Ježíšek, lichva a dluhová past

05. 09. 2008 | 21:41
Přečteno 8584 krát
Závěr roku bude krušný (nejen kvůli volbám v říjnu) a co nevidět (dávám tomu tak měsíc, maximálně dva) už se zase rozcinkají rolničky. A s nimi opět vypukne spotřebitelský svátek, kterému říkáme Vánoce. Miluju je, těším se na ně, obzvláště od té doby, co máme teď už tříletého syna Tadeáše. Čím jsou Vánoce blíž, tím méně lezeme do obchodů a většinu dárků řešíme přes internet, něco vyrobíme a něco nakupujeme průběžně. Jsme prostě poměrně dost imunní proti všem marketingovým tlakům.

Ale pozor – změna – představte si tohle: Jsem bez prostředků a všude kolem vidím a cítím tu masovou nákupní horečku. Podlehnu a řeknu si: „proč ne já?“ A tak si na to všechno několik tisíc půjčím a dokonce mám o měsíc odložené splátky. O víc se nestarám, jen si řeknu: „To rychle splatím, s tím nebude problém!“ Nějak se mi nechce číst ta půlmilimetrová písmenka na dvaceti stránkách s názvem Obchodní podmínky (nemám lupu…). Řeknu si: „Úrok 17%? To je pohoda, to ještě jde! A že bych nezvládla platit vůbec? To se mi nemůže stát!“

A tak chvíli – asi tak do Silvestra, žiji v příjemné iluzi blahobytu. Ale ouha, nemám v lednu na splátky, je to sice jen tisícovka, ale prostě ji nemám. Tak nezaplatím. A už mi volají: „Zaplaťte, je to ve Vašem zájmu!“ Půjčím si radši ještě jinde a poplatím nejdřív to, co dlužím za poplatky z prodlení, které už obvykle po několika dnech přesahují výši pravidelné měsíční splátky.

Do šesti měsíců je ze mne žebračka, která se pomalu ale jistě dostala do dluhové pasti.

Je to fenomén dneška – půjčování a zadluženost se týká zejména těch, kteří jsou finančně slabší. Chování bankovních ústavů a finančních společností si proto pro sebe nazývám lichvou podporovanou státem. Chápu, že je to dobrý byznys, ale není mi jasné, proč má „parazitovat“ i na těch lidech, kteří skutečně prokazatelně nejsou schopni dostát svým závazkům a jsou mezi nimi i příjemci sociálních dávek.

Dá se namítat, že každý je svého štěstí strůjce… Ale říkám si, že by možná stačilo málo, tj. skutečně jasně vědět, k čemu se v případě konkrétní půjčky zavazujeme. Kolik ve finále zaplatíme v případě řádného placení a kolik například zaplatíme za každý den prodlení.

To, co jsem popsala o odstavec výše, prosím napište velkým hůlkovým písmem všichni VY, kteří rozmnožujete své finance poskytováním půjček. A přiložte také jednoduchou simulační tabulku s čísly, ze kterých bude zřejmé, co se stane, když přestaneme mít možnost své dluhy splácet.

Děkuji Vám.

PS: A možná zdůrazněte, že půjčky je možno pojistit pro případ neschopnosti splácet. Je to sice další byznys, ale může pomoci. Ale ouha, co PODMÍNKY POJISTNÉHO PLNĚNÍ… ty by bylo nejlepší při každém sjednávání smlouvy o pojistném klientovi či klientce celé přečíst a nechat jim prostor pro konkrétní dotazy.

Více informací k tomu, jak dluhy stahují lidi z kůže bez ohledu na barvu pleti, můžete nalézt například na www.spotrebitelskyudel.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

bay napsal(a):

Pro mě osobně jsou půjčky na údalosti typu "vánoce" nebo "dovolená" nepochopitelné. Mně by vědomí, že to mám na dluh, zaručeně pokazilo prázdniny u moře i štědrého ježíška. To radši dva týdny někde na chalupě a hand-made pod stromečkem.
05. 09. 2008 | 23:00

Filipi napsal(a):

No, ono reseni problemu lichvy je mozna jednodusi nez se zda.
"Utracejte jen za to na co mate!!" Kdyz si tohle kazdy uvedomi lichva zmizi.

P.S.: Prosim odpustte si (vlk a spol) prispevky typu "hlad ho dohnal k lichvari" U nas teda fakt ne, mozna v africe. A tam uz ten lichvar takove zhorseni situace neni...
05. 09. 2008 | 23:01

vlk napsal(a):

Paní Vendlová

půjčky.. Uchopila jste tohle téma.
Víte pro mne někdo,kdo si půjčí na dovolenou nebo na dárek k vánocům je prostě šílenec, kterého by měli okamžitě zbavit svéprávnosti.

Mimojiné, tenhle názor je součástí oné historky o klíčíchna stole, co jsemuž popisoval.
A pokud jde o banky -no on to je úžasný bysnys, ale jen do chvíle, než počet neplatičů překročí i tu vysokou, jak vy říkáte,lichvářskou, marži, co si na tyhle úěvry přihazují. A že nejde o bohapustou teorii by vám mohli už leckde po českých bankovních zákoutích vyprávět. Když vyprodalvali část nebo dokonce v jednom případě skoro celé portfolio spotřebiteláků....
Ale nemyslete si. I kdyby banky místo 17 % p.a. dávaly 10% p.a. a s drobné paragrafy ve smliuvách tiskly slepeckým písmem, bud e dost těch, kteří prostě neumějí odolat. A místo toho, aby v létě jeli městkým autobusem za 26kč na Hostivařskoupřehradu , tak nutně musí na Krétu! Nebo těch, co si nutně musí půjčit, aby měli nový mobil. Co by tomu řekli sousedi!

Tyhle lidi prostě neodradíte. A banky ještě nejsou nejhorší. S těmi s e dá komunikovat. A jejich úroky jsou pořád ještě jakž takž, I s těmi snakčními. Ale jsou tu další stupně na téhle cestě do pekel. Dalším jsou úěvrové spoelčnosti! Podívejte s e, jaké uroky mají tihle dobrodinci! A věru , že jejich chování je daleko drsnější než chování bank. Dohoda , rozumná, sotva možná. Ale ani to není konec. O další stupeň níže jsou soukromí lichváři! a to je teprv gusto! Viděl jsem zblízk a jak si podávali jednoho takového něšťastníka! Než zasáhla určitá náhoda a deux ex machina. To tedy byla teprv síla.

A nebudu zdůrazňovat, že existují pojistky proti neplacení. Vím totiž,jak vypadají.

Existují případy,kdy je půjčka ospravedlnitelná - bydlení, překlenutí výpadku cash flow při jistém budoucím příjmu, nebo nějaká mezní havaie domácí či zdravotní. TAdy je to ready.
Pak existují půjčky ze zoufalství - život na hraně a neočekávaný větší výdej. Půjčky ze zoufalství - jak zaplatím nájem, když jsem bez zaměstnání a skončila mi podpora. Ty už vedou do pekel. Ale jsou pochopitelné: je to o tonoucím a stéblu. Ale půjčky na Vánoce? NA to by skutečně měl být paragraf. A trest ve formě zabvení svéprávnosti. Ale o tom jsem už psal....

Víte to je tak, když někdo romantiku cinkajících rolniček přetransformuje na cinkot reálných peněz a všechnojimi trvdě a nesmlouvavě poměřuje.
Prostě - když Filipi zprivatizuje Ježíška.
06. 09. 2008 | 00:10

Veronika Vendlov napsal(a):

Snažila jsem se naznačit, jak je to vlastně snadné, stačí docela málo.

Když jsme se v minulé diskusi, týkající se neziskovek ,bavili o některých lidech kolem Hlavního nádraží v Praze a bylo řečeno, že kdo chce, pracovat může, navedly mě myšlenky právě na dluhy. Když už je člověk v situaci, že by svoje dluhy nezaplatil ani za 3 životy a vzdal svůj boj o místo na slunci, je hrozně složité ho motivovat...samozřejmě je důležité si uvědomit fakt, že jakékoliv oficiení příjmy jsou v případě dluhů exekuovány, zůstává jen životní minimum.

To největší peklo je určitě na nejnižším stupni - soukromí lichváři. Je to skutečně problém a týká se hojně sociálně vyloučených romských lokalit, ale nejen těch...
06. 09. 2008 | 00:36

Jan K. napsal(a):

"Je to fenomén dneška – půjčování a zadluženost se týká zejména těch, kteří jsou finančně slabší."
No, já bych řekl, že se spíše jedná o duševně slabší.
06. 09. 2008 | 06:44

Petr napsal(a):

Paní Vendlová,
naprosto s Vámi souhlasím. Jen je potřeba to stále vykřikovat do světa, zejména těm lidem, kteří si to bohužel neuvědomují. I když......
Sám si ale myslím, že většina z nich asi tuší, že to budou muset splatit. Jenže touha po spotřební věci je velká a pohled na případně i relativně nízkou splátku není zase až tak špatný. Ale........
I když tu tisícovku budou splácet třeba poctivě, tak příští Vánoce (dovolená.....)už budou zase jenom chudší, nebo se splátka další půjčky navýší o další tisícovku (přece si nesníží svou virtuální životní úroveň) a tak to půjde dokola, až se fakt dostanou na to nádraží.
Domnívám se, že si tato skupina spotřebitelů ani raději nechce uvědomit důsledky svého chování. Vždyť nejhorší je přece pohled do zrcadla bez růžovách brýlí. A co když se náhodou stane zázrak.
Sám jsem pracoval pro jednu kampeličku (mimochodem dodnes úspěšnou) a pracoval jsem pro ni zdarma jako člen úvěrové komise a mnoho lidem jsem úvěry nedoporučil právě z výše uvedených důvodů. Názorně jsem jim to spočítal a ukázal na papíře kolik zaplatí celkem a co bude, když nezaplatí. Skoro každý, komu nakonec půjčka nebyla poskytnuta nechápavě koukal a nevěřil vlastním očím a to byly úroky jen kolem 12% p.a.
Chce to jen větší propagaci. Je to ale běh na dlouhou trať a výsledek nejistý. Bohužel.
06. 09. 2008 | 07:08

Kašílek napsal(a):

Máte pravdu. Volby mě ani tak nezajímají ale ten vánoční shon to bude něco. Vánoce mám pocit ztratily na své kráse tím, že místo abychom si je užili je vlastně ztrávíme neusállými nákupy, stresy a vymýšlením co komu. Měli bychom se trochu pozastavit a uvědomit si o čem mají ty vánoce vlastně být.
06. 09. 2008 | 08:30

Khan napsal(a):

Nemyslím si,že půjčit si na dovolenou je nějaký zvláštní problém.Mám nadprůměrný plat a přesto se mi nikdy na dovolenou našetřit nepodaří.Vím,že je to mou finanční nekázní,ale je to tak.Až splátky mě donutí peníze "ušetřit".
Souhlasím ovšem s tím,že půjčovat si na Vánoce už normální není.To co dnes lidé na vánoce "podnikají" už nejsou svátky,ale orgie.Pečení cukroví,ani sváteční kapr přece nejsou takové položky,aby si na ně musel člověk půjčovat...........a dárky???Za mého dětství a mládí jsem k nějaké té hračce nebo knize dostával výhradně oblečení.
Dnes ovšem žijeme v spotřební společnosti,kde nám denně vymývají mozek všudypřítomné reklamy o tom,že pokud nebudeme to či ono kupovat a hlavně se s tím či oním ukazovat,tak nebudeme in.
A Vy snad chcete být out???
06. 09. 2008 | 10:05

Holi napsal(a):

Souhlasím s autorkou,Khan,Kašílkem i dalšími.Nabízí se říct, že kdo chce kam....,ale na druhou stranu ve školách zcela chybí výchova základů finančního vědomí.Hezký blog k tématu je od paní Brixi zde- http://blog.aktualne.centru...
Reklamy se slogany "když něco chcete,tak si to prostě kupte, půjčíme vám na to, aniž bychom zkoumali váš příjem atd., "jsou všude kolem.Společnosti, žijící půjčováním peněz,vlezou se svými letáky přímo lidem do schránek.Úplně nejvíc mě vytáčí tv reklama na "půjčku bez rizika" Komerční banky.Pánovi je nabízena půjčka ,resp. spotř. úvěr s vysokým úrokem, na nákup vodní postele i !! na nákupy při sezónních výprodejích.TV reklamy na půjčky společnosti Provident jsou také ze stejného ranku.A ta pravá žeň přijde už za pár týdnů,protože vánoce se opravdu blíží.A reklamní masáže nenechávají lid na pochybách,že bez prohýbajícího se vánočního stolu,darů za tisíce a nejspíš i vánočního výjezdu za exotikou,se prostě žít nedá!
06. 09. 2008 | 11:49

jm09 napsal(a):

No o skutecne cene pujcky by mela informovat RPSN (povinny udaj reklama a smlouvy)! A kdo si sam z procentni sazby nedokaze spocitat konecnou cenu...

Samozrejmne je treba aby tato sazba byla spravne uvadena a v pripade ze ne toto jednani postizeno.

A nejspis schazi i neco jako financni vychova. Ale kazdy je sveho stesti strujce a sam za sebe zodpovedny.
06. 09. 2008 | 14:37

Filipi napsal(a):

Ad VV: presne z toho duvodu existuje nyni uz pojem osobni bankrot. Kdyz ho na sebe vyhlasite, a soud to potvrdi, tak Vam vsechno seberou a uz Vam nikdo nic nepuci. Ale ostatni dluhy se skrtaji a muzete zacit znova.

Ad Vlk: myslim ze problemy ktere ti lide maji jsou dost velke. Co s nima az je zbavite svepravnosti??
06. 09. 2008 | 15:26

Kritik napsal(a):

Slyšel jsem vyprávění jednoho misionáře jak byl v Indii, kde ho po chudinském ghetu ve velkém městě provázeli jeho kolegové. Byl překvapen, když se po 5. hodině odpolední jinak rušné ulice gheta vyprázdnily. Nebylo zde najednou vidět ani živáčka.
Přiznám se, že jsem při poslechu čekal, že misionář začne líčit hromadné nadšení chudiny pro Ježíšovo poselství a bude vyprávět o velkém shromáždění věřících. Byl jsem však v šoku, kdy misionář pokračoval ve vyprávění takto: "Pak mě zavedli do jedné polorozpadlé chatrče, kde namačkaná chudina zírala na starou černobílou televizi, v níž od 5 hodin dávali pokračování amerického seriálu o životě milionářů."
Podobnou událost zažil misionář v cikánském slumu v Rumusku. Zde Romové namačkáni v plechové chatrči, za pytlovinou místo dveří, do níž štěrbinami profukoval ledový vítr se sněhem, zírali na přenosný bateriový televizor, v němž dávali seriál Dallas.

Kořenem všeho zla je láska k penězům (všimněte si že láska, nikoliv samotné peníze). To platí pro chudé i bohaté. Poučení: Pro ty první aby po penězích netoužili, pro ty druhé aby dávali ze svých přebytků těm co mají nedostatek.
06. 09. 2008 | 17:27

Fraser napsal(a):

vlku, lichvari a uverove spolecnosti jsou svym zpusobem poctivejsi nez banky - pujcuji penize, ktere ve skutecnosti maji. To je podle me (vedle vyssiho rizika) hlavni duvod, proc maji vyssi uroky.
06. 09. 2008 | 18:27

veronika vendlova napsal(a):

Filipi: Není zase tak úplně snadné na sebe osobní bankrot vyhlásit, pokud mám informace správné, není téměř v silách jedince zvládnout a vyřídit všechny formality v určených lhůtách. Zjistím si ale více informací, abych se měla skutečně o co opřít.
06. 09. 2008 | 20:19

veronika vendlova napsal(a):

jm09: Osvěta je určitě možná, slyšela jsem o jednom občanském sdružení mladých lidí, kteří "finanční výchovu" vyučují. V základním školství se spíše se zaměřuji na rovný přístup ke vzdělání, to mi přijde podstatnější.
06. 09. 2008 | 20:25

zdesta napsal(a):

vlk.Čím větší dluh pod stromečkem,tím větší radost.Pak se diví,že příští vánoce nepřifrčí Ježišek, ale exekutor.Takovou imbecilitu opravdu nelze pochopit.
06. 09. 2008 | 23:54

prirodovedec napsal(a):

vlk: Co na to klasika: Klamava reklama a prisna regulace? (Kos a Vltava, tradicni tresty za lichvu ...) Nepomohlo by? :) Napr. klasicke rimske udavacske: ten kdo donese klamavy letak financni spolecnosti ma narok na podil z konfiskatu :)))
07. 09. 2008 | 03:05

vlk napsal(a):

dnes také nebudu.Jen jsem nakouknul. Odpovím na otázky a zmizím:

Filipi:
s osobnímbankrotem nemáte pravdu. Dost s eo tuhle problematiku zajímám. V insolvenčním zákoně sice ten institut existuje, ale dostat s epodo jeho křídla je nesmírně komplikované a d rtivé většině ,těch, co tam patří se to nikdy nepodaří. Stejně tak to odlužení absolvovat. Jsou tamvelmi přísné regule a na dlouho dobu. A dodržet je může jen svěec. Dobrá myšlenka, absurdní provedení.
Zbavení svéprávnosti. CO s nimi? Jestliže je možné třeba v ANglii zakázat vstup chuligánovi na fotbal, nemělo by být obtížné někomu zakázat manipulaci s majetkem, včetně přijímaní finančních a majetkových závazků. A vyřizoval by to za něj probační úředník. Vaše odpověď bud e- sociální inženýrství. Možná. Pro mne ovšem jen kec ,nic jiného. Pokud má někdo žloutenku, taky ho vrazíme do karantény a dál nediskutujeme. A tady, podle mne jd eo d aleko nebezpečnější záležitost. Vedoucí k vraždám a sebevraždám, neodstranitelným traumatům.

zdesta
vystihl jste to přesně!

Fraser
vaše tvrzení má ekvivalenci výroku - heparinový vrah Zelenka je daleko příjemnější chlapík než nedbalí lékaři.
Nevím sice, kd e se financují soukromé úvěrové společnostia už vůbec ne, kde lichváři. U osukromých společností to nepochybně bud e tak,že od určité velikosti obratu budou nepochybně napíchnuté nafinancování z bankovního sektoru. Ale spoň z části. Takže bych s vaším tvrzením nesouhlasil. Pro ně i pro lichváře platí, že svými maržemi ohodonocují riziko bonity svéé klientely. Plus pořádná ppřirážka navrch. Vědí, že ti, co dojdou až k nim už nemají vůbec na výběr. Klaiscký monool. Takže to vidím jinak.

přírodovědec:
jistě , máš pravdu. Hodně toho by šlo odstranit, pokud by společnost a zejména stát chtěli.Včetně upravení podmínek pro tohle podnikání a zejména jejich následné vynucování.Lichvunelze potlačit. Lze ji minimalizovat. Není ovšem zájem. pokud vím, existuje soudní výrok , že úrok něco přes 10% není lichva. Co potom čekáš , že asi bude.
To, co navrhuje š ohledně brutální formy potlačení,je dobré brát jako humor. Leč dneska jsme někde jinde. Naštěstí. Ale nemáš tušení, jak snadné je upadnout do dluhové pasti. Znal jsem chlápka mého věku. Úspěšného. Vemi úspěšného. Upgradoval manželku za skutečně osmý div světa. Tím ovšem jehoo štěstí skončilo. Tedy finanční. Urazil Fortuu. Nová byla mimořádně náročná. Jemu se nepovedlo pár odhadů Ale nebylo to tragické. Přišel nesoulad v cash flow. Potřeboval jen relativně malé překlenutí. Měl opět smůlu. A bylo. Exekuce, půjčka od soukromých, exekuce,gae over.
07. 09. 2008 | 10:03

Petr napsal(a):

Kritiku, v Indii žiju už přes rok a i v této, pro mnoho lidí tolik oduševnělé zemi, jsou peníze na prvním místě a vše se měří jen jimy. Je zde spousta chudiny, která nechutně žebrá, ale bohužel pro někoho jiného, komu pak peníze odevzdává a za odevzdané peníze dostvá např. hrst rýže. Sledovat seriály jsem je ještě neviděl, ale reklamy na ulici je tady "krmí" nádherně bohatým životem, o kterém zřejmě v noci ve slamu sní. Při svém "vzdělání" si zřejmě nemohou uvědomit, že toho vysněného života nikdy nedosáhnou, ale vystačí si se sněním o něm a jsou šťastní i za tu misku rýže. Těmto lidem se ale inzerovaná půjčka do rukou nedostane, protože aby jim banka půjčila, musí mít souhlas zaměstnavatele, že si můžou půjčit. Aby měli souhlas zaměstnavatele, musí pracovat a to na alespoň takovém místě, aby se jimi zaměstnavatel vůbec zabýval. A pokud se jimi zaměstnavatel zabývá, zřejmě už něco umí a mají relativně dobré postavení (vzhledem k podmínkám) a práci na dlouhou dobu. A to je o Indii známo, že je to největší demokracie na světě.
Poenta je v tom, že u nás si ta nízkopříjmová skupina lidí na ty sny kdykoli oficiálně půjčí, a to dokonce s podporou uznávaných institucí, ale nakonec jsou nešťastní, protože si to neuměli spočítat a nikdo jim nic neřekl.
Jen pro zajímavost: V Indii žijí ve slamech v mnoha případech i nižší úředníci, protože si nemohou dovolit bydlení. Měsíčně musí vyjít v průměru se cca 100-150 USD. Proto možná občas ve slamu běží stará TV, kterou dostali namísto výroční odměny od svého zaměstnavatele.
07. 09. 2008 | 19:16

Jerry napsal(a):

Vážení, máme co jsme chtěli. Tržní hospodářství, kdy si každý utrhne co může. A pan prezident přece říkal, že se každý musí postarat sám o sebe. Přece nechcete socializmus, aby Vás vodil za ručičku. A platilo vždycky, že za BLBOST se platí. Chápu sice paní autorku, mě se to taky nelíbí, ale jak chcete přesvědčit a donutit ty chudé duchem, aby byli ekonomicky rozumní, když oni přece to lehce zvládnou ? A máme svobodu, tedy i svobodu rozhodnutí. Musela byste je zbavit svéprávnosti a to Vám Nečas a melodyboys nedovolí, protože by je musela opatrovat státní pokladna. Takže jak z toho ven ?
07. 09. 2008 | 20:13

prirodovedec napsal(a):

vlk: Ano, byla to nadsazka. Nicmene nabidky "pomoci" nekterym dedouskum a babickam od tech, kteri telefonuji nebo klepaji a nabizeji sluzby, vejdou dovnitr a prosmejdi kredenc mi pripadaji podobne a odtud se odviji muj pohled.

Je s tim pro mne navic spojeny celkem nechutny novinarsko-herecko-reklamni hyenismus, ale kdyz ony reklamni penize nesmrdi ... (to se zase bude editor za tu "pravdu" zlobit ...).
07. 09. 2008 | 21:19

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:59

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 04:57

Aneta napsal(a):

Myslím si, že doby kdy si lidé půjčovali na dovolenou nebo dárky jsou již dávno pryč a, že nyní si spíše půjčují na přežití, na nájem atd.
Je smutné, že stát na to nečinně přihlíží. Komu vlastně zadluženi prospěje, dlužníkovi ne, státu také ne, protože když lidé spláci dluhy s lichvářskými úroky a sankcemi, nemají na jiné i spotřební zboží a tím pádem se spomaluje ekonomika, Hordy peněz jdou do kapes věřitelů a lichvářů. Je jasné, že pokud lidé nemají na spláceni dluhů, nemají ani na právníka, neřešitelná situace je přivede do propasti stresů, nemoci a následek je, že jsou pro společnost neužiteční. Proč toto stát podporuje. Banky vlastně půjčují peníze které jsou nepodložené a fyzicky ani neexistují, půjčují víc peněz než je skutečně v oběhu. Toto vede jen ke kolapsu ekonomiky. Ptám se proč? Podle mne je celá společnost záměrně a uměle zadlužovaná, každý politik a zákonodárce se vzdává zodpovědnosti a háže ji na lidi, kteří mnohdy nemají znalosti nebo možnost se bránit. Na jedne straně přehlíží mnohdy neprávní jednáni věřitelských firem a na druhé straně uzákoni insolvenční zákon, kde se zbytečně utrácejí peníze za soudy, soudce, zapisovatelky, úřednice. Pro mne to nemá logiku, proč něco dělat jednoduše a předcházet problémum, když to jde dělat složitě a, že při tom pár statisíců lidi přijde o rodinu, děti střechu nad hlavou, mnozí si sáhnou i na život, je přeci jedno, lidi je jak sr--ek. Je to ostuda celé společnosti, je to amorálni. Celý světje zadlužený a kdo za to může? No přeči dlužníci, my nic, my jsme svati.
28. 12. 2010 | 23:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy