Náhodou se to tak sešlo, že zatímco díky voličům se na české politické scéně ocitla jedna oranžová partaj obrazně řečeno na pokraji klinické smrti, na komiksovém Crweconu se udělovaly ceny Fabula Rasa, v nichž volili komiksoví fanoušci. A nikoliv náhodou přiřkli suverénní vítězství prvnímu vydání čtyřicet let starého komiksu Miloše Macourka a Káji Saudka Muriel a oranžová smrt. Muriel vyhrála všechno, co mohla – nejlepší český scénář roku, nejlepší česká kresba roku, český komiks roku a publikace roku. Nejlepším českým časopisem je podle hlasujících Crew2. V zahraničních kategoriích bral dvě ceny Sandman #7: Krátké životy Neila Gaimana, cenu za nejlepší kresbu si od fanoušků vysloužil Bryan Talbot za Grandville.
V Praze se o víkendu sejdou Simpsonovi s Calvinem a Hobbesem, soudce Dredd se Snoopym nebo Star Wars s Incalem. Další ročník Crweconu v klubu Cross, kam je jako obvykle vstup zdarma, zve 29. května na spoustu přednášek, představování nakladatelských počinů, filmy, autogramiády, komiksový workshop či vyhlášení cen Fabula Rasa. Přinesete-li si dost peněz, můžete vydražit originální obrazy mladých českých komiksářů, a jste-li začínající komiksový tvůrce, můžete na místě vystavit svá díla. Karel Jerie pokřtí svou monografii Lovecká sezona, Petr Korunka představí komiks Radiator a Recyklator. Mluvit se bude i o cenami ověnčené sérii Bone, které se konečně ujal český nakladatel, nebo o komiksech na internetu a nezapomene se ani na japonskou mangu. A nejspíš se bude i tancovat. Dva dny po Crweconu můžete zajít na vernisáž komiksů Vaška Šlajcha – v pondělí 31. května od 18 hodin v Artotéce Městské knihovny v Praze na Opatově (Opatovská 1754).
Alespoň tak si na to vzpomíná veterán Alan Cope. Podle jeho vyprávění nakreslil brilantní francouzský výtvarník Emmanuel Guibert grafický román Alanova válka, jehož druhý díl vyšel v češtině k 65. výročí konce války. Pološílený buldozer Patton hnal svoje jednotky, aby byl v hlavním městě dřív než Sověti, a teprve když se armáda začala rozhlížet po noční Praze, přišel k vojákům těžko pochopitelný rozkaz, aby ještě téže noci vyklidili město před příjezdem rudoarmějců. Stejně jako v prvním díle Alanovy války jsou však historické události pouze kulisami, v nichž se odvíjí příběh mladičkého amerického vojáka a jeho kamarádů, kteří postupně zjišťují, že na válce není zhola nic hrdinského.
Hravý český pavilon na EXPO 2010 v Šanghaji od samého začátku praská ve švech, jak jsme se dozvěděli ze zpravodajství. Někam se však zatoulala informace o tom, že součástí expozice je i velkoformátový bezejmenný komiks o práci významného českého chemika Antonína Holého, byť v komiksu vypadá docela jinak. Dílo o rozměrech 3,5 x 1,8 metru mají na svědomí zástupci nejmladší české komiksové generace – scénárista Viktor Šauer (*1988) a výtvarník Michael Petrus (*1986) mezi komiksovými příznivci známí jako Viktoer a DevCageR. Druhý jmenovaný mě rozesmál líčením, jak chemici přizvaní k odborné konzultaci spontánně skicovali vlastní verze komiksu. Prof. Antonín Holý (*1936) je objevitelem několika důležitých antivirotik, např. proti AIDS nebo chronické hepatitidě typu B.
V době, kdy děti už ani neví, k čemu by jim mohl být užitečný klasický dopis, se Česká pošta pokouší zaujmout potencionální malé filatelisty „čtyřlístkovými“ poštovními známkami. Podle etikety dostala přednost žena (fena) – jako první se na nových známkách 28. dubna objevila Fifinka nad kuchařskou knihou, čajem a bábovkou. Během letošního a příštího roku ji budou následovat i Myšpulín, Bobík a Pinďa. Revolučnější než komiksová figurka na poštovní známce je jistě nahrazení nominální hodnoty písmenem a taky konec olizování – známky jsou samolepící.