Předvolební preference – kdo tu rozhoduje o smrti?!
Včerejší zveřejnění a interpretace výzkumu STEM, tak jak jej prezentovala Česká televize v hlavním zpravodajství, je vlastně jen takovým malým střípkem mediální hry o přízeň voličů. Podle internetových portálů bylo agenturou STEM zjištěno, že hnutí „Starostové a nezávislí“ překračuje 5% hranici se ziskem 5,3% hlasů. Viz například následující odkazy:
www.novinky.cz/domaci/166927-eurovolby-by-vyhrala-cssd-tesne-pred-ods-sanci-maji-starostove.html
Eurovolby by vyhrála ČSSD těsně před ODS. Šanci mají Starostové
Pokud by se volby do evropského parlamentu konaly v dubnu, podle průzkumu agentury STEM by v nich zvítězila ČSSD se ziskem 23 procent. V patách by měla ODS s 21 procenty. Komunisté v průzkumu získali podporu 21 procent respondentů a KDU-ČSL shodně se zelenými po pěti procentech. Nebývale velké podpoře se ale těší nová strana Starostové a nezávislí, kteří by po odečtení nevoličů a nerozhodnutých těsně překročili pětiprocentní hranici a do EP by se v současnosti dostali se ziskem 5,3 procenta hlasů.
domaci.ihned.cz/c1-36802910-zebricek-preferenci-vede-pred-eurovolbami-cssd-ods-ji-dycha-na-zada
Žebříček preferencí vede před eurovolbami ČSSD. ODS jí dýchá na záda
Žebříček stranických preferencí vede měsíc před volbami do Evropského parlamentu (EP) sociální demokracie. Celkem těsně jí ale následuje ODS.
…
Přes pět procent by se mohli dostat i Starostové a nezávislí. V žebříčku preferencí sice dosáhli na čtyři procenta hlasů, v přepočtu na rozhodnuté voliče by však podle STEM pětiprocentní bariéru těsně překročili.
O to víc jsem ovšem byla překvapena, jakým způsobem byl právě tento průzkum prezentován v hlavním zpravodajském pořadu ČT Události 21.4.2009, tedy televizi, která je podle zákona veřejnoprávní a říká o sobě, že poskytuje službu všem koncesionářům šířením objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů, viz zde: www.ceskatelevize.cz/ivysilani/209411000100421-udalosti/obsah/76421-europreference/
Rozumím tomu, že byly prezentovány pouze přímé stranické preference bez přepočtu na rozhodnuté voliče (tj. nikoli tzv. volební model), když skupinu úspěšných uzavírala KDU-ČSL a SZ s 5%. Nicméně podle shora citovaných vyjádření má právě starostovská formace šanci onu „magickou hranici“ 5% překročit. Podle přepočtu STEM by „Starostové a nezávislí pětiprocentní bariéru těsně překročili se ziskem 5,3%.“ I zjištěný odstup od KDU-ČSL a SZ v přímých stranických preferencích činil pouhé 1% a ona známá věta o statistické chybě nám srovnává KDU-ČSL, SZ a Starosty a nezávislé do jedné řady!
Domnívám se, že informaci o preferencích by divák/divačka – koncesionář/koncesionářka, spoléhající na veřejnou službu České televize a jistou vyváženost obsahu zpravodajství, přivítal/a. Samo neuvedení této informace o možnosti překročení 5% preferencí u starostovského hnutí může být jistě argumentováno jasným kritériem 5% stranických preferencí, v nichž zjevně tato formace chyběla.
Hlavním důvodem, proč jsem se rozhodla tento text sepsat, je však obsah pořadu Události, komentáře 21.4.2009, kde v přehledu hlavních událostí dne (přibližně v 20 min.) byl průzkum STEM opět prezentován ve shora uvedeném tvaru, nicméně byl následně doplněn – podle mého názoru – nepravdivou informací, že „další uskupení se již k hranici volitelnosti nepřiblížila.“
www.ceskatelevize.cz/ivysilani/209411000370421-udalosti-komentare/
Je ale velmi zajímavé, jak tato informace zjevně kontrastuje s obsahem jiné informace, zveřejněné stejným médiem, a to na jeho Teletextu, str. 123
STRÁNKA 123
Proto si myslím, že informaci uvedenou v pořadu Události komentáře dne 21.4.2009 k tématu preferencí politických stran před eurovolbami o nepřiblížení se žádné jiné formace k 5% hranici, lze považovat za nepravdivou anebo minimálně podivnou!
Pro doplnění k celému vývoji starostovské formace je třeba uvést, že nejde o žádného nováčka na české politické scéně, jde o hnutí vzniklé spojením několika regionálních úspěšných hnutí komunálních politiků. Např. v krajských volbách na podzim, toto již celostátní uskupení, získalo hned ve čtyřech krajích 21 mandátů na rozdíl třeba od Zelených, kteří nezískali ani jeden mandát! To je skoro zázrak. Aktivita hnutí je v regionech viditelná např. ve Zlínském kraji, ale i v dalších dvou krajích (Karlovarský a Liberecký), kde Starostové v posledních volbách překročili 10% hranici zisku hlasů.
Pro informaci ještě připojuji propočet volebního modelu daného průzkumu STEM na rozhodnuté voliče. Uvedený výsledek agentury STEM není jediný, který prokazuje, že uskupení „Starostové a nezávislí“ mají šanci uspět. Například již březnový průzkum agentury SANEP, exklusivního partnera Vysoké školy ekonomické v Praze, Fakulty mezinárodních vztahů, naznačil, že Starostové a nezávislí získávají podporu voličů (zde dokonce 9,4%).
ZÁVĚREM: Neříkám tímto textem, že šlo o záměr ze strany ČT někoho konkrétně poškodit. Upozorňuji však na realitu dneška. Je to můj osobní apel na všechna média. Tlak veřejnosti na změnu velmi sílí. Je otázkou času, kdy zase zazní názor, že házet do urny neparlamentní malou stranu, je hlas vyhozený do koše. To není pravda!
Výše popsané, je pouze jeden průzkum. Jeho interpretace a prezentace se zaměřením na Starostovské hnutí.
Byla bych ráda, aby všechna neparlamentní politická uskupení pochopila, že nejde „jen“ o Starostovské hnutí, ale o všechny tzv. „malé“ strany.
Zakonzervování stávající politické scény naši zemi neposune ani o krok kupředu. A že to nebudou lehké časy, to si snad uvědomujeme všichni.