Složení poslaneckého mandátu - vyvození osobní odpovědnosti. V naší zemi věc nevídaná!

08. 09. 2008 | 15:14
Přečteno 6852 krát
O české politice, českých politicích a političkách si až na výjimky nemyslím nic přehnaně optimisticko-dobrého. Přesto jdu vždy k volbám a pokaždé mě zajímá kdo je mým prezidentem, premiérem či kteří lidé vedou naše ministerstva, kdo je ve vedení kraje a ze kterých lidí se skládá zastupitelstvo města, ve kterém žiji.

V posledních několika letech se taky nestačím divit tomu, co všechno si my – voličky a voliči – necháme líbit. Vždycky si pomyslím a vyslovím něco v tom smyslu, že by to chtělo vyjít do ulic. Můj muž sarkasticky odvětí: „Jít můžeme, ale budeme tam sami dva!“

Kausa kolem Jiřího Čunka mne také utvrdila v tom, že už asi došlo k našemu naprostému otupění a schopnosti rozlišovat, co je vlastně podstatné a co ne. Pokaždé, když bych čekala, že politik či politička vyvodí ze svých chyb a činů adekvátní důsledky, při zásadnějších selháních pak odstoupí z funkce, dočkám se pokaždé vzkazu: „Nebojte se, dámy a pánové, já v žádném případě neodstoupím! Nebojte se, všechno je v normálu a jede se dál!“

Příjemně mne tedy překvapilo gesto pana poslance Moravy, totiž že složil svůj poslanecký mandát. A jak sám řekl, udělal skutečně v české politice věc nevídanou. Dá se namítnout: „neměl jinou možnost!“ (Je zase před volbami, ve kterých se bude rozhodovat obsazení krajů.) Jenomže právě ne příliš vzdálená minulost potvrzuje, že i když jsem vždy předpokládala stejný přístup naší politické reprezentace, vlastně jsem se jej nedočkala.

Možná jsme u důležitého momentu – totiž že se konečně dočkáme skutečné osobní odpovědnosti našich politiků a političek. Jen pro jistotu uvádím, že za činy, které předcházely rezignaci pana Moravy, jej skutečně nechválím.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ruda napsal(a):

vidím to spíše jako nutnost po doporučení jiných, se kterými Moravové nediskutují. Možná s odškodněním. Ale chvalte, chvalte...
08. 09. 2008 | 16:01

pgjed napsal(a):

Vážená autorko, máte to postavené na hlavu. Proč by měl Čunek odstupovat, když se ničeho nedopustil? Neměl by naopak dostat absolutorium za svou vytrvalost, s jakou odolával nepodloženým a často i nesmyslným útokům? Kdy se konečně začne někdo seriózně zabývat nezákonostmi, k nimž došlo na straně vyšetřovatelů, státních zástupců i novinářů?
08. 09. 2008 | 16:11

Veronika Vendlov napsal(a):

pgjed: Díky za názor, ten můj prostě berte jako osobní pohled na věc. Když nic jiného, tak celá kausa podstaně paralyzovala dění na MMR. I to je podle mne také jeden z důvodů, proč došlo ke zpoždění v čerpání eurofondů.
08. 09. 2008 | 16:42

Marko napsal(a):

Vážená paní Vendlová!
Váž muž má pravdu,je vidět že ho ani manželství ještě nestačilo připravit o rozum.Prosím,neberte to zle,ale já jsem zapřísáhlý starý mládenec.
Nyní k p.Moravovi.Já bych to tak optimisticky neviděl.
1./Toto ovzduší shánění kompromitujících materiálů/hlavně ze soukromí/musí ve stranách evidentně existovat.
2./P.Morava je příkladem ambiciosního "nového"člověka,který je schopen v zájmu své kariery udělat všechno o čem si bude myslet,že se zavděčí.Ve svém životě jsem potkal mnoho podobných/bohužel většinou to byly ženy/ a vždy to bylo neštěstí.Naštěstí jsem měl vždy šefy,kteří s takovými nemilosdně zatočili.

Váš blog o neziskovkách byl vážně moc dobrý!
08. 09. 2008 | 17:08

Železnohorský napsal(a):

V českém fotbalu se uplácí (aby hráč kopal proti svému mužstvu), v politice se vydírá (aby poslanec hlasoval proti své straně). Co je horší? Vydírání, samozřejmě, tam nemáte možnost svobodné volby... (Takže zlatý český fotbal; a prciny, jak se praví v jednom kultovním filmu.) Jenže - jak chcete zajistit osobní zodpovědnost politiků, paní Vendlová? Volbami jednou za čtyři roky? Obávám se, že pan Čunek nasadil laťku tak vysoko, že ji jen tak někdo nepřekoná. A nic se neděje a ani dít nebude...
08. 09. 2008 | 17:34

Veronika Vendlov napsal(a):

Marko: :) ano, můj muž je kliďas, jinak by se mnou asi nevydržel...:)

Nevím, jaký jen pan Morava, osobně jej neznám a i kyž se zdá, že neměl jinou možnost, přesto jsem ráda, že se svého mandátu vzdal.

Opravdu jstě mel takovou smůlu na ženy?? No ale ruku na srdce, jsou muži jiní? :)

Děkuji Vám za pochvalu blogu o nezisku, potěšila mě!
08. 09. 2008 | 18:11

Veronika Vendlov napsal(a):

Železnohorský: Vaši skepsi chápu. Byla bych pro, aby se za dva roky ve sněmovně alespoň pořádně "vyvětralo" a nevolili jsme stále ty samé "známé firmy". To znamená, abychom bedlivě sledovali, jací lidé jsou na kandidátkách, jaká je za nimi vidět práce, jak hlasovali a kolikátým rokem ve sněmovně pracují. Je to sice pracné, ale možná by takováto "analýza" kandidátních listin poměrně otevřela oči širší veřejnosti a nemusela by být ani moc složitá.
08. 09. 2008 | 18:16

Marko napsal(a):

To paní Vendlová!
Já jsem neměl smůlu na ženy!Ony totiž své špinavé metody uplatňovaly na jiné ženy,bohužel!Žena ve vedoucí funkci to pro ně bylo jako ten příslovečný červený hadr.
08. 09. 2008 | 18:30

vlk napsal(a):

MIlá paní Vendlová,
vás příjemně překvapilo gesto poslance Moravy?
Toho kluka, který na sebe vzal vinu za všechny ostatní?
Víte co, zkuste sledovat, kd e se tenhle rychlokvašený vzor politické kultury vynoří. Dámám s e sázky nenabízejí. Kdybyste byla muž, nabidl bych vám sázku, že chlapec, který by v normálním státě už nemohl dělat ve veřejném sektoru, stejně jako Čunek, biletáře ani na veřejných WC se jsitě zakrátko představí v nějaké funkci nějakého manažera ve státním či polostátním : A bdue to rozhodně funkce dobrá. protože chlapec - jak napsal Dr. Sokol , jen trotl, ví,c o to je partajní disciplina a subordinace a kdy nastavit záda. U politika zajímavá změna jen v tom,že většinou trénují akci jak někomu vlézt do prodloužených zad.

Jen s parlamentem holt má asina dost dlouho utrum,. Ale , když tam může nyní v klidu sdět poslanec , pravomocně odsouzený natvrdo za krádež, co by nemohl dostat druhou šanci i on.
08. 09. 2008 | 18:43

veronika vendlova napsal(a):

Pane Vlku přes to všechno, co jste uvedl a věřte, že s Vámi souhlasím, mne gesto překvapilo. Je to však jen pomyslná "špička ledovce". :(
08. 09. 2008 | 21:16

vlk napsal(a):

PAní Vendlová,

vy jste skutečně nenapravitelná.
Máme pár týdnů do voleb!

A představte si, že by to nezabalil....

Takhle ,když to všechno vzal na sebe jsou spokojeni všichni.A jistě bude nakonec i on.

Vím pouze o jednom člověku, který to zabalil, když s ena něj něco provalilo. Totiž JUDr. Kalvoda. Tenkrát ještě nebyl JUDr. Prostě nic nehledal a šel.
Z pohledu dnešních skandálů naprosto banální provinění.

Aspoň vidíte, kam ta sněť už pokročila.
08. 09. 2008 | 21:29

Železnohorský napsal(a):

Kolik že dní to máme do voleb (krajských a někde senátních)? Vidím to ještě tak na dvě tři větší pikantní aférky a řádku takových těch malých, místních, nenápadných. Každopádně by to chtělo jednu pořádnou na ČSSD, nějak se nám to stáčí doprava (a že bude, to se s vlkem vsadím o kamení do rozpáraného břicha), tipuju na dr. Ratha, je nejnebezpečnější, odhaduju, že už je to připravené, že se jen čeká na vhodný okamžik, protože i se zbraněmi tohoto typu se musí střílet v pravý čas, ne pálit jako Rambo v Afghanistánu... A paní Vendlová, tu kontrolu by měli dělat novináři, jenže nějak se nemohou oprostit od honění si vlastního trika.
08. 09. 2008 | 22:50

veronika vendlova napsal(a):

Shrňme to: Vlk se nažral a koza zůstala celá...tak nějak to asi myslíte.

Jde o zajímavý vývoj politického kampaňování... zlaté časy s billboardy a volebnémi letáky.
09. 09. 2008 | 00:29

pgjed napsal(a):

Paní Vendlová, nenechte se vysmát! S paralyzováním MMR a zpožděním čerpání eurofondů to přece nemůžete myslet vážně. Tomu přece nevěří ani ti škrabalové od novin, co to píší. Skutečnou příčinou zpooždění čerpání je nesmyslné rozbití zdrojů na desítky programů s neskutečně komplikovanými podmínkami, které nebylo možné přes byrokraty v Bruselu protlačit. I jim to totiž připadalo neskutečné! A dokud není schváleno, nelze vyhlašovat. Kde nelze vyhlašovat, nelze podávat ...
09. 09. 2008 | 07:20

Komančov 008 napsal(a):

To je dobry članek .Hold je před volbama a novinaři a reporteři oni by fakt měli byt hlidacími psy demokracie a zvlašt u volebního sistemu ktery u nas je.Pan Čuněk někdo se ho tady zastáva ja to nechapu mi nevadí že si někdo umi vydělat peníze ale jaky duvot ma potom ještě chtit na sociálce a okrádat ty nejchutší to je ten paradoks proč by měl s polityky odejít a ne to že má na učtě nějaky ten asi i s majetkem milion .To je ten fakt co potom mají dělat voliči maji jim jit vzorem politikum nebo se maji chovat ještě huř neš politici davaji se nam za vzor takže s poctivosti nejdal dojdeš ale bohužel smrdi to tam kam si došel.
09. 09. 2008 | 07:30

veronika vendlova napsal(a):

Pgjed: V tiskové zprávě, kterou jsme včera vydali (TZ č. 2, kompletně ke stažení na http://www.ruo.cz/vyzva-nno) uvádíme mj.:

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas uvedl, že za komplikace a zpoždění grantových výzev může administrativní náročnost EU, která je kladena na ČR. Studie Světové banky z října 2006 však poukazuje, že ČR je na čerpání fondů EU administrativně nepřipravená, neboť z přidělených prostředků v prvním programovacím období (2004 – 2006) náš stát vyplácel koncovým příjemcům ze všech nových členských zemí vůbec nejmenší objem peněz.

Na základě toho EU poskytuje pro období 2007 – 2013 finanční prostředky určené k posílení administrativní kapacity řídících orgánů. Například v OP LZZ (Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost) jde o Technickou pomoc při financování aktivit spojených s řízením programu představujících např. platy pracovníků zapojených do řízení, výběr projektů, monitoring projektů a programu, zpracování studií a analýz, publicitu programu, podporu schopnosti potenciálních příjemců čerpat finanční prostředky z programu apod. Částka určená tímto způsobem pro státní správu dosahuje celkem 73,5 milionů EUR!

To znamená, že my sami (ČR) si za stav můžeme a jak MMR tak MPSV používá dokola pořád tu samou rétoriku - tedy že za všechno může byrokracie EU. S tím opravdu nesouhlasím.

A k MMR: Státní správa by měla šlapat stejně dobře, jako soukromý sektor - hospodaří s našimi prostředky a lidé v ní pracují pro nás všechny, ne pro sebe. A pokud pan ministr řeší tak dlouhou dobu jen své osobní záležitosti, jak pak může fungovat tým pod ním...
09. 09. 2008 | 09:07

zdesta napsal(a):

Paní Vendlová:V politice nemají tito mlíčňáci co pohledávat.Předpoklad že o fungování státu budou rozhodovat zralí a životem zkoušení jedinci, považuji za prioritu.Pokud se někdo z mladých pustí do politiky,pak musí začínat na oblastni úrovni a nějaký ten čas dokazovat své schopnosti.Raketové starty "ambiciozních"mladíků,způsobují nedůvěru a odpor.Chování Moravy je důkazem nezralosti a o minimu životních zkušeností.To není o podceňování mladých,ale nejdříve by měli něco dokázat v civilním životě.
09. 09. 2008 | 09:32

pgjed napsal(a):

Paní Vendlová. Vy jste nečetla to co jsem napsal. Že ne. Protože odpovídáte stylem nesouhlasím s vámi, máte pravdu. A navíc jenom potvrzujete, že jste sama v tvrzení, že Čunkova kauza způsobila zpoždění v čerpání dorací. neměla pravdu.
:-)
09. 09. 2008 | 11:18

veronika vendlova napsal(a):

zdesta: No vidíte a já jsem přesvědčena, že mladí lidé do politiky patří a do do všech úrovní. Nejsem politička, ale jako "mlíčňačka" si nepřipadám. Dokonce si myslím, že je potřeba větší diverzifikace politického prestředí...například ženy.

A už se těším na rekce typu jako že do politiky můžeme, že nám ženám v tom nic nebrání. :)

pgjed: Všechno dění, napříč kausou pana Čunka, MMR, EU, přes "byrokraty" je spojená nádoba. Všechno mělo svůj vývoj, tedy i MMR pod vedením pana Martínka přispělo dnešní situaci. Pan Martínek mi mj. osobně napsal, že se odpovědnosti nezbavuje. Nicméně čerpáme, to je důležité. Snažím se věci posuzovat kompexněji a tvrdím, že Čunkova kausa ke zpožední čerpání přispěla.
09. 09. 2008 | 12:58

Jerry napsal(a):

Paní Vendlová, Vy jste nenapravitelná optimistka. Vy nevíte, že optimismus je pouze nedostatek informací ? Uvědomte si, že polovina národa je lenošná přemýšlet, natož chodit na náměstí a něco tam demonstrovat. Jinak by v televizi nemluvily dámy z lidu : "Já jsem jim tak věřila a oni mě tak zklamali". Ta druhá půlka přemýšlí a dělí se na 1/4 slušných a 1/4 vyčůraných kariéristů, kteří se cpou do politiky, aby si pořádně lízli. Je vidět, že Váš manžel to ví. Takže bych nebyl tak nadšený z abdikace p.Moravy. Nechal se blbě nachytat, nic jiného mu nezbylo. Jak se to říkalo v té říkance : Nechoď Vašku s pány na led .....
09. 09. 2008 | 14:01

veronika vendlova napsal(a):

Jerry:
1) Kdybych nebyla optimistka, asi bych tu už nebyla...
2) Nesedla jsem gestu na lep, jen mám prostě radost, že se konečně někdo svého mandátu vzdal. Všechno to, co stojí v pozadí celé aféry Vyděrač zatím raději nepitvám. Kdybych se po tom pídila, o svůj optimismus bych pravděpodobně rychle přišla...
3) Pro všechny ty z Vás, kteří si myslí, že jsem asi spadla z višně na hlavu a nevím, o čem ta politika vlastně je, bych ráda uvedla, že i když jsem od roku 2004 do roku 2006 působila "jen" v neparlamentních Evropských demokratech, nyní SNK ED, a "jen" v hlavní kanceláři, byla jsem snad u všech jednání vedení. Věřte, že by to stačilo na vydání jedné docela "tlusté" knihy.... :) a těch anonymů, co mi přišlo po volbách 2006...možná bych je ještě někde vyšťourala.
09. 09. 2008 | 14:40

pgjed napsal(a):

OK paní Vendlová. Každý má právo na svůj názor. I na absurdní. Pěkný den. P.G.
09. 09. 2008 | 14:59

veronika vendlova napsal(a):

pgjed: s tím souhlasím bez výhrad! Pěkný den i Vám.
09. 09. 2008 | 15:13

lemmy napsal(a):

tak on ten morava ještě nakonec bude hrdina, charakter a vzor! to je neuvěřitelné, to snad...
09. 09. 2008 | 16:20

veronika vendlova napsal(a):

lemmy: žádný hrdina! prostě odstoupil a hotovo. Zachoval se správně a mne vcelku nazajímá, jestloi musel, neb chtěl o své vlastní vůli.
09. 09. 2008 | 16:24

ruda napsal(a):

paní Vendlová, nevím, jak to slušně napsat.
... a i přesto jste tak aktivní!
09. 09. 2008 | 17:42

veronika vendlova napsal(a):

rudo: taky názor.
09. 09. 2008 | 18:16

Marko napsal(a):

To autorka:
vidím,že Vás vezmou do nebe mezi světce ještě za živa!
09. 09. 2008 | 18:22

Hruboš napsal(a):

Ale kdepak, Veroniko, ODSka jen hodila přes palubu malou, ale hodně malou rybu. Je to jen součástí divadla pro veřejnost. To takový Petr Tluchoř, s tím to ani nehne a jeho samotného to ani nenapadne. Oni totiž ti pánové každý na sebe něco vědí a tím se drží pěkně v šachu, veřejnost-neveřejnost.
09. 09. 2008 | 22:40

veronika vendlova napsal(a):

Hruboš: Další vývoj nasvědčuje tomu, že i malá ryba je taky ryba z jednoho rybníka. A v tom rybníku se to teď pěkně hemží :). A k takovému hemžení tyhle ryby vždycky proberou zejména volby. To není zdravé rybí chování.
21. 09. 2008 | 22:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy