Atény – den čtvrtý – ničení, požáry a vlna chaosu v celém Řecku pokračují

11. 12. 2008 | 07:37
Přečteno 4500 krát
Autorkou následujícího textu je moje kamarádka žijící v Aténách. Volné pokračování příspěvku Noc hrůzy v Aténách – vlna násilí se šíří celým Řeckem. Bez dalšího komentáře…

Je večer, úterý 9. 8. 2008. Nikos přišel z práce kolem druhé hodiny odpoledne a asi ve dvě (hodinu před pohřbem toho zastřeleného chlapce) se „demonstranti“ na náměstí Syntagma opět pustili do války s kameny. Také čmárali po náměstí červenou barvou, která vypadá jako krev, a sáčky s barvou házeli po policistech.

Malá část jich skutečně demonstruje nenásilně a jen s transparenty před Parlamentem. Myslím, že tím jen ztěžují případnou práci policie, protože je pak těžké oddělit násilníky a vandaly od nějakých 30 skutečně pouze demonstrujících osob. Těžko říci, proč nedemonstrují na jiném místě, aby policie mohla něco dělat... I když, včera byli v ulicích jen ničící násilníci a policie nedělala také nic.

Včera po půlnoci, když je nejspíš unavilo všechno to ničení, obsadili technickou a ekonomickou univerzitu v Aténách. Říkala jsem si v duchu – „skvěle“, konečně je má policie všechny pohromadě, na 2 místech. Obklíčí je, zatknou a bude konec. S radostí jsem to říkala i Nikosovi. Ten mne ale vyvedl z omylu. Všechny univerzity v Řecku mají jakýsi policejní azyl. Nechápu přesně, jak je to zařízené, ale výsledkem je, že policie nemá přístup na pozemek univerzity bez svolení rektora. Ten musí udělit výjimku a dovolit policejní zásah. Nechápu, nechápu, nechápu... To je opravdu možné, že v kolébce demokracie se může jakýkoli zločinec ukrýt na půdu univerzity a nic se mu nemůže stát?

Nevím, zda někdo požádal rektory univerzit o možnost policejního zásahu. Nejspíš ne. Proč to ale rektoři sami neudělali okamžitě, když vidí, co se děje. Čeho se tady všichni bojí? Party výrostků, kterým hodinu od hodiny narůstá hřebínek, když vidí, co všechno si mohou dovolit? Mám pocit, že se vše stupňuje... Ještě pár dní a lidem snad začne připadat normální, že nemůžou do centra, že v televizi je nonstop přenos z různých míst v Řecku s hořícími budovami.

Abych nekřivdila policii úplně, dnes říkali ve zprávách, že údajně zatkli asi 70 z nich. No, není to na ulicích zatím moc poznat. Také mám dobrou zprávu ohledně Národní knihovny. Zdá se, že to uhasili včas a že to byl částečně snad planý poplach...

Dneska ve tři odpoledne se konal pohřeb zastřeleného chlapce. Již před ním ale i v jeho průběhu a po něm se opakovalo házení kamenů, tentokrát ovšem u hřbitova. Pohřbu se zúčastnilo několik tisíc lidí. Ve školách se dnes na protest proti zastřelení chlapce a na uctění jeho památky neučilo. Malé Chloe je 7 let, nerozumí ničemu z toho. Ví jen, že někoho zastřelili a že kvůli tomu nejde do školy. Nechápe, proč se nemůžeme jít podívat na náměstí na vánoční strom jako každý rok. Nechápe, proč by ho někdo zapaloval. Podle mého názoru měly jít všechny děti do školy a podle věku jim měli učitelé alespoň trochu vysvětlit, co se děje. Místo toho děti mají radost, že do školy nemusí.

Během odpoledne bylo asi relativně bezpečné se pohybovat v centru (až na to, že se tam nedá skoro dýchat), neboť se ničilo v okrajové části Atén, kde leží hřbitov. Tam teď hoří další obchody. Další kameny, další zápalné lahve, další rozbité výlohy. Zní to jako neustálé opakování, ale jsou to stále další a další rozbitá skla, převržené popelnice, zmatek, kouř a střepy na ulicích.

Politici se navzájem obviňují, nikdo nic nedělá, policie snad postupně zatýká další „protestující“. Kde se jich tolik vzalo najednou v celém Řecku? Zdá se, že se vše nějak vymklo kontrole. Jak je možné, že se tohle děje již čtvrtý den?

Vládnoucí strana prohlašuje, že nesouhlasí s vlnou „protestů“. Opozice ji vyzývá k odstoupení pro neschopnost řešení situace, ale jakékoli řešení bojkotuje. Vládnoucí strana se nechce do ničeho pouštět bez souhlasu ostatních stran, aby měla „alibi“, že to rozhodli všichni, kdyby náhodou něco... Politické hrátky a šarvátky...

Problém je ovšem v tom, že na ulicích se děje něco skutečného a hrozivého. V celém Řecku již hoří stovky budov a několik desítek lidí bylo zraněno. Vandalové/anarchisti/protestující (a další jména, která jim zde přisuzují) křičí na policisty: „Vrazi! Fízlové!“ A co jsou oni?

Titulky v televizi hlásí: „Soluň – válečná zóna“. Kromě aktuálního zmatku a strachu, bude mít vše nebetyčné důsledky na řeckou ekonomiku a hodinu od hodiny se škody a případné důsledky zhoršují. Ničení a násilí se táhne celým Řeckem – Soluň, Korfu, Kréta, Rhodos i další větší řecké ostrovy, Tríkala… Vezměte si mapu Řecka, a kde uvidíte větší město, můžete si udělat červený bod.

Lenka Jandošová, Atény

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čochtan napsal(a):

Takhle končí zdegenerovaná demokracie. Demokracie která poskytuje asyl svým vrahům.
11. 12. 2008 | 08:09

hans napsal(a):

Je pozoruhodné jak autorka netuší vůbec nic o příčinách událostí, ačkoli v Řecku žije. Jakoby se vůbec nestýkala s žádnými Řeky. Jak je možné, že demonstranti/vandalové mají podporu učitelů? Podporují je i další vrstvy společnosti? A co generální stávka?

Že policie musí mít povolení ke vstupu na univerzitu není jen řecký výmysl, je to stará evropská tradice, u nás podobný předpis platí myslím taky.
11. 12. 2008 | 08:10

hans napsal(a):

to Čochtan: Kdo koho zavraždil? Zatím je jeden mrtvý, patrně to byla nešťastná náhoda, a zabíjel policista. Tak nekecejte.
11. 12. 2008 | 08:13

Čochtan napsal(a):

Hansi,
každý kdo hází po druhém dlažební kostky nebo láhve s benzinem je vrah. To že se mu nepodařilo vraždu úspěšně dokončit, to není jeho zásluha.

Pokud nevěříš, můžeme to vyzkoušet. Kdysi jsem hrával baseball, takže trefu mám dobrou. Jsem zvědav, kolik těch žulových kostek přežiješ.

Jasný ? Takže kdo tu kecá ?
11. 12. 2008 | 08:29

Čochtan napsal(a):

Hansi,
pokus o vraždu je u soudu odměněn dost podobně jako dokonaná vražda. Nejsem jurista, tak se sám podívej do zákoníku.
11. 12. 2008 | 08:31

Rumcajs napsal(a):

K čemu stát, který vás neochrání před rabující pakáží ?

Řekové, přestaňte platit daně !
11. 12. 2008 | 08:55

Vico napsal(a):

Čochtan : Jen technická poznámka. Kromě toho kluka, žádný další mrtvý. Tolik tisíců aktivních vrahů a výsledek žádný. Asi nehrají dobře baseball.
11. 12. 2008 | 08:59

Lenka Jandosova napsal(a):

Milý Hansi, o událostech v Řecku toho vím docela dost, právě proto, že tu žiju. Nepíšu o příčinách a podrobných politických a historických událostech (to by vydalo na tlustou knihuú, ale o tom, jak se tady cítí úplně normální člověk. Popis politické situace a debaty o příčinách si můžete přečíst od každého reportéra v mnoha českých i zahraničních médiích, vše to sleduji a také musím říct, že se informace v různýc médiích velmi liší. Také to pojměte jako můj názor a pocit, je určený lidem, kteří se běžně o politickou situaci příliš nezajímají, aby pochopili, že se něco děje... Několik mých přátel v Řecku jsou místní novináři. A věřte mi, že poklidná demonstrace má podporu učitelů, ale ti žháři a zakuklení vandalové podporu lidí nemají snad až na několik vyjímek. Debaty o situaci samozrejme vzdy zahrnují nekoho z tech, kteri s tim nicenim souhlasi nebo je obhajuje. Debata by jinak nebyla vyvazena a nebylo by o cem debatovat. Proto se Vam muze zdat, ze maji vetsi podpodoru nez tomu skutecne je. Ovsem, co clovek to nazor. Vy mate svuj nazor a pohled na svet a ja zase svuj. Ovsem vy jste v Cechach, kde o tom vite pouze to, co prezentuji media. Mými přáteli je i několik učitelů a studentů...Nikdo z nich nesouhlasi s tim nicenim. Vsichni demonstrovali poklidne vcera, protoze na vcerejsek jiz dlouho byla planovana generalni stavka a demonstrace. PS: ohledně vstupu policie na území univerzity - zakazuje to v Řecku přímo ústava. Také bych ráda řekla, že minimálně polovina těch zakuklených radikálů jsou "děti" od 14-16 let. Umím si živě představit, jak jim jde právě o řeckou ekonomiku a nezaměstnanost...
11. 12. 2008 | 09:07

Čochtan napsal(a):

Vico
nabídka si to vyzkoušet platí i pro vás.
11. 12. 2008 | 09:41

Čochtan napsal(a):

Lenko Jandosova,
takže když na universitě chytnu něčí ruku v mé tašce, tak to policie neřeší ?
A když dotyčnému zloději na záchodě zlomím vaz, tak to policie také nemůže vyšetřit ?
11. 12. 2008 | 09:45

sidney napsal(a):

Hmmm, je docela zajimave, jak je medii a vetsinou lidi hodnocen lidsky zivot. Dle mineni asi vetsiny ma zivot policisty mensi hodnotu nez zivot utocnika-anarchisty. Pokud vezmeme v uvahu, ze utocnikem byl jedinec, ktery pouzil zbrane, pak proc soudime druheho cloveka, ktery se utoku branil? Jak potomhodnotit obranu i radoveho obcana proti jakemukoliv utocnikovi a to i doma? Pokud verejnost odmita uznat princip, ze utocnik v tomto pripade nese za sve jednani veskerou odpovednost, tak potom se nikdo nemuze divit az se sam stane ze zakona bezbrannym proti obdobnym utocnikum. A je zcela lhostejne, zda to bude v obrane zdravi, zivota nebo majetku. Za normalůnich okolnosti by bylo receno, ze je to smutne, ale dotycny si za to muze sam. Vetsinou tito hrdinove jsou maskovani a tak pro obrance neni mozne urcit vek pachatele....Zkuste se vzit chvili do pozice policisty, po kterem hazeji dlazebni kostky, zapalne lahve a on neni proti nim nikterak chranen... Holt se branil jak ho to naucili...Ja bych v jeho situaci zbran pouzil take a to, ze jej zatkli neni dobre pro nikoho z nas a to jak v Recku tak i zde...
11. 12. 2008 | 09:50

joan.j napsal(a):

Milý(á) sidney,veliký souhglas k vašemu příspěvku.Demokracie se jednak ukázala jako bezmocná proti nastupujícícm bolševickým nebo fašistickým diktaturám jak historicky,tak v reálně současnosti.S tím rozdílem,že nám ta demokracie za půl století jen výrazněji zdegenerovala.Obranné mechanizmy jaksi vyčpěly a samy sebe zkarikovaly.Z věznic jsou dnes luxusní hotely či zotavovny a policista bránící se VRAŽEDNÉMU útoku je označen za vraha.A davem fanatických výrostků jsou následně ohrožovány na zdraví,majetku a životech minimálně ticíce prostých občanů,kteří s celým incidentem neměli ale lautr nic společného.Než nadávat na demokracii což u mnoha lidí vede k podpoře nejrozličnějších totalitních hnutí se spíše zamýšlím,nebyla -li demokracie jako obecný pojem záměrně a dlouhodobě diskreditována a záměrně degradována na úroveň,jaké jsme dnes v celé Evropě svědky
11. 12. 2008 | 10:03

ROSSIAN napsal(a):

Na tomoto příkladu je zajímavé sledovat účelovou mediální manipulaci podle určitého mustru a očekávaného mediálně-politického konsenzu.
Protestující v Athénách jsou nám podsouvání jako levičáčtí chuligáni a "nesystémové živly" (k čemuž lze velmi dobře mediálně využít fakt že se na této situaci skutečně přiživily skupinky chligánů) a naopak je zde potlačen fakt legitimního vyjádření lidové nespokojenosti se současnou Řeckou vládou (naopak tato interpretace je pro současné vládní kruhy v ČR navýsost nežádoucí).
Co je však podstatnější, když tuto mediální manipulaci srovnáme s jinými událostmi, kde obzvlášt vynikne měření podle "dvojího metru":
Tak například čečenští teroristé a hrdlořezi byli v polovině 90 let našimi médii (zvlášte v podání procházkové a štetiny) líčeni jako hrdí bojovnící za nezávislost proti "ruskému útlaku" a dodneška jsou v podstatě omluváni že byly ke svému jednání donuceni "vnějšími událostmi".
Těmito samými "vnějšími faktory" byla i bagatelizována nedávná genocida a agrese Saakašvilliho režimu proti jihoosetincům, ale naopak kosovští hrdlořezové s UČK byli našimi médii líčeni jako oběti "srbské agrese".
Dále Tibet, další miláček českých médií a "ochránců lidských práv". Na počátku tohoto roku tam byly podobné ekscesy - a vlastně mnohem horší - než dnes v Athénách. Že tam byli lynčováni a zabíjeni Čínané, média přešli decentním mlčením, a nadále se vyvěšují vlajky za nezávislý tibet.
A tak by se dalo pokračovat donekonečna.
11. 12. 2008 | 10:17

jackalino napsal(a):

Dobrý den,také cítím že násilí a plenění majetku není a nemůže být forma protestu.Ano nabízí se jakási degenerace demokracie,v době kdy vyspělé demokracie stojí občany v průměru polovinu jejich příjmů,přesto nejsou schopné použít nástrojů které mají.
Reakce na smrt(zbytečnou)chlapce který v gangu 40ti napadnou dva policisty mi přijde až neuvěřitelná,ale násilí ve Francii po defacto stejné příčině ukazuje opak.
Liberalizace nemůže rozpouštět základy na kterých demokracie stojí a to se podle mého názoru děje.Co s tím dělat nevím a že to neví politici na státní a unijní úrovni to vidím.
Přeji pěkný den všem.
11. 12. 2008 | 10:55

ROSSIAN napsal(a):

Lenka Jandosová, vaše interpretace je pro mne rozhodně důvěryhodnější než mediálně-politicky zmanipulovaný obraz celé události v našich médiích.
Pro mne podstatou celé události nejsou "bojůvky chligánů" - jak nám líčí média, ale legitimní, pokojný a demokratické vyjádření řeckého lidu nespokojenosti se svoji vládou.
Pro obyvatele ČR je protest řeckého lidu nadějí i inpirací že pokojná síla lidu zvítězí nad úzkou oligarchií, která drze prosazuje své osobní a účelové zájmy jménem lidu. U nás v ČR se nacházíme v analogické situaci, kdy vláda jde ve všech směrech proti lidem.
11. 12. 2008 | 10:56

Rumcajs napsal(a):

ROSSIAN:

Vy neustále žijete v době dezinformační studené války z totáče, kdy existovala jediná státní propaganda . Otevřete oči, trochu se rozhlédněte a zjistíte, že těch médií je celá řada a těch co tyto události popisují taky a to včetně těch, co mají rudej mozek jako Vy.
11. 12. 2008 | 11:14

milo napsal(a):

Dámy a pánové,

že jste se tolik nepohoršovali, když?

1) řeckou politikou mával jeden korupční skandál za druhým

2) jde již o několikátou smrt mladého člověka v policejní vazbě

Násilný chaos je strašný. Je to však i sdělení. O čem asi ? O "tupé násilnické duši" městských lumpíků ? Ale jděte. Přehlídka vzdělaných Kondelíků.
11. 12. 2008 | 11:20

silvie napsal(a):

rossian: ano, ano, kdyz bylo v Praze zasedani Měnového fondu, pamatuji, jak cesky lid povstal proti tem utlacovatelum. Jen to nejak odnesly obchody, v nich se dokonce rabovalo. Ceskemu lidu tehdy soudruzsky prijely na pomoc lid italsky, lid spanelsky, jiste zde byl i lid recky. Pamatuji, jak ten lid italsky zpival "Avanti popolo, bandiera rossa". Hele, bolseviku, o jakem medialnim zmanipulovanem obrazu mluvis - v dobe internetu a satelitu si najdu zpravodajstvi od koho chci. Kazdopadne se mi libi, ze hazeni zapalnou lahvi a rozbijeni a rabovani obchodu je dle tebe, jak pises "pokojne vyjadreni lidu".
11. 12. 2008 | 11:40

hans napsal(a):

Lenko, já si nemyslel že demonstranti mají kdovíjakou podporu dokud jste vy sama nenapsala "ve školách se na protest neučilo ...".

Čekal bych reakci (na vandaly) kladnou ve stylu vláda ignoruje lidi dokud něco nevyvedou, nic jiného nezbývá bla bla. Nebo zápornou ala Čochtan, sidney.
Ale na vašem textu mne zaujalo to "nechápu, nechápu ...", "Kde se jich tolik vzalo ..." apod. Právě pocit údivu a překvapení mi přišel pozoruhodný. Tak prudká reakce v celé zemi na vyjímečnou, ale celkem banální událost přece nepřišla zničeho nic, napětí muselo nazrávat delší dobu, tak kde se bere ten údiv.
11. 12. 2008 | 16:33

Vilém napsal(a):

Události v Řecku jsou fenomenální - ukazuje se, že ani dlouhodobá masáž kapitalismem nemůže zbavit člověka jeho podstaty a právě mládež je nadějí na destrukci zatuchlých maloměšťáckých pořádků - i ve zdánlivém mrtvu masové rezignace na kritické myšlení a patologických orgií konzumu dřímou dokonce v samém lůně nejpostiženějších skupin opoziční protisystémové myšlenky, které - jakmile útisk systému přesáhne únosnou míru - se zcela náhle a jako požár rozšíří celou společností. Autorka o událostech neví nic, protože je obluzena totalitně pořádkovým myšlením, které jí znemožňuje adekvátně posoudit i empirické vjemy, v důsledku otravy pravicovým myšlením není schopna rozeznat ušlechtilé existenciální rebely od chuligánů, její výtvor mi připomíná udavačské škváry psané do normalizačního Rudého práva, kde si zděšené soudružky stěžovaly v dopisech na neostřihané mladé lidi a ptaly se, proč VB nezasáhne.
Budoucnost vypadá velmi nadějně, je načase připravit si kamení.
11. 12. 2008 | 18:46

RUMCAJS napsal(a):

Pan Vilém je jasným důkazem, že komunističtí paraziti jsou nereformovatelní a že nadále stojí za svou zločineckou minulostí a hrdě se k ní hlásí.
11. 12. 2008 | 20:24

Vilém napsal(a):

Rumcajsi, Vaše fašistické sklony se tímto odhalily v celé hrůze.
To berte jako odpověď na úrovni té Vaší, vysvětlovat Vám rozdíl mezi autentickou demokracií a degenerovaným politickým a společenským systémem pozdního kapitalismu by bylo zbytečné, když jste demokracii v jiné než úpadkové podobě fukuyamovského konce dějin nikdy nepoznal. Řecko by se totiž mohlo stát opět po tisíciletích zdrojem civilizačního skoku. Když to dokázali předkové dnešních Řeků v době od Solóna do Aristotela, přičemž první měl co dělat s omezenými polodivochy a druhý završil epochální duchovní převrat a zanechal kulturu ve stavu téměř srovnatelném s dnešním, současní Řekové by mohli úkol renesance skutečné demokracie také zvládnout, ve srovnání s dílem jejich předků by šlo o pouhou miniaturu.
11. 12. 2008 | 20:53

RUMCAJS napsal(a):

Vilém:

Fašistické sklony ? Já myslel, že máte násilí rád.
A až Vám nějakej fašoun rozbije palici, nezapomeňte v tom hledat jeho touhu po revoltě.
11. 12. 2008 | 21:02

Vilém napsal(a):

Násilí? Až Vás zabije odražená policejní kulka, omlouvejte to jako chvályhodný projev služební horlivosti.
11. 12. 2008 | 21:06

RUMCAJS napsal(a):

Vilém:

To byla nešťastná náhoda. A i kdyby nebyla, nevidím v tom problém. Kdyby na mě někdo házel zápalnou láhev, udělal bych totéž. Násilí nenávidím, ale právo na obranu si nedám vzít.
11. 12. 2008 | 21:24

Vilém napsal(a):

Rumcajs
Právo na obranu nikomu neberu a aktivní nevyprovokované násilí neschvaluji.

Ovšem z širšího hlediska je posouzení viníka naprosto jasné - útisk vražedných mechanismů degenerované mocenské mašinérie za sebou nechává širokou krvavou stopu od Palestiny až po Guantanámo, od amerických ghett až po české úřady práce se rozpíná kontinuum sprosté manipulace, vydírání slabších a normativně schvalovaného násilí. Protest proti němu je považován za chuligánství, extrémismus, terorismus atd., ale jde jen o formy oprávněného protestu, protože prvotním viníkem je společnost.
11. 12. 2008 | 21:31

RUMCAJS napsal(a):

Vilém:

Vrážedný mechanizmus???
Degenerované mocenské ..???
Vydírání slabších???

Proboha, kam chodíte na ty výrazy. To je slovník bolševika. Přitom přesně tyto popisky sedí na socialismus. Takže dost dobře nevím, co za spol. systém prosazujete.
Taky Vám nic nebrání, se těch utlačovaných ujmout. Jestli jste někdy viděl film Hej rup, tak tam máte návod jak na to. Místo planného plácání stačí vyhrnou rukávy a ....

Ale to se Vám asi nechce. Jednodušší je nadávat a házet zápalné láhve.
11. 12. 2008 | 21:42

Vilém napsal(a):

To je komplikovaná otázka, nehledě na to, že opouštíte téma nepokojů v Řecku. Myslíte si snad že kvůli existenci komunistických zločinů nesmí Řekové protestovat proti smrtícím "omylům" policie?
Film jsem neviděl, proto se k němu nemohu vyjádřit, faktem však je, že ve špatné společnosti je práce neodpovědnou kolaborací se systémem a člověk by ji měl naopak minimalizovat, a to nejen proto, že na ní profituje nějaká firma, nýbrž hlavně proto, aby si nezvykal na takové poměry. Abyste poznal souvislosti mezi deformovanou strukturou osobnosti, represí v práci, nekontrolovaným spotřebním bažením a utlačovatelským režimem ve společnosti, doporučuji prostudovat krátké pojednání Herberta Marcuseho Psychoanalýza a politika, protože jeho fundovanou argumentaci zde samozřejmě nelze v celé šíři reprodukovat.
11. 12. 2008 | 21:52

RUMCAJS napsal(a):

Viléme, já Vám zase místo toho polehávání nad Marcusem doporučuju začít něco dělat,
protože názor, že prací kolaburujete s pol systémem, jasně dokazuje, že Vám to flákání už leze na mozek.
11. 12. 2008 | 22:07

Vilém napsal(a):

Rumcajs
To je typické stanovisko prakticky založeného člověka, které sice respektuji, ale nesdílím. Ostatně ztotožňování existenciální kontemplace s flákáním je typický novodobý buržoazní předsudek. K tomu doporučuji Vita activa od Arendtové, což si však stejně nepřečtete.
Určitě bych byl komunistou, kdyby komunismus už jednou neprokázal svou závadnost. Proto se kloním spíš k Adornovi, který považuje za gigantickou patologii vlastně celý civilizační proces a východisko ani nevidí. Někdy v příštím roce by měla vyjít jeho Dialektika osvícentsví, tu si však taky nepřečtete.
Přeji veselé vydělávání peněz a jen pozor, aby Vám auto nespálila zápalná láhev a nebyl jste na tom pak jako já.
11. 12. 2008 | 22:15

RUMCAJS napsal(a):

Vilém:
No když se Vám nechce dělat, tak si aspoň skočte na pivo někam do zaplivaný čtyřky, kde půllitry létají vzduchem. Uvidíte, že Vaše destruktivní nálady pominou.
11. 12. 2008 | 22:25

Vilém napsal(a):

Rumcajs
To by se Vám hodilo, abych svou revoluční energii utápěl v alkoholu jako ostatní oběti vykořisťování ;-).
11. 12. 2008 | 22:29

ROSSIAN napsal(a):

Vilém zde prezentuje nesporně zajímavý "antisystémový náhled" (z hlediska současného západního dominantního politického mainstreamu vládnoucích elit) stojící za zamyšlení. Ano dnešní demokracie vzniklá v 18. století se vyčerpala a již nemůže reflektovat potřeby současného světa. Potřebuje nový impuls,který by ji vyjmul z nadváldy současných globalistických oligrachických elit, ale ten impuls zcela jistě neznamená návrat k nějakým tradičním "pravicovým hodnotám" - které by tento vývoj naopak ještě více zapouzdřily a uvedly nazpátek.
Nové pojetí demokracie z hlediska lidských práv musí opustit představu priority politických práv a na první místo postavit práva sociální, přičemž ta politická by tvořila nadstavbu. Žijeme v 21. století svět již dospěl dostatečně daleko a je opravdu na čase opustit pojetí anglosanské kapitalistické morálky co ovládla svět a zdegenerovala do dnešní oligarchie globalizovaných elit. Pokud se bude nadále pokračovat tímto směrem, ignorovat sociální práva a stále jednorozměrně a účelově - pro geopolitické velmocenské zájmy - zdůraznovat práva politická, tak budoucí západní svět čekají stále rostoucí sociální nepokoje, stále více soustředění mocenských, politických, ekonomických i mediálních prostředků do rukou úzké elity - nové technologické globální aristokracie a celé to skončí novou totalitou.
11. 12. 2008 | 22:40

Germanicus napsal(a):

Před časem jsem na netu četl pojednání o 5 stádiích kolapsu (rozumí se společnosti). V některých zemích (zejména afrických) k tomuto kolapsu již dochází. Řecko ukazuje, že kolapsová horečka dorazila do Evropy...

Stages of Collapse

Stage 1: Financial collapse. Faith in "business as usual" is lost. The future is no longer assumed resemble the past in any way that allows risk to be assessed and financial assets to be guaranteed. Financial institutions become insolvent; savings are wiped out, and access to capital is lost.

Stage 2: Commercial collapse. Faith that "the market shall provide" is lost. Money is devalued and/or becomes scarce, commodities are hoarded, import and retail chains break down, and widespread shortages of survival necessities become the norm.

Stage 3: Political collapse. Faith that "the government will take care of you" is lost. As official attempts to mitigate widespread loss of access to commercial sources of survival necessities fail to make a difference, the political establishment loses legitimacy and relevance.

Stage 4: Social collapse. Faith that "your people will take care of you" is lost, as local social institutions, be they charities or other groups that rush in to fill the power vacuum run out of resources or fail through internal conflict.

Stage 5: Cultural collapse. Faith in the goodness of humanity is lost. People lose their capacity for "kindness, generosity, consideration, affection, honesty, hospitality, compassion, charity" (Turnbull, The Mountain People). Families disband and compete as individuals for scarce resources. The new motto becomes "May you die today so that I die tomorrow" (Solzhenitsyn, The Gulag Archipelago). There may even be some cannibalism.

A dále více na:
http://cluborlov.blogspot.c...

No moc nadějné to není, osobně doufám (přání je otcem myšlenky), že případný kolaps u nás se zastaví max. mezi bodem 2 - 3.
Držte se! Jedeme (řítíme se?) z kopce a nevíme , co bude dál...
11. 12. 2008 | 23:46

David napsal(a):

Velmi zajímavá diskuse. Jak z diskuse vyplývá, je řešení takového konfliktu velmi složité. Když by se zasáhlo velmi tvrdě mohli by být další mrtví, a to by bylo velmi špatně. Když se zasáhne slabě, tak to je také špatně, protože se to může stupňovat. Prostě jak najít tu správnou míru při zásahu, když je tam tolik emocí??? Zdá se, že podobných konfliktů bude v souvislosti se světovou krizí přibývat. Situace ve světě je už nyní natolik vážná, že možná bude i nějaká celosvětová revoluce. Co bude tím pomyslným výstřelem z Aurory to teprve uvidíme.

DOPIS KAMARÁDŮ ZAVRAŽDĚNÉHO CHLAPCE

Dopis kamarádů zavražděného Alexise Grigoropuluse (uveřejněno v řeckém deníku Elefterotypia, 11.12.08)

JSME VAŠE DĚTI! JSME TI, CO JIM ŘÍKÁTE „známí neznámí“!

CHCEME LEPŠÍ SVĚT!
POMOZTE NÁM!

Nejsme teroristi, nejsme „zakuklenci&ldquo ani anarchističtí živlové.

JSME VAŠE DĚTI, my jsme ti „známí neznámí“.

Máme sny, nezabíjejte naše sny!

Jsme rozhněvaní, nezabíjejte náš hněv!

VZPOMEŇTE SI!

Kdysi jste také byli mladí.
Teď se honíte za penězi, staráte se jen o to, jak vypadáte, ztloustli jste, vypadaly vám vlasy.

ZAPOMNĚLI JSTE!

Očekávali jsme vaši pomoc a podporu.
Očekávali jsme, že se o nás budete zajímat, že na vás konečně jednou budeme hrdí!

ZBYTEČNĚ!

Žijete falešné životy, sklonili jste hlavy, stáhli jste si i kalhoty a čekáte na den, kdy umřete.
Nemáte žádné ideály, nezamilováváte se, netvoříte!
Jen prodáváte a kupujete...

VŠUDE JEN HMOTNÉ STATKY.
LÁSKA NIKDE- PRAVDA NIKDE.

Kde jsou rodiče? Kde jsou umělci?
Proč nevyjdou do ulic, aby nás chránili?

ZABÍJEJÍ NÁS!

POMOZTE NÁM!

ŘECKÉ DĚTI.

Ps: Už na nás nestříkejte slzný plyn. MY pláčem sami od sebe.

přeložila Soňa Dorňáková-Stamou
11. 12. 2008 | 23:52

David napsal(a):

Informace:

Kamarádi zabitého Řeka napsali do novin, žádají změnu společnosti

11. prosince 2008 19:30, aktualizováno 20:55

Řecký deník Elefterotypia uveřejnil dopis kamarádů zavražděného Alexise Grigoropoulose, ve kterém volají po změně společnosti.

Násilnosti, jež vypukly v sobotu kvůli zásahu, při kterém byl zastřelen patnáctiletý mladík, pokračují. Studenti se ve večerních hodinách opět střetli v aténských ulicích s policií.

foto: Reuters Studenti poklidně protestují před řeckým parlamentem. Žádají především změny ve společnosti.

Nepokoje pokračují v Řecku i šestým dnem a stejně jako minulé dny radikálové ožívají až pod rouškou noci.

Městem pochodují tisíce lidí. Mezi demonstranty nejsou jen mladí, připojili se i starší lidé, kteří situaci vnímají jako politický problém.

Pokojná demonstrace nakonec přerostla v mohutné nepokoje.
"Demonstranti hází v centru města na policii zápalné láhve a kusy mramoru z budovy Platónovy Akademie. Kousek ode mně hoří a cítím tu slzný plyn, který na protestující hází policie," popisuje situaci v aténských ulicích reportérka MF DNES.

"Viděla jsem tu také posprejované antické sochy. Demonstranti přebarvují jejich obličeje na červeno," dodává.

sVědkynĚ NEPOKOJŮ ON-LINEŘekové chtějí lepší budoucnost, říká Soňa Dorňáková-Stamou

Před parlamentem lidé skandují Podpálíme parlament. Výtržníci občas rozbijí výlohu a spreji kreslí po budovách. Většina lidí v ulicích má roušku.

Během dne napadli radikální vysokoškoláci v Aténách deset policejních stanic, šarvátky proběhly i v jiných částech města.

Policie však tvrdí, že oproti minulým dnům je násilností o poznání méně.

Studenti plánují akce za zdmi univerzit

Centrum dění se nyní soustřeďuje do Polytechnické univerzity v Aténách. Ta leží ve čtvrti Exarchia, kde byl v sobotu Alexis Grigoropoulos usmrcený kulkou ze zbraně policisty. I když se prokázalo, že policista na patnáctiletého mladíka nemířil přímo, ale zasáhla ho až odražená střela z varovného výstřelu, hněv mladých Řeků neutichá.

Střety studentů s policií jsou v posledních dnech v aténských ulicích na denním pořádku.

Lidé se scházejí za zdmi univerzit, kam má policie zakázaný vstup, a plánují další akce. "Nemáme svého zástupce. Scházíme se dvakrát denně, abychom rozhodli o tom, jak budeme v boji pokračovat," vysvětluje jeden ze studentů, kteří posedávají na nádvoří Polytechnické univerzity. Náladu tady vystihuje nápis na zdi: "Vy mluvíte o výlohách, my mluvíme o životech."

Lidé žádají změnu vlády
Sobotní smrt mladého chlapce jen zažehla daleko vážnější problém, který se skrývá v řecké společnosti. "Situace tady připomíná změny v Československu v roce 1989," popisuje situaci v Aténách překladatelka Soňa Dorňáková-Stamou.

"Nespokojenost se stavem společnosti stejně jako tehdy u nás vyjadřují především studenti, kteří chtějí lepší budoucnost," říká překladatelka, která v Řecku žije od roku 1989.

Analytici upozorňují na to, že sobotní incident spustil stavidla dlouho doutnajícího hněvu a zklamání lidí pramenících z mnoha politických a finančních skandálů v době, kdy Řecko začíná pociťovat dopady světové hospodářské krize. Mladí lidé přišli do ulic vykřičet svůj nesouhlas s politikou současné konzervativní vlády.

Autoři:
· stf iDNES.cz
· sod MF DNES
11. 12. 2008 | 23:54

Lenka Jandosova napsal(a):

NEJNOVEJSI ZPRAVY Z ATHEN: Klid po bouři. Dnes v noci byl v Athenach, jak se zatim zda, relativni klid. Take tu ovsem byla bourka a celonocni husty dest, mozna se jim jen v desti nechtelo ven.
12. 12. 2008 | 06:37

Milo napsal(a):

To: Rumcajs + Vilém

Pánové, abych použil slovník pana Viléma, mám degenerovaný pozdní kapitalismus rád, protože je celkem veselý a příjemný.
Jakkoliv mu nesluší požáry, rabování a vzájemné mlácení, obávám se, že ho kazí i nadměrná korupce exekutivy, policejní arogance a brutalita. Myslím, že jsou tyto posledně jmenované jevy stejně odpudivé jako hořící Národní knihovna v A..... občas se to musí srovnat. nebývá to pěkné. Nepochybuji však o tom, co je příčinou. Hezký advent.
12. 12. 2008 | 12:14

Kaliprs napsal(a):

Jen taková malá poznámka(nehodlám se pouštět s kýmkoli do politických debat):
Zákaz vstupu policie na univerzitní půdu je zaveden i v ČR a jiných státech Evropy. Myslím, že je to celkem známá věc a není třeba kolem toho jitřit své emoce.
14. 12. 2008 | 17:04

bigjirka napsal(a):

Viléme, opakuji svou otázku: Živil jste se alespoň po omezenou dobu něčím užitečným? Vykonáváte nějakou práci, za kterou je někdo ochoten vám platit, nebo jste na dávkách? Nebo parazitujete na své rodině?

Rusián, to je pomatenec non plus ultra. Všechno se mu pomíchalo. Ani Rusko už dneska není levicové. Rusko je spíš fašisické.

Kulomety na rioty!
14. 12. 2008 | 23:13

Amos napsal(a):

Hmmm, je docela zajimave, jak je medii a vetsinou lidi hodnocen lidsky zivot. Dle mineni asi vetsiny ma zivot policisty mensi hodnotu nez zivot utocnika-anarchisty. Pokud vezmeme v uvahu, ze utocnikem byl jedinec, ktery pouzil zbrane, pak proc soudime druheho cloveka, ktery se utoku branil? http://rakuten.manyuu.net/s... Jak potomhodnotit obranu i radoveho obcana proti jakemukoliv utocnikovi a to i doma? Pokud verejnost odmita uznat princip, ze utocnik v tomto pripade nese za sve jednani veskerou odpovednost, tak potom se nikdo nemuze divit az se sam stane ze zakona bezbrannym proti obdobnym utocnikum. http://rakuten.manyuu.net/k... A je zcela lhostejne, zda to bude v obrane zdravi, zivota nebo majetku. Za normalůnich okolnosti by bylo receno, ze je to smutne, ale dotycny si za to muze sam. Vetsinou tito hrdinove jsou maskovani a tak pro obrance neni mozne urcit vek pachatele....Zkuste se vzit chvili do pozice policisty, po kterem hazeji dlazebni kostky, zapalne lahve a on neni proti nim nikterak chranen... Holt se branil jak ho to naucili...Ja bych v jeho situaci zbran pouzil take a to, ze jej zatkli neni dobre pro nikoho z nas a to jak v Recku tak i zde...
18. 02. 2009 | 20:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy