Ponor

31. 07. 2012 | 00:19
Přečteno 3738 krát
Moře láká, vybízí, nabíjí. Moře hladí, zpívá, vypráví. Může léčit duši i tělo už jen tím, že je nablízku.

Vždycky jsem byla vodní tvor. Ať jsme byli kdekoliv, dokud to bylo u vody, ven z ní jsem vylezla, jen když jsem vážně musela. Rodiče občas prohlíželi prstíky a ptali se mě, zda mi už mezi nimi náhodou nerostou blány. Nerostly, ale láska k vodě mě nikdy neopustila.

Před delším časem se stal z mého táty opravdový potápěč. Moc o těch zážitcích pod vodou nemluvil, ale bavilo ho to, byl nadšenej a mě to vždycky taky lákalo. Alespoň zkusit, ale bez táty, aby na mě moc nemachroval. Nevěděla jsem, jak to zvládnu, ale rozhodla jsem se, že už to letos nebudu odkládat.

Den před prvním ponorem se mi podařilo rozříznout si o útes nohu. Říkala jsem si, jestli to není nějaké varování. Radši jsem se přiznala a ukázala ránu Náčelníkovi. Nechal to rozhodnutí na mě. Zkusila jsem nohu narvat do ploutve, ale bolelo to jako čert. Vlna mi podrazila nohu a poposunula mi ji po útesu, takže jsem si na ni moc nemohla stoupnout. Nakonec jsem si tu ránu začala mazat mojí zázračnou mastí a přestala to řešit. Prostě pod vodu půjdu a hotovo.

V den D jsem byla malinko nervózní, ale strašně jsem se těšila. Na volném moři byly poměrně velké vlny, což naprosto miluju. Náčelník určil, kdo s kým půjde pod vodu a řekl mi 3 základní pokyny. Trochu mě (pozitivně) zarazilo, že se vyrábí i neopreny na mě, jeden slušivý jsem na sebe narvala. Dolů šel pak podstatně hůř… Naplivala jsem do masky (šnorchlovací mazáci tohle znají), vypláchla ji, nasadila všechno to, co bylo na zádech, zkusila dýchnout a přepadla do moře.

Kolem mě bylo obrovské hejno ryb, tenhle pohled jsem zatím při šnorchlování nezažila. Náčelník se ke mně připojil a začal sestup. Samou nádherou jsem zapomněla dýchat a vyrovnávat tlak v uších, což je základ. Pod sebou v hloubce jsem, viděla potápěče a potápěčky z naší bárky Barči a hlavou mi problesklo, že tak hluboko to nedám. Domluvenou signalizací jsem ukázala, že uši bolí a musíme trochu nahoru. Postupně jsem se naučila vyrovnávat tlak a pak jsem začali pozvolna sestupovat níž. Jedna lahev mě mírně převažovala na pravou stranu, Náčelník se mnou zatřepal, ale už to moc opravit nešlo, takže jsem vyvažovala. Občas jsem pozapomněla plavat… nemohla jsem se toho podvodního světa nabažit. Z útesu vykoukla jedna muréna, pak druhá, slunce prosvěcovalo hladinu, rybky všude kolem nás a my pořád klesali. V jednom momentu bylo moře vážně ledové, až mnou projel mráz.

Najednou se za útesem vynořila soška Madonky , svítilo na ni slunce. Byl to moment, kdy jsem si uvědomila, že na NIC pozemského nemyslím. Pohladili jsme ji a pozvolna se začali vynořovat. Nechtěla jsem, vůbec jsem nechtěla. Bylo mi jasný, že tohle už mě nepustí. Najednou jsem pocítila dojetí, pod vodou to nešlo, slzy by v masce vadily. Výstroj jsem vyměnila za šnorchl a než se všichni vynořili, užívala jsem si pohledem do moře alespoň od hladiny, ale už to nebylo ono.

Náčelník Dan Hutňan byl tím nejlepším průvodcem, jakého jsem si mohla přát. Díky Náčelníku, už vím, že všechno je o psychice.

Tichá mořská hlubina je lék a okouzlení z ní mi zůstane navždycky vryto do paměti. Za rok se doufám na Elbu s Orcou vrátím/e, abych si dodělala ponory potřebné k absolvování základního potápěčského kurzu, v moři to bude jistojistě nádhera.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

jak sem to videl tak sem na to musel kliknout Veroniko a nelituji mluvis mi z duse take miluju vodni zivel a more obzvlast a snrochlovani taky ale radeji se potapim do mensich hloubek tak 2-3 m je to super.z more mam respekt ale ne strach zbytecne nepanikarim a vyhybam se vetsine rizik i kdyz taky milju velke vlny a ty dovedou byt zradne jednu 4 metrovou sem neprepraval a bylo to jak kdyz te capne obrovska vodni ruka a praskne s tebou o plaz :)
31. 07. 2012 | 00:34

Veronika Vendlov napsal(a):

Jsme na jedný vlně....:-). Vlny dokážou pozlobit. Jednou jsme se s kamarádem vrhli do vln v Brightonu, nezdály se nám tak velký. Málem jsem nevylezla. To mě vytrestalo. Vodnímu živlu zdar!!! :-)
31. 07. 2012 | 00:41

paja napsal(a):

Občanky a občané,
také považujete schválený zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi za nespravedlivý a nemravný ?
Ještě není nic ztraceno, ještě můžeme vše změnit...
http://www.hzpd.cz/vyzva-poslancum-a-senatorum/
31. 07. 2012 | 01:16

Ládik!!! napsal(a):

Karel Zich se tak rád potápěl.
31. 07. 2012 | 04:47

Baba napsal(a):

Tenhle turnus má optimální počasí.
31. 07. 2012 | 06:04

Targus napsal(a):

To VV:

Čekám, kdo vám zas vynadá. Jedno za co.
Užívejte léta.
:-)
31. 07. 2012 | 06:09

Ládik!!! napsal(a):

Targusi -
vynadat může jen závistivý levičák. Pravičák se potápí nebo skáče z letadla.
31. 07. 2012 | 07:26

Pepa Řepa napsal(a):

Targus
Začnu...
to se to někomu potápí za naše prachy na Elbě, Ať si Vás tam nechají jako Bonaparta.
A určitě na sekeru, restituce to zaplatí.
Kdo Vás za to šnorchování platí?
Duka nebo Kalousek z Kozloustánu zelného?

Nasadil jsem komprní "Á" dobře?
31. 07. 2012 | 07:44

Kvakin napsal(a):

Kdo tuto reklamu zaplatil? Cestovka ORCA nebo sám náčelník Dan Hutňan ? Napíšou sem další velespokojené dámy ? Četl jsem, že kdo pohladí sošku madony, o které píšete, brzy otěhotní. Co náčelník Hutňan ? Ten taky hladí madonu, anebo se o těhotenství účastnic zájezdu stará tradičně. Napoleonovi to na Elbě moc nesvědčilo, ale dnes, koukám, jsou to úplné Frantovy lázně v dobách své největší slávy (přítomnosti vojenské posádky ve městě)..
31. 07. 2012 | 07:50

Ládik!!! napsal(a):

PŘ -
komorní Á je dobře, ještě potřebujeme rytmus.
31. 07. 2012 | 08:06

Pepa Řepa napsal(a):

https://www.youtube.com/watch?v=Kxmwk9XqBLs&feature=related
31. 07. 2012 | 08:18

Veronika Vendlov napsal(a):

Pro PŘ: https://www.youtube.com/watch?v=KcLTJy7iNko
31. 07. 2012 | 09:32

Veronika Vendlov napsal(a):

Targus: díky! :-), teď doma bojujeme s angínou...nevím jak udržíme dítě 3 týdny v posteli...ale musíme, jinak se choroba vrátí. jen to hlídání kde pořád shánět...:-(
31. 07. 2012 | 09:36

josefIII napsal(a):

Vendlová,
koukám, že jste ze svého CV vypustila své asistencování poslanci TOP09.To jako v rámci mimikry? Vy byste se, místo reklamy nějaké cestovce, měla drtivé většině svých spoluobčanů omlouvat a omlouvat.
31. 07. 2012 | 09:44

Targus napsal(a):

To Ládik!!!

Anebo kope tunel, že ano. Souhlasím.

To VV:

Proč s angínou 3 týdny v posteli?
Jakékoli léky jsou k ničemu. Naučte své dítě kloktat a vyplachovat nosohltan a máte do týdne po problému. Častým podáváním antibiotik či jiných jedů svému dítěti zničíte zdraví.

K výplachům užít slanou vodu, asi 1 kávovou lžičku na 2 dcl vody, vodu "šňupáte" z mělkého talířku. S kůrou bezpodmínečně začínat, když nemá pacient rýmu. Ke kloktání užít tutéž vodu, do dvou hltů přidat asi tak 10 kapek Joxu nebo Jodisolu (je to totéž, ale mnohem levnější). Kloktat co dvě hodiny po jídle, postačí opravdu dva hlty na jedno kloktání. Vícenásobné proplachy provedené naráz jsou bez efektu.

Chutná to strašně, ale účinnost je 100% - ní.
31. 07. 2012 | 10:39

neo napsal(a):

Targus:

mně se osvědčilo kloktání šalvěje, ale i vody s citronem. Slaná voda taky ujde a dokonce pomůže i slivovice nebo ústní voda s alkoholem.
31. 07. 2012 | 10:45

Karel Mueller napsal(a):

Ahoj Veroniko,

pár ponorů mezi korálové rybičky mám za sebou a je to opravdu zážitek.
Šnorchlování mi stačí, ale musí to být u pobřeží s korály nebo nad korálovými sloupy. Nebo v korálovém lese, tak kolem 2 metrů pod hladinou. V Egyptě nás na šnorchlovacím výletu přivezi ke korálovému sloupu až téměř k hladině, výška kolem 50 metrů, průměr přes 5 metrů. Dole se proháněli žraloci :-).
31. 07. 2012 | 10:53

Skogen napsal(a):

Poslyšte,

jakousi lyrikou jste začínala, pak to zvolna přešlo k politice, až jste psala jako Machiavelli. No a teď už zase v posledních blozích o politice ani slovíčko... Nerozjíždíte snad novou iniciativu?
31. 07. 2012 | 12:11

český maloměšťák napsal(a):

Skogen
Možná že se brzy od tlampačů topnuladevítek dozvíme, že si musíme sáhnout až na úplné dno. Abychom se mohli zdárně odrazit.
/proto ona instruktáž - jak se správně ponořiti/
31. 07. 2012 | 12:58

Veronika Vendlov napsal(a):

Skogen: stárnu... :-(
31. 07. 2012 | 13:04

Ládik!!! napsal(a):

Ponor není všechno. Zkuste Uponor. Objevte svět Uponor! http://www.uponor.cz/
31. 07. 2012 | 14:16

Zdeněk Wachfaitl napsal(a):

Veronika Vendlová

odvážný blog, odvážná školačka, bych řekl. Ona Elba je sama od sobě příjemná a takováto akce sloužící k poznání a zvednutí obzorů je vždy prospěšná. A jak tady někdo poznamenal v diskusi o nějakém odrážení, to bude jen pro zdatné plavce a velmi pomalu.
Velmi pomalu, ona kesonová nemoc je svinstvo ..., že ano.
Jinak letní osvěžení, díky a pište více, ať je to odrážení patrné, Napoleon se také od Elby odrazil a jak mu to šlo. Celých 100 dní, pak už moc pršelo... a liják není dobrý ani pro potápění ani pro stoupání a piruety ode dna.
**
Hezký den.
31. 07. 2012 | 14:53

hordubal napsal(a):

che...největší, nejhorlivější ze zdejších adeptů lezectví do politiky po zádech nejpotřebnějších zkouší ponory...che....

Žeby nenápadná příprava na politický sešup?
31. 07. 2012 | 15:04

osveta napsal(a):

mi sme na malte ako skoro každe leto, je tu fajn , trochu prašno, zo šnorchlom je to lepe :))
Ozdravujete sa a majte sa dobré, pani Autorka.
31. 07. 2012 | 16:15

Michal Macek napsal(a):

VV

a mas rada i morske dary? myslim ryby a ruzne potvory na taliri....:) ja jo...
31. 07. 2012 | 21:41

Al Jouda napsal(a):

Rád se potápím v korálovém moři, ale u TV v obýváku.Ty barvičky jsou opravdu hezké. Pak přepnu na zprávy.
31. 07. 2012 | 21:53

PB napsal(a):

Veroniko, už jste spokojená se svým tělem v plavkách?
Podívejte se na zprávy o tom, jak některým bohatým "sereblitám" zmrskli pysk natolik, že ho takový neměl ani indián z kmene bongo-bongo.
Pokud vás alespoň jeden chlap miluje s tělem, které máte, nemáte důvod to měnit. Při "vylepšování" se můžete dobrat zklamání - viz výše. České holky musí mít "nahoře" i "dole"!!
Jinak nevím, co jste svým PONOREM chtěla říci, ale veskrze je to jedno. Kašlete na přesudky, hlavně když VY jste v pohodě!!
01. 08. 2012 | 00:01

Veronika Vendlov napsal(a):

MM: jojo, i když ne všechny dary moře se odvážím ochutnat.
Osveta: aj vy!
Zdeněk W: občas napíšu, nápadů by bylo...:-), moc zdravím z Čr. ;-)
Targus: když se malému dítěti "zavře krk", nedá se antibiotikům vyhnout, mělo to neuvěřitelně rychlý nástup a pomohla injekce. Já jsem snad odolala, mám své metody, ale cítím, že tělo bojuje, vypadá to ale, že to zmákne. U streptokokové angíny (spálové) hrozí, že pokud se podcení rekonvalescence, ráda se vrací, takže po dobrání antibiotik (10 dní) + 14 dní úplného klidu, žádný sport, žádná zátěž, žádné koupání, sluníčko apod. Jak to zvládneme nevím, už teď mláděti otrnulo a já nevím, jak ho udržíme v klidu... Za rady díky, mohly by se hodit...:-)
01. 08. 2012 | 00:59

Veronika Vendlov napsal(a):

PB: na úpravy jsem zatím nemyslela, ale zhubnu, chci aby mě zase unesl kůň a netrpěl u toho..., motivace je důležitá...:-)
01. 08. 2012 | 01:13

Oslýk napsal(a):

Ponor je pěkný zážitek, gratuluji.
Ale na tu politiku byste se měla vykašlat; vyrábí vám na těle ošklivou hroší kůži.
02. 08. 2012 | 11:25

gaia napsal(a):

Oslýk

když se vykašle na politiku, bude se moci potápět tak leda doma ve vaně
03. 08. 2012 | 07:39

Oslýk optimista napsal(a):

Gaia:

Ponor není zas až tak šíleně drahá věc (i když ne úplně levná, pravda). A hlavně nevěřím, že by se Veronika Vendlová neuživila někde jinde.
03. 08. 2012 | 09:13

Veronika Vendlov napsal(a):

Oslýk: přesně, prošla jsem si vším možným a bavilo mě i lítání s hadrem a mytí záchodů v bance. Je to sice už dávno, ale co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Navíc ty největší výzvy, jako například pořešení bydlení, což jde s holým zadkem ztuda a nese to velkou míru zadlužení, už jsme taky zmáli, takže náklady spíše klesají, než rostou. Vidím to pozitivně..., bez ohledu na politiku. :-)
03. 08. 2012 | 10:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy