Spontánní reakce na haitské zemětřesení zazněla i z komiksové komunity. V rámci projektu Heroes 4 Haiti nabízejí komiksoví autoři svá díla na eBay, přičemž výtěžek z prodeje věnují na konta organizací zajišťujících pomoc postižené zemi. Zapojili se už třeba Ben Templesmith, výtvarník i u nás populárních komiksů 30 dní dlouhá noc nebo Fell 1 – Kruté město, Tim Hamilton, od něhož si můžete v češtině přečíst komiksovou adaptaci 451 stupňů Fahrenheita, nebo Paul Karasik.
Zvykněme si na to – minulý týden nevyšel v Česku žádný komiks a lze předpokládat, že po předvánoční nakladatelské smršti (viz mé prosincové blogy) přicházejí slabší týdny, možná měsíce. Naštěstí jsem minule nepochopitelně zapomněl na to, že vyšlo nové číslo slovinského magazínu Stripburger (časopis bude letos už plnoletý – vychází od roku 1992). Dvaapadesáté číslo celosvětově opěvované komiksové legendy má pro nás zvláštní význam, neboť více než polovinu téměř stostránkového cvalíka věnovali editoři současnému českému komiksu. Co víc – považují českou scénu za jednu z nejčilejších v bývalém východním bloku! Kromě jednoho zevrubného rozhovoru o českém komiksu s Tomášem Prokůpkem a jednoho kratšího s nezávislým nakladatelem Jurajem Horváthem se do Stripburgeru vešly komiksy třinácti současných autorů. Na psychedelický výlet do tajemného lesa pozval čtenáře Tomáš Přidal, do Paříže Voyager a ke svému zubaři Jiří Grus. Lucii Lomové publikovali kompletní Tylovu hlídku, bezeslovný snový komiks nakreslil Jaromír 99. Vešly se jen tři, zato však barevné epizody z oceněného opusu Tomáše Prokůpka a Karla Jerieho Sbohem, má lásko. Tradičně podivný komiks o podivném úchylovi s holicím strojkem předvedl Petr Korunka, superzábavné historky ze života Koule a krychle pak Jaromír Plachý, výslovnost samohlásek vyučuje Tomáš Kopřiva. Jako o starých známých se v anotaci na webu Stripburgeru píše ještě o Doře Dutkové (Moritz from Speiss), Pavlu Čechovi (Vlaštovka) a Vhrstim (Tak už jsem tady; Nemám rád lidi). K tomu všemu se z komiksu Slovince Andreje Štulara dozvíte, jak se Češi rozhodli prokopat tunel až k Jadranu… Jediným místem, kde se dá Stripburger č. 52 u nás sehnat je e-shop KomiksFEST!u.
Chatrný příběh a neaktuálnost kdysi populární operety Johanna Strausse mladšího Netopýr z roku 1874 pozvedá v novém nastudování brněnského Janáčkova divadla nová postava – netopýří muž Batman. Před zraky diváků se hned v předehře začne odvíjet komiks v americkém stylu, část děje se odehraje jako Batmanův sen. Autorem kreseb je brněnský výtvarník a muzikant Aleš Čuma. Pro autora ilustrací Slabikáře a dalších učebnic je to nejen první spolupráce s divadlem, ale i vůbec první komiksový počin.