Rychlým šípům je sedmdesát!

17. 12. 2008 | 09:19
Přečteno 4256 krát
Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka jsou už pěkní dědkové. Poprvé se představili na zadní stránce Mladého hlasatele 17. prosince 1938 a takřka okamžitě se stali fenoménem, který daleko překročil stránky mateřského časopisu. Pozdější Foglarova trilogie Dobrodružství v temných uličkách (Záhada hlavolamu – 1941, Stínadla se bouří – 1947 a Tajemství Velkého Vonta – 1986 v Německu, 1990 v Československu) byla až odpovědí na kolosální vlnu popularity, kterou komiksový seriál zaznamenal. Připomínám, že prvním kreslířem byl Jan Fischer.

O pár desítek mladší je komiks jednoho z nejúspěšnějších tvůrců Generace Nula Tomáše Chluda Kája & Filip. Sbírka obsahuje veselé a suverénně vyvedené příběhy, které vycházely v letech 2007 a 2008 v časopise Země pohádek. Chlud se prezentoval jedním z mála povedených komiksů ve sbírce Kytice, albem Šmankote se Spejblem a Hurvínkem a znáte jej možná i z komiksových stripů v Deníku. Album Kája & Filip je vůbec prvním počinem autorova komiksového nakladatelství Sýpka.

Pozoruhodný erotický komiks Ztracené dívky líčí sexuální dobrodružství tří nanejvýš zajímavých hrdinek světové literatury – Alenky z říše divů, Dorotky z Čaroděje ze země Oz a Wendy z Petra Pana. Děvčata se sejdou v dospělém věku v roce 1913 v jednom hotelu a sdílejí spolu erotické zkušenosti, které v poněkud odlišné podobě známe z říše za králičí dírou, země Oz či Nezemě. Komiks napsal legendární Alan Moore (Z pekla, Watchmen, Liga vyjímečných) a výtvarně se na něm vyřádila jeho manželka Melinda Gebbie – v jejich díle najdeme kapitoly, jako by je namaloval Beardsley, Schiele či Mucha. Na českém trhu unikátní, mistrovské dílo vydalo Argo.

Akční špionážní komiks v luxusním balení Tajná válka vydalo ještě těsně před Vánoci nakladatelství Crew. Scénárista Brian Michael Bendis a výtvarník Gabriele Dell'Otto posílají superhrdinský tým ve složení Spider-Man, Captain America, Wolverine, Daredevil a Luke Cage na složitou misi plnou zákeřných pastí kladených nejen za strany protivníka. Kniha je doplněna spoustou bunusů, jako jsou profily hrdinů i padouchů, záznamy z výslechů, návody a další „materiály“, které dodávají příběhu další rozměr.

Pátá kniha příběhů králičího ronina Usagiho Yojimba přináší komiksové povídky Mráz a oheň, Příběh s drakem, Krvavá křídla, Cesta samuraje a titulní Kozel samotář a dítě. Pětapadesátiletý autor úspěšné série Stan Sakai přivádí mimo jiné na scénu klan netopýřích ninjů, pohrává si s psychologickými dramaty a nabízí pohled na život výrobce draků v Japonsku sedmnáctého století.

Garfield se vybarvuje, takže na předvánoční trh dorazila jeho první stejnojmenná celobarevná knížka obsahující komiksy z prvních dvou sešitů Garfield přibírá na váze a Garfield v nadživotní velikosti, které u nás poprvé vyšly před jedenácti lety. Dobrý dárek pro všechny, kteří zmíněné sešity nesehnali, i pro všechny zanícené fanoušky, kteří najdou v knize i stripy, které se do původních vydání nevešly. Autorem je pochopitelně Jim Davis.

Po loňských Extrabuřtech útočí Simpsonovi na své české fanoušky další komiksovou sbírkou – tentokrát povedenějším čarodějnickým speciálem Nervy v kýblu bublin. Na scénářích se podílelo několik pozoruhodných komiksových osobností, které se vás rozhodly pobavit uprchlými trestanci, mimozemskými invazemi, starodávnými prokletími, motorovými pilami, paprsky smrti a dalšími oblíbenými náměty populárních televizních čarodějnických dílů. Simpsonovy stejně jako Garfielda a Usagiho Yojimba vydává v Česku nakladatelství Crew.

Artemis Fowl, veleúspěšná série irského spisovatele Eoina Colfera, vyplula loňský podzim i do komiksových vod. BB art vydal právě letos před Vánoci knihu Artemis Fowl – Grafický román o malém geniálním zločinci – protikladu Harryho Pottera. Literární předobraz adaptoval do formy komiksového scénáře Andrew Donkin, který výtvarně zpracoval Ital Giovanni Rigano. V napínavém prvním dílu Artemis zajme příslušnici vyspělého národa skřítků a požaduje za ni tučné výkupné v podobě pořádného nákladu zlata.

Nakladatelství Zoner Press pokračuje druhými díly svých manga sérií Temné metro a Dveře chaosu. Knihy neprošly procesem tzv. westernizace, tedy předěláním stránek podle západních zvyklostí. Čtenáři tak mají možnost vychutnat si je tak, jak je jejich japonští autoři skutečně napsali a nakreslili – zprava doleva.

Ze světových komiksových událostí jsem vybral úspěch u nás zatím neznámé autorky Posy Simmonds. Její grafický román Tamara Drewe ocenili kritici a novináři v mekce evropského komiksu Francii cenou Grand Prix de la Critique Bande Dessinée. Tamara Drewe vychází každý týden na pokračování v anglickém Guardianu od září 2005. Autorčin starší komiks Gemma Bovery z roku 2000 hodlá vydat BB art ve druhé polovině příštího roku.

Čtyřicetiny oslavil komiksový scénárista, kreslíř i kolorista s nejdelšími vlasy Joseph Michael Linsner. Dnes pracuje pro nejvýznamnější vydavatele na mnoha prestižních titulech, ale je také autorem vlastní komiksové superhrdinky Dawn. Ve dvaadevadesáti zemřel Forrest J. Ackerman, sběratel, znalec, ale i příležitostný autor knih z žánru sci-fi a hororu. Do dějin komiksu se zapsal v roce 1969 vytvořením postavy atraktivní upírky Vampirelly. V devětaosmdesáti odešel komiksový scénárista Leon Lazarus. Kromě scénářů psal i knížky pro děti, ale i brakovou literaturu – například detektivky s Nickem Carterem. A v Paříži zemřel po dlouhé nemoci šestasedmdesátiletý Gérard Lauzier, známý filmový režisér. Málo se ví, že začínal jako politický karikaturista v brazilském deníku Le Journal de Bahia (1958-59) a v sedmdesátých letech nakreslil řadu úspěšných komiksových knížek.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

ahoj

urcite velmi lahudkozni bude taky BATMAN Dlouhy Halloween - taky ho chysta na pulty crew
17. 12. 2008 | 09:50

Železnohorský napsal(a):

Jo, jo, kreslené Rychlé šípy na zadních stránkách Mladého hlasatele... Ještě je mám schované. :-)
17. 12. 2008 | 10:09

vhrsti napsal(a):

To Michal Macek:
První díl Dlouhého Halloweenu už vyšel, psal jsem tady: http://blog.aktualne.centru... Tak šupky hupky pro něj ;-)
17. 12. 2008 | 10:21

sedi napsal(a):

Vzdy kdyz slysim o Sipech, vybavi se mi detstvi, ABC, slepovanky, staveni bunkru v lesich, souteze, staveni prehrad a chytani rybek, cteni knizek pod perinou s baterkou, budovatelske pisne (husakovo dite)...

Dekuji za krasne pripomenuti, az se mi vyronila slza... Dekuji J. Foglarovi. Budou dnesni deti take nekomu dekovat?
17. 12. 2008 | 22:29

Midori napsal(a):

Pane autore,
mohl bych prosit o informace o ilustrátorovi Rychlých Šípů panu Janu Fisherovi? Myslím, že by to mohlo zajímat i jiné čtenáře, kterým dílo pana Foglara formovalo život.
Děkuji.
J.Midori
25. 12. 2008 | 00:00

david brzežek napsal(a):

je to skvělé
23. 02. 2009 | 16:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy