postupně až na normální Evropskou úroveň, protože i v té Skandinávii vědí, že takový sociální systém s tak vysokými daněmi je neudržitelný.
17. 09. 2012 | 17:46

Lucas napsal(a):

Je to blábol,

vše se odvíjí od toho, že se to "vyplatí" odůvodnění je že je vysoká daň na alkohol. Vše to zní hezky, ale je to blbost a Klaus to moc dobře ví, stejně to psal starej a ne mladej. Je to stejnej blábol, jako to že když budou politici brát 300 000Kč měsíčně tak přestanou krást a brát úplatky. Že budou mít dost. NEBUDOU, budou krást dál, stejně jako dál bude pančovaný alkohol i kdyby daň byla poloviční a proč? Protože nikdy nemůže být taková aby se rovnala ceně na kterou vyjde pančovat alkohol. Vždy bude dražší legální alkohol od pančovaného a věřit v to, že když se jim to vyplatí méně, tak přestanou? Stále se jim to vyplatí více než chodit do práce a nebo podnikat slušně :o) A ve státě které je odbytiště na kradený auta pro celou Evropu, kde se rozkrádají VŠECHNY státní zakázky, kde je podplacený i vesnický fotbal a podobně a podobně s tím vším nemá daň nic společného.

Ještě jednu myšlenku, co když daň bude poloviční a trh zaplaví ještě více nelegálního chlastu z důvodu, že chtějí mít zisky stejné jako když byla daň vysoká a tak musí více vyrobit aby se jim zisk nesnížil. Ono totiž jestli pálíte 10 000 litrů nebo 100 000 litrů - jaký v tom je rozdíl? Riziko i trest je stále stejný. nebo nebudou pančovat levný chlast ale začnou i drahý okolo 400Kč láhev.
17. 09. 2012 | 17:49

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Skogen 17:31

ano, přesně tak! Jak jsem doporučoval ještě před prohibicí: Nechť si zdejší "českopravicoví, tržněbezpřívlastkoví..." dají dva tři panáky stáčeného tvrdého a během tří hodin proslulou "neviditelnou ruku trhu" pana profesora Klause uvidí.
17. 09. 2012 | 17:50

Zuska napsal(a):

Další Vševěd z hradní rodiny. Příště poradí jak upéci chleba bez mouky.
17. 09. 2012 | 17:50

evix napsal(a):

Antroid napsal(a):
Pan Klaus má pravdu. Navíc, existují lidé, kteří jsou na alkoholu více či méně závislí. S rostoucí závislosí klesá jejich kupní síla, tedy schopnost pravidelně si kupovat flašku black labelu. Nezbývá tedy, než jít s nároky na kvalitu, a tedy i cenu, dolů.
..................
No a pak je spousta lidí co mají hypotéku a jejich kupní síla jde taky dolů a pokud si občas kupují alkohol, tak si koupí ten levnější. Proto nezemřel žádný bezdomovec či vychlastaná socka :-((((
17. 09. 2012 | 17:51

Vandal napsal(a):

neo napsal(a):

modrozloděj obecný:

Ps: fantazie Nea o tom, že to byly Romanovy peníze a ne ČEZU (ČVEZ podle Nea patří Romanovi?! :-))), svědčí pouze o tom že Neo je zdejší modrý komik :-))))
-------------------------------------------------------------
mýlíte se pane modrozloději obecný. To není fantazie, ale prostý a nevyvratitelný fakt. Dar instituci PORG byl od pana Romana nikoli od ČEZu. Jinak ČEZ panu Romanovi samozřejmě nepatří. A nakonec, modrá je barva ODS a já nejsem ani její člen a ani jsem ji nevolil.

Neo

ty seš jako malý kluk, do prkýnka dubového!!!! To je přece úplně, ale opravdu úplně jedno, odkud ty prachy byly!!!! Faktem zůstává, že kdyby se nejednalo o Klausovo spratka, tak ty prachy nedostal, o tom nemůže být žádná diskuze. A o to jde! A Zkus mi to vyvrátit!

A co se týče blogu, je to sranda veliká, mladý tlučhuba kritizuje to, co tu zavedl starý, bolševiky vychovaný majitel patentu na všechno, brouk Pytlík. . Tomu se říká fooooor. Ty Klausy nám byl čert dlužen.
17. 09. 2012 | 17:51

Dědek napsal(a):

Pan Klaus ml. je "zcela za sklem". Řeči o tom, že mlátí ženu již probleskly. Že by měl také narušený mozek jinak (pitím?). Demontáž státu (před pápínkem, za pápínkem) je příčinou tohoto kolapsu. Pokud někdo omylem vypije benzín protože na flašce je napsáno VODKA, zakážeme prodej benzínu? Nebo bude chodit duo Klaus-Klaus (všeználci) a kontrolovat kde, koho a jak neviditelná ruka trhu "profackovala. Přidávám se a doplňuji: BLÁBOL A JEŠTĚ BLBOST (jak pravil Werich srážka s blbcem je to nejhorší).
17. 09. 2012 | 17:55

evix napsal(a):

Pravolevé paradoxy
To není vůbec pravda, co píšete o Skandinávii.
17. 09. 2012 | 17:56

aroma souznění napsal(a):

samozřejmě , že technický líh, vyrobený ze dřeva nebo dokonce chemicky z methanu, bude vždy levnější, než kvasný potravinářský, vyrobený z cukrové třtiny nebo drahých brambor a ještě metodou potravinářské biotechnologie. s tím výrobní cena nemůže soutěžit, ani kdyby na alkohol nebyla daň žádná.

To už za Hitlera chtěli vyrábět chemicky mastné kyseliny a z toho umělé tuky, neb věděli, že je to mnohem levnější a rychlejší, než celý rok krmit prase.
Naštěstí když skončila válka, tak se s tím skončilo a lidi od toho byli osvobozeni, ale díky takovým pomatencům ve vládě a absenci vztahu k lidem a vztahu JEN k penězům to tu je zpět.
17. 09. 2012 | 17:56

Princ Drsoň napsal(a):

to Eleshar
Pokud takto uvažovali Stalin a Hitler, uvažovali SPRÁVNĚ, bez ohledu na to, jaké zločiny spáchali kromě toho. Mimochodem, tak MUSÍ ve válce uvažovat každý generál a nesplnil by svou povinnost (tj. MINIMALIZOVAT celkové ztráty na ŽIVOTECH), pokud by uvažoval jinak.
Nicméně, generál Eisenhower říká, že minimalizovat ztráty na životech, bylo prioritou AMERIČANŮ, sovětští generálové minimalizovali "ekonomické náklady pro stát" (i když pravdou je, že ke konci války už Stalinovi chyběli lidé a proto obětoval v Bitvě o Berlín raději tanky).
Lidé ovšem uvažují emociálně, stejně, jako Vy, ALE výsledkem je, že celkově zemře VÍCE lidí, než při "generálském přístupu." Pravda je, že třeba v Británii takto "generálsky" uvažují u investic do větší bezpečnost silniční sítě (počítají, kolik životů se zachrání danou investicí a používají přitom statistiky), ale nikdo (a v reálu ani ten Stalin) to nedokáže aplikovat na celý stát. Protože dalším krokem, pro Vás jistě nepřijatelným, je skutečnost, že cena lidí se LIŠÍ "kus od kusu." Mimochodem, s touto odlišností, byť vulgárně pojatou (podle věku až na vyjímky) kalkuluje naše zdravotnoctví.
17. 09. 2012 | 17:56

Von Branu napsal(a):

"Potíže" má zejména na svědomí jeho otec starý Tunedědek Klaus, který vše nechal tak nějak na "neviditelné ruce trhu" a MJ. je známá tzv. Rumová aféra z poloviny 90. let za premiérování Tuneldědka a tato aféra skončila jako všechny Tunely za posledních 23let-BEZTRESTNĚ! a už raděj vůbec nezminuji stamiliardové a v souštech bilionové Tunely kolem všech privatizací atd....atd....
17. 09. 2012 | 17:58

Az napsal(a):

Tady někdo nepochopil, co je hlavním účelem spotřební daně.
Chyba není ve výši daně, ale ve špatné práci policie - která je systematicky decimována škrtformami politiků ODSTOP.
17. 09. 2012 | 18:00

lucas napsal(a):

A hlavně máme tady kontrolní orgány, od policie, přes hygienu. Může mi někdo vysvětlit proč se výše pokut nedává podle toho kdo kde poruší jaký předpis, ale podle toho jak určí někdo z vedení? Proč všichni různý kontroloři mají svázané ruce a nemůžou dát vyšší pokuty za opakované porušování hygieny, značení zboží, okrádání lidí? Proč mají naveleno od shora aby dávali malé a nechali naše chudáky podnikatele aby mohli dál podnikat a neházeli jim klacky pod nohy tím, že jim dají velkou pokutu za to, že prodávají zkažené maso? Všichni se divíme, že obchody za zkažený potraviny dostávají trapný pokuty, ale to že to je příkaz od našich činitelů PRAVICE, aby nedávali pokuty lidem kteří pravici volí a mají jim spíše domlouvat a vysvětlovat.... O tom se nikde nepíše!!! Proč ??? Tohle je důvod, proč se tohle děje. Tady máte aféru s chlastem. Hospodám, obchodům a stánkům se to vyplatí, pokuty za nalezení pančovaného alkoholu, nebo bez faktur, bez kolků, jsou tak malé, že se to jim vyplatí "riskovat" a prodávat ho. Pokud by byli pokuty odpovídající, nebyl by běžně na trhu, žádná restaurace, hospoda, ani obchod by si to nedovolil prodávat pod pokutou od 500 000Kč a ne že dostanou 5000Kč a to ještě v lepším případě. Tady máte to, že se jim to vyplatí, ale s daní to nemá nic společného. Má to společného s tím, že i když na to stát přijde tak je mu to jedno a dělá že to nevidí. Proto se to vyplatí.
17. 09. 2012 | 18:01

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Josefe K., už jsem Vás chtěl adorovat za opět dobrý komentář 16:14,

ovšem pak můj dosud relativně funkční zrak padl na S.Vochmelíka 16:58 a bohužel, vedení se za námět i stylistické zpracování ujímá on!

:-)
17. 09. 2012 | 18:02

Arni Rimmer napsal(a):

Zdravím , MF Kalousek to má spočítané a je jasné, že se daň z alkoholu snižovat nebude, takže ať si Klaus ml. "bloguje" jak chce
17. 09. 2012 | 18:02

český maloměšťák napsal(a):

Snad ještě jedno opatření. Vypsat odměnu - kterou obdrží ti, kteří policii upozorní na podezřelé - kteří podle nich obchodují s pančovaným alkoholem.
Nebo nějaký benefit.
17. 09. 2012 | 18:04

krajan napsal(a):

Paní Anno v 10:25
"Právě zdravý životní styl Seveřanů"... Statistika vám předvedla svá kouzla.Byla jste tam někdy? Ano, statisticky pijí málo, ale fakticky od pátečního odpoledne do nedělní noci durch. Obchodů s alkoholem je tam,pravda,minimum. Ale v přístavu Helsinger jsou takové plechové "shopy" a ti Seveřané tam nechodí s košíky, ale s rudlíky. Hádejte,co na nich vozí? Aquilu rozhodně nikoliv.
17. 09. 2012 | 18:05

Fialenka napsal(a):

Doplnění k příspěvku 17:43
Podle deníku Financial Times skutečnou řeckou tragédii představuje síť řeckých oligarchů, kteří kontrolují velkou část řecké ekonomiky, finanční sektor, média a politiku. Socialista Papandre se pokusil skoncovat s daňovými úniky, ale oligarchové odpověděli tvrdě a vláda premiéra Papandrea odstoupila.
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/250087-skutecnou-reckou-tragedii-jsou-nenasytni-oligarchove.html
17. 09. 2012 | 18:10

nahodny turista napsal(a):

To je tedy velmi hloupy clanek, fujky fujky.
17. 09. 2012 | 18:12

Glosator napsal(a):

K licencování prodeje alkoholu jen tolik, že vzniknou, nepochybně kanály, kterak koupit alkohol nelicencovaný, a tedy levnější. A podplacení celníci a policisté, nebudou tento čený prodej vidět. POŘÁD to bude o tom samém!
Uvědomte si, že to co se stalo byla pravděpodobně NEHODA. Ovšem, pravděpodobnost nehody by byla daleko menší, pokud by neexistoval černý trh, kde se líh s methylalkoholem snadno zamění.
17. 09. 2012 | 18:13

Petr napsal(a):

Mudrlanty typu Klause nemam rad!
17. 09. 2012 | 18:15

pjan napsal(a):

ODS zvýšila daň z nemovitostí 1. rok 5 x, druhý 3 x, to máte 15 x !!! A to před volbami slíbila, že když vyhraje volby, daň z nemovitostí zruší. Teď ji chtějí opět 3 x zvýšit.

A lidé proto chtějí peníze raději propít.

Ha ha ha.
17. 09. 2012 | 18:17

Skogen napsal(a):

Najde se sponzor, který doručí basu rumu likérky Drak na Jánský vršek?
17. 09. 2012 | 18:23

Glosator napsal(a):

to Eleshar
To přidání jedu bylo pravděpodobně neúmyslné, pokud by se v řetězci černého trhu nevyskytnul magor. Ten methylakohol přece silně poškodil právě černý trh.
Ale samotná existence černého trhu je něčím podmíněna. A nemusí to být jen černý trh, stačí prodej nekvalitních potravin. Ten je též podmíněn něčí snahou vydělat prodejem šmejdu, který se ne vždy snadno odhalí. Ale likvidační pokuty za vědomý prodej šmejdu by možná pomohly.
17. 09. 2012 | 18:28

Glosator napsal(a):

to aroma souznění
Nevíte o co jde. NIKDO vědomně nenahradil ethanol methanolem (nazývaným dříve "dřevný líh") a dokonce tady nehrají moc velkou roli ani výrobní náklady. Klíčová je opravdu spotřební daň, bez ní by láhev rumu stála 14 korun! On dokonce syntetický vyčištěný líh může být nezávadný a kvalitní, lepší, než mizerný kvasný líh. Ani ty Hitlerovy syntetické potraviny nemusely být nutně podřadné, ale tak daleko se jejich vývoj nedostal.
17. 09. 2012 | 18:34

Melanie napsal(a):

Srovnávat auta. provza na oběšení,a bůček s otráveným alkoholem ,jakožto způsobem který sprovodí člověka z tohoto světa je nesmyslné. Musel by se srovnávat defektní vůz,který nebrzdí a bůřek plný toxů, o provaze ani nemluvím / ten je zcela mimo/ Mělo by se vyrábet z kvalitních suroívin a nikdo by neměl mastit kapsy na poškozování druhých. Jak je možná taková nemístná tolerance a kam se poděl zdravý selský rozum ? Jestliže s e k nám dříve jezdilo nakupovat a dnes jeudíme ven, tak je všechno jaksi naruby a dělá se všechno jaksi naopak prospěšnosti vštšiny, nýbrž se dává vydělávat/ nekalým způsobem/ menšině. To nevede jinam, než do propasti a nebude to jenom o alkoholu. Potraviny jsou méně kvalitní , stejně jako zdravotní péče zdražuje a má v plánu stát se přepychem a pro mnohé nedostupnou. není to snad už návrat do středověku?
17. 09. 2012 | 18:35

lucas napsal(a):

Dokud pokuty za špatný potraviny, za falešný chlast a podobně jsou trapný a vyplatí se to prodávat, tak se jich nikdy nezbavíme. Až budou tak velký, že se to všem nevyplatí prodávat a bude to hodně ztrátový, tak se omezí na nejmenší možnou úroveň. Daně s tím nemají nic s společného.
17. 09. 2012 | 18:35

Yossarian napsal(a):

Vám připadá, že je alkohol v ČR drahý? Proč jsme tedy na předních příčkách jeho spotřeby?

Pan PT blogger evidentně do své statistiky nepočítá lidi, kteří se "jen" uchlastali po dlouhodobém a nestřídmém požívání "nezávadného" alkoholu. Připomíná mi tak Hogo Foga z Limonádového Joea: "Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoli množství!" Že za tímto "neškodným pitím" zůstávají v troskách rodiny a politováníhodné lidské trosky (o které se ale náš stát jako garant zdravotnictví a sociální péče musí postarat), to je asi nepodstatné.

Nalijme si čistého vína: tvrdý alkohol konzumovaný ve velkých objemech je konzumován čistě z jediného důvodu: ožrat se jako ta doga. Není to na žízeň, není to prostředek pro "povzbuzení mezilidských vztahů" - v takovém množství je to jen a pouze droga jako každá jiná. A pokud už je legální, není nejmenších pochyb o tom, že by měla být brutálně zdaněna, protože taktéž pro společnost produkuje brutální náklady - dříve či později.

Co je problémem kardinálním, je naprostá a bezbřehá benevolence českých úřadů, policie a finančních úřadů vůči ilegálním výrobcům lihových produktů. Je-li zneužíváno denaturovaného lihu (jehož zpětná naturizace je v dnešních možnostech až dětsky jednoduchá a levná), pravděpodobně je problém právě zde a nikoli ve vysokém (správně) zdanění škodlivého alkoholu. A tedy logickým východiskem je technicky takovou naturizaci zkomplikovat, například přidáním barviv, náhodných ingrediencí do každé šarže, registrací a kontrolami velkoodběratelů apod.)

P.S.: Já osobně jsem zastáncem rozpočtového určení takto vybraných daní - spotřební daně motoristické mají se použít k rozvoji dopravní infrastruktury, podobně tak daně z lihu a tabáku měly by se použít k rozvoji a financování zdravotní péče.
17. 09. 2012 | 18:35

evix napsal(a):

Fialenka napsal(a):
A v roce 2009 prezident Václav Klaus napsal do Financial Times:
„Nejlepším způsobem jak reagovat na probíhající hospodářskou krizi by bylo dočasně suspendovat všechny ony nadbytečné standardy, které jsme si vytvořili v zemích Evropy v oblasti sociální, ekologické a zdravotní.“
.......................
Ví von V.Klaus starší o těch mrvých??? Pochopilo něco hluboké nedorozumění?
A kde vzal Roman miliony na sponzorský dar?
17. 09. 2012 | 18:35

Antroid napsal(a):

evix

Jak to víte? Copak někdo mrtvé bezdomovce, které občas někdo najde, pitvá? Kromě toho, ti, aspoň co vídám, pijí převážně krabicové víno.
Na něj ale také zřejmě dojde - bude z něj placeno výpalné.
17. 09. 2012 | 18:36

český maloměšťák napsal(a):

Glosator
Mnoho věcí se děje náhodně /co to je ale ta náhoda - to se máme jít místo spolehnutí se na instituce pomodlit do kostela - aby k náhodám nedošlo ?/.
Ale to neznamená, že neexistuje problém, kterým je oslabování institucí a expanze zločinu a korupce. Což je ale asi taky náhoda, že - vy chytráku ?

Konec srandy. :((
Už bylo řečeno vše.

P.S. Náhodou se v roce 1933 dostal k moci Hitler. Prostě šel kolem a řekl si sakryš tady by se to fuhrerovalo takové krásné kancléřství a hele - je otevřeno a nikdo nehlídá co tak ..... - no a protože byla páteční noc a všichni navíc byli na chatě nebo řešili koaliční problémy....tak se prostě stal tím fuhrerem.

Život je prostě jen náhoda. Jsi nahoře - je ti hej. Jsi dole - tak hezky poslouchej.
17. 09. 2012 | 18:39

Adolf napsal(a):

Ano, souhlasím s článkem pana Klause mladšího.
Jsem rád, že řekl nahlas, co je jasné každému trochu myslícímu člověku. Na otravě metanolem se nejvyšší mírou opravdu podílí stát.
17. 09. 2012 | 18:41

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Yossarian:

"...ale přece všichni jsme akcionáři! A každý má svůj podíl!..."

(Milo Minderbinder, takto kapitalista vpravdě česko-klausovského střihu)
17. 09. 2012 | 18:47

neo napsal(a):

Vandal:
pane Vandale, to jedno není. Jako daňovému poplatníkovi by mi vadilo, kdyby skoro státní firma dávala peníze školám jen tak. Většinou je za tím korupce. Dar od soukromé osoby se diametrálně odlišuje.

A ten Váš fakt Vám vyvrátím snadno. Roman je v PORGu zainteresován, takže by tam ten dar směřoval i bez toho aniž by byl jeho ředitelem Klaus ml. Navíc je to velmi dobrá škola, takže podporu zaslouží.
17. 09. 2012 | 18:49

oranžáda obecná napsal(a):

lidi chlastali vždycky, co je svět světem, a až do skonání světa chlastat budou, a žádnej sociální inžinýr, ani óbrovská daň (samozřejmě pro jejich dobro nastavená ), s tím nic neudělá. Čím vyšší bude cena, tím víc se bude pálit načerno a pašovat....
17. 09. 2012 | 18:50

af napsal(a):

NIKOLI, vážený pravičáku,
zabíjí neslýchaný bordel, jaký vyrostl v tomhle loutkovém divadle, pardon v tomhle státě.
17. 09. 2012 | 18:55

občan napsal(a):

Možná velké daně.Ale nejvíce viny na tomto stavu má sám velký Václav Klaus,.který zde zavedl tuto ekonomiku i tento způsob politického směru.A ted nám zde bude synáček vykládat kde je chyba?To si to ještě necháte líbit?
17. 09. 2012 | 18:56

silspok napsal(a):

Jo pane Klausi, uz to vidim ... flaska levnyho tvrdyho za 100 misto 200 ... to si myslim, ze je slovo do pranice ... nicmene prijde take statistika navyseni poctu umrti na otravu legalnim alkoholem? :)) Skutecne si myslime, ze to znici nelegalni vyrobu chlastu z mozna treba kapaliny do ostrikovacu?? Ja myslim, ze skutecne ne ... klidne muzeme legalizovat heroin ... alkohol je stejne legalni a pod takovou dani proste proto, ze ho neni mozno zakazat kvuli tomu, ze si ho da kazdy a je to nejak v tradici ... joint marihuany me take neznici, ale pokud si jich dam 10 denne, tak to asi nebude uplne ono ... :))
17. 09. 2012 | 18:59

Jirka napsal(a):

"Spotřební daň u tvrdého alkoholu je v Česku v rámci zemí EU mírně podprůměrná. V přiložené tabulce máme uvedenu u jednotlivých členských zemí EU spotřební daň v eurech na hektolitr čistého alkoholu."
_______________________________________________________________
Zdvořile bych poprosil ještě korelovat výši daně k průměrnému platu v té které zemi.
17. 09. 2012 | 19:21

jíra napsal(a):

No, já nevím. Být v této zemi prosperita, nelákalo by to vlády koledovat si zvyšováním spotřební daně na zalepení rozpočtu o pořádný průšvih. Proč tu není prosperita? Jde vůbec o ni skutečně těm, kdo se v oněch horních patrech točí, nebo jim jde především o vlastní zbohatnutí ber kde ber? Kde se bere tolik korupce, úmyslných děr v zákonech, tolik zpráv o tunelech záhadně zametaných pod koberec, odstraňování a pronásledování kritiků špinavostí... Vrcholná politika připustila již na začátku rozvoj mafií, ač nás hlasy ze svobodného světa před tím konkrétně varovaly, jenže Česko přece všemu rozumí líp a "nedokáže odlišit špinavé peníze". A teď je na kmotrech a korporacích politika už skoro úplně a nečistě závislá, jak plyne i z veřejně přístupné části zpráv BIS. Komu z aktérů by šlo o rozvoj, naopak organizovaný zločin vždy roste z bordelu a z bídy...

Španělsko zažilo převrat ke svobodě skoro o dvacet let dříve. Jenže koledovalo si o průšvihy taky a má náskok i v těch aférách. Vzpomeňme jen na aféru s údajným lahodným potravinářským olejem, jenž byl spíš vyjetým olejem motorovým... A taky umírali lidé, ani to nemuseli být pijáci alkoholu...
17. 09. 2012 | 19:22

Hana napsal(a):

Vysoká spotřební daň na alkohol a cigarety není od toho, aby plnila státní kasu. Je od toho, aby donutila lidi přestat to prostě kupovat. Problém je tady v tom, že stát není schopný uhlídat černý trh. Stoprocentně ho neuhlídá nikdy - ale může se aspoň nažit o redukce. Jenže - na to potřebuje lidi. V logice naší vlády - snižovat aparát a náklady na stát - kdo to bude asi dělat? Tomu se říká svoboda podnikání po česku? Tady pomůže jediné - represe, kontoroly jak na běžícím pásu s tvrdé tresty. Jenže to je naprosto proti pravicové ideologii volného podnikání - a tady máme důsledky!
17. 09. 2012 | 19:26

dedek napsal(a):

oranžáda obecná napsal(a):
ano, tento článek je správný, argumentace nezpochybnitelná, bohužel, co na to Kalousek, co na to ODS (která stále je neúnavným bojovníkem proti zvyšování daní )? A pro ty, kteří se budou navážet do autora, protože je synem někoho, vy primitivové, trhněte si nohou....

No s tím primitivizmem bych být Vámi brzdil. Už známe rodinu Klausů spoustu let a přemýšlející člověk (nikoliv primitiv) nejedná jako někdo impulzívně. Václav Klaus st. je chorobně ctižádostivý člověk, který postupuje přesně ve stylu naplnění hesla "účel světí prostředky" a řekl bych od mládí. Nebudu daleko od pravdy, že i jeho sňatek s Livií Šalgovičovou byl předem promyšlen a naplánován v chladné kalkulaci jeho mozku. Tehdy sice nemohl tušit co se stane ale kdo ví. I tak mu to přineslo studia, o kterých si všichni mohli jen nechat zdát, i když dnes tvrdí, že s komunisty neměl nic společného, a na která se dostávali jen vysoce prominentní synáčci ale i zřejmě zeťáčci nebo budoucí zeťáčci. V každém případě dobře placené místečko v závětří prognosťáku bez jakékoliv zodpovědnosti nebylo také k zahození. V každém případě, je zajímavé, že právě z tohoto ústavu pocházeli čelní představitelé polistopadové éry a všichni byli buď členy KSČ nebo kandidáty případně agenty STB nebo z rodin a příbuzenstva vrcholných komoušů. Také díky jim se STB podařilo skartovat a spálit mnoho svazků, které by jim mohli dost zamotat život. Ale zpět k Václavovi staršímu. Není to tak dlouho, co jednou větou zkritizoval zvyšování daní. Víc si ale nemůže dovolit, protože záhy skončí na hradě a musí si opatrně připravit půdu k nástupu a triumfálnímu návratu. V této chvíli přispěchá na pomoc synátor, který napíše jistě zcela náhodně článek, který jako by vypadl z oka a chilského pera našeho hradního narcise. Jakby ne, když synáček oproti jiným soukromým školám dostává milionové dotace z ČEZU od Římana, kterého ale perutěmi kryje Václav starší, že? No proč ne? Jde to přeci z peněz nás všech tak co. Hlavně je potřeba osondovat půdu, zda se najde dost přitakávajících ubožáků, kteří si řeknou: "hele on to myslí dobře on trefil hřebíček na hlavičku"
a při návratu pana "profesora" do politiky se zase najde hloupé stádo, které mu ty hlasy dá a vůbec jim nedojde, že právě on stojí za veškerým marasmem tohoto státu, že jste jen figurky na šachovnici zájmů chladnokrevného kariéristy, který pro svoje osobní uspokojení obětuje i občany vlastního státu. Až si začnete toto uvědomovat, snad se něco pohne a konečně se možná dočkáme nějakých změn ale s tímto myšlením, které tady prezentujete budeme do bahna klesat ještě víc. Ano můžeme si za to sami právě takovýmto přístupem ale co naše děti a vnuci? Kdo z vás bude mít na stotisícové roční školné ve školičce tohoto hodného pana Klause mladšího?
17. 09. 2012 | 20:00

jin napsal(a):

Vašíku,pláčeš na špatném hrobě.Hlavní důvod neni cena,ale ten bordel na kterém se podílel tatínek !Když jde o peníze až na prvním místě,všechno řídí neviditelná ruka trhu,23 let chybí důležité zákony a zloději a korupčníci dostávají milost,tak to jinak nemůže dopadnout !
17. 09. 2012 | 20:05

šašek z Jihlavy napsal(a):

To není samo sebou, když syn profláknutého otce píše na ACZ, Klausův klan cítí novou příležitost. Doufám, že už se dost lidí poučilo a na žádný špek tomu starému šejdíři neskočí. Bez ohledu na politickou orientaci diskutujících je zřejmé, že čas malin nezralých je ten tam. Prožíváme tvrdou realitu a viníky dnešního stavu známe.
Už dlouho nic nenapsal Petr Havlík, mohl by zareagovat a osvěžit tomuto národu paqměť, neboť byl u toho a hodně ví.
Paní Lorencová také jistě neřekla poslední slovo. Myslím, že nás čeká zajímavý a neklidný podzim. Do švestek by mělo být jasněji. Horší je, že se jich moc neurodilo, takže slivovice bude užívána jako lék a tak to má být.
17. 09. 2012 | 20:32

jarda napsal(a):

Kdyby Váš tatík tady nezasel tento bordel,tak by vše fungovalo normálně.
17. 09. 2012 | 21:17

Kanalnik napsal(a):

no, nezbyva nez souhlasit s clankem
17. 09. 2012 | 21:20

Realista napsal(a):

Vážený pane Klausi jr.,
jste mnohem arogantnější než Váš pan otec, už Vám to někdy někdo řekl?
"Například porovnejme počet obětí metanolu třeba s počtem sebevražd, s počtem obětí dopravních nehod, kouření či přejídání (jsme řádově někde jinde)."
Podpásovka, kterou jste si mohl odpustit. Zkuste tohle jít říct příbuzným těch dvaceti obětí, uvidíte, jaké reakce se od nich dočkáte.
Navíc se ošklivě mýlíte: přání je otcem myšlenky. "Chci zmínit příčinu současného stavu, a sice extrémně vysokou spotřební daň na alkohol, přičemž navazující DPH je nemalé rovněž." Takže v severských zemích, kde je daň nejvyšší, tam jedna metanolová kauza stíhá druhou. Fakt, ten neoliberální dogmatismus vede jen k šíleně nesmyslným blafům.
Já mám doporučení: jste zjevně dobrý ředitel SŠ, která dosahuje vynikajících výsledků. Tak běžte ředitelovat a NEMLUVTE DO VĚCÍ, KTERÝM NEROZUMÍTE, jako pan Fajst, který "nemá co dělat, a tak se do všeho plete".
Každý nemůže být dobrý ve všem. Jde jen o to, aby sám věděl o svých silných a slabých stránkách. Národohospodářské rozbory Vaší silnou stránkou nejsou; já se nedivím, matematika a geografie není národní hospodářství.
17. 09. 2012 | 21:22

mb napsal(a):

Kanalnik 21 20 ... někdo vám hacknul nick ... požadejte pana stejskala o napravu ... hezky večer ...
17. 09. 2012 | 21:43

modrý edvard napsal(a):

Quest Ion ... zkuste nakupovat na internetu, ušetříte....
"Vyberte si jeden ze tří vynikajících alkoholických nápojů světové třídy již od nádherných 138 Kč! Varianty jsou celkem tři:
1) Finest Blended Scotch Whisky Label 5 (0,5 l) za příjemných 138 Kč místo 230 Kč – POUZE 400 kusů!
2) Fully Matured Richardson Scotch Whisky (0,7 l) za skvělých 149 Kč místo 250 Kč – – POUZE 1000 kusů!
3) Legendární rum Zacapa Centenario 23 (1 l) za zajímavýchh 950 Kč místo 1590 Kč – POUZE 400 kusů!"
17. 09. 2012 | 21:53

mb napsal(a):

lucas (18 01) má pravdu ... ((( ale to by ´pravičáci´ řvali jako protržení )))
17. 09. 2012 | 22:10

jíra napsal(a):

Hana

Jestli vláda, likérníci a pohostitelé brečí, že měsíc prohibice je položí, a když spotřební daň tvoří tak vysoké procento z ceny, vývar z toho evidentně slušný je. Hledat v takových krocích zájem vlád o blaho občanů je chytnutí se na špek, i špinavosti se musí objektivizovat, nebudou přece říkat nahlas, že vyšší spotřební daň (vzhledem k místním relativně násobně nižším příjmům občanů) je velké riziko.

Nejlepší obrana proti černému lihovému trhu je spojení:
1/ nižší daň - takže nákup daleko spíš legálně,
2/ nemuset být v depresi podporující nadměrné pití - ať mezi lidmi není aspoň ta masovější "blbá nálada" z neustálých velkých kauz zametaných pod koberec, hospodářských krizí a růstu státních dluhů s pochybnou budoucností země, takže to chce lepší vládnutí skutečně hodné názvu "demokracie".

Kontroly to v tomto případě patrně neřeší. Jednak naše země je notoricky známá korupcí skoro ve všem jinak legálním, tím spíš v tomhle nelegálním. Jednak pro ty, kdo všichni jedou v tom dostat to na trh nákupem metanolu počínaje, je to tak lukrativní byznys, že už nemusejí řešit, za kolik se úředníci a politici nechají uplatit, spousta takových se vždycky najde a lze jim umést i tu cestičku k odpovědné funkci.
17. 09. 2012 | 22:31

mb napsal(a):

souhlas s glosatorem: likvidační pokuty za vědomý prodej šmejdu by možná pomohly.
17. 09. 2012 | 22:36

jíra napsal(a):

Fialenka 17. 09. 2012 | 18:10

Zdravím. Zajímavá zahraniční informace, to se u nás asi těžko dočteme... Takže řečtí oligarchové s velkými daňovými úniky jsou hlubší příčinou odstrašující "řecké cesty", a to se podívejme! A dokonce položili Papandrea, když si na ně konečně ve velké nouzi celé země dupnul...

Haha, a co je stamiliardový nelegální trh u nás jiného než rovněž velké daňové úniky? A nejen u nelegálního trhu... Aniž by někdo něco řešil. Hluboká závislost politiky a úřadů na korporacích, oligarších, kmotrech a lobbistech už je kvůli tomu velmi zřejmá. Tak to končí ve státě s penězi až v první řadě, klidně tedy špinavými.
Už dávno se u nás nedivím tomu, že mocně hnáni postrkem jsou spíš ti, kdo chtějí špinavosti odstraňovat (Lessy, Lich, Láska,...) nebo je veřejně kritizují (Smetana a jeho tykadla) či ohlašují (Michálek)... Zatímco kauzy okolo veřejných financí s velkými ztráty a úniky i z potenciálně legálních akcí končí někde pod kobercem v suterénu. Nedivím se tomu, ale štve mě to. I ty bagatelizující a demagogické kecy pochybných postaviček okolo.

Hezký den
17. 09. 2012 | 22:54

jíra napsal(a):

oprava: s velkými ztrátami
17. 09. 2012 | 22:58

Mungo napsal(a):

Vysoké daně? Platí snad tržní princip a snaha o neomezený růst, takže stát chce neomezeně bohatnout. Bohužel stejně neomezeně bohatnout chtějí i další podnikatelé.
Jedno mají všichni (tato smutná republika včetně svého nejvyššího představitele i zmínění podnikatelé v oboru míchání lihových nápojů) společné - naprostou neexistenci jakýchkoliv morálních zábran.
Tak čemu se divíte?
17. 09. 2012 | 23:16

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

lidi se v hysteriích vyžívají. například černobyl zabil asi 40 lidí. na našich silnicích každej rok umře 1000 lidí. ale když bude demonstrace proti jaderné energii, tak tam přijede spousta lidí a všichni přijedou autama. strachem se s lidma nejlepe manipuluje. když lidi mají strach, chovají se jako svině. to si pamatujeme ze socialismu, ale vidíme to všichni i dneska v zaměstnání. lepší to už nebude.
dwarf,
těch 100 milionu nedal gymnáziu ČEZ, ale roman. byly to jeho peníze. je sice pravda, že je ukrad, ale na druhou stranu lepší, než kdyby za ně postavil kasino, nebo bordel jako gross.
17. 09. 2012 | 23:31

mb napsal(a):

čm: oslabování institucí a expanze zločinu a korupce.

... ano ...
17. 09. 2012 | 23:43

kočka šklíba napsal(a):

Jíro v příspěvku z 22:31 si dokonce i Vy sám částečně odporujete. Na jedné straně voláte po nižších(spotřebních daních), na druhé sám přiznáváte, že jde o lukrativní byznys. Myslíte, že i kdyby daň byl třeba o 10 % nižší, že by nešlo o lukrativní byznys, o 20 %? Pořád ano. Musel byste spotřební daň úplně zrušit a i pak by to byl lukrativní byznys, jde také o vstupní náklady, které jsou u nelegální výroby mnohem nižší. Za druhé, již to několikrát padlo, problém alkoholismu by byl mnohem závažnější, tedy další náklady státu, odhlédneme-li od lidských tragédií.
Kontroly by to samozřejmě řešily, jenže by musely být nejen bez korupce ale i systematické, a pokuty, jak zde padlo, citelné a vymahatelné. A hlavně státní orgány by musely chtít a musely by mít dostatečné kapacity, a to jak kontrolní tak policejní.
17. 09. 2012 | 23:43

mb napsal(a):

občan napsal(a):
Možná velké daně.Ale nejvíce viny na tomto stavu má sám velký Václav Klaus,.který zde zavedl tuto ekonomiku i tento způsob politického směru.A ted nám zde bude synáček vykládat kde je chyba?To si to ještě necháte líbit?

... máte nějaký nápad ?

... vidle, sudlice, cepy ... ? Na Bělehrad ? Na pražský hrad ???
17. 09. 2012 | 23:50

Skogen napsal(a):

Nalejte bohorodičovi do chřtánu něco metanolu, ať za 30 hodin dožene v chápání, na co mu nestačilo 30 a více let.

Bohorodič si zřejmě myslí, že když lidé umírají na infarkt, musí také zbytečně umírat na tetanus a černý kašel. Kolikrát už asi tak bohorodič mohl zaklepat paprčkama, kdyby se mu ta ruská ruleta zrovna nevyhnula? A pak, dnes alkohol, zítra špatně sterilované konzervy a bůhví co ještě.. Všude lze snižovat náklady.
17. 09. 2012 | 23:54

mb napsal(a):

Tady pomůže jediné - represe, kontoroly jak na běžícím pásu s tvrdé tresty. Jenže to je naprosto proti pravicové ideologii volného podnikání - a tady máme důsledky!

... samozřejmě ...
17. 09. 2012 | 23:57

jíra napsal(a):

Viola 17. 09. 2012 | 13:40

Až konkrétně do sedmého kolene? Počítal jsem spíš ještě s hlubším vlivem času než 150 let, tj. nejen přes rod, ale i hromadně dějinně - národně a státně. Ale já to nevidím jako něco, co někomu dává právo lidi odsuzovat již od prvního pohledu, nebo to příliš spojovat s tím co říká, i když si věc třeba příliš zjednodušuje.

V tomto smyslu je zajímavé, že již před časem jsem měl jakési vnuknutí, že k odstranění části mnoha špatností na tomto světě, tj. minimálně té části jejich vlivů z retrospektivního úhlu vnímání, je podstatné a důležité nejen umět i těm starším odpouštět (a ctít atd.). Nýbrž i jaksi to sami pomoci "ROZPOUŠTĚT" za předky, pokud to jaksi nestihli sami tím odpouštěním. A tak lze víc eliminovat škodící vliv dávných nedobrých skutků v dalších generacích.

Ovšem při tom rozpouštění je potřeba účast mnoha lidí jaksi najednou, zároveň a dlouhodobě. Větvení potomků generaci od generace narůstá, i ty národnosti se promíchávají, a je potřeba síla rozpouštění nejlépe ode všech aktuálně zúčastněných...

Jak ale lidi a národy spojit? Může k tomu pomoci opravdu krásná klasičtěji znějící hudba s uvolňujícími účinky, lidé ji na celém světě vnímají stejně. Pomáhá pocitít jakousi hlubší lásku k světu, rozšířit vnímavost srdce.

Možná tím spíš pomůže, když ji prakticky jako dospělá renomovaná hvězda dokáže zazpívat i dítě, konkrétně tak krásně jako Jackie Evancho i s tak ještě malým objemem plic. Možná to spousta lidí instinktivně cítí a považuje ji za jakéhosi vyslance z jiného světa, za vtělení anděla. A třeba to ani není moc nadnesené, cítí to tak lidé všude kde zpívala, ať je to Amerika a Kanada, Japonsko, Británie či Rusko a chystá se na turné po Evropě. Cítí to i lidé z Asie díky YuoTube. A zpívá v několika světových jazycích, vystupuje s hudebníky z více kultur. Je to dokonce i v jistém smyslu jaksi její sen, díky němuž vznikla i veleúspěšná CD a DVD Dream With Me a Dream With Me In Concert.
Teď zapojuje do hry také evergreeny ze stříbrného plátna, album vyjde 2.října:
Reflections (Who I am inside...)
https://www.youtube.com/watch?v=SiSWweJKEIo&feature=related
When I Fall In Love
https://www.youtube.com/watch?v=zSzOGptJOTc
Z dřívějších vystoupení:
Pie Jesu
https://www.youtube.com/watch?v=mOfT67OR0Mo&feature=related
Lovers (jiné často navštěvované odkazy jejího skvělého provedení byly odstraněny)
https://www.youtube.com/watch?v=uhcmbeqkRhI

Hezký den
18. 09. 2012 | 00:13

vagabond napsal(a):

"Nechoď, Pane, s Vašky na led!"
18. 09. 2012 | 00:19

kočka šklíba napsal(a):

Ono to sem tak úplně nepatří, no i když patří, ale dám to sem, ptz to už je naprostá fantasmagorie. Vlk doufám promine.

http://vlkovobloguje.wordpress.com/2012/09/18/prohibice-domobrana-dph-pavel-rychetsky-a-rozpad-statu/comment-page-1/#comment-17027
18. 09. 2012 | 00:22

kočka šklíba napsal(a):

Tedy ta fantasmagorie není vlkův text ;), ale to co se v něm dočtete o nápadu Kalouska.
18. 09. 2012 | 00:23

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

skogen,
pochopte, že pravděpodobnost toho, že se otrávíte alkoholem je tak malá, že jí můžete pustit z hlavy. je daleko menší než pravděpodobnost toho, že se zabijete pádem ze schodů. mediální matanolová chřipka. prohibice je naprostá hovadina. snad už i ten největší pitomec v tehle zemi ví, že by neměl chlastat nekolkovanej a rozlevanej tvrdej alkohol.
18. 09. 2012 | 00:34

kočka šklíba napsal(a):

Bohorodiči-Hovene, že se vaše inteligence limitně blíží nule tu dokazujete dnes a denně již několik let, ale snad umíte číst a slyšíte. NEJDE o neokolkovaný alkohol a ani o rozlévaný bůhví v jakých špeluňkách. Jde o alkohol s kolky a rozlévaný v restauracích, barech, klubech. A pokud jde o kolky, tak již bylo mnohokrát řečeno, nejedná se o ceninu a vlastně nemají žádnou kontrolní funkci, ptz se jednak dají snadno odlepit a používat dále a jednak se jich jen vloni ztratilo několik stovek tisíc. Nekafrejte alespoň do toho, o čem viditelně nemáte ani páru, když jste ani nepostřehl co nám x-krát denně sdělují všechny možná média.
18. 09. 2012 | 00:48

jíra napsal(a):

kočka šklíba
Jsou to poměrně komplikované věci s mnoha vlivy a je potřeba si o tom zjistit mnohem více souvisejících faktů, aby člověk pochopil, co vše to ovlivňuje. Takže snad již mohu říci, že já si neodporuji, to věc sama je tak kontroverzní o sobě.

Vezměte si jen toto: Když lidi omezují nákup legálního alkoholu, ačkoli tendence pít trvají, asi na něj nemají dost peněz a našli jiné řešení - pančovaný levnější alkohol. Pořád to tedy zůstává obrovským byznysem, daň nedaň. Černí palitelé se člení do tří pater, v tom třetím nejvyšším jsou ti, co pálí ve velkém i legálně, ale kolky nějak seženou i ti v patře druhém. A podobně to další v naší předrahé zemi.

Obecně platí, že nic se nemá přehánět. S průměrnými platy naší populace je spotřební daň relativně už příliš vysoká. Tady stát přehání. Jenže proč ty platy jsou nízké? Protože je tu z různých příčin (leckdy shora dost jaksi arogantních a chamtivých) nižší životní úroveň než v zemích, kde je spotřební daň dokonce vyšší než u nás. Ve Švédsku s vysokými daněmi radši nechávali alkoholiky doma na dávkách, aby nepáchali další škody, neboť jich tolik zase nepilo. Zde pije moc lidí.

Je tu nejen nižší životní úroveň, ale také větší blbá nálada, protože lidi nevědí, jak ty rozlezlé nešvary ve společnosti výrazně umenšit, když na to nemají sami přímý vliv, leda že by se začali bouřit, což nečiní. Takže vrchnost si s jedním Smetanou a jeho tykadly hravě poradí a patřičně mu ukáže, kdo tu velí a o co vrchnosti doopravdy jde. Takže dost peněz mnozí radši propijí na party či v putykách, i sami doma. Řešení to sice není, ale moc se tomu nedivím, i když mě rmoutí, že si tolik lidí navíc zbytečně vychlastá mozek.

Pokud není pijáctví takový častý nešvar, což by měla být především snaha státu řešit a má za úkol o zdraví národa pečovat, dá se to kontrolami jakžtakž uhlídat, ale obávám se, že to není náš případ. Bohužel i ty kontroly byly rozvráceny a pančování se změnilo v pouhý přestupek - údajně kvůli lidštějšímu dopadu na domácí palitele, ale to jsou jen plky, stála za tím nepochybně lobby velkých (ne)legálních palitelů, ti mají onen lukrativní byznys a nechtěli postihy z něho. A dobře míněná prohibice měla všude velmi neblahé následky, bohužel to není řešení, jak lidi zbavit návyku. K stabilizovanějšímu řízení ve veřejnému prostředí máme ještě dost daleko, hlavně ta korupce to brzdí (vedle té snahy trable navíc pouštět za hlavu řes alkohol, když není vidět světlo v tunelu). A korupce je tu na všech úrovních řízení veřejných záležitostí včetně politiky. Něco je tu jaksi principiálně špatně a zároveň to jaksi vrchnosti nevadí.
Samozřejmě část lidí pít bude, jejich profese na ně může působit jednotvárně a chtějí se po práci rychle uvolnit. Lze to i jinak, ale asi to bude ještě nějakou dobu trvat.
A lidé, kteří používají alkohol jen kvůli společenskému styku, kontroly jen uvítají, nechtějí přece hrát ruskou ruletu, když část pochybně podnikavých na černých trzích s lihem se prostě přesvědčit nedá, že se to nemá.

Mějte se.
18. 09. 2012 | 01:12

Anna napsal(a):

Pravolevé paradoxy napsal(a):

Anna:

Nejste vy Anna proletářka, že tady bojujete za nesmyslný Skandinávký socialismu? Ona se ta míra socialismu jak ve Švédsku i v dalších zemí snižuje postupně až na normální Evropskou úroveň, protože i v té Skandinávii vědí, že takový sociální systém s tak vysokými daněmi je neudržitelný.
-----

Nejsem proletářka, vlastním výrobní prostředek - počítač, jsem totiž programátorka. Už jsem to tu psala, ale znovu - reagovala jsem na páně Klausovo: "Že vysoké daně ničí aktivitu lidí a firem, hospodářský růst, bohatství země – je triviální.
Nově můžeme v posledních dnech sledovat, jak vysoké daně zabíjejí."

Jako příklad jsem uvedla úspěšné Švédsko, kde vysoké daně neničí aktivitu lidí:
Švédsko stále je sociálním státem - i od 90.let. A většina nežije na úkor menšiny a má stále motivaci, proč pracovat:
K cílům Evropské komise v oblasti zaměstnanosti patří 75% zaměstnanost populace ve věku 20–64 let, které by měly jednotlivé členské státy dosáhnout do roku 2020.
Podíváte-li se na graf v odkazu, uvidíte, že Švédsko je již v posledních letech nad touto hranicí, zatímco ČR pod ní.
http://www.infoabsolvent.cz/TematickyKatalog/SStranka.aspx?KodStranky=0.0.06


Pokud se podíváme na meziroční změnu dluhu, tak dluh České republiky za rok 2011 stoupl o 3,1 procenta HDP, což je sice hluboko za matadory tohoto kritéria, tedy Irskem, Řeckem, Portugalskem a Španělskem, ale stále je poměrně vysoká. (Jak je patrné z grafu v odkazu, dluh Švédska za rok 2011 naopak klesl.)
https://www.conseq.cz/?news=731

A co se týká autorovy věty, jak vysoké daně v posledních dnech zabíjejí, uvedla jsem:
Je vážně zarážející, že pan Klaus ml. napsal takovýto blog. Přitom stačí málo, aby si člověk vyhledal:

Spotřební daň u tvrdého alkoholu je v Česku v rámci zemí EU mírně podprůměrná. V přiložené tabulce máme uvedenu u jednotlivých členských zemí EU spotřební daň v eurech na hektolitr čistého alkoholu. Spotřební daň jsme následně přepočítali na půllitr 40% lihoviny. A následně jsme přepočítali na koruny. V Česku činí spotřební daň u půllitru 40% lihoviny 57 Kč (1,4250 Kč x 40). Pro přepočet jsme použili aktuální kurs 1 euro = 25,05 Kč.
Nejvyšší spotřební daň u tvrdého alkoholu je ve Švédsku, Finsku, Irsku a Velké Británii. U půllitru 40% lihoviny dosahuje spotřební daň ve Švédsku 274 Kč, ve Finsku 217 Kč, Irsku 156 Kč a Velké Británii 149 Kč.

http://www.finance.cz/zpravy/finance/345535-spotrebni-dan-u-tvrdeho-alkoholu-v-cesku-platime-stale-i-petkrat-mene-/
18. 09. 2012 | 06:48

Pepa Řepa napsal(a):

Vysoké daně zabíjejí?
Tak já nevím. V časech hojnosti, tuším, že okolo r.92 -za dnů kralování pana otce- jsem platil z určitých částek nad laťkou i něco ke 40%.
Ještě jsem tady.
Čímpa to?
18. 09. 2012 | 07:28

Jarle H. napsal(a):

Pane Klaus, zabíjejí NENAŽRANÍ PODNIKATELÉ. A také Váš fotřík má o čem přemýšlet. Jsou země, kde mají daně vyšší (je to s podivem, ale ještě se najdou) a nikomu to tam nevadí....
18. 09. 2012 | 09:12

mb napsal(a):

Kalouskova složenka zabíjí ...
18. 09. 2012 | 09:28

Janek z Vidlákova napsal(a):

Abych to shrnul - volit modrou neoliberální vládu země, zabíjí. Modří zloději si sice zaplatí tisk , rádio a TV, ale jejich propaganda je průhledná. Přesto to někteří lidé neprohlédnou... TAKŽE BLBOST ZABÍJÍ....
18. 09. 2012 | 09:47

dry napsal(a):

Kdyby se býval před dvaceti léty našel někdo,kdoby uvolnil centrální řízení ekonomiky několika pravidly a řadou pobídek pro samostatnější hospodaření podniků-měli bychom dnes možná pětkrát vyšší životní úroveň.To,že se místo toho šlo cestou-nejprve komu to bude a co patřit-byla osudová chyba.Stát mohl zůstat právně vlastníkem a nejprve se měla řešit otázka-kdo a k jakému výsledku podnik dovede v případě nových pravidel.Otázka vlastnictví měla vyplynout následně z přítupu k řízení:diletant by se nestal vlastníkem a překupníkem z protekce.Tak se stal vlastníkem diletant a prokázal pouze diletantství.Podniky předělané na soukromé firmy padaly níž a níž.
Klaus byl traktor,Zeman vlečka,Havel liščí ohon připevněný místo odrazky na zadek vlečky.Havel sem pouze tlumočil prastaré recepty všech možných radílků z kapitalistických států,kteří nikdy nestáli sami před podobnou situací,jak znárodněné celéhospodářství předělat na tržní.
Koneckonců z Havla se stala slabší kořalka pro plebs-levná a dostupná-z Klause-tvrdý alkohol pro nejsilnější.Nejen ekonomicky,ale i otrlostí vůči následkům na Havloplebsu.Do toho se připletl trouba,muzikant.
18. 09. 2012 | 10:06

dry napsal(a):

oprava :následně z přístupu k řízení
18. 09. 2012 | 10:09

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

kočka šklíba,
ročně se nakazí virem HIV okolo 200 lidí. desetkrát víc, než se otráví metanolem. proč vláda nevyhlásí celoplošný celibát?
18. 09. 2012 | 10:28

český maloměšťák napsal(a):

mb napsal(a):
souhlas s glosatorem: likvidační pokuty za vědomý prodej šmejdu by možná pomohly.
17. 09. 2012 | 22:36
----------
Nejprve ale musíte na ty šmejdy /produkty - ale i LIDI/ přijít.
Pochybuji , že se sami přihlásí.
Takže jsme opět u institucí a jejich kvality /mj. i u toho, jak jsou schopny zareagovat na signály - kterýchžto jsem několik v 10 bodech popsal výše/.
18. 09. 2012 | 11:12

PV napsal(a):

Co kdybyste vážený pane Klausi zkusil dát na druhou stranu rovnice počet obětí alkoholismu a ztráty na HDP v případě, že bychom měli půlku národa opilců vzhledem k tomu, že by vodka stála 50 Kč? Ten váš liberalismus je v případě alkoholu opravdu k smíchu a Vaše výpočty na základě 1+1 se počítají dobře, že? Ale na hlubší analýzu problému už to asi nebude. To je tak, když se jakýkoli problém nahlíží jen z pohledu čísel. A dokonce i v tom jste mimo! Protože náklady zavedených firem jsou natolik velké, že i pak by se to vyplatilo. Falšují se totiž už i zubní pasty. Že by to taky bylo spotřební daní?
18. 09. 2012 | 11:23

český maloměšťák napsal(a):

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):
kočka šklíba,
ročně se nakazí virem HIV okolo 200 lidí. desetkrát víc, než se otráví metanolem. proč vláda nevyhlásí celoplošný celibát?
18. 09. 2012 | 10:28
----------
Jste on line ?
Tak pozor !
Právě jste vyhrál soutěž o nejpitomější příspěvek tohoto blogu.
Šest lahví pravého dvanáctiletého bermudského rumu - zrovna před chvílí vyrobeného v Českém Těšíně.
Výhru si můžete vyzvednout hned co skončí šichta v Třineckých slévárnách :---().
18. 09. 2012 | 11:39

M.Š. napsal(a):

Každý trotl tedy ví,že savo je jed a přitom se v mnohých obcích leje do studní....
Za posledních dvacet a více jak dva roky se zásluhou demagogie a ideologie mluví o nesmyslu,tedy že stát je špatný hospodář a proto privatizujme co se dá.Pod pojmem privatizace si lze v česku představit ledacos,v žádném případě však něco pozitivního.Česká privatizace byla především cestou k upevnění moci bývalých(nomenklaturních) bolševiků,kteří se převážně touto cestou zmocnili majetku státu a společnosti.Jistě se ví kdo,zapříčinil tenhle úspěšně připravený kopanec do zadele národa.Ještě nyní se nejlepší chemik a ekonom všech dob bije v prsa a chraplavým metanolovým hlasem vřeští něco o nemožnosti státu vést podnik....což je hovadina nejhoršího formátu.Pokud stát nebude vybírat daně z alkoholu,cigaret a benzínu tak je totálně v prčicích,jelikož žádné jiné zdroje nemá.O daních přímých či nepřímých se nedá mluvit,zvláště když je jasné,že každý dělá co může,aby je neplatil,v čemž nám dopomáhej finanční poradci a zaměstnanci finančnívh úřadů(jistě za patřičný obolus...jinak se sezlou potážete..).Pak je jasné,že pokud nebude národ fajčit,chlastat a jezdit autem jak cvok a navíc pokud se bude krást,tak systém postavený na vodě se zhroutí a nikomu nebude pomoci,ani těm údajně prý za vodou.Všichni se utopí jak myši a možná pak se přijde na to,že existuje zdravý selský rozum.
18. 09. 2012 | 12:14

davEsim napsal(a):

to je zase převratný článek, ještě s tou peckou na začátku "učebnicemi prokázáno"...
18. 09. 2012 | 12:20

kočka šklíba napsal(a):

"bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

kočka šklíba,
ročně se nakazí virem HIV okolo 200 lidí. desetkrát víc, než se otráví metanolem. proč vláda nevyhlásí celoplošný celibát?
18. 09. 2012 | 10:28"

Hovene -Bohorodiči vy jste opravdu neskutečný trouba :D, ale tu otázku směřujte na Hegera, ne na mě. Já prohibici nevyhlásila. :D
Až bude sex kolkovaný a bude se pančovat třeba to vyhlásí ;), vy se fakt nestydíte za tyhle nebetyčné pitomosti co tady plodíte?
18. 09. 2012 | 12:22

Jan Čermák napsal(a):

Pane Klaus, to už snad není hloupost, to je zlovolnost, zlo.
Zlo v krystalicky čisté podobě.
Jsem Vaším nepřítelem.
18. 09. 2012 | 12:24

deník napsal(a):

Ta celková daň je vysoká, souhlasím, měla by se snížit. Aby stát měl peníze nutný pro chod.., souhlasil byste, aby se zvedla daň z příjmu? ( byla by rovná, ale vyšší ) Otázka, jestli by všichni platili rovnou daň, tedy poctivě stejný procento s příjmu.
18. 09. 2012 | 12:36

uvods napsal(a):

Klaus začal celkem dobře. A) vysoké daně zabíjejí. To nepochybně.
Pouze jaksi pozapoměl svou úvahu dokončit.
B) příliš nízké daně zvýší počet alkoholiků a náklady společnosti na jejich léčení a další související problémy.
C) výpadek daně by se musely zachránit daně přímé a současně daň progresívní.
D) alternativou k bodu C je snížení tempa rozkrádání státu (ovšem scifi).
E) "žebrácká" společnost nutí lidi k alkoholizmu, který mnohdy pramení ze zoufalství a beznaděje. V žebrácké spolenosti, kde ještě funguje alespoň odvar sociálního systému si vždy přijdou na své lichváři a padělatelé všeho možného.
18. 09. 2012 | 12:47

deník napsal(a):

Targus 9.52

Souhlasím!! A nevím, proč se stát dlouhodobě nesnaží mít daně vyvážené.
18. 09. 2012 | 12:48

queribus napsal(a):

Při početnosti zdejších příspěvků je už asi každý další nošením dříví do lesa. Nicméně přece: za vzkvétajícího reálného socialismu stála láhev skotské (bez ohledu na značku) jednotně 330 Kčs, láhev koňaku (s malým ohledem na značku) 340 Kčs. V reálných současných cenách (se zohledněním příjmové hladiny) by to bylo cca 2000-2200 Kč. Přesto se občas i tento alkohol v domácnostech nížepříjmových objevil. Jinak slivovice/meruňkovice byla za 80-100 Kč/l (přepočet na dnešní ceny si každý udělá sám).
Tedy: tvrzení o přílišném zdanění destilátů se mně nezdá zdůvodněné, protože míra „socialistického zdanění“ byla v tomto srovnání astronomická. Přesto se pilo až chlastalo objemem srovnatelně (a s ohledem na denní dobu v úřadech a na stavbách výrazně dříve), „průměrná“ kvalita je nyní výrazně lepší. Při současných (velmi únosných cenách i kvalitních destilátů) ke konzumaci podřadných alkoholických sraček tedy vede pouze typické „sockovství“, kdy konzument/piják je veden jediným cílem: minimalizovat náklady (nezřídka i čas) na dosažení opilosti. Přirozeně, že tento rys chování stimuluje podvodné výrobce příslušných sraček, aby přitáhli tyto deklasované pijany co nejnižšími cenami. To platí podobně jako dříve (ostatně, případy s metylem se vyskytovaly i v minulosti, a spíše četněji, byť ne v tomto rozsahu). Mám zato, že žádný vládní zásah (a už vůbec ne snížení spotřební daně) tomuto nezabrání, příčina je v chování určité skupiny lidí, ne v ceně komodity…..
A spojovat tragický omyl s metylem s údajně vysokou spotřební daní je nesmyslné… Pro tuto třídu pijanů nebude nikdy žádná cena dost nízká......
18. 09. 2012 | 12:52

mudrc napsal(a):

Rozumím tomu, co pan Klaus píše. Ale je to přesně stejně chybné, jako to, co hlásal jeho otec. Není to otázka daní, avšak otázka morálky na všech stupních společnosti. Právě proto, že se ekonomické hledisko stalo jediným (hlavním je celou historii, ale jediným se stalo až po nástupu Václava Klause) měřítkem všeho, je tento stát v takovém chaosu jako snad naposledy po třicetileté válce. Václav Klaus to myslel možná i dobře, ale přestřelil a hrál si na sociální inženýrství a toto jsou důsledky. Určitě i daně hrají roli, ale hlavní je to, že jen malá část populace vykonává svou práci prostě proto, že ho baví a že je na ní hrdý a díky tomu ji dělá správně a poctivě. Od stavebních dělníků (ne ode všech) až po vedoucí politiky (prakticky všechny) je snaha všechno zjednodušit, ošidit a pouze inkasovat peníze. Nepodvádějí jen politici a zde zlořečení podnikatelé, podvádějí, podvádíme všichni. A přítomnost metanolu je pak vrcholem ledovce. Jediné co jsem na názoru pana V. Klause ml. nepochopil, je jeho silně podpásový útok na ministra Hegera ? Co udělal špatně ? Nezeptal se prezidenta ?
mudrc
18. 09. 2012 | 13:23

Jirka napsal(a):

Vysoká daň je i na benzínu a naftě. K čemu to vede? K tomu, že se pančuje benzín a nafta. Ano, můžu si zjistit, které benzinky dostaly pokutu a kde je špatné palivo. Ale je jenom na mě jestli tam pojedu natankovat nebo ne. Ano přímo to můj život neohrozí, ale dlouhodobě to má negativní vliv na jízdní vlastnosti mého vozidla a ve svém důsleku to nakonec můj život i ohrozit může. Zakáže stát tyto benzinky? NE! Dostanou pokutu a vesele fungují dál. Musíme si uvědomit, že je vždycky jenom na nás pro co se rozhodneme. Víme, že kouření způsobuje rakovinu, kouření však zakázáno není, ač ohrožuje nejen samotné kuřáky, ale i jejich okolí. A víte kolik pak stojí léčba takového pacienta? Přestali kvůli tomu lidé kouřit. NE! Alkohol také způsobuje v dlouhodobém užívání zdravotní problémy. Zakázali ho? NE! Přestali jsme pít? NE! Ať se tedy každý rozhodne, zda si koupí flašku vodky za 500 Kč nebo za 50 Kč a riskne to.
18. 09. 2012 | 13:47

Jirka napsal(a):

Janek z Vidlákova napsal(a):
Abych to shrnul - volit modrou neoliberální vládu země, zabíjí. Modří zloději si sice zaplatí tisk , rádio a TV, ale jejich propaganda je průhledná. Přesto to někteří lidé neprohlédnou... TAKŽE BLBOST ZABÍJÍ....

A co navrhujete? Volit třešně nebo sociálnělevicovou oranžovou, nebo dokonce rádoby neonacistickou tlupu holých lebek? Ti si nenakradou, nezaplatí si tisk, rádio a TV? A zapoměl jsem, oni nemají průhlednou propagandu. Nebuďte naivní!
18. 09. 2012 | 13:59

Radeck napsal(a):

Myslí, že pisatelé, kteří prohlašují, že výše spotřebních daníá je v pořádku, nepatří mezi jejich plátce, protože neznám člověka, který by rád a dobrovolně vyhazoval peníze z okna, kde končí cca 30% bstátních příjmů. Dalším nepopíratelným faktem je, že jakoukoliv spotřební daň pan Kalousek a jeho team zvýšil, snížil se její výběr. Pan Kalouse a jeho team nepopíratelně velice dobře rozumí tabulkám, ale chybí jim tam jedna proměná-lidký faktor, čímž degradovali ekonomii na matematiku. A k tomu ethanolu, 100L sud denaturáku stojí cca 2000,-Kč, ten samý sud zdaněného ethanolu stojí cca 200 000,- Kč velmi lákavá nabídka k pokusu o vyčištění. Proměná v tomto případě může být změna složení čistícího přípravku.ů Otázka zní: kdo dává tuto lákavou nabídku teoretického 100násobného zisku?
18. 09. 2012 | 13:59

Anna napsal(a):

Radeck

Jen zopakuji:

Spotřební daň u tvrdého alkoholu je v Česku v rámci zemí EU mírně podprůměrná. V přiložené tabulce máme uvedenu u jednotlivých členských zemí EU spotřební daň v eurech na hektolitr čistého alkoholu. Spotřební daň jsme následně přepočítali na půllitr 40% lihoviny. A následně jsme přepočítali na koruny. V Česku činí spotřební daň u půllitru 40% lihoviny 57 Kč (1,4250 Kč x 40). Pro přepočet jsme použili aktuální kurs 1 euro = 25,05 Kč.
Nejvyšší spotřební daň u tvrdého alkoholu je ve Švédsku, Finsku, Irsku a Velké Británii. U půllitru 40% lihoviny dosahuje spotřební daň ve Švédsku 274 Kč, ve Finsku 217 Kč, Irsku 156 Kč a Velké Británii 149 Kč.
http://www.finance.cz/zpravy/finance/345535-spotrebni-dan-u-tvrdeho-alkoholu-v-cesku-platime-stale-i-petkrat-mene-/

Kolik si vezme stát z ceny benzinu a nafty? Srovnání zemí EU
Benzin:Británie 60 %, Nizozemsko 58 %, Švédsko 57 %, Itálie 57 %, Řecko 57 % ... 14. až 16. Česko 52 %
Nafta:Británie 58 %, Itálie 53 %, Švédsko 52 %, Irsko 51 %, Finsko 49 % ... 7. až 10. Česko 47 %

Chci tu upozornit:

Reportérka Aktuálně.cz Sabina Slonková získala další ocenění. Tentokrát od odborné poroty soutěže Novinářská cena 2010.

Za seriál, v němž odhalila, jak v Česku funguje černý trh s alkoholem, získala čestné uznání.

...Podvodní výrobci alkoholu mají pro české zákazníky vzkaz: každá druhá láhev, kterou koupíte, už je dnes vyrobena načerno.

Černý trh s alkoholem totiž po letech relativního útlumu nabyl takových rozměrů, že začal reálně ohrožovat velké tradiční výrobce.

Jak Aktuálně.cz zjistilo z utajeného sledování podvodů i přímých rozhovorů s aktéry falšování, stát je za rok okraden až o deset miliard korun...
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=697238

Jana Lorencová: V posledních dnech se nestačím divit. V této chvíli už zemřelo na následky požívání alkoholu semnáct lidí. Další oslepli a ví Bůh, kolik jich ještě bude. Sleduji všechna možná média a také pohotovost reportérů a redaktorů, kteří se snaží vypátrat, kde se tady vražedný alkohol najednou vzal. A tak jsem zalovila ve svých vzpomínkách a archivech. Musela jsem sáhnout hodně hluboko. Je to totiž už zhruba čtrnáct let, co jsem o výrobě, dovozu a prodeji natočila pro Českou televizi řadu reportáží. Tenkrát šlo „jenom“ o peníze – o desítky miliard.
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jana-lorencova.php?itemid=17492

Jan Kubice (* 3. října 1953) je bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Ředitelem ÚOOZ byl od vzniku útvaru v roce 1995.

Zajímalo by mě, co pan Kubice ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v této oblasti se svým útvarem dělal.

Cituji: Na tajné zprávě o trhu s alkoholem se podílel i Kubice
Ministr vnitra Jan Kubice musí v posledních dnech metanolové tragédie zažívat smíšené pocity.

Když před několika lety odešel po Paroubkových útocích z policie, založil soukromou detektivní kancelář a byla to právě ona, která přede dvěma lety ve zcela průlomovém vyšetřování tajně zmapovala černý trh s alkoholem.

Jeden ze závěrů dokumentu, který vznikl na zakázku renomovaných výrobců alkoholu, totiž zněl: stát nemá nelegální obchody s lihovinami vůbec pod kontrolou.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=757367

Zajímalo by mě, co pan Kubice ve funkci ministra proti tomu podnikl PŘED současnými úmrtími???

Paní Lorencová před čtrnácti lety, paní Slonková přede dvěma lety, stejně jako firma pana Kubiceho, informovaly o únicích peněz v řádech desítek miliard. Jak to, že to zůstalo nevyšetřeno??? Proč byl ponechán takový "Absťák státního rozpočtu" až do současných úmrtí???
18. 09. 2012 | 14:23

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

český maloměšták, kočka šklíba,
odpovězte na otázku. proč by vláda neměla vyhlásit celoplošný celibát? jaký je rozdíl mezi aidsem a otravou metanolem? jaký je rozdíl mezi chlastáním tvrdeho alkoholu a sexem? léčba pacienta s hiv stojí ročně před milion korun, hradí to pojištovny.
18. 09. 2012 | 14:24

Anna napsal(a):

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):
jaký je rozdíl mezi chlastáním tvrdeho alkoholu a sexem?
---
Vyzkoušejte, uvidíte :-)
18. 09. 2012 | 14:33

mb napsal(a):

č.m. 11:12 ... já s vámi nejsem v rozporu ... myslím, že dobré, funkční státní instituce s dobře placenými ( a hrdými ) lidmi, profesionály, jsou vitální pro (náš způsob) demokracie ...

byli a jsou to oba Klausové, kteří říkají, že stát je zlo, morálku nepotřebujeme, státní zaměstnanci jsou darmožrouti a vraždí vysoké zdanění a ne mafiánští gauneři, kteří dostanou od Klause seniora milost, když z toho pro Klause něco kápne ...

... njn, stane se ... Klause si částečně lidé zvolili sami ... ted mají, co chtěli ... já ho nechtěl nikdy ... vždy jsem jej považoval za X.NDL ...

...
18. 09. 2012 | 14:43

Radeck napsal(a):

Anna:
Vidím, že výši spotřební daně u alkoholu uvádíte v čáskách, nezbývá mi nic jiného, než se zeptat: průměrný plat v ČR je oproti EU také lehce podprůměrný?
18. 09. 2012 | 15:08

Fialenka napsal(a):

Radeck (15:08)

Kupní síla, nebo li průměrná roční mzda v paritě kupní síly je například ve Švédsku oproti ČR dvojnásobná. Takže zhruba by se dalo říct, že kdyby daň z alkoholu byla nastejno s námi, byla by 2x57=114 Kč. Ale ta daň tam je 274 Kč.
18. 09. 2012 | 15:57

Fialenka napsal(a):

Radeck

PS
Ale možná to Anna spočítala tak, že už je tam naše výše mezd zohledněna. Nevím.
18. 09. 2012 | 16:07

Stano napsal(a):

Pane doktore Klausi, Váš článek je pravdivý a nemá chybu. Chybou ovšem je, že ho zveřejňujete zde, kde se vedou anonymní diskuse. J. Werich jednou pronesl památnou větu : " kde blb, tam nebezpečno ". Věřte, že tady je opravdu nebezpečno. Příspěvky jsem zasílají nejrůznější lidé, zřejmě někým placeni. Proto je lépe tento humus bez povšimnutí přejít. Z některých příspěvků vyplývá, že je píšou lidé jejichž IQ se pohybuje mezi 35 - 49 body, což je středně těžká mentální retardace. Např. nick " dědek ", ten neustále píše o vaší matce a tvrdí že je dcerou Šalgoviče. Je to naprostý primitiv, neví, že vaše matka ing. Lívie Klausová, CSc., rozená Mišťinová, se narodila v Bratislavě do nemajetné rodiny v r. 1943, matka byla učitelka a otec právník. Byla druhá nejstarší z pěti dětí. Rodiče těžce onemocněli a děti byli v děcáku. Na stř. škole patřila mezi výborné studenty, zasáhla ji předčasná smrt otce a nastaly velké existenční starosti, když její maminka měla 644.- Kč důchodu + sirotčí důchod. Přes všechny potíže se dostala jako výborná studentka na VŠE v Praze / zahraniční obchod / a stala se naší přední uznávanou ekonomkou. Tito někteří plebejci zde urážejí také vašeho otce prof. Ing. V. Klause, CSc. Neustále mu předhazují " prognosťák ", nevědí že tam nastoupil až koncem r. 1987 a že předtím po vyhození z Ekonomického ústavu ČSAV, pracoval 17 let na podřadných místech v SBČ. Oni ani nevědí, že obdržel na prestižních universitách v celém světě 44 čestných doktorátů a 42 mezinárodních cen. Nevědí, kolik vydal publikací, zkrátka nevědí nic. Proto vaše články posílejte raději do tisku.
18. 09. 2012 | 16:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy