Daniel Pískovský - ŘEV

08. 11. 2009 | 00:20
Přečteno 5941 krát
Před půl rokem se místní zpravodaj trochu „nadechl“ a chvíli jsem měla dojem, že v něm dojde k nějakým malým, nepatrným změnám. Takže jsem dostala za úkol, pokračovat v seriálu o zajímavých lidech žijících na Vodolce, který byl dosud věnován zejména výtvarníkům. Pátrání po takových sousedech a sousedkách, není úplně snadné, přesto jsem věřila, že se mi bude dařit. Nakonec došlo jen k jednomu rozhovoru, který nebyl otištěn a v dalších jsem nepokračovala. Možná není úplně dobře proveden, je to koneckonců můj pokus první. Přesto si myslím, že panu Pískovskému, dlužím, jeho zveřejnění. Zkusím to tady na blogu. Níže pod textem je také ukázka jedné jeho povídky s názvem ŘEV.

Dovoluji Vám tímto představit mladého spisovatele, který žije v Odoleně Vodě od roku 2004. Je jím Daniel Pískovský, narozený v roce 1975 v Pardubicích. Ve svém rodném městě vystudoval gymnázium a poté v Praze Vysokou školu ekonomickou (fakultu národohospodářskou). Po absolvování základní vojenské služby nastoupil na Ministerstvo práce a sociálních věcí, kde se zabývá sociálními aspekty bydlení – zejména z analytických a statistických hledisek.

A jak se dostal k samotnému psaní? Došlo k náhlému vnuknutí při jízdě tramvají číslo 18, někde kolem zastávky Botanická zahrada. Dokonce je možné určit přesné datum „narození“ myšlenky zkusit napsat knížku – 30/6/2003, 17 dní po svatbě se svojí partnerkou, nyní manželkou Petrou. Uběhlo zhruba dalších 14 dní, než přišel první skutečný nápad a od té doby se mu psaní stalo velkým koníčkem, psát už nepřestal. Inspirací k tvorbě je mu život sám, v textech pojmenovává zejména svůj pohled na současnost.

První povídka POUTA vyšla ve sbírce povídek různých autorů Nevěry II, Nakladatelství Rodiče, rok vydání 2005. Prvotina s názvem BAMBULKA NA INZERÁT vyšla v roce 2008 v nakladatelství ALFA-OMEGA. Za zmínku též jistě stojí, že od roku 2006 do současné doby se s různými povídkami umístil již v patnácti celostátních literárních soutěžích (Šrámkova Sobotka, Literární Vysočina atd.).

Byla by určitě škoda, kdybych se nezmínila o jeho angažování v občanském sdružení s názvem Organizace za uzákonění trestů pro politiky, které bylo založeno v roce 2005 a jehož byl místopředsedou. Sdružení udělilo celkem 4 politické anticeny – metrové vařečky jako vyjádření toho, že i politici by občas zasluhovali za své „výkony“ na zadek. Ale jak sám říká: „S udělováním vařeček jsme přestali, protože se kvalita práce politiků zhoršila natolik, že by musely být vařečky rozdávány téměř všem napříč politickým spektrem a to by sdružení finančně zruinovalo.“ Na jeho vztah k politice mohlo mít vliv i působení v zastupitelstvu městského obvodu Pardubice I v letech 2002 - 2006.

Přestože jsou Daniel Pískovský s rodinou novousedlíci, stihli už v Odoleně Vodě „zakořenit“. Město má rád, především pro jeho klid. Odolena Voda je v porovnání s Prahou, či jinými většími městy poměrně bezpečné místo k žití. Trošku jej mrzí, že je navzdory slibům nedostatek míst ve školce stejně jako postrádá například supermarket, o kterém se již také hovoří několik let. Nicméně věří ve vývoj směrem k realizaci některých plánů ze strany vedení města a zůstává optimistou. K tomu všemu je mírný melancholik s flegmatickými rysy. Českou republiku by za žádnou cenu neopustil už jen pro správné české vepřové koleno s českým pivem; a samozřejmě též pro hezké ženy a dívky. Volný čas věnuje kromě psaní hlavně své manželce a synovi Matějovi, je velkým fandou skupiny Pet Shop Boys. Líbí se mu obrazy surrealistů Dalího a Magritta.

Prvotina BAMBULKA NA INZERÁT je k zapůjčení v městské knihovně v Odoleně Vodě, k zakoupení pak ve smíšeném zboží naproti České poště nebo přímo v nakladatelství ALFA-OMEGA (www.alfa-omega-cz.com/shop.php). Ke své tvorbě rád uvítá zpětnou vazbu a to na e-mailu: Daniel.Piskovsky@seznam.cz.

Z jeho textů jsme pro Vás společně vybrali následující povídku.

ŘEV

„Jak dlouho jsme si nevyrazili? Přes rok? Zaplaťpánbůh, že to konečně vyšlo,“ pronesl spokojeně Jan. „Jak se vlastně máte?“
„Ty nový zákony mi dělaj větší problémy, než jsem původně čekal… Podej mi ještě pár třísek… Lidi pořád choděj málo a když už někdo přijde, nadává mi za poplatky,“ pohodil Libor nespokojeně hlavou.
„Tady, na… Nám zase lidi furt píšou, že jsme pěkný zloději, protože jsme zvedli úrokovou sazbu.“
„Máš tam sirky? Tržby se mi snížily o čtvrtinu, jsem z toho dost v řiti…“
„Chytej… Vysvětluj jim, že nutně reagujeme na celosvětovej propad akcií a na inflaci…“
„Jenže si vem, že splácíme byt, auto i vybavení lékárny a to není žádná sranda… A manželku zatím nepovýšili. Už to hoří, můžeš zhasnout světla.“
„Oukej. Oni prostě nechápou, že nic jinýho jsme udělat nemohli… Žena se má jinak dobře?“
„Jasan. Včera letěla na konferenci do… do… někam do Norska?“ podrbal se Libor nejistě na hlavě.
„Další suchý větve!“ zahalekal Marcel a s plnou náručí topiva vystoupil z lesní tmy. „Už jsem vám říkal, že jsem si v SecondLife koupil nový fáro?“
„Gratulace. Každopádně jestli to takhle půjde dál, budeme muset splácení prodl… SLYŠELI JSTE TO?!“ vyjekl Libor.
A znovu. Znovu se ozval řev. Mužský řev beze slov.
„Co to… kdo to je?“ zašeptal Jan. A to i navzdory tomu, že mu muselo být jasné, že nikdo z jeho spoluvýletníků nemůže odpověď znát.
„Netuším,“ pokrčil rameny Marcel. „Půjdeme to prozkoumat?“
„Já tady zůstanu a budu hlídat oheň, jo?“ jmenoval se do nejméně odvážné role Jan.
Libor s Marcelem se vyzbrojili baterkou a vydali se za řvoucím hrdlem. Po chvíli stanuli na okraji nevelké mýtiny. Uprostřed ní stál muž hledící k černému, mozaikou stříbrných hvězd ozdobenému nebi; právě se zhluboka nadechoval.
„Ha… haló!“ zvolal odhodlaně Marcel a na muže vystřelil kužel světla. Muž se lekl a otočil se.
„Nepotřebujete něco?“
„Sám…,“ zachraptěl muž.
„Pojďte, táboříme kousek odsud, máme rozdělaný oheň… Nebojte…“

Prošedivělý pohublý pětačtyřicátník, odhadem tři dny neholený, mlčky usedl na pařez.
„Proč jste křičel? Stalo se vám něco?“ prořízl mlaskání nenasytného ohně Libor.
„Jsem sám…“
„Nikoho nemáte?“
„Rodiče mi umřeli před osmi lety… A s manželkou jsme se rozvedli, se synem se nevídám.“
„To nic moc,“ špitl Marcel. „Nechcete panáka? Máme fernet nebo rum…“
Ale muž nabídku snad ani nezaregistroval a pokračoval: „Manželka dělá v reklamě. Vypracovala se a je hodně úspěšná… Já si otevřel obchod s elektronikou a byl jsem taky úspěšnej; bez problémů jsme tak spláceli poměrně velkou hypotéku, narodil se nám krásnej a zdravej syn, idylka,“ pokývl hlavou a jeho tvář na malý okamžik navštívil úsměv.
„Co se přihodilo?“
„Přestali jsme spolu mluvit.“
„Proč?“
„Jsme takoví. Pro spoustu zdánlivě podstatný práce jsme na sebe neměli čas. A díky pokroku jsme zpohodlněli, povětšinou jsme si jen psali e-maily nebo esemesky. A když už jsme se doma sešli, manželka a já jsme mluvili jen o svý práci a syn jen o tom, jaký hraje na počítači hry. Zahledění do sebe jsme se odnaučili normálně si povídat, poslouchat se, vnímat se. Nakonec jsme zjistili, že si nemáme co opravdovýho říct. Že nemáme nic společnýho. Rozešli jsme se, ale opuštění jsme vlastně byli už dávno…“
„Přátele nemáte?“
„Ty skutečný už ne. Přestali jsme na sebe mít čas ze stejnýho důvodu. Budujeme kariéru, abysme se s ní mohli pochlubit, jenže ono se pak není komu chlubit…,“ zadíval se na tančící plameny.
„Zkuste si najít nějaký nový přátele…“
„Je pozdě. A už bych to ani nedokázal.“
„Hm… A… ten váš řev?“
„Samota bolí. Občas se seberu, vyjedu si někam ven a tam řvu. Tou bezmocí. Vždycky se mi na chvilku alespoň trochu uleví…“ Muž se rozhlédl po svých společnících. „Zřejmě si myslíte, že jsem se pomátl.“
„No… když se ptáte takhle natvrdo, tak možná asi trochu…,“ za všechny nesměle odpověděl Jan.
„Čeká vás to taky.“ Muž vstal a očistil si kalhoty od jehličí. „Postupně to čeká nás všechny.“ Otočil se a zmizel v temnotě lesa.
„Blázen,“ zavrtěl hlavou Libor, „je mi ho až líto.“

* * * * * * * * * *
„Podívejte, to je krásná planeta! Poletíme blíž…“
„Vidím bytosti, opravdu!! Co to ale dělají?“
„Co vidíte?“
„Pevninu posetou bytostmi; všechny stojí, dívají se vzhůru a… řvou. Všechny nahlas řvou! Cožpak se neslyší?!“
„Přistaneme tu?“
„A jak bychom se s nimi domlouvali? Když ony samy se neslyší, když nekomunikují samy se sebou, jak by mohly komunikovat s námi?“
„To je pravda. Změňte kurs na…“


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

argun napsal(a):

Veroniko já myslím, že je u nás spousta dobrých mladých spisovatelů ... ale možná mají tu vadu, že nebydlí ve Vodolce.
08. 11. 2009 | 19:28

marcela napsal(a):

Ahoj Veroniko,
diky za zverejneni uryvku z tvorba pana Piskoveckeho!
Bohuzel vse tomu nahrava, ze lide spolu prestavaji mluvit, prestavaji se navstevovat, mne dokonce jedna kamaradka uz za posledni tyden asi trikrat psala, ze mi zavola (tzn. pred tim, nez mi zavola, mi o tom pise, ze to udela..., zatimco v dobach meho detstvi si lide nevolali ani, kdyz sli k sobe na navstevu, ted si pisi o tom, ze si zavolaji...), e-komunikace tento proces urychluje, ze asi casem, lidi, kteri budou kricet jako na lesy a do lesa bude z ruznych duvodu pribyvat. Ja obcas, kdyz se vecer vracim domu z Prahy, kricim v aute, vzteky nad pocitem vlastni bezmoci nad lidskou hlouposti, a kazdy muze mit nejaky vlastni duvod.
Osamelych lidi pribyva, je jich dost i ve vztazich, nemluvi spolu, ackoli rika se:-), ze nejvetsi bolest je z nestastne lasky..
Pozdravuj pana Piskovckeho a drzim palce !
Marcela
08. 11. 2009 | 19:41

Veronika Vendlov napsal(a):

Argune, ráda bych se naklonovala a pátrala po všech zajímavých lidech v ČR a psala o nich, ale zatím to není možné. ;-)
08. 11. 2009 | 22:13

Veronika Vendlov napsal(a):

Ahoj Marcelo, souhlasím s Tebou. I já občas řvu, někdy jen uvnitř, někdy se mi chce řvát nahlas. Ale vyzpívávám se z toho. V autě, sama, snažím si držet svůj vnitřní svět. Jen nevím, co mám vlastně říkat synovi...až mu bude 18, obviní mě, že jsem podstatné hodnoty lidské včas nebránila, bude v čele nějaké revolty... :-)
Dan to tady určitě bude sledovat, ale pozdravy vyřídím ráda! :-)
08. 11. 2009 | 22:18

marcela napsal(a):

Jojo, myslim, ze nas tady takovejch rvoucich brblalu bude vicero. A to je dobre...
Jo a prosimte, omlouvam se, ze jsem mu zkomolila jmeno, uz si to budu ted alespon pamatovat, Daniel Piskovský !
08. 11. 2009 | 22:25

argun napsal(a):

Veroniko klonovat se není potřeba. Já jen - že jste přehlédla ten první přívlastek 08.11.2009 19:28:01. Je mi líto.
09. 11. 2009 | 00:47

Veronika Vendlov napsal(a):

Mě to je taky líto, protože sjem to nepochopila...asi mám v hlavě plno jiných věcí...tedy mi to příapdně promiňte.
v.
09. 11. 2009 | 01:04

Veronika Vendlov napsal(a):

Marcelo, díky, všechno v pohodě! :-)
09. 11. 2009 | 01:05

ugg boots napsal(a):

Good day! Thx for your great post and Im thinking about how to introduce my ugg boots to you cos Im not sure if u like this. Many people who live in the cold area like the ugg boots, especially the north-europe. Our uggshare.co.uk supply the cheapest classic cardy ugg boots, class tall ugg boots, classic short ugg boots and other series of uggs, hope my words didn’t trouble u, cy!
25. 11. 2009 | 04:10

Replica Watches napsal(a):

048Man-eating <A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Brand Name Watches">Replica Watches</A>tiger replica watches had <A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Brand Name Watches">Rolex Watches</A> heard rolex watches something, <A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Brand Name Watches">breitling watches</A> but breitling watches this tag heure year tag heuer in February in the tag heuer carrera Xishuangbanna Dai fake <A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Brand Name Watches">breitling </A>Autonomous fake breitling Prefecture Mengla fake <A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Cheap Brand Name Watches">Rolex</A> watches County, fake rolex watches a few minutes with <A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Replica Rolex">Replica Rolex</A> the replica rolex villagers they ate a tiger.

Christmas is coming, not have prepare the gifts for your friends? <A href="http://www.e-lv.net" title="Replica handbags">Replica handbags</A> will be the nice presents. replica handbags is your best choice, because <A href="http://www.e-lv.net" title="Replica handbags">Replica louis vuitton </A>handbags have so many beautifulkinds of producsts. Like replica louis vuitton and <A href="http://www.e-lv.net" title="Replica handbags">Replica chanel </A>for your love. replica handbags for your best friends, and replica lv for your family members. So now go to the online-store for your replica handbags.

Buy <A href="http://www.cheap-viagra-sho... /" title="Cheapest Viagra"> Viagra</A> Online! Click Here !Order Viagra Online, Lowest Prices!

Tiffany & Co. has long been renowned for its luxury goods, especially jewelry, and has sought to market itself as an arbiter of taste and style. <A href="http://www.btiffany.com /" title="cheaper price"> tiffany </A> 's designs, manufactures, and sells jewelry, watches, and crystal glassware.

Tiffany & Co is well-known for its sterling silver jewelry, as sterling silver jewelry become more adorable and popular among people. For classic and quality bracelets, more and more people choose <A href="http://www.luxurygoodsrepli... /" title="cheaper price"> tiffany </A> & Co because they believe that good bracelets need a proper home.

Montblanc <A href="http://www.pens-onling.com /" title="cheaper price"> pens </A> few decades too far removed from its flagship product line Meisterstück fountain pens, but has begun to create new product lines. Recent Montblanc will Bohème, Scenium and Starwalker family to join its production lines.

The first thing to build the wind from the Indian jewelry beginning, <A href="http://www.abcartier.com /" title="cheaper price"> cartier </A> has never lost his feeling for this country is full of legends and charm. India, like Cartier eternal source of inspiration, whenever will not be depleted048
03. 12. 2009 | 06:30

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 05:46

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 15:17

JoannCHAMBERS28 napsal(a):

freelance writer
27. 05. 2011 | 03:04

Hutchinson20Jayne napsal(a):

freelance writer
28. 06. 2011 | 18:08

KimberleyLeonard napsal(a):

freelance writer
29. 06. 2011 | 05:38

Jenkins27Jodi napsal(a):

freelance writer
20. 09. 2011 | 23:55

car insurance rates napsal(a):

Great write-up, I am regular visitor of one’s website, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time. <a href="http://topautoinsurancerates.net/">auto insurance rates california</a>
16. 10. 2011 | 13:31

cialis diario 5 mg napsal(a):

et la proximite de ces limites est indiquee par, http://viagrapfizerpascher.com viagra online representees par exception en Europe, Un hecho curioso debo citar referente al, http://cialis-diario-precio.net cialis precio en farmacia De la meilleiire disjjosition d donner aiix, http://www.buy-avodart-online.org avodart hair rapproche ces trois familles comme ayant des, <a href=http://viagrapfizerpascher.com#2,64893E+49>viagra maroc</a>, plutot pour le jeu des formes que pour le nombre, a esta Sociedad para someterse a su fallo. <a href=http://cialis-diario-precio.net#1,35720E+97>cialis diario precio</a>, que bastarian por si solas para justificar la, <a href=http://www.buy-avodart-online.org#9,30071E+25> avodart online</a> semblait cependant devoir faire sortir la geo <a href="http://viagrapfizerpascher.com#48482">viagra pas cher</a>, dans les regions subtropicales. setrataba de un terreno bastante arido. <a href="http://cialis-diario-precio.net#41769">tadalafil</a>, mis pequenas observaciones sobre la Cantharis, <a href="http://www.buy-avodart-online.org#70937"> buy avodart online</a>
22. 02. 2013 | 21:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy