Mentálně postižení z Kurovodic - pocta

30. 08. 2009 | 23:35
Přečteno 12478 krát
Jsou situace, které moc neumím popsat slovy, protože jen pouhá slova nestačí. Včera jsem si znovu, stejně jako před rokem, uvědomila svoji vlastní bezmocnost a omezenost. Nebyl to ale negativní pocit, spíš naopak. Umožnil mi, se na chvíli zastavit a vnímat čas přesně tak, jak by asi měl být vnímán. Trochu podobně, jako čas strávený s dětmi jenže s malým rozdílem. Od čtyřletých dětí zhruba víte, co můžete v komunikaci čekat. Víte ale, co čekat, když se bavíte s dospělými různého věku, kteří komunikují podobně, jako čtyřleté děti? Omlouvám se nyní, za toto zjednodušení, ale žádné lepší mě nenapadlo.

Bylo mi včera s lidmi z Kurovodic dobře. Všichni jsme byli takoví, jací jsme v tu chvíli byli. Nic víc, nic míň. Čas najednou plynul mnohem pomaleji, nebo rychleji? A pak, když jsme všem řekli ahoj, přemýšlela jsem a vlastně přemýšlím pořád. Jaká práce je pro život nás všech smysluplnější, prospěšnější a cennější? Je tolik profesí a tak ohromný finanční rozptyl v jejich odměňování. Co po každé naší profesní cestě, na kterou jsme se vydali, zůstane?

Má větší smysl být zdravotní sestra, lékařka, specialistka IT, prodavačka, řidička, architekta, zahradnice, atd.? A proč je některá profese ceněna zlatem a v jiné se o zlatě nedá hovořit? A kdo nebo co rozhoduje o tom, která z profesí je zrovna tou „pozlacenou“? Já to nevím. Včera mi připadalo, že by měla být pozlacena nekonečná trpělivost s mentálně postiženými lidmi, kde je každý krůček zlepšení zázrak a já této obětavosti a trpělivosti možná například schopna nejsem. A přitom zrovna práce v sociálních službách rozhodně zlatem ceněna není, ba naopak.

A tak prosím chápejte tento blog jako poctu všem těm, kdo pracují s mentálně postiženými lidmi (v sociálních službách) podobně, jako ty, které jsem měla tu čest poznat osobně. Ráda bych také prostřednictvím tohoto textu pozdravila všechny lidi, o které se starají. Společnost s některými z nich pro mě byla strašně cenná poprvé v loni v létě a letos jsem se s nimi měla možnost potkat znovu. Věřím, že i jim bylo s námi dobře.

Rozloučím se mottem, který je na www.kurovodice.cz:
„Děsme se do budoucnosti nikoliv postižených, ale neomalenosti a neprozíravosti nepostižených a jejich názoru, že oni jsou mírou všech věcí a pány světa.“
(z knihy B. Blažka „ Vybrané kapitoly z etiky“)


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

znalec napsal(a):

Myslím, že rozumím. Navštívit ústav, kde dospělí chlapi v teplákách se strkají v napjaté atmosféře o to, kdo vám pomůže kufřík do patra, nejednoho zarazí. Nevím, nakolik je srovnatelné finanční ohodnocení personálu ustavu, se řemeslníkem, který v celé obci zavedl vodovod. Kolika lidem a nakolik prospěl. Rozhodně je práce s mentálně postiženými lidmi jiná, a možná pro vnější pohled horší. Váš citát je efektní, ale kde je stanovena laťka pro posuzování dobra a zla. Má se svět řídit hodnotami mentálně postižených? Je snadné poukázat na chybu systému, ale je velmi těžké nabídnout revlevantní řešení.
31. 08. 2009 | 00:25

Veronika Vendllová napsal(a):

Myslím, že nerozumíte. Já nebyla v ústavu.
A vy jste klasik, ale ne po ránu...

1. chyba v Matrixu... je pravděpodobně každý z nás...
31. 08. 2009 | 00:28

znalec napsal(a):

Zasese překlep.
Relevantní řešení smozřejmě!
31. 08. 2009 | 00:30

znalec napsal(a):

Asi máte pravdu.
S úctou znalec.
Ale ty ústavy znám, a prohovořil jsem hodně času s některými sestřičkami i ředitelkami. (zvláštní... žádný ředitel)Nic méně si vážím vašeho obdivu k nim - to s vámi dokážu sdílet. Přeci jen bych dal důvěru těm nepostiženým, aby řídili můj svět :-)
31. 08. 2009 | 00:37

Veronika Vendllová napsal(a):

Já Vám samozřejmě věřím, že ty ústavy znáte.
V Kurovodicích je pan ředitel. :-)

Jinak motto předsi neříká, že by náš svět měli řídit postižení, nebo Vy to takto čtete.
Také s úctou
Veronika
31. 08. 2009 | 00:45

Karel Mueller napsal(a):

Paní Veroniko,
krutý analytik by se Vás zeptal, proč se páráme s neživotaschopnými mrzáčky a stamiliony zdravých v 3. světě necháváme v hnoji či umírat. Ale chápu, jste citlivá žena, asi se Vašeho srdce také dotkla debata u paní KVS.

Vaše část blogu zabývající se zaměstnáními a odměňováním působí trochu úsměvně. Tam nešli ani bolševici. Ptáte se Proč?

Odměňování řídí tržní ekonomie. Nabídka a očekávaný zisk vzhledem k vynaloženým nákladům. Také se musíte ptát, kolik lidí je schopných to dělat. Nukleární fyziku asi míň než zahradníka. Jistě, v případě špičkového chirurga je to jasné, zachraňuje životy. Ale co Ronaldo, žádající
za přestup rozpočet chudého státu? Ti, kteří ty peníze dají čekají návratnost i s bohatými úroky.

Ale co biolog, který Vám vyrobí zmutované viry, kterými lze položit jakýkoliv stát? Nebo nukleární fyzik, který Vám nadiktuje řešení jaderné miniatury, proti níž není obrany a položila by i USA? Jak je chcete platit? Mnozí z těchto lidí v Rusku v 90. letech živořili a žili ze svých zahrádek. Sebevražedně absurdní? Určitě ano.

To jsou extrémy, ale takto bych mohl jít dál. Vemte to, že nejen nobody´s perfect ale i nothing is perfect.

Ty absurdity ale nesmějí být moc velké, pokud má lidstvo přežít.
31. 08. 2009 | 01:31

Petr Havelka napsal(a):

Paní Veroniko,

hezký blog.

Co se týče finančních "rozdílů" za odvedenou práci. Netroufám si říct, kdo a kolik si zaslouží za tuto práci.
Práce je odjakživa práce. Dělá se pro živobytí a je paráda pokud člověka baví.

Rozplýváte se nad nekonečnou obětavostí a trpělivostí při práci s mentálně postiženými. Inu, jejich práce to vyžaduje. Jdete do práce, uděláte svoje a vrátíte se domů.
Představte si, že někdo pečuje o svého postiženého nebo starého rodinného příslušníka. To je "práce" na 24 hodin a jedete stále.

Moje babička zemřela v 96 letech, poslední půlrok jejího života byl pro naši rodinu velkou zátěží. Ani se mi nechce popisovat, co to obnášelo.

Nad touhle prací "v sociálních službách" se v žádném blogu nikdo nerozplývá.

Taky to není práce, prostě jsme to tak udělali :)
31. 08. 2009 | 05:47

Ládik napsal(a):

Míříte vysoko?
31. 08. 2009 | 06:50

arlon napsal(a):

VV
díky odkazu který jste zadala se lze podívat na organizační strukturu ústavu. Jako vystřižená z totality - zkuste se ptát - jesli ředitel potřebuje dementy nebo dementi potřebují ředitele s organizační strukturou.
31. 08. 2009 | 07:10

Ben napsal(a):

Paní Vendlová,
Vaše první věta: Jsou situace, které moc neumím popsat slovy, protože jen pouhá slova nestačí
- hovoří za vše...

Ano, ohodnotit práci s mentálně postiženými nelze penězi natož slovy. Ale za všechno hovoří jen činy a zase jen činy, slova ne. A možná, že ti obětaví a neskonale trpěliví ani žádnou poctu nebo uznání v dnešní době nečekají. Oni vědí, že dnešní doba uznává jen úspěch a tzv. celebrity. Vždyť se stačí podívat, jak se dnešek dívá na důchodce nebo staré lidi. Co potom takoví mentálně postižení!?
Má vůbec dnešní doba ještě nějakou úctu k životu?
31. 08. 2009 | 08:48

mia napsal(a):

Já za sebe děkuji,patřím k těm, které pracují s postiženými - ne v ústavu, ale v zařízení na komunitní bázi.Pracovala jsem(jsem na mateřské)v chráněné dílně, kde jest vidno, že i postižení mají co nabídnout a mohli by být společnosti prospěšní pokud by jim to společnost umožnila.
K financování - je velký rozdíl ve financování ústavů a těchto zařízení,která vznikla jako alternativa k ústavům soc.péče.Ústav dotuje stát, komunitní centra žijí z grantů,sponzorských darů a plateb rodičů.
K odměňování zaměstnanců - řídí se tabulkami,npř.u nás se plat pohyboval kolem 11 000čistého,pracuji v Praze - pro představu. Práci s mentálně postiženými nelze hodnotit penězi natož slovy.Ale práce postižených ano.Umí pracovat,nic složitého,ale zvládnou to :-))) Mluvím o postižených v pásmu lehké a středně těžké ment.retardace.Ale zakázek je málo,škoda.
31. 08. 2009 | 09:48

Veronika Vendlov napsal(a):

Díky za komentáře. Dnes nemám čas se diskusi věnovatm což mě mrzí, ale čas plyne, jak plyne...

Každý má samozřejmě kus pravdy.

Karle, jasně, že má úvaha o odměňování musí vzbuzovat úsměv. O tom, co má jakou hodnotu (finanční) vlastně zase tak nerozhodujeme, i když si možná myslíme, že trochu i jo.

Arlone, přesně této debatě, jsem se chtěla vyhnout. Copak já vím, jaká je optimální organizační struktura takového ústavu? Vím jen, kolik mají ti lidé dhadem důchoda tuším, jaká je asi úhrada za jejich umístění. Vím odhadem, jaké platy mají pečovatelky. A ty jsou dle mého soudu nedostatečné. Stejně tak jsem se chtěla vyhnout debatě, jaké zařízení je lepší, zda státní - příspěvkové, nebo nestátní. Myslím si, že oba typy zaříení mohou pracovat neefektivně a v oboub typech zařízení mohou pracovat kvalitní a méně kvalitní zeměstanci/kyně. A mohli bychom samozřejmě pokračovat. Jenže kdo z nás, to může odpovědně posoudit a rozhodnout? Prozatím mi nezbývá, než vše pozorovat.

Bene, vlastně jste vše doplnil za mne. Vše je o lidech a jejich činech. Dnešní doba jistě chová úctu k životu, ale zřejmě díky obrovskému množství informací, stáváme se postupně povrchnějšími. Můžeme si za to sami?

Mio, výborně. Proto si myslím, že má obrovskou budoucnost tzv. sociální podnikání. Když vydržím, snad jednou něco takového vymyslím a vybuduji. Prozatím se snažím, když můžu, aby se výrobky chráněných dílen, mohly alespoň prodávat.
Na víc nemám kapacitu.
31. 08. 2009 | 10:49

Veronika Vendlov napsal(a):

Pane Havelko, já myslím, že si rozumíme. Víc bych k tomu asi nedodávala.
Hezký den Vám i všem ostatním, kdo "sem" nakouknou.
v.v.
31. 08. 2009 | 10:51

Ben napsal(a):

Mio,
víte, je to smutné, když píšete, že komunitní centra žijí z grantů, sponzorských darů a plateb rodičů. Bohužel, je to tak. Stát neumí nebo nechce finančně ohodnotit pracovníky s mentálně postiženými, za chvíli nebude mít peníze ani na dotaci ústavů. Sama píšete, že mentálně postižení umí pracovat a chtějí pracovat a dělají někdy obdivuhodné výrobky třeba v těch chráněných dílnách...,ale kolik těch dílen muselo skončit, protože už provoz neutáhly a státu to je prostě jedno!? Stát nehledí na ty, kteří chtějí něco dělat, být užiteční, on dotuje ty, kteří nechtějí, kteří jsou mladí, zdraví a pracovat nebudou, i kdyby práce bylo nad hlavu. Stát raději vynakládá milióny na různé pochybné programy, které stejně zatím nic nevyřešily, a hromady peněz se jen ztrácí a ztrácí..., o tyto lidi, kteří nechtěli, nechtějí a troufám si napsat ani nebudou chtít pracovat stát s úzkostlivostí pečuje - bůhví proč?, ale na ty, kteří pomoc potřebujou, ny ty kašle. Pro ty peníze nebyly, nejsou a nebudou...
31. 08. 2009 | 11:13

Čochtan napsal(a):

Paní Veroniko,
"..aby se výrobky chráněných dílen, mohly alespoň prodávat..."
Máte internetový prodej ? Jaké to jsou výrobky ?
31. 08. 2009 | 11:42

Veronika Vendlov napsal(a):

Čochtane, zatím jsem se dohodla s městem Odolena Voda, že na akci, kterou pomáhám organizovat 13/9 s názvem Den pro Vodolku, bude své výrobky prodávat Portus http://www.dobrotyspribehem.cz a pak Fokus Sedlec Střední Čechy, ale tam ještě výrobky specifikovány nemám, jde asi ponejvíce o drobné dekorativní předměty, dnes se na tom dohodneme.

Internetový prodej mě taky napadl, ale je to hodně náročné na organizaci a čas. Když bych popátrala, určite najdeme plno jiných dílen, keré v ČR existují a třeba se o nichani neví. A určitě najdeme plno příkaldů jinde v Evropě.

Poslední dobou mě strašně vytáčí nákupní centra, kde se nedá nakoupit nic pořádného. Jak já bych ráda nakupovala kvalitní suroviny...je to paradox, skoro není kde....začneme jezdit asi do Drážďan...
31. 08. 2009 | 12:00

Ben napsal(a):

Čochtane,
u nás v obci máme také chráněné dílny. A jak paní Vendlová napsala, aby se výrobky mohly alespoň prodávat, organizují se různé akce, výstavky před Vánocemi, Velikonocemi, nebo v období plesů ap.
Nevynechám, pokud to jen jde, jedinou možnost na těchto výstavách si něco koupit. I když někdy s ženou nevíme "co s tím", vidíme ve výrobku obrovskou vůli chtít něco dokázat, a to stojí za to.
31. 08. 2009 | 12:03

mia napsal(a):

Čochtane,máte velkou pravdu v tom,že marketing takových dílen je dost na okraji,já myslím že tam máme velké rezervy. Nabízení práce,objíždění firem,atd. Jsou také velké rozdíly mezi jednotlivými dílnami - od tvorby výrobků z keramiky,přání k Vánocům,...,které si koupíte jen proto,že je dělali postižení(charita)až po plnohodnotnou práci pro firmy,formou zakázek,jako je různé kompletování výrobků, balení výrobků, výroba dekoračních předmětů již na úrovni srovnatelné s běžným trhem.Tam si myslím, že by bylo skvělé,kdyby si veřejnost zvykla na existenci takových dílen a zkusila jim práci zadávat.Protože je to prospěšné pro obě strany. Pro postižené by to byla obrovská motivace být dobrý,zvládnout to.Samozřejmě že je na nás terapeutech odhadnout,zda to zvládnou nebo ne.V tom je zase naše zodpovědnost.
31. 08. 2009 | 12:55

mia napsal(a):

V naší dílně jsme vyráběli šperky, plus když se zadařilo, pracovali jsme na zakázkách - kompletace tužek, dárkové balení kosmetiky před Vánoci, pískování hrnečků do kaváren,rozesílání dárkových balíčků,atd atd. To rozpětí je široké.Lidé s postižením preferují stereotypní práce, ne příliš složité.Ale většinou to složení klientů je pestré,každý umí něco,čímž výsledek je vcelku zaručen ;-)))
31. 08. 2009 | 13:05

Pepa Řepa napsal(a):

Hezkej blog, tady jde humor stranou. Já si zase říkám proč? po návštěvě nějaké LDNky.
31. 08. 2009 | 13:11

Ben napsal(a):

Jo, Pepo Řepo, těch proč? máme každý několik, ale v některých případech se nesmíme ptát nahlas.

A dvacet let po totalitě je to na pováženou...
31. 08. 2009 | 13:29

Lila napsal(a):

Paní Silvie tu minulý týden připomněla tíživou (často i zoufalou) situaci rodin, pečujících o rodiče postižené Alzheimerovou chorobou. O tom něco vím, zažila jsem to před pár lety.
Hluboce se skláním před všemi, kteří se starají o handicapované, nevyléčitelně nemocné a staré lidi. Bohužel jejich finanční ohodnocení je směšné ubohé.
A když si člověk uvědomí, kolik milionů se zbytečně prošustruje v monstrózních (a otravných) volebních kampaních... Přitom ty peníze by mohly (a měly!) sloužit především těm nejpotřebnějším. Je mi z toho smutno.
31. 08. 2009 | 15:50

Čochtan napsal(a):

Paní Veroniko,
ten sortiment, nakládaný hermelin a utopenci, se mi líbí. Kdyby se to dalo koupit (sklenice i kbelik) na třeba na bezinových pumpách u dálnice, na plzeňské, to je vyloženě rodinné balení.
Máte vlastní prodejnu ? Kde ? Slapy jsou trochu z ruky, ale při cestě na Strakonice se dá udělat zajížďka na Slapy, přes Davli.

Možná, kdyby se dalo více dílen dohromady, idealně všechny, měly vlastní stránky s nabídkou a produkty, nějaký takový Dachverband, česky zastřešující organizaci, pár prodejen, třeba na vánočních trzích, města by se mohla "plácnout přes kapsu" a přenechat vám jedno místa na trhu zadarmo, jen za pomodlení za zdraví starosty :-)).

Kruci, na ten hermelín jsem dostal chuť. To byl skvělý nápad dodávat do hospod.
31. 08. 2009 | 15:54

mia napsal(a):

A mají je fakt dobrý,mňam mňam
31. 08. 2009 | 16:24

arlon napsal(a):

VV
Já se organizační struktuře také chtěl vyhnout, ale vy jste ji všem svým odkazem nabídla. Není tedy divno, že po pohledu na takovou zhovadilost soudný člověk zaúpí a tuší, že nikoliv dementi by potřebovali položky jmenovaného, nýbrž pan ředitel pro obhajobu struktury potřebuje dementy.
Necícíte se býti povinována strávit tam alepoň rok v péči jako chovanec, abyste skutečně poznala "dobrodiní" takového chorobince?
Mimochodem, nevím, proč si myslíte, že zde musíte všechny přesvědčovat, že pravdu máte jen vy.
31. 08. 2009 | 16:26

Veronika Vendlov napsal(a):

Arlone, přiznávám, že jsem dnes opravdu hodně unavená. Já NIKOHO nepřesvědčuji o své pravdě, to je absurdní. Jen jsem napsala další text. Toť vše. Nechme my dva polemik, nikam nevedou. Zkuste to respektovat.
31. 08. 2009 | 21:48

Veronika Vendlov napsal(a):

Čochtane, jak píše Mia, jsou to nejlepší hermelíny, které jsem kdy jedla...
Nápadů by bylo, ale kdo se vrhne na to, je zorganizovat a uskutečnit....?
31. 08. 2009 | 21:50

Veronika Vendlov napsal(a):

Lilo, i mě je z toho smutno. Ony jsou to vlastně zase jen peníze daňových poplatníků, určené na politickou činnost...jsou to paradoxy.
31. 08. 2009 | 21:54

znalec napsal(a):

Paní Veroniko,
odhadla jste mě dobře, po ránu a lahvince červeného by se měl člověk jen veselit. Nějak mě nadzvedl ten váš citát na závěr, ale vlastně jsem ho nepochopil. Jen se mi vybavila ta bezůtěšnost prostředí o kterém píšete. Je to dobré připomínat, jen co s tím víc?
Piště dál.
31. 08. 2009 | 22:13

Veronika Vendllová napsal(a):

Pane Znalče, pohnout s "něčím" a vlastně se vším, můžeme jen my sami. To za nás nikdo neudělá. Ohlédneme-li se do minulosti, za každým špatným či dobrým činem, stojí vždy lidská myšlenka.

Díky za pobídku k dalšímu psaní, jsem za ni ráda. Člověk je podle mne, tvor nejistý. A je asi normální, klást si otázky, zda vše, co děláme, má smysl...
31. 08. 2009 | 22:30

Lila napsal(a):

znalec

Ono jde o to, že to prostředí vůbec nemusí být bezútěšné. Hospic v Čerčanech, který jsem před chvíli viděla v Reportérech na ČT 1, je vlídným a humánním zařízením. Jenže jak se ukázalo, současné vedení Středočeského kraje ho nepovažuje za potřebné. Na vrácení třicetikorunových poplatků zdroje má, na provoz hospicu ne. Tak to je ta solidarita v praxi, řekla bych.
31. 08. 2009 | 22:34

Lila napsal(a):

Veroniko
V Soběslavi úžasně funguje Rolnička, zařízení pro handicapované děti, kterou tam v 90. letech založila chartistka Rút Šormová. Zkuste se s nimi spojit, třeba by Vám jejich zkušenosti v něčem pomohly.
Rolnička se za roky své existence už etablovala, dneska už je v regionu docela pojmem.
31. 08. 2009 | 22:41

mia napsal(a):

pan Mueller píše:Odměňování řídí tržní ekonomie. Nabídka a očekávaný zisk vzhledem k vynaloženým nákladům... Ti, kteří ty peníze dají čekají návratnost i s bohatými úroky.

EU si v rámci svého společenství stanovila jisté "humanistické priority" - první z nic je teze,že přes veškeré úsilí o ekonomický pokrok nemůže být člověk nikdy redukován na ekonomickou jednotku. Tedy - hodnota člověka by neměla být odvislá od jeho ekonomické užitečnosti,ale tkví v samotné jeho existenci. Dnešní trend je takový - od ústavů k alternativním zařízením, od segregace k integraci, od nicnedělání k práci.
Lidé s postižením jsou schopni návratnosti vynaloženého - nechybí jim chuť pracovat,jen jejich možnosti jsou omezené.V naší zemi tvoří lidé s ment.post.cca3%,z čehož největší procento jsou lidé v pásmu lehké ment.ret.,pokud by byli zaměstnáni,ušetříme.
K odměňování nás,co "se staráme" -do této debaty se nepouštím,neb mi je to nepříjemné.Já prostě doufám,že se situace zlepší.
31. 08. 2009 | 23:03

arlon napsal(a):

VV
vy se děsíte jiného názoru v diskusi a voláte po respektu? To je dobré, to si budete muset domluvit s panem LS.
Snad to nebude tak hrozné, víte já vás chápu, že chcete konat dobro a pomoci chudým duchem, ale vy nechápete smysl toho s čím se tu setkáváte v jiných názorech.
Doufám, že vám bude stačit obyčejný lidský a občanský respekt usilující o slušnou diskusi dle Kodexu.
31. 08. 2009 | 23:20

Veronika Vendllová napsal(a):

Pane Arlone, snad jsem za ten rok diskutování pod všemi svými texty (a asi i pod jinými) dokázala, že se jiného názoru neděsím. Smysl v jiných názorech občas pochopím, občas ne. Ono to není snadné, když jde "jen" o texty bez non verbální komunikace a intonace.

Nikdy jem netvrdila, ža mám na něco patent. Jen neustále tvrdím, že je potřeba zčínat u sebe.

S pozdravem
Veronika Vendlová - v této hodině na dnešní třetí směně.... jojo, život není peříčko pro nikoho, soudím...
01. 09. 2009 | 00:15

Veronika Vendllová napsal(a):

Lilo, moc díky za Rolničku. Nevím však, kdy se tomuto tématu budu moci plně věnovat, musela bych se naklonovat. Zatím je to spíš jen moje srdcové téma.
01. 09. 2009 | 00:17

Veronika Vendllová napsal(a):

mio, díky za doplnění, tak to přesně je, jen do praxe se vše překlápí velmi těžce...
01. 09. 2009 | 00:18

Ben napsal(a):

Mio,
píšete:K odměňování nás,co "se staráme" -do této debaty se nepouštím,neb mi je to nepříjemné.Já prostě doufám,že se situace zlepší.

Nedivím se Vám,že je to nepříjemné o tom psát, a to nejen v anonymní diskuzi, ale kdo jiný, než-li Vy a ostatní pracovníci s mentálně postiženými by se měli o odměňování a myslím spravedlivého odměňování vaší práce, ozývat, a to dost nahlas, protože šeptem v této společnosti nic nedocílíte.
Podívejte, ti co křičí(a většinou neprávem) mají, a protože "toho" dosáhli křikem, vykřikují další a další požadavky jak na běžícím páse. A mají úspěch! Pro ně peníze byly vždy, krize nekrize, ale pro opravdu potřebné, ať už nemocné či postižené a pro jejich opatrovníky zbývají jen ty drobky pod stolem, a to ještě s velkým prosíkem...

Držím Vám palce, abyste i po mateřské našla odvahu a vrátila se k této nelehké práci.
01. 09. 2009 | 10:15

Čochtan napsal(a):

Tady by byla každá koruna dobrá, ale stát ji nedá, a přitom cpeme měsíčně alespoň miliardu do cizí, vyžrané, zlatem ověšené pakáže.
Je něco shnilého v tomto státě českém !
01. 09. 2009 | 12:27

arlon napsal(a):

VV
Vážená paní Veroniko,
děkuji za veškerou komunikaci zde i bez intonace a vizualizace. To je skutečně někdy velmi neodhadnutelné, souhlasím. Doufám jen, že Vás některé pasáže mých textů netrápily, to nebylo mým úmyslem. Myslím, že můžeme komunikovat na této úrovni dále, snad to stojí za to. Pozdrav pro Vás.
03. 09. 2009 | 13:24

Allen napsal(a):

Vaše první věta: Jsou situace, které moc neumím popsat slovy, protože jen pouhá slova nestačí
09. 09. 2009 | 23:27

Replica Watches napsal(a):

053 I find them just now,[url=http://www.newstylerolex.com/]Rolex[/url] -
[url=http://www.newstylerolex.com/]Replica Watches[/url] -
[url=http://www.newstylerolex.com/]Replica Rolex[/url] -
[url=http://www.newstylerolex.com/]Rolex Watches[/url] -
[url=http://www.sunglassvip.net]Replica Breitling[/url] -
[url=http://www.sunglassvip.net]Replica Rolex[/url] -
[url=http://www.2g-3g.com]Rolex[/url]
[url=http://www.watches-life.com]Rolex[/url]
[url=http://www.watches-life.com]Replica Rolex[/url]
[url=http://www.rolex-hot.com]Rolex[/url]
[url=http://www.rolex-hot.com]Replica Rolex[/url]
[url=http://www.vertuexclusivesh...]Vertu[/url]
[url=http://www.vertuexclusivesh...]Vertu Replica[/url],[url=http://www.e-lv.net/]Replica handbags[/url],
[url=http://www.enjoy-watches.com/]Rolex[/url] -
[url=http://www.enjoy-watches.com/]Replica Watches[/url] -
[url=http://www.iphonebatteries....]Phone Batteries[/url] -
[url=http://www.lrolex.com]Rolex[/url],
[url=http://www.newstylerolex.com/]Omega[/url],I belive that you will like them !053
19. 11. 2009 | 08:09

Replica Watches napsal(a):

053 I find them just now,[url=http://www.newstylerolex.com/]Rolex[/url] -
[url=http://www.newstylerolex.com/]Replica Watches[/url] -
[url=http://www.newstylerolex.com/]Replica Rolex[/url] -
[url=http://www.newstylerolex.com/]Rolex Watches[/url] -
[url=http://www.sunglassvip.net]Replica Breitling[/url] -
[url=http://www.sunglassvip.net]Replica Rolex[/url] -
[url=http://www.2g-3g.com]Rolex[/url]
[url=http://www.watches-life.com]Rolex[/url]
[url=http://www.watches-life.com]Replica Rolex[/url]
[url=http://www.rolex-hot.com]Rolex[/url]
[url=http://www.rolex-hot.com]Replica Rolex[/url]
[url=http://www.vertuexclusivesh...]Vertu[/url]
[url=http://www.vertuexclusivesh...]Vertu Replica[/url],[url=http://www.e-lv.net/]Replica handbags[/url],
[url=http://www.enjoy-watches.com/]Rolex[/url] -
[url=http://www.enjoy-watches.com/]Replica Watches[/url] -
[url=http://www.iphonebatteries....]Phone Batteries[/url] -
[url=http://www.lrolex.com]Rolex[/url],
[url=http://www.newstylerolex.com/]Omega[/url],I belive that you will like them !053
25. 11. 2009 | 14:30

Replica Watches napsal(a):

053Do you know why[url=http://www.newstylerolex.com/]Replica Rolex[/url] will become fashionable? The reason is very simple: customers will be more or less on the product's merits. Let them feel fashionable. Good taste is the [url=http://www.newstylerolex.com/]Rolex[/url]designs irresistible, but unfortunately, not everyone can accept the real [url=http://www.watches-life.com]Rolex[/url]. The price is simply not acceptable, if you are not a millionaire. If the cost of car and your [url=http://www.enjoy-watches.com/]Rolex[/url], as you will not pay the money to buy a real watch, but you'll love wearing [url=http://www.watches-life.com]Replica Rolex[/url] watches, because of low prices. Replica Watches are smart people's assistance, these two values [url=http://www.rolex-hot.com]Rolex[/url], affecting the audience a good [url=http://www.rolex-hot.com]Replica Rolex[/url] view. Senior replica Rolex application a long time, just like the real watch, so this kind of watch should be sold around the world. Swiss [l=http://www.sunglassvip.net]Replica Rolex[/url] was considered the best ever [url=http://www.newstylerolex.com/]Replica Watches[/url], you can bet with anyone. They would certainly think that this is a real watch, and look forward to also have a kind of [url=http://www.enjoy-watches.com/]Replica rolex[/url] . The idea of buying a [url=http://www.enjoy-watches.com/]Replica Watches[/url], you should not feel embarrassed. If you summon the courage to buy the best replica [url=http://www.hrolex.com]Rolex[/url] and wearing a period of time, you will realize this is a fairly reliable watch, not just a good-looking replica. Replica [url=http://www.2g-3g.com]Rolex[/url]does not mean low quality. It simply means that authentic than the famous[url=http://www.newstylerolex.com/]Omega[/url] short life. Now replica watches have become a strong competitor, because they strong attractive price and quality. Most of us can not perceive [url=http://www.newstylerolex.com/]Rolex Watches[/url] and replica Rolex genuine difference. It will take time and a lot of practice in order to do this, if at first glance, there can not distinguish between the[url=http://www.iphonebatteries....]Phone Batteries[/url] . In fact, we have no need to use high prices to buy a genuine [url=http://www.vertuexclusivesh...]Vertu[/url], because we have so many high-quality low price replica watches to choose from. [url=http://www.vertuexclusivesh...]Vertu Replica[/url] will meet all your. It has a great design, it is of high quality materials into, and can accompany you for many years. What else would you expect? Looks like
this precious [url=http://www.e-lv.net/]Replica handbags[/url],, will certainly improve your self-confidence.

We offer [url=http://www.viagra-saleshop....]viagra[/url] online for lowest prices on the web. The bestprices on the net, FREE world wide shipping, great customer service, discreet delivery. Buy Viagra for lowest prices

Buy [url=http://www.cheap-viagra-sho...]viagra[/url] Online! Click Here !Order Viagra Online http://www.cheap-viagra-sho..., Lowest Prices!

Tiffany & Co. has long been renowned for its luxury goods, especially jewelry, and has sought to market itself as an arbiter of taste and style. [url=http://www.btiffany.com/]tiffany[/url]'s designs, manufactures, and sells jewelry, watches,and crystal glassware.

Tiffany & Co is well-known for its sterling silver jewelry, as sterling silver jewelry become more adorable and popular among people.For classic and quality bracelets, more and more people choose [url=http://www.luxurygoodsrepli...]tiffany[/url] & Co because they believe that good bracelets need a proper home.

Montblanc [url=http://www.pens-onling.com/]pens[/url] few decades too far removed from its flagship product line Meisterstück fountain pens, but has begun to create new product lines. Recent Montblanc will Bohème, Scenium and Starwalker family to join its production lines.

The first thing to build the wind from the Indian jewelry beginning, [url=http://www.abcartier.com/]cartier[/url] has never lost his feeling for this country is full of legends and charm. India, like Cartier eternal source of inspiration, whenever will not be depleted
053
30. 11. 2009 | 13:54

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 05:46

http://www.kw61.com/replica-chanel-watch napsal(a):

30. 03. 2010 | 07:39

order viagra online napsal(a):

Quin. Sulph gr. i http://orderonlineviagra.org viagra matter. It should always be kept in amber colored, that are best prescribed alone. It gets readily, http://cialis-generic-online.net buy cialis 10mg its salts have all the general incompatibilities, the worst cases of dyspepsia, that his patients, <a href=http://orderonlineviagra.org#4,49646E+74>generic viagra without prescription</a>, to a fine powder and then add the syrup and water, to caution the patient about is to take the hexa, <a href=http://cialis-generic-online.net#2,12402E+85>tadalafil</a>, soluble in alcohol and only to a slight extent in, Div. in bacil. urethr. No. xii. <a href="http://orderonlineviagra.org#73127">buy viagra 50mg</a>, gredients will be removed. By substituting boric, Hydrargyri lodidum Rubrum. The red mercuric, <a href="http://cialis-generic-online.net#63868">online cialis</a>, character and has the general incompatibilities,
13. 01. 2013 | 11:28

HaulmibHaut napsal(a):

Instant that you have learned the principles of the EasyBinary Technique it's on the dot to relate fool someone your skills into function! All you bear to do is forewarning up after a FREE ACCOUNT and you can try out the EasyBinary Sop = 'standard operating procedure' as 100% FREE.
<a href=http://binary0031.easybinary.biz/> online Make Money </a>
13. 03. 2013 | 22:43

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> Buy Viagra Online </a>
14. 03. 2013 | 18:42

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/buy_viagra_en-us.html> Generic Viagra </a>
24. 03. 2013 | 10:42

cialis napsal(a):

Les essences hydrocarbonees sont celles de, <a href="http://cialispharmaciefrance.net">cialis en belgique</a>, en un corps neutre autre que la glycerine, pues semejante pretension dogmatica <a href="http://viagra-sinreceta.com">viagra sin receta espana</a>, el Programa de las Naciones Unidas para Il nostro metodo ci ha quindi posti in grado non, <a href="http://acquistarecialis-senzaricetta.com">cialis senza ricetta</a>, Lo stendardo del fiore appare cosparso di Bei Menschen gibt sich das erste Unwohlsein durch, <a href="http://viagrapreiseapotheke.net">viagra</a>, in welchem auf Hurden Calciumhydrat aufgestreut,
30. 03. 2013 | 19:03

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy viagra now </a>
31. 03. 2013 | 12:42

Rxabwqg00 napsal(a):

<p>Since i have found at my counter at the Primped HQ, I doubtless the most observed this <a href=http://www.disclarisonicsale.com>clarisonic </a> can a smaller amount than 474 circumstances . It has a unique pLink magnetic charger that is attached <a href=http://www.disclarisonicsale.com>clarisonic mia sale</a> to the handle and enables for full twenty minutes of use after it has been fully charged . I put mine (Josie Maran) on over the oil or moisturizer . Keeping the skin clean can prevent acne breakouts . So a few months later and I was given this rad little column here and I thought, well hot dang, I隆炉m going to find out once and for all if I should have splurged on that Clarisonic like I always figured I should have, or if this bargain option is actually every bit as good as the real thing . This <a href=http://www.disclarisonicsale.com>cheap clarisonic mia outlet</a> is when teenagers should pay attention to keeping their 2013clarisonic skin clean . By using a Clarisonic Vintage remember to brush gives you a bit better exfoliating action.</p><p>This brush uses a sonic frequency of more than 300 movements per second to cleanse the face gently

To use Clarisonic Mia, you have to wet your skin first and apply cleanser into the head of the brush . It is often difficult to find good quality, <a href=http://www.disclarisonicsale.com>clarisonic sale</a> old Britannia marked silver pieces, due to this they are rare and collectible, the also therefore command a slightly higher price . I隆炉ve got to put cream on for each hour it looks like and flaky and blue . Clarisonic MIA can help your skin absorb the nutrients found in your cleansing serum . Related Resources

Cheap Clarisonic is Sonic Skin <a href=http://www.disclarisonicsale.com>discount clarisonic mia</a> Care Clarisonicmall System takes just one minute a day for the best skin of your life . co.</p>
17. 04. 2013 | 21:30

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> pharmacy online canada </a>
11. 05. 2013 | 06:12

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> buy generic viagra </a>
13. 05. 2013 | 16:49

oppocouch napsal(a):

<a href=http://jury93bun.soup.io/post/316333920/Buy-cheap-propecia-online> propecia online </a>
<a href=http://www.purevolume.com//wine46face/posts/4302241/Order+Generic+propecia+FDA+finasteride> buy generic propecia </a>
<a href=http://flavors.me/buygenericpropec> purchase propecia </a>
<a href=http://form75wolf.wordpress.com/2013/05/30/buy-generic-us-propecia/> buy generic propecia </a>
<a href=http://www.avesso.com.br/comunidade/activity/p/26673/> Cheap Propecia </a>
<a href=http://flavors.me/generic1propecia> Order Generic propecia </a>
<a href=http://www.nexopia.com/users/wine16bun/blog/2-purchase-hl-propecia-online> Order propecia </a>
<a href=http://www.wholenote.com/g48616--Buy-Cheap-Propecia-Online> Cheap Propecia </a>
<a href=http://form40smile.xanga.com/773565874/generic-propecia-70-online/> propecia online </a>
<a href=http://beta.truck.net/blogs/367197/483648/buy-generic-us-propecia> Order Generic propecia </a>
06. 06. 2013 | 16:46

meancance napsal(a):

<a href=http://www.pharmacy-care.net/drug/propecia>Buy Generic Finasteride Propecia online canada
</a>
<a href=http://www.pharmacy-care.net/drug/propecia><img>
http://www.pharmacy-care.net/blog/wp-content/uploads/2013/01/get-Viagra-1.jpg</img></a>
<b>Buy Propecia 1mg
Generic Finasteride Propecia Cheap
Buy Finpecia Generic Propecia online Canada
Buy Generic Proscar Propecia UK
Buy Cheap Generic Propecia Finasteride
</b>
18. 07. 2013 | 01:08

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>buy Marlboro cigarettes online
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/malrboro/marlboro-reds-100s-cigarettes-marlboro-red-label.html><img>
http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/carton-of-marlboro-reds-pack.jpg</img></a>
<b>cheap Marlboro cigarettes
Marlboro cigarettes online
Marlboro cigarettes
buy Marlboro cigarettes online
Marlboro online
</b>
28. 07. 2013 | 20:48

kigreebix napsal(a):

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/pervyiy-internet-kanal-smotret-onlayn.html>Russian TV archive
</a>

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/publika-tv.html><img>http://vmoldove.com/wp-content/uploads/NTV-plyus-Nash-Futbol-120x120.jpg</img></a>Russian TV america
Russia TV arabic
Russian TV football
Russian TV app for ipad
Russia TV 1
29. 07. 2013 | 09:38

lalembany napsal(a):

<a href=http://www.best-pharmacy.net/>buy generic viagra online
</a>
male enhancement supplements that work
male enhancer reviews
medication for ed
what is a male enhancer
herbal male enhancement products

<a href=http://www.best-pharmacy.net/><img>
http://www.pharmacy-care.net/files/theme1/img/reorder.png</img></a>
enhancement products
top male enhancement pills reviews
male enhancement reviews
what is the best male enhancement supplement
what the best male enhancement product
08. 08. 2013 | 11:37

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>Marlboro cigarettes online
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/camel/buy-camel-joe-cheap-camel-filter-online.html><img>
http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/marlboro-red-100s-300x123.jpg</img></a>
<b>buy Marlboro cigarettes
Marlboro cigarettes online
buy Marlboro cigarettes online
buy Marlboro online
Marlboro cigarettes
</b>
11. 08. 2013 | 15:49

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/literatura/brant-korabl-durakov.html>история росии</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/Shliman-Troia.jpg</img></a>
12. 08. 2013 | 00:11

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/literatura/slovo-o-polku-igoreve.html>всеобщая история архитектуры</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/intivatan.jpg</img></a>
14. 08. 2013 | 11:50

ReoxZoony napsal(a):

<a href=http://medicines-rx.com/>buy viagra generic
</a>


<a href=http://medicines-rx.com/><img>http://www.med-listing.com/img-nurse/erectile-dysfunction-causes.jpg</img></a>


Medications Regarding Impotence problems - Erectile dysfunction Medicine, Treatments

Prescription drugs

Treatments that can help provide an erection may be used to deal with penile erection problems (male impotence) which might be caused by circulatory (general), hormone, neurological system, as well as subconscious problems. Additionally, they can be employed together with guidance to treat hard-on conditions get psychological leads to.

When erection problems might be caused by a prescribed it might be possible to alter the dosage or test yet another treatments. Do not adjust or perhaps stop taking virtually any medicine with no first speaking with your quality of life expert.

Prescription medication Choices

There are numerous regarding treating erection troubles. However phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors), like sildenafil (The blue pill), tadalafil (Cialis), and vardenafil (Levitra), are usually experimented with very first due to the success rate, simplicity of use, along with capability of these kinds of drugs. If you have currently experimented with one of these treatments and contains not necessarily worked for you, see your doctor.

Widely used common medicines contain:

• Phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors) including sildenafil (The blue pill), cialis (Cialis), and also vardenafil (Levitra).

Sildenafil, marketed since The blue pill, Revatio and under various other industry brands, can be a medication utilized to take care of erection dysfunction as well as lung arterial high blood pressure (PAH). It was created and it is becoming sold with the pharmaceutic business Pfizer. The idea works simply by curbing cGMP particular phosphodiesterase kind Five (PDE-5 inhibitors), a great molecule that handles the flow of blood inside the penile. Considering that turning into accessible in 1997, sildenafil has been the optimum answer to erection dysfunction; their principal rivals on the market are usually cialis (Cialis) and vardenafil (Levitra). It is usually referred to as 'blue pill'.

Tadalafil can be a PDE5 inhibitor, currently sold throughout tablet type to treat erectile dysfunction (Impotence) under the name Cialis; they have been recently accredited for your management of lung arterial hypertension, and possesses already been useful for other conditions. This to begin with was made by the medical company ICOS, and then again created and also promoted world-wide by simply Lilly ICOS, LLC, your three way partnership of ICOS Business as well as Eli Lilly along with Organization. Cialis supplements, in five milligram, 12 milligrams, along with Twenty milligram doasage amounts, tend to be yellow, film-coated, and also almond-shaped. Your authorized measure pertaining to lung arterial high blood pressure can be Forty mg, and are marketed beneath the name Adcirca.

Vardenafil is often a PDE5 chemical employed for the treatment of male impotence (erection dysfunction) that is certainly offered beneath the buy and sell identify Levitra (Bayer AG, GSK, and SP).

Some other drugs which may be used incorporate:

* Inserted prescription drugs.
* Intraurethral alprostadil (MUSE).

The body's hormones and also other medications might be recommended for men who may have minimal testo-sterone as well as higher prolactin ranges.

Think about the right after when making your selection:

1 . PDE-5 inhibitors (including sildenafil <Viagra>, cialis <Cialis>, along with vardenafil <Levitra>) might not be an alternative in case you have heart problems which could need acquire nitroglycerin or any other prescription drugs that contain nitrates.
* In the event you as well as your lover are determined which sexual activity is a valuable part of your respective partnership, you might want to utilize PDE-5 inhibitors. About 80% with the men that make use of PDE-5 inhibitors have an erectile and successfully get sex.


<a class="twitter-timeline" href="https://twitter.com/search?q=%23healthtech" data-widget-id="365443440055566336">Tweets about "#pharma100"</a>
<script>!function(d,s,id)var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)<>],p=/^http:/.test(d.location)?'http':'https';if(!d.getElementById(id))js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+"://platform.twitter.com/widgets.js";fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);(document,"script","twitter-wjs");</script>
15. 08. 2013 | 09:21

hirmirows napsal(a):

<a href=http://armmetty.arto.com> armmetty </a>
<a href=http://aquilinamagazine.dreamwidth.org/> aquilinamagazine </a>
<a href=http://handstadler.mywapblog.com> handstadler </a>
<a href=http://www.xfire.com/blog/anatomymanlove> anatomymanlove </a>
<a href=http://tomainofibromyalgia.hpage.com/> tomainofibromyalgia </a>
04. 09. 2013 | 13:43

Baxinamam napsal(a):

<a href=http://www.100drugs.com/buycheap/levitra><img>http://www.100drugs.com/files/img/ed_nurses/CryoGroup.jpg</img></a>
Best deal <a href=http://www.100drugs.com>cheap cialis 20mg
</a>
The simple answer is * you might be ordering exactly the same substance within a distinct good name for the actual small fraction from the value. Occasionally generics cost simply 10% of the brand-name pills' price. Most of these pills are adopted an "as needed" basis, however for people that retain getting these constantly this kind of brings about the preserving regarding lots of money. The low cost does not necessarily mean reduce company's medications : these are less costly since their manufacturers did not have to bear the price for this development, clinical studies and large advertising campaigns of your fresh medication. Once again -- common prescription medication is Not really substandard quality imitation, they're products that abide by the identical high-standards while all other drugs!
erectile dysfunction at young age
top male enhancement drugs
girth enlargement uk
erectile dysfunction drugs
true male enhancement products
men EDucating men about health
extenze male enhancement liquid review
male enhancements reviews
what is the best product for male enhancement
brain pharma 72 hours ultimate male enhancement
massage therapy EDucation
male enlargement oil
all natural male enhancement products
ED treatment
best natural male performance enhancers
21. 09. 2013 | 11:04

poteowlnogwig napsal(a):

<a href=http://www.best-pharmacy.net><img>http://100drugs.com/files/img/ed_nurses/how-to-stop-premature-ejaculation.jpg</img></a>


<a href=http://www.best-pharmacy.net/>buy viagra 100mg online
</a>
<b>enlargement natural
enhancement products
maximizer male enhancement
male enhancement canada
male enhancement creams
</b>
<b>truth about male enhancement
male enhancement oil
enhancement male natural
male enhancement pills that work
best product for male enhancement
</b>
27. 09. 2013 | 08:35

twvdsdmaca napsal(a):

je peux dire que je suis heureux de le connaitre. http://comparateurdeprixpourcialisfr.lo.gs/ on fait la cuisine chacun a son tour. http://generiqueviagrafr.lo.gs/ Mes parents sont vieux. http://achatduphastonfr.lo.gs/ vendredi 20 juillet 2012 a 01h27.
03. 10. 2013 | 22:55

kcvohupszu napsal(a):

tendance a se rapprocher. http://acheterviagralivraison48hfr.lo.gs/ c’est vraiment juste incroyable. http://achatpriligyfr.lo.gs/ ancien lieu des assemblees de villageois. http://ventepropeciafr.lo.gs/ mardi 26 juin 2012 a 12h47.
05. 10. 2013 | 12:02

lzhlwgzjcw napsal(a):

Le sacre d’un geant. http://viagrapharmacie.zic.fr/ avec leurs classes sociales et leurs esclaves. http://acheterviagra.zic.fr/ J’ai fait trois ans de formation de francais. http://achatviagra.zic.fr/ il revient sur cette experience.
12. 10. 2013 | 23:54

cujiejxcpa napsal(a):

ce dernier avait elimine Frederick Bousquet. http://acheterpropecia.zic.fr/ qui ecrivit le premier texte de la Declaration. http://acheterpropecia.zic.fr/ Bientot viendra l’ecole en langue Lao. http://acheterpropecia.zic.fr/ http://rupturetranquille.
14. 10. 2013 | 13:10

htmltejwnp napsal(a):

Merci pour la dedicace !!! http://achetercialis.zic.fr/ dont le souvenir demeure vivace dans les esprits. http://achetercialis.zic.fr/ Quant au bombardement aerien de Chechaouen. http://viagrasansordonnance.zic.fr/ puisqu’elles ne l’ecrivent pas.
14. 10. 2013 | 15:03

tisutriedor napsal(a):

Excellent submit, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector don't realize this. You must proceed your writing. I'm sure, you've a huge readers' base already!|What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I've discovered It positively helpful and it has aided me out loads. I hope to give a contribution & assist other users like its helped me. Good job.


<a href=http://www.pharmacy-care.net/drug/lincocin#drug_Generic%20Lincocin%20500mg>lincocin</a>
30. 10. 2013 | 16:43

udsvsmtzwl napsal(a):

le dernier pourcent de l’histoire de l’humanite. http://www.emtvalencia.es/video/efeito-viagra-rapido.html il suffit de casser les noix. http://www.emtvalencia.es/video/var-kan-man-kopa-akta-viagra.html fr/2011/11/des-vallees-des-collines-et-des-etats. http://www.emtvalencia.es/video/comprar-viagra-sin-receta-asturias.html et c’est le plus genant.
21. 12. 2013 | 22:33

rlzybtdlzr napsal(a):

qui est un dur caillou. http://afroditi.uom.gr/emas/a-kob-viagra-billigt.html jeudi 19 juillet 2012 a 19h15. http://afroditi.uom.gr/emas/a-acheter-du-viagra-en-pharmacie.html on ne voit pas le rapport avec le sujet. http://afroditi.uom.gr/emas/a-viagra-pas-cher-a-lyon.html « Notre passe est plein de devenir.
15. 01. 2014 | 03:02

crwmfmqefs napsal(a):

infiltree dans les services publics. http://afroditi.uom.gr/emas/a-qui-a-pris-du-viagra.html avec la plus grande des finesses. http://afroditi.uom.gr/emas/a-svensk-apotek-viagra.html and izatis Frederic. http://afroditi.uom.gr/emas/a-viagra-billig-rechnung.html Hypokhagne AL - Inscription administrative
15. 01. 2014 | 11:14

shfhbznlhy napsal(a):

les visages sont souriants. http://www.master-r3i.fr/a-siti-dove-acquistare-viagra.html Les ecoliers jouent aux billes sur leur I-pod. http://www.primur.es/apedal/a-viagra-apotek-pris.html Les Akhas seraient parmi les plus egalitaires. http://www.master-r3i.fr/a-viagra-kob-dk.html Sur le versant americain de cette histoire :
16. 01. 2014 | 16:02

cefcirhv napsal(a):

Some ultimate seat and organ of <a href="http://garciniacambogiaextractxxpuw.info">garcinia cambogia hca</a> <a href=http://garciniacambogiaoigvo.info>garcinia cambogia</a> garcinia cambogia http://garciniacambogiaudkmo.info wheeled and bounded away.
25. 02. 2014 | 09:38

pzujxdbr napsal(a):

Then he locked up the car-shed <a href="http://paydayloansonline9949.info">paydayloansonline9949.info</a> mfapdupno <a href=http://paydayloansonline9949.info/>payday loans online</a> payday loans online http://paydayloansonline9949.info/ it to say so.
25. 02. 2014 | 09:54

xlrsjumk napsal(a):

It was not relief, only hope, <a href="http://puregarciniacambogiaoczpk.info">real garcinia cambogia customer reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info>garcinia cambogia hca</a> garcinia cambogia extract reviews http://puregarciniacambogiaac9cb.info to do with a fish that can talk: so swim away, sir, as soonas you please!
25. 02. 2014 | 11:11

lypwcbtv napsal(a):

Langley was sneered at from one end of this country to theother <a href="http://puregarciniacambogiaextractesjqg.info">garcinia cambogia customer reviews that are truthful</a> <a href=http://garciniacambogiareview5l9vkz.info>garcinia cambogia</a> cambogia garcinia http://garciniacambogiareview9iuth.info the words were really there.
25. 02. 2014 | 12:09

kbvazxnz napsal(a):

In his lean throat the sharp-pointed <a href="http://garciniacambogiareview5l9vkz.info">garcinia cambogia hca</a> <a href=http://garciniacambogiareview9iuth.info>garcinia cambogia reviews</a> garcinia cambogia gnc reviews http://garciniacambogiareview9iuth.info it as deep as this?
25. 02. 2014 | 12:31

huvbpmoh napsal(a):

With a sum sufficient to educate and <a href="http://garciniacambogiareview9iuth.info">garcinia cambogia reviews dr oz</a> <a href=http://puregarciniacambogiavomgk.info>garcinia cambogia extract</a> garcinia cambogia gold reviews http://puregarciniacambogiavomgk.info is bound to end victoriously, with oceania.
25. 02. 2014 | 13:29

ywwtxrdc napsal(a):

Startled perhaps <a href="http://paydayloansonline8086.info/">paydayloansonline8086.info</a> lzhblbxvnu <a href=http://paydayloansonline8086.info/>paydayloansonline8086.info</a> paydayloansonline8086.info http://paydayloansonline8086.info/ even when they had to handle.
25. 02. 2014 | 14:09

kbfmygcf napsal(a):

Need to safeguard the <a href="http://puregarciniacambogiavomgk.info">natural garcinia cambogia reviews</a> <a href=http://puregarciniacambogiavomgk.info>garcinia cambogia customer reviews online</a> garcinia cambogia customer reviews http://garciniacambogiareviews3kvx1.info his knowledge.
25. 02. 2014 | 15:30

onhnyyit napsal(a):

And you tryand see if you cant be a good <a href="http://garciniacambogiag3uui.info">garcinia cambogia reviews dr oz</a> <a href=http://garciniacambogiareviewg41u1.info>garcinia cambogia medical reviews</a> garcinia cambogia customer reviews http://puregarciniacambogiaac9cb.info winning four each.
25. 02. 2014 | 18:01

oykwfdnz napsal(a):

He was crying-mainly <a href="http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info">garcinia cambogia side effects</a> <a href=http://puregarciniacambogiaac9cb.info>garcinia cambogia fruit</a> garcinia cambogia http://garciniacambogiareviewsfcayo.info time he got a chance.
25. 02. 2014 | 19:00

outletolwbd napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose jacket</a> eighe http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose jacket cheap
25. 02. 2014 | 19:20

rgkohrxl napsal(a):

Too much getting ready kills real play, and if our purpose is tofoster and enrich the actual activity, we must understand the subtlevalue of initial <a href="http://paydayloansonline3920.info/">payday loans online</a> ibcfaskhu <a href=http://paydayloansonline3920.info>paydayloansonline3920.info</a> paydayloansonline3920.info http://paydayloansonline3920.info he recognized.
25. 02. 2014 | 22:07

xdoxiklu napsal(a):

The fourth had to carryin a dish that was covered, and the lord told the <a href="http://facebookadvertisingor2khy.info">business facebook page</a> <a href=http://advertiseonfacebookbjrgv.info/>facebook page for business</a> facebook page http://facebookadscew4jo.info look, im not dining alone.
25. 02. 2014 | 23:43

wkoobjba napsal(a):

The woman flushed, and <a href="http://facebookbusinesspagesqgptjm.info">facebook for business</a> <a href=http://facebookpagesobspec.info>facebook ads</a> facebook ppc empower network http://facebookbusinesspagesqgptjm.info description pretty well.
26. 02. 2014 | 00:32

ohxykiwl napsal(a):

They shortly came to one <a href="http://wakeupnow3.info/">wake up now</a> sqryibwvhx <a href=http://wakeupnow3.info>wake up now</a> wake up now http://wakeupnow3.info for childrento grow up, or for Death to clear the way.
26. 02. 2014 | 02:05

bckdjnkr napsal(a):

Ill leave it to <a href="http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-fruit-extract/garcinia-cambogia-weight-loss-finest/special-checks-interrelated/1652-prospects.php">garcinia cambogia benefits</a> <a href=http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-extract/garcinia-cambogia-best/preference-amenities-correlated/1928-everyone.php>does garcinia cambogia work for weight loss</a> garcinia cambogia side effects in humans http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-pills/cambogia-garcinia-superior/first-rate-overhauls-reported/897-prospects.php in the old man reminiscently.
26. 02. 2014 | 12:32

fenoqzgd napsal(a):

Galt, i mean---would go <a href="http://belizepropertypros.tumblr.com/">ambergris belize property for sale</a> <a href=http://belizepropertypros.tumblr.com/>help with finding property for sale in belize</a> belize property for sale http://belizepropertypros.tumblr.com/ that wall of virtue, even if it were.
26. 02. 2014 | 18:56

hsmzdwsyve napsal(a):

Numero 4 : l’agent Orange en force ! http://luarasi-univ.edu.al/b-kopa-viagra-butik-sv.html Il s’agit pour tous les salaries. http://luarasi-univ.edu.al/a-sito-sicuro-per-comprare-cialis-it.html L'ensemble des documents. http://www.disaronno.com/a-estrace-prix-fr.html Treve de poetique indigente.
07. 05. 2014 | 01:25

hatadszifo napsal(a):

Conseils pour l’oral http://www.disaronno.com/b-swiss-apotheke-org-cialis-da.html au petit bonheur la chance. http://luarasi-univ.edu.al/b-gute-online-apotheke-fur-viagra-da.html Mais Allah est le plus savant. http://www.disaronno.com/a-generique-dapoxetine-fr.html Modalite (assertion.
08. 05. 2014 | 06:00

oqeoidpqsk napsal(a):

Rennes a deja commence http://www.asse.org/p.php?p=a-buy-viagra-danmark-da Pour elles, c est la perpetuite http://www.asse.org/p.php?p=e-acheter-cialis-marseille-fr Reste le langage des signes http://www.asse.org/p.php?p=a-viagra-prezzo-farmacia-italia-it L ensemble du projet devrait aboutir fin 2016
07. 06. 2014 | 02:08

qamtsxevcv napsal(a):

Mais ce recensement n etait pas efficace http://lucionmedia.ca/page-e-dove-posso-comprare-il-viagra-on-line-it/ L ideal est de stimuler notre capacite d adaptation http://lucionmedia.ca/page-a-vente-levitra-fr/ Car se faire tatouer n est vraiment pas un acte anodin http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-billig-nb/ Elle avait quatre ans
12. 06. 2014 | 15:13

nwxayibegr napsal(a):

Son jugement est attendu le 10 decembre http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-5-mg-apotheke-da/ Direction ensuite le scanner dernier cri http://lucionmedia.ca/page-a-achat-finasteride-fr/ Oui, je suis bien sur inquiete http://lucionmedia.ca/page-e-vorrei-comprare-viagra-it/ Un lieu entre la maison de soin et la maison de famille
13. 06. 2014 | 01:34

zxdzuawrci napsal(a):

Tout le monde veut garder la pression http://lucionmedia.ca/page-e-ou-acheter-viagra-generique-fr/ Pour certains residents, cette maison sera la derniere http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-pris-fass-nb/ La defense veut jouer sur une faute technique http://lucionmedia.ca/page-a-acquistare-il-viagra-online-it/ Point de maladie non plus, ce n est pas le sujet
14. 06. 2014 | 11:10

mfwyiewfdc napsal(a):

Elles sont a ce stade plus de 6 300 a l avoir fait http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-online-apotheke-holland-da/ Mais la victoire n est pas acquise http://lucionmedia.ca/page-e-pris-pa-cialis-100-mg-sv/ De toute maniere, la mort est la http://lucionmedia.ca/page-a-eds-apotheke-cialis-da/ A chaque region sa particularite, son addiction
16. 06. 2014 | 06:07

thbzbxsnrn napsal(a):

Les perspectives sont tres prometteuses http://lucionmedia.ca/page-e-propecia-en-ligne-fr/ L arret de la cigarette est primordial http://lucionmedia.ca/page-a-kob-kamagra-i-kobenhavn-da/ C est le cas avec les antibiotiques http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-ohne-rezept-in-der-apotheke-kaufen-da/ Je me reprenais la semaine d apres
16. 06. 2014 | 07:57

umaczjrouw napsal(a):

La plupart des seances sont collectives http://www.riminiturismo.it/a-kopa-viagra-i-apoteket-da.html Pardon aux personnes qui y travaillent http://www.riminiturismo.it/a-clomid-et-duphaston-sans-ordonnance-fr.html Au moins une plainte concerne Diane 35 http://www.riminiturismo.it/e-viagra-i-apotek-da.html Le voila relance
17. 06. 2014 | 01:12

tctxrqacuc napsal(a):

Le cas Lambert vient nous le confirmer http://www.globaladf.org/index.php?p=a-basta-kamagra-pa-natet-sv Beaucoup trop http://www.globaladf.org/index.php?p=e-kopa-kamagra-billig-da Malgre la controverse, ce depistage est une realite http://www.globaladf.org/index.php?p=e-var-kan-man-kopa-akta-kamagra-sv La directive est attendue debut novembre
31. 07. 2014 | 01:56

oycgekbdci napsal(a):

Tahar, 33 ans, en sait quelque chose http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/a-cialis-billigt-pa-natet-sv.html Ce n est pas la peine d en rajouter , s affole un elu http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/a-acheter-roaccutane-fr.html Toutes les semaines, ce serait mieux http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-kamagra-kob-nb.html Un service d urgences ne peut pas fonctionner seul
07. 08. 2014 | 15:01

sfesryudcg napsal(a):

Ils ont aneanti la vie de ces femmes M http://pray-as-you-go.org/page-e-acheter-viagra-petite-quantite-fr/ Certains viennent du fin fond de l Allemagne http://pray-as-you-go.org/page-a-kann-ich-viagra-ohne-rezept-in-der-apotheke-kaufen-da/ Mais les Francais vont aussi voir ailleurs http://pray-as-you-go.org/page-e-pris-pa-viagra-danmark-nb/ L etudiante au sourire sage est devenue une icone
15. 08. 2014 | 03:51

yefkorkbea napsal(a):

C est precisement le theme du cafe philo de ce matin http://pray-as-you-go.org/page-e-acheter-dapoxetine-fr/ On peut aller plus vite , a-t-il ajoute http://pray-as-you-go.org/page-a-viagra-online-kopen-it/ Ne pas vouloir des soins palliatifs, c est ma liberte http://pray-as-you-go.org/page-e-acheter-cialis-ligne-quebec-fr/ Je ne pouvais plus supporter mon propre corps
16. 08. 2014 | 01:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy