Domácí porody

27. 08. 2009 | 11:14
Přečteno 9760 krát
Mnoho již bylo k tématu vyřčeno, mnoho napsáno a ještě mnoho bude řečeno v budoucnu. Jedinou mojí „kvalifikací“ vyjádřit se k domácím porodům je to, že jsem žena a že jsem zatím jeden vlastní porod zažila. Nejsem lékařka, ani aktivistka, třímající v dlani prapor s nápisem: „Ať žijí domácí porody!“

Přesto, nebo právě proto, je to pro mne zajímavé téma. V dnešním Reflexu č. 35 jsem přečetla rozhovor Jiřího X. Doležala s porodní asistentkou, paní Ivanou Königsmarkovou a musím říci, že mě po těle nepříjemně zamrazilo a podobně na mne zapůsobil jeden z dílů pořadu Máte slovo, který se také porodům doma věnoval.

Vrátím se k dnešnímu článku v Reflexu. Rozhovor, jak uvedla redakce Reflexu, byl otištěn i přes nesouhlas paní Königsmarkové. Ačkoliv asi rozumím důvodům, proč byl i přesto článek otištěn, trochu mi vadí, že se tak stalo.

V živé paměti mám totiž aroganci, se kterou se v pořadu Máte slovo, musely zastánkyně domácích porodů potýkat. A opět: rozumím tomu, proč lékaři stále dokola nabádají a doporučují budoucím maminkám, aby rodily v prostředí, kde je zajištěna rychlá pomoc pro matky i děti, ale snad je možné, vnést do celé komunikace více slušnosti, respektu a tolerance a to z obou stran „barikády“, nebo ne?

Nelíbí se mi, když jsou porodní asistentky považovány za jakési šarlatánky, které ničemu nerozumí. Také se mi nelíbí, když je lékařský personál paušálně odsuzován za necitlivý přístup k rodičkám.

A tak snad jen prosím všechny, aby kromě své pravdy, mysleli hlavně na zdraví dětí, které se mají narodit. Není nic lepšího, než klidná a vyrovnaná maminka, která se na potomka těší. Krásně se malují porodní plány a představy, jak úžasně bude všechno při porodu probíhat. Realita ale může být zcela jiná a může nemile překvapit! Nejzodpovědnějším přístupem k porodu je připravenost na nejhorší.

Myslím si, při vší úctě k práci porodních asistentek a propagátorek domácích porodů, že skutečnou profesionální péči může nejlépe poskytnout vybavené lékařské pracoviště s odborným personálem. A že tam někdy nejsou ideální vztahy personálu směrem k rodičům a zejména matkám? Že to není domácí prostředí, že tam není klid, krásně vymalováno a nehraje oblíbená hudba? Ano, s tím se dá souhlasit. Ovšem nám lékaři syna zachránili. V tu chvíli mi bylo úplně jedno, jak to v porodnici vypadá, to mi věřte.

Tak se všichni vy, kdo můžete celý systém ovlivnit, snažte o to, aby v zařízeních, kde přicházejí na svět děti, bylo všem co nejpříjemněji. A když se to nebude dařit, pak je tu stále možnost volby. A je na každé mamince, kterou cestu si zvolí. Já osobně bych nikdy porodnici, za porod doma, nevyměnila.

Navíc má vlastní zkušenost potvrzuje, že přátelská zařízení v ČR a samozřejmě i v Evropě existují a není jich zase tak úplně málo.

Dotaz na autora článku v Reflexu: Pane Doležale, rozhovor s paní Königsmarkovou je výborný, ale nesouhlas k otištění, by měl být redakcí respektován, nebo se pletu?


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

3 miliony let rodilo lidstvo doma (v savane,jeskyni,blatene chatrci atd...) a poslednich 50 let v porodnici....
27. 08. 2009 | 11:29

Veronika Vendlov napsal(a):

Michal Macek: Jasně, až porodnice nebudou, vrátíme se zase do bláta v jeskyni, nebo domů do postele, s tím nemám problém.
27. 08. 2009 | 11:39

Jeníček napsal(a):

to michal macek: porovnajte úmrtnost při porodu před padesati lety a teď a zjistíte, že váš komentář je pouze jedna strana mince
27. 08. 2009 | 11:41

MerryMan napsal(a):

Autorce.
Děkuji, ukázala jste, že v důležitých životních věcech se chováte podle zdravého rozumu. S tím lze jen souhlasit.
Asi Vám uniklo, že spolumajitelem Reflexu (nebo Respektu) je Váš oblíbený Černohorec (Švarcnberk). Upřesněte prosím.
27. 08. 2009 | 11:48

Michal Macek napsal(a):

jenicek:

ale taky porovnejte pocet deti v rodine :)
27. 08. 2009 | 11:57

Michal Macek napsal(a):

vcera sem cetl ze tretina potratu je samovolnych
predtim sem nekde cetl ze dnesni zeny maji mnohem vetsi problem otehotnet nez v minulosti a ze pribeh tehotenstvi je dnes mnohe komplikovanejsi

tak me napada jestli sme si ty zeny tema porodnicema trochu nerozmazlili
27. 08. 2009 | 11:59

Veronika Vendlov napsal(a):

MerryMan: Snad býval Respektu, u Reflexu skutečně nevím, ale není to vyloučeno.
27. 08. 2009 | 12:02

Veronika Vendlov napsal(a):

Michale Macku: To fakt nevím, jestli jsme my ženy porodnicemi rozmazlené, ale za sebe mohu řici, že bych chtěla třeba deset dětí, technicky to možné je! Jen nevím, kdo by je broučky uživil.
27. 08. 2009 | 12:04

Jirka H napsal(a):

Michal Macek:
Jedním z důvodů velkého počtu dětí bylo to, že rodiny jaksi mlčky očekávaly, že ne každé dítě se dožije dospělosti nebo i jen školního věku.
Úmrtnost novorozenců a zejména úmrtnost rodiček je proti minulosti mizivá.
Problémy s otěhotněním a těhotěnstvím vyplývají z vyššího věku prvorodiček. Těžko je porodnice mohou rozmazlit, když se jim často ani nepodaří dítě donosit nebo vůbec otěhotnět.
Na problémech s plodností mají čím dále větší podíl i muži. Výsledky vyšetření spermii jsou rok od roku horší.

To Veronika Vendlová:
Omlouvám se, že jsem odbočil od tématu.
27. 08. 2009 | 12:26

Michal Macek napsal(a):

vv:

no jo ale neprijde vam to divne kdyz pred 200 lety nase praprababicka meka ve vesnicke chalupe bez elektriky treba 9 deti a dnes se vsim luxusem zapadni civilizace nevime jestli si muzem dovolit druhe?
me to prijde divne teda...
27. 08. 2009 | 12:26

Veronika Vendlov napsal(a):

Jirko H, vůbec se neomlouvejte, tady je spíš zázrak když někdo u tématu zůstane a Vy jste vlastně vůbec neodbočil... :)
27. 08. 2009 | 12:42

Veronika Vendlov napsal(a):

MM: zamyslím se nad tím hlouběji....při přesunu v Praze by MHD z jednoho místa na druhé. :)
27. 08. 2009 | 12:43

Jirka H napsal(a):

Veronika Vendlová:
Jádro problému je spíš v tom, že se někteří lékaři přetahují s porodními asistentkami o vedení bezproblémových porodů. Stává se, že svými zásahy udělají z bezproblémového porodu - porod rizikový. Být ženou, tak bych klidnější, kdyby se o mě v době porodu starala rutiní porodní asistenka, než leckdy příliš snaživý lékař.
Příkladu znám celou řadu, jsa členem zdravotnicko-lékařské rodiny.
27. 08. 2009 | 12:58

Čochtan napsal(a):

Paní Vendlová,
je málo témat ve kterých jsem tak nekompetentní jako jsou porody a domácí porody teprv.
Takže se zmohu jen na malou otázku, proč vypadají porodnice jako nemocnice, vždyť nejde o nemoc, je to tak těžké s tou hygienou ?

A maličkost ještě, jak je to s porody do vody ? Prý to má své výhody.
Chápejte prosím, že mě jako vodníka to obvzlášť zajímá !
Zdraví Čochtan.
27. 08. 2009 | 13:05

Ládik napsal(a):

Domácí porod ne, domácí pálenku ano.
27. 08. 2009 | 13:08

Pepa Řepa napsal(a):

No vidíte Veroniko, pohlavní poradce skeptický nikde.

Když jde o početí, to má jasno. Jestli doma, v lese, v autě, na kuchyňské lince, to má tisíc rad.

Když jde o konečnou fázi, tak vezme roha.

Jinak jste mě zklamala s tou Odolkou. Takové krásné jméno pro holku.Někdo musí začít.
27. 08. 2009 | 13:11

Jirka H napsal(a):

To Čochtan:
No už to s prostředím těch porodnic vůbec není tak zlé. Zpravidla pokud mají ženy zájem, tak jim vychází vtříc s porodem do vody apod. Prostory vypadají jako byt, přítomnost někoho dalšího u porodu je celkem běžná. Personál například tlumí příliš ostré světlo, je možné si pustit hudbu atd.
Asi je to všude trochu jiné, ale trend je celkem příznivý.
27. 08. 2009 | 13:13

Baba napsal(a):

Není v lidských silách, aby byla maminka v porodnici spokojená. Přirozenost velí vyhledat intimní bezpečné místo, a to porodnice není. O nutnosti odborné péče počínaje sterilním vybavením nemáte doma ani potuchy. Bouřlivým změnám provázejícím tuto důležitou událost lékaři i sestřičky rozumějí, je to jejich každodenní zaměstnání. Pro vás je to jedenkrát za život. Tak moc nevyvádějte.
27. 08. 2009 | 13:20

Veronika Vendlov napsal(a):

MM: Tak divné mi to přijde, to každopádně, ale vbec si netroufnu říct, čím to bylo. Skoro bych řekla, zda teď nejsme o všem až moc informovaní.

Na víc jsem v tram nepřišla, měla jsem zase plno telefonů...ach jo. :(
27. 08. 2009 | 14:11

Veronika Vendlov napsal(a):

Jirka H: No právě, každý má v porodním procesu své místo a uznat komu patří které, je asi někdy lítý boj.
27. 08. 2009 | 14:12

Veronika Vendlov napsal(a):

Baba: Asi jsem to nepochopila.
27. 08. 2009 | 14:14

Veronika Vendlov napsal(a):

Pepo Řepo - zklamání je součást i Vašeho života, ne jen mého... :) :) :)
27. 08. 2009 | 14:16

Veronika Vendlov napsal(a):

Čochtane, proč vypadají porodnice, jak vypadají, to nevím, ale už to zdaleka není všude tak šíleně nemocniční, jako za totáče.

Porod do vody se mi zdá jako jeden z nejpřirozenějších, hlavně pro mimi, ale je to jen odhad, nevím, jaké to má plusy a mínusy z lékařského hlediska.

Zdravím pod vodu, Čochtane! :)
27. 08. 2009 | 14:19

Targus napsal(a):

To Michal Macek:

Máte teda zajímavé názory. Jsme s manželkou potomci rodů s dosti velkým počtem dětí a pokud si vytáhnu domácí bibli, do které manželčini předkové zapisovali jména narozených a zemřelých, není to zrovna veselé čtení. Co chvíli někdo umřel na banální nemoc, z dětí přežilo s bídou co druhé do dospělého věku, polovina chlapů se nevrátila z vojny.
Tenkrát lidi měli hodně dětí, aby se alespoň některé dožilo věku, kdy by mohlo finančně podporovat, aby nechcípli hladem, důchody se tenkrát jaksi nenosily.
Porodit někde na kraji pole nebo v lese sice nebyl problém, ale úmrtnost zde již byla zmíněna a lidé se dožívali podstatně nižšího věku, ve 40 letech jich byla většina sedřená a prolezlá nemocemi.
Jinak je známá věc, že s rostoucí životní úrovní se snižuje počet dětí, to platí všude na světě a je to dobře, protože už teď je nám Země malá.
27. 08. 2009 | 14:20

Michal Macek napsal(a):

vv:

ja taky nevim proc to je - asi se fakt dnes dela ze vseho hrozna veda

targus:

jo mate pravdu,ale ja nemluvim o tom mit 10 deti ale o tom ze clovak uz musi premyslet jestli si muze dovolit mit i jen to druhe
27. 08. 2009 | 14:23

Jeje napsal(a):

Přirozený porod ovšem také vyžadoval přirozený vývoj. A ten byl první porod okolo 15, dokud je tělo pružné a pak každý rok a půl až dva roky další, aby se porodní cestya nestáhly. Jak člověk civilizovatěl, tak se věk prvního porodu zvyšoval a komplikace rostly. Při prvním porodu po 25 a po X letech hormonální antikoncepce se už dá o přirozeném procesu mluvit jen těžko.
27. 08. 2009 | 14:28

Michal Macek napsal(a):

jeje:

no asi ste na to kapla
27. 08. 2009 | 14:32

Rumcajs napsal(a):

Ženský,klídek !
Facha je jenom první porod. Pak už je to brnkačka.

U posledního Cipíska se Manka v klidu namalovala, skočila do sanitky a po příjezdu šla rovnou na sál.

Vůbec žádný prostoje !
27. 08. 2009 | 14:35

Jirka H napsal(a):

To Jeje:
No mám doma jedno patnáctileté trdlo a představa, že by měla rodit! To jste mě teda celkem vyděsil...
27. 08. 2009 | 14:36

Čochtan napsal(a):

Výhodu podvodního porodu bych viděl v tom, že slizké dítě nevyklouzne chytajícímu porodníkovi z rukou a nepadne na hlavičku. Sice to zabrání jeho použití v politice, ale pozitiva převažují.

Dále to má tu výhodu, že ho už nemusí umývat. Pamatujete se ještě co to bylo za frustraci, právě jste si dali prvního šluka z prsu, (to je zážitek jako první šluk plzeňského) a nějaká bílá příšera vás rvala pryč, že prej nejdřív umejt ruce před jídlem ! A první nasrání bylo na světě ! Pak se střídalo nasrání s posráním jak na pásu. Není divu, že to na nás zanechalo stopy.
:-))
27. 08. 2009 | 14:40

Čochtan napsal(a):

"jestli si muze dovolit mit i jen to druhe "
Dovolil bych si oponovat.
Můj otec byl ze sedmi dětí, ročník 1902, otec ve válce, legionář, matka chodila uklízet, a taky to šlo. Nakonec všichni tři kluci vystudovali vysokou a holky měly maturitu. A v čem bydleli ? Velká kuchyň a ložnice. Na Vinohradech.

Je to v těch nárocích, které máme na život. Ty nám nedovolují mít víc dětí.
27. 08. 2009 | 14:48

Silvie napsal(a):

Nikdy by mě nenapadlo rodit dobrovolně doma - v nemocnici jsem se cítila naprosto bezpečně. Nevzala bych si na svědomí riskovat život svého dítěte jen proto, abych porodila v důvěrně známém prostředí. Netvrdím, že se všechny zdravotní sestry a lékaři v porodnici chovali úplně podle mých představ, ale těch několik dní malého diskomfortu za zdraví dítěte a matky snad stojí. Rozhovor s touto "porodní bábou" možná otevře některým matkám, podléhajícím snáze módním vlivům, oči. Tolik neprofesionality a neschopnosti přijmout vinu za vlastní pochybení bych u "zkušené" porodní asistentky přece jen nečekala. Paní je fanatickou obhájkyní domácích porodů (slyšela jsem ji na toto téma řečnit plamenně v televizi) a neakceptuje ani velmi zasvěcená a věcná upozornění na rizika těchto porodů vysoce erudovanými lékaři. A to přesto, že sama má nepříliš vysoké vzdělání v oboru. Policie by její počínání měla kvalifikovat jako zabití z nedbalosti a podobně si počínat i v případě matky, která na tyto středověké podmínky přivedení potomka na svět, přistoupila. Je zásadní chybou, že porodní asistentky dosud nebyly u nás za úmrtí dětí při domácích porodech nikdy hnány k zodpovědnosti.

Toto byla moje reakce na rozhovor JXD se zmíněnou" porodní bábou".

Nemám pocit, že by jí v televizi někdo ubližoval, naopak chovala se jako agresivní fanatická zastánkyně šíleného zbytečného rizika. Vezmu-li v úvahu ,že žijeme v 21.století. Ale z něčeho holt žít musí a do nemocnice by si ji raději nikdo nenasadil, protože podrývá lékařům autoritu.
27. 08. 2009 | 14:49

Jirka H napsal(a):

To Silva:
Stejně tak podrývají někteří lékaři autoritu porodních asistentek. Chovají se k nim s despektem. A přitom má valná část porodních asistentek rovněž vysokoškolské vzdělání. A pro vyváženost vašeho příspěvku by bylo třeba dodat, že i některé porody vedené, vámi zmiňovanými erudovanými lékaři, v porodnicích končí tragicky. Některé případy řeší i soudy.
27. 08. 2009 | 15:09

Silvie napsal(a):

Ano, na internetu najdete případy, kdy byli chybující lékaři odsouzeni. A je to tak v pořádku.
Jak je ale možné, že nebyla nikdy souzena žádná porodní asistentka, která přesvědčí budoucí matky o "výhodách" domácích porodů, když jim ročně zemře několik dětí? A jak jsem tak pročítala ty statistiky, téměř vždy by je lékaři mohli zachránit, kdyby ovšem byli se svým vybavením okamžitě k dispozici.
Chce-li nějaká matka s asistentkou podstoupit tato rizika, nechť na sebe vezme také zodpovědnost a případný trest v případě, že to dopadne takto tragicky.
Ale já myslím, že žena, která přijde z vlastní sobeckosti (protože jde především o JEJÍ POCITY při porodu, chce si porod "užít" - jaká kravina!)o dítě nebo si ze zdravého dítěte vyrobí mentála, je doživotně potrestána výčitkami svědomí víc, než jak ji může potrestat nejtvrdší soud.
27. 08. 2009 | 15:18

Jirka H napsal(a):

To Silvie:
V zásadě s vámi souhlasím. Ale jen bych chtěl trochu zkrotit váš optimismu ohledně rychlosti zásahů v porodnici. Zeptejte se porodních asistentek za jak dlouho přijde v noci sloužící lékař k porodu. Vteřiny to rozhodně nejsou. Nechci tady v žádném případě útočit na lékaře, ale občas mi připadá, že si je lidé představují jako MUDr. Štrosmajera nebo primáře Sovu - skoro se svatozáří...
27. 08. 2009 | 15:28

Čochtan napsal(a):

Silvie má recht,
i to nejmenší riziko by se mělo vyloučit, a při porodu nějaké to riziko vždycky je.
V podstatě jasná věc, není co řešit.
27. 08. 2009 | 15:29

MS napsal(a):

Kdyby se mému dítěti (do 15 let) něco stalo, policie mne bude vyšetřovat, zda jsem nezanedbala péči o dítě. Mne osobně se to nestalo, ale bohužel znám takový případ. Byli to “zodpovědní“ rodiče, byla to prostě shoda nešťastných náhod. Mráz mi běhal po zádech z celého vyšetřování a z jejich zoufalství, protože jsem si uvědomovala, že něco podobného se může stát i mě.
Proto jsem pro tvrdé potrestání nezodpovědných rodičů, kteří si vyberou porod doma, když mají “bezplatné“ zdravotnictví! Oni sami vystavili své dítě většímu riziku než je riziko v porodnici a to vědomě! Ať tedy nesou za svoje rozhodnutí zodpovědnost! Stejně jako doktor, který udělá v nemocnici chybu.

Jsme hloupé husy, když bojujeme za porody doma. Máme chtít lepší prostředí v porodnici, ale porod doma? Nevážíme si výhod, které máme v našem zdravotnictví a chceme zpátky na stromy.

Když chceme hazardovat se svým zdravím, hazardujme, jsem i ochotna solidárně (ze svého pojištění) hradit tyto úlety, ale nejsem ochotna tolerovat ztrátu života človíčka, človíčka, který se nemohl sám rozhodnout, za kterého rozhodla hormony nebo hloupostí postižená matka.

Lobisté existují ve všech profesích, myslíte si že u porodních asistentek je to jinak? Pochybuji.
27. 08. 2009 | 15:35

Veronika Vendlov napsal(a):

A to je přesně to, co chybí oběma nesmiřitelným táborům. Je snadé šmahem odsoudit porodní asistentky, nebo lékaře.

Těžší je vždycky vymyslet, jak by to mohlo fungovat bez výše popsaného "boje". Vždyť každý může mít v celém tom soukolí svoji roli a v řadě míst to docela dobře funguje.
27. 08. 2009 | 15:42

MS napsal(a):

Paní Vendlová,

bohužel mám jiný názor.
Ano na řadě míst to tak funguje, ale věřte, že výchozí podmínky jsou jiné než u nás. Pokud mne pobyt v porodnici stojí tolik, že si ho nemohu dovolit, tak si vyberu rodit doma, v opačném případě – to je v tom našem, kde to má v podstatě celé hrazené ze základního pojištění je to úplně jiná volba – volba hlupáka. Je důležité pochopit zdravotnický systém v daném konkrétním případě a pak o tom hovořit.

Neznám všechny systémy, ale znám země, kde fungují porody doma, u všech si porody silně cáluji a nemám ho za pakatel jako u nás! Potom je řeč o něčem, ale úplně něčem jiném. Proto moje slova, nevážíme si toho, co máme a chceme zpátky na stromy.
27. 08. 2009 | 15:54

MS napsal(a):

P.S. zaplatit 30,- Kč je nám zatěžko, ale dobrovolně se vzdáváme sociálních výhod, které nikdo rušit nechce.

Prostě tomu vážně nerozumím. Asi jsem hlupák. Jiné vysvětlení nemám. :-(
27. 08. 2009 | 16:07

Jeje napsal(a):

doporučuji
EVROPA, KOLÉBKA VĚDECKÉHO PORODNICTVÍ Výstava (8.5.2009–30.8.2009) v Národním muzeu na Václavským Václaváku, vstup zdarma.
Vše o porodech, včetně videa císařského řezu.
http://www.nm.cz/vystava-de...
27. 08. 2009 | 16:07

mia napsal(a):

Mluvíte mi z duše.Naprosto s vámi souhlasím. Jsem pro svobodnou volbu každého. Má zkušenost je zase taková, že bez urychlování mého porodu bych asi neporodila císařským řezem - přesto budu opět rodit v porodnici.Ale jsem značně nervózní. U prvního porodu jsem byla naprosto v klidu. Personál si myslím by byl přátelštějští,kdyby porodnice nebyly tak narvané.A na druhou stranu matky by nebyly tak nervozní.kdyby měly jistotu,že je někdo bude poslouchat bez otáčení očí ke stropu. Bojovné maminky se mi příčí,ale zase nám šlapou cestu.Extrém vyvolává extrém,ale v počátcích to bez něj nejde.Je dobré mít u porodu chlapa, ten alespoň ví,co se dělo v té konečné fázi,kdy žena už o sobě příliš neví.Doporučuju pro ty ženy,které se bojí rodit doma,ale i v porodnici :-) Všem přeju krátké a nekomplikované porody.
27. 08. 2009 | 16:36

Targus napsal(a):

To Michal Macek a Čochtan:

Ano, není to problém uživení dětí, je to problém sobeckosti nás dospělých. Je to vždy volba, zda chci mít potomka, kterého budu vychovávat k obrazu svému, anebo sobecky zvolím nové auto co tři roky a dvakrát ročně Kanáry.
Osobně jsem se účastnil porodů své manželky a myslím si, že právě přítomnost někoho blízkého je tím, co rodičce pomáhá v obtížných chvílích, nikoli bleděmodrý strop, řízná dechovka z cédéčka a domácí peřina, tedy tzv. domácí prostředí.
27. 08. 2009 | 17:08

RubyCeline napsal(a):

Přimlouvám se za možnost volby. Legální!!! Boj mezi lékaři a soukromými porodními asistentkami asi nikdy neskončí. Zmíněný rozhovor v Reflexu jsem nečetla, ale dítě jsem porodila doma. Dobrovolně a na SVÉ RIZIKO. Navštívila jsem předtím i takzvaně baby friendly porodnice a s důvěrou ve zdraví své a zdraví svého nenarozeného chlapečka jsem se rozhodla, že tam jen v v případě nejvyšší nutnosti. Nepřeju si, aby tuhle možnost volby (které, přiznejme si, málokdo využije - narozdíl třeba od Holandska, kde se dětí doma rodí tuším 30%), zkrátka nikdo by ji neměl ve jménu "všemocné" lékařské vědy nebo práv nenarozených dětí odebírat.
Ad názory MM: Taky bych řekla, že lidi jako druh obecně degenerují - daří se jim lépe udržet naživu ty, co se narodí, ale méně jich počnou...že by taky pohodlnost?? Aspoň tady na "Západě" ano... Ovšem když se to nazve odpovědností za výchovu a obživu, zní to mnohem líp, že?
Nikdy bych nikomu nedpoporučila, aby své dítě přiváděl na svět doma; je to záležitost výhradně pro konkrétní matku. Protože ani já jsem do posledního okamžiku nevěděla, jestli na to máme. Měli jsme, oběma nám se synem to strašně moc dalo (nejen zabrat :-) a ventiluji to zde jako důkaz, že to LZE. I ve vyšším věku. Každá porodní bába vám řekne to, o čem jsem se přesvědčila sama: porod je z devadesáti procent v hlavě. Umělé prostředí a nepřirozené zásahy ho jen brzdí (a jsou v řadě nemocnic/porodnic rutinou, která je nastávajícím matkám patřičně zdůvodněna!)
Poznámka pro autorku paní VV: ze strany lékařů to není jen arogance, ale i otevřené zastrašování - zažila jsem sama. Dva dny před porodem jsem strávila, přestože zcela zdravá prvorodička se zdravým plodem, 8 hodin v nacpané, vydýchané a přehřáté čekárně pro rizikově těhotné a prošla x kontrolami, a to proto, že synek jaksi nechtěl ven na vypočítaný termín. Pár dní zdržení a měli jste slyšet úřadující lékařku, kam až zašla ve výhružkách v reakci na to, že jsem odmítla vyvolání porodu! (o tom, že chci rodit doma, samozřejmě žádný lékař nevěděl, internovali by mě v blázinci a dítě odebrali - to je nadsázka, ale jen trochu...) zastrašování dělá z nastávajících matek nesvéprávné loutky. To není správné. Není. Arogance a zastrašování není jazyk, který by měli používat ochránci života - jak lékaři, tak porodní asistentky, Tahle válka nikomu neprospívá, ale jedna strana je jednoznačně v nevýhodě. Té se zastávám.
27. 08. 2009 | 17:15

Čochtan napsal(a):

RubyCeline,
"na SVÉ RIZIKO" no, ono to na vaše riziko nebylo, bylo to riziko vašeho dítěte a ne vaše. Vám se tak moc zase stát nemohlo.
27. 08. 2009 | 17:39

RubyCeline napsal(a):

Ještě pro Silvii - ad Váš příspěvek 27.08.2009 15:18:21 :

Váš předpoklad, že žena rodí doma proto, že chce porod "užít", je zcela mylný. Za prvé, pokud ho máte za sebou, víte, že je to pořádná fuška a o užívání může být těžko řeč. Okolí člověk tolik nevnímá - pokud ho neotravuje, samozřejmě. (Já se plně soustředila na dítě). A za druhé - můžu mluvit zase jen za sebe, ale mou motivací bylo dítě a jeho start do života. Tento svět je tvrdý a přežijí jen ti nejsilnější jedinci; a jen málo je jejich doopravdy šťastných. Takže pokud můžu jakkoli přispět k tomu, aby můj jediný potomek patřil k těm silnějším a šťastnějším, udělám to. A začíná to příchodem na svět, to mi věřte. Jen naše technokratická splečnost na to nebere zřetel.
27. 08. 2009 | 17:42

RubyCeline napsal(a):

To Čochtan:
Myslím, že se mýlíte, Čochtane - rodička může například i zemřít, ale Vy asi máte na mysli trestní odpovědnost - nejsem právník, ale řekla bych, že bych si s Vámi teď dopisovala spíš z chládku než z toho dnešního dusna...
27. 08. 2009 | 17:45

MS napsal(a):

RubyCeline

Naprosto s Vámi souhlasím, porod je hodně o hlavě – i když každá asi vidíme pod tímto pojmem rozdílné věci - a ať se rozhodne každý, jak chce a dodávám - ať každý za své rozhodnutí nese ODPOVĚDNOST.
A hlavně ať ty, které se bojí z nepochopitelných důvodů porodnice, ty co čekat v čekárně neskutečně omezuje (už je vidím, jak hodiny stojí s dítětem v čekárně s rozbitým kolem a nepřijde jim to vůbec divné a vystojí to tam, protože se o své dítě bojí), svým bojem za svá práva nepřiblíží náš zdravotnický systém jiné západní zemi, kde péče o matku a dítě je daleko daleko za naší úrovní. To je po právu nenarozeného dítěte na život, druhý důvod, proč vystupuji proti zastáncům porodů doma.
27. 08. 2009 | 17:54

RubyCeline napsal(a):

Pro MS: Díváme se na to evidentně rozdílně.
Upřímně, ty formulace ve smyslu "práva nenarozeného dítěte" mne iritují. Nenarozené dítě je veřejný majetek? Ne, je to potomek svých rodičů. A tito rodiče po celý jeho život, včetně toho prenatálního, podstupují určitá rizika. Jsou si vědomi, že někdy dítě pouštějí do nebezpečí, ale občas to musejí udělat, aby mu poskytli zkušenosti. To platí pro dítě v pubertálním věku i třeba pro novorozence, ne? Ne, podle většinových názorů tomu tak zjevně není. Je to proto, že dítě je ještě nenarozené, bezmocné, a proto je jakékoli rozhodnutí proti mínění většiny tak kontroverzní. Každý má právo na svůj názor, a já ten Váš repektuji - ale obhajuji právo na možnost volby. To tady legálně není. Kvalita zdravotnického systému je jedna věc a svobodná volba druhá. Zajímalo by mne, o co se opírá Vaše tvrzení, že západní zdravotní péče je horší než ta naše...
27. 08. 2009 | 18:02

MS napsal(a):

RubyCeline

doopravdy si nerozumíme. Dítě není veřejný majetek, jako není Váš majetek!
Máme určitě rozdílné žebříčky hodnot, moje jsou založeny na jiné bázi než ty Vaše. Považovat člověka za majetek, by mne v životě nenapadlo. Povinnost se o někoho starat a někoho vlastnit, jsou pro mne dvě rozdílné věci. V tom bude asi zakopaný pes.
Ne že bych byla věřící, ale přečíst si Bibli doporučuji každému. O hodnotách je tam hodně - včetně vysvětlení.

Právo na názor má každý, ale nemá právo rozbíjet svými právy práva jiných. Protože moje práva končí tam, kde začínají ty Vaše a obráceně.

Moje tvrzení, že v řadě "západních zemích" je péče o matku a dítě horší se opírá o mnoho věcí, pokud dlouhodobě tuto problematiku nesledujete, nelze Vám ji v internetové debatě vysvětlit a také nejsem zdravotník. Na mou obhajobu - mám v "širší rodině" porodníka - nyní už na penzi a ve svém věku přes 80 let neustále činného v porodnictví.
27. 08. 2009 | 18:15

RubyCeline napsal(a):

MS, nerozumíme si vůbec...svoje dítě za svůj majetek nepovažuji a nikdy jsem nepovažovala. A rozumět si ani nemůžeme, protože máte-li ve své rodině porodníka, který je aktivním zastáncem systému praktikovaného v českých zemích, je veškerá debata zbytečná. Jak jste vyvodila mé hodnoty, nevím, ale je fakt, že Bible mi nic neříká. Mějte se krásně!
27. 08. 2009 | 18:21

MS napsal(a):

Ruby Celine,

že Vám Bible nic neříká, psát nemusíte, to je vidět na první pohled. To že považujete dítě za majetek jste napsala Vy, ne já, nebo pak ani nerozumíte sama sobě. Doopravdy doporučuji studium západní křesťanské kultury, otevře Vám možná další nyní zavřené komnaty a porozumíte hodnotě života.

také přeji příjemný život
27. 08. 2009 | 18:26

RubyCeline napsal(a):

MS, díky za doporučení. Jinak je vidět, že co člověk napíše, může být vykládáno všelijak...skoro bych řekla, že jste zaujatá prostě proto, že zastávám opačný názor než Vy. Nepodsouvejte mi však přesvědčení, že si nevážím života. Kvůli tomu Bibli studovat nemusíte...I vy se mějte hezky.
27. 08. 2009 | 18:33

typro napsal(a):

Trochu odbočka na jih. Není to daleko, jen jih Evropy. V mnoha oblastech jihu Jugoslávie se rozšiřoval počet albánského obyvatelstva takovou měrou, že se z menšin staly většiny a nastávají tam neuvěřitelné třenice.Obyvatelstvo nových menšin nerodí v luxusních porodnicích (většinou) a mnohost dětí je základem jejich života.
Technokratické pojetí středoevropského života nám káže mít co nejméně dětí, pro údajnou neschopnost je uživit.Je to ve většině jen lenost a požitkářský způsob života bez schopnosti slevit si.Rodina je diskvalifikována, kdežto v jiných koutech světa je glorifikována. V nejbohatší části světa, jako je střední a východní Evropa, je ostudou mít více dětí. Mnohokrát jsme s manželkou slyšeli, že jsme si zvolili dobrovolnou chudobu po porodech našich tří dětí.Něco není s naší společností v pořádku.Rodina je dlouho odsunuta na vedlejší kolej, je to cesta špatným směrem. Podpora myšlenky rodit je dle mého názoru prvořadá. Podpora rodit doma má tedy své místo v běhu života.
Pokud je pravdivá myšlenka, že jde při porodu prvořadě o dítě, potom mě nejde do hlavy 40 000 potratů prováděných lékaři, kteří jdou následně rodit.
Z toho usuzuji, že lékařům, ženám a mužům, nemocnicím a dalším členům společnosti nejde o nově narozené děti a to prvořadě, jde jim o pohodlný život, málo starostí, peníze, zisk a prestiž.
Možná, že o toto nejde těm pár porodním bábám, jde jim o nově narozené dítě.
27. 08. 2009 | 18:47

typro napsal(a):

Oprava: obyvatelstvo nových většin
27. 08. 2009 | 18:51

mia napsal(a):

Můj porod byl uměle uspíšen,poněvadž bylo mnoho rodiček a já bych zabírala porodní sál příliš dlouho, vše skončilo císařským řezem - myslíte,že bych měla podat nějakou stížnost,žádost o přezkoumání postupu nebo něco takového?nA to nemám nervy,syn je v pohodě,jen já mám jizvu na děloze a v podstatě se tedy nikomu nic nestalo.Nechala jsem to plavat.Jen jsem nervozní z dalšího porodu,co mě čeká. Tak co,měla jsem prudit nebo ne?Myslím že většina žen se na to vykašle.A tak to prostě je.Většina jich bude rodit v porodnici a bude se neskutečně těšit domů,aby byla z té nemocnice pryč.Protože dokud musíte chodit furt v pyžamu i ve dne a sestra vás sjede za to, že jste si koupila špatné bačkory,tak to bude nemocnice :-) Jak říkám,porodnice udělaly velký pokrok,ale že by to byla radost tam pobývat to ne.Jsem pro svobodnou volbu každého,ať si rodí jak chce.
A s těmi potraty je to pravda -doktor,který zároveň rodí,dělá potraty a brojí proti porodům doma s argumentem minimální úmrtností novorozeňat je paradox.Pro mě je i potrat svobodnou volbou a nikoho za to neodsuzuji.
27. 08. 2009 | 19:20

Baba napsal(a):

Spor o potomka není u živočichů ani v dějinách nic nového. Ve školách se učí, že o potomka je třeba pečovat. Neučí se, že vlastního potomka si musíte tak či onak vybojovat. Jiné bezdětné, které se budou za úplatu rády starat o vaše dítě najdete vždycky. S dítětem vychováváte sebe. Je vaším zrcadlem. S dítětem dnes a denně rozhodujete, co je a co není správně, proč to tak je a těžko se vám podaří prosadit něco, co byste současně vy sami nežili. Zasaďte to do libovolného prostředí. Bude to fungovat stejně.
27. 08. 2009 | 19:29

Evka napsal(a):

Já jsem zažila v porodnici ženu ,která,už od výtahu lezla po čtyřech a úpěla jako vlk za ní v patách šel otec a tak zvaná ,,dula" mám zážitek na celý život, žena řvala jak pardál, dula urážela sestřičky jak mohla ,stále přírodní porod a nakonec byli rádi,že jim dítě zachránili a rozdýchali a to mu dali jméno Doubek..?ještě ,že jsem šla rodit až za 4 měsíce.!!!! Sestřičky byli super já rodila do vody v pohodě!!!!!!!!!!!! Evka
27. 08. 2009 | 19:39

MS napsal(a):

RubyCeline,

vážně Vám nic nepodsouvám, hodnotím Vás pouze z napsaného, špatně, ano i tato možnost tu je.

Vaše odsouzení porodníka - o kterém víte jen to, že si myslí, že naše porodnictví je na vysoké úrovni, ale ani náhodou nevíte, co si myslí o domácích porodech, vypovídá o všem. Víte pouze, co si myslím já o domácích porodech, nikoliv on, to že odsoudíte člověka, že je porodník, který je ve svém oboru kapacita i v 80 letech a jeho rodinu a přitom vůbec nevíte o koho jde, řeknete o něm, že diskuze je zbytečná, to je zarážející.
Jaká je Vaše kvalifikace v oboru porodnictví? Pouze Vaše porody a vyprávění kamarádek? Pokud ano, nezlobte se, ale to je trochu málo k odsouzení člověka, nemyslíte?

Bible není jen o hodnotě života, Bible je i o pokoře a ta Vám evidentně chybí také, ale máte pravdu, to je Váš problém, ne můj a když všechno víte, tak proč hledat nové obzory a obohacovat svoji duši aspoň o sebepoznání, to je přeci ztráta času.

Můj názor je špatný, ano, je to jedna z možností. Je člověk takový, jaký si myslí, že je nebo je takový, jak ho vidí druzí???
27. 08. 2009 | 20:45

mia napsal(a):

Vidíte,Evko,já bych do vody nerodila,ale klidně bych šla s vámi na kafe a poslechla si,jaké to bylo,co dítě,co vy,atd, stejně tak se ženou která rodila doma -co na tom bylo skvělé,co ne -a to je ten ROZDÍL od těch,kteří tak vehementně kydají hnůj,a to na obě strany :-))))
27. 08. 2009 | 20:46

MS napsal(a):

P.S. na nikoho hnůj nekydám, jen říkám, že každý má nést za své činy odpovědnost!
27. 08. 2009 | 20:55

mia napsal(a):

MS: z vás jde mráz až hrůůůůůza,brrr!!!
27. 08. 2009 | 21:04

MS napsal(a):

mia

to je možné, snažím se přiznat si pravdu a nežít vzdušnými zámky, proto mi vadí, že někdo lže i sám sobě, nejen druhým.
27. 08. 2009 | 21:16

mia napsal(a):

Myslíte pravdu boží...?
27. 08. 2009 | 21:21

MS napsal(a):

:-)
Ne, jak jsem napsala víše, nejsem věřící, jsem ateista, ale Bible je kniha knih, tam se najde řada věcí, jen to není čtení k oddechu. :-)
27. 08. 2009 | 21:25

mia napsal(a):

Promiňte,nečetla jsem ten komentář.Měla jsem pocit že se na bibli odvoláváte.Tak proto. Takže pravda je rodit v porodnici a basta fidli :-)
27. 08. 2009 | 21:29

mia napsal(a):

Ruby Celine:Oceňuji vaši odvahu rodit doma a ještě se pustit do jámy lvové,místní diskuze!Hodně štěstí vám i vašim dětem
27. 08. 2009 | 21:34

MS napsal(a):

mia

Moje reakce je hodně ostrá, ale moje zkušenost s matkami, které na jednu stranu chtějí rodit doma, na druhou stranu letí s každým píchnutím k doktorovi, nechtějí nechat očkovat dítě proti tuberkulóze, protože je to zbytečné, pak s každou rýmou sedí u pediatra, je prostě silná.

Moc mi vadí nedomyšlenost a krátkozrakost v našem jednání obecně (i v mém), a tak když čtu názory zastánkyň porodů doma, pokaždé zjistím, že doma chtějí rodit z důvodu malicherného a bohužel jsem nikdy nečetla nic jiného, že tyto malicherné důvody jsou ochotné v jiných, méně závažných, situacích přehlédnout, tak ztrácím vychování.
27. 08. 2009 | 21:36

RubyCeline napsal(a):

MS, naposledy: Kdo odsoudil porodníka, o němž jste se zmínila? Zase je to otázka interpretace textu :-) Jen nechci rozvíjet neplodnou diskuzi, toť vše. Obě se můžeme ve svých závěrech mýlit. A kdo si hraje na vševědoucí? Já nebo Vy? Vy mi tu doporučujete osobní rozvoj z pozice moudré, Bible znalé ženy. Aneb udělat z oponenta i...a je často využívaná zbraň, když dojdou argumenty. Mimochodem, víte, co mají společného hlasatelé křesťanství a zavilí odpůrci domácích porodů? Demagogii. Nesoudím Vás jako člověka, ani Vašeho příbuzného-porodníka. Neznám ani jednoho z vás. Neagituji a nepřesvědčuji o tom, že systém péče o matku a dítě u nás není to pravé ořechové. Přesvědčit se může každý sám. A každý si vyvodí závěr podle svého. -- Ozvala jsem se na tomto fóru, protože to považuji tak trochu za svou povinnost, předat svoje zkušenosti. Svoje zkušenosti laika. Nevydávám se za někoho, kým nejsem. Co mi vadí je to, že je popíráno právo na svobodnou volbu. Ta volba zahrnuje i možnost dítě nedonosit. Sama bych to nedokázala, ale chápu ženy, které se tak rozhodnou. Mají na to PRÁVO. To, že domácí porod je a vždy bude volba menšiny, tu nepochybně hraje svou roli. Se stádem v zádech jde hned všechno líp... S pozdravem R.C.
27. 08. 2009 | 21:36

Jarmilka napsal(a):

Já mám za sebou taky jeden porod. Porod byl ok, ale pobyt na odd. šestinedělí se dá přirovnat hororu. První okamžiky po porodu jsou určitě velmi důležité, tak nevím, proč nás tam, hlavně sestry, tak šikanovaly. A to doslova. Příště půjdu raději domů na reverz. Anebo, protože už přeci mám zkušenost, prostě ty báby seřvu. Bohužel, jak je asi zvykem na takových odděleních, nazvou vás hysterickou, protože je jasný, že se vám vyrovnávají hormony. Spíš k vám přistupují, jak k nesvéprávné. Musím ale napsat, že na doktory si stěžovat nemohu, ale sestrám všeho druhu (hlavně zdravotní a dětské a uklízecí), děs!!! Jinak chápu, že některé ženy rodí doma. Já osobně bych do toho nešla. Ale měla by existovat nějaká alternativa, něco mezi doma a klasickou porodnicí, aby se tam žena a hlavně děťátko cítili v pohodě.
Jinak dnešní vysoké procento potratů není určitě dané jen věkem rodiček. Je to prostě dobou, tím co jíme, dýcháme, jaké množství léků polykáme a hlavně ze všeho nejvíce STRES. I když je prý zdravotnictví na výši, tak ve skutečnosti jsme mnohem více nemocní než předchozí generace. Vidím to na svých vrstevnících. Zdravotní problémy, které měla starší generace v 60, mají lidi dnes ve 40 i 30...
27. 08. 2009 | 21:38

Jarmilka napsal(a):

Jinak ještě dodám, že autor Reflexu si možná znepřátelí více žen, než si myslí. Žen, které rodí doma, je minumum, ale těm, které se nelíbí porody a následná péče v porodnicích je hodně. A fandí porodním asistentkám. A to včetně mě. A není nás málo. Takže pánové a dámy v Reflexu, abyste si nezavařili.
27. 08. 2009 | 21:43

RubyCeline napsal(a):

Mio, děkuji Vám :-)
Podporu jsem tady ani nečekala...Moc Vám držím palce s dalším děťátkem! Věřte si. A věřte dítěti...zvládnete to oba. Slyšela jsem vyprávět i o velice pozitivních zkušenostech s porodem v porodnici. Chce to možná trochu štěstí na okolnosti. Tak ať ho máte!! A hlavně ať jste všichni zdraví :-)) R.C.
27. 08. 2009 | 21:44

MS napsal(a):

Ruby Celine

pokud je to naposledy, nemohu odpovídat na Vaše otázky, protože bych měla výhodu posledního slova. :-)

Opakuji po několikáté, nejsem proti volbě, vyžaduji od každého odpovědnost za své rozhodnutí! Nic víc, nic míň. Podle mne je to hodně, aspoň pro mne a podle mého okolí soudím, že nejenom pro mne.

Jen bych prosila rozlišovat péči o matku a dítě ve smyslu právních předpisů a pak ve smyslu konkrétního člověka v konkrétní nemocnici. To že se sestřička doma rozvádí, protože ten její čeká mimino s jinou nebo se jen špatně vyspala, a proto je hrubá, je něco jiného.
Kolikrát jste Vy v zaměstnání nebo doma na manžela či děti byla nevrlá?

A pak nezapomeňte, že po porodu jsou naše hormony trochu vyšinuté z té změny, takže situaci vnímáme trochu odlišně a hlavně sami se chováme odlišně, aniž bychom si to uvědomovaly.
Dobrou noc
27. 08. 2009 | 22:03

Skogen napsal(a):

No, pokládal bych za rozumné, kdyby domácí porody byly z vůle rodičky možné, nikoliv však jako standard. Nikoliv snad, že bych chtěl upírat rodičkám práva, ale vidím zde jedno, podle mého názoru podstatné, riziko ze strany zdravotního systému - konkrétně pojišťoven. Pokud by byl domácí porod uznán za plnohodnotnou alternativu porodu za lékařské asistence, je vcelku pravděpodobné, že zdravotní pojišťovny budou mít zájem snížit proplácení péče na "kýbl horké vody a dvě prostěradla", což by značně ztížilo situaci těm nemálo ženám, které doma rodit nechtějí a sázejí na jistotu.

ČR má tu poctu chlubit se jednou z nejnižších dětských úmrtností, lékařská péče je v tom podstatným faktorem.

Tak tedy domácím porodům ano - za předpokladu, že se bude jednat o rodičku poučenou, na vlastní žádost, s doporučením gynekologa, u kterého je rodička v prenatální péči.
27. 08. 2009 | 22:06

RubyCeline napsal(a):

MS, mám tomu rozumět tak, že jsem nezodpovědná? Proto mi odepisujete? Voláte mne k odpovědnosti? O to tu celou dobu jde? Ale já ji mám...Nemám prostor ani čas reagovat na všechno, co uvádíte. Nemůžu se zbavit dojmu, že jedna mluvíme o voze a druhá o koze, ale ráda Vám přenechám poslední slovo...:-) R.C.
27. 08. 2009 | 22:08

mia napsal(a):

MS:Ano,vaše reakce je velmi ostrá. Co byste poradila ženám,které jsou PO PRÁVU(ano,to je velmi spekulativní otázka,ale nechme to pro tentokrát být)nespokojeny s péčí porodnice?
27. 08. 2009 | 22:21

Ignácius napsal(a):

Doktoři jsou šarlatáni a tyjí ze strachu ,který do malomyslných dušiček zasadili a při každé příležitosti rozhojnili.
Strach malomyslných je jejich mocí a jejich moc se v hmotné statky proměnuje.
Každý má ,co si zaslouží,zdravím "odpovědné?stádo
27. 08. 2009 | 22:23

RubyCeline napsal(a):

MS, nedá mi to, ještě pokus o dorozumění: nejde přece o to, jak je kdo z personálu porodnice naložený. Jsou to také lidé. Jde o SYSTÉM. O to, co je bráno jako samozřejmé, a přitom jde o zasahování do přirozeného a úžasného procesu, kterým je porod. JDE O DÍTĚ, podle mého až v první řadě, o to, co se mu děje, jak je mu umožněn příchod na svět a bezprostředně poté budován kontakt s matkou - a s tím souvisí i péče o matku, poskytnutí nejen zdravotnické péče, ale i lidské podpory apod. Například to, co popisuje Mia, mi připadá jako horor, ale je to běžná praxe. To, co tu popisovala paní o zkušenostech z oddělení šestinedělí, se Vám zdá v pořádku? Něco není správně. Třeba nestačí kapacity? Zdůrazňuji, že jsem laik. Nebudu spekulovat. Nicméně opakuji, že jsem se pro domácí porod nerozhodla kvůli sobě, nýbrž kvůli dítěti a přínosu, který to pro něj má. Nešla jsem do toho kvůli tomu, že by mne kdokoli přesvědčoval. Jsem prostě přírodní člověk a bylo mi umožněno takto přinést na svět dítě, které považuji za dar a kterého si nesmírně vážím za to, že si mne vybralo jako matku. Nevěřím v křesťanského boha, ale víru a sílu k domácímu porodu potřebujete. Pro pochybnosti zde není místo, pro přípravu na rychlý odjezd do nemocnice ano. Nevím, s kým máte zkušenosti Vy, ale nás byste v čekárnách u lékařů nepotkala. Syn je plně očkován. Nikdy nebyl nemocný (je mu 3,5 roku). Rýmu měl jednou, někdy před půl rokem. Zvládli jsme ji za 3 dny. Nezavrhuji lékařskou péči (zlomenou nohu doma nezafixuji), ale nejsem typ, co běží k pediatrovi s každým nejmenším problémem. A jsem ráda, že máme kvalitního pediatra. To, že ho máme a přijel se na dítě podívat několik hodin po porodu a uznal ho zcela zdravým svědčí o tom, že to prostě je možné. Odpovědně. Nevím, co bych víc řekla. Snad jen, že by bylo fajn, kdyby existovaly porodní domy. Obávám se však, že tahle společnost, česká společnost, k tomu není zralá. A kdo ví, kdy bude.
27. 08. 2009 | 22:44

RubyCeline napsal(a):

To Ignácius: To je pěkné. Smutné a pravdivé...až příliš.
27. 08. 2009 | 22:47

Veronika Vendlov napsal(a):

Pane Targusi, to, co jste napsal
27.08.2009 17:08:38, bych podepsala.

Jen k těm novým autům a životnímu standardu: asi jsem sobecká, protože u mne v současné chvíli vítězí snaha kombinovat péči o dítě s prací. Kdybych se rozhodla pro dalšího (druhého potomka), už bych si ho ráda užila a tudíž nepracovala a tedy značně snížila příjmy so rodinného rozpočtu. Tak nevím, co je zodpovědnější, zda si přiznat, že na druhého potomka nemám - po všech stránkách a nebo to prubnout a čekat, jestli to zvládnu/eme...
27. 08. 2009 | 23:08

RubyCeline napsal(a):

To VV: Příspěvek pan Targuse se mi taky líbí. Když čtu Vaši reakci, napadá mě, že celá situace je asi důsledek společenského pokroku a potažmo emancipace žen; dříve by prostě s dítětem seděla doma a basta, ne? A dnes máme pracující matky malinkých dětí, máme ekonomicky nezávislé ženy, dokonce i ženy na vysokých manažerských pozicích, a máme i ženy, co rodí doma. V součsných podmínkách to lez taky považovat za druh emancipace...Váš článek je pěkný, ale smíření GynPor společnosti s PAsistentkami nevidím jako možné. A přesně jak píše pan Targus, dětí ubývá; ať máme jakékoli důvody, člověk jako druh se tady, v "západní" civilizaci, dává na ústup. Spory o to, kde se děti rodí, jsou v tomto kontextu malicherné. Kdo ví, jestli se nám za pár dalších phohodlých x let vlbec bude do nějakého rození chtít...
27. 08. 2009 | 23:21

Veronika Vendlov napsal(a):

Ano, Skogene, tak nějak bych to viděla i já.

Milé dámy, moc Vám díky za diskusi. Pro mne je to výhodná pozice, to mi věřte, nejsem na pranýři! :-) Pro nás ostaní je vlastně moc dobře, že jste se pod textem "utkaly" v pomyslném diskusním boji.

Přemýšlím o svém vlastním zážitku, zrovna před chvílí jsme doma nad tématem vedli debatu.

Hodně se řídím instinkty a pocity (což je nám ženám, někdy vyčítáno, ovšem nemít tuto schopnost, lidstvo pravděpodobně vyhyne). Patřím asi k těm "držkatějším" maminkám. Nejsem asi průkopnice nějakých zásadních změn v porodnictví, ale když je to nutné, nenechám si líbit nic, k čemu nemám důvěru. Můj muž je podobného ražení, asi to je z nás cítit.

Když se nám něco nelíbí, ozveme se a buď jsme v právu a nebo sklapneme krovky a je to. Pořád si opakuju: Líná huba, holé neštěstí!

Důležité je, že mám všichni víceméně možnost volby. Hodně jsem rozmýšlela, kde bych měla rodit, mám z nemocnic hrůzu. A nakonec jsem byla moc spokojená a ačkoliv to zní neuvěřitelně, strašně ráda na porod vzpomínám, stal se ten den zázrak.

Připadá mi, že toho opravdu hodně máme tzv. v hlavě. Šla jsem do prodnice s tím, že všechno bude v přádku, že všechno všichni 3 zvládneme. Ani na vteřinu jsem si nepřipustila nic co by mě mohlo nabádat k pochybnostem. Možná to, jak se chováme, ovlivňuje to, jak se jiní chovají k nám. Byla jsem ten den šťastná a zdálo se mi, že ostatní jsou taky rádi, že jsem šťastná. Nevím. Mohu jen skromně sdělit, že asi hodně záleží na tom, jaké si vytvoříme své vlastní mikroklima a co vysíláme ven. Strach je navíc špatný rádce, lepší je si prostě věřit a dobré je věřit i okolí.

Vůbec nechci moralizovat, nebo zveřejňovat, že se dá porod přežít vlastně docela radostně i v porodnici, ale já prostě jinou, než vlastní zkušenost nemám.

Tak ponechám prody doma, zase jen doma a spíše si přeji, aby personál porodnic více vnímal více porod jako zázrak zrození, než šichtu, která za pár hodin skončí...

Pěkný večer a dobrou noc.
27. 08. 2009 | 23:37

Veronika Vendlov napsal(a):

RubyCeline: asi ano, asi je to pokrokem a emancipací. Jasně, smíření obou stran je pravděpodobně naivní přání.

Já vlastně vůbec nechápu celé zdravotnictví. Jsem trochu apatická a stačí mi že máme výbornou zubařku, já gynekologa (soukromého, kde sice připlácím, ale chodím k němu už asi 12 let), pak máe snad nejúžasnjší pediatričku v zemi a pak docela šikovnou praktickou lékařku. Všechno ostatní, nestandardní, řešíme na pohotovosti na Bulovce..., což se stává jednou, maximálně 2x za deset let, když někde někam spadnu :).

Já nevím, zda se nám za něolik desetiletí bude chtít rodit. Ono kdo ví, co bude. Budou rodit muži???? Nic není nemožné, olé.... :-)

Nechci téma zlehčovat. Ale už jsem pěkně unavená. Tak se snažím odlehčovat. Na ČT 24 běží fakt záživná debata o vinařství. To bude asi znamení - zítra večer otevřeme lahev! :)

Zdravím všechny statečné maminky a tatínky!
27. 08. 2009 | 23:47

Skogen napsal(a):

Díky, paní Vendlová. Možnost volby vítám vždy, když je to jen trochu možné.

Zajímalo by mne, nakolik téma formují zkušenosti žen z předlistopadových porodnic. Řekl bych, že dnes je situace podstatně jiná. Moje žena si vysloveně přála rodit v porodnici a být v běžné péči. Chtěl jsem pro ni nadstandard, ale prý by jí bylo mezi čtyřmi zdmi a jednou "spolubydlící" smutno.. Takže klasika. Byl jsem u obou porodů (off topic - nečiní-li to oběma budoucím rodičům potíže, pak vřele doporučuji. Emocionalita, na jejímž základě se formují vztahy, je na sále patrně o dost jiná než na chodbě nebo kdekoliv jinde mimo. Otec má od počátku příležitost vnímat potomka jinak než bochník chleba přinesený z obchodu) a nemám pocit, že by se mělo jednat o cokoliv frustrujícího. V prvním případě žena odmítla oxytocin, což jsem podpořil, personál neměl výhrady, bude-li porod probíhat svižněji. Manželka později zmínila, že teprve poté se začala pořádně snažit ;o) Atmosféra komorní (oba porody v noci). Děti mohly mít rodičky při sobě, anebo je na noc sestry odvážely. Některá z rodiček byla natolik vyčerpaná, že raději volila klidný odpočinek. Neodsuzuji to.

Já bych docela uvítal, kdyby kritikové porodnic zmínili, zda jejich averze pochází z novější éry...

Dobrou noc.
28. 08. 2009 | 00:04

Veronika Vendlov napsal(a):

Díky Skogene, napsal jste to moc mile! Udělal jste mi radost, jdu konečně spát.

Dobrou noc, Vám přeji.
28. 08. 2009 | 00:08

Bara napsal(a):

Já mám dvě děti a obě jsem v pořádku porodila v porodnici. Nemůžu si na nic stěžovat a doma bych nerodila ani za nic. Přijde mi ale směšné, jak Michal Macek argumentuje. Jako by chtěl, aby ženy rodily samy někde doma nebo venku, jedno dítě za druhým. Pak by měly hned zase vyskočit a šup k plotně! To by zřejmě bylo podle něho v pořádku. :-))
Jak to tak vidím, ještě že rodí ženy a ne muži. To už by dávno lidstvo vymřelo.
28. 08. 2009 | 08:13

Silvie napsal(a):

Ruby Celine,

to, že si některé pomatené matky chtějí porod "užít" jsem skutečně na vlastní uši slyšela, když vyprávěly na nějakém TV programu právě o domácích porodech.
Už z vyslovení takové hovadiny jdou na mne mrákoty. Je vidět, že jsou těžce zmasírované těmi porodními babami, kterým jde zase jenom o byznys. A předpokládám docela slušný.
28. 08. 2009 | 09:02

Al Jouda napsal(a):

Od té doby, co vláda Ing.Václava Klause umožnila svými zákony doktorům a potažmo i porodním bábám kšeftovat se zdravím občanů,se objevil problém s domácími porody. Jde jen o peníze a je to hnus, velebnosti !
28. 08. 2009 | 09:10

prbab napsal(a):

Jsem porodní asistentka, mohu si dovolit napsat, že s mnohaletou zkušeností. Ze své praxe mohu jen konstatovat, že nikdy bych se nenechala přemluvit k asistenci při porodu doma. Člověk nikdy neví jaká komplikace na něj čeká u zdánlivě fyziologického porodu. Je to zřejmé i z nevydařeného porodu chlapečka nedávno v Praze. Myslím, že si rodiče tento krok budou vyčítat do smrti při pohledu na syna. Taková atonie dělohy po porodu v domácím prostředí, je cestou ke krematoriu matky. Mě už porody nehrozí, ale mé snachy budou rodit v porodnici. Každá nemocnice se snaží vytvořit příjemno pro rodičku.
Další možností je praxe v Nizozemnsku, soukromé porody ano, ale porodní asistentka má pronajatý box na porodním sále. Při komplikaci vše po ruce.
28. 08. 2009 | 09:38

Silvie napsal(a):

prbab
díky za rozumný názor. Byla bych ráda, kdybyste, jako zasvěcená do problematiky, zareagovala na diskusi v Reflexu. Jediný racionální názor na věc tam projevili muži.
28. 08. 2009 | 10:06

mia napsal(a):

Dobrý den,rodila jsem už za nové éry a na porod jsem se těšila,byl první,takže jsem byla vlastně zvědavá - to k tomu zbytečnému strachu před porodem.Myslím že jsem celou dobu maximálně spolupracovala a jelikož mne sestřičky moc chválily(vystřídaly se u mě 3směny),tak si myslím,že nepatřím k problémovým matkám,co hystericky ječí už ode dveří.
Také bych řekla, že se i umím ozvat -ani tak když jde o mě jako o potomka :-) ...no jest pravdou,že nejsem zase žádná od rány a vzhledem k mé subtilní konstituci by to asi bylo spíš směšné. Ale zpět k tématu - ačkoliv jsem si o porodu přečetla kde co, přesto jsou věci,které jako laik nevím a naprosto se podřizuji lékařskému personálu.Takže když mi někdo řekne,že mi protrhne vak, "abychom to trochu urychlili", i když jsem otevřená jen na 1cm, tak neřeknu ani popel - poněvadž proč bych porodní asistentce nevěřila? Určitě má spoustu zkušeností a ví,co dělá. Pak začnou ty pravé nefalšované bolesti,po nějaké době přijde lékařka,prohlédne mě a řekne,zda to vydržím do druhého dne! No tak to už vážně ne :-))) No a pak nastane kolotoč:několik flašek oxytocinu, epidural ne,uvázání na monitor, nějaký oblbovák co napomáhá roztažení děložního hrdla, další oblbovák,sonda na tvářičku prcka,proč nevím. A já spolupracuju a hekám,funím a těším se,5,10,15,20hodin, hrdlo povoluje,ale pomalu po-ma-lu,až se to zasekne a nic.Pak ještě tři hodiny trápení, kdy poprvé něco chci já - prosím o něco,abych si mohla chvíli odpočinout,poněvadž se bojím že nebudu mít sílu ho vytlačit,tak ještě hodinu,ještě hodinu,doktor má moc práce,šije-můj přítel už taky únavou nevidí a chvílemi usíná, pak doktor,ještě hodina, můj mlhavý souhlas s císařem,vím že jsem něco podepsala...no co vám mám povídat.Ale doktor byl skvělý.Poprvé vidím syna, obrovská úleva,že je v pořádku
No a pak neustálé pochyby a výčitky,zda jsem to neměla ještě vydržet,vyzpovídávání muže zda jsem udělala nebo neudělala dobře, snaha setkat se se sestrou, která u mě byla poslední, jestli si myslí to co můj přítel,nepovedlo se.No a pak hledání po knížkách, proč se protrhává vak a zda se jedná o zásah v momentě, kdy je život dítěte v ohrožení... nejedná.
Te´d čekám druhého potomka,čtu medicínskou literaturu, jsem z porodu nervozní,netěším se, přemýšlím o tom, že radši pojedu na poslední chvíli, žádný plán si nepíšu,přemýšlím o dule, přece jen jsou vzdělané a znají více porodních situací jak já. Tak asi tak.
Takže závěr jest takový: odevzdat se plně do rukou lékaře, s důvěrou malého nevědoucího dítěte,je pro dospělého jedince,který má ve svém životě vše pod kontrolou nebo se o to alespoň snaží, přinejmenším nezvyklé.A pokud je tato důvěra nějakým způsobem otřesena, nastává problém.
Nechci aby můj příspěvek vyzněl jako lamentace nad situací v porodnicích nebo foukání vlastní bolístky, ještě velmi subjektivní.Myslím že dělají svou práci a snaží se ji dělat dobře.
Na této situaci chci ukázat,že prostě existují momenty,které matka, poněvadž je laik,nemůže vyhodnotit,nebo je může vyhodnotit až poté,co je pořádně poučena o co vlastně jde.
A dál - já osobně bych se ráda svěřila do péče onoho posledního doktora,bohužel však neznám ani jeho jméno.V něj jsem měla důvěru.První doktorka,mladší jak já,ve mně důvěru nevzbuzovala.Náš systém nám neumožňuje si porodníka vybrat,poznáváme ho až na porodním sále. Co bych ocenila,byl by porodník,který by znal celé mé těhotenství,já jeho a zároveň by pracoval v porodnici.Takový systém by mi vyhovoval.
28. 08. 2009 | 10:22

Aleš napsal(a):

Já bych docela rád věděl, kolik těch co obviňují domácí rodičky z nezodpovědnosti má podrobnější znalosti o průběhu porodu, účincích různých léků, fungování monitorovacích přístrojů... fascinují mne totiž jejich nulové pochyby o nemocničním personálu. Mne při porodu našeho syna docela vyděsilo to jak sestra slepě věřila záznamům z monitoru odezvy, aniž by vůbec věděla jak přístroj funguje a že generuje chyby... "ten záznam není moc dobrý... necháme vám to dál". A on byl furt nedobrý, nic jí neřekl, ale musel tam být. Vůbec jí nezajímalo, že čidlo špatně snímá. Že chvíli snímá tep dítěte a chvíli naskočí na tep matky. Takoví mají být tou oporou? BTW po odmítnutí oxytocinu a nonstop sledování monitorem přinesli podepsat papír že odmítáme lékařskou péči... :-(
Pro mne osobně je narození mého dítěte nejdůležitější věc v životě. Tak bych chtěl, aby se porod odehrál v klidném a příjemném prostředí, aby byl veden citlivě a osobou, které plně důvěřuji, a v případě potřeby byl v záloze lékař - nikoliv sanitka. Ale opravdu nevím kam se obrátit. Klidně si za to zaplatím, pojišťovnu prý běžný porod přijde 10-15 tis., jsem ochoten dát dvakrát tolik. Podobně fungující porodnice u nás spočtete na prostech ruky, navíc realita je taková, že ačkoliv je rodička registrována v nějaké porodnici, do poslední chvíle nemá jistotu, že nebude rodit o 50 km dále, kde v životě nebyla. Přijde mi to celé absurdní, proč stále není vůle vytvořit kompromis? Jsou to opravdu jen nutné investiční náklady na přestavbu porodnic? Nebo spíš není vůle něco měnit, protože "doteďka to nikomu navadilo, tak si nestěžujte"?
Jenom bych chtěl podotknout, že argumentovat na příkladě paní Königsmarkové také není úplně košér. I mezi zastánci přirozených porodů jsou lidé, co jí moc nemusí. Ale jak bylo zmíněno, aby se něco pohlo, musí se to trochu vychýlit do extrému, tichým remcáním se nic nezmění, kór takovej balvan jako české zdravotnictví. :-)
28. 08. 2009 | 10:40

mia napsal(a):

Aleši,souhlasím s vámi - také bych si i připlatila, když budu mít svého porodníka. jen nevím,jak by to šlo vyřešit systémově - přece jen všechny rodičky nejsou v takové finanční situaci,aby si to mohly dovolit.Ale asi to jde,jelikož všechny "ty, o kterých se píše", většinou rodí u konkrétního doktora.
28. 08. 2009 | 12:42

Koudelka napsal(a):

Aleš
Dle mého skromného mínění budete poměrně mladý člověk a nemáte zkušenost či spíše možnost srovnávání(nic ve zlém)
Osobně si myslím, že se podmínky pro porod hodně změnily. Pokud budu srovnávat s obdobím před 20 - 25lety.
Otcové u porodu?? Sci-fi. Návštěva na porodnici? Opět sci-fi.Už jen když jsem doprovodil ženu do obvodní gynekologické ordinace, koukaly na mne již přítomné ženy s určitým divným výrazem, :-))) ,...ultrazvuk neexistoval....na nějaké 3D nepomyslili ani bří Strugačtí...

Moje žena odrodila pět dětí a všechny v nemocnici a mimo stravy si snad ani na nic nestěžovala. Bohužel jsem nebyl ani u jednoho porodu..prostě nebylo umožněno. Postávali jsme(já i jiní tatínkové) pod okny porodnice(v druhém patře) a pokřikovali na mamči, obdivovali své krásné potomky ač vidíc za zavřenými okny pouze malé bílé uzlíčky. Po provázcích, které byli nezbytnou výbavou do porodnice, si matky vytahovali pamlsky a jiné potřebné věci...jj..to bývaly doby..a potomky jsme poprvé spatřili zblízka až při převozu domu...
Maminky měly možnost si užít své ratolesti pouze na kojení a to ještě jako sešněrované uzlíčky bez možnosti strávení více času se svými dětmi.
Shodou okolností jsem se byl podívat minulý týden v nemocnici v Hořovicích, kde bude během pár dní rodit snacha a až mne i budoucí babičku přecházel zrak...dvoupokojové komfortní pokoje vybavení na úrovni, ochotný vstřícný personál. Jasně..všude to není ale že by se nic neměnilo???
Osobně bych tzv. porody doma neumožnil ba přímo zakázal.Klidně mi nadávejte. Je to hazard nejen se životem a zdravím miminka ale i matky. A pokud tedy mermomocí porod jen s "porodní bábou", pak jen na ten způsob, který popisuje nick "prbab"
Vzhledem k pomalé degeneraci lidstva a působením prostředí dnešní matky mají dost práce vůbec děti donosit. Už to není jako dříve, že naše babičky a prababičky "si jen tak mezi prací na poli odskočily za keř a vrátily se s ranečkem na zádech".

Add personál. Njn...i to se může někdy stát, že porodnické zařízení je na úrovni a personál je zrovna nakvašený z jakéhokoliv důvodu. Nemělo by to být ale je...co s tím...lidi jsou lidi. A může být všechen personál suprový...stačí narazit na jednu... na jednoho.... a je po skvělém zážitku..
28. 08. 2009 | 12:45

Veronika Vendlov napsal(a):

Mio, v porodnici, kde jsem rodila, jsem mohla mít u porodu svého gynekologa, vůbec s tím neměli problém. Mě ale připadal můj lékař na porod, ke kterému jsem před porodem chodila, taky docela v pohodě a řekla jsem si, že to prostě zvládneme.

Protože nepatřím mezi maminky, které by si mohly dovolit nějaký velký nasdtandard, po nějakých jiných zařízeních, jsme nepátrali, jen se nám nechtělo do porodnic, kde se děti rodí jak na běžícím páse. Chtěli jsme být hlavně spolu a to nám stačilo.

Tochu mě zaráží, že by v naší zemi neexistovala zařízení, která těm, kdo chtějí, uměla poskytnout to, co skutečně chtějí, protože mají chuť a možnost si připlatit... - inspirováno příspěvkem pana Aleše.

Systém zdravotnictví prostě nechápu.

PAne Koudelko, je to tak, jak píšete. V porovnání s přístupem porodnic přes 30 lety, se to moc srovnávat. Pamatuju si, přesně to, co popisujete, jak jsme s tátou stáli pod oknem a mamka nám ukazovala uzlíček s madší ségrou. Já (tříletá) nechápala, proč tam nemůžeme být s nima.

Takže mi nejlěpší přístup přijde - ano, porodní asistentky ok, ale vybavený sál a lékař by měl být vždy po ruce.
28. 08. 2009 | 14:29

Aleš napsal(a):

Koudelka:
Podle Lennona už by se mi věřit nemělo ale jinak ano, jsem mlád. :-) Souhlasím že s dobou před x lety se udělal velký pokrok, ale další mílové kroky ještě čekají, proč tedy zastavovat? To ale platí nejen o zdravotnictví. Osobně bych řekl, že třeba v restauračních službách je ten pokrok daleko větší, ale těm nikdo nediktuje, že musí dát najíst všem. ;-)
Jinak ad degenerace lidstva: zahráváme si s etikou a eugenikou, ale i porodnický pokrok přispívá k degeneraci lidstva. Co si vzpomínám, např. šířka ženské pánve se zmenšuje, ale díky modernímu porodnictví i ženy, které by jinak nemohly porodit, tu možnost mají - císař je běžná věc (a v ČR ještě běžnější než jinde). De facto se tím zvětšuje množství lidí, kteří v budoucnu budou opět potřebovat lékařskou pomoc... holt už jsme díky společenskému vývoji a lékařské vědě daleko od přírodních zákonů. Ale taky by v tom mohla být tajná lobby gynekologů-porodníků a lékařů obecně, kteří si kontrolovanou degenerací lidstva chtějí zajistit budoucí klientelu. :-) (Kdyby to někdo nepochopil, je to narážka na teorie o lobby a finančních zájmech porodních asistentek.)
28. 08. 2009 | 14:58

Aleš napsal(a):

Veroniko, tak tohle opravdu není v porodnicích standardem. Pamatuji si moc dobře vražedný pohled sestry poté, co se jedna z maminek při prohlídce porodnice zeptala na možnost přítomnosti vlastní asistentky/duly při porodu. Když poté přiznala, že první dítě rodila doma, ale druhé by radši rodila v porodnici, bylo jí jasně naznačeno, že má jít jinam... jenže kde to bude lepší?
Jestli něco nechci znovu zažít, tak je to vození rodící ženy v autě po porodnicích s nejistotou, že nás tam nechají porodit. Taky jsme nechtěli rodit "jak na běžícím páse", ale plány vzaly za své. "Že jste tu registrovaná nehraje roli, Vy porodíte až za 6 hodin, nemáme tu místo, sanitku vám nedáme, máte tu muže a auto, jeďte buď tam nebo tam, sbohem." No, to je vkutku pokrok. Zařízení jaké si představuji snad existuje, ale přijde mi ulítlé, abych ženě ještě platil na 14 dnů penzion někde u Vrchlabí, protože v dojezdové vzdálenosti mého bydliště o takovém nevím. Chtěl bych aby se podobný přístup stal standardem, ne jenom nějakým showroomem nebo supernadstandardem. "Máme tady nový krásně vybavený porodní pokoj, podívejte se, bohužel ostatní takové zatím nejsou..." (takže se modlete, ať není obsazený). V Praze je x porodnic, ale fronta na registraci do té podolské silně připomíná fronty na banány z dob minulých. :-(
28. 08. 2009 | 15:34

vakovlk napsal(a):

číst takový škvár jako je v současnosti Reflex...vy asi máte silnější žaludek,že?
28. 08. 2009 | 20:50

vakovlk napsal(a):

číst takový škvár jako je v současnosti Reflex...vy asi máte silnější žaludek,že?
28. 08. 2009 | 20:51

Hurá napsal(a):

Prosím, nebuďte tak aktivní a pište méně. Díky !
28. 08. 2009 | 22:10

Veronika Vendllová napsal(a):

Díky za upřímnost, vážení Vakovlci a Huráci! :)
28. 08. 2009 | 22:25

Martin napsal(a):

To je zase snůška nesmyslů. Domácí porod = během sekundy se bezproblémový porod může změnit v drama kdy cca 10 % dětí umírá na místě, cca 20 % dětí je nevratně poškozeno porodem například nedostatkem kyslíku a umírá i 5 % matek. Hodnoty jsou dneska zkreslené tím, že za chvíli přijede sanitka, ale v době kdy sanitka ještě nejezdila byla smrt při porodu v každé rodině.
Rozumný kompromis je takový, že v porodnicích bude něco ve stylu hotelu, kde si to matka zařídí jako potřebuje a na chodbě bude dřepět doktor připravený zasáhnout v případě komplikací, přičemž zhruba 80 % porodů může proběhnout bez něj jenom s vyškolenou sestrou.
28. 08. 2009 | 23:06

Jamima napsal(a):

pro - Michal Macek - 3 miliony let umírali lidé v jeskyni na banality, tak co, půjdete tam také skonat nebo se necháte odvézt do nemocnice vybavené moderní technikou? Půjdete raději k zubaři a necháte si před vytrhnutím zubu píchnout lokální anestetikum nebo si zub necháte vytrhnout v dílně? A ještě jeden detail - pokud se už rozhodnete pro kováře a jeho kleště, rozhodujete o svém zdraví a svých zubech, jenže budoucí matka svým rozhodnutím rodit doma z nějakých naprosto banálních důvodů jako např. vlídné prostředí apod. rozhoduje i za své dítě, které nemá šanci dát najevo, že matčino rozhodnutí mu nahání strach a že je zcela sobecké.
28. 08. 2009 | 23:41

Pavel napsal(a):

RubyCeline: syn je plně očkován? Tak to vám za pár let poděkuje, až bude mít alergie, astma a jiné autoimunitní nemoci. V dospělosti třeba akné nebo jiné kožní nemoci či rakovinu.

Doporučuji vám více se zajímat, o co ve skutečnosti jde v očkování a nejen slepě věřit a budete překvapena co zjistíte.

Pod záminkou ochrany před nemocemi, které se vyskytují 1 na sto tisíc lidí se sériově generují autoimunitní nemoci, kterými je postižen skoro každý. Přitom vlastní přínos očkování nebyl prokázán.
29. 08. 2009 | 09:42

RubyCeline napsal(a):

Chtěla bych poděkovat Alešovi za střízlivé příspěvky. Je prima vědět, že se tu vyjádřuje někdo, kdo není zaslepený nenávistí k PA a ženám hledajícím alternativy.
Ad Jamima: Vážen/ý, důvody pro porod doma nejsou banální. Jak už jsem psala v příspěvku výše, nejde o matku, ale o dítě.
Mám pochopení pro všechny, kdo se cítí bezpečně s přístroji, medicínským personálem a vší dostupnou technikou v zádech.
Žádám o pochopení také pro ty, kdo jsou ZDRAVÍ, čekají ZDRAVÉ DÍTĚ a nechtějí rodit institucionálně, protože přítomnost bílých plášťů, té uctívané techniky a nával v porodnicích s sebou nese velké riziko, že se porod tak vzdálí normálnímu procesu, že skončí císařem (viz Mia) nebo vzniknou komplikace, které by při dostatku trpělivosti, prostoru a respektu k přirozenému procesu nevznikly. Ovšem komplikace v lékařskémn prostředí nikdy nejde na vrub lékařů (pokud nejde o fatální, evidentní selhání), protože Ti se jistí, kde mohou - právě zmíněnými intervencemi, které jim "pomáhají udržet porod pod kontrolou", ale dítěti cestu ven ztěžují, o rodičce a o tom, co zkusí, ani nemluvě.
A těm, co se tu stále ohánějí právy nenarozeného dítěte a nedostatečnou odpovědností nás alternativců bych vzkázala, ať se zamyslí nad tím, zda má to dítě, o něž PŘEDEVŠÍM JDE, právo přijít na svět podle svého tempa a schopností a také možností rodičky (mluvím o zdravých jedincích, opakuju), anebo je nemilosrdně vypuzeno či dokoce vyříznuto ven v jakémsi vyšším nemocničním zájmu, z hlediska fyziologického naprosto zbytečně, protože porod mohl proběhnout NORMÁLNĚ, PŘIROZENĚ, pokud by na to byl čas a vůle těch, kdo O NĚM ROZHODUJÍ (to si uvědomte, vážení: v nemocnici nemáte žádné, žádné slovo v podstatných věcech. A pokud nejste sami z oboru medicíny, bez odborné pomoci PA nerozlišíte, co je důležité a co ne, kdy říci ano a kdy ne - vlastní PA u porodu by měla být samozřejmou možností, ne zločinem!)
Nejsem zastánce teorie, přesunout porody z nemocnic domů. Řada porodů doma prostě ze zdravotních důvodů proběhnout nemůže. Možná většina. A podle zkušeností soudím, že většina žen by se pro takovou alternativu nerozhodla, ani kdyby legálně mohla. To je také téma na diskuzi, ale jinou. O sebedůvěře žen.(nastávajících) matek. Nicméně ty, které chtějí a mohou, tuto alternativu mají mít. A to, že naše společnost není žádnou možnost rodit mimo nemocniční instituce schopna nabídnout (mohly by to být třeba porodní domy, nizozemský systém spolupráce porodních asistentek s lékaři) a namísto toho pořádá hon na čarodějnice na ty, které se je snaží umožnit, svědčí o naší netoleranci a nedospělosti. Je tu mnoho soudců a předpojatých názorů a málo těch, kdo chtějí porozumět. Velmi málo.
A Jamino, mému synovi moje rozhodnutí porodit ho doma strach nenahánělo. Udělala jsem to na jeho impuls, věř nebo ne. A připravovala se na to (zdpovědně :-) od čtvrtého měsíce těhotenství. A zvládl to neuvěřitelně; žádnou asistenci nepotřeboval. A NEBYLA TO NÁHODA ANI ŠTĚSTÍ.
29. 08. 2009 | 10:02

RubyCeline napsal(a):

(pokračování)
Ještě se přimlouvám za realističtější náhled na otázky lobbyingu v oblasti porodnictví. Opravdu si myslíte, že žena, která dlouhá léta získává praxi a zkušenosti a stále se vzdělává ve svém oboru porodní asistentky, která na sebe je schopná a ochotná vzít při porodu doma ohromnou odpovědnost, která má úctu k životu a dokáže posoudit stav a způsobilost rodičky k porodu doma, která ve své práci čelí vší té nenávisti a útokům z nejrůznějších pozic (lékaři je vnímají jako konkurenci, ne někoho, kdo by s nimi mohl spolupracovat - to z jejich strany není je spolupráci vůle!, lidé neinformovaní o tématu se dovolávají nejrůznějších předpokládaných práv a odpovědností, které nikdo nepopírá), opravdu si myslíte, že tato žena jde "za byznysem", tedy dělá to pro peníze?? Nikoli, dělá to pro život.
A ujišťuju Vás, že jsem se v její přítomnosti při porodu cítila se synem bezpečněji než s jakýmkoli bílým pláštěm. Můžete si to vykládat jako důkaz mého šílenství (že, Silvie a MS?) anebo také jako doklad toho, jak moc klesla důvěra v lékaře a ten pitomý SYSTÉM, v němž fungují. Protože kdyby existoval porodník, který by šel porod vést místo nebo společně s PA, mohl u nás být. Ale on neexistuje. Ne v ČR. A to, že v jiných zemích takoví lékaři jsou, že tam funguje i odlišná praxe, to svědčí o tom, že přirozené porody a tedy i porody doma mají při přivádění dětí na svět své místo a nejde o vraždění novorozeňat ani o šílenství.
Opouštím tento blog se smutným vědomím, že předsudky a neinformovanost a manipulace ze stran lékařů (i manipulace zastrašováním) je stále velká. Díky Vám, Veroniko Vendlová, za Vaši snahu o rovnováhu, a Vám, Aleši, za Vaše úžasné pochopení situace, které bych, přiznám se, od muže ani nečekala. Všem přeju, ať jsou naše děti zdravé!!
S pozdravem R.C.
29. 08. 2009 | 10:03

RubyCeline napsal(a):

Dobrý den Pavle,

dkuju Vám za poznámku.

Máte pravdu, očkování jmme dlouho zvažovala, ale nakonec přes všechna proti jsem se rozhodla pro, a to z důvodu, v jakém stavu je současný svět (migrace, objevují se nemoci, které byly vymýceny a přirozená imunita vůči nim není asi žádná apod.)
Slepá víra za tím rozhodně nebyla. Spíš naděje, naděje na zvýšení šancí na přežití. Nejsem přesvědčena o tom, že silnému dítěti může očkování "zkazit život", narušit imunitu apod. Ale odborník nejsem a obávám se, že stoprocentní důkazy neexistují. Snad nezjistím, že jsem se spletla...
29. 08. 2009 | 10:11

RubyCeline napsal(a):

To Martin:

Váš nápad je variace na téma spolupráce lékařů a (soukromých), porodních asistentek, Já s takovými návrhy souhlasím na 110 %, protože zvyšují bezpeční rpo dítě i matku.
Upozorňuji ale na to, že tahle debata se vede mimo jiné také proto, že nikdo z lékařů takovou alternativu nechce...cílem tohoto honu na čarodějnice je udržet jakousi "povinnost" instutucionálních porodů za každou cenu.
Tak z které strany byste navrhoval začít?? :-)
29. 08. 2009 | 10:22

Silvie napsal(a):

Vakovlk,

Reflex je jediný časopis, který se u nás dá ještě číst. Levicově orientovaným čtenářům asi ale příliš nevyhovuje jeho provokativnost ( karikatury Ratha, Paroubka atd.).
29. 08. 2009 | 11:03

rodička nemocniční i domácí napsal(a):

Milá paní, jste úplně vedle. Tahle paní ví, o čem píše, na rozdíl od Vás a toho pisálka v Reflexu:

http://mrowetz.blog.respekt...
29. 08. 2009 | 15:54

Amálka napsal(a):

RubyCeline,
je nesmírně povzbuzující číst příspěvky od lidí Vašeho ražení, díky, nemohly bychom si psát? :-)) Amálka, 2 děti
29. 08. 2009 | 20:54

Amálka napsal(a):

RubyCeline,
je nesmírně povzbuzující číst příspěvky od lidí Vašeho ražení, rozptylujete mi čas od času přicházející splín, že jsem "v tom" sama.... Díky, Amálka
29. 08. 2009 | 21:00

Amálka napsal(a):

RubyCeline,
je příjemné číst příspšvky od lidí Vašeho smýšlení, rozptylujete mi můj každoroční splín exota :-)) Díky, Amálka
29. 08. 2009 | 21:10

Amálka napsal(a):

Omlouvám se, nejsem grafoman ani narcis, blbne mi počítač :-) A.
29. 08. 2009 | 21:11

mia napsal(a):

VV i všem ostatním:omlouvám se za příliš dlouhý příspěvek.
30. 08. 2009 | 09:47

Veronika Vendllová napsal(a):

RubyCeline: Já děkuji Vám, že jste se do diskuse pustila, ač jste byla v nevýhodě. Ať se porod podaří doma, nebo v porodnici, je důležité, co jsme si z něho odlesli (rodiče i děti). Nás stmelil a posílil a myslím si, že u Vás to bylo velmi pdobné.

Hodně štěstí a pozdravy potomkovi! :)
Srdečně
v.v.
30. 08. 2009 | 18:04

Veronika Vendllová napsal(a):

Silvie, já si o Reflexu myslím podobné i když dávám přednost Respektu. Když jsem se dneska cestou zpět domů dívala na tu obálku, říkala jsem si, že kdyby mě takto někdo vykreslil, spíš poděkuju. No a obsah článku mi zase tak strašný nepřišel. Brala jsem jej s nadhledem a stejně bych jej brala, kdyby byl o někom z ODS nebo TOP09.
30. 08. 2009 | 18:09

Veronika Vendllová napsal(a):

mio, není se vůbec za co omlouvat!
30. 08. 2009 | 18:09

Veronika Vendllová napsal(a):

rodička nemocniční i domácí: Zato Vy víte vše! To Vám závidím! :)
30. 08. 2009 | 18:10

vakovlk napsal(a):

V.V. nekomunikuje,asi byla nějaká n..r..á
30. 08. 2009 | 21:37

vakovlk napsal(a):

Silvie
Nejde o levicové nebo pravicové čtenáře proboha,,jde snad o nějakou míru kam by se sa s anti-agitací mělo zacházet.
Mě ,je přeci úplně jedno, jakou politickou příslušnost oficiálně preferuje,nebo zavrhuje redakce Reflexu a připadá mě ubohé když se své čtenáře do toho pokouší vtahovat,přeci jim za to ještě nebudu platit.
Má-li někdo potřebu ještě více si svůj život zideologizovat,at si klidně Reflex kupuje,ale na můj vkus tam je takto ideologicky zbarvených článků příliš,Sledoval jsem to schválně na internetu a když je takových a když máte v jednom vydání takovch článků 6 a je to pokaždé vlastně o tom samém,tak komu se to může líbit???jen pitomcům
30. 08. 2009 | 21:58

spine margo napsal(a):

Dnes je treba jednoznacne davat prednost domacim porodum. Pri dnesni umele nizke porodni umrtnosti casto preziji porod deti i maminky, ktere drive umiraly v souladu s prirodou. Nezapominejme, ze zeny se jeste pred sto lety dozivaly take diky domacim porodum mensiho veku, nez muzi. Dnesni stav, kdy se zeny dozivaji o deset let vetsiho veku nez muzi zkratka uz neni udrzitelny. Svet je zaplnen osamelymi vdovami, ktere nenalezaji adekvatniho partnera a tim se snizuje kvalita jejich zivota. Tento a nekolik dalsich problemu by mohly pomoci vyresit domaci porody.
30. 08. 2009 | 23:26

Brunhild napsal(a):

Otázka zní: A proč rodit doma? Není to jen m´oda? Stojí to za to riziko?
30. 08. 2009 | 23:47

Veronika Vendllová napsal(a):

Vakovlku, kde jste zasznamenal, že je třeba reagovat na kdejakou kravinu? Navíc já Vám odpověděla, takže jste už asi pro samou touhu po odpovědi, oslepl... či co?!
31. 08. 2009 | 00:37

Veronika Vendllová napsal(a):

PS: Pitomců je v téhle naší zemičce poměrně hodně, asi tak dva minimálně, to máte pravdu, Vakovlčku.
31. 08. 2009 | 00:39

Fler napsal(a):

Jistě, diskutovat se bude sice pořád, jenže to dítě do toho mluvit nemůže, takže to je na rodičce. A v zájmu ochrany dítěte v době, kdy nerodí mladá dívka, ale většinou už ženy daleko po třicítce, je dobře zvolit moderní metodu v porodnici a zlepšit nejen pocity rodící ženy, ale i její bezpečí a bezpečí dítěte. Zase až tak moc dětí se tu nerodí, abychom tak riskovali. K lékaři lidé běží s každou rýmou. Ano, těhotenství a porod, to není nemoc, ale přece jen je li tu ta možnost, dopřejte si ten luxus rodit pod lékařským dohledem. Porodnice je možno změnit, o to je třeba se především snažit, myslím, že tudy by měla vést cesta.
31. 08. 2009 | 14:37

RubyCeline napsal(a):

To Fler:

Idealisto...
31. 08. 2009 | 16:21

Tomik napsal(a):

Je to už něco málo přes rok co jsem si dobyl porod coby přilížející otec v porodnici a musím konstatovat že další porod si dbudeme opět v porodnici, moderní zařízení které se svým vnitřním vybavením blíží bytu, milý personál který je vám přidělen od začátku až po konec, pokud vám personál nevyhovuje jde bez jakých koli problémů zaměnit za někoho jiného, možností je dost i porodnice si rodička může vybrat takže nevidím roblém, ale není to ani půl roku co kamarád si dobyl porod doma. Ne že by chtěl prostě museli.
všechna čest mají krásné, zdravé třetí, dítko. I on ale konstatoval,že pokud by to nebyo třetí, tak neví jak by to bylo dopadlo. rozhodně oba jsme pro porody v poronicích. Otec je z generece která se ještě rodila částečně doma a z jeho 7 sourozenců porod přežilo 5 a tři se dožili dospělosti.
07. 09. 2009 | 08:21

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 05:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy