Zakroužkuj ženu, prospěje to všem!
Mohlo by se to podařit, když dáte alespoň část svých preferenčních hlasů (každý z nás má celé 4) na kandidátkách ve volbách do Poslanecké sněmovny příští pátek a sobotu 8. a 9. října. Co se stane, když se to podaří? Dojde ke zkvalitnění politického rozhodování ve prospěch celé společnosti. Nerozumím tomu, proč je politika stále v rukách především mužů. V roce 2010 jsem se snažila zvednout téma žen textem Ženy volte ženy, můžete-li! a o to samé jsem se snažila v roce 2018: Když to půjde, volte prosím ženy.
Jak jsme na tom dnes? Letos je na kandidátkách 1664 žen, rekordní více než 30% podíl. Ve Sněmovně jich je přitom jen 22.5 % a v Senátu smutných 15 %. Podle průzkumu Sociologického ústavu Akademie věd není se zastoupením žen v nejvyšších patrech politiky spokojeno 59 % české veřejnosti, mezi ženami dokonce 77 % respondentek.(1) Na podporu 1664 žen na kandidátkách pro letošní volby tak na jaře vznikla iniciativa Zakroužkuj ženu. „Ženy a muži mají různé zkušenosti. Tu mužskou už v politice zastoupenou máme. Ta ženská častěji zahrnuje řešení péče o rodinu a zdraví, vzdělávání. Větší podíl žen ve Sněmovně znamená rozhodování, které lépe zohledňuje potřeby všech“, upozorňuje mluvčí iniciativy Johanna Nejedlová.
Institut preferenčních hlasů existuje právě proto, aby voliči mohli korigovat představy politických stran o tom, kdo je má v zákonodárném sboru reprezentovat. „Není to tak, že by ženy v politice nebyly. Jsou, ale je jich málo a na kandidátkách zůstávají občas na nevolitelných pozicích – v první čtyřce se objevují zpravidla více muži. Přitom to často nevypovídá nic o jejich kvalitě, jako spíš o konexích v převážně mužském světě. Volební zákon nám umožňuje dostat je do Sněmovny právě pomocí preferenčních hlasů“, dodává Nejedlová.
Hlavním důvodem pro výslovnou podporu žen je „specifická ženská zkušenost“, která v politice chybí. Životy českých žen a mužů se totiž podstatně liší v tom, v jaké míře se věnují péči o děti a domácnost, v jakých profesích se uplatňují a kolik vydělávají peněz. Silnější zastoupení žen by přineslo zohlednění témat, která muži mohou pro nedostatek osobních zkušeností považovat za méně důležitá nebo je přehlížet. Svoje přesvědčení, že smíšené týmy mají obecně lepší výsledky při řešení problémů, dokládá například zahraniční sociologická studie.(2)
Hranice 30% zastoupení žen v Poslanecké sněmovně by umožnila podreprezentované skupině stát se natolik významnou, aby dokázala dostatečně jasně formulovat svoje specifické požadavky a přimět ostatní, aby jim naslouchali.
V praxi to dnes vypadá většinou takto:
Takže: Najdi ženu na kandidátce své strany a #zakrouzkujzenu, protože jak dlouho si ještě necháme namlouvat, že muži rozhodování o celém Česku "zvládnou" nejlépe? A že do rozhodování o zrušení kojeňáků, výši důchodů, oštetřovném v pandemii, distanční výuce, stavu lesů nebo třeba porodnictví nemusí být nutně ženská životní zkušenost promítnuta?
Ne, nerozhodujte se PODLE pohlaví. Hledejte kvalitní lidi, kteří odpovídají vašim hodnotám, ale zkuste si za plentou vzpomenout, že Česko má ukrutně málo političek – jsme na tom skoro nejhůř v Evropě a světově asi tak na úrovni Saudské Arábie.
Přitom cesta z toho ven je jednoduchá a demokratická. Máme všichni 4 preferenční hlasy. Neexistuje důvod, proč by vaši stranu nemohly ve Sněmovně letos reprezentovat ženy. Vyberte si nějakou skvělou na kandidátce své stran
✍️ ZAKROUŽKUJTE 8.–9. ŘÍJNA I PÁR ŽEN. PROSPĚJE TO VŠEM ✍️
PS: Za iniciativou Zakroužkuj ženu stojí tým dobrovolníků a vznikla teprve v létě tohoto roku spojením lidí z různých profesí a s rozdílnými životními zkušenostmi, kteří se náhodou potkali skrze tematickou skupinu na sociálních sítích. Kontakt pro média: Adéla Hrdličková, +420 605 158 008 a tiskovou mluvčí je Johanna Nejedlová, +420 722 018 115
Více na těchto odkazech:
Web: https://zakrouzkujzenu.cz/
FB: https://www.facebook.com/zakrouzkujzenu/
IG: https://www.instagram.com/zakrouzkujzenu/
Transparentní účet: 2702022828/2010
1 https://aa.ecn.cz/img_upload/666f72756d35302d6669313030313139/vyzkumna-zprava-z-dotaznikoveho-setreni_postoje-verejnosti-k-pusobeni-zen-v-politice.pdf
2 https://www.mckinsey.com/~/media/mckinsey/business%20functions/organization/our%20insights/why%20diversity%20matters/diversity%20matters.pdf