Pravý český superhrdina

04. 03. 2008 | 06:25
Přečteno 19593 krát
Evropou otřásá druhá světová válka, v Protektorátu Čechy a Morava vládne deprese. Národ se hitlerovskému Německu vzdal bez boje a tiše úpí pod nacistickou brutalitou. Tu se však ze tmy vynořuje tajemný mstitel, hrdina bojující za práva utlačovaných, jediný skutečný postrach okupantů i kolaborantů. Na nohou ocelové pružiny, mihne se mezi pražskými domy a v okamžiku je pryč. Pérák.

Jediný český superhrdina do dnešních dnů marně čeká na své uznání a rovnoprávnost se svými zaoceánskými kolegy – Supermanem, Batmanem, Spidermanem… Na rozdíl od nich se však Pérák může pochlubit něčím, ve světě komiksových superhrdinů zřídkakdy vídaným – spoustou „zaručených“ očitých svědectví. To z něj dělá mýtus, legendu.

Pérák od Adolfa Lachmana
Pérák od Adolfa Lachmana


Bez problémů přeskočil zeď, tramvaj i ostnaté dráty nejpřísněji střežených objektů. A ke konci války už si lidé vyprávěli, jak Pérák dokázal vyskočit na střechu činžovního domu. Není náhodou, že právě za protektorátu vzniklo krásné české slovo „šeptanda“.

Dlužno dodat, že nejsme jediným národem, jemuž v dramatických okamžicích přispěchal na pomoc tajemný muž s neobvyklými schopnostmi a že ani Pérák nebyl naším jediným byť nejznámějším mstitelem. Vedle něj nesmíme zapomenout na Žiletkáře a Smrtku. V Itálii měli tajemné letadlo Pippo, na západní frontě se zase objevovaly typické kresbičky s nápisem „Kilroy was here“.

S brilantně skákajícími hrdiny máme nicméně v českých pověstech svou zkušenost. Péráka bychom mohli směle označit za novodobého následovníka neumětelského vladyky Horymíra s bájným Šemíkem.

Také Pérák stejně jako Šemík z Hájkovy kroniky inspiroval mnoho umělců. Už v roce 1946 natočil Jiří Trnka podle scénáře Jiřího Brdečky třináctiminutový animovaný film Pérák a SS. Propagandistický komiks Pérákovy další osudy vycházel v roce 1948 v Haló novinách. Komiksy Pérák – Toho dne byla mlha (1988) a Pérák kontra Globeman (1999) napsal i nakreslil Ondřej Neff. A můžeme se dohadovat, kde asi hledal Rudolf Čechura inspiraci pro slavný díl populárního večerníčku o maxipsu Fíkovi s názvem Fík mistr skoku.

Maxipes Fík
Maxipes Fík


Ani dnes není Pérákova legenda mrtvá. Vážně míněný pokus o oživení superhrdiny proklamovali v roce 2002 v časopisu Živel pánové Morten a Monge. Jako výtvarníka ambiciózního komiksového projektu si vybrali brilantního Adolfa Lachmana, který však později předal žezlo Janu Bažantovi. Navzdory tomu se však zdejší komiksoví fanoušci svého superhrdiny dosud nedočkali. (Lachmanův Pérák je mimochodem právě k vidění v Praze na výstavě Generace nula – nová vlna českého a slovenského komiksu v Galerii VŠUP až do 28. března.)

Autorská práva na užívání jména Pérák si však nedávno zajistil Petr Stančík, známý též jako Odillo Stradický ze Strdic. Napsal filmový scénář, který by měl být realizován v zahraniční koprodukci, a v tisku už je prý dokonce kniha s jeho beletrizovanou podobou.

Než se však našinec k čemukoliv rozhoupal, spojilo se pár chytrých asijských hlav v Jižní Koreji a vymyslelo pozoruhodnou aktivitu pro volný čas i adrenalinové sportovce – Powerriser.

Powerriser
Powerriser


A je po legendě! Péra si dnes může na nohy připnout každý.

Ironií osudu byl Powerriser v Německu vyhlášen nejúspěšnějším sportem loňského léta. V tom Německu, proti jejichž okupantům náš Pérák tak srdnatě bojoval ;-)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

MA-FU napsal(a):

A FRANTA má péra....
z foxteriéra

Pěkně to vypadá
05. 03. 2008 | 01:09

Free Ringback Tones napsal(a):

good idea , thanks you very much .
03. 03. 2010 | 05:31

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting, i like it thanks
05. 03. 2010 | 15:21

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for youf information
08. 03. 2010 | 16:04

free online games napsal(a):

cool
08. 03. 2010 | 19:49

Links of London Jewellery napsal(a):

It was around ten-thirty, I guess, when I finished it. I wasn't tired, though, so I looked out the window for a while. It wasn't snowing out any more, but every once in a while you could hear a car somewhere not being able to get started.
31. 03. 2010 | 11:04

cheap watches napsal(a):

Díky za tenhle příspěvek, občas se na vodu taky zeptám a většinou si nakonec připadám jako chudák, co si nemůže dovolit vodu a chce ji zadarmo, když odmítám nabídky minerálek za 20 korun :-) Takto si mě často představí obsluha.
01. 04. 2010 | 09:02

replica watches napsal(a):

Jsem pamětník prvorepublikových kaváren, kde sklenka vody byla přinášená na vyleštěném oválném tácku spolu s přáním dobré chuti. Nyní je ale potřeba nejdřív vydělat peníze a jest-li je host spokojený, to nikoho nezajímá
01. 04. 2010 | 09:03

Guruvayur Hotels napsal(a):

This is a great and very valuable information about Pravý český superhrdina. Thank you very much for sharing this information with us.

Thanks.
01. 04. 2010 | 15:23

Download Games PC Free napsal(a):

good article thanks you very much for youf information
02. 04. 2010 | 15:28

replica watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary
06. 04. 2010 | 07:46

replica watches napsal(a):

I mean I've left schools and places I didn't even know I was leaving them. I hate that. I don't care if it's a sad good-by or a bad goodby, but when I leave a place I like to know I'm leaving it. If you don't, you feel even worse
07. 04. 2010 | 02:36

replica watches napsal(a):

getting the hell out. I suddenly remembered this time, in around October, that I and Robert Tichener and Paul Campbell were chucking a football around, in front of the academic building. They were nice guys, especially Tiche
07. 04. 2010 | 02:39

Bvlgari watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 09:34

puma napsal(a):

Dear friends welcome to our store:sale cheap puma shoes http://www.salepumashoes.com
what you want will show in it !
05. 05. 2010 | 20:11

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 08:06

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 06:56

DennisKr napsal(a):

Everything else is ultimately merely details -- important details, but variations on that theme. index.php is the control, the menu program determins what the "present page" is, and tons of occasions get fired along the way of construction that page. Plugin modules can hook into those events and adjust the workflow/furnish added information/etc. That is also a part of the reason so many Drupal resources concentrate on making modules. Without modules, Drupal does maybe not actually DO something other than say, 'Somebody asked for a page! Does it exist? No? OK, I'll serve up a 404.'

<a href="http://billysrereebiz.com">Corro</a>

http://billysrereebiz.com - lolz
25. 02. 2014 | 23:24

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
26. 02. 2014 | 17:22

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy