Minulý týden by sice oslavil krásné 445. narozeniny a 393 let již uběhlo od jeho smrti, dodnes však připadá umělcům z nejrůznějších oborů dostatečně provokativní, aby se s jeho dílem pokoušeli znovu a znovu po svém popasovat. Nejinak je tomu u komiksářů. Nakladatelství Albatros dokonce zavedlo zbrusu novou edici Manga Shakespeare, kde hodlá představit nejznámější mistrova dramata v japonském stylu manga. Autorkou další z řady komiksových adaptací Romea a Julie je britská ilustrátorka Sonia Leong. Nešťastné milence z Verony přestěhovala do Tokia, Julii do módní čvrti Šibuja, Romea pak navlékla do atraktivního kabátu slavné rockové hvězdy. Montekové a Kapuleti jsou znepřátelené klany japonské mafie Jakuzy. Dvousetstránkovou brožovanou publikaci formátu A5 kupujte svým málo kulturním příbuzným a známým právě teď. Dalším pánem na holení bude Richard III.
Američan Scott Adams poprvé publikoval komiksový strip o Dilbertovi 16. dubna 1989 tehdy ještě coby zaměstnanec Pacific Bell. Kdo by si tenkrát pomyslel, že z něj komiks udělá milionáře a z úředníka Dilberta s podivně naškrobenou kravatou se stane jedna z nejslavnějších postav komiksové historie? V současnosti je Dilbert pravidelně publikován ve 2000 novinových titulech v 65 zemích a v 25 jazycích. Stal se hvězdou televizního seriálu, počítačových her i tváří značkového zboží stejně jako předmětem mnoha parodií. Dilbert obohatil americkou angličtinu o zcela nové termíny jako „induhvidual“ nebo „dilbertian“. Scott Adams za své dílo získal nespočet cen po celém světě, mezi nimi i Harvey Award, Max & Moritz Prize, Reuben Award, Newspaper Comic Strip Award, Squiddy Award nebo Adamson Award, mnohé z nich i několikrát.
Jako jeden z doprovodných taháků figuruje v programu festivalu vědecko-populárních filmů Academia film Olomouc výstava v podkrovní galerii Univerzity Palackého nazvaná Vzpoura mozků ve velkém. Letitý komiksový seriál z časopisu ABC je na výstavě k vidění na velkoplošných tiscích. A uvažuje se – podobně jako u Kruanových dobrodružství – o filmové adaptaci. Na scénáři se prý usilovně pracuje.
Dva roky vězení hrozí egyptskému autorovi a vydavateli grafického románu Metro Magdimu El-Shafeiovi. I přes příval protestů organizací zabývajících se lidskými právy je v Káhiře souzen za publikování a distribuci tiskovin v rozporu s veřejnými mravy. Magdiho dílo je jedním z prvních komiksových pokusů zaměřených na dospělé arabské publikum, které hovorovou až vulgární arabštinou popisuje příběh jednoho frustrovaného muže. Všechny výtisky však už před rokem zabavila egyptská policie.