Partie s mistrem světa

19. 05. 2008 | 14:52
Přečteno 11691 krát
Šachová simultánka je většinou svátek pro amatéra, který má možnost utkat se s mistrem světa či podobnou legendou svého sportu. V mém případě je svátek trochu zkalen faktem, že s cejchem „protekčního fracka“ musím podat kvalitní výkon, aby to nebyla ostuda.

Proti hráči světové špičky nastupuji podruhé v životě. Opět má iniciály V.K.. Před lety jsem hrál v Praze s Viktorem Korčným – několikanásobným finalistou zápasu o titul mistra světa v 70. a 80. letech (proti tehdy dominujícímu Karpovovi - oblíbenci Leonida Brežněva). S Korčným to byl tehdy společensky velmi trapný zážitek. Simultánku pojal ultrasportovně, boj trval nekonečných šest hodin. Zbyli jsme pak jen dva s jedním pánem z Brna (on vyhraný, já remízový). Korčnoj nechal s nasupenou vizáží přinést šachové hodiny na bleskové dohrání, oba nás „slavně“ porazil a setrvale nasupen odešel.
Kramnik naproti tomu s úsměvem na rtech odbavil dvacet hráčů (často přes 2000 ELO) za tři hodinky, přičemž ještě podepisoval památníky, partiáře, prohodil po konci partie pár slov, podal ruku. Zkrátka pravý gentleman a fascinující šachista.Vyhrál 16-4-0, jak by měla slušná simultánka končit. Tj. nikdo mě neporazí ani náhodou, ale pár nejurputnějším dám remízu, aby byla v hostitelském městě trocha radosti.

Vladimír Kramnik – Václav Klaus
1. e4 e6 2. d4 d5 3. exd5 exd5 Každý klubový nováček je po čase seznámen s faktem, že „Výměnná francouzská je jasná remíza“. Toto poučení podává zpravidla místní ortodoxní sicilkář II. výkonnostní třídy.
4. Jf3 Sd6 5. c4 Zrovna jedna z nikterak remízových variací … c6. Pro koně je hezké pole e7, ale radši ne hned (6. c5 a trapný konec).
6. Jc3 Je7 Základní pravidlo simultánek zní – neprohrát jako první. Všichni okolo mne hrají nějaké zavřené hry, to nevypadá dobře.
7. Sd3 dxc4 8. Sxc4 Sf5 Moje teoretické znalosti skončily. Přirozené Sg4 vázne na typickém obratu Sxf7 atd.
9. 0-0 Jd7 10. Ve1 Jb6 11. Sb3 0-0 12. Sg5 Dd7 Simultánka je zrádná. Velmistr je pochopitelně ve velké nevýhodě, ale ani amatér nemá komfortní partii. Nikdy se nemůže zamyslet pořádně. Velmistr se okolo stolečků blíží, budu muset něco zahrát. Dc7 se mi nelíbí pro Vc1, čas to vše zvážit – není. Dělají se tak často prostě tahy, které neprohrávají hned. Nebo spíš zdánlivě neprohrávají hned.
13. Sxe7 Sxe7 14. Je5 Plán zablokovat, a následně odebrat izolovaného pěšce d4 a hrát na výhru, nutno zatím odložit. Garde.
… Dd6 15. Df3 Se6 16. Sxe6 fxe6 17. Dg4 Drtivou většinu jeho tahů by hrál i můj program Fritz 9, přitom na záchodě byl jen jednou. Jak to ten člověk dělá?:-) (viz známý skandál ohledně nechutného osočení, že Kramnik během zápasu o světový titul s Bulharem Topalovem využíval elektronickou nápovědu ukrytou na záchodě)
… Vae8 18. Vad1 Sf6 19. a3 Jd5 20. Je4 De7 21. g3 Sxe5 To je dost závazný tah, kůň na d6 nebude příjemný, ale jak bojovat o vyrovnání jinak? Navíc se mi líbí následný trojtah dámou s vidličkou na e3.
22. dxe5 Df7 Simultánkovská léčka: co kdyby přišel a v rychlosti vyskočil koněm na d6 rovnou?!
23. f4 Dc7 Manévr dámy se mi povedl. Od této chvíle se začal Kramnik u mého stolu zamýšlet delší dobu. Navíc tři hráči již prohráli a okolo mě se již jen dohrává. Fiasko už to nebude.
24. Kg2 Db6 25. Ve2 Teď jsem teprve objevil, že možnost sebrat mistru světa kvalitu je vzhledem k hnusnému Jf6+ (+-) pochopitelně zcela iluzorní.
…Ve7 26. Vde1 a5 27. h4 h6 28. Kh2! Král jde do bezpečí a začíná být za dveřmi oběť kvality s následným šachem na f6 a konec. Navíc jsem si předchozím tahem oslabil pole g6
… c5 29. Dg6 Dc6 30. Vd2 c4 Boj se přenáší na polovinu soupeře:-).
31. Ved1 De8? Teď již nás moc nehrálo, tempo se zrychluje. Většinu času jsem spotřeboval na ověření, kdy Vxd5 s následným Jf6+ ukončí partii a kdy ne. De8 vypadá lákavě, vynucuje výměnu dam, odráží přímé hrozby a pak budu hrát na výhru s pěšcovou majoritou na dámském křídle:-). Bohužel jsou tam primitivní vidličky. Pěšáčka c4 jsem do taktických propočtů nějak nezahrnul. Patrně proto, že je na útočné polovině šachovnice, kam jsem se moc nedíval.
32. Dxe8 Vfxe8 33. Jd6 c3 Začíná boj o život, navíc jsme již jen asi 4, čas na rozmyšlenou se smrskl k nule.
34. bxc3 Vb8 35. c4 Je3 36. Vc1 Vc7 37. c5 b5 38. h5! A teď si vyberte Jc4, Vxc5 (Jf1+) či b4. Už je zase u stolku.
… b4 Jc4 asi bylo lepší.
39. axb4 axb4 40.Vb2 Kh7 41. Vb3 Jd5 Zbylé partie má velmistr jasně vyhrané v pár tazích a tak se dočkávám nabídky remízy. Odměna za bojovnost. A jak říká klubové heslo „Bojovnost je hlavní ctností hráče ŠK PORG“.
0,5:0,5

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Mila Burda Ing. napsal(a):

Václave,znám Tě už dlouho z lyžování a sleduji jak si vedeš jako ředitel PORGu a můžu Tě ujistit že NEJSEŠ protekční fracek!Budu Ti držet palce.Za Orbisáky!
19. 05. 2008 | 15:31

Boleslav D. napsal(a):

Super!
Priste se prihlasim take. Ale ja uz jsem zapomnel jak se taha konem...
19. 05. 2008 | 15:47

Ročník 53 napsal(a):

Remizovat s velmistrem je úspěch, přestože v simultánce.
Partii si doma přehraji.
19. 05. 2008 | 15:59

pgjed napsal(a):

Pane Klausi bezva. Jen nechápu, proč to sem píšete.:-)

1) Protože podle pana Stejskala (kodex blogera) si do svého blogu mohu psát, co chci.
2) Proč by měli být blogy výlučně politické (a že jich tu takových je skoro většina)? Je to šachová rubrika mého blogu:-)
3) Navíc se to jmenuje celkem jednoznačně, takže koho šachy nezajímají, tak si prostě neklikne.
4) Už jsem to stejně musel napsat, neb to po mě chtěli do šachového týdeníku, tak jsem to dal rovnou i na blog.
V.K.
19. 05. 2008 | 17:31

fudoshin napsal(a):

poutavě napsané.až bude čas, tak si to rád přehraju.bohužel k šachům v reálu se vůbec nedostanu, do kurníku jsem zaskočil naposledy asi před rokem.budu to muset napravit.i když popravdě nechávám si ty šachy až do té pozdější sedavější části života,snad to osud nezmění :)
19. 05. 2008 | 17:47

stále rebel napsal(a):

Pro pgjed.
Toto je blog pana Klause, může si sám volit témata o kterých chce psát a vy se pak můžete rozhodnout, zda to budete číst nebo ne. Pokud je autor šachista, dá se předpokládat, že bude občas psát i o šachách. Pokud vás to nezajímá, tak to prostě nečtěte.
19. 05. 2008 | 18:23

vlk napsal(a):

škoda, že jste k tomuhle blogu nepozval ještě také bratra. Jeho komentář a notace partie z Hluboké by také jistě nebyly od věci.

Zkusím to také přehrát.

Díky.
19. 05. 2008 | 18:30

stále rebel napsal(a):

Pro autora.
K tomu „protekčnímu frackovi“. Nejsem velký obdivovatel vašeho otce, ODS pod současným vedením už vůbec ne, ale znám lidi z vašeho šachového okolí a ti vás hodnotí kladně.
Možná to bylo proto, že se mne snažili přemluvit k hostování.
19. 05. 2008 | 18:35

Řeč mysli napsal(a):

Také jsem se k čtvrt století života začal šachům intenzivně věnovat. Postoupil jsem o tři třídy. Bohužel se mě začalo o šachu zdát, při zavření očí začali "běhat" figurky ve vědomí. Rychle jsem to ukončil. Nyní si jen partie občas přehrávám. Přehraji si ji.
19. 05. 2008 | 19:45

Al Jouda napsal(a):

Přitáhněte častěji pana otce k šachu. Kdo si hraje, nezlobí.
19. 05. 2008 | 20:55

Ročník 53 napsal(a):

Pane Fudoshine, v tom kurníku hrajete nejraději na jaký čas?
19. 05. 2008 | 21:22

Saliven napsal(a):

Jak je vidno, oba mladí páni Klausové jsou brilantní šachisté. Gratuluji - remíza s Kramnikem, to je bomba. :-)
19. 05. 2008 | 21:51

Ježíš Kristus, Jer.15/16 napsal(a):

Duchem chudí jsou ti, kdo nemají Boží rozum. Vláda musí změnit školství naprosto podstatně. Zatím se tak nestalo, protože bývalý rektor Masarykovy univerzity Zlatuška, odmítl a stále se odmítá věnovat textům pravdy Písma uvedeným, jako POSLEDNÍ SOUD, na http://www.oplatek.webpark.cz. Odmítl se bát Boha a prohlásil v době, když byl rektorem Masarykovy univerzity, že proroci Stanislav Oplatek a MUDr. Stanislav Grof, přejdou jako vítr a že nemají, do výuky na Masarykově univerzitě, co mluvit. Proto slova pravdy Písma politika Zlatušky „pozřou“. Vzedmuté moře svévolných politiků, sloužících svým údům, namísto Bohu, nebude, bez Božího rozumu vyschne, protože politici pravice a levice, jsou již Bohem prokletí. Jediným učitelem již je Bůh, což je pravda veškerého Písma od Boha. Bez Božího rozumu je Zlatuška pomatenec, který vešel do chrámu Božího pravdy Písma a tím se stal Synem nemoudrým. Nechce včas opustit lůno rodičky, kterým je pravda Písma. Otázkou pro Zlatušky (při online rozhovoru) je, zda pomatenec Zlatuška, svým zvířecím rozumem chápe, že Bůh, svou tvář technika již neskrývá. Vrátí vládnoucí technické elitě Česka, svůj technický rozum pouze v případě, že z Masarykovy univerzity bude hnojiště, pro nesmyslné, protikladné nauky litery Písma o Bohu. Ve veškerém školství, musí být Písmo, to je bible, bhagavadgíta, korán, tóra, atd. v pravdě Písma, hlavními učebnicemi energetiky, ekologie, etiky a víry v jediného Boha světa. V opačném případě, Česko, bez Božího rozumu, zajde strašlivou záhubou. Ještě se Duchem chudý pomatenec Zlatuška nebude Boha bát? Přiměřený trest pro Zlatušku od Boha je stejný, jako pro exstarostku MUDr. Hrubou a hlavního psychiatra LFMU MUDr. Češkovou. Duše poslance Zlatušky, v příštích třech, či čtyřech inkarnacích, zajde a to v tělech prasat, krys, či červů. Každý „Jób“, který k Bohu, to je k pravdě Písma „přijde“, pokořením se před Božím rozumem, každý, kdo pochopí, že lidé trpí pro znečištění životního prostředí proto, že nesmyslné protikladné nauky pomatence Zlatušky, se šíří jako rakovina, se v příštích inkarnacích bude dívat na to, jak Duše nečistého neobřezance Zlatušky a ateistických sviní, 127 x umytých pravdou Písma, MUDr. Hrubé a MUDr. Češkové, zajdou v tělech zvířat. Zlatuška, MUDr. Hrubá a MUDr. Češková jsou Bohové kněží, kteří „nevnímají“, že Bůh, svým rozumem, od nich odstoupil. Cokoli se pro uvedené Bohy dělá, je podvod. Proč je tedy Zlatušky, Hrubou a Češkovou prohlašovat za Bohy, když Boží rozum prokazatelně nemají. Což vše je soud přiměřený Bohu. Synové Boží, nový Boží technický lid, snad již brzy k Bohu TECHNIKOVI přijdou a budou se radovat ze slávy rozumu Boha TECHNIKA, který Bůh dal v Písmu lidem v POLI VĚDĚ Písma. Stane se tak, až budou politické hory světa, na všesvětovém, mírovém, summitu, v dolině Sazka Arény v Praze, svolaném novou TECHNICKOU vládou Česka, Bohem, to je pravdou Písma, poníženy. Hospodin vše vidí a je zlé v jeho očích, že v médiích stále nevzešla Hospodinova sláva nad posledním prorokem Stanislavem Oplatkem, který je Božími ústy, Žalm51/19,66/3,81/16, Mich.2/3,4,10, Nah.1/4, bhag.2/22,14/15,15/15,18/16,58,59, Jer.5/13,22,31,12/16,15/16,19, Ám.3/7,5/10, Zj.21/1, Mat.5/3,25/40, 2.Kr.10/27, Ez.21/22,32,39/8,13,29, Bár.4/37,5/7,6/34,41,44, 2.Tim.2/16, Iz.2/22,29/13,49/5,18,57/10,20,59/15,60/2,65/15,66/17,24, Jób17/14,18/3,21,40/8,42/16, K.M.7/12,17,8/21,10/13,12/10,26,13/8,18/13, 1.Tim.6/10,20, Žalm22/30, 2.Moj.20/5, Kaz.3/18,21,4/17,9/10,10/6, 2.Petr.2/22, Oz.5/15,6/5,8/12,9/7,12,15,13/11,13, Jóel4/2,12, 2.Kor.3/5, Sof.3/11, Jan10/34, atd. Zločincem je dnes každý, kdo se nepoučil z dějin lidstva a z textů Písma a kdo neuzná, že nový Bůh TECHNIK, kvůli energetické spáse Česka, zavrhl politiky pravice a levice, Baaly, to je vlastníky, vojáky, atd. Pravda Písma musí uznána v médiích, jinak Bůh, svůj TECHNICKÝ rozum, vládnoucí technické elitě Česka, nevrátí. Česko, bez Božího rozumu, uschne, Ez.39/8,13,29, Oz.5/4,15,6/5,9/7,12,15, K.M.6/17, Jan15/6, atd. Odesláno (zčásti) poslanci, lži učiteli Zlatuškovi, který nesmyslně vyhovuje přáním lidí, při online rozhovoru v novém DNES, dne 19.5.08, Žid.4/7, 2.Tim.3/5,4/3, 5.Moj.32/21, atd.
19. 05. 2008 | 22:04

Boleslav D. napsal(a):

Ježíš Kristus, Jer.15/16:
No vida, kdo se dokonce zapojil do diskuse, pane Stejskale, gratuluji!
19. 05. 2008 | 22:09

Dan K. napsal(a):

Pane Klaus,
napínavá šachová partie........:) Připomněla mi jednu z povídek Stefana Zweiga a šachovou partii ve Forrestu Gumpovi, tedy jeho knižní předloze.
Skvěle jsem se pobavil, gratuluji k remíze....:)
19. 05. 2008 | 22:18

RUMCAJS napsal(a):

Naposled jsem hrál šachy na Silvestra. Chtěl jsem udělat radost desetiletému synkovi mého přítele, který u nás ještě s dalšími přáteli slavil konec roku. Můj původní záměr, že budu na hocha hodný a budu hrát na pat, vzal rychle za své.Již během hry mi zcela bezelstně hlásit ,co se mnou v dalších tazích bude všechno dělat, ale nebylo mi to nic platný.
Během 15 minut se moje figurky dostaly do autu a mladej "Fischer" mi nahlásil mat. Nabídku na další partii jsem s díky odmítl.
Pak mladej vzal šachovnici , celou partii znovu přehrál tatínkovi a hlásil, kde všude jsem udělal chybu. Když opomenu tu při počátečním postavení, kdy jsem prohodil koně se střelcem, tak zhruba od třetího tahu jsem byl prý zcela ztracen.

Má to pak vůbec cenu hrát celý ?
19. 05. 2008 | 22:42

Frante napsal(a):

Bylo by užitečné to udělat nějak takhle:

http://www.chessgames.com/p...

dá se to ovládat šipkama doprava-doleva
19. 05. 2008 | 23:08

RUMCAJS napsal(a):

Ježíš Kristus:
Nestačilo napsat, že Zlatuška bude v příštím životě prase ?
Mohl jste si ušetřit spoustu psaního.
19. 05. 2008 | 23:25

Udivený čtenář napsal(a):

Jak může někdo hrát francouzskou obranu a doufat v remízu s mistrem světa???!!! To Vám tu remízu musel Kramnik darovat....
Když jsem hrával kdysi šachy (KM, ELO kolem 2250) tak jsem bílýma měl každoroční skóre pro ti "francouzářům" asi 50 výher ku 10 remízám a 5 prohrám. A samozřejmě jsem nehrál "výměnnou variantu" jako Kramnik.
19. 05. 2008 | 23:30

prirodovedec napsal(a):

Frante: Neni to tak dlouhe, da se to prece prehrat zpameti. :)

Pekny temer skalp. :) Zajimalo by mne vice hlubsich komentaru cerneho nez jen kratkych glos. Presneji by mne zajimala moznost 13.Je4 (mozna ale Sb4 resi) a zejmena co nabizi Fritz a autor za mozne alternativy k postupu bileho v 18., 19., 21. tahu, zda "tradicni sablona" s volnou 3. radou a postupem h pesce nemela vice sanci cerneho pritlacit. Rovnez by bylo zajimave znat nazor autora a Fritze na zaver :). Take by mne zajimalo, zda dle nazoru autora nemel cerny zkusit skladat veze aktivneji pres d sloupec misto sloupce e.

Ale sachova hlidka spatny napad rozhodne neni. :)
VK: Více variant bude v šach. týdeníku Pavla Matochy. Tady jsem je ořezal na minimum. Soupeři nechci radit, několikrát jsem se však více bál jiného tahu. Já jsem velmi uvažoval spíše skládat věže na f sloupci. Vf5 a Vaf8, namísto pasívního Vae8, ale nějak jsem se nemohl dopočítat, zda mi soupeř věž z f5 nevyžene a pak brutálně nesebere na e6. De8 je pak pochopitelně moje prohrávající hrubka, ale znáte to - v těžké pozici a s omezeným časem se dělá snadno. Závěrečnou pozici hodnotím mezi prohrou a remízou, blíž k prohře. Nicméně čím déle Fritz běží, tím menší převahu bílého ukazuje. Zda to v této pozici něco znamená, ale těžko říci. Chytrákům, co tvrdí, že francouzská je prohraná od začátku: to je asi stejné, jakože výměnná francouzská je remízová od začátku. To je úplná blbost. Francouzskou hraje třeba často GM Barejev - hráč světové špičky. Václav Klaus
19. 05. 2008 | 23:43

suchanek napsal(a):

tak buď jsem jeliman, nebo je prirodovedec Václav Klaus.

v případě, že ano, je to pro mě nejšokantnější zjištění v historii těchto blogů na aktualnecz.

???
VK: Spíš za a) je správně. Bloger může reagovat přímo do komentáře. Takže nejsem ani přírodovědec, ani suchanek.
V.K.
20. 05. 2008 | 10:32

prirodovedec napsal(a):

Suchanek: Radeji no comment. A ktery? Mladsi? :) Vidte, co zpusobi jeden slitek, sam jsem prekvapen. :)

autor: Dekuji i za objektivnost. :) Zatim jsem nemel cas si to postavit a asi to ani neudelam (i kdyz je to Kramnik :) ) a Fritzovi a Vam verim. K te glose o francouzske - no comment - ze by i v Elo byla vetsi inflace? :) Mate nejaky prehled, kdy volil Kramnik vymennou francouzskou ve vaznych partiich? Myslim, ze i v nejakych zapasech. Zajimala by mne motivace toho vyberu v simultance. Asi nechtel v zahajeni ve spechu simultanky na zacatku pocitat kolotoc domaci pripravy. Chtel v simultance soupere ukolebat a hrat aktivne izolovaneho pesce? Kdo vi.

Ta protihra po f sloupci zni zajimave (co Fritz?), moje myslenka snazit se pres d sloupec vychazela i z uvahy, ze v pripade moznych vymen vsech tezkych figur (pokud ne tak by treba byla pres d a stred protihra) je e6 pesec blokujici vyhodou cerneho a Vami zminovana majorita na damskem kridle muze byt souperi skutecne neprijemna. :)

Co se tyka rad souperi, o ty mi neslo, spise mne zajimalo, co rikate Vy a Fritz na mozne aktivnejsi snahy bileho (3.rada). Opticky totiz pozice bileho vypada aktivneji a cloveka napada, zda nektere tahy nemohly vice cilit na kralovske kridlo bez profylaxe.
20. 05. 2008 | 11:11

davs napsal(a):

Rec mysli:
Tomuto psychickemu fenomenu se rika "Tetris effect"

http://en.wikipedia.org/wik...
20. 05. 2008 | 11:50

stejskal napsal(a):

Vážení diskutující,

pokud mi někdo dáte tip na osobnost, která by mohla psát zasvěceně o světě šachu, neprodlenně ji oslovím. Považuji tento blog i diskusi pod ním za skvělé, byž sám jsem hrál šachy naposledy před dvaceti lety a vždy jen rekreačně.

Byl bych moc rád, kdyby na tento blog chodilo co nejvíce "udivených čtenářů" (to není sarkasmus, tímto nickem podepsaná replika mne naprosto nadchla, takové pod tento text podle mne přesně patří).

A když už jsme u toho: stejně tak sbírám tipy na představitele rybářských svazů (ani jeden z mejlů na jejich předsedu nefunguje), zahrádkářů a botaniků(pan doktor Větvička sice kdysi projevil zájem, ale pak už se mi neozval), kynologů (dosud oslovení neopověděli), mykologů (pana doktora Smotlachu ml. bych mohl zkusit) a vůbec všech osobností, které se věnují něčemu, co mnohé z nás zajímá (erotiku a sex do toho zatahovate nebudeme, že ne? ;-)

Chci jen připomenout, že samotná erudice a mediální známost nestačí. Je potřeba , aby dotyčný též uměl zajímavě formulovat své myšlenky a sepsat je do poutavého textu (viz třeba tento o šachu; řekl bych, že zaujal i nás, kdo si partii zcela jistě nepřehrajeme ;-).

Hezký den, těším se na Vaše tipy.

Libor Stejskal
20. 05. 2008 | 11:54

davs napsal(a):

No ja myslim, ze zrovna takovej Uzel by byl zajimavej pane Stejskale.
20. 05. 2008 | 11:58

Udivený čtenář napsal(a):

Pane Klausi, netvrdím, že je francouzská obrana prohraná hned od začátku, jak mi vkládáte do úst. Samozřejmě znám také mnoho současných i bývalých velmistrů, kteří hrají úspešně francouzskou. Ale podstatná otázka je proti komu, a jak dobře ji znají (Barejev zřejmě velmi dobře...). Francouzská obrana vyžaduje pro úspešné hraní mimořádné strategické schopnosti. Pokud ale amatérský hráč jako Vy hraje proti velmistrovi francouzskou obranu tak je to velmi riskantní podnik s 1% pravděpodobností na remízu a 0,1% pravděpodobností na výhru. Jestli je francouzská obrana Vaše oblíbená hra, tak si ji samozřejmě na Vaší šachové úrovni hrajte jak často chcete, ale nemůžete od ní čekat žádné zázraky proti silným hráčům...
20. 05. 2008 | 12:04

Udivený čtenář napsal(a):

Děkuji pane Stejskale za pochvalu :-).
Co se týče tipů na osobnosti, které by mohly zasvěceně a zajímavě psát blog o světě šachu, tak bych doporučil např. mezinárodní velmistry Vlastimila Jansu nebo Marka Vokáče. Jsou to velmi zkušení hráči a mají i smysl pro humor a výborné komunikativní schopnosti.
20. 05. 2008 | 12:22

stejskal napsal(a):

Díky, pane čtenáři,

zkusím na ně sehnat kontakt a oslovím je.

Doktor Uzel nakonec též není špatný tip, paní či pane davsi.

Libor Stejskal
20. 05. 2008 | 12:54

prirodovedec napsal(a):

stejskal, udiveny ctenar: Jako naprosty amater pozorujici jine souhlasim s Jansou a Vokacem, dalsi moznosti je prolistovat tisky panu Modra a Hausnera a podivat se, kdo tam pise nejzajimaveji.

K te francouzske, jste si jist, ze je to proti Kramnikovi v simultance podstatne? Mam pocit, ze autor nejake "nezaporne" Elo :) ma a neni naprosty sachovy amater. Navic mu souper uhnul a na zaver ho potesil, cili volba zahajeni se i vyplatila. :) A pokud ji treba hraje cely zivot? Radil byste prejit autorovi na jednu partii na Caro-Kann? Nebo se tahat v nejakych jemu treba neznamych Sicilskych, Spanelskych ci Ruskych tunelech? Nebo hrat proti Kramnikovi Pirce? :) A berte to tak, ze kdybyste Vy mel bile v simultance (treba vyjimecne :) ) proti Bareevovi tak by Vam nekteri treba radili Anglickou.

K tem procentum - je to Vase expertni pravdepodobnost nebo zalozena na nejake statistice? Vypadaji totiz dosti desive a neumi si pak predstavit moc jina pro jine zahajeni. Mozna by se dala odvozovat z puvodni pravdepodobnostni konstrukce rozdilu Elo s korekci pro simultanky? :)
20. 05. 2008 | 13:20

stále rebel napsal(a):

Doporučuji Ivana Hausnera, šéfredaktora Československého šachu
Ivan Hausner - hausner@login.cz
Má dost zajímavého materiálu, jednak toho hodně publikoval v Československém šachu, ale i napsal například tuto knížku.
http://www.chesslady.com/in...
Jednu dobu jsme hráli za stejné družstvo a párkrát jsme se setkali na turnajích. Ivan je i dobrý bavič a zná spoustu lidí, různých drbů a historek a rád je vypráví.
20. 05. 2008 | 14:20

Udivený čtenář napsal(a):

Přírodovědec:
Slovo amatér nemyslím pejorativně ale jako vyjádření faktu, že se pan Klaus šachy neživí ani nevyhrál nějaké větší turnaje (řekněme alespoň pražský přebor jednotlivců...).

Správná volba zahájení proti konkrétnímu soupeři v určitém utkání je jeden z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje výsledek partie. Proto musí mít zkušený hráč určitý rozsah repertoáru zahájení za bílé a černé a ty vhodně použít podle konkrétní situace.

Samozřejmě znám i šachisty, kteří hrají celý život jen jedno nebo dvě zahájení za bíle i za černé ale to má nevýhodu v tom, že se jako jejich soupeř na ně můžu velmi dobře připravit a překvapit je v jejich oblíbeném zahájení nečekanou a málo známou variantou. To, že pan Klaus, podle svých slov již v 8. tahu skončil se svými teoretickými znalostmi v tak jednoduché variantě jako je "výměnná francouzská" svědčí spíše o tom, že velké znalosti francouzské obrany nemá. Proto je otázka proč vlastně volil francouzskou obranu v této partii. Pokud si chtěl "jen" zahrát, tak nemám proti francouzské obraně námitek. Pokud ale tvrdí, že chtěl uhrát dobrý výsledek, pak byla jeho volba zahájení naivní a remíza, kterou dosáhl byla výsledkem benevolence Kramnika (čemuž napovídá i to, že Kramnik zvolil nikoliv úplně remízovou ale rozhodně velmi přímočarou "výměnnou variantu").

Úspěšnou strategií do simultánek proti silným hráčům je překvapit je doma připravenou variantou v nějakém zahájení, které vyžaduje velké kombinační úsilí (například nějaký gambit), a to zejména v počátku partie kdy Kramnik neměl ještě mnoho času se u každé partie zdržovat. A pochybuji o tom, že by pan Klaus jiné zahájení než francouzskou neznal.

Kdybych hrál proti Barejevovi bílýma a nejen v simultánce (hrál jsem kdysi úspěšně proti řadě velmistrů na open turnajích i české šachové lize :-)), tak bych klidně zvolil třeba anglickou, ale spíše bych si doma zanalyzoval jeho posledních cca 20 partií v nichž hrál francouzskou a hrál bych pak takovou variantu, v níž by Barejev jako černý neměl šanci získat iniciativu.

K tem procentům: Jak jsem psal, záleží na tom kdo a proti komu hraje. Vzhledem k tomu jak je francouzská obrana obtížné zahájení, v němž může slabý hráč za černé proti silnému hráči hrajícímu za bílé snadno strategicky uklouznout, tak v konkrétním případě pana Klause proti Kramnikovi jsou ty procenta dle mého názoru realistická. Pokud proti sobě francouzskou hrají dva stejně silní (a dobří) hráči tak podle mých mnohaletých zkušeností (a zkušeností mnoha mých spoluhráčů) je pravděpodobnost cca 50% výhry bílého, 30% remíza a 20% výhra černého. Detailní statistiky a pravděpodobnostní konstrukce jsem ale neanalyzoval. Třeba to někdo udělá, bylo by to zajímavé.
20. 05. 2008 | 15:02

Václav Klaus napsal(a):

Koukám, že se to zvrhlo do šachově odborné debaty:
Nuže:
1) Francouzská je zcela běžné zahájení, které stále drží jak na úrovni profesionálů, tak amatérů.
2) Umím ho daleko lépe než Sicilskou či Španělskou (a to nemluvím o Skotské, Skandinávské atd.), navíc je to držák.
Sicilská má navíc řádově delší a košatější teorii a Španělská je strategicky pro slabé hráče zrovna jedno z nejnáročnějších zahájení. Proti Kramnikovi tedy nebylo co řešit. Mimochodem celý čtvrteční trénink jsme v klubu věnovali přípravě na Katalánskou, ale u mého stolu zrovna zahájil 1.e4 (zahajoval všude jinak).
3) Na Kramnika Francouzská k urputnému boji stačila, s "Udiveným čtenářem" bych patrně odešel na hlavu poražen, ale to je život.
20. 05. 2008 | 15:21

Udivený čtenář napsal(a):

Pane Klausi,
nevím jestli bych Vás porazil (už jsem sice mnoho let šachy nehrál, ale pravděpodobně ano), ale rozhodně bych Vám neulehčil hru výměnnou variantou jako Kramnik, a hrál bych proti Vám jinou variantu.

O tom že je francouzská obrana běžné zahájení se nepřu, jen zdůrazňuji, že pro úspěšné používání proti silnějším hráčům je složitější než jiné zahájení. Ovšem jestli vaše znalosti jiných zahájení končí ještě dříve než u 8. tahu vaší oblíbené francouzské obrany, tak jste opravdu neměl co řešit a Vaše volba byla správná...
20. 05. 2008 | 15:48

RUMCAJS napsal(a):

Tak kdo tady chce na prdel !

Bílý d2-d4!
20. 05. 2008 | 19:51

Petr Sládek napsal(a):

Ahoj Václave,

gratuluji Ti k remíze, sice vím, jak se kterou figurkou táhne, ale C4 a A6 jsou pro mě auta. Známe se z lyž.oddílu Sokol Krč a v lednu jsme se potkali ve Waikiki ve Vršovicích. Petr Sládek
20. 05. 2008 | 19:54

Honza999 napsal(a):

První, co mne napadlo na úvodní stránce blogů, kde jsou jen nadpisy...

On hrál šachy se svým otcem?????
22. 05. 2008 | 01:23

MS napsal(a):

Zdravím p.Klausi,
1) krásná partie, při které jsem byl osobně mezi diváky - gratuluji k remíze
2) po zápase jsem Vám chtěl poblahopřát a poděkovat za duchaplné články o školství (hlavně v MF Dnes), ale byl jste obklopen a zaneprázdněn
3)Nechtěl byste vzít funkci ministra školství (buď je tam nějaká žena nebo mladíček, což v naší společnosti (např. v parlamentu) příliš respektu a vyslyšení jejich názoru nepřináší).
P.S.: Nebojte se, že byste byl považován za protekčního spratka (já učím pod svojí matkou na ZŠ a taky se nebojím:)!
Mějte se krásně
S pozdravem
Sláma Michal
23. 05. 2008 | 20:09

Nosová napsal(a):

Václave Klausi,proč si nezahrajete šachy s Garri Kasparovem,anti-Putinovcem,....a proč si s ním nepopovídáte , třeba o lidské důstojnosti a svobodě v Rusku,Tibetu,Číně ,u nás,to možná pak nebudete protěžovaný fracek !!!
24. 05. 2008 | 04:14

terakotové figurky napsal(a):

Ovšem jestli vaše znalosti jiných zahájení končí ještě dříve než u 8.
19. 08. 2009 | 09:15

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 02:56

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.! <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="seslisohbet, sesli sohbet" target="_blank">sesli sohbet</a> <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="sesli chat, seslichat" target="_blank">sesli chat</a>
30. 03. 2010 | 00:28

amossytal napsal(a):

Hello.
I had problems backing up little black book. Was looking around the forum and came across a resident eviel 2 post that said to download AnyDVD at http://www.slysoft.com/en/download.html so I went there downloaed and installed the program. Have it running in the background, then opned up DVD Shrink and it then annilized the disk and the copy worked fine on DVD. Hope that helps.

<a href=http://www.totalsofts.com/wall-street-raider_3441-1.html>Wall Street Raider</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/ez-off_14804-2.html>Ez OFF</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/quick-burn_3250-4.html>Quick-Burn</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/sqlite-developer_15023-1.html>Sqlite Developer</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/performer-5_1291-5.html>Performer 5</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/4easysoft-video-to-swf-converter_21347-118.html>4Easysoft Video to SWF Converter</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/extra-photo-slideshow_17100-38.html>Extra Photo SlideShow</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/championship-checkers-pro-game-for-palmos_2746-33.html>Championship Checkers Pro Game for PalmOS</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/military-aviation_3420-34.html>Military Aviation </a>
<a href=http://www.totalsofts.com/my-valentine-screen-saver_2883-261.html>My Valentine Screen Saver</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/psychic_6975-12.html>Psychic</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/aneesoft-ipod-video-converter_21897-58.html>Aneesoft iPod Video Converter</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/ultimate-pop-up-blocker_10893-1.html>Ultimate Pop-up Blocker</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/ojosoft-dvd-to-psp-converter_17046-30.html>OJOsoft DVD to PSP Converter</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/winner-tweak-3_11320-2.html>WINner Tweak 3</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/east-tec-disposesecure_2013-42.html>East-Tec DisposeSecure</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/aunsoft-mts-m2ts-converter-for-mac_19537-14.html>Aunsoft MTS/M2TS Converter for Mac</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/the-import-manager-v10_23361-1.html>The Import Manager v1.0</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/us-landmarks-screensaver_11848-1.html>US Landmarks Screensaver</a>
<a href=http://www.totalsofts.com/ppt-pptx-to-png-converter-3000_19709-167.html>Ppt/Pptx to Png Converter 3000</a>
05. 06. 2011 | 22:36

business loans napsal(a):

freelance writer
30. 07. 2011 | 08:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy