Waldorfské školky a školy

22. 06. 2011 | 15:39
Přečteno 16422 krát
"Vychovávat lidi, kteří jsou schopni vnímat všechno, co se děje ve světě, kteří mohou každého dne, vidí-li něco nového, své pocity, své úsudky vyvíjet podle této novosti. Nesmíme vychovávat lidi spokojené se sebou, uzavřené do svého nitra, nýbrž musíme vychovávat lidi, kteří mohou svobodně a otevřeně předstupovat před svět a kteří mohou svobodně a otevřeně jednat ve smyslu toho, co je prospěšné světu." (R. Steiner).

„Tedy do waldorfské školy bych své dítě nikdy nedala, je plná šarlatánů, kteří si s dětmi jen hrají, nevedou je k povinnostem a zabíjí dětem talent.“ Přesně na podobnou větu jsem připravena, když padne téma na waldorfské školství. Někdy oponuji, jindy ne. Záleží na situaci. Od té doby, kdy jsem na waldorfské škole v Pardubicích absolvovala přípravný seminář, byla jsem nadšená a přála jsem si, abych jednou, až budu mít svoje vlastní potomstvo, mohla takovou školu dopřát i svým dětem.

Podařilo se, ačkoliv takových škol je zatím pořád málo a ta naše je ještě v plenkách. Na www.iwaldorf.cz je uvedeno, cituji: „Waldorfská pedagogika vychází z anthroposofické antropologie Rudolfa Steinera (1861-1925), která si všímá zákonitostí vývojových kroků dítěte a mladého člověka, proměn a rozvoje jeho vztahu ke světu a jeho schopnosti učit se. Učební plán, metody a obsahy výuky waldorfské školy jsou z tohoto poznání přímo odvozeny. Na základě Steinerovy antropologie vzniklo od r. 1919 až do současnosti na celém světě několik tisíc pedagogických a léčebně-pedagogických zařízení. Na výchovu je ve waldorfských školách nahlíženo jako na vývojový proces, v němž jsou určité předměty zaváděny ve specifických fázích individuálního rozvoje osobnosti. Smyslem je upravit učební plán potřebám a postupně se rozvíjejícím schopnostem dítěte.“

Kolem waldorfských škol se houfují lidé, kteří vědí, jaké vzdělávání chtějí umožnit svým dětem, anebo Ti, kteří trochu tuší a proto hledají a chtějí vědět víc. Cítím se v té naší školce jako doma, je jedním z mála míst, kde jsem v bezpečí. Není mi známo, proč jsou waldorfské školky a školy opředeny mýty, podobným těm, který jsem uvedla výše. Exituje však možná vážně jedno riziko, které si uvědomuji hodně. Totiž že děti, které z takových škol vycházejí, mohou mít paradoxně velmi těžký start, protože jsou sice vzdělávány naprosté rovnováze a harmonii, ale jak všichni víme, svět takový není.

Děti to zatím možná trochu tuší, ale zatím je pro ně ten jejich svět plný skřítků, víl a kouzel, kde je dobro vždycky silnější, než zlo. Je plný rytířů a hodných i zlých draků, ale ti vždycky zahynou…a taky gormitů…Čím déle jim to vydrží, tím lépe. Věřím, že někteří věří na skřítky celý život.:-)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr.. napsal(a):

Řek bych, že v těch školách působí hodně pedofilů ....
22. 06. 2011 | 15:57

MA-FU napsal(a):

Veronika V.

Nejméně před deseti lety jsem se seznámila s dětmi a výukou na takovéto škole(v Turnově) a byla nadšena jako Vy.Taky bych přála dětem více takových škol.Jenže u nás na maloměstě,nikdo v té době neměl ani zdání,že něco takového existuje a možná je to málo v podvědomí dodnes. Moc díky za blog.MA-FU zdraví
22. 06. 2011 | 15:58

kira napsal(a):

A kolik to stojí? Jsme už docela zoufalí rodiče bez možnosti školky a ve škole můžeme s určitostí počítat s 30-40žáky ve třídě. Bohužel to nikoho nezajímá. Hledáme alternativy. Díky
22. 06. 2011 | 15:58

kira napsal(a):

odkaz v tuto chvíli nefunguje
22. 06. 2011 | 15:59

suchánek napsal(a):

zdravím veroniko,

waldorfská škola je vynikající myšlenka. naše dcera absolvovala kompletní základní školní docházku právě na této škole.

má to jeden obrovský háček: více než 50% dětí tam svými rodiči bylo umístěno proto, že by "normální" základní školu nezvládli, především kvůli defektům chování či nízké inteligenci. volnější, svobodnější a kreativnější režim nepochopili jako výzvu podpořit v dítěti talent, ale berličku pro svou výchovu.

poslední 3 ročníky byly pro dceru naprostým utrpením (vydržet to s naprostými grázly čerstvě opojenými pubertou bylo hodně složité).

takže jestli vám můžu poradit, nebojte se přechodu dítěte z waldorfské základní školy na klasické gymnázium (ten byl v případě naší dcery naprosto hladký), ale pozeptejte se na systém výběru dětí právě na tu základku.

ona totiž i waldorfská škola dá bohužel přednost před svými osnovami a "posláním" s poloprázdnými třídami třídám zaplněným (a zaplaceným).
22. 06. 2011 | 16:06

mirekP napsal(a):

Propagovat sektářskou výuku na docela solidních stránkách - to se mi snad jenom zdá.
Příště zde zřejmě někdo bude propagovat náboženství (to je jedno jaké) na úkor fyziky a chemie. "Jen tak dál."
22. 06. 2011 | 16:09

Otázkář napsal(a):

kira

Odkaz funguje, jen si musíte v příkazovém řádku doplnit písmeno Z. Autorka se asi uklepla, místo koncovky CZ, zadala jen C.
22. 06. 2011 | 16:09

suchánek napsal(a):

mirekP:

:-) naše dcera končí druhý ročník na klasickém gymnáziu po waldorfské základce. z fyziky a chemie na gymplu měla (a má) jedničku, co tam máte dál? :-)
22. 06. 2011 | 16:11

Leo K napsal(a):

Problém s Waldorfskými školami není v tom, co s nimi učitelé dělají, ale spíš v tom, co s nimi nedělají. Napsala jste správně, že waldorfská pedagogika vychází z antroposofie a s ní mají problém všichni. Je to svého druhu šamanská nauka, která zapadá přesně do současného trendu k mystice. To, co píši je asi příliš kruté, protože existují waldorfské školy, které tu antroposofii tak nezdůrazňují, ale jako vždycky - záleží na lidech. Jak se tam objeví jeden jediný fanatik (do antroposofie) - je to celé v háji. Vždyť se můžete zeptat svého druha v blogování - Z. Broma. Několik let v takové škole učil. Proč odešel? Ať vám to sdělí sám. Mně byste mohla podezřívat ze zaujatosti.
22. 06. 2011 | 16:19

mirekP napsal(a):

To Suchánek:
Blahopřeji Vaší dceři.
22. 06. 2011 | 16:19

Kvakin napsal(a):

Možná, že byste se měla se svým dilematem svěřit soudružce Vlastě Radarovně Parkanové. Četl jsem od ní (ještě když byla lidová) vynikající článek se základní ideou: Žena a 3 K (Kinder, Küche, Kirche) - děti, kuchyně a kostel, což ona reinterpretovala v duchu české katolické moderny revolučně na Děti, kostel a postel. Tato vzácná žena Vám jistě poradí. Ostatně soudím, že experimenty s waldorfskou školou a jinými netradičními pedagogickými koncepty brzy skončí. Top vůdce Kradousek bude tak dlouho škrtat v rozpočtech, že se vrátíme do časů císařovny Marie Terezie: v obcích a městech budou pro základní stupeň vzdělávání zřízeny jednotřídky a v nich budou působit propuštěnci z armády, kteří přijdou o výsluhy a jinak se na "trhu práce" neuplatní. Učit se bude opět pouze trivium: čtení, psaní a počty a v rámci mimoškolní činnosti se bude probírat životopis nejlepšího ministra financí blízkého i vzdáleného vesmíru - Miroslava, básníka a zžíravého vtipálka, Kradouska.
22. 06. 2011 | 16:20

odolenek napsal(a):

Waldorské školy a školky + svaté nadšení VV = opět tu něco smrdí
22. 06. 2011 | 16:21

SuP napsal(a):

Veroniko -
Mám 2 dcery a obě jsou tam "úči". Obě jsou trochu praštěné, jinak by to nedělaly (nikdo jim nic neusnadňuje), ale vnoučata jsou normální. Tyhle děti totiž vědí, že chleba se peče z mouky, mouka mele ze zrní, zrní roste na poli a aby pec pekla, musí se v ní topit. A taky vědí, že lidé se nevyrábějí z opic.
Myslím, že až lidstvu kleknou počítače a mobily, budou je tyhle děti učit, jak přežít .... A vůbec to neznamená, že bych od vnučky už býval byl neslyšel: "Já už potřebuju novej mobil, tenhle má tak blbý melodie, že mě z toho bolí hlava...."
22. 06. 2011 | 16:24

Občan napsal(a):

1) Doufám, že si rodiče dětí luxus nízkého počtu žáků a možnost experimentu hradí v plné výši

2) Rodiče dětí, které chodí do neexperimentálních škol, TAKÉ většinou chtějí, aby se jejich dětem dostalo dobrého vzdělání a možnosti rozvoje osobnosti

3) Protože jsou tyto školy štědře dotovány státem, děje se tak NA ÚKOR dětí z obyčejných veřejných škol

4) I děti z veřejných škol mají totiž plné právo na to, aby jich bylo ve třídě 12-15 a učitel se jim tak mohl věnovat mnohem více

A to je ten problém...
Protože vůbec nepředpokládám, že by kdokoli z "rozpočtově odpovědných" vč. autorky byl ochoten platit svým dětem luxus v plné výši a že by kdokoli z nich zvedl ruku pro zastavení dotací školským SOUKROMÝM PODNIKATELSKÝM subjektům.
Už se těším, jak budou "zdůvodňovat", že JEJICH děti mají přece na svůj DOTOVANÝ luxus plné právo.
22. 06. 2011 | 16:43

luke napsal(a):

V Vendlová dnes politicky neagituje za páně Kalouska, Knížu, Nečase, Drábka, Julínka, Šnajdra, Šťastného, Drobila, Vondru, Johna, Bártu, nehoruje za zdravotní, důchodovou a školskou "reformu" (což značí pouze přímé platby), ale snaží se podbízet na citlivé téma - a to děti. Je nutno měnit témata a i politik od modrých parazitů pak vypadá tak poněkud lidštěji...:-). Nové volby budou možná co nevidět a je dobré se prezentovat jako lidumil.-) Což ovšem jde u politických recyklátů z TOP, kteří jsou všechno, jen ne humanisté a lidumilové, stěží... Ale ona přece navíc má také děti a jde jí jistě především o ně. nebo ne?
Takže by mne V Vendlová zajímalo, co pro děti, kromě žvanění ovšem, děláte?

Jistě, i vy jste zajistila, aby šly do důchodu v 72 letech (zvyšoval se věk obyvatelstva, ale ne zdraví !), aby měly placenou zdravotní péči (přinejmenším, až dospějí, ale víme, že salámová metoda dokáže hodně, takže za rok dva budou rodiče platit kontinuálně třeba už od narození potomka), aby nedostávaly důchod jako jejich rodiče. Aby si školy bez dluhu mohlo dovolit jen 3-5% nejbohatších. Kteří se nebudou muset třást, že někdo z rodiny onemocní, protože to bude znamenat pro rodinu bankrot. I vy jste zajistila, aby se poplatky za školku, díky zvýšení DPH (tedy zvýšení rovné daně, jak krásný dárek dětem) v blízké budoucnosti zvýšily také. Aby si děti vážily věcí, zvýší se jim cena také za knihy (i obrázkové), oblečení, jídlo a další věci. Jistě to děláte v zájmu naprosté většiny českých dětí, že :-)) Z téhož důvodu Vás nezajímají zloději ve vládě; život je boj a děti si musí na zlodějiny zvykat už od útlého věku, aby se otužily. A pak, tam jde přece tak trochu i o vaše peníze.)

Jak píše nick odolenek: "Waldorské školy a školky + svaté nadšení VV = opět tu něco smrdí".

Je jasné, že o děti i dospělé z většinové populace jde smečce z TOP až na posledním místě...
Takže, pokud něco propaguje tato bezskrupulózní profesionální politická agitátorka, tak tu opravdu něco smrdí. A hodně.
22. 06. 2011 | 16:55

SuP napsal(a):

Občan -
Není třeba nic "zdůvodňovat" někomu kdo kecá a neví o čem a ještě lže a rozeštvává.
A to jsem prarodič.
22. 06. 2011 | 16:55

Občan napsal(a):

To SuP:

Prosil bych konkretizovat v čem lžu.

Ony snad nejsou waldorské školy experimentem?
Nejsou snad dotovány státem?
Neděje se tak na úkor dětí z veřejných škol?
Platí si snad rodiče dětí z waldorfských škol toto luxusní experitmentální vzdělávání v plné výši?
22. 06. 2011 | 17:04

Tencokida Hnuj napsal(a):

"Věřím, že někteří věří na skřítky celý život.:-)"

No, též na to věřím. Zejména když vidím , kolik lidí ještě stále věří Kalouskovi, Šnajdrovi, Drábkovi...Například.
22. 06. 2011 | 17:12

Veronika Vendlov napsal(a):

Kira: už jsem to opravila, omlouvám se.
22. 06. 2011 | 17:15

Martin napsal(a):

Waldorská škola je synonymum pro sektu kolem bludného náboženstvím antropologie. Děti se tam mimo správných informací prokazatelně učí pavědecké nesmysly a proto je třeba ji velmi důrazně odmítnout.
22. 06. 2011 | 17:16

Veronika Vendlov napsal(a):

Odolinek má problém, protože doodolínkoval, ale pokoj nedá. Bohužel jen tehdy, může-li být v anonymitě. A o tom to je.
22. 06. 2011 | 17:36

pich napsal(a):

A nestačil by přece jenom Komenský a ta osvědčená rákoska.
Nebýt ji, tak je ze mně rumcajs.

Dneska máme soukromé, církevní a to jakési Waldo školství, přitom úroveň žactva systematicky klesá.
22. 06. 2011 | 17:37

Jan Vaculík napsal(a):

Co je tady k vidění falešných mýtů ohledně waldorfských škol!
Mám mnoho několik přátel z Norska, kteří prošli těmito školami kompletně a někteří na nich i učí.
Tradice waldorfských škol nevznikne ze dne na den, a tak se nelze divit, že u nás se jejich specifika naplňují jen částečně.
1) Waldorfskou školu by měli postavit rodiče vlastníma rukama, za asistence svých dětí. Zrovna tak se uklízí, rekonstruuje, maluje. Je to společný domov.
2) Waldorfská škola je svým způsobem spíš elitní škola, než nějaká "zvláštní škola", tedy odkladiště obtížně vzdělatelných dětí.
3) Pohybová a hudební aktivita (euritmie) je důležitým prvkem k ukáznění dětí, ke schopnosti soustředit se a pracovat na společném cíli. Díky tomu by nekázeň a nesoustředěnost měla být úplně vyloučená. Proto se správné vedení euritmie považuje za extrémně obtížné a učitelé euritmie studují tento obor na speciálních školách řadu let.
Nejsem žádný odborník; předávám, co jsem slyšel. Ale lze se domyslet, že 100% naplnění tohoto krásného projektu je velmi obtížné.
22. 06. 2011 | 17:59

luke napsal(a):

V Vendlová, věřím, že Vám jde jako zástupkyni obskurního sdružení TOP o děti. Jako US zákonodárcům, kteří privatizovali tamní zdravotnictví šlo přece hlavně o své rodiče, což prohlásili, než šli pracovat do farmaceutických firem...

Nicméně k jinému soudku: pod svým minulým blogem jste mi zapoměla odpovědět, KDO sponzoroval a sponzoruje TOP a KDO ZAJISTIL nebo CO ZAJISTILO tomuto uskupení, že se před volbami jako neznámá formace bez problému dostalo do hlavních vysílacích časů TV a na přední stránky tisku, které mu dělaly "dobhrovolně" volební reklamu?? Když třeba ČSSD dělala státní ČT reklamu zápornou nebo je ignorovala a tisk také. Aneb, co má Bakala slíbeno oplátkou za svoje desítky mega, které "nezjištně" věnoval TOP??
Odpovíte?
22. 06. 2011 | 18:09

tonda napsal(a):

VV, a kolik je vlastně vašemu synovi? Řekl bych podle vašeho vytížení, že musí být už na internátě, ale waldorfské školy je snad nemají.
22. 06. 2011 | 18:33

Anuszka napsal(a):

Občan:
Proč se musíte vyjádřit i k tématu, o kterém nic nevíte a proto tady jen nenávistně mrčíte?

Jaký experiment? - je to ministerstvem školství schválený výukový program - stejně jako programy,které jsou uplatňovány v jiných ZŠ.

Proč by si měli rodiče platit tuto školu, když si rodiče mohou oficiálně zvolit mezi různými druhy systému výuky - vše garantováno MŠ? Pokud si rodič vybere jazykovku, tak je taky rozmazlený buržoa?

Na jaký ÚKOR?????Alternativa žije z toho, co vydělají jiní??? Co o tom víte? Naopak! Viděl jste pomůcky na waldorfských školách - viděl jste, z čeho děti vyrábějí svá dílka, kdo jim chystá občerstvení na akademii, víte vůbec něco o financování těchto škol?

Proč se do toho pouštíte, občane, když o tom nic nevíte? P
22. 06. 2011 | 18:59

karel napsal(a):

Paní Vendlová, komu jste zase čmajzl tohle téma? Ještě nejsou volby! To jen abyste zbytečně nemrhala energií. Třeba jsem slepý, ale postrádám (jako vždy) váš názor. Ono by stačilo, kdyby bylo aspoň dost běžných školek a škol, co děláte vy nebo topinkáří pro zlepšení situace? PS: měla byste si dopřát dovolenou, už tlučete prázdnou slámu.
22. 06. 2011 | 19:02

Občan napsal(a):

Takže znovu:

Ano, Anuszko, "alternativa" parazituje na tom, co vydělají jiní. Protože je štědře dotována státem a děje se tak NA ÚKOR dětí ve veřejných školách.

JAK chcete popírat něco, co si přitom můžete snadno ověřit na ARES (web MF ČR)?

Ano, JE to vzdělávací experiment, nic víc. Schválený MŠMT, ale stále jen experiment.

SOUKROMOU školu by si měli rodiče hradit v plné výši. Za všech okolností. Relativně bezplatné vzdělávání, hrazené z daní občanů, je poskytováno POUZE veřejnoprávními subjekty. SOUKROMÉ školy jsou subjekty podnikatelskými a nemají co být dotovány státem.

Školy s rozšířenou výukou jazyků jsou VEŘEJNOPRÁVNÍ školy, zřizované kraji, obcemi, eventuálně státem.
22. 06. 2011 | 19:08

SuP napsal(a):

Občan -
Už jsem pochopil, vy nás jen chcete nasrat. Tak jo. Ty Luxusní školy jsou 3 v Praze a naše děti tam jezdí dotovanou dopravou metrem hodinu a půl jedna cesta. Doplácí jim na to ostatní obyčejné děti tím, že mají školu přes ulici a kolikrát jdou i pěšky. A říká se tomu solidarita Vy alternativo.

Zdravím Anuszku!
22. 06. 2011 | 19:19

Občan napsal(a):

To SuP:

Já stále čekám na odpověď, kterou mi dlužíte.

V ČEM KONKRÉTNĚ nemám pravdu?
22. 06. 2011 | 19:27

SuP napsal(a):

Občan -
Prd Vám dlužím. Otázky a poznámky položené do větru nezakládají povinnost odpovědi. Aspoň to byste měl vědět.
22. 06. 2011 | 19:32

Občan napsal(a):

Aha. Takže jen takový výplk do luftu. Argumenty nemáte. Kde byste je také vzal.
22. 06. 2011 | 19:38

Alibris napsal(a):

Waldorfské (a také Montessori) školky a školy jsou určitě výbornou alternativou ke klasickým školkám a školám.

Kdyby je v dětství absolvovali dnešní politici, tak se by pravděpodobně chovali, a vládli, mnohem lépe...
.
22. 06. 2011 | 19:40

Anuszka napsal(a):

Občan: Je jen jedna správná cesta a basta. Možnost si vybrat je jen pro ty, kteří mají prachy...doteď jsem si myslela, že jste smýšlením spíš vlevo, ale co je tohle, to nedokážu zařadit...
22. 06. 2011 | 19:49

Alibris napsal(a):

Občan:

píšete (22.06.2011|16:43:

".... Rodiče dětí, které chodí do neexperimentálních škol, TAKÉ většinou chtějí, aby se jejich dětem dostalo dobrého vzdělání a možnosti rozvoje osobnosti...."

Tak ať se Tito rodiče zajímají o to jakými metodikami jsou jejich děti vzdělávány a vychovávány v běžných školkách a školách, a ať vyžadují změny, pokud nejsou spokojeni.

Waldorfské, Montessori, apod. dlouhodobě úspěšné (cca sto let) metodiky jsou ve světě běžně známé a může se je naučit každý učitel, či vychovatel...
.
22. 06. 2011 | 20:10

blanka napsal(a):

Waldoreské nebo montessori školy nevadí, ale speciální nebo praktické ano. Přitom se jedná o podobný způsob vzdělávání - postupuje se tempem a způsobem, keré vyhovuje schopnostem dítěte. Humbuk, který spustily romské neziskové organizce podporované ligou lid. práv apod. zasahuje do práv rodičů si vybrat školu jakou považují pro své dítě za vhodnou - tedy třeba zš praktickou. Připomínám ,že nemyslím rodiče romské, ale z většinové populace. Rodiče tzv. hraničních dětí, by třeba chtěli, aby zde byly jejich děti vzdělávané, ale současné novely vyhlášek jim to neumožňují. Je načase, aby se tito také začali ozývat, stěžovali si třeba u ČŠI, MŠMT, ombudsmana nebo ve Štrasburku.
22. 06. 2011 | 20:36

odolenek napsal(a):

veronikavendlova napsal(a):
Odolinek má problém, protože doodolínkoval, ale pokoj nedá. Bohužel jen tehdy, může-li být v anonymitě. A o tom to je.
22. 06. 2011 | 17:36

Jak se říká...Ho....uby ví a chtělo by to pomník. Nehrajte tu VV zápal pro školství. Stejně už Vás prokoukli...
22. 06. 2011 | 20:47

Targus napsal(a):

To veronikavendlova:

Váš blábol si přečetly členky mé rodiny, které se profesionálně věnují vzdělávání dětí. Jejich komentáře zde nebudu dopodrobna rozebírat (dcera se vyjádřila značně jadrně, manželka raději polsky a obě vzkypěly), nicméně:
"...vývojový proces, v němž jsou určité předměty zaváděny ve specifických fázích individuálního rozvoje osobnosti. Smyslem je upravit učební plán potřebám a postupně se rozvíjejícím schopnostem dítěte.“..."
by se měl praktikovat i na ostatních školkách a školách. Jediná potíž je v tom, že naprostá většina tříd je přecpaných na a mnohdy i nad povolené maximum - výjimky vyřizují "odborníci" ze zřizovatelské organizace, čili katastrofa - pročež je to, za co zde horujete, takřka neřešitelným problémem.
Když k tomu připočteme tristní platové podmínky učitelek MŠ, takto středoškolaček, jichž se platová úprava nedotkla, je nabíledni, proč to ve školkách vypadá, jak to vypadá.

Podrženo a sečteno.
Proč vůbec žvaníte?
To nemáte co na práci, protože reformy jsou už prožduchány, nebo co?
22. 06. 2011 | 21:13

Targus napsal(a):

To Anuszka:

"...co je tohle, to nedokážu zařadit...
22. 06. 2011 | 19:49 "

Zkuste zapojit do činnosti ten prapodivný výrůstek na krku. U naprosté většiny lidí se tomu říká hlava.
22. 06. 2011 | 21:16

Tradicionalista napsal(a):

Jsem velkým fanouškem škol a školek typu Waldorf, Montessori, apod. Nadutí rodiče alespoň mají kam uklidit své geni(t)ální děti, bez kteréžto možnosti by jinak zmínění rodiče kverulantili v klasických školách a otravovali ostatním život. Díky Waldorfům a dalším podobným kravinám mohou za těžké prachy dopřát svým potomkům (a hlavně sobě) falešný pocit výjimečnosti. Školy Waldorf proto rozhodně podporuji.
22. 06. 2011 | 21:20

Duroy napsal(a):

Zo Občan: Naprostý souhlas. Pokud se shodneme, že stát zaajišťuje vyúku, tak ať ji zajišťuje za těch a těch podmínek, na takové a takové úrovni. Stop dotacím. Nebo se rozhodne že stát nebude zajišťovat školní výuky, občané si budou platit všechno. Zvláštní, ale taky v pořádku.
Ať stát zajišťuje to základní na základě společenské shody a skončí s vybíráním daní pro soukromé korporace.
Krásný příklad z poslední doby: Město Kladno vstupuje 60 miliony korun do hokejového klubu společně s Jaromírem Jágrem. Proboha, za ty prachy se mohly bavit a sportovat spousty let všechny děti z Klada a okolí. Ne, my dáme nažrat hokejitům (pardón, bossům s veřejné správy a majitelům) a co třeba fotbalisté...Ne tu cesta nevede. Odstřihnout ty soukrommé pijavice od struků státní a veřejné správy.
Stop vybírání daní, přelívání příjmů státu do soukromých kapes. Jinak ten levný, nezadlužený stát nevytvoříme.
Možná máte pane Občane přívlastek levoun, socka, či tak nějak Vás tady tato korporátními zdroji živená lůza nazývá, ale s Vašim příspěvkem z 19.08 naprosto souhlasím. Hezký večer.
22. 06. 2011 | 22:00

zdenek napsal(a):

troufnu si tvrdit,že R.Steiner byl poloviční šílenec,a jeho způsob praktikování duchovního růstu by se dal přirovnattak trochu k onanii,ovšem waldorfské školství to je skvost proti tomu tradičnímu...,to má opradvu smysl a vychovává v dětech vědomí smysluplnosti života.
Takoví pitomci jako občan nebo tradicionalista o tom absolutně nic konkrétního nevědí přesto se opovažují zde reagovat,vyzývám proto toho přiblblého stejskala aby je smazal neboť jejich neznalost tématu snižuje úroveň této diskuze a prestiž tohoto serveru
22. 06. 2011 | 22:01

zdenek napsal(a):

targus Ani se nedivím ,že se vaše manželka Polka vyjádřila jadrně a raději polsky vždyť Steiner byl nepřítel všech dobrých katolíků které tato dobrá země světu dala
22. 06. 2011 | 22:06

Duroy napsal(a):

To Zdenek: Souhlasím, no, plaťte si sám.
22. 06. 2011 | 22:10

jogín napsal(a):

Výňatky z knihy zakladatele waldorfských škol Steinera:
...Máme v sobě něco, co je hmotného, co však chce z hmotného stavu neustále přecházet do stavu zduchovělého. Nepřipouštíme, aby se to zduchovnilo; proto to ničíme ve chvíli, kdy se to chce změnit v ducha. Je to krev - opak nervů. ... Aby se krev vířivě nevznesla jako duch, abychom ji mohli v sobě podržet tak dlouho, dokud žijeme na zemi, musí být ničena. Proto se u nás ustavičně střídá vytváření krve — ničení krve — vytváření krve — ničení krve a tak dále, vdechováním a vydechováním. (s. 36-37)...

Mozkovou kůru máme k tomu, aby nervy, které souvisí s poznáváním, byly řádně zaopatřeny potravou. A že máme mozek, jenž je lepší, jenž převyšuje mozek zvířecí, to je jenom tím, že své mozkové nervy lépe vyživujeme. (s.39)...

Soustava končetin v nás je začleněna do kosmu a kosmos ji přitahuje, má k ní sympatii, jako vůči hlavě má antipatii. V hlavě se setkává naše antipatie s antipatií kosmu, obě se tam srážejí. Zde, ve vzájemném srážení našich antipatií s antipatiemi kosmu, vznikají naše vjemy. Všechen vnitřní život, jenž vzniká na druhém pólu člověka, pochází z láskyplného sympatického objetí soustavy končetnin v nás kosmem. (s. 40)...

Mělo by vám být naprosto jasné: dozvíte-li se o sebekrásnějších přírodních zákonech zjištěných prostřednictvím rozumu, prostřednictvím sil představování, tu se tyto přírodní zákony vždy vztahují k tomu, co v přírodě odumírá. (s. 44)...

Co je nerv? Nerv je něco, co se neustále chce změnit v kost. Aby se změnil v kost, tomu brání jen skutečnost, že souvisí ještě s nikoli kostními nebo nikoli nervovými prvky lidské přirozenosti. Nerv chce stále kostnatět, stále je hnán k tomu, aby odumíral, jako kost v člověku je vždy vysokou měrou něčím, co odumřelo. (s.50)...

Prostě geniální.
22. 06. 2011 | 22:36

Občan napsal(a):

To Zdeněk:

Vám ta esoterika trošku přerostla přes hlavu, co?
Ale budiž...

Jen byste měl nějak vysvětlit, čím se liší současná waldorfská metodika od Steinerova exhibicionismu, když jsou právě jeho knihy základem výukové metodiky.

Rovněž mne zaujala agresivita příznivců WŠ vůči kritikům pojetí výuky i vůči kritikům postavení (financování) WŠ. Je velice podobná agresivitě příslušníků náboženských sekt, kteří jsou vystaveni kritickému náhledu lidí "zvenku".
22. 06. 2011 | 22:40

Targus napsal(a):

To zdenek:

Manželka má pana Steinera, kdesi u zádele. Vztekala se nad tím, že Steinerovy metody jsou v mnohém podobné výuce za socíku, kteroužto prošla a kterou považuje za dnes nedostižnou z hlediska různorodosti praktického vyučování, jež se dnes blíží limitě nuly. Pročež dnes děti mají katastrofální motoriku rukou. Jinak se shodly s dcerou, že to,co VV doslovně ojela ze stránky waldorfských škol, se zcela běžně učí na všech pedagogických školách, akorát že je minimum možností, jak tyto zásady zrealizovat.
Asi budete muset použít trošku jiné metody při výuce 15 dětí a při počtu dvojnásobném. Nemluvě o použití asistentů apod.

To VV:

Jste schopna sdělit zde přítomným diskutujícím, proč je váš blog nepříliš zdařilým výpiskem z doporučené webové stránky? To můžete rovnou jen dát nadpis a odkaz, ať se s tím popere každý sám, ne? Není vám to fakt blbé tohle páchat bez zdrojování, když už nejste schopna něco vypotit samostatně?
22. 06. 2011 | 22:48

Jan Vaculík napsal(a):

Občan
se tady zase pouští do něčeho, o čem vůbec nic neví.
Například že nazývá waldorfské školy EXPERIMENTEM.
Něco, co v různých zemích světa funguje úspěšně už cca 100 let, přece není žádným experimentem.
22. 06. 2011 | 22:58

Martin napsal(a):

Jan Vaculík: Waldorfské školy nefungují nikde na světě a je to nic než podvod na rodiče. Kdo mi nevěří, nechť si zkusí vyžádat na waldorfské škole učební texty popřípadě učebnice, všude na světě odejde s prázdnou, nic takového neexistuje, natož aby se to dalo objektivně zkoumat.
22. 06. 2011 | 23:05

jogone napsal(a):

jogín: Po přečtení tvých názorů je jasné jediné: Upal se.
22. 06. 2011 | 23:07

Jan Vaculík napsal(a):

Martine,
vy si vážně myslíte, že ve waldorfských školách se učí jiné matematice, jiným fyzikálním zákonům, popř. jiné gramatice, než v běžných školách?
22. 06. 2011 | 23:41

Anita napsal(a):

Anuszka
Tak platí rodiče nebo neplatí? Pokud vím, tak jsou zainteresování do všech akcí a víceméně svépomocí společně s pedag. a dětmi se podílí.
Jestli rodiče hradí celé školné, tak je to pěkný průser, jen pro určitou vyšší kastu.
Strašně jsem se těšila již před 20 lety, že se tu tento systém Waldorfské školy a školky zavede,že moje vnoučata budou moc běžně chodit do "wanderfsdorek" a že budou v každém městě, mýlila jsem se. Pan Brom na jednom blogu mě odkázal na www férová škola, ale vzápětí jsem se dozvěděla, že málo pedagogů a jinak málo peněz, no hlavně, že máme na ministerstvu školství dobře placené asistentky a předražené zakázky na vypracování maturitních zkoušek.
No nic, moje vnoučata již začli chodit do školy a nejblížší w.š je vzálená a obsazená. Tak to vypadá, že se nedočkám ani co by prababička a současný výchovně-vzdělávací systém je víc než zastaralý, neodpovídající dnešní požadavkům. Ach jo !!!
23. 06. 2011 | 02:32

Joseff napsal(a):

:jogín. Já to chápu. Je důležité dostat se k živinám. Vo tom to je. To by mohl být i jasný volební program. Všechno prožrat a zmizet. Důležité je pouze kdo začíná a kdo zmizí.
23. 06. 2011 | 02:50

Luba napsal(a):

Nevím,
zda je možno brát doporučení příslušnice Kalouskovy sekty více za reklamu nebo varování ...
23. 06. 2011 | 08:08

SuP napsal(a):

Anita -
..."jsem se těšila již před 20 lety, že se tu tento systém Waldorfské školy a školky zavede..."
Něco jste udělala pro to, aby "SE" zavedly?
Moje holky obě studovaly střední pedagogickou a jak zmínil Targus, načichly tam Walldorfem, protože se o tom učily. A tak místo bachařek v mateřských školkách začaly s podobnými cvoky tento systém postupně realizovat tak, jak to poměry dovolovaly a dovolují. Nejdřív měly školku, kde postupně dělaly pokusy na svých dětech a dětech dalších příznivců téhož a mezitím se začala budovat škola základní. Největším vítězstvím bylo, když dostaly od ministerstva povolení, že tenhle systém se SMÍ používat. Takže s těmi luxusními dotacemi, jak o nich vypráví "občan" to bude určitě pravda.
23. 06. 2011 | 08:10

Targus napsal(a):

To Luba:

Velice hezká úvaha :-)))
Já bych na tento blog použil parafrázi z filmu Fantomas kontra Scotland Yard.

Poslední výstraha před popravou.

To Anita:

Současný systém výchovy a vzdělání je rozvrácen působením neumětelů, lenochů a dojičů státní kasy na MŠMT po dobu 20 let.
23. 06. 2011 | 08:18

Anuszka napsal(a):

Anita:
Moje dítě je už nějakou dobu z této školy pryč a tehdy to fungovalo takto:

Školné se neplatilo, jen příspěvek do třídního fondu cca 200,- měsíčně, z kterého se platily všechny pomůcky, ale také třeba vstupné při návštěvách zařízení v rámci výuky apod. Tzn., že rodič nemusel shánět žádné učebnice ani psací potřeby – dlouho si děti vystačí s obyčejnou tužkou a s pastely…Učebnice opravdu na této škole nenajdete – děti si je v podstatě „vyrábějí“ – učivo si píšou a kreslí do sešitu a ten je podkladem k učení – je to sice pro žáky i pro učitele pracnější, ale výsledky jsou mnohem lepší, než když je dítě odkázáno pouze na četbu vět z učebnice – většina děti má totiž něco jako tvořivou paměť, líp si to pamatuje, když se na tom podílí…Ano, ve třídě jich bylo méně – myslím, že 23 žáků – ale pamatuji si, že občas tam zavítala učit i učitelka z běžné ZŠ a mnohdy utekla dřív, než skončil školní rok – výuka je totiž založena na neustálém dialogu s dětmi, ty jsou zvyklé diskutovat, neustále se doptávat a upřesňovat, hlavní předmět se učí v tzv. blocích a první „hodina“ trvá hodiny 2, tím, že nejsou učebnice, musí učitelka zajistit a kontrolovat výrobu sešitu a zlatým hřebem všeho je, že si celých 9 let nemůže zjednodušit hodnocení žáka stupnicí 1-5 , je nucena nad ním neustále přemýšlet, protože vytvořit hodnocení na odstavec pro všechny, které učíte každého půlroku, je opravdu náročná záležitost. Stejně tak pro rodiče to není jen posílání dětí do školy – i oni mají své úkoly a tak společnými silami něco vytvářejí…Napsat by se dalo mnohem více, ale odpůrci mají jasno …

Mé dítě pak nastoupilo na běžnou střední školu a na jiný systém výuky se poměrně rychle zvyklo – jediné, co byl opravdu problém, byla absence vztahu vyučujících k studentovi a velmi malá schopnost některých učitelů naslouchat „dětem“…a ano, pane Targusi, tak jako Vaše žena reaguje jistě nejedna z těch, které se profesionálně věnují vzdělávání dětí – jsou to ty, kterým systém brání dělat to kvalitněji a vzpomínají na socík…A pak je několik, které znám, a ti jsou učitelé z jednoduchého důvodu - mají rádi děti a věřte mi, že mi nevyprávějí o nefungujícím systému, ani o přecpaných třídách, ba ani o jejich platu /i když vím, že by měli dostat mnohem mnohem víc/ale o tom, jak jsou některé děti úžasné a některé zajímavé…a problémy neřeší psaním na blog paní Vendlové, ani jaderným vyjadřováním v obýváku.
23. 06. 2011 | 08:27

Pavel13 napsal(a):

:SuP
A kolik dětí je na 1 učitele (asistenta)? Je-li to do 20, jaký je tedy podíl financování státu, rodičů, příp. jiného subjektu?
23. 06. 2011 | 08:31

Občan napsal(a):

To SuP:

SOUKROMÉ WŠ dostávají, stejně jako VEŘEJNOPRÁVNÍ školy, paušální platbu na žáka, což je cca 30 000.-Kč ročně.
K TOMU však dostávají ještě mnohamilionové dotace ad hoc - na investice, na různé "proudžekty".
Takže ANO - JSOU rozmařile dotovány státem a PARAZITUJÍ na školách veřejných.

Řekněte mi školu a já Vám se moc rád řeknu, kolik ze státu vysosla.
23. 06. 2011 | 08:33

Luba napsal(a):

Jsem toho názoru,
že k alternativní výuce se může odhodlat každý učitel. Dokonce i učitelka. V rámci systému již zajetého. Chce to jen odvahu.

Pokud waldorfský systém poskytuje dětem zážitek úspěchu a minimalizuje frustraci, je to dobré obzvláště u dětí nějak postižených, či těch, co na normální výuku "nemají kapacitu".

Jinak řečeno - waldorfská škola může debilní/lehce mentálně retardované dítě připravit na kariéru úspěšné modelky či tanečnice a nečeká je tak trpký osud dělnice u montážní linky nebo totálního mentálního invalidy.

Je jistě dobře, že existuje možnost výběru. Ale řekl bych, že dobrá "klasická" škola je vždy lepší, než špatná waldorfská, nebo jakákoli jiná. Každopádně, škola by měla vychovávat ke kritickému myšlení, nikoli k přejímání nějakých dogmat.

Možná, že se paní Vendlová chystá budovat stabilní voličskou základnu TOP-09 - a "waldorfové" by mohli být pro tento účel ideální.

P.S.:
Řekl bych, že soudobá škola by měla vycházet z poznatků neurověd a jiných překotně se rozvíjejících oborů, nikoli ze Steinerova pohádkářství.

http://www.sisyfos.cz/dokument/zlatnik_waldorf.htm
23. 06. 2011 | 08:42

SuP napsal(a):

Občan -
Je Vám jasné, co jste tu právě (o sobě) napsal?

Pokud ..."SOUKROMÉ WŠ dostávají, stejně jako VEŘEJNOPRÁVNÍ školy, paušální platbu na žáka, což je cca 30 000.-Kč ročně...."
Umíte vysvětlit, KDE by žáci, kteří jsou dnes ve Waldorfské škole NEPOBÍRALI tuto dotaci?
Ano, dostávají dotace na investice. Ale od soukromých sponzorů. Že Vám nevadí sponzoring státních podniků do sportů?

Pane nebuďte sysel.
23. 06. 2011 | 08:49

neo napsal(a):

tady ti socialisté mají plné huby solidarity s potřebnými, progresivních daní, dotované dopravy, školství a zdravotnictví zdarma..... Tam jim nevadí ani to, že někdo jim na to přispívá, ani to, že vzdělání jiným platí i nevzdělanci, ale jakmile se jedná o waldorfskou školu a nedejbože dotaci od státu, tak je oheň na střeše.

Najednou je solidarita, přerozdělování a podobné socanské mantry u ledu.

pro Vás pánové Občan, Targus, Duroy.
23. 06. 2011 | 09:02

Duroy napsal(a):

To Neo: Nejde o nějaký typ školy, jde o celý systém, proto jsem uvedl i hokejové Kladno. Stát má zajišťovat základní věci, co je základní, to je otázka politických diskusí a politického boje.
Levný stát, stop dotacím do neprůhledných příspěvkových organizací a občanských sdružení.
23. 06. 2011 | 09:13

neo napsal(a):

Duroy:
tady se asi i shodnem :)
23. 06. 2011 | 09:43

zdenek napsal(a):

toto je zcela nesmyslná žvanírna z které si nikdo nic neodnese ...
To je v případě,že zde autor nadhodí obecně téma k diskuzi...Koho to může bavit se tady dohadovat?
Důchodce? Flákače co nemají co na práci,lidi co by možná raději šli do hospody ale nemají s kým,nebo někoho kdo tam ze zásady nejde,ale nemá kam jít jinam?
Je to zcela nesmyslné ,to že se ve waldorfských školách učí aby děti získaly vztah také k práci ,to je zřejmě to co tady ty diskutující budižkničemy dráždí...,ale není to tak jak píše přiblblý Targus,že je to "jakoby opsane ze socíku",ale je to tak že v době vzniku první Waldorfské školy žádný socík ještě dosti dlouho neexistoval,ale nemá se zde vůbec cenu rozepisovat,je to plýtvání časem,
23. 06. 2011 | 09:44

Skogen napsal(a):

Mám své dítě ve velmi dobré klasické škole a v ničem si nestěžuji.

Dobrá je tato škola ze dvou důvodů - 1) má odpovědného zřizovatele, 2) má velmi schopné vedení.

Pedagogové, vybavenost a kvalita vzdělávacího procesu jdou za těmito dvěma faktory.
23. 06. 2011 | 09:49

SuP napsal(a):

zdenek -
Někdo Vás tu drží?
23. 06. 2011 | 09:51

Občan napsal(a):

To NEO:

V tomhle jsem zajedno s Duroye. Stát a samosprávy zajišťují VŠEM dostupnou sít veřejných škol. Ty financuje, platí jim investice; a je to tak správně - to je SLUŽBA, již si lidé platí daněmi.
Pokud někdo NECHCE posílat dítě do veřejné školy, pak si MUSÍ zaplatit, a to v plné výši, školu SOUKROMOU.

Stejný princip platí už dávno ve zdravotnictví a tam to těm SuPům, Vendlovým, Anuszkám a dalším nijak nevadí. Také si mohou jít sednou do čekárny ve veřejné ordinaci placené veřejným pojištěním. Nebo si mohou zaplatit soukromého lékaře bez smlouvy s pojišťovnou - a ani nemuknou.

Takže - stát zajišťuje základní služby a jejich síť. Zde jsem zcela solidární a socialistický.
Nadstavbu, experimenty, alternativy si MUSÍ každý zaplatit sám.
23. 06. 2011 | 09:53

Pavel13 napsal(a):

Děkuji všem, kteří zde popsali osobní zkušenosti s tímto typem škol. Nepochybuji o tom, že si zaslouží státní příspěvek jako kterákoliv jiná škola. Ty principy mi připadají úplně normální. Nevidím důvod proč by se kterýkoliv z prvků výuky nemohl objevit v běžné škole. Připomíná mi to normální učení dětí rodiči. Taky to normálně dělají takto. Vždyť děti jsou přirozeně zvídavé a tvořivé a rády spolupracují. To až ve škole nastává zlom.
Chápu ovšem i kritiky. Srovnávat totiž dva systémy, kde jeden je nucen mít přes 30 dětí na učitele s druhým, kde je jich 20 prostě nelze. Ty vysoké počty dětí jsou dost zásadní problém. Ne každý rodič má více škol na výběr.
Bylo uvedeno, že ty metody může aplikovat každý učitel, ale chce to odvahu. Kterýsi učitel mi psal o inspekci, která kolegyni vytkla, že nevyužívala multimediální techniku a žáci jen počíteli. Pak to chce buď hodně odvahy nebo přestat učitelům házet klacky pod nohy. Místo příslušnosti k nějakému systému by se v běžných školách mělo učit dle zdravého rozumu, poznatků a zkušeností. Asi jen tak nedosáhneme té důslednosti a komplexnosti WŠ, ale prostor pro zlepšování nepochybně je.
23. 06. 2011 | 09:57

Veronika Vendlov napsal(a):

Zdravím "bojiště", na některé příspěvky je naprosto zbytečné jakkoliv reagovat. Nepomůže už ani humor, ani nadsázka.

Cílem textu bylo mj., zjistit, jak se k podobnému typu vyučování staví diskutující vzorek, text jsem měla už napsaný dávno. Za rozumné, či spoluvysvětlující reakce moc díky. Je třeba doplnit, že z mých zkušeností existují školy, které podle waldorfské pedagogiky vzdělávají, ale v oficilení síti těchto škol nejsou uvedeny. Pokud je mi známo, nejde o soukromé školy. Názor, že do těchto škol chodí blbé děti(jsem mírná, výše padaly krutější termíny), je skutečně mimo mísu a vlastně vůči dětem a rodičům poměrně nekorektní. Jiná metoda neznamená nadstandardní péči ve smyslu zvýšených finančních nákladů na jednoho žáka, ale může znamenat nadstandardní péči v přístupu k dětem samotným.

Školský zákon už naštěstí umožňuje školám postupovat podle vlastních pedagogických plánů, což byla velmi dobrá změna. Výsledek však musí bý standardní. Dalo by se laicky říci, že je jedno, jakou metodou budou děti vdělávány, ale ve výsledku musí být výsledek v "normě".

V těchto školách jde o systém, jaký popsala Anuszka, kdy jsou rodiče přímo zapojeni do dění, do spolupráce. Takový systém, jak jsem mohla pocítit sama, nutí rodiny spolupracovat. Tohle je nepřenosné pro ty, kdo spolupracovat neumějí, nebo nechtějí. Je to v konečném důsledku systém, ve kterém lenost myšlenek a činů moc neobstojí. Školkám i školám je třeba věnovat svůj volný čas na slavnostech, které nesou všechna roční období.

Nemám ve zvyku říkat a ani neříkám, že všechno co je jiné něž waldorf, je horší. Jsem ale ráda, že žiju v době, kdy mám možnost výběru a nemusím dát své dítě do školy, o které vím, že by v ní nebylo úplně šťastné. A to mi úplně staší ke štěstí.

Jinak k tématu segregace jsem psala také zde: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/veronika-vendlova.php?itemid=5126
23. 06. 2011 | 10:03

Veronika Vendlov napsal(a):

Zdravím "kolbiště", na některé příspěvky je naprosto zbytečné jakkoliv reagovat. Nepomůže už ani humor, ani nadsázka.

Cílem textu bylo mj., zjistit, jak se k podobnému typu vyučování staví diskutující vzorek, text jsem měla už napsaný dávno. Za rozumné, či spoluvysvětlující reakce moc díky. Je třeba doplnit, že z mých zkušeností existují školy, které podle waldorfské pedagogiky vzdělávají, ale v oficilení síti těchto škol nejsou uvedeny. Pokud je mi známo, nejde o soukromé školy. Názor, že do těchto škol chodí blbé děti(jsem mírná, výše padaly krutější termíny), je skutečně mimo mísu a vlastně vůči dětem a rodičům poměrně nekorektní. Jiná metoda neznamená nadstandardní péči ve smyslu zvýšených finančních nákladů na jednoho žáka, ale může znamenat nadstandardní péči v přístupu k dětem samotným.

Školský zákon už naštěstí umožňuje školám postupovat podle vlastních pedagogických plánů, což byla velmi dobrá změna. Výsledek však musí bý standardní. Dalo by se laicky říci, že je jedno, jakou metodou budou děti vdělávány, ale ve výsledku musí být výsledek v "normě".

V těchto školách jde o systém, jaký popsala Anuszka, kdy jsou rodiče přímo zapojeni do dění, do spolupráce. Takový systém, jak jsem mohla pocítit sama, nutí rodiny spolupracovat. Tohle je nepřenosné pro ty, kdo spolupracovat neumějí, nebo nechtějí. Je to v konečném důsledku systém, ve kterém lenost myšlenek a činů moc neobstojí. Školkám i školám je třeba věnovat svůj volný čas na slavnostech, které nesou všechna roční období.

Nemám ve zvyku říkat a ani neříkám, že všechno co je jiné něž waldorf, je horší. Jsem ale ráda, že žiju v době, kdy mám možnost výběru a nemusím dát své dítě do školy, o které vím, že by v ní nebylo úplně šťastné. A to mi úplně staší ke štěstí.

Jinak k tématu segregace jsem psala také zde: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/veronika-vendlova.php?itemid=5126
23. 06. 2011 | 10:05

Veronika Vendlov napsal(a):

Pardon, že je to dvakrát, trochu problém s připojením....
23. 06. 2011 | 10:05

neo napsal(a):

Občane, proč zase lžeš?

Evidentně matláš dohromady soukromé subjekty ve zdravotnictví, veřejné subjekty, smlouvy s pojišťovnami...

Laskavě si uvědom podstatný fakt !
2/3 subjektů ve zdravotnictví je soukromých a mají i smlouvy s různými pojišťovnami. Zeptej se manželky jestli její gynekolog má smlouvu s pojišťovnou a zda je soukromník.

Možná zajdi ke svému soukromému praktikovi nebo očaři...
To samé platí u soukromých škol. Jako veřejné mají státní finance + vlastní příjmy z přijatelného školného.
23. 06. 2011 | 10:19

Targus napsal(a):

To neo:

Jste schopen mne citovat? Najděte jedinou větu, ve které se dotýkám financování škol.
Nedělejte ze sebe většího blbce, než je nutné, ano?

To Anuszka:

To pověstné malování sešitů jsme museli protrpět také, když to dnes chcete po dětech v normální škole, máte zaděláno na řádný průser. Třeba podmínečný vyhazov nebo na půl roku sundané osobní ohodnocení ve výši 20 % tarifního platu. To není zrovna málo...
Čímž končí všecky srandy a snahy o kvalitní výuku. I započnete místo výuky vyplňovat tisíce slintů ve formě statistik a hlášení, vymýšlet naprosto nepřínosné projekty a skupinové práce, při nichž jeden kopíruje z netu ála VV a ostatní nedělají vůbec nic a dáváte si pozor, abyste odseděla požadovaných 8,5 hodiny v budově školy, protože to je jeden z parametrů hodnocení pedagoga. Že byste třeba mohla jít v pracovní době do knihovny a studovat materiály pro výuku, to nikoho ani nenapadne, byť to máte mít zohledněno v tzv. přípravách.
Pak přijde na řadu někdo, kdo zrovna objevil Ameriku a sděluje vám formou blogu, že jste neschopové nebo rovnou blbci. A přitom je sám schopen tak akorát zkopírovat text z hlavní stránky.
A zcela pochopitelně netuší naprosto nic o tristním stavu českého školství, zato se snaží dělat dobrým a spisuje tu politické agitky ve prospěch politického uskupení (klasická strana to není určitě) zlodějů a lumpů toho největšího kalibru.
Mějte hezký den.
23. 06. 2011 | 10:22

kovar napsal(a):

„Naše dcera končí druhý ročník na klasickém gymnáziu po waldorfské základce. z fyziky a chemie na gymplu měla (a má) jedničku.“
To jenom potvrzuje moji teorii, že ani blbá škola opravdu dobré dítě nezahrabe.
23. 06. 2011 | 10:23

Pepa Josef napsal(a):

No... u podobné diskuse bych velice přivítal úvodní sdělení, kdo je či byl někdy učitelem, popř. kdo má za partnera učitele, a kdo ne. Ne, že by ten, kdo to nikdy nedělal, neměl právo se vyjádřit, leč vážení: jsem syn dvou kantorů tělem i duší a vnuk třetího. Dokud jsem se nepostavil před žáky, jen jsem si MYSLEL, že vím, co ta práce obnáší... Nad všemi diskusemi o metodách, tradicích a alternativách se vznáší úsloví mého děda, kdysi dávno školního inspektora, který říkal: "Uč jak uč, hlavně nauč." Milý děde, bohužel současně platí výrok J.A.K., že žák který se učit nechce, se učit nedá. A těchto žáků je dnes převážná většina (učím na střední škole). Nemají vycvičenou paměť, tedy si nic nepamatují a tedy nemají co říci a o čem přemýšlet. Pokud mají problém se studiem, neřeší ho jako moje padesátiletá generace nárazovou usilovnou pílí doprovázenou klením, ale útěkem za asistence rodičů. Z počtů (to není matematika...) si přinesli dvojku, či trojku, ale neumějí nic. Pokračovat nemá smysl, kdo ví, ví (Targus). Nejsem si jist, že příčina tkví v nedostatečném počtu waldorfských škol.
23. 06. 2011 | 10:26

pich napsal(a):

Prachy,prachy,prachy. Ze všeho vytlouct hlavně ty prachy. Sám privát,sama jelita, jako ten topolův synek.

Bože, co se s tím naším světem za těch dvacet let stalo.

Začal jsem chodit do školy ještě za okupace. Po celou dobu základky nás bylo ve třídách skoro čtyřicet.
A šlo to i bez waldorfů. A tolik blbů jako dnes, ty školy nevyprodukovaly. Dnes je to hlavně o tom, kdo má jaký mobil, dražší šatičky a barevnější hlavu. Co v té hlavě má, záleží spíš na tatínkovi.
23. 06. 2011 | 10:28

Veronika Vendlov napsal(a):

T: Vám už není pomoci, ale za to, jaký žijete život a kolik je ve Vás (.....)
si mlžete vážně sám. Vůbec se nedivím, že marodíte....nepřeji Vám to, ale nedivím se.
Pěkný den.
23. 06. 2011 | 10:28

Pepa Josef napsal(a):

Já vím, že před "který" měla být čárka. To abych předešel jízlivostem.
23. 06. 2011 | 10:34

Pepa Josef napsal(a):

To autorka: než budete chválit tvorbu vlastních vzdělávacích plánů, doporučil bych Vám jeden takový ŠVP zkusit vytvořit (na základě RVP, metodik a rad samozvaných lektorů) a nechat si ho zhodnotit. Není všechno přínosem, co se třpytí.
23. 06. 2011 | 10:37

Pepa Josef napsal(a):

To pich: máte svatou pravdu, školství a bohužel i vzdělávání (to není totéž) se neřídí zdravým rozumem a posláním, ale kromě ambicí malého českého člověka především ekonomickými tabulkami. To nemůže vést k ničemu dobrému.
23. 06. 2011 | 10:39

AB napsal(a):

Moje zkušenost s Waldofskými školami - jako pedagoga střední školy - je následující: rozjívenost dětí, neznalost základních školních návyků a s tím i neschopnost systematicky pracovat, což bohužel vede většinou k výrazně horšímu prospěchu žáka a to velmit často po celou dobu studia. Bohužel. Jistě, pro určitou skupinu dětí jsou požehnáním, ale pro ty, kteří chtějí regulérní středoškolské a vysokoškolské vzdělání jsou nevhodné.
23. 06. 2011 | 10:48

neo napsal(a):

Targus:

prakticky ve všech příspěvcích:

///Současný systém výchovy a vzdělání je rozvrácen působením neumětelů, lenochů a dojičů státní kasy na MŠMT po dobu 20 let.///

///Váš blábol si přečetly členky mé rodiny, které se profesionálně věnují vzdělávání dětí. Jejich komentáře zde nebudu dopodrobna rozebírat (dcera se vyjádřila značně jadrně, manželka raději polsky a obě vzkypěly).......výjimky vyřizují "odborníci" ze zřizovatelské organizace, čili katastrofa - pročež je to, za co zde horujete, takřka neřešitelným problémem.
Když k tomu připočteme tristní platové podmínky učitelek MŠ, takto středoškolaček, jichž se platová úprava nedotkla, je nabíledni, proč to ve školkách vypadá, jak to vypadá.///
Ovšem s mnoha postřehy se dá bezvýhradně souhlasit a také nejste tak akční jako třeba Občan.

Jinak můj příspěvek neměl býti urážkou, nýbrž jen srovnáním pohledů na různé věci.
23. 06. 2011 | 10:53

zdenek napsal(a):

vidíte to vy pitomci...diskutující vzorku
dle VV bylo cílem zjistit jak se k podobnému typu vyučování staví diskutující vzorek...co k tomu dodat?
blbost a stupidita na tomto blogu láme rekordy
23. 06. 2011 | 10:55

Občan napsal(a):

veronikavendlova napsal(a):
"T: Vám už není pomoci, ale za to, jaký žijete život a kolik je ve Vás (.....)
si mlžete vážně sám. Vůbec se nedivím, že marodíte....nepřeji Vám to, ale nedivím se.
Pěkný den.
23. 06. 2011 | 10:28"

Vendlová,

na Vás i naplivat by byla zbytečná ztráta času.
Jen doufám, že to tu občas čte někdo z Odolky.
23. 06. 2011 | 10:55

Občan napsal(a):

To Pepa Josef:

já jsem učil na SŠ, prateta byla učitelka na učňáku, jedna teta učila na SŠ, tchyně učila na ZŠ, sestra učí v MŠ, "mladýho" matka učí na gymplu.
Dovoluji si tedy domnívat se, že toho vím o školství dost a jsem schopen srovnání.

Nemluvě o tom, že místní waldosektáři se docela hezky odhalili, až když přišla řeč na FINANCOVÁNÍ toho jejich experimentu :o))
Ovšem to tu roušku strhli pěkným fofrem...
23. 06. 2011 | 11:01

Veronika Vendlov napsal(a):

Pan Targus má tady na a.cz stejně jako já svoji historii. Za tu dobu se dá hodně věcí vysledovat (oboustranně). A. cz je určitou komunitou a je zajímavé se dozvědět, co si myslí diskutující. Nezajímá mě, co si něktěří diskutéři myslí o mě, ale o tématu waldorf. Ti, kteří nereagují a jen si to přečtou, jsou také velmi cenní. To platí pro všechny texty a všechny diskuse.
23. 06. 2011 | 11:21

Veronika Vendlov napsal(a):

AB: díky za názor.
23. 06. 2011 | 11:23

Veronika Vendlov napsal(a):

AB: díky za názor.
23. 06. 2011 | 11:23

Joseff napsal(a):

Jednotná maturita, kontroly, znalost skutečného stavu i v zahraničí. Sundat brýle mámení.
Komenský, Komenský to byl machr na ženský. Nekradl, nebo jen málo. Zdá se že i něčemu věřil. Dost toho po něm zůstalo a vzpomínají na něj v dobrém.
23. 06. 2011 | 11:24

jozka napsal(a):

Obcan:

Pokud vim, tak cte. Citovat je nemuzu, Stejskal by mne smazl.

ReCaptcha:sionsuck opponents

Tohle by chtelo jeste poresit, to se asi neshoduje s kodexem...
23. 06. 2011 | 11:32

Pepa Josef napsal(a):

Fanatismus v každé podobě je zhoubný. Ať už jde o školní vzdělávací programy, nebo o waldorfskou školu, cesty do pekel dlážděné dobrými úmysly. A dnes mnohdy asi jen ziskuchtivostí. Útěchou nám budiž, že vzdělanost a společnost kráčí do řitě již celá tisíciletí a ještě nedošla.
23. 06. 2011 | 11:40

kira napsal(a):

Občane, samozřejmě! Ano,i normální děti v normálních školách mají právo na co nejoptimálnější podmínky,k nimž patří třeba počet dětí! Takže zkuste tedy s tím něco udělat jako třeba my v naší obci, máte na to asi tak 1rok, neb silné ročníky již klepou na školní vrata.
Pichu,se svými padesátými lety už jděte do háje! Jsem fakt na tyhle věci už alergická! Taky jsem byla vyučována ve třídě se 30dětmi.Ale zažila jsem jaké je to v 18dětech a to i z té druhé strany,jako vyučující a představte si,že je to rozdíl!
Občane co mám dělat když se na nás místo ve školce nedostává,je nacpaná dětmi až k prasknutí - musím zaplatit soukromou,alespoň pár dní. A v tuto chvíli mne tedy zajímá,jakou úroveň školka má,co navíc nabízí. Není škoka jako školka. Jen pro upozornění 11500kč měsíčně je pro nás strašně moc,máme tři děti a 3x bychom to neutahli...Prosím dovolte nám ten luxus, že děti máme možnost jednoduše někde umístit - za víc bychom to fakt nezvládli.To nám přejete,nebo jen hloupě plkáte? Teoretické cancy tu jsou slyšet stále a děti rostou a rostou, nechci,aby zrovna ty moje to odnesly. Chci pro ně dobré vzdělání. Zatím řeším školku a snažíme se řešit i do budoucna školu - s ostatními rodiči v obci.Tak asi tak.
Jinak díky za opravu,mrknu na ty stránky.
23. 06. 2011 | 11:44

jozka napsal(a):

kira:

Do Obcana se neobouvejte, poptejte se starosty, co se stalo se skolou, ktera predrtim utahla (nekdy na hrane) silne rocniky "Husakovych deti". Protoze ty prichazejici silne rocniky jsou proti tomu cajicek.
23. 06. 2011 | 11:51

kira napsal(a):

jozko já jsem husákovo dítě a vím jaký to bylo :-) a občan si začal,soudruhu řediteli!
23. 06. 2011 | 12:01

kira napsal(a):

a představte si,máme starostku, což je v tomto směru velké plus.bohužel tam 30let nesedí,zaplaťpámbu,takže neví o tom,jaké to bylo za husákovejch dětí.
23. 06. 2011 | 12:02

luke napsal(a):

V Vendlová, věřím, že Vám jde jako zástupkyni obskurního sdružení TOP o děti. Jako US zákonodárcům, kteří privatizovali tamní zdravotnictví šlo přece hlavně o své rodiče, což prohlásili, než šli pracovat do farmaceutických firem...

Nicméně k jinému soudku: pod svým minulým blogem jste mi zapoměla odpovědět, KDO sponzoroval a sponzoruje TOP a KDO ZAJISTIL nebo CO ZAJISTILO tomuto uskupení, že se před volbami jako neznámá formace bez problému dostalo do hlavních vysílacích časů TV a na přední stránky tisku, které mu dělaly "dobhrovolně" volební reklamu?? Když třeba ČSSD dělala státní ČT reklamu zápornou nebo je ignorovala a tisk také. Aneb, co má Bakala slíbeno oplátkou za svoje desítky mega, které "nezjištně" věnoval TOP??
Odpovíte zpříma pravdivě na otázku nebo toho nejste schopna?
23. 06. 2011 | 12:10

jozka napsal(a):

kiro, me je to celkem fuk, ja jen, ze placete na spatnem hrobe. To, ze skolky praskaj ve svech nemuzou Obcani (aspon podle toho, cim se tu dlouhodobe prezentuje), ale prave ti, kdoz horovali pro ruseni skolek, skol a podobnych zarizeni s tim, ze je to vyhodne. Bylo, povetsinou pro ne.

Obcan pouze dotahuje do absurdna logiku tech, co ty skolky rusili... a samozrejme to ted od nich schytava.
23. 06. 2011 | 12:13

Veronika Vendlov napsal(a):

Luke: na takovou otázku nejsem scopna odpovědět :-D, protože jsem v jinémhnutí a mám tady přehled především o našem financování.
23. 06. 2011 | 12:39

Občan napsal(a):

To jozka:

Mně rekapča také někdy skvěle konvenuje s obsahem příspěvku nebo s tím, na co zrovna myslím :o)))
Občas ji i opíšu do příspěvku na dokreslení - jako Vy.
23. 06. 2011 | 12:46

Targus napsal(a):

To VV:

Obávám se, že neznám význam slova mlžeti.
Pokud jste mínila sloveso "moci", prosím, je to váš názor.
Já jen dodám, že tak jako blázen je přesvědčen, že on jediný je normální, tak i hlupák je bytostně přesvědčen, že právě on je nejchytřejším v dané množině jedinců.
Jinak řečeno - děláte tu reklamu "zázračnému" systému výuky, o který všichni usilují již po desítky, ba co dím, stovky let.
Už jste někdy slyšela heslo "Škola hrou"? To je překvápko,co?
A vy si fakt naivně myslíte, že se toho dá docílit v současném českém školství, když z jedné strany se rozkrádá v miliardách - viz státní maturity - a z druhé strany se škrtí prachy za cenu naprostého propadu úrovně výuky?
Jste bláhová, fakt nechci říci blbá, to by mě Stejskal vymáz. Ale vaše představy jsou na úrovni dívčiny v prepubertě.
23. 06. 2011 | 12:47

Občan napsal(a):

To Kira:

Já jsem sice vůbec nepochopil, co jste se snažila ze sebe vyřvat,ale přesto Vám přeji, abyste místo v soukromé školce sehnala. POKUD není dotována státem, je mi úplně jedno komu a čemu slouží.

Co se nedostatku míst ve školkách týče - netuším, co to má do činění s waldosektou. Myslíte jako, že waldosektáři se zasloužili o zrušení školek? To ne, takoví borci to zase nejsou.
o to se zasloužili naši velcí neolibrerálové, od počátku 90. let. Privatizovali, až cihly lítaly. Takže už nejsou školky a jesle, škol je málo a neustále se musejí "optimalizovat" (místo aby MŠMT jásalo, že konečně budou mít učitelé čas a prostor na přátelskou výuku).

No, a to je asi tak všechno, co k tomu Vašemu výkřiku mohu říci.

Mimohcodem - i já moc dobře vím, jaký je rozdíl učit skupinku 7mi mládežníků a nebo bandu 20ti. Strašně bych přál učitelům, aby mohli mít ve třídách tak 12 dětí a aby se ty děti mohly různě prohazovat a vůbec s nimi mohli pracovat podle potřeb těch dětí.
Ale když musí státní rozpočet živit dotacemi neschopné podvodnikatele ve školství (a nejen v něm), tak holt potom nezbývá dost peněz na veřejné školy.
23. 06. 2011 | 12:58

Targus napsal(a):

To neo:

Tapetovat umíte hezky, ale pořádtam nevidím ani zmínky o financování experimentu zvaného Waldorfská škola.
Skutečnost, že se ve školství ztrácejí miliardy, snad nepopíráte - doufám. Viz tragický případ internet do škol, viz šaškárna zvaná státní maturity.
Jaký problém by byl vyhlásit otázky rádiem, televizí, internetem?
K čemu vůbec jakési otázky, když se maturita skládá z vědomostí absolventa ZŠ?
Trvám na tom, že jsem se nijak nevyjádřil o financování soukromých škol či jakýchkoli experimentů, tak jak to učinil Občan. Hledejte pilně dál.
23. 06. 2011 | 12:58

Anita napsal(a):

Anuszka
Děkuji za odpověď a za nastínění vašich vlastních zkušeností s WŠ. Když jsem si přečetla některé příspěvky pod blogem, nabyla jsem dojmu, že fundovaně mluví o současné úrovni a placení ve škole. Protože jsem se při studiich také seznámila s různými vzdělávacími systémy, v té době však jen nástin a prosazování po vzoru VVS v SSSR. Tehdy jsem doznala, že by mohlo být tato alternativa pro děti daleko méně násilná, v té době však co bylo v Německu bylo špatné a více méně se hanilo a pokazovalo na tzv "sputníkový efekt" ( amerických kosmonautů mnoho v týmu, sovětský jeden vše zvládnul sám) Po revoluci jsem se velmi zaradovala a nadchla, že se blízká na lepší časy. Po 20 letech tu máme velmi málo škol takového typu, respektive jde o vyučující o jejich kvalitu, to jste velmi hezky popsala Targusovi. Vím, že tito učitelé i vychovatelé se školí i v době volna o sobotách a nedělích a věnují veškerý volný čas dětem. Učit na školách waldorfského typu je velmi náročné a opravdu to nezvládne každý pedagog. Osobně se domnívám, že standartní škola je většinou prošpikována sice pedagogickými vzdělanci, ale bez citového náboje k porozumění dětem. Najdou se vyjímky, které to s dětmi opravdu umí,snaží se najít ten správný vztah k dětem, ale bohužel nějak jsou většinou těmi ostatními kolegy zahlušovány, někteří je dokonce považují za vyšinuté.
23. 06. 2011 | 13:05

Jan Vaculík napsal(a):

Anuszka
S radostí jsem si přečetl Váš příspěvek; je zcela ve shodě s tím, co vím o WŠ sám, ovšem téměř výhradně z ciziny.
To mj. zcela vyvrací představu, kterou tady šíří mnoho diskutérů, totiž že WŠ je nějaká flákárna, jejímž cílem je usnadnit nenadaným dětem dětství, nebo nahrabat si prachy.

Trochu se divím těm steskům, že jádrem zakopaného pudla je to, kolik je ve třídě dětí: cožpak o to, to určitě ano, ale pokud se uplatňuje zásada, že každá škola (včetně WŠ) pobírá od státu stejný příspěvek na žáka, tak v tom případě platí, že WŠ jsou z hlediska peněz ZNEVÝHODNĚNÉ, a nikoliv naopak. Anebo z druhé strany: zavést si víc tříd s menším počtem žáků může každá škola; jde jen o to, kde sežene ty chybějící peníze, nebo ne?
23. 06. 2011 | 14:10

Jan Vaculík napsal(a):

VV (10:28)
Ano, na tom může být dost pravdy. I když jsou to tvrdá slova...
V obecné míře to plus/mínus platí bez jakékoliv pochyby.
23. 06. 2011 | 14:14

Jana napsal(a):

Waldorfská newaldorfská... celé je to jen o tom, že místo 30 dětí je ve třídě polovina. Jen by mě zajímalo proč se to tak nedělá i ve státních školách. Potom by mě zajímalo, proč soukromé školy dostávají nějaké dotace? A když je tedy dostávají, proč je musí člověk ještě platit? To je přece diskriminace těch,kteří si to nemohou dovolit,ale přitom se velkohubí elitáři z těchto škol neštítí peněz,které tito lidé na daních odvedou. To by mělo být žalovatelné ne?
23. 06. 2011 | 14:50

Veronika Vendlov napsal(a):

JV: Když je pohled na svět kyselý, je svět prostě kyselý. A nejsnazší je házet odpovědnost za svůj vlastní život na druhé....
23. 06. 2011 | 14:55

Veronika Vendlov napsal(a):

...asi jsem to nenapsala dost jasně: WŠ nejsou soukromé, jsou to zpravidla normální ZŠ či MŠ financované tak, jako každá ŽŠ v ČR, ale využily zákonné možnosti zvolit si vlastní pedagogický plán a podle něho vzdělávají. Nadstavbou je pak to, že se rodiče zapojují do dění a nad rámec a ve svém volném čase, brigádničí jako za "totáče - asi to byly akce Z, nebo jak to bylo) a jsou spolu docela rádi...:-). Zapujují se do slavností - těch je hodně po celý rok, hrají pro děti divadlo a děti pro ně, šijí panenky, zapojují se do jarmarků atd.,atd., atd.
23. 06. 2011 | 15:03

Maidavale napsal(a):

Dcera v současnosti navštěvuje 6.třídu WŠ,ve třídě jich je 22,školné činí 10.000Kč za šk.rok.Pokud má někdo zájem o bližší informace,ráda poskytnu na maidavalezavináč seznam.cz
23. 06. 2011 | 15:10

Pavel13 napsal(a):

:Jan Vaculík
V Česku existují vedle peněz ještě jiné mocné zbraně - předpisy (zákony, nařízení, vyhlášky) a strach je porušit. Zažili jsme to u našeho potomka, když se cizí jazyky učili žáci celou dobu ve více než 30 hlavé skupině. Nešlo s tím hnout. Skončilo to až opuštěním školy po devítce. Kupodivu penězi nikdo neargumentoval.
23. 06. 2011 | 15:16

Skogen napsal(a):

Aha. Takže když je ve třídě místo 30 dětí 15 a učitel má prostor věnovat se žákům individuálně (stav 15 žáků je tak nějak pokládán za horní mez možného individuálního přístupu), je to waldorfská škola. Rovněž, když se vyfláknou na učebnice. A zapřáhnou rodiče... :)

Jsem si jistý, že WŠ velmi přitahují maminky budoucích žáčků, protože konvenují mateřským instinktům. O děťáko bude starostlivě postaráno. Jenže pak přijde vstup do normálního života, kde se s nimi nikdo mazat nebude.

Alternativní školské systémy neodsuzuji, mají vedle tradičních škol své místo - právě jako alternativní pro ty, pro které tradiční výuka není vhodná. Pro děti přecitlivělé, zanedbané co do samostatnosti, ve zvýšené míře vyžadující osobní přístup.

V tradiční škole se už dávno nesedává s rukama za opěradly židlí a nestojí se na hanbě po chodbách, stejně jako se sborově neopakují vyjmenovaná slova. Žáci mají pro mou generaci nevídanou míru osobní svobody a školy pořádají řadu akcí, které doplňují výuku. Najdou se takové, které disponují zahradní učebnou (altán), školní botanickou zahradou, sportovním areálem i posilovnou s možností návštěv i mimo školu. O potřebě "jiného" školství tak referují především ti, kteří kromě někdejší vlastní zkušenosti nemají žádnou jinou a z alternativní školy jsou jak v Jiříkově vidění, aniž by měli možnost fakticky srovnávat. Samozřejmě, najdou se školy výborné i horší. Mezi těmi alternativními je to bezpochyby totožné.
23. 06. 2011 | 15:44

Veronika Vendlov napsal(a):

Skogen: ne, tak to není, ale chtěla jsem to jen v rychlosti dokreslit...jinak wš pedagogika není o přístupu jiném proto, že se zaměřuje na děti s poruchami. Třeba ZŠ v Turnově není vůbec malá škola, ani ZŠ v Pardubicích. Máte pravdu, že se školy změnily. Je to ale stějně jako ve všem především o lidech. Já jen za sebe mohu říci, že škola, kam jsem chodila já, se dodnes příliš nezměnila. Nicméně popsal jste to vážně dobře. Připomnělo mi to trochu dobu, kdy do módy začal přicházet skaut a pionýr byl opovrhovaný. Jasně, došlo ke změnám ve společnosti, ale zase, pominu-li ideologii (stejně jako ta waldorfská je založena na té R. Steinera), pak rozumní lidé to s ideologií nepřeháněli a prostě jen dělali pro děti to, co považovali za nejlépší strávení jejich volného času. :-)
23. 06. 2011 | 16:30

Jan Vaculík napsal(a):

Skogene,
prozrazujete na sebe, že o WŠ toho opravdu moc nevíte.
Byl jsem poučen o tom, že je to systém, ze kterého nelze vytrhávat jednotlivosti.
Benevolence je (nebo měla by být) jen zdánlivá. Ideálem je, aby každý zapojil maximum ze svých intelektuálních, manuálních i múzických dovedností, takže by každý měl být zapřažen do práce podstatně víc, než v tradičních ZŠ.
V dnešní škole se objevilo sice mnoho nového, co za našich mladých let nebylo, ale něco důležitého tady chybí:
aby ten, komu v truhlíku nejlíp rostou kytky, byl v zásadě hodnocen stejně pozitivně, jako ten, kdo napíše nejlíp písemku z matiky.
23. 06. 2011 | 16:33

neo napsal(a):

neo napsal(a):

10 nejlepších gymnázií podle výsledků ve státních maturitách:
A to si prý studenti až z 80% volili těžší verzi:

1. PORG (Praha)
2. Gymnázium Jana Nerudy (Praha)
3. Arcibiskupské gymnázium (Praha)
4. Gymnázium Nad Alejí (Praha)
5. Cyrilometodějské gymnázium (Brno)
6. Gymnázium Palackého (Mladá Boleslav)
7. Gymnázium Dašická (Pardubice)
8. Gymnázium Nad Kavalírkou (Praha)
9. Gymnázium Jana Keplera (Praha)
10. Biskupské gymnázium J. N. Neumanna (ČB)
zaostávaly prý nástavbová studia, tam vyletělo 44%

tady 10 nejlepších SOŠ:

1. SŠ - Waldorfské lyceum (Praha)
2. SPŠ sdělovací techniky (Praha)
3. Masarykova obchodní akademie (Rakovník)
4. VOŠPgS, SOŠPg a Gymnázium Evropská (Praha)
5. OA, VOŠ cestovního ruchu (Hradec Králové)
6. OA Heroldovy sady (Praha)
7. OA a JŠ Bartošova (Přerov)
8. VOŠ, OA a JŠ Plánická (Klatovy)
9. OA nám. T. G. Masaryka (Plzeň)
10. VOŠ a SPŠ Studentská (Žďár nad Sázavou)
23. 06. 2011 | 16:34

Jan Vaculík napsal(a):

Pavel13
Možná, že někdo se na předpisy jen vymlouvá - nedovedu posoudit.
V naší obci se v 90. letech otvírala vždy jen jedna první třída.
Pak se přistěhovala jedna učitelka "idealistického ražení", a vyhlásila úmysl založit soukromou alternativní školu; tedy otevřít první třídu. Objevil se okruh lidí, kteří zvažovali přihlásit k ní svoje děti. Ředitel místní ZŠ na to reagoval tím, že místo jedné první třídy otevřel třídy dvě; v každé z nich bylo cca 13-14 dětí. (Jedna z nich se tehdy přihlásila ke koncepci Obecné školy, což byla tehdy naprostá Piťhova novinka, a rodiče si mohli vybrat.)
V dalších letech už se vždycky otvíraly dvě první třídy, což vedlo k tomu, že se škola od té doby musela už dvakrát přistavět. Naštěstí na to obec dokázala vždycky sehnat peníze.
23. 06. 2011 | 16:47

Targus napsal(a):

To VV a Jan Vaculík:

Nevím, kde jste vy dva přišli na to, že mám kyselý pohled na svět. Kdybych ho měl, musel bych si to dávno hodit. Vaše potíž je s tím, že nejste schopni, či spíše ochotni uvědomit a přiznat reálný stav, který zde panuje. Skoro bych si dovolil říci, že vám chybí pár pořádných adrenalinových zážitků. Takových, kdy máte stažené půlky tak, že by se mezi ně nevešla ani ostrouhaná zápalka. Přestaňte si všechno lakovat na růžovo.
Sorry, ale já vážně nemůžu za to, že jste prožili život ve skleníku a dosud jste z něj nevystrčili nos.

Obecně lze říci, že škola je taková, jaký je učitelský sbor. Pokud je dobrý, je i výuka kvalitní, ať je režim, jaký chce. Pokud pedagog užívá nesprávné metody, nepomůže dětem ani panenka Maria. Totéž platí i v opačném gardu. Dítěti, které se vzdělávat nechce, nevnutíte vzdělání, ani kdybyste se rozkrájeli. Dnes to platí dvojnásob, protože se děti špatně motivují, pokud jim chybí zvědavost a touha objevovat.
Tím zde končím, jdu kyselit - totiž pracovat.
23. 06. 2011 | 17:39

Anuszka napsal(a):

Dobrý večer, proběhla jsem diskuzi a ještě jednou jsem si přečetla svůj příspěvek z rána, který jsem napsala v rychlosti a ...ještě se trochu válím smíchy - v doušce pro Targuse jsem totiž zaměnila slovo jadrné za jaderné:-)))) a hned je tu nukleární vyjádření - ne že bych nevěřila, že má Targusova žena pořádnou páru, ale takhle moc asi ne:-))))))

Děkuji všem pozorným, ale shovívavým:-)

Hezký večer. /doufám, že tam zase nemám nějakou perlu:-)/
23. 06. 2011 | 17:59

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Občan napsal(a):
"Vendlová, na Vás i naplivat by byla zbytečná ztráta času."

To, že je nick Občan zapšklý a žlučovitý starší pán, ví každý, kdo pravidelně čte blogy na Aktuálně.

Teď se ovšem ukázal i jako prachsprostý hulvát.
A takový, podle jeho slov, učil na SŠ. Bůh ochraňuj jeho žáky.

A pak se divíme, že ze školního socialistického marasmu vede dlouhá cesta...
23. 06. 2011 | 18:17

Jan Vaculík napsal(a):

Targusi,
vůbec není pochyb, že žijeme - Vy i já - ve stejném světě.
To, co zmínkou o "kyselosti" nakousla VV, mě předtím už taky napadlo: když jsem četl vaši zmínku o tom, že léky jsou drahé a beztak nepomáhají. Tehdy mě napadlo, že by vám třeba pomohl léčitel (???).

Mám přítele, o generaci staršího, kterému se před dvěma roky v životě všechno schrulo tak, že by se zdálo, že jediné, co mu zbývá, jsou už jen choroby; mj. zelený zákal, který ho připravil o možnost číst, což je pro něj - byvšího VŠ profesora - naprostá pohroma. - Ovšem po 1,5 roku působení léčitelky se mu však řada potíží upravila; změnil se jeho pohled na svět a ukázalo se, že se má ještě nač těšit. Změny byly tak výrazné, že tento přítel (mj zakládající člen hnutí Sysifos) je dnes ochoten uznat, že i alternativní medicína pomáhá.
23. 06. 2011 | 19:55

pich napsal(a):

Co se to tady zase zjevilo za husákovo dítě. Kira.
Většinou "diskuse" moc nesjíždím, ale to stvoření ve věku mé nejmladší dcery (roč. 73) mě tady vynadalo, že mám jít s těmi "padesatými léty" do zeleně. Nevím, ale o nějakých padesátých létech jsem tady neblábolil, jako ona Kira.

A jestli je to stvoření "alergické" na ty padesáté, tak nemůže být husákova. A s tou alergii dokonce prý učí.
23. 06. 2011 | 23:01

Jarle Halsnes napsal(a):

Paní autorko, nevím, co je top gormit (nechodil jsem do Waldorfské školky:-)) a na skřítky jsem nevěřil nikdy, stejně jako nevěřím v pánaboha a všemocnou ruku trhu. Život je takový, jaký si ho lidé udělají. Je to na jejich rozhodnutí, je to na jejich slušnosti, na jejich spolupráci. Není k tomu třeba žádná berlička nějaké víry v cokoli.
Přesto mi WŠ nevadí, pokud ovšem absolventi tohoto typu školství předvádějí kvalitní znalosti a nejsou jednou z příčin rapidního poklesu úrovně výsledků školství v této podivné zemi.
24. 06. 2011 | 09:32

Targus napsal(a):

To Jan Vaculík:

Myslím, že se tomu říká patologické poškození. Nepomůže naprosto nikdo. Nikdo na světě neumí přemluvit tělo člověka, aby řádně dorostlo v místě, kde se něčeho nedostává.
Vnější příznaky jsou bolesti, tuhnutí a křeče svalů, jejich postupná atrofie, kontrakce svalových úponů a šlach vůbec, a především neustálý pocit šílené únavy, a zvýšená potřeba spaní.
Jediné, co na to opravdu zabírá - zatím, jsou celkem koňské dávky (vzhledem k věku a aktuálnímu stavu) fyzické zátěže. Tedy pokud je choroba ve stavu relapsu. Když jsem řekl doktorům, co všechno dělám a jak cvičím, celkem se zděsili. Jakmile jsem se začal řídit jejich radami (neposilovat - kurví to motoriku, snížit zátěž), stav se začal okamžitě zhoršovat.
Tajně se kochám nadějí, že se u toho jednou převrátím, že mi třeba praskne aorta nebo tak něco. Oficiální vyhlídky jsou takové, že mne čekají berle, pak vozík, nakonec jen postel a ve finále udušení. Fuj, radši kulku do palice, než tohle. Doufám, že budu mít dost sil to udělat, až přijde ta správná doba.

Přeji hezký den.
24. 06. 2011 | 09:33

Targus napsal(a):

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):
Občan napsal(a):
"Vendlová, na Vás i naplivat by byla zbytečná ztráta času."

To, že je nick Občan zapšklý a žlučovitý starší pán, ví každý, kdo pravidelně čte blogy na Aktuálně.

Teď se ovšem ukázal i jako prachsprostý hulvát.

Obávám se milý štváči a vrahu, že kvalit misiz Vendlové nedosahuje ani náhodou. Ta uráží, kudy chodí, pokud jí někdo nejde pod nos. A zejména pak v okamžiku, kdy jí dojdou relevantní argumenty.
Pozdravujte v Golden Apple.
24. 06. 2011 | 09:38

Jarle Halsnes napsal(a):

Kira:
Nízká kapacit školek je dána působením Neviditelné ruky trhu reprezentované v českourkově jistým Klausem a jeho následovníky. Tomuto jevu, bohužel, napomohly i samotné matky, které nejprve budovaly kariéru a poté, protože příroda si nedá poručit, u nich zvítězila potřeba to dítě přece jen mít. Moje žena byla v r.1993,ve 28 letech, v porodnici suverénně nejstarší, podívejte se dnes. Takže v miulém desetiletí byl obrovský pokles počtu porodů, teď je tomu naopak, protože nastupují ty "odložené" a Neviditelná reaguje se zpožděním. Kdyby si lidé dokázali rozumně říci, co a jak, nemohly by takové problémy být.
24. 06. 2011 | 09:42

noctem napsal(a):

Tagrus má pravdu, zase to nejlíp řekne Karel Čapek:
ODBORNÁ VÝCHOVA
Na nedávném mezinárodním sjezdu se hodně rokovalo o tom, má-li být středoškolský profesor hlavně pedagog či hlavně odborník. Chápu-li se v této věci slova, činím tak pro své zvláštní zkušenosti; provandroval jsem totiž zamlada tři gymnázia, a tedy poznal jsem na vlastní kůži tolik kantorů jako málokdo.
A tedy tvrdím, že nejlepšími pedagogy byli skoro bez výjimky ti, kteří byli nejlepšími odborníky. Už jednou jsem myslím uváděl skvělého klasického filologa Steinmanna v Hradci Králové a ušlechtilého, hlubokého brněnského přírodopisce Oldřicha Kramáře; připomínám ještě zesnulého moravského suplenta, nadšeného matematika Oharka, a mohl bych jmenovat velmi mnohé jiné, ale ti jsou ještě živi. Bez výjimky pak mohu říci, že nejmizernějšími pedagogy jsou jednak odborní hnidopiši zarajtovaní (jak se říká) do uzoučkého okruhu tesmanovského vědátorství, ale těch je pořídku; jednak – a četněji školští řemeslníci, kteří taktak ovládají svou látku a drží se učebné knížky, aby desetkrát za hodinu nešlápli vedle; lidé, kteří kdysi odříkali své nevyhnutelné státnice a pak tedy šli učit tomu, co už zapomněli, ačkoliv by stejně dobře mohli přijímat dopisy u poštovního okénka nebo být oficiály zádušního úřadu. Jejich vyučování záleží v tom, že tabule musí být čistě umyta, žáci tiši jako kameny a jednou za čas musejí dostat pumu, kuli, pecku nebo jak se tomu dnes říká, ne ve jménu vědy, ale ve jménu školní kázně. Kéž vám huby zdřevěnějí, špatní učitelé! Co jste se nás naotravovali, jaká nuda a lhostejnost z vás čišela, a po všem trápení jste nás ničemu nenaučili; dnes, kdy jiní mají děti a zakládají na sádlo, musím se znovu chápat učených knížek, neboť se stydím za svou nevědomost a doháním, čemu jste mne nenaučili. Je to smutné, ale je to pravda: člověk s maturitou bývá méně než polovzdělanec, měl-li neštěstí v učitelích; po osm let ho učili letopočtům místo dějinám, slovíčkům místo kulturám a vzorcům místo přírodě, a to vše s nejdůkladnějším opomenutím vědecké metody. Mnoho viny jest (nebo bylo) na hodně pošetilých učebních metodách; ale více viny je na lhostejném vyučovacím řemesle mnohých učitelů, kteří, nemajíce osobního poměru k své látce, vtloukají žákům do hlavy právě to nejmechaničtější na věci, co jim dá nejméně práce a vysvětlování: tedy letopočty, definice, slovíčka a vzorce. Profesor odborník v dobrém slova smyslu, ten, který svou látku miluje a sám si ji stále myšlenkově zpracovává a rozšiřuje, který si své hodiny pečlivě připravuje, který svou nauku považuje za tak krásnou a životu potřebnou, že poctivě a horoucně hledí žákům z ní podat to nejcennější a ideově nejvyšší, je dobrý a dokonalý pedagog, i kdyby koktal a byl prchlý jako švec; a pravím, žáci ho budou milovat a poslouchat jako božího slova. Odborník, který hnidopiší na malé, slovíčkářské a titěrné vědičce, bude svými žáky pohrdat jako ignoranty neschopnými proniknout v hlubokost jeho odbornictví, odmele spatra své lekce, neboť tyto školácké povšechnosti ho nemohou bavit, a nepodá žákům o jota víc než vyučovací živnostník, který při hodině myslí na své trávení, na postup a na poslední mrzutost s ředitelem.
*
A z vlastní zkušenosti vím, že správná waldorfská pedagogika není jen o nadšení; to samo o sobě vede spíš k jakémusi amatérskému sektářství. A taky není pro každé dítě - vím to z vlastní zkušenosti.
Článek paní Vendlové je - jako obvykle - jednostranný a placatý.
24. 06. 2011 | 09:53

Veronika Vendlov napsal(a):

T: podívejte se občas do zrcadla a též si občas po sobě přečtěte, co píšete. Bez ohledu na to, co jsem kdy napsala, chováte se přesně tak, jak bylo výše uvedeno. Není důležité, co si myslíte o mě, ale co si myslíte o textech - platí pro všehchny blogy. Vaše frustrace je neuvěřitelná a zdá se mi, že vždy záleží na tom, jakou dávku prášků a kdy jste si je vzal (dá se vysledovat). Pamatuji si na jeden náš rozhovor, kde jsem si řekla, že invesutuji čas a pokusím se zjistit, že třeba nejste takový starý zapšklý skřet, jak se mi jevíte. I tehdy jste ale ukázal, že v některých lidech se to dobré hledá velmi těžko. Jsem ráda, že se s lidmi jako Vy nepotkávám a když už ano, tak jsou stejně jako Vy, anonymní a klasicky zákeřní. E-mail taky hodně unese. Od této chvíle, ať napíšete co napíšete, už ode mne nepřijde žádná reakce. Leda byste porušil to, co se porušovat nesmí.
24. 06. 2011 | 11:04

Veronika Vendlov napsal(a):

noctem: máte pravdu
24. 06. 2011 | 11:05

Tenco napsal(a):

Targus
Vítej v klubu, brachu !

/hmm..je nějaká souvislost mezi tím, že třeba i takový Gazdík reaguje jen na chválu či přitakání a zdejšími postoji krásné paní veroniky ??....nevím, tak dalece mé výzkumy v oblasti virtuální psychologie jeětě nepokročily.../

:---()

Když tak ji odproste, Targusi - a pošlete ji písničku.
Třeba tudle :

https://www.youtube.com/watch?v=lm_n3hg-Gbg&feature=related

:))))

"DATA JSOU"
:(
24. 06. 2011 | 12:23

Veronika Vendlov napsal(a):

Tenco: Vy lorde patříte do stejného klubu jako pan T? :-) Že jsem si nevšimla...věřím však bezpochyby, že vzhledem k mé nejapné odpovědi (poslední) panu T, příště přitvrdíte, abyste dokázal, že jste ještě lepší. Někdy je totož mezi řádky více informací, než si myslíme. ;-)
24. 06. 2011 | 12:36

Veronika Vendlov napsal(a):

Tenco: Teenage Dream(with me) nemá chybu. Taky něco posílám:https://www.youtube.com/watch?v=xxBW4mPzv6E.
Není to taková prča, ale pointou je, že strana BEST v Rejkjaviku vážně vyhrála volby. Představila jsem si týmy našich českých politických stran a taky mě to pobavilo, i když je pravda, že zpěvu už bylo taky dost - i v politice.
Ale taková Mama Mia v podání Soobotkové ČSSD by mohla být super! :-)
24. 06. 2011 | 12:41

Tenco napsal(a):

veronika vendlová
Hm.
Já však mezi řádky vidím jen prázdno.
Tedy v některých případech...abych neurazil.
:))

Tak jednu pro waldorfskou školu - můžete jim to například pouštět v hodinách matematiky...:))

https://www.youtube.com/watch?v=WmX_GgozpQs&feature=related

Waldorf - to je odvozeno od "zeď" a " vesnice" ?
Moc pěkný název.
24. 06. 2011 | 12:43

Tenco napsal(a):

VV
Ten klip je dobrý.
Až na tu muziku - ta je poměrně sračkoidní. Připadá mi to, jakoby Mozart vykrádal Boney M. :))

Howgh.

Hezký pobyt ve "vesnici za zdí" přeje všem děckám Tenco. :))
24. 06. 2011 | 12:48

Veronika Vendlov napsal(a):

Ale tohle prostě vážně nemá chybu....
https://www.youtube.com/watch?v=qemWRToNYJY
Mějte se fajn.
v.
24. 06. 2011 | 12:53

Pepa Josef napsal(a):

O něčem jiném, abyste se vzájemně nesežrali, Odolena Voda se skloňuje v Odolena Vodě (podle vzoru např. Veroniky Voda - ve Veroniky Vodě, tj. ve Vodě Odolenově, neb Voda jest Odolenova a ne nějaká odolená, což je tak nanejvýš pořádně odolená blbost). Kdo byl onen Odolen, máte za domácí cvičení. Možná si čistil zuby Odolem.
24. 06. 2011 | 20:19

zdenek napsal(a):

Tenco
waldorf astoria ,říká ti to něco ty vole odvozenej?
25. 06. 2011 | 10:08

Targus napsal(a):

To veronikavendlova:

Tak jsem se hezky zasmál. Argumentace na úrovni žáčka zvláštní (waldorfské?) školy. Prý do zrcadla. Ksicht strhaného starého fotra poznačený úrazem - a co dál? Určitě lepší, než pohled na vás, mám-li přebrat váš typ argumentace. Na rozdíl od vás mne totiž mí blízcí mají rádi.
Písnička supr - We are the Best - to je hymna TOP-áků? Dávám přednost z mého hlediska těžko překonatelnému originálu v podání TT.
Číst po sobě ještě nepotřebuji, zatím nejsem sklerotik. Vám by prozměnu prospělo, kdybyste si nahrála to vaše krofání a občas si to po ránu pustila. Je hrozné, a to i za podmínečného respektování skutečnosti, že máte poněkud jiné myšlenkové pochody z titulu opačného pohlaví.
Proto bych vám doporučil pro zvětšení vaší výbavy, abyste se zabývala kupř. takovými věcmi, jaká je uvedena v tomto titulu.
https://www.youtube.com/watch?v=E1-D2HNz1-Y
Pro začátek vám to stačí až nad tu vaši hlavu :-)))

Abych se vyjádřil k věci, o vašich textech si myslím, že jsou odrazem vašeho ducha, jak to ostatně platí o naprosté většině lidí a textů jimi vyprodukovaných. S tím nic moc nenaděláte, vážená, můžete mi nastavovat zrcadlo, jak chcete.

Zkuste někdy místo vymýšlení urážek začít přemýšlet nad tím, co chcete a kam spějete. Normálního člověka to velice obohatí. Zoufalce to ubíjí a láme, což je dobře, že ano.

Přeji hezký víkend a méně žluči.
:-)))
25. 06. 2011 | 12:22

Targus napsal(a):

Halóóó, Stejskale, nespat!!!

MÁME TADY SPROSŤÁKA!!!

Píše tu o volech!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
25. 06. 2011 | 12:25

pich napsal(a):

Jednou jsem byl ve "foajé" Waldorf-Astoria. Bylo to tam pěkné.
Jak u vendlů. A ten salát či šunkové rolky Waldorf. Ta vendl je tím asi posedlá.
26. 06. 2011 | 11:42

kočka šklíba napsal(a):

Gwendolíno, dlužíte mně odpověd na Vaše tvrzení(vy jste si začala milá dámo ;)), které že mně to dvě věci chybějí. A jako ta úžasná, perspektivní a chytrá politička, vždyť jste u toho geniálního ministra financí, určitě mně, jako občance, ráda odpovíte. Takže copak mně chybí? Copak ta vaše hlava vymyslela? Nebo že by se potvrdil ten dojem, že jste tak max schopná papouškovat a kopírovat? No to snad ne ;). Pak by vám také něco chybělo a ráda vám na oplátku sdělím, velmi ráda, co.
27. 06. 2011 | 02:22

karel napsal(a):

Paní Vendlová, když ráda provádíte průzkumy názorů (viz vaše příspěvky),tak mám pro vás bezva nápad. Vůbec se na vás nebudu zlobit, když jej využijete :). Prověďte si průzkům vaší oblíbenosti, pravdomluvnosti nebo žebříček úspěšnosti ve vaší skutečné práci. Možná vám napoví, že by bylo vhodnější nepokračovat v blogu. Výsledek nikoho neobohatí, ale stejně je to i s tímto blogem.
Hezký den
27. 06. 2011 | 08:46

Veronika Vendlov napsal(a):

Pro zajímavost:
http://www.novinky.cz/zena/deti/236716-obycejna-zakladka-dekuji-nechci.html
27. 06. 2011 | 20:13

Veronika Vendlov napsal(a):

PJ:zase blbě :-)
29. 06. 2011 | 02:17

Veronika Vendlov napsal(a):

PJ: PS - Odolena Voda je kapitola sama pro sebe...a Boží mlýny melou. Naštěstí.
29. 06. 2011 | 02:20

Daňový poplatník napsal(a):

To autorka Veronika Vendlová:
Tak kvartál pryč, a žádná agitka, došly nápady, ideály, nebo zase až předvolební masáž?
02. 09. 2011 | 12:17

Veronika Vendlov napsal(a):

DP: nemám, co bych dodala...
04. 09. 2011 | 15:29

loan napsal(a):

Make your life more simple take the mortgage loans and everything you need.
08. 10. 2011 | 19:57

karel napsal(a):

Waldorfská škola a celá tato koncepce je obludná blbost, která z dítěte vychová naprosto stupidního jedince neschopného se samostatně orientovat v tomto světě. Pokud tento jedine bude schopen vůbec udělat přijímací zkoušky na vysokou školu - technickou nebo přírodovědnou na 100% nezvládne, pak bude mít pravděpodobně hodně problémů. Jestli někdo chce vychovat ze svého dítěte pobožného nebo esoterismem a okultismem pomateného debila, tak mu ji vřele doporučuji. Klaus ml. vypadá, že to je jediná škola, kterou by bez protekce zvládl (řídit).
03. 12. 2013 | 15:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy